ONS BLAD Enthousiaste I Prinses Juliana in de-jubelende stad viering van Alkmaars stedelijken feestdag I H H Mr. Wendelaar Talrijke straten in groots chen tooi in i 4 i De Winter’s Banketbakkerij I De stad in feestdos H. K. H. Prinseg Juliana De kinderoptocht De Feestdag Intocht van Prinses Juliana I i Zaterdagavond De reveille Een herinnering aan een regenachtigen 8-Otoberdag vóór enkele jaren Naaar het V ictorie-beeld Zondag B Op het Hofplein I I ZANGHULDE BIJ DEN BURGEMEESTER Hier culmineerde zich heden de feestvreugde Benoemd verklaard tot lid van da Tweede Kamer Plechtige herdenking bij het beeld Inleiding tot de feestelijk heden I I 't k i 5 - - Het Victorielied weerklinkt onop houdelijk in de gezelligheid van de overvolle straten l KATH. ILLUSTRATIE-JA ARC. INBINDEN VANAF 1.75 «Handwerk) Fa. Jan Kuhne, St. Jacobstraat hoek Fnldsen Telefoon 184 VANAF HEDEN UIT DEN VERWARMDEN AUTOMAAT ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20a, ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag. één 55a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 - X ff MAANDAG 9 OCTOBER 1933 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS o 4 NQORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 6 4 de I -- I t >r n< e 4. i begon de feestvreugde pas In den t effect I 4» 5* yfc fl I evenwel zonder vrees voor speurende S. A. of S. S.-mannen. Waar de feestvreugde en de stemming hier reeds Zaterdag zoon hoogtepunt bereikte, be hoeft men niet te vragen wat het met de eigen lijke feestdagen zal worden. maar gen Zoodat nog niet alle hoop is opgegeven, dat. het weer niet al te erg spelbreker zal zijn. Bij een inspectietocht Zondagavond bleek, dat de versieringen gelukkig niet al te zeer door het weer geleden hadden. het trottoir op standaards aardige bloemen- bakken zijn geplaatst; mede door de zeer vele vlaggen is deze straat in feesttooi gestoken. De TUINSTRAAT is eveneens aan weerszijden met bloemversiering aangekleed, terwijl des avonds oranje-lampions branden. De ST. JO8EPH8TRAAT is met pavoiseer- vlaggetjes versierd. De BEROERBRUO is door de gemeente op royale wijze verlicht en biedt van verschillende kanten een sprookjesachtigen aanblik. De bewoners van t ZEVENHUIZEN wisten met groen en bloemen dit kleine gedeelte aar dig te versleren, waarbij de groen met oranje- versierlng van het Provenhuis op den hoek van de Geest aardig aansluit. IIIIIIIIIIIIIUIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIHHII door het feestcomité een schilderij aangeboden, terwijl de kinderen een tractatle ontvingen. In den tuin van bet huis heeft burgemeester Wendelaar hierna een korte toespraak gehou den voor de Polygoon-film over het 8 October- feest. A U et la vandaag voor Alkmaar in dubbelen zin een groote dag. Niet enkel herdenkt een dankbaar nageslacht, dat voor 360 succesvol Na de reveille concentreerde zich de belang stelling weer in de Langestraat, waar onder het baldakijn bij het stadhuis Soli Deo Gloria stond opgesteld. Onder aandachtige stilte der vele aanwezigen werden de volgende nummers ge speeld: Nun danket alle Gott; Psalm 147; Psalm 138; Dankgebed; ’k Heb mjj een wacht op uw muur gesteld; Gezang 184; Wilhelmus; Wie heeft van Alkmaar niet gehoord. Van 9 tot 10 uur strooide het carillon van den Waagtoren z'n pittige vaderlandsche liederen over de stad. I zoo iets als feeststemming. gekozen woorden het feest geopend en de heer Margadant, directeur van Gemeentewerken na mens het gemeentebestuur de ijverige werkers Reeds lang voor acht uur in den morgen had zich een groot aantal reveille-luisteraars op de Steenenbrug verzameld. Ook waren reeds eenlge honderden kinderen bijeen, die onder leiding van den heer Cornells Jonker de eerste liederen op dezen dag zouden zingen. Toen Saint Louis, onder zwaar tromgeroffel, ook was gearriveerd, en nadat de Waagtoren zijn acht slagen had doen hooren. tikte de diri gent aandacht en zette de groote kinderschaar het nieuwe 8 October-lied in; ZIE DEN REDUCTIE-BON IN DIT BLAD CROQUETTEN, SAUCIJSJES en APPELBOLLEN Aanbevelend: LAAT 111 TELEF. SM pische aanlegsteiger met Oostersche verlichting. Het VERDRONKENOORD is weer in denaelf- den trant als het vorige jaar verlicht, met de talrijke in het water weerkaatsende lichtjes. De op de Platte Steenenbrug neergelegde _hoe- vlonder" zorgt hier voor de noodlve stemming. In de HEKELSTRAAT domineeren de stede lijke kleuren overwegend. De hier georganiseer de étalage-puzzle trekt velen derwaarts. De verlichting van de ST. ANN ASTRA AT maakt een uitzondering op de allerwege ge- valgde methode. De eenvoudige transparant- illuminatle brengt een verrassend effect te weeg. In het Stationkwartier spant het SCHARLOO de kroon van de versierde straten. De witte zuilen met rood afgezet, het feestelijke asperge groen, waarmee de stammen der kastanjeboo- men versierd zijn, de vlaggenverslerlng en de verlichting, dat alles geeft deze straat een fees telijk aanzien. De STATIONSWEG is vanaf het Scharloo tot het station met oranjelampions en oavoteeer- vlaggetjes versierd; een aardige entree voor de stad vormt ook de SPOORSTRAAT, waar langs 1 Is bijna wonderlijk. Drié dagen lang schijnt het, alsof de herfst in al zijn guurheid nu ein delijk gaat komen. Gure wind en zelfs dezen nacht nog een plasbul. En ziet, nu op don mor gen van 9 October is het een och’end als zelfs deze zoo bij uitstek schitterende zomer nauwe lijks vermocht te bieden. Een warm zonnetje aan een nog onbewolkten hemel en bladstil. In derdaad. indien de feestcommissie het weer had kunnen uitzoeken, had zij niet beur kunnen kiezen. In de prille morgenzon toont het oude Alk maar zich reeds In vollen feesttooi. Heel vroeg al had de gemeente-reiniging alle straten nog eens extra schoongemaakt en de geasphalteerde wegen met zand bestrooid. Zoo goed als van alle hulaen wappert of lie ver gezegd hangt stil neer een dundoek, icod- wit-blauw, de prlncevlag, of het Alkmaarsche rood-wlt met den burcht. Nog nooit zagen wij zóóveel vlaggen in onze goede stad. Op dezen feestdag is Alkmaar matlneus. Reeds vóór 8 uur Is het een drukte van geweld en staan de trottoirs in de Langestraat vol be langstellenden. Allen zijn getooid niet een of ander nationaal symbool Een heel legertje venters wekt ieder, wiens jas of mantel nog on versierd is, op „oranje nationaal” te koopen. Doch de grootste aftrek hebben gelukkig de ijverige verkoopsters, die ter st ij ving van de kas, het officieele speldje van de 8 October- vereenlging aan den man of aan de vrouw brengen. Zoo Is de Inzet van den feestdag schitterend. Moge de dag zelf even succesvol ver loepen. moet zeker tien jaar teruggaan, toen ter fel'. ..held van het 350-jarig herdenkingsfeest T. M. de Koningin en Prins Hendrik onze stad zochten, om een activiteit en lust tot feest- leren te vinden, gis in de laatste weken door de burgerij ie ontwikkeld. Straten, waarin de bewoners er nooit aan dachten om te versleren, kwamen zich nu aanmelden. Naast gehechtheid aan het groote etedelijke feest, zal ongetwijfeld de golf van hernieuwde Oranje-Hef de welke de laatste maanden ons volk zoo gelukkig heeft beroerd, hieraan niet vreemd zijn. Jammer genoeg is wellicht juist deze zoo spontaan tot uiting gekomen Oranje-llefde oor zaak. dat eenlge antl-natlonale elementen gelukkig vergeefs getracht hebben de alge- meene feestvreugde te verstoren Wij hebben reeds melding gemaakt van het vunzig pamflet, dat vorige week door revolu- tionnairen werd verspreid. Deze actie werd heel spoedig door de politie de kop ingedrukt. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag probeerden revolutionnaire elementen het op andere wijze. Als In de verkiezingsdagen trok men er met den kalkemmer op uit. om ’s nachts de trottoirs met allerlei leuzen te bekladden. Maar ook hier was de politie den heeren te vlug af en sloegen zij niet erg heldhaftig op de vlucht. Voor de ochtend aanbrak waren al de sporen van hun vandalisme verdwenen. Later op den nacht kwamen zij van twee zij den verdacht het Victoriepark insluipen, doch vonden hier de zaak bewaakt, zoodat zij hun klaarblijkelijke plannen om ook hier te schen nen. niet konden uitvoeren. Het spreekt vanzelf, dat hierna het beeld dag en nacht werd bewaakt. De tekst is van M. N. Zwaan en de muziek van Corn. Jonker. Na het zingen van dit lied toog men langs de route: Steenenbrug, Langestraat, Koorstraat. Ritsevoort. Kennemerstraatweg. naar het huis van den burgemeester voor het brengen '-an een aubade. Ook daar had zich een groote men- schenmenlgte verzameld; de politie zorgde evenwel voor een uitstekende orde. De burgemeester had met zijn gezin plaats genomen op het baJcon van het huis en wuifde vandaar de kinderen toe. Het was een zeer vrooiyk gezicht, al die hon derden kinderen met hun overvloed van vlag gen, die zy bij zich droegen, en al de honderden vrooiyke en belangstellende gezichten, die op dit alles toekeken. De feestvreugde werd ten zeerste verhoogd door het prachtige zonnetje, dat alles in een goudkleurig licht zette. Ook Polygoon was volledig vertegenwoordigd en nam met een drietal apparaten de zaak on der vuur. Deze opnamen geschiedden speciaal voor het Victoria Theater., dat hoogstwaar schijnlijk reeds morgen een film van de 8 Octo- berfeesten zal vertoonen. Het nieuwe 8 October-lied werd ook hier ge zongen. wat met een hartelijk applaus van bur gemeester en burgerij werd beloond. Nadat de kinderschaar een driewerf hoera had uitgebracht op den burgemeester, bracht deze een hoera uit op de Prinses, waarmee al len tnstomden. Hierna werd den burgemeester Acht October! wy gedenken 1 Moedig voorgeslacht Door wiens lijden, door wiens strijden. Vrijheid werd gebracht. Eertijds sprak een Burgemeester: ..Burgers, wd staan pal „Voor de vrijheid onzer veste: „Op! naar Alkmaar'a wall” elkaar een bont aanzien geeft. De afwerking is dit keer ook iets minder. Jammer is het, dat ook deze versiering van den regen te lijden heeft gehad. De LAAT heeft dit jaar een ortgineele ver siering bedacht. Langs de geheele straat staan langs het trottoir driehoekige Uchtzuilen opge steld, hetgeen bij avond een zeer Interessant gezicht oplevert. Het geheel voldoet bij avond zeer wel. Het oostelijk einde van de LAAT heeft een geheel anderen aanbllk. Hier heeft men met slin gers groen, welke aan hooge masten zijn beves tigd, en met een kaarsverlichttng, een eenvou dige versiering verkregen. De LANGESTRAAT heeft een versiering van roode en witte doeken, welke dwars over de straat zijn gespannen. De verlichting bestaat uit electrisch verlichte, perkamenten schalen Deze versiering, die overdag wat stijf aandoet doet het des avonds evenwel niet slecht. Vooral gisteravond, toen in den fUnken wind de verlich ting nog al in beweging was. maakte rilt een typisch effect. Echter hebben ook hier wind en regen eenig kwaad gesticht. De HOUTTIL heeft een soortgelijke versie ring ,als het Payglop, eveneens witte en roode lampen, welke tusschen de versiering van groen en bloemen gerangschikt zijn. De MAGDALENENSTRAAT is ook versierd met groen en bloemen, terwijl de verlichting uit witte en roode glazen bollen bestaat. Het ge heel maakt een eenvoudlgen. doch prettiger indruk. Ook de PEPERSTRAAT heeft een. zij het eenvoudige, versiering gekregen van groen, bloe men en electrisch licht. Op den hoek Peper straatHouttll hangt een omvangrijke licht kroon in de Alkmaarsche kleuren. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in de plaat# van den heer H. J. Knottenbelt benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal mr. W. C. Wendelaar, burgemeester van Alkmaar. Naar we vernemen heeft Mr. Wendelaar deze benoeming aan vaard. Om tien uur had de kinderoptocht plaats. Reeds voor tien uur stond de geheele stoet op het oude ziekenhulsterrein opgesteld, zoodat men precies tien uur met den tocht kon aan vangen. De route die gevolgd werd, ging langs het Kerkplein. Langestraat, Schoutenstraat. Laat. Zoustraat, St. Annastraat, Fnldsen. Mient. Langestraat. Hoogstraat. Ged. Nieuwesloot weer naar het ziekenhuisterrein terug. Onder de vele aardige nummers viel vooral een aardige geroep van meisjes met bloemen, welke ontworpen was door mej. Vennik; de twee Kaaadragertjes. die inderdaad zeer aardig waren en een goed uitgevoerd nummer van hst P. N. W. Verder waren tal van versierde fietsen, vlie gende Hollanders, een versierde „kano”, groote en kleine groepen enz. Het geheel maakte een fleurlgen. feestelyken indruk. Langs den weg stonden duizenden naar dezen kinderoptocht te kijken en toonden groote waardeering voor de verschillende der aardigste groepen. Inderdaad had deze optocht een groot succes, waaraan het prachtige weer zeker niet vreemd kan worden beschouwd. Het Hofplein verkeerde reeds Zaterdagavond in een ware feeststemming. Het feest werd ge- opend met een concert door de (kool) ..Huza ren’’ kapel, terwijl het Hofplein-feest-comité in geprezen, die dezen arbeid tot stand hadden ge bracht. Het zal hier dezer dagen ongetwijfeld gezel lig en vol zjjn. jaar de voorvaderen onversaagd en streden voor de vrijheid van stad en inwoners, maar óók is het heden de eerste maal, dat een nazaat van hem, wiens ingrijpen tenslotte red ding bracht aan de benarde veste, aan de oude victoriestad een bezoek brengt. Tftt. bezoek moge dan kort zijn en niet geheel officieel, wij zijn dankbaar dat de opvolgster op den troon van ons dierbaar vaderland, voor enkele uren de hooggewaardeerde en geëerbie digde gast heeft willen zijn der 8-Octoberver- eeniglng, om door haar hooge tegenwoordigheid méér luister nog te zetten by het aloude feest der bevrydlng. Alkmaar heet H. K. Hoogheid Prints Juliana van harte welkom! De bewoners van den KONINGSWEG hebben hun straat een feestelyk aanzien gegeven door een sobere verlichting met lampions en kaar sen. De overige versiering bestaat ook hier uit groen en bloemen. Een andere, zeer goed versierde straat is de DOELENSTRAAT, waar men met groen en oranje-kleurlge lampions welke dit jaar zeldzaam zyn een keurig geheel verkregen heeft. De straat wordt afgesloten door een twee tal eenvoudige, doch smaakvol yltgevoerde •erepoorten. De HOOGSTRAAT heeft een ongeveer de zelfde versiering als verleden jaar. Op regel matige afstanden zyn houten bogen gespan nen, die op smaakvolle wyze zyn versierd met verschillende bloemen. De verlichting bestaat uit celluloid lampions. Hoewel het geheel keu rig is uitgevoerd, maakt het een ietwat styven indruk. Wat meer zwier in de verlichting en de Hoogstraat zou een van de mooiste straten zyn geweest. Natuuriyk is ook de SCHOUTENSTRAAT weer versierd. Het kan niet worden ontkend, dat de bewoners van deze straat steeds iets origineels weten te bedenken. Thans heeft men een versiering van rood-witte doeken, terwyi midden boven de straat een aantal „paraplules" in roode en witte kleur zyn aangebracht, waar in een electrische verlichting. Chineeeche lam pions voltooien het geheet Ook de KERKPLEIN-bewoners hebben een versiering aanvebracht. Met rood-witte wimpels en oranje-lampions heeft men aan het ietwat doodsche Kerkplein een vrooiyk aanzien gege ven. Vermelding verdient een fraaie electrische verlichting, welke aan den gevel van *t HOOGE HUIS is aangebracht. Op eenlgen afstand maakt het een aardig effect. De BREEDSTRAAT heeft zich dit Jaar ook in de ry van versierde straten geschaard Met groen, bloemen en lampions met kaarsverlich ting is hier een eenvoudig geheel tot stand ge komen. Hebben de talryke buurtcommlssies hun uiterste best gedaan of de stad h feestelyken aanbllk te geven, de gemeente is hierin niet ten achter'gebleven. Naast den Bergerbrug is ook de ACCIJNSTOREN geïllumineerd. Een haast ontelbaar aantal lampjes teekenen tegen de donkere lacht de lijnen van dit zoo mooie bouwwerk, dat zich tevens grillig weer spiegelt in het door den Westenwind gerimpelde Kanaalwater. De BIERKADE schept een onmiskenbare Kerststemming met de verlichte boomen en de met zand bestrooide straat. Waardig sluit zich hlerby de ZAADMARKT aan, met de talryke fraai uitgevoerde kaars zullen aan weerszijden van, het Luttik Oudorp. De feestvreugde culmineert hier in „de Graanbeurs die in een gezellige danszaal is gemetamorphoseerd. waar een tweetal banda voor vroolyke muziek zorg dragen. De lllnmlnatte' van 1 FNIDSEN verzelfcrt bij voorbaat succes. Het effect, dat hier ook nu weer met groen en licht is bereikt, is alleraar digst en trekt aller bewondering. De MIENT maakt ’n feéryken indruk, waar aan de door de fa. Lind georganiseerde gondel- tochten niet vreemd zyn, meer speciaal de ty- Dutzenden en duizenden menschen stonden geschaard langs den weg, die de auto van de Prinses zou volgen. Het was een Imposant ge zicht al die velen daar te zien staan, waarvan velen van kleine of groote vlaggetjes waren voorzien. Alvorens H. K. H. zich naar het Vic- torlabeeld begaf, mocht zy van de leerlingen van de Julianaschool aan de Tallngstraat een bloemenhulde in ontvangst nemen. Reeds om kwart over 11 stonden alle leerlin gen van deze school met onderwyzers en ondér- wyzeressen alsmede het schoolbestuur voor de school, die op eenvoudige, doch passende wyze was versierd, opgesteld. Alle kinderen waren voorzien van een rood-wit-blauw of oranje vlaggetje, waarmede zy, toen de Prinses tegen half 13 arriveerde, uit alle macht zwaaiden, onder daverende toejuichingen en hoezee-ge- roep. De bloemen werden door een klein jonge tje en een dito meisje overhandigd. H. K. H. dankte de kleine kleuters voor deze hulde. Na deze hulde reed H. K. H. met haar gevolg langs de Juliana van Stolberglaan, de Kenne- mersraat, alwaar zy voor het belastingkan toor eveneens een hulde in ontvangst had te nemen, evenals op het Ritsevoort. Choorstraat en Langestraat door de Houttll. langs het Waagplein, waar H. K. H. door kaasdragers, padvinders en Graalmeisjes werd gehuldigd’ door Peperstraat. Dyk en Heerenstraat naar het Vic(ortgpa<k.,Z>p dezen rytoer werd H. K. H. door de 'duizebden op hartelyke wyze toege juicht. ■1 1 telllgst reuzen.café. Een geweldige dansvloer We zelden het reeds eerder; nog nimmer was het aantal straten dat „iets gedaan" had zóó groot. Ditmaal niet enkel in de binnenstad doch ook dat gedeelte dat men gemeeniyk „de buitenwyken” noemt. We willen een poging wagen zooiets als een overzicht van al het moois te geven, maar loopen daarby het gevaar niet geheel volledig te zijn. Mocht echter een straat vergèten zijn, dan wyte men dit niet aan opzet Zelfs aan een journalist ontgaat in deze drukke hagen wel eens iets. In het Zuidelyk stadsgedeelte maken al da- deiyk het VARNEBROEK en de LINDFNLAAN een prettlgen indruk. Hier behoefden geen pa len gezet te worden. De boomen vormen een natuuriyke versiering, waartusschen de kruis gewijs gespannen oranje-lampions het uitste kend doen. Natuurlijk ook hier bakken met bloemen. De HEILOéRBRUG heeft, dank zy Gemeen tewerken, een stylvolle versiering met bloemen én vlaggen. 1 Vooral by avond is de entree hier naar de Stad schitterend. RITSEVOORT én CHOOR STRAAT hebben één dak gekregen van oranje- llcht, waartusschen de vaantjes vrooiyk wap peren. Een bekend feit is, dat stadsgrachten onbe grensde mogeiykheden bieden voor versiering. Een werkeiyk verbluffend mooie oplossing heb ben de bewoners van de OUDEGRACHT ge vonden. De sleriyk neerhangende slingers van licht weerspiegelen zich eindeloos in het water en maken het geheel tot zoo iets sprookjesach tigs als we zelden zagen. Een van de best afgewerkte versieringen is ongetwyfeld die van het PAYGLOP. Het is een eenvoudige, doch keurige versiering van groen en bloemen, waartusschen de witte en roode electrische lichtjes een aardig effect maken. Ter opluistering is leder huis voorzien van een rood-wit-blauwe „eenheidsvlag”. De BOTERSTRAAT heeft dit jaar een een voudiger versiering dan voorgaande jaren. Het is een versiering van groen, bloemen en lam pion* die helaas veel van den regen te lyden hebben gehad. Op de trottoirs zyn op bepaalde afstanden witte bloemenzuilen opgericht. Ook de HUIGBROUWERSTRAAT doet het dit jaar wat minder dan voorheen. Het is ook hier een eenvoudige versiering van groen en bloemen met veelkleurige lampions, wat met Uiteraard avond. Het groote probleem was het weer. Zou dan de zomer, die maar niet eindigen wilde, plot-, sellng afscheid nemen op het voor Alkmaaz meest ongunstige tydstlp? t Is waar, we zyn al een stuk In den herfst, en met het oog op het weer zou het goed zyn geweest, wanneer indertyd de Spanjaarden wat eerder tot het verstandige inzicht waren gekomen, dat er in Alkmaar voor hen niets te halen was. Zaterdagavond had het al wat gemotregend. toen Zondagnacht en ook in den mor gen nog de plasregens neerplensten. werd het ergste gevreesd. Gelukkig draalde de wind, en het werd winderig maar droog weer. lelijkheden gehouden werden, stroomde het pu bliek naar de Korenbeurs. Daar had de buurt- commissie het knappe staaltje geleverd dit tm- posante gebouw om te tooveren in een allerge- --"“T en F twee prachtige bands brachten er dadelijk de I ‘•temming in. Eerst echter had de commissie voorzitter. de heer Hlldering. met enkele goed- BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR TeMoon Administratie 433, Radactia 633 ABONNEMENTSPRIJS) Par kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar f 2 85 MM geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V. DnJckerij De Spaarnestad - Haarlem Doordat 8 October ditmaal op Zondag viel, is het eigeniyke feest verplaatst naar den 9en. Dit bracht mee. dat eigenlijk een drietal feest avonden geschlkbaar waren. Het bestuur der 8- Octobervereenlging -had dan ook in het vooruit zicht gesteld, dat drie avonden verlicht kon worden. Jammer genoeg is dit practise!) niet, mogeiyk gebleken. Onder geen enkele voorwaarde wilde de lei ding der Lichtbedryven riskeeren. dat door over, belasting van het net storing zou ontstaan. En hierop zou alle kans zijn, wanneer naast de maximale Zaterdagavondbelasting het net óók nog belast zou worden met de 5 i 6 honderd duizend kaars sterke feestverlichting. Zoo is di recteur Hofmann met zyn staf den geheelen avond in de weer geweest om overal de belasting van het net te meten. Wy waren er getuige van dat op den vooravond de meting van sommige straten uitwees dat zonder eenlge feestverlich ting de maximum belasting bereikt of overschre. den was. Er kon dus geen sprake zijn daar nog nieuwe belasting aan toe te voegen. In de buitenwijken, waar minder zaken ge- gevestigd zyn. was men beter af. Daar kon reeds genoten worden van den feeërieken aanbllk der leestverlichting. Te 10 uur gaven vele winkeliers gevolg aan de •ansporing om hun zakenlicht te verminderen en na nieuwe zorgvuldige metingen, werd alles vry gegeven en baadde de stad plotseling in een *ee van licht. Doch ondanks dezen kleinen tegenslag was het ..Zaterdagavond reeds geweldig druk en was er af Behalve naar t Hofplein, waar openluchtfees- twee landauers en in gezelschap van St. Louis een rytoer maakte door de stad. Een serenade werd gebracht by de donateurs van de Hof- pleln-buurt-vereeniging. Ondertusschen stroomde een groote massa publiek op t Hofplein te zamen, waar de reeds genoemde „Huzaren" zich geducht weerden en allerlei populaire schlagers ten gehoore brach ten. Op het plein, dat doqr een aantal sterke lampen, welk aan kleurige masten waren be vestigd. wordt verlicht, Is een dansvloer ge legd, waarop danslustigen hun hart kunnen op halen. De muziekkapel is in de bekende hou ten tent ondergebracht. Ook Zondagavond was het op het Hofplein zeer druk. Verschillende caféhouders hadden muziek of voordrachtkunstenaars geëngageerd. Buzonder gezellig was het in de groote zaal van het „Gulden Vlies” door den eigenaar omgetooverd in „Ober Bayern Daar speelden 13 (Hollandsche) bergmuzlkanten en door kell- ners in hetzelfde flatteuze' costuum werd den gasten In orgineele potten het edele gerstennat opgediend. Zonder veel phantasie kon men zich ver plaatst denken in het gemoedeiyke Alpenland. Om kwart over elf trokken het bestuur van de 8 Octobervereenlglng en de feestcommissie van het gebouw „De Unie”, met den krans, in optocht naar het Vlctorlabeeld Men ging langs de volgende route: Koorstraat. Langestraat. Gourtil, Peperstraat, Dyk. Heerenstraat, naar bet Victoriapark. Ook op den Dyk, waar enkele vereenigingen en de padvinders stonden opgesteld, werden de Prinses bloemen aangeboden, n.l. door de da mes R. Koppen en G. Paber, namens het Nat. Jongeren Verbond. In dichte drommen wachten ook bjj den in gang van het Victoriepark de duizenden toe schouwers. Nadat de Prinses, die ook hartelyk werd toegejuicht, met kapitein Softbuten de eerewacht van de Byzondere Vrywilllge Land storm geïnspecteerd had. werd H. K. H ver welkomd door burgemeester mr. W o. Wende laar, die niet ambtsketen getooid was. waarna zy zich naar het Vlctortebeeld begaf. Hier werd het bestuur der 8-Octobervereeniglng aan de Prinses voorgesteld en werden door de jon gejuffrouw Nelly Stlkkel een bos anjers in de Alkmaarsche kleuren aangeboden. Daarna nam H. K. H. plaats op de met een sleriyk baldakijn overhuifde estrade. Rechts van H K H was gezeten de hofdame freule Bentinck, links bur gemeester Wendelaar, terwyi mr. baron Boud daar achter plaats nam. De prinses was geheel in het lila gekleed, met zwarte shunkvos. Nadat de hooge gasten gezeten waren, bood mej. Trude Leesberg een programma in pracht band aan. Rechts van de estrade hadden de officieele genoodigden plaats genomen, terwyi de leden der 8-Octobervereeniglng een haag om bet beeld vormden. Onder leiding van den heer C. Jonker zong een gemengd koor „Bede voor Vaderland" van Valerius.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 13