1 Geen fantasie Engelsch voetbal DE EIGENLIJKE GROND TEGEN DEN MIST Het verhaal van den Nederlander HOLLAND—AM ERIKA-LIJN v.d. Lubbe omgekocht? o.m. De voorstellen aangenomen DE „ZWARTE ZEE” Het Gezellencongres Prinses mee op proeftocht Een flink werkprogram - 4 DAMMEN Journalistiek jubileum Zal Raman tegen Fabre spelen? H. O. V. Mgr. Mutsaersoord Consumptiemelk BRAND IN KERKTOREN Competitie-atand NEDERLANDSCHE DAMBOND Chapman’s vangst ONGEGRONDE VREES? Groei der organisatie Eer at e diviaie HYPOTHEEKBOEREN IN NOOD De daling blijft aanhouden Tweede diviaie Progamma a.a. Zaterdag VOETBAL V.S.V.—Z.F.C. Protest wegens ruw spel Dader in hooger beroep I o 2 De op te brengen lasten ondraaglijk De gemeente Valkenswaard adresseert naar voor Het Japansche visschersvaartuig in onze Oost OM HET WERELD- KAMPIOENSCHAP TEGEN VERHOOGING VAN DEN TABAKSACCIJNS Sheffield (felted HET MOLENAARSDRAMA TE NUTH MINDER EUROPEANEN NAAR INDIË Hoe Jimmy Dunne met Sheffield naar bed ging en met Araenal opstond West Ham United—Grimsby Town. Geen audiëntie Orgelmotor warm geloopen Haan wordt aan beide zijden der grena geloofwaardig geacht DONDERDAG 5 OCTOBER van o de schrijver Zaterdag 7 October „Zwarte Zee", Zondag 8 October van van F. 8. doorvoering van aanbod zouden aannemen. blijken waarheid te bevatten, dan zou hieruit geconcludeerd kunnen worden, dat ook v.d. Lubbe omgekocht kan zyn. Newcastle United Chelsea Middelsbrough 3 4 3 3 2 2 3 3 4 3 5 5 8 2 11 11 8 8 8 8 8 7 7 7 1 8 8 3 4 15—13 15—14 18—16 15—10 17—15 2 2 3 1 3 3 1 2 2 2 3 3 2 3 3 3 11 10 10 0 o o 8 8 8 De arbeider J uit Houthem. die wegens dood slag, gepleegd op den molenaar J. H. Weven en diens echtgenoot» te Nuth, door de Recht bank te Maastricht conform den elsch van het O M tot 15 jaren gevangenisstraf werd veroor deeld, la van dit vonnis In hooger beroep ge gaan. Birmingham Bunderland Arsenal Manchester City Blackburn Rovers Leicester City Sheffield Wednesday Aston Villa Liverpool Wolverhampton Wand. Stoke City Everton Leeds United Derby County pnt. 13—7 IS— 21—15 13— 5 1*— 8 16— 8 11— 8 17—14 14—11 14—21 13— 12 14— 13 13—12 11—13 10— 14 11— 31 0—31 7—33 1 4 1 1 7 3 0 8 4 3 1 l 4 i 4 3 I 4 I 3 I 3 I 4 I 3 Zondag 8 October aa. viert de beer Willem Boelaars, redacteur van het „Dagblad van Noord-Brabant" te Breda Hjn zilveren jubUé als journalist. Te Londen worden proeven genomen met apparaten, welker licht de verkeerspolitie behulpzaam moet zijn op mistige dagen 57 uur Eerste bijeen- Inleiding door Kap W. H. Simons. „De godsdien- In leidingen „Het werk- Paul Buys- senior van district West- „Het werkloozenvraagstuk op het Portsmouth i Tottenham Hotspur 8 Huddersfield Town 8 8 8 8 8 8 8 Zoover de plaatsruimte zulks toelaat zullen wy te beginnen met heden, veler verzoek inwil ligen om wekelijks den competltle-stand van de Engelsche League te publlceeren. 8 3 3 8 4 8 3 BATAVIA, 3 Oct. (Aneta) De daling van het aantal Europeanen dat Ned.-IndlO binnen komt, blijkt uit de volgende cijfers: 26.843 in 1830. 18.862 in 1831 en 14.886 in 1832. Hoewel over 1933 de cijfers nog niet gereed zijn, kan worden medegedeeld, dat de daling nog altijd Voortduurt. herkoaen verklaard, daar geen tegencandldaten zijn ge steld. Door bet bestuur is Ingediend een voorstel, luidend: De alg. vergadering bepale de contri butie voor leden In dienst by de N. 8„ die niet genegen zijn de aan de vereenlglng verschul digde contributie te laten Inhouden op de be zoldiging op 50 cent per maand. A.s. Zaterdag worden voor de eerste divisie gespeeld: Aston Villa—Huddersfield Town. Blackburn RoversAraenal. Derby CountyBirmingham. Leeds United—Sheffield Wednesday. Leicester CityPortsmouth. LiverpoolChelsea. MiddlesbroughEverton. Newcastle UnitedManchester City. Sheffield United—Stoke City. Tottenham Hotspur—Sunderland. Wolverh. Wand.West Bromwich A. Tweede divisie: Bolton WanderersOldham Athl. Te Berlijn beloofde de vreemdeling hem een beloonlng van duizend Mark wanneer hjj. Joh. Haan, den Rijksdag in brand zou willen steken. De zwerver, die van dit misdadige voor stel danig geschrokken was, en hierop In het geheel niet wenschte In te gaan, zag kans zich ongemerkt uit de voeten te maken. Ruim een Jaar heeft hy het geheim onder zich gehouden, totdat hy zich nu by de politie te Oss heeft aangemeld. van V. 8. V. na de pause aeerd» Het bestuur van den Nederlandschen Dam bond vergaderde te Amsterdam. Wederom heeft zich een viertal nieuwe ver- eenlglngen by den Bond aangesloten, waarte genover het verlies van slechts één vereenlglng staat. Hieruit biykt, dat in verschillende deelen van het land de voordeelen van aansluiting ten volle worden Ingezien. In de eerste plaats dient daarvan genoemd te worden het abonnement op ..Het Damspel'' en daarna ook de deelneming aan de jaariyksche competltle-wedstryden. Deze vormen vooral In de groote districten van den Bond het middelpunt der belangstelling. De kleinere districten kunnen daar een voor beeld aan nemen. Het damleven dient van onde ren af georganiseerd te worden, het Initiatief daartoe moet genomen worden door de dis tricten zelf, waarby op den steun van den Bond ten allen tyde gerekend kan worden. De internationale organisatie, vordert uit den aard der zaak slechts langzaam. Daar men evenwel In FrankrUk er steeds op uit is om een persooniyken wedstryd om het wereld kampioenschap te organlseeren, hoewel dit In stryd is met de bepalingen Indertyd aangegaan tusschen Nederland en Frankryk, is dit een struikelblok, dat zoo spoedig mogeljjk dient op geruimd te worden. Aan alle leden van den Nederlandschen Dam bond is daarom verbonden aan een dergelyke match deel te nemen op straffe voor altyd uit den Bond verwijderd te worden. Dinsdagavond werd door een conducteur van de electrische tram HaarlemLelden brand ont dekt in den toren der 8t. Agatha-kerk te Llsse. Aanstond werden de betrokken autoriteiten ge waarschuwd. De opper-brandmeester was by na onmlddeliyk ter plaatse. By een ingesteld onderzoek bleek brand te zyn ontstaan in een kastje, waarin de motor van het orgel gebouwd is. Het orgel was des avonds nog gebruikt en nu wordt vermoed, dat de motor zachtjes is biyven doordraaien, waardoor wrijving ontstond, de motor warm liep en bet kastje tenslotte in brand is geraakt. Met een „Minimax” en een straal op de wa terleiding was men bet vuur gelukkig dadelyk meester, zoodat de schade zich slechts tot een minimum beperkt. lend. Doch thans krijgt Jimmy de gelegenheid om zich meer aan te passen en wie zegt of zyn methode er niet toe zal bydragen om de groote Londensche favoriet weer binnenkort aan de spits te brengen van de ladder. Want als zoodanig heeft men Chapman’s hals-over-kop-schen trip naar Sheffield te be schouwen. De Inspecteur van politie te Oss heeft voorts nog nadere inlichtingen gevraagd aan de Nederlandsche consuls te Beriyn en Maagden burg omtrent eventueel» nadere gegevens in zake het verblyf van Johan Haan vorig jaar in deze gemeenten. Volgens de verklaringen van Johan Haan, waarvan de politie voorloopig geloof meent te moeten hechten, zouden er dus reeds ruim een jaar geleden pogingen tot brandstichting in den Ryksdag zyn beraamd. Johan Haan heeft voor dit doel eenlge geldsbedragen van den onbe kende ontvangen. Mochten by het verder on derzoek de mededeellngen van Johan Haan Het Gemeentebestuur van Valkenswaard heeft zich met een adres gericht tot den minister van Financiën, waarin betoogd wordt, dat by door voering van de voorgenomen verhooging van den accyns op tabak een zware slag aan de Sigarenindustrie zal worden toegebracht. In deze nyvere Industrieplaats vinden onge veer 3000 arbeiders hun werkkring In de ta baksindustrie. Het gemeentebestuur vreest, dat de verhoo ging van den accyns ofwel zal tengevolge heb ben eene daling van het slgarenverbrulk,, ofwel dat de fabrikanten noodgedwongen zullen over gaan tot rationalisatie, in dezen zin, dat meer machines zullen worden bijgeplaatst. In beide gevallen zal meer werkloosheid ont staan. zoodat de verwachte voordeel envoor het ryk sullen ultbiyven. BATAVIA, 3 Oct. (Aneta) De Regeering heeft geantwoord op de schrifteiyke vraag, inge diend door de heeren Sandkuyl. De Hoog «n Hart, waarin zy inlichtingen verzochten over een Japansch vlsscheryvaartuig, dat de Indische wateren doorkruiste voor „inspeclie-doelelnden". De Regeerlng deelt mede, dat Inderdaad een Pormosaansch vlsschery-onderzoek-vaartulg voor Inspectie de Indische wateren drorkruist. De Regeerlng vond geen aanleiding dit schip met een bekende reisroute, waartegen geen bezwaar bestaat, meer aandacht te schenken dan aan reizen, die te voren door dergelyke schepen zyn ondernomen. Inspecteur Van Kempen stelde daarop den burgemeester van Kleef van een en ander in kennis, die Vrijdagmiddag met den gemeente secretaris en een inspecteur van politie uit Kleef te Oss arriveerde. Ook déze heeren wezen Haan er ultdrukkeiyk op, dat hy vooral de waarheid moest spreken, waarop de zwerver, die ook op de Dultsche autoriteiten een zeer gunstlgen In druk maakte, tot in de kleinste byzonderheden dezelfde verklaringen deed, welke hy des mor. gens voor den inspecteur Van Kempen had af gelegd. Zaterdag beeft te Kleef een langdurig ver hoor plaats gevonden in aanwezigheid van een commissaris der geheime Staatspolitie, die hiervoor speciaal uit Beriyn was overgekomen. Ook hier deed Haan weer hetzelfde relaas, waarna men Maandag gezamenlyk naar Ber iyn is doqrgerelsd, waas verdere onderzoekin gen zullen volgen. Uit den pas van Johan Haan is by het onder, zoek gebleken, d* hy het vorig jaar inderdaad eenlge dagen te Beriyn heeft vertoefd. De zwerver gaf aan de Dultsche aukoriteiten een nauwkeurige beschryvlng van verschillende straten, alle gelegen in de omgeving van het Rbksdaggebouw te Beriyn. waarvan de burge meester van Kleef de juistheid moest erkenen. 8 3 3 8 3 4 7 3 3 7 3 1 7 3 3 West Bromw. Alb. 8 3 8 1 8 3 8 3 De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 8 tot en met 14 October 1933 de prys voor het taxe-gedeelte van consumptie melk, gekocht op regeeringscontract. voor de verschillende soorten melk is vastgesteld op 5ft. 6 en ayt cent per Liter en dat het bedrag der afdracht op andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 1 cent per Liter. De vastgestelde prys geldt af boerdery. een geschiedenis Bolton werd opgericht 28 Augustus 1877 zoo rijk aan mooie wapenfei ten niet van de velden mag verdwijnen. En van de geschiedenis keeren wy nu terug naar de werkelykheld De werkeiykheld van j.l. Zaterdag, die weer ryk was aan verrassingen en teleurstellingen; t ligt er alleen maar aan, uit welken gezichtshoek men de zaak bekykt. Kunt u zich voorstellen, dat de voetbal-ge meente In Portsmouth in de wolken Is. nu haar cracks zonder den minsten schroom voortgaan op het pad der overwinning Hoe Ixmden daar tegenover staat, en andere groote steden laten we aan de verbeelding der lezers over. Geen sikkepitje trekken de Portsmouth-ke- rels zich van den nayver der andere steden aan en bonden thans Aston Villa met 32 aan hun zegewagen. Reeds met half-time was de 31 op, terwyi na een verwoed gevecht de beide punten werden geoogst. Ook de Spurs biyven zich geweldig teweer stellen, waarvan Chelsea In een derby met liefst 40 de dupe werd. Men verbaast zich er allerwegen over, dat Chelsea ondanks dat geweldige kapitaal aan spelers, waaronder sterren van de eerste grootte, momenteel zelfs niet onder de middel matige elftallen meer kan worden gerekend, en gerust een vlnnigen strijd zal hebben te strij den om voor de hoogste afdeeling behouden te biyven. Speciaal de aanval blijkt onvoldoende. Mills, de goal-getter. geniet steeds een voort durende bewaking, terwyi zyn huurlieden ge woonweg niet in staat biyken om doelpunten te scoren. De depressie van verleden week heb ben de Spurs prachtig overwonnen, want zy demonstreerden uitstekend team-werk op Stamford Bridge, soodat binnen ’n kwartier reeds te zien was, welke zyde als overwinnaar zou vertrekken. Hunt verrichtte de „hattrick", terwijl O'Gallaghan den vierden treffer schoot. Huddersfield Town maakte met Sheffield United, dat te elfder ure een Invaller had op te stellen voor Jimmy Dunne, korte metten, en bezorgde het elftal, dat dlert morgen 10.000 pd. St. was rijker geworden, nu een 61-neder laag. Everton met Dixie Dean op de zlekeniyst verloor van Liverpool met 32. terwyi West Bromwich zich langzaam maar zeker herstelt en Derby County met 5I klopte. Vermeldens waard biyven de 21-zege van Sunderland op Leicester City en de wyze, waarop Birmingham met 40 Leeds United klopte. Het Leeds-team was zoo onfortuiniyk om reeds na tien minu ten zyn middenvoor, Hydes ,te zien verdwy- nen die wegens een sleutelbeen-breuk het spel moest staken. Op Highbury stond het publiek *n oogenbllk perplex, wélke vreemden eend In de byt men plots het witte shirt had aangetrokken met de wynroode slip-over, t Was Dunne van Shef field United, zooals wy al eerder hebben aan geduid. Dunne's komst werd met een 60-overwln- nlng gevierd op Middlesbrough. Weliswaar maakte hy geen enkelen goal van de zes, doch zyn spel was wel de directe aanleiding tot drie •an de treffers. Een hoogstaande kamp werd t Intusschen niet, daarvoor is de .Borough” te zwak; te zwak zoowel verdedigend, als aanval- De inspecteur wees hem er op. dat van alles wat hy hier vertelde, procee-verbaal zou wor den opgemaakt en mededeellng zou worden gedaan aan de justitie te 's-Hertogenbosch en aan de Dultsche politle-autoritelten. Haan had hiertegen niet het minste be zwaar, Integendeel, hy zelde, dat zyn relaas absoluut waar was en ook b'd het nader onder zoek der politie zyn zyn mededeellngen tot op heden betrouwbaar gebleken. Naar aanleiding van de mededeellngen in het Klever Krelsblatt over de voorbereiding van den Ryksdagbrand ongeveer een jaar geleden en de r<51, die de Nederlander Joh. Haan hlerby zou hebben gespeeld, verneemt „De Telegraaf” ojn. nog de volgende byzonderheden. Vrydagmorgen 29 September vervoegde zich een Johan Haan, een Sl-jarlge zwerver, afkom stig uit Nieuwenhagen, aan het politiebureau te Oss. den wensch te kennen gevend over een belangrijke aangelegenheid te willen spreken. Vanzelfsprekend willigde de politiechef het verzoek van den jongeman in. Hy maakte een betrouwbaren Indruk. Johan Haan deelde mede, dat hy ruim een jaar geleden. In Maart 1932. op een zwerftocht door Duttschland, op z.g. Wan- derachaft In het station Vorafelder by Maag denburg een man had ontmoet, die hem geld had gegeven en hem had overgehaald met hem van Maagdenburg naar Beriyn te reizen zyn spoorkaartje werd door den onbekende betaald. Bovengenoemds vereenlglng houdt Maandag 30 Oct. <1, des morgens te 11)4 uur. ”n alge- meene vergadering in het Gebouw voor K. en W. te Utrecht. AAn de orde komt o.m. bestuursverkiezing wegens periodiek aftreden van de heeren O. G. L. van den Broek, Den Haag; H. O, de Jong, Nymegen en O. J. Prilst, Utrecht. De aftredende bestuursleden zyn 4 uur Ontvangst. komst. vlce-praeses Amsterdam VIII: stige en sociale kernvorming”. 88 uur Tweede byeenkomst door Joop Reekers, Amsterdam I: looeenvraagstuk in de steden en man, Lutjebroek, Friesland platteland”. 88 uur Sectie byeenkomst voor commis sarissen afd. gehuwden Gezellen iaaal). Inlei ding Praeses L. D. Oorsprong O.P., Rotter dam I: „Program van actie éh samenwerking, afd. Gehuwden”. 8 uur Fakkeloptocht en toe spraak van den Centraal Praeses. Het programma van het senioren- en com missarissen-congres van het centraal verband der 8t. Josephsgesellenvereenlglng in Neder land, dat as. Zaterdag en Zondag te Rotter dam zal plaats hebben, luidt In zyn geheel als volgt: De gewone audiëntie van den minister van Blnnenlandsche Zaken zal Maandag 8 October niet plaats hebben. 8.30830 Plechtige Hoogmis met algemeene H. Communie in de kapel van het R.K. Wees huis, W. Kruiskade. 111 uur Derde bijeen komst. Inleiding van mr. C. M. J. F. Goee- ling, lid van de Tweede Kamer der Staten- Oeneraal: jongeren". Zinnespel door Rotterdam L denkbeeld voert volgende aan Een vergadering bestaande uit nog zulke verstandige en ontwikkelde arbeiders, kan niet op eenen avond, na het pro en contra te hebben gehoord, zich een oordeel aan- jnatlgen. Ter illustratie van wat wij be doelen een typisch voorbeeld van een af- deelingsvergadering uit het verleden. Een afdeelingsbestuurder bracht een door hem verdedigd punt in stemming. Alhoewel zijn voorstel door een paar minder goed be spraakte aanwezigen werd liestreden, werd bet toch met bijna algemeene stemmen aangenomen. Op dat moment kwam een zich verlaat hebbend lid naar binnen en werd hem verteld wat daareven was be sloten. Deze staat er lijnrecht tegenover en vraagt en verkrijgt daarover het woord, sloot, met bijna algemeene stemmen, bet gooeven aangenomen besluit te vernieti gen. Vermoedelijk zullen de sociaal-democra- tische lezers met ietwat gemengde gevoe lens hebben kennis genomen van dit nogal suggestieve interieurtje uit het verleden hunner party. Temeer, daar de schrijver het voren bracht als een waarschuwing het heden. Intusschen rijst de vraag, of er mis schien ook in *t algemeen uit dit pikante geval leering Is te trekken. Een ieder, die vergaderingen pleegt by te wonen, heeft wel eens de ervaring op gedaan, dat daar de stemming en het stémmen soms of moeten wy zeggen: meermalen? beheerscht worden door de wyze. waarop men een zaak voordraagt. „Minder goed bespraakte aanwezigen' hebben doorgaans de geringste kans. Want het zyn niet altyd de argumenten, die den doorslag geven, of althans de ver gaderden imponeeren, dan wel de radheid en gladheid van praten, de felheid van toon, de kleurigheid van het gesprokene en.... het stemgeluid van den sprekerI Wie daarby over het noodige aplomb beschikt kan er hoe overigens de inhoud van zyn betoog moge wezen vrijwel zeker van zyn, dat zyn woord by een groo- ter. of kleiner deel der aanwezigen „in slaat”. Dat aldus steeds de beste beslissingen worden verkregen, is aan eenigen twijfel onderhevig, al wil dit geenszins zeggen, dat de massa de dingen niet zuiver kan aan voelen en, wat de groote lynen betreft, niet dikwerf van een merkwaardig juist inzicht biyk geeft. Maar de „psychologie der menigte” heeft bare verrassingen. En vooral in een moeliyken tyd, die prikkelend werkt doos zyn vele nooden, is bet zaak daarop bedacht te zyn. Meer nog dan anders komt het in zulk een tyd op de argumenten aan, op de zakeiyke overweging, op de kennis der feiten, en heeft men tegenover de beko ring, welke van een leus, een frase, een Slagwoord, of strydkreet kan uitgaan, het hoofd koel te houden en het oordeel nuchter. Bolton Wanderers 8 6 3 13 pnt. 3014 Notts County 8 6 1 Preston North End 8 8 12 In een Zondag gehouden bestuursvergadering van den N. D. B. kwam zeer uitvoerig ter spra ke de kwestie van 't wereldkampioenschap, wel ke In een zeer acuut stadium zyn gekomen. Het bestuur van genoemden bond heeft ken nis genomen van de plannen, welke er bestaan om Raman in Parijs een match om ksV wereld kampioenschap te laten spelen tegen Fabre. In onze artikelen, voor eenlge Wëken gewUd aan de „tragedie" van dit wereldkampioenschap is reeds uitvoerig toegelicht, waarom een der gelyke match (Überhaupt welke match?) nooit of te nimmer In aanmerking kan komen, omdat alleen een rondtournool, of een voorafgaande ontmoeting MolimardDe Jongh welke uitslag aan Frankryk of Nederland de voorkeur geeft Springer uit te dagen, den wereldkampioen kan opleveren* Intusschen vernemen wy van welingelichte rijde, dat Raman stellig van plan is, ook Al verbiedt de Nederi. Dambond dit hem. en zelfs met schorsing dreigt, om in Parijs tegen Fabre te spelen. De Nederi. Dambond heeft zyn hou ding nog eens ultdrukkeiyk vastgesteld in de gehouden vergadering, en consequent het ver bod doen bestaan Er zal tevens gepoogd war den, om den persoon, die de onderhandellngen bulten den N. D B om voerde, en daardoor den toestand nog moeliyker maakte, verdere discussies onmogeiyk te maken. Waar de Nederlandsche organisatie steeds In deze zaak den julsten weg bewandelde, en de spelers zich dan ook voortdurend aan hare zyde schaarden, lykt ons Raman's standpunt onjuist en keuren wy de houding welke ny thans aanneemt, af. waar daarmede weer nieu we moeliykheden worden geschapen. Dat het bedrijf van L. Smit en Co.'s Bleep- dient, hetwelk tezamen met L. Smit en Co’s Internationalen Sleepdienst, waarmede het door fusie verbonden is. een wereldnaam heeft door de verschillende groote sleep- en berglngs-kar- weien, welke het tot een goed einde bracht, ook de belangstelling geniet van ons Konlnkiyk Huis, is wel bewezen door de aanwezigheid van H. K. H. Prinses Juliana aan boord van de nieuwste aanwinst van genoemde reederij: de motor-zeesleepboot „Zwarte Zee", een der grootste, zoo niet de grootste zeesleepboot ter wereld, welke Dinsdag haar offlcieelen proef tocht op de Noordzee met succes heeft vol bracht. Te ruim elf uur de kamerheer In buiten gewonen dienst van de Prinses, mr. J. O. baron Baud, was reeds aan boord arriveerde H. K. H. per auto. Dadelijk nadat de Prlnsefc aan boord was, ging de standaard van H. K. H. In top en werden de trossen losgegooid Eerst moest toen echter het achterschip, dat aan den grond bleek te ritten, met behulp van drie sleepbooten werden los ge trókken I Tydens het lange traject van Rotterdam naar Hoek van Holland deden zich verschillende aar dige momenten voor, zooals het passeeren van de juichende menschen aan boord van de bin nenkomende „Veendam” van de Holland-Ame- rtka Lyn het eerste van de vele schepen, die met de vlag op bet achterschip het saluut brachten, welke beleefdheidsbetuigingen door de „Zwarte Zee” prompt op dezelfde wijze wer den beantwoord alsmede, by het passeeren Vlaardingen en Maassluis, het enthousias me van de op de kaden te hoop geloopen be volking. Inmiddels had de Prinses reeds onder deskundig geleide een rondgang over het schip gemaakt, waarbij zy door tal van vragen haar belangstelling blUk gaf. Naar wy vernemen Is door het bestuur der Voetbalvereniging V. 8. V. by het bestuur van den K. N. V. B. geprotesteerd over de ruwe wyze, waarop j.l. Zondag tydens den wedstryd tegen z. p, C„ verschillende spelers werden gebles- kranige Bolton-team. dat verleden jaar naar de tweede divisie degradeerde, zy t ook onverdiend, en slechts ten gevolge van een on- gelukkigen samenloop van omstandigheden. Want Bolton bezat capaciteiten en voldoende energie om de krachtigste tegenparty uit de hoogste afdeeling naar de kroon te steken. Daarom maakte men zich over haar niet onge rust zooals men 't destijds wel deed over West Ham en Grimsby Town, slechts drong de vraag zlfn de kerels moreel sterk genoeg zich staande te houden en hun goeden vorm te be waren. En nadat men met twee nederlagen was gestart, kwam plots het herstel en op onweer staanbare wyze werden de vier volgende vestin gen overmeesterd en prijkt nu het kranige team weer aan de spits van de dlïta‘^ Dit succes verheugt geheel Engeland, omdat In de ,B. Rott. Crt” kwam dezer dagen In de OnderwDs-rubriek een artikeltje voor onder het opschrift „Openbare School en Poli tiek” en met het volgende slot:* Dat de bekende luidruchtigheid van een aantal socialistische onderwijzers de openbare, school groote schade heeft berokkend, is wel zeker. De afkeer van het Nederlandsche volk voor de openbare school, zich uitende in het dalende leerlingenaantal ondanks de toe nemende onkerkeiykheid, vindt zyn grond in het onvoorzichtig optreden van deze roode geestdrlftlgen. Het gevaar is groot, dat het veldwinnende fascisme eenzelfden flater zal begaan. Daarom zy den openbaren onderwij zer omzichtigheid aanbevolen in het belang van het Instituut, dat hy dient! Of en In hoeverre er grond bestaat voor deze bezorgdheid van den schrijver kunnen we hier bulten beschouwing laten, al Is het wel niet voor tegenspraak vatbaar, dat het optreden van een aantal socialistische onderwijzers aan de' openbare school geen goed heeft gedaan. Wanneer echter in bovenstaand stukje be weerd wordt, dat ,4e afkeer van het Neder landsche volk voor de openbare school, zich uitende in het dalende leerlingenaantal” In het onvoorzichtig optreden van deze roode geest drlftlgen zyn „grond" vindt, dan' is dit slechts voor een gedeelte, en lang niet het grootste gedeelte, overeenkomstig de werkelykheld. De eigeniyke .grond* voor den achteruit gang van de openbare school was en Is, dat het Nederlandsche volk in groote meerderheid confessioneel en geen neutraal onderwys ver langt. De groei van het confessioneel onderwijs be gon dan ook reeds, toen er van socialistische onderwyzers en hun optreden naar buiten nog nauweiyks of In t geheel geen sprake was. De schoolstrijd was een beginsel-stryd, waar bij het beginsel den doorslag gaf en den loop der feiten beheerachte. Al het andere was van bljkomstlgen aard. En dit verklaart, dat zelfs het jarenlang ont houden van de rechtsgelijkheid aan de by- zondere school haren groei niet vermocht te verhinderen en de daling van het leerlingen aantal der openbare school slechte tydeiyk heeft kunnen vertragen. „De Staatkundige voorüng onaer Gedachtewisseling. 24.30 uur ,av.nzessen klaar” op te voeren -n de „Soclaal-DemocraatT wordt, naar I aanleiding van het Zaandamsche ge- val het denkbeeld bepleit, dat de hoogste j?artlj-lnstantle het recht behoort te hebben en te gebruiken de „ult- noodlglng” tot aftreden, door party-afdee- lingen tot vertegenwoordigers der party gericht, „waardeloos” te verklaren. Ter motlveering en aanbeveling van zyn de achryver o.m. het Oe in het Zuidoosten van Friesland be staande vereeniglngen van waterschap»- en veenpolderbelangen hebben dezer dagen aan H. M. de Koningin een request gezonden, het welk het verzoek inhoudt de van de onge bouwde eigendommen geheven grondbelasting desnoods tydeiyk op te heffen. En vervolgens te beletten, dat die belasting verzwaard wordt met opcenten, welke thans in verschillende gemeenten reeds tot honderd gestegen zyn. Voor de redeiykheid van dit verzoek wordt door adressanten .aangevoerd dat door inzin king der productenprijzen den zwaarderen druk der waterschap»-, polder- en wegenbelasting, alsmede door de in hoogconjunctuur-periode aangegane financieels verplichtingen de netto winst der boerenbedry ven thans zeer gering is. Vaak gaat daardoor de uitoefening der bedrij ven in plaats van met winst met gevoelige verliezen gepaard. Wegens de zoo even vermelde feiten heeft, volgens de verdere verklaring van adressanten, de grondbelasting op de ongebouwde eigen dommen thans geen rechtsgrond. Er zyn thans nJ. weinig of geen boerenbe drijven. welke zooveel opleveren als noodig is °m die belasting redelykerwys als een bepaald de onderhavige nettowinsten te kunnen quallficeeren. In een dezer dagen gehouden vergadering der besturen van de in de Friesche gemeente Haskerland bestaande afdeelingen van de Friesche Maatschappy van Landbouw, van den Aartsdiocesanen Boeren- en Tuindersbond. Chr T- Bond van Landpachters en Hypo- theekboeren en van den Agrarischen Bond is o.m. geconstateerd: De hypotheekboeren trachtei. door den ver koop van het meestwaardige vee zoolang mo- geiyk zich van hun financieel» plichten te kwyten. Als gevolg van dien verkoop beschikken de bedoelde boeren thans slechte over een waar deloos veebeslag. Doordien wegens de enorme daling der prij zen van de landbouw- en zuivelproducten, als mede van het vee de bedrijfs- en verkoop waarde van zaken en landen ten zeerste ver minderd is. hebben de onderpanden van plm. 90 pet. der "hypotheekboeren thans geen vol doende overwaarde meer. Velen van de hypotheekboeren kunnen sinds gerulmen tyd geen rente en andere schulden meer betalen, zoodat. wanneer niet spoedig redders in dien nijpenden nood komen ojxia- gen. hun eigendommen executoriaal verkocht zullen worden en nog meer hypotheekboertjes dan tot diisver het geval geweest is tot de werkverschaffingen hun toevlucht moeten nemen. Om te voorkomen, dat boeren, die buiten hun schuld met den executorialen verkoop hunner bezittingen bedreigd worden, door die ramp getroffen worden, is in de besturen vergadering der bovenvermelde vyf Haskerlandsche orga nisaties besloten: Eerstens bemiddelend op te treden by de schuldeischers dier crisls-slachtoffera. En ten tweede den minister-president te verzoeken om spoedig een wettelyke regeling van de hypo- theekboerenschulden tot stand te helpen bren gen. Jimmy Dunne was Vrijdag even opgewekt In zyn pyama gesprongen als andere avonden. Misschien een tikje geagiteerd In verband met de match van zyn team. Sheffield United, dat den volgenden dag naar Huddersfield moest om de geweldige United op Leeds Road Ground te ontmoeten, maar in ieder geval vleide hU zijn hoofd rustig neer. Mogelyk droomde hy van be nutte strafschoppen en prachtige drop-kicks.^ Bey, Jimmy, get up! You're wanted at the ground as soon as possible!” Dit was Jim my’s goe-morgen op Zaterdag. Hy wreef zyn oogen eens uit, en wist feiteluk niet goed, hoe hy t had. Doch In 'n oogwenk zat hy in het pak en snelde naar Bramall Lane, waar hy zyn directeuren ondanks het prille uur in conferen tie trof met mr. Herbert Chapman. Goed be schouwd behoefde men al niet meer te zeggen, wat er aan de hand was. Hy wist reeds voldoende. En zyn vermoedens waren juist. Arsenal's manager, mr. Chapman, was der waarts getogen om hem van Sheffield United te koopen. Over het bedrag van 19.000 pd. st. was men het eens geworden. IJlingz kon Jimmy zyn blezen pakken en met zyn nieuwen patroon naar Londen reizen, waar hy reeds dienzelfden middag de rol van centreforward kreeg te ver vullen In een van Enge lands meest roemruchte prof club». The Royal Araenal F. C. Dat had Jimmy stellig den vorigen avond niet durven droomen. toen htf in étui ïPTnuuis vragen wy een oogenbllk uw aandacht voor de Bolton-Wanderera. Het De Vereniging ter Behartiging der Belangen van Houders van 6 pCt. Obiigatlën, leenlng 1922, Is Dinsdag onder voorzitterschap van den heer C. van Oldenborgh in een drukbezochte bijeenkomst in de velllngzaak van de Koopmans beurs te Amsterdam byeengekomen. De voorzitter verwees in zyn openingswoord naar de vergadering, welke 5 October as. te Rotterdam zal worden gehouden, en waarin be handeld zal worden het reorganisatieplan der Holland-Amerika Lyn, Inhoudend een omzetting der obligatlën in aandeelen en het daaraan verbonden aanbod van een syndicaat, dat by het plan voor hen die het neerkomt op een overdracht hunner obligatlën A 28 pCt. Gezien het zeer groote aantal stemmen waarpver de Vereenlglng beschikt, zou de beslissing in deze vergadering, aldus de voorzitter, ongetwyfeld ook den doorslag geven by de stemming op 5 October in de vergadering van obligatiehoudera. 8pr. merkte nog op, dat het te nemen besluit In deze vergadering van certificaathouders ver bindend is voor alle certificaathouders. Ten slotte herinnerde spr. eraan, dat er tweg rap porten ten deze waren uitgebracht, een meer derheidsrapport, dje de plannen had aanbevo len. en een minderheldsrapport der vereenlglng. dat afwijzend stond. Bovendien was nog een brief Ingekomen van den adviseur der Vereenl glng den heer Bronsing, die adviseerde tegen te stemmen. Nadat verschillende obligatiehoudera het woord hadden gevoerd werd tot stemming over gegaan. Aanwezig waren 133 houders van obli gaties, uitbrengende 7140 stemmen. De voorstel len werden aangenomen met 5825 tegen 1255 stemmen. Dit aantal kan nog een kleine wyzl- glng ondergaan in verband met het feit, dat de telling der stemmen niet geheel nauwkeurig was geschied. De heer C. van Oldenborgh sloot daarop als voorzitter de vergadering, na geconstateerd te hebben, dat de voorstellen voor de vergadering van 5 October met groote meerderheid van stemmen waren aangenomen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5