ALKMAARS JAARFEEST I N AT I O N A L E Alkmaar, 7 Oct. Agenda Ook U moet overgaan op Beleggingstarief I IN EN OM ALKMAAR ZATERDAG 7 OCTOBER en De Sigaret voor Uw gezondheid aan LAA’ Gegarandeerd 100% zuivere Virginia* Tabak en de beste Zondag 8 October Ophel Café-billard „Mascotte” Maandag 9 October Dien De feestelijkheden Uit den gemeenteraad R. THEATER’ „HARMONIE” Seizoen in Cairo T entoonstellingen BEN2 Programma gem. radio-bedry* Apothekersnachtdienst CINEMA AMERICAIN VICTORIA-THEATER De Regimentedochter ie gii Vraagt LEVENSVERZEKERI NG-BANK Veiligste belegging HET JUBILEUM VAN DEN HEER GOVERS PA EEN1 Buimiiiiii Tentoonst^y o r» scheiden met de eere-medaille van meente Alkmaar *e Raade Neetor by zijn zil veren raadejubileum onder- gouden de ge- Onze Alkmaarsche vereenigingen in actie ing „Kunst zy Doel” »Het Lied der zwarte Bergen” 1 waarna Harmonie: „Seizoen in Cairo". „Het Lied der Zwarte „De Regimentsdochter". Theater: CHIEF „Het Lied der Zwarte Regimentsdochter", 7 30 de entrée-prijs is weinig geid een een door strikte Receptie de sobere ULM 1 ROTTERDAM werd, ook thans, bij zijn zilveren jubileum als raadslid van Alkmaar naar waarde gefêteerd moest worden. Mr Wendelaar stak weer een van zijn waar- inde, charmante speeches, af. waarin hij alzijdige verdiensten van 's Raads nestor licht stelde. Zijn belangstelling voor de ver- dat Geduren de Wykvei bezoeken s bij leden Stadspatië: De Wijl tiënten en de dokter Het Nati pniseert v en op 9 O Er zullei gen. terwy ntedewerkii vele deftig bij en Wij ontv dienstregeU treft Alkm geven dooi alhier. Hedenmi Mtiebureau de Oudegr Toen de plaatse kv emmer wa De oorzi brandende Het park ,trwV Niet y33 VER1 Op 9 Oct graat slee! leden kuni -Marktstn in de andet riebtingsvei ■edewerklt eerzocht, o, kunnen pla o Op de vo den Bestui geven van meer dan 2 gegeven. Ni Overste kt cursus zal en vervolge dag Met pleegd on worden vei K. Volksbo aan dezen van den I dat vele le ontwikkellr deelname i uur en vei b i |inniiiiiiiiui De Com Alkmaar n dat tijdens tober 1933, tlngswet ii d)n. De apothekers-nachtdienst wordt deze week waargenomen door de apotheek van mevr. Schouten-Oele, Roerstraat 47. Alkmaar door de gn En wan prys ten bi naai Cru entréekaarl de in beta H. Und. 5 niet moeil dezer dage: De pracl dels liggen Mogen zi „Bioscoop Harmonie: ..Seizoen in Cairo", 730 uur. Cinema Americain: Bergen”. 7.30 uur. Victoria-Theater: ..De uur. In perceel Dijk 15 opent de heer Ch. Smit van avond een café-billard onder den naam „Mas cotte". Het geheel ziet er netjes uit en alles, wat naar „bar" zweemt is er uit verwijderd gehouden. Bioeeoop 7.30 uur. Cinema Americain: Bergen” 730 uur. Victoria 7.30 uur. jubilaris voor deze, alle-verwachtlng-overtref- fende attentie. Met een bewonderenswaardig optimisme sprak hij van een nieuwjaar, dat na deze 25-jarige periode weer voor hem is aan gebroken. Hy is dus nog niet van plan het poli tieke leven vaarwel te zeggen. Hoewel zijn siga renkoker nooit naar de perstafel perhulst, wil len wij hem toch, vanaf deze plaats, de gunst en het vertrouwen van zijn kiezers en daarbij nog een lang politiek leven toewenschen; we zouden zijn markante en decoratieve figuur in de raadzaal slechts noode missen. Wjj willen hier nog even iets uit de oude doos ophalen en wel den uitslag der herstemming, welke den heer Govers In den raad bracht. Er werd op den bewusten 6 October gestemd In twee districten, n.l. II en III. In II werden op den heer Govers uitgebracht 365 stemmen. Op zijn tegencandidaat, den heer W. Wolzak. 298 stemmen. In district III werd tegelijkertijd tot raads lid gekozen de heer J. Pot, met 382 stemmen, tegen 284 op den heer J. F. M. Endel. Bij de eerste stemming waren de cijfers al dus: District II: W. Wolzak 233, D. Govers 221, J. N. B. FeniJn 203. Distrldk. III: J. F. M. Endel 250, J. Pot 233, M. Verdam 122. Volop h ten. Onze el houtsche rossen kleuren. Amlco, in oew oo wel -hards «s ge de i nie ziet! De loet kers, In 1 ge T still groot as bonken vi e ka ten vai lichten di De hert heid. Nou “b reuzer "t blaauw diep as y *n sulver WHIP We mogen het vandaag niet lang maken. Daarom vermelden we alleen nog maar, dat -«-a r zouden minstens een tiental deugdelijke H gronden zijn aan te voeren, waarom dit- maal een raadsoverzicht gevoeglijk ach terwege kon blijven. Al ware het alleen reeds hierom, dat in deze feestvolle Octoberdagen de gedachten onzer burgerij eerder gericht zijn op ce regeerders van 1573 dan op die van 360 jaar tater, hoe verdienstelijk en moedig ook die laatsten ove rigens mogen zijn. Want is er soms niet even veel moed en beleid noodlg om de crisis anno 1933 het hoofd te bieden, om pal te staan voor verbitterd aangevallen gemeentebedrijven, dan om Don Frederiks legerscharen van de wallen te houden? Zoo bezien zijn Mr. Willem Wendelaar en zijn taaie medestrijders Jan Westerhof, Hil- brand Klaver, Gerrit van Slingerland en Tlje Bonsema 'geenzins de minderen van hun col lega’s uit 1573: Floris van Tellingen, Claes Herz van Houten. Albert Cornellszoon Coomans en Jan van Foreest. Dat we het dan toch wagen eenige oogen- blikken van de feestvreugde onzer lezers op te elschen, om ze te voeren naar de gemeentelijke Raadzaal, heeft een zeer bijzondere rede. Werd niet op dezen Donderdag De hoofdrollen worden vervuld door Ita Rina en'ÉrftSt Duncke, die beiden zeer wel aanvaard bare figuren zijn, al doen verschillende van hun medespelers niet voor hen onder. In het voorprogramma wordt een lange film vertoond, met den voor sommigen wellicht iet wat vreemdsoortigen titel ..De drijvende zwem broek’. Het is hier een pretentielooze. grappige film, die de avonturen in beeld brengt van een armen schlemiel, die een drijvend zwempak heeft uitgevonden. Het is 'n film van echt Ame- rikaansch allooi, die echter de verdienste heeft, de lachspieren behoriyk in beweging te kunnen brengen. De film is bovendien doodonschuldig. Verder wordt in het voorprogramma nog .eens de film van de huldiging van HM. de Koningin vertoond. Voor volwassenen. 8 uur Reveille- op de Steenenbrug. 8.45 tot 9.15 uur Koraalmuziek. uit te voeren door „Soil Deo Gloria" op het bordes van het Stadhuis. 9 tot 10 uur Carlllon-bespeling door den heer W. Crefeld. 10 lot 11 uur Klpderoptocht. 11.15 uur Tocht naar het VlctoriebéëM. 11.30 uur Aankomst H.K.H. Prinses Juliana. 11.45 uur Herdenkingsrede, uit te spreken door mr. C. J. de Lange, voorzitter der 8-Octo- ber-vereeniging 12 uur Carlllon-bespeling door den heer W. Crefeld. 2.15 tot 3.30 uur Concert in de Groote Kerk. 330 tot 5 uur Historische Optocht. 5 tot 6 uur Carlllon-bespeling door den heer W. Crefeld 8 tot 10 uur Concert op het Hofplein Alcmaria Victrix. beeld om er getuigenis af te leggen van hun saamhoorigheidsgevoel, van hun gevoel van een heid met hun stadsgenooten van thans zoowel als met die van vroeger en die van later. En laten zij er zich over verheugen dat dit Jaar het feest van Alkmaar wordt medegevierd door Prinses Juliana. Niet alleen omdat de Op volgster op Neerlands troon daardoor blijk geeft van medeleven in het feest der stad, maar te vens omdat. Zij bij ons zal zijn, zooals destijds haar groote Voorvader, Willemvader, met de onzen was in hun bangen nood. Aan Prinses Juliana roept Alkmaar op 9 October a.s. een hartelijk welkom toe en de Klad is Hare Koninklijke Hoogheid dankbaar voor hare zeer gewaardeerde belangstelling. WENDELAAR. Burgemeester van Alkmaar. Bioscoop Harmonie: „Seizoen in Cairo”. Doorloopende voorstelling van 2 uur af. Cinema Americain: „Het Lied der Zwarte Bergen". Doorloopende voorstelling van 2 uur af. Zondag 8 October: Lijn 1 Hilversum; Lyn 2 Huizen; Ljjn 3 Brussel 1 van 11.2012.40; Pa rijs 12.40—24.00; Lijn 4: Kalundborg 1120— 19.25; Deutschlandsender 19.2522.20; München 2220—24 00. Maandag 9 October: Ljjn 1 Hilversum; Lijn 2 Huizen; Lijn 3 Daventry 1035—24.00; Lijn 4 Langenberg 1035—12.40; Brussel 1 12.40—1925: Parus 1925—2400 In een voortdurende herhaling kan een zekere schoonheid zitten. Wie herinnert zich niet de suggestieve kracht van Multatulll's „eentonig” verhaal van Saidja's buffelroof. Echter zal geen sterveling ook maar eenlg spoor van schoonheid kunnen ontdekken in het sedert maanden in iedere raadszitting op het tooneel gebrachte radio-drama. Met een ijver, een betere zhak waardig, blijft de heer Pot doorgaan den Raad met adressen te bestoken en het heeft er allen schijn van. dat hij zijn grootsten concurrent op dat ge bied, den heer Boersen, met enkele lengten zal slaan! Zélf was hij op de publieke tribune aanwe zig. en het was even beschamend als pijnlijk, dat op den dag, dat voor 25 jaar de vader tot lid van dezen zelfden Raad gekozen werd, de zoon met ongewonen nadruk van den Burge meester moest te hooren krijgen, dat „gezag van den Raad door iederen burger, wie can ook. gehoorzaamd zal worden”. Over de trieste affaire zelf zullen we het nu niet hebben. We gaven onze meening onver- rhythme wordt rustiger en zekerder. Er vallen tal van goede momenten te waardeeren. momen ten van goede film. En gelukkig voor de film, blijft dit zoo tot aan het einde toe. Natuurlijk zijn er ook In deze laatste twee derde van de film een aantal zwakkere momenten, die de vele goede afwisselen, maar het geheel kan den toe schouwer wel bevredigen. Een bijzonder woord van waardeering kan wdkden geult voor de wijze, waarop het oude en lastige thema ..liefde" wordt behandeld, zonder welk thema blijkbaar zoo goed als geen film kan bestaan. De wijze, waarop dit geschiedt, getuigt van een gezonde opvatting bij den regisseur Hans Natge. inderdaad kan men over deze tweede rol- gfrent van de Eidophon in zekeren zin voldaan zijn, al mag niet worden verheeld, dat hiermee. ondanks*de onmiskenbare goede kwaliteiten, welke def Hm boven, de bekende en beruchte middelmaat doen uitstijgen, nog bij lange na niet bereikt is. wat bereikt moet worden. Daar voor zijn er nog teveel gebreken. Maar we zul len met geduld afwachten. De gistermiddag in hotel Prooi gehouden re ceptie was voor velen een gelegenheid om den nestor van den Raad, den heer Govers, geluk te wenschen met zijn zilveren Jubileum als raadslid. We zagen er om. Mr. W. O. Wedde laar. Mr. A. Koelma, de wethouders Westerhof. Bonsema. van Slingerland, de raadsleden Mr. Langeveld, Geels. Sietsema. v. d. Vail. Ringers en Vogelaar; de directeuren van nagenoeg aU». takken van gemeentedienst, den heer Fr. Ringers, comman dant van de Brgndweer; het bestuur van de Alk maarsche afdeellng van den Vrijheidsbond, van de afd. Alkmaar van de H. K. v. L„ van het Veefonds. het Hoofdcomflé van de Herdenking van het 300-jarig bestaan van de Schermeer, Mr. R. Veendorp, Mr. W. C. Boomsma. enz. De heer v. d. Vegt, de nestor van de hoofd ambtenaren. sprak namens zijn collega's en hul digde den heer Govers als den man, die 25 jaar in den Raad de drager was van de libe rale gedachte en naar eer en geweten, naar best vermogen, het algemeen belang daar gediend had. Met den wensch, dat de heer Govers nog vele jaren zijn plaats mocht blijven Innemen, bood spr. een mand bloemen aan. Ir Bosschers prak als voorzitter en namens het bestuur van de afd. Alkmaar van den Vrij heidsbond eh bracht den heer Govers dank voor zjjn 25-Jarlge vertegenwoordiging in den Raad als man van den V. B. Als raadslid schuilde zijn geheime kracht vooral in zijn krachtige inter rupties. De Alkmaarsche afdeellng is er trotsch op, dat de heer Govers 25 Jaar lang haar man in den Raad was. en daar de belangen van de libe rale partij behartigd heeft. Spr. hoopt, dat de jubilaris nog lang de nestorplaats mag inne men. Vervolgens bood spr. den heer Govers een zilveren medaille met inscriptie en mevr. Go vers een mand bloemen aan. Mr. Langeveld sprak namens de V.B.-fractie uit den Raad en betoogde, dat de heer GoverS, die als Raadslid van Alkmaar veel voor de stad gedaan had, dok den dank van Alkmaar ver dient. De hem gisteren in den Raad gebrachte hulde, welke van hoogachting getuigde, stelt zijn fractie dan ook op hoogen prijs. Mr. W. C. Wendelaar sprak namens het H. B. van den Vrijheidsbond en sloot zich aan bij de wenschen van den voorz van de Alkmaarsche afd. en van Mr. Langeveld; namens het H. B. wenschte spr. den heer Govers van harte ge luk, daarbij den wensch uitsprekende, dat het hem gegeven mocht zjjn nog lange Jaren de belangen van den V. B. voor te staan. Nadat mr. Scholten namens de Jonge Libe ralen bloemen had aangeboden en de heer P. Preyer den jubilaris namens de afd. Alkmaar „Kunst zjj ons doel”. Tentoonstelling van schilderijen, aquarellen en teekeningen van Za terdag 7 October tot en met Zondag 22 Oct, 1933. De tentoonstelling wordt gehouden in 't voormalig gebouw der N. H. Levensverzekering- MU„ Hofplein 4. Veil>gbeidsmnseum. Geopend van 9 tot 12 uur, van 2 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur. Eiken dag behalve Zaterdags in de Ambachtschool aan den Bergerweg. deïkenc de keel in At gemeente toonde de heer Govers niet alleen in den Raad, maar ook en vooral in de vele raads commissies, waarin hij zitting heeft en waarvan vooral de commissies van Reiniging en Slacht huis een vooraanstaande plaats bij hem inne men Zijn bijnaam van ongekroonden wethouder dezer takken van dienst is voor hem een eere- xaam geworden, die hem toekomt. Ook dc ver diensten van den Jubilaris in tal van andere functies we schetsten ze hierboven reeds werden door den burgemeester gereleveerd, waarna hij voorlezing deed van de officieele oorkonde, waarin was vastgelegd, dat de heer Govers. als blijk van waardeering voor hetgeen hy in het stadsbelang gedaan had, bij zijn zil veren Jubileum als raadslid de gouden eere- medaille der stad ontving. Door applaus be tuigde de heele raad zijn instemming met het verleenen van deze zeldzame onderscheiding. Het moet voor den Jubilaris wel een groote voldoening geweest zijn, nog tijdens de ambts periode van burgemeester Wendelaar deze on derscheiding te mogen ontvangen. En bij zijn verzameling van gouden medailles, die de heer Govers ongetwijfeld in den loop der laren, als erkeuning voor atjn vetweiderstalenten heeft ontvangen, zal deze gouden gemeente-medaille, als erkenning voor zijn verdiensten als mede bestuurder der stad, zeker een eere-plaats in nemen. Ook de woorden van den eersten wethouder, den heer J. Westerhof. die namens den Raad sprak, getuigden van sympathie en waardeering voor het werk door den nestor in ziin functie als raadslid verricht. HIJ prees vooral de eer lijke bedoelingen, waarmede de heer Govers steeds bezield was en waaraan geen raadslid ooit getwijfeld heeft. Namens de raadsleden en den secretaris bood spr. een groote bloemen mand aan als stoffelijk blijk van waardeering. In een hem-eigen kort speechje dankte de Vletorta Theater: „De Regimentsdochter". Doorloopende voorstelling van 2 uur af. A. 8. V.-terreta: A. 8. V. 2—Alkmaarsche Boys 5. /anvang 10 uur. Om 1 uur A. 8. V. I Schoorl 2. Deze tweede film van de Eidophon. de nieuwe Katholieke filmonderneming, is er een, welke zeer zeker niet zonder verdiensten is. waarmee natuurlijk nog niet is gezegd, dat, deze rolprent een buitengewone zou zijn. Waar het hier een film betreft van ’n nieuwe, zich als katholiek aandienende maatschappij, spreekt het wel haast vanzelf, dat men zoon rolprent eens extra aankijkt. De ervaringen van vroeger hebben de waakzaamheid doen ver scherpen, vooral, opdat niet weer opnieuw iets als katholiek worde aangediend en beschouwd, dat met het werkelijke Katholicisme niets te maken heeft. En dan moet ons bij deze rolprent van het hart, dat hier alleen zorg gedragen is voor het maken van een film, waaraan heldensche ten- denzen vreemd zijn, van eenlg zuiver katholiek beginsel is hier geen sprake. Wij willen ook hier niet mee zeggen dat in Iedere film van een katholieke maatschappü persé met beginselen geschermd moet worden; dat moet alleen gebeu ren wanneer het nuttig en noodzakeiyk is. Ech ter is 't Wel mogelyk om een kunstwerk, zooals een film kan zijn, van een katholieke sfeer te doordringen, waarby echter vooral gewaakt moet worden voor overdryvlng, in welken vorm ook. want dat zou de zaak geen goed doen. Wat de film In kwestie betreft, we lieten reeds biyken. dat deze film op moreel en godsdienstig gebied strikt neutraal genoemd kan worden, wat om verschillende zakeiyke redenen bewerkstelligd is. Van angstvalligheid is echter geen sprake. Het is een frisch en kloek verhaal, een verhaal van durf en ondernemingsgeest, van wilde, on tembare rivieren en ook een verhaal van een liefde, waaraan iedere sentimentaliteit vreemd is. De aanloop doet Jammer genoeg eenlgszins verwarrend aan, het beeldenrhythme, alsmede de gang van zaken, doen de verwachtingen aan vankelijk niet erg hoog stygen. Maar tegen den tijd, dat de middenmoot aan de beurt is. wordt het allengs beter, de spanning stijgt en Voordat met de behandeling van agenda begonnen werd, beleefden wij een fees- teiyke gebeurtenis, die zeker tot de zeldzaam heden gerekend mag worden, ’n Jubileum vie ren doet eenieder wel eens op z'n tijd. Maar een politiek jubileum, dat schynt toch een heele prestatie te zyn. Daarvoor is meer noo- dig dan een lang leven. Er is niets zoo wissel vallig als het vertrouwen van een kiezerscorps en het is daarom een heele prestatie gedurende een kwarteeuw het vertrouwen van zyn kiezers biyvend te genieten; tot zoon flinke prestatie is de heer Govers in staat gebleken. Doch ook het politieke leven zelf is geen sinecure en om 25 Jaar lang de besognes van velerlei aard, welke aan een politieke loopbaan, als de nestof thans achter den rug heeft, uiteraard verbon den zijn, te kunnen doorstaan en daarby nog den moed erin te houden, ook dat is een pres tatie, waartoe maar weinigen in staat ziin. De heer Govers kan heel dlkwyis niet ’na laten herinneringen uit zyn 25-jarige ambts- looptjaan op te halen, waarby hy dan menig oud-raadslid de revue laat passeeren; in het gezellig samenzyn, dat hü na afloop den raads leden en pers aanbood, was hy hiermee al weer aardig op dreef. Ongeveer 80 raadsleden heeft hy In die voorbije kwarteeuw zien komen en gaan en het moet wel een groote en dankbare voldaening voor hem zyn, dat h y by de gratie van zyn kiezers nog de eenlgst-polltlek-over- levende van die allen geworden la Hoewel geen geboren Alkmaarder hy werd geboren in Schermerhorn, aan de grens van den vruchtbaren polder, waar hy zyn bedrijf van vetweider vele Jaren heeft uitgeoefend, Is hy toch een „getogen” Alkmaarder. Hy be- aocht de Alkmaarsche school en heeft sinds dien de Alkmaarsche grenzen nooit metterwoon verlaten. In de boerderij aan den Schermerweg, Wat voetbal betreft is hier morgen weinig te doen, want Alcm. Victrix I heeft een vrijen Zondag, terwyi de andere elftallen ult-wed- stryden hebben te spelen. Zoo gaat Alcm. Victrix II naar Koog aan de Zaan, om daar K. F. C. II te bekampen. De re serves zullen zeker goed moeten spelen om suc ces te hebben, vooral de voorhoede moet wat productiever worden. Twee doelpunten in drie wedstryden is toch heusch te weinig. Alkmaar (Go Ahead) gaat naar Schagen. om daar den strijd aan te binden tegen de club van dien naam. De Alkmaarders hebben wat goed te maken van de vorige week, maar of de Schagers zulke gewillige slachtoffers zullen zyn, valt te betwyfelen. Daarom Alkmaarders. flink aangepakt vanaf het begin De Alkmaarsche Boys gaan niet zoover van huls en wel naar Oudkarspel. De Boys hebben zich door de eerste wedstrij den zoo kranig heengeslagen, dat we #el ver trouwen hebben in hun elftal. Maar oppassen biyft de boodschap, want ook D. F. 8. heeft een goedverzorgde film eenieder aanbevelen; goed elftal. van de H. M. v. L. had gecomplimenteerd, bracht de heer P. Spaan den heer Govers dank voor den stoot, dien hy in het Polderbestuur van den Schermeer gegeven had aan de feestvlering- plannen; als biyk van erkenteiykheid bood spr. een groote zilveren medaille aan met het wapen van de Schermeer. Mevr. Govers bood spr. een herdenkingsplaat van de Schermeer aan In lijst. De heer Govers bracht allen dank, ververschlngen werden rondgediend. Vermelden we nog, dat er nog vele bloemstuk ken en schrlfteiyke gelukwenschen ontvangen werden. waar thans zyn zoon Evert boert, heeft hy Jarenlang gewoond, totdat hy, dank zy de gun stige resultaten, die zyn vette koeien hem in den loop der jaren hadden opgeleverd, zyn koetjes op het droge had en zich vestigde In het heerenhuis aan de Nieuwlandersingel. Zyn „otium cum dlgnitate” heeft hy daar echter niet in ledigheid doorgebracht. Al gauw werd hy voorzitter van de bloeiende Alkmaar sche afdeellng van de Hollandsche Maatschap- py van Landbouw, in welke functie hy jaariyks de zooveeLbedryvigheid-brengende Landbouw- tentoonwelüng opent; zyn raadslidmaatschap bleef hy elke periode weer trouw vervullen en zyn gewaardeerde persooniykheid was steeds een goede attractie van de lijst van den V.B, wiens vaandel hy steeds getrouw is gebleven. Een felle politieke tegenstander is hy echter nooit geweest. De rust, die het leven van den plattelander beheerscht. heeft hem in de raad zaal niet verlaten en terecht werd hy door zyn opvolger-als-nestor, geprezen om zyn eeriykheid. Van de andere functies noemen wy nog die van het voorzitterschap der Kennemer Sport club.' waarin hy er nog een is van de oude gar de; ook hier zag hy velen gaan en komen; hy is voorts voorzitter van het veefonds voor Alk maar en Purmerend en bestuurslid van schillende poldercolleges. Geen wonder, zoon verdiensteUjk man. die weliswaar twee jaar geleden, by zyn 70sten verjaardag, en vorig jaar by zyn gouden huweiyksfeest gehuldigd 0nl het verlichting ken kan v van b keilers hui mogeluk uj its dat de bewoners van andere provinciën altijd weer treft ia de byzondere liefde van de Friezen voor Friesland: hoe verdeeld of men ook daar mag zyn t.o.v. politiek of gods dienst, in één opzicht wil geen party, geen richting voor een andere onderdoen in de liefde voor Friesland. En dat werkt niet alleen verheffend op de Friezen zelf, maar het werkt tevens verwarmend op anderen. Niet alle deelen van ons land hebben een even sterk ontwikkeld gevoel voor den geboor tegrond, maar overal waar het aanwezig is, is het een opbouwende factor van beteekenis: de mensch stygt op een hooger plan, wanneer hy zyn blik richt op een boven den tyd uitreikend samenbindend begrip. En nu is het mooie van het 8 Octoberfeest in Alkmaar dat het de Alkmaarders sterkt in hun liefde voor hun aloude stad, niet alleen voor de stad van heden, neen voor Alkmaar, zooals het was sedert ruim 700 jaar, zooals het is, zooals het tot in lengte van Jaren hoopt te zyn. Een dergeiyk feest is niet denkbaar in een $tad zonder geschiedenis, welke er een goede aanleiding voor moet opleveren. En kan men een schoonere aanleiding vinden dan het ont zet na een zoo bang beleg als Alkmaar moest beleven? Een dergeiyk feest is niet denkbaar in een ztad, welke zich niet bewust is van haar roe ping in het heden. Inderdaad Alkmaar van he den begrijpt zeer goed welk een schoone taak het heeft als centrum van een uitgebreid ge. bied, dat in zoo talloos vele behoeften van gees- teiyken en stoffelyken aard zelf niet voorzien kan. En ten slotte is een dergeiyk feest niet denk baar in een stad, welke aan haar toekomst twyfelt. Ook dat doet Alkmaar niet integen deel door de drooglegging van de Wleringer- meer, door de verbetering van zoo vele verbin dingswegen en verkeersmiddelen meent Alkmaar dat een schoone toekomst wacht, zoodra de te genwoordige, toch niet immer biyvende crisis voorby zal zyn. "W ”r TT elnu dan, laten dan allen die be wonde- ring hebben voor de krachtige hou- ding van het voorgeslacht, die liefde gevoelen voor het Alkmaar van heden en die vertrouwen hebben in Alkmaars toekomst op 9 October ajs. te zamen komen by het Victorie- Vanaf Zaterdag 7 tot en met Zondag 22 Oc tober wordt in het voormalige gebouw van de Noord-HoU. Levensverzekering Mü„ naast ons kantoor, de Jaariyksche tentoonstelling gehou den van het Teekengenootschap „Kunst Zy Ons Doel Het bestuur heeft alle pogingen gedaan om een bezoek te anlmeeren; tot het minimum beperkt, een catalogus wordt daarby gratis verstrekt, terwyi een achttal werken der leden onder de bezoekers zal worden verloot, waarby men voor groote kans heeft. De tentoonstellingsruimte is zeer geschikt om de circa 70 nummers te plaatsen, terwyl de verdere aankleeding door het K.Z.O.D.-lid Liekeles Oubles het geheele een aardig aan zien geeft. Wat bet geëxposeerde werk betreft, dit staat over het algemeen op hoog peil. Er schuilen onder de leden van K.Z.Q.D. werkeiyk talent volle krachten. We noemen allereerst bet zonnige werk van Baan; zyn Damlander molen is daarvan knap staaltje: het is werk, waar men met ge noegen naar kykt. Verdlensteiyk is ook het werk van J. Groot, die oa een „Oude Schuur” en de .Bchelp- markt" heeft hangen. Joh. Plas heeft een goed duinlandschap han gen. dat ons aan het werk van den Schoorlaar Lau deed denken. Hy geeft daar de duln-im- preasie heel goed weer. Ook van de Zaadmarkt gaf hy een aardig doek. Het werk van Heertjes, o.a. zyn Sluis aan de Zes Wielen is een frissche pastel. De heer W. Koster wist van de Turfmarkt een knap doek te maken, waarin een turfschip domineert. Ook zyn teekening van twee be kende Alkmaarsche typen is frappant. J. H. de Groot schilderde een landschap in sprekende kleuren. We noemen verder het verdienrteiyke werk van J. Dekker, de teekeningen van Heertjes, een serieus doek, ’n bloemenstilleven van J. Veen, enkele pastels van het overleden lid C. Bogtman. enkele teere pastels van het vrou- weiyke lid mej. V. Wit en de forsche teekenin gen van K. de Heer. Van R. Bankert vonden we er 'n paar fris sche stillevens, evenals van Boomgaard. Alles bij elkaar een tentoonstelling, die de moeite waard is gezien te worden. Wy kunnen ditmaal dan ook een bezoek- van harte aanbevelen. Deze City-film heeft vele goede kwaliteiten. Op de eerste plaats is het een film vol on schuldige vrooiykheld. waar eenieder zich mee amuseert; verder gaat dezé rolprent gepaard met goed muziek, waarin de Schotsche püpers en doedelzakken een karakteristiek element in vormen, en tenslotte geeft de film prachtige natuuropnamen van de besneeuwde Hooglan den. waarin de fakkeldragende skleërs als fan tastische verschyningen in den nacht rond dolen. Anny Ondra is hier de lieveling va ’n regiment Schotsche Hooglanders, die haar ver troetelen als hun aller kind. In werkelijkheid is het natuuriyk absurd, dat een meisje van achttien Jaar in een soldaten regiment schuil kan worden gehouden, maar in een film wor^t zoo’n onwaarschyniykheid di rect aanvaard'. Op haar achttienden verjaardag echter komt door een ongelukkig toeval een legeroverste met het onduldbare feit in kennis en de mili taire bakfish wordt wreedelyk van haar vaders weggerukt en opgesloten in een kasteel, waar zy natuuriyk de noodige con sternatie verwekt. Daar maakt zy kennis met een knappe jon geman, die zy na vele en eveneens weer vrij onwaarschynlijke wederwaardigheden als haar bruidegom kust, wanneer het happy End ge komen is. Dat de historie vrij onbelangrijk is. dat neemt niet weg. dat deze film toch boeiend is en een by uitstek geschikt programma biedt voor dagen als de 8-October feestdagen. Met de zekerheid, dat wjj niet teveel zeggen, kun- nen we deze vroolyke en^vlotte, deze geestige het en de zwemcommtssie benoemd is. Moge zy spoedig slagen in haar byna boven- menscheiyke taak om Alkmaar voor weinig geld een goede ’bed- en zweminrichting te schenken. Dit eene moet nog gememoreerd By het korte debat over de werkverschaffing bleek, dat onze schatkistbewaarder een meening, welke door anderen werd gedeeld de ton, welke eertyds door Alkmaar in het Hellooér- bosch werd gestoken, weggpsmeten geld acht te. Het gevolg immers is geweest, dat goed ge situeerde Alkmaarders daar zyn gaan wonen, waardoor hun vooral thans zoo dierbare be- lastingdubbeltjes naar de zustergemeente vloeien. Ter wille van de concurrentie-mogelykheid pleitte de heer Westerhof daarom voor een eigen boschplan op de onlangs gekochte plaats van Binnenwyzend. Het lykt niet kwaad, al zullén we eerst na dere byzonderheden moeten kennen, voor we een definitief oordeel kunnen vormen. In een der luxueuste Egypti*he hotels, waar het een komen en gaan is van touristen uit alle werelddeelen. die de schoonheden van het oude Pharao-land willen aanschouwen. ontmoeten elkaar de families Weidllng-Weidling en Black- welL De groot-doende, maar vrij gespochten Weid- llng-Weldllng, een die weet, wat het beteekent: de liefde op 't eerste gezicht, brengt zyn dochter Stef ante byna tot wanhoop; hoe zal de fabel achtige hotelrekening betaald moeten worden. Tobby Blackwell is ernstig verstoord over het coquette leventje, dat zyn moeder leidt en waar van hy n terugslag verwacht in zyn waren huizen. De beide Jongelui zyn het met elkaar eens. hun resp. ouders zullen met elkaar trouwen. Met een doortastendheid, den directeur van groot warenhuis-bedrtjf eigen, organiseert hy het verlovingsfeest, zonder dat de toekomstige „ver loofden nog maar iets bemerken van de voor hen opengestelde vat Zy zyn nJ. de meening toegedaan, dat de kinderen zich zullen gaan ver loven en daartegen is geen enkel bezwaar. Inder daad wordt, door de vooruitstrevendbrtd van graaf Weidllng-Weidling de verloving aingekon- dlgd van Stefanie Weidling-Weidling en Tobby Blackwell. In h hevige scène slingeren de ver wijten tusschen de Jong-verloofden heen en weer Zy besluiten te trouwen, maar aanstonds weer te scheiden. Een voorval in de dancing is aanleiding dat beiden moeten bekennen, elkaar te beminnen en van scheiding is geen sprake mEen rolprent, die enkel door hèt spel der belde hoofdpersonen. Rena te Müller en Willy Fritsch, het aanschouwen waard is. Teveel heeft de regis seur de Oostersche schoonheid en gebruiken op den voorgrond gebracht, waardoor het verband nog al eens ernstig wordt gestoord. Een goed verzorgd byprogramma gaat vooraf. van een bezoek aan deze film zal niemand spyt krdgen. Van het byprogramma dient speciaal ver meld te worden de muzikale Paramount Film van de Tanhauser-symphonie. De weergave van dit grootsche concert, zóó subtiel en te- geiyk zoo grootsch en zuiver, was een bewys van de first-class geluidsweergave die het Victorla-Theater in zyn installatie bezit. De huldiging van H. M. de Koningin in het Stadion is voorts een onderdeel van het programma, dat met spannende aa eerbiedige stilte wordt aangehoord. bloemd in een vorig raadsoverzicht. Alleen willen we aan de vergetelheid ontruk ken een staaltje van het optreden van den heer Pot. dat. als het waar is, wel diens mentaliteit byzonder teekent. Men wete dan. dat bewoners van de Stuart- straat medegedeeld hadden, dat zy, wanneer de palen niet verwüderd worden, zouden be danken als abonné van de Radio-dlstributie. De heer Pot heeft toen ongevraagd me degedeeld. dat hy* wél dit adres kende, doch er in geen enkel opzicht toe had medegewerkt. Het radiobedryf echter vernam, dat de heer Pot een weduwe, die geweigerd had om op dit adres te teekenen, wijl zy radio wenschte, ge dreigd had de huur te zullen opzeggen. Tegen het einde der raadszitting kwam be richt. dat de heer Pot, zoo uit de raadzaal naar de bewuste weduwe was geloopen en haar had aangezegd, dat haar den volgenden dag per deurwaarders-explolt de huur zou worden opgezegd. Een oordeel over een dergelyke handelwyze zullen we niet geven. We laten het met ge rustheid- aan onze lezen over. Naar ons ter oore kwam, zal de gemeente de gedupeerde vrouw niet in den steek laten! Gelukkig maar!

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 14