BÜ GEMEENTERAAD De Merapi werkt Kijken is koopen bi] CLOECK VRIJDAG 6 OCTOBER DE HEER COVERS 25 JAAR RAADSLID STADSNIEUWS V. Eén hevige gasexplosie EE1 xi Vele! Gemeenterekening dienst 1932 Gemeentebeg rooting 1934 Subsidie stadsautobusdienst Districts-Arbeidsbeurs n JAN MUSCH-AVOND De kappers sluiten Maandag Verhuring woning Laat 167 HET VEILIQHEIDSMUSEUM De rustieke tasschendief Zoo an- Een bekend oud maar slecht merk T oenemende brutaliteit der Egmonders? Opheffing onbewoonbaar- verklaring Schoolgeldregeling lager onderwys Commissie inzake het zwemvraagstuk „The Williams” in de Karseboom Vit moe afdee lev Verordening op het beheer der gemeentebedrijven GEM. BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN MAGELANG, 6 Oct. (Aneta). Een hevige (asexplosie van den Merapi werd geconstateerd. Ta Ba- badan werden aschregens waarge- l W erkverschaffing Levering van smidswerk aan de gemeente Verkoop van aan den Berger weg gelegen grond Onmenschelyke behandeling van een aanvankelijk ter dood veroordeelde hit Verkoop van aan de Blaen- straat gelegen grond Iet» wat ieder» belangstelling verdient Adres D. Woud inzake schadevergoeding on derhouw Bokkebrug Vlariavereeniging en Kruisverbond De nog altijd opgewekte nestor te midden van zijn familie, het college- van B. en W. en de raadsleden Verhuur van aan den Verbin dingsweg Zuidérhoutlaan Sportpark gelegen grond Zedenmisdrijf art. 245 sub prt. 247 Weth. v. strafrecht WAAROM 22H CENT? en nomen. 4 (Foto Kllnkert) dat van Burgemeester en Wethouders stellen voor: uit te mogen opmaken, dat men er tevreden was. Spr. zal daarom voor de bijlage stemmen. De heer v. d. VALL zegt, dat deze regeling veel bezuiniging brengt en dat de commissie daarom niet anders kon advteeeren. Conform besloten. Burgemeester en Wethouders stellen voor de onbewoonbaarverkiaring van het perceel Heilig land, nr. 36. op te heffen in verband njet de verbouwing van dit perceel tot pakhuis, waar toe bij besluit van Burgemeester en Wethouders d.d. 10 Augustus JJ. vergunning is Verleend. Conform besloten. Gedeputeerde Staten hebben bij brief van enkele vastgestelde gemeente be- den om B. en W. stellen den Raad voor aan P. Scher mer, alhier, of zijn lastgevers te verkoopen een perceel bouwterrein, gelegen aan de Zuidwest, zijde van den Bergerweg. ter grootte van onge veer 772'4 M2., voor de som van 12.per M2. Als voren. '-htrwd. diefstal. Blijkens een advertentie in dit nummer, heb ben er kappers beslpten, Maandag as. hun heerensalons van 10 uur in den morgen te 'sluiten De damessalons zullen den geheelen dag gesloten zijn. Gevolg gevende aan de toezegging, welke zij deden in de Raadsvergadering van 7 September JX bij de behandeling van het voorstel, opgeno men In bijlage nr. 104, stellen B. en W. den Raad voor, over te gaan tot benoeming van een com missie, welke zal hebben te onderzoeken, op welke wijze in deze gemeente moet worden voor zien in de behoefte aan een naar de eischen des tjjds ingerichte bad- en zweminrichting, met inachtneming van de omstandigheid, dat Gede puteerde Staten dezer provincie niet bereid zijn er toe mede te werken, dat de gemeente voor een dergelijke inrichting een belangrijk finan cieel risico op zich neemt. B. en W. stellen voor: lo. een commissie in te stellen, welke de bo venomschreven taak zal hebben; 2o. het voorzitterschan der commissie op te dragen aan wethouder Bonsema en de commis sie overigens te doen bestaan uit drie door den Raad te benoemen Raadsleden. De heer COVERS verbaast zich erover, dat er een commissie van maar 3 leden voorgesteld wordteen commissie van 5 leden is z.1. zeer op z’n plaats. De heer KEYSPER prijst de voortvarendheid van het college om dit brandende zwemschool- vraagstuk (gelach) op te lossen Spr. stelt voor een commissie van 4; 2 van elke zjjde. Spr.’s fractie stelt voor den heer Woldendorp in de commissie te benoemen. Weth. BONSEMA gaat met het voorstel- Keysper accoord, in de hoop, dat de nestor er ook mee accoord gaat. De heer GO VERS gaat hiermee accoord en zag gaarne Mr. Bierenbroodspot in de commis sie opgenomen. Weth. BONSEMA is bereid Mr. Bierenbroods pot in de commissie te doen hooren. Benoemd worden In de commissie de hee- ren D. Woldendorp. J. Vogelaar. Mr. Lange- veld en W. Bulens. Overigens conform besloten. In de raadsvergadering werd om bericht en raad in handen van B. en W. gesteld het adres d.d. 7 Maart JJ. van de Bij adres van 14 November JJ-, wendden zich tot den Raad de afdeeling Alkmaar van den Bond van Smedenpatroons in Nederland en van den RIL. Smedenbond met verzoek: a. het z.g kacbelwerk niet langer in eigen beheer door den dienst der gemeentewerken te laten uitvoeren; b. het bij de verachlllende takken van dienst voorkomende smidswerk óf aan te besteden, óf te verdeelen onder de georganiseerde pa troons. B. en W stellen den Raad voor hun College te machtigen aan adressanten te berichten: a. dat het voor de gemeente van belang is. dat hét kachelwerk in eigen beheer blijft bij den dienst der gemeentewerken; Gedurende de 8 Octoberfeesten Zaterdag, Zondag en Maandag, zullen in ,X* Karaeboom” tegenover het Stadhuis de accordeon-vlrtuosen ..The Williams” hun vroolijke muziek laten Waarom betaalt U 22*4 cent voor een zelf werkend waachmiddel? Kent U dan L2X niet? Een beter wascbmlddel zult V nergens vinden. Dit ia geen tijd voor sleur. Doet als zoovele Uwer kennissen, onderzoekt alle dingen behoudt 1.2.3. Dut uitstekend zelfwerkend waachmiddel is 100 Nederlandach Fabrikaat en kost slechts 17 H cent per pak. Burgemeester en Wethouders stellen voor het aan de Zuid-Oostzijde van den nieuwen toegangsweg naar het sportpark, bij den hoofd- ingang ter plaatse gelegen perceeltje grond, ge deeltelijk. ter grootte van ongeveer 2142 M2 te verhuren met ingang van 1 October 1933 voor den duur van 1 jaar. met recht van stilzwijgen de verlenging van Jaar tot Jaar. tot uiteriijk 1 October 1938, aan de R. K. Verkenners der St. Domlnlcusgroep te Alkmaar, voor den prijs van 64.per jaar. een en ander op de door Bur gemeester en Wethouders nader te stellen voor waarden. Conform besloten. Ten slotte dit nog: na dezen eersten avond zal opnieuw de gelegenheid opengqpteld wor den, een abonnement te nemen voor de dan nog volgende 3 avonden tegen den (geredu- ceerden) prijs van ƒ3.30. geldend dus alléén voor bij C.O. aangeslotenen en dan nog tot een bepaalden, nader vast te stellen datum. Dui delijk is nu t voordeel, voor dezen len avond reeds, voor hen. die een abonnement namen: immers voor ƒ0.45 (ƒ2.75 ƒ2.30) wonen zij nu op 13 Oct. ax. den kunstavond van Jan Musch bij. De abonnementen worden binnenkort verzon den. Nadere bijzonderheden omtrent plaats bespreking enz worden in dit blad bekend ge maakt. iMen zie verder de advertentie in dit nummer.) had men geen enquête behoeven in te laten stellen. Mr, LANGEVELT sluit zich hierbij aan. Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen. Op 1 Januari as. eindigt de termijn, geduren de welken bij Koninklijk Besluit opnieuw is goedgekeurd de verordening, regelende het bef fen van schoolgelden voor T gewoon lager on derwijs. t uitgebreid lager onderwijs en t open baar buitengewoon lager onderwijs in deze ge- gemeente, waarbij behoort de verordening, rege lende het invorderen van die schoolgelden. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad vóór, hen te machtigen opnieuw de Koninklijke goedkeuring op de heffingsverorde- ning aan te vragen. Als voren. De slager Corn. H te Nibbixwoud. had een hit gekocht voor den dood, maar omdat het nog zoo'n mooi en Jong paardje wa->. werd be sloten het dier nog wat af te richten en te verkoopen. De dressuv had dan op den twee den Paaschdag plaats op den openbaren weg, n dijk onder Nibbixwoud. doch op zoodanige wijze, dat deze door 'n vijftal personen, de heeren gebra. Caon. de heer Klyn en een veehouder uit de Baarsdorpermeer. de heer P. Bokker. die het schouwspel gadesloegen, meer dan ergerlijk ge noemd werd. Nadat eerst een der handlanger» van den slager., de heer Qulnners Sch- zijn best had gedaan het paardje af te ranselen. hun vroolijke muziek laten I met een stok, kwam ook de slager in actie en hooren, zoodat het aan feestelijke gezelligheid sloeg deze het dier met een stok, daar niet zal ontbreken. I zweephout. een hagelbui van slagen I bek, ooren en 1-- Burgemeester en Wethouder» stellen den Raad voor hen te machtigen, de woning plaatselijk aangeduid Laat 167, met het daarachter ge- Gemeenteraad Alkmaar IX legen erf, te rekenen met Ingang van 4 October JJ. voor den door hen te bepalen tijd, den duur van vijf jaren niet te boven gaande, te verhuren aan een door hen aan te wijzen huurder, voor een door hen te bepalen huurprijs, welke niet minder dan 810 per week mag bedragen en voorts op de door het college nader te stellen voorwaarden. Als voren. Gistermiddag had om half vier de opening plaats van het reizend veiligheidsmuseum. dat onderdak heeft gevonden in een zaal van de Ambachtschool alhier. Deze reizende tentoonstelling gaat uit van het eigenlijke velllgheidamraeum in Amster dam en heeft tot doel, hen die nog nooit het museum in Amsterdam hebben bozocht, op deze gemakkelijke wijze kennis te laten maken met het doel en streven van het museum, welk doel niets anders is, dan bet bevorderen van de veiligheid in bedryf en huishouden. Vooral op dit laatste mag wel eens de nadruk worden gelegd, want velen mqenen dat het veilig- heidsmuseum alleen maar betrekking heeft op de veiligheid in de bedrijven, wat een geheel een rond op kop. onderdeelen van het lichaam, terwijl een andere meneer, Adrlanus 8ch„ een wiel van de dresseerkar krampachtig vast klemde, zoodat het slachtoffer niet meer voor- of achteruit kon. Voorts zou ook de hit onder den bulk zijn geschopt, doch dit wanbedrijf kon heden, toen het edel drietal terecht stond, niet voldoende bewezen worden. De slager trachtte zich nog een houding te geven, be weerde. dat het dier koppig was en noemde zijn dressuurmethode als eenigste middel om bet I dier dat gebrek af ‘a leeren. De heer P. Bak- ARR. RECHTBANK ALKMAAR) ker had het 'echter verstandiger gevonden het paard een flinke portie haver te geven en met zachtheid toe te spreken, daar bereikte men meer mee dan met geweld. Het paerdje is later door den -’ager verkocht aan een woonwagen tourist. De officier toonde zich lang geen bewonde raar van de dressuurkunst van slager V- en gaf te kennen nu eens diens voorbeeld te willen volgen en er óók eens op te ranselen, figuur- deuren "wegens misdr."bedoeld bij art. 347 Wetb. Hjk gesproken. Dit voornemen v__X— v. Strafrecht. Tegen de zich in voorarrest be vindenden gevorderd straf. B. en W. bieden den Raad aan het ontwerp der begrooting van fnkomsten en uitgaven de zer gemeente voor 1934 met eene memorie van toelichting en de begroetingen van de afzon derlijk beheerde takken van dienst. Het eindcijfer van de begrooting voor den gewonen dienst is ƒ3.428.672.84. dat van de begrooting voor den kapitaaldienst 2.394.095.50. Deze totalen bedroegen voor 1933 respectieve lijk ƒ3.470 166 87 en ƒ2.425 795.50. B. en W. hebben met den wensch van het R. K. Huisvestingscomité, den Dekenalen Jeugdraad, de vereeniging voor kinderkleeding. de commissie tot huisverzorging en de vereeni ging Alcmaria V.V.V.. om het subsidie respec tievelijk ƒ175 ƒ60 ƒ200 ƒ900 en in de ontwerp- begrooting geen rekening kunnen houden. Wegens subsidie ten behoeve van de gemeen telijke instelling voor maatschappelijk hulpbe toon is, overeenkomstig de begrooting van die instelling. 466 000.uitgetrokken tegen ƒ480.000 in 1933. Evenals voor het loopende Jaar is gerekend op een uitgaaf voor werkverschaffing van 75.000. waarvan 35.000 is opgenomen in den post voor onvoorziene uitgaven. Doordat by de begrooting voor 1933 is be schikt over een extra-bedrag van ƒ80.000. we gens over dit Jaar door het electriclteltsbedrijf te maken «Hitst. kon het bedrag, dat ter zake van die winst voor den dienst 1934 zal over blijven. niet hooger worden gesteld dan 75.000. In verband daarmede is de winstuitkeerlng over het exploltatiejaar 1934 thans met nog 24.500 en die van het gasbedrijf met 17.600 verhoogd. Voor wat het electriclteltsbedrijf betreft, is voor 1934 gerekend op een prijsverlaging van 1 cent per K.W.U. voor het lichttarief. gemengd tarief en vastrechttarief. terwijl het in de be doeling ligt, den Raad voor te stellen een nacht- stroomtarief van 3% cent voor waterverwar- ming door middel van boilers en voor andere doeleinden in te voeren. Voorstellen tot belaSttngverhooglng behoeven B. en W. ditmaal niet te doen. De kapitaaldienst is zoo sober mogelijk ge houden. Slechts voor een tweetal openbare wer ken. t.w. de asphalteerlng van het Ritsevoort en de Koorstraat en de verbreedlng van den Geesterweg is. in afwachting van nadere voor stellen. een bedrag uitgetrokken van ƒ30.000. Het op den post voor onvoorziene uitgaven uitgetrokken bedrag van 46 722.84. waarin, zooals boven reeds is gezegd, ƒ35.000.is op genomen voor werkverschaffing, noopt tot bet in acht nemen van groote beperking ten aan zien van het voteeren van nieuwe uitgaven. In handen gesteld van de raadsafdeellngen ter onderzoek. B. en W. bieden den Raad ter voorloopige vaststelling aan de rekening van de Inkomsten en uitgaven der gemeente en der afzonderlijk beheerde takken van dienst over 1932. De rekening is als volgt: Inkomsten van den gewonen dienst f 3668.097.75; uitgaven van den gewonen dienst f 3.614.254.91. Batig slot f 53.842.84; uitgaven van den kapitaaldienst f 2496.612.34; inkomsten van den kapitaal- djenst f 2 472 294 36 Nadeellg slot f 24.31798. In handen gesteld van de daartoe benoemde commissie. In den nacht van 13 Mei waagde de 45- Jarige visscher Andries Zw.. in gezelschap van zijn zoon en nog een derde compagnon een aan val op de meetrweneieren in de Schoorlache duinen. Zij waren niet onverdeeld gelukkig in hun onderneming, want nadat Andries een stuk of 6 eitjes had buitgemaakt, zaten de provin ciale opeichters hen danig achter de broek en werd vader Andries door den opzichter Vech ter gegrepen. Alstoen zou Dries met een stok hebben gedreigd en Vechter hebben toegebruld, dat hij van zün lijf af moest blijven. Voorts zou hij zich hebben verzet tegen Jachtopziener A. Wittebrood. Voor deze feiten stond de eieren snuffelaar thans terecht voor het meervoudig college. Hij was aeer zenuachjig en stond te trillen op zijn beenen. Onder het zweren van dure eeden, ontkende Adries voorts Vechter met een stok te hebben bedreigd. De officier bleek geneigd de wederspannlg- held tegen Wittebrood te laten zwemmen, doch voor het overige was deze magistraat lang niet vriéndelijk tegen de Egmonders in het algemeen en tegen Andries in het bijzonder. De officier wee» op het goed verzorgde strafb'ad van ver dachte, die niet alleen voor strooperyen. doch ook ter zake van wederspannlgheid. mishande ling en bedreiging werd veroordeeld. Hij stond by hebben Er is een keur van gereedschap, goede en slechte gereedschappen, waarvan de gevaren en voordeelen duidelijk'worden gedemonstreerd. Vooral op het gebied van houtbewerking, gas en electriclteit. valt zeer veel te leeren. Op dit gebied worden de gevaren, welke daarop drei gen, overduidelijk aangetoond, terwijl daarne- ven wordt aangegeven hoe men die gevaren kan ontkomen. We zullen hier niet een opsomming geven, van wat er alzoo te zien is. doch we kunnen niet beter doen, dap onze lezers en ook lezeres sen aan te raden dit reizend museum te gaan bekijken Het zal zeer zeker de moeite loonen; de lage entree-prijs kan voor niemand een be letsel zijn. Bovendien hebben werklooaen op vertoon van hun stempelkaart, vrijen toegang. Het museum is geopend van 9 tot 12 uur, van 2 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur b. deze uitgave nader te regelen bjj supple- toire begrooting. Deze bijlage heeft op den heer KEYSPER een tweeledigen indruk gemaakt; spr. is bljj. dat B. en W. naar recht en billijkheid met den heer Woud willen handelen; anderzijds had er z.i. in het bestek een bepaling opgenomen moe ten worden in^kq wisselvallig risico, dat van te voren wel voorzien had kunnen worden. De heer KLAVER noemt het onderhavige geval van buitengewone beteekenis. De heer Keysper gaat uit van de veronderstelling, dat de directeur hier risico voorzien heeft en dit met opzet bulten het bestek gelaten heeft. Dit is niet zoo. De aannemer is vooraf gewezen op het risico, waarmee de aannemer bekend was: h(j was op de hoogte met de hier schuilende gevaren. Een en ander is niet zwart op wit in het bestek opgenomen; de directeur achtte zich door art. 18 volkomen veilig. Het is hier een juridische kwestie geworden, waarbij Dr. Went- holt concludeerde, dat aan art. 18 niet die ver strekkende beteekenis kon worden gegeven als gedaan is. In andere bestekken zal voortaan een arti kel worden opgenomen, waardoor iets als thans gebeurd is. niet meer voor kan komen- De heer KEYSPER heeft niet willen zeggen, dat de directie met opzet- een bepaling in net bestek heeft weggelaten; als men in de veron derstelling was. volkomen gedekt te zijn, dan firma J. M. van Geelen en F. B. v. d- Berkhof te Helloo. ofh toekennning van een subsidie, groot f 4000.tot dekking van het verlies op de exploitatie van den stadsautobusdienst over 1932 en van het restant van het verlies over 1930. B. en W stellen den Raad voor te besluiten: aan adressante. ten laste van den dienst 1933 een subsidie uit de gemeentekas te verleenen van f 3999.tot dekking van over 1932 en 1930 op de exploitatie van den stadsautobus dienst geleden verliezen, ad resp. f f322094 en f 778.06. Conform besloten. a. Van D. Woud te Wormer als aannemer van den onderbouw van de Bokkebrug tegen finale kwijting een bedrag van 3900 45 uit te hellen ter rake van de door hem bij de uit- voering van dit werk geleden schade en *1» restant van de aanneemsom; van 30 Maart JJ. Geopend voor werkgevers van 912 uur en van 25 uur. Voor werknemers uitsluitend van 912 uur. Op Maandag- en Donderdagavond van 78 uur. Bemiddeling voor vroouweljjk personeel dagelijks van 25 uur. (Uitgezonderd op Zaterdag). De directeur van bovengenoemd bureau maakt bekend, dat heden staan ingeschreven Groep bouwvakken: 105 grondwerkers. 64 tim merlieden. 25 metselaars, 19 opperlieden. 35 schilders, 16 stucadoors. 10 voegers, 7 beton- straatmakers, 1 straatmaker-opperman. 1 stuc- opperman, 1 bouwkundige. 1 waterbouwk opz.. 1 bouwkundig teekenaar, 3 opz. teekènaars, 1 glas in loodzetter. Groep metaalindustrie: 1 autogene-lasscher, 17 bankwerkers. 2 bllkbewerkers. 4 carrosserie bouwers, 1 constructiewefier. 3 electriclens, 1 fitter. 1 fraser. 1 Instrumentmaker. 2 kernma- ker, 4 ketelmakers. 5 klinkers. 1 koperslager. 8 loodgieters. 2 Hjnwerkers. 4 machinisten, 2 mach, teekenaars. 9 metaaldraaiers. 1 metaal- schaver. 3 metaalslijpers. 7 monteurs. 2 plaat- nu te bibberen, maar in de duinen trad hij an- werkers, 1 rijwielhersteller. 3 scheepsbouwers. ders op. dan liet hij anderen bibberen, zei de 1 scheepsteekenaar. 3 scheepstimmerlieden. 6 officier sarcastisch, smeden, 11 stokers. 1 tandtechniker. 1 voor- elaander. 4 vuurwerkers. 4 wagenmakers. 13 iizerwerkerss. 1 zandbereider. 5 zandtormers. D»t het nu direct storm zqu loopen om abonnementen, had O. O. niet mogen verwach ten. Wel was de prijs uiterst laag gesteld, wel werd T een ieder zoo gemakkeljjk mogelijk ge maakt. maar t is nu eenmaal crisistijd en de Hollander is flegmatiek van aard, houdt er dus erg van de kat eens uit den boom te zien En zoo is t o. i. te verklaren, dat de 4 prachtige avonden in T a-s. seizoen niet onmiddellijk en spontaan alléén door abonné’s in beslag geno men zijn. Dat is te bejammeren, vooral voor hen. die gemiddeld tegen 0.65 per avond, in de gelegenheid waren van zoo’n fijn ver zorgd programma te genieten, maar T is niet anders. Zooals bekend, te de tijd van den ge- reduceerden prijs verstreken. Abonnementen zijn nu nog verkrijgbaar tegen ƒ3.60. Natuur lijk tot een beperkt aantal. Van den anderen kant heeft C. O. het bezwaar begrepen van hen. die zich deze om de eene. die weer om een andere reden niet voor een geheel sei zoen wilden binden. Daarom wondt van nu af de gelegenheid opengesteld voor losse kaar ten en wel voor den len avond, den Jan- Muschavond a ƒ1.(bel. inbegrepen). We zinspeelden er reeds Woensdag in dit blad op dat dit een avond van ongekend kunstgenot gal worden. T Programma is voor „elck wat wils”, luim en ernst, voor een ieder begrijpe lijk en dus te genieten. En dkn: gedeclameerd door een kunstenaar ate Jan Musch. Zoo be zien te de prijs 1.— al uiterst billijk. We her inneren ons, hoe enkele jaren geleden voor een dergeltfken avond bet dubbele gevraagd werd. De leden van de bjj C. O. aangesloten ver- eenigingen hebben, zooals steeds, weer de voor keur. Toegangsbewijzen zijn voor hen «ot en >»et Woensdag 11 OeZ. as. k ƒ0.80 te verkrij gen bij de resp. secretariaten of bij den heer Will. Vermeulen, Julianastraat 7 (tel. 1105). Waar veel belangstelling verwacht wordt voor dezen Jan-Musch-avond. te een aansporing om zich zoo spoedig mogelijk van kaarten te voor zien. overbodig. Kaarten k 1.zijn verkrijg baar bij de firma’s A. M. Hazes, Laat 156. an v. PuttenOortmeyer, Payglop. Door den officier werd voorts gewaagd van de toenemende brutaliteit der Egmonders. die zich thans in troepen in de duinen begeven, ten Groep voeding- en genotmiddelen: 50 sigaren- einde de Jachtopzieners te overrompelen Aan makers. 3 sigarepsorteerders, 4 tabaksbewerkers. een dergelfike tarting van het wettig gezag moet 4 sigarenk.plakkers, 1 stripper, 1 bosjesmaker, dan ook een einde worden gemaakt. Inktten 12 bakkers. 2 slagers. 3 koks. 1 choc.bewerker. Groep boek- en steendrukkeriiUen2 letter zetters, 1 machinevetter. Groep houtbewerking16 meubelmakers, 7 meubelstoffeerders, 4 mach, houtbewerkers. 2 kistenmakers, 2 borstelmakers, 1 carrosseriebe- kleeder. Groep landbouwbedrijven10 tuinlieden, 15 boerenarbeiders. 3 bloemisten. Groep handel: 11 vertegenwoordigers, 8 win kelbedienden. Groep verkeerswezen: 3 chauffeurs. 5 koet siers. 18 pakhuisknechts, 13 magazijnbedienden, 3 kellners. Overige beroepen: 4 boekbinders. 1 huiden- zouter, 5 incasseerders. 1 kalkbrander, 16 kan toorbedienden. 7 kleermakers, 1 rietwerken 1 schoenmaker, 1 verfbereider. 3 zakkenstoppers, 1 tegelmaker, 1 tegelzetten. 276 Iqpse en trans portarbeiders Gedeeltelijk werkloos: 15 metaalbewerkers, 11 sigarenmakers. 6 overige beroepen. Jeugdige werkloosen: beneden 18 Jaar: 15. Alkmaar, 30 Sept. 1933. De Directeur voorn. R. V. d. Hnu VrXi. strijd tusachen de streopers en dit gezag, moet het gezag meester blijven. Gelet op den ernst van het feit en uit een oogpunt van algemeene provocatie, moest een voorbeeld worden gesteld en dit voer beeld was dan Adries Zw., tegen wien werd gevorderd 6 maanden gevangenis straf onvoorwaardeljjk. De ongelukkige Andries was geheel ontdaan door deze lang niet malsche phllippica en steunde Jammerlijk: 6 maanden? Wat mot er dan van mijn arme kinderen worden? De president bracht hem onder het oog. dat hij daaraan vroeger had moeten denken, sloot het onderzoek en bepaalde de uitspraak op a. week Dinsdag. verkeerde meening is, want ook in het huis houden zijn vele zaken, die gevaar voor ge zondheid en leven kunnen cpleveren. We den ken hierbij slechts aan gas en electriciteit. Het was met een korte toespraak, dat de directeur van het Velllgheidsmuseum te Am sterdam. Ir. Gorter, in tegenwoordigheid van enkele genoodigden. de tentoonstelling open de en de aanwezigen verwelkomde. Spr. bracht dank aan de directie van de ambacht school. die zoo bereidwillig was geweest, dit reizende museum onderdak te verleenen. Spr. achtte een ambachtschool wel een zeer juiste plaats voor een dergeljjk museum. Een reis voor geheele scholen tegelijk naar Amster dam. is dikwijls zeer bezwaarlijk, waarom de directie van het museum het plan heeft op gevat met een klein museum het land door te reizen, opdat zoodoende eer. ieder op zeer ge- makkljjke wijze met dit museum kan kennis maken. Wat in dit reizend museum aanwezig is. is natuurlijk slechts een uittreksel van het vele dat in het Amsterdamsche te zien valt. Met nogmaals zijn dank te betuigen aan de ambachtschool-directle, einutgde spreker. Nadat de directeur van de ambachtschool nog eenlge vriéndelijke woorden tot ir. Gorter had gesproken, werd een rondgang langs het ten toongestelde gemaakt, onder leiding van ir. Gorter. .Hoewel deze - tentoonstelling uiteraard niet omvangrijk is, valt er toch zeer veel te bekijken en vooral te leeren. niet alleen voor ambachts lieden. maar ook voor leeken. ja zelfs voor huismoeders, want ook voor hen zijn er in dit kleine museum dingen, waar zij groot belang b. dat voortaan bij alle takken van dienst al het andere smidswerk. voorzoover voor inschrij ving vatbaar, niet anders zal worden opgedra gen. dan nadat zooveel mogelijk alle smeden patroons ter plaatse een uitnoodlglng hebben ontvangen voor het doen eener inschrijving en dat het niet voor Inschrijving vatbare smids werk zoo mogeljjk na prijsopgave zal worden verdeeld onder de plaatselijke smedenpatroons. De heer 8TANTJE6DIJK kan zich met de bijlage vereenlgen. doch zag gaarne zooveel mogelijk de burgerpatroons Ingeschakeld .Weth. KLAVER zegt, dat dit menigmaal in de commissie voor Openbare Werken bespro ken te; zoo mqgeUJk zal met dezen wenauh re kening worden gehouden De heer KEYSPER heeft er zich over ver wonderd. dat na publlceering de patroonsver niet erop teruggekomen zijn; spr. meende daar- nexeerde hij in den loop van den balavond een dergelijk utiliteits- en schoonheidsetui. eigendom van mej. A. Laan, uit Spierdijk] welk taschje inhield een bedrag van f 1.50, eenlge speciale dames-artikeltjes en ’n alpacca rozenkrans. Het taschje wierp het langgevin- rerde Jongmensch in de sloot. Voorts ontfermd» hij zich over een tweede taschje. welke toebe hoorde aan een andere dame en waarin zich eveneens eenlge gebruikelijke voorwerpen bevonden. Volgens den heer Corn. 8., heden terecht staande, zou ook zijn lange kameraad, de grondwerker Jan Kr, uit Zwaag. thans als getuige aanwezig, zich met deze taschjesge- schiedenls hebben bemoeid, doch de heer K. trachtte aan te toonen. dat zijn bemoeiingen absoluut geen strafbaar karakter droegen. In tegendeel had hjj nog getracht zijn vriend te weerhouden en hem gewaarsc! Verdachte ontkende deze^ d De heer Wiggers verklaarde met het stuur- looze schip als dezen verdachte, absoluut niet te hebben kunnen ópschieten. HU te door wel 2 patroons in Amsterdam op staanden voet ont slagen. Een oud patroon in den Beemster Het zich niet ongunstig over Cornells uit. maar hij was een persoon, die niet op eigen beenen kan staan en erg voor verleiding vatbaar Is. Er is zoo ongeveer niets met dezen knaap te beginnen, zuchtte de heer Wiggers. Eigenlijk vertrouwde de heer Wiggers het beele soepje niet. De officier achtte diefstal bewezen. Gerequl- reerd werd 5 maanden gevangenisstraf. Voor reclasseering voelde de officier niets. li Het was I Alkmaar v I asei ..St- 1 Nu is ei I an een v I voor de I Michael” i I den om di I wijden vo I sche afdee I beid, onv gand te k itandkomi gestreden was, te strijd, die Streden is. Bi juist bijna onoi veel van worden, g: viering va Volkom; ganlsatie, een plech kerk were de geestei treffende Na de 1 een alge werd eer paar Haa doel, bezie 's Avon een feest» receptie v den. Onder óp het ka den heer karspel. leden Vei pastoor Waard, p dr. van 7 buizen, d den heer een der De voo Omstreke ring en kom, in zige gees deed spr. te mogen aanwezig laten. Het wt dat de l voren te openings’ het werk In het eerste p bond w: de geho was. Oc weegt zl< leden te wijze gei de leden In enl moeilijke ling. Vei reeds g< vaar vol veel moi nu reed kunnen Ook v maar d< zijn de Friesian maar oj gen in Spr 1 Admiral zooveel ganisati Dank viseur e vele we hebben. Met werk vt spreker Na d als voc bet wo. Het l dat de een tik tot een leden t Het bik, to< Alkmai werd t leden 1 in haa steun nen. o; wonnei Spr. bloei i leven hecht, voor e zeer n Hier der, d stuur Ook si de opi een h Blejjei de afc oprich Spr. als fe een p en de naar innen ten v J den i In leden door het 1 tjverii denta dig z Vei onbil noem steed gen. ■oek. nis te dewe oude B. en W. stellen voor aan E. Th. J. v. La tum. alhier, of zijn lastgevers te verkoopen een perceel bouwterrein, gelegen aan de Blaen- straat. ter grootte van ongeveer 575 M2, voor de som van 8 per M2. Als voren. Hierna sluiting, nadat de heer COVERS den Raad en de 'pers ultgenoodlgd had voor een gezellig samenzijn. hun voorzitter, d.d. 28 Augustus JX, wenschen kenbaar gemaakt ten aanzien van de bij raadsbesluit van 27 Juli JJ. verordening op het beheer der drijven. B. en W. hebben geen bezwaar aan deze wenschen tegemoet te komen en stellen voor de verordening dienovereenkomstig te wijzigen. Conform besloten. Men verzoekt ons opname van het ftilgende: De besturen van bovengenoemde vereenlgin- gen brengen ter algemeene kennis, dat Zondag 8 October de Jaariyksche DrenkbestriJdersjaede- vaart naar O. L. Vrouw ter Nood plaats zal vinden. De H. Mis, waaronder predlcatle van ZeerEerw Pater Arts uit Velseroord. begint kwart voor elf. Te 130 uur Kruisweg met meditatie bij den Kruisberg door den ZeerEerw Pater H. J. Kooien uit Alkmaar. Daarna plechtig Lof met predicatie door den ZeerEerw. Pater Arts, ge volgd door H Sacramentsprocessie. Voor hen. die met de autobus willen gaan zij gemeld, dat deze om kwart voor tien v^jtrekt, de trein om 947 uur. Wij sporen alle leden aan deze bedevaart mede te maken1, waarin alle blauwe strijders en strijdsters uit ons Bisdom samen komen om daarin door gebed en zang en stille devotie uiting te geven aan ons aller liefde en vertrou wen voor en in Maria. En niet alleen leden, ook anderen zijn wel kom om met ons dezen mooien dag mede te makenl Burgemeester en Weth. stellen voor, mitsdien de steun der regeering verkregen wordt: Ik Burgemeester en Wethouders te machtigen tot uitvoering van de diverse werken in werk verschaffing; II. te bepalen dat by deze werken het uur loon 38 cent bedraagt; bovendien wordt een huurbüslaa uitgekeerd van 2/3 van hetgeen de huur meer bedraagt dan 3:per week, met dien verstande, dat de bijslag niet meer dan 150 per week bedraagt. Er zal zooveel mogelijk in accoord worden ge*, werkt, met dien verstande, dat er geen onder aanneming mag plaats hebben en dat wordt ge werkt tegen zoodanig loon, dat by flink werken gemiddeld 38 cent per uur kan worden verdiend. Overigens gelden ongeveer dezelfde bepalingen als in vorige Jaren. m Aan Burgemeester en Wethouders voor de uitvoering van de onder I genoemde werken de benoodigde credieten toe te staan tot een bedrag van 73960. IV. Burgemeester en Wethouders te machti gen. in de lyst van werken sub L en in de be palingen sub IL de wyzigingen aan te brengen, die noodig mochten zyn voor de verkryging van Rijks- en provinciaal subsidie in de kosten van die werken; V. de hiervoor genoemde uitgaven voor zoo veel noodig te zyner tijd nader te regelen by suppletolre begrooting. waarby tevens kan wor den beslist, hoe de bedragen over de verschil lende takken van dienst moeten worden ver deeld. Weth. WESTERHOF vult deze byiage asm- met de volgende voorstellen; 1. Het aanleggen van een speelterrein op het sportpark, waar voorheen de tennisbanen la gen; kosten ƒ1500 (ƒ500 arbeidsloon) voor 4 man 5 weken arbeid; 2. uitdiepen van slooten by de „reiniging”; kosten 1500 voor 4 man 15 weken arbeid 3. uitdiepen Zandersloot over 600 M.; voor 10 man 16 weken arbeid; kosten ƒ5500, totaal dus 220 arbeidsweken. De heer RINGERS had voor deze aanvullen de werken gaarne een aanvullende byiage ge zien. De VOORZITTER zegt, dat dit is nagelaten, als zynde van weinig belang. Weth. KLAVER stelt voor het punt betref fende het tracée a. d. Zuidérhoutlaan aan te Houden. De heer RINGERS wil zich met deze bijlage 2040 hooger te stellen, niet binden aan eenige uitvoering ta v het boschplan; daarvan wil spr. eerst een begroo ting zien. Overigens heeft spr. er zich over ver wonderd. dat dat wat vroeger een strydvraag was, de beslissing v. d. Min. ta.v. de loonen. thans zonder meer aan B. en W. wordt over gelaten. De heer v. d. VALL ziet In de verbetering van den Hoeverweg door het Hoogheemraad schap ook een flinke bron van werkverruiming en vraagt of B. en W. al overleg met het H.H.S hebben gepleegd om te bereiken, dat zooveel mogeiyk Alkmaarsche arbeiders te werk ge steld worden. Van het Boschplan is spr. een groot bewon deraar; indertyd voteerde Alkmaar 100.000 voor den aankoop van hefr Hellooërboschals’ sj>r. van te voren had geweten, dat het »oopen zou als t geloopen te, zou er zynerzyds niet zoo voor geijverd zijn. Alkmaar beeft er een strop aan. de goedgesltueerden gaan in dat oosch wonen, waarmee voor Alkmaar he’ gevaar is ontstaan, dat goedgesltueerden Alkmaar ver laten. Daarom juicht spr het toe. als Alkmaar een terrein zou krygen met houtgewas enz., in de hoop, dat dié goedgesltueerden weer in Alk maar terugkomen, omdat er dan een woon gelegenheid zal zyn. die we nu missen. De heer VENNEKER te teleurgesteld, deze byiage zoo laat komt en betrekkeUik nog zoo weinig werk biedt. Spr. vraagt B. en W. uit te zien naar andere werkobjecten als den weg naar Egmond. Ook vraagt spr. spoed te betrachten met het boschplan. Spr. wijst ook op de noodzakeiykheid een parkeerterrein by de groote kerk. Weth. WESTERHOF is het met den heer Venneker eens, dat er nog maar weinig werk objecten zijn. Spr. hoopt, dat het boschplan tot uitvoering kan komen; dat wordt een levens voorwaarde voor de stad. In de hoop, dat het marktwezen een levens voorwaarde' voor de stad zou worden, te er In dertyd een directeur van het marktwezen be noemd. In die hoop te men teleurgesteld. Met dit boschplan zullen we moeten concurreer en met Helloo; die ton voor het Hellooër bosch te verloren. Een van de lichtpunten in dezen somberen tyd is. dat thans groote werken als het boschplan uitgevoerd kunnen worden, die anders financieel niet mogeiyk zouden zyn Spr. hoopt, dat men bet boschplan niet zal tralneeren. In een aan te vragen conferentie met het H.H.8. zal bepleit worden zooveel mogelyk ar beiders uit Alkmaar aan den Hoeverweg te werk te stellen. Het zou zJ. ook toe te Juichen zyn, als het kon komen tot aanleg van een vliegveld. Om den nood te lenigen, spoort spr. de gemeente naren aan thans onderhoudswerken e.a. te la ten uitvoeren. Conform voorstel van B. en W. wordt z. h. at. besloten. Een 25-Jarige boerenknecht Cornells St., thans te Amsterdam, ontpopte zich in den nacht van 3 April op 1 Mei In de danszaal van den heer Van Wyngaarden. te Avenhorn, als een soort landeiyke pickpocket, aangezien zijn interesse, behalve op de Rumba, ook byzonderiyk was gericht op de handtaschjes van de schoone danseuses, die deze bagage tijdeiyk onbeheerd hadden neergelegd, teneinde zich aan de edele kunst van Terpsichore te wijden. CL2 De 73-jarige L. H.. uit Behagen, reeds meermalen terzake van een dergehjk feit ver oordeeld. stond ook nu weer terecht met ges! werd dan ook ten uitvoer gebracht en tegen den slager ge- 30 dagen hechtenis. De 38-jarige garagehouder Arie van E„ wa nende te Helloo, thans in voorarrest, had zien te verantwoorden ter zake een der hierboven aangedulde misdrijven, waarop een maximum van 8 en 6 jaren gevangenisstraf te Verdediger was mr. Wlndhout te Hoorn- oe- eischt werd 2 jaar gevangen isstraL

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 14