ROME EN HET DERDE RIJK Prikkeldraad H I Lutine-goudkoorts geweken Sterren scheerden langs den hemel Muiterij in Indië I 1 Degelijk volk! Regeeringspartijen ONTNUCHTERDE AAN DEELHOUDERS Een Romeinsche belichting van het Reichs-Konkordat DINSDAG 10 OCTOBER AUTOBUSSEN OP RAILS ZILVEREN REGENVAL zichtbaar werd Velen tuurden naar den hemel I I er Bedrieger bedrogen Onderhandelaar» teruggekeerd Auto in een ravijn Het transfermora torium Nieuwe uitbarsting van den Merapi? L' 12% méér beloofd dan hoogstens was? kan Wat de radio vermag heer zoodat meer beloofd was dan te ontvangen 12% aldus mr. Goldschmidt V\jf dooden Mr. H. S. Goldschmidt te Utrecht wil trachten hun gemeen- schappelyk belang te ver dedigen Torentje, torentje bussekruit. Wat hangt er uit? Een gouden fluit Een gouden fluit met knoopen 't Torentje is gebroken (oud kinderversje) Op 31 October staan 19 Inland- sche hoofdmuiters terecht Cocaïne, die waardelooze poeder bleek te zyn In opdracht van de spoorwegen in Vene zuela werd in Duitsch land een ^raüs-auto- bus” gebouwd, die een snelheid van 70 KM. per uur kan bereiken. Lutine-contracten 1929 (belang 110.000) en privé-relattes (belang 40.000).... Aan duikers en personeel enz Aan den heer Beckers Aan ,Lutlne”-aandeelen 1933 30% 10% 28% 14% van de Eclyptica. Het verschijnsel kan zich zeer goed hedenavond herhalen. Eenigen tijd geleden hebben wU gemeld, dat mr. H. S. Goldschmidt te Utrecht een oproep had gepubliceerd aan de houders van aandee- len van de „Lutine”, met het doel gerneen- Vreemd natuurverschijnsel, dat in vele deelen van het land naar een- (Waarschijnlijk heeft men hier te doen met den twee maal per Jaar optredenden sterren regen. Daar deze echter eerst in November verwacht werd, zou in dit geval de normale periode aanmerkelijk vervroegd zijn. Het Is evenwel niet uitgesloten, dat de gebruikelijke sterrenregen In November evengoed nog valt. Inmiddels zou men hier ook kunnen denken aan een verschijnsel, dat geheel onafhankelijk van de genoemde sterrenregen eenmaal In de veertig jaren waar te nemen is. Red.) n „De Vrijzlnnig-Democraat” van Zater dag 7 October komt een artikel voor, ge titeld: „Op sleeptouw!" Dit artikel vangt aldus aan: „Het blijkt uit weinig-verheffende ver schijnselen dat menig partijgenoot er zich nog niet in heeft gedacht, dat wij, vrijzin- nig-democraten, regeerlngspartij zijn. Behooren tot een regeerlngspartij betee- kent wel is waar niet, dat men alle voor stellen van de regeering zonder kritiek aan vaardt. Maar het beteekent stellig wel, dat men niet samen met oppositie-partljen den aanval leidt op de regeering. Ons trof hierin de uitgesproken meening, als zouden de Vrijzinnig-Democraten thans „Regeerlngspartij” zijn, in tegenstelling tot de „oppositie-partljen.” 350 per minuut HAMBURG. 9 Oct. (V. D.) Naar de sterren wacht In Bergedorf mededeelt, is Maandag avond tegen 8 uur een buitengewoon krach tige sterrenregen ontstaan, die het uitstralings punt In het zenith van het sterrenbeeld de Draak had. Door de Instrumenten van de ster renwacht werd als maximumaantal vallende sterren 350 per minuut genoteerd en wel van de zwakste lichtsterkte tot de lichtsterkte van Venus. Tegen 10 uur verminderde de intensi teit van den sterrenregen. Mededeeling van prof. Nyland Prof. Njjland telefoneert ons: De vallende sterrenregen is voor alle astro nomen een verrassing geweest. Er woeden op gezette tijden zwermen van vallende sterren, uit bepaalden punten van den hemel komende, verwacht. Zoo in Augustus uit Perseus (Per- seïden), In April uit De Lier (Lyrlden) en in November uit De Leeuw (Leoniden). Maar daar is 9 October niets bij. Hoe vroeg bet merkwaar dig verschijnsel begonnen is, zal men pas kun nen opmaken uit berichten uit Amerika en van schepen op den Atlantischën Oceaan. Het schijnt in Nederland al de aandacht getrokken te hebben, zoodra de schemering genoeg ge daald was. Te Utrecht werden er tusschen acht uur en half negen zoowel door Dr. V. d. Bilt als door mij, onafhankelijk van elkaar, ongeveer 40 sterren per minuut geteld, soms een half dozijn tegelijk. Een student sprak zelfs van 10 per seconde. Het was, alsof er telkens Ucht- druppels uit den hemel vielen. Het aantal weer- heldere vallende sterren was relatief niet groot te noemen. Te 8 uur 37 minuten kwam er snel uit het Noord-Westen bewolking opzetten. Toen die weer was overgedreven te 9 uur, was in middels de maan opgekomen. Hierdoor en door de lichte slulering van den hemel werden de zwakkere objecten onzichtbaar. Dat verklaarde intusschen in het geheel niet, dat het aantal vallende sterren nu daalde tot twee per minuut en kort na tien uur werd er gedurende een kwartier geen enkele meer gezien. Het straal- punt werd door ons bepaald op 257 graden rechte klimming en 60 graden Noorder decll- Op drie hoofdpunten In de nleuw-gescha- pen rechtsverhoudingen wil Pater Ivo Zel- ger vooral wijzen: de Rijksgedachte, de plaats van den nieuwen codex van het ka- nonieke recht en de gevolgen voor de ker kelijke zielzorg. Het Reichskonkordat heet zoo, wijl het gesloten is met het Reich. Het zet het «Relch” voorop en het zal hoe wonderlijk het klinke in zekeren zin deel hebben Bjj dezen, plotseling verschenen, sterren regen betreft het niet een der periodiek, ééns per 33 jaar, optredende Leonidenzwer- men, maar een buitengewoon pheno- meen. dat misschien aelfs een natuureata- strophe in het universum tot oorzaak sou kunnen hebben. Vallende sterren, de een na de ander, of vele tegelijk, als pijlen uit een boog, ornlaag- schletend en, althans voor het oog, zich ver liezend in het niet ziedaar het merkwaar dige natuurverschijnsel, dat Maandagavond te Amsterdam en verschillende andere plaatsen van het land duizenden naar het venster of naar buiten heeft gelokt. De blik der massa omhooggericht naar deze wonderlijke openba ring der natuur, was tevens een demonstratie van de macht der radio. Want eerst nadat Vaz Dias de hoofdstad en kort daarna de radio PADANG 8IDEMPOEAN. 9 Oct. (Aneta) Nabij Prapat heeft een ernstige botsing plaats gevonden tusschen een vrachtauto en een per sonenauto. De vrachtauto stortte in een ravijn, de personenauto werd zwaar beschadigd. Vijf personen zijn overleden, enkele werden zwaar gewond. Verleden week berichtten we over een geval van Cocaïne-smokkel, waarbij een mosselen handelaar uit lerseke zou zijn betrokken. Thans is komen vast te staan, dat dit geval groote gelijkenis vertoont met de oplichting, die onlangs te Rotterdam heeft plaats gehad. Daar werd een groentehandelaar voor honder den guldens opgelicht, daar hem waardelooze poeder inplaats van cocaïne was verstrekt. De mosselenhandelaar te lerseke, wien een groote winst was voorgespiegeld, is er op de zelfde manier ingeloopen. De partij cocaïne, die tusschen de mosselen was verborgen, bleek eveneens te bestaan uit waardelooze poeder. De wenk aan de Fransche douanen was op zet, om aldus bij den handelaar allen argwaan weg te nemen. Intusschen is de mosselenhandelaar veertien honderd gulden armer geworden. Naar wij vernemen zUn de heeren C. E. ter Meulen, lid van de firma Hope Co. te Am sterdam, Dr Hlrschfeld, dlrecteur-generaal van Handel en Nijverheid en Mr. Ries. administra teur van het Departement van Financiën, die als gemachtigden der Nederlandsche Regeering eenige dagen in Berlijn hebben vertoefd in ver band met onderhandelingen -inzake het Duit sche transfer-moratorium, weer in Den Waag teruggekeerd. Naar ons ter oore komt zijn de besprekingen nog niet ten einde en het wordt niet uitgeslo ten geacht, dat deae een dezer degen te Berlijn sullen worden voortgezet. Zletdaar verkort en samengevat het arti kel van Ivo Zelger 8J. Het is mogelkjk geschreven met de be doeling, sommige kringen uit den Dultschen clerus met het concordaat te verzoenen, knngen die met een groot deel der Oosten rij ksche geestelijkheid oordeelen, dat Rome te snel een accoord met het Derde Rijk heeft getroffen, het blijft er niettemin een gewichtig stuk mep, zoowel door zijn eigen mérites als door de plaats vanwaar het werd geschreven en het gezaghebbend or gaan, waarin het werd gepubliceerd. C. R. DE KLERK Waarnemingen te Brussel Ook te dezer stede heeft men tusschen 18 uur 30 en 20 uur 30 den sterrenregen waargeno men. Volgens mededeelingen van dr. Stroobant, di recteur van het Koninklijk Observatorium te Ukkel, scheen deze sterrenregen voort te ko men uit een bepaald punt van het sterrenbeeld De Draak. Ook volgens de hier gedane obser vaties was het aantal vallende sterren zeer groot, zelfs van 60 tot 70 in de minuut. Som mige waren zoo groot, dat zU den indruk maak ten van een afgeschoten vuurpijl. Het verschijnsel, dat niet voorzien was, mag aldus dr. Stroobapt worden vergeleken met den sterrenregen, die zich voordeed op 27 November 1872 en die zich herhaalde op 27 November 1885. Dr. Stroobant acht het waar schijnlijk, dat het verschijnsel zijn ontstaan vindt in het afbrokkelen van een komeet. DJOKJAKARTA, 9 Oct. (Aneta) De Me rapi is meestentijds in wolken gehuld, waar door waarnemingen worden bemoeilijkt. 8 October te 20 46 werd een zware knal gehoord Deze knal werd ook In Djokja ge hoord. Te 21.58 werd gerommel waargeno men. De zware knal werd zeer vermoedelljk veroorzaakt door een nieuwe uitbarsting, waarvan overigens niets bekend is. In de mededeeling aan de aandeelhouders wjjst mr. Goldschmidt er verder op, dat bui tenstaanders bij concessionarissen in deze onderneming deelnamen voor 150.000 en 238.000 of wel 388.000. Zooals bekend, werden de kosten van den toren van den heer Beckers niet door concessionarissen betaald en mr. Goldschmidt stelt daarom de vraag op welke wijze het bedrag van 238.000 ten aanzien van deze bergingspogingen werd besteed. Tenslotte maakt mr. Goldschmidt nog enkele opmerkingen over het rondschrijven der con cessionarissen van 16 September 1933 aan aan deelhouders. In dit rondschrijven werd gezegd: „De bergingspogingen met het systeem-Beckers zullen dit jaar moeten worden gestaakt. Deze toren is vernietigd en bekende deskundigen spreken hier van „het einde van den „Lutine” - toren.” Thans wordt elke gelegenheid benut om met de zandzuigers „Volharding”, „Texel” en „Neptunus” het zand van het wrak te verwij deren." Maar aldus mr. Goldschmidt in het prospectus van 1933 wordt gezegd: „Met zuigers wordt getracht het zand weg te werken ten einde te kunnen doordringen op den kleilaag. Alle moeite was echter tevergeefs; er werden groot bedragen besteed aan deze bergingspogin gen (emissie 1929?), doch men was niet in staat het zand blijvend te verwijderen.” Daar de aandeelhouders van de .Lutine” over het geheele land verspreid wonen en het niet billijk geacht kan worden tegenover een aan deelhouder in Groningen bijvoorbeeld met een belang van 85, om een vergadering in Am sterdam of Utrecht te houden, ligt het niet in de bedoeling de bezitters van ,Lutine”-aandeelen In vergadering bijeen te roepen. Zooals In den aanvang reeds medegedeeld, zal mr. Goldschmidt voor de verdere behartiging der belangen van aandeelhouders met twee hunner vertegen woordigers samenwerken. Uit het prospectus bleek verder niet, dat reeds In 1929 een aandeel in de opbrengst door concessionarissen was verkocht voor 150.000. waarvan 110.000 in coupures van 25 (zgn. Lutinecontracten) en 40.000 bjj prlvé-relaties der concessionarissen. Voor deze 150.000 stonden concessionarissen 30 pct. van de bruto-opbrengst af. Volgens het prospectus van 1929 werd de waarde van den Lutine-schat aangenomen op 13.150.000. In 1933 wordt in het prospectus de moge lijkheid verondersteld, dat voor V20.000 aandeel een maximale uitkeering van 900 kan volgen, weshalve de waarde -toen op 18.000.000 werd aangenomen, of vijf millioen meer dan in 1929. het overige Nederland attent had gemaakt op den sterrenregen, kreeg het verschijnsel, dat niet voorspeld was. omdat zelfs de sterren kundigen er volkomen door verrast waren, de massale belangstelling, waarop het aanspraak mocht maken. et concordaatswerk, dat door Euge nio Pacelli, den kardinaal-staats- secretaris, en Franz von Papen, den vicekanseller, onderteekend werd, is ge- achapen en het is een meesterwerk ge worden. Wat het voor *t oogenblik noodig heeft aan beide zijden: bij Kerk en Staat, is de meesterhand, die het in werking stelt. Wat het noodig heeft voor ille tijden is de geest van verzoenende en vertrouwende concor- dia, wil het levensvatbaar en levenwek kend blijken.” Tot dit verrassend gunstig besluit komt Ivo Zelger S J.. een geleerde, verbonden aan de Gregorlaansche Universiteit, in een hoofdartikel over Das Reichskonkordat, waarmee hij het October-nummer opent Van de .Rtimmen der Zeit.” Ook de meest critlsche Nederlandsche geloofsgenoot zal onder de bekoring komen van een Romeinsche belichting als deze; zij is in staat de verwachting te suggereeren, dat, al zou Hitler’s rijk niet van langen duur zijn, deze overeenkomst tusschen Ro me en Berlijn haar beteekenis zal behou den ook in een niet naar Hitler’s inzichten verloopende toekomst. Het concordaat is onderteekend op den klassieken bodem der Citta del Vaticano en het toont de trekken van zijn geboorte plaats: de juridische klaarheid en kloek heid van de Wetgeefster der volken, de breedheid en forschheid van Rome en het ademt tevens den geest van zijn Duitsche auteurs: werkelijken eerbied voor het his torisch gewordene en een nieuwe koenheid van denken in dienst der natie. De schrijver wil niet ingaan op het twist geschrijf tusschen eenige Duitsche bladen en de Osservatore Romano: niets anders dan het narommelen van een aftrekkend onweer, dat de intredende stilte en de lang verhoopte opklaring der atmosfeer te tref fender doet uitkomen. In wijde kringen van het Duitsche volk is een omkeer ontstaan in het kerkpolitieke denken; het is de blijvende verdienste der regeering deze feitelijkheid te hebber) ..gen zien en benut. Die omkeer lag niet zoë zeer op het gebied der kerkelijke als op dat der staatkundige partij: die omkeer concen treerde zich in den veranderden vorm van de staatsleiding. Het staatsroer in de ééne hand van den eenigen leider waarborgde, dat nu werkelijk de wil der regeering aan het woord kwam. Veertien Jaar lang was hef de tragiek der beste Duitsche katholieke mannen, dat hun bedoelen zuiver en goed, wellicht het eenig juiste was, maar dat het zich niet boven de belemmeringen van het parle mentaire stelsel kon verheffen. Thans ech ter is niet alleen de regeeringsvorm, maar zijn ook de denkvormen veranderd; thans vinden katholieke belangen in Duitschland een nieuwe waardeering. De tijd van Bis marck, waarin men meende een godsdien stige minderheid haar plaats onder de zon van het staatsleven te kunnen ontzeggen, is voorbij. De grondwet van Weimar had in artikel 137 de magna charta der vrijheid geschonken aan alle godsdienstige volks groepen; in het nieuwe concordaat komt de geest van Weimar ten deele letterlijk tot uiting, vooral in de artikelen 1 en 14. Het katholieke volksdeel had zich door innerlijke kracht en saamhoorigheid een macht in het rijk getoond. Men kan over het politiek verleden denken gelijk men wil; men moge de oplossing der partijen en artikel 32 van het concordaat begroeten als een bevrljding, men kan bij een weten schappelijk rustige beschouwing der feiten niet ontkennen, dat wat bereikt werd in de laatste decenniën op kerkpolitiek gebied te danken is aan de samenwerking van alle katholieke krachten. Op deze feitelijkheid steunt het nieuwe concordaat. Kerk en Staat hebben dat erkend ook daardoor, dat zij onder andere de reeds gesloten concor daten van Beieren, Pruisen en Baden on gewijzigd overnamen. De Kerk heeft niet gekapituleerd voor een overmachtigen te genstander, zij heeft met klaar inzicht in de grondig veranderde toestanden en ver trouwend op Hitler’s beloften in zijn plech tige Rijksdagrede den strijd gestaakt en de hand geboden tot vreedzame samenwer king. Zóó kon het Reichskonkordat den indruk maken, een beter en klaarder omschrijving der wederzijdsche bevoegdheden van Kerk en Staat te bieden dan het Itallaansche. Er is hier niet maar een „pax concordata”, een afgesproken vrede, maaf een waarach tige „Concordia”. Men pleegt te zeggen: verdragen zijn niets anders dan de uit drukking der momenteele machtsverhou dingen; de bepalingen van dit concordaat echter maken niet den indruk het resultaat te zijn van een spel-van-krachten, zij schijnen „vielmehr die juridische Formu- lierung uralter philosophischer Lehrsatze fiber das wahre Verhaltnls von Kirche und Staaf” Het is een verdrag in den geest van den verlichten staatswjjsgeer die Leo XUI was, en het is misschien niet louter toeval, dat dit concordaat op denzelfden Juli-da- tum werd onderteekend, waarop voor dertig jaren de groote sociale Paus de oogen sloot. Hij is dood, zijn leer leeft. TT T Nederlanders, zijn een gruwelijk be- Vy dachtzaam volk; we gaan niet over één nacht fis, we kijken de kat uit den boom; wij zijn zóó bedachtzaam, dat wfi niet kunnen nalaten, lang te dralen alvorens een beslissing te nemen over een ot afcdere nieu wigheid. Dat heeft ons eenerzjjds den spotnaam „Chl- neezen van Europa" bezorgd, ons anderzijds een aureool van degelijkheid om de slapen ge schonken. O, we zijn zoo bedachtzaam en dus.... zoo degelijk! Vooral, wanneer het om onze centen gaat; wij kennen In dat opaicht geen spontaneïteit; wij zijn wel wijzer I Stel u voor, dat één oogen- blikje van nlet-genoegzame-bedachtzaamheid ons eens een dubbeltje, een gulden of een tientje zou koeten! WU zouden ons schamen voor heel ons oud-Hollandsch degelijk voorgeslacht we zouden het inherstelbaar verlies hevig betreuren voor heel or.ze nakomelingschap, om nog maar te zwijgen van het pUnljjke gevoel, dat wij ge durende heel ons leven in onze portemonnaie voelen zouden. Zóó’n degelijk volk zijn wij. Totdat ons de kans gegeven wordt tot het on bedachtzaamste, het ondegelUkste. het onze kerste, het wisselvalligste, dat er ter wereld beoefent wordt: het gokspel. Dan springen we Ineens uit den band, dan gooien we alle bedachtzaamheids- en degelUk- heidsprlnclepen over boord, dan zijn we (erfe lijke belasting uit den tüd van Tacitus’ Germa nen!?) in staat ons laatste dubbeltje, ons laat ste centje te vergokken. Dat is den laatsten tijd weer duidelijk geble ken: Kapitalen moeten er ondanks den krislstljd in verloop van enkele maanden vergokt zijn door Straperlo’s en andeer stom-geluk (of on- teluks-J spelletjes. Hoeveel geld de ongelukkige spelers en speel sters op moeten brengen? In verband met het hangende de rechter lijke beslissing als paddenstoelen uit den grond rijzen van allerlei speelgelegenheden is de „Nieuwe Amhemsche Courant" eens op informa tie uitgegaan naar de koeten die de exploitan ten van dergelijke „10’s” en „tjo’s" hebben te maken voor er van winst sprake is en de redac tie koos daarvoor een plaats, waar een kegel baan veranderd moest worden in een speelzaal, en zelfs een autogarage is gemetamorfoseerd in een ,,elite”-speelzaal met een mollig rood ta pijt. roode gordijnen, zilveren muren, glazen wanden. Al deze bouwerij moest betaald worden. Op overuren kwam het niet aan. Eén speeltafel kost vier duizend gulden. In de door de redac tie bezochte gelegenheid staan er vijf. Het in de onderneming gestoken kapitaal is op dertig mille zeker niet te hoog geraamd. Een kapitaal, dat weg is, zoodra het verbod, komt. Een kapi taal, dat dus in enkele maanden opgebracht moet worden. Hierbij komen de dagelfikscbe kosten van huur, van salarissen voor t personeel. En vooral die personeelskosten zijn niet voor de poes. Een speelgelegenheld met vijf tafels moest minstens veertig croupiers in dienst hebben. Iedere crou pier verdient per dag.... vijftien gulden. Samen zeshonderd gulden per dag. En dan komen daar bij de changeurs, de chasseurs, de controleurss, enz., enz., nog wel tien man. Dikwijls wordt concessie verleend op voorwaar de, dat een bedrag ten goede komt aan het plaat- selUk crisiscomité. In de plaats, die het blad op het oog heeft, een kleine gemeente, is dit bedrag vastgesteld op een minimum van hon derd gulden in de week. De onkosten bedragen dus zelfs een vijf duizend gulden per week. Niet inbegrepen rente en afschrijving van het bedrijfskapitaal. En wanneer dan nog de aandrang onder de ..kapitalisten” groot blijft, niettegenstaande de concurrentie, dan moet voor den exploitant het risico toch wel niet zoo geweldig zijn. Zün we niet dwazer dan dwaas? En la het niet méér dan hoog tijd, dat we tegen ons zelf in bescherming genomen worden? Dit 18 een voorstelling, welke niet worden aanvaard. Uit de geschiedenis der Jongste Kabinets formatie is het bekend, dat Dr. CollJn. die opdracht had gekregen tot het vormen van een „parlementair kabinet”, na eenigen tijd ontheffing van die opdracht gevraagd en verkregen heeft, omdat hij niet geslaagd was, haar uit te voeren. Nadat deze eerste poging mislukt was. werd aan geen ander opdracht gegeven tot de vorming van een parlementair kabinet, omdat de Antl-revolutionnaire Kamerfractie verklaard had, niet te kunnen medewerken aan de vorming van een Rechtsch parle mentair Kabinet, maar ontving Dr. CollJn opdracht tot de vorming van een extrapar lementair crisis-kabinet. Dit Kabinet kwam tot stand, zonder dat de formateur daarover ook maar eenig over leg met de Kamerfracties hield. Terecht. Al zitten dus in dit Kabinet Ministers, die tot vijf verschillende partijen behoo ren, daarmee zijn deze partijen nog niet ge promoveerd tot .Regeeringspartijen”. Misschien Is de schrijver In „De Vrijzln- nlg-Democraat” op een dwaalspoor ge bracht door het feit, dat Mr. Marctyant de toestemming van zijn Partijraad heeft ge vraagd, om met Mr. Oud In dit extra-parle- mentaire kablnetzittlng te nemen. Toch komt het ons voor, dat door dit feit zelfs de Vrijzinnig-democratische Partij nog niet .Regeerlngspartij” is geworden. Zij staat tegenover het Kablnet-Colljn even vrij en onafhankelijk als de vier andere partijen, tegen het huidige kabinet. Wanneer dus deze vijf partijen thans den moreelen plicht hebben, dit kabinet te steunen, dan Is dit niet op grond van eeni ge directe gebondenheid door afspraak of toezegging, maar alleen en uitsluitend op deze twee gronden: lo dat gebleken is, dat een normaal par lementair kabinet door gemis aan voldoen de overeenstemming niet gevormd is kun nen worden, en men dus het optreden van een extra-parlementalr kabinet heeft te aanvaarden, zoolang niet de mogelijkheid van het optreden van een normaal parle mentair kabinet gebleken Is, en 2o. dat de nood der tijden het noodza kelijk maakt voor alle goedwillende en het landsbelang boven het partij- of groepsbe lang stellende partijen, om het eenige ka binet, dat thans mogelijk bleek, zoo krach tig mogelijk te steunen, zoolang men niet om een zéér overwegende reden In hoofdzaak wel van prlnclpleelen aard In een bepaald geval het geverf van dien steun niet meer voor zijn geweten kan verantwoorden Dit geldt echter niet alleen voor de vijf Kamerfracties, die partij genooten in dit Kabinet zagen zitting nemen, dit geldt ook althans het moet gelden voor alle 150 leden, die de Nederlandsche Volksver tegenwoordiging telt. schappelijk te trachten de belangen der houders te verdedigen. WU vernemen thans, dat een groot aantal aandeelhouders aan den oproep gehoor heeft gegeven en dat binnenkort verdere stappen zullen worden gedaan. Het ligt in de bedoe ling uit de aandeelhouders twee vertegenwoor digers aan te wüzen, die met mr. H. S. Gold schmidt zullen samenwerken. In een dezer dagen te verzenden mededee ling aan de houders van „Lutine ’-aandeelen zal mr. Goldschmidt een overzicht geven van den stand van zaken. In deze mededeeling herinnert mr. Gold schmidt er aan, dat de concessie aan de firma Doeksen en Dros op 23 November 1928 werd verleend voor een tijdvak van drie Jaren met twee optle-jaren. Tot Mei 1933 dus in vier- ea-een-half van de vijf jaren hadden alle pogingen van de concessionarissen tot berging van het „Lutine”-goud gefaald en naar de meening van mr. Goldschmidt doet het eigen aardig aan, dat een dergelljke belangrijke emissie als de uitgifte der Xutine”-aandeelen werd aangekondigd toen er nog maar een half jaar van den concessletermljn beschikbaar was De afloopdatum van de concessie stond in het prospectus niet vermeld. Volgens de inlichtingen van mr. Goldschmidt waren er op het tijdstip van de emissie rap porten, die het slagen van de poging met den bergingstoren sterk In twijfel trokken, zoodat hU de uitdrukking in het prospectus; „Men verwacht, dat de pogingen thans volkomen zullen slagen” voorloopig als „optimistisch" wil betitelen. £2 natie bjj Xi Draconis, 7 graden van den pool Totaal 82% terwijl zfi van Lloyd's ontvingen 70% Van zeven uur Maandagavond af werden te Amsterdam in grooten getale vallende sterren waargenomen, z.g. meteoren. Het uitstralingspunt lag in het sterrebeeid de Draak, dat te vinden Is iets ten Noord- Westen van het zenith. De vallende sterren beschreven banen in verschillende rich tingen, doch voornamelijk naar het Oosten en Znid-Oooten. Omstreeks acht uur in den avond waren verscheidene vallende sterren gelijktijdig te zien. Ook uit andere deelen in ons land werd ons in den loop van den avond gemeld, dat men daar het merkwaardig natuurver schijnsel had geconstateerd. Zoo had men b.v. te Njjkerk. Arnhem en Oosterbeek het verschijnsel uitnemend waargenomen. aan de schepping van het komende Reich. Wetten vormen eenheid: denk maar eens aan de beteekenis der burgerlijke wetgeving voor de Innerlijke eenheid van het Bis- marcksche Reich of aan de sterke Ge- schlossenheit. die de Kerk bezit In haar Codex Juris Canonlcl. Allerwegen was men In Duitschland sinds lang op zoek unificatie: een eenheidscatechlsmus, heidsgebeden, eenheidsliederen; thans zal het Rljksconcordaat de eenheid van de mo derne staatsgedachte bevorderen. Het getij van 1870 Is voorgoed verloopen: das neue Reich wird nicht wie das von 1870 ohne Oder gar gegen die Kirche gegründet wer den können. De Kerk heeft het met haar nieuwen co dex bijzonder getroffen door de talrijke concordaten, die na den oorlog af te slui ten vielen en waarbij de codex op triom fante wijze' Inburgerde. Zoo is het voor de canonlsten een groote voldoening, dat het Reichskonkordat Is opgevat In den klassie ken rechtsstijl van den nieuwen codex, die weliswaar het kerkdijk recht beheerscht maar In het werk van Pacelli en Von Papen ook staatsrechteltjk van belang werd. Ten slotte de kerkelljk-herderlijke zijde van het Reichskonkordat. Deze zijde komt op voortreffelijke wijze tot haar recht In de artikelen die zich met den geestelijken ar beid van de Katholieke Kerk in het open bare leven bezighouden. De artikelen be treffende de bescherming der geestelijken en der Kerk door den Staat, de eed van trouw der bisschoppen, het hooger onder wijs, organisatie e.a. toonen onwederspre- kelijk, dat de Staat groote waarde hecht aan onze zielzorgende taak en de geestelijke krachten van het Duitsche Katholicisme hoog aanslaat. BATAVIA, 9 Oct. (Aneta) De behandeling van de muiterij aan boord van de „De Zeven Provinciën” door den ZeekrUgsraad te Soerabaja vangt 31 October a.s. aan. Alsdan zullen te rechtstaan 19 Inlandsche hoofdmuiters. De berechting wordt geheel beheerscht door artikel 119 van het Militair Wetboek van Straf recht, waarin feitelüke insubordinatie door twee of meer vereenigde militairen als muiterij strafbaar wordt verklaard. Voorts zullen artikel 132 (het nalaten van het waarschuwen van de Overheid), artikel 144 (opzettelijk nalaten samenspanlng ot militair cproer aan te geven b(j de Overheid), en arti kel 129 (omtrent het verlaten van den post) hierbij een rol spelen. Vermoedelijk zal de berechting groepsgewijs plaatsvinden, waarbü telkens een hoofdman met zijn handlangers achtereenvolgens zullen wor den berecht. Volgens belde prospect! zouden concessiona rissen van Lloyd’s 70 pct. van de bruto-op- brensgt ontvangen. Toen de emissie-1933 238.000) werd aangekondigd, hadden con cessionarissen van deze 70 pet. reeds 30 pet. afgestaan aan „Lutine”-contracten 1929 en privé-relatiesT, terwijl 10 pet. was gereser veerd „voor premies voor de concessie, de be moeiingen der directies, de bedrUfsleiders, de duikers en het overige personeel.” Volgens het prospectus 1933 zou de Beckers 28 pct. ontvangen en „Lutlne"-aandeel- houders 14 pet. Volgens de berekening van mr. Goldschmidt moesten de concessionarissen bU gunstig resultaat met den toren derhalve tezamen uitkeeren:

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5