Os Critiek op de omzetbelasting Noodtoestand in de tabaksindustrie Een waarschuwing leed van eiken da$ Een wensch uit Bern RADIOPROGRAMMA EENSGEZINDE ACTIE DE MEENING VAN DE EERSTE KAMER DINSDAG 10 OCTOBER Onder Vrienden Handelsbalans passief Er is nog vertrouwen Van onverdachte zijde Ook daar inkrimping? De kippenstapel is te groot Marinus v.d. Lubbe „ZAANLAND” EN P.E.N. Zal arbitrage worden aanvaard? STEUN AAN ROGGE EN GERST BENOEMINGEN De prijzen op ’t vooroorlogscbe peil In het Aartsbisdom POGING TOT MOORD Cassatieberoep verworpen Jongen doodgereden PATER JOH. VERDUIN t Door een vrachtauto gegrepen Bedorven bloedworst PATER B. KRUGER O.P. t Doch nood breekt wet! NAAR DE MISSIE De afschuwelijke moord te Haelen Het Uniformverbod Weer een vechtpartij te Oss Brandstichting in de Maasstad Burgemeester van Hellenberg Hubar Een zware druk op de bevolking in zijn geheel Beide verdachten in hooger be roep vrijgesproken De invoer van bloembollen uit Nederland gecontingeerd SMOKKELEN LEIDT TEN VERDERVE Sub-prior van het Kruisheeren- k looit er te Uden Oude man overleden Woensdag 11 Oct. 1933 >Jle tabakswinkeli^r int belasting zonder eenige vergoeding” gezegde. Machines. op van van De sectie 4 VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOG1DS Zaterdagavond Is een bejaard echtpaar, wo nende aan de Wolfstraat te Maastricht, alsook hun dochter en haar man. die op bezoek waren, na het eten van bloedworst zwaar ziek gewor den. De man is kort daarop overleden. ROME (441 M.) 720 Gram mui. 8.0S Concert 9.30 Concert, daarna danamuz. Er wordt op gewezen, dat ondanks alle tot nu toe gedane pogingen de handelsbalans over de eerste 8 maanden van het Jaar 1933 abnormaal passief voor Zwitserland is gebleven. met het toekennen „vriend.” Hierna was het woord aan den heer F. L. van der Leeuw, secretaris van het comlté_en adj.-directeur van het Bureau van Benoemd met 1 November Mr. J A. O. M. van Hellenberg Hubar aks burgemeester van Rijs wijk. ge bet ko- .BEROMÜNSTER («HO M.) 7 30 „Cosl tan tutte*’, operette van Mozart. kest van 2.20 Oram. r‘_iz. Heesen. EENEN 515 M. 6 20 Het eensch Svm- phonie-orkest o.l.v. Rudolf Nilius speelt Oosteenrljksche dansen uit drie eeuwen 9.20 Dansmuziek door Claire Hegedus. gehoord de inleidingen, overwegende, dat bet banderolle-stelsel der Tabakswet-1921 heeft geleld tot mis leiding van het publiek ten aanzien van prijs en kwaliteit en tot ontwrichting van feet bona fide bedrijf; overwegende, dat de onbeperkte uitgifte van tabakavergiinninstn oen onhoudbaren De directeur van het Departement van Han del. Minister Stuckl. heeft dezer dagen ver klaard dat het op den duur voor Zwitserland ónmogelijk is den Invoer uit Nederland ook voortaan in zoo grooten .omvang toe te laten, wanneer Nederland niet zijnerzijds tracht meer opdrachten in Zwitserland plaatsen. De beperking van den Invoer beoogt dan ook niet een benadeeling van de normale belangen vaa Nederland, doch heeft slechts ten doel den bovenmatigen Invoer tegen te gaan. Uit de missie van Curacao werd Maandag ge seind. dat de weleerw. poter B. Kruger O. P. op zjjn missiepost is overleden. In verband met de verscherpte bepalingen in liet openbare leven werd op een dezer dagen gehouden vergadering van Stamleiders der Roode Valken besloten aan de troepen en hor den een aantal nadere aanwijzingen te doen toekomen. Zoo zullen o. a. de roode horde- vaantjes worden vervangen door dito blauwe vaantjes met het roode Valkeninsigne. Nader vernemen wü omtrent den moord te Haelen, dat bü de sectie op het lijk, die door dr. Hulst verricht is, is gebleken dat van R. het slachtoffer op negen verschillende plaat sen gestoken heeft, waarvan een snede in de hals ter lengte van 30 c_M.. twee sneden in de pols, een snede vlak onder het hart, terwijl een andere messteek de longen heeft doorboord. Naar dr. Huist echter kon vaststellen, heeft de halssnede den dood veroorzaakt. Verder is komen vast te staan dat verdachte het rijwiel waarmede hü naar Haelen is gereden uit de gang van een café te Roermond beeft ont vreemd. Maandagmiddag omstreeks één uur speelde de bjjna zes-Jarige H in de Tooropstraat te Nij megen. toen hij van achter een straatorgel op den weg sprong, werd hij plotseling gegrepen door een passeerenden vrachtauto. De Jongen kwam zoo leelijk terecht, dat hij een zware schedelbreuk kreeg en bovendien een been breuk. In hoogst ernstigen toestand werd hij naar het Wilhelmina Ziekenhuis te Nijmegen overgebracht, waar hü nog denzeüden middag om half drie is overleden. Zooals bekend is heeft een anonieme Leide- naar aan den .president van het rljksgerechts- hof te Leipzig een telegram gezonden, waarin opmerkzaam wordt gemaakt op hardnekkige geruchten te Lelden, als zou de hoofdverdachte te Leipzig riet dezelfde zjjn als de uit Oegst- geest geboortige M. v. d. Lubbe. De politie te Leiden deelt nu hieromtrent mede, dat aan deze geruchten geen waarde valt te hechten. De heer Stuck! zeide. dat bestellingen voor vrachtauto's horloges, chemische producten, textiel, in het bijzonder tricotage, op het oogenblik in Zwitserland zeer welkom zijn, v - Op de vragen van het Tweede Kamerlid Van den Heuvel betreffende het verleenen van steun van Rijkswege ten behoeve van den verbouw van rogge en gerst in 1934. het bepalen van garantieprijzen voor deze producten, de leve- ringspnjzen voor winterrogge en wintergerst en beperking van deze cultures, heeft Minister Verschuur. Minister van Economische Zaken, geantwoord, dat het in de bedoeling ligt alle rogge en gerst van den oogst 1934 te steunen. Een garantieprijs wordt voor deze producten niet bepaald. Het streven is echter om met behulp van het graanmonopolie de prijzen te brengen op het peil van vóór den oorlog, welke prijs lag tusschen f 7 en f 8 per 100 kilo. WA.RSCH.41' <1412 Mi 5 40 Populair concert 8 35 Vloolrecltal door Irene Du. biska 9.45 Dansmuziek. Volgens spr. zal iemand alleen een tabaks vergunning mogen krijgen voor het kleinbe drijf. wanneer hü die tabaksarUkelen in een winkel verkoopt, een winkel, zooals bij de wet Is omschreven. Na een korte pauze sprak de heer K. L. H. V. d. Butt, voorzitter van de Ned. R-K Ver eeniging van Sigarenfabrikanten lid der Tweede Kamer, die het onderwerp behandelde uit het oogpunt van de industrie Er zullen voor spr. ernstige motieven noodlg zijn om te bewijzen, dat de tabaksindustrie nog meerdere lasten kan dragen. Doch ook zonder verhooging van den tabaksaccijns heerscht er een noodtoe stand. Het is wel merkwaardig, dat een marktkoop man zijn bestaan ziet bedreigd, wanneer hij geen sligaren mag verkoopen. Een sigaar is geen marktartlkel. Het is wel degelijk ook een fabrlkantenbelang, dat de winkelier beschermd wordt. De grossiers en vertegenwoordigers, maar ook de rooker zelf, hebben er niet het minst be lang by. Spr. denkt dan nog niet eens aan den moreelen kant: cadeaustelsel, coöperatief Inkoopen het verzamelen van bons door school jongens die voor zakgeld verkwanseld worden. Het moet nu maar eens uit zijn met de ver lakkerij van de eenvoudlgen van harte. Er wordt gezegd dat deze zaken niet tot de Tabakswet thuis behooren, doch spreker acht dit zeer wel mogelijk. Verbod van korting geven, wat door spr. ver volgens bepleit wordt, beteekent ook de af braak van het cadeau-stelsel (applaus). De voorzitter, mr. A J. Romljn. wethouder van Lelden, opende op geestige wijze met de woorden ,.hora est”. Meestal worden deze woorden gezegd na een examen, na een moei lijk uurtje. Wü. aldus spr., zeggen, dat het thans tijd wordt, dat aan den moeilijken toe stand in het tabaksvak een einde komt. Spe ciaal betreffende het punt, dat aan ons co mité is toe vertrouwd. Wü hebben het vertrou wen. dat onze regeering een open oog heeft voor wat betreft de bescherming van den ban- derolle-prijs (applaus). Met genoegen verwelkomde spr. daarom den heer C. A. Klinkenberg, vertegenwoordiger van den minister van Financiën en den heer F. K J. Heringa, vertegenwoordiger van den minister van Economische zaken. Van den minister van Justitie was een be richt van verhindering ingekomen. Vervolgens 'werd door een drietal sprekers het onderwerp van deze vergadering belicht: „De noodtoestand in het tabaksvak en de drin gende noodzakelijkheid van banderolle-bescher ming". (Aandacht werd daarbij geschonken aan de voorgestelde verhooging van den tabaks accijns.) De heer Joh. Waterman, bestuurslid van den Wed. Bond van Slgarenwinkeliersvereeniging- gen te Groningen, behandelde het onderwerp, bezien uit het oogpunt van den handel. De heer Waterman begon er op te wijzen, dat de si garenwinkelier lederen dag voor het rijk be lasting int, zonder dat hij er eenige belooning voot ontvangt. HU geniet niet eens de bescher ming, waarop hü recht heeft. Op een doosje met 20 sigaretten van 25 ct. verdient de winkelier 1 cent, terwijl het rUk 9% cent belasting ontvangt. Bovendien heb ben wU deze belasting te voren betaald. Wij zijn dus geldschieters voor het rijk en worden woekeraars genoemd. De winkeliersklasse knoeierijen der z.g. Z. H Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Zeist den Zeereerw Heer O. C. Hartmann, en tot Professor aan het Groot seminarie RUsenburg den Zeereerw. Heer Dr. B. J. Alfrink, en tot kapelaan te Maarssen den Weleerw. Heer C. J. Ebskamp; tot kapelaan te Utrecht (H. Wllllbrordus) den Weleerw. Heer H. J. Oostennan. Op den Pluimveedag te Ede heeft de Regee- ringscommlssaris voor den steun aan de pluim veeteelt, tevens hoofd van den Rjjksvoorlich- tingsdlenst voor pluimvee, directeur van het RUksinstituut voor Pluimveeteelt en voorzitter van het Elercontrólebureau. Ir. J. G. Tukker, een inleiding gehouden over de al dan niet wenschelUkheld van Inkrimping van den kip- penstapel. De Regeeringscommtssaris kwam volgens ..Het Handelsblad” tot de conclusie, dat deze inkrim ping dringend gewenscht is; hü achtte het noodzakeiyk, om het gebruik van broedmachi nes afhankelUk te stellen van het bezit eener daartoe strekkende vergunning, welke dan al leen onder beperkende voorwaarden zal behoo ren te worden verleend. DaarbU zou naar de meenlng van den Regeeringscommlssaris moe ten worden bepaald, dat de vergunning vóór een bepaalden datum moet worden aange vraagd en dat het broeden alléén zal zUn toe gestaan in een zoodanig tydvak. dat de kui kens worden geboren tusschen half Maart én half Mei. Bovendien zou hy bepalingen wen- schen ten aanzien «tot Heren, die als broed- eieren zullen mogen worden gebruikt. Eveneens zal worden getracht voor den oogst 1933 den vóór-oorlogschen prijs te bereiken. Beperking in den verbouw van deze cultures ligt niet in de bedoeling. Dezer dagen zijn in Zwitserland de bepalin gen betreffende de uitvoering van de nieuwe contingenteertng van den Invoer van bloembol len, welke getroffen zijn ter bescherming van de binnenlandsche tuinderijen en den tot nu toe gevoerden regelmatlgen handel, vastgesteld. Het contingent bedraagt tot nader order 100 pct. van den invoer in het jaar 1931. De Zwitsersche autoriteiten zijn van meening hier mede een voor Nederland niet ongunstig basis jaar gekozen te hebben, daar de invoer uit Ne derland sinds 1929 verdubbeld is. L.ANGENBERG (472 M.) 11.30 Gram, muz. 13.55 Populair concert door het omroeporkest van Muhlacker, ol.v. Gustav Gorlich 10.00 Gram muz. 10 20 Dans muziek oJ.v. Kühn. HAVENTRY (1554 M.) 13.30 Orgelconcert door Quentin Maclean 3 35 Concert van Bournemouth door het Stedehlk Orkest o.l.v. Sir Dan Godfrey en OConnor Morris 8.30 Concert door het Radlokoor afd. A. ol.v. Leslie Woodgate 11.30 Rov Fox en sun band in het Kit-Cat-reataurant. PARUS (Rad)o) irt.l M. 13 35 Gram muz. 1 35 idem. Offenbach-programma 7.40 Populair concert 9.05 Pianorecital door Jean Doyen 9.50 Gram. muz. MILAAN (331 M.) 8.30 Gram muz. 7.00 Gram. muz. - - - - 1 den Ko ninklijken Ned. Middenstandsbond te ’s Gra- vënhage. De heer Van der Leeuw behandelde het onderwerp uit algemeen oogpunt. Een groot kwaad in ons vak, aldus spr., is de gemakke- lyke vestiging van kleine winkeliers, waardoor we in het tabaksvak een overbezetting hebben gekregen. Door een betere regeling van de vergunning tot het vestigen van kleinbedrijf zal ook aan de moeilijkheden worden tegemoet gekomen. Door de banderolleering heeft een mislei ding van het publiek plaats ten aanzien van prijs en kwaliteit. De regeering neemt steeds maatregelen om het bedrijfsleven te verbete ren. Het tabaksvak is ook in moeiiykheden. Hier is zelfs geen kwestie van kosten voor de regeering en moeten zeker de maatregelen ge nomen worden, die we reeds zoovele jaren be pleit hebben. BERLIJN (419 M.) 7.35 Volksliederen pi.m 9J0 Dansmuziek door de Waidemar Hasz-kapel. HAMBl KG (372 M.) 13.40 Populaire muziek 3 20 Populair concert oJ.v. Adolf Seeker 5.40 Gevarieerd programma 7 20 Populair concert floor een harmonie orkest oJ.v. Fiugge 9 40 Populair concert floor hel kleine Norag-orkesi. oj v. Gerhard Maasz. Omtrent den dader van den afschuweljjken moord te Haelen verneemt „Het Volk” nog. dat deze een bekend recidivist is, sinds Woensdag Jl. uit de gevangenis te Arnhem ontslagen. HU had daar twee Jaren u’t-caeten wegens een brandstichting te Nijmegen Vroeger had de Roermondsche rechtbank hem al eens wegens diefstal van rijwielen ook tot twee Jaren ver oordeeld. HU stamt uit een degelüke boeren familie. maar is later den verkeerden weg op gegaan en meer en meer in het smokkelbedrijf verzeild. Besloten werd aan den minister van Finan ciën het volgende telegram te zenden: Betuigen volle adhaesle aan adressen fabrikanten, importeurs, handelaars, winkeliers en arbeiders inzake dringend beroep tot In trekking wetsontwerp verhooging tabaksaccijns. Tenslotte werd nog de volgende resolutie aangenomen. De groote vergadering van belanghebbenden Hit alle groepen van de tabaksindustrie en van den handel in tabaksfabrikaten, onder leiding van het comité van actie tegen den verkoop van tabaksfabrikaten beneden banderolle-prUs. op 9 October 1933 in het gebouw van de Han delsbeurs te Utrecht bijeen; Verschenen is het Voorlooplg Verslag der Eerste Kamer op het Wetsontwerp tot heffing van een omzetbelasting, waaraan wU het vol gende ontleenen Ook al ontbrak onverdeelde Instemming met de strekking en den inhoud van dit wetsont werp, toch werd algemeen hulde gebracht aan den Minister voor de treffelUke wijze, waarop hü het gemeen overleg nopens deze aangelegen heid met de Tweede Kamer heeft gevoerd. Uit deze vruchtbare samenwerking is wederom ten duidelijkste het nut van parlementairen arbeid gebleken. Enkele leden waren voorts van meening. dat deze belasting een uiterst zwaren druk op de bevolking in haar geheel zal oefenen. Drie categorieën zullen vooral sterk worden getrof fen, de ondernemers, de minvermogenden en de groote gezinnen. Zulks werd te betreurens- waardiger geacht, daar beide laatstgenoemde groepen reeds zoozeer gebukt gaan onder den last van velerlei crisisheffingen. Met dit voor stel achtten deze leden de uiterste grens voor de verbruikshefflngen bereikt en gaarne zou den zü vernemen of de Minister deze meening deelt. Eenige andere leden verklaarden, dat zü slechts bereid waren hun stem aan het ont werp te $even. omdat de RUksbegrootlng voor het volgend dienstjaar tot lederen prüs moet sluiten en alsdan het bedrag van 85 millloen gulden, waarop de. opbrengst dezer belasting wordt geraamd, niet kan worden gemist. Ais voornaamste bezwaar tegen de ontworpen re geling voerden zü aan. dat deze strijdig zou zijn met iet beginsel van belasting naar draag kracht. Deze leden betoogden, dat bü de be zinning op middelen om het verwachte begroo- tmgstekort te voorkomen, een ander recht snoer had moeten zün gevolgd. In de eerste Onder auspiciën van het comité van actie tegen den verkoop van tabaksfabrikaten be neden banderolle-prijs werd Maandagmiddag in de „Handelsbeurs” te Utrecht een vergadering gehouden teneinde uiting te kunnen geven aan bet eensgezind verlangen van alle organisaties Van belanghebbenden zoowel van fabrikan ten, winkeliers, reizigers als werknemers om met den meesten spoed bij de regeering aan te dringen op het nemen van maatregelen ter verbetering van den noodtoestand in de tabaks branche. BRUSSEL (309 M.) 1330 Concert door het kleine orkest van het N. I. R„ o.l.v. P. Leemans 5.20 Dansmuziek uit „Palais st. Sauveur” te Brussel 7 35 Gram muz. 9.45 Uit het ..Grand Hotel" te Antwerpen. Concert oJ.v. André Felle- mx.i) nlangs l#er vanwege een z.g. Cotnl- waarin een aantal welbekende antl-papistische dominees en andere vurige aanhangers der beruchte Evangeli sche Maatschappij zich vereenlgd hadden aan de hoofden van kloosters, kerkstichtin gen ed. een lange vragenlijst toegezonden, welke duidelijk de bedoeling had. de vra- genstellefs door middel van in te zenden antwoorden gegevens in de hand te doen krijgen, waarmede zij weinig goeds zouden trachten uit te voeren tegenover bezit ters van goéderen in de doode hand; de opzet bleek, te weten te komen, hoevele en welke goederen in de doode hand wel te registreeren waren in Nederland. -j De circulaire met vragenlijst was in hooge mate misleidend, omdat daarin de sugges tie gewekt werd, alsof het hier een objec tief en officieeJ onderzoek gold. Van katholieke zijde is er sindsdien tegen deze verdachte manoeuvre gewaarschuwd; gezien de namen en de kwaliteiten der on- derteekenaars kon hier van een objectief bedoelde enquête geen sprake zijn. Het verheugt ons, dat zulks ook van ge zaghebbende Protestantsche zijde wordt in gezien en dat ook van die zijde een waar schuwing klinkt. In „De Heraut” van 8 October U. lezen wü: .Dezer dagen is ook aan de kejkepden van onze Gereformeerde kerken een circulaire ®»- zonden van een commissie, die een onderzoek wil Instellen naar de goederen in de doode hand in Nederland. Deze commissie wenscht ook van onze kerken te weten, of ze altemet lande rijen. huizen of effecten bezitten. Men vraagt ons in IV Heraut" te willen mededeelen, of het wenschelük is die circulaire te beantwoor den door de bugevoegde vragenlijst te beant woorden. Nu stellen we voorop, dat er op zichzelf niet» tegen is om aan het bedoelde verzoek te vol doen. Wanneer de kerk, doordat ze bezittingen aanvaardt en bewaart, het terrein van het bur gerlijke leven betreedt, moet ze ook bereid zün daarvan al de gevolgen te dragen. Er zün geen geheimen te verbergen, daar de rekeningen van onze kerken toch publiek zün. Waarom zouden we dan niet willen medewerken ook onzerzijds om een statistiek over de goederen in de doode hand op te maken? Toch, al bestaat er op zichzelf geen beswaar om medewerking te verleenen. er. is iets, dat ons zeer huiverig maakt om aan deze commissie inlichtingen te verstrekken. Onder de namen die onder de circulaire staan, vinden we die van mannen, die bekend zjjn om hun sterke anti papistische actie. We mogen vermoeden, dat het vooral de bedoeling is aan den dag te bren gen, hoeveel goederen er in handen is van Roomsche kerken en kloosters, om daarmee een nieuwe anti-Roomsche actie in te zetten. Deze aanvrage zal, naar we meenen, op niets uitloopen. De Roomschen. die ook zeer goed weten, met wie ze te doen hebben, zullen zich waarlijk niet druk maken met het opgeven van hun eigendommen aan deze commissie. En dat deze heeren er in slagen zouden, een ook slechts eenigermate volledig overzicht op te stellen, mag worden betwijfeld. Het is wei waar, dat men ook aan burger lijke instellingen om medewerking heeft ge vraagd. Maar al zouden, wat we nog betwijfe len, ambtenaren bet recht ontvangen om me- dedeelingen te doen over de eigendommen van publieke lichamen, ze zullen toch zeker niet ge rechtigd zün, uit te brengen, wat kerken of kloosters bezitten. Daar komt nog by, dat een belasting op de goederen in de doode hand is aangekondigd. De overheid neemt dus zelf de zaak «er hand. Wat er bezeten wordt aan onroerende goederen, is haar reeds bekend. ZU heeft bet recht en de macht, opgave van het effectenbezit van kerken en vereenigtngen te vorderen en onjuis te aangiften met straffen te achtervolgen. We vragen ons daarom af. is het thans de tüd voor de commissie, een opgave te verzoeken?” Een Inwoner van Oss. genaamd Crey. werd den laatsten tijd voortdurend lastig gevaller. door de kinderen van zün buurman. Toen waarschuwingen tenslotte niet hielpen, is hü Zondagavond naar den vader van de kinderen gegaan. De vader was niet ongevoelig en ging ze’fs zoover zijn kinderen uit bed te halen om hun het verkeerde van hun gedrag aan het verstand te brengen. Dit was blijkbaar niet naar den zin van enkele oudere zoons, want plotseling sprongen zü op den niets vermoedenden C. toe en brach ten hem vele snü- en steekwonden toe. Op straat gekomen viel het slachtoffer in een droge sloot, waaruit hü echter weer eigen kracht wist boven te komen. De onverlaten hadden hierop echter wacht en sloegen opnieuw toe. Toen op lawaai enkele buren kwamen toesnellen, zen de aanvallers het hazenpad en vluchtten hun huis binnen. Crey moest na verbonden te zün naar het ziekenhuis worden oyergebracht. De hoofdgedachte van de uitvoeringsbepa lingen is. dat normale contingenten slechts aan den geregelden Zwltaerschen handel zullen wor den toegestaan, voorzoover de invoer in het ba sisjaar ging Aan particulieren worden geen consenten voor invoer verleend. Om tegemoet te komen aan de wenschen van de Nederlandache exporteurs, die tot dusver aan particulieren geleverd hebben, zün de volgende overgangsbepalingen vastgesteld. Voor den in voer met levering aan particulieren is een hoe veelheid van 300 Quintaal toegestaan Honderd Quint aal bloembollen, die reeds te Bazel wa ren aangekomen, zijn op grond van deze be paling vrügegeven. Over de overige 200 Quin taal kan de Nederlandsche organisatie van ex porteurs van bloembollen beschikken. IULVERSI M. :w M.) 8 00 VARA Gram, muz. 10 00 VPRO Morgenwijding 10 15 VARA. Uitz. voor de arbrldfco, jn de continubedrilven 12 00 De Flierefluiters ol.v. J. v. d. Horst 12.30 Gram. muz. -13.45 Flierefluiters o.l.v. J. v. d Horst 1 15 Gram muz 1 30 Flierefluiters 2 00 Rustpoos 2 15 De Notenkrakers, o.l.v. Daal Wins 3.00 voor de Kinderen 5.30 Amsterdamsch Salon Orkest, oJ.v. Dirk Kiekens 6.00 Orgelspel door Joh. Jong 6.20 Amsterdamsch Salon Orkest 7 00 Kapitalisme en socialisme en soci alisatie. Drs. S Kleerekoper: ..De snelle technische ontwikkeling en haar gevolgen in het algemeen” 7.30 De Chansonniers. Anita Cazals. Anny Prins. Jos. Hevdens. Jo Carr. a. d. vleugel, afgew. door Cor Stevn. accordeon en Joh. Jong, piano 8 00 Herh. SOS.-berichten - 8 03 VARA Phllharmo- nlsch Orkest. oJ.v Prol. Julius Ehrlich Jo seph Schmidt, tenor 8.45 Vaz Dias en varia 9.00 Verv. Concert 9 45 Snor der. hoorso-llet ie van Gerard Pilger VARA, tooneel oJ.v. W v Capellen 11.05 Gram, muz. 12 00 Sluiting. Van de St. Joseph-Missie-Congregatle Mill Hill zullen deze maand de volgende mis sionarissen uit ons land naar de missie ver trekken: Naar Kisumu (12 Oct.) de WelEerw. father W. Arnolds, J. de Reeper, A. Hermus» P. Ver geer, J. Verbiesen en F. Bervoets; Naar den Boven Nül (12 Oct.) de WelEerw. fathers J. Hilders. C. van Graven en B. Sara- ber en de Eerw. Broeder Felix; Naar Kameroen (16 Oct.) de WelEerw. father A. Kerkvliet; Naar Punjab (26 Oct.) de WelEerw. father N. Hettinga; Naar Nellore (28 Oct.) de WelEerw. father F. Gitmans. K.ALLNDBORG (H54 M.) 12.06 StrilkOT- rest- Wlvex” o. 1. v. A. Bendix muz. 8.06 Het omrorp- - - „u 9.36 Operette muziek door bet omroeporkest o. 1. v. E. *t Gerechtshof te 's-Gravenhage zette Maan dag voort de onlangs geschorste appélzaak te gen den schipper J. P. en den bediende G. C. T., die door de Rotterdamsche Rechtbank ter zake van brandstichting in een perceel aan de Kipstraat te Rotterdam, resp. tot 2K jaar en tot 9 maanden gevangenisstraf zijn veroor deeld. Na het requisitoir van het O. M dat bevestiging van het vonnis vorderde, pleitten de verdedigers mr. Mazel en mej. mr. Roest Crollius vrijspraak en verzochten otuniddellüke invrijheidstelling van verdachten. Naraadkamer wees het Hof dadeiyk arrest en /prak de verdachten vrü met bevel tot on- nulndellijke invrijheidstelling. toestand heeft geschapen, doordien de be staansmogelijkheid van den reëelen handel ten gevolge van de overbezetting en de beunhazerü volkomen is ondermünd; richt zich met het dringend verzoek tot de regeering om met bekwamen spoed af doende maatregelen te willen nemen te gen den verkoop van tabaksfabrikaten be neden banderolle-prüs en om een zoo danige regeling nopens de tabaksvergun ningen, dat als regel slechts houder daarvan kan zün: hü. die In zün beroep van» kleinhandelaar In tabaksfabrikaten de vergunning daadwerkelük in een winkel uitoefent; draagt Ijet comité voomoemd op. dit verzoek bü de betrokken instanties nader te bepleiten en toe te lichten, en gaat over tot de orde van den dag. HL IZEN. (1875 M.) 8 00 NCVR Schrlftle. zing en meditatie 8.15 Gram muz. 10.30 Morgendienst door Ds H. v. d. Els kamp 11.00 Liederen-recital door Joh. Meijer, bariton: a. d. vleugel H. v. Bijnen 12.00 Pol. ber. 12.15 Gram. muz. 12.30 Kwintet, onder leiding van P. v. d. Hurk 2.00 Rustpoos 2.30 Voor jeug dige postzegelverzamelaars Y. 8. Kramer. De luchtpostverbinding met Indlê 3.00 Huishoudelllke raadgevingen door mej., T. Hagenbeek 3.30 Instrumentaal ensem ble. Jan Deggeller. viool; Harold Franken, viool en altviool: Lous Goossens. cello; Ton Brandes, harmonium 5 00 Kinder- uurtje 6.00 J. A. Domlnlcus. secr. af- deeling Zeeland v. d. Chr. Boeren- en Tuindersbond; Praatte over Zeeland en C. B T. B. 6.30 Onderwttsfonds voor de binnenvaart 7.00 Pol. ber. 7.15 Ned. Chr Persbureau 7.30 Spr. namens het Leger des Hells Mr. P< Dieleman. geloofs zekerheid en zielevteupd 8 00 Gram muz. 8 15 Arnhemsche Orkest Vereeniging ^n Musis Sacrum te Arnhem, o.l v. J Spaan derman. Mevr. Henriëte van Breemen. sopraan 10 00 Vaz Dias 10.10 Gram, muz. 1130 Sluiting. De Zwitacrsche autoriteiten verklaren met nadruk, dat zü gaarne bereid zün een grooter contingent toe te staan, wanneer de ZwitserschNederlandache handelsba lans dit mogelük maakt. l.l'XEMROl RG. (1191 M 7.50 Luxem- bourgsche avond: Kinderconcert 8 40 Concert 9 20 Vocaal Concert door Nico laa Bchuh 150 Orkestconcert. De heer Heringa, die mede namens den heer Klinkenberg sprak, prees den geest van deze vergadering. Meestal is er in dergelüke ver gaderingen een geest van protest, die het rustig van gedachten wisselen belemmert. Op meesterlüke wüze heeft leder der sprekers de onderwerpen belicht, zoodat de heer Klinken berg en spreker gemakkelyk hun notities kunnen maken, om den minister van voorlich ting te dienen. ■<Deze week zal de Middenstandsraad vergade ren, waarbij de minister van Economische Za ken aanwezig zal zün en naar spreker meent, staat het punt, dat vanmiddag hier behandeld is. op de agenda. Spr. wüst er op, dat bü de vorige regeering geen onwil was, doch thans is er meer de sfeer, die er zich toe leent handelingen te treffen, waarvoor men anders huiverig Is. De voorzitter dankte den heer Heringa voor zün toespraak en deelde nog mede, dat ook de Vereeniging van Handelsagenten in ruwe ta bakken adhaesie aan de resolutie betuigde. Wat vrienden waard zijn en wie ze zijn leeren we pas in tegenspoed. Als ‘t ons goed gaat tellen we vrienden bij de vleet en we kunnen de echte van de onechte soms moeilijk onder scheiden, doch loopt de gelukshans terug, dan wordt ’t aantal o zoo ma gertjes en we kijken soms bevreesd op, wie wel bij ons blijven. Soms zijn ’t juist zij. van wie we 't niet hadden gedacht, die we zelf hebben verwaar loosd. Onze beste vrienden leeren we in dagen van neergang eerst kennen. Daarom moeten we met het woord „vriend” zoo voorzichtig zijn. „God bewarf me voor mijne vrienden, tegen mijn vijanden zal ik mezelf wel ver dedigen" U een teekenend gezegde. Voor hoeveel vrienden moet men niet voorzichtig zijn. „Van je vrienden moet je het hebben.” Laat ons daarom zéér kieskeurig zijn met het toekennen van den naam plaats vestigden zü de aandacht op de rin- snede In de Troonrede, waarin voorstellen worden aangekondigd om paal en perk te stel len aan het misbruik, dat in steeds toenemende mate wordt gemaakt van den rechtsvorm der naamlooee vennootschap, ten einde de beta ling van belasting te ontgaan. Ware die maat regel eerst genomen, dan zou een beter in zicht moge lijk zün geworden In het beloop der onderscheidene inkomens, en wellicht een met onaanzienlijk bedrag aan belasting kunnen zün verkregen. Gevraagd werd welke schatting de Minister voor de Juiste houdt. In de tweede plaats waren deze leden van meening dat eveneens een belangrüke büdrage had kunnen zün verkregen uit verhooging der directe be lastingen. Van verschillende züden vonden deae be schouwingen tegenspraak, alhoewel de Juist heid van enkele der gemaakte opmerkingen werd erkend. Zoo werd toegegeven, dat de omzetbelasting een zwaren druk op de groote gezinnen zal leggen. Met het pleidooi voor een winstbelas ting, geheven van de naamlooze vennootschap pen verklaarde men zich slechts onder sterk voorbehoud te kunnen vereenlgen. Voorname- lük verzette men zich echter tegen het denk beeld meerdere dekking te zoeken in verhoo ging der directe belastingen. Eenige leden be treurden, dat aan de indiening van het onder havige wetsontwerp niet was voorafgegaan een voordracht tot wüzlging der Tariefwet 1924. Zoodanige wüziging had zeer zeker een belang rüke bron van inkomsten kunnen zün. Verscheidene leden betreurden de handha ving van de weeldebelasting. Sommige leden brachten het belang, dat het groote gezin heeft bü de hier besproken aan gelegenheid, nogmaals ter sprake. Hoewel er- kentelük voor de tegemoetkomende houding door den minister ie dier zake aangenomen bü de behandeling van dit wetsontwerp in de Tweede Kamer, waren deze leden niettemin onvoldaan. Objecten als gas, electriciteit, klee- ding. schoeisel en dekens, benevens koffie en plantaardige vetten zullen nog onder de be lasting vallen. Deze leden zouden een nadere toelichting hoogeiyk op prüs stellen, met name wat betreft de maatregelen om tot verlichting van den druk op het groote gezin te geraken, welker tot standkoming de minister op dit stuk denkt te bevorderen, indien evenwicht tusschen uitgaven en Inkomsten op de rijksbegrooting zal zün bereikt. Deze leden madkten hun stem aan dit wetsontwerp v*n dit antwoord ut- bankelljL. Bü Borne, is Maandag een personenauto bijna gekraakt tusschen een boom en een autobus van de fa. de Boer uit Emmercompascuum. De chauffeur van deze autobus wilde een vrachtauto passeeren. doch had den van de andere richting komenden per sonenauto niet bemerkt. Ernstige persoonlek® ongevallen deden zich niet voor, doch van den personenauto was niet veel over. De autobus had weinig schade bekomen. De maatschappij „Zaanland” heeft naar „De Telegraaf” meldt, besloten zich opnieuw met een uitvoerig schrüven te richten tot den Mi nister van Waterstaat. Eerst wanneer alle vraagstukken omtrent de electriciteitsvoorte- ning in een eventueele arbitrage betrokken worden, zal overwogen worden of men een ar bitrale uitspraak bü voorbaat als bindend kan verklaren. De Hooge Raad verwierp Maandag het cas satieberoep van C. van T„ die door het Ge rechtshof te 's-Gravenhage in hooger beroep is veroordeeld tot vüf Jaren gevangenisstraf met ter beschikking stelling van de regeepWtg wegens poging tot moord, ge^skxgdopcfiir'nicis- je in het Haascbe Bosch door middel van een scheermes. staat tegenover de bokserwinkels weerloos. Het banderolle-bandje is de strop geworden, die den winkelier langzaam wurgt. Ook de knoeierü met de sigaren Is groot. Er zün fabrikanten, die banderolles naar keuze beschikbaar stellen. Met klem vragen we thans deze regeering ons recht te geven voor het geld, dat wü de schatkist bezorgen. Kracht moeten wü In de eenheid blüven roeken. In het Kruisheerenklooeter te Uden is Zon dag overleden pater Joh. Verduin, sinds Oct. 1931 sub-prior van dit klooster. Pater Verduin werd geboren te Goes 26 Dec. 1859, geprofest in de orde van het H. Kruis 3 Mei 1884 en priester gewüd 26 Mei 1888. Hü was in deze streek een bekend maatschappelijk werker. Dit jaar 8 Mei vierde hü zün gouden professiefeesL

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6