ONS BLAD Waarom geen groot al^rm? i 8 Het nieuws van heden te Ook herstelactie DE VLUCHTELINGEN UIT in Frankrijk? DUITSCHLAND ENGELAND-A USTRALIE DE BAROMETER St JOH. LAU WERS ZEGEN URBI ET ORBI” HET WOORD” „BUDET KWAM NIET AAN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS f 1— HET RIJKSDAGBRANDPROCES TE BERLIJN Steun aan de industrie Bekend fascist in ongenade Een koudegolf DE CORDON-BENNET-OVERWINNAARS A A- DONDERDAG 12 OCTOBER 1933 DIT NUMMER BESTAAT U!T TIEN BLADZIJDEN v.d. Lubbe laat zijn neus snuiten Een aanslag op Koning Carol? De spanning tusschen Japan en Rusland Belgie’s verdedigings plannen Gaat Kroonprins Otto zich verloven? Het geboortecijfer in Frankrijk Staking in de haven van Antwerpen De „zilverhemden” in Amerika Communistische bedrij vigheid PAYGLOP 3 ALKMAAR 7 ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c p. regel; idem op pag. één 55c. p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 I NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 8 le vliegrecord door Veenbranden bü Emmen. U O O (Unites Preso). I belemmeren ZOU WASHINGTON, 11 Oct. (Eigen bericht) In een aerie JO <7 1 A Blijft nog tteedt dalen n Mandsjoekwo zal het goederen verkeer met Rutland Door den Kabinetsraad goedgekeurd De schryverenjoernalitt Curzio Malaparte gearresteerd i algemeen beoogd Vlieg dienst verbeterd door Kingsford Smith Het bezoek van Z.H. den Paus aan Santa Maria Maggiore e e vooraanstaande kringen alhier gelooft men, dat het conflict tusschen Japan en Rusland scher pere vormen heeft aangenomen, door het feit, dat Japan met leedwezen ziet, dat Rusland door het afsluiten van talrijke non-agressie-pacten een sterkere positie in Europa heeft gekregen. Men verwacht echter niet, dat thans vlak vóór den winter vijandelijkheden geopend zullen wor den, vooral omdat Rusland in het Ooelen mo menteel niet zoo n sterk leger heeft. Men is hier van meening, dat de status quo voorloopig nog wel gehandhaafd zal blijven. gehouden, en van n n Ie 4 n »r s i i i i i i I BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Radactie 633 ABONNEMENTSPRIJS. Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmeer f 2 85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0 60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij Da Spaarnaitad - Haarlem MOEKDEN. 11 Oct. (VB.) De Mandsjoerü- sche regeering heeft met het oog op de Rus sische houdlngs jegens Mandsjoekwo besloten het goederenverkeer met Rusland te belemme ren. Deze maatregel wordt noodzakelijk ge noemd om de Sovjet-Unle „eindelijk te dwin gen tegenover haar nabuurstaten op de gepaste wijze op te treden." Het vliegrecord Engeland—AestralH Kingsford Smith verbeterd. van van of PARIJS, 11 Oct. (Reuter) De statistiek van de maanden April, Mei en Juni toont aan, dat het geboortecijfer In Frankrijk blijft dalen. Een gelukkig verschijnsel is echter de groote vermindering van bet aantal sterfgeva'len, zoo- dat er toch nog een aanzienlijk geboorte-over- schot is. De kindersterfte neemt geleidelijk af. Het aantal huwelijken steeg en de echtscheidingen waren geringer in aantal. het huwelijk van Prinses Maria. Nadere bijzonderheden over 't drama te Haelen. De zaak tegen den bankier L. voor hei Haag- srhe Hof. BUENOS-AIRES. 11 Oct. (VJ>.). Een Intense koudegolf heeft in Rio Negro bijna den ge boelen fruitoogst vernield. It le n rt n n n ir Stand op Donderdag nar VJBU 751 Veriga stand 768 Broodmessen en Broodzagen n. te t: is Politie ontdekt de „redactie” der illegale ,JVeue Zeitung” ook moge klinken, In de lokaliteiten van het priesterhuis St. Johannes Nepomuk. Sendllner- strasse 63. In een voor onlngewüden moeilijk vindbare pakhuisruimte was een geregelde com munistische redactiekamer ingericht. Daar wer den in den loop der laatste maanden de manu scripten en matrijzen voor de vervaardiging van het communistische ophitsende geschrift vervaardigd. Behalve tal van matrijzen en af drukken. konden ook de daarbij gebruikte schrijfmachines In beslag worden genomen Op welke wijze en onder welk voorwendsel de com munisten er in geslaagd zijn hun illegale ge schriften Juist In dit huls te vervaardigen, moet nog worden opgehelderd. Van der Lubbe zit bü deze verklaringen apa- tlsch op zijn plaats. Zijn verdediger moet hem twee of drie keer den neus snuiten. Als men hem zelf een zakdoek in de hand geeft, rea geert beklaagde hier niet op. Hertog Adolf Friedrich von Mecklenburg, broer van Prins Hendrik, heeft onder groote belangstelling zijn 60sten verjaardag gevierd dat hU zich tot i België’* defensieplannen door den Kabinets raad goedgekeurd. Mandsjoekwo besluit het goederenverkeer mei Rusland te belemmeren. BRUSSEL, 11 Oct. Onder voorzitterschap van den koning werd heden ten palelze een ministerraad gehouden, waarin het plan van minister Devèze betreffende versterking van het leger en de verdediging van da Oostgrens een stemmig werd aangenomen. Het plateau van Hervé zal nog meer ver sterkt en de in de Ardennen liggende brigade zal gemotoriseerd worden. Verder heeft de regeering zich accoord ver klaard met de oprichting van een tweede regi ment luchtdoelartillerie, de aanvulling' van de militaire luchtvaart en talrijke jacht- en bombardeervllegtulgen en het bestellen, van een groot aantal machinegeweren en vergaan de stukken ve’dgeschut. De kosten zullen ongeveer 750 mlllloen francs bedragen. Oe plannrn ^zullen binnen kort aan de Kamer worden overgelegd. WEENEN. 11 Oct. (V. D.) De reis van ex-keizerin Zita naar Italië, die vergezeld wordt door haar broer, den Prins van Bourbon, zou in verband staan met een aanstaande verloving van Kroonprins- Otto met Prinses Maria, de jongste dochter van het Itallaansche Koningspaar. Ondanks het verzet van Engelsche zijde tegen het herstel der Habsburgera, Mussolini besloten hebben te Ijveren voor Kroonprins Otto met Getuige Latett verklaart verder, dat andere politiemannen hem in het RUksdaggebouw me dedeelden. dat Van der Lubbe was gearresteerd en naar den Brandenburgertor was overgebracht „Ik begaf mij toen daarheen en vroeg van der Lubbe of de door mU gevonden zaken aan hem hoorden, hetgeen hij bevestigde Ook be- veatigde hij. dat hij den Rijksdag In brand ge stoken' had. Vervolgens vroeg Ik hem of hij ook het Slot en den Dom in brand had willen steken. Hierop antwoordde hü ook: Ja." Voorzitter: Van het plan om den Dom in brand te steken, hebben wü hier niets gehoord. Getuige: In het wachtlokaal waa me dat ver teld. Toen Ik beklaagde vroeg, waarbrn hü den brand had gesticht, zweeg hü en lachte. Ik had den indruk, met een waanzinnige te doen te hebben. Later had getuige ben onderzoek in den Rijksdag bijgewoond, waarbij v d. Lubbe zou toonen. hoe hü den brand had gesticht. Beklaagde deed dit echter In zoo snel tempo, dat de ambtenaren hem nasnelden in de mee ning. dat hü wilde ontvluchten. Procureur-GeneraalGetuige heeft bü zün rondgang overal stukken goed zien liggen. Was het brandmateriaal? Getuige: Papier was het niet, het kunnen verkoolde resten van zakdoeken zün geweest. Het kunnen 20 I 30 stukken zün geweest van de grootte van een halven handschoen. Procureur-generaalIs aan getuige de bewe ring bekend, dat In den Rüksdag brandmate riaal is gevonden? Getuige: We hebben alles nauwkeurig door zocht, tot in de kleinste vertrekken, en zelfs kasten opengebroken. We hebben nergens iets gevonden. ROME. 11 Oct. (Reuter). Z. k. de Paus ver liet heden met zün gevolg de Vaticaansche Stad, om het voor den H. Jaar-aflaat voorge schreven bezoek aan de basiliek van Santa Ma ria Maggiore af te leggen. De Pauselüke stoet bestond uit 7 auto’s. De H. Vader woonde eerst de door Z.Em. Kardinaal Dolcl gecelebreerde Pontificale H. Mis bü- Ook verscheidene prinsen en prinsessen wa ren aanwezig. Na de H. Mis schreed de H. Vader naar de kapel, waar een oud schilderü van de H. Maagd, het Heil van het Rometnsche Volk, wordt ver eerd. Hier werd 1 Ave Marls Stella gezongen. Onder de toejuichingen van de geloovigen be gaf de Paus zich vervolgens naar de loggia, vanwaar hü den zegen „Urbl et Orbi" (aan Stad en Wereld) gaf. De zegen werd door de tal rijke menigte voor de basiliek in indrukwekken de stilte ontvangen. De voorzitter en de procureur-generaal willen Dimltrof hieraan niet laten deelnemen. Noch tans Is hieromtrent nog geen besluit genomen. De procureur-generaal vraagt den wacht meester Budet, of hü het bevel van Latelt, om groot alarm te melden, heeft doorgegeven. Deze verklaart, dat dit hem niet mogelijk was geweest, omdat hü alleen wacht had. Toen hü dit aan den politie-luitenant Latelt wilde zeg gen, had deze hem niet meer aan het woord laten komen. Leden zijn voor het grootste deel Duitsch-Amerikanen BOEKAREST. 11 Oct. (V. D.) Nabü de stad Targoviste zün eenige schoten gelost op den passeerenden avond-snelstreln, die gevolgd werd door den konlnklüken Hoftrein. De poli tie neemt aan. dat de schoten bedoeld waren voor den konlnklüken trein en dat men een aanslag op het leven van koning Carol had willen plegen. Staking I» de haven van Antwerpen. Hoe de storm over ons laad trok; tragiaeh ongeluk bü Barendrecht. Nam* uit Moekou wordt gemeld, verklaren Russische offlcleele Instanties, dat de op 9 Oc tober gepubliceerde documenten betreffende den Oosterspoorweg In strüd met de verklaringen van Japansche züde echt zün. De Japansche regeering kan derhalve niet elschen, dat Rus land deze documenten vervalscht noemt. ANTWERPEN. 11 October (V. D.). De scheepsherstellers der Antwerpsche haven heb ben tot de algemeene staking besloten na een groot referendum. Morgen gaat de staking in. ZU gaat om een loonsvermindering met’5 pet. waarmede de werklieden niet acooord gaan. Dit luitenant New York PARIJS. 11 Oct. (Reuter). Volgens de ..Matin" heeft de kabinetsraad gisteren een aantal finan- cleele en economische ontwerpen der regeering, alsmede het flnancleele saneeringsplan. bespro ken. Voor het uitvoeren van deze plannen, moet een aantal sociale hervormingen worden In gevoerd. De regeering is o.a. voornemens een col lectief arbeidscontract op te stellen, verder over te gaan tot verkorting van den arbeidstijd en aan mlnimum-loon voor alle arbeiders vaat te stellen. De werkweek zal vermoedelük op 40 uur worden bepaald. Ter bevordering van de nationale Industrie zal aan een aantal Instellingen flnancleelen steun worden verleend, tezamen voor eenige mllharden franca. lukt de redactie der Illegale „Neue Zeitung’ op te sporen. Zü bevond zich, hoe ongeloofelijk zulks S het eerste alarm om 9 15 uur was gegeven. Om 9 30 uur werd het „tiende alarm” gegeven ,ter- WÜ1 om 9.42 uur het „vüftlende alarm" werd gehoord. Het bevel, om groot alarm te geven, was dus waarschijnlijk door de politle-mannen aldus opgevat, dat zü meer moesten alarmee- ren. Bij de brandweer zijn er nJ. slechts alarm meldingen naar getallen. Dr. Back noemt de vaststelling der snelle alarmeeiing van bijzonder gewicht, daar de voor malige minister Grzeslr.ski te Londen verklaad heeft, dat, wanneer het grootalarm niet gege ven was, dit verboden moet zijn geweest. Grzeslnskl had er daarbü op gezinspeeld, dat het groot-alarm heelemaal niet gegeven waa. Vervolgens wordt dr. Lepeius gehoord, die v. d. Lubbe op den dag na den brand had on- ordervraagd toen deze In het Rijk.-daggebouw bü de verschillende vuurhaarden moest zeggen hoe hü het vuur had aangestoken, v. d Lubbe had toen uitvoerig en bereldwlll.g geantwoord. In sommige gevallen waren v. d. Lubbe’s ver klaringen aan getuige wat twijfelachtig voor, gekomen, doch v. d. Lubbe hield dan vol. Toen getuige v. d. Lubbe naar zün motieven vroeg, antwoordde deze, dat de heele maatschappij moest worden vernietigd. Bü het betreden van de plenaire zaal, had getuige den tndruk, dat v. d. Lubbe met een zekere bevrediging mees muilend rondkeek. Toen getuige vroeg of V. d. I.ubbe de portieres bü de deur had aangestoken, om de plenaire zaal in brand te steken, ant woordde deze ontkennend, zeggend dat de zaal wel in brand was geraakt, doordat het vuur der portières zich later had ultgebreld. Na korte beraadslaging verkond.gt de voorzit ter het Senaatsbesluit, dat Dimltrof bü het onderzoek van Donderdagavond niet zal worden toegelaten. Vrijdag vindt de volgende zitting plaats. Ex-keizerin Zita naar Italië NEW YORK. 11 Oct. (V.D.). De Amerikaan- sche majoor Powel, chef van den staf der „zllverhemden", verklaarde In een interview o m., dat de „zllverhemden” geen betrekkingen onderhouden met de Duitsche natlonaal-socia- listen, doch wél zün de leden van zün organi satie voor het grootste deel Dultsch-Ameri- kanen. De „zllverhemden” keuren de hande lingen van Hitler voor het overgroote deel goed. De organisatie bestaat te Oklahama- Ctty In het geheim reeds gedurende drie jaren. Ook in de overige staten der Vereenlgde Sta ten bestaan vertakkingen. De „zllverhemden" zün precies zoo georganiseerd als de vrij metselaars. Zü staan niet In relatie met den Ku-KIux-Klan. doch vele leden van deaen bond zün tegelükertijd ..zllverhemden”. De organi satie der ..zllverhemden” neemt geen Joden en negers In haar rüen op, wel katholieken en Indianen. De kleedlng der „zllverhemden'' be staat uit een „zilverhemd", dat op de linker- borstzijde voorzien Is van de roodgekleurde hoofdletters IJ.1., dat de afkorting is van ..Li beration, Loyality, Love". Daarbü worden blauwe rübroeken gedragen. 36 pet. der leden zün vrouwen. De leider is William Dorey, die zün hoofdkwartier heeft te Ashville (Noord Carolina). De .zllverhemden" hebben hun sterksten aanhang in Callfornlë, Kansas en Nebraska. Tot benoeming van een commis saris besloten V. d. Lubbe: Dat kan Ik niet zeggen. BERLIJN, 11 Oct. handeling van het verdediger van Torgler. vaststelling, of het voortdurende De politie-luitenant Latert over zyn onderzoek na de ont dekking van den brand BERLIJN, 11 October. De „Telegraphen Uni on” meldt uit München: Tot nu toe was het nog niet gelukt behalve de vervaardigers der Illegale communistische pers te München ook den geestelüken vervaardiger of redacteur op te sporen. In de laatste dagen nu werd een aantal functionarissen der illegale K.PJJ. te München, die betrokken waren bü de vervaar- be- de om terugkee- rende antwoord van v. d. Lubbe: „Dat kan Ik niet zeggen." zoolets beteekent als: Dat wil Ik niet zeggen. Wanneer de tolk dit aan v. d. Lubbe vraagt, zwügt deze. De voorzitter verklaart hierop, van dergelüke pogingen, om v. d. Lubbe spreken te brengen, niets meer voorstelt. Vervolgens deelt hij mede, dat Donderdag avond om 8 uur een onderzoek voor het Rüts- daggebouw zal worden Ingesteld, om vast te stellen, of er een of twee personen den Rijksdag zün binnengeklommen of dat iemand door een schaduw op een dwaalspoor kan worden ge bracht. Prof. Josse, die thans beëedigd wordt als deskundige, vraagt getuige, wanneer hü het eerst de vlammen in den Rüksdagkoepel had gezien. Latelt: Toen ik om 9.25 uur een rondgang maakte door den Rüksdag. zag Ik de vonken nog niet in den koepel. Hierop maakte men mü eerst later opmerkzaam, hetgeen me toen zeer verwonderde, daar ik toch even tevoren de plenaire zittingszaal in vonkvrüen toestand had gezien. Op de vraag van den brandweer-directeur dr. Wagner of de plenaire zaal züns Inziens zeer gemakkelijk te blusschen was geweest, beantwoordt getuige bevestigend. Dr. Wagner: Heeft u den Indruk, dat, wan neer Iemand voor de eerste maal In den Rüks dag is geweest en bovendien langs niet nor malen weg naar binnen is gekomen, hü den volgenden dag in deze lokaliteiten terstond met snelheid den door hem genomen weg opnieuw kan afleggen? Latelt: Neen. Hierop wordt gepauzeerd. ROME, 11 Oct. (Reuter). Een korte offlcleele mededeeling, dat de Itallaansche journalist Curzio Sickert, beter bekend onder zün schuil naam Malaparte, wegens .antl-fasclstlsche uitingen" in het buitenland gearresteerd en in de Regina Coell-gevangenls is opgesloten, heeft in journalistieke kringen alhier groot opzien ge baard. Sickert was kort geleden teruggekeerd van een verblüf In Londen als speciale correspon dent van de „Corriere della Sera’’, voor welk blad hü een serie artikelen over Engeland schreef. Sickert is Ud van de fascistische partü en werd steeds voor een goed fascist aangezien. Hü is 35 jaar oud en een der bekendste figu ren in Itallaansche literaire kringen. 40-urige werkweek en minimumloon zou I z^n De zaal van de voormalige begrootingscommissie van den Rijksdag dient tot zetel van het1 monsterproces. Ben der getuigen, een Schupo, legt den getuigeneed af. Met den rug naar den beschouwer Tan der Lubbe en zijn tolk Getuige verklaart verder, dat zich een Ingenieur, Bogun geheeten, bü hem meld de. Deze beweerde dat om 9.10 uur, toen hü van het ingenieurshuls kwam, een man uit portaal II was gekomen, die zich in de richting van den Dierentuin verwüderde. Bogun beschreef kleêdlng en lengte van den man en had den Indruk, dat deze man iets met den Rüksdagbrand te maken had. Bü de verdere proces verzocht Dr. Back. Bik jaar wordt het zoogenaamde Gordon-Bennett-ballonwedvliegen jaar in Amerika. Overwinnaars waren de Polen kapitein Hynek Burzinski. Te hunner eer had een ontvangst ten raadhuize plaats. Burgemeester McMahon feliciteert. BERLIJN 11 Oct. Vóórdat denting na de pauze heropend wordt, stelt de procureur-gene raal aan getuige Latelt de vraag, of ook leden van 8. A., 8 8. of van een‘andere organisatie te hulp zün geroepen, of er reeds leden daar waren, of wanneer zü later te hulp geroepen werden. Getuige antwoordt, dat hü kort voor 11 uur bü den afzettingsdlenst was afgelost. Tot dan toe waren er geen 8. A. of 8. 8. geweest Procureur-generaal: Er Is n.l. beweerd, dat er terstond, als het ware uit de lucht gevallen, 8. 8. en 8. A. mannen geweest zün. Dezen zouden dan In zekeren zin klaar hebben gestaan, om de plaats van den brand af te zetten. Opnieuw spreekt getuige dit tegen. Zün wacht was sterk genoeg geweest en had geen verster king noodig gehad. De president wendt zich nu tot v. d Lubbe, die in gebogen houding blüft staan. Zün ver dediger snuit hem weer den neus. (Blijkbaar Is getuige dus verkouden). President: U hebt de verklaringen van Latelt gehoord. Heeft u er iets over te zeggen? V. d. Lubbe (na lang aarzelen): Neen. t President; Was de verklaring juistl WYNDHAM (West-Australië), 11 Oct. (Reuter.) Kingsford Smith Is hier om 17.13 uur plaatselüke rijd geland. Hü legde den afstand EngelandAu stralië tn zeven dagen, vier uur en 47 mi nuten af. Hiermede heeft hü het record van Scott verbeterd, die er 8 dagen 5 uur 47 minuten over deed. Bovendien waren de brandweerafdeelingen reeds gearriveerd, en wel ongeveer 2 of 3 ml. nuten later. De brandweerdlrecteur Wagner stelt vast, dat BERLIJN. 11 Oct. Zooals wü bereids meld den. werd Dimltrof heden bü het begin der zitting van het Rijksdagbrandproces uit de zaal verwüderd, waarna het proces verder zün ver loop nam. Als eerste getuige wordt heden de politie- luitenant Latelt gehoord, die het „Ueberfall- kommando” commandeerde, dat kwam aange rukt toen alarm geslagen was. Hü verklaarde, dat bü zün aankomst in de benedenverdieping van het RUksdaggebouw alles donker was. In de zittingszaal laaiden evenwel de vlammen rond de plaats van den voorzitter. Getuige riep toen onmlddellük: „Brandstichting, pistolen trek ken!" Toen hü naar portaal V terugkeerde, kwam hem reeds een brandweerman tegemoet. Getuige denkt, dat hü om ongeveer 9.20 uur In de groote zittingszaal geweest moet zün. De rookontwikkeling was zeer sterk: hier brandde een looper, daar een papiermand Ge tuige liet den Zuldelüken vleugel afsluiten, ten einde een stelselmatig onderzoek in te stel len. In een van de wandelgangen vond hü een sportpet, een zelfbinder en een stuk zeep. dlging en de uitgave van de „Neue Zeitung”, opgespoord en gearresteerd. Onder hen bevindt zich ook de communistische redacteur Walter Haebllch. Deze functionaris der KPD. was Indertüd redacteur van het te München ver schenen communistische dagblad „Neue Zei tung” en was, naar gebleken is, ook de redac teur van de illegale „Neue Zeitung”. Tn verband met deze arrestatie is het ook ge- GENEVE. 11 Oct. (Reuter.) De Volkenbonds- vergadering heeft vanmorgen zonder debat en met stemoht houding van Duitschland de motie aangenomen inzake de benoeming van een commissaris voor de Duitsche vluchtelingen. Het tweede deel der Fransche resolutie, waarin als door de staten vrljwllllf te bescher men minderheden worden genoemd alle min derheden van ras. taal of religie, werd door den Dultschen gezant von Keiler onaanvaard baar verklaard. De voorzitter stelde hierop vast, dat dit deel niet was aangenomen. Aanstaande verloving van kroenprtna Otta? Ez-keiaerin Zita naar IUUM. V. Te Genève la beslaten tot benoeming van een commissaris voor de vlnehtelingen in Daltscb- iand. i 760 Rb'^K

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 1