r. 1; Met de vloot op oefening Wonderen uit de plantenwereld Vrouwen in oproer KRUISERS IN ACTIE Iets om in te kijken DE KLEINE ANNIE EN HET SPOOKHUIS 7/ 3 Interessante expositie Gevecht in het donker Arbeider ernstig gewond Nachtoefenlng Het gevecht begint Paddenstoelkeuken ONTROUWE BEDIENDE POOLSCHE DOUANETARIEF Archieven Uit het bouwbedrijf - 'IL 1 Jubileumtentoonstelling DOOR ANNA K. GREfN Willen laksche mannen leer en hoe politiek actie moet gevoerd worden Ontploffing te Medemblik door bekentenis van den dader opgehelderd HET GEVAL LEAVENWORTH VREEZEN DE COMMUNISTEN HUISZOEKING? - De patroons hebben de nieuwe loonregeling aanvaard 7^ DONDERDAG 5 OCTOBER i en geldmiddelen in veiligheid VAN ZEVEN METER HOOGTE GEVALLEN Snelle torpedoes doorklieven de golven en zouden in oorlogs tijd hun vernielend werk uitstekend verricht hebben De Nederlandsche Mycologische Vereenlging viert haar zilve ren jubileum Raadsel opgelost paddenstoelen en zwammen Ongunstig voor Nederland PADDENSTOELEN EN ZWAMMEN I --- 3 hierby eenige W V kV» I r IET OP WAAR >E UVPT iAHDy. AL5jEHiERU/7~ V t i'5» CU g VIJFDE HOOFSDTUK O* de tra* een brie! overhandigde. HU solde; 1 Nog een zeldzaamheid, welke slechts ge vonden is in de Bergerbosschen, in Zweden en het Bois de Fontainebleau Door het houden van tentoonstellingen en excursies weet de vereenlging steeds meer be- langstelling voor de studie der zwammen, zoo** Naar het schijnt, zoo meldt de .JJrab. Koe rier” is de Communistische Party Holland bezig haar archieven in veiligheid te brengen, even eens haar geldmiddelen en de bescheiden van haar blad „De Tribune”. JDe complimenten van Juffrouw Leavenworth, zy was te vermoeid om op u te wachten.” Ik opende den brief: by het zien van t be vende schrift, voelde Ik mij diep ontroerd. Ik las het volgende: U vraagt mV te veel. U moet de dingen maar nemen zooals zy zyn, zonder verklaringen van mUn kant, 't Spyt my dat ik u iets moet wei geren. maar ik heb geen keus. Dat God ons vergeve en ons behoede voor wanhoop. MARY. Jio een gedeelte van zyn herbarium droge zwam men exposeeren. Een byzondere afdeeling is ook die, waarin eetbare en vergiftigde paddenstoelen, welke by na niet van elkaar verschillen, te zien zyn! Hier staat ook het parool der vereenlging te Iqgen, waar bet geldt het eten van padden stoelen, t.w.Jeert de paddenstoelen kennen; al leen dan zyt ge veilig”. Uit het programma vermelden wy voorts nog. dat de tentoonstelling Zaterdag 7 October om elf uur in de tuinzaal van het Gem. Concert gebouw door den Commissaris der Koningin in Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Röell, zal ge opend worden. *s Avonds te 8 uur worden oa. vertoond films van den heer J. O. Mol, direc teur N.V. „MultlfUm” te Haarlem. Voorts worden nog eenige excursies georga niseerd, t.w. naar de Staatsbosschen te Schoorl en .Elswout" te Bloemendaal. Het bovenstaande moge voor den natuurlief hebber een aansporing zyn, de buitengewoon leerzame en zeldzame tentoonstelling te gaan zien. dag te zeggen en weg te gaan, zooals een fat- soeniyk mensch gedaan zou hebben, het salon binnen en ging zitten. Hy scheen niet goed te zyn, want hy zag erg bleek. Hy vroeg my een |glas water. (Wordt vervolgd) Zooals bekend treedt het nieuwe Poolsche douanetarief binnenkort in werking en men vreest, dat de daarin vervatte bepalingen een on- gunstlgen invloed zullen hebben op den Neder- landschen handel. Om deze moeiiykheden zoo gering mogeiyk te doen zyn vinden er bespre kingen plaats tusschen vertegenwoordigers der Poolsche en Nederlandsche regeerlngen. De directeur van den Económlschen voorlich tingsdienst, de heer A. T. Lamping is daartoe een dezer dagen naar Parys vertrokken, waar de conferenties plaats hebben. In hun ledenvergaderingen hebben de Pa troonsbonden voor de Bouwbedrijven in Neder land *en de Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons het voorstel van de hoofdbesturen aanvaard tot het aangaan eener nluwe landeiyke collectieve arbeidsovereenkomst waarin voor de groote ge meenten het loon met vier cent per uur zal worden verlaagd en voor de kleinere met drie cent. De totstandkoming van de nieuwe C. A. O. la hiermede practlsch verzekerd, aangezien ver wacht wordt, dat ook de arbeidersbonden een en nder zullen aanvaarden. Woensdag is de 31-jarige pannendekker H.. die boven op een bouwwerk in de Baanstraat te Beverwyk werk verrichtte, toen hy in de dakgoot liep, van een hoogte van zeven meter door den steiger heen gevallen. Met ernstige wonden en inwendige kneu zingen, is hy naar het St. Elisabeths-Gast huis te Haarlem overgebracht. De arbeidsinspectie heeft tegen den bouwer proces-verbaal opgemaakt, wegens bet niet treffen van voldoende veiligheidsmaatregelen. „Wie Is dat?” vroeg hy. „Wie is die man? Hoe heet hy?” Verbaasd trad ik nader en zag Henry Clave ring de hall doorgaan „Dat is mynheer Clavering,” zei Ik- „Kent u hem?" Harwell leunde krachteloos tegen den muur. „Clavering, Clavering." herhaalde hy zonder ophouden. Toen sprong hy naar voren, greep zich vast aan de leuning, vestigde zyn blik, waaruit de ztoïcynsche kalmte voorgoed verdwe nen scheen, op my en fluisterde met heesche stem: „U wilt weten wie mynheer Leavenworth ver moord heeft, nietwaar? Welnu, kyk goed! Dat ie de moordenaar, die Clavering!" Hy verwyderde zich van my en ging, wanke lend als een dronkaard, naar boven. Ik volgde byna oogenbllkkeiyk en klopte by hem Inzake de ontploffing In bet voormalige .Makkerhuis" te Medemblik heeft de verdach te Wilkens, die na gerulmen tyd in het zie kenhuis te Hoorn tengevolge van bekomen brandwonden te zyn verpleegd, en daarna naar het Huls van Bewaring te Alkmaar was over gebracht, thans bekend deze ontploffing te hebben bewerkstelligd. Hy gebruikte daartoe een groote hoeveelheid benzine, met de bedoe ling brand te stichten. Onderzocht wordt thans, welke motieven W. daarbij gehad heeft en of verdachte medeplichtigen heeft gehad. En in een postscriptum: Het is beter, dat wy elkaar voorlooplg niet meer zien en ver van elkaar onzen last dra gen. Ik zal Harwell naar u toesturen. Vaarwel! Toen ik de straat overstak, hoorde ik 'haastige stappen achter my. Ik draaide my om; Thomas stond achter my en sprak: „Neem my niet kwaiyk. mynheer; ik wilde u graag even alleen spreken. Toen u my onlangs vroeg, wie de heer was, die Juffrouw Eleonore op den avond van den moord kwam bezoeken, heb ik u niet naar waarheid geantwoord. Ik ben bang ‘voor de politie. U daarenegen bent een vriend van de familie en ik wilde u zeggen, dat diezelfde heer ons zoo Juist heeft bezocht. Des- tyds noemde hf) zich Robbins en nu heb ik hem als mynheer Clavering aangediend. „Ja myn- heer." vervolgde hy, toen hy my zag schrikken, zy niet wel was, ging hy in plaats van goeden „t is een vreemd iemand. Dat heb ik ook tegen Molly gezegd. Op den avond van den moord aarzelde hy lang voordat hy vroeg of Juffrouw Eleonore thuis was en toen ik hem zyn naam vroeg, nam hy een kaartje en schreef er op; De Nederlandsche Mycologische Vereeni- ging houdt 7, S en 9 October te Haarlem een jubileumtentoonstelling. Onder de zeldzame zwammen en paddenstoelen zal ook te zien zijn de z.g. oesterzwam, welke men hierboven op een omgevallen iepen- stam gegroeid ziet De voortvluchtige mej. B. verdacht van ver duistering van-plm. f 7000 ten nadeele eener meubelzaak te Maastricht is te Den Helder aangehouden en op transport naar Maastricht gesteld. Het bedrag schynt by nader onderzoek reeds de f 10.000 te benaderen, daar zich thans nog telkens personen aanmelden die kleinere bedra gen varieerende tusschen f 8 en f 10 te vorde ren hebben. Blijkbaar vreeaen de leiders, aldus het blad, een ingrijpen der regeering in den vorm van huisbezoek, waarvan het resultaat, waarvoor zy beducht zyn zou kunnen leiden tot een alge meen verbod of opheffing van de party. 'LEN M/ODAEt GEWEEKT.7K öen moe^atety we nu eenj AAN OEN AHOEREN KAEVTSUE HE70UO£iPOOKMRSGAAN, PAAR &ENEOENB(/DE R/V/ER MTE Z(/H OAAR NOGNOO/T GE 1 \wEEyr. A LET OP WAAR IOOP7\ l|/ ^AH0y,ALijEH/ERU/7~'\ i IPUJOTOANZPU/EGAUW/TA I \OE R/V/ER TERECHTKOMEN root den vyand zoo gunstig verloopen onder- zeebootaanval eindigt de elgeniyke manoeuvre. Wel doet de „Banckert” nog een torpedo- aanval op de „Heemskerk”, doch dit is een op zich zelf staande oefening. Na de Heemskerk te zyn genaderd tot 18 3 K.M., houden wy scherp af en op dat moment "Wordt de torpedo afgevuurd. Een fontein van water opspuitend schiet zy in zee en haar bellen baan (d. t. de ontsnappende samengeperste lucht, die liaar voortbeweegt), die de „Heemskerk" snydt, be wijst dat de torpedo verrassend juist gericht was. Eenige kilometers verder komt zy weer boven en wordt door ons aan boord genomen. Wy zetten koers naar Den Helder en pas- seeren de zoo juist door ons getorpedeerde „Heemskerk”, die dezelfde route volgt. Het weer is nog even fraai als vanmorgen en men heeft moeite zich te reallseeren dat het herfst is en wy op de Noordzee varen. De ult- loopende pantserboot „Gruno” vaart langs ons heen en de bemanningen der beide schepen maken front naar elkaar toe. Indien onder onze ‘admiraalsvlag geen blauwe vlag woei, dan zou de „Gruno" door kanonschoten haar sa luut moeten brengen aan den commandant der marine. Nu is dit echter niet noodlg. Nadat op de reede van Nleuwediep de admiraal met de honneurs aan zyn rang verschuldigd gede- barkeerd is, maakt de „Banckert” zich gereed voor de komende nachtoefenlng. Naar de „N. R. Ct.” vemam, is dit bericht Inderdaad juist. De archieven zyn onderge bracht by een groot aantal particulieren, die niet bekend staan als communisten, dit by wijze van voorzorgsmaatregel. Dtt verbaasde my ten zeerste. Ik bleef een oogenbllk staan, vóór ik aan het werk ging. Een eentonige stem bereikte myn oor. Het was Har well. die in de studeerkamer hardop het manu script van zün overleden patroon oplas Het laat zich moeliyk beschrijven, welk een indruk, op dit uur, deze zoo natuuriyke zaak op my maak te. In dat vertrek, dat getuige was geweest van een misdaad, las en herlas iemand met weinig belangstelling, hetgeen door den overledene ge schreven was. Ik opende de deur en trad bin nen. De secretaris stond op, bracht my een stoel en zei: -U U laat.” -Ja," antwoordde ik werktulgiyk, daar myn gedachten weer by Mary en Clavering waren. •Rent u misschien niet wel?” „Neen," zei ik en probeerde myzelf in bedwang te houden. Ik ham een vel schrift op om het over te le- 1007. t /E77 HOI' föeHHOÖR.IKPAFRHUI'nfr/NX ME PAAR 7E PU/iffR .MAAR 71RHH OE PIEK GOED ORHCMErA WA. ZOODA 7 WE ZE 7ERUG ZUU.EH V/TfOEH. MORGfri NEEM 'ROMA OE EIEC 7R7SCHE IAN7AARN K4W Mt/NHEER FUH 7 MEE WEZUUEM^ \OAN VROEG H7ERKOMEWFH Z/E7n> \WATERINPA7HOI n hem aan. Ik kreeg geen antwoord. Ik riep hem by zyn naam t zelfde resultaat. Vastbesloten dat hy my niet zou ontsnappen, ging Ik naar de werkkamer, terug en schreef hem een briefje Ik vroeg hem een verklaring voor zyn verschrlkkejyke beschuldiging en voeg de er by, dat ik hem den volgenden dag op myn kantoor verwachtte. Toen dit gebeurd was, ging ik naar beneden, naar Mary. Maar helaas! Deze avond was één en al teleurstelling. Mary was naar haar kamer gegaan en ik moest dus afzien van het onderhoud, waarop ik al myn hoop had gevestigd. Ik wilde juist het Hoe vaak men ook deze van wondere samen stelling zynde plantjes aangetroffen heeft, zel den zal men een zelfden van vorm of kleur ge vonden hebben. Dat is begrypeiyk, als men in aanmerking neemt, dat er honderdduizend en nog meer soorten van zyn, waarvan in Neder land alleen reeds eenige dulzénden. De vereenlging voor de studie der zwammen, dé Nederlandsche Mycologische Vereenlging. is reeds zeer ver gevorderd met de vele variaties te determlneeren, daarby voortzettend het be langrijke werk van den beroemden Nederlapd- schen mycoloog C. A. J. A. Oudemans. In 1908 overleed deze geleerde en in 1908 werd in de bloemenstad welke andere stad dan Haar lem zou daar beter voor uitgekozen kunnen zyn de Ned. Mycologische Vereenlging opge richt onder voorzitterschap van den heer Joh. Ruys. Deze had zich in zyn streven laten lei den door zyn liefde voor de natuur niet alleen, maar vooral door den wensch, de aandacht te vestigen op de zwammen als voedsel en lek- kemy. en zijn angst voor de daarby te duch ten groote gevaren. In het verbreiden van de kennis omtrent de kinderen uit het zwammen- rijk, wat de N M V. toch ten doel heeft naast mycologische studie, zag hy een sterk voorbe hoedmiddel tegen bovengenoemde gevaren. Het determlneeren van zwammen, het maken van een verzameling en bet vormen van een bibliotheek waren de groote middelen, om het doel der vereenlging te bereiken, zoo ook ken- nis-verbrelding omtrent de levenswyze, nut een der zwammen en bevordering van de teelt van eetbare zwammen. Op het Ryks-Herberium te Leiden werd in 1910 reeds een verzameling gevormd, vooral be staande uit zg. droge zwammen, welke van langeren levensduur zyn. Thans wordt deze verzameling verzorgd door den heer W. J. Lütjeharms uit Oegstgeest, conservator der ver- e^niging. Met yver is in de afgeloopen jaren aan de Uitbreiding der verzameling gewerkt. Minstens een paar duizend exemplaren zyn op liquor of in drogen toestand geconserveerd. Ook heeft men een belangryke boekerij kun nen vormen, met werken van de mycoiogen Bbhaeffer, Persoon, Bulliard. Kroombholz. Coo ke welke bibliotheek in Teylers-Stichtlng te Haarlem gevestigd is. Kn u. stelt u dan heelemaal geen belang in de veiligheid, het gelifk en de eer van de familie, in wier midden u reeds langen tyd woont?" Harwell deed zeer koel; hy stond op en zei: ,Jk heb u verzocht, mynheer Raymond, my daarover niet te willen spreken.” Robbins; hy zag er vreemd uit; trpuwens,. „Wat?” Mijnheer Raymond, er is nog iets, dat ik al leen aan Molly heb verteld, maar dat ieder dia den moordenaar wil ontdekken, dient te weten-* .Ren feit of een vermoeden?" „Een feit, mynheer. Het spyt my, dat ik u er mee lastig val, maar Molly zal my niet met rust laten, zoolang ik het u niet verteld heb. zy maakte zich erg ongerust over Hannah, die, zooals wy allemaal weten, heelemaal onschul dig is, hoewel sommigen het tegendeel bewe ren, omdat zy niet by de hand was, toen men haar noodig had.” .Maar wat wilde je nu elgeniyk vertellen?* ,Ja ik zou het wel aan mynheer Gryce ge zegd hebben," vervolgde hy, myn nieuwsgierig heid volkomen negeerend, „als ik niet zoo bang was van de politie, zy denken altyd, dat je iets voor hen verbergt.” „Maar..,.* „O ja! Op den avond van den moord, heb Ik mynheer Robbins, of Clavering, of hoe u hem noemen wilt, wel zien binnenkomen, maar ik heb hem niet zien weggaan, als hy tenminste is weggegaan. Toen ik namelijk terug kwam van juffrouw Eleonore en aan mynheer Rob bins zei, dat zy hem niet kon ontvangen, daar „Als u dingen bekend zyn, die de politie niet weet, bent u verplicht die dingen te openbaren. Juffrouw Eleonore’s toestand is. .Als ik iets wist, dat haar zou kunnen helpen, had Ik het al lang gedaan." Ik beet op mijn lippen, boos om die eeuwige uitvluchten en stond ook op. Hy vervolgde: ,Als u niets meer te zeggen hebt en ook niet meer wilt werken, verzoek ik u, my te willen verontschuldigen; ik heb een afspraak.” .Raat ik u niet ophouden,” antwoordde ik op norschen toon. „Ik heb u heelemaal niet noo dig.” Hy keerde zich om en keek my aan, alsof de toon van myn antwoord hem onbegrypelyk voorkwam. Vervolgens groette hy my kalm en verliet ’t vertrek. Ik hoorde hem naar de twee de verdieping gaan en maakte mij gereed om myn eenzaamheid draagiyk te maken. Maar in dit vertrek was eenzaamheid niet te dragen. Har well kwam weldra weer naar beneden en daar ik voelde, dat ik daar toch niet langer kon biy- ven, stapte ik de gang in en vroeg hem of ik hem *n eindje mocht vergwellen. Hy knikte toe stemmend en ging my voor. Plotseling zag ik dat hy stilstond, de leuning vastgreep en zich er overheen boog. Hy leek geheel van streek. „Wat is er?" riep Ik uit. „Ga terug," fluisterde hy met een stem die van opwinding beefde. „Ga terug!” Hy greep my by mijn arm en sleepte my let- teriyk tot boven aan de trap. Daar liet hy my los en keek opnieuw, bevend van kop tot teen, huis verlaten, toen Thomas verscheen en my over de leuning van de trap. VRO/E/SD/EPPATIFREE- XKER/K/E. En nu begint het artlllerle-duel. Gebruikma kend van zyn (denkbeeldig) superieur geschut biyft de „Banckert” op uitersten gezlchtsaf- stand. om zoodoende zelf den vyana wel te treffen, doch zonder door diens vuur schade te lyden. Door plotselinge koerswendingen brengen de twee tegenstanders storing in de concentratie van het vuur, doch door de correctie vanaf de commandobrug biyven de kanonnen op het doel gericht, hetwelk zich verraadt In het ver schil van elevatie en zydelingsche richting der vuurmonden. Zoo vervolgt zich dit fictieve ge vecht en reeds verheugt men zich op de „Ban- ckert”, dat de vyand dreigt gedreven te wor den naar de Haaksgronden, waardoor zyn be wegingsvrijheid belemmerd wordt, als plotse ling op pLm. 70 meter van het achterschip een bellenbaan verschynt, bewijs van een daar af gevuurde torpedo. En die bellenbaan snydt ons achterschip, zoodat de torpedo, die nu op te groote diepte is ingesteld, in tyd van oorlog onze munltlebergplaatsen getroffen zou heb ben en daardoor een einde zou hebben gemaakt aan schip en bemanning. En de onderzeeboot, wier periscoop reeds boven water stak, duikt weer snel -om iedere kans van botsing met de ons volgende Z 5 te vermyden. Hieruit biykt dat de tegenparty er in geslaagd is ons over zyn onderzeebooten te lokken. En met dezen. <fe bibliotheek uit Tei deeling literatuur tent< dit instituut opengesteld zjjh kennis kunnen nemen van theek op mycologisch gebied. Van deze stichting zullen ook aquarellen van den heer Joh. Ruys te bezichtigen zyn, alsmede die van meer zeldzame paddenstoelen, eigendom van Ir. Schweers. Ter lllustreerlng bieden wy zeldzame af. Voorts heeft de directie dér Verkade’s Fa brieken te Zaandam haar geheele oorspronke- luke aquarellen en teekenlngen, vervaardigd voor het Paddenstoelenalbum, voor de expositie afgestaan, en zal dr. M. A. Donk te Den Haag, die evenals het lid der vereenlging dr. A. J. P. Gort te Wageningen kort geleden gepromoveerd is op een dissertatie betreffende de mycologie, onder leiding staande van de mycologe mevr. M. de Visser-Roelofs uit Bloemendaal. Zy zal inlichtingen geven over eetbare paddenstoelen, alsmede champignonsoep bereid, welke ter proe- ving gereed staat. Dr. J. S. Meulenhoff uit Den Haag, die dezer dagen om gezondheidsredenen bedankt heeft als voorzitter der vereenlging. heeft oude wer ken over paddenstoelen afgestaan, terwyi voorts <fe bibliotheek uit Teriejra-Stichtlng in de af- 1 wordt. Ook zal opdat de leden geheele blbllo- wel van geleerden als van liefhebbers, te trek ken. En by haar zilveren jubileum, dat 7, 8 en 9 ker een tenoonstelllng, teneinde den grooten vooruitgang in het werk der vereenlging in een kwarteeuw te kunnen aantoonen. Alhoewel deze expositie niet de grootste zal worden, welke ooit door haar gehouden is de financieele omstandigheden ieenen zich daartoe niet toch belooft) zy wel Interessanter dan vorige te worden en een nog vollediger ‘overzicht te geven van de paddenstoelen, hun nut en schade. In een persconferentie heeft de heer G. A. van Schalk te Haarlem in byzyn van den heer ir. A. C. G. Schweers uit Alkmaar pennine- meester der N. M. V., die den voorzitter der vereenlging, den heer T. A. C. Schoevers. direc teur van den Plantenziektenkundlgendlénst te Wageningen, vertegenwoordigde, ons in het kort hetgeen op de tentoonstelling te zien zal zyn, genoemd. Allereerst roemde hy daarby de groote me dewerking van eigenaren van buitenplaatsen in Bloemendaal en andere omliggende gemeenten, waardoor het mogeiyk Is steeds versche zwam men en paddenstoelen te exposeeren. De bui tenplaatsen .Elswout”, „I 'ndenheuvel” en ,Ko- ningshoT’ zyn gedurende de tentoonstellingsda- gen vrij voor leden der NM.V. toegankelyk. Het nut en de schade dér zwammen en pad denstoelen, die opbloeien uit zwamvlokken, welke in den bodem groeien en zich daarin voe den met levende of doode organische stof, zul len op de tentoonstelling vooral aangetoond kunnen worden door de inzending van den Plantenziektenkundlgen dienst en door de „Banckert", van wiens voortop de commandovlag met de drie sterren waalt, ten teeken dat de admiraal aan boord is, jaagt met een vaart van 34 myi over de zon be schenen zee. De scherp gesneden boeg van de Z 5, die ons op eenige honderden meters volgt, dryft hooge golven naast zich uit, en een breed spoor van bruisend schuim volgt de beide schepen. Alle overtolligheden aan dek en in de ver- biyven zyn verwyderd, want van een volledig gevechtsklaar oorlogsschip ts letteriyk alles ver dwenen wat niet direct met vechten verband houdt. Van dekmatten en tentstutten is niets meer te bespeuren en door het ontbreken van klee- den en schllderyen in longroom en hutten ver tonnen de verbiyven geen spoor van gezellig heid meer. Deze voorzorgen zyn noodzakelyk in verband met brandgevaar by treffers, ter- wyi platen en schlldefyen door schok en lucht druk by het schieten naar beneden komen. Vooral in de machinekamer wordt by deze, reeds groote, vaart veel geélscht van de oplet tendheid van het geheele personeel. De heer van Rugge, officier M. S. D. (Marine Stoom vaart Dienst) der le klas, houdt over alles een waakzaam oog en by de geweldige hitte die hier heerscht, kan men alleen bewondering hebben voor het uithoudingsvermogen, dat van deze menschen geëlscht wordt. Hoe zy het in de tropen uithouden, Ujkt een volkomen raadsel. Vandaag stellen de JBanckert" en „Z. 5” twee zware kruisers voor, terwyi de „Heemskerk" en „Gelderland", waarvan de rookpluimen juist zeer flauw aan den horizon verschynen, twee soortgenooten moeten verbeelden, die wy op dracht hebben te vernietigen. zen. De woorden ddfüten voor myn oogen; ik was niet in de stemming om eenigen nuttigen arbeid te verrichten. Ik vervolgde: „ik ben bang, dat ik u vandaag niet zal kun nen helpen, mynheer Harwell. Trouwens, het is heel moeieiyk om je aandacht by dit werk te houden, terwyi de man, die den schrijver op laffe wyze vermoordde, nog steeds ongestraft rondloopt." Op zyn beurt schoof de secretaris de papieren van zich af als met een plotsellngen afkeer, maar hy zei niets. „Toen u voor het eerst met het bericht van dit drama by my kwam, hebt u gezegd dat het een mysterie was Welnu, wy moeten dit myste rie trachten op te lossen. Het leven en geluk van vele menschen die wy vereeren en liefheb ben staat op het spel." De secretaris wierp my een steelschen blik toe en mompelde: „Juffrouw Eleonore?" „En Juffrouw Mary en u en ik en vele an- deren.” U hebt zich al van t begin af te veel bezig gehouden met deze kwestie," zei hy, terwyi hy zorgvuldig zyn pen afveegde. Ik staarde hem vol verbazing aan en ant woordde: Vanmorgen werd Enschede in rep en roer ge bracht door een groot aantal revolutlonnaire vrouwen. De herrie was een gevolg van een gis teravond In „Ons Huls" gehouden vergadering, waar plm. 500 vrouwen aanwezig waren en waar geprotesteerd werd tegen de laksheid der man nen en tegen de maatregelen der Regeering. Er werd geklaagd, dat de Koningin JMnogeiyk goed over den toestand In de Twentsche arbeidersge zinnen kan zyn ingellcbt. Tal van eischen werden gesteld en na afloop trok men naar het Van Heekplein, waar de stoet werd ontbonden. Ter vergadering werd eveneens het besluit ge nomen hedenmorgen by den burgemeester van Lonneker tegen de woninguitzetting wegens huurschuld te protesteeren. Vanmorgen omstreeks tien uur bevond zich als gevolg daarvan een groote menigte vrouwen voor het Lonneker gemeentehuis, dat zooals bekend by Enschede ligt. De burgemeester weigerde de deputatie te ontvangen. Een der vrouwen sprak de menig te die inmiddels zeer was aangegroeid in op ruiend,n zin toe. Het drukke verkeer in de Hengeloeche straat ondervond stagnatie. Toen de Ehschedesche politie de menigte trachtte te verwyderen, stuitte zy op ernstig verzet van de vrouwen, waarvan er schreeuwden: ,j31a ons maar neer en richt een bloedbad aan.” Een man, zekere v. d. B„ die de menigte opwekte om te blyven staan werd gearres teerd en naar het posthuis Hengeloeche straat overgebracht. Ook van daaruit trachtte hy herrie te verwekken. Herhaaldeiyk moest de politie van den gum mistok gebruik maken en rake klappen uit- deelen. Een der agenten kreeg een slag in het ge zicht. Op tactische wyze wist men tenslotte de menigte uiteen te drijven. Heel den morgen bleef het rumoerig. Gedurig trokken de vrou wen door de binnenstad, daarby ox dreigend onder de kinderen een schoolstaking te ver wekken. Geblindeerd en met alle lichten uit verlaten wy om 11 uur 's avonds de reede. Wy varen weer In verband en hoewel de maan aan den hemel staat, kost het moeite de schepen die ons vergezellen te verkennen.. „Heemskerk” en „Gelderland" varen in kielllnie aan bakboord en hun zwarte schaduwen doen zich meer ver moeden dan onderscheiden. De Z5 verkent het eskader aan de andere zyde. Op de brug is het nu een Ingespannen turen in de duisternis, aangezien onderzeebooten ons zullen trachten te vernietigen. Dit zoeken en speuren is niet zonder emotie. Verscheidene malen meent mén het vage silhouet eener onderzeeboot (die by zoo’n nachtaanval boven water vaart) zich nog even te zien afteekenen in het flauwe maanlicht, om een moment la ter te constateeren dat het gezichtsbedrog was. En wanneer men zich indenkt hoe het in oor logstijd moet zyn wanneer het bittere werke lijkheid is en de onderzeebooten aan den hori zon rondsluipen, gereed hun doodbrengende torpedo's af te vuren, dan voelt men welk een zenuwachtige spanning er op zulk een moment moet heerschen. Doch daar vlamt plotseling een onzer zoek lichten op en zyn stralenbundel belicht heel het gedeelte waar een vyand verwacht wordt. En deze maal heeft men zich niet vergist. Dui delijk ziet men in het scherpe licht de om trekken der boot. En geen seconde later dreunt een schot uit één der 12 c.M. kanonnen. Doch terwyi wy met dezen vyand afrekenen is het aan een anderen gelukt in aanvalspositie te komen en te lanceeren. wy halen de torpedo op, die van verre zichtbaar is aan het lichtje dat aan haar kop flikkert. Het is twee uur s nachts en met deze nachtoefenlng eindigen ook de jaariyksche manoeuvres der Kon. Marine. Hoe rijk aan schoonheid is de natuur! Is haar weelde elgeniyk wel naar volle waarde te schatten? Kent men haar onbegrensd schy- nende variaties alle, In planten- en dierenryk? Neen. Ieder jaargetyde weer biedt de natuur nieuw leven en steeds staat men voor nog on geziene spelingen in haar prachtlgen kringloop. Er zyn zoo speciale tyden waarin de mensch zich meer toegankelyk toont voor de natuur; waarin haar schoonheid dieper op hejn In werkt, en hy beseft dan des te meer, hoe nietig -- - van beteekenis hy zelf in dat grootsche na- Haarlem gevierd wordt, behoort tuurryk is en welk een hooge Macht het Is. die de wonderiyke regelmaat in alles laat voort gaan en ons zoo altijd weer nieuw genot schenkt en levenskracht by het aanschouwen van het ontluikende leven. Vooral de vacantlemaanden kunnen gerekend worden tot dien specialen tijd. Dan toch trekt de mensch zich uit het prozaïsche leven terug om zich meer In de poëzie te verdiepen; „dan hebben steden en huizenrijen veelal geen byzon dere schoonheid voor hem en zoekt hy de bui tenlucht bosch. zee. bergen of heidevelden om daar, vry van zorgen korten tyd, het na tuurleven van meer naby te beschouwen. Het buitenleven geeft veel voldoening. Men leert veel meer naar waarde schatten, wat In de vrije natuur groeit en bloet, doch, daar on bekend mede, alleen maar van naam uit de schooljaren in herinnering Is gebleven. Men kan het met eigen oogen bewonderen en zien hoe alles uitbot, zich ontwikkelt, bloeit, vrucht draagt en weer afsterft om een volgend jaar- getyde weer opnieuw fleur aan de natuur te geven. Maar ook al beschouwt men groei en bloei van naby. toch staat men menigmaal voor on- begrijpeiyke en onbekende wisselingen in het plantenleven. Men kan een herbarium verf va riaties In de flora bezitten, toch vindt men al tyd nog weer nieuwe. Altyd; dus ook in den herfst, het Jaargetijde, waarin de bosschen veel wisselends aan schoon heid bieden. Niet alleen ver boven den grond in den steeds anders gekleurden bladertooi; ook de boschgrond blyft vol afwisseling en hier vooral In den groei van „Clean decks and ready for action" houdt zelfs in vollen vredestijd zyn dreigende betee kenis en wanneer de schrille hoornslgnalen van het alarmsein leder naar zyn post roepen, krijgt het „klaar voor gevecht” zyn volle waarde. Hr. Ms.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 15