Troonrede en Urgentieprogram Gasontploffing in mijnschacht Zesdaagsche te Amsterdam RADIO-PROGRAMMA REDE DR. KORTENHORST WOENSDAG 11 OCTOBER Het moet er van komen De Merapi werkt hevig Een dessa ontruimd Dr. Kortenhorst Overheidsbemoeiing Te haastig geweest Wals gecontracteerd UIT HET BOUWBEDRIJF Contractloot tijdperk te wachten? Buitenlandsche zaken- lieden TIEN WAGONS ONTSPOORD Geen persoonlijke ongelukken De moord in den Grooten IJ polder Door groot stuk steen getroffen Zijn vrouw gedood De grondwet van 1848 Zes jaar gevangenisstraf geëischt MAN DOODGEREDEN Bloedbad in een café Tydens de kermis te Nijmegen HET DRAMA TE NIEUWKOOP Sergeant gearresteerd Getroffene mist het gezicht LONDEN—ROTTERDAM De openbare financiën AMBTENAAR OMGEKOCHT Een recordvlucht Burgemeesters verplaatst UIT DAKGOOT GEVALLEN MAJESTEITSSCHENNIS Reens eervol ontslagen I De industrie vraagt bescherming Anarchistisch Oranje-nummer in beslag genomen Vijftien procent loons verlaging Geweerpatronen frauduleus verhandeld Twee mijnwerkers gedood Twee arbeiders gedood; vermoede lijk nog drie dooden onder de puinhoopen Naar een organische maat schappij Het groeiend anti-parle- mentarisme CHAUFFEUR WORDT GEZOCHT De Minister steekt een stokje voor een te vergaande loonsverlaging Een onbeperkte toevloed is zeer ongewenscht De regeeringspolitiek getoetst aan de sociale en economische eischen van dezen tyd Grondwetsherziening bepleit Man iwaar gewond Tusschen auto en aanhangwagen gevallen De economische politiek Donderdag 12 Oct. 1933 Werkloosheid in de industrie Directie weigerde tweemaal een conferentie 1.30 Concert door <mi ,vi. o.zv Kranioiwni 7.00 idem. 7.50 Operette-ultzending. al it te verhoo- de Mr. T. J. Verschuur ia nog niet i ■F In de plaats van getrapte vertegenwoordigende VOOR NADERS BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN VU NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS AVRO 10.15 ROME. 441 M. 7.35 gramofoonmuziek. ,.La Wally” operette van Alfredo Ca- 12.20 Concert NéV’ Victoria BERICHTEN OPGENOMEN IN EEN DEEL ONZER VORIGE OPLAAG righeid waar te Onder de middelen, waardoor Minister Oud zich yoorrtelt het tekort van 267 mlUloen te overbruggen, komt ook voor verlenging der 30 opcenten op de Invoerrechten geheven op goe deren, die hier te lande niet worden gemaakt. De politiek der Regeerlng moet er voor alles op worden gericht het economisch leven weer zooveel mogehjk op gang te brengen. Ook fiscaal Is dat de hoogste wijsheid. door totaal tegen Benoemd met 16 October tot burgemeester van Alkemade Mr. J. W Peek met toekenning van gelijktijdig eervol Ontslag als burgemeester van Pannerden en tot burgemeester van Wy- chen M. J. Mulders met toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag als burgemeester van Gent. BANDOENG. 10 Oct (Aneta.) Bij de eruptie van den Merapi werd een regen van gloeiende steenen waargenomen. De heeren Dr. Stehn en Petrocbevsxi bevonden sich In den Noordelijken krater, op een afstand van 200 Meter van het groote eruptóepunt Beiden bleven ongedeerd. Voor de Rotterdamsche rechtbank is Dinsdag de zaak behandeld tegen den vier en twintig- jartgen chauffeur F. W uit Maastricht die 16 Aug. j.l. In een perceel aan den Schiedamschen Singel zijn 20-jarige vrouw met een revolver schot van het leven heeft beroofd. Het O.M. eischte zes jaar gevangenisstraf. De verdediger pleitte voor een clemente straf. solisten door 9.30 dood den In den nacht van 27 op 28 September IJ., denzelfden nacht, dat de moord in den Grooten IJpolder werd gepleegd, moet in dien polder een chauffeur van een vrachtauto zijn aange houden door een circa dertigjarig persoon, die verzocht mede te mogen rijden, wat geweigerd zou zfjn.o Deze onbekend gebleven chauffeur wordt ver zocht zich in verbinding te willen stellen met het politiebureau Raampoort. Mamlxstraat 143 te Amsterdam, tot het verstrekken van inlich tingen. Maandagavond zyn te Amsterdam tien lee- ge spoorweg wagons bij het rangeeren ont spoord Hoewel de materieele schade zeer aan zienlijk is, zijn gelukkig geen persoonlijke on gelukken te betreuren. De rangeerdienst onder vond langdurige vertraging. naar een fascistisch Te Breda is gearresteerd de beheesder van het militair munitle-depöt, aldaar, sergeant v. D., die ervan wordt verdacht geweerpatronen frauduleus aan derden verhandeld te hebben. De militaire politie zet haar onderzoek voort. Aan de hand van verschillende, nog dn- volledige gegevens betreffende de betalings balans over 1932 kwam spr. tot de conclusie dat het financieel draagvermogen van ons volk verre is overschreden. Het vliegtuig, type F XII. registratieteeken PHAID (Duif), bestuurder Bax, van den mld- dagdlenst van de K LM. uit Londen, vertrok Dinsdag om 1335 Amsterdamsche tijd van Croy don en kwam om 14.44 Amsterdamsche tijd op het vliegveld Waalhaven aan en volbracht de zen overtocht in 69 minuten. De kermis te Nijmegen is Maandagavond ge ëindigd met een ernstige vechtpartij in de bin nenstad. Tegen zes uur kwam een tweetal minder ge- wenschte bezoekers, de gebr. O. flink onder den invloed van sterken drank, het café van Oer- ritsma aan de Korenmarkt aldaar binnen. De andere bezoekers, die wel begrepen dat daar minder goede bedoelingen achter verbor gen waren, verlieten de een na den ander het lokaal. Toen het café aldaar vrijwillig ontruimd was, ontstond er een algemeene vechtpartij, allereerst met flesschen, stoelen enz. en daarna met de messen. De politie had geen gemakkelijke taak de vechtenden te scheiden. Toen dit echter ge lukt was. bleek, dat allen mln of meer ernstig gewond waren, vooral de gebr. O waren er «er ernstig aan toe De geroepen geneesheer had eenlge uren werk omde wonden te verbinden. Van het café was niet veel meer heel. De bedoeling van deze vechtpartij schijnt ge weest te zijn een famllieveete uit te vechten. De nieuwbenoemde burgemeester van Alke made. Mr. J. W. Peek, werd 13 December 1899 te Culemborg geboren en Is dus 33 jaar. De heer Peek is sinds 1928 burgemeester der ge meente Pannerden, van welke gemeente hij te vens secretaris is. Mr. Peek ia Roomsch-Katho- Uek. Reeds te veel trok de Staat tot zich, dat rechtens aan de individuen en aan de maat schappelijke organisaties overgelaten had mogen worden. Spreker heeft dit bij de behandeling der bedrijfsradenwet in de Tweede Kamer om standig uiteengezet. Met de organisatie van de crisisdiensten zijn wij op den verkeerden weg. Niet alleen, dat de belanghebbenden zelf te weinig zeggingschap bezitten en te geringe verantwoordelijkheid dragen, de hoogheid van het Staatsgezag kan er slechts onder lijden wanneer de Overheid zich dagelijks in de gedaante van een Vat*kens- centrale, een Zujvelcentrale of een Graancen- trale aan haar onderdanen vertoont. Maandagmiddag viel in de ondergrondsche mijnwerken der „Oranje Nassau Mijn ITT* te Heerlen een groot stuk steen naar beneden, waardoor de arbeiders Vock en Szpak doodelijk werden getroffen. Beide arbeiders waren ge huwd en 'woonachtig te Heerlerheide. Vock was 30 jaar oud, Szpak 22 jaar. In den eersten Zesdaagse hen wielerwedstrijd van Amsterdam reed Pijnenburg met Plet van Kempen en Wals met Braspenning. In April van dit jaar reed het koppel PijnenburgWals voor het eerst samen in de Parijsche Zes- daagsche en werd na een uitstekenden wedstrijd tweede achter het sterke Fransche koppel Broc- cardoGulmbretlère Pijnenburg—Wals is ongetwijfeld het Neder- landsche favorietenkoppel voor dezen Zesdaag- sche, waarvoor de baan weer gebouwd zal wor den door de firma de Wilde te Gouda. Op 23 October a.s. zal met den bouw van baan en trt- bunes in het R AI.-gebouw een aanvang wor den gemaakt. Naar schatting zal een en ander 6 November reeds gereed komen, zoodat nog voldoende gelegenheid tot training bestaat. De justitie heeft opdracht gegeven tot in beslagneming van het Oranje-nummer van het blad „Naar de Vrijheid**, een anarchistische uitgave, welk nummer beleedigend geacht wordt te zun voor het Koninklijk Huls. Naar we vernemen, heeft het bestuur van den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond aan zijn leden geadviseerd zich van alle handelingen te ■onthouden, welke incidenten ten gevolge zou den kunnen hebben, m.a.w. voorlooplg geen agressieve houding aan te nemen. BUITENZORG, 10 Oct. (Aneta). In de mijn schacht Soengel Pinang op het Boeklt-Assam- terreln heeft een gasontploffing plaats gehad. De lift en een seinhuisje werden vernield. Een seiner werd gedood, twee anderen gewond, waarvan een doodelijk. Vermoedehjk zijn nog drie delen onder de puinhoopen bedolven. Het’ophalen van de '■'achtoffers wordt zeer sterk bemoeilijkt doordat brand is uitgebroken en door de rookontwikkeling. WARSCHAU. 1412 M. 4.16 concert 6.40 diversen 7 20 concert het omroeporkest o.l.v. St Nawrot. Dansmuziek. De bouwvakarbeiders in de Zuld-Llmburg- _1__ ...*J.‘Kerteen loons verlaging van 4 ct. per uur aangenomen. Naar de „Msb” verneemt heeft het bestuur van den R.K. Bouwvakarbeldersbond besloten de beslissing van de vakgroepvergadering waar bij de nieuwe C. A. O. woédt afgewezen, in den Bondsraad te brengen, waardoor de mogelijk heid wordt geschapen, dat de afwijzende be slissing teniet zal worden gedaan. De bespre king in den Bondsraad zal Donderdag plaats hebben. Op de vragen van het Tweede Kamerlid VAN HELLENBERG HUBAR, betreffende het nemen van maatregelen van Regeeringswege in verband met de vestiging van buitenland sche zakenlieden hier te lande heeft de heer VERSCHUUR, Minis ter van Economische Zaken, geantwoord, Jat het aantal zaken lieden. als hierbedoeld, toenemende ia. De Minister is In derdaad van oordeel, dat onder de tegen- woördige omstandig heden een onbeperkte «oevloed van buiten landsche zakenlieden niet gewenscht is. De vestiging van zoodanige zakenlieden zal, evenals reeds ten aanzien van industrieele be drijven geschiedt, nauwlettend gevolgd en voor zoover noodig en mogelijk beperkt worden. Dat het aantal dezer vestigingen op heden reeds onevenredig groot zou mogen heeten, is aan den Minister niet gebleken; hij houdt zich intusschen van het verloop van dit verschijn sel op de hoogte. Bi) een vergelijking van de beroepstelling in de jarep 1920 en 1930 blijkt, dat het aantal per sonen in de Industrie met 20.2% toenam tegen 2.7% bij den landbouw. De industrie verschafte in 1930 aan 208.000 personen meer arbeid dan in 1920. De land bouw slechts 17.000. In 1930 waren 38.5% van onze arbeidende be volking in de nijverheid werkzaam, tegen 20X in den landbouw en 12.5% in den handel. Wanneer de Regeerlng de vrije prijsvorming In den landbouw blijft uitschakelen, en boven dien een groot deel der crlslslasten direct of indirect (omzetbelasting» op de industrie afwen telt, kan een spoedige catastrofe niet; uitblijven Er moeten met grooten spoed maatregelen ge nomen worden om den prjjsval in de Industrieele producten te stiüten. Het indexcijfer der wereldproductie (op basis 19251929 100» van de voedingsmiddelen was in 1932 nog 103 tegen 73 van de niet.agrarische producten. Het indexcijfer van den internatio nalen handel is 80 en dat der industrieele be drijvigheid: 69 (tegen 10 in 1929) d wz. 78 voor Europa en 58 voor Amerika en Canada De grondstoffen daalden van 1929 tot Maart 1933 met ongeveer 40%, maar de eindproducten van de textielnijverheid waren begin 1933 70 A 80% lager dan begin 1929. De prijsval in de granen en andere plantaar dige voedingsmiddelen was 50 a 70%, die van de dierlijke voedingsmiddelen: 40 A 60%. De vergadering der R.K. Werkgeversvereeni- fcingen in de diocesen Den Bosch en Breda, die Dinsdagmiddag te Breda werd gehouden, was zeer druk bezocht door industrieelen en be langstellenden uit de provincie Noord-Brabant. Onder deze laatsten was ook de heer mr. W. O. A. van Sonsbeek, burgemeester van Breda. In zijn openingswoord wees de heer CH BTULEMEYER, die de vergadering presideer de, er op. dat deze vergadering onder teef bijzondere omstandigheden gehouden wordt. •J5e oude sleur, het talmen en aarzelen, zijn Wij thans beu. Wjj willen thans daden zien, en wel terstond." Onze voorzichtige en behoed zame politiek heeft ons niet veel opgeleverd. Spr. herinnerde aan het woord van Macchia- Velli, dat het beter is te zondigen door on stuimigheid dan door behoedzaamheid. In ons land is in de laatste jaren helaas het meest door behoedzaamheid gezondigd. Thans is het echter hoogste tijd om te komen tot daden. Onze Oosterburen kunnen ons in dit opzicht toch wel iets leeren „Thans zijn we toe aan de laatste ronde: de laatste vertrouwensronde van deze regeerlng." Het indivtdueele kiesstelsel elscht een aanvul ling in een volksvertegenwoordiging volgens een organische samenstelling. De individueele ministerieele verantwoorde lijkheid. de zelfstandigheid der departementen en de gebrekkige Inrichting van het Regeerings- opparaat bevestigt het gezegde van Cl. Mauras: „Geen groote en geen kleine winkel, geen industrie zou in dergelfjke omstandigheden kun nen gedijen, zelfs leven.’’ Wanneer de leiders der politieke en sociale organisaties blijk geven hun tijd te begrijpen, dan kan Nederland gelijk in 1814 en 1848 de wereld een voorbeeld geven hoe langs vreed- zamen weg de nieuwe orde, staatkundig, sociaal en economisch, haar beslag kan krijgen. De eerste vraag, die opgelost dient te worden Is: „Wat gebeurt er?’* Volgens den spreker getuigt het van een oppervlakkig inzicht in het actueel gebeuren, wanneer de onvoldaanheid over onze staat kundige instellingen wordt toegeschreven alleen aan een geprikkeldheid en nervositeit over de gevolgen der economische crisis. Ongetwijfeld is de crisis daarep van invloed, maar meer dan een voedingsbodem is zij niet DAVENTRY, 1M4 M. door het Rutland Square en orkest o.l.v. Norman Austin. 3 20 Vesper in de Westminster Abbey 10.00 Fauré- recltal door Anna Thurfleld. mezzo-so- prapn en Frank Mannheimer. piano. 11.05 het B.B.C.-daruorkest o.l.v. Henry Hall. PARUS, (Radio) 1725 M 12.50 gramo- foonmuzlek 7 40 gramofoonmuziek. MILAAN. 331 M. 6 20 gramofoonmuziek. 7.50 talanl. De 26-jarige timmerman K.B., van Roelof- arendsveen, is bi) het verrichten van werkzaam heden aan een in aanbouw zjjnd huis aan den Aalsmeerderdijk te Haarlemmermeer van een hoogte van negen meter uit de dakgoot geval len. De man kwam op een openstaande deur terecht. Met seer ernstige verwondingen is hi), na ter plaatse van de H. H. Sacramenten te zijn voorzien, naar het ziekenhuis te Haarlem overee bracht. Dr. Kortenhorst wees op het belang van de Industrie voor het geheele volk, omdat alleen de industrie op den duur in staat zal zijn de werk- loozen en het geboorteoverschot der bevolking aan arbeid te helpen. Na Pijnenburg, die reeds gecontracteerd was, heeft Dinsdagmiddag, naar wij vernemen, ook Cor Wals een contract geteekend voor den Tweeden Amsterdamschen Zesdaagschen wie lerwedstrijd, welke van 1723 November lx in het R.A.I.-gebouw wordt verreden. Wals zal met Pijnenburg samen een koppel vormen. Dr. Kortenhorst sprak de hoop uit. dat even als in de Jaren 1844—1848 het parlement zelf aanvankelijk het Initiatief nam tot herziening der sonstitutle. ook thans de aanstaande par- lementare discussies tot resultaat zullen hebben, dat de staatscommissie door spreker in 1929 reeds aanbevolen, zal worden Ingesteld en dat deze commlsie den weg zal effenen voor de noodzakelijk gebleken grondwetsherziening. Het moet er toch van komen.... We hebben een prachtigen zomer ge had we genieten nog van een zeldzamen nazomer.... de menschen zitten nog op c’e caféterrassen en het is een genot de natuur in te gaan.... Maar.... ‘t wordt alreeds guurder, de hemel betrekt nu en dan.... de wind steekt op.... We weten: het moet er van komen. Straks zal de najaarsstorm gieren zullen de gele blaren dwarrelen, zal de regen striemen.Wij ontkomen het niet. Het gaat er mede als met het leven. Wie in den bloei der jaren gespaard bleef gaat toch onvermijdelijk den ouderdom tegemoet. De levensherfst zal om ons grijzend hoofd gieren.... Het onvermijdelijke komt. Gelukkig dan degeen die een schoo- ne herinnering heeft aan een goed doorgebrachten zomer en niet be hoeft te treuren om verspilde dagen en verprutst geluk. Het moet er van komen *t leven nóg zoo langde dood wacht ons allen. Maar na den het eindelooze 'leven zooals na winter de nieuwe bloei van de lente. We kunnen gerust zijn. Het zal aan ons zelf liggen het geluk van dit niéuwe leven deelachtig te worden. Daarna was het woord aan Dr. L. J. KOR TENHORST, die een rede hield, getiteld „Troonrede en Millioenennota 1933”. Tenslotte besprak spr het financieele dek- kingsplan. Hij kwam daarbij tot de conclusie, dat de belastingverhoogingen in vele opzichten dc productieve kracht van ons volk zullen aan. tasten. In het dienstjaar 19301931 werden Rijk, Provincie en Gemeenten in f 815.764.000 aan belastingen' geheven 212.565.000 in de periode 1910—1914. Het is te verwachten, dat de Katholieke frac tie zal voorstellen deze opcenten ook te heffen op goederen, die wèl hier worden voortgebracht. In zijn verdere bespreking van de millioenen nota zeide spr. nog dat de instelling van een kinderfonds met spoed ter hand dient te wor den genomen. Dit zou o.a gevormd kunnen worden uit een vrijgezellenbelasting en vooral uit de ging van het tarief der invoerrechten. Spr. eindigde met de uitdrukkelijke verkla ring, dat hij geheel voor zlchzelve heeft gespro ken en dat zijn woord derhalve geen enkele in stantie kan binden. De 22-jarige J. van der W., die op 14 Augus tus j.l. bij het bekende drama op de plassen te Nieuwkoóp een schot hagel opliep, is uit het Ellsabeth-gesticht te Leiden, waar hij gedurende al dien tijd verbleef, ontslagen. Het gezicht mist hij nogv Dc datum van de rechtszitting bekend. BUITENZORG, 9 Oct. (Aneta) Verleend eervol ontslag, onder toekenning van een on derstand, aan den Mulo-onderwijzer H. Reens. De Staat houde zich aan de wijze raad gevingen van Quadragesimo Anno: hij oefene toezicht, make het mogelijk dat maatschappelijke organen hun werk in het algemeen belang verrichten, hü trede stimuleerend, contróleerend en zoo noodig beperkend op. De Overheid herstelle de goede verhouding tusschen hetgeen zij zeil doet en hetgeen zij anderen laat doen. BRUSSEL, 509 M. 1.30 Concert door het kleine orkest van het N.I.R. o.l.v. P. Leemans. 520 Populair concert door het radlo-orkeet o.l.v. Karei Waljjot. 8.20 Con cert door het omroeporkest o.l.v. Arthur Meulemana. 9.20 Populair concert door *t radlo-orkeet o.l.v. Karei Walpot. KALUNI>BOR(l, 1154 M. 1120 Het strijkorkest van hotel ..d'Angleterre" o l.v. Herald Andersen. 2 20 Het Strijkorkest van restaurant „Wlvex" o.l.v. Teddy Petersen. 7.30 Het omroepsymphonleorkest o.l.v. Prof. Nikolai Malko. 10 10 Dansmuziek. HERLIJN. 419 M. 7 25 Dansmuziek door een orkest van werklooze musici o.l. van Georg Vack. HAMBURG, 372 M. 12 40 Populair muziek. 3.20 Concert. 5.20 Osker Jölll ziagt liederen: 7.20 Concert door het No- rag-orkest o.l.v. José Elbenschütz. LANGENBERG, 472 M 1255 Populair concert. 3.20 Populair concert door „Dis tröhllchen rünr,'. 10.20 oude kamermu ziek In dezen tijd, die overeenkomst vertoont met de groote momenten der wereld- n||. geschiedenis1798 en 1848 is het voor de katholieken zaak den loop der gebeurtenis- -•w sen niet langs en nog minder over sich heen te laten gaan, maar integendeel om leiding te nemen, teneinde te bereiken, dat de sociale e^ staatkundige revolutie, did op dit tijdperk haar stempel drukt, zich sai voltrekken overeenkomstig de door hen beleden eeuwige beginselen. Een tweede groote leemte in de Troonrede noemde spreker het ontbreken van eenlg pers pectief voor den organiachen opbouw der maat schappij. Als reactie op het liberaal Individualisme dreigt thans het staatssocialisme, ook in ons land. DJOKJAKARTA, 10 Oct. (Aneta.) Gister middag te 531 had de zwaarste explosie van den Merapi plaats sedert de eruptie van 1 Octo ber jJ. Een kolossaal hooge bloemkoolwolk schoot uit boven de mantelwolk van den Merapi. Babadan noteerde sterke knallen en slagen. De bewolking verhinderde juiste waarneming, doch vermoed wordt dat een nieuwe gloedwolk neerdaalde boven Blongkeng. Hieromtrent rap- porteerde de assistent-wedana van Sela dat een vurige gloed zichtbaar was geweest. Het Inlandsch bestuur te Magelang beval de ontruiming van de dessa Kengar. Deze ontrui ming geschiedj]| in den vooravond. Te Babadan werd den geheelen nacht gerom mel gehoord. Een grove aschregen viel in het géheele gebied van het Moentllansche. De post te Goenoeng Goeno constateerde een aschregen, welke een uur duurde, terwijl zwa vellucht werd waargenomen. Vanmorgen, toen de top van den vulkaan ge durende korten tijd zichtbaar was, nam de heer Hartmann waar dat een klein deel van den Noordelijken kraterwand was weggeslagen. De snel doorkomende bewolking verhinderde echter nauwkeurige waarneming. HUIZEN. 1875 M. 8.00 K R O. Morgen- concert10.00 N.C.R.V. Gram. mus. 10.15 Morgendienst door De. G. W. v. Deth. 10.45 Gram. muz. 11.00 KRO Gram. muz. 11.30 Oodsd. halfuurtje door pastoor L. H. Per- quln. 12.00 Pol. ber. 12.15 KRO Orkest olv Mar. v. ’t Woud. 2 00 NCRV Fraaie handwer ken mej. O. Ablil. 3.00 Gram. mus. 3.30 Rustpoos. 4.00 Bybellezlng door De. G. Ve- nema. Mej. C. de Jager, sang. Orgel Fr. Reij- merink. 5.00 Handenarbeid voor onze jeugd. H. JT Stelnvoort ..Een tfclephoonlijstje”. 5.30 The Columbia Three. 6.45 Gram. muz. 7.30 Wat er op de wereld gebeurt. C. A. Crayé. 8.00 Spr. namens de deputaten voor de geestelijke verzorging der verstrooide Oeref. In Ned. Indlë. Z. Esc. A. W. F. Idenburg. oud- gouv. gen. v. Ned. Indlë. oud mln. van koloniën. Van nood en zegen. Dr. J. H. Bavlnck. 9.30 Gram. muz. 10.00 Ouder- uurtje A. J. Drewes: Wat ze van ons krij gen. 10.30 Gram. muz. HILVERSUM, 296 M. AVRO Gram, muz. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram, muz. 10.30 Sollstenconcert. Solance Cats, plano. R. Krol, cello. 11.00 Voordracht door Marie Meunler-Nagtegaal. 11.30 Voorts, so llstenconcert. 12.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. Gram. muz. 2.30 Omroeporkest o.l.v. Nico Gerharz. 3.00 Mevr. Ida de Leeuw van Rees. Knipcursus. 3.45 Gram.muz. 4.00 Mevr. Ant. van Dijk. Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gram. muz. 5.00 Voor groo- tere kinderen. Mevr. Ant. v. Dijk. 5.30 De Octophoipikers. 6.30 Sport praat je door H. Hollander. 7.00 Octophonlkers. 7.30 En- gelsch door Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Öram. muz. T.15 Aansluiting met de ver nieuwde Doelenzaal te Rotterdam. Ope ningsconcert door de Konlnkl. Chr. Oratori um Ver. Excelsior. Rotterdam, o.l.v. Bern. Diamant en het orkest van het Rotter- damsch Phllharmonlsch Genootschap. Maartje Offers, alt. Sophl Both-Haas, so praan. Wagnerpr. 9.15 Gram. Muz. 9.30 aan sluiting met het concertgebouw te Amster dam. Abonnementsconcert o.l.v. Dr. W. Men gelberg 10.15 Gram.muz. 10.30 Octopho- nikers. 11.00 Vaz Dlas. 11.10 Gram. muz. 12.00 Sluiting. LUXEMBURG. 1191 M. 7.50 Dultache avond: Symphonleconcert; 8.40 orkestcon- cert; 10.50 dansmuziek. In de derde filaals wees spreker op vele leem ten in de economische politiek, voorzoovef die In de Troonrede wordt genoemd. Spr. vergeleek de Troonrede met het Eco nomisch Urgentieprogram der vier Kathol! a<ce centrale organisaties en kwam tot de conclusie, dat het industrieele probleem an ons land nog steeds niet d? voldoende belangstelling der Re- geertng tieeft. sche mijnstreek hebbèh ihtusscl Dr. Kortenhorst besprak vervologens de tot standkoming van de grondwet van 1848. In tegenstelling met de meeste andere landen in Europa kon deze, dank zij de wijsheid van Konlng Willem II In Nederland zonder wanor- delijkheden tot stand komen. ZU bracht ons: der standen als politieke Bij de firma Jaisen en Tllanus te Vriezen- veen werd voor eenlge weken een loonsverla ging aangekondigd van 15 procent voor de wevers, uitgezonderd de hulpen. Een confe rentie door de hoofdbesturen der lextielorga- nisatles aangevraagd, werd door de directie geweigerd, aldus meldt „De Volkskrant". In de ledenvergaderingen werd besloten dat de hoofdbesturen zich opnieuw tot de directie zouden wenden. Ook op dit hernieuwd verzoek werd geen antwoord ontvangen. De verlaging zon 9 October in werking treden. De Haagsche rechtbank heeft Dinsdag be handeld de zaak tegen den 55-jarigen bureel- ambtenaar der P.T.T., W. van 8. Hem was ten laste gelegd, dat hij verschillende malen aan den aannemer M. A. van der B te Moordrecht inlichtingen verstrekte omtrent door dien Staatsdienst aan te besteden werken en daar voor ƒ5000 A ƒ6000 te hebben aangenomen. De officier van justitie eischte tegen dezen ambtenaar twee-en-een-haU Jaar gevangenis straf. Hierna had zich de aannemer v. d. B. te ver antwoorden. Tegen hem werd wegens pmkoo- plng twee jaar geélscht. De uitspraak is over veertien dagen. In het begin van Juli j.l. deelde het bestuur van de vereeniging van werkgevers op tramweg- gebied aan de vakorganisaties mede, dat de stoomtrammaatschappü „Maas en Waal" een loonsverlaging had gevraagd van tien pet. Ondanks het verzet der organisaties voerde de directie der „Maas en Waal” deze verlaging op den Isten Augustus in. Goedkeuring hiertoe was wel aan den minister van Waterstaat gevraagd, maar niet verkregen. De organisaties hebben zich toen gewend tot het rükstoezicht en opnieuw verzet tegen dezen maatregel aangeteekend. De mlniater heeft thans, naar „Het Volk” weet te melden, een beslissing genomen, waarbij hij de ingevoerde loonsverlaging van tien pet. on gedaan maakt en de maatschappij machtigt om van 1 October JJ. af een verlaging van vijf pet. in te voeren, mits de loonen der gehuwden hier door niet beneden 15 per week zullen dalen. De reeds ingehouden bedragen moeten worden gerestitueerd. WEENEN. 617 M. 6 20 Concert door het omroeporkest o.l.v. Max Schönherr. 8 20 Concert door het Weenache symphonle- orkest o.l.v. Martin Spörr. m m v. Edith Lorand, vlooi. 950 Dansmuziek (gr. pi De nieuwbenoemde burgemeester van Wy- chen, de beer M. J. Mulders, werd te Tlel ge boren en is thans 56 jaar. De heer Mulders is sinds 1928 burgemeester van de gemeente Gent en was voordien o.m. wethouder der gemeente Zutphen. De heer Mulders ia Roomsch Katho liek. Als eerste bezwaar voerde spr. tegen de regeeringsverklarlng aan, dat daarin te weinig aandacht werd gewijd aay de anti-parlemeu- taire psychose, die zich tengevolge van gebeur tenissen buiten onze grenzen, maar niet minder tengevolge van een algemeene onvoldaanheid over gle werking van onze staatkundige instel lingen van ons volk heeft meester gemaakt. Bolsjewisme, fascisme en nationaal-socialisme werden door dr. Kortenhorst vervolgens geken schetst als een scherpe reactie tegen het libe rale regiem, dat in de vorige eeuw de wereld heeft weten te veroveren. ^oowel op sociaal, als op politiek en econo misch terrein valt plotseling een groote afkee- van de onbeperkte vrüheidsgedachle nemen, zich uitend in het streven naar een geordende maatschappij, dictatuur, naar bolsjewistisch of recept en naar autarkie. In aansluiting met hetgeen spreker ge zegd had omtrent het bentel der maat, schappelijke orde, bepleitte hü de totstand koming eencr wet, die aan de samenwerken de bedrijfsgenooten de middelen zou moeten verschaffen organisatorisch de saneering van het bedrijfsleven ter hand te nemen door vraag en aanbod weer in evenwicht te brengen en de prijzen weer loonend te ma ken. Door haar handelspolitiek zou de Regce- ring deze bedrijfsorganen moeten steuren, ook met het oog op de uitbreiding der werkgelegenheid. Maandagavond laat reed op den Rijksweg tusschen Muiden en Naarden een t rans port- auto met aanhangwagen van de firma Duits uit Baarn. In de stuurcablne zat de chauffeur D. uit Baarn en de 21-jarige expedltieknecht Laseur, eveneens uit Baarn. Deze begaf zich zooals wel meer gewoonte Is, even op het plat form tusschen de beide wagens; de chauffeur voelde plotseling een schok en toen hij stopte, bemerkte hij dat L. onder de wielen van den tweeden wagen lag. HU was op slag gedood De Naardensche politie heeft het lijk In beslag ge nomen. Het slachtoffer laat een vrouw en een kindje achter. 1. De afschaffing instellingen; 2. rechtstreeksche Verkiezingen voor lichamen; 8. een homogeen ministerie met verantwoor delijkheid zoowel tegenover den Vorst als tegen over het parlement; 4. openbaarheid der beraadslagingen van alle Vertegenwoordigende staatslichamen; 5. vrijheid bl) de uitoefening van het recht van vereeniging. van drukpers en gods dienstoefening. 85 Jaar hebben Fleze beginselen ons staatkun dig leven beheerscht, doch vooral In de laatste jaren is gebleken, dat de aan het volk verleende vrijheid de geregelde werking van het gezag en de belangen der openbare orde niet voldoende kon waarborgen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 16