r op tei VOi dei bai int gel An Ha I Al Tweede klassers DOSS I-ALW. FORWARD 2-4 Z.P.C. I—THE VICTORY I 3—1 KINHEIM—A.F.C. 5—0 Brabants hoofdstad WILSKRACHT II—V.V.A I 3—6 V.V.AHERCULES 2—3 Een schoolboek over Den Bosch ZWEMMEN NIEUW WERELDRECORD BLAUW WIT—EDO 3—1 PAARDENSPORT COURES OP DUINDIGT O.V.V.O.—D.W.S. 2—3 KEGELEN STEDENWEDSTRIJD SPARTAAN—BLOEMENDAAL Genève sedert 1530 K.N. V. B. Tweede klassers gt. A.D.O.—VITESSE H.R.C.—ALC. VICTRIX 1—3 VELOX—B.F.C. 3—1 Z.V.V.—W.F.C. 6—0 's-HertoÈenboschDe koebel van de Kathedra le Basiliek GEEL-WITI—SANTPOORT II an T.O.G.—D.O.S. O-U Voorsprong van Haarlem op Amsterdam ZEEBURGIA-WEST-FRISIA 2-1 MAANDAG 16 OCTOBER D.H.V.B.-UITSLAGEN WIEL i RIJDERS I Uw Ma Afdeellng Noord a 3—6 53 ge- Oemeentewapen van Bakel. 17 een dreef O) erg kreeg voorkwam voorloopig doelpunten. J. L. 8= de 7^ waar- was het V. V. A.-doel. succes. Ook V. V. ^ÊL>backs te bren- conditie zijn, ■ijen voor W. waar- t te- I kei ckt nie vrii dui ser in een dui dru van E nig, pur selc en onb Dai erb hol< ven en décl blljl Mei mei was het tooi Hike aan mar Voo had allei de i rien plan gerd acht bede rend boos merl die i had op geef moe. Oi kend Cas; lijke vern macl en druk sprei ver sprei mees stelll nom. zend zag en l nige He was houd by i kreet man, kwar tUdlf bet voelt Quar zijn acht, gen zette gezel nasti met de e< Mr. deed alles van. To «lag. Euro waar den wacb op d laten Het i door Dei en v< ■ten aan i over is eei gezin Dei •chen juffrt den 1 Van •Ju het c verin: Ik op ve er ee wachi ken te Als vanouds heeft Velox van de Bussum mers een zeer sterken tegenstand ondervon den en in de tweede helft, toen de stand 21 was, zag t er naar uit, dat een gelijk spel lang niet tot de ononmogeiykheden behoorde, waar door de geel-zwarten het eerste punt zouden verliezen. Er kwam nog bil, dat Velox speelde met een invaller voor den middenvoor Llth, hoewel juist deze t was. die tegen het einde met een kopbal de overwinning tot een feit maakte. Na een eenlgszlns weifelend begin werd het al spoedig een zeer vlugge strijd, en na korten tijd wist Hettinga een goeden voor zet al koppende te benutten en aan de gast- heeren de leiding te geven. Deze voorsprong werd vergroot, toen Velox een penalty kreeg H. R. C. en Niettegenstaande A.F.C. in het veld zeker niet de mindere was van Kinheim, kreeg zij een flinke nederlaag te pikken. Het verschil tusschen beide elftallen was hoofdzakelük het verschil in keepers. Bij Kinheim stond Bruyven een uiterst betrouwbaar partijtje te keepen en hield er een groot aantal zeer moeilijke schoten uit. Bij A FC. daai en tegen was keeper Dorlas allerminst be trouwbaar. Michel Sr. profiteerde hiervan reeds spoedig; toen hij een bal liet vaHen schoot ny in het verlaten doel; even later maakte hy een nog grooteren blunder toen hy een bal. we«xe achter had gegaan, hield en weer liet vallen. Ook nu schoot Michel Sr. in het verlaten doel, 20. A.F.C J let in het veld soms keurig werk zyn; vooral de spil Nesker was buitengewoon op dreef. Voor het doel waren ze echter niet echter niet vlug genoeg om Druyven te passeeren. De aanvallen van Kinheim waren ncel wat gevaar lijker. Teen dan ook de linkerwing er van door was en een goede voorzet volgde, kogelde Mi chel Jr. Ineens onhoudbaar in, 30. Met dezen stand brak de rust aan. Na de rust was Kinheim het meest aanvallend, doch A.F.C. gaf zich nog niet gewonnen. De Klnhelm-achterhoede liet zich echter niet pes- seeren. De aanvallen van de Velsenaren waren heel wat gevaariyker. Het duurde toch nog 20 minuten voordat Kinheim zyn voorsprong ver grootte. By een aanval op het AF-.C.-doel volgde een schermutseling. Een back wilde wegtrappen doch Oroeneveld zette zyn been er voor, zoodat de bal in het A.F.C.-doel verdween, 40. Wilskracht wint den toss en verkiest tegen wind in te spelen. Direct ontwikkelde zich een snel op en neer gaande stryd met geiyke kan sen. By een der V. V. A.-aanvallen maakt de W.-spil hands in het beruchte gebied en uit de toegestane penalty neemt V. V. A. de lei ding <01). Niet lang daarna echter weet Spie- kerman met een scherp schot de partyen op geiyken voet te brengen (11). Het biyft een aantrekkeiyke stryd en beurtelings verkeeren de beide doelen in gevaar. Dan echter volgt »er voor Wilskracht een inzlnkingsperiode. waar van V. V. A. handig profiteert, want uit een free kick weet zy de leiding te nemen. Vlak daarop is te laat uitloopen van den W.- keeper oorzaak van het derde doelpunt <131. Wilskracht valt heftig aan. doch heeft geen succes, mede door weinig geluk by het schie ten. daar paal en lat den V. V. A.-keeper eenige malen te hulp komen. V. V. A. weet voor rust nog den stand op 14 te brengen uit een fraaien voorzet van rechts. Direct na thee weet W. den achterstand te verkleinen als de V. V. A.-keeper een schot van den W.-r.-binnen laat glippen (24). Aange- moedigd door dit'succes gooit W. er een schepje op en belaagt eenigen tij voorloopig echter nog zort A weet het niet verder fl gen, die in die periode ii Vry onverwacht weet dan J. Vei Je scoren en brengt den stand op 3—4. Dan be gint V. V. A; het gevaar in te Zien', wat voor haar aanleiding is het spel geheel in handen te nemen en door twee mooie doelpunten van resp. Kaar r. en l.-buiten, den stand op 36 te brengen. Met dezen stand komt ook het einde van een prettigen wedstryd. die voor V. V. A. een volkomen verdiende overwinning opleverde. buitengewoon laks, eenmaal Heemskerk eindstand 74 wordt. Het is den Zebra’s wederom gelukt te win nen. al ging het ditmaal dan ook niet zoo ge- makkeiyk. Wel hadden zy met rust reeds een voorsprong van 1 punt, maar kort voor de her vatting deed E. D. O. dezen te niet. Toen ging het er dus om en dank zy een bal uit een vrijen schop, die van een E. D. O.-er van richting veranderde, kwam BL-Wit vry fortuiniyk voor de tweede maal aan de leiding. Toch was deze hernieuwde voorsprong nog geenszins voldoende en het had een haartje gescheeld of de Haarlemmers hadden nog een gelyk spel, hetgeen zy zouden verdiend heb ben, of misschien zelfs wel een overwinning uit de wacht gehaald. Er waren tenminste het laatste kwartier kan sen te over. BI. Wit benutte een ervan echter beter en dus kwam de uitslag met 31 voor de Zebra’s. Bovendien is het geluk ook niet op hunjiand. Na een kwartier neemt de thuisclub het spel weer in handen en volgen nog vier doelpunten, respectieveiyk van Van Dyk, Van Marie, Storm - zand en Van Marie (8—0). Z. V. V. heeft daardoor bewezen van de beide Zaansche 2e klas clubs de sterkste te zyn, al hebben zy wel meer gekregen, dan waarop zy naar verhouding recht hadden. Z. V. V. begint met den wind in het voordeel en slaagt er in in deze periode de leiding te nemen door een schot van G. van Dyk, welken voorsprong v. Marie weet te vergrooten door een keurigen kopbal uit een voorzet van v. Dyk (2—0). Na de rust schynt het of de blaadjes omge- Inplaats van den heer N. de Groot, die op 1 appèl ontbrak, heeft de heer Gaspari dezen wedstryd tot tevredenheid gelefd. Nadat de eer ste snelle Forward-aanvallen zyn afgeslagen, 9 blyft X spel eenigen tyd op het middenved. waarna de «thuisclub geleidelyk aan meer in den aanval komt. Juist als in deze periode een goal voor Doss verwacht wordt, doelpunten de gasten door C. Hart, uit een snellen aanval tengevolge van een misverstand in de achter hoede. De Dossers trachten het verloren terrein te heriwinnen en dwingen de bezoekrs geruimen tyd tot eén defensieve houding. Forward heeft In deze periode het geluk aan hare zyde als meerdere malen den bal, onbereikbaar voor den keeper, juist langs den verkerden kant van den paal gaat. Na twintig minuten ontstaat o.i. een dubieus handsgeval in ’t strafschopgebied by Forward. De oegewezen elfmeterschop wordt on houdbaar door Brouweer ingeschoten. D.O.S.S. blyft sterker, maar het binnentrio ziet geen kans de resolute defensie der gasten te passeeren. Kort voor de rust zien de gaste nen hunner doortastend snelle uitvallen na fraai spel met een keurig doelpunt van C. Hart beloond. Na de thee geruimen tyd hetzelfde spelbeeld D.OSS. houdt het spel te klein, terwyi de gas ten met succes het spel open houden. Niette genstaande D.O.S.S. in het veld het meest aan vallend is, vergroot Forward de voorsprong, we derom door een verkeerd bgrypen in de D.OS.S.- defensie. Forward heeft nu het beste van X spel, maar thans is het DOSS. dat door een hard schot van Obee den achterstand verkleint. De hoop op een gunstgi resulaa herleef nu by de roodwitten maar Forward weet zich 10 mi nuten voor tyd, door een vierden treffer van C. Hart, definitief «veilig te stellen. De Alkmaarders hebben in den regel in Den Helder weinig succes kunnen boeken, maar het is hun nu toch gelukt een 31 overwinning op de Heldersche Racers te behalen. Er stona een stevige wind en voor de rust hadden de H. R. C.-ers het voordeel daarvan. Gesteund door den wind waren zy meerendeels in den aanval, maar de Alcmaija achterhoede verde digde stug, zoodat succes uitbleef.» Al waren de aanvallen van Alcmaria niet zoo talryk, zy waren gevaariyk en een dezer aanvallen had succes, 01. Geducht kwamen de Racers nu opzetten en ter, de linkervleugel plaatste den bal rechts. Burgers zag deze kans direct. achterstand geprikkeld tot nog grooter activi teit, en eer de rust aanbrak, hadden zy door den rechtsbinnen den achterstand verminderd tot 3—1. Vol goeden moed werd de tweede helft door de B. F. C.-ers Ingezet, waarby hun enthousiasme de meerdere technische vaardig heid van Velox te niet deed. De aanvallen en gevaariyke momenten voor belde doelen wis selden zich snel af en langen tyd spande het er ten zeerste, daar men met reden den geiyk- maker kon verwachten. Eenige minuten voor het einde slaagde de invaller-middenvoor er in, met een goeden kopbal den stand op 31 te brengen. Wel deden de gasten nog een paar fanatieke pogingen, om den Velox-doelman te verschalken, maar het gelukte niet. De eind stand werd 31, waardoor de geel-zwarten zich aan den kop van de ranglijst hebben handhaafd. De Deensche zwemster Else Jacobsen heeft onder offlcleele contróle een nieuw wereldrecord op haar naam gebracht op de 200 yard school slag in den tyd van 2 min. 495 sec. Het oude record bedroeg 2 min. 50.4 sec. Tweede werd de Zweedsche zwemster Isberg in 2 min. 57 sec. Een destyds door mej. Isberg gemaakte tijd v. 2 mln. 49 9 sec. kon niet als record worden er kend. Res. 3e klasse E Gez. Vier RKAV 3 100 WA 3Wllskr. 3 31 F St. Mart. 2 n de October-aflevering van „Het Schild” schrijft J. Lammertse Lz. een kort, zeer zaakryk, opstel met de titelvraag .Hoe werd Genève gereformeerd?” Hy geeft daarby het volgende historische beeld van de stad sedert 1530, die als het ware pasklaar was voor het optreden van Calvyn. „De geschiedenis der stad is kort, maar be- teekenisvol. Julius Caesar (100-44 v. Chr.) ken de haar al als een kolonie van de Keltische Allobrogen. Hy maakte er een Romelnsche ne derzetting van. Bourgondië beschouwde haar daarna als zyn bezit en sedert 1232 was het een Duitsche ryksstad. Doch Savoye was er ook nog en reeds vanaf pijn. 1400 wilde het graag het mooie Genève in zyn bezit hebben. In 1530 eindeiyk waagt de graaf van Savoye de stad te belegeren. Dat is hem niet meegevallen. Er ontstond in de stad een antl-Savoyaan- sche beweging en die manifesteerde zich in een stryd tegen den bisschop, Pierre de la Beaume, die zich met den hertog van Savoye verbonden had. De opzet, de grond van Önève’s stryd tegen den bisschop is dus een politieke. Willem Farel en Peter Vlret begeesterden die actie. Toen de graaf van Savoye zich om de stad légerde met zyn mannen, bemerkte hy, dat de burgers der stad zich met de Freiburgers en Berners verbonden hadden. Dat deed hem de zaak verloren schynen. De Raad van Genève nam eigenaardige be sluiten om den bisschop te treffen- üit dien hoofde werd afgekondigd, „dat geheel Genèvft „naar den Woorde Gods” zou leven; de bis schop werd verbannen (daar was het allereerst om te doen), doch in het geheim werd de H. Mis evengoed opgedragen. Ds. J. H. Landwehr, de bekende gereformeer de kerkhistoricus, erkenderonduit: „Reforma tie beteekende voor de Geneefsche burgery al lereerst en allermeest: vryheld tot losbandig heid” (Chr. Ene. I, 407; breeder: J. Lammertse Lz.: „Calvyn en Calvinisme”, dl. I, 2 d.). De „reformatie” was hier in principe en in praxi revolutie. De protestantsche historicus dr. R. Stabelln meent dan ook zeer terecht, dat deze WA 4 9—0 Zwal. 3The Vlet. 3 4—3 GOr. Zw. 3— Wllskr. 4 4—3 Des 2Gez. Vier 3 21 SVP 2—St. Mart. 3 22 H Santp. 4 TYBB 3 63 8JC 3—Cone. 2 45 HBC 4BSM 2 09 I TYBB 4 Foreh. 2 10 4e klasse BOda 1—St. Pancr. 2 71 NVA 2—NEA 3 C RWT> 2 Lelden 3 21 D WF 1TYBB 5 40 DBS 3Cone. 3 1—0 Res 4e klasse H Does 3The Unity 3 33 WA 5ZPC 2 - De Meer 4 SVO 2 22 I RKAV 4Doss 4 13 Wllskr. 5 St. Pancr. 3 63 St. Mart 4 Const. 3 K Zwal. 4ZPC 3 11 Gez. Vier 4 Oda 2 3 L Geel Wit 4 V. Nispen 3 33 Vog.zang 3 TYBB 6 42 Afdeellng Zuid le klasse E DHL 2—Exc. 2 32 Z. P. C. verschynt met 2 invallers, terwyi Victory 1 Invaller heeft. Deze wedstryd heeft een zeer spannend verloop gehad. ZP.C. trapt af maar Victory neemt direct den bal over en bestookt de Z.P.C. achterhoede met zeer snelle open aanvallen. ZPC. weet echter doelpunten te voorkomen. Na een half uur spelen weet Z.P.C. den keeper van Victory uit het doel te lokken en de rechtsbinnen scoort met een mooi schot. 10. Daarna is Victory weer aan het woord, maar de Z.P.C.-keeper, die vandaag een zeer goeden dag had, weet alle balen uit zyn doel te houden. Rust: 10. Na de rust heeft Z.P.C. wind mee. De eerste aanvallen zyn voor Victory, daarna gaat het spel weer geiyk op. Na 20 minuten weet Victory echter op een fortuinlyke wyze gclyk te maken 11. Z.P.C. laat het er niet by zitten en weet 10 minuten daarna weer te scoren door den midvoor, die een voorzet van links Ineens in trapt. 21. HetzelfcV spelletje herhaalt hy even daarna weer en het is 31, waarby het blyft. De eerste 10 minuten waren voor de Utrech« tenaren. welke een goed sluitend spel te zjen gaven. Het duurde echter nog 10 minuten voordat Schreuder kans zag D. O. S. met goed schot de leiding te geven (01). De thuisclub begon toen beter te spelen en ondernam verscheidene goede aanvallen, doch de afwerking liet te wenschen over. Boven dien bleken de D. O. S.-backs zeer goed op dreef te zyn. Nog voor de rust vergrootte D. O. S. uit een der vele aanvallen door du Mortier den voorsprong (02). Met dezen stand brak de rust aan. Ook na de rust bleven de Utrechtenaren den teon aangeven. Hun spel was technisch beter dan van de Amsterdammers. De weinige aanvallen van T. O. G. hadden over het geheel genomen niet veel te betee- kenen. D. O. S. bleef steeds in de meerderheid en met een prachtschot brachtSchreuder den stand op 0—3. Even later werd het 04, waarna het D. O. 8.-overwicht steeds groo ter werd. De keeper der Amsterdammers wist door subliem «werk een déb&cle voor T. O. G. te voorkomen. Met een 40-nederlaag vooè' de thuisclub kwam tenslotte het einde. Zondag werd te Haarlem de stedenwedstryd AmsterdamHaarlem gehouden. De uitslag luij#5* Haarlem 5711 hout, Amsterdam 5488 hout. Haarlem staat dus met 223 hout voor. De retumwedstryd wordt Zondag 29 October te Amsterdam in het Kegelhuis aan de Wees- perzyde gehouden. De stryd werd nu byzonder spannend, met goed spel van beide zyden. Er deden zich voor belde doelen nog vele scoringskansen voor, doch deze werden niet benut en met 21 voor Spartaan kwam het einde. De uitslagen van de op Duindigt gehouden courses zyn? Quo Vadisprys (Pryzendravery der 1ste klasse over 2060 M. 1. Nelly Duffy, eig. W. de Jong; 2. Rabenhaupt R. v. Leeuwen. Tiende aanmoedigingsprys (Pryzendravery 3e en 4e klasse over 2040 M.) 1. Xaisine Scott, eig. mevr. wed. J. Oosting; 2. Volei, B. F. v. d. Burg. Military Prys (Ren op de vlakke baan over 1800 M 1. All, eig. en ber. res. lult. D. Slem Jr.; 2. Tracy, eig. H. C. Lintvelt (res. Lt. G. L. Kapper); 3. Petit Due, eig. en ber. lult. G. F. Immink. Zeventiende Heerxüdersprys (Handicap 1ste klasse over 2700 M.) 1. Fanfare, eig. gebr. A. W. Knynenburg; 2. Oberamtmann, A. Marcus. QuintesMnceprys (Handicap-heat 2e en 3e kL over 1700 M.) 1. Vaz ‘Dias, eig. C. F. Ockhorst; 2. Sara, v. d. Knoop. Spartaan heeft op Bloemendaal een ver- dlensteiyke 21-overwlnnlng behaald. Het spel van Bloemendaal was iets beter, doch Spartaan speelde enthousiaster en was voor doel gevaariyker. Spartaan probeerde een nieuwen midvoor, Vermeulen, die goed voldaan heeft. Vóór de rust waren beide ploegen om beur ten aanvallend, waarby de doelverdedigers goed werk verrichtten. Dit was een zeer slechte wedstryd. by Hercules tenslotte nog de gelukkige door met een kleine overwinning huiswaarts te kunnen keeren. Er werd zeer slecht ge plaatst, terwyi het verband in beide ploegen totaal zoek was. Uit een strafschop wegens hands, nam V. V. A. de leiding (10). De stryd bleef tot de rust vrywel gelyk opgaan, zonder dat beide ploegen echter meer kans za gen te doelpunten. Na de rust speelde Hercules beter. Ryn- berk maakte spoedig gelyk, waarna W. Bui tenweg spoedig daarop Hercules de leiding gaf (1—2). V. V. A. slaagde er in door v. Ravenswaay uit een vryen schop gelyk te maken (22). De stryd om de leiding bracht nog eenige spanning. Hercules had hierby het beste van het spel, doch het duurde nog geruimen tyd voordat W. Buitenweg zyn club met een goed schot de leiding wist te geven. Dit geschiedde kort voor het einde uit een voorzet van v. Wyhe (23). Hierna kwam het einde. Den Bosch een welvarende stad in Ryks-Ne- derland en wy kunnen niet verklaren, hoe zy dit werd, als wy niet duidelyk uitleggen, hos lyke beteekenls. Nu krygt men den indruk, als of de gansche verovering door Frederik Hen- zlch na het strategische feit van 1629 de po- geschledenis ontwlk- Ten agpschouwe van een talrijk publiek speel de A.D.O. gisteren te Heemskerk haar eerste competitie-wedstryd in de I. V. C. B. Vitesse had een invaller voor haer midvoor. Na den af trap biykt, dat de zenuwen beide partyen par ten spelen. Eerst als Heldeman Vitesse met een mooi schot ,0e leiding "keeft komt de spanning er een beetje In. Niet lang hierna weet de A-D.O.-linksbulten na een schermutseling met de keeper de partyen weer op geiyken veet te brengen. By de nu nog volgende aanvallen vgn A.D O is Beentjg» de rechtsback van Vitesse een geweldig struikelblok. Na de rust krygt men eerst een op en neer- gaanden stryd te zien. Uit een corner voor het A.D.O.-doel mist de bal via de borst van Beentjes, de back in eigen doel (1—2). Als hierna in een aanval van Vitesse Kloes onge lukkig konrt te vallen, heeft v. d. Berg de bal voor het inschieten, 13. Haar nsam getrouw zit A. D. O echter niet by de pakken neer, terwyi Vitesse het op ver dediging aanlegt, komt A.D.O. sterk in het of fensief. Aanval op’ aanval wordtn op het vy- andelyk doel ondernomen en eindeiyk weet Beentjes de achterstand te verkleinen, 23. A.D.O. geeft nu zyn mooiste spel van den wedstryd te zien. Zelfs als de scheidsrechter een pinalty hands voor het Vitesse deel niet Biet, worden zy niet ontmoedigd. Als nog 3 mi nuten te spelen zyn onderneemt A.D.O een aanval, die eindelyk het gewenschte resultaat geeft en de stand 3—3 wprdt, waarmede het einde komt. De wedstryd werd in de beste har monie gespeeld, dank zy de uitstekende leiding van scheidsrechter Grey mans Na circa een half uur nam Spartaan de lei ding, toen Vermeulen uit een voorzet van v. d. Heuvel onberispeiyk scoorde. 10. Spartaan was daarna sterker, doch de vele kansen ble ven door onzirt^r schieten alle onbenut. Kort vóró de rust moest F. Ohm wegens een bles sure worden vervangen. Rust 16. Na de rust was Bloemendaal geruimen tyd sterk in het offensief. Eenige malen kwam de paal de thuisclub te hulp, doch eindelyk maakte v. Gelder voor Bloemendaal gelyk. 11. Bloemendaal had niet lang plelzler hier van, want even later hernam Spartaan door Verifieulen weer de leiding. 21. e serie „Het Leven der Historie”, die 1 werd ingeluid met het aardige boekje van L. Rogier over1 Rotterdam, hier aangekondigd in de rubriek „Tyd en Tij” gaf thans als tweede deeltje een bevatteiyk ge schrift van den HelmondsJien archivaris Jac. J. M Heeren over de .Stad en de Meyery van s Hertogenboach." Ook in dit werkje werd de belangstelling voor de strategische geschiedenis op den achtergrond geschoven, terwyi een ruime aandacht is gegund aan de cultuur historie. en wel zeer in het byzonder aan de geschiedenis van den katholieken godsdienst, het eerst door Sint Willebrord in de Meyery verkondigd. Terwyl wy dus weinig hooren over Frederik Hendrik, die Den Bosch in 1629 ver overde en daarmede het feit stelde, waardoor Brabants hoofdstad tot heden toe in alle leer boekjes der „Vaderlandsche Geschiedenis" een vaste plaats had. geeft Jac. Heeren ampele mededeelingen over Bisschop Sonnlus, over de mystieke Maria Margaretha van Oorschot, over het H Sacrament van Mirakel te Boxtel, over het H. Bloed te Boxmeer, en over de genade oorden van O. L. Vrouw, die zoo talryk zyn in de streek rond 's Hertogenboach (denk aan de Zoete Moeder van Den Bosch, aan Handel, aan Meerveldhoven, aan Aarle. aan Ommel. aan Uden, aan Elshout, waar mlrakelbeelden wor den vereerd). Deze wyze van geschiedbeschouwing is on- getwyfeld toe te juichen wanneer zy nlW al te eenzydig wordt beoefend. De verovering van Den Bosch door Frederik Hendrik is nu een maal een datum van beslissende beteekenls, zooals de schryver zelf toegeeft op blz- 73. Hy voegt er alleen by: „Deze gebeurtenis sleepte een lange reeks van rampen na voor het ty- deiyk en geesteiyk welzyn van dit gewest”. De opmerking is geheel juist, doch liever ware het ons, wanneer wat breeder uiteengezet werd, hoe Brabant tot generaliteitsland werd. Het leven van den moedigen pastoor Gerard Ja cobs is voor de Jeugd van groot belang, wy betwyfelen het niet, maar het sou juist nog meer contour krygen, wanneer de schryver niet zoo opzettelyk de ouderwetsche historische me thode had verwaarloosd en ons wat meer had verteld over de belegering van Den Bosch, de elndeiyke inname, het karakter van den ver overaar. de voorwaarden der overgave, en de ontwikkeling der godsdienstige en staatkun dige verhoudingen na 1629. Weliswaar is uit de losse hoofdstukken te Maluiten, welk een belang de overgang naar de Staten gehad heeft, maar wy missen twee voorname dingen: ten eerste de voorgeschiedenis van dien overgang en ten tweede een uiteenzetting van de eigen- drik gezien moet worden als een betreurens- waardlg incident, en aisof de schryver liever Den Bosch by België had Ingedeeld gezien. Want zonder Frederik Hendrik <zou Noord Bra bant een grondgebied van Spanje, later van Oostenryk. later van Frankryk en daarna van België zyn geweest. wy betreuren de scheuring der Nederlan den evenzeer als Jac. Heeren maar als wy dit duidelyk maken aan de jeugd, houden wy re kening met den historischen groei, die nu een maal verantwoord dient te worden. Thans is litieke en economische kelde. Door dit gebrek is het boekje van J. Heeren eigeniyk meer een bundeltje mooie schetsen geworden dan een strikt-genomen historisch betoog voor de jeugd. Juist wyi het boekje zoo mooi is, vinden wy het jammer en wyzen wy op deze fout. Temeer, omdat de serie, waarvan dit werkje deel uitmaakt, veel belooft, wyzen wy op het gevaar dat gelegen is in een al te nadrukkelijke reactie op de vroegere onder- wys-methode. Laat men inderdaad de cultuur geschiedenis naar voren halen niemand zal het harteiyker toejuichen dan wy. Doch laat meM zich houden aan het schema der politieke ge- schiedschrüving, dan hanohaaft men lichter de eenheid en de continuïteit, die onmisbaar zyn in een geordend geschiedwerk. En als men eenmaal cultuurgeschiedenis schryft, zooals Jac. Heeren het waariyk zeer verdiensteiyk deed, laat men dan ook oppas sen. dat het niet al te uitsluitend kerkgeschie denis wordt. Er was b.v. in het werkje over Den Bosch alle aanleiding om iets te zeggen over den bouwheer der Sint Jan, over de beeldhou wers en schilders van 's Hertogenboach, en toch zeker over Hieronymus Bocch. Verdienstelyke stadgenooten zyn de kunster aars toch minstens, en hun werk weerspiegelt het zuiverst de cul tuur. zelfs de godsdienstige cultuur. Men ziet, dat wy nogal wat opmerkingen ma ken by dit schoolboek, dat ons Inderdaad iets te eenzydig toeschynt. wy doen het echter in het belang der geheele serie die wy met vreug de begroeten. Het katholiek onderwys is met deze moderne en smaakryke opvatting van de vaderlandsche geschiedenis ten zeerste gebaat. Vooral in de steden relf. dle bet onderwerp der verschillende boekjes uitmaken, zal men er veel goed *>ee kunnen doen Als wy waarschu wen tegen een zekere Roomsche eenzydlgheid. willen wy daarmee vooral n'et zeggen, dat men de feiten uit het religieuze leven verwaarloozen moet! Het godsdienstig verleden is juist veel te onbekend, omdat doorgaans aan de bestudee- ring hiervan slechts tyd wordt besteed door volwassen liefhebbers en vakmenschen. Het is goed, dat hierin een gunstige wending kwam. Vooral voor een katholieke “treek als de Meyery 4s de godsdienst-geschiedenls in den ruimsten zlh onmisbaar. In dit opzicht heeft Jac. Heeren uitstekend werk gedaan. Het is dan ook niet alleen voor de scholen, dat wy zyn boekje aan bevelen. Menig volwassene zal een achterstand inhalen, wanneer hy kennis neemt van den in houd. wy reproduceeren hierby een merkwaardig heid: het gemeentewapen van het dorpje Bakel in de Meyery, voorstellend Sint Willibrord met een rozenkrans, hei» verzaoedeiyk door de naïeve volksverbeelding in de hand gegeven. Jac. Heeren zegt ervan- „Wel geloof ik vast, dat die Heilige heel veel van Onze Lieve Vrouw gehouden heeft, maar dat hy veel ro zenhoedjes gebeden heeft, betwyfel ik sterk. Want het was eerst drie ?euwen na St. Wil- llbrord s dood, dat de H. Dominions den Rozen krans van de H Maagd ontving. Het is niet louter toeval, dat die herinne ringen aan den grooten Apostel van Nederland in deze provincie liggen. Want lange jaren heeft hy hier geleefd en gewerkt. Het staat historisch vast, dat St. Wi .ibrord of St. Wil bert. zooals hy hier altyd genoemd wordt, ty- dens zyn vele missiereizen hier vertoefd heeft. Omstreeks Paschen van het jaar 711 was hy te Oss. Daar ontving Hy van een ryk man eenige goederen ten behooeve van zyn kerk. Willibror- dus gaf die by zyn dood aan de Abdy van Echternach. In hetzelfde jaar kreeg hy zoo ook enkele bezittingen te Alphen, een dorpje ten Zuiden van Tilburg. Er wordt verhaald, dat 8t- Wtllibrordus op het kleine kasteel te Deun» op bezoek kwam by Pepyn van Herstal, den 'Fr-nkischen hof meier. die aldaar eenigen tyd ziek lag. Van het naby gelegen dorp Bakel zou hy toen pastoor geweest zyn.'* Res. le klasse A Volend. 2De Meer 2 133 Onze Gez. 3 Vit. 2 2—a Res. 3e klasse B Ado 3SDE 2 3O Res. 4e klasse G Vitesse 4USV 4 61 Afdeellng Centrum le klasse B India 1—NVA 1 ZPC 1—The Victory 1 31 St. Louis 1 Const. 1 25 C Cone. 1DSS 1 31 HBC 2BSM 1 35 2e klasse C Or. Zw. 1—Gez. Vier 1 14 PVCB 1— Diemen 1 40 St. Pancr. 1St. Martlnus 1 16 Res. 2e klasse C RKAV 2Doss 2 1--3 D TYBB 2G.-W.2 44 Llsse 2SJC 2 10 DSS 2Santp. 3 35 3e klasse D Dos 2RWD 1 61 Het was een snel gespeelde wedstryd, w; by het spel van West Frisia echter danig leurstelde. De middenlinle vergat haar steu nende taak geheel, waardoor de Woorhoede te veel op zichzelf was aangewezen. Ook liet het. ploegverband te wenschen over. Zeeburgia daarentegen speelde een zeer goe den wedstryd. Het team vormde thans een mooi geheel. De voorhoede was voor doel ge vaariyk. terwyi de middenlinle zoowel verde digend als aanvallend, goed werk leverde. De backs waren trapvast en ook de dftelver- dedlger deed zyn werk naar behooren. De Enkhulzenaren ondernamen de eerste aanvallen, doch spoedig kwam Zeeburgia er beter in en door ’n fout van den Enkhuizer keeper kon Boekhoven zyn club de leiding ge ven (10). Tot de rust bleef de stryd met wisselende kansen gelyk opgaan, doch verde re doelpunten bleven uit. Rust 10. Na de rust weer een felle stryd. De Enkhui- zenaren werken hard voor den gelykmaker. maar ook Zeeburgia liet zich niet onbetuigd en door fraai werk van Daalman werd de stand'll0. Dapper hield West Frisia vol en het was zymni, die met een zeer hard schot den ach terstand verkleinde (21). In den resteerenden tyd werd er fanatiek ge streden. maar verandering in den stand kwam er niet meer, zoodat het einde kwam met 21 voor Zeeburgia, een uitslag, waarmede vooral D. W. 8. zeer ingenomen zal zyn. In een slecht gespeelden wedstrijd heeft Sant poort op ’t Sportpark een stevigs nederlaag ge leden. Direct neemt G. W. het spel in handen, maar de geboden kansen worden voorloopig niet benut. Santpoort heeft X eerst succes als Heems kerk een bal verkeert beoordeelt en deze in het doel verdwynt. Het spel gaat dan eenigen tyd gelyk op, zon der dat de doelverdedigers veel moeilyks te ver werken krygen. Een kwartier voor rust weet de G.-W.-mid- voor op verdienstelyke wyze de partyen op ge- lyken voet te brengen. 11. Direct daarop krygt de G.-W.-ilnksbinnen het teder toegespeeld. plaatst scherp naar den rechterhoek, zoodat vry voortgezet kan worden, Welken voKrzet Vemooy kalm in een doelpunt weet om te zetten. Met 21 in 't voordeel van G.-W. breekt de pauze aan. Na rust waren de doelpunten zeer goedkoop. G.-W. voerde den stand geleidelyk op tot 41 en Indien de G. W. halflinie haar taak goed had begrepen, dan zouden zeker veel meer doelpun ten het resultaat geweest zyn. Santpoort weet dan den achterstand tot 43 in te loopen. maar daarna is G.-W. voortdurend aan X woord. Een gcherpe voorzet van links wordt door een Sant- poort-speler in eigen doel gewerkt. Bosse scoort dan het zesde doelpunt, terwyi uit een straf schop den stand tot 73 wordt opgevoerd. G.-W. vindt X dan welletjes en speelt verder Santpoort weet dan nog te passeeren, zoodat de infolge des polltischen Verfreiungskampfes. den die Bürgerschaft selt Jahren mlt der Hllfe von Bern gegen ihren Bischof und das mit dle- sem verbündete Savoyen geführt hatte (in „Realenc. f. prot. Theol. u- K.”, III, 660). Maar Willem Farel en Peter Vlret werden door hun werk overgroeid. Wie wind zaait, zal storm oogsten, zy konden binnen korten tyd het volk niet meer baas. Het volk hield In X geheel niet voor oogen dat het einddoel der beweging de instltueering eener Gerefor meerde Kerk moest zyn. Daar dacht het volk niet aan. En de leiders eigeniyk ook niet. Het negatieve werk, het afbreken eener bestaande orde, het verjagen van den bisschop paste precies in de lyn van de verdediging tegen Savoye. Maar het positieve, wat het eigeniyke bestanddeel van een reformatie zyn moet, had niemands aandacht. Alles verliep in een los bandige bende, in een complete revolutie. We kunnen ons Farel's vrees voorstellen, waarmede hy op 5 Augustus 1536 by Calvyn kwam, tydens diens voorgenomen èéndaagsch verbiyf in de stad. Farel wilde den 27-jarigen jongeling dwingen in de stad te blyven om de gemoederen tot rust te brengen. „Calvyn weigerde. Hy achtte zich te jong, te schuchter ook en hy verlangde heftig zyn studies te kunnen voortzetten.” Hy was slechts 27 jaar en Farel 47. .Maar de oudere had een voor jongeren byzondere imponeerende stem, een stem, geheel overeenkomstig met het ka rakter en werk van den sprekr. En hy beval Calvyn met deze stem (mit der Donnerstimme, zegt Stabelln, a.w m. 660)Gy spreekt over uw studies en rust; welnu ik verklaar u. als gy in zoo grooten nood der Kerk uw hulp ons onthoudt, en uzelf meer dan Jezus Christus zoekt, God uw studies en rust vervloeken zal! Calvyn blééfLater verklaarde hy„Door nameloozen schrik bevangen, liet ik myn voor genomen reis varen” .Voorrede o. d. Psalmen, 1547). Calvyn blééf.... tot 23 April 1538. Hy zou reformeeren. Maar de eigeniyke reformatoren van Genève waren het zwaard en het gezag van Bern, bet patriotisme en de vrijheidszin!” Een zeer spannend begin had dezen wedstrijd want nauwelyks was de bal aan het rollen, of de O. V. V. O.’ers maakten zich er van mees naar zette zuiver voor en gaf Jonas een prachtige gele genheid om> in te koppen. Het spel was toen nog geen vyf minuten aan den gang, en dit spoedige succes deed het enthousiasme by de O. V. V. O.-aanhangers vanzelfsprekend toenemen. Niettemin kreeg trots den tegenslag D. W. 8. eenige meerderheid, doch het uitstekende werken van den linksback Neland en keeper Houtkamp doch de druk op het doel van de gastheeren was hevig en toen er twintig minuten gespeeld was zette Stricker mooi voor en Slok werkte met een mooien kopbal den gelykmaker in X net 11. O. V. V. O. werd nu geheel teruggedrongen en moest met alle macht verdedigen. Toch ble ven hun sporadische uitvallen gevaariyk en als Huntelaar een bal wegstompt, komt deze by Grooten terecht en gaf deze zyn club weer de leiding. 21. Na de rust was het weer D. W. 8. dat voor een verrassing zorgde, door reeds drie minuten na den aftrap gelyk te maken. 22. Veel krachtverschil was er nu niet meer te constateeren, doch het betere combinatiespel van D. W. 8. deed van die zyde nog Iets ver wachten. Als er nog tien minuten te spelen zyn kan keeper Houtkamp het leer niet voldoende wegwerken en Melchers doelpunt voor de twee de maal, zoodat het einde kwam met 23. spoedig slaagden zy er in den stand gelyk te maken, 11. Nog voor de rust echter slaagden de Alkmaarders er in de leiding te hernemen, 1—2. Byna dadeiyk na de hervatting wist Alcmaria den voorsprong te vergrooten tot 13. Ondanks de heftige pogingen van om te doelpunten slaagde zy daarin niet wonnen de Alkmaarders met 13. keerd zyn. De Wormerveerders zyn nu in de meerderheid, doch proflteeren daar niet van.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 12