Muiterij op naar Rijwieltocht Rome „De Zeven Provinciën” RADIOPROGRAMMA WAT NIET BEKEND WAS SCHOOL BESMET DOOR ONDERWIJZER DONDERDAG 5 OCTOBER Vrijdag 6 Oct. 1933 omtrent de Allemaal „op den bon” com- Luik, die groote stad. Vreeselijke ontdekking Onteveredenheid i- Collectief proces-verbaal Indische pensioenen „Met het echip op tiap Schedel verbrijzeld Ontgroening te Utrecht De gefingeerde diefstal VREEMDE STUDENTEN Weg gedeeltelijk weggeslagen Precies volgens afspraak ONINKLUK VOORBEELD KOLENDAMPVERGIFTIGING Dievencomplot op het spoor Drie dames in levensgevaar HET UNIFORMVERBOD In steeds dalende lijn Machinisten-examen m- Waar de „verloren” 37.000 gulden bleven De strijd om de beste aether-golven .Geen tusschentijdsche mededee- lingen over de conferentie te Amsterdam Voor de minimaal gepensionneerde militairen wordt iets gedaan Aardschuivingen in de Anei-kloof Vermindering uitkee- ring gemeentefonds Zy maakten fietsen uit gestolen onderdeelen Geen bezwaar tegen inschrijving te Groningen Ongewenschte afweer tegen het fascisme Het Tweede Kamerlid mej. mr. Katz stelt vragen over het incident MGR. GIJLSWIJK VER TROKKEN Circulaire van Minister De Wilds aan de gemeentebesturen Aanzienlijke gift aan het Nationaal Crisis-Comité DE WERKING VAN DEN MERAPI De glimlachende mandant Twintig kinderen uit het Friesche dorpje Ee naar een sanatorium Motorrijder botst tegen een boerenrijtuig Definitieve spoorwegontvangsten over de maand Juni Nieuwe mededeelingen rol van het Europeesche en Inheemsche personeel in dit drama De vele hellingen en de slechte wegen in België vallen niet direct mee Geestelijke ontwrichting Een nieuw eruptie-punt ontdekt BANDOENG, 4 Oct. (Aneta). Dr. Stehn to- reikte den bovenrand van den krater van den Merapi. De lavadom is verdwenen. Een g»* ontstaan met een mlddellUn van 120 Meter, waarin een lavanaald, met een doorsnede r»“ 50 Meter, 30 Meter boven kraterrand uitstee**. u uur mee been. Dat zal trappen dus een gangetje In. i van 99 te de dat Ie VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS iting kwam, art kunst! Het secretariaat van het Nat. Crisiscomité deelt mede: Het heeft H. M de Koningin-Moe der behaagd weder een aanzienlijke gift aan ons comité te doen toekomen ter gelegenheid van de nationale inzamellngsweek. Moge dit koninklijk voorbeeld ruime navolging vinden- PADANG, 4 Oct. (Aneta). Tengevolge van den zwaren regenval zijn In de Anei-kloof zes aard schuivingen geconstateerd, waarvan één zeer ernstig- Een gedeelte van den weg Is wegge slagen. zoodat vermoedeiyk de bouw van een Hulpbrug noodzakelijk zal zijn. Het verkeer zal vermoedelijk een week ge stremd zijn. DEN HAAG Geslaagd voor diploma beer T. van Dijk, Delfzijl. 8 30 Or- us iz* BATAVIA. 4 Oct. (Aneta). De regeering be sloot In beginsel voor de z«. minimaal gepen sionneerde militairen iets te doen. zy zal dus eenigszins tegemoet komen aan de door den Volksraad aangenomen- motie tot het achter wege laten van de pensloenskorting. Definitieve formuleering dezer beslissing van de regeering is zeer spoedig te verwachten. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft door bemiddeling van de colleges van Gedepu teerde Staten de volgende circulaire betreffende vermindering der ultkeering uit het Gemeente fonds, beodeld in artikel 3. onder a der wet van 15 Juli 1929 (Stbl. No. 388) aan de gemeentebe sturen doen toekomen: Toen Woensdagnacht omstr. half één de heer J. Nieveen, ontvanger ter registratie te Roosen daal. per motorfiets uit Breda huiswaarts keer de, reed hij ter hoogte van den Hoogen Donk op den Roosendaalscheweg onder de gemeente Etten met groote snelheid tegen een tweewielig boerenrijtuig op. De heer Nieveen werd over den weg geslingerd en kwam met zulk een kracht tegen de straatsteenen terecht, dat zijn sche del geheel verbrijzeld werd. De ongelukkige was op slag dood. Het boerenrijtuig werd slechts licht beschadigd. De twee Inzittenden bekwa men geen letsel. Toen Dinsdagavond het huis van de dames Roelofs in de Pontanusstraat te Nijmegen ge sloten bleef, hebben buren de politie daarvan op de hoogte gesteld. Nadat deze zich toegang tot de woning had verschaft bleek, dat de drie bejaarde dames bjj bet naar bed gaan door kolendamp bewuste loos moesten zjjn geraakt. In zeer emstlgen toestand zijn de slachtof fers na een eerste zuurstofbehandellng naar het ziekenhuis overgebracht. Voor bet behoud van baar leven wordt gevreesd. Intuschen hadden weer anderen de wapen rekken geforceerd en de munitie naar boven gebracht. Het een en ander werd bij de hand gezet en dit alles geschiedde onder veel tumult. Om twee uur 's nachts voer de „De Zeven Provinciën” weg, machteloos nageoogd door den Inspecteur der politie Vermeer Het was deze Inspecteur die reeds om acht uur dien avond den commandant der ..De Zeven Piovlnclén” had gewaarschuwd voor hetgeen hem ter oore was gekomen omtrent de plannen tot muiterij. Dit was gebeurd, terwijl de commandant zich in de sociëteit bevond en op de waarschuwing had deze slechts gereageerd met een glimlach. Precies 18 uur *s avonds ging het afgesproken ■teiw»! voer het uitbreken van de muiterij. Op dat ©ogenblik werden conform het besiotene de lichten gedoofd. Alle stokers werden de machinekamer Ingedreven onder bedreiging den dood. Men had schildwachten b(j Woensdagavond vernamen wij ontrent den toestand der drie gezusters Roelofs te Nijmegen, die, zooals gemeld, het slachtoffer waren ge worden van kolendampvergiftiging, dat twee barer weer tot bewustzijn zijn gekomen. De derde Is reeds sinds Maandagnacht be dwelmd. Men vreesde Woensdagavond voor haar leven. den, terwijl het bekend was, dat hij nooit be middeld was geweest Nu had de politie eindelijk het lang verwachte houvast gekregen en zij greep in. De vijf genoemde personen werden ge arresteerd en in beslag genomen werden de voorraad goederen uit het pakhuis aan den Ho- nlngerdijk. twee vrachtauto’s, een personenauto die in het bedrijf werd gebruikt en voorts de inventaris van het filiaal aan de Frederikstraat. Op het pand In de Vogelenzang was reeds f2000 betaald, terwijl een transactie gaande was voor een pand in de Gaasbeekstraat. Het onderzoek wordt voortgezet. De definitieve spoorwegontvangsten over de maand Juni bedroegen 9 764 076.30 teger f 11334.159.23 in het afgeloopen Jaar. Bedroegen de ontvangsten van Januari tot en met Juni 1932 in totaal 89.017.969.62, dit jaar is dit bedrag bijna tien mlllloen gulden BATAVIA. 4 Oct. (Aneta). Het Jtat. Nieuws blad” deelt mede, dat btf* de berechting van de muiterij aan boord van de „De Zeven Provin ciën” eerst de meeloopers, dan de raddraaiers en daarna de officieren zntlen terechtstaan. Het blad publiceert bijzonderheden over de muiterij, welke tot dusverre nog niet bekend waren. r Lulk-Seralng Is een eindeloos» ellende van hobbelige keien, tusschen schuren, bellen rin kelen, kettingen rammelen en de jongens ver kiezen het gelijke pad er ntast. Tot plotseling twee witte helmen opdagen! Vreeselijke ver ontwaardiging in het Waalsch; aanvankelijk humoristisch aandoende zwijgende onschuld in het Nederlandsch. We krijgen te hooren, dat we een ..procés verbal collect!!” hebben opgeloopen wegens het langdurig berijden der trottoirs, tot ergernis van de geheele stad. De zaak wordt gesust. Honderd meter voor Jamet wordt langs den weg een half uur gerust. Als ik op onderzoek uittrek, vind ik een 'kerk van 1112 met Sacra mentshuisje in het priesterkoor. De troep is Inmiddels reeds opgestapt. Ook wjj dus naar Namen. We wisselen daar op het station nog wat geld, zoodat we zeventig vijffrancs-stukken hebben voor de jongens, die morgen een uitstapje ma ken, laten ons keurige oranje-blanje bleu-vlag- getjes maken, waarvan het mijne fier wappert onder mijn ANWB-standaard en krijgen van madame een vervaarlijke rol rood-wlt-blauw mee. .J’rlez pour nous k Rome!" Over een keurig zandpad rijden we onder langs de Maas. Avondgoud hangt in de boom toppen, in het kalme water spiegelen zich blanke villatjes, vlugge kano’s, onbeweeglijke vlsschers. Maar de onbestemde vrede brokkelt reeds af. Profondevllle geeft geen teeken van leven. Waar zijn de jongens, die ons minstens twee uur vooruit waren. Vage aanduidingen doen vermoeden dat ze verder gereden zijn. Lantarens aan. Helling op en af en door toeval ontmoe ten we eerst den heer Venlngs, voorzitter van het Relscomité van het RK. Werkliedenver bond met rector Bos uit Venlo, die ook op zoek zjjn naar den trdep, en even later den auto van „onzen” rector. WIJ vernemen, dat in Profondevllle zich on voorziene moeilijkheden voordeden bij het krij gen van kampeergelegenheid. WU gaan daarom tien kilometer verder. De paters Jezuïeten van Godlnne zijn onze gastheeren. Op de wel van het college wordt ijlings bet kamp opgeslagen. Verlate maaltijd bij kaarslicht, maar de jongens weten een offertje te brengen en mopperen niet. De Rotterdamsche politie is dezer dagen een complot van dieven van rijwlelonderdeelen op het spoor gekomen. Het bleek, dat leden van het complot behoorden tot het personeel van een grosslerderiJ in rljwlelonderdeeben. Boven dien dreven zij in hun vrijen tijd voor eigen rekening zaken In rijwielen. Zij vervaardigden fietsen van gestolen onderdeelen. Bij eenlge van hen beeft een huiszoeking plaats gehad, waarbij vrij groote hoeveelheden der onder deden In beslag zjjn genomen. In verband met Linker Maasoever te Rotterdam, werden vijf mannen aangehouden. Later werden nog twee mannen aangehouden in verband met diefstal - ten by een anderen grossier. Het lid der Tweede Kamer mejuffrouw Katz heeft aan den Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen de volgende vragen gericht: Heeft de Minister kennis genomen van het ongeval dat zich heeft voorgedaan bU de jong ste ontgroening der aanstaande leden van net Utrechtsche studentencorps. Is de Minister van oordeel, dat tegen derge lijke excessen, welke zich bij herhaling voor doen. langs anderen dan strafrechteiyken weg, opgetreden moe*, worden? Is de Minister bereid de noodlge maatregelen te nemen teneinde het plaats hebben van ont- groenlngshandellngen, waardoor leven of ge zondheid In gevaar gebracht wordt, zooveel doenlijk in de toekomst te voorkomen? Ik heb de eer, mede namens mijn ambtgenoot van Financiën, het volgende ter kennis van uw college te brengen. Zooals u bekend zal zijn is bij de Staten-Gene- raal ter overweging aanhangig gemaakt een ontwerp van wet tot vermindering der uitkee- ring bedoeld in artikel 3. onder b, der wet van 15 Juli 1929 (Stbl. No 388) en tot wijziging der wet van 18 Maart 1932 (Stbl. No. 104) (Gedrukte Stukken Zitting 1933-1934-178). De in dit wetsontwerp bedoelde vermindering zal plaats vinden naar gelang van de draag kracht van elke gemeente, gerekend per in woner. tegenover de draagkracht van alle ge meenten des rijks, eveneens gerekend per In woner. In artikel 1 van het wetsontwerp is daartoe een schaal opgenomen. De draagkracht van elke gemeente zal haar uitdrukking vinden in de som van een aantal belastingopbrengsten, vermeerderd met de wlnst- uitkeeringen van verschillende bedrijven en ver minderd met de verliezen van verschillende be drijven. Een en ander Is nader omschreven in de artikelen 2 en 3 van het wetsontwerp. Het ontwerp gaat uit van de gedachte, dat de bovenbedoelde vermindering zal plaats heb ben op de ultkeering, bedoeld in artikel 3. an der b der wet van 15 Juli 1929. tptbl. No, Mg), welke voor het aar 1934/35 door de getnéente zal worden genoten. Het zal derhalve aanbeveling verdienen,, dat de gemeenten bij het opmaken van haar begroo- tlag voor het dienstjaar 1934 rekening houden met de mogelijkheid dat dit wetsontwerp tot wet zal worden verheven en dus op de ultkeering uit het Gemeentefonds over het jaar 1934/35, waar van in het jaar 1934 drie termijnen vervallen, een korting zal worden toegepast; Zooals hierboven medegedeeld, zal de korting, komt het ontwerp ongewijzigd in het Staatsblad, afhankelijk zjjn van de draagkracht der ge meenten (gemeenten met zeer geringe draag kracht zullen in het geheel niet worden gekort). Teneinde de gemeenten thans in staat te stellen van de eventueel door haar te dragen korting een berekening te kunnen maken, heeft de regeering een raming doen samenstellen vaa het bedrag der draagkracht van alle gemeenten des rijks, gerekend per Inwoner. Dit bedrag kan aan de hand van verschillende gegevens voorloopig gesteld worden op fZl.O. ïndlen thans elke gemeente voor zich zelf aan de hand van het bepaalde in de artt. 2 en 3 de draagkracht per Inwoner berekent, kan zij daar na bepalen, hoeveel procent de door haar be rekende draagkracht beloopt van het bedrag van 27.49, terwijl zij alsdan tevens aan de hand van de schaal, opgenomen in artikel 1 van bet wetsontwerp, kan bepalen of, en zoo ja, met hoeveel procent hare ultkeering uit het Ge meentefonds vermoedelijk zal worden vermin derd. De verschillende wetsbepalingen zullen na totstandkoming van bet wetsontwerp nader worden uitgewerkt in een algemeenen maatregel van bestuurt Het ligt in de bedoeling te bevor deren, dat daarin o m. het volgende zal worden bepaald: a. ten aanzien van de in artikel 2 genoemde belastingopbrengsten, dat hiervoor tot grondslag zullen gelden de opbrengsten over het boeklngs- tydvak 1932/33: b. ten aanzien van de in artikel 3 genoemde winsten en verliezen van bedrijven, dat hiervoor als grondslag zal gelden het gemiddelde deser winsten en verliezen volgens de afgesloten, of, voor zoover nog niet afgesloten, voorloopig vast gestelde Gemeenterekenlngen over de jaren 1W —1932; e. dat ter berekening van de draagkracht per Inwoner, het bedrag der draagkracht van de ge meente moet worden gedeeld door het aantal inwoners der gemeente op 1 Januari 1933. Voor zoover uw college, ten aanzien van belastingopbrengsten, nog nadere gegevens De „De Zeven Provinciën” lichtte het anker en vertrok naar Oleh-Leh. Gedurende de reis werd opnieuw vergaderd en besloten „met bet schip op stap te gaan,” waartoe een gunstige gelegenheid zou worden af gewacht. De Inlandsche schepelingen boden aan voor geweren en munitie te zorgen. Kawilarang en Tuhumena, twee Inheemsche opvarenden, zouden voor de navigatie zorgen. De Inlandsche schepeling Rumampi zou het anker lichten en korporaal Bosschart de alge- meene leiding nemen. Het sein tot de muiterij zou worden gegeven door Kawilarang. Het doel was naar Boerabaja op te stoomen, teneinde aldaar te protesteeren en de vrijlating te eischen van de gevangen kameraden. Een Inlandsche djongos kreeg de opdracht de namen te noteeren der officieren, die aan boord bleven. Voorts moest hij op een fluitsein hun hutten afsluiten. Toen de bemanning werd nitgenoodigd tot bijwoning van ’n fuif aan den wal en een bios coopvoorstelling zei Kawilarang: .Jullie mogen wel passagieren, maar denk er aan, om zeven uur aan boord.” Dé schepelingen hebben aan wal ook nog een voetbalwedstrijd gespeeld. Nadat zij dezen wed strijd hadden verloren, keerden zij aan boord terug in autobussen. Gedurende deze reis zon gen zy gemeenschappelijk het lied ..Indonesia Raja” (Indonesia vrij). ZU. die liever niet aan de muiterij wilden deelnemen, gingen later weer aan wal terug, maar zy hebben niets verteld van hetgeen ter- zake varj de muiterij was overeengekomen. Aan boord van de „De Zeven Provinciën” waren 17 officieren, allen jongeren en jongen, achtergebleven om op het schip te passen. In aansluiting bij hetgeen reeds werd mede gedeeld omtrent de arrestatie van vyf personen in verband met de diefstal of verduistering van ongeveer 37.000 gulden, welke op 21 October door een bediende van de Compagnie Conti nentale d’Importatlon aan den Noordblaak te Rotterdam op kwitanties waren geïnd, en die hem, naar by by de politie kwam mededeelen, waren ontstolen, lezen wy In de „N. Rott. Crt.” Naar men zich zal beginneren, nam de be diende. de 22-jarige C V„ eenlge maanden na dat het geld was verdwenen zUn ontslag en begon hy een zaak in veevoeder aan den Goud- schen Singel. Het duurde niet lang, of de 25- jarige kantoorbediende W. B. ging als com pagnon met hem samenwerken. Steeds bleef de politie naar de gedragingen van V., die, zooals wy reeds hebben gemeld, ook al direct na het gebeurde onder verdenking was geweest en was aangehouden, doch na eenlge dagen by gebrek aan bewysmaterlaal weer op vrye voeten was gesteld, observeeren. Weer eenigen tyd later, viel het haar op, dat een zekere J. T-, 43 jaar, veel by de veevoederhandelaren over de vloer kwam. Men kon evenwel niet vaststellen, of deze H. vast aan de zaak verbonden was, of alleen maar als losse bediende behulpzaam was. Toen kwam men er achter, dat de firma op de HonlngerdUk een groot pakhuis had, waar belangrijke partyen goederen waren op geslagen. Bovendien had men al spoedig een vrachtauto aangeschaft; maar dit alles was voor de politie nog niet voldoende om In te grijpen, daar het moeliyk was na te gaan, of zU dit alles niet op credlet hadden gekocht. Ernstiger werd de verdenking, toen ook de 25- jarige kantoorbediende H. van der L„ die met V. by de Continentales dTmportatlon was werkzaam geweest, op het tydstip dat het geld verdween, zich bjj het trio voegde, dat de veevoederhandel exploiteerde. Het wachten bleef echter op werkelUk groote uitgaven, die als bewysmaterlaal zouden kunnen dienen Kart nadat van der L. in de zaak gekomen was, nam ook en zekeren W. H. zUn ontslag als boekhouder by een graankantoor te Rotterdam. Ook hy kwam by V. Deze H. nu kocht in de Vogelenzang een pand contant voor 14000 gul- lager nJ, f 58274981M. Z. H. Exc. Mgr. GUlswyk O.P„ Pauseiyk delegaat van Zuid-Afrika, heeft zich Woensdag te Rotterdam ingescheept op het stoomschip .Jfjassa” van de Deutsch Ost-Afrika Unie, om in gezelschap van zUn secretaris, dr. J. P. ter Maat OP naar zyn missiegebied terug te keeren, na een verbiyf van ongeveer vyf maanden in het moederland. EVsden, grens! Arm België met slechte wegen, slordig afge werkte teerlagen, die vol gaten en kullen zitten. Mopper niet teveel op uw land. eigenwUze va derlander. die spiegelgladde wegen en eigen fietspaden ter beschikking hebt. Wet U hier als „Réservé aux cycllstes” wordt aangeboden, tart elke poging tot kennismaking. We houden dus den hoofdweg. Ik wys de jongens even op het prachtig glooiende landschep, op kerkjes, die zich schalks achter yi geboomte verschuilen, en vertel wat van Vlsé, den Inval der Dultachers. Een go- thische kerk en een romaansche bieden gelegen heid voor een kort lesje in bouwstylen, erg ele mentair natuuriyk. De stuwdammen en grootsch ontworpen brug gen over de Maas zyn biye symptomen van nieuw leven. Ik stap af om ze te .nemen”. Er is zoo een half worden. We zetten er longroom geplaatst waarin Inmiddels de aan wezige officieren waren opgesloten. Geheel volgens programma werden nu de ankers gelicht, waarna werd weggevaren, zy het dan met eenlge moeite. de be hoeft, zal het zich, ter verkrUging daarvan, kun nen wenden tot den Inspecteur der directe be lastingen doch niet dan na verloop van dagen na ontvangst van deze aanschrUvlng. De minister van Onderwijs, gunsten en Wetenschappen heeft aan den reotor-magnlficus der Ryksunlverslteit te Groningen doen weten, dat er tegen inschryvlng van buitenlanders als studenten aan deze unlversltelt, voor zoover be treft de faculteiten der godgeleerdheid, der rechtsgeleerdheid en der letteren en WUsbegeerte geen bezwaar bestaak Uit deze byzonderheden blijkt dat de stem ming aan boord by vertre^ uit Béerabaja goed was, aangezien kort te voren aan de bemanning officieel was medegedeeld, dat een verdere sa lariskorting niet zou plaats vinden. Toen de „De Zeven Provinciën” ter hoogte van Padang was aangekomen, verscheen op het publicatiebord de mededeeling, dat toch een nieuwe korting zou worden opgelegd. Hierover werd gekankerd, terwyi korporaal Bosschart opmerkte „dat nu gewerkt moest worden en men ook eens moest gaan praten met de In- heemsche schepelingen.” Nadat Padang was gepasseerd, verscheen een tweede mededeeling op het publicatiebord in- zaken de korting van 17 procent voor de Inland sche schepelingen, zoodat ook onder deze de ontevredenheid groot was. Hierna las men op het publicatiebord. dat 425 man te Soerabaja dienst hadden geweigerd. Het Friesche dorpje Ee in de gemeente Oostdongeradeel, tien kilometer noordeiyk van Dokkum, heeft onlangs een gebeurtenis beleefd, die ter plaatse als een ramp wordt beschouwd. Geconstateerd werd nameiyk. aldus lezen we In „De Telegraaf”, dat ver scheidene schoolgaande kinderen te Ee ver- schynselen toonden van besmetting met t. b. c.-bacillen. Langzamerhand begon men zich bewust te worden van het feit, dat de haard dezer besmetting te vinden was op de dorpsschool, by een onderwyzer, die des- tyds ter plaatse werd benoemd en wiens gezondheidsverklaring toen volkomen In or de werd bevonden. Te Zaandam Is proces-verbaal opgemaakt tegen de O. 8. P„ wegens overtreding van het Unlfortnverbod. De afdeeling van deze party reed met een wagen door de stad, waarop een propaganda- bord was geplaatst tot bestrVdlng van het fascisme en ter aanbeveling van de O. 8. P. Op het doek was een hakenkruis geschil derd, terwUl aangeraden werd niet in fas cistische zaken te koopen. BEBOMVNSTEB (465 M.) 8.40 Populair concert. LUXEMBURG (1191 M.) 7.90 Nederland* eche avond; Symphonic. 8 35 Vocaal Concert door Laure Lamby-Treuet; liederen van Schubert. 9.20 Vioolconcert door Jan Dörner 10.15 Heruitzending van het Concert uit de Braaeerie du Póle Nord door het orkest o.l.v. Paul von Béky. BRUSSEL <509 M.) 12.20 Concert door het kleine orkest van het N.IJt. o.l.v. P. Leemans, 1.30 Gramofoonmuziek. 5.20 Concert door het omroepsymphonie-orkest o.l.v. Arthur Meulemans. 6.35 Oramo- foonmuziek 8.20 Concert door het om roeporkest o.l.v. Arthur Meulemans. 9.20 Populair concert d. h. Radio-orkeet o.l.v. Karei Walpot. BERLIJN (419 M.) 8 25 Oramofoonmus. 10.20 Populair concert. HAMBURG (872 M 1120 Gramofoon muziek. 11.50 Populair concert o.l.v. Nie mann. 12.40 Vervolg concert. 1.40 Po pulair concert, door een mandoline-orkest. 4.20 Concert. 6 20 Gramofoonmuziek. 8.20 Concert door een politle-orkest. 10.50 Kamermuziek. LANGENBERG (472 M.) 12.20 Populair concert dool* een stedel^k orkest van Mun ster o.l.v. Jochum. 1.55 Populair concert 4.20 Concert door het orkest van den Westduitschen omroep o.l.v. Kühn. 11 u. Dansmuziek door de danskapel van den Westduitschen omroep o.l.v. Kühn. DA VENTRY (1554 M.) 12.20 Orgelrecital. 12.50 B B C. dansorkest o.l.v. Henry Hall. 1.35 Concert door het Northern Studlo- orkest. 4.10 Gramofoonmuziek. 4.50 Concert door het Metropole Hotel-orkest 0.1.v. Bmlle Colombo. 9.20 Concert door een radio-militair orkest. 10.45 Dans muziek. PARIJS (EIFFEL, 1446 M.) 9.20 Concert o.l.v. E. Flament. PARIJS. RADIO 1725 M.) 8 05 Gramo foonmuziek. 12.50 Gramofoonmuziek. 7.10 idem. 7.40 idem. 9 50 Gramofoon muziek. MILAAN (331 M.) 8 uur Gramofoonmu ziek. 8.35 idem. 8.50 Bymphoniecon- cert. 10.20 gevarieerd concert. ROME (441 M.) 8 35 Gramofoonmuziek. 9.35 .X’artefice”, bijspel In één bedrijf. 10 05 Concert WEENEN (517 M.) 6 55 Concert door het Weensch symphonie-orkeat o.l.v. Alwln. 10.35 Populair concert. WARSCHAU (1411 M.) 6 40 Populair con cert. 8 35 Po o lach concert door het Phll- harmonle-orkest van Warschau ol.v. Fltel- berg. 11.10 Dansmuziek. Dit wordt na een somber, neerdruk kend tooneelspel geschreven dat ons de moreele ellende schildert welke de oorlog in een gezin heeft aangericht. En we vragen ons af: welk heü zit rr in voor de menschheid om niets dan moreel leed door literaire fantaisie. tot de menschen te brengen! Eerstens is het leven nimmer zóó, dat er geen licht bij donker zou wezen, maar bovendien heeft ons menschdom iets anders noodig dan deprimeerende, onzen geest in doemenis vattende kunst. De wereld heeft geestelijke waarde van opbeurende kracht noodig. Geen vertwijfeling maar hoop hebben we aan de menschen te bieden. In dit tranendal der smart is het onze roeping ook geestelijk licht, op beuring te verbreiden. Ome samenleving is niet gebaat met eenzijdige schildering van gees telijke ontwrichting. „Meer levensvreugde!" eischen we met Mgr. von Keppler. De, commandant, de kapiteln-lultenant ter zee P. Eikenboom, riep de bakmeesters bij zich en wees hen op den ernst van dienstweigering. Hy droeg hen op de bemanning te kalmeeren en manifestaties achterwege te laten, waarvan de bakmeesters zich naar eigen inzicht kweten. Doch des middags werd aan boord een verga dering belegd, waarby een Europeesche korpo raal de dienstweigering besprak en voorstelde in Sabang te weigeren kolen te laden. Hierna riep een stoker-olieman per circulaire de Inheemsche bemanning op tot een vergade- rilig In een bioscoopgebouw te Sabang. In die Circulaire werd medegedeeld, dat men de In heemsche collega's Nieuwjaar wilde wenschen en met hen de salariskorting bespreken. De circulaire was gericht aan „Onze Moham- medaansche broeders.” In Sabang werd geen dienst geweigerd, doch schoorvoetend aan het werk gegaan. Uitlatingen werden toen van Europeesche en Inheemsche zyde gedaan, waaruit biykt, dat men zich van beide zyden daarover schaamde. In Sabang gingen de passagierende schepelin gen naar evenbedoelde vergadering, die door Bosschart werd geopend met een Nleuwjaars- wen^cjj. ^iaULe door een Timoerscben matroos in het Maïelsch werd vertaald. Daarna besprak Bosschart de salariskorting, doch de politie verbood hiermede verder te gaan, waarop de vergadering werd ontbonden. Men kan zich voorstellen welk een uitwerking deze ontdekking had In een dorpje van onge veer duizend Inwoners. OtuniddellUk werd een onderzoek Ingesteld; de school werd gesloten en aan de besmette kinderen werd dadeiyk de meest uitgebreide medische hulp verleend Voor de ouders In het dorpje was het ontzettend te moeten vernemen, dat byna de geheele school besmet was en dat een groot deel der kinderen in een sanatorium moest worden opgenomen. Een steunactie werd in het leven geroepen, met het resultaat dat twintig van de besmette kinderen naar een sanatorium te HarderwUk zullen worden gezonden, waar zU gedurende zes maanden In verpleging zullen worden opgenp- men. Hiervoor is een bedrag van zes mille noo dig, hetwelk reeds verkregen Is; het RUk zeg de een bedrag van twee duizend gulden toe, terwyi van het Groene Kruis duizend gulden werd toegezegd. Tal van particulieren hebben eveneens de handen ineen geslagen om een bedrag bUeen te brengen. Bovendlert bleken ook de ouders genegen. In de kosten by te dragen. Dezer dagen werd In den raad van de ge meente een voorstel behandeld van B en W. strekkende om In te willigen een verzoek het Friesche Groene Kruis, om uit de gemeen tekas een bUdrage van f 500 beschikbaar willen stellen voor verpleging van een 18-tal kinderen In het sanatorium .jBonnevanck” te HarderwUk. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Het betreurenswaardlge geval werd ampel be sproken. De heer Marra te Morra wenschte. de minister gewezen zou worden -op noodzakelUkheid van strenge medische keuring van onderwUzcrs De voorzitter, beurgemeester Sytsma, antwoordde dat deze kwestie reeds In Den Haag is besproken. De heeren Diepenhuis en Van der Lel onderstreepten deze noodzake lUkheid van verplichte medische keuring en drongen er op aan, dat dit ook op de bUzonde- re scholen zou geschieden. De kinderen zullen dezer dagen ter opneming in het sanatorium vertrekken. BATAVIA. 4 Oct. (Aneta). De leider van be* vulcanologlsch onderzoek dr. Stehn ontdek** tijdens zUn vlucht boven den Merapi in den krater een nieuw eruptle-punt. Het is mUn buur: Helmond. Allen heeten naar de plaats, waar ze vandaan komen. Een tyne Jongen, het J.W.-pakje Is hem waardige dracht. Trouwens, opmerkelUk is de kalme, be schaafde houding van alle J.W.-ers. Helmond is stil geweest de eerste dagen. Nu komt hy by. De anderen zUn luidruchtig. Er komt inmiddels volop gelegenheid om wat te oefenen voor de vele hellingen, die ons nog wachten. Maar als ge je heele leven over bll- jard-gladde, waterpasse wegen hebt gereden, valt het in het begin werkeiyk niet mee. BU de eerste behooriyke helling komen groep twee en drie als de vermaarde kurassier» van Canrobert naar beneden gestormd, en schieten wild door de reeds geheel uit het ver band geslagen eerste groep. We danken het be slist aan ons Lieve Vrouwke, dat er geen auto in tegengestelde Maar oefening HI I7.EN (187S M.) K R O 8 uur Morgen- concert 10 u. Gram^nuz. 1130 Half uurtje voor zieken en ouden van dagen 12 11. Politieberichten. 12.15 KRO-orkest o.l.v. M. van 't Woud. 1.45 Rustpoos. 2 uur Weensch radio-octet o.l.v. Dltta Schmetterllng. 2.45 ifcloolsoll door 8. Tromp, a. d. vleugel Fred. Boshart. 3 u. Liederen recital door Paul Perlot. bariton. 3.15 Weensch radio-octet o.l.v. Dltta Schmetterllng. 3.30 Verv. vioolrecltal. 3.45 Paul Perlot, bariton. 4 u. KRO- orkest o.l.v Joh. Gerritsen 4 45 Gram, muz. 5.15 K.RO-orkest o.l.v. Joh. Gerrit sen. 5.30 Land- en tulnbouwhalfuurtje door Th. Arts. 6 uur K R.O.-orkest onder leiding van Joh. Gerritsen Gramofoonmuziek. 6.40 Vervolg kestconcert. 7 uur Polltieber. Mr A. Hustlnx ..Perzl#’’. 7.35 Gram.mul 7.45 P.T.T-kwartiertje L. J. A M Lam mers „Vliegende beelden”. 8 uur Gram - muziek. 8.15 Sted. Orkest van Maas- trlcht o.l.v H Hermans. 9.10 Betuwsche schetsen door G. J. P. Daarna concert. 10.15 Drs A. Wanders: „Wonderen van den sterrenhemel. 10.30 Vaz Dia». 10.35 Weensch orkest o t v. Dltta Schmetterllng. 12 uur sluiting HtLVEBSVM (296 M.) V ARA. 8 uur Gramofoonmuziek 10 u. V.P.R.O. Mor- genwydlng. 10 30 Vocallnstra-Kwartet. 11 uue Onze keuken, door P. J. Kers. 11.30 nstra-kwartet, 12 uur slui ting. 12 01 A V R O Conocert door de Octophlnlkers. Afgew. door vioolspel door Boris Lensky. 2.30 Voordracht door Julia de Gruyter. 3 uur Gramofoonmuznek. 4 uur VAR A. Gramofoonmuziek. 4 50 Een wonderlijk avontuur van oome Keesje. 5.30 VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot. 6 uur Accordeon en plano door C. Eteyn en Joh. Jong. 6 10 VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot. 6.40 Het Pacisme. Drs. 8. Kleerekoper. 7 uur VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot. 7.30 Accordeon en plano door Cor Steyn en Joh. Jong. 7.40 VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot. 8 uur V.P.R.O Dr. W Banning: Religieuze op bouw, bet zedelyk standpunt. 8.30 Con cert 9 uur Prof. tr. W Schermerhorn: „Verlangen nw dieper leven". 9 30 Verv. Concert. 10 uur Vryz. Godsd Pers bureau. 10 06 Vaz ril as 10.15 Casper Höwler: „Het psalter door de eeuwen" III. 10 45 Gramofoonmuziek. 11 u. VARA Gramofoonmuziek. 12 uur Sluiting. KAI.VNDBORG (1153 M.) 12 20 Strijkor kest van „Wlvex" o l.v. A. Bendix. 3 20 Omroepharmonle-orkest o.l.v. Launy Grön- dahl. 8 30 Erik Thomson, fluit. 10.45 Thorvald Nielsen strykkwartet. 1135 Dansmuziek. De conferentie van de „Union Internationale de Radio-diffusion”, waaraan een groot aantal afgevaardigden van de Europeesche omroepen deelneemt, is Woensdagmorgen in het Amstel- Hotel te Amsterdam begonnen. De te behande len kwesties zyn over verschillende commissies verdeeld. Na afloop van de ochtendvergadering hebben wU een kort onderhoud gehad met den secrete., ris-generaal van de „Union”, mr. A. B. Bur rows, die vroeger verbonden Is geweest aan de B. B. C. Mr Burrows deelde ons mede, dat over het verloop der besprekingen Uuschentyds geen enkele inlichting aan de pers zal worden ver strekt; eerst na afloop der conferentie, die tot 13 October duurt, zal van het resultaat van de conferentie een offlcieele uiteenzetting worden gegeven. Op onze vraag of practisch alle Europeesche landen op deze conferentie vertegenwoordigd zyn, antwoordde onze zegsman dat zulks niet het geval is. Zoo zyn o. m. de Oostzeestaten niet vertegenwoordigd, wel neemt Rusland deel aan de besprekingen In de technische commis sie. Het zyn vooral de besprekingen In deze commissie, die van groot belang zUn, aangezien zy zich zal hebben bezig te houden met de vraag of in de besluiten van de internationale radio-conferentle te Luzern, welke 15 Januari van kracht zouden worden, zoodanige wyzlgin- gen kunnen worden aangebracht, dat ook de acht landen, w. o. Nederland, die geweigerd heb. ben deze besluiten te aanvaarden, tevreden ge steld worden. Bekend is, dat Nederland In dit verband zal pleiten voor het behoud van de 1875 M.-golf. Tenslotte moge er op worden gewezen dat, ofschoon de „Union” waarvan voorzitter is de vlce-admiraal Sir Charles Carpendale, alleen een adviseerende stem heeft en geen regeerlngs- vertegenwoordlgers aan de besprekingen deel nemen, internationaal aan haar besluiten groote waarde wordt gehecht.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 16