Vijftigduizend sterren vielen! De demonstratie te Kootwijk Inkrimping den rundveestapel van Coty verlaat de „Figaro” EEN LEIDSCH OORDEEL DE DISTRIBUTIE VAN VLEESCH WOENSDAG 11 OCTOBER EEN NIEUW KABINET IN EGYPTE SMOKKELAARS BETRAPT Het BIJTIJDS ACHTERHAALD Transito-diefstal verhinderd EERSTE RESULTATEN ZIJN GUNSTIG zyn RIJKSUNIVERSITEIT LIEFHEBBERS VAN ROOKEN Diefstal in Door twee Nederlander» Lof aan Amsterdam AARDSCHUIVINGEN De 1875 M. golf Met groote moeite sluitend gemaakt Gevaarlijke granaten De Leoniden Belgisch CRISIS-ZU1VEL-CENTRALE Naar onze Oost kers Wat doet de Minister? Nieuwe reuzenvliêgboot Vier personene gearresteerd Omvangrijk doch niet helder Spionnage bij Fransche vestingwerken Duitsch chauffeur mis- handeld Door kardinaal Kakowski ingezegend Verkeert hy in financieels moei lijkheden President Moscicki hertrouwd GEMEENTE-BEGROOTING VAN ROTTERDAM Een der groote fotographische MJ- opgesteld in een bijgebouw der Leidsche Sterrenwacht. Onderhoud met den heer J. G. van Eeden, secretarie der commis sie van overleg een sigarenfabriek De baan van een tot nu toe onbe kenden zwerm meteoren is waarschijnlijk eensklaps zóó veranderd dat zy thans de aard baan kruist Radio-uitzending met één zijband biedt diverse mogelijkheden vooral voor ons land Een buit van duizend k.g. mee genomen Schryven aan de gemeenten Onthullingen van een ^koopman - On- Belgische van door zich De leden van de Union Internationale de Radio diffusion. welke thans te Amsterdam vergadert, hebben zooals gemeld, Zaterdag j.l. deelgeno men aan een excursie naar Kootwijk, waarbij hun de 1875 M.-omroepzender gedemonstreerd is, werkende met den zij band en waarbij tevens een uiteenzetting werd gegeven op welke wijze dit tot stand was gebracht. Over deze nieuwe zwerm valt uiteraard nog «reinig te zeggen Met groote wetenschappelijke reserve dient men er nog tegenover te staan. Haar baan is onbekend, haar lengte eveneens. Of zij zal terugkeeren en zoo ja om de hoeveel tyd. daarmee kan nog niets met eenlge schijn van zekerheid worden vastgesteld. Naar de „Standaard” verneemt, valt in den loop van de volgende week de verschijning van den geleidbrief van de Oemeentebegrootlng van Rotterdam te verwachten. B. en W. zijn er niet dan met groote moeite in geslaagd tot een sluitende begroottng te komen. Aan nieuwe ingrijpende maatregelen zoowel op het gebied der Gem. heffingen als anders zins, bleek niet te zijn ontkomen. TJILATJAF. 10 Oct. (Aneta) De strem ming op de lijn Bandjar—Maos Is opgeheven, groote vertragingen worden evenwel verwacht. Het ligt in het voornemen H. M .Banckert" en „van Nes" omstreeks 14 December naar Ned. Indië te zenden. Bovendien werd aan de leden van de Confe rentie de nieuwe kortegolf-telefoniezender met Indië getoond, welke werkt met één zljband en waarbij ook de draaggolf onderdrukt is tot op 1 pCt. van zijn normale sterkte. Hun werd me degedeeld dat deze zender reeds circa 4 maan den met Indië werkte met uitstekende resul taten. welke resultaten nog nader werden toe gelicht. In zoo verre heeft hetgeen gedemonstreerd werd beteekenis om het onbeperkt bezit van deze golf voor Nederland te steunen; daarbij zal uiteraard nog nader practlsch moeten wor den onderzocht in hoeverre de bestaande toe stellen ongewijzigd kunnen blijven. Daarbij bleek, dat de kwaliteit van den zen der goed was. Tevens werd aan het ontvangtoe stel gedemonstreerd dat slechts één zljband aan wezig was. Aangetoond werd n.l. dat verstemming naar beide zijden verschillende uitwerking had Naar de ééne zijde traden de hooge tonen op den voorgrond en naar de andere zijde was dit niet het geval en verdween het geluld vrij snel. Volgens deze berekening zouden er in to taal SS.SSS meteoren door onsen dampkring ■Un geschoten en staan w|j voor een der rijkste sterrenregens, die ooit werden waar- By beschikking van den Minister van derwijs. Kunsten en Wetenschappen is dr. J. Kraft tot wederopzeggens toegelaten als pri vaat-docent aan de Rijksuniversiteit te Utrecht in de faculteit der letteren en wijsbegeerte om onderwijs te geven in de wijsbegeerte. Een bijzondere beteekenis heeft het gede monstreerde voor den Nederlandschen Ons roep, die juist werkt op de uiterste grens van den langegolf-omroepband. Onz 1875 M.-goif ligt namelijk dicht b(j de grens van het omroepgebieddese omstan digheid wordt nu opgeheven waaneer men één zljband onderdrukt. MALANG. 10 Oct. (Aneta) De Zidd- Smeroeweg is door aardschuivlngen gedurende drie dagen versperd. De electrische waterkracht- installatle van Soember TJoellng is ernstig be schadigd. Verschillende ondernemingen zijn ge. isoleerd. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. vroeger blijkbaar zéé, dat slechts enkele meteoren de aarde passeerden (door Den ning waargenomen). Doch die baan Is door den Invloed van een der planeten sóó ver anderd, dat de aarde thans den hoofdzwerm passeert een hoofdzwerm, die ons een grooter aantal meteoren toont dan de be roemde I-eoniden. a Verder werd uiteengezet en gedemonstreerd dat by dezen nieuwen kortegolfzender zeer veel energie werd bespaard en bovendien de lamp- kosten in belangrijke mate waren verminderd. Bij den omroepzender is de energle-besparing gering, evenals de lampbesparing; echter treedt hierby op den voorgrond het voordeel, dat de bandbreedte is verminderd. Dit beteekent, dat wanneer alle omroepsta- tions daartoe zouden overgaan en de ontvang toestellen zoodanig werden veranderd, dat zij een smalleren band uit den ether opnamen, meer stations tegelijkertijd zouden kunnen werken. Hiermede is natuurlijk zeer veel gemoeid, daar dan een aantal naast elkander liggende omroep- statlons moeten veranderen en de ontvangst- toestellen moeten worden gewijzigd. Een andere mogelijkheid is dat men met be houd van de bestaande ontvangtoestellen, de omroepeenders tot éénztjbandzenders maakt en daarbij de bandbreedte, die men wint, gebruikt om de kwaliteit te verbeteren en hoogere tonen uit te zenden. I Zooals hierboven is uiteengezet, heeft de de monstratie geleerd, dat de verwachtingen gun stig kunnen zijn in dien zin. dat de eerste re sultaten gunstig zijn uitgevallen. Wanneer verdere experimenten voor onze 1875 M.-golf goed zullen uitvallen kan door Ne derland onafhankelijk van andere stations met één zijband worden gewerkt. Mocht dit tot uitvoering komen dan is de overweging opgekomen om in dat geval te be proeven een krachtigen dubbelzender te maken, waarbij de ééne zender met bijbehoorende an tenne de draaggolf uitzendt en de andere zen der met een antenne, die zich op eenigen af stand van de voorgaande bevindt, den éénen zijband. Hierbij wordt 50 pCt. energie bespaard Het eigenaardige is nJ. dat met één zijband zooiets is te probeeren. Met twee zijbanden is zooiets niet mogelijk. De theoretische overwegingen die hierbij gel den kunnen achterwege blijven Een aardschuiving had plaats op den grooten verkeersweg Meloewoeng-TJoekangleulea. Het verkeer is gestremd. De voortdurende regens doen de bandjirs aanhouden. Het leggen van een noodbrug nabij TJIlatjap is onmogelijk we gens den hoogen stand van het water. In den nacht van Maandag op Dinsdag heb ben dieven zich door het uitsnijden van een ruit toegang verschaft tot de sigarenfabriek van den heer Offerman, gelegen aan den Roermondschenweg te Tegelen. Er worden ongeveer drie duizend sigaren vermist. Het schijnt dat de dieven hun speur tocht nog verder uitgebreid hebben, want in de fabriek lag alles overhoop en de sigaren wa rén over den grond verspreid. PARUS. 10 Oct. (VJ>.) Behalve de opzichter bij de werkzaamheden aan de fortificaties der Oosteiyke grenzen, Schopp, zijn door de politih gearresteerd een Ingenieur, Weber, die uit het Saargebied gekomen in de woning van Schopp was verschenen om zekere plannen betreffende M- verdedigingswerken in ontvangst te nemen. Behalve deze belde arrestaties in de buurt van Metz, worden uit Sarregueminnes twee andere arrestaties gemeld, waarbij die van een Dult- sche Softe Droste uit Berne in Westphalen. De gearresteerden zijn overgebracht naar het huis van bewaring te Sarregueminnes. Gaat men hiervan uit, dan kan men het ver- Zioeden uitspreken, dat zich het volgende heeft voorgedaan: meld. Van vele tientallen groepen heeft hij de radianten de punten waar wij ze aan den hemel zien verschijnen en vanwaar wij ze zien uitspatten vastgesteld. LONDEN, 10 Oct. (V. D.) In tegenwoordig heid van een anntal hooge autoriteiten van het Brlteche Ministerie voor Luchtvaart, marlne- autoriteiten en eenlge buitenlandsche marine- attaché’s is gisteren In de fabrieken der Black burn Aircraft Comp, te Brough In Yorkshire, aan het Ministerie voor de Luchtvaart overge dragen de aldaar gebouwde reuzenvliegboc* „Perth”, een vliegboot van een nieuw type, waarvan er vier gebouwd zullen worden. De „Perth” Is voorzien van drie Rolls Royce- motoren van elk 900 PK.; het vliegtuig heeft een actie-radlus van 1500 zeemijlen en een ge middelde uursnelheld van 133 mijl. Het is uit gerust met een In gunstige positie opgesteld snelvuurkanon van 3.75 cM. kaliber, dat hon derd granaten per minuut lean afvuren, en ver der met drie machinegeweren, terwijl het een bommen lading van ongeveer 1000 K.G. kan meenemen. Het heeft een bemanning van koppen. Na de doopplechtigheid werd een de monstratie gegeven met het snelvuurkanon, waarbij de schijf een duikboot voocztalda. WARSCHAU, 10 Oct. (VT>.) In de kapel van het Koninklijk Slot te Warschau Is heden morgen de Poolsche staatspresident Moscicki, wiens eerste vrouw bijna twee jaren geleden overleed, in het huwelijk getreden met Maria Dobrzanska. Het huwelijk werd Ingewijd door Z.Em. kardinaal Kakowskl en werd bü- gewoond door minister-president Jendrzejewicz en eenlge 'ooge ambtenaren. In de staatskan- selary werd het burgerlijk huwelijk voltrokken. Z. H. Paus Pius XI had het echtpaar Zijn zegen doen toekomen. x Hun werd getoond een oscillografische weer gave van een enkelvoudigen toon, die op den zender werd gemoduleerd tot een maximum modulatie-diépte, waarbij draaggolf en zijband even sterk zijn. Er ontstaat dan een typische kromme die be wijst dat de ééne zijband afwezig is De kromme die met een zuiver lineaire detec- torinrichtlng is opgenomen, heeft dan den vorm van een dubbelgelijkgerichte slnusoide, waarbij de halve slnusoïdes naast elkaar staan. Daarna werd de muziek op dezelfde wijze op den zender gemoduleerd. Dit werd opgenomen op een gewoon ontvangtoestel en op een luid spreker voor de aanwezigen hoorbaar gemaakt. Een inrichting was samengesteld die deze ontvangst op luidspreker onmiddellijk kon om wisselen met de muziek, direct met dezelfde sterkte, op den luidspreker gezet De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 15 tot en met 31 October 1933 de prijs voor het taxe-gedeelte van con- sumptlemelk, gekocht op regeeringscon tract, voor de verschillende soorten melk is vast gesteld op 6yt, 6 en 6K cent per liter en dat het bedrag der afdracht op andere In consump tie gebrachte melk is vastgesteld op 1 cent per liter. De vastgestelde prijs geldt af boerderij. Hei ssngakezrds heeft plaatsgehad van wat in 1999 MJ de Leoniden gebeurde. De baan der Leoniden werd door den invloed van een der planeten zéé veranderd, dat de aarde den hoofdzwerm niet meer pas seerde, doeh slechts enkele meteoren ont- ,.meette. De baan van den sterren regen, die wtf gisteren waarnamen, lag Op een speurtocht door de grensstreek stie ten de rijksambtenaren te Well op een colonne, die blijkbaar uit Dultschland binnengesmok kelde margarine vervoerde. Bij het zien der ambtenaren zetten vier der dragers het op een loopen. onder achterlating van de margarine en rijwielen. Een van hen, H. R. uit Well, viel in handen van de rijksambtenaren. De buit bestond behalve uit duizend pond margarine ook nog uit vijf rijwielen. Allerlei mogelijkheden bestaan er nog. Is de baan lang, dan hebben wij een éénlg verschijnsel waargenomen, dat niet spoedig meer terugkeert. Is ze kort, dan beleeft onze generatie mogelijk nog een reprise. Als de zwerm zelf zóó lang is, dat zij na een Jaar nóg niet heélemaal de plek ge passeerd is, waar de aarde haar baan kruist, bestaat de kans, dat wij het volgend jaar op 9 October een volgend deel waarnemen. Die kans is echter zéér gering. men met de banen van kometen of kometen - zwermen werden geïdentificeerd, bleek duidelijk dat der samenhang tusschen deze verschijnselen bestond. Toen men echter bovendien een uit elkaar vallen van kometen waarnam, had men de verklaring gevonden: de kometen vallen of spatten uit elkaar en de stukken vervolgen den weg van het geheel. Zij loopen in dezelfde baan voort. Dat zijn de meteoren, die als zij de dampkring van de aarde passeeren gaan gloeien door de sterke wrijving waarin zij komen met de atmosfeer. Zoo zien wij ze als lichtende •torren. Om op de Leoniden terug te komen in 1899 werden zij weer verwacht, doch zij ver schenen niet. Zij schijnen door de aantrek kingskracht van een der planeten Jupiter uit hun oorspronkelijke baan te zijn getrokken en een eenigszins andere loop te hebben ge kregen. De aarde passeerde hun baan niet meer. Enkele meteoren schoten in 1899 door onzen dampkring, doch de hoofdzwerm ging voorbij. Tot zoover over dit verschijnsel, dat met het gisteren waargenomene de meeste overeenkomst vertoonde. Over vele andere meteoren heeft de Engelsche astronoom D en n 1 n g waarnemingen verza- Een waakzaam abtenaar van de accijnzen en invoerrechten te Amsterdam heeft dezer dagen een translto-diefstal nog tijdig weten te ver hinderen. Een drietal mannen was bezig uit Engeland ingevoerde kalfsvellen, bestemd voor Duitech- land. uit de pakken te snijden. Toen hij te voorschijn kwam, ging de voerman van den wagen er snel vandoor. Het mocht den ambte naar echter gelukken het span tot stilstand te brengen en den man te doen arresteeren. Ook de twee andere mannen werden later Inge rekend. In verband met de vele publicaties Inzake de inkrimping van den rundveestapel, heeft de ,.Msb” zich gewend tot het bondsbureau van den Ned. R. K. Hanzebond van slagers- patroons te Noordwijk, alwaar het secretariaat is gevestigd van de Commissie van Overleg uit de samenwerkende landelijke organisaties in den vleeschhandel. Den heer J. G van Eeden, secretaris der O- v. O. werd gevraagd of h|j inderdaad de mee ning was toegedaan dat Inkrimping van den rundveestapel moet beschouwd worden als een noodzakelijk landbouwbelang. .Hoewel dit een vraagstuk is, dat niet direct het slagersbedrjjf raakt, is de Commissie van Overleg toch de meening toegedaan, dat juist de zuivelboeren zich sterk tegen een gedwon gen vee-inkrimplng zullen verzetten. Dr. Pos- thuma, voorzitter van den FN.Z. heeft zich nog kort geleden in dien geest uitgelaten, waarbij hij tevens de vraag naar voren bracht of de inkrimping een melk of een vleesch-, vraagstuk behelst, 'n Vleeschvraagstuk is t in geen geval en wel degelijk een melkvraagstuk. Met het oog op de zeer nonchalante veetelltng in Juni j.l. ben ik voor mij de meening toege daan dat inkrimping van den rundveestapel zich spoedig zal wreken. Beter en verstandiger zou bet zjjn geweest de teelt te beperken." Vervolgens werd den heer Van vraag voorgelegd of aanhangig Dinsdagmiddag heeft het gemeentebestuur in de Mllltlezaal te Amsterdam een thee aan geboden aan de deeelnemers aan het Congres van de Union internationale de Radlodtffusion. dat sinds Maandag jj. in net Amstelhotel bij een Is. Het gemeentebestuur was hierbij ver tegenwoordigd door wethouder mr. G. C. Kropman als waarnemend burgemeester, wethouder Jac. Rustige en den gemeente secretaris mr. 8 J. v. L1 e r. Mr. Kropman heeft de gasten verwelkomd, daarbij mededeelend. dat de burgemeester tot zijn groot leedwezen wegens verblijf buitenlands hier niet aanwezig kon zjjn. Bpr. schetste de groote beteekenis, welke de radio dank zij een zeer snelle technische ontwikkeling in de sa menleving verkregen heeft een ontwikkeling, die mede een aantal nieuwe ingewikkelde vraagstukken met zich gebracht heeft. De op lossing hiervan is mede de taak van de Union Internationale, welke spreker thans met vreug de te Amsterdam begroet. Hij eindigde met den wensch, dat het congres de resultaten moge bereiken, welke het van zijn arbeid verwacht, In het belang ook van de goede betrekkingen tusschen de verschillende landen. De voorzitter van de Union, vlce-admlraal Sir Charles Carpendale heeft het gemeente bestuur voor de gastvrije ontvangst en den waarnemend burgemeester voor zijn woorden dankgezegd. Hij verklaarde van de medewerking van de Nederlandsche afgevaardigden ten congresse te moeten gewagen en stak verder den loftrom pet over Amsterdam als wereldhavenstad en als centrum van handel en cultuur in den meest ultgebrelden zin. Merwaardlg is nu dat een der radianten van Denning de aarde passeert op 9 Oc tober en dat de radiant van de sterren regen. die gisterenavond 9 October dus werd waargenomen, slechts 5 graden af wijkt van de door Denning aangegevene. Naar wij vernemen heeft de Crisis-Rundvee- centrale aan de besturen van gemeenten met minder dan 100.000 zielen, het volgend schrij ven gericht: „In verband met de overweging van de mogelijkheid, vleesch van de aan den Nederlandschen rundveestapel te onttrekken dieren in verduurzaamden vorm, als rundvleesch in blik, tegen betaling van 35 cent per K.G. be schikbaar te stellen voor steunbehoevenden, zul len wij het op prijs stellen, uiterlijk 16 dezer te mogen vernemen hoe groote hoeveelheid daar van voor uw gemeente zou moeten worden be schikbaar gesteld. Indien: a. uitsluitend steun - trekkenden worden gerechtigd tot gebruikma king van deze verstrekking; b. tevens anderen, tot dusver niet steuntrekkenden, armlastigen daartoe worden gerechtigd bij beschikbaarstel ling van 1 K.G. per week per gezin van hoog stens 3 personen en bij beschikbaarstelling van 3 K.G. per week per gezin van hoogstens 2 personen. Hoeveel gezinnen zouden in aanmer king komen voor verstrekking van y, K.G. per week, indien het vleesch in blikken van K K.G. zou worden beschikbaar gesteld, zij het dan tegen iets hoogeren prijs. mlllloen Is in normale tijden niet te versma den. laat staan nul Wil met succes de inkrimping worden toe gepast. dan is de allereerste verelschte dat de heffing zoo laag mogelijk worde gehoudelf Zoo niet dan wordt ultelndelijk de boer de dupe een maatregel die bij juiste uitvoering voor hem van groot voordeel had kunnen wor den. Het kan naar mijn vaste overtuiging ón mogelijk uitblijven dat de boer zelf het gelag zal .moeten betalen.” Waarom is. naar uwe meening, het plan der C.v.O niet ten volle aanvaard? „Mijn eerlijke mening is, en de C.R.C. heeft dezen Indruk zelf gevestigd dat de Centrale té eenzijdig is samengesteld. Het sla- gersbedrijf is zoo besloot de heer v. Eeden in de C. R- X3. absoluut niet vertegenwoordigd speciaal het grootvleeschwarenbedryf heeft in de Centrale de leidende functies in handen. De invloed van dit bedrijf is opmerkelijk groot en geregeld stuit de C.v.O. daarop als op een muur, W'J kunnen de gedachte niet van ons afschudden dat de vleeschwarenfabrikanten, die op het oogenblik ten koste van groote som men gelds klaar zijn met hun voorbereidingen voor de corned-beef industrie, alles In het werk hebben gesteld om deze voor ons land nieuwe industrie, doorgang te doen vinden. man aan. gebeld door iemand die een gerommel had waargenomen en die vroeg of dit soms in ver band stond met de vallende sterren van giste ren Men spreekt van catastrofen die in het luchtruim zouden hebben plaats gehad, terwijl hier en daar in de volksmond als over het einde der wereld wordt gemompeld. wy moeten eerst zien of wij er zonder al deze dingen óók niet komen. Het betreft hier inderdaad een ongewoon fraai verschijnsel, dat slechts hoogst zelden wordt geconstateerd. De mededeeling van Prof. Nijland in ons blad van hedenochtend klopte ongeveer met de waarnemingen van onzen zegs man, die 100 sterren zag in 2% minuut op een betrekkelijk klein deel van het hemeloppervlak. Hij berekende dat door het heele hemel-half- rond heenschoten. Om plm. half acht. 95 sterren per minuut. Om pijn, acht uur 1450 sterren per minuut. Om pijn, half negen 670 sterren per minuut. Om pijn, negen uur 130 sterren per minuut. Daarna werden zijn waarnemingen bemoel- *jkt door een nevel. Amsterdam, 10 October De prachtige sterrenregen, die vrijwel overal tn ons land en op vele plaatsen in het buiten land werd waargenomen, heeft vanzelfsprekend ook in hooge mate de belangstelling getrokken van de Leidsche Bterrewacht. die gisterenavond voortdurend waarnemingen, tellingen, metingen en berekeningen heeft verrricht om een nauwkeurig beeld te krijgen van den aard en den omvang van dit merkwaardige hemelver schijnsel. Teneinde het oordeel te vernemen, dat men llch tn dezen bij uitstek deskundigen kring had gevormd over den sterrenregen, zijn wy heden ochtend naar Leiden gereisd, waar een der aan de sterrenwacht verbonden astronomen ons be reidwillig te woord stond. Men maakt zich in de buitenwereld wel erg bezorgd over de verschynselen, ving onze zegs- Vanmorgen vroeg werden wy op- Eeden de het door de C. v. O. gemaakte contróle-systeem bij de distributie van versch vleesch. Inderdaad zoo zeer tot hamsteren aanleiding moet geven, dat de Crisls-Rundvee-Centrale zich daartegen moet verzetten. ’.Als antwoord verklaarde de heer v. E. dat nieuw Egyptisch kabinet, na zijn beëedtging door Kontng Foead, gefotografeerd voor het koninklijk paleis BRUSSEL, 9 Oct. (Reuter) De Belgiscl» bladen maken melding van het volgende feit, waarmede het parket zich eerstdaags zal heb ben bezig te houden. Een Belgisch koopman, die erin geslaagd was. zich het adres te verschaffen vafi een Dultsche chemische fabriek, welke gespeciali seerd is in de fabricage van traangas-granaten, liet zich een kist, gevuld met deze granaten, toezenden. De kist, waarop een papier geplakt was met het opschrift „vuurwerk”, kwam zonder hin dernissen over de grens. De Belgische koopman begaf zich daarop naar een kazerne een vroeg toestemming, om in de gaskamer eenige proeven te mogen nemen. Men antwoordde hem, dat deze toestem-ning móest worden aangevraagd bij het ministerie van nationale defensie. Eenlge dagen later werd dit verlof gegeven en de proeven werden ge nomen. Volgens de „Nation Beige” maakte het scep ticisme, waarmede men de proeven tegemoet zag, al heel spoedig plaats voor een zeer ge rechtvaardigde bezorgdheid, toen men namelijk constateerde, dat de gassen, welke de granaten bevatten, zulk een kracht hebben, dat de in bet algemeen gebruikte gasmaskers onvoldoende zijn, om de werking ervan te niet te doen. De „Nation Beige” voegt er aan toe, dat men verzekert, dat de betreffende Dultsche fabriek deze gasgranaten voor het buitenland vervaar digt en dat de bestellingen, welke zij ontvangt, zoo talrijk zjjn, dat zy niet aan de aanvragen van al haar klanten kan voldoen. De eerste sterrenregen, die algemeen werd waargenomen was die van 1799. Zij vond haar uitgangspunt in het sterrenbeeld de Leeuw, waarnaar zij de regen der Leoniden werd ge noemd. Vanuit het uitgangspunt spatten zy voor het oog naar alle kanten uiteen. Voor het oog, want in werkeiykheid loopen al deze meteoren para- lel. Zooals men achter door het perspectief by- voorbeeld de twee rails van een spoorhjn, in verschillende richting ziet loopen naar el kander toe of van elkaar af, zooals men wil zoo ziet men ook deze meteoren naar alle rich tingen schieten, wat in werkeiykheid niet ge beurt. Een gezichtsbedrog dus, dat eenvoudig op perspectief berust. De Leoniden dus werden waargenomen als spattend uit een vast punt, dat ongeveer In het sterrebeeld de leeuw lag De Leonlin nu keer den terug. In 1833 werden zy opmeuw waar genomen en in 1866 weer met buJBngewoon* helderheid. In dat Jaar vielen er 3®000 sterren dus minder dan gisterenavond/— doch zy waren in het algemeen veel helderder, zoodat het schouwspel op zich zelf meer Indrukwekkend kan zijn geweest. Zelfs ovsrdaj waren zy zicht baar. Men ontdekte dus een zekere periodiciteit. Om de 33% Jaar bleken de verschynselen zich te herhalen. Bovendien bleek, toen men de baan van deze Sterren had berekend, dat deze baan precies samenviel met die van een komeet. Deze ont dekking was de eerste stap naar de verkla ring. De eerste stap want de geiykheld van deze banen kón louter toevallig zyn. Toen later echter de banen van meerdere meteoren zwer- HERZOGENRATH, 10 Oct (W.BTe Herzogenrath hadden twee Nederlanders een auto gehuurd voor een tocht naar Neustrass aan de Dultsch-Nederlandsche grens. Toen de chauffeur by aankomst het tarief noemde, is hy door zyn beide passagiers neergeslagen. De man riep luidkeels om hulp, waarop de twee mannen zich weer op hem wierpen en hem le vensgevaarlijke verwondingen met hun messen toebrachten. Douanebeambten snelden op het hulpgeroep toe, doch de daders konden over de grens komen en in de duisternis ontsnappen. De chauffeur, wiens toestand zeer ernstig Is, werd naar een ziekenhuis te Aken overgebracht. De Duitche grenspolitie heeft zich telefo. niech met de Nederlandsche politie tn verbin ding gesteld en arrestatie der daders vervocht Omtrent hun indentiteit ontbreekt echter elke aan wy zing. de Commissie van Overleg aan de C.R-C. heeft voorgesteld de distributie van versch vleesch te doen plaats vinden via het georganiseerde slagersbedryf. En wel op een dusdanige wyze dat misbruik beslist uitgesloten kan worden geacht. Op dit terrein trouwens heeft de regee- ring ervaring genoeg opgedaan tydens de oor- losjaren toen ook het a. .jzlekenvleesch”. rund en paardenvleesch Sp een dergelyke wyze in verschen toestand is verkocht. Met een goed geordend bonnenstelsel is deze distributie dan ooit veer goed mogeiyk Ten opzichte van het bezwaar der C.R.C. dat versch vleesch gemakkeiyker voor hamsteren in aanmerking komt dan geconserveerd vleesch, verklaarde de secretaris der C. v. O. precies de tegenovergestelde meening te zyn toegedaan. Juist geconserveerd vleesch verzekerde men ons leende zich daartoe op gemakkeiyke wyze.' De C.R.C. meent, dat dit versch vleesch on voldoende zal worden geconsumeerd, zoodat het overschot moet bederven of naar de normale vleeschconsumenten zyn weg zal vinden? ,Hy inblikklng van dit vleesch. blyft toch ditzelfde bezwaar bestaan! Naar het ingeblikte product zal zelfs minder vraag bestaan, want uit ervaring weten we, dat geconserveerd vleesch thans reeds tegen zeer lage pryzen té koop minder graag wordt verbruikt. Wat het be derf van versch vleesch betreft, dit behoeft In geen geval plaats te vinden. Het kan zeer goed koop, in vergeiyklng met inblikklng, worden Ingevroren, wy zyn echter daarvoor niet be vreesd: de consumptie zal voldoende zyn en een siirekend voorbeeld vinden wy aan de be schikbaarstelling van goedkoope margarine, die zelfs achteraf zeer onvoldoende biykt te worden verstrekt.” U heeft natuuriyk groot bezwaar tegen de in uitzicht gestelde extra heffing op rund vleesch? „Zeker en te meer omdat de tydsomstandlg- heden zoo bedroevend zyn. Er is geen koop kracht meer en waar moet het heen wanneer het rund en kalfsvleesch met 15 k 30 ctg. per pond moet worden verhoogd? „Terwyi de „O. v. O.", vervolgde de heer van Eeden. „een zeer gezond plan by de C8.C. in dient, dat voor de belangen van het algemeen en in 't byzonder voor den landbouw zoo gun stig is, mede en vooral omdat het een bespa ring geeft van acht millioen gulden op de plan nen der Centrale, Is het hard te ondervinden hoe met alle ten dienste staande middelen, de C R.C. den Minister van Economische Zaken In de richting van het financieel te kostbare plan der Centrale stuurt. Een bedrag van acht In elk geval staan wy voor een eigenaardig verschynsel in de astronomir. waarover het laatste woord nog niet gezegd is. Onze zegsman toonde ons nog de verschil lende kykers, de draaibare koepels en de oude instrumenten van de sterrewacht. waarmee ook de oudste genoemde sterrenregens nog waargenomen. PSKUS (K.WJ>.) De „Figaro” deelt mede dat de Raad van Beheer van dit dagblad be sloten heeft om den Directeur ontslag te geven. Dit onverwachte bericht heeft in Paryache kringen een heele opschudding teweeg gebracht: daardoor verdwynt een der krantenkoningen, de parfum-fabrikant Coty die ook directeur was van de „Amt du Peuple”. In verband hiermede doen thans geruchten de ronde dat dit ontslag tn verband zou staan met een groot financieel tekort, daar Coty de aandeelen van dit blad in pand gegeven had aan een bankier. Tot Coty niet meer aan syn verplichtingen kon voldoen heeft de bankier een accoord gesloten met een groep tegenstan ders van Coty die er evenwel in geslaagd zyn om den ouden millionair uit zyn positie te verdringen. Er zyn verschillende aanwyzlngen waaruit biykt dat M. Coty zich tn groote financledle moeliykheden bevindt, vooral tengevolge van waardevermindering van zyn aandeelen in Ame- nkaansche ondernemingen Bovendien heeft Coty nog enkele „tegenvallertjes” gehad Na zyn echtscheiding deed zijn eerste vrouw hem een proces aan en het Hof veroordeelde Coty tot het betalen van een bedrag van 430 mlllloen francs. Op den vervaldag kon Coty echter slechts 300 mlllloen ter beschikking stellen: der. halve vroeg hU aan de rechtbank om uitstel, hetgeen hem echter werd geweigerd. Als opvolger van Coty in de directie van de „Figaro” wordt thans genoemd de vroegere hoofdredacteur van de „Gaulois” Mong-Lara

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 20