J congres der Joseph sgezellen De Merapi werkt Uitvoering der sociale verzekering RADIOPROGRAMMA ORGANISATIE OPENBARE ORGANEN TE ROTTERDAM B 7 MAANDAG 9 OCTOBER Dinsdag 10 Oct. 1933 In de tied en Kernvorming bepleit Trottoir onder stroom „Van W yzigingen Crisisheffing op suiker Vlemorie van Antwoord De Liebaard DE BRAND TE VLISSINGEN Het werldoozenvraagatuk ZAANDAMS BEGROOTING KLOPT Treinontsporing te Woerden ff. Het merkwaardige torentje gespaard Datum van inwerkingtreding nog niet bekend Aan de gevolgen overleden KONINKLIJKE GIFT Opening Senioren en commiaaariaaen byeen ter afwerking van een wel voorzien programma Alleen J. Amsterdam I, „Het werkloo- llng Wederom een gaaexploaie Gezellen uniformverbod en ..Het Slotwoord Centraal-Praeaea om nus Inleiding kapelaan Simona T elegrammen Aan H. M de Koningin: sloten. begeleiding c. ,.Van zessen Rede Mr. Goaeling decentralisatie geen van oude wel moet Zonder bezuiniging of belaating- verhooging Thana electriache achokken te Aalsmeer VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Spr. wilde daarom ook de staatkundige vor ming ter band genomen alen door de Jeugd organisatie, in casu door de Gexellenveree- niging. ons van onderling contact tusschen de afdeellngen voor gehuwden van het Centraal Verband. Praeses van Galen besloot deze bijeenkomst met een slotwoord tot de aanwezigen. vorming moeit geschieden. Deze moest niet het karakter an linemen vah een cursus in staats inrichting al wilde spr. het nut van dergelljke cursussen in tot geheel niet in twijfel trekken. Ook moet 1 tt geen uitgespannen behandeling worden van vraagstukken van practische poli tiek. BERICHTEN OPGENOMEN IN EEN DEEL ONZER VORIGE OPLAAG Na een korte gedachtenwisseling besprak de heer PAUL BUIJSMAN uit Lutjebroek werkloozenvraagstuk op het platteland." Voor de-*g>olltieke organisatie zelf bleef daar bij slechts de taak over om in nauw permanent contact te blijven met jeugdorganisatie en lel- d'ng, en om verder voor jongeren, die daartoe belangstelling toonen. gelegenheid te scheppen om mee te doen aan geschikte onderdeelen van zijn werk docr studie en zelfwerkzaanih’ d. Als tweeoe hoofdpunt behandelde spr. hoe de bank zal laten, omdat grooter nut belooft. BEROMUNSTER. 4fi0 M. 8.30 Gramo- foonmuzlek 7J6 Vocaal concert 8.30 Concert. ROME. 441 M. 7.35 Gramofoonmuzlek 7 50 Inleiding tot de opera. Zie Milaan. De dige Remmer tusschen de wagen» beklemd een den bü- De In het groote gebouw der St. Josephsge- sellen aan het Stationsplein te Rotterdam is Zaterdagmiddag het Senioren- en commis. sarissencongres van het Centraal Verband «Ier St. Josephsgezellen-vereenlgingen In Ne derland geopend. Pi RUS (Radio). 17’5 M. 13 20 Gra mofoonmuzlek 7.10 Gramofoonmuzlek 8 30 Gramofoonmuzlek 8.50 Concert o. 1. v. Plerre Monteue. MILAAN. 331 M. 7.00 Gramofoonmu zlek 7.50 Operette ..Guglielmo Ratcliff opera van Mascagni. REEKERS, van zenvraagstuk in de steden." In dit verband, aldus mr. Goaeling. kan men niet missen de leiding van den socialen pries ter. ofschoon men toch een scherpe scheiding moet houden tusschen Kerk en partij, tusschen geestelijk en wereldlijk gezag. Spr. toonde aan, dat deze zienswijze geheel strookt met het pro gram der Gezellenvereeniging. Ten slotte waarschuwde spr. tegen stroomin- gen. die zich in het bijzonder aandienen als geestelijke bewegingen, daar er voor katholie ken slechts één geestelijke <peweging bestaat: de Kerk, wier leerstellingen alléén tot saam- hoorigheid en eenheid, ook nationaal, kufifien voeren. Na een gedachtenwdsseling over deze inlei ding kwam men tot de algemeene rondvraag. Ook Aalsmeer beleeft thans evenals Bloemen dag! de sensatie van geheimzinnige electrische schokken, die eerst tal van menschen aan bet schrikken brachten, doch die daarna als een prettige afwisseling werden beschouwd, m bet bijzonder door de jeugd. kan beteekenen iddoel van 1 slechts Hierbij kwam om ter sprake de gevolgen, die het uniformverbod kan hebben voor de Gezel lenvereeniging. speciaal wat betreft de oranje- zwarte fietsvlaggetjes en de uniformen van Kol- plngs lijfwacht. De centraal-praeses gaf in dit verband als zijn meening te kennen, dat deze Insignes, als zijnde van niet-politieken aard, niet onder de bepaling vallen, doch waarschuw de dan ook. dat men deze kenteekenen niet moet dragen of gebruiken bij staatkundige be- tooglngen. Mocht nu een agent van politie er gens van andere meening lijn en b.v. gebieden, een vlaggetje weg te nemen, dan kan men het gerust tot een proces-verbaal laten komen. 600 leekenleiders der St. Josephsgezellen in Nederland, vertegenwoordigende 12000 gezellen getuigen Uwe Majesteit eerbied en hulde. VAN GALEN. Centraal-praeses. Nadat In de foyers van 1 Gezellenhuis koffie was gedronken, werd te half drie begonnen met de opvoering van het zinnespel ,,Vi„ door leeke.spelers van de Over het stuk hebben wij DJOCJAKARTA, 7 Oct. (Aneta.) Van den Merapi werd gistermiddag een explosie waargenomen tot een hoogte van 800 meter. Vannacht werd een vuwgloed achterin den krater geconstateerd, vanmorgen dsrom een gaaexplosle. Hoofdzaak bij de staatkundige Jeujdm ming moet zijn het behandelen van funda- menteele vraagstukken, die tavbü niet moeten worden voorgesteld als dogma's, die men van het kerkdijk gezag b< efl te aanvaarden, doch als logisch uitvloeisel van de katholieke levensbeschouwing, neerge legd In de passelijke zendbrieven. Spr. noemde als zoodanig: de verhouding van Staat en individu, van Kerk en Staat, van gevag en vrijheid, de plaats van de volks vertegenwoordiging, de maatschappelijke ordening in beroepsstanden en de taak van de overheid tegenover den bezitter. Voorts waren telegrammen gezonden aan Mgr. Aengenent. bisschop van Haarlem en aan Mgr. Hürth, te Keulen, generaal praeses van het Ge zellen-verband. Nadat onder van Rotterdam Dezer dagen werd bij het oversteken per flets van een weg te Ellecom. de «-jarige heer H. C. Nas. directeur der Renaldo-sigaren-fabriek te Dieren, door een motorrijder aangereden, ten gevolge waarvan belden kwamen te vallen. Zaterdagmiddag Is de heer Nas aan de gevol gen overleden. De motorrijder, de 45-jarige heer De Ruiter uit Arnhem, wien geen schuld treft, werd aan een been gewond en zal gedurende H. M \je Koningin heeft een gift van vfjf- cuiaend gulden geschonken ten bate van bet Nationaal Crisls-comlté. Het gaat er in onzen tijd om: er op of er on der. We mogen niet blind blijven voor de ont- zettende verwording dte ook in het katholieke volksdeel plaats grijpt. Gewaakt moet worden, dat de werkloosheid niet leidt tot nog erger dan stoffelijk verlies. Want naast stoffelijken dreigt ook geestelijke nood. Het Kolpingsprogram en het idealisme, levend In de jonge gezellen zal het mogeljjk maken, den strijd te winnen. Kem. vorming op religieus gebied, doordrongen van offergeest, noemde spr. het middel dat daar toe leidt. H(j waarschuwde tegen de krachten die werkende zijn om tusschen nriyjrer en volk een klove te scheppen. Het Kolpingsprogram stelt zich daartegenover, door het nauwe ver band tusschen den priester-gezellenvader en de leden met hunne gezinnen voor te schrijven. Dat Kolpingsprogram moet in het bijzonder uit gebreid worden over de jonge werkloozen zesaen klaar” Van alle zijden waren de gezellen naar de Rottestad opgetrokken waar zij door de plaat selijke afdeellng ontvangen werden in het gast vrij gezellenhuls, waar het om vier uur reeds een heele drukte was. Kleur en levendigheid in de massa werd gebracht door de vele vaandels en de bonte uniformen van Kolpings lijfwacht. Onder de meer dan zeshonderd aanwezigen merkten wij op den heer Nivard, wethouder der gemeente Rotterdam, mej. A. Meyer, lid der Tweede Kamer, den Zeereerw. heer Mol, direc teur van de R_K. Jongenscentrale, den heer A. Kuüpers, bestftrslid der R. K. Werkgeverever- een., alsmede enkele dames van het hoofdbe stuur van de Graal. Van Z. H. Exc. Mgr. Aengenent, bisschop van Haarlem, was een brief, van den Hoogeerw. heer Heeswijk, deken van Rotterdam, een tele gram ingekomen waarin zij van hun belangstel ling blijk gaven. WEEN'EN". 517 M. 6 30 Concert door het Weensche Svmnhonle-orkest 8 05 Concert door het Weensche kamerorkest 0.50 Gramofoonmuzlek. Zaterdagnacht hoorde een tweetal agenten, die op den Utrechtachestraatweg te Woerden surveilleerden onverwachts een geweldigen knal. B(j onderzoek bleek hun. dat een goederentrein was gederailleerd, tengevolge van een botsing tegen een stootblok Direct stelden zij pogingen m het werk om den 38-jartgen remmer A N. Bit Zuilen die met zijn boenen bekneld zat tus schen de wagens, te bevrijden. Het duurde éch ter nog geruimesi u;d voor ze hierin slaagden. Het slachtoffer moest met een dij been breuk worden overgebracht naar de RUksklinleken te Utrecht. De tweede remmer was met den schrik vrijgekomen. De materieele schade Is vrij aanzienlijk. De burgemeester heeft in Zijn kwaliteit van wethouder van financiën de concept-begroeting voor 1934 opgemaakt en is er in geslaagd, deze begroeting sluitend te maken, zonder nieuwe bezuln.gingen oi belastingverhooglng in te voe ren. Deze concept-begrootlng zal nu, aldus ..Het Volk" ter behandeling aan de andere wethou. ders worden voorgelegd. Het zal dus nog wel een aantal weken duren, voordat de begrootlng in druk verschijnt. Te vijf uur vereenigden zich de congreganlsten voor de eerste bijeenkomst in de groote stijl volle schouwburgzaal. Na vlaggengroet, en een saluut door tamboers en bazuinblazers traden de leden van den Centralen Raad en het Cen traal Senioraat de zaal binnen, waarna door de aanwezigen staande het Vlaggelied werd ge zongen. De heer Jan Hersbach, vice-voorzitter van het Centraal Senioraat heette vervolgens de aan wezigen welkom op het congres en wenschte hun prettige en vruchtbare congresdagen toe Vijf.en-tachtlg procent van ale senioren en commissarissen hier tegenwoordig te zien, on danks afstanden en druk der werkloosheid, is een bewijs van sterke saamhoorigheid, Is een bewijs van algemeene belangstelling voor de actueele onderwerpen, die op dit congres be- sproken zullen worden. Maar tevens een spre kend bewijs, welk een vooraanstaande plaats de leekenlelding in de Gezellenvereeniging, in Kolpingsgezin, inneemt onder de topleiding den Gezellen vader, den priester-praeses. Nadat vervolgens de zangclubs van de afdee- lingen Rotterdam en Schiedam een zangnum mer ten beste hadden gegeven, was het woord aan den Weleerwaarden heer kapelaan W. H. Simons, vlce-praeses van de afdeellng Amster dam Vin, die een Inleiding hield over „De godsdienstige en sociale kernvorming”. LUXE.MBOt KG. 1191 M. 750 Belgi sche avond: concert no 2 voor pleno en orkest 8 40 Orkestconcert 9.20 Ka mermuziek* wartet voor hobo, viool, viola en violoncel van Mozart 9 40 Orkest concert 10.50 Dansmuziek. In verband met geruchten over "n verhooglng van den suikeraccljns, die reeds op 18 October zou ingaan, weet ..Het Volk” mee te deden, dat van een zoodanige verhooglng geen sprake was. Wel Is een crisisheffing op suiker In voor bereiding Deze maatregel Is echter nog niet In zoodanig stadium, dat reeds over den vermoe- delijken datum van Inwerkingtreding eenige mededeellng zou kunnen worden gedaan. de opvoering van klaar”, uitgevoerd afd. Rotterdam L eenigen tijd geleden reeds geschreven toen het voor de eerste maal werd opgevoerd ter ge legenheid van het jubileum der afd. patroons. Het zeer irreèele gegeven bedoelt de waarde van het gezinsleven als meest natuurlijke levens uiting In het licht te stellen. O.l. komt deze bedoeling slechts oppervlakkig tot uiting in de drie bedrijven die de kem van het stuk vor men. Maar voor de uitbeelding door de jeugdige spelers van de in het algemeen zeer moeJijke rollen hebben wjj niets dan lof. Vooral het derde bedrijf. levensavond werd voortref felijk gespeeld, ofschoon wij het stuk zelf juist hier het zwakst vonden Intusschen Is de bedoe ling: aan de leiders der ander» afdeellngen een geheel nieuwe genre van dllettanten-tooneel te laten zien, volledig geslaagd en de aanwezigen waren over het spel zeer tevreden. De afd. Rot terdam I heeft eer van haar werk, zooals dat trouwens voor het geheele congres mag gelden. Te vjjf uur vereenigden de congressisten zich In de groote nociëteitszaal van de diergaarde tot een diner, dat onder de geestige leiding van den Weleerw. heer Weenlnk. van Amsterdam, een zeer geanimeerd verloop had, en een waardig slot mocht heeten van deze tweejaarlijksche „Kaderoefenlng in groot verband” van de Ne. derlandsche Gezellen. opdracht, te spreken over „de staatkun- vormlng onzer Jongeren" vooronderstelt Het verschijnsel vertoonde zich in het nieuwe plan Zuid in de Handleystraat aldaar, waarin een betrekkelijk nieuwe asphaltweg ligt. Tot heden echter heeft deze weg zich als een zeer behoorlijke weg gedragen en ook nu doet het geval zich niet op het asphalt, doch op het met klinkers bestrate trottoir voor, dat voor de winkels ligt. Een dame wilde met haar hond, aldus vertelt „De Telegraaf', een dezer winkels binnengaan, doch op de stoep bleef het dier sidderend staan om daarna als een dolleman te gaan springen. In den winkel was de hond weer rustig, maar toen h(j weer buiten kjvam, herhaalde zich het verschijnsel. Men was juist de straat aan het schrobben. Nu kregen ook de menschen het te kwaad. Een jongen, die naar den winkel kwam, kreeg een geweldigen schok en sprong bijna een Meter in de hoogte Hetzelfde ondervonden na hem nog tal van anderen. Het typische Is, dat het verschijnsel zich al leen voordoet als de straat vochtig is. Zoodra deze nat wordt gemaakt begint het spel op nieuw. Tot op dit oogenbllk Is het raadsel nog niet opgelost. het aantal leden van HAVENTRY. 1554 M. 12 20 Orgelcon cert 1250 Concert door het Paramount Astorla-orkeat o. 1 v. Anton 150 Con cert door het Studlo-orkest o 1. v. Can- tell 4 50 Concert 7 40 Russische Band. WAMCHAU. 1411 M. 5 40 Pianore cital 7.20 Concert door het omroepor kest o. 1. v. J. Ozrrunskl 9.30 Dans muziek. - i wetsontwerp beoogt geen prin- cipiëele wijziging van het bestaande Na een schets te hebben nood welke heerscht onder de jongere loozen, achtte spr. het de taak der St. Josephs- gezellenvereenlglng. als feitelijk de belangrijk ste organisatie op het gebied van R. K man nelijke jeugdzorg, om in dezen nood leniging te brengen. Dat de vereenlglng haar taak begrijpt, bleek reeds In de eerste maanden van 1931, toen de afdeellngen Amsterdam en Rotterdam haar lo kalen reeds openden voor het toenemend aan tal werkloozen. Thans organiseert Rotterdam o. m. 20 ontwikkelingscursussen, terwijl In Am sterdam 19 vak- en 23 ontwikkelingscursus sen loopen. Spr. gaf vervolgens eenige wenken bl) het ter hand nemen van werkloozenzorg, waarbij hij er op wees, dat werkloozenzorg gecentra liseerd dient te geschieden en dat zij altijd den arbeid als middelpunt moet hebben. Ten slotte zette hij uiteen hoe propaganda nood- zakeljjk is. waarbij hij een overzicht gat van de propaganda die in Amsterdam gevoerd wordt door middel van mededeellngen en foto’s in de pers, brochures, radlo-berichten en huis bezoek. Terugkeerend tot de eerstgenoemde oorzaak "Wilde kap. Simons ten volle erkennen, dat de tekortkoming niet ligt in een gebrek aan acti viteit. Over de actie naar buiten valt niet te klagen. Maar hoe staat het met de actie naar binnen, met de zelfheiliging? Toch Is dit laat ste het voornaamste: het komt er op aan, ka rakters te kweeken. Om tot deze eigen, persoonlijke oefening te komen, begint men niet in de massa, doch in de kern. Degenen die den moed hebben om aan dit programpunt te beginnen, vereemgen zich in een bepaalde onderafdeellng voor kernvor ming, genaamd de Paladijnen. ggeven van den werk- twee vaststaande feiten. nJ. dat het geen vraag meer is. of de jongeren staatkundig gevormd moeten worden en ook niet of wij. Katholieken op die vorming ons stempel moeten drukken. Slechts wilde spr. twee opmerkingen voorat doen gaan. nl. ten eerste dat verschillende ge dachten. die reeds lang door Katholieken zijn verkondigd thans door andere groepen worden overgenomen en als nieuw voorgesteld: hij toonde dit aan aan sommige programpunten van de N S. B. Ten tweede wees hij er op. dat staalkundige vorming nooit vorming voor den Staat, daar het Ftadd den mensch Individueel Is, ofschoon net in gemeenschap bereikt kan worden. 1 Vervolgens komende tot zijn eigenlijk onder werp, wilde Mr. Goseling zich wederom beper ken tot twee kanten van het vraagstuk. Als eerste vraag wilde hij daarbij behandelen: wie moet bij de staatkundige vorming de leiding hebben. Een vorming die van méet af aan in een centraal verband vanwege de politieke partij zou worden geleid leek hein niet doelma tig. Deze zou het gevaar medebrengen dat de jongeren reeds op school ..aan politiek gaan doen De staatkundige vorming zou daarmede ook te veel op den vóórgrond geschoven kun nen worden, en een beletsel kunnen gaan vor men voor de harmonische ontwikkeling. Men vergete niet dat vooral voor katholieken de poli tiek slechts een deel is van het geheele levens werk, en dat men de rangorde der verschillende waarden niet uit het oog mag verliezen. De jeugd moet allereerst gebonden zijn aan haar dagelijksch werk, aan haar beroep: dat is het centrale punt van haar levensuiting. Tegen uitbreiding van het bestuur van den raad van arbeid met twee bestaat bij den minister bezwaar, omdat aantal van vijf leden, met inbegrip van voorzitter, te groot is voor het regelmatig eenkomen voor de afdoening der zaken, minister is Intusschen aan geopperde bezwaren tegemoet gekomen, door In het wetsontwerp twee wijzigingen aan te brengen, waanan de eerste den zittingstljd van het lld-werkgever en het lid-arbelder terugbrengt tot drie jaren, waarmede invoering van een rouleeringssysteem wordt mogelljk gemaakt, en de tweede het aan tal plaatsvervangende leden verdubbelt. Het oude beursgebouw te Vlissingen. dat Zaterdagmorgen Is uitgebrand, dateert uit de zeventiende eeuw. Het gebouw werd door de gemeente in 1938 geschonken aan de Vereenl glng „Hendrick de Keyser”, met de bepaling, dat het gebouw zou hersteld worden. De ver- eeniging heeft aan deze voorwaarde voldaan. Op 25 JuH 1928 had de plechtige opening plaats. Sedert dien Is het gebouw In gebruik bl) een eafé-restauranthouder Het merkwaardige van het gebouw is het torentje, dat er op staa- Dit torentje is gespaard gebleven. Door de gemeente wordt het thans gestut. Men hoopt dit torentje te kunnen behouden. BRUSSEL. 5O9 M. 12.20 Gramofoon muzlek 12.40 Pianorecital 12 45 Gra- Spr. begon met te wijzen op de groote afme_ ‘tlngen welke de geloofsafval in Nederland tn den laatsten tijd heeft aangenomen, en achtte dit een gevolg eensdeels van een tekortkoming van de katholieke jeugdzorg in vroeger tijd, an derzijds van de droevige soclaal-economlsche omstandigheden waarin veel menschen leven Een derde oorzaak Is het gemis aan arbeids vreugde, gevolg van de mechaniseering van den arbeid. van de harmonie I het „God van Arbeid" was gezongen, werd terstond het woord gegeven aan Mr. C. M J. F. Goaeling. lid van de Tweede Kamer der State.i-Generaal. die sprak over „De staatkundige vorming Onzer Jongden.” Aan een bezwaar betreffende het wegvallen van den invloed der belanghebbenden bU het toezicht op de raden van arbeid is de minister tegemoet gekomen door uitbreiding van de be voegdheid van den raad van toezicht op de Rljksverzekeringsbank. Naar het aldus gewijzig de voorstel moet de raad van toezicht door bet Bankbestuur worden gehoord alvorens dat be stuur tot toepassing van het bepaalde bij art. 69 overgaat. Voorts la thans voorgeschreven, dat op een beroep, als bedoeld In het derde lid van art. 43. niet wordt beslist, dan na voorat bij den raad van toezicht Ingewonnen advies, ter wijl eenzelfde voorschrift is opgenomen in art. 57, lid 2. met betrekking tot het beroep, Onge steld tegen een beslissing van het Bankbestuur met betrekking tot de goedkeuring van de be groeting van een raad van arbeid. In verband met de opmerking, dat in het wetsontwerp niet is bepaald, dat het Bankbe stuur verplicht is, aan den raad van toezicht desgevraagd Inlichtingen te verstrekken, ves tigt de minister er de aandacht op. dat die ver plichting Is neergelegd in de instructie voor het bestuur en den wiskundig adviseur der Bank en de aan dat bestuur ondergeschikte ambtenaren, vastgesteld bij K. B. van 16 Juni 1933 Bij art. 40 wordt aangeteekend. dat inderdaad ook naar de meening van den minister met een beroep op den minister kan worden volstaan. Het artikel is dienovereenkomstig gewijzigd. Ook in art. 43 is beroep bjj de Koningin vervangen door beroep op den minister. Art. 70 Is In dier voege gewijzigd, dat de ge schillen door den minister zullen worden be slist. Bij art. 82 zegt de minister, dat er z. 1. geen bezwaar bestaat om de geheele wet op één tijd stip In werking te doen treden. Een overgangs bepaling Is alsnog aangebracht in verband met de voorgestelde samenstelling van de Raden van Arbeid. Een overgangsbepaling ten aanzien van de voorzitter* wordt niet noodlg geacht. De op het tijdstip van het In werking treden der wet functionneerende voorzitters zijn te erkennen van dien dag voor onbeuaalden tijd benoemd. Fakkeloptocht Te negen uur werd een fakkeloptocht ge houden. waarbij de Centraal-Praeses der ver- eeniging. de Zeereerwaarde Heer J. Th. van Galen een toespraak hield. Vervolgens sprak pater P. C. Blesta O P. een tort woord tot de vergadering omtrent het Uebaard-werk. De Liebaard is het vacantle- ■ehuis der Gezellenvereeniging, tot voor kort jelegen nabij Apeldoorn. Het Is de bedoeling het gebouw in de toekomst ook als clubhuis te ge bruiken, waar In het najaar en in den winter districts- en sectievergaderingen, studiedagen e.d. gehouden kunnen worden. Spr, wekte de gezellen op tot steun en vooral tot persoonlijke kennismaking met de Liebaard. Daarbij ver telde hij dat men het plan heeft, een nieuw en grooter gebouw te betrekken dat veel naderbij gelegen zal zijn, hoogstwaarschijnlijk aan den rand der provincie Utrecht. Ook zal men zich daar minder met de ruimte behoeven te behel pen. Een verzoek van pater Blesta om per lid het Liebaardwerk te steunen met een bijdrage van een kwartje per jaar werd met applaus aan vaard. De centraal praeses, de Zeereerw. heer J. Th. van Galen, onderstreepte nog even de woorden van pater Blesta over het groote belang van de Liebaard ook voor de organisatie van het Gezellen-werk. Met het zingen van het Kolpingslied werd de vergadering gesloten. leven alléénwe moeten ons eigen leed, onze eigen moeite en zorgen alleen dragen. Anderen begrepen zoo weinig van hetgeen er in ons om gaat, bevroeden zoo weinig van de motieven die ons leiden, de bedoe lingen die wij hebben, de meening die bij ons voorzit. Onze daden wor den door anderen beoordeeld uit het gezichtspunt van hun eigen denk wijze, hun eigen bedoelen. Slechts 'n enkele poogt in het eigene, zelfstan dige. van anderen verschillende ik" van onzen persoon door te dringen. We moeten onze eigen zwarigheden meestal alleen uitvechten en ons zelfstandig door het leven slaan. We moeten nu eenmaal leeren alleen te staan op de wereld en ons zelf te helpen. Help u zelf zoo helpe u God Op het platteland De heer Buysman stelde voorop dat ook de terugkeer tot betere economische omstandighe den tot voorwaarde heeft teriigkeer tot Chris tus onzen Konlng. Het doel van de werkloozen zorg van de vereenlglng wordt juist uitgedrukt door het woord van Vader Kolping: „WU willen in den maalstroom des levens een huls des vre- des bouwen." Alleen het geloof nu kan den jongen werklooze voor moreel verval bewaren. Spr. toetste deze waarheid aan zijn ervaring bij de noodlijdende tuinders en boeren in West- Friesland. Om nu den heilzamen Invloed-op de werkloo zen ten plattelande te verkrijgen en te be houden gaf spr. vervolgens enkele middelen aan. Zoo het organlseeren van wintercursussen, dis tricts- of afdeellngsgewljze De godsdienstzin moet aangekweekt worden door aanmoediging van dagelijksch kerkbezoek en door korte on derrichtingen. Speciaal vestigde spr. nog de aandacht op de wenschelijkheid van handwerk, cursussen en buitenwerken. Dearr.aa.-t kunnen dan de cursussen gegeven worden die meer gees telijke ontwikkeling ten doel hebben. Ook voor ontspanning door sport en liefhebberijen nioet gezorgd worden. De financieele kant van dit alles Is een moei lijke factor. Doch men mag hopen op steun van Rijks- en gemeentezjjde. waar men ook met angst en bezorgdheid de toekomst van de werk- loozg jeugd gadeslaat. Spr. besloot met een opwekking om met kracht de jonge werkloozen terzijde te staan in hun moeilijken strijd tegen de duistere elemen ten van opstandigheid, ontevredenheid en on geloof. ,^oo sullen wij het rijke Kolpingspro gram beleven tot hell van onze broeders en ons zei ven. tot heil van Kerk en Maatschappij.’' Een korte ’^edachtenwissellng volgde ook op deze rede. Voor de gehuwde commissarissen werd tij dens de avondzlttlng een sectiebtjeenkomst gehouden in een andere zaal, waar Praeses L. D. Oorsprong O. P. van Rotterdam I een „Program van actie en samenwerking” besprak. Pater Oorsprong zette In zijn rede uiteen, hoe naast de vele bestaande Instellingen e.d. in de Vereenlglng deze tijd nieuwe acties en Instellingen noodzakelijk maakt en noemde als zoodanig om. een wintercursus in 3 a 4 lessen voor jonggehuwden en, naast spaarkas en zie kenfonds ook een werkloozen. en ouderdoms- fonds. Tot sterker behartiging van de gezlnsbelangen achtte hij het verder noodzakeljjk, een spaar- gelegenheld open te stellen voor te storten be lastinggelden en voor het aanschaffen van brandstof in den winter en de aansluiting te bevorderen, persoonlijk of collectief bij den Bond voor Groote gezinnen. 1 Wlt-Gele Kruis en dergelljke maatschappelijke vereenIglngen. Ten slotte drong hij nog aan op een nauwer Ook op staatkundig gebied moest, aldus de centraal-praeses. de vorming van de jeugd krachtig ter hand genomen moeten worden. Met een krachtige opwekking tot trouw aar. en een waarachtig beleven van het Kolpingsprogram eindigde praeses Van Galen zijn slotwoord. Met het zingen van het Kolpingslied werd vervolging* deze laatste congresvergadering ge- Nadat van 7 tot 8 uur een eenvoudige avond boterham was gebruikt, werd de avondbljeen- komst geopend door den heer Jan Eyckelhof, senior van Den Haag I. Deze avondzlttlng was gewijd aan de bestu- deering van het werkloozenvraagstuk en de mogelijkheid voor de organisatie om In den be- staanden nood te voorzien. v AJa eerste inleider besprak de beer JOOP HUIZEN. 1875 M. KRO 8 00 Mor- genorkest 10.00 Gramofoonmuzlek 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquln 12.00 Politieberichten 12.15 Weensch Radio-octet 1.45 Rust poos voor het verzorgen van den zender 2 00 Vrouwen uurtje 3.00 Gramofoonmu zlek 3.30 Voordracht door Gerda Pan- huvsen 3 45 Liederenrecital 4.00 Gra mofoonmuzlek 4.30 Rle EMjs Ochel 4.45 Voordracht 5 00 Weensch Radio octet o. 1 v. Schmetterling 5.45 Gra mofoonmuzlek 6 00 Pater C. Piels O P. 6.15 Weensch Radio-octet 6.40 Espe- rantocursus 7 00 Politieberichten 7.15 Katholieke Radio Volks-Unlversitcit 7.35 Gramofoonmuzlek 7.45 Drs. A. J. van Dal 8.00 Concert door ’t Kro-or- kest 10.15 Gramofoonmuzlek 10.30 Persbureau Vaz Dias 10.35 Gramofoon muzlek 10.45 Weensch Radio-octet 11.15 Gramofoonmuzlek 11.30 Weensch Radio-octet. An.VERSUM ’96 M. 8 00 Avro-tlld- sein en gramofoonmuzlek 10.00 Morgen wijding 10.1'5 Gramofoonmuzlek 10.30 Zang voordracht door Herman Sweres. tenor 11.00 Radio Volks-Universitelt AVRO 11.00 Vlooi voordracht door Boris Lensky 12.00 Tijdsein en Lunchconcert. Tusschen- spel van gramofoonmuzlek 2 15 Rust poos voor de N. S. F. voor het verzorgen van den zender 2.30 Gramofoonmuzlek 3.00 Knipcursus door mevr. Ida de Leeuwvan Rees 4 00 Pianorecital 4.30 Gramofoonmuzlek 5 00 Halfuur voor kleinere kinderen: VPRO-bijbelvertel ling AVRO 6.00 Gramofoonmuzlek R.V.D.-cursus 7.00 Concert door het omroeporkest o 1. v. Nico Treep 7 50 Engelsche les voor gevorderden door Fred. Fry 8.00 Tijdsein en nieuwsberichten van het Persbureau Vaz Dlas 8.05 Con cert door het omroeporkest o. 1. v. Nico Treep 9 00 Avro-radiotooneel. Studio- opvoerlng van: ..Waarom zwijgt Margaret Hamilton” -10.30 Gramofoonmuzlek 11.00 Nieuwsberichten van het Persbureau Vaz Dias 11.05 Aansluiting met het Grand hotel te Den Haag: Hongaarsch Zl- geuner-orkest. ver die uitvoering In handen Is gelegd openbare organen, geschieden door een cen trale instelling, de Bank, en met zelfbestuur toegeruste organen, de raden van arbeid. Het toelicht op de raden van arbeid wordt ech ter vereenvoudigd door het laten vervallen van den verzekeringsraad en de overbrenging van diens bevoegdheden naar de Bank, terwijl bo vendien wordt voorzien in de leemte, welke de bestaande organisatie aanbiedt, van het ont breken van machtsmiddelen tot verzekering van de noodige eenheid In de uitvoering der verzekering. De beslissing, of een bepaalde bemoeiing ge centraliseerd dan wel gedecentraliseerd be- hoorte te worden afgedaan, moet afhangen van het antwoord op de vraag, welke metho de voor het verzekeringsfonds en de verzeker den het grootste nut afwerpt. Het Is niet uit gesloten, dat de minister een aantal bemoei ingen, in de memorie van toelichting ge noemd Éls voorbestemd voor overbrenging naar de raden van arbeid, bij de Ruksverzekering- mofoonmuzlek 6 20 Concert door het omroeporkest o. 1. v. Jean Kumps 6 35 Pianorecital 7.05 Vloolrecltal 7 20 Gramofoonmuzlek 8 20 Concert door het radlo-orkest o. 1. v. Karei Walpot 9 20 Concert door het omroepsvmphonle- orkest o. 1. v Jean Kumps 10.00 Gra mofoonmuzlek. KALUNTIBORG. 1153 M. 1120 Strijk orkest o. 1. v. Leonard Gyldmark 2 20 Omroeporkest o. 1. v. Launy Gröndahl 4 20 Schubertmuziek 7 40 Omroeporkest o. 1. v. Emll Reeaen 9.20 Kamermuziek. BERLIJN. 419 M. 7.45 Beethovencon cert door het omroeporkest 9.30 Pro- Kranuna van Hamburg. HIMBVRO. 37* M. 10.50 Concert door het symphonle-orkest van werklooze musici o. I. v. Otto Ebel von Söeen .11 40 Vervolg concert 12.40 Populaire muziek 1.30 Gramofoonmuzlek 3.20 Concert 5 50 Gramofoonmuzlek 9 50 Concert door een orkeat van werklooze musici o. 1. v. Otto Ebel van Soaen. LANOENBERG. 472 M. 12.55 Gramo- Toonmuzlek 3 20 Populaire muziek 10.00 Populaire muziek en dansmuziek 1. v. KUhn een krachtig middel van genoemd bestuur om een raad van arbeid, die In zjjn zelfwerkzaam heid verder zou willen gaan, dan het algemeen verzekerlngsbelang gedoogt, tot wijziging van zijn standpunt te nopen Daarnaast bindt ar tikel 69 van het wetsontwerp den raad van ar beid aan door het Bankbestuur gegeven voor schriften omtrent de toepassing van een bepa ling der sociale verzekeringswetten of van een tot uitvoering dier wetten strekkend besluit. Opvattingen van raden van arbeid, welke naar de overtuiging van het Bankbestuur de verzekerlngsfondsen schaden en waartegen over dat bestuur thans machteloos staat, lel den verscheidene malen tot bepaalde voor die fondsen schadelijke gevolgen. Het wetsontwerp praejudlcleert In geen en kel opzicht op de al of niet wenschelijkheid van het behoud van het stelsel van uitvoering, In de geldende ziektewet gevolgd, en evenmin op de al of niet wenschelijkheid om dat stel sel ook bij de andere sociale verzekeringswet ten te gaan volgen. Met nadruk verklaart de minister, dat de meening. dat men op het departement den raden van arbeid niet altijd vriendelijk gezind zou zijn, eiken grond mist en dat zijn depar tement met volstrekte onpartijdigheid welwil lend staat tegenover elk orgaan, ambtelijk of niet ambtelijk. dat tot medewerking aan de uitvoering van de sociale verzekering is ge roepen. Princlpleele wijziging van het bestaande be oogt het wetsontwerp niet. Evenals thans, zal bl) aanvaarding van het wetsontwerp de uit voering van de sociale verzekering, voor zoo- van De tweede dag van het congres te Rotterdam der 3t. Josephsgezellen werd Zondagmorgen ge opend met een plechtige Hoogmis In de kapel van het R. K. Weeshuis, opgedragen door den Centraal Piaeses. den Z.Ecrw. Jieer J. Th. v. Ga len met assistentie van de Praesides Th. v. d. Lugt en N. de Roolj. De wisselzangen werden uitgevoerd door de Schola cantorum van Rot terdam I. terwijl alle congressisten ter H. Tafel naderden. Te elf uur vm. werd de derde bijeenkomst met een kort begroetingswoord van den Cen tra al-Praeses geopend. De algemeen-secretaris deed vervolgens mededeellng van de volgende telegrammen welk verzonden waren. Spr. stipte vervolgens nog eenige punten aan van het Paladijnenprogramvoortdurende zelf controle Is het voornaamste. Daarnaast werd de sociale zijde van het program nog belicht: de Paladijn moet kunnen dienen en offeren. „HU moei ook zijn de man die weet te sj?a- ren. om later wanneer hij persoonlijk mis schien zijn grootste sociale daad stelt, klaar te zijn, ook financieel om aljn eigen gezin te kunnen stichten, zonder schuld, zonder afbe taling. zonder te groote zorg.” Aan het slot van zijn inleiding wekte kape laan Simons de aanwezige senioren en com missarissen op om te beginnen met het vor men van zulke kernen, en zelf daarin het goe de voorbeeld te geven. De actie naar buiten zal er aan kracht door winnen. Op deze Inleiding volgde een korte gedach tenwisseling, waarbU door verschillende sprekers de nadruk werd gelegd op zelfheiliging, ook bulten de paladUnengroepen. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer Inzake het wetsontwerp or ganisatie van de openbare organen, belast met de uitvoering van de sociale verzekering. Hieraan wordt ontleend, dat niet kan wor den ingestemd met de meening van sommige leden, dat het wetsontwerp aan een zekere halfslachtigheid lijdt. Het zelfbestuur van de raden van arbeid blijft gehandhaafd, behou dens ruimer omschreveu bevoegdheid van de Bank tot het geven van richtlijnen voor de zelfwerkzaamheid der locale organen. De miniser van sociale zaken is het er even min mede eens. dat voor handhaving van het zelfbestuur der raden van arbeid geen houd bare redenen zouden zijn aan te voeren. Uit voering van de verzekering mede door plaat selijke organen, bekend met de toestanden en verhoudingen binnen hun ambtsgebied, ver dient voorkeur boven èen over het geheele rijk vanuit een centraal punt geregelde uitvoering, welke noodwendig tot stroefheid moet leiden. Ook bij een organisatie, waarin de raden van arbeid filialen van de bank, het centra le verzekerlngsorgaan, zijn geworden, zou den leiders deaer filialen zekere zelfstandige be voegdheid kunnen worden gelaten, maar de om vang dier bevoegdheid zou dan te veel afhan gen van, de toevallige Inzichten van wie het bestuur van het centrale orgaan vormen. De voorgestelde maatregelen tot verzekering der harmonische samenwerking van het ge heel der openbare uitvoeringsorganen mogen doeltreffend worden geacht. In het toezicht op de raden van arbeid, dat het wetsontwerp aan het bestuur van het centrale orgaan opdraagt, en In het voorschrift, dat de begrootlng van een raad van arbeid, om te werken, de goed keuring van het Bankbestuur behoeft» ligt g c I J l d k ii s t V z d ii d V

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 18