Geen macht tenzij uit God z Heffing op rund- kalfsvleesch en Monseigneur Doctor Bernard J. Eras MWVZMG WORDT HET VLEESCH DUURDER ZATERDAG 14 OCTOBER LEEKEPREEKEN het roodvonk en Niet voldoende voor het doel? Mgr. Dr. B J. Eras Ir. Mussert-Ir. Albarda DOM A. VAN DE LAAR O.C.R. VERMINDERDE ONTVANGST BRANDSTICHTER BEKENT Audiëntie Examen Wiskunde M. O. over Onze nieuwe gezant te Brussel Nog geen antwoord over te houden debat Loonsverlaging bij de West- landsche Stoomtramweg Mij. Maandag plechtige installatie tot Abt Bij zijn zilveren jubileum als Procurator der Neder- landsche Kerkprovincie bij den Heiligen Stoel Jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Star- kenborg Stachouwer benoemd De crisisheffing Een crisis-accyns op paarden- schapenvleesch is in voor bereiding HET HUIS DER „DUITSCHE KUNST** HOMO SAPIENS een het zyn en Model van het nieuwe gebouw der .JDuitsche Kunst" te München, waarvan Hitler Zondag as. den eersten steen zal leggen Aan Jhr. tnr. A. W. L. Tjarda van Starken. borch Stachouwer. Commissaris der Koningin .In de provincie Groningen, is op zijn verzoek met Ingang van 14 Oct. 1033 op de meest eer volle wijze ontslag als zoodanig verleend, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige dien sten door hem als zoodanig den lande bewezen. Met Ingang van denzeltden datum is hy be noemd tot buitengewoon gezant en gevolmach tigden minister der eerste klasse by de Belgi sche en Luxemburgsche hoven. Pater Dom Aloyslus van de Laar O. C. R., die onlangs is gekozen tot abt der nieuwe Trappistenabdij te Tegelen, zal Maandag als zoodanig worden geïnstalleerd, terwijl de plech tige abtswyding Is bepaald op 8 December. In het laatste nummer van „Volk en Vader land" belooft Ir. Mussert, dat hy In een vol gend nummer van het blad zal antwoorden op den „open brief’ van Ir. Albarda. waarin de leider der N. S. B. tot een openbaar debat werd uitgenoodlgd. 3 De Minister van Economische Zaken heeft voorts bepaald, dat voor het tydvak van IS Oc tober tot en met 31 December 1933 het bedrag, bedoeld in art. 2 van het Crisis-Rundveebeslalt (sie boven) aal worden vastgesteld op 2M pet. van den accijns op het geslacht. God gesteld, dan zou aan de wereld heel wat ellende zyn bespaard. Thans wordt er gewee klaagd op de ruïnes van een In puin liggende beschaving. Men klaagt over gebrek aan gezag, over gezagsondermijning; men roept om „ster ke mannen”, om leiding en om bestrijding van anarchisme, t Is de klacht van ouders, die hun kinderen „een vrije opvoeding gaven"; die meen den, dat de jeugd geen druk van ouderlijk ge zag mocht voelen; die het wél grappig vonden wanneer speelden De crisisheffing op rund- en kalfsvleéach ten behoeve van het Landbouwcrisisfonds zal Maandag as. Ingaan. ZU zal be dragen het dubbele van den accijns op het geslacht, dus 20 pet. der waarde van het slachtdier. Bovendien schijnt ook een crisisaccijns op paarden- en schapenvleesch In voorbe reiding te zijn, waarschijnlijk om een vlucht In deze vleeschsoorten te voorkomen. In het Staatsblad Is opgenomen een Ko ninklijk Besluit tot toepassing van de artikelen DEN HAAG. Geslaagd de heeren J. M. W. Jeuken. Hoensbroek en A L M. Keulenmans, 'S Gravenhage. Tengevolge van de belangrijk verminderde ontvangsten, waardoor over de eerste helft van dit jaar een beduidend verlies is ontstaan, heeft de directie van de N. V. Westlandsche Stoomtram-MaatschappU een loonsverlaging van vijf procent op korten termijn afgekon- dlgd. Het is nog geenszins zeker, dat het bij dezen maatregel zal blijven. Bjj de illustratieve berekening hierboven is „vet voor vleesch” gerekend, d.wz. veronder steld, dat de slager ook zijn vetprijs zal kun nen verhoogen. Daartoe zal echter noodig zijn, dat het Ingevoerde rundvet van overheidswege dienovereenkomstig wordt belast! En ook ten aanzien v vn het Ingevoerde, zoowel versche als bevroren vleesch idle totaal overbodige invoer is reeds gecontingenteerd en extra belast) zullen compenseerende maatregelen moeten worden genomen. Tenslotte zal deze crisis-accyns, hoe zwaar ook op zich zelf, vermoedelijk niet voldoende blijken te zjjn voor bet gestelde doel, inkrim ping van den veestapel, zoodat een verhooging, b.v. tot 25 of 30 pet., in de toekomst niet uit gesloten moet worden geacht. absolute en de constitutioneels vorst evengoed •Js de president in een republiek ware gezags dragers. die hun gezag aan de natuur van de volksgemeenschap, dus aan God ontleenen en doet het er niet toe of zy hun waardigheid door overerving, door directe of Indirecte verkiezingen verkrijgen. Geboorte of keuze wijzen slechts den persoon aan; maar noch wieg, noch stembus bergen den oorsprong van het gezag: er is geen macht tenzij uit God. Leo XIII beeft de hier omschreven waarheid in zijn encycliek IMMORTALE DEI aldus vast gelegd: ..Het recht om te bevelen Is uit zichzelf aan geen enkelen staatsvorm noodzakelijk ge bonden; de Staat kan nu eens dezen dan eens dien vorm aannemen, indien deze ten minste in werkelijkheid het algemeen welzijn verzorgen kan. Maar in lederen staatsvorm moeten de overbeden God beschouwen als den oppersten bestuurder der wereld, en Hem moeten zy zich bjj bet bestuur van den Staat tot voorbeeld en tot Wet stellen. Want gelijk God in de zichtbare dingen tweeërlei oorzaken heeft gemaakt, waarin op een of andere manier Gods natuur en Gods werking uitstralen en die voeren tot bet doel, waarop de wereld gericht is, zoo heeft Hy ook gewild, dat er in den Staat een gezag zou zUn. welks dragers de beeltenis van Gods macht en Gods voorzienigheid in betrekking tot de men- schen zouden vertoonen." Ziedaar een uitspraak welke geweldige conse quenties bergt. Laten wy ons voor heden be palen tot deze ééne conclusie: had de liberale gedachte den oorsprong van het gezag niet ver worpen en den volkswil niet in de plaats van Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Dinsdag geen audiëntie ver- leenen. de kleine bengels een beetje tyran in de huiskamer. Wanneer diezelfde kinderen, volwassen geworden, hun ouders ver achten en den rug toekeeren, dan is dat heel erg; maar aan wie de schuld? Zoo is het ook in het groote gezin, de bur- gerlyke maatschappy, gegaan. Een staatkundig radicalisme ontkent nu al meer dan anderhalve eeuw den goddelyken oorsprong van het gezag en sluit moedwillig den Schepper buiten het openbare bestuur. De dienst van God heette voor de Kerk en de huiskamer bestemd en dan nog wel alleen voor hen. die dat noodig hebben. De „verlichten" behooren daartoe natuuriyk niet! En de anderen, de christen staatslieden? Zeker, by gelegenheden werd er wel voor het ware gezagsbeginsel en voor de hoogheid van den Schepper getuigd. Maar werd die onover brugbare kloof van gezagsopvatting niet al te dikwyis gemaskeerd In een compromlssen-poll- tiek en werd, by allen stryd voor party- en materleele volksbelangen niet te weinig gedaan aan opvoedende voorlichting omtrent dit fun damenteels gezagsbeginsel? Wanneer wy over de laatste kwarteeuw de geschiedenis van alle landen nagaan, waar van chrlsteiyke politieke actie gesproken kan worden, dan is het ant woord op die vraag beschamend. Te veel ulter- lyke machtsontplooiing, te weinig inneriyke vor ming op beginsel, voerden tot den moreelen chaos van dezen tyd. Deze laatste zyn niet mis en dragen in vele gevallen zelfs het karakter van een Indirecte belasting. Amsterdam «b.v. maakte op zyn abattoir een bedryfswlnst van 400.000. In to taal wordt In Nederland Jaariyks rond 5 mil- lloen aan winst uit de gemeentelyke slacht huizen en keuringsdiensten genomen. Wanneer men voor een oogenbllk veronder stelt. dat het rund- en kalfsvleeschverbru.k door deze nieuwe heffing niet zal dalen hetgeen ons echter*ln verband met de koop kracht onwaarschyniyk voorkomt dan zal zy per jaar 13 mlllloen opbrengen, aange zien de 10 pet. accyns op het geslacht in 1932 heeft opgebracht 6.500.000. Per week worden op 't oogenbllk gemiddeld geslacht 8000 runde ren en kalveren. De crisis-accyns op varkensvleesch bedraagt, zooals men weet, 9 cents per kilo geslacht ge wicht (dus spek en reuzel Inbegrepen) e z w tt y anneer wy, overeenkomstig den opeet VV van onze laatste beschouwing, de groo- v v vraagstukken van onzen tyd aan de beproefde, chrlsteiyke beginselen willen toetsen, dan dienen wy vóór alles den oorsprong van den Staat en het Staatsgezag duldelyk vast te stellen. Dit moge aan velen overbodig lyken, zoo oud als de leer der Kerk over bet gezag is, zoo odd zyn ook de dwalingen hieromtrent; en zoo onveranderiyk de leer, even hardnekkig de mis vattingen. Of kan men ook in onzen tyd zelfs onder eigen geloofsgenooten en waariyk niet alleen onder de onontwlkkelden I niet altyd nog redeneerlngen hooren, waaruit biykt, dat men enkel meent onderdanig te moeten zyn «in een gezag, dat men zelf goed acht; dat een „frissche revolutie" op z’n tyd gezond werkt en dergeiyke meenlngen meer? En hoevelen kun nen het persoonlijk gedrag en de bekwaamh^»., van den gezagdrager nog maar altyd niet schel den van de functie? Het is daarom noodig de basis van het gezag en voor wat onze be schouwingen betreft van bet burgeriyk gezag stevig vast te stellen. Theoretische beschouwingen over een ideale samenleving. Waarin alle menschen volmaakt zyn, kunnen wy achterwege laten als onprac- tisch en onvruchtbaar. Wy hebben te maken met het feir, dat wy zondige, onvolmaakte men- schen zyn en als zoodanig in een burgeriyke maatschappy by elkaar wonen. Van nature is de mensch een sociaal wezen; lichamelijk en geesteiyk, voor zyn stoffeiyke behoeften en voor die van geest en hart kan hy slechts door het gezin en door de burgeriyke samenleving tot volle ontplooiing komen. In beide nu. zoowel in bet gezin als in den Staat, dus in de hulselyke en in de burgeriyke maatschappy, is leiding noodig. In het gezin is die leiding In het gezag van den man vanzelfsprekend; In de burgertyke samenleving geeft dit punt gemakkelyker aan leiding tot dispuut. Niemand echter ontkent, dat een Staat leiding, dat is gezag noodig beeft. Eigenaardig Is, dat de meest revolutionnalre staatslieden, wanneer zy eenmaal de macht in handen hebben, den strafsten gezagsvorm In voeren! De historie leert echter, dat zulke be- stuurslleden al heel spoedig tegen den wil van de overgroote meerderheid hunner onderdanen regeeren en zich alleen door geweld kunnen handhaven. Dit komt, omdat zy hun gezag op een verkeerde basis hebben gesteld. Zy beginnen het bestaande bewind op gewelddadige wyze omver te werpen en beloven dan aan de massa dat zy „uit naam van het volk" zullen regeeren. Dat volk nu is een duizendkoppige menigte met leder voor zich kleine persoonlyke belangen en bekrompen Inzichten. Die menigte zelf kan bet gezag niet voortbrengen. De persoonlyke bevre diging van leder afzonderiyk blijft uit; de on tevredenheid steekt het hoofd op en de heer- sebers, die beweren, uit naam van allen te re geeren, kunnen diezelfde massa slechts met ge weld In bedwang houden. De ware opvatting van burgeriyk gezag is een andere. De Staat moet als gemeenschap één groot doel nastreven, nm. bet tydeiyk geluk van allen. Om dit te bereiken is het noodig, dat er eén uit staat boven allen, dat er een bestuur, een gezag zy, dat „de individuen met krachtlgen en geiyken drang naar het gemeenschappelijk doel richt," zooals Paus Leo het uitdrukte. Zulk een geordende maatschappy vindt zyn doel in de natuur, wat niet anders zeggen wil dan: In God. Immers, God is de Maker van alle dingen, dus ook van de burgeriyke maatschappy. Hy Is er in den vollen zin des woords de Meester over, aan Wlen allen dienstbaar en onderworpen zyn. Daarom kan er geen gezag, dus ook geen Staats gezag bestaan, wanneer het niet aan God ont leend is. Wat Paulus j) zyn Romeinenbrief kort en krachtig uitdrukte: Lr is geen macht tenzy uit God. Deze opvatting heeft altyd bestaan. In de hei- densebe wereld ontleenden de vorsten meestal hun macht aan de góden en In de kleine Ts- raelletlache samenleving was bet zalven van den koning door den hoogeprlester het klare bewys van het zuivere gezagsbegrip. Ook In de chris- teiyke maatschappy heeft vyftien eeuwen lang de gezonde gezagsopvatting geheerschL De vry- geestery van de zestiende eeuw begon er aan te knagen en de revolutie van het eindt der achttiende eeuw verwierp brutaal weg het ge zag uit God en stelde daarvoor In de plaats de souvereinitelt van het volk. Het wordt maar al te weinig ingezien, welk een groote schade door deze gezagsverkrachtlng aan de burgeriyke samenleving is berokkend Het gaat hier namelyk niet om een theoretisch vraagstuk. Het is niet waar, dat het practisch op hetzehde neerkomt, of men nu van een volks- regeering spreekt of van een regeerlng by de gratie Gods. Door het loslaten van de ware ge zagsopvatting ontstond de meenlng, dat een constitutioneel vorst principieel verschilde van een monarch uit den ouden tyd en dat een pre sident van een republiek de zuivere figuur voor een volksregeering was. De gedachtengang was daarbij ongeveer aldus: de oude konlngen en keizers waanden zich „by de gratie Gods” te regeeren. Het meerendeel dezer potentaten ech ter leidde een lui en zinneiyk leven, bultte de massa uit en was zelf de schuld, dat aan dit soort bewind een einde kwam. Een deel der beschaafde landen aanvaardde toen den koning. die trouw zwoer aan de frondwet, die een regee rlng benoemde in overeenstemming met den by de stembus gebleken volkswil en die overigens als voornaamste ornament, van den Staat fun geerde. Een ander deel hield bet met den re- publikelnscben vorm en stelde door directe of indirecte verkiezingen een president aan hoofd van den Staat. Door dezen liberalen waan, welke nu ander halve eeuw geduurd heeft, is de ware gezags opvatting verloren gegaan en kon het gebeuren, dat practisch ook vele christenen den volkswil als basis van het staatsgezag gingen beschou wen. De denkfout ligt hierin, dat men den aard van het gezag afhankelyk acht van den staats vorm. Welnu, het is een ernstige dwaling en wie niet het tegendeel houdt, vervalt in kettery dat het gezag in karakter verandert, wanneer de regeeringsvorm gewyzlgd wordt. Voorop dient te staan, dat de aanvaarde bestuursvorm er op gericht is, het algemeen welzyn van heel het volk te behartigen. Is dit -het geval, dan zijn de In totaal zal dus op het levende slachtbeest komen te drukken 10 -f- 20 30 pet. der waar de. Inplaats van 10 pet. zooals tot dusver. Aan gezien lang niet het volle gewicht in den win kel tot verkoop komt (beenderen, ingewanden, vellen, huid, enz.), terwyi aan den anderen kan: géén 20 pet. komt op alle andere kosten, die Ir den winkelprys liggen besloten (slacht en keurloonen, transport, winkelhuur, arbeids loon, vuur en licht, enz.) mag men niet zeg gen, dat er nu 20 pet. op de détailpryzen komt. Bovendien zyn er verschillende .sóórten" van vleesch aan een rund, van soepvleesch tot bief stuk en runderhaas toe, alle met verschillende kllo-pryzen. doch gesneden uit het zelfde dier. Ten slotte zyn er nog verschillende ..soorten" slagers met verschillende kwaliteiten slacht vee, doch óók met verschillende bedryfson- kosten. Men kan dus niet zoo eenvoudig be rekenen, hoeveel procent „het” publiek aan stonds méér zal moeten betalen voor ^het” rund- en kalfsvleesch. Toch heeft het „Handelsblad” een kleine be rekening gewaagd. Neem een beest van 600 pond; dat kost op 1 oogenbllk b.v. 150 op de markt. Zoo’n beest wordt voor den accyns opgegeven (men mag er nJ. 714 onder gaan) voor 140, zoodat er tot dusver 14 geslachtaccyns op moet worden betaald. Daar komt nu nog eens tweemaal 14, dus ƒ28 by. Aan zulk een beest van 600 pond zit rond 100 pond beenen; de rest Is vleesch, vet, lever, nieren, benevens huldsafvallen, vliezen, enz. Dooreengerekend zal de slager dus die 28 moeten verhalen op hetgeen hy in zyn winkel van die 500 pond kan verkoopen. Dat wordt dus op zyn allerminst gemiddeld zes cents per pond, n.l. indien hy 467 pond wlnkelvleesch en -vet er uit haalt. Doch in de practyk zal dit, zooals gezegd, méér moeten zyn; In de eerste plaats verkoopt hy van een beest van 600 pond geen 467 pond; In de tweede plaats zal hy niet op alles wat hy wél verkoopt, zes cents kunnen leggen. De gemiddelde verhooging zal voor den con sument dus in dit geval dichter by 8 dan by 6 cents liggen per pond. Bovendien komt over eenlgen tyd nog de omzetbelasting van 4 pet., welke wordt gehe ven niet op het levende dier, doch op den ver koopsprijs van het winkelproduct, dus óók op den geslachtaccyns en op de crisisheffing, be nevens op bedryfskosten en op de slacht- en keurloonen der dikwyis met flinke winsten werkende gemeentelyke slachthuizen. Eras pleitbezorger van Nederland bjj den Paus. Men kan den aard van Zijn taak eenigszins aangeven door te vertellen, dat bijv, de vaststelling van kerkelijke feestda gen, en de bepaling van de vastenwet, waar bij het karakter en de eigenaardige om standigheden van ons land in overweging genomen worden, door den Procurator der Kerkprovincie worden verzorgd. Maar hoe veel zaken van admlnistratieven en kerke- Hjk-Juridlschen aard moeten er niet zijn, die te Rome moeten worden behandeld, en die een rijke kennis en een ruime welwil lendheid vergen met een onbaatzuchtige liefde voor Kerk en vaderland en voor een leder individueel, die zijn zorgen noodig heeft. Mgr. Eras is in den waren zin de goede man op een hooge maar verantwoordelijke plaats geweest. Zijn persoonlijke en natuur lijke hoedanigheden hebben wortel kunnen schieten op den meest vruchtbaren grond. Er is een merkwaardige wisselwerking te constateeren in dit leven tusschen eer en verdiensten, maar zeker is, dat ieder, die kennis maakt met dezen Hooggeplaatste niet op de eerste plaats geïmponeerd wordt door de onderscheidingen, die men trou wens tevergeefs op de priestertoog van Mgr. zal zoeken, noch door den uiterlljken glans der verdiensten, maar wel door een per soonlijke hartelijkheid, waarin waardigheid en bescheidenheid een harmonisch geheel vormen. Treffend treedt dit aan den dag, nu Katholiek Nederland Hem wenscht te huldigen; het eenigst huldeblijk, dat Mgr. voor zich wenschte, mocht slechts bestaan in een gift voor het Nederlandsch College te Rome. Door den Paus zelf is Mgr. Eras benoemd tot Directeur van dit Instituut, waarvan we de geschiedenis nog wel als be kend mogen veronderstellen. Dit gebouw zal evenwel in lengte van jaren getuigen van Mgr. Eras' eigen verdiensten, gelijk ieder monument spreekt van het talent van zijn maker. Mgr. Eras heeft het Neder landsch College „gemaakt”, d.wx. Hij heeft het niet alleen gebouwd, maar het ook ziel, leven, geest en karakter gegeven. Ook de Katholieke Pers brengt den Ver tegenwoordiger van het Nederlandsche Ka tholieke volk in Rome haar hulde, in het besef, dat zij daarmee ons Katholieke „voik" in al zijn geledingen vertegenwoor digt. Wie het jongste portret van Mgr. dr. Ber nard Eras vergelijkt met het al weer lang geleden geschilderde, bekende portret van Van Welle, bemerkt, dat de gelaatstrekken wat'markanter geworden zijn, maar hij be- speurt tevens, dat beide afbeeldingen uit jeugdigen en rijperen leeftijd denzelfden harmonischen mensch geven. Zoo dat geve de kwistige Schenker van alle gaven, talenten en het hoogste loon moge Mgr. dr. Eras de volgende mijlpaal in zijn verdienstelijk leven bereiken. y-;t roodvonk is een eigenaardige ziekte. ■I Algemeen bekend als besmetteiyka ziekte, is er geene. die zoo grillig is in besmetting. Ik herinner my, dat eenlge n geleden een kind van een burgemeester een klein stadje roodvonk kreeg. De yve- en nauwkeurige burgervader liet zyn kind eren, de school sluiten, en na afloop der te zyn huls nauwkeurig ontsmetten. Enkele nden later was er weer roodvonk In het huls van den burgemeester. Andendjds ziet men, dat personen, die langen tyd in nauw contact zyn met lijders aan roodvonk, zelf niet ziek worden. Daarom is de isolatie, de afzondering van roodvonkiyders In ziekenhuizen een maatregel, die, naar achteraf biykt, nauweiyks of tn 't ge heel geen Invloed heeft op de verspreiding van t rookvonk. Het Is dus geen wonder, dat men in verschillende steden Londen en Beriyn b.v. getracht heeft om het te stellen zonder af zondering der lyders. En ziedaar, de besmet ting met roodvonk vermeerderde niet. In Amsterdam heeft thans ook de Geneeskundige Dienst besloten, de roodvonkiyders niet meer te Isoleeren, behalve wanneer de patiënt «re gens zware ziekte of wegens sociale omstandig heden thuis niet verpleegd kan worden. Daar mee wordt een groot bedrag aan geld ge spaard en geen kwaad gesticht, en dit is dus een heel goede maatregel. De besmetting, dit is tegenwoordig «rel dul delyk gebleken, is voor een groot deel af komstig van de oorziekten, de s«. loopende ooren, die in den lateren loop van 't roodvonk nog al eens voorkomen. Deze ooren moeten met de grootste xlndeiykheld behandeld wor den, en kinderen met deze aandoening mogen niet op school komen vanwege de besmetting, dié zy kuiyien verspreiden. Men moet dus na bet roodvonk terdege op letten, ten eerste op ooraandoeningen, maar in 1 algemeen op den geheelen toestand van den patiënt. Want enkele, ja tot zes weken na het roodvonk ontstaat nog al eens een nephri tis, een aandoening van de nieren. Het is dus zeer terdege noodzakelyk, om de eerste twee maanden na het begin van het roodvonk zeer goed op te passen, en den patiënt onder me dische contröle te laten. Het is my by keuringen, vooral voor de sport, herhaalde malen gebleken, dat candldaten voor voetbal of gymnastiek, die er vry gezond uit zien, toch afgewezen moesten worden. Sommi gen hadden teekenen van lichte, maar toch chronische nieraandoeningen, anderen ver toonden een zwakke actie van het hart, zy waren spoedig vermoeid en konden geen lang- duiige inspanning verdragen; wanneer men hun vroeg, of zy vroeger wel eens ziek ge weest waren, kwam merkwaardig dlkwyis voor den dag, dat zy vroeger roodvonk of ook wel dlphterie gehad hadden. Men wese dus toch werkelyk op zyn hoede. Er is geen enkele ziekte zoo verraderiyk als het roodvonk. Zeker, de ziekte is meestal licht, en wordt tn den regel gemakkelyk doorstaan; maar men nesen op voor de complicaties, men lette op de kin deren, en wanneer men iets vermoedt, late men ze medisch controleeren. Gelukkig is er in den laatsten tyd wel een middel gevonden om het roodvonk beter en gevasuloozer te doen verloopen. Evenals elk ernstig ~?val van dlpherie (meestal nog, maar ten onrechte dlphteiitls genoemd) met één of meer Inspuitingen van antl-dlphterle- senun wordt behandeld, zoo worden ook thans ernstige gevallen van roodvonk met een antl- roodvonk-serum behandeld, dat in de spieren of in een ader wordt Ingespoten. De ervaring omtrent deze behandeling is nog niet heel lang, maar zeer gunstig. Binnen vier en twintig uur kan men het resultaat zien aan de afname van het uitslag, de daling van de koorts en de vermindering van de algemeene ziekteverschynselen. Na de algemeene Invoering van de serum- behandellng by elk eenigszins gevaariyk geval van deze ziekte, is niet alleen de sterfte aan dlphterie enorm afgenomen, maar zyn ook de operaties, die vroeger vaak noodig waren, thans nog maar zelden voorgekomen. Vroeger immers gebeurde het vaak, dat het beslag in de keel en speciaal om de stembanden zoo zwaar was, dat de patiënt dreigde door ver stikking te gronde te gaan. De ouderen her inneren zich nog wel, dat dan de luchtpyp vooraan aan den hals, werd geopend, om aldus de lucht vryen toevoer te geven, en den patiënt weer te doen ademen. Door de behandeling met serum is thans ook deze operatie byna nooit meer noodig. Vanzelf trachtte men dus ook tegen het roodvonk een dergeiyk middel uit te vinden. In het begin der ziekte heeft dit anti-rood- vonk-senun dan ook zeer goede resultaten; wanneer er reeds complicaties zyn van ooren of neus, dan komt de werking van het serum meestal te laat. Behalve deze behandeling heeft men tegen woordig ook nog een methode, om na te gaan, of iemand bevattelyk is voor roodvonk; en dit geschiedt door de reactie van Dick; dit is een heel kleine inspuiting van het roodvonkgift, en wanneer dan de proefpersoon vatbaar is, krygt deze een kleine roodheid op de plaats van inspuiting. Zoo kan men nagaan, of de bevolking vatbaar is voor roodvonk of niet. Zoo is men dus tegenwoordig al weer veel beter gewapend tegen het roodvonk dan vroeger; bet uitbreken van epidemieën is nog scherming der bevolking te nemen, daartoe van te beteugelen, en de maatregelen tot be scherming der bevolking te nemen, daarvoor zyn wy thans weer veel beter In staat. En dat la gelukkig, want bet roodvonk is. vooral om de naziekten, een onbetrouwbare vijand. TH. H. 8CHLICHTING M. die door de politie was aangehouden als verdacht van brandstichting in een stroomyt op het erf van den landbouwer ter H. te Buurse by Haaksbergen, heeft bekend deze brandstichting te' hebben gepleegd. ooals reeds is gemeld, herdenkt Mgr. dr Bernard J. Eras op 15 November as. den dag, dat hij voor 25 jaren door de gezamenlijke bisschoppen van Ne derland benoemd werd tot Procurator van onze kerkprovincie by den H. Stoel. Er is eigenlijk geen reden voor om heel officieel vast te houden aan dien datum, want officieus was reeds vóór de helft van November 1903 Mgr. Eras de zaakwaarnemer van het Nederlandsch Episcopaat te Rome, mocht hij al gelden voor den kerkelljken gezant van Katholiek Nederland bij Z. H. den Paus. Men kan dan ook fettelijk geens zins van een antedateering spreken, nu Mgr. dr. Eras heden door al de Bisschoppen van ons land gehuldigd wordt voor de tal- looze, meest onbekende ep door het Katho lieke volk daarom niet genoeg gewaardeerde diensten, aan het godsdienstig, maar ook aan het maatschappelijk belang onzer Ka tholieken bewezen. Het feit, dat heel ons Doorluchtig Episcopaat persoonlijk hoogen dank wenscht uit te spreken, hem een zinrijk huldeblijk wenscht aan te bieden, voert den leek al tot de conclusie, dat de functie van den Procurator even eervol als gewichtig Is. Van het eerste begin af, dat Mgr. Eras In Rome vertoefde, heeft hij met hart en ziel de belangen van het vaderland voor gestaan, heeft hij, als wy ons zoo mogen uitdrukken, voor zoover het noodig was, het vaderland voor Rome veroverd. Er Is een tyd geweest, dat onze mooiste Nederlandsche scheldnaam was „Ultramon- taan", want wy hebben dat woord nooit anders vertolkt dan door „trouw aan het vaderland en trouw aan den Paus!" Die traditie, die tevens een mooi part van ons Katholieke beschavingsleven bevat, Is door Mgr. Eras stil, waardig en krachtig door gezet. Al 35 jaren woont Monseigneur in de heilige stad; hy heeft er kunnen aarden, als van nature, door zyn aangeboren waar digheid, door zyn unlverseelen aanleg, maar van zyn vaderlandschap Is geen splinter geschaafd; Integendeel, hy heeft dat ge cultiveerd, en een leder, die te Rome zyn Katholieke landgenooten opzocht, zal daar van getuigen, want Mgr. Eras was de be zieler en de leider van het zuiver Neder landsch milieu, dat steeds in Rome gebloeid heeft en dat thans zoo hecht geconsolideerd Is In het Nederlandsch college. De functie van Mgr. Eras te Rome, dat toch altyd ver aan gene zyde van de Alpen ligt, spreekt niet zoo duideUjk tot het volk; wie niet doordringt tot de inneriyke waar de der dingen, komt slechts tot de conclu sie, dat het leven van dezen prelaat ryk is aan onderscheidingen: al spoedig na de priesterwyding en de promotie tot doctor In het Kerkeiyk recht werd Mgr. kanunnik van Santa Marla in Monte Sane to te Rome, Geheimkamerheer en Huisprelaat van Z. H. den Paus; Hy is begiftigd met het officiers kruis In de orde van Oranje Nassau; Hy is ridder In de orde van den Nederlandschen Leeuw, en Eere-kapelaan der Souvereine orde van Malta en last not least Is Mgr sedert 1926 eere-kanunnik van het kapittel van Sint Jan en verheven tot de waardig heid van Protonotarlus Apostollcus. Deze onderscheidingen getuigen niet louter van eerbewyzen; zy verraden een leven van stille en daarom des te grooter verdiensten, die misschien juister geaccentueerd worden door de hooge functies, welke Mgr. Eras bekleedt. Hy Is lid van het permanente Comité der Internationale Eucharistische Congressen. Consultor van de H. Congregatie der Oos- tersche kerken, resldeerend lid van de Op perste Raden der Pauseiyke Genootschap pen tot Voortplanting des Geloofs en het Bint Petrus-Llefdewerk en lid van den Al- gemeenen Raad van Pauseiyke liefdewer ken. Maar vóór en boven alles is Mgr. dr. 9 en 12 der Landbouw-Crislswet 1933 op rund vee. Bepaald is. dat gedurende het tydvak van 15 October 1933 tot 15 October 1934 het in voorraad hebben van rundvee, ten aanzien waarvan accyns Is voldaan, of van een dood stuk rundvee, waarvan slachtlngshandellngen zyn verricht, slechts Is toegestaan tegen betaling van een door den minister van Eonom. Zaken telkens voor een door hem te bepalen tydvak vast te stellen bedrag, dat verschillend kan zyn naar de mate van den betaalden accyns. Dit bedrag moet worden betaald ten behoeve van het Landbouw Crisisfonds. In de gevallen, waarin op grond van wette- Hjke bepalingen afschrijving van den geslachts- accyns of geheele of gedeeltelyke teruggaaf van dien accyns wordt verleend, vindt op overeen komstige wyze hetzy afschrijving, hetzij geheele of gedeeltelijke teruggaaf plaata van bedoeld bedrag.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 17