Komende winter Amerika Dimitrof favoriet te Leipzig DUITSCHLAND in VERHOOR VAN DERTIL R.K Hall DE VLUCHTELINGEN UIT - N i z VRIJDAG 6 OCTOBER DE TROEBELEN TE HAVANA Doodstraf ertegen ingesteld Thane voor het Hof te Arnhem dat Niet klein te krijgen De Nuntius te Praag Drie personen aangehouden Ftansche resolutie Onderwijzers opleiding Inperking in voorbereiding „OPERA ITALIANA” Felle brand te Leiden Het Gezelschap saamgesteld BELASTINGAMBTENAREN TEGEN INTERNATIONALISME VERDACHT STERFGEVAL EERVOL ONTSLAGEN Echter zonder pensioen KUNST VAN HEDEN 7, 8 Co ei ERNSTIG MOTOR-ONGELUK KATHOLIEKE OFFICIEREN De Nazi’s ontkennen Mannenkop door G. J. WRueb Stakingsonlusten op tal van plaatsen Tegen hoogverraad in het buitenland De ongeregeldheden te Ambt-Hardenberg Hy zal in economisch opzicht de slechtste worden, die Amerika ooit heeft meegemaakt Nieuwe onderscheidingsteekenen op de dienstkléeding *- Resolutie op het congres der C onservatieven De „Oss. Romano" over het con flict met de Tsjechische regeering Hy heeft op 2 Febr. een voorloo- pige lidmaatschapskaart der N.S.D.A.P. ontvangen J. i c Laat Chi Lan KOI Gezicht in een vertrek van hotel „National" te Havana voor den bloedig en strijd met de revolutionnairen. De officieren moesten zelf alle werk doen, omdat het personeel staakte F iJFrage eins, F rage zwei. irriteert den president tot het uiterste De vleeschkeuringswet en de handel in poelierswaren Ethnografisch Museum krijgt waterschade Geneefqehe subcommissie stelt voor eert Hoogen Commissaris te bénoemen Toega Fa. H Paygl Vrouw dood gevonden in een achterhuis ih de kleur het sterkst Mishandeling van een jachtopziener Schilderende vrouwen De Koningin naar Drenthe we Secl te Am; V VRIJI Anderzijds bluft de landsleiding der nat.- Fon« Adv< geen repu. lid der bruari een vangen. Te Hoevelaken is in een bakhuis het Ujk ge vonden van een 29-jarige vrouw, die klaarblij kelijk onder verdachte omstandigheden gestor ven was. In verband hiermede werd aangehou den haar 26-jarige verloofde. Hij is naar Utrecht overgebracht en ter beschikking gesteld van de Justitie. boord van een vaartuig der ambulante recher che te vervangen door drie tressen. 4. De pet van den kommies te water. Ie klasse te voorzien van twee en die van den kommies te water, 2e klasse van een zilveren koordje- Voorts werd besloten der Minister te ver zoeken de tuniek te vervangen door de colbert, aangezien zoodanige vervanging zou strooken met den vrijwel algemeenen wensch van de be trokken ambtenaren. Tenslotte was de Commissie van oordeel, dat.. Indien de tuniek mocht werden gehandhaafd, het wensohelijk was, aan den linkerkant van dit kleedingstuk een zak voor het bergen van schrijfgereedschap aan te brengen MODJOKERTO, 4 Oct. (Aneta.) Bij een mo torongeluk heeft de soldaat der genie Greuder een hoofdwonde bekomen. Zijn toestand is zeer ernstig. De milicien der genie Brangert werd ernstig, doch niet levensgevaarlijk gewond. Everybody's. Schier niet. paps, je hebt het ve»> getea te lades. itonietta Paoll Pogllani, ran mej G. J. W. Rueb jt in gips van Jan de leyere. Naar wij vernemen zal H. M. de Koningin heden een bezoek brengen aan de fokveedag te de Wijk (Drenthe). Hare Majesteit zal zich per auto van het Loo naar de Wijk begeven. Voorhe bij RC Begro* K H. Pr de gemei dags te schoolkii en wel a Gered» maar af laan, Eu’ Vi Special: oa. füi Heeriyi Fijne i Als 8 C bij aar metwor BIES 1 RUND- RE E Reel BATAVIA. S Oct. (Aneta.) De indertijd we gens spreekdelict veroordeelde heer Reens krijgt eervol ontslag, maar geen pensioen, doch een tegemoetkoming van tydeiyken aard. socialistische partij in Oostenrijk er by. dat Dertil nooit, ook niet tijaelyk, lid der partij is geweest. een welke de Assemblée op- die Woens algemeer Helloo v i sulks In I uitkomst De vo< vergader In ver eardbeiei wordt di De krl toestand spr., In betreft t I beidsloon i gewesten dere str< I Breedv ping van !- Kampte! stemmen L gemeend met and Het be zitter vn Van ScL gen dat om te kl Twee 1 dersteuni Thans De he voorzittei gen, dei rlngscom De hee lende gri Spr. be vergader! verstand! noodlg is oogst is nu broor onter na brood. sprwi bank mc aanslultei die dit v< van Heil’ 9000 gulc dieten. D van den dat is vo deren do< nen. Dit In de alleen de derkleedli vuld war er op aar standorgs De hee beter zot De Algemeene Vereeniging van poeliers en wildhandelaren heeft zich met een adres ge wend tot den minister van Justitie, in welk adres wordt geklaagd over de uitvoering der vleeschkeuringswet. De aanklacht is gebaseerd op de omstandigheid, dat de vleeschkeurings wet niet wordt gehandhaafd en dat de met de uitvoering belaste ambtenaren zoodanige ad viezen geven, dat de voorschriften dier wet krachteloos worden gemaakt. Adressant dringt, na een aantal voordeelen te hebben opgesomd. er bij den minister op aanle. te gelasten een beter toezicht op vleeschwinkels te houden en 3e. den verkoop van wild en gevogelte door slagers en anderen, wier inrichtingen niet aan de wettelljke eisenen terzake voldoen, te verbieden Het Hoofdbestuur bericht ons, dat de jaarver gadering van de Roomsch-Katholieke Officieren- Vereeniging te Breda zal worden gehouden op Donderdag 26 en Vrijdag 27 October aa. De vergadering op Vrijdag draagt een huishoude lijk karakter. In de algemeene vergadering op Donderdag 26 dezer, welke te 15.30 in het Gebouw der R. K. Militairen-Vereeniging, Zwaanstraat 24. aan- vangt. zal luitenant-generaal P. J. v. Munnek- rede, lid van het Hoog-Militalr Gerechtshof, een rede uitspreken met als onderwerp: „De mili taire justitie in oorlogs- en vredestyd”. GENèVE. 5 Oct. De subcommissie, belast met de verdere behandeling van het Nederlandsche voorstel inzake de Duitsche uitgewekenen, heeft haar werkzaamheden hedenochtend beëindigd De subcommissie heeft thans aan de Volken bondsvergadering een rapport voorgelegd waar in wordt voorgesteld een autonoom orgaan on der leiding van een Volkenbondscommissarls te vormen. De kosten zouden voorloopig door den Volken bond moeten worden opgebracht, doch later door de direct betrokken regeeringen of door de vluchtelingen zelf vergoed worden. BERLIJN. 5 Oct. Het Duitsche rijkskabinet aeeft gisteren een wet afgehandeld „tot waar borging van den rechtsvrede", welke spoedig zal worden gepubliceerd. Wolff verneemt hier omtrent van bevoegde zijde, dat vooral den laatsten tijd gebleken is. dat de geldende wets voorschriften tot bestrijding der staatsvijandige strevingen onvoldoende zijn. Op bijzondere wijze worden daarom tegen moord of poging daartoe door de füeuwe wet beschermd: de leden der nationale organisaties m^t inbegrip van den Stahlhelm, rechters, advocaten, r: goede resultaten vooral daar werden bereikt, waarde meest vrouwelijke eigenschappen in het geding werden gebracht en aesthetlsch ver werkelijkt. Er zijn heel weinig werken die uit munten door kracht van idee of door grootheid van opbouw, er zijn betrekkelijk veel werken die kwaliteiten hebben in de kleur, de atmosfeer, door eigenschappen die meer het gevoel dan het verstand raken. De Belgische schilderes Marie Howet bij voor beeld, die maar door één schilderij, „Boeren in de Ardennen", Is vertegenwoordigd, vertoont daarin een opmerkelijk kleurgevoel, een ver mogen om een blonden locaaltoon vol te hou den en de gamma’s daarop met fijnheid af te stemmen. De Italiaansche schilderessen Ade lino Zandrlno weet te boeien met een ..aus einem Guss” gedaan Stilleven, haar landgenoot* Lin da Ferrario met een kloek geborsteld gezicht op de haven van Genua. Ook het met drift en élan 'geschilderde portret van Anna Ura door de Noorsche kunstenares Agnes Hiorth is Naar aanleiding van de persberichten over het conflict, dat gerezen is tusschen de Tsje chische Regeering en den Apostolischen Nun tius. Mgr. Cirlaci, schrijft de „Oss. Romano": De Nuntius geniet het volste vertrouwen van den H. Stoel, die weet, dat deze zeer harte lijke betrekkingen onderhoudt met de Tsjechi sche regeering. De persberichten waaruit zou bil ken. dat In deze betrekkingen een verkoe ling is Ingetreden, zijn zeer overdreven en zeer zeker zal Mgr. Crlnci er In slagen de eens gezindheid te herstellen, die altijd geheerscht heeft tusschen de Nuntiatuur en de Regeering der Tsjechische Republiek. In aansluiting op dit bericht vernemen wjj telefonisch uit Praag dat Mgr. Ciriacl toch aan den H. Stoel heeft verzocht om verlof te mogen nemen. De Nuntius was reeds jaren gë- woon om in October vacantie te nemen. Daar zijn familie in Rome woont, bracht de Nuntius zijn vacantie steeds door in de Eeuwige Stad, zoo- dat hl! steeds in de gelegenheid was om de verschillende zaken persoonlijk af te handelen. Tegen Kerstmis of Januari keerde Mgr. Ciriacl dan weer naar zijn diplomatieken post terug. Ook dit jaar had Mgr. Ciriacl om verlof ge vraagd, reeds vóór dat het bekende conflict tutechen de Tsjechische regeering tot uitbar sting kwam. Daar Rome echter niet den schijn wil wekken dat dit verlof verband zou houden met het conflict, werd de vacantie tot nog toe niet verleend. Daar de Nuntius wegens over drukke werkzaamheden der laatste maanden buitengewoon vermoeid was. heeft hjj thans opnieuw aan den H. Stoel om verlof gevraagd. Naar aanleiding van vragen opgeworpen van verschillende zijden deelt men ons uit den bes ten bron mede, dat aan het Departement van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen de in perking van de onderwijzersopleiding reeds eenigen tijd in voorbereiding is Het ontwerp van de noodige maatregelen is bij de verschillende instanties van advies. De tentoonstelling van werken van beeldende kunst, vervaardigd door vrouwen, die is geor ganiseerd door het Internationaal Comité voor Schoone Kunsten der „International Federa tion of Business and Professional Women" en in het Stedelijk Museum te Amsterdam wordt gehouden, is verlengd tot en met 8 October a s. Aan den oproep tot deelname is gevolg gege ven door vrouwen uit Nederland. Polen, Enge land. Zweden, Noorwegen. België. Frankrijk. Spanje Oostenrijk. Italië. Zwitserland, de Ver. eenigde Staten en Canada. Volledig is het over zicht echter niet, belangrijke kunstenaressen ontbreken, omdat de moeilijkheden van het oogenblik haar verhinderd hebben met hare werken aanwezig te zijn. Toch is deze eerste tentoonstelling van het Comité, die gehouden wordt in het land waar de internationale ge dachte steeds een sterk bolwerk vond, hoewel om de onvolledigheid lichtelijk teleurstellend, interessant Zij geeft ons een Introductie in de kemenade der beeldende kunst en daar gaat het anders toe dan in de mannelijke werk plaatsen. De kunst is, zoo schreven we eens en we vonden dezer dagen dezelfde gedachte uitge sproken in het fraaie werk van Meier Graefe over Corot een mannelijke aangelegenheid. We bedoelden: de kunst als zij scheppend be oefend wordt, en ook dan moet men natuurlijk restricties maken lom te beginnen al deze, dat de man in de kunst zekere „vrouwelijke" ge voeligheden moeilijk kan missen), maar in t algemeen kan men toch zeggen, dat scheppen de kunstarbeid een wils, en uithoudingsvermo gen vraagt, een overgave aan reine geestelijk heid en een vermogen om daarvoor desnoods bevredigingen der natuur te vermijden, waar toe de vrouw slechts bij uitzondering in staat is. Het zijn dan ook meestal vrouwen, in wier wezen een mannelijk element is te vinden, die tot vruchtbaren kunstarbeid in staat zijn. In ■t bijzonder geldt dit voor de beeldende kunst, waarbij de physieke vermogens van de beoefe. naars niet zonder belang zijn. Wandelen we over de tentoonstelling In het Stedeiyk Museum rond, dan treft het ons dat Toen de jachtopziener-boschwachter Slag moten tegen drie mannen, die in de bosschen onder De Ginkel te Ede aan het herfsttakken snijden waren, proces-verbaal wilde opmaken, stuitte hij daarbij op hevig verzet, De mannen grepen den jachtopziener beet, mishandelden hem en dreigden hem met een groote Duit sche, geladen revolver. Daarop namen zij da vlucht en verdwenen per auto tn de richting Arnhem. De politie uit Ede. die even later onder lei ding van commissaris Hulsman ter assistentie arriveerde, is erin geslaagd de mannen in te halen en te arresteeren. Zij werden in voor- loopige bewaring gesteld, terwijl de revolver in beslag werd genomen. De aangehoudenen zijn de drie gebroeders K. Twee van hen, T. en A. M. K., zijn afkomstig uit Rijswijk, de derde. W. A. K„ woont te Den Haag. Zij hadden de herfsttakken willen verkoopen. GENèVE. 5 Oct. In de politieke commissie van de Volkenbondsvergadering polemiseerde de Fransche Senator Bérenger heden op geestige wijze tegen den Duitschen gedelegeerde von Keiler, wiens uitlatingen over de Jodenkwestie hij scherp bestreed. Bérenger betoogde dat de Volkenbond anthropologen-congres is. De Fransche bliek is de erfgename van de Fransche revolu tie, die de rechten van den tnensch zonder on derscheid van geloof of ras heeft geproclameerd. In naam van deze republiek, aldus Bérenger, verzoek ik de commissie, deze beginselen, die sedert 1922 ook de Volkenbondsbeginselen zijn, in een plechtige verklaring te bevestigen. Tenslotte diende de Fransche delegatie resolutie in, volgens nieuw moet proclameeren. dat de staten, tegenover den Volkenbond niet door fonneele verplichtingen gehouden zijn hun minderheden te beschermen, niettemin hun nationale, gods, dienstige en taalminderheden rechtvaardig en verdraagzaam moeten behandelen. De Volken bondsvergadering is van meening. dat zij een interpretatie van de minderheden-verdragen of van bovenstaande proclamatie niet als gemo. tiveerd kan beschouwen, wanneer deze inter pretatie bepaalde categorieën staatsburgers be rooft van dé voordeelen der verdragen, aange zien deze verdragen op alle staatsburgers zon der onderscheid betrekking hebben. Daarna wordt de verdachte N voorgeroepen. Deze was. evenals de andere arbeiders, meege lopen met den oploop, doch vrij laat bjj de keet gekomen, en achter de vechtende groep gaan staan. Verdachte ontkent zeer pertinent, dat hij heeft meegevochten Getuige W verklaart daarentegen, dat de verdachte N de man is geweest, die hem den stok uit de handen gerukt heeft. Het heeft W. juist zoo gefrappeerd, dat deze man, een van de weinige tewerkgestelden die hij kende, bem aanviel. Hij herinnert het zich zeer goed, daar het hem een schok gaf in zjjn zelfvertrouwen- De procureur-generaal Mr. Cnoplus acht de verklaring van getuige W. betrouwbaar. De stok is niet in één ruk uit de handen gerukt, maar er is een oogenblik om geworsteld, dus de getuige kan den man hebben herkend- Het feit, dat aan N. wordt ten laste gelegd, is maar een klein onderdeel van de ernstige feiten, die er hebben plaats gehad. Het spijt den P. Gdat de berg nier een muls heeft ge baard. dat men onder andere den dader van den steek niet heeft kunnen vinden. Bij de strafoplegging moet worden overwogen, dat de verdachte onder massapsycbose stond. De ware schuldigen zijn de stokebranden, die bij de werkverschaffing van eiken halven cent ’n mil- lioen maken, om de menschen op te hitsen- Dear het feit toch ernstig is, handhaaft de proc gen. den eisch van vjjf maanden, om pre ventief tegen deze wantoestanden op te treden. De verdediger Mr Stokvis is overtuigd dat de verdachte niet liegt. Verdachte, die ploegbaas was, heeft wel met getuige W. onderhandeld, voordat de relletjes plaats hadden, maar nooit alleen, met twintig andere ploegbazen, zoodat het onbe«TijpeUjk is, dat de heer W. hem heeft herkend in dat korte oogenblik W. Is zeer bij bet geval betrokken. Zijn goede trouw kan niet in twijfel worden getrokken. Doch ieder kan zich vergissen- N. was ploegbaas. Hjj stond dus gunstig bekend. Spreker vraagt vrijspraak met onmid- dellijke invrijheidstelling. Het Hof vond daartoe geen termen Uitspraak 19 October. Het wapen, waarmede hij den aanslag pleegde, heeft hij op 2 Octcber des middags van den glazenmakersknecht Oskar Weigen- ..mer gekocht voor 10 Schilling. Dertil ont kent. dat Weigensamer en een Heimwehr-man, dien hij eveneens op 2 October naar een vuur wapen vroeg, ingelicht waren over het plan tot het plegen van den aanslag. De politie veronderstelt echter, dat genoemde twee man nen kennis droegen van dit plan m zich aan medeplichtigheid hebben schuldig gemaakt door verschaffing van het vuurwapen. In de woning van Dertil zijn in de kachel resten gevonden van verb lande geschriften, drukwerken en met de hand geschreven aan- teekeningen. Pogingen den tekst te ontcijferen vtjn nog gaande. Voor het seizoen 1933^34 van 1 November tot 15 Februari zal het Tableau de la Troupe der N. V. Italiaansche Opera samengesteld zijn als volgt: Itendente: Cor van der Lugt Melsert. Direzlone Muslcale: Maestro Mario Parentl. tevens Maestro Concertatore e Dlrretore d’Or- chestra. 2o._ Maestro Concertatore e Direttore Vincenzo Marini. Maestro Sostitnti: Adolfo Fanfani, Alberto Erede. Dino Gasperl. Pietro Margarite. Direttore die Scena: Enzio Cellini; lo See no Tecnico Augusto Cardt 2o Sceno Tecnlco Rodolfo Mayer; Dlrettrice del Corpo di Ballo: Ileana Leoni doff; Prima Ballerina Assoluta; Elena Penescu. Verder in alphabetische volgorde: SopraniEnrica Alberti, Mafalda Chlorboll. Gina Cigna. Serafina di Leo, Ester Guggeri. Hilde Reggiani. Delia Sanzio. Sara Scuderi. Thelko Klwa. Orta Valle, Norma Zannl. Mezzo-Soprani: Niny Giani, Gianna Rubbisi. Luisa Squarzlna Tenor!Giuseppe Bentonelli, Giovanni Bre- viario, Luigi Fort, Pietro Mariotti, Carlo Menno. Pedro Mirassc”. Ettore Parmegglanl. Giuseppe Traverso, Guido Uxa. Baritoni: Spartaco MarchL Leo Piccioli, An- tenore Reali. Ottavio Serpo. Bassl: Dario Casein, Efhldo Coda, Francesco Federici. José Santiago Font. Als noviteiten staan op het repertoire: ,Jx>- reley" van Catalan!. ..Cgpa delle Beffe” van Giordano en ,41 Ratto del Seraglio” (Die Ent- ftihrung aus dem Serail) van Mozart. Behalve deze zullen gedurende het aanstaan de seizoen circa 20 verschillende opera’s tot op voering worden gebracht, waarvoor eeu keuze zal worden gedaan uit: „Alda”. .Adres Chenier’,’ ..Ballo in Maschera”, „Barbiere dl Slviglia", „Bohème", Butterfly”, „Carmen", „Cavalleria Rusticana", „Don Giovanni", ..Don Pasquale”. „Ernanl”. ..Faust”. .Fedor:.”. .Forza del Destino ..Lohengrin .Lucia dl Lammermoor”, „Ma- non Lescaut”, „Noma”, „OteUo", ,J4o®ze”, „dl Figaro .Pagliacci„Pescatori dl Perle"„ JU- goletto", „Tosca”, „Traviata”, „Trovatore”, „Ugonotti". Voorts zal een cyclus van 3 Mozart-opera's worden ingestudeerd, waarvoor zijn gekozen ..Don Giovanni”, „Nozze dl Figaro” en .Ratto del Seraglio” (Die Entftihrung aus dem Serail). Een speciaal abonnement zal hiervoor verkrijg baar worden gesteld. Ten slotte ligt het in het voornemen het oratorium La Resurrezione dl Lazzaro” van Perosi tot uitvoering te brengen. WEENEN. 6 Oct. Volgens een officieel com muniqué van de politie is op 4 October j.l. de dader van den aanslag op Dollfuss, Dertil in gewone hechtenis geplaatst Verder wordt in het communiqué medege deeld. dat een reeks verklaringen, welke Dertil In het hem tot dusverre afgenomen verhoor heeft afgelegd, onjuist zijn gebleken. Dertil te N.8.D.AP. geweest en heeft op 2 Fe- voorloopige lidmaaischapskaart ont- Zjjn verklaring, dat hij na een half jaar weer uit de partij is getreden, wordt nog onderzocht. Donderdagavond te ongeveer half acht is brand uitgebroken op de bovenverdieping van. het gebouw van de N V. Electriciteits- en Gas maatschappij, voorheen De Vries en Stevens, aan de Breestraat te Leiden. Het vuur sloeg fel uit het dak van het groote gebouw, maar de brandweer, die zeer spoedig ter plaatse was, heeft het onmiddeUjjk met be hulp van de Magirusladder krachtig aan kun nen pekken, zoodat de brand tot de bovenver dieping kon worden beperkt. Een gedeelte daar van is uitgebrand. De kostbare inventaris kreeg belangrijke wa terschade. Het aangrenzende gebouw van het Ethnografisch Museum kreeg eveneens eenige waterschade. De oorzaak van den brand is onbekend. Ver zekering dekt de schade. De burgemeester, de gemeente-secretaris en wethouder Splinter wa ren op het terrein van den brand aanwezig. LONDEN. 5 Oct. (V. D.) Bij de opening van het congres der Conservatieve Partij waren 1800 gedelegeerden aanwezig. Aangenomen werd een resolutie van Lord Lloyd, behelzende, dat het congres zeer be zorgd is over de ontoereikendheid van de ver dedigingsmaatregelen voor het Empire. Lloyd zeide o. a „De meerderheid van En geland is verdwenen en op het gebied van de luchtbewapening komt Engeland eerst op de vierde of vijfde plaats. Engeland is aantast baar door onderzeeboot-aanvallen en bezit desondanks te weinig kruisers.” Ook het land leger is sedert den oorlog sterk verkleind. Geen land te meer aantastbaar dan Engeland. Het is een schoone zaak, bij de ontwapening vooraan te gaan, maar het is volkomen waan zin, steeds verder te ontwapenen, als ieder ander land weigert, dat voorbeeld te volgen. Wjj hebben er genoeg van. dat de conservatieve partij zich dergelijke internationalistische en pacifistische beginselen laat voorschrijven.” WASHINGTON, 6 Oct. (Reuter). President Roosevelt is hier teruggekeerd. In verschillende streken, vooral in de buurt van Pittsburg, waar vele stakingen aan den gang zjjn. hadden vechtpartijen plaats. De politie verdreef de stakers met traangas bommen en arresteerde eeiM.aantal. toen de stakers de werkwilligen aanvielen. Te Cambridge in Pennssylvanle werden negen mannen door schoten of gummistokken verwond, toen 200 politiebeambten een charge uitvoerden op een troep postende stakers. Eenige gewonden zijn er ernstig aan toe. Ook hier maakte de politie gebruik van traan gasbommen om de stakers en de honderden nieuwsgierigen te verdrijven. „Ongetwijfeld nadert het land den slechtsten winter, dien Amerika in economisch opzicht ooit heeft meegemaakt", betoogde de vertegen woordiger van het Roode Kruis, Kelso die met de organisatie der hulpverleenlng In tien Noord-Oostelijke staten is belast. Ondanks alle stuwkracht, die van de NIRA is Uitgegaan, vervolgde hij, is het bedrag dat aan loonen wordt uitbetaald thans lager dan in het midden van den zomer. Naar Kelso voorts verklaarde, zijn van de 36 mlllioen zielen die zijn district telt, ruim 18 mlllioen op steun aangewezen. Te Klagenfurth hebben aanhangers van de Christelijk-Soclale afweerorganisatie. die voor een deel in uniform waren, voor een aantal boekhandels geprotesteerd en geëischt. dat de geëtaleeide Duitsche dagbladen en tijdschrif ten verwijderd zouden worden. Aangezien ook met geweld werd gedreigd, gaven de winkeliers aan de elschen der demonstranten gehoor. van rechercheurs, veiligheidspolitie, leden van weermacht, lucht vaart- en luchtsportbond. Met doodstraf of levenslang tuchthuis wordt gestraft eenieder, die in het buitenland hoog- verraderljjk een geschrift vervaardigt of ver spreidt, of zich anderszins aan hoogverraad schuldig maakt. Dergelijke daden moeten door het O. M. worden vervolgd. Dezelfde straf fen gelden voor eenieder, die zulk een hoog verraderlijk drukwerk naar Duitschland In voert of daar verspreidt. Met tuchthuis van hoogstens 5 jaar wordt gestraft hjj, die’' geschriften verspreidt, welke b.v. een „gruwelberlcht” bevatten. Voor het Hof te Arnhem werd in nooger beroep behandeld de zaak van W. W„ arbeider te Ambt-Hardenberg, die op 28 April een rüksinspecteur der werkverschaffing, en nog eenige andere personen, die voor een onder zoek over klachten op het werk waren, in sa-- - menwerking met andere te werk gestelden heeft gemolesteerd. Men zal zich het geval herinneren. Er waren dien morgen onderhandelingen gevoerd over uitbetaling van loon, en tegen twaalven werd de uitslag, die ongunstig voor de tewerkgestel den was. in het kamp bekend. Er zijn toen ernstige relletjes geweest, waarbij ambtenaren der werkverschaffing zijn geschopt en geslagen, en de inspecteur een messteek opliep. Als getuige wordt de inspecteur der werkver schaffing W gehoord. Deze verhaalde, dat een honderdtal tewerkgestelden waren te hoop ge-, loopen. Er is toen geschreeuwd en gejoeld, ten slotte heeft een man. dien Lij later als N. had erkend, hem zijn stok uit de handen getrokken en een vijftigtal arbeiders wierpen zich op den inspecteur. Deze voelde eenige pijn In den rug, later bleek het een steek in den rug te zijn. De arbeiders zijn zelf van dien steek geschrok ken. de inspecteur heeft toen eenigen tijd ge had om zich met den riig op te stellen tegen een muur en zich de arbeicers van het lijf te houden Die steek was volgens getuige zijn geluk, omdat de arbeiders daarna niet verder durfden gaan. Tien ervan zijn disciplinair gestraft. De procureur-generaal. Mr. Cnoplus, vindt, dat er toch termen aanwezig waren, deze tien - wegens bedreiging met geweld ook strafrechte lijk te vervolgen. De volgende getuige vd W. heeft W in een droge sloot gevonden en hem daaruit geholpen. Kort daarop vielen de tewerkgestelden ook hem aan. Toen getuige W. vond waren de arbei ders niet meer handtastelljk tegenóver W. Van het begin van de scène heeft hij niets gezien- Een derdegetuige B stond met W en twee anderen bij een keet, toen een groote groëp arbeiders, ‘meer dan vijftig man. hollende 'qj> heu toe kwam en hen omsingelde. Br werd op-- gedrongen, er ontstond een gevecht, en de ge tuige B. is toen ook geslagen. Op een vraag van den president verklaart getuige dat v-d. W. mogelük iets later aan kwam. De menigte heeft toen de vier beamb ten gedwongen in de keet te gaan, en eerst na lange onderhandelingen weer losgelaten. De heele hachelijke positie duurde circa drié kwartier. In de laatst gehouden vergadering van de bijzondere commissie voor georganiseerd over leg voor de ambtenaren der directe belastingen en der registratie enz. werd behandeld een verzoek om advies van den Minister van Fi nanciën betreffende het aanbrengen van nleu- onderscheidingsteekenen op de dienstkle ding van de ambtenaren bij den Dienst der Belastingen. Besloten werd den Minister in overweging te geven: 1. De tres als onderscheidlngsteeken vervangen door sterren. 3- De metalen wapens te vervangen door wapens van stof, en bij intoering van sterren in plaats van tres, sterren van stof voor te schrijven. 3. In geval de tres als onderscheidlngsteeken op den kraag deg bovenkleeding van den verifi- tunieken niet aan te brenger, op den onderarm maar op den bovenarm der mouw en de ster op de kraag der bovenkleeding van den verlfl- cafeur-sectiechef en den hoofdkommies aan LEIPZIG. 6 Oct. De zitting van Donderdag eindigde in een bijna vermakelijk incident, al dus meldt de speciale correspondent van de „Telegraaf" te Leipzig. Dimitrof en de presi dent kunnen nu eenmaal niet meVelkaar over weg. De redenaarsmethoden van Dimitrof schij nen den senaatspresident te prikkelen. Terwijl Torgler het cor van den senaat heeft en vrien delijk vertelt over allerlei dingen, die niet zoo ernstig geweest zijn, kan Dimitrof niet opstaan en de hand epsteken of de president, de ove rigens zoo vriendelijke oude heer, zet zijn ste kels op, en bereidt zich tot afweer. Dimitrof spreekt een ellendig Dultsch en hü heeft zijn bleeken, fanatieken kop tegen zich. Wat Dimitrof’s insolentie schijnt, is menigmaal niets anders dan een primitieve haast en drang zlch-te uiten. Hy is ongebreideld en hartstoch- teiyk en dr. BUnger heeft een aristocratischen afkeer van hartstochtelykheid by lieden in de beklaagdenbank. Hy verliest wellicht uit net oog. dat alle voordeelen aan den kant der ge rechtigheid zyn protocol, wyze van proces voering. opvoeding e.d. Dimitrof strooit alle vórmen naar alle wind streken, zoodra het zyn persoon geldt. En hy heeft de onaangename gewoonte zyn vragen op agressieve wyze te stellen: Frage eins. Frage «weiDat irriteert den president tot het uiterste. U hoeft uw vragen niet te nummeren, zegt hy geprikkeld. Weitere Fragen. zegt Dimitrof dan. De zaal lacht; en zelfs over het strakke ge laat van den president glydt de aanduiding /an een glimlach. Ongetwyfeld is Dimitrof favoriet by de zaal, die zich met Dimitrof amuseert, meer dan met de redevoeringen van den zoo beleefden parlementariër Torgler. Als Dimitrof er niet was. zouden wy byna den Inzet van de gansche geschiedenis vergeten en kon de titel van het geheel lulden: „Het bedaarde en vlek- kelooze leven van een commumstlschen fractie- i*ider”. Dimitrof staat daar echter als het bloedig gevaar de antithese, een onverzetteiyke hater van deze maatschappy, die niet met den pre- aidentshamer klein te krijgen is.... in de eerste plaats gebaseerd op het coloriet en minder van belang om de psychische uitbeelding. zyn deze doeken, om een algemeenen term te gebruiken, in het kleurgevoel impressionis tisch te noemen, de Poolsche deelneemsters heb ben voor het meerendeel een harder en scheller coloriet, zy staan dichter by de volkskunst en het decoratieve effect. Een uitzondering maakt Katarzynska Pruszkowska. die haar charmante „Meisje met kooi" wazig, in licht blauwen en gelen zag. Maar het krachtige „Oogstfeest” van Pia Gorska, het curieuze „Driekonlngenmaal” van Zofja Stryjenska. gekleurd als een volks prent, vertegenwoordigen een mentaliteit die Poolsch-nationaal is en weinig anders. Ietwat in dezelfde richting gaat het werk van Martha Clason, een Zweedsche, half naïef, half ironisch. Haar Sacramentsdag in Bretagne" zou blas- phemisch zyn, wanneer de vis comica er met zoo gemoedelyk was, haar „Zomer in het Zweedsche bosch" geiykt een ideaal ontwerp voor een be hangselpapier. Opmerkeiyk is, dat een land met zoo rijke schilderkunst als Frankryk zoo zwak vertegen woordigd is, dat men maar beter doet er over te zwygen. Kwamen deze flauwe bloemstukjes en landschapjes uit het land van Berthe Mo ri iso t? Was er van Suzanne Vallodon, Marie Lauréncin, Valentine Prax en Kik! niets te krijgen? Nederland, al vindt dat misschien zyn oor zaak in het feit dat wy het recipieerende land zyn, maakt een veel beter figuur. Al was het alleen om het „Liggend Naakt” van Charley Toorop. een doek vol van die breede, groot-ge- bouwde partyen welke men van haar kent (de Unkeram is helaas in de materie blyven steken), maar met een treffende zachtheid in het blon de hoofd. Ook de twee stukken van Else Berg behooren tot de beste der tentoonstelling: De „Communlcante”. kloek geschilderd, vervuld van de ongereptheid van de groote daad van het meisje, en het ..Servisch kindje wonderiyk en teeder in haar schuchter zitten. De fraai ge schilderde „Haringen” van mevr. B. Westen- dorp-Osieck, bewyzen haar meesterschap over het metier, en hetzelfde kan men zeggen van de Stillevens van M. van Regteren Altena, die de voorwerpen echter veel koeler en geser- reerder uitbeeldt. Tot het beste van de beeldhouwwerken behoort het Meisjeskopje van A’ de Mannenkop in brons en het vaartvolle porti Meyere, door Ruth de 1 V I o

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 18