DE ONKERKELIJKHEID Prikkeldraad I I H I Centrale Middenstandsraad Grondwetswijzi- ging Verhooging van den tabaksaccijns Uitsluiting a Leerzame vergadering Misdadig 11 it WOENSDAG 11 OCTOBER In corporatieven geest Nader overleg gewenscht Herfst nevel War om alleen de A.V.R.O.? Ongewenscht lokmiddel Uit het bakkersbedrijf Het Leidsche Stadhuis H.H. WIJDINGEN DE CRISIS-PRIJSVRAAG Audiëntie Vermanend woord van Mgr. Lemmens Verdient het plan-Kropholler de voorkeur? VERGADERING TE MAASTRICHT De onderhandelingen over een nieuwe C.A.O. DRANKBESTRIJDERS NAAR HEILOO Oplossingen kunnen vanavond nog verzonden worden By sommige van deze beschouwingen zou men een vraagteeken kunnen plaatsen, an dere moeten aanvullen. Al te naïef lijkt b.v. de bewering, dat in Drenthe het besef van God afhing van den.... kunstmest. Maar dat het anarchis/ne van Domela en de Da Pleidooi van Baron van Wijnber gen voor de verordenende bevoegdheid Groote deelname uit Noord- en Zuid-Holland Geen postkantoren meer in warenhuizen kunnen NIEUWS UIT DE SCHOOL 4 <Ant. v. Dykschool). een van zen- AAN ALLE ARBEIDERSKINDEREN! misschien mf:!l De industrieele, sterk dat in die ta z'n openingswoord vroeg de Bondsvoor zitter, de heer J. A. Koops, om een sterk ge zag, ook in de organisaties. Omtrent de nieuwe sociale en economische stroomingen verklaarde de voorzitter kort en bondig, dat de R. K. georganiseerde midden standers vóór alles zijn Katholiek en in den Bisschop erkennen den eersten en meest toon- aangevenden geestelijken leidsman. Nu de Bisschop, die de Middenstandsorga nisatie ook in materieel opzicht krachtdadig steunt, In vereeniglng met de andere bisschop pen van Nederland, den wensch te kennen gaf dat de Kath. eenheid zoowel in politiek als in sociaal opzicht verzekerd dient te worden, geldt zulks als voornaamste en eerste motief, waarom de Kath. Mldd afzijdig staat van fas cistische en nationaal-socialistlsche stroomin gen. dat uitsluitend in het Limburgsche devies een bisschoppelijke medewerking van ingrijpende beteekenis tot stand kwam. Mr. A. Baron van Wijnbergen wees er ver volgens op, dat wanneer er gesproken wordt van verordenende bevoegdheden voor sociale lichamen, geen enkele groep als juist de mid denstand hierin zoo ver gevorderd is. De voorzitter bracht erkenteljjken dank aan Z. H. Exc. Mgr. Dr. O. Lemmens, wiens steun den Llmburgschen Middenstand tot on- schatbaren «zegen was en herinnerde er aan n een officieel schrijven wordt door het Crlsis-Comité Amsterdam dank gebracht aan onze dagbladen en de A.V.RO., die ons op zoo voorbeeldige wyze krachtig hebben gesteund.” De andere Omroepen worden niet ver noemd. Hebben dezen den krachtigen steun geweigerd? Positief neen. Wist de AV.R.O. zich dan op bijzondere wyze in de gunst van het Amsterdamsche Crisis-comlté te dringen? In elk geval kan geen monopolie worden geduld in de propaganda voor een alge- meene collecte. Of is de A.VK.O. misschien Amsterdamsch, daar hy niet nationaal is? Omtrent de vraag of de democratie heeft af gedaan merkte spr. op dat de geheele Midden standsorganisatie op democratische leest is ge schoeid, hetwelk beteekent dat er een vorm van gelijkheid is in de rechten en plichten van alle georganiseerde middenstanders. De middenstand zal niet star conservatief blijven staan op een verouderd standpunt, maar is geen avonturier, die een ingenomen stand punt verwerpt, zonder er een ander voor in de plaats te stellen, waarvan niet met voldoende zekerheid geweten wordt, dat het een juist standpunt te. De ochtendvergadering van den Centralen Middenstandsraad te Maastricht werd o. m. bij gewoond door den heer Smal, vertegenwoor diger van den Minister van Economische Za ken, mr. A. Baron van Wijnbergen en den heer Meyertag. De Bisschop liet een ernstig vermanend woord hooren. In den Bond moet steeds blij ven epn apostolische geest, want de eerste taak der standsbeweglng is de kerstening van het sociaal en economisch leven. De gewone audiintie van den Minister van Economische Zaken zal op Donderdag 12 Oc tober 1933 niet plaats hebben. Na de feestrede van den aalmoezenier K. Roncken, Ingestemd op de christelijke solida riteit tusschen de standen, werden telegram men gericht aan H. M. de Konlng en Z. H. Exc. den Aartsbisschop van Utrecht, telegram men, welke betuigingen waren van hulde en verknochtheid. Indien de drie middenstandsbonden hierin gezamenlijk optrekken, dan kunnen zij met recht en reden de regeering wijzen, dat de Mid denstandsraad zich ontwikkeld heeft tot een organisatie, in staat om elk oogenblik de rech ten en plichten van ’n verordenende bevoegd heid te aanvaarden. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Centralen Bond van Christelijke arbeiders(sters) in de bedrijven van Voedlngs- en Genotmidde len, de bond, waarin de christelijke bakkersge- Zondag hielden de drankbestrijders (sters) uit Noord-Holland een bedevaart naar O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo. Ofschoon dezen keer deze pelgrimage wat laat in den tijd viel, heeft dit aan de opkomst niets afgedaan. Van alle kanten uit Noord-Holland waren de leden van Kruisverbond en Marlavereeniging, hetzij te voet, per spoor, per autocar of per fiets, opge komen en ook Zuid-Holland liet zich niet onbe tuigd. Te kwart voor 11 werd de Hoogmis opgedra gen door Pater Arts uit VelsenDriehuis, die onder deze H. Mis een predikatie hield. Door de groote deelname werden bij de Kruiswegoefening 's middags de deelnemenden in twee groepen verdeeld. Tijdens deze plechtigheid hield Pater Kooien uit Alkmaar aan den voet van den Kruisberg een bezielende meditatie. Onder het hierop volgend Lof voerde Pater Arts andermaal het woord om zijn gehoor er nog eens van te overtuigen, dat de drankbestrijding, zooals deze van Katholiek standpunt uit beoefend wordt, een werk van allerhoogste geestelijke waarde is! Een plechtige processie over het Genadeoord, dat zich baadde in een heerlijke najaarszon en veel te genieten gaf van schitterende herfst tinten, besloot dezen pelgrimstocht. De propaganda-afdeeling van het N. C. C. verzoekt mede te deelen, dat Hedenavond om >2 uur middernacht poststempel) de Inzendingen der oplossingen voor de crisisprijsvraag definitief wordt gesloten. Het aantal inzendingen worm geschat op 160 A 170.000. Helpt allen mee, het cijfers 200.000 te bereiken. bestaan en mede, doordien by dit plan de rooilijn aan de V techmark t wordt behou den. ook hier het karaktervolle stadsbeeld met het Waaggebouw en de Koomburg in tact blijft, waardoor deze oude stadskern dus zooveel mogelijk in haar oorspronke lijke gedaante gehandhaafd blijft. Redenen, waarom zij Uwen Raad drin gend verzoeken tot uitvoering van het ont werp Kropholler met den ouden toren te willen overgaan. en niet anders te de taktiek, welke de f communisten In hun grenzenlooze bruta- llteit te baat nemen om het kind tot in den grond te bederven. WU kregen een blaadje in handen, dat door communistische kinderen op de openbare scholen te Amsterdam verspreid wordt en waarin de kameraadjes worden uitgenoodigd tot bijeen komsten, waar zang, muziek en bioskoop gebo den en tevens propaganda gemaakt wordt voor het communisme. Dergelijke propagandablaadjes worden school krantjes genoemd, zoogenaamd geredigeerd door kinderen; wie echter kennis neemt van den inhoud, ziet terstond dat hier geraffineerde klnderbedervers hun schandeiyke actie bedry- ven. Ziehier een schoolervaring, quasi verteld door een kind: Ondergeteekenden, gezien hebbende de plannen der vijf ultgenoodigde architecten voor den wederopbouw van het Leidsche Stadhuis, los van iedere groeps of politieke overweging, zijn van de ernstige en op rechte overtuiging, dat het plan-Krophol ler verre de voorkeur verdient. ta de eerste plaats uit hoofde van de uit nemende kwaliteiten van het ontwerp zelf, vervolgens echter ook. omdat daarbij te uitgegaan van de gedachte den ouden toren op de oude plaats weder op te trek ken. Zij zijn van meenlng, dat door den we deropbouw van den ouden gevel met toren, deze zijde van het Stadhuis op de meest uitdrukkelijke wijze als voorgevel blijft geraads-vrijdenkerij, later het marxisme en het materialistisch socialisme het geloof in het Noorden ontvolkten, is zeer juist. Maar welke nieuwe wegen moet de ziel zorg op? Hierover sprak dr. 3. C. Roose, Ned. Herv. predikant te Groningen. Het zou van de grootste beteekenis zyn, aldus deze, wanneer, met name in de Ned. Herv. kerk, de stryd der richtingen kon ophou den. De verscheurdheid van het Protes tantisme zelf is een der groote oorzaken van den afval. Dr. Roose miste in de eerste plaats leiding, vooral in de groote steden. Zooals vroeger de burgeriyke gemeente maar Het bouwen naar individueele wille keur, zoo laat nu de grootestads-kerkeraad maar bouwen en braak liggen zonder lei ding. Ten tweede constateerde hy gemis aan krachten en daardoor o.a. gemis aan zielezorg en parochieele indeeling. Hy ein digde dan ook met als beste hulpmiddel om in het pfotestantsch-kerkeiyke leven den afval tegen te gaan, te kyken naar het katholieke parochiewerk. Ik vergeet nooit op school mfjn gymnastlek- pakje Nu te het mij één keer overkomen. Ik mocht toen niet meer meedoen en kreeg straf regels, moest in den hoek staan en een ander meisje ook. Die heeft ze toen gemaakt. Ik mocht het van mUn moeder niet maken. De Juffrouw zei toen: je moeder is hier niet de baas, maar ik. ramp zou beteekenen, zeer gereduceerd zal wor den. Ook de belangen van de Indische tabaks cultuur zullen wel een woordje meespreken, want deze die toch reeds In nood verkeert, zou door de accjjnsverhooging weer sterk benadeeld worden. Met vertrouwen wachten we daarom het re sultaat van het overleg af, te meer omdat er toch wel wegen te vinden zijn, waardoor de regeering het benoodigde bedrag zal krygen. De heeren dr. Henrl Polak, lid der Eerste Kamer van de Staten-Generaal, Laren, prof. A. D. Eerdmans, Leiden, Cornells Veth, kunst criticus, Den Haag, J. Janus, architect B. N. A. Almelo, prof. H. P. Berk, Oegstgeest. prof. H Brugmans, Amsterdam, A Plasschaert, kunst criticus, Ryswyk, dr. Jozef Muls, dlr. Museum van Schoone Kunsten. Antwerpen, prof. W. A. Bonger, Amsterdam, Dirk Njjland, Kunstschil der, Wassenaar, ds. Joh. W. Groot, Enzerink, predikant, Lelden en prof. dr. J. A Barge, Lelden hebben het volgende achryven gezon den aan den Raad der gemeente Lelden: Hieronder staat een teekenlng Jongen, die "t uitschreeuwt: „Ook jy, kameraad, moet berichten den uit Je school." Van welken aard die berichten liefst moe ten zyn, biykt wel uit het bovenstaande. Ziehier, hoe de kinderen verlokt worden om naar de pestholen der communistische byeen- komsten te gaan: Ieder jaar vindt er over de geheele we reld een Internationale kinderweek plaats. In deze week stryden alle arbeiderskinderen tezamen met hun ouders tegen de verslech teringen die er op school heerschen. Wil Je er meer van weten?????? Kom dan Woensdagmiddag 1 Oct. om 2 uur in de Govert Flinckstraat 133. Daar kryg Je zang, muziek en agitprop en ook film. Tevens zullen wy jullie het een en ander vertellen over deze kinderweek. Neemt vriendjes en vriendinnetjes n uitvoerige beschouwingen hebben we onlangs over de beteekenis van de sta tistieken der jongste volkstelling geschre ven. Ook in protestantsche kringen bhjven ze veel aandacht vragen. Pas hebben de Vryzlnnig Hervormden er in den breede over beraadslaagd, of er wordt te Utrecht een conferentie byeengeroepen door den Raad van Nederlandsche Kerken voor Prac- tisch Christendom onder voorzitterschap van prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine. Daar heeft dezer dagen dr. J. P. Kruyt, bekend door zyn vakkundige studiën op dit gebied, de vraag besproken, of de ruim 1.1 millloen onkerkeiyken (volkstelling 1930) ook allen ongeloovigen zyn? Hierop moet volgens dr. Ksuyt ontkennend geant woord worden; immers er zyn ook geloo- vige onkerkeiyken. Deze zyn In drie groe pen te verdeelen; a de niet by een kerk aangesloten trouwe kerkbezoekers (veel in Friesland, maar ook elders); b- de buiten- kerkeiyke geloovlgen, die niet in een of an dere godsdienstige gemeenschap zyn geor ganiseerd (zyn ze dit wel, dan rekent de volkstelling ze by de kerkeiyke personen); c. de crypto-geloovigen. Hiertegenover is echter meende dr. Kruyt, volgens het verslag in „De Tel.” dat we hier volgen op te merken, dat er ook vele ongeloovige kerkdijken zyn, n.l. a. de crypto-ongeloovi- gen; b. de ongeloovige kerkeiyk-gezinden, die niet uit overwegingen van geloof, maar van ras- of standsgevoel aan hun kerkge nootschap vasthouden; c. de formeele ker keiyken (naamleden). Het is zeer waar schijnlijk. dat de laatste drie categories ge- zameniyk talryker zyn dan de eerste drie, waaruit zou volgen, dat het aantal onge loovigen nog grooter is dan dat der onker keiyken. Aan de hand van de regionale verschil len in onkerkelijkheid, die de volkstelling laat zien, en aan de hand van sociogra- phisch materiaal ging dr. Kruyt nu de oor zaken der yatkerkeiyklng na. Friesland. Ondanks het ontbreken van groote steden en industrieplaatsen is het NW. en Z.O. toch zeer onkerkeiyk. Deze onkerkeiykheid dateert reeds uit de 80’er jaren van de vorige eeuw. Oorzaak was de sociale nood (agrarische crisis, de nood in de veenderyen), die tot het toenmalige anti- kerkeiyke socialisme leidde. Drente. De Oosteiyke Veenstreek is meer onkerkeiyk dan de zanddorpen, die echter wel zeer onkerksch zyn (zeer gering kerkbezoek). Ook biykt in 1930 de onker keiykheid der zanddorpen sterk toegeno men te zyn. De oorzaak daarvan moet ge zocht worden in de rationallseering van de moderne landbouwmethoden, waarop de Drentsche predikant Beks het eerst heeft gewezen. Het weinig bewuste kerkeiyk- godsdienstig leven der Drentsche zandboe ren berustte op een fatalistisch afhanke- lykheidsgevoel. Met het succesvolle gebruik van den kunstmest verdween het besef, van God af te hangen en daarmee werden vele boeren ongeloovig. Zaanstreek. De industrieele, sterk socialistische streek behoort tot de meest onkerkelijke van geheel Nederland. Amsterdam en de andere groote ste den. Deze hebben over het algemeen een hooger percentage onkerkeiyken dan de klei nere steden of dorpen, al vinden we juist de hoogste percentages onkerkeiyken in Friesche en Noordhollandsche agrarische of industriedorpen. Daar staat echter weer tegenover, dat van de ruim 1.1 millloen on- kerkeiyken er byna 600.000, dus meer dan de helft, ta de 6 volkrijkste steden, die nog geen 30 pct. van onze bevolking herbergen, wonen. Urbaniseering bevordert dus wel sterk de onkerkeiykheid. Zelfs de Roomsch-Katho- lieke kerk is daar niet tegen bestand; ta alle groote plaatsen heeft ze veel meer non-paschanten dan in de kleinere; en ook de Gereformeerde kerk klaagt over afval in de steden. n zyn uiterst belangryke rede, Dinsdag- dagmiddag voor de Brabantsche werk gevers te Breda gehouden, heeft dr. I, G. Kortenhorst ampele beschouwingen gewijd aan de steeds toenemende antl- parlementaire, fascistische strooming. Deze geheel te negeeren Ujkt hem niet mogeiyk en evenmin gewenscht, daar ons parle mentaire stelsel aanvulling en verbetering ten zeerste van noode heeft. De onbeperkte vryheid van meeningsultlng, door kwaad willende elementen tot haar uiterste consequenties gedreven, heeft van ons regeersysteem. Inzonderheid van het gezag der regeering, een carrlcatuj^r gemaakt van wat het moest zyn. Het beste wat ons Nederlanders tegenover de nieuwe richting te doen staat is, evenals in 1814 en 1848, haar op te vangen en in geordende banen te leiden. Dan kunnen we van het goede erin voordeel trekken zonder dat het komt tot gewelddadige botsingen. Het parlement zelf moet het initiatief nemen, en de Instelling vorderen van een staatscommissie, welke op korten termyn dient te komen met plannen voor de nood- zakeiyke wyzlglngen in de grondwet. Als punten waarin ons staatsbestel verbetering behoeft, werden door dr. Kortenhorst ge noemd de Individueele minlsterleele ver- antwoordeiykheid, de Inrichting der depar tementen, ons kiesstelsel en de onschend baarheid der volksvertegenwoordigers. Aan bedrijfsgroepen moet grooter mate van zeggenschap in de regeering worden toege kend, zoo noodig door instelling eener „sociale kamer”, terwyi het mogelijk moet zyn, die gekozenen die hun mandaat misbruiken tot ondermynlng van het gezag, uit te bannen uit het corps volksvertegen woordigers. In een zoodanige staatscommissie zou den ook vertegenwoordigers der nieuwe richting, personen als Gerretson en Mussert, zitting moeten hebben, opdat zjj daar hun kracht en bekwaamheid in dienst zouden kunnen stellen van een construc tieve hervorming van ons staatsbestel op corporatieven grondslag. „Wij zyn in ons land toch nog niet zoover gekomen," aldus dr. Kortenhorst, „dat wy onze geschillen over den regeerlngsvorm op de barricaden moeten uitvechten.’’ et wetsontwerp tot verhooging van den accijns op tabak heeft heel wat beroe ring gebracht in de kringen van de si garen en sigaretten-industrie en in die van de tabakscultuur en den handel. Dit is begrijpelijk, want het wetsontwerp is niet gelukkig, ook al zou men het er over eens zijn, dat er uit het gebruik van tabak in het algemeen nog wel wat geld te halen zou zijn voor de schatkist. De betrokkenen willen zich ook niet onttrekken aan het brengen van een offer, waar dit ook door anderen moet worden gedaan in het alge meen belang; zij komen er slechts tegen op dat de druk van deze nieuwe belasting verkeerd wordt gelegd en aan het land meer schade dan voordeel zal brengen. Het vraagstuk te van groot algemeen belang, zoodat we het ook hier even willen bekijken. Het wetsontwerp beoogt den accijns op tabak opnieuw te regelen door wijzigingen in de wet van 20 December 1924. De omzetbelasting op alle tabaksproducten, de cristehefftag door toe- slagzegels op de sigaretten zal komen te ver vallen en geheel verwerkt worden in de nieu we regeling van den accijns. Sigaren, tabak, snuif en sigaretten zullen bij ta-werking-tredlng van de wet op de omzetbelasting van deze be lasting worden vrijgesteld in dien zin dat deze niet afzonderlijk wordt geheven; hetgeen verschuldigd zou zijn krachtens die wet, wordt in den accijns verwerkt. Op zichzelf een zeer goede maatregel, waardoor administratieve rompslomp voorkomen wordt en waartegen geen enkel bezwaar bestaat. Iets anders is de verhooging van den ac cijns, die met inbegrip van de omzetbelasting gebracht wordt voor sigaren van 10 op 22.5 pro cent, voor tabak van 15 op 22.5 procent en voor sigararetten met inbegrip van den toeslagzegel van 33 procent op 37.5 procent. Het te hoofdzakelijk tegen de verhooging van den accijns op sigaren, dat verzet rijst. De si garenindustrie te een nationale industrie en biedt aan duizenden een uitstekende werkge legenheid. Hierbij komt, dat een verhooging van den accijns op sigaren beteekent een belas ting op een Nederlandse!) product, want sigaren worden voor het overgroote deel gemaakt van Nederlandsch-tadische tabak, terwijl sigaret ten gemaakt worden van Oostersche en Ameri- kaansche tabakken. De toestand in de sigarenindustrie te boven dien toch al niet rooskleurig. De crisis doet zich ook hier sterk gevoelen door een achteruitgang in het gebruik van genotmiddelen. Dit blijkt duidelijk uit de cijfers. De omzetwaarde van sigaren, die in 1930 nog ruim 94 millloen be droeg, daalde in 1932 reeds tot ongeveer 80 mll- lloen gulden en loopt dit Jaar weer sterk ach teruit De slgarenlndustrie is veel meer dan de sigarettenindustrie een werkgelegenheid, want de sigaren zijn voor een groot deel nog een handwerkproduct. In de sigarenindustrie wordt jaarlijks nog on geveer 30 tot 35 millloen gulden-uitgekeerd aan loon; zoodat gezegd mag worden, dat ongeveer 50 procent van den kostprijs van een sigaar loon te. Zal door de sterke verhooging van den accijns op sigaren zonder eenige twijfel het verbruik af nemen, dan beteekent dat in die industrie toeneming van de werkloosheid, met alle verschrikkelijke gevolgen daaraan verbon den.. Tengevolge van den hoogeren accijns zal er naar gestreefd worden het percentage loon in den kostprijs der sigaren te drukken, door ze machinaal te maken, waardoor minder arbei ders noodig zullen zijn. In Dultschland heeft men dit door een wetteljjke regeling verboden, maar al zou men dat hier ook doen, dan nog zou de afneming van het verbruik blijven. De verwachting van den minister, dat hij van de verhooging van den accijns op sigaren een bate van 10 millloen voor de schatkist krijgt. mi zeker niet bewaarheid worden. De veel ge ringere bate zal bovendien voor een groot deel, zoo niet geheel aan werkloosheidsultkeeringen weer verloren gaan, zoodat door de gedachte verhooging van den accijns op sigaren het paard achter den wagen gespannen wordt. Het ontwerp van wet te thans, nadat het in de afdeellngen van de Tweede Kamer te onder- aocht, by de commissie van voorbereiding die met den minister en zijn ambtenaren overleg pleegt. Door de regeering is by haar optreden uit- drukkeiyk verklaard, dat zy prijs stelt op over leg en by de behandeling van de omzetbelasting heeft de minister getoond, dat hy bereid te aan blliyke en gerechtvaardigde verlangens tege moet te komen. Naar we hopen zal het overleg resultaat hebben, dat* deze verhooging van accijns op sigaren, die voor de indus trie en de werkgelegenheid in ons land een Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, welke de noodzakelijkheid van zulke verordenende bevoegdheid voor den mid denstandsraad klem byzette. De heer J. J. B. Smal voerde vervolgens na mens den Minister het woord. Wenschen, neer gelegd in bet urgentieprogram van den R. K Middenstand, naderen hare verwezeniyking. De Troonrede stelde een wettelyke regeling van het afbetalingsstelsel in uitzicht, terwyi voorts aandacht bleek geschonken aan de in schakeling van het vrije bedrijf by de werk verschaffing. Inzake het cadeaustelsel wordt gewacht op het advies van den Nyverheidsraad. Het economisch Instituut helpt den midden stand zich te prepareeren op den dag van morgen. Huldigende woorden by gelegenheid van dit 20-jarig jubileum werden nog gesproken door den heer Joe. E. A. M. Meyring, algemeen voorzitter van den Ned. R. K. Middenstands bond. De verkiezingen handhaafden den heer J. A. Koopq met algemeene stemmen als bondsvoor zitter, wezen de heeren K. Cremers, Tegelen en E. Russel, Schaesberg als hoofdbestuurs leden aan en verklaarden herkozen als fede ratief lid den heer P. Ekens te Lutterade. De mlddag-vergaderlng werd bygewoond door Z. H. Exc Mgr. Dr. J. Lemmens. Bte- schop van Roermond, mr. 8. O. J. M. Baron van Hövell van Wyeveld en Westerfller, Comm. der Koningin in de Provincie Limburg, mr. L. B. J. van Oppen. Burgemeester van Maastricht en den heer J. Schaepkens van Riempst, voor zitter der Maastrichtsche K. v. K. Nu vragen wij: Mogen wy zoolets dulden? Mogen wy lyde- iyk toezien, hoe argelooze kinderzielen ta het verderf gelokt worden, hoe karakters worden verknoeid? Uitgeroeid moet de bende worden, radicaal uitgeroeid! Dit Satanswerk worde terstond ge stuit. Iedere dag dralens beteekent verlies van wie weet hoeveel kostbare kinderzieltjes. Op het feest van Christus-Kontag (29 Oct.) zal Z. H. Exc Mgr. Dom Antonio dos Santos Cabral, Aartsbisschop van Bello Horizonte, in de parochiekerk te Divinopolis (Brazilië) voor het eerst de H. Priesterwijding toedienen aan de Nederlandsche Minderbroeders, die ta het klooster te Divinopolis hun theologische oplei ding ontvingen, n.l. aan de fraters Trophimus van Kesteren uit Sassenheim, Clementlanus Liefrink uit Nijmegen, Roderlcus Verkoyen uit ■s-Gravenhage. Helanus van Koppen uit Delft en Ildephonsus Wouters uit Amsterdam. Tot diaken zullen op denzelfden dag gewyd worden de fraters Jucundianus de Kok uit Dongen. Solanus Geubels uit Groningen. Gui- bertus Alders uit Noordwjjk. Concordlus van Ba vel uit Waalwijk, Benno van Buy tenen uit Schiedam. Jordanus Noordermeer uit s-Gra venhage, Erasmus Veen uit Rotterdam en Hil debrand van Putten, geboortig uit Delft. Tot subdiaken zullen gewyd worden de fra ters Coelestinus van de Kerkhof uit Weert. Pe- regrlnus Loerakker uit Haarlem. Eugenianus Kupka uit Heerlen en Leobinus Kraakman uit Haarlem. In den laatsten tijd is in den middenstand de vraag om bescherming van de zyde der overheid van het zelfstandige kleinbedryf tegen de overwoekeimg door de grootbedrUven. spe ciaal in het dlstrlbutlewezen, meer naar voren gekomen. De Ned. R.K. Middenstandsbond heeft, deze vraag op wetenschappeiyken grondslag in be spreking gebracht op het Congres te Breda. In het byzonder heeft het Congres geleerd, dat de door het grootbedrijf in de distributie gebezigde concurrentiemiddelen tot het rnaat- schappeiyk en economisch *behooriyke dienen te worden teruggebracht. Hlerby zal een einde dienen te worden ge maakt aan de mogeiykheld om aan de waren distributie allerlei nevendiensten te verbinden, welke met de distributie als zoodanig niets uitstaande hebben. Op deze gronden heeft de Ned. R.K. Midden standsbond Óians gemeend aan het Hoofdbe stuur der P.T.T. te moeten verzoeken geen medewerking meer te verkenen tot de exploi tatie tevan postkantoren enz. in warenhuizen. Afgezien van het boven aangevoerde, te het naar de meenlng van den N R.K.M ook prin cipieel onjuist en ta zyn mogeiyke gevolgen voor het aanzien der overheid en voor het be trokken staatsbedryf bedenkelyk. een onderdeel van de staatstaak dienstbaar te maken aan reclame voor particuliere ondernemingen door deze in staat te stellen, tegen beschikbaarstel ling der ruimte en vergoeding der personeels kosten. een onderdeel van de openbare functie van den staat te benutten als lokmiddel voor haar bedryven. Waar het in de bedoeling zou liggen aan een warenhuis te Breda een postkantoor te gaan verbinden, heeft de N.R K M. het Hoofdbestuur verzocht daartoe zyn medewerking niet te verleenen. Met te meer aandrang is dit verzocht, wyl ta de betreffende wijk der stad Breda aan meer postkantoren ta het geheel geen behoefte kan worden gezegd te bestaan In het licht van het bovenaangevoerde heeft de N.RK M. echter tevens verzocht in het al gemeen, zoodra de verplichtingen der P.T.T. tegenover de desbetreffende ondernemingen zyn beëindigd de exploitatie van postkantoren ta warenhuizen stop te zetten. De Bond heeft zich mede tot den Minister van Binnenlandse!» Zaken gewend met ver zoek de inwilliging van deze wenschen te be vorderen. zeilen zyn opgenomen, verzoekt ons plaatsing van het volgende: Het in de pers clrculeerend bericht over de plaats gehad hebbende onderhandelingen no pens de afsluiting eener collectieve arbeidsover eenkomst voor het bakkersbedryf. geeft het ver loop dier onderhandelingen niet in alle deelen Juist weer Namens de patroonsbonden werd In de con ferentie van 18 Sept JJ. een verlaging der ta 1929 geldende contractloonen met 12 pCt voor gesteld. waarby dus het loon voor een volwas sen bakker in vasten en volledigen dienst op 30 80 zou worden bepaald. In dezelfde conferentie hebben de besturen van alle gezellenorganisaties zich bereid ver klaard een loon van 33 tegenover hun leden te verdedigen, indien voor Den Haag de loons verlaging ta etappes zou worden ingevoerd. In Den Haag is n.l. het loon nog op 35 be paald, in Amsterdam en Rotterdam op 34 De patroonsorganisaties wyzlgden daarop ter conferentie van den 25sten September hun voor stel. ta dier voege, dat zij zich bereid ver klaarden een loon van 32 in hun instanties te verdedigen. De gezellenbondèn handhaafden daartegen over hun standpunt van der. 18den September. Er is daarop getracht overeenstemming te bereiken door de in te voeren loonsverlaging ta etappes en termynen in te voeren. De patroons handhaafden daarby hun standpunt dat het loon uiteindelyk op 32 moest worden vastge steld De gezellen wilden evenwel ƒ33 als het eindpunt bepaald zien. Toen de besprekingen dreigden vast te loo- pen en de voorzitter, de heer Stable tot sluiting wilde overgaan onder de constateering van het feit dat geen overeenstemming mogelyk bleek, is nog namens de Chr., de R K. en de Moderne bonden een voorstel ingediend, dat Inhield. „Een overeenkomst voor den duur van een Jaar voor de vyf groote steden op een loonbasis van 33 In Mei 1934 zal een daartoe te benoemen commissie op grond van de feitelyke bedrtjfs- uitkomsten. vast te stellen door een accoun tantsonderzoek, uitmaken of het loon al dan niet wyzlging zal moeten ondergaan. By het niet bereiken van overeenstemming tusschen partyen zal door arbitrage beslist worden." Over dit voorstel hebben de werkgevers be raad toegezegd, zoodat dus eerst over eenige dagen geconstateerd zal kunnen worden of de onderhandelingen mislukt zyn.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 15