Geen uitstel Vleesch in blik t Ernstige brand te Vlissingen Dame aangerand WGEN DE VLUCi DUITSCi TEGEN DWERGSCHOLEN Nieuw raadsel 1 MAANDAG 9 OCTOBER aan Tegen lagen prijs Valt in goede aarde Crisisheffing op suiker 4 a S cant per pand duurder? VERGIF GEDRONKEN HET GAT IN DEN ZEEDIJK I Verdere verbrokkeling voorkomen Uit het bouwbedrijf EL Stumpel kamerlid? INDISCHE POSTVLUCHTEN Uitnoodiging tot debat Machinisten-examen Examen wiskunde L. O. i >u De dader gegrepen Rondvlucht 1933 Wedstryduitslagen PATER VAN DER VEER f BENZINEPRIJS VERHOOGD Financieele gelijkstelling Tuinbouw-inkrimping Oproer in tuchthuis Drie dooden en zeven gewonden Landgoed opengesteld Ook bezuiniging k bij de de K.P.M. Verbetering van het onderwijs Overgave van het commando Wie wordt Hindenburg’s opvolger? Het voormalig beursgebouw, dat na de restauratie als hotel werd ingericht, is zwaar beschadigd Salariskorting, gewijzigde indee- ling en een crisis-verlofsverlenging De nieuwe bepalingen der steun regeling en de kleine gemeenten Is Van der Lubbe Van dar Lubbe niet? Frankrgk eischt een wereld protest De nieuwe arbeidsovereenkomst door de katholieke werk nemers verworpen Beroep van Motta op Berly de oplossing der kwestie m te werken Op de heide by Hilversum haar tasch ontrukt Bedrieger bedrogen Cocaïne, die waardelooze poeder bleek te zyn Ook het byzonder onderwijs Als opvolger van Mr. van Hollen berg Hu bar u DE PRIJSVRAAG VAN HET CRISIS-COMITE ONTROUW BEDIENDE INGESLOTEN 4 et 'n I r" n. n is 'e \e ■e i. I brief” van ir. Al bard a ir. Massert De bedenkelijke toestand der financiën eischt onver wijlde concentratie Het standpunt van den minister Prins Philip von Hessen maakt een goede kans Beschikbaarstelling op bons, die vooral ten plattelands aan steunbehoevenden zullen worden uit gereikt Spoedmaatregelen der regeering gevraagd Slachtoffer van een motorongeluk Verkeerde flesch genomen Een „open aan e> O 10 me- voor de u EL I 0 r t C 5 l t i Het Nationaal Crisiscomité deelt mede: Door een vergissing is tn de avondbladen van Vrijdag inzake onze radio-prijsvraag een bericht verschenen, waarin wordt medegedeeld, dat één persoon weliswaar meerdere, maar in dat geval slechts verschillende oplossingen mag inzenden. Dit is onjuist. Dezelfde persoon mag ojk eenige malen eenzelfde oplossing door geven. Nochtans mag op een crisisbriefkaart slechts één oplossing voorkomen. De mogelijk heid tot inzending blijft geopend tot en met 11 October 24 uur poststempel. In suikerkringen verwacht men. aldus be richt bet „Vaderland", een crisisheffing op sui ker van ƒ6.79 k ƒ812M per 100 KG. De suiker zal daardoor wederom 4 A 5 cent per pond duurder worden. Met de overgroote meerderheid venscht de minister de financieele gelijkstelling te hand haven. Daardoor la men bó het ondernemen van concentratie door wetteluke maatregelen aan zekere grenzen gebonden. Tusschen openbaar en bijzonder onderwijs bestaat geenszins wette, lijke gelijkheid en gelijkheid kan men. vasthou dende aan de Grondwet en de financieele ge lijkstelling, ook niet bereiken. Naar wij vernemen, is met ingang van Maan dag 9 October 1933. de prijs van de motorben- zlne vastgesteld op 13 et. per Liter aan de Benzinepompen en 14 cent per Liter in busaen. Wat een rare man heb je toch. Hij vertelde me dat iedere minuut, dat hij tn het zieken hui» lag een genot voor hem was. Voor mij ook. Bulletin Sydney. Wjj ontvingen van Vas Dias het volgende merkwaardige bericht: in verband met n rókspresldent ■n, en al. in ag en N. e n 4 DEN HAAG. Geslaagd de heeren H Bur gers, Oosterbeek; Hendrik W ijker en Hubertus Wóker, Amsterdam. De „Oehoe” is op de thuisreis en de ..Kwar tel". Zondag op de uitreis, in Djask aangeko men. Zou de minister liever niet spreken van j tarstelling" van het openbaar onderwijs bet bijzonder, het financieele motief voor con centratie doet zich voor beide takken gelijke. Ijjk gelden. De winkeljuffrouw B.. die den winkelier G. te Maastricht voor ruim f 7000beeft opge licht, is na voorgeleiding voor het O. M. te Maastricht Vrijdag ingesloten. t>- n. ik te ik e a t r t e het feit, dat het weer zeer kalm was. kregen de in de nabijheid staande gebouwen geen schade. Het voormalige beursgebouw heeft van bin nen groote schade gekregen en is op sommige plaatsen geheel uitgebrand. Het torentje moest gestut worden In afwachting van een nader te stellen onderzoek of het nog gerestaureerd kan worden, dan wel of het omlaag moet worden gehaald. De voorgevel van het gebouw ia be houden gebleven. Persoonlijke ongelukken heb ben niet plaats gehad. De schade wordt door verzekering gebekt. DEN HAAG. Theoretisch gedeelte van diplo ma B. Geslaagd D. Roetman en W. Flight, Am sterdam. W- bet et en en 00 n- de l De te Utrecht gehouden vakgroepevergadering van den Ned. R. K. Bouwvakarbeldersbond heeft Zaterdag de nieuwe collectieve arbeidsovereen komst met T86 tegen 550 stemmen verworpen. I Als het nieuwe contract aanvaard wordt, be- teekent dit. naar gelang de klasse-indeelïhg, een loonsverlaging van ongeveer 5 pet. Naar aanleiding van het feit, dat Ir. A. Mus- sert onlangs op een vergadering te Zwojle ge weigerd heeft te debatteeren met den socialist dr. G. Horreüs de Haas, heeft ir. Albania thans door een open brief in „Het Volk" den voor vechter van het nationaal-socialisme in Ne derland uitgenoodlgd tot een debat op een in Amsterdam te beleggen vergadering. Volgens 't verslag in de „Zwolsche Courant" beschouwt gó u, aldus ir. Albarda. als iemand. Een deel van de bezittingen der familie Taete van Amerongen van Renswoude, gelegen onder Renswoude is onder de Natuurachoonwet 1928 i gerangschikt De terreinen zijn voor het publiek opengesteld, slechts voor het park rondom het i kasteel Renswoude moeten de wandelaars voor- i zien zón van kaarten, die kosteloos verkrijgbaar i zijn bij den heer M. J. L. Baron van Taete van Amerongen van Renswoude te Renswoude. echter rekening moet worden gehouden met aard en omvang van bet bedrijf. Men is voorts van meening, dat de maatre gelen tot beperking spoedig genomen moeten worden, zoodat zij reeds voor den oogst 1934 zich doen gevoelen. Verwacht wordt, dat de regeering maatrege len zal treffen die hiertoe leidén en die maat regelen ook zelf zal handhaven. Daarom heeft de minister maatregelen over wogen om ook in het bijzonder onderwijs meer concentratie te brengen, ofschoon de bijzondere school meer is geconcentreerd dan de open bare. Hier echter is het vraagstuk minder ur gent en meer gecompliceerd: minder urgent doordien de kwijnende scholen bij het openbaar onderwijs verre in de meerderheid zijn Op 1 Jan. 1932 waren er met minder dan 24 kinderen 110 openbare scholen en geen bijzon dere. Met minder dan 40 kinderen waren er 328 openbare en 66 bijzondere. De minister onderzoekt, welke scholen onder die 66 kwijnende zijn. Het is volkomen verklaarbaar, dat tengevolge van de financieele gelijkstelling de bevolking voor de bijzondere school is gegroeid en voor de openbare is gedaald. 8OERABAJA. 7 Oct. (Aneta). Bij de over dracht van het eskadercommando gaf schout- bij-nacht Van Duim een dagorder uit, waarin hó opmerkt: „Het is mij aangenaam bU de neerlegging van het bevel in bet algemeen reden te hebben tot tevredenheid over de bemanning van het es kader." De nieuw optredende eskadercommandant ka pitein ter zee Scalogne verklaarde in een dag order: „Ik wil met u den naam van de Konink lijke Marine die door de gebeurtenissen in het begin van dit jaar ernstig heeft geleden, op waardige wijze en der traditie getrouw hoog houden." Verleden week berichtten we over een geval van cocaïne-smokkeL waarbij een mosselen handelaar uit lerseke zou zijn betrokken Thans is komen vast te staan, dat dit geval groote gelijkenis vertoont met de oplichting, die onlangs te Rotterdam heeft plaats gehad. Daar werd een groentehandelaar voor honder den guldens opgelicht, daar hem waardelooze poeder Inplaats van cocaïne was verstrekt. De mosselenhandelaar te lerseke, wlen een groote winst was voorgespiegeld, is er op de zelfde manier ingeloopen. De partij cocaïne, die tusschen de mosselen was verborgen, bleek eveneens te bestaan uit waardelooze poeder. De wenk aan de Fransch» douanen was op zet, om aldus bij den handelaar allen argwaan weg te nemen. Intusschen is de moeselenhandelaar veertien honderd gulden armer geworden. Het aal duidelijk zijn, dat het absolute getal kinderen eener school op zichzelf niet de eenige maatstaf is voor de opheffing. In de eerie ge meente zal een school met een gering aanlal kinderen moeten worden gehandhaafd, omdat de naaste school op verren afstand ligt In de andere gemeente kunnen betrekkelijk sterk ver schillend bevolkte scholen doelmatig in een school worden geconcentreerd. De overweging van een en ander moge duide lijk maken, dat het uit financieel oogpunt en wegens den fettelijken toestand niet te ver» na woorden ware geweest met de concentratie van de openbare scholen te wachten, totdat tevens de concentratie van de bijzondere een lelt zou zijn geworden. Te Leiden doen hardnekkige geruchten de ronde, dat de persoon, die als boofdbeklaagde te Leipzig terecht staat, niet de werkelijke Van der Lubbe is. die vroeger te Leiden ge woond heeft. W(j kunnen niet nagaan in hoe verre er eenige aanleiding voor deze geruchten is. Hedenmorgen is echter het volgende tele gram uit Lelden gezonden: De 31-jarlge kapitein van de sleepboot Wal- vlsch. C. Baggerman uit Werkendam, heeft Zaterdagavond, toen hij onder invloed van ster ken drank verkeerde en nog een flesch bier wilde drinken, een verkeerde flesch gegrepen, waarin nJ. een vergiftige vloeistof voor het dooden van insecten zat. De man heeft hieruit gedronken en geraakte geheel versuft. Zondag ochtend is B. naar het ziekenhuis te Goes ver voerd. Men vreest voor zijn leven. De flesch met vergif is door de marechaussee in beslag genomen. Het groote gevaar voor den Nieuw-Noord- Beveland polder schijnt thans te zijn geweken. Direct -ijn eenige tijdelijke maatregelen geno men om verdere afbrokkeling tegen te gaan. Het gevaar, dat de polder zal inioopen. is door deze werkzaamheden ten zeerste verminderd. Definitieve plannen zijn In voorbereiding. Doch hierover moet nog nader worden beslist. Zooals reeds eerder gemeld is. was aan de op 25 en 26 Augustus jl. gehouden Nederland sche Rondvlucht 1933 een drietal wedstrijden verbonden Deze wedstrijden hebben niet onbe langrijk bijgedragen tot het succes dezer onder neming en tot de daarvoor gekoesterde belang stelling. De uitslagen kunnen thans worden bekend gemaakt. De eerste wedstrijd, de Kruisenwedstrijd, gold de bestuurders der deelnemende vliegtuigen •elf. Op het geheele tweedaagsche parcours wa ren op aan de deelnemers onbekende plaatsen door de zorgen van de consuls van den A.N W3. witte kruisen van 3 M. doorsnede uftgelegd; de bedoeling was nu deze kruisen op de voor dit doel beschikbaar gestelde kaarten, schaal 1 200.000, waarop de route was uitgezet, nauw keurig in te schetsen. Voor de beoordeeling gol den voor elk op de juiste plaats ingeschetste kruis 10 punten en voor atwókingen binnen een cirkel van 2 K.M. middellijn 5 punten, binnen een cirkel van 4 KM middellijn 3 punten, bin nen een cirkel van 6 KM. middellijn - punt. De kruisen waren op de navolgende plaatsen neergelegd: 1. bij Oostwoud (6 KM. ten zuiden van Medemblik); 2. op de Zuidpunt van Texel; 3. bij Nieuw-Knüsiand (14 KM. ten Oosten van Dokkum); 4. bij Dwingeloo (20 KM. ten Noorden van Meppel): 5. bij Arnhem (5 KM. ten N.O.); 6. bó Tienray (15 KM. ten NN.W. van Venlo); 7. bij Dosterhout (8 KM. ten N.O. van Breda)8. bij Etten (9 KM. ten Z.O. van Breda); 9 Vrouwenpolder <op Walcheren) en 10. bij Rhoon (2 KM. ten O. van Waalhaven). Daar de mist op den ochtend van den tweeden dag oponthoud veroorzaakte en, ter voorkoming van vertraging, de leiding deed besluiten van de route via Venlo-Eindhoven af te wijken en van Twenthe rechtstreeks naar Zeeland te ▼liegen, werd daarmede aan de militairen en ▼ele sportvliegers de mogelijkheid van het be reiken van het maximum aantal van 100 pun ten ontnomen. Voor de vllegtuigbestuurders van de KLM gold dit maximum wel, daar zij de geheele route gevolgd hebben. Van hen had de vllegtulgbestuurder J. B. Schol te. die niet min der dan 9 kruisen precies op de juiste plaats Wist in te schetsen, het meeste succes; met 94 punten staat hij dan ook als eerste op de lijst der winnaars Dan volgen de heeren J. J- Abepoel met 62, F. M. Stork met 56 en I. A. Aler met 48 punten; daar laatstgenoemde de leiding van BATAVIA. 7 Oct. (Aneta). De directie van de K.P.M. deelt mede, dat per 1 Januari 1934 wor den ingevoerd als verdere bezuinigingsmaatrege len: le. een nieuwe korting van 5pCt. op alle inkomsten van het gehëële wal- en varend per soneel. Deze nieuwe korting zal niet worden toegepast op de gages van gehuwden, derde en vierde stuurlieden en werktuigkundigen voor zoover hun gages bruto 190 of minder be dragen. 2e. Wijziging van de mallbootklasse- indeeling ten aanzien waarvan wordt bepaald dat de dienstchefs, souschefs. 1ste en 2de agen ten en de oudste vijftig gezagvoerders en hoofd werktuigkundigen in de eerste klasse, de overige gezagvoerders en hoofdwerktuigkundigen met de 1ste en 2de stuurlieden, 2de en 3de werktuig kundigen. administrateurs en walpersoneel be neden den rang van souschef in de tweede klasse worden ingedeeld, terwijl de derde en vierde stuurlieden en de vierde en vijfde werktuigkun digen in de derde klasse reizen. 3e. Instelling van een crisis-verlofsverienglng voor het varend personeel teneinde het overcompleet personeel zooveel mogelijk in dienst te kunnen houden ■onder ondraaglijke lasten voor de maatschappij. Deze crisisregeling bevat de bepaling dat on gehuwde opvarenden op tijd met Europeeseb verlof moeten gaan, terwijl hun na aankomst daarvan een crisis-verlofverlenging van zeven maanden met halve verlofslnkomsten wordt ver leend. Op eigen verzoek kan aan gehuwden deze erisis-verlofverlenging ook worden verleend. Pater v. d Veer van het Missiehuis Sparren- daal te Vught. die Vrijdagmiddag met zijn motor tegen een lxx>m was gereden en daar door een zware hersenschudding had beko men. Is Zaterdagavond te Den Bosch aan de gevolgen overleden. Vrijdagmiddag te ongeveer twee uur begaf de 66-jarige mej. O. C„ wonende Hoorneboeg te Hilversum, zich te voet van haar woning naar den Hllvertsweg. daarbij het rijwielpad door de heide volgende. Ongeveer halverwege dit pad zijnde, ontmoet te zó een in tegenovergestelde richting gaanden voetganger, die haar plotseling op den grond duwde, haar handtasch ontrukte en de vlucht nam in de richting naar den Utrechtschenweg Het hulpgeroep van mej. C. trok echter de aan dacht van den oud-majoor- van politie C. Jon ker. die in de omgeving met een politiehond aan bet oefenen was. Oogenblikkelók doorzag deze de bedoeling van den beroover en sneed hem den pas al, zoodat hem niet anders over bleef dan zich over te geven De tasch. welke een bedrag van circa f 8inhield, had hij in middels reeds weggeworpen. doch werd door de inmiddels gewaarschuwde politie weldra terug gevonden. De dader, de 23-jarige zwerver R. E. uit Gieten, werd naar het politiebureau overge bracht. De man dam. waar is op transport gestéld naar Amster- hij door den officier van Justitie zal worden gehoord. Een woord van lof voor het kranig en door tastend optreden van den heer Jonker ia bier ■eer zeker op zijn plaats. .Aan den President van het Rijksgerecbts- hof te Leipzig. In de naaste omgeving van Marinus van der Lubbe loopen hardnekkige geruchten, dat de door U, mijnheer de presi dent, sinds den 21sten September 1933 In het RÓksgerechtshof te Leipcig gehoorde persoon niet de Marinus van der Lubbe is. die in Lel den gewoond en geleefd heeft. Om deze be weringen te weerleggen schónt mij de eenige weg te zijn confrontatie van den verhoorden persoon met personen Uit de vroegere omge ving van Marinus van der Lubbe uit Leiden." Zaterdagnacht omstreeks twaalf uur is brand ontstaan in het vroegere beursgebouw te Vlissingen. een gebouw, dat een aantal jaren geleden Is aangekocht door de Vereeniging ..Hendrik de Keyser”. Het huis is geheel geres taureerd; een hotel-restaurant werd er in ge vestigd. De brand is ontstaan in aan het gebouw grenzende keuken. Hier was men bezig met het in een pot op het vuur vloeibaar maken van was. waarmede de vloeren wprden bespoten. Dit werk gebeurt lederen Vrijdagavond. Vródag- avond is. vermoedelijk doordat in de pot een gaatje was, de was in brand geraakt. Het vuur greep direct flink om zich heen en de keuken stond dan ook spoedig geheel in brand. tDe vlammen deelden zich ook mede aan het hotel zelf, dat van binnen geheel van eikenhout is. Van het gelijkstraats gelegen gedeelte deelden de vlammen zich dan ook spoedig via den eikenhouten wenteltrap mede aan de eerste ver dieping, waar zich twee zaaltjes bevonden, om vervolgens over te slaan naar de zolderverdie ping en het zich daarboven bevindende toren tje. De Vlisslngsche brandweer zag zich voor een moeilóke taak geplaatst. Het eikenhout, dat kurkdroog was, brandde fel. carwól zich veel rook ontwikkelde. Na eenige uren nard werken slaagde zó erin het vuur te bedwingen. Het gebouw staat op een open plek en dank zó In aansluiting bó het enkele dagen geleden verschenen bericht betreffende beschikbaarstel ling voor steunbehoevenden van het verach of verduurzaamd vleesch van alle voor mensche- lók voedsel geschikte runderen, welke aan den veestapel zullen worden onttrokken, kan nog nader het volgende worden medegedeeld: Uitgegaan wordt vah de gedachte, dat op nader te bepalen dlstributiepiaatsen dit voe- dlnamlddel voorloopig In den vorm van rund- vleesch tn blik zal worden beschikbaar gesteld tegen bons, welke door de gemeentebesturen aan steunbehoevenden zón uitgegeven en in het bózonder zal bó deze voedselbeschlkbaar- stelling tegen lagen prijs rekening worden ge houden met de belangen van velen ten platte, lande, die. hoewel tot dusver niet genietend van eenlgen vorm van steunvereenlging. door de economische omstandigheden in de onta> gelókheid verkeeren zich een zelfs zeer matig vleeschgebruik toe te staan. Naar de meening van de regeering en reke ning houdend met van verschillende zóden daaromtrent ultgebrachte adviezen, moet aan een beschikbaarstelling van verach vleesch voorloopig de voorkeur, worden geschonken. LONDEN. 7 Oct. De diplomatieke medewer ker van de ..Daily Telegraph” weet mede te deelen. dat de kwestie van de opvolging van Von Hindenburg als president van het Dult- sche rijk in den laatsten V den hoogen leeftijd van onderwerp van bespreking in leidende Duitsche kringen heeft uitgemaakt. Sommige hieraan deelnemende personen waren van meening, dat het rijksprestdentachap in handen diende te komen van een der nationaal-socialistische leiders, liefst van den leider zelf, doch Adolf Hitler scheen weinig geneigd dese functie te aanvaarden. Als een der candidaten, die in het algemeen een goede kans schónt te ma ken. wordt o.m. prins Philip van Hessen ge noemd. Zooals reeds gameid, zal Mr. van Hellenberg Hubar waarschónlók met Ingang van 1 Jan. M.' ontslag nemen als Tweede Kamerlid, wegens zón benoeming tot burgemeester van Róswjjk. Als eerste plaatsvervanger voor Mr. v. Hellenberg Hubar komt de heer E. J. M. Stumpel te Hoorn op de lóst der R. K. Staatspartij voor. Het is louter toeval dat de gequalificeerde zetel voor den Middenstand nu wordt Ingeno men door iemand, die een vooraanstaande plaats in de Middenstands-organiaatie inneemt. Immers, door het ontbreken van eenige aan wijzing voor plaatsvervangers In het huidige kies-reglement had het best kunnen zón. dat deze plaats voor iemand uit een andere groep was vrij gekomen Dan was een zoo belangrijke groep als de Katholieke Middenstand zonder vertegenwoordiger in de Kamer geweest. Omdat enkel voor den heer Stumpel een comité van actie was opgericht, kreeg deze bó de Partij stemming op 5 Maart jl. enkele honderden stemmen meer dan een der andere candidaten. k. Het moet echter niet kunnen voorkomen, dat nog geen twee duizend kiezers beslissen, wie de opvolger moest zón van een der zittende Kamer leden. Moge deae zaak voor de bevoegde partij- instanties mede aanleiding zón het kiesregle ment op dit punt te herzien. GENEVE. 7 Oct. (VJJ.) In de sub-conunlssie der politieke commissie ontspon zich heden een opgewonden debat over de tweede alinea van een Fransch voorstel, waardoor de Duitache regeering gedwongen zou worden de Joodsche bevolking in Duiuchland tot minderheid te verklaren en haar gelóse rechten toe te ken nen. De Duitsche vertegenwoordiger verklaar de, dat Dultschland dit deel van de resolutie moet afwózen. De Fransche senator Berenger verlangde eqn protestverklarlng der wereld tegen de Duitsche Jodenpolitiek en sprak van een heilige ver plichting van den Volkenbond, de Joden te beschermen. Frankrijk verlangde stemming over het tweede deel der resolutie. Twaalf leden stemden vóór. De Duitsche vertegenwoor diger stemde tegen. Italië en Uruguay stem den voor met het behoud, dat geen inmenging in de binnenlandsche vprnoudlngen van een souverelnen Staat zou plaats hebben. de vlucht had en dus zón aandacht zeer moest verdeelen. is de door hem verkregen uitslag geen Juiste maatstaf. Van de militaire deelnemers wist de sergeant E. S. Fimmen zich met 50 pun ten (83 pCt. van de voor hem waarneembare kruisen) bovenaan te plaatsen. Op hem volgen de luitenante M C. Palm (76 pCt.) en O. Op penhuizen (76 pCL) met ieder 46 punten, de luitenant J. Benus met 32(53 pCt.) en de sergeant Weber met 30 punten (50 pCt.). Bó de sportvliegers veroverde zich de heer G. W. Roos (57 pCL), die voor het uit werpen van de parachutes voor den parachute-wedstrjjd zorg droeg, de eerste plaats met 46 punten. Na hem komt de heer Jacob Mees met 30 punten (50 pCt.). De resultaten van de overige deel nemers liggen lager dan 50 pCt. van de voor ben waarneembare kruisen. In de tweede plaats valt het verloop van den parachute-wedstród te vermelden. Boven Hoorn, Medemblik, Den Burg, Dokkum, Breda. Bergen op Zoom, Hulst en Axel zón elk 100 parachutes met genummerde kaarten uitgeworpen. De vin ders van de drie laagste nummers kwamen in aanmerking voor een prijs. Het beste resultaat werd te Den Burg met 48 nummers verkregen. Daarop volgen Hulst met 21 en Axel met 20 nummers. In de andere plaatsen werd h klei ner aantal teruggevonden. De deelneming aan den fotowedstrijd, welke op de verschillende landingsterreinen is gehou den. was dit jaar niet bijster groot. De prijzen zón toegekend aan de heeren 8. G. Brusse te Enschede, Ch. L Dert te Vlissingen. J. C. Huó- gens te Enschede, Q. Volkers te Groningen en aan de Noord-Nederlandsche Clichéfabriek te Groningen, een troostprijs aan den heer P. Speóer te Rotterdam. BUENOS AIRES, 7 Oct (V. D.) Bij een ern stige tuchthulsoproer in Buenos Aires zón drie gedetineerden edood en 7 bewakers gewond. Ge durende het middageten maakten de gedetlnear- den plotseling oproer, ontrukten eelngen bewa kers de wapenen en openden bet vuur op de opzichters, die hunnerzóds met geweerschoten drie gedetineerden doodden. Na korten tijd kwamen militairen aan. die door middel van traangasbommen een eind maekvan aan bet oproer. e In verband met het verzoek, door ettelóke gemeenten, andere dan de vier groote gemeen ten. aan het departement van Sociale Zaken gedaan om eenzelfde uitstel van inwerkingtre ding van de nieuwe bepalingen der steunrege ling toe te staan, als aan de vier groote ge meenten is verleend, hebben wó den minister van Sociale Zaken, den heer Slotemaker de Bruine veraocht ons zón standpunt ten deze wel te willen mededeelen. De minister heeft ons geantwoord geen aan leiding te kunnen vinden om aan het verzoek van genoemde gemeenten te voldoen. Bij het nemen van deze, beslissing heeft de minister zich laten leiden door twee over wegingen. De eerste dezer overwegingen is, dat het uit stel alleen kan worden toegestaan aan de vier groote gemeenten, aangezien zich alleen deze technische quaesties voordoen, waarvan de oplossing eenlgen tijd vergt. In deze groote gemeenten namelyk kan men niet onmlddellljk alle kaarten nagaan, om uit te maken, of de desbetreffende personen enkel of dubbel uitge trokken zón, waardoor een administratieve moeilijkheid ontstaat, welke eenig uitstel recht vaardigt. Deze moeilókheld echter doet zich in de andere dan de vier groote gemeenten niet voor, omdat daar de dubbel-uttgetrokkenen reeds lang in dezelfde positie verkeeren, als waarin zó nu in de vier groote steden worden gebracht. De tweede overweging, waardoor de minister zich bó de bepaling van zón standpunt heeft laten leiden, is. dat de moeilijkheid, welke vol gens de andere dan de vier groote gemeenten voor haar ontstaat, doordat voortaan de ver diensten van de vrouw tot een bepaald bedrag van den steun moeten worden afgetrokken, niet kan bestaan, daar de vraag, of de vrouw in een bepaalde week verdiend heeft, reeds tot dus ver per week is moeten worden beslist. die „een boodschap brengt”, en zót gó van mee ning., dat „wie daaraan nu niet willen geloo- ven. er in de toekomst aan zullen moeten ge- looven". Volgens een ander blad hebt gó ge zegd. dat „wat men heden niet wil aanvaarden, in de toekomst zal worden opgelegd". Gó zult, hoop Ik. het Nederlandsche volk wel genoeg kennen om te begrópen. dat velen nog. wat onwennig staan tegenover zulk een thode. om een openbare meening te vormen. Sedert eeuwen r Is bó de herdenking van Willem den Zwóger terecht aan herinnerd is het Nederlandsche volk afkeerig van geeste lijken dwang en wil het zich niets laten „op leggen" tegefi zón overtuiging. Het komt mij voorshands nog onwaarschón- HJk voor, dat gó u. met zulke machtwoorden voorgoed aan elke gedachtenwisseling „met tegenstanders van uw streven zoudt willen onttrekken. Iedereen, die het volk of althans groote volksgroepen wenscht te leiden, moet bereid zón. zijn beginselen en zón doeleinden tegenover achtenswaardlge tegenstanders te verdedigen. In dezen brief worden tevens de voorwaarden voor een ev. debat-avond nader gepreciseerd. Het Centraal Bureau der Veilingen in Neder land heeft aan den Minister van Economische 7, Ven een adres gezonden, dat mede ondertee- kend is door den Ned. Chr. Broeren- Tulnders- bond. den Kath. Boeren- en Tuindersbond. het Kon Ned. Landbouwcomité en den Neutr Land- en Tuinbouwbond. In dit adres wordt gewezep op het feit, dat de steeds verder gaande vernietiging van groenten, fruit en vroege aardappelen ten ge volge van de maatregelen van buitenlandsche regeertngen. het noodig maakt overleg te ple gen over de vraag of van regeeringswege maat regelen dienen te worden genomen tot beper king van de teelt in de genoemde producten. De voormelde organisaties achten een krachtige beperking van de teen van tuin bouwproducten abeoluut noodzakelók. vaarbó GENEVE. 7 Oct. (VU.) Het voorstel der Ne- derlandache regeering. de zorg voor de Duitsche vluchtelingen op te dragen aan een Volken- bondscommlssle. is heden besproken in de politieke commissie der Assemblée. De verte genwoordigers van Engeland en Frankrijk steunden dit voorstek De Duitsche vertegenwoordiger Ritter ver klaarde echter, dat Duiuchland niet de bedoe ling had het vluchtelingenwerk te verhinderen, maar de verwerkelóking daarvan in het kader van de competentie van den Volkenbond niet kon toelaten De Duitsche delegatie zal daarom bó de eindstemming tegen het voorstel moeten stemmen. De Zwltsersche vertegenwoordiger Motta deed een bemiddelingsvoorstel waarin hó een drin gend beroep deed op Dultschland. aan de op lossing der kwestie mede ce werken, daar dit onontbeerlók was Het voorstel werd gesteund door Itallé en Spanje. De Duitscne vertegen woordiger dankte Motta, hó zou het beroep onmlddellókaan de Duitsche regeering over brengen. De besprekingen werden daarna verdaagd tot Woensdag. Minister Marchant heeft in antwoord op schriftelóke vragen van het Tweede-Kamerlid Ketelaar nadere inlichtingen verstrekt over zón circulaire omtrent de opheffing van kleine open_ bare scholen. Dè minister zegt in de eerste plaats dat de bedenkelóke toestand van de publieke finan ciën onverwijlde concentratie ter bevordering van bezuiniging eischt. Op het gebied der la gere scholen is deze concentratie bevorderd door het afnemen van het aantal kinderen, dat de openbare lagere scholen bezoekt, terwól de verbetering van wegen en van de middelen van vervoer de mogelijkheid tot concentratie heeft, verruimd. Bovendien leidt concentratie van kleine en aeer kleine scholen tot inrichtingen van onderwijs met ten minste drie leerkrachten en voldoende bezette klassen tot verbetering van bet onderwós zelf. De regeering heeft er de voorkeur aan ge geven de gemeenteraden in de gelegenheid te stellen tot opheffing te besluiten, ten einde niet genoodzaakt te zón self tot opheffing over te gaan. Indien aan den minister overwegende bezwaren tegen opheffing worden kenbaar ge maakt. aal hó aan de hand der verstrekte ge gevens nagaan of hó zelf de opheffing moet be vorderen. Uiteraard kon de minister aan de ■gemeente besturen geen bevelen geven, daar de staate- rechtelóke verhouding zich daartegen venset. In de circulaire werd dan ook slechts een drin gend beroep gedaan op de medewerking van den burgemeester. Men riet de positie van het openbaar onder wós tegenover het bózonder„onderwlja niet Juist Indien men de plaateelóke scholen beschouwt als concurreerende inrichtingen, die in ongeveer gelók aantal gelijke kansen moeten hebben. In den concurrentiestrijd zal altijd do betere school oen voorsprong hebben op de mindere en meer leerlingen trekken. In een school, waar de bezetting met kinderen en met leerkrachten niet beneden zekere grenaen daalt, aal goed on derwijs bet tel waroekenL

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 19