Prikkeldraad Lutine-goudkoorts geweken Italiano Katholieke werkloozen naar Rome Vrije Zondag goed besteed Nieuwe tandjes De„Zaanland"'en hetP.E.N. STRIJD ZONDER EINDE? ONTNUCHTERDE AAN DEELHOUDERS DINSDAG 10 OCTOBER De brief naar hui» Tegen loonsverlaging Naar Beauraing MACHINIST VRIJGESPROKEN HAKENKRUIS VERWIJDERD „Ongeluk” om te genieten on te ITALIANO genezen. I De H. Vader bezoekt de Santa Maria Maggiore 12% méér beloofd dan er hoogstens was? De „zijband” waarde loos De moordaanslag in den IJpolder Portugal lid van den raad De zomer was prach tig, wij zijn er dank baar voor, maar straks zijn we weer verkouden Dén Mr. H. S. Goldschmidt te Utrecht wil trachten hun gemeen schappelijk belang te ver dedigen Dertigjarige Jordaner door de politie aangehouden AUTOBUSSEN OP RAILS Torentje, torentje bussekruit. Wat hangt er uit? Een gouden fluit Een gouden fluit met knoopen ‘t Torentje is gebroken...... (oud kinderversje) HET UITZICHT IS BEPERKT In opdracht van de spoorwegen in Vene zuela werd in Duitsch- land een „rails-auto- bus" gebouwd, die een snelheid van 70 KM. per uur kan bereiken. LEIDSCHE NAAIMACHINE- ZWENDEL I 1 t t k t t De verdeeling der beschikbare om- roepgolven het groote struikel blok op de conferentie te Amsterdam Op Woensdag 11 October Uitstapje naar Dinant De treinbotsing te Vught voor het Bossche Hof een en afge- zoodat meer beloofd was dan te ontvangen 12% I I 1 OHO» SCHtIKUNOiat COMTHOLt 1 1 I 1 t t 1 Lutine-contracten 1929 (belang 110.000) en privé-relatles (belang 40.000) Aan duikers en personeel enz Aan den heer Beckers Aan „Lutine”-aandeeJen 1933 30% 10% 28% 14% voor over willen wijs maken, nu!” ons zou c <1 c t c t 1 GENÈVE. 9 October. De plenaire vergadering van den Volkenbond heeft Maandag bü hoofde lijke geheime stemming den nieuw ingestelden vijftienden zetel van den Volkenbondsraad toe gewezen aan Portugal. Van de 50 stemmen wer den 30 uitgebracht op Portugal en 20 op Turkije. Portugal Is thans voor den duur van drie Jaren (niet-permanent) lid van den Volken bondsraad. Op last van de politie heeft Maandagmorgen een schipper, die met een Duitsche rijnaak aan de IJselkade te Zutphen lag, de hakenkruisvlag van zijn schip moeten verwijderen, daar het uitsteken van deze vlag werd geacht In strijd te zijn met het uniformverbod. De man heeft oogenblikkeljjk aan dit bevel gevolg gegeven. 1 1 I 1 i I i 1 1 1 1 I i i s 1 i 1 i 1 1 t c I I <1 <1 k meende in hem zoowel aan zijn gestalte, aan zijn kleeding als aan zijn stem den dader van den lafhartigen aanslag te herkennen. De verdachte bleef onder al deze bedrijven door zeer cynisch, ontkende niet, maar beken de evenmin. Intusschen meent de politie voldoende bewijs materiaal In handen te hebbenom den ver dachte, een „Jongen” uit de Jordaan. in bewa ring te houden en aan de justitie over te leve ren. Gaarne neem ik de ultnoodlglng van den rec tor aan om een twintig jongens naar Dinant te vergezellen, ofschoon het fietsen steeds be zwaar lijker wordt. In Dinant gaan we de kerk in. Ik wijs ze op de hoofdbegrippen der gothlekruimte, extase, en hoe hieruit vanzelf de afleiding der krach ten in steunberen en nog later straalkapellen volgde. Het vljfdeelige glasraam hersteld in de zijbeuk is een prachtig staal van Fran- sche middeleeuwsche glaskunst Een korte in leiding op kleur en samenstelling, techniek en bedoeling van deze biblla pauperum. en we gaan samen de tafereelen van de schepping er^ -Maria's leven door. Profeten staan er tusschen. Het altaar is een retabel met geschilderde zij vakken en heeft spoedig hun aandacht. Dank baar keeren de Jongens terug. WU vernemen thans, dat een groot aantal aandeelhouders aan den oproep gehoor heeft gegeven en dat binnenkort verdere stappen zullen worden gedaan. Het ligt in bedoe ling uit de aandeelhouders twee vertegenwoor digers aan te wijzen, die met mr. H. 8. Gold schmidt zullen samenwerken. Eenigen tijd geleden hebben wjj gemeld, dat mr. H. 8. Goldschmidt te Utrecht een oproep had gepubliceerd aan de houders van aandee- len van de „Lutine”, met het doel gemeen schappelijk te trachten de belangen der houders te verdedigen. Sedert Woensdag JJ. vergadert In het Am- stel-Hotel te Amsterdam de Union Internatio nale de Radiodiffusion, aan welke conferentie bijna alle Europeesche landen deelnemen. Er lekken slechts weinig bijzonderheden uit, en naar ons werd medegedeeld, hebben de tot nog toe gevoerde besprekingen inderdaad nog slechts weinig positiefs opgeleverd, aangezien slechts de afzonderlijke commissies voorberei dende besprekingen hebben gevoerd, waarbij het voornaamste probleem de verdeeling der Europeesche golflengten was. Een mededeeling In de pers naar aanlei ding van een bezoek van buitenandsche ra dio-experts aan den P.T.T.-zender te Koot wijk. waarin naar aanleiding van de toe passing van het systeem van zenden met behulp van één zijband, werd gesproken van de mogelijkheid om meer stations op de schikbare golflengten te plaatsen, wordt door de deelnemers aan de Internationale conferentie als vrijwel waardeloos be schouwd. In ieder geval achten de deelne mende technici het uitgesloten, dat door toepassing van dit systeem een einde zou komen aan het gedrang der Europeesche omroepstations op de beschikbare golfban- den. Het gras is nat van dauw als wc op kamp terugkomen. De rector zit in ffe Ford Op hoog* bruggen I* SCHERP RECHTS HOUDEN het wachtwoord 1 U kunt immers niet zien, oi van de andere zijde verkeer nadert! den een onnoembare verzameling kisten, jas sen. eetgerei, fietsbanden, remmen. en wat honderd jongens met honderd fietsen verder noodig hebben. Als de lamp langzaam bezwijkt, gaat de bel voor het opstaan. Wasschen voor den nieuwen dag. De arbeidersorganisaties in het bakkersbe drijf hebben elke loonsverlaging, ook die. waar in hun eigen vertegenwoordigers hadden be willigd, afgewezen. In het orgaan va* den Ned. Bakkersgezellen-* bond lezen wy hierover, dat, na een voorstel der werkgevers om de loonen van 35 per week met 12 pCt. en die van f 34 per week met 9 pCt. te verlagen, een compromisvoorstel gefor muleerd werd door de werknemers-vertegen- woordtgers Dit voorstel luidde, dat de vertegenwoordi gers van de vier bonden bereid waren in hun bestuursinstanties en eventueel tegenover hun leden te verdedigen: dat in de plaatsen, waar de loonen 34 bedragen, een loonsverlaging van ƒ1 per week zou worden aanvaard; dat de duur der overeenkomst voor die plaatsen een jaar zou zijn; voorts dat voor Den Haag naar een compromis gezocht zou moeten worden, wijl het niet mogelijk zou zijn, daar ƒ2 op de loonen te korten, terwijl voorts voor een aantal andere plaatsen naar verhouding van de voor Amsterdam en Rotterdam vastgestelde loonen plaatselijk overeenstemming zou worden ge zocht. De werkgevers wezen dit voorstel af. De pa troons kwamen echter tot het valgende voor stel: de contractloonen voor de in volledlgen dienst zijnde arbeiders worden per 8 Octobei 1933 gebracht: voor Amsterdam en Rotterdam op 33 per week, voor Den Haag op ƒ34 en per 1 Januari 1934: voor Amsterdam en Rot terdam op f 32. voor Den Haag op 33 en per 1 April 1934 ook ƒ32 Er is ten slotte geen overeenstemming be reikt. Na bespreking in de arbeidersorganisaties la aan de werkgevers medegedeeld, dat nieC op het voorstel van de patroons kon worden inge gaan en als het gevoelen der bestuurders dien de te worden gezegd, dat ernstig bezwaar be stond tegen elke loonsverlaging dus ook tegen die, welke in het voorstel van de arbei dersorganisaties was vervat. Na het ontbijt worden de brieven geschreven. Een vraagt zün tentgenoot het voor hem te doen. Kun Je zelf nog geen brief aan Je muuder schrleben? klinkt het verontwaardigd en min achtend tegelijk- De aangesprokene een boom van een kerel begint. Traag krast de pen over het papier. Dan kijkt hü om zich heen Ziet de anderen druk bezig met dagboek of brief. Wat zak skriewen? zegt hjj verlegen zijn afgebeten n verraadt een Twentenaar. Wat is mot skriewen? Net as wej. waj zeen hebt en hoe het geet. Weer gaat hij aan den gang Lomp trekt de inkt groote letters. Na leder woord kijkt hu rond. Dan. na twee regels, slingert hij den pen houder weg. verscheurt het reeds verfomfaaide papier, staat op en bromt: Ik kan niks skriewen. verdikkie! Anderen wagen zich in het prachtige gemet selde zwembad der paters. De rector wil geen overstroomlng veroorzaken en blijft in het on diep. maar broeder vicaris springt onder luid hoeia van de hoogste trap. Het water is frisch, maar het bad doet je goed en zonder erg wordt het etenstijd. Op een der prachtige pleinen spelen de oud ste jongens een spel, dat mij zeer interesseert. Ze zijn gewapend met een schlla en kleine bal letjes. In het midden verbeelden krijtstrepen een rivier met twee smalle bruggen. Iedere partij bezit een vlag, die veroverd en bewaakt dient te worden. Er zijn twee aanvoerders en enkele officieren. Bedoeling is met den bal iemand te raken, waardoor hij uitvalt. Het is spannend met uitvallen en terugtochten, vraagt ..moed, beleid en trouw” en voor onze scholen en Jeugdbeweging,best aan te bevelen. ROME. 9 OOct (V D Woensdag 11 October zal Z. H. Paus Pius XI ter gelegenheid van het Heilige Jaar een bezoek brengen aan de basi liek van Santa Maria Maggiore. taak hebben de verschillende onderdeelen te bestudeeren. tot nog toe meer t|jd hebben besteed aan strijd om de golflengte-verdeeling, dan aan studie en het is niet waarschijnlijk dat men erin geslaagd zal zijn een oplossing voor de hangende problemen te vinden, wan neer de „Conseil,” de plenaire vergadering, in den loop van de week, vermoedeltjk Woensdag as, bijeen komt. In dit geval mag het uitge sloten geacht worden, dat de Conseil zelf een oplossing zal vinden en zal de internationale conferentie waarschijnlijk zonder resultaten te hebben bereikt, uiteen gaan. Niettemin zal in dit geval na Madrid, na Lu zern en Amsterdam, een oplossing gevonden moeten worden. In sommige kringen acht men het de eenige mogelijkheid, om in deze om standigheid over de kwestie der golflengte-ver deeling bij Internationale rechtspraak, te laten beslissen door het Permanente Hof voor In ternationale Justitie te Den Haag. Gezien het nauwe contact tusschen de Union Internatio nale en de afzonderlijke delegaties met hun re- geerlngen, kan aangenomen worden, dat een dergeljjke conclusie van de Union als advies door de meeste regeeringen Inderdaad zal wor den opgevolgd. Voor den terugweg stel ik voor, dat behalve de twee eersten, alleen de fietsers aan den binnenkant van den weg hun lantarens zullen aanezetten. De te krachtige nieuwe dynamo’s worden dus uitgeschakeld om doorbranden der lampjes te voorkomen. Toch vallen er nog enkele slachtoffers. Het Gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft Maandag den machinist P. R. te Eindhoven vrijgesproken van de aanklacht dat hy op 4 Dec. 1932 schuld had aan de treinbotsing te Vught, waarbij de remmer v d. Heuvel werd gedood. De advocaat-generaal had een maand hech tenis geeischt. Verd. was voor de Bossche rechtbank vrij gesproken, doch van deze beslissing was de officier van Justitie in hooger beroep gegaan. brevieren. We betrekken den gesloten wagen, de stal- lantaren verlicht twee schrijfblokken, de doos sigaretten, twee kroezen en een groote kan zwarte koffie. Op den vloer en langs de wan- De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Besler, heeft Maandag geconcludeerd tot verwerping van de cassatieberoepen van A M. en H. J. V., die resp. wegens uitlokking van verduistering en heling door het gerechtshof te 's-Gravenhage in de Leldsche Naaimachine handel veroordeeld zjjn tot 9 en 6 maanden ge vangenisstraf. Arrest 16 October. Alles verloopt prachtig, totdat even Dinant een der jongens de beheersching zjjn fiets kwijt raakt en komt te vallen. Een medelijdende vrouw verbindt hem. Zooals wjj reeds meldden is als verdacht van het plegen van den moordaanslag op Gerrlt Verhoeven in den Grooten IJpolder in het midden der vorige week een man aangehouden, die wel niet luistert naar den naam Arte, maar op wien men toch wel voldoende vermoedens heeft om hem vast te houden en aan de Justi tie over te leveren. In den loop van Maandag is de verdachte, een overigens vrij goede bekende van de poli tie, die zeer vaak in dien polder vertoefde éh daar herhaaldelijk zich aan verschillende over tredingen schuldig maakte, geconfronteerd met den broer en de verloofde van den verslagene. Beiden kende hjj. De broer was echter niet bjj den aanslag aanwezig geweest. Het meisje medelijdend heer neemt hem in zijn auto. Het gras is nat van dauw als we op ons te Volgens belde prospect! zouden concessiona rissen van Lloyd's 70 pct. van de bruto-op- brensgt ontvangen. Toen de emissie-1933 238.000) werd aangekondtgd, hadden con cessionarissen van deze 70 pet. reeds 30 pet. afgestaan aan .Xutine"-contracten 1929 en privé-relatles’, terwijl 10 pct. was gereser veerd „voor premies voor de concessie, de be moeiingen der directies, de bedrijfsleiders, de duikers en het overige personeel.” Volgens het prospectus 1933 zou de heer Beckers 28 pct. ontvangen en „Lutlne"-aandeel- houders 14 pet. Volgens de berekening van mr. Goldschmidt moesten de concessionarissen bjj gunstig resultaat met den toren derhalve tezamen uitkeeren Ondanks de geringe aanwijzingen schijnt de politie toch licht te zullen brengen inzake den moord in den IJ-poIder Zij heeft in de Jor daan een 30-parlgen arbeider gearresteerd. Deze man heeft den doodgeschoten Gerrlt Verhoeven gekend. Hij is eveneens goed bekend in den pol der. waar hij dikwijls als landarbeider heeft gewerkt. Hli heet echter niet Arte Zooals wy reeds vroeger mededeelden behoeft dit ook niet onomstootelyk vast te staan, omdat het slachtoffer heeft gevraagd: Ben JU het Arie? De man ontkent tot nu toe het schot te heb ben gelost. Bjj een confrontetie met het meisje, dat van den moord getuige is geweest, heeft zij niet kunnen verklaren da* de aangehoudene inderdaad de man is geweest, die de deur van de schuur opende en toen een electrische lan taarn aanstak. Het onderzoek in de zaak duurt voort. Want ook bij deze, conferentie blijkt opnieuw, dat de verdeeling der beschikbare omroepgolven het groote struikelbok blijft. Acht Europeesche mogendheden, waaronder Nederland. Turkije, Polen en Finland, hebben de overeenkomst van Luzern niet geteekend en wenschen geen afstand te doen van de hun door de overeenkomst van Madrid toegestane golflengten. Nederland stelt alles in het werk om de 1875 Meter-golf te houden en ook de andere mogend heden wenschen zich niet op den achtergrond gedrongen te zien. Een bijzondere moeilijkheid is bovendien de afwezigheid te Amsterdam van een vertegenwoordiging van Russtechen radio-omroep. Belangrijke besluiten kunnen practisch niet genomen worden, zonder de me dewerking der Sovjet-Unie, die beschikt over zenders van zeer groote energie, die in geheel Europa te hooren zijn. In de mededeeling aan de aandeelhouders wijst mr. Goldschmidt er verder op, dat bui tenstaanders bij concessionarissen in deze onderneming deelnamen voor 150.000 en 238.000 of wel 388.000. Zooals bekend, werden de kosten van den toren van den heer Beckers niet door concessionarissen betaald en mr. Goldschmidt stelt daarom de vraag op welke wjjze het bedrag van 238.000 ten aanzien van deze berglngspogingen werd besteed. Tenslotte maakt mr. Goldschmidt nog enkele opmerkingen over het rondschrijven der con cessionarissen van 16 September 1933 aan aan deelhouders. In dit rondschrijven werd gezegd: .De berglngspogingen met het systeem-Beckers zullen dit jaar moeten worden gestaakt. Deze toren is vernietigd en bekende deskundigen spreken hier van .het einde van den „Lutlne"- toren.” Thans wordt elke gelegenheid benut om met de zandzuigers ..Volharding”, „Texel" en „Neptunus" het zand van het wrak te verwij deren.” Maar aldus mr. Goldschmidt in het prospectus van 1933 wordt gezegd: „Met zuigers wordt getracht het zand weg te werken ten einde te kunnen doordringen op den kleilaag. Alle moeite was echter tevergeefs; er werden groot bedragen besteed aan deze bergingspogin- gen (emissie 1929?), doch men was niet in staat het zand blijvend te verwijderen.” Daar de aandeelhouders van de „Lutine” over het geheele land verspreid wonen en het niet billijk geacht kan worden tegenover een aan deelhouder in Groningen bijvoorbeeld met een belang van 85, om een vergadering in Am sterdam of Utrecht te houden, ligt het niet in de bedoeling de bezitters van ,Lutine”-aandeelen in vergadering bijeen te roepen. Zooals in den aanvang reeds medegedeeld, zal mr. Goldschmidt voor de verdere behartiging der belangen van aandeelhouders met twee hunner vertegen woordigers samenwerken. Het Is inmiddels half zes. Ik wil doorrijden naar Beauraing. om mij aan te sluiten bij de groep, die gelijk met ons vertrokken was. Mijn bedoeling is het gebed der kinderen bij te wonen, dat Om zeven uur begint. In de stad ontmoet ik twee Twentenaren. Ze gaan mee. zijn sterk maar zwijgzaam. De weg is hobbelig als een klezelveld en de beruchte lange helling komen we af in haast willooze overgave aan het toeval. De handen hunnen het stuur niet houden van het electriseerende schokken en de terugtrapremmen staan gloeiend. Mijn tamelijk groote versnelling over reedt me de steilste helling te voet te nemen: al doende leert men. 1 Gaat even vlug en men blijft er gezond bij. Mijn twee vrienden trekken er onverstoord tegen op. Dan In nog sneller tempo naar Beatyalng. We doen de ruim 25 K M. in vijf kwartier en zijn Jplst op tijd voor het rozenhoedje aan den boom. Er is nauwelijks bijkomen aan, doch even later krijgen we voor de Lourdesgrot een schit terend plaatsje bjj de anderen. De vier meisjes bidden duidelijk voor zonder eenige pose. Hun blinde oom en een lam kindje knielen op het tweede bankje. Dan volgen en kele aanroepingen in den geest van Lourdes. Het bekende „cantlque de Lourdes” wordt door allen meegezongen en er is reeds een lied over Beauraing ook. Het is stichtend, ordelijk en we antwoorden in het Nederlandsen op het Fransche gebed: de Kerk is universeel. In een dezer dagen te verzenden mededee ling aan de houders van „Lutlne”-aandeelen zal mr. Goldschmidt een overzicht geven van den stand van zaken. In deze mededeeling herinnert mr. Gold schmidt er aan, dat de concessie aan de firma Doeksen en Dros op 23 November 1928 werd verleend voor een tijdvak van drie Jaren met twee optie-Jaren. Tot Mei 1933 dus in vler- en-een-half van de vijf jaren hadden alle pogingen van de concessionarissen tot berging van het ,Xutlne”-goud gefaald en naar de meening van mr. Goldschmidt doet het eigen aardig aan, dat een dergelijke belangrijke emissie als de uitgifte der „Lutlne”-aandeelen werd aangekondigd toen er nog maar een half jaar van den concessietermljn beschikbaar was De afloopdatum van de concessie stond in het prospectus niet vermeld. -» «r et scanning wordt in de Zaanstreek de lyZI strijd tusschen de „Zaanland" en *t PX.N. ■kV A gevolgd over de levering van electricltelt aan de Zaansche gemeenten, die tot nu toe door de „Zaanland” bediend werden. Op het oogen- bllk staan de onderhandelingen op het doode punt en wordt de arbitrale beslissing van den Minister afgewacht. Deze zou na 1 October, in dien partijen alsdan nog niet tot overeenstem ming zouden ,zyn gekomen, een uitspraak doen in het doocteeloopen conflict. Maar niet alleen wordt door belanghebbenden in de Zaanstreek met belangstelling op de beslissing van den mi nister gewacht, doch ook door zeer vele ge meentebesturen in de Provincie Noordholland, die meenen. dat zij vandaag of morgen in de zelfde moeilijke omstandigheden kunnen komen als thans de Zaanstreek. Door niet goed ingewijden wordt misschien gemeend, dat bat hier gaat om een verschil van meening tusschen de Zaanstreek en de Provin cie betreffende de concentratie van de opwek king van electrlclteit. Misschien meenen zij, dat de „Zaanland” met alle geweld een nieuwe electrische centrale wil oprichten, terwijl de Provincie dan van meening zou zjjn. dat het aantal electrische centrales in onze provincie méér dan groot genoeg is. Ware dat zoo. dan zou het geljjk duidelijk aan den kant der Pro vincie zijn. In de op 30 Augustus j.l. verschenen afleve ring van het tijdschrift „Electrotechniek” kwam een belangwekkende, beschouwing voor over de wenscheljjkheid van koppeling der electrische centrales in Nederland, waarvan de conclusies door alle deskundigen kunnen worden onder zocht. In de gedocumenteerde en van uitvoerig cij fermateriaal voorziene beschouwingen wordt er op gewezen, dat In tegenstelling met vrijwel alle andere West-Europeesche landen. Neder land bijna geen koppellenen bezit. Op grond van uitvoerige besprekingen wordt de conclu sie getrokken, dat. hoe kleine? het aantal pro ductie-eenheden wordt gekozen om een zekere belasting te dekken, hoe grooter dus de een heden, des te lager de kasten per kw der ge ïnstalleerde productle-eenheid en hoe grooter de productle-eenheden worden in verhouding tot een zeker te dekken belasting, des te duur der wordt de totale reserve. Het artikel sluit met de ontstellende con clusie. dat indien vroegtijdig de koppeling der centrales doelbewust ter hand was genomen, een besparing op de aanlegkosten van de ge ïnstalleerde centrale capaciteit hier te lande van 43 millioen zou zijn verkregen Deze cijfers toonen aan. welk groot econo misch belang voor ons land er in is gelegen niet op denzelfden weg te blijven voortgaan en hoe wenschelljk het is. om door meer algemeene richting te geven aan de ontwikkeling -an de electriciteltsvoorzienlng van ons land, deze zoo spoedig mogelijk in meer economische banen te leiden. 1 Maar, zooals gezegd, over verschil van inzicht omtrent het nut van deze concentratie loopt het conflict niet. Dat nut wordt door beide par tijen wel ingezien. En als door de „Zaanland” gedreigd wordt met de oprichting van een eigen Centrale, dan beteekent zulks alleen het hanteeren van een wapen tegenover de Provin- i cie, die. naar de meening van het bestuur van de „Zaanland”, haar wil om zelf stroom te dis tribueeren doordrijft. Waarschijnlijk wordt, om- i dat van alle kanten met veel klem op concen tratie van de electriciteitsproductle wordt aan- - gedrongen, door de Regeering geen toestem ming om een eigen Centrale te bouwen aan de „Zaanland” verleend. Maar daarom is het dan ook een eisch van billijkheid, dat de Minister Juist arbitreert in het geschilpunt, waar het op aankomt. Niet over de opwekking van electrischen stroom, wjj herhalen het, loopt het verachil van meening tusschen „Zaanland” en de Provincie, maar over de wijze van distributie van electri schen stroom. Tot nu toe wekte ,hèt P.E.X. den stroom op en verkocht dien aan de gemeente besturen. die hem dan aan de ingezetenen dis tribueerden. Er is een tjjd geweest, dat de Pro vincie de gemeenten warm aanbeval zelf een electrisch net aan te leggen teneinde die distri butie ter hand te kunnen nemen. Vele gemeen tebesturen hebben dat ook gedaan en zijn er langzamerhand zelfs een bron van inkomsten voor hun gemeentekas in gaan zien. Slechts in 1 een klein deel der Provincie distribueerde de Provincie zelf. Vrij plotseling is de Provincie van systeem veranderd. Zij is er naar gaan stre ven, den electrischen stroom zelf direct aan de afnemers te leveren, waardoor de daaraan verbonden winsten niet meer in de gemeente kassen vloeien, maar In die van het P.E.N. Door verschillende gemeentebesuren is aan Gedepu teerde Staten verweten, dat zU zich daarbij zelfs aan machtsoverschrljding schuldig maakten en door eenige leden van de Provinciale Staten, die tolk van deze klachten waren, werd die machtsoverschrljding „détoumement de pou- voir” genoemd. Ook is door vele gemeentebe sturen aan Gedep. Staten verweten, dat het P.E.N. een oneerlijke concurrentie door middel van de tarieven voerde. Aan de gemeentebe sturen wordt de stroom zoo duur geleverd, dat zjj tegen de Provincie niet kunnen concurree- ren en dat de directe afnemers van de Provin cie er beter aan toe zijn. Wat er ook van die klachten waar zij, zeker is het, dat de gemeen tebesturen het liefst zelf willen distribueeren, maar dat de Provincie er nu al enkele jaren alles op toelegt om zelf te distribueeren. De „Zaanland” is nu het eerste krachtige lichaam, wiens contract afloopt en dat niet voetstoots aan de verlangens van de Provincie, voortaan van de distributie af te zien, gehoor wil geven. Maar een nieuw, krachtig verzet is te «vachten als groote gemeenten als Alkmaar en Hilversum van de eigen distributie zullen moeten afzien. Welnu, de minister zal nu in het conflict Zaan landProvincie hebben te beslissen of dit ego- I centrisch streven der Provincie van Rijkswege moet worden gesteund en bevorderd De minis ter zal. bijaldien hij de „Zaanland” in het on- geljjk stelt, de meening uitspreken, dat niet al leen de concentratie van stroomopwekking, maar dat ook de wijze van distributie een voor werp van Rijkszorg is en dat stroomdlstributie door de Provincie beter is dan distributie door gemeentebesturen, dat de distributie door de Provincie van zóó’n groot belang is. dat zij van regeeringswege dringend dient te worden opge legd. Misschien zou er wat voor een dergelijke ml- nisterieele inmenging te zeggen zjjn als de leden der Provinciale Staten van Noordholland zich reeds voor Provinciale distributie hadden uit- i gesproken. Dit is echter niet het geval. In de laatste zitting der Provinciale Staten van Uit het prospectus bleek verder niet, dat reeds in 1929 een aandeel in de opbrengst door concessionarissen was verkocht voor 150.000, waarvan f 110.000 in coupures van 25 (zgn. Lutinecontracten) en 40.000 bü privé-relatles der concessionarissen. Voor deze f 150.000 stonden concessionarissen 30 pct. van de bruto-opbrengst af. Volgens het prospectus van 1929 werd de waarde van den Lutine-schat aangenomen op f 13.150.000 In 1933 wordt in het prospectus de moge lijkheid verondersteld, dat voor 1/20.000 aandeel een maximale uitkeering van 900 kan volgen, weshalve de waarde toen op 18.000.000 werd aangenomen, of vyf millioen meer dan in 1929. en Fransch blad bracht dezer dagen een hoogst merkwaardig bericht: In het dorpje Devtdas Nizampur in de omgeving van Bombay moet een stokoud in- landsch vrouwtje ontdekt zijn, dat weer echte, nieuwe tanden gekregen heeft! De vrouw zou thans 102 jaar zijn en haar vorige tanden allemaal gemist hebben, toen zü 90 Jaar was geworden. Nadat zü de tien kruisjes had gehaald, is klaarblükelük haar tweede jeugd begonnen: zü kreeg weer last van haar tandjes, net aU hon derd jaar voordien. De een na den ander zün de tanden weer verschenen, zoodat zü thans over een volledig, gaaf gebit beschikt. Een studiecommissie van Engelache artsen is kort geleden naar het dorp gereisd om het oudje eens .aan den tand te voelen”. Hoe is het nu mogelük, dat dit verhaal ons terstond te binnen schoot, toen wü vanmorgen het verslag lazen van een vergadering, welke de Bond van Jonge Liberalen te Amsterdam hield „als inzet van de wintercampagne", en waar een der sprekers. Da. Luchies, hervormd predikant te Valthermonde, een rede hield met als motto..., „Liberalisme Juist nul" Alsof het liberalisme in dezen ongekend-be- langrijken en gevaarlüken tijd by machte zou zün. de wereld te redden. het liberalisme, dat politiek pn cultureel al tientallen Jaren lang dood is en thans ook de laatste doodsklok- klanken hoort lulden over zün ekonomlach restant. Ekonomisch heeft het liberalisme zichdenk zü het egoïsme van den mensch nog lang kunnen handhaven, doch thans is ook daaraan een roemloos einde gekomen: het systeem biükt mislukt over de heele linie; de feiten, die nu eindelük ook aelfs door libe ralen erkend worden, demonstreeren het dul- delük en onloochenbaar. Héél het liberalisme heeft hiermede daan. En nu zou Ds. Luchies ons dat .Xtberallsme Juist kunnen redden. Alsof het besje weer nieuwe tandjes gekregen had en alsof die nieuwe tandjes het bewjjs waren van een nieuwe Jeugd! Noordholland heeft de heer Lambooy. burge meester van Hilversum, ultdrukkelük gevraagd of het stemmen voor een credlet van f 500 ooo voor den aanleg van een kabelnet in de z«*n- streek betekende, dat de statenleden zich uit spraken vóór distributie door het Rük en tegen distributie door de gemeenten. Op deze vraag is geen antwoord gekomen en tot nu toe be staat een dergelüke uitspraak dan ook niet Ook op dien grond is er voor 1 Rük dus geen reden zich in de kwestie te mengen. Het geldt hier een strüd tusschen de Pro vincie eenerzüds en verschillende gemeentebe sturen anderzüds. Het gaat ar om wie de winst zal opstrüken. De Provincie begeert de winsten, verbonden aan de distributie, voor de kas van het PEN; de gemeentebesturen willen er de kas van hun eigen gemeente mede stijven. Een verschil van meening, waar de regeering buiten kan blüven. voor zoover het algemeen belang teen gevaar loopt. Dit laatste zou het geval zün als een deel van Noordholland de kans zou loopen op een gegeven oogenblik door onder linge kibbelarijen zonder electricltelt te zitten. Waarschünlük gedreven door de inzichten van het statenlid v. d. Waerden. zün socialisti sche statenleden vóór distributie door de Pro- vincte, maar aan deze eenvoudige zaak is geen PrinclPleele kant te vinden, want of de distributie door de Provincie plaats heeft dan wel door de gemeenten, is. uit een sociaal-eco- nomlsch oogpunt, lood om oud üaer. Waarom dus voor de sociaal-democraten ook ten deze een soort party -discipline geldt, is een raadsel Volgens de inlichtingen van mr. Goldschmjdt waren er op het tüdstlp van de emissie rap porten. die het slagen van de poging met den bergingstoren sterk in twüfel trokken, zoodat hü de uitdrukking in het prospectus: „Men verwacht, dat de pogingen thans volkomen zullen slagen” voorloopig als „optimistisch” wil betitelen. Totaal 82% terwül zü van Lloyd's ontvingen 70% Hü wordt prachtig besteed. We mogen wat langer slapen en als we de tenten verlaten, staan we verbaasd over het prachtige panorama, aat zich langs alle kanten voor ons ontvouwt. In het loofhout der heuvels gloeien de herfstteinten. Verschillende jongens nemen de gelegenheid waar om hun hjfgoed te wasschen, het bleekt en droogt in de warme zon. Rector Boonekamp toont zich weer een fün psycholoog. Gisterenavond heeft hü in den Fordauto biecht gehoord. Nü onderbreekt hü het H. Misoffer om In enkele woorden een be- roep te doen op den goeden wil der pelgrims. In zün kleine allocutie na het H. Evangelie vlecht hü de legende, dat de Jongeling van Naim in Nederland het H. Geloof zou hebben gepredikt. Hierop voortbouwende, wüst hü op de groote geestelyke waarde, die de opwekking ten leven voor dezen doode beteekende. Hü ontwaakte uit zün aardschen slaap, niet om opnieuw de wereld aan te hangen, maar om het Leven van Jezus te beleven en aan anderen uit te dragen. „Zoo moeten ook jullie dezen pelgrimstocht opvatten. Niet als een sportprestatie of plezier reis. maar als een voortdurende stüging naar een vol katholiek leven.”

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 20