J. de Kadt den rechter voor Prinses Juliana Werkloozen-actie VOOR VEILIG VERKEER betrouwbaar WEGENS OPRUIING RADIOPROGRA MM A Zaterdag 7 Oct. 1933 Nuttelooze uitgaven Opgenomen in Het Loo Plaat en proclamatie De moord te Bennekom Jan Hoek onschuldig? Uit het drukkersbedrijf Landbouw-crisiswet Een manifest Drie verdachten vrijgesproken Toenemende handel Sovjet-Unie Holland-Amerika Lijn Reorganisatievoorstellen NATIONAAL CRISIS-COMITé aangenomen Rekening en verantwoording Een requisitoir GELD IN EEN BRIEVENBUS MILITAIRE DIENST IN HOOGER BEROEP DE INZAMELINGSWEEK SCHOENER IN NOOD BRANDSTICHTING TE EINDHOVEN Mr. dr. A. A. van Rhyn voorzitter der Centrale Commissie Voor hen die zich in Indië gaan vestigen De consul-generaal te Berlijn acht hem een klaarblijkelijke leugenaar Verliezer heeft zich nog niet aangemeld Voorloofiige overeenstemming over de nieuwe arbeidsovereenkomst Harde klappen werden uitgedeeld Demonstranten op den Coolslngel te Rotterdam uiteengedreven De zaak- Voordewind by den Centralen Raad De officier van Justitie by de Am- sterdamsche rechtbank eischte vijf maanden Duitsche Staatspolitie onderzoekt Maatregelen genomen in *t belang van het publiek, tot controle by de opleidingscursussen voor autobestuurders Verdediging Tusschen Nederland en de I 'v Een sprekende film ten bate van het Nationaal Crisis-Contité Oplossing prijsvraag VRIJDAG 6 OCTOBER Het bereikbare geluk 8.50 Radio- I F 7 J ver- -3 den examinator, in plaate van. aan -of aan zichzelf. Hoe gaat bet BU Schiermonnikoog heeft de motorachoener ..Emanuel” ,uit Groningen, Donderdagmiddag omstreeks half zes om sleepboothulp gevraagd. De sleepboot „Holland" van Doeksen Dros Is ter assitentie uitgevaren De „Kmanuel" heeft waarschijnlijk machlneschade. BEROMVN8TER (4*0 M.) 7.40 Gramo- foonmuziek. 1040 Gramofoonmuziek. gulden, hadden BU K. B. is Ingetrokken bet K. B. van 19 Ja nuari 1923 en de daarbij vastgestelde regeling nopens het aangaan bj het le^r hier te lande van een vrijwillige verblnti mijn, door jongelieden die zich in Ned. Indië te vestigen. Voorts is bepaald dat jongelieden die reeds krachtens bovenbedoelde regeling een verbinte nis hebben gesloten dit verband mogen mtdle. nen en dat de jongelieden aan wie de Minister van Defensie reeds machtiging heeft verleend tot het aangaan van deze verbintenis alsnog van bet sluiten van dat verband in aanmerking mogen komen. I 7.30 Programma UB Omroeporkest - In de dagvaarding is ten laste gelegd, dat hij in de maanden Februari 1933 en Maart 1933 in een geschrift in het openbaar beeft opgeruid tot gewelddadig optreden tegen het openbaar gezag en de Nederlandsche matrozen en solda ten heeft opgeruid tot opzettelijke ongehoor zaamheid of feitelijke insubordinatie, al dan niet met voorbedachten rade uitgevoerd In de twee de plaats is opruiing tot muiterij ten laste ge legd. Bij het eerste onderzoek der politie naar de juistheid van de afgelegde verklaringen van den zwerver Johan Haan in zake zijn beweerde onderhandellngen over de voorbereiding tot den RUksdagbrand Is aan het licht gekomen, dat Johan Haan, overeenkomstig zijn mede- deellngen, op de door hem genoemde ddta bij de Nederlandsche consuls te Maagdenburg en Berlijn is geweest en dat men hem aldaar, overeenkomstig zijn verklaring, Inderdaad aan reisgeld beeft geholpen. ongedwongen hééft zij de rede gehouden, die een verkorte copie is van die. welke zU Dinsdag voor de radio heeft uitgesproken. Hare heldere stem heeft groote overeenkomst met die van hare Moeder, die herhaaldelijk zulk een diepen Indruk op het Nederlandsche volk maakte. Woensdagochtend stonden In de herfststilte voor de Indrukwekkende blankheid van het Ko ninklijk Paleis Het Loo, twee moderne verschij ningen: de bekende auto’s van de filmfabrieken Orion-Profiltl te 's-Oravenhage en Polygoon te Haarlem. En in de nMt van het paleis heerschte in een der vertrekken reeds groote bedrijvig heid. De geluidsfilm-operateurs der beide fa brieken, de leiders van hare wekelijksche op nemingen voor de filmjournaals, technici en fo tografen maakten hunne voorbereidingen om de rede .die H. K. H. Prinses Juliana ter onder steuning van het werk van *t Nationaal Crlsls- Comité, voor de Nederlandsche geluidsfilm wil de houden, op het fllmllnt vast te leggen. De verdedigster Mevr. Mr. de Ruijter, wijst er in haar uitvoerig pleidooi o.a. op, dat de plaat bij de proclamatie reeds vóór het ge beurde met de ..Zeven Provinciën” is geteekend. PI, noemde de dagvaarding uiterst zwak; er is WARSCHAU (1411 M.) 8 30 Concert door het omroeporkeat oJ.v. J. Ozibinakl. 10 45 Dansmuziek. VOOR nadere bijzonderheden verwijzen wij naar den KATHOLIEKEN RADIOGIDS nootdzakelük om deze onjuiste meening te bestrijden bet aantal aan de adviseurs toe te wijzen proefritten te llmlteeren tot twee per candidaat; ..zakt” een candidaat voor de tweede maal, dan wordt hij naar een anderen adviseur verwezen. Ook bet aantal door een- zelfden adviseur af te nemen examens per jaar zal worden gelimiteerd. Mede werd een onderzoek Ingesteld naar de opleiding tot chauffeur. Het aantal dergenen. die zich geroepen gevoelen om onderricht In bet besturen van motorrijtuigen te geven, is legio. Er is daardoor een wilde concurrentie op dit terrein ontstaan, die op haar beurt aan de degelijkheid van de opleidingen in vele gevallen ernstig afbreuk heeft gedaan. Bij K. B. is aan Mr. Dr. A. L. Scholtens, thans Secretaris-Generaal bij het Departement v. Sociale Zaken, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de Centrale Commissie, be doeld tn artikel 25*der Landbouw-Crlsiswet 1933 onder dankzegging voor de door hem in die functie bewezen diénsten. In diens.plaats is be. noemd tot den eersten Januari 1934 Mr. Dr. A. A. van Rhijn, Secretaris.Generaal bij het Dep. v. Economische Zaken. Tevens zijn benoemd tot genoemden datum tot lid dier Commissie: Dr. H M. Hirschfeld, Di- recteur-Generaal van Handel en Nijverheid, bij het Dep. van Economische Zaken; Ir. W. H. van Leeuwen, Directeur der N. V. Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek te Delft; P. Hiemstra, voorz. Ned. Bond van Arbeiders in het Land bouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf. Voorts heeft de Minister van Economische Zaken aan Mr. Dr. A. L. Scholtens, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als voorzitter van genoemde commissie en als zoodanig aangewe zen Mr. A. A. van Rhjjn, voornoemd. De Prinses sprak met zeer duidelijke en gemoduleerde stem de woorden uit, die bestemd zijn om de offervaardigheid van het Nederland, sche volk en zijn saamhoorigheldszin te prikke len. ZIJ scheen van het schrille licht der lam pen, noch van het zoemen der filmtoestellen eenlgen hinder te ondervinden en na het uit spreken van de redevoering onderhield zij zich nog geruimen tijd met den leider van de op nemingen. Deze opnemingen zijn uitmuntend geslaagd en heden reeds zullen zij vertoond worden in verschillende bioscopen. in deze dagen meer en meer sprake van poli tieke processen. De drukpersvrijheid en de vrije uiting van meenlngen komt meer en meer in het gedrang. Eenige jaren geleden zou een zaak als deze niet zUn vervold. PI dringt tenslotte met klem aan op vrijspraak Verdachte maakt hierop uitvoerig gebruik van het laatste woord. Hij wijst er op. dat de proclamatie ook zonder de plaat Is verspreid, zoodat het verband tusschen plaat en procla matie slechts betrekkelijk los is. Verzet tegen heV wettig gezag acht spr. in vele gevallen ge oorloofd en noodzakelfjk. Wanneer het spr.'s bedoeling was geweest de matrozen en soldaSfcn tot gewapende actie te bewegen. zou hij - zoo zelde hij duidelijker en betere woorden heb ben gevonden- De tijd Is in Nederland niet rijp, aldus verd. om soldaten en matronen tot den opstand op te roepen. Uitvoerig zet verd. tenslotte de bedoeling van het manifest uiteen. Uitspraak 19 October. Op 16 September 1933 Is in een brievenbus van den Rijkspoetdienst te Vlissingen een en veloppe aangetroffen zonder eenige aanwijzing, bevattende bankpapier. Tot heden is de enveloppe niet gereclameerd. Vermoed wordt, dat iemand van elders in die brievenbus correspondentie heeft geworper en daarbij uit onbedachtzaamheid bedoelde en veloppe met bankpapier mede in de bus heeft gedaan. Indien dit juist is dan beeft de betrokkene vermoedelijk later er geen oogenblik aan ge dacht, dat de enveloppe met bankpapier in een brievenbus te Vlissingen is geworpen en heeft hij waarschijnlijk bij de politie elders aangifte gedaan van vermissing van deze en veloppe. Voor inlichtingen omtrent het boven staande kan men zich wenden tot den commis saris van politie te Vlissingen. In de eerste negen maanden van 1913, van Januari tot September, bereikten de bestellin gen voor de Unie van Socialistische Sovjet- Republleken in Nederland een totaal bedrag van 1125 millloen gulden, of een maandge- middelde van ongeveer U milloen gulden, tegenover een maandgemddelde over het j*tf 1932 van den uitvoer van Nederland naar d* Sovjet-Unie van ongeveer 380,000 gulden, <nw eenkomstig de Nederlandsche statistiek van den buttenlandschen handel. Besteld werd aan rubber voor ongeveer 3 millloen gulden, aan tin voor ruim 4X miUk*0 terwijl de overige orders betrekking op haring, spek, varkens, lampei, sleepbooten, werktuigen, kinine en klninezouttn. thee cacaoboonen, machines van verschillenden aard, sisal en eenige andere producten. Ook de bevrachting van Nederland*** scheeparulmte is verder toegenomen en bereik» volgens de tot nu toe beschikbare gegeven» In de periode van 1 Januari tot 1 Augustus 1933 578.000 ton tegenover 233.000 ton in het geheel» jaar 1933. De Amsterdamsche Arr. Rechtbank behan delde Donderdag de strafzaak tegen den secre taris van de Onafhankelijk Socialistische Partij J. de Kadt. die zich te verantwoorden had, verdacht van opruiing tegen het openbaar gezag. Onder voorzitterschap van den heer J. H. van Lonkhuyzen te Zeist hebben vertegenwoor digers van de werkgevers- en de werkneown, organlsatlën in het boekdrukkersbedrijf eenige weken te Amsterdam onderhandeld over het af sluiten van een nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst in verband met het eindigen van dl thans geldende overeenkomst op 7 October sa Partijen zijn Donderdagmiddag tot voorloopt- ge overeenstemming gekomen. Voorts is besloten om het huidige contract voor den duur van vier weken te verlengen, ten einde inmiddels de redactie der nieuwe over eenkomst vast te stellen. Ingevolge overleg tusschen het hoofdbestuur van den Centralen Nederlandschen Ambte- naarsbond en Mr. M. Mendels, zal van de be slissing van het Ambtenarengerecht inzake het ontslag van het bondslid H. Voordewind, voor heen zaalchef bij den Topografischen Dienst van tet Departement van Defensie, beroep worden aangeteekend bij den Centralen Raad van Beroep. Mr. Mendels zal ook in dit hooger beroep als rechtskundig raadsman optreden. HOZEN (1875 M.) K R O. 8 uur Morgen- concert. 10 u. Gramofoonmuziek. 1140 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L'. H. Perquln. 13 uur Polltleber. 13.15 Weensch radio octet o.l.v. Dltta Schmetter- llng. 1.45 Rustpoos. 3 uur Halfuurtje voor de rijpere jeugd. 3.30 Kinderuurtje door mevr. 8. Nuwenhuis V. d. Rijst en mevr. C. Marres v. d Ven 4 uur H.I.R.O. Ultz voor de Evangelische Mi) 4.10 De. H. H. Dorgelo over strijden voor Protes- tantsch gelóóf. 4.30 Gewilde Oramofoon- muztek. 4 40 De. P. W Hoeken over Lu- ther’s Ontdekking. 6 u K R O. Cursus in schriftverbetering, door mevr. M. Relber Man. 5.30 Het KRO-orkest o.l.v Mar. van t Woud. 0.20 Journalistiek week overzicht door Paul de Waart. 7 uur Politieberichten. 7.15 Gerh Krekel berg: „het hakenkruis in de wereldhistorie". 7.35 Orkest 7.45 R.K.F.-kwartiertje. 8 uur. Ons Winterprogram. Toegelicht en verklaard door de K R O -revue ..Daar heb je gelijk In”. In de pauzes: .De dag van Lepanto" door L. Abor en Kees Meekel: „50 jaren” door dr Joe J. Glelen. (8.30 Vas bias. 1030 Vaz Dlas). 13 uur Sluiting. Met d* uiterste nauwgezetheid werden de filmtoestellen op den juisten afstand van den Koninklijken zetel opgesteld, de microfoons ge plaatst. de val van het licht door de hooge paleisvensters ten opzichte van het camera-oog bestudeerd. De sterke lampen werden precies zóó geplaatst, dat de koninklijke spreekster zoo weinig mogelijk hinder van hun felle schijnsel en de afstralende warmte zou ondervinden en opdat het beeld niettemin scherp en duidelijk op het filmdoek zou komen. Slechte zij. die wel eens meer zulk een belangrijke opneming hebben bijgewoond, weten met welk een pfe- ciese nauwkeurigheid de toebereidselen ertoe getroffen moeten warden. Toen de employe's van de Orion-Profiltl en Polygoon na geruimen tijd ingespannen gearbeid te hebben, alles in gereedheid gebracht hadden om de stem en het beeld van de Prinses op de film vast te leggen, verscheen Hare Koninklijke Hoogheid en nam plaats op den voor haar be stemden zetel. Prinses Juliana was blootshoofd en gekleed in een eenvoudige steenroode jurk met saumon- kleurige kraag. Met heldere stem, eenvoudig en op korten ter- voomemens zijn zette uiteen, dat het aantal candldaten een bewijs van rijvaardigheid blijkens examens daarvoor ook dit Jaar weder groot is; het benadert n.l. de 60.000. Het is begrijpelijk, dat niet alle examinandi, wan neer zij voor de eerste maal de rijproef afleg gen. in alle opzichten voldoende rijvaardig heid en motorkennls blijken te bezitten om het diploma te vei werven, maar het mag be droevend wqgden geacht, dat vele malen per sonen voor de derde en vierde maal moeten worden teruggewezen. Evenwel is aan het bu reau gebleken, dat afgewezen candldaten wel eens de meening zijn toegedaan, dat zij op grond van financleele overwegingen tot her haling van bet examen worden genoopt, om dat de adviseurs per candidaat en per rijproef 3 ontvangen. Een streng onderzoek naar deze beweringen heeft aangetoond, dat die meening op praatjes berust. Niettemin heeft het be stuur van het Centraal Bureau besloten hoofdzakeliik om deze onjuiste meening Chauffeursacholen, welke aan eischen blijken te voldoen, verkrijgen het recht tot het voeren van het embleem van het Bu reau (een cirkel met staand kruis, eenlgszlns gelijkend op een wiel met 4 spaken, met de letters C.B.BR. en in den rand de woorden: Centraal Bureau voor de afgifte van bewijs stukken vai\ rijvaardigheid), welk embleem in verkleind formaat ook op de ieswagens kan worden aangebracht. De kosten van een en ander worden geheel door het C.B.B.R. gedra gen. Directeuren van chauffeursscholen kun nen op schriftelijke aanvrage aan het Cen traal Bureau (Groot Hertoginnelaan 70, Den Haag) de stukken toegezonden krijgen als eer sten stap tot de erkenning van hun school, terwijl aan toekomstige bestuurders op schrif telijke aanvrage kosteloos een programma van eischen zal worden verstrekt, hetwelk het Cen traal Bureau heeft samengesteld om een be hoorlijke chauffeursopleidlng zooveel mogelijk te verzekeren. Proclamatie, manifest en teekening maken, aldus de Officier Mr. Bosch in zijn requisitoir, een geheel uit. Het zet soldaten en matronen aan tot verzet tegen het openbaar gezag. Zij worden aangezet tot staking, dus tot dienst weigering. Als voorbeeld wordt de muiterij op de .^even Provinciën" gesteld. Wat het ge deelte, meer speciaal gericht tot de arbeiders en boeren betreft, merkt «pr. op, dat dit ge deelte duidelijk opwekt tot gewelddadig optre den tegen het openbaar gezag. De Officier is van oordeel, dat verd- zich aan het tenlaste gelegde heeft schuldig gemaakt. Verd. heeft zich steeds geschaard aan de zijd* van de communisten of links socialisten. Spr. requireerde tenslotte een gevangenisstraf van vjjf maanden tegen verd-, wegens overtre ding van art. 131 W. van Str.R. (opruiing). Bij Informatie bij den consul-generaal te Berlijn vernam de „Telegraaf”, dat deze Haan kende, aangezien hij hem persoonlijk een spoor kaartje had verstrekt voor de reis naar Neder land. Volgens den consul-generaal zou Haan echter een notoire leugenaar en een buiten gewoon onbetrouwbaar persoon zijn, die men tot alles in staat achtte. Ook te Oss is Donderdagmorgen bjj den in specteur van politie, den heer H. P. van Kem pen. antwoord van de Nederlansdche consuls te Maagdenburg en Berlijn ingekomen, waarbij de consul te Maagdenburg mededeelde, dat Johan Haan op 29 of 30 Maart 1932 bij hem is geweest. De consul bevestigde, op dien datum aan den zwerver een plaatakaart naar Bent- helm te hebben uitgereikt. Volgens Johan Haan zou dit spoorkaartje hem op het station te Maagdenburg door den vreemdeling, die in de stationshal plotseling was komen opdagen en die zich tegen zijn ver trek naar Holland had verzet, zijn afgenomen. De onbekende zou dit kaartje aan het loket weer hebben ingerulld. Daarna zou de vreem- I deling reisbiljetten naar Berlijn hebben ge nomen, waar zij dienzelfden dag nog zijn aan gekomen. Den volgenden dag, zoo heeft Johan Haan ver klaard, heeft hij zich aan den blik van den vreemdeling weten te onttrekken, daar hij af- keerig was van het misdadig voorstel van den I onbekende, om den Rijksdag In brand te ste ken. Haan heeft aan den Inspecteur van politie te Oss verklaard, dat hij zich daarna bij den Nederlandschen consul te Berlijn heeft aange meld en daar reisgeld heeft gevraagd, hetwelk hem werd gegeven. Ook dit gedeelte van de verklaring van den zwerver blijkt dus met de waarheid overeen te komen. Inspecteur Van Kempen ontving Donderdag ook een schrijven van den Nederlandsche consul te Berlijn, bevestigende, dat inderdaad op 1 April 1932 Haan zich op zijn consulaat heeft vervoegd en daar door den consul aan een plaatsbewijs voor Oldenzaal en eenig reisgeld la geholpen. Zooals bekend, bevindt Johan Haan zich thans te Berlijn, waar het onderzoek naar de juistheid van zijn verklaringen door de Duit sche staatspolitie wordt voortgezet. Deze feiten zouden zijn gepleegd door opzet telijk onder het publiek te verspreiden het or gaan .van de O.S.P. .De Fakkel", het propa gandanummer van Februari jJ„ waarin een manifest was opgenomen, gericht tot arbei ders, boeren, soldaten en matrozen. In dit ma. nlfest werd opgewekt tot een demonstratieve staking tegen de regeering. ten protest tegen „de onderdrukking van Indonesië en den moord op de bemanning van de ..Zeven Provinciën”. Bij het artikel was een plaat afgedrukt, waar op een pantsertoren is afgebeeld, waarboven een vuist met een vlag, waarop de woorden voorkwamen ..Algemeen* werkstaking ver zet”. Voor de behandeling van de zaak bestaat op de publieke tribune een zeer groote belangstel ling. als verdedigster treedt op mevrouw Mr. C. A. de Ruyter de Zeeuw. Bij het inleidend verhoor verklaart verd., dat hij alleen tot staking heeft aangezet van de arbeiders en boeren, staking van de matrozen en soldaten bestaat volgens verd. niet, daar zij geen productieven arbeid verrichten. President: „Denkt U dat de soldaten en matrozen precies uit elkaar kunnen houden, welk gedeelte voor hen is bestemd en welk deel voor de arbeiders?” Als getuige wordt o.a- gehoord de teekenaar van de plaat, die verklaarde, dat de teekening reeds was geteekend vóór net gebeurde op de „Zeven Provinciën”. Getuige had niet op een bepaald geval gedoeld. Nadat nog enkele getuigen op formeele pun ten zijn gehoord, is het woord aan het O. M- Donderdagmiddag is het op den Coolsb^zl r Rotterdam tusschen-2 en 5 uur zeer rumoer» geweest. Tijdens de raadszitting, waar «anW interpellaties in verband met de nieuwe rwHnj van den werklozensteun werden was op den Coolslngel en in de straten rood het stadhuis een zeer groot aantal werklotMB bijeengekomen om te demonstreeren. De politie had uitgebrelde maatregelen ge nomen. Verschillende malen moesten chargN worden ondernomen, waarbij harde klappen wer den uitgedeeld. Een twaalftal mannen, dat ge tracht had met doeken en borden, waarop ko zen stonden geschreven, te demonstreeren, werd aangehouden. Tijdens de charges hebben verschillende de monstranten bloedende verwondingen opgeloo- pen. Een van hen, een 19-jarige jongen, is naar het ziekenhuis gebracht door den G GD., daar hij bewusteloos op straat was blijven liggen. Hij had eenige builen en een lichte hersenschud ding bekomen. Tenslotte moest de motorbrigade optredeo, waarmede men den Coolslngel van denuxMgina- ten gezuiverd heeft, waarbij het ook meermalen niet zachtzinnig toeging. Na vijf uur waaan dw demonstranten van dan Coolslngel naar andere straten verdreven, waar tenslotte nog eenige charges plaats vonden. In het Notarishuis te Rotterdam is een ver gadering gehouden van houders van 6 pCt. obli gaties der N. V. Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart Maatschappij .Holland-Amerika Ujn”, Na uitvoerige discussies werd het voorstel tot reorganisatie der Maatschappij aangenomen met 23.553 tegen 1715 stemmen. HILVERSUM (t»« M.) VARA. 8 uur Gram.muziek. 10 uur V.P R.O. Morgen wijding. 10 15 V A RJA. Ultz. voor de ar beiders In de continubedrijven De Noten krakers o.l.v Daaf Wins Adolf Bouwmees ter draagt voor. 13 uur VARA Klein Or kest o.l v. Hugo de Groot. 1.45 Rustpooe. 3 uur Gram.mue. 3.45 J. F. Heroma. voorz v. d. bond van Soc.-Democratlache studenten spreekt. 3 u. De Mondaccor- deonclub ..Rozenkwartier" o.l.v. Oodart 3.15 A Wilhelm: „Het werk der klnderver- eenlglng Rozenkwartier. 340 van Pic colo tot Pauk (gr mus 4 uur Letter kundig overzicht door A. M. de Jong: „Het vurige paard", Fédor Giadkow. 4 30 VA RA-Mandollne eneehible o.l.v Joh B Kok. 4.45 van het witte doek; M. Sluyser interviewt den beroemden filmregisseur O. V. Pabst. 5.15 De Flierefluiters o.l.v. Jan v. d. Horst. Kether Phlllpee, zang. 8 uur Volksliederen door de Wielewaal. Zangroep der Amsterd. A.J.C. o.l.v. F. Tlg- srs. 8.30 Gram Mendes. viola d’amore en Joh Jong, piano. 7 uur V.R.O. Jaoq. Xrka: Fransleco Ferrer y Guardia. Bpaan- sche vrijdenker en paedagoog. 8 uur V A R.A. Vaz Dlas en varia. 8.18 herh. SOSber 8.17 Paul Collin zingt liedjes. Aan d. vleugel H Koekoek. 8 30 VARA- orkest o.l.v. H. de Groot. 9.15 De zee roept. IV. 10 uur VARA-orkest o.lv, Hugo de Groot, speelt walsen. 1030 Paul Col- n. 10.45 VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot. 11.30 Gram.muz. 13 uur Slui ting De Commissie van Toezicht op het Centraai- Bureau voor de afgifte van Bewijsstukken van Rijvaardigheid (C.B.B.R) heeft een perscon ferentie gehouden met het doel, zoo ruim mo gelijke bekendheid te geven aan een aantal maatregelen, door dat bureau genomen om eenerzüds de veiligheid van het verkeer te bevorderen en anderzijds het toezicht op de chauffeursscholen te regelen. De voorzitter, de heer H. W. O. de Bruyn, voor de zeer Het Nationaal Crisiscomité heeft van het accountantskantoor H, J. Vooren ie Den Haag de volgende verklaring ontvangen: „Blijkens de administratie van het Nationaal Crisiscomité, die tot en met 31 Augustus 1933 door ons gecontroleerd en accoord bevonden is, werd tot en met genoemden datum ontvangen aan giften In geld voor A-steun (Incl. rente (en bijzondere baten) 1.568.401,58. Hiervan is uitgedeeld In geld en betaald voor verstrekte giften in natura 993.16499. Aan steun In den vorm van voorschotten stond per 31 Augustus uit ƒ9.470, Aan B-steun werd uitgedeeld In geld en In giften aan natura 1.108.878,70. De beschikbare betalingsmiddelen, alsmede de onderpanden voor gedeponeerde gelden, zijn door ons opgenomen en In overeenstemming bevonden met de administratieve verantwoor ding." KAI.UNDBORG (1153 M.) 13.30 Strijk orkest o. 1. v. Leonard Guldmark. 3.50 Gramotoonmuzlek. 8.50 Louis Prwil'a or kest. 8 30 Oude Deensche muziek door het omroeporkest o.l.v. Emlie Reesen 10.40 Kalman, concert door het omroep orkest o.l v. Emlie Reeeen. 11.30 Gra- mofoonmuzlek. BERLIJN (419 M.) van Langenberg. 8. dansorkest en solisten. LANGENBERG (478 M.) 13 30 Populair concert door het kleine orkest van Mun ster. 1.50 Concert door het orkest van den Westdultschen Omroep. 7.30 Bach- concert. „Goedkoope,f cursussen Het C.BH.R. acht prijzen van 10 en minder Voor een volledige opleiding onvoldoende om de noodige waarborgen te verschaffen, dat men werkelijk een wagen kan bedienen. De arge- looze cursist, die In tien lessen van ongeveer twintig minuten per lea door zijn leermeester rijvaardlg wordt verklaard, Is wellicht opgrond .van de verklaring van dien leermeester mede overtuigd, dat hij in nog geen 3% uur behoor lijk heeft leeren autorijden en wanneer de leer meester hem er dan nog bij vertelt, dat hij by den eersten proefrit tóch niet slaagt, dan is hij wellicht geneigd, dat niet slagen te wij ten aan den e den leermeester echter veelal met zulke goedkoope spoedcur sussen? Na de eerste mislukte proef wordt verder gegaan In bet geven van privé-lessen of het geven van twee gratis lessen van 15-20 minuten. Die Xg. gratis-lessen zijn evenwel reeds verdisconteerd In de te vorderen huur van den wagen, wanneer deze moet worden gehuurd voor het afleggen van de tweede of volgende i>roef. Het bestuur van het Centraal Bureau heeft geconstateerd, dat personen, die op dergelijke wijze waren opgeleid, met Inbe grip van de steeds terugkeerende kosten van het examen (thans ƒ350), bedragen zijn kwijt geraakt tusschen de 50 en 75. Hoewel uit de ervaring wel is komen vast te staan, dat het groote aantal ongelukken in mindere mate aan te weinig rijvaardigheid dan wel aan diverse andere oorzaken, o.a. ka rakterfouten, Is te wijten, heeft het Centraal Bureau zijn 264 adviseurs opnieuw geïnstrueerd, om zich van eiken candidaat terdege te over tuigen, dat hij zijn vervoermiddel afdoende in de hand heeft en dat hij bekend Is met de regels van den weg en met de veri keersvoorschrlften. Een en ander heeft het bestuur er tevens aanleiding toe gegeven, een vrijwillige con trole op de chauffeurscursussen in te stellen. Voor de leiders of instructeurs van scholen, waarbij de ernstige bedoeling voorzit om deug delijke bestuurders af te leveren, is hgt moge lijk, deh te doen erkennen door het Centraal Bureau, mits zjj zich onder toezicht van dit bureau stelien. Om een uniformiteit in de op leiding zooveel mogelijk te bevorderen, stelt het Bureau zich op het standpunt, dat een bepaald programma voor de cursussen ter op leiding tot motorrUtulgbestuurder(ster) aan alle erkende scholen als mlnlmum-opleldlng dient te worden gevolgd, dat de leermeesters van die scholen over voldoende onderwijscapa citeiten moeten beschikken en dat ook het lesmateriaal aan alle eischen moet voldoen. rt. 7 50 Concert, door 8 20 Promenade-concert. PARUS (EIFEL 1446 M.) tooneel. PARIJS (RADIO. 17*5 M.) 8.08 Gramo- foonmuzlek. 13 03 Idem. 7.10 Gramo- foonmuzlek. 7 40 idem. 8 30 Gramo- foonmuzlek. 9.05 idem. LUXEMBOURG J1181 M.) 7.50 Orkest- concert 840 Causerie door Henr'. Pensu. 8 40 Vocaal concert. B 30 Orkeatcon- cert 10 50 Cabaret. 11.30 Dansmuziek door Ferry Jusa. BRU8HEL (509 M.) 13.30 Gramotoonmu- zlek. 1.30 Concert door het kleln-orkeat van het N.l.R. o.l.v. P. Leemans. 540 Con cert 035 Gramofoonmuziek. 8 60 Concert door het kleine orkest van het H.I.R. o.l v. P. Leemans 8.30 Concert door het Radlo-orkest o.l.v. Franz André. 940 „La Clarlnette”, opera. Het doel van deze, In het belang van het publiek te treffen, maatregelen kan als volgt worden omschreven: a. een uniforme opleiding te bevorderen tot het verkrijgen van een bewijsstuk van rijvaar digheid; b. het verkrijgen van meer zekerheid, dat de opleiding beantwoordt aan de eischen. welke moeten worden gesteld bij bet afleggen van de rijvaardlgheids proef; C. bet in bescherming nemen van de belan gen van personen, die zich door middel van een rijeursus willen bekwamen In bet bestu- ren van motorrijtuigen. De eischen, welke in hoofdzaak worden ge steld, zijn, dat een leerling persoonlijk ten minste 15 volle practlsche rü-uren een motor rijtuig beeft bestuurd zoowel In het drukke verkeer als op buitenwegen, niet slechts bij daglicht, doch ook eenige uren bij kunstlicht. Tn cursusverband moet een aantal uren les s worden gegeven In verkeersvoorschrlften en theorie van bet motorrijtuig. MILAAN (831 M.) 740 Gramofoonmuziek 8 uur Idem. 9 05 Gevarieerd programma. 10.05 Dansmuziek. ROME (441 M.) 8 85 Gramofoonmuslek. 8.50 Opera ..William Rattcllff". WEENEN (517 M.) 7.30 Pianorecital. 8.30 „Prlnz Methuaalem" in drie bedrijven van Johan Strauss. 10.50 Populair con cert. HAMBURG. (37* M.) 11.*0 Gramofoon- muzlelc 11.50 Concert door het kleine omroepbrkeet o.l.v. Lugen Wllcken. 1.40 Populair concert door het kleine Norag- orkeet 440 Concert door het kleine No- ragorkest. 10.50 Dansinuslek. DA VENTRY (1554 M.) 13.30 Concert door het Western Studlo-orkest o.l.v. Frank Thomas. 1.05 Gramofoonmuziek. 1.35 Concert door het Commodore Grand orkest o.l.v. Joseph Muscant. 3 40 Gramofoon muziek. 3.30 Orgelconcert 3.50 Con- - - radlo-zangers. Naar wU vernemen heeft Mr. H Maten te Arnhem, die destijds de verdediging voerde In de bekende Bennekomsche moordzaak eenlgen tijd geleden een anomemen brief ontvangen, waarin de schrijver, die beweert zich in de om geving van Zeist te bevinden, betoogt, dat Jan Hoek onschuldig is en dat hij de schrijver van den brief den moord op mej. T- Koper- berg in de Bennekomsche boeschen heeft ge pleegd. De anonymus geeft In zijn brief die acht zijdjes lang Is tal van bijzonderheden van de gebeurtenissen In den middag van den 27sten Februari 1930 In de bosschen ten Zuiden van de spoorbaan EdeWolfheze. Hij beschrijft nauw keurig langs welke paadjes en boschjes hij de belde verpleegsters achterna fietste, waarna hij ze ontmoette en vertelt tal van finesses over de wijze waarop hij den moord pleegde. De schijver die zichzelf met „de gek" be titelt betoogt In zijn brief met nadruk, dat Jan Hoek onschuldig in de gevangenis git en dat hij zich verplicht gevoelt dit mede te dee- len. Wij vroegen mr. Maten of hij veel beteeke- nls hechtte aan den brief. Hü deelde ons mede, dat In elke gerucht makende zaak dergelijke anonieme brieven heel gewoon zijn Het merkwaardige van dit geval Is echter, dat mr. Maten drie jaar ge leden, toen de zaak Hoek nog hangende was, een soortgelijken brief van denzelfden onbe kenden schrijver heeft ontvangen met eenzelf- den Inhoud als de tweede brief. Mr. Maten heeft dien brief destijds aan den Hoogen Raad overgelegd, die zooals men weet, het door Jan Hoek ingestelde cassatie-beroep verworpen heeft. Merkwaardig is ook, dat deze tweede brief te Ede gepost is, maar dat op de enveloppe het poststempel Apeldoorn stond, He Is tot nog toe een raadsel, hoe dit er op is gekomen.- WU vernemen voorts, dat mr. H, H. Roobol te Arnhem de zaak momenteel In handen heeft. Deze heeft Jan Hoek verleden week in de strafgevangenis te Leeuwarden opgezocht en hem den brief laten lezen. Jan Hoek kende den schrijver niet. HU houdt echter nog steeds zUn onschuld vol. Mr. Roobol zal trachten materiaal te ver zamelen om een revisie-verzoek te kunnen in dienen bU den Hoogen Raad De rechtbank te Den Bosch deed heden uit spraak In de strafzaak tegen den 43-Jarigen arbeider A. M. H. uit Eindhoven, die In den nacht van 5 op 6 Juni LI. te Eindhoven heeft gepoogd brand te stichten In de woning van den 29-jarigen schoenmaker L. R. Deze en de 34_jarige timmerman W. G„ eveneens te Eind hoven woonachtig, werden tevens In arrest ge steld als verdacht van medeplichtig te zUn ge weest. De Officier van Justitie had tegen A. M. H. 8 jaar en tegen W. G. 4 jaar gevangenisstraf geëischt, terwUl tegen R. 6 maanden onvoor- waardelUk en twee maanden voorwaardelUke gevangenisstraf was gevraagd. De rechtbank sprak alle drie verdachten vrU. De propaganda-afdeellng van het Nations»! Crisiscomité deelt mede: - Daar de mogelUkheld niet uitgesloten i». men niet in het bezit Is kunnen komen van crisls-briefkaart, warop de prijsvraag ins®80"*” dient te worden, deelen wU mede, dat de zending van de oplossing nog kan geschieM” tot 11 October 12 uur ’s nachts poststempel dat eenieder zich nog gemakkelijk kan voome0 van bovengenoemde briefkaarten. Op het Boeddhistisch heiligdom de Boroboedoer in Nederlandsch-lndii bevinden zich op d» bovenste ter. rassen steenen klokken, waarvan elk een beeld bevat van een tn meditatie verzonken Boeddha. In de onderste helft der klokken zijn ruitvormige openingen gehakt en de legende be looft ieder, die een Boeddha door zulk een opening kan aanraken „geluk”. Neemt men dit naar de letter, dan zouden menschen met lange armen en vingers de meeste kans hebben. Maar de Oost&sche symboliek doelt natuurlijk alleen op hen die met hnn geest den Boeddha benaderen kun. nen. Een les voor ons. WU hebben niet een Boeddhabeeld maar God zelf in onze tabernakelen en wij kunnen dien God benaderen met onzen geest en ons hart. Wü hebben onzen God vlak bij ons en teder kan Hem bereiken. Geen af- stand scheidt ons. Ons .geluk” t* zoo nabij! Hier geen symbool, geen sagé maar werkelijkheid! Geluk dat geen waan is. Geluk dat geen droom is. Geluk als realiteit: God-met-ons. Bereikbaar voor allen!!

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6