Hitler motiveert besluit zijn VERSAILLES WREEKT ZICH de Rijksdagbrand Goering en Duitschland zegt den Volkenbond vaarwel heden Het nieuws van Moskou tegen Berlijn H h r” GEEN WAPENEN MAAR GELIJKE RECHTEN DE NIEUWE TOESTAND I COMMANDANT GEMPP VERTELT DE BAROMETER MAANDAG 16 OCTOBER streeren, maar om het o te werpen Een vredelievende rede Geen actie tegen Frankrijk Hitler i Dimitrof weer toegelaten l De Duitsche jeugd marcheerde niet om tegen Frankrijk te demon- Het gevonden brand materiaal Aan den rand van een catastrofe Alle Duitsche ingenieurs moeten Rusland verlaten Volksstemming en Rijksdag- verkiezing zullen worden gecombineerd Een vloed van leugens uit het buitenland communisme neer Minister de (jtaeff acht de situatie uiterst bedenkelijk Ook de landdagen ontbonden Het WeerHiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiuiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllll Minister Goering verscheen pas lang nadat de brandweer ^met 't blusschingswerk was begonnen ml llllllillllllllllllllUIIIIIIHHIlillllillllHllllllinillllllllllllllilllllllHlllllllllllinillllllllllHtHIlHHIflIllllllltlimilllHIIHIIIHimi UUiilllHIllllUIII Het optreden der Zaanland en F. E. N.; het conflict ten einde? i I pas lang i de; ■UillililllllllllUIIIII'llllillllHilllllllllllllllllHIlillIllllllllllllllllIlluiiiiHHIlIlliiiiiiiiiiiHim Hitler hedenavond gehouden. Wat zou de wereld wel over Duitschland zeg gen, wanneer wü hier ten gunste van een in dividu, dat het Brltsche parlement in brand een geblaseerd onverstand over het hoofd kan worden gezien. Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de wijziging der Ambtenarenwet. Het tweede lustrum van de R. K. Universiteit Christus-herdenking in een plechtige academi sche zitting. - De bouwheer van het Nederlandacbe Priester, college te Rome; een onderhoud met Mgr. dr. Jan O. Smit. Stand op Maandag 1 izr ma.: 7M Vorige stand: 768 Verwachting: Zuid-Westelijke wind, zwaar klaringen. De Rijksdag zal worden ontbon den en 'n volksstemming zal worden gehouden over de politiek der re geering. De declasseering tot een niet gelijkgerechtigd lid van een dergelijke instelling ot een confe rentie is voor een natie van 65 millioen men- Khen en een regeering. die hun eer hoogstellen, een ondraaglijke vernedering. De veiligheid van Duitschland is geen gerin ger recht dan de veiligheid der andere naties. In dezen Duitschen elsch kan echter in het geheel geen bedreiging voor de andere tnogend- BERLIJN, 14 Oct. (V. D.) De RUksmi- nister van Binnenlandscbe Zaken dr. Frick beeft aan alle R (jksstadhouders bet vol gende telegram gezonden Jiet de ontbinding van den Rijksdag worden volgens paragraaf 11 van de eer ste Gelijkschakelingswet ook de volksver tegenwoordigingen der landen ontbonden. Ik verzoek In opdracht van den Rjjkskan- selier van het nltachrfjven van nieuwe verkiezingen overeenkomstig paragraaf 1 alinea 2 van de Rijkswethouderswet voor- loopig af te zien." Naar van welingelichte zijde wordt ver nomen, ia de Rjjksstadhouderswet tege lijkertijd in den zin van de door dr. Frick gegeven instructie gewijzigd. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de volksstemming over de politiek der Rjjks- regeerlng en de Rijksdagverkiezing op 12 Nov. a.s, In combinatie met elkaar zullen plaats vinden. Voor de Rijksdagverkiezing zal slechts één candidatenlijst worden ingediend. GENEVE, 14 Oct. De Dultsche delegatie ter Ontwapeningsconferentie heeft tot op den laatsten man Genève verlaten. Ook de permanente Dultsche vertegenwoor diging bij den Volkenbond keert In gezelschap van gezant Von Keiler naar Berlijn terug. Een beslissing over het blijven van Dultsche amb tenaren In het secretariaat is nog niet ge nomen. BERLIJN, 14 Oct. (W.B.) Voor ▼ertegenwoordigers der pers ver klaarde heden de Duitsche rykskan- selier Hitler, dat Duitschland uit den Volkenbond treedt en de ont wapeningsconferentie verlaat. Onder de uitwerking van het Vredesverdrag *0 de daardoor mogelyk gemaakte algemee- ne onzekerheid had Duitschland het meeste te Hjden. Het aantal werkloozen steeg lot op éénderde van het aantal menschen. dat no:ma rter aan het productieproces deelneemt, dat beteekent. dat in Duitschland met inbegrip van de gezinsleden twintig millioen van de zestig millioen menschen zonder eenlge bestaansmo gelijkheid een wanhopige toekomst tegemoet Pogen Een der oudste beschaafde landen van de hedendaagsebe beschaafde menschheld stond met meer dan zes millioen communis'en aan den rand van een catastrofe, die slechts door BERLIJN, 14 Oct Ter motivee- ring van het uittreder van Duitsch land uit den Volkenbond en het verlaten van de Ontwapeningscon ferentie heeft Rykskanselier Adolf een radiorede BERLIJN, 14 Oct. (W.B.) Toen bet gerecht lieden kort in raadkamer ging, werden de vier uitgesloten advocaten, Grifgoroff en Detcheff (Bulgarije). Gal lagher (Amerika) en Willard (Frank rijk) uit de zittingszaal verwijderd en naar het hoofdbureau van politie op den Alexanderplatz gebracht, om te worden verhoord. Zij zullen worden uitgewezen en blij ven in arrest tot het uitwijzingsbesluit zal worden afgekondigd- BERLIJN, 14 Oct. (Reuter). Op bevel der Russische regeering moeten alle Dultsche In genieurs die in Rusland werkzaam zijn. Rus land terstond verlaten. Zjj zullen worden vervangen door Fransche Ingenieurs. Wjj worden geroerd door de gedachte aan de helaas te treurige waarheid, dat deze beide groote voücen zoo vaak in de geschiedenis het bloed van hun beste jongelingen en mannen op het slagveld hebben geofferd Ik spreek in naam van het geheele Dultsche volk, wanneer ik verzeker, dat wjj allen vervuld zijn van den oprechten wensch. een vijandschap te verdel gen, die in haar offers niet te vergelijken is met een mogelijke winst. De geschiedenis der laatste honderdvUftlg jaar moest toch de belde volkeren geleerd hebben dat belangrijke ver anderingen niet meer mogelijk zijn. Als natlo- naal-socallst wijs Ik het van de hand met al mijn aanhangers, om menschen van een vrjj volk, die ons toch niet zul.en lief hebben, te bestrijden met het bloed en het leven derge- nen. die ons lief zjjn. Het sou een geweldige gebeurtenis voor de geheele menschheld zijn, wanneer de belde volkeren voor altijd het ge weld uit hun leven zouden verbannen. Het Dultsche volk is daartoe bereid. Terwijl wij vrijmoedig de rechten geldend maken, die ons volgens de verdragen zelf zün gegeven, wil ik echter even vrijmoedig verklaren. dat daar buiten tusschen beide landen geen territoriale conflicten voor Duitschland meer bestaan Deze wereld, van welke wjj slechts verlan gen dat zij ons vreedzaam laat werken, ver volgt ons thans sedert maanden met een vloed van leugens en verdachtmakingen. TerwUl zich in Duitschland een revolutie voltrok, die niet zooals de Fransche of de Russische tallooze menschen afslachtte, die geen weezen ver moordde. die niet, zooals de Commune te Pa rijs of de roode revoluties In München en in Hongarije, een geweldige waarde vernielde, die geen enkele étalage heeft geplunderd -en geen enkele zaak schade gedaan, verspreiden kwaad willige hetzers gruwelberichten, die slechts kun nen vergeleken worden met de leugens, in het begin van den wereldoorlog verspreid en af komstig van dezelfde elementen. De Rükskanselier sprak .Mijn Dultsche Volk I Er Is in Duitschland maar één wapendrager en dat Is het leger: er Is omgekeerd voor de □at.-soc. organen maar éér vijand en dat is het communisme De wereld moet zich er echter in schikken, dat het Dultsche volk voor zijn binnenlandsche organisatie om het volk voor het communistische gevaar te beschermen, die vormen kiest, die resultaat kunnen garan- deeren. De liberale Staasgedachte moet worden herzien; buitengewone vergadering van „De Vrijheids bond." BERLIJN. 14 Oct. De zitting van het Rjjks- dagbrandproces begint heden een half uur te laat, aangezien de Senaat nog een aantal be sluiten moest nemen. Ook heden is Dimitrof niet aanwezig. De president dr. Buenger geeft dienaangaande de volgende verklaring: Het gerecht heeft alch genoodzaakt gezien, beklaagde Dimitrof eenigen tüd van de zitting uit te sluiten, aangezien hij niettegenstaande herhaaldelijk verbod, doorging met beleedlgen Van een aantal buitenlandsche rechtsgeleerden is een schrijven ontvangen, waarin zij ver klaren, dat Dimitrof. na de behandeling, welke hem ten deel is gevallen, slechts verachting kan hebben voor deze autoriteiten. Deze rechts geleerden wagen bet dus. de ambtenaren, den rechter van Instructie en het Rüksgerecht, dat hun toegangskaarten heeft verstrekt, op een dergelüke wijze te beleedlgen. Deze handelwijze karakteriseert zichzelf. Aan de bedoelde vier advocaten Is daarom de toegangskaart ontnomen. Het zijn twee Bul garen. een Amerikaan en een Franschman. Vervolgens deelt de verdediger van Torgler, dr. Sack, het gerecht een schrijven mee van Braziliaanschen journalist, die het Fran- telegram, als zou hij door toedoen van dr. Sack uit Duitschland zijn uitgewezen, pertinent tegenspreekt. Hij was heelemaal niet bij bet Rnksdagbrandproces geweest Hierop verzoekt dr. Sack om vast te stellen, of de vandaag te ondervragen getuige Gemmp dezelfde is als de brandweerdirecteur Gemmp, die op 27 Februari de leiding had van het blus schingswerk bij den Rijksdagbrand. Er was hem n.L medegedeeld, dat deze Gemmp vermoord zou zijn. De getuige protesteert glimlachend tegen zijn beweerde vermoording. heden liggen. Want de verdedigingswerken dier andere volkeren zijn Immers ingesteld op de zwaarste aanvalswapenen, terwijl Duitschland geen aanvalswapenen elscht. maar slechts die verdedigingswapenen, die ook In de toekomst niet verboden, maar aan alle naties toegestaan zijn. En ook hier is Duitschland van tevoren bereid genoegen te nemen met een minimum, dat In geen verhouding staat tot de gigantische bewapening der aanvals- en verdedigingsmid delen onzer vroegere tegenstanders De bewuste declasseering van ons volk echter, daarin be staande. dat men elk volk ter wereld een van zelfsprekend recht toekent, dat slechts ons wordt onthouden, gevoelen wij als vereeuwiging van een discriminatie, die voor ons ondraaglijk is. Ik heb reeds In mijn vredesrede In Mei ver klaard, dat onder dergelijke omstandigheden wij tot ons leedwezen niet meer In* staat zou den zijn, lid van den Volkenbond te zijn of aan Internationale conferenties deel te nemen. Het is voor ons als vertegenwoordigers van een eerlijk volk en van een eerlijk eigen Ik onmogelijk, deel te nemen aan instellingen onder voorwaarden, die slechts een oneerlijke kan dragen. Het Is mogelük, dat er reeds mannen zün geweest die ook onder een der- gelüken last geloofden aan Internationale over eenkomsten te kunnen deelnemen. Het is van geen belang na te gaan, of zü zelf de besten van ons volk waren, maar zeker is. dat achter hen niet het beste van ons volk stond. De we reld kan er echter slechts belang bü hebben, te onderhandelen met mannen van eer en niet met de dubieuze elementen van een volk. Want de geest van een dergelüke conferentie kan slechts die zün van oprecht begrip, of al deze pogingen zün van tevoren tot mislukken gedoemd Waar wü uit de verklaringen van de officleele vertegenwoordigers van een aan tal groote mogendheden vernomen hebben, dat door hen aan een werkelüke rechtsgelijkheid van Duitschland op het oogenblik niet wordt gedacht, is het Duitschland thans ook niet mo gelük zich verder In een zoo onwaardige si tuatie aan andere volkeren op te dringen. Het dreigen met geweld zou In' zün ver- wezenlüklng slechts rechtsbreuk zün. De Dultsche regeering is te diep vervuld van de overtuiging, dat hiar appel aan de geheele Dultsche natie, de wereld zal bewüzen. dat de vredelievendheid der regeering even als haar opvatting omtrent de eer. het verlangen naar den vrede en de waardeering van de eer van het geheele volk zün. Moge de wereld uit deze bekentenis gewaar worden, dat het Dultsche volk zich in dezen strüd om zün gelükgerech- tlgdheid en zün eer volkomen Identiek ver klaart met zün regeering." Naar aanleiding van de berichten omtrent het uittreden van Duitschland uit den Volken bond. heeft een redacteur van het Ned Corr Bureau in een onderhoud met den Minister van Buitenlandsche Zaken jhr. de Graeff, die dezer dagen uit Genève teruggekeerd is. de vraag gesteld of de kwestie van de Joodscne vluchtelingen, waartoe door Nederland het ini tiatief genomen is, er toe kan hebben byge dragen, dat Duitschland zich in Genève ge ïsoleerd ging voelen. De Minister antwoordde hierop, dat zulks naar zün meenlng volkomen uitgesloten is. De houding van Duitschland inzake de Joodsche vluchtelingen Is zeer begrijpend en zeer cor rect geweest en ook de verhouding met de Dultsche delegatie heeft niets te wenschen over gelaten. Voor zoover er gevoeligheden aan Dultsche züde kunnen oestaan. zou dit alleen het geval kunnen zün naar aanleiding van de behandeling In de Minderhedencommissie maai hier heeft Nederland niet aan deel genomen. In het algemeen zün oordeel gevende over deze gebeurtenissen, aarzelde de Minister niet deze ontwikkeling uiterst bedenkelük te noe men voor den Volkenbond en zün arbeid. BERLIJN, 14 Oct. De verordening van den RÜkspresldent tot ontbinding van den Rüksdag, gedateerd 14 October 1933, luidt: „Om het Dultsche volk gelegenheid te geven zich zelf uit te spreken over het huidige lot der natie en uiting te geven aan zün ver bondenheid met de Rüksregeering, ontbind ik op grond van artikel 25 der RüksgrondWet den Rüksdag.” In de tweede verordening wordt op grond van paragraaf 6 van de Rükskieswet van 6 Maart 1924 bepaald, dat de verkiezingen voor den Rüksdag op 12 November 1933 zullen war den gehouden. w.g. RÜkspresldent Von Hindenburg. Rykskanselier Adolf Hitler. wg. Rüksmlnlster van Blnnenl. Zaken Dr. Frick. Nader wordt gemeld, dat de Ryles president den Rijksdag heeft ontbonden. Op 12 November worden nieuwe verkiezingen gehouden. gestoken had. een gerechtelüke camedle zou den laten opvoeren, welke eenlg doel slechts kon zün, de Brltsche justitie en haar rechters onder de terreur van een dergelüke gezind heid te stellen! Wü Zün diep treurig bü de gedachte, dat door dergelüke methoden volkeren worden op- gehltst en van ons vervreemd, van welke wü weten, dat zü Innerlük ver boven deze ele menten staan. Al naar het noodig Is wordt bet Dultsche volk aan de wereld voorgesteld als betreurens- waardig, ongelukkig en onderdrukt, dan weer als brutaal en agressief. Wanneer al die offers niet hebben kunne lel den tot werkelüken vrede onder de volkeren, dan lag dat slechts aan den aard van een ver drag. dat bü zün poging om de beg ppec overwinnaar en overwonnene te vereeuwigen, baat en vüandschap moest vereeuwigen T'jer. derhalve In dat verdrag aan het Dultsche volk werd opgelegd de vernietlg.ng züner bewape ning om een algemeene wereldontwapenlng mo gelük te maken, geloofden velen, dat daarin slechts het teeken te zien was voor het veid- winnen van een verlossend inzicht. Het Duit- sehe volk heeft zün wapenen vemietiga Bou wend op den verdragstroüw van zün vroegere tegenstanders beeft het de verdragen In let- terlük fanatieke trouw naïoiromen. Te water. »e land en In de lucht werd een geweldig krijgs- materiaal vernield Daarna kon het Dultsche volk verwachten, dat reeds om deze re len de rest van de wereld haar belofte op dezelfde wijze zou nakomen als Duitschland. Vijftien Mar lang heeft het Dultsche volk geh iopt en gewacht dat het einde van den oorlog elnde-ük ook het einde van haat en vüandschap zou zün. Maar het doel van het Vredesverd aj van Versailles scheen niet te zijn, de menschheld vrede te geven, maar veeleer, een *’iwige haat te voeden. De gevolgen konden met uit- blüven Wanneer maar het roode oproer als een brand over Duitschland had gewoed, dan zou men ook wel in de Westelüke cultuur landen van Europa hebben leeren inzien, dat het niet onverschillig is of aan den Rün en aan de Noordzee de voorposten staan van een revolutionnair Aziatisch wereldrük dan wel vreedzame Dultsche arbeiders, die In oprechte samenwerking met de overige volkeren van Europeesene cultuur in eerlüken arbeid hun brood wil len verdienen. Ik beschouw het als het teeken van een meer edelen zin voor gerechtigheid, dat de Fransche Minister-President Daladier In zün laatste rede woorden in den geest van een meer verzoenend standpunt heeft gevonden, waarvoor millioenen Dultschers hem dankbaar zün. Wü nemen met hoopvolle ontroering kennis van de verzekering, dat de Fransche regee ring onder haar tegenwoordlgen leider niet het plan heeft, het Dultsche volk te krenken of te verdeemoedigen. ongeveer als volgt: Toen in November 1916 In het geloof op de verzekeringen, neer gelegd in de veertien puhter. van Wilson, het Dultsche volk de wapenen neerlegde, eindigde een rampzalige worsteling waarvoor wei en kele staatslieden, maar zekei niet de volkeren verantwoordelük konden worden gemaakt. Wan neer In deze maanden de wereld op faire wyze den overwonnen tegenstander de hand had gereikt, dan zou der menschheld veel leed en ontgoocheling bespaard gebleven zün Nog nooit beeft een overwonnene zoozeer zün best ge daan mede te werken aan de genezing van de wonden züner tegenstanden als het Dultsche volk heeft gedaan in de lange jaren van de vervulling der hem opgelegde dictaten. Getuige: Dat was onmogelük. de zaal stond reeds in lichte: laaie. De getuige verklaart verder, dat de straat glad was op den avond van den brand. De wa gens reden gemiddeld 3032 kilometer. Dr. Sack: Omstreeks 12 uur was de brand zoo goed als gebluscht. Omstreeks 1 uur rukte de brandweer in. Vier getuigen bleven achter. Is het mogelük geweest, dat In dezen tüd de een of andere journalist doorgedrongen Is in de zittingszaal, om waarnemingen te doen? Getuige: Er mocht geen journalist naar bin nen, want er waren balken bezweken Er was levensgevaar. Dr. Sack: Het getuigenis, dat te Londen werd afgelegd, is hierdoor volledig weenega. Het Rliksdagbrandproces. brandweer. geweest aan pressie, die men op ben uitgeoefend. Getuige: Niemand heeft pressie op mü uit geoefend. Procureur-generaalOok de premier Görlng niet? Getuige: Neen. Procureur-generaalOok wordt in de pers beweerd, dat u ter büwoning van de zitting van heden uit het Huis van Bewaring naar hier zoudt zün overgebracht. Heeft men u ooit gearresteerd of heeft men tegen u eenigerlei maatregel genomen, In verband met den Rijks dagbrand? Geutlge: Neen. Advocaat dr. Telchert: Behalve de reeds ge melde mededeeling in de buitenlandsche pers werd ook beweerd, dat bü de bespreking van 28 Februari van u was verlangd, dat u wijzi gingen In het proces-verbaal zoudt aanbren gen. Is deze bewering waar of onwaar? Getuige: Ook deze vraag moet Ik ais vol slagen onzin bestempelen. President: Kunt u als conclusie van uw mededeelingen verklaren, dat de aan u toege schreven berichten onjuist en onwaar zün ge weest? Getuige: Ja. zü zün onjuist en onwaar. President: Deze verklaring legt u af onder eede in het vo’le bewusttyn, dat zü van zeer groot belang Is? Getuige: Ja zeker. Dr. Back: Getuige Gempp, Ik heb er al ver baasd over gestaan, dat u nog in leven bent. Hebt u iets kunnen constateeren. dat er op zou duiden, dat men het voornemen koesterde, u door sluipmoordenaars uit den weg te doen ruimen? Getuige: Neen. Daarop «ordt de behandeling van het Rüks- dagproees tot Maandag aA. verdaagd. BERLIJN. 14 Oct. (V D.) Na de pauze deel de Senaatspresident dr. Buenger meae, dat de Senaat besloten had den Bulgaarschen be klaagde Dimitrof met Ingang van Maandag as weer tot de rechtszaal ter büwoning van het proces toe te laten. LEIPZIG, 14 Oct. Na de pauze wordt als getuige de hoofdbrandmeester Kupe verhoord Kupe behoorde tot de manschappen der brand spuit, die bet eerst voor het Ryksdaggebouw arriveerde. Getuige Kupe: Myn brandspuit werd om 9 uur 14 gealarmeerd. De rit naar den Rüks dag nam ongeveer vier minuten in beslag. Dat omstreeks elf uur “s avonds uit de In brand staande zittingszaal nog materiaal voor brand- stlchtlngsdoeleinden naar buiten gesleept zou kunnen zün, Is volstrekt uitgesloten SA.- en SB.-afdeelingen zfjn niet in den Rüksdag ge weest. Dr. Sack: In het Bruin boek wordt ver klaard, dat de commandant der Brandweer, Gempp, tijdens een oodéihoud na den brand, zou hebben verklaard, dat de brandweer veel te laat was gealarmeerd. Hü moet er zich ver der over hebben beklaagd, dat de Pruisische premier Görlng nadrukkelük zou hebben ge weigerd onmiddellük het hoogste alarmnum mer te seinen. Getuige: Dat Is een volstrekte leugen Een bespreking zooals deze door Gempp na de brandstichting In den Rüksdag werd gehou den, vond na lederen grooten brand plaats Onwaar is ook de bewering, dat Gempp tüdens deze bespreking zou hebben gezegd, dat men van hem zou hebben verlangd wüziglngen in het proces-verbaal aan te brengen. De gewezen brandweercommandant Gempp verklaart dan, als getuige gehoord, dat hü noen SA.-mannen heeft ontwaard toen hü op bet terrein van den brand arriveerde, noch ook brandbaar materiaal in groote hoeveelheid heeft gezien. Getuige Gempp: Ongeveer een kwartier na de aankomst heb Ik rapport uitgebracht aan den premier Görlng, die intusschen eveneens voor het Rüksdaggebouw was verschenen. Het eenlge wat de minister mü vroeg was of ik den directeur van den Rüksdag Oalle had gezien. Münerzüds vroeg ik den premier of hü mü bepaalde Instructies had te geven. Görlng antwoordde mü echter: Ik zal u niet storen; de verantwoordelükheld rust op u. President: Wanneer arriveerde de premier voor het Rüksdaggebouw? Getuige: Minister Görlng verscheen nadat de brandweer met het blusschingswerk was begonnen. Bü de bespreking van den volgenden dag had men slechts te doen met de gebruikelüke discussie, waarbü het de gewoonte Is eventueel ook critiek uit te oefenen. Eenigerlei aanwü- zing om niet te voortvarend op te treden, heb Ik niet ontvangen. Een dergelüke bewering kan ik niet anders dan als volslagen onzin bestem pelen. President: Is u iets opgevallen, dat er op zou kunnen dulden, dat door een of andere in stantie maatregelen waren getroffen ot uitla tingen gedaan, die er op zouden kunnen wü- zen, dat het niet In de bedoeling lag den brand met kracht te bestrüden? Getuige: Niet In het minst. Procureur-generaal: U hebt de berichten in de pers oter uw beweerde mededeelingen pas in Juni tegengesproken. In het Bruinboek wordt beweerd, dat dit dementi te danken is u zou heb- Als de rest van de wereld zich verschanst In onverwoestbare vestingen, geweldige vliegtuigen eskaders bouwt, reusachtige tanks cbnstrueert. enorme stukken geschut giet, dan kan zü niet spreken van een bedreiging, omdat Dultsche nationaal-sociallsten ongewapend marcheeren tn rijen van vier en daarmede zichtbaar uiting geven aan de gezindheid der Dultsche volks gemeenschap. Wanneer echter de Fransche Mi nister-President vraagt, waarom het Dultsche volk wapens elscht, die het later toch moet af schaffen, dan heerscht hier een vergising. Het Dultsche volk en de Dultsche regeering hebben in het geheel geen wapenen, maar gelükgerech- tigdheld gevraagd. Wanneer de wereld besluit, dat alle wapenen tot aan het laatste machine geweer zullen worden af geschaft, dan zeg Ik: Wü zün bereid, onmiddellyk tot een dergelüke conventie toe te treden. Als de wereld besluit dat bepaalde wapenen moeten worden vernie tigd: wü zün bereid, ook van die wap:nen van te voren afstand te doen. Wanneer echter de we reld zekere wapenen' aan leder volk toestaat, zün wü niet bereid ons als minder gerechtigd volk daarvan te laten ultslmten. Wanneer wij volgens onze overtuiging op dat standpunt staan, zün wü voor andere volkeren behoor- lykar contractanten, dan wanneer wü tegen onze overtuiging In. bereid zouden zün, verne derende en onteerende voorwaarden aan te nemen. De vroegere Dultsche regeering Is eens vol vertrouwen lid geworden van den Volkenbond, In de hoop. In hem een parlement te vinden voor een rechtvaardige uitwisseling van de be langen der volkeren en voor oprechte verzoe ning. vooral ‘echter met de vroegere tegen standers. Dit onderstelde echter de erkenning van de definitieve gelükgerechtigdheid van het Dultsche volk. Onder dezelfde voorwaarde is daarna de neelneming aan de Ontwapenings conferentie gevolgd. Wanneer de Franzcbe Minister- President echter vraagt, waarom dan de Duitsche jeugd marcheert en in de gelederen aantreedt, dan ant woord ik dat dat niet is, om tegen Frankrijk te demonstreeren, maar om dien politieken wil te toonen en te documenteeren, die noodig was om het communisme neer te werpen en die noodig zal zijn om het com munisme onder te houden. Matige tot krachtige» S tot Noord-Westelijken g bewolkt met tijdelijke op- aanvankelijk nog regen en H hagelbuien, kouder. Hoogste stand: 767,4 te La Coruna. Laagste stand: 740.3 te Thorshavn. Zon op 628 - onder 5.03 Licht op 5.33 E 19 October N. M. In leidende conferentlekrlngen wordt thans verklaard, dat de hoofdcommissie der ontwa peningsconferentie Maandagmiddag zal samen komen. Een plan worrit, naar verluidt, uitge werkt om zoo snel mogelük te komen tot een ontwapenlngsovereenkomst, die met meerder heid valt stemmen zou worden aangenomen. Van rtansche züde wordt acifs het verdrag van Locarno als vervallen besct.ouwd. daar het tot stand kwam In het kadet van den Vol kenbond. Doordat de natlonaal-soclalistlsche beweging Duitschland heeft onttrokken aan deze cata strofe, redde zü niet alleen het Dultsche volk, maar verwierf zich ook historische verdiensten jegens de rest van Europa. Deze natlonaal- soclalistlsche revolutie streefde slechts naar dit eene doel: herstel van de orde van het eigen volk, verschaffing van werk en brood voor onze hongerende massa's, wederopeisching van de begrippen eer, trouw en fatsoen als de ele menten van een zedelük hoogstaand volk, een doel, dat anderen volkeren geen schade kan veroorzaken, maar hoogstens het algemeen be lang kan dienen. Deze beweging had de plicht, zonder aanzien des persoons. trouw, geloof en fatsoen In hun recht te herstellen. Sedert acht maanden voeren wü een heroï- schen strijd tegen de communistische bedrei ging van ons volk. Aan de verruwing onzer cultuur, het verval van onze openbare mo raal, de verloochening van God en den afkeer van de religie hebben wü een einde gemaakt Onze strüd tegen den nood der werkloosheid en voor de redding der Dultsche boeren was niet vergeetsch. In het kader van een pro gramma, voor welks uitvoering wü vier jaar rekenden, zün in nauwelüks acht maanden van de zes millioen werkloozen meer dan 2H mil lioen weer ondergebracht bü nuttige produc tie. De beste getuige voor deze ongehoorde prestatie is het Duitsche volk zelf. Het zal de wereld bewüzen. hoe sterk het achter een re geering staat, die geen ander doel kent dan door vlütigen arbeid en zedelüke -cultuur mede te helpen aan den wederopbouw van een ge lukkige wereld. HITLER MOTIVEERT IN EEN RADIO-REDE DUITSCHLANDS UITTREDEN UIT DEN VOLKENBOND. Vervolgens wordt het verboor van den huls inspecteur van den Rüksdag. Scranowltz. voort gezet. De procureur-generaal, dr. Werner, wjjst er op, dat In het eindrapport van de Londensche onderzoekingscommissie „wordt vastgesteld", dat de correspondent van een groot buiten- landsch persbureau op den vooravond van den brand een aanzlenlüke hoeveelheid brand materiaal, als teerpotten en licht brandbare vloeistoffen heeft gezien. Verder berichtte hü. dat de brandweermannen dit materiaal uit de groote zaal verwüderd hebben en in de gangen hebben geplaatst, opdat ook deze nog vlam zouden vatten. Scranowitz: In de galerü rond de groote zaal Is onder een lessenaar een kast, waarin druk werken van een totaa Igewicht van 3 14 kilo gram lagen Deze drukwerken zün weggebracht. Indien wordt gesproken van teertonnen e.d„ dan is dit een leugen. Vervolgens wordt brandmeester Klotz ge hoord. De voorzitter verzoekt hem vooral bü zün verklaringen op de tüden te letten. Getuige bevestigt, dat om 926 A 92? uur met spuiten begonnen is. De voorzitter stelt hierop vast, dat van een vertraging van het blusschingswerk geen spra ke is. De vraag van den prncureur-gene-aal, ot het om 927 uur reeds zoo neet was geweest, dat niemand meer in de plenaire zaal kon komen, bevestigt getuige De situatie was daar reeds zoodanig, dat er niets meer te redden vlet Procureur-generaal: Te Londen heeft een getuige verklaard, om 11 uur 's nachts te heb ben gezien, dat een geweldige hoeveelheid kranten en brandmateriaal in de plenaire zaal op den grond lag. alsmede een licht brandbare vloeistof, en dat de brandweer dit materiaal naar de wandelgang sleepte.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 19