Prikkeldraad De opgravingen bij Egmond De Europeesche golflengten M Onze omroepgolf in gevaar Inconsequentie THEORETISCH BEZWAAR Pr ach t-m in is ter PER FIETS NAAR ROME FUNDAMENTEN VAN OUDE GROOTHEID VRIJDAG 13 OCTOBER HET „SLOT OP DEN HOEF99 WEER VERSCHIJNINGEN? Interessante vondsten in Reisbeproevingi Een dorpsfeest in Frankryk Niet veel resultaat HET VOORSTEL VAN LUZERN n ST. BERNULPHUSHUIS OPGEHEVEN DRUIVEN VERWERKT TOT GELEI Het voormalige slot te Egmond naar de schilderij 'van Claes Dircksz van der Heek in het Rijksmuseum Het opgravingswerk 1875 meter-golf naar Roemenië FOLTERENDEN PIJN IN DEN ARM Na 5 dagen hielp het juiste middel reeds het bond in stryd met het beginsel 1 Nu bij Vervier» te Uit de historie (AdvJ De collectieve verzekering van den katholieken Middenstands- De Fransche douanen bleken niet zonder meer te passeeren Veelbelovende nevenindustrie het Westland De Internationale Radio-conferen- tie zonder practisch resultaat uiteen De besprekingen van de Union Internationale de Radio diffusion Volgens geruchten uit België zouden twee meisjes in het dorpje Chaineux nabij Verviers verschijningen der Heilige Maagd hebben ge had, terwijl een 15-jarige jongen bevestigt, de verschijning ook te hebben waargenomen. Het is zoetjes-aan overbodig geworden te zeggen, dat men deze geruchten dient te ontvangen met voorbehoud.' De ..stille kracht” van een Republlque Frangalse is zijn De plannen van een kwieker om uit Westlandsche druiven gel teneinde op die wijze een nevenimiustrie deden werd de ruïne afbraak verkocht.A Men heeft de muren „Volkomen begrijpelijk”! Wat heeft er al die jaren dan toch geman keerd aan het verstand en het begrijp-vermo gen van de roode redactie? Maar allol de erkenning ts er. Nog fijner heeft de heer Marchant de pal- staanders afgetroefd, die den laatsten tijd drei gen met de oprichting van tallodze bijzondere neutrale scholen, wanneer hier en daar open bare scholen mochtéh worden opgeheven; leuk, maar raak echt Manchantig! is het mi- nlsterieele antwoord indeellng der verschillende gebouwen, die tot deae veste der machtige Heeren van Egmond hebben behoord. inister Marchant is ’n pracht-minister van onderwijs! Ongenadig rekent hij af In ves- eenkomsten was de bespreking omtrent de voor waarden, waarop het voorstel van Luaern be treffende de verdeeling van de Europeesche golflengten op 15 Januari 1934 tot stand zou kunnen komen, daarbij rekening houdend, dat tot nu toe een of andere regeering zich hier mede niet vereenigen kan. Het is gebleken, dat de moeilijkheden practisch beperkt blijven tot de lange golf, doch niettemin zal het mogelUk zijn een modus vivendi te treffen in afwachting, dat eenige stations, welke onder het Luzernplan vallen, in werking zullen zijn gesteld. -S~ Ongenadig rekent hij af met do doorgewinterde belagers van ons bijzonder on derwijs. Wie had ooit kunnen droomen, dat juist hij eens tot deze taak geroepen zou worden en zich zoo meesterlijk van deae taak sou kwij ten? In tegenwoordigheid van een vertegenwoor diger der beide belanghebbende organisaties heeft de raad van de Union het rapport be sproken, ibtgebracht door de Oostenrjjksche omroepvereeniging Ravag betreffende de uit zendingen, bestemd voor het 4>uitenland, Naar aanleiding van een schrijven der Union aan de R.R.G. (Duitsche Omroepvereeniging) heeft deze zich bereid verklaard zich in directe ver binding te stellen met de Ravag. Ieder volk heeft zijn eigen manier van tri- duum-vlering. één over- Wy hadden hierover na afloop der confe rentie een onderhoud met Ir. A. Dubois, voor zitter van het Comité van Omroepvereenlgin- gen. bestaande uit K. R. O..’ V. A. R. A.. N.C. R V. en V. P. R. O., die Nederland reeds lan ger dan tien jaren in de Union vertegenwoor digt. K tot de waterlijn weggebroken en de resten, wel ke de fundamenten waren, laten zitten Ze werden met aarde bedekt en zoo aan de ver getelheid prijsgegeven. .De strijd, die over zijn circulaire is ont brand, moet aanleiding geven tot de onder stelling, dat de liefde voor de openbare en de afkeer van de confessloneele school de ouders er toe zullen brengen om over het bezwaar van een grooteren afstand dat de onder- geteekende geenszins onderschat heen te stappen. Dat echter voor het oprichten van vele neutrale bijzondere scholen de waarborg sommen zullen worden bijeengebracht, idbent de ondergeteekende te moeten betwijfelen.” Met dit al staat Egmond in bet middelpunt der belangstelling van allen, die iets voor his torie gevoelen. De reeds gedane publicaties hebben tot gevolg gehad, dat van heinde en ver belangstellenden naar de Egmonden komen om hun nieuwsgierigheid naar oude dingen te bevredigen. En zij vinden er Inderdaad iets, dat naast de historische plaatsen, waaraan Ken- nemerland overigens rijk Is, herinnert aan de dagen van een grootsch en romantisch ver leden. De Union Internationale de Radiodiffusion, welke bjjna alle Europeesche radlo-omroepver- eenlglngen omvat, heeft te Amsterdam een aantal bijeenkomsten gehouden onder voor zitterschap van vice-admiraal Sir Charles Carpendale (Groot-Brittannlë) met de nieuwe vice-presidenten baron van den Bosch (België), Cambellan Lerche (Denemarken) en dr. Ir. Marcessl (Italië). Omroepvereenigingen en di recties der posterijen, telegrafie en telefonie uit 24 landen waren vertegenwoordigd, os. de directies der P.T.T. van Algerle, Turkije en de UJ8B.R. De Union heeft in haar hoedanigheid van ex pert der regeerlngen voor zoover betreft de technische vraagstukken, die den radlo-omroep raken, verschillende practlsche besluiten geno men. welke aan deze laatsten zullen worden medegedeeld, ten einde eventueel tot een schik king volgens bet Luzernplan te kunnen gera ken, en daarbij het Europeesche fomroepgebled met 15 Januari eJL zoodanig te veranderen, dat daarbij een minimum stoornis voor de luis teraars ontstaat. S’ Vervolgens heeft de Technische Commissie van de Union bet onderzoek voortgezet omtrent nieuwe experimenten lx» verschillende landen, welke experimenten kunnen lelden tot verbeter de werking in het Europeesche omroepgebied en wel op de stabilisatie en de synchronisatie van de uitzending, de beperking van de Indirec te uitstraling, verbetering der modulatie en zoo mogelijk uitzending met gebruikmaking van 1 zij band. De besprekingen hebben bewezen, dat reeds zeer belangrijke resultaten zijn bereikt In ver schillende landen en dat de generalisatie reeds een groote verbetering in den bestaanden tne- De Centrale Reorganisatie Commissie van het Verzekeringswezen heeft allen afdeelingen van den Ned. R. K. Middenstandsbond af schrift gezonden van het aan dien Bond ge zonden adres inzake de z.gn. collectieve verze kering van dien Bond Mede op aandrang uit bet Zuiden heeft de „C. R. C.' een openbare bijeenkomst uitgeschreven In de groote zaal van het hotel „Noord-Brabant.” te 's-Hertogen- boech. op Zaterdag 21 October as. des namid dags te 3 30 uur precies. Op deze vergadering, welke gepresideerd zal worden door den voor zitter der „C. R O.", den heer Valken, zal de secretaris der Commissie, de heer De Jonge, b causerie houden over: „Inconsequentie van den Middenstand”, zulks naar aanleiding van het op het congres van den Ned R K Middenstandsbond te Breda behan delde beginsel- en werkprogram van jir. v. Beurden. Tot deze vergadering zijn uitgenoodigd de be sturen van den R. K. Middenstandsbond, de Dioc. bonden en afdeelingen. den R K Alg. Middenstandsbedrijfsraad cn Raad van Ad vies. Dr. v. Beurden, het Ministerie v. Boe en Economische Zaken, de Middenstandszaad, be sturen van andere middenstandsorganisaties, Economische Zaken, den Middenstandsraad. be langhebbenden bij het Verzekeringsbedrijf. Wij plegen ’s morgens en 's avonds te luiste ren naar vrome opwekkingen ten geestelijken leven de Franschen gaan misschien ’s mor gens naar de versierde kerk, waar de patroon heilige zijn jaarlijksche eereplaa-s op het altaar heeft ingenomen. Maar in leder geval eten en drinken ze drie volle dagen In zoo Vurige liefde voor hun heilige, dat honderd pelgrims naar de eeuwige stad na veel tobben niet meer dan tien kilo vleesch. enkele pakjes boter en zegge en schrijve drie en een halve liter melk kunnen bemachtigen en dat nog van twee boeren. Wel krijgen we gul groote punten van feestvla te proeven, maar daar stop je de magen van honderd uitgerammeide fietsers bezwaarlijk mee voL Pelgrims plegen tegenslagen te aanvaarden als een hartversterking. Ze helpen ijverig mee water halen en hout hakken. Als even later versch stroo in de tenten wordt gespuid, hap pen ze in het oude brood als In een taart, en snijden het karig stukje vleeséh, als ware bet zwezerik Het weer wordt goedertieren. Bleeke sterren bloeien open aan den valen hemeL In het westen brengt een onbeschrijfelijk grootsch tafereel van goudomrande wolken velen ver- By den in April 1933 plaats gevonden heb benden aankoop van dulnterreln onder Eg mond, grenzende aan het reeds in Provinciaal bezit zijnde terrein onder Bakkum. werd de provincie Noordholland tevens eigenaresse van het weiland, waarop eertijds het Slot op den Hoef verrees, het trotsche kasteel, dat in de geschiedenis van ons Vaderland zulk een be langrijke rol heeft gespeeld. Teneinde deze historische plek, die In >den loop der tijden In een dichtgroeiend moeras veranderd was, een beter en waardiger aanzien te geven, werd, op initiatief van den heer E. Vogelenzang, Rentmeester der Provinciale Landgoederen, door Gedeputeerde Staten be sloten, bjj wijze van werkverruiming, een ge deelte van de gracht om het tererin. waarop voorheen het „Slot op den Hoef" heeft gestaan, in de oorspronkelijke afmetingen te herstellen. «.Hij deze werkzaamheden stiet men. onver wacht, op de fundamenten van het vroegere kasteel en bij verdere doorgraving bleek, dat deze fundamenten nog in betrekkelijk goeden staat overal worden aangetroffen, zoodat men, als het graafwerk voltooid zal zijn, vermoedelijk „De Minister geeft nu cijfers om te bewij zen. dat er meer kleine scholen bij het open baar dan bij heb'bijzonder onderwijs zijn. Dit is volkomen begrijpelijk; de openbare school is de school voor de minderheden en er zijn natuurlijk bevolkingscentra, waar zoo’n min derheid gering In aantal Is.” De heer Dubois erkende, dat practisch ge sproken de conferentie geen resultaat had be reikt. De situatie op het gebied der lange gol ven was ongewijzigd gebleven, zoodat men den regeerlngen geen enkel bevredigend advies kon geven. Op het oogenbllk ligt er nog slechts het plan van Luzern, dat echter door een achttal Europeesche landen niet is aanvaard, o. a. door Nederland, Finland, Polen. Zweden en Turkije Immers wordt volgens het plan van Luzern de thans door Nederland gebruikte 1875-Meter- golf toegewezen aan Roemenië. Legt Neder land zich hlerbjj neer, dan beschikt het voor den omroep nog slechts over de 298-Meter-golf. Weliswaar zou het dan niet uitgesiotep zijn, dat Nederland In dit geval de beschikking zou kunnen krijgen over een tweede kortegolf, maar ieder die de bezwaren kent die nog steeds aan de korte-golf-ontvangst zijn verbonden zal net begrijpelijk achten, dat de Nederlandsche Om roep geen afstand wenscht te doen van de lange-golf. Er dreigt du* op IS Januari a-S. al* het plan van Luzern in werking treedt een eigenaardige situatie in den aether te ontstaan. De landen, die door het plan van Luzern een lange-golf toegewezen hebben ge kregen, gaan met ingang van dien datum op de hun toegewezen golf lengte zenden, terwyl de landen, die het plan van Luzem niet hebben aanvaard, en tot nog toe deze golf lengte gebruikten op dezelfde golf lengte blijven zenden. Aanvankelijk na 15 Januari aa. zal Neder land hiervan betrekkelijk weinig hinder onder vinden. De 1875 Meter-golf waarop Huizen en Hilversum om beurten zullen blijven zenden is toegewezen aan Roemenië, dat voor deze golflengte nog geen zender ter beschikking heeft. Maar Roemenië heeft aangekondigd. dat thans met spoed -met den bouw van het zendstation Brasov zal worden begonnen en dat men hoopt, binnen een of ander half Jaar te kannen beginnen met de.ait- Bendingen.... op 1875 M. En terwijl Neder land en dat nog wel uitsluitend na -es uur des avonds zenden met een energie van 25 b 5» K.W. zal de zender van Brasov een sterkte hebben van ongeveer 150 K.W. Dit beteekent, dat de Roemeenscbe zender zelf* In Nederland self de ontvangst van den Nederiandsehen langegolfzender onmo- géiyk zal maken! Heeft Nederland de moeilijkheden dus In het verschiet, bij andere landen zullen zy zien onmlddellük na 15 Januari 1934 voordoen. De regeerlngen der landen, die elkaar op eenzelfde golflengte in den weg zitten, zullen tenslotte wel genoodzaakt worden langs di- p'omatieken weg met elkaar tot overeenstem ming te komen. In Maart 1934 komt de Union Internationale de Radiodiffussion wederom bij een, ditmaal te Genève, om onder het oog te zien hoe de toestand zich na 15 Januari zal hebben ontwikkeld. De heer Marchant kent zijn Pappenheimers: de heeren schreeuwen wel hard, maar als zy hun liefde voor het bijzonder onderwijs moe ten vertolken in klinkende munt, dan zullen ze wel niet thuis geven! De heer Marchant is als onpartjjdig-denkend en onpartydig-handelend vrijzlnnlg-demokra_ tisch minister van onderwijs.... onbetaalbaar. Het kampleven heeft vele kanten In werke lijk gedwongen rust, heb ik gelegenheid de taak onzer chauffeurs in al hur nmvang te leeren kennen. Zoodra de jongens, gevoed en gelaafd, de fietsen bestijgen voor een heerlijken tocht door een prachtige streek al vraagt die schoon heid dikwijls een offertje gaan zy aan den slag. Eerst worden de tenten opgeruimd, dan alle stroomatrassen tent voor tent by elkaar gebundeld en naar de wagens gesjouwd. Het kamp wordt keurig opgeruimd. Dan gaat alles weer in de vrachtwagens, met eetketels, bagage, mondvoorraad, om na enkele uren weer in allé haast te worden uitgepakt en opgeslagen. Het Is werkeiyk voortdurend aanpakken En al lijkt het misschien, dat zy het gemakke- lyker hebben dan de fietsers, het schynt my toe, dat onze chauffeurs het hardste werk ver richten van heel den troep. Geloof echter niet, dat ze er onder steunen en zuchten. Integendeel. Dezer dagen is deze mand, bevattende de eerste druivengelei uit bet Westland, aan H. M. de Koningin aangeboden. Naar wij vernemen zal het bekende St. Ber- nulphushuis aan den Voorburgwal te Amster dam tegen het einde des jaars worden opgehe ven Een tiental jaren heeft het krachtig mee gewerkt aan het verbreiden van beter opvat tingen over religieuze kunst. Thans is de taak van de onderneming goeddeels volbracht en de moderne godsdienstige kunst vindt haar weg In kerk en huisgezin. Het atelier van de email- .Tnanna Brom wordt overgebracht Ik. een vrU volledig beeld zal verkrijgen van de - 'ë- indeellmr rt„r verschillend» oefvaiwen rlie tot Westland te stichten waarin de overtollige voor raden druiven verwerkt zouden kunnen worden, zyn thans verwezenlykt. De bereiding van de gelei is in vollen gang en reeds zyn in binnen- en buitenland -elaties aangeknoopt om deze nieuwe Westlandsche industrie een zoo ruim mogèiyk debiet te kunnen bezorgen. Omtrent de toekomstmogelijkheden van de Westlandsche druivengelei is men in het West land optimistisch gestemd, omdat het product slechts edel druivensap bevat en vry is van alle schadelijke bestanddeelen. Men is in bevoegde kringen van oordeel, dat in de naaste toekomst groote hoeveelheden druiven, welke voor de ge wone consumptie overtollig zyn, op deze wyze aan den handel kunnen worden onttrokken. Indien er een minister van christeiyken bul_ ze op zyn zetel zat en ook maar één tiende deel durfde beweren en doen van wat de heer Mar chant zoo onverschrokken praesteert, hij werd u kunt ons gerust gelooven als schan delijk-partijdig uitgekreten. Het 1* overigens een publieke vermakelijk heid, minister Marchant aan het „werk” te zien. Fyntjes weet hy de bestryders der byzondere scholen te dwingen tot allerlei erkenningen, waarvoor ze vroeger liever doodgevallen zou den zyn; zoo kwam „Het Volk” (na gedwon gen kennisneming van door Minister Marchant verschafte cyfers) tot de püniyke erkenning, dat de „snertschooltjes” inderdaad méér by het openbaar dan by het byzonder onderwijs te zoeken zyn. En h o e erkent het roode blad zulks? empüWÈ de la fantasie. Hoe paradoxaal het ook moge klinken, deze droge ambtenaren beleven in de armoedige omgeving van hun overal eendere kantoortjes, met de eeuwige Calandrler des Postes et Télégraphes. de grauwe muren en de eindelooze serie „or- phellns” oftewel uitgesabberde sigaretten eindjes op de aschbakken, by elke, oogen- achUniyk dorre, administratieve handeling groot avontuur. Iedere argelooze reiziger, die de grens over- ■chrijdt om zich te vermeien in de vele goed heden van la douce France, wordt hem een belager van de duizend en een rechten, waar aan Vrouwe Marianne, in haar folianten-dikke wetboek vrachtwagens of haarspelden pleegt te onderwerpen. Als een ontdekkingsreiziger snuffelt hy in ons keukengerei, en met de onverbiddelyke strengheid van een rechter van instructie neemt hy ons allen een verhoor af. Papieren worden gevuld met data en cyfers; va de reservefletsen op de wagens moeten ge wicht, merkwaarde en nummer worden opge geven. Wat ons allemaal als onnoodige bal last voorkomt, is voor den kleinen plichtsge trouwen ambtenaar wet, heilige wet. waarvan hy de toegewyde wachter is, tot aan zyn pen sioen en zyn ruban. Minuten rijgen zich aaneen tot uren, on danks de vriendelyke bemiddeling van een vertegenwoordiger van ons consulaat te Parijs. Thans is men bezig met deze fundamenten te ontgraven. De arbeid is reeds zóóver gevor derd, dat een aanzieniyk gedeelte van de breede grondvesten ontbloot is, terwyl ook de slot gracht reeds voor een groot deel is uitgegra ven. Onder leiding van den Directeur van het Provinciaal Waterleidingbedryf. den heer J. van Oldenborgh en Ir. B. F. van Nlevelt hebben wy dezer dagen het terrein der ontgravlngen be zichtigd. Rondom het terrein gapen de breede slot grachten, welke aan de west- en zuldzyde reeds geheel uitgegraven zyn en door een maal inrichting worden drooggehouden. In de wes- teiyke slotgracht steken zware eiken palen uit den bodem omhoog, overbiyfselen van een brug. welke daar eens de verbinding vormde naar de kapel, welke aan de voorzyde van de gracht ligt en thans nog een gedeelte vormt van de Ned. Herv. Kerk Iets verder komt uit den walkant een gedeelte van een bruggehoofd ky- ken. Daar was eens de toegang tot het Grafe- lyk slot. Van de eigeniyke fundee ringen is zooveel blootgelegd, dat men zich momenteel reeds een vry goed denkbeeld kan vormen van de lig ging der gebouwen. Successievelyk vindt men torens en poorten terug, zooals die op oude plattegronden zyn aangegeven. Het metselwerk is goed geconserveerd gebleven. Het bestaat nog uit die groote baksteenen. welke in vroeger eeuwen gebruikt werden en die hier samenge voegd zyn tot hechte, breede fundamenten. Merkwaardig is de vondst van twee houten tonnen, welke midden in de fundeering van de westeiyke muur zyn Ingemetseld. In een van deze tonnen zyn schedels gevonden van een paard en een bok, terwyl in de andere slechts aarde gevonden werd. Beide vaten rusten op een wagenrad. Dr. Kalff, directeur van het Ryksbureau voor monumenten-zorg, die by de opgravingen aanwezig Is, vertelde ons, dat heel vroeger het gebruik bestond, om by de stichting van een gebouw een offer te brengen, teneinde booze geesten te weren. In hoeverre hier van een der- geiyk offer gesproken kan worden, valt niet te zeggen. Was het by die eene ton met de sche dels gebleven, dan behoefde men aan dat otter niet te twyfelen. Omtrent de bedoeling van bet tweede vat echter tast men in het duister. In elk geval staat het vast, dat zy er niet later ingebracht kunnen zyn. By ons bezoek was men nog bezig met het leegscheppen van een oer tonnen, een werkje, dat met groote omzichtig heid verricht werd. De uitgeworpen aarde werd nauwkeurig onderzocht, maar voor zoover wy konden vaststellen, werd niets byzonders aan getroffen. By de ontgravlng heeft men verder nog iets anders kunnen vaststellen, nameiyk de plaats waar zooals men wel eens pleegt te zeggen ,^elfs de keizer te voet gaat”. Voigens de beschryvlng van oude plattegronden bestonden er in het grafelyk verbiyf negen .Jielmelyke gemakken”, aan de noordzijde van het slot. Dat is zeer zeker een aanzieniyk aantal, maar zooals dat ten opzichte van helmeiyke gemak ken betaamt wy hebben er ons niet verder voor geïnteresseerd. Intusschen is het op het terrein een bedrij vigheid van belang. Er werken 24 arbeiders, die tot nu toe reeds 4000 M2. de grachten na- tuuriyk inbegrepen hebben blootgelegd De uitgegraven grond ligt hoog opgeworpen tus- schen de fundamenten en grachten en hier en daar liggen hoopen steenen, netjes opgetast en voorts een stapel brokstukken van beeldhouw werk en andere versieringen. By de beschouwing van deze fundamenten rijst natuuriyk de vraag: wat zullen we er mee doen? In afwachting van de beslissing van den Ryksdienst van Monumentenzorg, zyn die ge deelten, welke, wanneer de bemaling wordt stopgezet, weer onder water zullen verdwynen, uitgekalkt. De kans bestaat ook, dat straks, wanneer het gaat vriezen, het metselwerk breekt, tengevolge van het uitzetten van het cement, dat niet, zooals tegenwoordig? tegen de vorst bestand is. By het uitgraven van de slotgrachten heeft men n.l. tal van interessante dingen gevonden. welke voorloopig in de Ned. Herv. Kerk zyn ondergebracht. Allereerst een immense verzameling scher ven, waarvan het grootste gedeelte waarschyn- lyk waardeloos is, maar waaruit de deskundige hand een aantal waardevolle stukken heeft ge lezen, die op een aparte tafel zyn uitgestald. Wy zagen eenige Jacoba-kannetjes, nog geheel gaaf; een eigenaardig gevormde flesch; een gedreven koperen plaat, afkomstig van de sjako van een Russisch soldaat. Voorts een grooten sleutel, waarvan de baard duidelyk de letter E. vertoont, een stuk van een houten haarkam en vele andere dingen, die than* nog getuigen van lang vervlogen eeuwen. De verschillende wapens, welke gevonden zyn, bevinden zich in een goed geconserveerden toestand en weinig door roest aangetast. Er bevinden zich een lanspunt by en een paar dolken, waarvan het eene exemplaar kunstig bewerkte koperen knoppen heeft, welke aan- vankeiyk voor goud waren aangezien, doch by nader onderzoek slechts uit koper bestonden. Voorts zyn nog twee geweerloopen gevonden, gedeelteiyk verroest en naar den vorm te oor- deelen ook zeer oud. Wy waren er nog getuige van, dat uit de gracht door de werklieden een zwaard werd opgegraven, waarvan de vondst met een hoera- tje werd aangekondigd. Met het uitgraven is men nog niet gereed, zoodat verwacht wordt, dat straks nog wel meer voor den dag zal komen. De voorwerpen, welke gevonden zyn, voeren alleen datums van na 1398, want in dat Jaar werden de grachten aan gelegd. Intusschen bestaat het plan om het onder zoek van den bodem verder uit te breiden, zulks a met het oog op de kans, dat daarby voorwerpen van nog ouderen datum zullen worden gevon den. afkomstig uit den tyd tusschen 800 en 1300. Dr. Holwerda, van den Ryks Archeologi- schen dienst, zou althans het plan daartoe te hebben gegeven. Een dankbare brief nit Den Helder „Ongeveer een jaar had ik geen leven door de vreeseiyke pynen die ik leed in den arm. Onder myn werkzaamheden ging T eerst wel, doch wanneer ik even tot rust kwam was het niet uit te houden van de pyn en omdat het my eenigszins verlichtte hield ik myn arm in de hoogte. Zoo zat ik steeds by de tafel te kreu nen. maar als de nacht kwam dan begrypt U, dat dit een moeiiyke houding was. Myn arm geheel in de wol gepakt ging ik met den arm omhoog zoo den nacht in. Maar o als die arm kwam te liggen, dan ontwaakte ik steeds door dezelfde pyn. Aan uitgaan was geen denken: in kerk of gezelschappen kon ik toch slecht den verkeersagent spelen. Alles heb ik geprobeerd. Niets hielp. Steeds werd my Kruschen Balt* aangeraden, maar ik kon maar niet gelooven, dat dit zou baten. Nu. dat dan ook nog maar eens geprobeerd! En werkeiyk. na ’n dag of vyf zei ik tegen myn man: „Nu, of dat nu van Kruschen komt weet ik niet, maar ik ben een geheel ander mensch Steeds is het beter ge worden 'tot ik een week of zes nadien geheel beter was. Nu neem ik het al een maand of negen in en ben weer zóó flink en gezond! Ik weet myn geluk.niet, ’s Morgens een halven theelepel in een kopje thee is my onmisbaar en ik zou het voor geen geld willen missen. Ik heb het al menigeen aangeraden. Men had ge zegd. dat het zenuwrheumatiek was en ik er nooit af zou komen, maar gelukkig liep dit anders. Mej. M. O„ Den Helder. Wat Kruschen Salts deed voor Mej. M. Oi was: het kwaadaardig urinezuur verdrijven, dat de kwellende rheumatische pyn veroorzaakt. En Kruschen zal haar ook verder bewaren voor de verschrikkingen van rheumatiek. Want de „da- gelyksche dosis” zal haar organisme in een perfecte conditie houden, zoodat schadelyke stoffen als urinezuur zich nooit meer kunnen ophoopen. Kruschen Salt^is uitsluitend verkrijgbaar Mj alle apothekers en drogisten k Pt. 0 90 en Fl. 1.60 per flacon. Let op dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappy Amsterdam voorkomt. V— Op het oogenbllk kunt U Kruschen Salts pro- beeren zonder dat het U iets koet. Er zyn nameiyk onlangs onder de apothekers en dro gisten een aantal flacons Kruschen verdeeld, die alle verpakt zyn met een gratis proefflacon. U kunt dezen gratis proefflacon gebruiken zonder den gewonen flacon Kruschen te openen. En in dien U na deze proef niet volkomen tevreden bent, kunt U den grooten flacon ongeschonden terugbrengen naar den apotheker of drogist bjj wien U dezen gekocht hebt. Hy zal U uwe geheele uitgave, Fl. 1.60 onmiddeliyk en zonder omwegen terugbetalen. Maar vergeet niet, dat de gratis proefflacon alleen verpakt is by de groote maat en slechte voor een beperkten tyd verkrijgbaar is. Gaat dus nu naar uw apotheker of drogist, voordat hy deze „Groote Proefpakken” heeft uitver kocht. Inmiddels zyn de jongens reeds ver doorge reden. Ze wachten in het gehucht Harignies in den stroomenden regen op de wagens met tenten, die maar niet komen willen. In alle haast worden de tenten opgeslagen. Ik krijg opdracht om in bet dorp te gaan pro- viandeeren. Met den pastoor baad ik door siyk. plassen en mesthoopen, op zoek naar hout, stroo en eten. Er is echter niets te krygen. We maken voor het eerst kennis met een der vele „feesten" der dorpen vanwege den patroon- helllgr der parochie. Zal een gedeelte herbouwd worden? Het „Slot op den Hoef”, zooals het genoemd werd, is in de middeleeuwen herhaalde malen bet tooneel geweest van strijd en verwoesting. Volgens de Kronieken sou Radboud, de 4e heer van Egmond. in het jaar 870 het Huis ge sticht hebben. In 1204 werd Wouter, 12e heer van Egmond en toenmalige bewoner van het Slot, in een stryd gewikkeld, waarby het Huis op de Hoeve totaal verwoest werd. Reeds een jaar later heeft Wouter zyn huis „veel schoonder doen optimmeren, dan het ooit te voren geweest was”, zoo vermeldt de histo rie. Doch langer dan een eeuw zou de glorie van deze trotsche veste niet duren. De Friezen, die de landstreek herhaaldeiyk bestookten, deden in 1315 wederom een inval, waarby zy bet gansche dorp grondig verwoestten, evenals bet Kasteel, dat zy tot den grond toe deden af branden, terwyl de bewoner, de 17e heer van Egmond en eveneens Wouter genaamd, naar elders moest vluchten. Zyn opvolger. Jan van Egmond. deed in 1320 de veste opnieuw herrijzen, zy het dan niet zoo schoon, als zy voordien geweest was. De geschiedenis beschrijft dan. dat Amoldus, de 19e heer van Egmond, in 1396 de grachten liet schieten. Nadien bleef het slot ongeschon den bestaan, totdat het elndeiyk op 7 Juni 1574 op last van Diederik, Gouverneur van Haar lem, verbrand werd, teneinde te voorkomen, dat het door de Spanjaarden benut zou wor den by den strijd tegen Alkmaar. In de volgende eeuwen is het een ruïne ge bleven. waarvan 'de brokstukken van torens en muren nog getuigden van vergade grootheid en macht. Ongeveer 100 jaar voor Uit het communiqué van de Union Internationale de Radiodiffu- dat wij hiemeven afdrukken aan- Een veel genoemd beswaar tegen parlementaire stelsel Is, dat daarbij naar men beweert de helft plus de helft min één overstemt en heerscht. Evenwel is ook dit bezwaar meer schijn, dan werkelijkheid. Natuurlijk kan het voorkomen en kwam en komt het ook voor dat een parlementaire meerderheid en de op die meerderheid steunende regeering schrome lijk van haar overwicht gebruik of liever misbruik maken. Maar dat is een kwaad, dat doorgaans zich-zelf straft en daardoor ook zich-zelf corrigeert. Een verstandige meerderheid en een ver standige regeering zullen er derhalve steeds op uit zijn zooveel doenlijk rekening te houden met de wenschen en inzichten der minderheid. En indien deze van haar kant niet tot een „opposition quand-même” vervalt, zal in vele gevallen samenwerking mogelijk wezen, al blijven de principieels scheidings lijnen bestaan. Van dr. Schaepman is wel eens gezegd dat hij altijd „ministerieel” was. omdat hij ook aan Kabinetten uit de Linkerzijde Bljne medewerking niet onthield. Sommigen rekenden hem dit zelfs als ”n grief aan. Ten onrechte. Want eerstens gaf hij bij die medewer king nimmer iets van zijn beginsel prijs En vervolgens wist hij door het gemeen schappelijk overleg en het persoonlijk contact te verkrijgen, dat de wenschen en verlangens der minderheid meer en beter tot hun recht kwamen dan anders het ge val zou zijn geweest. Op die wijze bevorderde hij het algemeen welzijn, diende hij het nationaal belang en versterkte hij het besef der vaderlandsche saamhoorigheid, terwijl de parlementaire arbeid op hooger peil werd gebracht en de weg geëffend voor positiever resultaten. Schaepman's voorbeeld heeft dan ook terecht navolging gevonden. Hij was een hartgrondig tegenstander van alle benepenheid en exclusivisme. En daardoor ook een dergenen, die wyden kring de overtuiging hielpen tigen en verbreiden, dat de theorie van de helft plus één voor normaal geregeerde landen inderdaad niet meer is dan theorie, wijl hare practlsche toenaming on deugdelijk en ondoenlijk bleek. Als bezwaar tegen het parlementaire stel sel heeft zy dan ook geenszins de beteeke nis, welke de bestrijders van dat stelsel er zoo gaarne en zoo gretig aan toekennen. P. S. sion blijkt dat de conferentie ten zien van het voornaamste vraag stuk, dat xy had op te lossen, al* mislukt moet worden beschouwd. Zjj is er niet in geslaagd, bet pro bleem van de verdeeling der lange omroepgolven onder de Europee sche zender* op te lossen. Tot de landen, die in de eerste plaats van de ontstane situatie de dupe dreigen te worden, behoort Nederland o dat gevaar loopt, binnen eenigen tyd zjjn meest geschikte omroepgolf, £Me 1875 Meter golf, niet meer te y kunnen gebruiken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5