ONS BLAD Mussolini over ontwapening 1 I Hoe kwam v. d. Lubbe in den Rijksdag Het nieuws van heden TORGLER OPNIEUW IN VERHOOR RUST OP ROERIG CUBA Frankrijk en het Vaticaan VREDESVERDRAG STEEN DES AANSTOOTS DE BAROMETER JOH. LAU WERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Zeit i-Punkt al -glazen 7 Dr. Wemer over het Bruinboek A o D1T NUMMER BESTAAT UIT Uncle Sam is waakzaam De aanslag op Dollfuss De crisis in Spanje De goudinleveringswet VRIJDAG 6 OCTOBER 1933 Duitschland wil geen avontuur ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel;ldem op pag. één 55 c. p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 KATH. ILLUSTRATIEJAARG. INBINDEN VANAF 1.75 Handwerk) VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD met Dimitroff Werklooxendemonstratie te Rotterdam. Felle brand te Lelden. ant- 1933 waar Verklaring Weer Beperkte staat van beleg (United Press). Stand op Vrijdag I owr n.m_: 76S Vorige stand: 761 Hij verklaart nogmaalsuitdrukke- lyk dat hy v. d. Lubbe nooit gekend heeft De dader Dertil it nationaal- socialist ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 4 Op bovenstaande draadloos overgebrachte foto ziet men Bondskanselier Dollfuss in zifn woning, korten tijd na den moordaanslag. Kardinaal Innitzer was een der eersten, die den kanselier gelukwensehte met den gelukkigen afloop van den aa nslag Stak v. d. Lubbe alléén den brand in den Rijksdag? de brand kon hebben gedls- aeer veel getelefoneerd om Voortzetting van het Ryksdagbrand-procea. Mussolini over ontwapening en gelijkberechtigd heid. Jachtopziener te Ede mishandeld; drie personen gearresteerd. Het prestige van den Volkenbond heeft bij dit alles echter in de laatste 30 maanden harde klappen gekregen. Tusschen de beschermers der correspondent heeft uitgelaten. ident BUnger verklaart hierop, dat de Se naat over een eventueel verhooren van advo caat Hayes zal beraadslagen. Na een korte beraadslaging betreedt de senaat wederom de rechtszaal. Dr. Sach zegt, dat Hayes beried is te verklaren, dat hy zich niet op deze wijze heeft uitgelaten. De voorzitter" verklaart dan, dat er voor den senaat geen aanleiding bestaat om Hayes te hooren. Het proces wordt dan weer voortgezet. Duitsch advocaat aan een zoodanige èSknmlssie antwoord te geven. Dr. Sach deelt dan mede, dat hij zoo juist gehoord heeft, dat mr. Hayes in de zaal tegen woordig Is. HIJ beschouwt het als zijn plicht te onderzoeken of het waar Is, dat Hayes zich op de bovengenoemde wijze tegenover een bjjzon- dei NEW YORK, 5 Oct Als overtreder van de wet, waarbij men gedwongen wordt tot inleve ring van goud, is de notaris Campbell aange klaagd. die een hoeveelheid baargoud niet heeft Ingeleverd. De aanklacht Is slechts Ingediend om een uitspraak uit te lokken over de vraag, of bovengenoemde wet In overeenstemming is met de grondwet De ongeregeldheden te Ambt-Harden berg voor het Hof te Arnhem. De vluchtelingen uit Duitschland. Een Volken- bondscommlssaris? Schoener in nood bjj Schiermonnikoog. De ontslagkwestle bij den Topografischen Dienst komt In hooger beroep voor den Centralen Raad. Drie verdachten van de brandstichting te Eind hoven vrijgesproken. Tegen den secretaris van de O.S.P- den heer J. de Kadt Is vijf maanden gevangenisstraf ge- eiscbt wegens opruiing. Voorloopige overeenstemming over de nieuwe C.A.O. in het boekdrukkersbedrijf. I i Om 10 uur heeft een kenner gevraagd of de heeren wisten, dat de Rijksdag in brand stond. Eerst meende beklaagde, dat dit een grap was, doch toen de man zeide In ernst te spreken, is beklaagde onmiddeliyk naar het gebouw gegaan. De voorzitter vindt het gewichtigste dat de directeur van het restaurant zich er over ver- wonded heeft, dat Torgler het bericht zoo kalm opnam. Nadat Torgler by den Rijksdag poolshoogte genomen had. keerde hy naar Aschlnger terug en deelde Birkenhauer zyn bevindingen mede. Wat is er gebeurd? Dr. Selffert deelt dan mede, dat hy gisteren van de onderzoekingscommlssle te Parus een schrijven beeft gekregen, waarin hem de wenk gegeven wordt Van der Lubbe door twee Zwlt- sersche deskundigen te laten onderzoeken. Ik acht bet beneden de waardigheid van een een nieuwe kabinets- formateur verdragen en degenen, die gedwongen waren zich aan deze verdragen te onderwerpen bestond geen gunstige verhouding. De overwonnen sta ten hadden redenen genoeg, een dergelyke hou ding aan te nemen, aangezien in het Verdrag van Versailles dezelfde ontwapeningsmaatre- gelen waren voorzien voor de overwinnende sta ten als die op de overwonnen staten werden toegepast, aangezien de overwinnende sta ten zelfs de verplichting hadden, voor de uit voering der verdragen zorg dragen. Dertil, de man, die den aanslag pleegde op den Oostenrijkschen kanselier van Kunzack niet met de waarheid overeenkomen In 1925 was v. d. Lubbe pas 16 jaar. En het is niet aan te nemen, dat zulk een jong ventje al als leider der Hollandsche communisten zou zyn opgetreden. De Oberrelchsanstalt zegt, dat v. Dusseldorp alleen heeft verklaard. Wolff meldt nog. dat de verantwoordeiyke redacteur van de soc.-dem. „Volksstimme” te Innsbrueck tot 1000 schilling boete en 3 weken hechtenis is veroordeeld, daar hy minister von Neurath in zijn blad „gezindheidsvrlend van den aanslagpleger” op Dollfuss had genoemd. d. Lubbe In dat hy in Holland een communistische jeugdbeweging In het leven wilde roepen. Een getuige had beweerd, dat Torgler en Kemper ook by de exploisie in de Wuhlhelde waren geweest. Torgler ontkent dit. De crisis in Spanje. Sanchez Reman geeft do opdracht tot kabinetsformatie terug. Duitschland stelt de doodstraf in tegen hoog verraad in het buitenland. De rede van Prinses Juliana voor de sprekende film opgenomen. Mr. dr. A- A. Van Rhijn benoemd tot voorzitter der Centrale Commissie, bedoeld in art. 25 der Landbouw-crisisweL 1) het gerucht, dat op den dag van den brand een aantal Ryksdagbeambten vryaf hadden gekregen; 2) het staat vast, dat de brandweer binnen 4 minuten op de plaats des onheils was. Alle andere beweringen zyn onjuist. Nadat de voorzitter door het zeer brutale optreden van beklaag de Dimitroff tot energieke maatre gelen zijn toevlucht heeft moeten nemen, wordt het verhoor van Torgler wederom voortgezet. Thans komen de gebeurtenissen na den brand ter sprake. Torgler verklaart, dat hy uit het Ryksdaggebouw komend, is gaan eten by Aschlnger in de Bahnhof Friedrichstrasse, waar hy had afgesproken met getuige Birkenhauer. Ook Koenen was by hem. Beklaagde deelt mede, dat hem na het ver hoor van 1 Juli In is gevallen, dat ook Bruno Petersen en Herbert Webnen hierbij zijn ge weest. Dultschen advocaat, combinaties van dit Bruinboek staan, als Na een langdurige pauze, waarin een confe rentie plaats bad tusschen de verdedigers en den senaat, legde advocaat dr. Sack, verdediger van Torgler, een verklaring af, waarin hy o.a. zegt: In Parijs is de zoogenaamde onderzoeklngs- commlssie bijeen, die de brandstichting in den Ryksdag wil ophelderen. In deze commissie zit ook de Amerikaansche advocaat Hayes. Ik hoor zooeven, dat Hayes aan een vertegenwoordiger van de „Prawda” heeft gezegd, dat hy de ver dediging te Leipzig zonderling vond, want ter ontlasting der beschuldigden had de verdedi ging ook de namen der ware schuldigen moeten noemen. Ik protesteer tegen dit verwijt, dat myn verdediging op een of andere wijze zon derling zou zyn. Het is onwaardig voor een om geruchten, politieke soort zooals die in het argumenten der verdedi ging te gebruiken. Als men daaruit een zonder linge wending van den verdediger wil af lelden, dan protesteer ik in het publiek hier tegen. Ik verwacht van de buitenlandsche jour nalisten, dat zy deze dingen zullen brandmer ken als een lastercampagne tegen de Duitsche rechtsbedoeling en de Duitsche verdediging. Ik heb Vrijdag LL het materiaal, men zou kunnen zeggen de protocollen van de onder- zoekingscommissie ontvangen. Ik heb ze heel den nacht zorgvuldig bestudeerd, maar ik heb niets gevonden, wat my het recht zou geven, bier in een bewys te formuleeren, wie de ware schuldigen zyn. -- van Kerll voor Van der Lubbe heeft gehouden;'hy vraagt aan beklaagde of hy met den student Kerll in 4 de vestibule gezeten heeft en zegt, dat dit alles weer een nieuwe Ipeing zou zyn. De verdediger van Torgler. dr. Sack protesteert tegen deze wjjze van vragen. De president richt dan tot Torgler de vraag of by op den dag van den Ryksdagbrand op de bovenste verdieping van den Ryksdag een onderhoud heeft gehad met Kerrl. Torgler ontkent dit en zegt, dat hij de moge- lykheid van een persoonsverwisseling slechts in verband gebracht heeft met de bewering, dat op den dag voor den brand een man. die op Van der Lubbe leek, in het Ryksdaggebouw is geweest en van de lift gebruik heeft gemaakt. De voorzitter wyst verder op de verklaringen van een getuige, die beweert, dat de communis tische afgevaardigde Koenen tezamen met Van der Lubbe in den Pruisischen Landdag is ge weest. Torgler acht dit buitengesloten. Op de vraag van den president of Van der Lubbe het gebouw van den Pruisischen Landdag kent, ant woordt Van der Lubbe ontkennend. Ook heeft hy, volgens zyn zeggen. Koenen niet gekend. Verder verklaart Torgler op een vraag van den voorzitter, dat er geen sprake is geweest van opruimen der fractie-kamers, alsof men niet terug wilde keeren. Verder deelt de voorzitter mede, dat op den dag na den brand ontdekt is. dat een ruit uit een der vensters van de fractiekamer was ge nomen en dat hiertegen een ladder had ge staan. Torgler verklaart hier niets van te begrijpen. Ook waren afdrukken van schoenen met spy- kers op de vensterbank ontdekt, zeide de voor zitter verder. Ook dit begrijpt beklaagde niet. Om deze dubbele moeiiykheld te overwinnen had Mussolini niet, zooals men beweerde, het juiste plan voorgesteld, doch slechts voorstel len gedaan, die tot het doel, zy het dan ook in beperkte mate, konden lelden. Frankrijk bezit een buitengewoon veiligheidselement in zyn mi litair apparaat, zyn traditie en het moreel zoo wel van zyn leger als van zyn oevolking. Duitschland heeft op 17 Mei officieel in een rede van zyn leider uitgesproken, dat het aan geen oorlog kon denken aangezien een oorlog een ramp zou beteekenen. Het nationaal-so- dallstisch regime wordt te zeer in beslag geno men door vraagstukken van binnenlandschen aard, dan dat het zou kunnen denken aan een militair avontuur. Slechts wanneer men de mo- reele belemmeringen uit den weg "kou ruimen, zou men het Fransche en het Duitsche stand punt op de basis van de garanties van het Vier- mogendheden-pact met elkaar in overeenstem ming kunnen brengen. Om de volle zwaarte van het ontwapenlngs- vraagstuk te beseffen moet men zich eens een mln of meer vergaande mislukking van de con ferentie voorstellen. Op dien dag zal de Vol kenbond practisch hebben opgehouden te be staan. Nieuwe sta engroepen zullen zich vor men. de meenlng-verschillen zullen zich toe spitsen en een periode van vreeaeUjke onzeker heid zal intreden. WEkNEN, 5 Oct. (V. D.) De vroegere rector der Weensche universiteit. de beroemde hoog- leeraar in het strafrecht prof. dr. Gleispach. is door de regeering gepesionneerd. Hy was een yverig natlonaal-socialist en heeft een boek geschreven, waarin hy de regeering-Dollfuss Heftig aanviel. Naar verluidt zullen nog eenige professoren worden ontslagen. gesteld. Een dag te voren was het plan in het Llebknechthuis beraamd. Aan deze beraadslagingen ijpeft Torgler of Koenen deelgenomen, bovendien Van der Lubbe en Popoff. Popoff zou den terugtocht dekken. Torgler zegt, dat deze getulgen-Vérklarlngen op ^fantasie berusten Hy wyst er op, dat het Liebknechthaus reeds op 23 Februari door de politie bezet was. Dr. Parisius antwoordt hier op, dat de getuige niet zeker wist of de beraad slagingen op den dag. voorafgaande aan den brand, hadden plaats gevonden. Hiermede is dan het verhoor van Torgler be ëindigd. Het Weeriiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiig Verwachting Aanvankelijk nog zwakke, uiteenloopende en verander- lijke wind, later zwakke tot matigen wind uit Zuidelijke tot Westelijke rich tingen, gedeeltelijk bewolkt, waarschyn iyk weinig of geen regen, weinig veran dering in temperatuur. Wat gebeurde er na den brand? d. Lubbe op deze ge tuigenverklaring en vraagt hem, of hy met de zen van der Lubbe identiek is. Van der Lubbe verklaart, dat hy in voor t eerst in Dusseldorp is geweest. Torgler zegt, dat de verklaringen Fa. Jan Kuhne, St. Jacobstraat hoek Fnidoen Telefoon 184 ZIE DEN REDUCTIE-BON IN DIT BLAD A HAVANA, 5 October (Reuter) De buiten landsche inwoners van Havana, die tydens ie naa. ge de PARIJS, 5 Oct. (V. D.) De „Excelsior” pu bliceert een copyright-artikel van de Opera Mundi Press van de hand van Mussolini over de houding der mogendheden ten aanzien van de ontwapening. De volkeren verwachten thans geen wonderen meer, doch stellen zich al tevreden met com promissen. Een ontwapeningscommissie moet behalve de instemming van de by den Volken bond aangesloten mogendheden ook die van Amerika en Sovjet-Rusland hebben Ten aanzien van de geiykberechtlgdheid is het moeiiyk. voor Duitschland alleen een uit zondering te maken. Anderzyds dient men ook rekening te houden met de bezorgdheid der andere staten, zelfs als men de zaak uitsluitend uit psychologisch oogpunt beziet. Men heeft ge poogd, een algemeene overeenkomst op te stel len om tot ontwapening te komen. Daarbij was echter van werkelijke ontwapening geen sprake, doch uitsluitend van beperking en gehjkheid van bewapening, want er zyn grenzen aan de beperking van bewapertlng en men kan van een staat niet verlangen, dat hy voortdurend zyn bewapening zal Inkrimpen zonder zich daarbij aan ernstige gevaren bloot te stellen. MADRID, 5 Oct. (VB.) De president der republiek heeft den „beperkten staat van beleg” voor het geheele staatsgebied afgekondigd. Dit besluit is genomen in verband met de voortdurend groeiende nervositeit, die ontstaan is door de regeerlngscrlsls. Een zekere Kempner moet tot den getuige Grothe hebben gezegd, dat hy, Kempner, de verbindingsman is geweest tusschen de com munistische centrale en de brandstichting. Hy beeft het brandmateriaal aan «en groeten, zwarten man gegeven, die Popoff was. Kempner moet ook gezegd hebben, dat men juist vreem delingen heeft genomen, om de Duitsche com munisten buiten schot te houden. De brandstichting zou in handen van Torgler hebben gelegen, die de daders zou hebben bin nengelaten. De brand was op *s avonds half acht vast- Torgler zou volgens een getuigenverklaring eenigen tyd voor den brand met Dimitroff in den Ryksdag zyn geweest. Torgler verklaart, dat hy Dimitroff voor het eerst in zyn leven hier by het proces heeft leeren kennen. De voorzitter zegt dan. dat een zekere mynwerker Kunzack. die vroeger zelf commu nist was, verklaard heeft, dat in het jaar 1925 te Dusseldorf een byeenkomst heeft plaats ge had. waarby drie Hollanders aanwezig waren, waarvan een Van der Lubbe heette, die aldus getuige, absoluut de beklaagde Van der Lubbe is. De voorzitter wijst Kolonel Batista, onder wiens opperbevel het Hotel National te Havana, waarin 500 officieren hun toevlucht genomen hadden, in puin geschoten werd Tot half twee bleven wy by Aschlnger en gingen daarna naar een restaurant in de Dircksenstrasse. Getuigen verklaren, dat daar een onderhoud op fluisterenden toon is ge voerd. Het viel duidelijk op. dat eenige per sonen die aan dit onderhoud deelnamen onrustig waren. Er werden talrijke telefoongesprekken gevoerd. Torgler: Aan onze tafel Is niet op fluiste renden toon gesproken, wy waren natuurlijk wel opgewonden, en hebben over de politieke beteekenis. die J- -1- eussieerd. Ut' heb op de hoogte te biyven. President San Martin kondigt drastische maatregelen aan voor de handhaving der orde van dr. Sack MADRID, 6 Oct, Naar wy vernemen heeft Pedrigal aan president Zamora meegedeeld, dat hy niet in staat is een kabinet te formeeren. Waarschyniyk zaï thans Dr. Gregorio Mara non worden aangezocht een kabinet samen te stel len, dat naar den wensch van Zamora op een zoo groot mogeiyke coalitie steunt. (United Press) MADRID, 5 Oct. (Reuter). Prof. Sanchez Roman heeft zyn opdracht tot kabinetsformatie aan den president teruggegeven. Tengevolge der partyverschillen wordt de taak, om een nieuw kabinet te vormen, zoo goed als onuit voerbaar beschouwd. Zamora heeft thans Pedregal, een onafhan- keiyk republikeinsch-gezlnd man. verzocht zich met de kabinetsformatie te belasten. Pedregal heeft reeds verschillende politieke leiders ge raadpleegd. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Tgiefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS, Per kwart^él voor Alkmaar f 1— Voor buiten Alkmaar T2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Geruchten over besprekingen voor een nieuw Concordaat zijn onjuist Oberrelchsanwalt dr. Werner: Ik stem met de verklaring van den verdediger volkomen m. De verdachtmakingen, die in een deel der buitenlandsche pers en in het zoogenaamde Bruinboek te lezen zijn, maar op geen enkel bewys steunen, hebben my in dit stadium van het proces geen aanleiding gegeven er op in >e gaan. Men weet, dat ik den advocaat Branting en Romain Roland geschreven heb, mjj ma teriaal toe te zenden. Ik heb beloofd, dat ik dit materiaal, wanneer bet de beklaagden zou ont lasten of andere, tot nu toe niet verdachte personen, als schuldigen zou aanwyzen, bij het proces zou gebruiken.' Ik heb geen materiaal gekregen. Tegelegener- tyd zal ik echter op de te zaken terugkomen. Ik zal dan misschien tegen alle verdachtmakingen tegelijk stelling kunnen nemen. Dr. Sack: Ik heb in den nacht van Vrydag op Zaterdag in een hotel met mr. Branting een onderhoud gehad en hem in byzyn van myn griffiers en zyn zoogenaamde secretarissen ver klaard, welke geruchten niet alleen onhoudbaar zyn, maar ook wanneer zy weer worden geuit, als laster beschouwd moeten worden: WEENEN. 5 Oct, CV. D.) Vandaag heeft de politie het bewys in handen gekregen, dat Der til, de man die den aanslag op bondskanselier Dollfuss beeft gepleegd, natlonaal-sociallstisch partyman Is. Zij heeft n.l. het lidmaatschapa- boekje der NSDAP van Dertil gevonden, waar uit Is gebleken, dat Dertil begin 1932 tot de NSDAP is toegetreden. Bovendien is hy Oos- tenryksch SA-man geweest. Vandaag werden 11 personen gearresteerd als verdacht van medeplichtigheid. Ojn. werd ge arresteerd een nat.-soc. glazenmakersleerling. die Dertil de revolver beeft verkocht, waar mede de aanslag is gepleegd. het Ryksdaggebouw binnen te komen. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat Van der Lubbe volgens een getuigenis reeds vroe ger in het gebouw is geweest en wel met een gezelschap, dat het gebouw bezichtigde. Torgler antwoordt hierop, dat ieder die het entree-geld betaalde aan deze rondgangen kon deelnemen. De voorzitter vraagt thans aan Van der Lubbe of hy aan een dergeiyken rondgang heeft deel genomen. waarop deze lachend antwoordt: Dat kan ik niet zeggen. Als de voorzitter zyn vraag herhaalt, Woordt Van der Lubbe: Neen. e De procureur Parisius vraagt dan of by de communistische fractie slechts als heer geklee- de personen op bezoek kwamen. Torgler antwoordt, dat het er slechts op aankomt wie de beoordeelende party is. Vooral op dagen, dat de soclaal-polltieke commissie zitting had kwamen veel werkloozen. doch de beambten van den Rijksdag hielden allen, die geen witten boord droegen, nauwkeurig in het oog. Parisius wyst op de veronderstelling Torgler, dat men misschien den student LEIPZIG, 5 Oct. Na de opening der zitting wordt het verhoor van beklaagde Torgler we derom voortgezet. Op de vraag van den voorzitter geeft be klaagde toe. dat het in het algemeen wel mo- geiyk was in begeleiding van een afgevaardigde, PARIJS. 4 October (Kipa). Nadat er in verschillende bladen berichten opgedoken waren als zouden er onderhandellngen worden Inge leid en minstens een zekere uitwisseling van gedachten waarschyniyk wezen omtrent de mogelijkheid van een nieuw Concordaat tus schen den H. Stoel en de Fransche Regeering, bespreekt Mgr. Fontenelle dit vraagstuk thans uitvoerig in de „Vie Catholique”. Daar Mgr. Fontenelle een der weinige pers vertegenwoordigers is die door het Vaticaan als zoodanig erkend zyn. en hy daardoor faciliteiten geniet welke voor de meeste journalisten ten eene male onbereikbaar zyn. is zyn schrijven des te belangrijker. Hy wyst er op. dat in de twaalf Jaren welke van het Pontificaat van Z. H. Pius XI ver- loopen zijn. dertien Concordaten met den H. Stoel werden afgesloten. Prankryk is een der weinige landen die zich nog steeds afzydig hielden. En toch valt de anti-kerkelyke geest welke in der tyd tot de scheiding leidde, thans ónmogelijk meer te rymen met de belangen van den staat. Onder het régime van een Concordaat zou, by voorbeeld, de Fransche diplomatieke regee- ringsvertegenwoordiger veel vrijer kunnen wer ken, dan thans het geval is. De aangelegenheid ls“ weliswaar nog niet tot directe besprekingen gevorderd. Niettemin is het symptomatisch dat kringen die geheel buiten de Kerk staan, klaarbiykeiyk de poli tieke noodzakelijkheid van een Concordaat be grepen hebben. jongste periode van onrust en terreur hotels waren gevlucht, keeren nu weder leidelyk naar het Medabo-dlstrlct. meeste vreemdelingen wonen, terug. Het langdurige bombardement van het Hotel Narional, heeft een groot deel der bevolking met afgrijzen vervuld en verscheidene moe ders hebben hun kinderen in badkamers en kasten verborgen. Tairüke personen worden vermist en mili tairen helpen thans by het opsporingswerk De bureaux der dagbladen worden bestormd door vrouwen, die inlichtingen trachten te verkrijgen over hun vermiste echtgenooten o’ familieleden. President San Martin heeft aangekondlgd. dat drastische maatregelen zullen worden ge nomen om de orde te Handhaven en het leven en eigendom van de buitenlanders te bescher men. Hy beeft ook verklaard dat de regeering het leven waarborgt van alle gevangengenomen officieren. Intusschen wordt beweerd, dat acht officie ren van het Cubanafort door opstandige sol daten zyn gedood. In het militaire hootdkwar- tier wordt alt evenwel ontkend. Volgens een bericht uit Washington zyn 543 manschappen aan boord van het slagschip ..Wyoming" gegaan, dat naar Cuba zal ver trekken. als de omstandigheden dit noodig maken. In de marinebasis te Quantico in Virginia lippen 1500 mariniers gereed om naar Cuba te vertrekken, terwyi in Haïti 1000 man reis vaardig staan. Hoogste stand: 772.1 te München. Laagste stand: J57J te Seydisfjord. 1 3

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 13