PROVINCIAAL NIEUWS 1 N AT IO N A L E Italiano RIJWIELPAD Kijken is koopen bij CLOECK Fietsers, opgelet LÏÏÏÏT SS1 T~”" beeld wat Roomsche éénheid vermag. DINSDAG 10 OCTOBER en het P.E.N. voor operatiekosten om te genieten en te Draverij te *t Zand genezen. ASSENDELFT WER VERSHOOF WEESPERKARSPEL HENSBROEK EDAM WEESP AKERSLOOT WIELINGEN KROMMENIE BERGEN HEEMSKERK MEDEMBLIK WESTWOUD MONNIKENDAM BEEMSTER TER AAR NOORDSCHARWOUDE ZWAAG HOORN NIBBIXWOUD ZIJPE BLOKKER NIEUWER-AMSTEL TEXEL DEN HELDER UITGEEST LEVENSVERZEKE RING-BANK De zomer was prach tig, wij zijn er dank baar voor, maar straks zijn we weer verkouden Dan ZEVEN JAAR LANG INDIGESTIE! Rentelooze leening a<r» verzekerden Ér-'’ De „Zaanland” TUITJENHQRN „Ander mensch na de eerste flesch” I 5E ONOCK SCHEIKUNDIGE CONTsOlC 9» Brou- De RK bibliotheek is 2—2 wordt aan- 6 werd gekozen ROTTERDAM Statuten De ..Staatscourant” bevat de sta tuten van de N. V. Dam-Hotel, alhier. R.K. Bibliotheek. Maandag JJ. wederom opengesteld. R. K. Voetbal Zondag j.l. kwamen alleen de V.C.A. junioren In het veld Zü speelden op eigen terrein tegen de S.D.O.-junloren en wis ten voor rust een 20 vooosprong te verkrijgen. In de tweede helft kwam S.D.O. echter goed op zetten en wist drie maal te doelpunten, zoodat het einde met 2—3 kwam. te* Gemeenteraad. Een vergadering van den gemeenteraad wordt op Donderdag 12 October- des voormiddags 10 uur gehouden. Aan de orde zal o.a. komen: Voorstel tot het heffen van 100 opcenten op de hoofdsom der gemeen teiondsbelasting. Voorstel tot het rangschikken der gemeenten in de 3e klasse van heffing voor die gemeente. Voorstel tot het heffen van 100—200 opcen ten op de hoofdsom der Personeele belasting. Collecte. De collecte van de vareenlging ..Het Hooge Land", welke in deze gemeente is gehouden, heeft f 61 opgebracht. F d Gemeenterekening. Uit de thans afgeslo ten gemeenterekening 1932 blijkt, dat de inkom sten van dat jaar hebben bedragen f 253.898,76. de uitgaven f 288.453.88, zoodat er een nadeelig saldo is van f 34.555.12. I—V.V.W. 1 V.V.W. C— va st: ga de N P s t 9 t I I een terwijl is do be de ze ge ve ve be L« ge P it vi 8' nei laa ten te ges wo der hui Ui m< Dl 21 g< te gi sc I het rot bec len het is Ho: der tisc een for het woi ent I leei en geg var voc de lijk ook ten is rin, nie kar die pril eet •pe zoo wei de din 1 bes OV€ oor hei Zo Bei ger Wk 1 lui du 2 We ha ha tui BCl vaj va] gie dei he mt Dit nieuw* bor4iXj>l.uw, mot •on witt* fiets erop) lange een rijwielpad geeft aaa. dat fietsers verp/icjsf rijn, uitsluitend op dat pad te rijden I De gewone weg ernaast la daar voor hen verboden. t la voor Uw eigen held, dusmijdt den i berijdt «it.lallen Personalia. Als bestuurslid van den Bul- tendükschen Bultenveldertschen polder, is her kozen de heer W. Moleman, alhier. R K V.V. Woadia De uitslagen van Zon dag zijn als volgt: Woldia IDe Meeuwen I Woudla II—WW II Woudia Jun.EVE Jun. Aanvullend kerkbericht Deze week de H.H. Missen te 7 45. Vrijdagavond 7 uur Meisjescongregatie. De zelatricen van de Br. van den Lev. Ro zenkrans zullen de jaarlüksche bijdrage komen ophalen. Vanaf Zondag as ztjn de H H. Missen te 7 30 en 10 uur de Hoogmis. St. Deux Dedit. Dezer dagen vergaderde de afd. Zwaag van de Landarbeidersbond „St, Deus Dedit’. Het aantal werklooze leden dezer afdeeling is thans 8. Door de vergadering werd de wensch geüit dat door het hoofdbestuur een vast uurloon zou worden gesteld, daar het re kening houden met de loonen in het vrije be drijf niet kan worden doorgevoerd, omdat dit In de meeste gevallen te laag is. Volgens mededeellng is het uurloon, voor de werkverschaffing wederom vastgesteld op 25 ct. Betreffende het doorbetalen der contributie bij ziekte of militaire dienst, zal aan het Bonds- bestuur nadere inlichtingen worden gevraagd. De weleerw. heer kapelaan 'die de vergade ring büwoonde, sprak nog enkele aanmoedigen de woorden tot de aanwezigen. Burgert, «tand Geboren: Willem Maria, zoon van Willem Melten en van Maria Rump- horst. Ondertrouwd; Jan van den Berg en Guurtje R.K.W.S.V. Het resultaat der voor Zondag vastgestelde wedstrijden is als volgt: W.S.V. 1—U.S.V. 1, sch. n. o. vriendfeh. 3 V A 2—W.S.V. 2 W.S.V. 3—GVO 3 WS.V. b—V.V.Z. a G VO. a—WAV. a V.V.Z. d—WB.V. d Burgerlijke Stand Geboren: Geertruida Theresia, d. van S. Zwart en J. C. Leuverlnk; Catharina Maria Theodora, d. van J. Temme en I J. C. de Zwart; Johanna Petronila, d. van J. Lam en G. van Maanen; Grardus Wilhelmus, terr. afgek. terr afgek. afgelast Werkloosheid Het aantal werkloozen. in geschreven bU de agentschapen der arbeidsbe middeling alhier bedraagt thans 142, w.o. 132 landarbeiders, grondwerkers. dat dus belastingverhooging zooveel mogelijk moet worden vermeden; dat mededeelingen van het college doen ver moeden. dat bü de eerstvolgende begrooting aanmerkelijk zal moeten worden bezuinigd; besluit het college cp te dragen het advies in te winnen van de commisie voor georgani seerd overleg in ambtenaarszaken over haar voornemen, een pensloenkorting op de salarissen van gemeenteambtenaren .en beambten toe te passen, op dezelfde wijze als dit bü het Rijk ge schiedt. Zeldtaam. Bü den landbouwer v. d. W. bloeit voor de tweede maal van dit jaar de kastanjeboom nog wèl zoo mooi en vol als dit voorjaar. Voorwaar een zeldzaamheid en een bewüs hoe zacht het weer is den laatsten tüd. Nationale collecte. Het plaatselük Crlsis- Comlté alhier vestigt er de aandacht op. dat het Woensdag as. een collecte zal houden ten bate van het comité. Het kleinsie offer wordt zeer dankbaar ont- vongen. Toon*, uw goed hart voor de noodlij- aende landgenocten. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelia, Jo hanna, d. van ^h. J. KroftMoons. Gehuwd: J. C. Mol, 26 jaar, en M. J. Heü- kcr, 21 jaar. Het 30-Jarig bestaan der Harddraverü Ver. ..De Volharding” te t Zand werd gevierd met een jubileum prüzen draverü waaraan 17 prima dravers delnamen. De uitslag is als volgt: le prüs 250 Athella. eigenaar J. Mooü. Wieringerwaard, berüder A. Wittcveen. 2e prüs 100 Oro Zetscr. eigenaar G. v. d. Oord. Haarlemmermeer, berüder 8. v. d. Oord. 3e prüs 50. Janet Harveiter. eigenaar G. Taams. Oostezaan. berüder J. v. Leeuwen Jr. 4e prüs 25 en 5 gedeeld door fatima en Ra- benhauft. Heemskerksche Bad- en Zweminrichting De bovengenoemde vereeniging hield een leden vergadering in het R. K. Vereenlgingsgebouw. Bü de ballotage van een aantal leden, meest deel uitmakende van de Commissie van Toe zicht. werd uit dé" vergadering de wenschelük- heid betoogd het aantal leden der vereeniging niet te sterk uit te breiden. Ten slotte werd besloten tot een begrensd aan tal over te gaan tot uitbreiding van het leden tal. De voorgedragenen werden toegelaten. Uit het financieel verslag bleek dat de ontvangsten heb ben bedragen f 1931.72, en de uitgaven f 1752.70, batig saldo f 179.02. De begrooting voor het volgende seizoen, welke in ontvangsten en uitgaven sluit op een bedrag ad f 600. werd goedgekeurd. Als nieuw dames-bestuurslid mej. Gr. Kloes. Door kapelaan Houdük werd ten slotte hulde gebracht aan het bestuur voor het ongerept hoog houden, van het zedelük peil der inrichting. R. K. Korfbalclub O.NA. Door den heer G. Klaasse, gymnastiekleeraar alhier, wordt bovengenoemde club dezen winter getraind in de gymnastiekzaal der R. K. MeisjesschooL als een deel van Noordholland de kans zou loopen op een gegeven oogenblik door onder linge kibbelarüen zonder electriciteit te zitten. Waarschünlük gedreven door de inzichten van het statenlid v. d. Waerden. die het ruim be zoldigd baantje van gedelegeerd commissaris bü het PIN. bekleedt, zün de meeste socialisti sche statenleden vóór distributie door de Pro vincie, maar aan deze eenvoudige zaak is geen enkele principieele kant te vinden, want of de distributie door de Provincie plaats heeft, dan wel door de gemeenten, is, uit een sociaal-eco- nomisch oogpunt, lood om oud ijzer. Waarom dus voor de sociaal-democraten ook ten deze een soort partü-dlscipline geldt, is een raadsel. Raadsvergadering. De raad dezer gemeen te zal Donderdag as in openbare zitting büeen komen ter behandeling van o. a. de volgende punten: voorstel demping gracht langs den Nle- senoortsburgwal en Bloemendaal; voorstel tot wijziging der verordening op de heffing van opcenten op de Personeele belasting; tot hef fing van opcenten op de Vermogensbelasting en tot heffing eener straatbelasing. Vlascherü Men besteedde alhier voor bot 14 tot 24 cent, aal 20 tot 54. brasem 1012, kar per 1823 en baars 1014 cent per pond. Burgerlijke Stand over September Geboren: Dirk P.eter, z. van D. Baas en A. de Wit. Overleden: Klaart je Fok, echtgenootc van Simon Doorn, oud 60 j.; Jan Metselaar, wedn. van Bregje Mienis, 73 j. Zanguitvoering In het parochiehuis gal Zondagavond de R.K. Gemengde Zangvereenl- ging onder leiding van den heer Jac. Scholten haar eerste zanguitvoering. De heer E. Groot opende als voorzitter. Naar aanleiding van het Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin opende het koor het programma met het oude Wilhelmus en het Kroningslied. dat spontaan werd gezongen. Van de koorwerken noemen we naast de muzi kale uitvoering der concoursnummers. Morgen zang van Wierts en De Leeuwerik van Tierle, Lente enz. Pastoor Mulder sprak tot slot een waardee- rend woord tot den dirigent, huldigde hem ais uitstenden musicus en huldigde in den heer Groot den Overigen voorzitter, die in verschil lende kwaliteiten een steun is van de vereem- *lng. ITALIANO Zaanstreek de en het P.E.N. in het conflict Zaan- beslissen of dit ego centrisch streven der Provincie van Rükswege moet worden gesteund en bevorderd. De minis- ter zal. büaldien hü de „Zaanland” in het on- gelük stelt, de meening uitspreken, dat niet al leen de concentratie van stroomopwekking, joiaar dat ook de wüze van distributie een voor werp van Rijkszorg is en dat stroomdistributie door de Provincie beter is dan distributie door gemeentebesturen, dat de distributie door de Provincie van zóón groot belang is, dat zü van regeeringswege dringend dient te worden opge legd. Misschien zou er wat voor een dergelüke ml- nisterieele inmenging te zeggen zün als de leden der Provinciale Staten van Noordholland zich reeds voor Provinciale distributie hadden uit gesproken. Dit is echter niet het geval. In de laatste zitting der Provinciale Staten van Noordholland heeft de heer Lambooy, burge meester van Hilversum, uitdrukkelük gevraagd of het stemmen voor een crediet van 500.000 voor den aanleg van een kabelnet in de Zaan streek beteekende, dat de statenleden zich uit spraken vóór distributie door het Ruk en tegen distributie door de gemeenten. Op deze vraag is geen antwoord gekomen en tot nu toe be staat een dergelüke uitspraak dan ook niet. Ook op dien grond is er voor X Rük dus geen reden zich in de kwestie te mengen. Het geldt hier een strüd tusschen de Pro vincie eenerzüds en verschillende gemeentebe sturen anderzüds. Het gaat er om wie de winst zal opstrüken. De Provincie begeert de winsten, verbonden aan de distributie, voor de kas van het P.E.N.; de gemeentebesturen willen er de van hun eigen gemeente mede stü"en. Een vetschil van meening. waar de regeering buiten kan blüven. voor zoover het algemeen belang geen gevaar loopt. Dit laatste zou het geval zün Voetbaluitslagen D» Blokkers I speelden op eigen terrein een spannenden wedstrüd te gen De Zouaven I uit Lutjebroek en wisten te winnen met 41. Het tweede elftal speelde tegen W. P. C. uit de Weere4 De uitslag was 21 voor W. F. O. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente komt in openbare vergadering büeen op as. Donderdag 12 October, des namiddags 2 uur. Schitterend succes. De eerste grooce na- jaarstentoonstelling van bloemen en fruit etc. onzer R.K. Floraliavereeniging is grandioos ge slaagd. Niet minder dan 300 inzendingen fruit waren i St. Bonifacius. De gemengde tooneelver. ,Bt. Bonifacius” heeft Zondagavond „Het Door nenpad” van J. van Grasveld opgevoerd voor een geheel bezette zaal. Het stuk bleek een goede keuze en vond een sublieme vertolking. Zondag as. zal de 2de opvoering plaats hebben. Burgerlijke Stand Geboren: Johanna, d van Maarten Hos en Trüntje Reüe; Johnanna, d. van Simon Kaandorp en van Geertruida Pan- cras; Maart je Trijntje, d. van Jacob Boschman en van Hendrika Maartje Tümes; Clarina, d. van Jan Leyen en van Aaltje Eeüts; Gerarda Maria, d. van Hermanns Joseph van Tol en van Dina de Greef; Alida Divera Antonia, d. van Johannes Hollenberg en Catharina Johanna Maria Hoogewerf; Agatha, d. van Antoon van der Eng en van Reinout je Commandeur. Berdoa-nieuws. De uitslagen van Zondag luiden als volgt: Berdos 2— VVO 2 2—5 Berdos a—HSV 1—3 Berdos bSVW b 81. Het zag er in X begin niet naar uit, dat B zou gaan verliezen beide partüen wogen goed tegen elkaar op; B. speelt iets beter. V zit er meer op. De V-achterhoede moet al dadelijk in actie komen bü goede B-aanvallen. Dan wordt de B-achterhoede aan net werk gezet. X Spel golft snel op en neer. Van een treu zelen in de B-aehterhoede maakt V gebruik en X is 10 Dan boft V. als de linksbuiten vlak voor doel over den bal heen trapt. 5 min. voor de rust maakt V- het 2e doelpunt. Na de thee een vast beraden B-elftal; enkele minu ten zün verstreken of X js 2-rl. V. zit echter ook niet stil en bü een aanval vergeet de B - keejier uit te loopen en 31 Dan verkleint B. nogmaals den achterstand 3-3. Doch nauwe- lüks heeft V. afgeirapt of de bal ligt weer in het doel. 42. Nu geeft B den moed op. Uit een corner schiet de R.half in eigen goal 52. V VO. heeft de overwinning verdiend, al zijn de cüfers geflatteerd. Scheidsrechter Schut leidde rustig. Droevig ongeluk Een 5-jarig zoontje van den heer Steketee, alhier, dat buiten was gaan spelen werd toen het donker werd ver- mist. Daar het ventje 's avonds nog niet terecht was. vermoedde men een ongeluk en ging de politie in de Oosterhaven aan het dreggen; ge volg was dat het ongelukkige ventje werd opge haald. helaas bleken de levensgeesten reeds ge weken. Voorwaarts. Con Zelo TIVoorwaarts TI 0—4; Voorwaarts III—Holland!» Ill 7—4; Hol- landia b jun.—Voorwaarts b jun. 23; Hollan- dia A jun.Voorwaarts A Jun. 15; Voor waarts IS.DE. I 20. Ongeval. Zondagmorgen na de Hoogmis, kreeg de heer C. Vlaar Gzn. bü het inspannen van een paard voor den kerkwagen een zooda- nigen klap van het paard voor zün hoofd, dat hü bewusteloos in het café van den heer Wes ter werd binnen gedragen. Geestelüke en geneeskundige hulp was spoe dig ter plaatse. Geconstateerd werd een hersenschudding, te vens een bloeduitstorting in de hersenen. Het slachtoffer is van de H.H. Sacramenten voorzien. Zün toestand is zorgwekkend. Sport. De uitslagen van de Zondag ge streelde wedstrüden zün: S E W. I—Sparta I Sparta II—S.E W. IT Wit-Rood—SEW. Ill S E W. asp. aV.V.W. asp. a BurgerL stand Geboren: Adriana Hendrika Maria, d. v. Petr. L. van der Kolk en Chr A. Teeling; Agatha Bella, d. van M. D. W Rozen broek en Gr. C. Peüs; Johannes, z. v. M. Goc-üer cn Corn, van Hooff; Agatha Maria, d. van Ger: Pekel en A. W. van Lieshout; Johanna, d. van Petr. Beentjes en Corn. Heijne. Ondertrouwd: Joh. Denneman en Cath. de Ruüter. beiden alhier; Th. Schouwrs en KI. Kuül. belden alhier: Com. Kraakman, alhier en Wllh. van Be use kom. te Velsen. Gehuwd: Joh. N. Münen. 30 jaar, te Beverwük en Joh. C. Komen. 24 jaar. alhier; Joh. H. W. Schoot, 28 jaar, te Velsen en Corn. M. de Ruü ter. 35 jaar, alhier; Corn. W. Vendel, 47 jaar, en Cath. M. Vonk. 40 jaar. beiden alhier; Jac Veld huis. 21 jaar, alhier en Joh. Zonneveld, 24 jaar te Castricum. Burgerlijke Stand Geboren: 29 Sept. Jo hanna Maria, d. van Peter Hendrik van der Heüden en Geertje Sier; Johannes Comelis, z. van Cornells Tol en Trüntje Karregat; 30 Sept.: Maria Theresia, d. van Jacob Molenaar en Hui- z. van Comelis Tol en T.Hulbert je mfwyjq bertje Kluessiem; 1 Oct.: Evert Clemens, z. van Jan Kok en Grietje Tol; 2 Oct.: Comelis. z. van Klaas Tol en Geesje Tol; 3 Oct.: Maria Geer truida. d. van Evert Smit en Neeltje Klouwer; Adriana Cornelia Theresia, d. van Hendricus Jo hannes Greuter en Antonia Cornelia Hendrika Pouw; 4 Sept.: Joseph Bernard Maria, z. van Bernard Joseph Knelange en Elisabeth Maria Antonia Hengholt. Ondertrouwd: 5 Oct.: Klaas de Boer. 26 j. en Antje Steur, 23 J. 1 Getrouwd: Marinus Walda, 20 j., wonende te Duurswoude gem. Opsterland en Antje 1 wer 19 J. Overleden: 29 Sept.: Dirk Mus, 19 J., ongeh., overleden te Purmerend; 2 Oct.: Willem Vast- wijk. 50 j.. echtgenoot van Jeltje de Geus, over leden te Purmerend. Opbrengst CrteiscoUecte. De collecte voor het plaatselük crisis-comlté heeft In deze ge meente opgebracht een bedrag ad 1205,18 'A (in 1932 1350). te Oorlerend, werd op de meest eervolle wi’ze ontslag verleend. De voorzitter, wethouder VLAMING en de heer 8. KEIJZER spraken waardeerende woorden over den arbeid van den heer K., die om gezondheidsredenen de school moet verlaten. De rekening van he't Algemeen Weeshuis, sluitend op een nadeelig saldo van 1160.72. kapitaaldienst op 2084.12, werd goedgekeurd. Die van het Algemeen Armbestuur werd eveneens goedgekeurd. Nadeelig saldo 2738.54. kapitaaldienst batig saldo 1000. B. en W. stellen voor in de voormalige Zee vaartschool nu de U.L.O. te vestigen, alleen moeten daarin eenlge wüsigingen worden aan gebracht. o.a. een waterinstallatie met pomp worden geplaatst en waterclosets in de priva ten worden 'X^ngebracht. De kosten worden ge raamd op f 650 750. De oude school wordt aan V.V.V. Texel over- gedraggn voor inrichting Museum. Zonder verdere besprekingen goedgekeurd. De raadsleden waren vóór de openbare be handeling omtrent bet uitbreidingsplan te De Koog ingelicht door den heer Wüger-Bruin en den heer Tiessen. Nadat de heer De Graaf had geïnformeerd of de uitwerking van het plan nog koeten met zich kan brengen, hetgeen door den burgemees ter ontkennend Werd beantwoord, werd het plan vastgesteld. Het Hgt thans ter visie voor be langhebbenden.' De heer Kikkert verzocht bü de rondvraag om medewerking tot het aanleggen van een fietspad langs Gerritslanderdükje en Monniken wegje op terrein van het Staatsboschbeheer. De heer Bruin informeerde naar ongemengde margarine voor werkloozen. De heer Parlevllet deelde mee. dat ze reeds is gearriveerd. Hierna sluiting. Burgerlijke Stand. Geboren: Irene, d. v. Jan Willem Uzi en Egberdina Nagtzaam; Mar-, tein. z. v. Hendrik Smit en Martha Wit*; Maartje. d. v. Amoud Daalder en Marla Bonne. Ondertrouwd: Frederik van der Kooi en Alida Catharina Koorn; Jacob de Penning en Theodora Johanna Kok. GetrouwdHillebrand Olthuis en Maria de Vries ReiUngk. Overleden: Maria Cornelia Smit, 7 dagen. R.K.V.V. „VV.W” S.D.O. 1—1; SEW. a—V.V.W. a 0-^3; West-Friezen b 24. Hollandia-nleuws Holiandla I ging naar R. C. B. I en wist te winnen met 10. Hollan- dia II speelde thuis tegen Rood-Wit HI en won met 12—0. Hoewel de winstkansen van Hollandia 3 groote rworden verloor het Zondac nog met 47 van Voorwaarts 3. De junioren bleven allen thuis. De A-Junioren verloren met 15 van Voor, waarts A. Hollandia B verloor met 23 van Voorwaarts B. De C-Junioren hadden weer een goeden dag en klopten Rood-Wit B met 70. Pensioenkorting op Je gemeente-salariaaen? Door de heeren W. Biersteker en dr. P. Feen- stra Kuiper is het volgend adres aan het college van B. en W. gezonden: Ondergeteekenden, W. Biersteker en dr. P. Feenstra Kuiper, leden van den Raad der ge meente Den Helder, verzoeken u beleefd in de eerstvolgende Raadsvergadering het volgende voorstel aanhangig te willen maken: De Raad der gemeente Den Helder, overwe gende, dat de heerschende crisis een nadeeligen invloed heeft op de inkomens van bijna alle ge meentenaren Raadsvergadering. Afwezig de heeren Lap en Epe. Afgewezen werd een verzoek van den Bond van Koffiehuis- en hótelhouders, om een andere regeling voor dit bedrüf. voor de Perso neele Belasting, en wel omdat hier op de Pers. Bel. slechts 75 pet. opgeld wordt geheven. Ter- wül geen ^ermakelükheidsbelasting bestaat en aan X afvoeren van belastingen in dezen tijd niet gedacht kan worden. Een verzoek van de afd. Texel der Holl. Mü- van Landbouw, om een verordening te maken, waardoor het hebben van zadende distels op landerüen. wegen en düken wordt verboden, werd In handen van B. en W. gesteld om prae- advies. Aan drti heer M. Kikkert, hoofd der school Meüer; Sübrand Hoope en Evertje van den Brink; Petrus Cornells Gooman en Margaretha Christina Roskam. Overleden: Hermanus Hendrikus v. d. Kom mer. oud 44 jaar, echtgenoot van Antonia Windt, overleden te Alkmaar. Nat Crisiscomité. De opbrengst van den Za terdag jj. gehouden vlaggetjesdag ten bate van het Crisiscomité, beeft de mooie som van f 339.50 opgebracht. Collecte R.K. Armbestuur. De Zondag on der alle H.H. Missen gehouden collecte ten bate van het Parochiaal Armbestuur heeft op gebracht de somma van 625.Dit bedrag is belangrijk hooger dan de opbrengst van het vorig jaar. Bond voor Kleinhandelaren. Dezer dagen is te Hoorn opgericht een onderafdeellng van den Neutralen Bond van Kleinhandelaren in groenten en aardappelen. De afdeeling telt 25 leden en het bestuur is samengesteld uit de heeren: J. C. Visser, voorzitter; Jn. Pickart, flecretaris: W. Visser, penningmeester. R.K. MeisjeaschooL Woensdagmorgen as. zal de nieuwe R.K. Meisjesschool aan de Eek- straat plechtig worden ingewüd. Des middags van 24 uur is de school voor belangstellenden te bezichtigen. Een fraaie prestatie. Naar wü vernemen, hebben de heeren Stapel en Winkelaar, die met de Ford deelnamen aan den 1000 K.M.-rit naar den Harz, dezen rit afgelegd zonder een enkel strafpunt te bekomen. Voetbalwedstrijd D. V. O. I speelde zün eersten wedstrüd tegen E. V. E. I. Volgens de voorspellingen zou D. V. O. het onderspit wel moeten delven. De rust ging in met 2—1 voor D.V.O. In den stand kwam geen verandering. Als gy aan eenigen vorm van indigestie lijdt, leest dan dezen brief. Een recept, dat zeven Jaar IndigeRtle opheft, is ook voor U belangrijk Het is een ongevraagd schrijven van den Heer G. A Daar ik de afgeloopen zes Tf zeven ’aar ern stig aan indigestie leed en geen verlichting kon vinden, wat ik ook probeerde, besloot ik Uw Macleans (Gedeponeerd) Maagpoeder te pro- de allereerste flesch een ander mensch voelde en beeren Ik moet eerlUk verklaren, dat ik mU na de allereerste flesch een ander mensch voelde en dat ik thans alles kan eten zonder eenlge pUn; wat vroeger een marteling was. is thans een genoegen en ik behoef nog slechts af en toe een dosis in te nemen om <rnin maag geheel in orde te houden. Ik heb tal van anderen aangeraden en met succes Bedenkt dat: Macleans (Gedeponeerd) Maag poeder geen kwakzalversmiddel is. De Brltsche doktorpn kennen dit recept sn het wordt dage lijks met succes voorgeschreven Bij de meest ult- eenloonende gevallen van indigestie en riaag- *=toornissen Aangenaam' om in te nemen, zuiver en volkomen onschadelijk. Alle apothekers en drogisten verkoopen Mac leans (Gedeponeerd) Maa gnoe der Alleen echt met de handteekenlng AI,EX C. MACL.EAN” Het wordt nooit los verkocht, doch in groote flesschen a 1 75 en kleine flesschen a 1. Agenten voor Nederland: BOROMAG Manu facturers Agents. 258 Heerengracht. Amsterdam. Gemeenteraad. In de laatstgehouden ’■aadsrergadering werd aan de commissie van Uitdeeling van levensmiddelen en brandstoffen een subsidie van 550.toegekend. Medegedeeld werd dat door J. Honig te Utrecht een kaart was geschonken aan de ge meente dateerende uit 1643. Deze schenking is in dank aanvaard. Naar aanleiding van een verzoek van ver schillende inwoners om den bestaanden auto busdienst voor de schoolkinderen te laten door gaan, werd besloten aan de betrokken ouders mede te deelen dat deze dienst niet langer kon voortduren dan 1 October J.l. Ten behoeve van den tuinbouwwintercursus werd een subsidie geven van 30.— voor den in dezen winter te houden cursus in de Zuid oost Beemster. Besloten werd om de openstaande plaats van gemeente-vroedvrouw voorloopig nog niet aan te vullen. Voor de bestrüding der jeugdwerkloosheid werd een subsidie uitgetrokken van f 100. Besloten werd voorts, de werkloosheidsbestrü- ding door werkverschaffing niet eerder te doen aanvangen dan met 1 November. De post voor werkverschaffing en werkloozensteun werd ver hoogd met 7000. Vastgesteld werd de rekening van het ge- meentelük electriciteitsbedrüf- De winst ad 754.61 werd ten bate van de afschrüvingsre- kening gebracht. De rekening van het grondbedrüf werd vast gesteld met een nadeelig saldo van ƒ4357.13. De gemeente-rekenlng over 1932 wüst een batig saldo aan van 10.889.0614. De kapitaal dienst een nadeelig saldo van 5.549.82. De rekening van het Burgerlük Armbestuur sluit met een nadeelig saldo van 708.43)4. G.V.</ Zondag speelde G.V.O. I tegen D.OS. I, welke door laatstgenoemde club met 21 werd gewonnen. hanteeren cie, die, na; ----- de „Zaanland”, Tia&r wil ^.12 .U tribueeren doordrüft. Waarschünlük dat van alle kanten met veel tratie van de electriciteitsproductle gedrongen, door de Regeering geen toestem ming om' een eigen Centrale te bouwen aan d^ Kroosschouw De jaarlijksche schouw zal 'worden gehouden op 17 October. Dit jaar zal de geheele polder op één dag worden geschouwd. Steun kleine tutmlers De steunregeling, die vanwege het Burgl Armbestuur, alhier, wordt uitgevoerd, heeft een ingrüpende verandering ondergaan. Thans zullen de verkochte producten voor 50% van het bedrag worden afgetrokken; loon voor 100%. Per gezin wordt 850 verstrekt, plus 0.75 per gezinslid boven de twee. Alleenwonende personen 5.50 per «’eek. R.K. „S.V.A.”. om half één speelde S.V.A. 2 tegen WS/f. 2. Ondanks goed samenspel moest met 2—1 de overwinning aan de gas ten worden gelaten. Om half drie volgde S.V.A. ID.E.8. I uit Kudelstaart. De gasten spelen beter, maar in den linksachter der thuisclub vinden zü een struikelblok, dat steeds onheil weet te voor komen. Uit een scrimage vóór het ^S-doel scoort de linksbinnen 0—1. Hierop komt er meer vuur in het spel der thuisclub en met succes. Met 11 gaat de rust in. Na de thee wordt in een flink tempo begon nen en na eenlge minuten is het 21. Door een blunder van den S-keeper Is de stand spoedig weer gelük. De gasten geven zich geheel en met succes. Uit een goeden aanval wordt de stand op 23 gebracht. De thuisclub probeert op te halen, doch de middenlinie is slecht op dreef en laat steeds de voorhoede los, waardoor er geen doorkomen aan Is. Het einde komt alzoo met een verdiende over winning voor D. E. S. hanna, d. van H. van den Berg en J. Edelenbis; Femmetje Tjlmke Helena, d. van W. Homan en C. IJtsma; Johanna Margartha Alida. d. van P. J. Molenaar en Chr. Reus; Hendrik Pleter, z. van Jb. 0e Graaf en B. Rijs, wonende te Ur- sem. Ondertrouwd: Theodorus C. van Berkum en Grietje van der Rol; Jacobus M. van Schoten en Maria W. C. Oostrchrist; Cornells J. A. Kei zer en Hlllegonda M. Buis; Nicolaas G. Schagen en Agnes E. Teubner; Pieter A. de Kruüff en Aagje Klinger. Getrouwd: Willem Drogt en Baukje Saai. Overleden: Elbert Ruüter, 72 J., echtg. van C. Klavr, Keera 99; Pleter Romein, 79 j., wdn. van G. van der Oragt, wonende te Berkhout; Gerrarda C. Begagel. 84 j„ Achterom 15; Chris tiaan Franciscus Kahlman. 64 J, echtg. vas Li. Tonneman, Gr. Havensteeg 12. Gemeenteraad In de dezer dagen gehou den raadsvergadering werd na bespreking afge wezen een verzoek van het bestuur der Chr. Nat. School om de speelplaats gedeeltelük te bete gelen. B. en W. gaven in overweging een ver harding te nemen, welke niet zoo kostbaar is. Aangenomen werd het afwijzend udvles van B. en W. op een verzoek van „Het Wit-Gele Kruis” cm een subsidie van f 500. De gemeente geeft reeds f 500 aan de algemeene vereeniging. Den heer KROON verwonderde het. dat deze aanvraag niet eerst behandeld Is in de contact commissie, welke iedere aanvrage zoowel van Wit-Gele Kruis als van t.b.c.-vereeniglng onder de oogen ziet. De huur van een drietal noodslachtplaatsen werd verlengd. De gemeenterekening werd vastgesteld als volgt: inkomsten f 122.81328, uitgaven f 119784.11. batig saldo f 3029.17. Uitvoerige gedachtenwisseling volgde op het idee-Hoogervorst. het met een politieagent min der te doen en daarvoor, evenals Nieuwveen. een rüksveldwachter te nemen, die door Rük en gemeente gezamenlük bekostigd wordt. De VOORZITTER verzette zich tegen dit plan. Een dergelüke begunstiging achtte hü niet gewenscht. nu de gemeente meer inwoners heeft en de tüden Ongunstiger geworden zün. De raad' besloot ten( slotte. Ingevolge artikel 225 der gemeentewet, het verzoek te richten, één veldwachter te vervangen door een Rüks veldwachter. Op verzoek van den VOORZITTER nemen de heeren Valentün. De Boer, Van Apeldoorn en Kroon hun benoeming aan als lid der commis sie tot steunregeling voor werkloozen De heer VAN DER WEIJDEN was bü de rondvraag bevreesd, dat. wanneer de begroo ting overschreden wordt der kosten van den wegenaanleg te Langeraar, het njkssubsidie in getrokken zal worden. De VOORZITTER stelde hem gerust en el, dat het gemeentebestuur tracht 75 pet. subsidie te krügen van het Rük. Bü deze prachtige werkverschaffing kunnen voorloopig veertig man te werk gesteld worden. B. en W. zoeken naar meer zulke objecten. Met spanning wordt In de strüd tusschen de „Zaanland" gevolgd over de levering van electriciteit aan •de Zaansche gemeenten, die tot nu toe door de „Zaanland” bediend werden. Op het oogen blik staan de onderhandellngen op het doode punt en wordt de arbitrale beslissing van den Minister afgewacht. Deze zou na 1 October, in dien partüen alsdan nog niet tot oveieenstem- mlng zouden zün gekomen, een uitspraak doen in het doodgeloopen conflict. Maar niet alleen wordt door belanghebbenden in de Zaanstreek met belangstelling op de beslissing van den mi nister gewacht, doch ook door zeer vele ge meentebesturen in de Provincie Noordholland, die meenen. dat zü vandaag of morgen in de zelfde moeilijke omstandigheden kunnen komen als thans de Zaanstreek. Door niet goed ingewüden wordt misschien gemeend, dat het hier gaat om een verschil van meening tusschen de Zaanstreek en de Provin cie betreffende de toncentratie van de opwek king van electriciteit. Misschien meenen zü. dat de „Zaanland" met alle geweld een nieuwe electrische centrale wil oprichten, terwül Provincie dan van meening zou zün, dat het aantal electrische centrales in onze provincie méér dan groot genoeg is. Ware dat zoo, dan zou het gelük duldelük aan den kant der Pro vincie zün. In de op 30 Augustus JJ. verschenen afleve ring van het tüdschrift „Electrotechniek” kwam een belangwekkende beschouwing voor over de wenschelükheid van koppeling der electrische centrales in Nederland, waarvan de conclusies door alle deskundigen kunnen worden onder zocht, In de gedocumenteerde en van uitvoerig cü- fermateriaal voorziene beschouwingen wordt er op gewezen, dat in tegenstelling met vrijwel alle andere West-Europeesche landen, Neder land büna geen koppellünen bezit. Op grond van uitvoerige besprekingen wordt de conclu sie getrokken, dat, hoe kleiner het aantal pro- ductie-eenheden wordt gekozen om era zekere belasting te dekken, hoe grooter dus de een heden, des te lager de koeten per kw der ge ïnstalleerde productie-eenheid en hoe grooter de productie-eenheden worden In verhouding tot een zeker te dekken belasting, des te duur der wordt de totale reserve. Het artikel sluit met de ontstellende con clusie, dat indiéh vroegtijdig de koppeling der centrales doelbewust ter hand was genomen, een besparing op de aanlegkosten van de ge ïnstalleerde centrale capaciteit hier te lande van 43 millioen zou zün verkregen. Deze cüfers toonen aan, welk groot econo misch belang voor ons land er in is gelegen, niet op denzelfden weg te blüven voortgaan en hoe wenschelük het is. om door meer algemeene richting te geven aan de ontwikkeling -an de electriciteitsvoorziening van ons land, deze zoo spoedig mogelük in meer economische banen te leiden. Maar, zooals gezegd, over verschil van inzicht omtrent het nut van deze concentratie loopt het conflict niet. Dat nut wordt door belde par tüen wei ingezien. En als door de „Zaanland” gedreigd wordt met de oprichting van een eigen Cent^K dan beteekent zulks alleen het wapen tegenover de Provln- RSieenlng van het bestuur van niir wil om zelf stroom te dis- wordt, om veel klem op concen- gedronger), door de Regeering „Zaanland" verleend. Maar daarom is het dan ook een elsch van blllükheid. dat de Minister Juist arbitreert in het geschilpunt, waar het op aankomt. Niet over de opwekking van electrlschen stroom, wü herhalerf het, loopt het verschil van meening tusschen „Zaanland” en de Provincie, maar over wüze van distributie van electri- schen stroom. Tot nu toe, wekte het P.E.X. den stroom op en verkocht dien aan de gemeente besturen. die hem dan aan de Ingezetenen dis tribueerden. Er is een tüd geweest, dat de Pro vincie de gemeenten warm aanbeval zelf een electrisch net aan te leggen teneinde die distri butie ter hand te kunnen nemen. Vele gemeen tebesturen hebben dat ook gedaan en zün er langzamerhand zelfs een bron van Inkomsten voor hun gemeentekas in gaan zien. Slechts In een klein deel der Provincie distribueerde de Provincie zelf. Vrü plotseling is de Provincie van systeem veranderd. Zü is er naar gaan stre ven, den electrlschen stroom zelf direct aan de afnemers te leveren, waardoor de daaraan verbonden winsten niet meer in de gemeente kassen vloeien, maar in die van het P.E.N. Door verschillende gemeentebesuren is aan Gedepu teerde Staten verweten, dat zü zich daarbü zelfs aan machtsoverschrüding schuldig maakten en door eenlge leden van de Provinciale Staten, die tolk van deze klachten waren, werd die machtsoverschrüding „détournement de pou- voir” genoemd. Ook is door vele gemeentebe sturen aan Gedep. Staten verweten, dat het PJE.N. een oneerlijke concurrentie door middel van de tarieven voerde. Aan de gemeentebe sturen wordt de stroom zoo duur geleverd, dat zü tegen de Provincie niet kunpen concurree- ren en dat de directe afnemers van de Provin cie er beter aan toe zün. Wat er ook van die klachten waar zü, zeker is het, dat de gemeen tebesturen het liefst zelf willen distribueeren. maar dat de Provincie er nu al enkele jaren alles op toelegt om zelf te distribueeren. De „Zaanland” is nu het eerste krachtige lichaam, wiens contract afloopt en dat niet voetstoots aan de verlangens van de Provincie, voortaan van de distributie af te zien, gehoor wil geven. Maar een nieuw, krachtig verzet is te «lachten als groote gemeenten als Alkmaar en Hilversum van de eigen distributie zullen moeten afzien. Welnu, de minister zal nu landProvincie hebben te

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 2