Regeling der huisindustrie IVOROL Onze lange golf Muiterij op EERSTE DAGVAARDINGEN Crisisheffing op suiker HET WETSONTWERP Z.H.S. AANVAARD Jandfiasta leed wut eiken daq ^RADIO-PRQGRAMMA r „De Zeven Provinciën” ZATERDAG 14 OCTOBER Oorlogagruwel .Wijziging der kieswet Eerbied verworpen Schip vastgeloopen Voorloopig tot 31 Dec. TENTWAGEN GEKANTELD de Geen spoor van verzet Het vooratel-De Visaer OUDE VROUW OVERVALLEN HANDEL IN AARDAPPELEN Hooge straffen geëischt het Mooie gift k TWEEDE KAMER MINISTER VERSCHUUR ZOU AFTREDEN Interpellatie-Kupers over den werkloozenateun wordt toegestaan BOTERACCIJNS ONGEWIJZIGD Luisteraars nog niet de dupe Roemenië verklaarde het verdrag van Luzern in zyn geheel te zullen toepassen Dr. Kortenhorst als opvolger genoemd Restaurant DORRIUS De „Westplein*’ bij Archangel aan den grond Betere contröle op naleving der op ieo Kp/« <1875 m> werken, steunwet gevraagd -- Nieuwe bijzonderheden over houding der officieren Niet erg bloeddorstig Maandag a.s.' ingaande zal deze 4b opcenten van den bestaan den accyns bedragen Oude vrouw bekneld geraakt voor de vlag Zondag 15 Oct. 1933 Te Sibolga werd over het eten gereclameerd Maandag 16 Oct. 1933 De heer SNOECK HENKEMANS, die expert zit in het Centraal Stembureau Den Haag, 13 October Henkenuu». 10 30 Ope- E. Kopers 3.20 Historicus BAKKER, 7 50 Ora- Mr. C. Vervoorn Jaden. Hoeveel munitie toestand dus de wordt geraakte het levensgeesten op 1 I 1 1 1 1 1 VOOR NADERS BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS De firma Albert Heijn te Zaandam heeft aan het plaatselUk crisiscomité aldaar een gift ge schonken van duizend gulden. Met 38 tegen 19 stemmen er waren al veel Kamerleden vertrokken is verworpen het vootstel-de visser tot wijziging der Kieswet in dien sin, dat gekozen candidaten die buiten Europa vertoeven op het moment hunner ver kiezing, in plaats van één) voortaan drie maan den zouden krijgen, om hun geloofsbrieven in te zenden. Dit voorstel is een onmlddellUk ge volg van het feit, dat de communist Sardjonö niet op tijd zijn geloofsbrieven kon inleveren, omdat hij in het kamp aan den Boven-Dlgoel zit. Naar het Roosendaalsche dagblad „De Grondwet" onder alle voorbehoud meldt, loopen er geruchten, dat Minister Ver schuur voornemens is af te treden, en dat als opvolger wordt genoemd de heer Dr. Kortenhorst. Wanneer deze geruchten waarheid be vatten, dan komt de heer Jac. Vos Antz in de plaats van den heer Kortenhorst vaar terug in de Tweede Kamer. bQ niet aan muiterij, doch aan minder ern stige handelingen. N.Z. Voorburgwal b h. Spui, A'dam PLATS DU JOUR EN LA CARTE BATAVIA. 13 Oct. (Aneta). De dagvaardin gen Inzake de muiterij aan boord van de ,JDe Zeven Provinciën” zullen Maandag 16 October aan de eerste groep der muiters worden betee- kend. In aansluiting op hetgeen reeds omtrent het verloop en het resultaat van de conferentie te Amsterdam is bericht, word» ons in verband met bet groote belang van de gehouden be sprekingen voor het omroepvraagstuk in ons land van de zijde van bet Staatsbedrijf der P- T. T. nog het volgende medegedeeld: De Bond van Kleinhandelaren in aardappe len, groenten en fruit in Nederland heeft in een dezer dagen te Rotterdam gehouden ledenver gadering een resoluut aangenomen, waarin aan gedrongen wordt op betere contröle op de na leving der steunwet, waarbij de handel is ver tegenwoordigd, op een beperking van het aan tal teeler-handelaars en het vaststellen van mlnimum-prijzen voor groot- en kleinhandel. DAVENTRY, 1554 1.50 Cellorecital vangen. Op ontvangst hiervan merkte de com mandant, kapltein-lultenant ter see Eiken boom op, dat van de pistolen geen gebruik mocht worden gemaakt Indien sich een of Omroeporkest o.l.v. Maurice Ndré. MILAAN. 331 M„ 3 50 Orkestmuziek 5 35 Gramofoonmuzlek 6 35 Gramo foonmuzlek. Met den Katholieken afgevaardigde Hermans stemde de Minister volkomen in, waar deze be toogt had, dat het scheppen van gezonde toe standen in de huisindustrie het voorgenomen verbod van fabrieksarbeid der gehuwde vrouw van een gevaarlijke zijde berooft en daardoor gemakkelijker maakt. Maar Minister SLOTEMAKER stelde dezen afgevaardigde en zijn fractiegenooten blijkbaar gerust door zijn stelling, dat in de huisindustrie de betrokken organisaties zelve geen kans zien, om tot verbetering der toestanden te komen, en dat daarom in dit speciale geval de Staat zich bemoeit met een taak, die in het algemeen - dit geeft de bewindsman volkomen toe geenszins primair de zijne is, maar die der or ganisaties. Bij K. B. zijn thans de artikelen 9, 11 en 14 der Landbouwcrisiswet van toepassing verklaard op suiker. Onder suiker wordt hierbij verstaan alle bjj vervaardiging binnenslands met accijns belaste suiker met uitzondering van melasse en van niet uit al dan niet geïnverteerde sul- ker-oplossingen bestaande stroop. Gedurende het tijdvak van 16 October tot 1 September 1934 is, ongeacht het bepaalde bij of krachtens de Suikerwet 1924, het in voorraad hebben, ver voeren en invoeren van suiker in al dan niet verwerkten staat, slechts toegestaan na betaling bij het in het vrije verkeer brengen van die suiker van een door den Minister van Finan ciën telkens voor een door hem te bepalen tijd vak vaét te stellen bedrag. Van de heffing zijn uitgesloten de voorraden suiker, die ter opslagplaats, met inbegrip van de hoeveelheden, die daarheen onderweg zijn, niet grooter zijn dan 250 K.G. ROME. 441 M. 4.35 Vocaal en instru mentaal concert 8.05 Pianospel 9.10 Gramof oonmuziek. WEENEN. 517 M. 7.10 Rose Walter zingt 9.35 Dansmuziek. Naar wij vernemen heeft de Mi nister van Economische Zaken voor het tijdvak van 16 October tot en met 31 December 1933 het bedrag, bedoeld in art. 2 van het Crisis- suikerbesluit bepaald op 40 ten 100 van de hoofdsom van den ingevol ge de Suikerwet geheven accijns op suiker. WARSCHAU, 1411 M. 1135 Tsjalkof- Icon eert door het Phllharmonleorkest van het 8U opgehaald door het Arthur BEROMUNSTER. 480 M. 6.25 gramo-*" foonmuzlek; 8.40 concert door het omroep orkest. De Tweede Kamer heeft heden met 52 tegen 21 stemmen de wijziging van de Arbeids wet aangenomen, welke beoogt voor den ar beid in broodbakkerijen 5 uur als algemeen aanvangsuur in te voeren. We waren gisteren voorbarig, toen we mededeelden, dat de Kamer zich hiermede toen reeds zonder hoofdelijke stemming vereenigde. De tegenstanders van verschillende roode schakeerlng hebben zich b'ijkbaar niet willen contenteeren met de no titie, dat zij tegen waren. Derhalve was heden nog 'deze stemming noodig. De soclaal-democraat Kupers heeft zijne in terpellatie over de verlaging van den werk- loozensteun toegestaan gekregen. Het is nut tig, dat over het werkloozenvraagstuk de Ka mer thans reeds eens van gedachten wisselt met het nieuwe kabinet. Met de grootst mogeljjke meerderheid alleen de oer-conservatieve plattelander Mr. Vervoorn liet aanteekenen, dat hij te- <en was heeft de Kamer weder een stak toegevoegd aan onze reeds zoo. eerbiedwek kende sociale wetgeving: zonder hoofde- Hjke stemming aanvaardde zij de wet op de huisindustrie. Gedurende de reis ging het onder de offi cieren zeer gemoedelijk toe. De officier van den Marlne-stoomvaart- dienst der derde klasse W. Beets en de offi cier van gezondheid der tweede klasse H. C. Bos zaten voortdurend te bridgen. Op een dag, dat het schip langs Sumatra voer namen de muiters den voorraad gewe ren en munitie op, waarbij bleek, dat een paar geweren ontbraken. De muiters zeiden, dat de officieren die wel zouden hebben ge nomen, waarna bij hen visitatie werd ge houden. Enkele officieren hadden hierte gen bezwaren, maar anderen zeiden: „Laat ze maar". Te Zaandam is Donderdag een zes-jarlg dochtertje van een woonwagenbewoner onder een vrachtauto gekomen en overreden. Het kindje is gisternacht aan de bekomen ver wondingen overleden. Het s.s. ..Westplein" op reis van archangel naar otterdam is Donderdagmiddag in de Baai van Barpvl omhoog gevarep en Wijven zitten. Nader verneemt JDe Telegraaf” hieromtrent dat de „Westplein" van de Scheepvaart Mij. „Mlllingen” te Rotterdam, kort na het vertrek uit Archangel in de Barovlbaal aan den grond is geloopen De kapitein van het schip, de heer N. Ree. seinde dit feit, zonder echter er bij te vermelden, of de boot al of niet schade had op- geloopen. Vrijdagmorgen is weder een telegram ont vangen, waarin alleen werd medegedeeld, dat de positie van het schip ongewijzigd is gebleven. De Barovibaai bevindt zich tusschen Archangel en het loodsbureau. Het is hier bij laag water en ongunstlgen wind vrij ondiep, zoodat alleen schepen met geringen diepgang hier kunnen varen. Evenals in de gevaarlijke vaarwateren aan onze kust worden de schepen ook nabij Archan gel geloodst, zoodat men zeker meent te kun nen aannemen, dat er een Russische loods aan boord is geweest toen het schip vastliep. De „Westplein" meet 4370 bruto ton en is geladen met veel hout, bestemd voor de papier fabricage. Het schip was op weg naar Rotter dam. Gedurende de vaart toonde de oproerige be manning f er tied voor de vlag Toen het rtkader in zicht kwan en de elsch gesteld werd de witte vlag te nijschen werd dit niet serieus opgenomen en gezegd: „Ze doen toch niets. Het is bangmakerij, „T zijn immers officieren aan boord”. Nadat de bom bijna 50 dooden en gewonden had gemaakt sprongefi de officieren dreigend met de revolver in de hand te voorschijn, waar op korporaal Bosschart met ongewilde ironie zeide: „Het is nu niet meer noodig” Voorts is gebleken, dat de luitenants ter zee der derde klasse A. N. baron de Vos van Steen- wijk en R. Ritsema van Eek een paar malen onder hun collega’s het denkbeeld opperden een overval op de muiters te doen. Anderen vonden dit nutteloos. Toch deden de muiters niet erg bloeddorstig. Toen een jong matroos met een geladen geweer zat te spelen en door een verkeerde beweging het schot afging, ontstond onder de muiters een volslagen paniek. De beschouwing van net lange golfgebied gaf tot uitvoerige gedachtenwiseeling aanleiding, waarbij meermalen van sterk uiteenloopends meenlngen blijk gegeven werd. Roemenië, dat gelijk bekend is. te "Luzern de 1875 M. golf toe gewezen kreeg verklaarde het verdrag te Luzern dat door Roemenië onderteckend is. In <Un ge heel te zullen toepaaoen. Nederland, dat dit ver drag niet toekende, deelde mede na 15 Jan. *34 datum, waarop genoemd verdrag In werking treedt, geen afstand van de 1875 M golf te kunnen doen. Hoewel het Roemeensche station nog niet bestaat», ligt bier dus de kiem voor een moeilijkheid, die wellicht t-s-L langs in ternationalen weg tusschen de belde betrokken landen zal moeten worden opgelost. De vergadering gaf echter over eenkomstig het gevoelen der Ne- derlandsche vertegenwoordigers, met algemeene stemmen uiting aan den wensch, dat in een geval als dit de beide staten gedurende de behandeling der aangelegenheid ter bereiking van een oplossing, zich zouden verstaan om zooveel mo- gelijk den bestaanden toestand en de belangen der luisteraars te ont zien. .WEENEN, 517 M. 6.25 populair con cert door Joseph Holzer; 8.20 concert door het Weensche Phllharmonleorkest; 9.45 dansmuziek. Het plan van de muiterij, onder leiding van korporaal Bosschart, werd te Sa bang aan den wal en aan boord tusschen Sabang en Oleh- Leh gemaakt Voor het signaal tot muiterij weerklonk meldde de sergenant-constabel Van Florestln Maar zij moge zich vooral bij deze debatten de woorden herinneren, waarmede eenige we ken gelegen haar president zijn ambt aan vaardde, en beknoptheid betrachten. Want het werkloozenvraagstuk moge een van de belang rijkste problemen zijn van dezen tijd, Jflt wet tigt nog niet de soms waarlijk enorme breed sprakigheid, waaraan de Kamer zich in ver band met dit vraagstuk in de laatste jaren schuldig maakte. Vooral de leiders der frac ties kunnen hier een zeer hellzamen invloed doen gelden. Schalker zij zich DOOS 20 CT.-TUBE 35 en~6Q CT 8.15 morgenconcert; J. A. Hoeks- chr. lectuur; 11.30 13.00 politieberichten; Rhapsodle: 12.30 orgel- - -.^7—t. 3.00 uitzending voor scholen; 3.35 A. J. Herwlg; 3.15 knip cursus; 3 45 rustpoos voor het verzorgen van den zender; 4 uur bijbellezing; 5 uur con cert; 6.30 vragenuurtje; 7 uur pol"’ richten: 7.15 persberichten van hel Chr. Persbureau: 7.30 vragenuurtje; orgelconcert9.00 Ds. J. C. Koningsberger. „Wat hebben wy aan Jezus"? 9.30 Liederen recital; 10.30 Persberichten van het Pers bureau Vaz Dlas; 10.40 gramofoonmuzlek. HILVERSUM. 296 M. 8.00 VARA gramo- föonmuzlek: 10.00 VPRO morgenwijding: VARA 10.15 gramofoonmuzlek; 10.15 Hetty Beck draagt voor; 11.00 orgelspel door Jo- VARA 1015 gramofoonmuzlek: 10 35 Hettv Beek; 11.30 zang en orgel; 12 00 De Noten krakers o.l.Daaf Wins: 2 00 zenderwtsse- llng; 2.30 Karakterstukken door Vara-kleln- orkest o.l.v. Hugo de Groot; 3.00 Voordracht door Numan: 3 20 Vara-kleinorkest o.l.v. Hugo de Groot; 3.50 gramofoonmuzlek; 4 00 Vara-klelnorkest o.l.v. Hugo de Groot; 4.30 Na schooltijd; 5.00 De Flierefluiters o.l.v. Jan van der Horst; 5.35 orgelspel door Cor Steyn: 6.35 Flierefluiters; 6.00 zenderwlsse- llng; daarna trio; 6.30 muzikaal babbeltje door P. Tlggers; 7.10 Dr. H. Peters; Mlcro- benhuters”; 7.30 Weintraubs Syncopatera spelen; 8.00 Herhaling 8.O.8.-berlchten; daarna persberichten van het persbureau Vaz Dlas: 8.15 De barbier van Sevilla” ope ra van Rosalnl: 9.50 ..Het Veiligheidsslot" hoorspel; 10.10 vervolg Barbier van Sevilla: 11.05 gramofoonmuzlek. LUXEMBORG, 1191 M. 7.50 Itallaan- sche avond; symphonic; 8.40 orkeatconcert; 9.20 Itallaansch vocaal concert met orkest: 10.20 orkestconcert. BRUSSEL, 509 M. 12.20 gramofoonm. 1.50 gramofoonmuzlek: 5.20 populair con cert door het radloorkest o.l.v. Franz André; 6.35 gramofoonmuzlek: 7.35 idem: 8 20 con cert door het radlo-orkest o l.v. Franz An dré: 9120 concert door het radlo-orkest oJ.v. Franz André. BERLIJN. 419 M. 7 30 Gramofoon muzlek 1105 militair concert 12 50 Gramofoonmuzlek 3.05 Populair concert o.l.v. Jung 5 50 Gramofoonmuzlek 9.20 Berichten en dansmuziek. De ciislszulvelcentrale maakt bekend, dat voor de week van IS tot en met 31 October de prijs van bet crlsisbotermerk op 90 cent per K.G. en die van de voerverovérgunnlng voor bultenland- sche boter op f 1.— per K.G. is vastgesteld. HAMBURG. 372 M. 12 30 Concert door het kleine Noragorkest o.l.v. Gerhard Maasz 2 20 Populaire muziek populair concert. LANGENBERG, 472 M. 1120 Concert 12 35 Muziek 3 20 Vesperconcert door het groote orkest van den West-Dultschen omroep o.l.v. KUhn 5.40 Gramofoon muzlek. Aan den vooravond van de behandeling van de zaken der muiten door den Zee- krijgsraad te Soerabaja publiceert de ,Java- Bode” mededeelingen over de houding der officieren van de „De Zeven Provinciën” vóór en tijdens de muiterij aan boord van dit echlp. Bet blad merkt op, dat reeds ter reede van Soerabaja van den Marine-commandant een telegrafische waarschuwing was ont- De verdeeling der golflengten tusschen 500 erf 1 Sfl» Kp/s <600-«200 M Ir WOoeis* dese te Luaem was aangenome*. bleek in het alger meen geen, beswaar op te rfveren. Ook Neder- t land zegde toe, deze verdee*lng. wat de Hilver- sumsche zender betreft, te zullen toepa'sen. zonder daarmede verdere verplichtingen te aanvaarden Dezelfde beslissing werd yenomen betreffende de golflengte van 300 tot c00 Kp/s (1000—600 M.i, aangezien deze met medewerking van de mobiele en niet openbare diensten was tot stand gekomen, welke laatste diensten op deze vergadering niet vertegenwoordigd waren. voorstel, dat het alleen reeds déérom verworpen diende te worden. De heer BOON merkte te. recht op, dat het volk van „Indonesië" wel de gelijk vertegenwoordigers naar het Nederland- sche parlement kan zenden. Mits ze maar niet aan den Boven-Dlgoel zitten I Kan een katholiek nog geïnterpel leerd worden ever den jammer van den oorlog? Een lezer die ons een der vele brieven schreef welke we dage-' lijks ontvangen, vraagt onze mee- ninc over den oorlog naar aanleiding van onze bespiegeling over „geeste lijke ontwrichting” en „meer levens vreugde”. Oorlog is altijd een gruwel, een jammer. Zelfs de gerechtvaardigde oorlog, uit noodweer, uit afweer ge boren, is, hoe gewettigd ook, een ellende voor de getroffenen. We la ten natuurlijk roovers en moorde naars niet rustig ons huis binnen gaan en zorgen daarom voor goede sloten, voor doeltreffende bewaking. Maar op het voorbeeld des Pausen richten alle weldenkende katholieken zich tegen den oorlogsgruwel. Over het toegezonden artikeltje uit „De Katholieke V~ouw” laten we ons in de long room, dat uit de verlaat-rol-kist mu nitie was ontvreemd. Dit bericht werd een oogenbllk later door den luitenant ter zee Rey- nierse bevestigd. Hij voegde aan deze mededee- ling toe, dat de officieren de pistolen moesten er gestolen was kon niet worden nagegaan, daar de inventarislijst niet bij de hand was. De officieren snelden naar hun hutten, doch aangezien de patronen voor de pistolen gebor gen waren In dichtgesoldeerde doosjes kon de bewapening niet zoo snel geschieden. Daarop klonk het fluitsignaal, waarmede de muiters in actie werden gebracht en dat van te voren was afgesproken. -- Den officieren werd door de muiters aange zegd, dat zij zich rustig hadden te houden en zich naar het achterschip hadden te begeven, waar zij moesten blijven. Het blad gaat dan voort: „Geen der officie ren heeft zich verzet; en hoewel zij voor des nachts 1 uur, het tijdstip waarop het schip weg voer, wel over geladen pistolen beschikten, is ook geen enkele poging beproefd om tegenover de muiters op te treden. De officieren zagen af van het verzet, waar toe zij verplicht waren, omdat dit toch niet zou hebben gegeven in verband met de getalsterkte van de muiters. De luitenant ter zee der derde klasse A. N. ba ron de Vos van Steenwyk was bij het uitbreken van de muiterij in de radlo-hyt, vanwaar hij eerst Soerabaja, daarna Schevenlngen opriep, met het verzoek Soerabaja van het uitbreken van de muiterij op de hoogte te stellen. Op dat oogenbllk naderden Bosschart en Pa- radja (twee der hoofdlelders) den seinenden officier in de radio-hut, waarop korperaal Bos schart dezen opdroeg heen te gaan. Luitenant ter zee De Voa van Steenwijk, die gewapend was met een geladen revolver, dreig de den muiter even, doch toen hij zag, dat meerdere muiters kwamen, ging hij gewillig mee. Ook hier dus weer geen spoor van verzet, of van een ernstige poging de muiterij in het begin te smoren. Nadat het muitende schip van de reede was weggestoomd, kregen de officieren van de mui ters het bevel om zich in de long room te ver zamelen, teneinde aldaar een deputatie te ont vangen. Hoewel de luitenant ter zee der derde klasse, J. G. Stegeman, daar aanvankelijk tegen was, werd de deputatie der muiten ontvangen en te woord gestaan. Korperaal Bosschart sprak namens de Euro peanen. terwijl Paradja namens de Inlanders het woord voerde. Beiden deelden mede, dat de muiters geen van Warschau o.l.v. Dolzyckl 1 40 Gra mofoonmuzlek 2.40 Populair concert 3.50 Gramofoonmuzlek 7.20 Populair concert door het omroeporkest o.l.v. 8t. Nawrot 9.45 Dansmuziek. BEROMUNSTER, 460 M. 3.20 Gramo foonmuzlek 5.50 idem 6.25 Gramo foonmuzlek. Vrijdagmiddag geraakte liet vier-jarigo kindje van den eendenhouder J. Steur te Vo lendam bij het spelen in de sloot nabij De communisten, waarvan behalve de voor steller ook SCHALKER en EFFENDI spraken, drukten met hun redevoeringen zóózeer een «tempel van gelegenheidswetgeving op dit Hl IZEN, 1875 M. 830 NCRV Morgen wijding KRO 9.30 Gramofoonmuzlek 10.30 Hoogmis 12 uur Mlddenstands- kwartlertje 12.15 Weensch Radio-octet o.l.v. Dita Schmetterllng 2 uur D. Bont: Godsdienstonderricht 2.30 KRO-orkest o.l.v. Johan Gerritsen 3 uur Concert uit Breda 4 uur KRO-orkest o.l.v. Johan Gerritsen 4.30 Ziekenhalfuurtje NC RV 5 uur Gewade gramofoonmuzlek 5.30 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te We- meldinge KRO 7.45 Voetbaluitslagen 7.50 Pater Zuure ..Zingen en zeggen van een negervolk” 8.45 Persberichten van het Persbureau Vaz Dlas 8.50 Haagsch Strijkkwartet 9.10 Gramofoonmuzlek 9.25 Haagsch strijkkwartet 9.55 Gramo- foomuzlek 10.10 Persberichten van het Persbureau Vaz Dlas 10.15 KRO-orkest o.l.v. Johan Gerritsen 10.40 Epiloog door klein koor o.l.v. Jos. H. Plekkers. HILVERSUM. 296 M. 8.30 Postduiven- berichten en voetbalmededeelingen 8 32 Tulnbouwhalfuur door S. S. Lantlnga 9 uur Orgelspel door Johan Jong 9.20 r Gramofoonmuzlek 9.40 Relnler Bresser, cello en Johan Jong, orgel. VPRO 10 uur Morgenwijding 12 uur AVRO Tijd sein en filmpraatje door L. J. Jorodann „Anno ’0” 12.30 Concert door Hans Schnldler en zijn orkest 2 uur Boeken- halfuurtje door dr. P. H. Ritter: ..Hoe ons Land verschijnt in de recente huitenland- iche litteratuur” 2.30 Aansluiting met het concertgebouw te Amsterdam; orkest o.l.v. Pierre Monteux; solist: Samuel Dush- kin 4 uur Gramofoonmuzlek 4.45 Sportuitslagen van Vaz Dlas VARA 5 u. Klnderuurtle 6 uur Vara-orkest o.l.v. Hugo de Groot 6.50 Uitzending voor den Bond van Handels- en Kantoorbedienden 7.10 Operettemuziek o.l.v. Hugo de Groot AVRO 8 uur Tijdsein en Nleuws- en sportberichten van het Persbureau Vaz Dlas 8.15 Concert door het omroep orkest o.l.v. Albert van Raai te. Solisten: Helene Cals, sopraan en JosephSzigeti, viool 9.10 Gramofoonmuzlek 9.30 Con cert door het omroeporkest o.l.v. Albert van Raalte 10.15 Gramofoonmuzlek 10.30 Dansmuziek 11.30 Gramofoonmuz. LI XEMBI RG, 1191 M. 7 50 Engelsche avond; symphonic van Mendelssohn 8.40 (Itallaansch! orkestconcert rettemuzlek; o.a. Dollarprlnzes. BRUSSEL, 509 M. 10 20 Concert door het kleine orkest van het N.I.R. o.l.v. P Leemans 11.20 Gramofoonmuizek 12.20 Populair concert «door t radlo-orkest o.l.v. Karei Walpot 1.30 Concert 5.20 Dansmuziek 6.35 Gramofoonmuzlek 8 20 Concert door het Radlo-orkest o.l.v. Karei Walpot 9 20 Concert omroep-symphonleorkest oJ.v. Meulemans. kwaad in den zin hadden en niet voornemens waren van wapens gebruik te maken. Een der oudere officieren bleek volstrekt niet gestemd te zijn voor verzet. „Alles moest”, zoo zeide deze officier, jsoo soepel mogelijk verloopen”. Toen de muiters uit de radio-berlchten ver namen, dat zij in Holland en in Indië voor communisten werden aangezien, tiesloot de meerderheid der muiters zich weer onder de officieren te stellen, den commandant aan boord toe te laten. Hiertegen verzette zich Kawlla- rang, die de ,X>e Zeven Provinciën" bestuurde. Door dit verzet Is men op het plan om zich weer onder de officieren te stellen, teruggeko men. KAU’MiBORG. 1153 M. 11.20 Louis Prell’s orkest 120 Gramofoonmuzlek 1 50 Accordeonmuzlek 2 45 Omroepsym phonleorkest o.l.v. prof. Nlko’.al Malko 7.20 Pianotrio 9.15 Ooeretteconcert 10.10 Dansmuziek. In den nacht van 12 op 13 October van het vorige jaar was het stille Mijdrecht het too- neel van een overval, welke gepleegd werd op een oude, alleenwonende caféhoudster ’s Nachts te ongeveer één uur schrok zij wakker, doordat twee mannen zich in haar slaapkamer bevonden- Door bedreigingen wisten zij de oude vrouw te bewegen hun geld te geven. Er werden twee personen gearresteerd Een van hen legde voor de Utrechtache rechtbank een volledige bekentenis af; ook verklaarde hij samen met den tweeeden verd. den overval t^ hebben gepleegd. De Utrechtsche rechtbank veroordeelde het tweetal ieder tot drie jaar gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. Vrydag werd de zaak in hooger beroep voor het Amsterdamsche hof behandeld. Ook hier ontkende een der verdachten. Een inwoner van Mijdrecht had zoo ver klaarde hij eenige uren voor den overval met de verdachten gesproken. Zij hadden hem toen gevraagd, of de caféhoudster er nogal warm bijzat. De procureur-generaal mr. A. baron van Ha- rinxma thoe Slooten achtte het bewijs geleverd. Tégen den .xompagnon” ’lachte spr. vier Jaar gevangenisstraf, tegen den verd. die bekende, requireerde hij bevestiging van het vonnis (drie jaar). Arrest 27 October. M. 12 50 Concert 3.20 Gramofoon muzlek 3 30 Concert 3 50 Concert door het Gerehom Parklngton Kwartet 6.50 Concert door het Bross strijkkwartet 7.50 vocaal concert 9.25 koor 10 50 epiloog. PARIJS EIFFEL, 1445 M mof oonmuziek. PARIJS. RADIO. 1735 M. 8.85 Gramo- foonmuriek 13 50 Gramofoonmuzlek 1.50 Populair concert 3 20 Pqptilalr eon- cert 6 50 Gramofoonmuzlek 8 20 Po pulair conc. 8 20 Mu'lc Hall prnvnunm» de ouderlijke woning. De moeder, die het on geluk zag gebeuren, begaf zich direct te water en haalde de kleine eruit. Het kind bleek reeds bewusteloos te zijn. Dokter Wevers, hoewel spoedig aanwezig, mocht er echter niet 1“ slagen de 1 e vens gees ten op wekken. Voor Nederland voorshands deze: Met 15 Januari 1934 wordt de HUversum- sche zender op 995 Kp's <3015 M.) afgestemd in plaats van op 1013 Kp/s (296J Ml. Indien, wat de lange golven betreft, voor 15 Januari 1934 aan ons land geen aannemelijk voorstel wordt gedaan, blijft de Huizer zeiler KALUNDBORG. 1153 M. 11.30 strijk- orkest o.l v. Harald Andersen* 2.50 omroep orkest o.l.v. Launy Gröndahl; 8.20 omroep orkest o.l.v. Fritz Mahler: 9.35 gramofoon muzlek; 9.50 kamermuziek. BERLIJN. 419 M. 3.50 populair con cert; 9.20 berichten en dansmuziek. HANIBURG.372 M. 10.50 concert door mofoonmur’ek: 3.20 concert. 5 20 t?ramo oi- v. Otto Ebel von Soseh; 11.50 vervolg concert; 12 40 ponulalre muziek; 130 gra mofoonmuzlek: 3.20; concert! 5.20 gramo foonmuzlek 7.20 concert door het Phllhar- monieorkest van Hamburg o l.v. Pa pet; 9.30 populair concert door een orkest van werk- looze musici te Kld o.l.v. Hans Dörlng. LANGENBERG, 472 M. 11.20 Dooulalr concert door het orkest van den Westdult- schen omroeo o.l.v. Kühn: 12.55 gramofoon muzlek; 10.00 gramofoonmuzlek; 11.20 gra mofoonmuzlek. BA VENTRY, 1554 M. 12.20 orgelconcert I. 05 concert door het Western Studlo-orkest o.l.v. Frank Thomas: 1.50 gramofoonmuzlek; 3.20 gramofoonmuzlek; 4.20 sonate-recital; 4.50 concert door het Schotsche Studio-or- kest oJ.v. Guv Dal nes; 10.20 concert door het Leslie Bridgewater Kwintet Oranla; II. 20 Jack Jackson en zijn Band;. PARIJS, Eiffel 1446 M. 7.50 concert oJ.v. E.^Flament; 8.35 vervolg concert. PARIJS R. 1725 M. 8 05 gram.-muz. 12.20 Idem; 7.40 gramofoonmuzlek; 830 kamermuziek. MItAAN. 331 ‘M. <30 orkestrauélek; 7 uur gramofoonnluziek: 7 35 Idem, 8.35 Ita- tnermuMek; 9 50 dansmuziek. ROME, 441 M. 4.35 vocaal en instru mentaal concert; 7.25 zangvoordracht; 8.05 gevarieerd programma. De toestanden in de huisindustrie mogen niet meer zoo ten hemel schreiend zijn als vijf en twintig jaar geleden, toen te Amsterdam op eén tentoonstelling de gruwelijke ellende van de arbeiders in deze bedrijven werd gede monstreerd Jhr. RUYS DE BEEREN- BROUCK hield toen een rede, waaruit thans nog de soclaal-democraat KUPERS met in stemming citeerde ook nu nog zijn er in deze industrieën mis standen, die zoowel voor de arbeiders als voor de consumenten van de in deze bedrij ven vervaardigde of bewerkte producten tehadelifk zijn. De „Huisarbeidswet” nu schept de moge lijkheid. dat in tak ken van huisindustrie, waar door de in te stellen Huisarbeids- tommissies buitenge woon lage loonen worden geconstateerd, door de Overheid minlmumloonen worden vastge steld. Een bepaalde procedure is daardoor in de wet gelegd. Daarnaast zijn er bepalingen geschapen, waardoor huisarbeid slechts zal worden toegelaten, Indien aan verschillende eischen van socialen en hyglënischen aard vol daan la Waar, uitgezonderd de heer Vervoorn, heel de Kamer zich met deze wet accoord verklaren kon, was er van eigenlijk debat weinig sprake. De antl-revolutionnair AMELINK, de vrijzin- nig-democrate Mevrouw BAKKER NORT, de Katholieke afgevaardigde HERMANS, de so claal-democraat KUPERS en de Chrlstelijk- --zij allen juichten dit ms sociale recht van harte toe. De heer VERVOORN in werkgeverskringen ten plattelande zit toch nog veel stevig conser vatisme gaf blijk, het voorstel niet- eens goed doorgrond te hebben. Voor de klee- ding- en sigaren-in dustrie gaf hjj de be hoefte aan deze rege ling toe, voor andere takken van huisnij verheid de meer agrarische ontken de hij haar. Maar had hU dan niet gelezen, dat het ontwerp alleen mogelijkheden tot ingrijpen schept en dat die mogelijkheden geen werkelijkheid zullen wor den déAr, waar ingrijpen ongemotiveerd is? De liberaal VAN KEMPEN heeft nog een mo ment in de vaststelling van minlmumloonen een gevaarlijken eersten stap naar toonzetting-van overheidswege gezien. WARSCHAU, 1411 M. 7.30 .Feppln*” operette van Robert Stolz; 11.06 dansmu ziek. nief uit. Wij zouden het „anders" ge schreven hebben. Maar het is de bede van eiken katholiek oorlog te voor komen. Behoeft dit nog gezegd na alles, alles wat in dit blad tegen den oorlog geschreven is? Het blijkt noo dig, daarom het nog eens herhaald. L Frappez, frappez toujours! Door het schrikken van een paard heeft op den weg van Nieuwveen naar Uithoorn een ernstig ongeluk plaatsgehad. Een kleinzoon van de wed. van Rijn uit Nieuwveen zou zijn grootmoeder met een tent wagen naar Uithoorn brengen. Ter hoogte van de woning van den landbouwer v. d. Vaart schrok het paard echter van een of ander voor werp op den weg, waardoor het begon te stei geren. Het gevolg was, dat de wagen kantelde en op de berm van den weg terecht kwam. De koetsier wist tijdig van het voertuig te springen, zoodat hij er zonder letsel afkwam, maar de 83-jarige mej. Van Rijn bleek bekneld te z(Jn geraakt. Nadat men haar met veel moeite uit den wagen Tiad bevrijd, bleek, dat zij door glasscherven ernstig was gewond en ook inwendige kwetsuren had opgeloopen In zorgwekkenden toestand is zjj, nadat haar bet H. Oliesel was toegediend, naar het zieken huis te Leiden overgebracht. is —hij i betoogde bovendien, dat zelfs onder de huidige wet Sardjo- no in de Kamer had kunnen komen, als hjj maar tijdig domicilie in Nederland gekozen had. En mr. Joekes achtte de wijziging thans niet urgent. Er zal in de komende ja ren allicht nog eens aan de Kieswet ge schaafd moeten wor den. En dan kan ook in deze leemte worden voorzien. Wat ons bij de stemming zeer verwonderde, is het feit, dat Mr. WESTERMAN zijn stem aan het vcorstel gaf. Wij hadden van den man, die bij 'het afleggen van de beloften van trouw aan de Grondwet door Schalker en Effendi striemend vroeg, of zjj zich niet schaamden, niet verwacht, dat hij een Initia tief van deze zijde stemmen zou. Vrijdagmorgen werd uit het Spul te Ouden- bosch, grenzende aan den tuin Elisabethgesticbt aldaar, het lijk vvb>-*— van mej. A. V., dienstbode in het Gasthuis aldaar. HUIZEN, 1875 M. 8.00 NCRV schrift lezing en meditatie; C.'.Z 10 J0morgendienst door Ds. ma; 11.00 lezen van gramofoonmuzlek; i 12.15 Hongaarsche concert door Jan Zwart; 2.00 voor scholen; 2.35 A. J. r-_ cursus; 3.45 rustpoos voor het verzorgen van uur politiebe- it Ned. 8 uur Koningsberger 6.30 vragenuurtje;

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6