Duitschland zegt den - Volkenbond vaarwel Hitler motiveert zijn besluit VERSAILLES WREEKT ZICH Goering de Rijksdagbrand en fis I I i! Het nieuws van heden Moskou tegen Berlijn GEEN WAPENEN MAAR GELIJKE RECHTEN DE NIEUWE TOESTAND ft COMMANDANT GEMPP VERTELT DE BAROMETER r MAANDAG 16 OCTOBER n Een vredelievende rede Geen actie tegen Frankryk Hitler Dimitrof weer toegelaten Het gevonden brand materiaal Ook de landdagen ontbonden Minuter Goering verscheen pas lang nadat de brandweer met *t blusschingswerk was begonnen Alle Duitache ingenieurs moeten Roeland verlaten Een vloed van leugens uit het buitenland I ai 1 M I H ir Minister de Graeff acht de situatie uiterst bedenkelyk Volksstemming en Ryksdag- verkiezing zullen worden gecombineerd De Duitsche jeugd marcheerde niet om tegen Frankryk te demon streeren, maar om het communisme neer te werpen 1 Aan den rand van een catastrofe 4 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll IIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHnilllllllllllllllllllllllllllllllllllNIIIIIIIIIIIII Bet ontreden der O O O O O van heeft Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de wijziging der Ambtenarenwet. BERLIJN, 14 Oct. (W.B.) Toen het gerecht heden kort in raadkamer ging, werden de vier uitgesloten advocaten, Grifgoroff en Detcheff (Bulgarije). Gal lagher (Amerika) en Willard (Frank rijk) uit de zittingszaal verwijderd en naar het hoofdbureau van politie op den Alexanderplatz gebracht, om te worden verhoord. Zij zullen worden uitgewezen en blij ven in arrest tot het uitwjjzingsbesluit sal worden afgekondigd. De veiligheid van Duitschland is geen gerin ger recht dan de veiligheid der andere naties. In dezen Dultschen eisch kan echter in het geheel geen bedreiging voor de andere mogend- OENEVE, 14 Oct. De Duitache delegatie ter Ontwapeningsconferentie heeft tot op den laatsten man Genève verlaten. Ook de permanente Duitache vertegenwoor diging by den Volkenbond keert in gezelschap van gezant Von Keiler naar Berlijn terug. Een beslissing over het blijven van Duitache amb tenaren in het secretariaat ia nog niet ge nomen. Nader wordt gemeld, dat de RÜkspresident den Rijksdag beeft ontbonden. Op 12 November worden nieuwe verkiezingen gehouden. Wat sou de wereld wel over Duitschland zeg gen, wanneer wy hier ten gunste van een in dividu, dat het Brltsche parlement in brand een geblaseerd onverstand over het hoofd kan worden gezien. Stand o* Maandag 9 nr v_m.: 75» Vorige stand; 7M Vaa welingelichte zijde wordt vernomen, dat de volksstemming over de politiek der Rjjks- regeering en de RtjksdagverUezing op 12 Nov. aja. in combinatie met elkaar zuHen plaats vinden. Voer de Rljksdagverkiering aal slechte één candidatenlijst worden ingediend. BERLIJN, 14 Oct. De verordening van den RÜkspresident tot ontbinding van den Rijksdag, gedateerd 14 October 1933, luidt: „Om het Duitsche volk gelegenheid te geven zich zelf uit te spreken over het huidige lot der natie en uiting te geven aan zijn ver bondenheid met de Ryksregeering, ontbind ik op grond van artikel 2$ der Bjjksgrondwet den Rijksdag.** In de tweede verordening wordt op grond van paragraaf van de Rykskleswet van 6 Maart 1934 bepaald, dat de verkiezingen voor den Rijksdag op 12 November 1933 sullen wor den gehouden. w.g. Rjjkspresident Von Hindefiburg. w.g. Rljkskanselier Adolf Hitler. wg. Rliksminlster van BinnenL Zaken Dr. Prick. De Rijksdag zal worden ontbon den en ’n volksstemming zal worden gehouden over de politiek der re- geering. BERLIJN, 14 Oct. (V.D.) De Rtjksmi- nister van Blnnenlandsche Zaken dr. Frick heeft aan alle Rljksstadhoudm het vol gende telegram gezonden: „Met de ontbinding van den Rijksdag warden volgens paragraaf 11 van de eer ste Gelljkschakelingswei ook de volksver tegenwoordigingen der landen ontbonden. Ik verzoek in opdracht van den Rjjkskan- seüer van het nftachrtjven van nieuwe verkiezingen overeenkomstig paragraaf 1 alinea 2 van de Rljkswethonderzwet voor loopt af te rien.' Naar van welingelichte zijde wordt ver nomen, la de Rüksstadhonderawet tegv- mkertjjd in den zin van de doer dr. Frick gegeven instructie gewijzigd. Deze wereld, van welke wij slechts verlan gen, dat zij ons vreedzaam laat werken, ver volgt ons thans sedert maanden met een vloed van leugens en verdachtmakingen. Terwijl zich in Duitschland een revolutie voltrok, die niet sooals de Fransche of de Russische tailooze menschen afslachtte, die geen weezen ver moordde, die niet, sooals de Commune te Pa rijs of de roode revoluties in München en in Hongarije, een geweldige waarde vernielde, die geen enkele étalage heeft geplunderd en geen enkele zaak schade gedaan, verspreiden kwaad willige hetzers gruwelberichten, die slechts kun nen vergeleken worden met de leugens, in het begin van den wereldoorlog verspreid en af komstig van dezelfde elementen. Getuige: Dat was onmogelijk, de zaal stond reeds in lichte: laaie. De getuige verklaart verder, dat de straat glad was op den avond van den brand. De wa gens reden gemiddeld 3032 kilometer. Dr. SackOmstreeks 13 uur was de brand zoo goed als gebluscht. Omstreeks 1 uur rukte de brandweer in. Vier getuigen bleven achter. Is het mogelijk geweest, dat in dezen tijd de een of andere journalist doorgedrongen is in de zittingszaal, om waarnemingen te doen? Getuige: Er mocht geen journalist naar bin nen, want er waren balken bezweken. Er was levensgevaar. Dr. Sack: Het getuigenis, dat te Londen werd afgelegd, is hierdoor volledig weerlegd. gestoken had, een gerechtelijke cotnedie zou den laten opvoeren, welke eenig doel slechts kon zijn, de Brltsche justitie en haar rechters onder de terreur van een dergelijke gezind heid te stellen I Wjj zjjn diep treurig bij de gedachte, dat door dergelljke methoden volkeren worden op- gehitst en van ons vervreemd, van welke wij weten, dat zij innerlijk ver boven deze ele menten staan. Al naar het noodig is wordt het Duitsche volk aan de wereld voorgesteld als betreurens- waardlg. ongelukkig en onderdrukt, dan weer als brutaal en agressief. Hei tweede lustrum van de R. K. Untvereftelt; Christwherdenking in een plechtige sesdemi- sche zitting. De declasscering tot een niet gelijkgerechtigd lid van een dergelljke Instelling of een confe rentie is voor een natie van 65 millloen men schen en een regiering, die hun eer hoogstellen, een ondraaglijke vernedering. Wanneer de Fransche Minister- President echter vraagt, waarom dan de Duitsche jeugd marcheert en in de gelederen aantreedt, dan ant woord ik dat dat niet is, om tegen Frankrijk te demonstreeren, maar om dien politieleen wil te toonen en te documenteeren, die noodig was om het communisme neer te werpen en die noodig zal zjjn om het com munisme onder te houden. In leidende conferentiekringen wordt thans verklaard, dat de hoofdcommissie der ontwa- petjlngSconferentle Maandagmiddag sal samen komen. Een plan wordt, naar verluidt, uitge werkt om zoo snel mogelijk te komen tot een ontwapeningsovereenkomst, die met meerder heid van stemmen zou worden aangenomen. Van Fransche zijde wordt zelfs het verdrag van Locarno als vervallen beschouwd, daar het tot stand kwam in het kader van den Vol kenbond. Ik beschouw het als bet teeken van een meer edelen zin voor gerechtigheid, dat de Fransche Minister-President Daiadier in zijn laatste rede woorden in den geest van een meer verzoenend standpunt heeft gevonden, waarvoor millioenen Duitschers hem dankbaar zijn. Wjj nemen met hoopvolle ontroering kennis van de verzekering, dat de Fransche regee- rtng onder haar tegenwoordigen leider niet het plan heeft, het Duitsche volk te krenken of te verdeemoedigen. Wij warden geroerd door de gedachte aan de helaas te treurige waarheid, dat deze beide groote volken zoo vaak in de geschiedenis het bloed van hun beste jongelingen en mannen op het slagveld hebben geofferd. Ik spreek in naam van het geheeie Duitsche volk, wanneer ik verzeker, dat wij allen vervuld zijn van den oprechten wensch. een vijandschap te verdel gen, die in haar offers niet te vergelijken is met een mogelijke winst. De geschiedenis der laatste honderdvjjftlg jaar moest toch de belde volkeren geleerd hebben dat belangrijke ver anderingen niet meer mogelijk zijn. Als natio- naal-socallst wijs ik bet van de hand met al mijn aanhangers, om menschen van een vrij volk, die ons toch niet zul.en lief hebben, te bestrijden met het bloed en het leven derge- nen. die ons lief zijn. Het zou een geweldige gebeurtenis voor de geheeie menschheld zijn, wanneer 'de beide volkeren voor altijd het ge weld uit hun leven zouden verbannen. Het Duitsche vo^k is daartoe bereid. Terwijl wij vrijmoedig de rechten geldend maken, die ons volgens de verdragen zelf zlln gegeven, wil ik echter even vrijmoedig verklagen. dat daar bulten tusschen belde landen geen territoriale conflicten voor Duitschland meer bestaan- Naar aanleiding van de berichten omtrent het uittreden van Duitschland uit den Volken bond. heeft een redacteur van het Ned. Corr Bureau in een onderhoud met den Minister van Buitenlandse!» Zaken. Jhr. de Graeff, die dezer dagen uit Genève teruggekeerd is. de vraag gesteld of de kwestie van de Joodse!» vluchtelingen, waartoe door Nederland bet ini tiatief genomen is, er toe kan hebben bijge dragen, dat Duitschland zich in Genève ge ïsoleerd ging voelen. De Minister antwoordde hierop, dat zulks naar zijn meenlng volkomen uitgesloten is. De houding van Duitschland inzake de Joodsche vluchtelingen is zeer begrijpend en -teer cor rect geweest en ook de verhouding met de Duitsche delegatie heeft niets te wenschen over- gelaten. Voor zoover er gevoeligheden aan Duitsche zijde kunnen bestaan, zou dit alleen het geval kunnen zjjn naar aanleiding van de behandeling in de Minderhedencommissie, maat hier heeft Nederland niet aan deel genomen. In het algemeen zijn oordeel gevende over deze gebeurtenissen, aarzelde de Minister niet deze ontwikkeling uiterst bedenkelijk te noe men voor den Volkenbond en zijn arbeid. Doordat de nationaal-soclallstische beweging Duitschland heeft onttrokken aan deze cata strofe, redde zij niet alleen het Duitsche volk, maar verwierf zich ook historische verdiensten jegens de rest van Europa. Deze nationaal- soclallstische revolutie streefde slechts naar dit eer» doel: herstel van de orde van het eigen volk, verschaffing van werk en brood voor onze hongerende massa’s, wederopeischlng van de begrippen eer, trouw en fatsoen als de ele menten van een zedelijk hoogstaand volk, een doel, dat anderen volkeren geen schade kan veroorzaken, maar hoogstens het algemeen be lang kan dienen. Deze beweging had de plicht, zonder aanzien des persoons, trouw, geloof en fatsoen in hun recht te herstellen. Sedert acht maanden voeren wy een heroï- schen strfjd tegen de communistische bedrei ging van ons volk. Aan de verruwing onzer cultuur, het verval van onze openbare mo raal, de verloochening van God en den afkeer van de religie hebben wij een einde gemaakt. Onze strfjd tegen den nood der werkloosheid en voor de redding der Duitsche boeren was niet ver geefsch. In het kader van een pro gramma, voor welks uitvoering wjj vier Jaar rekenden, zijn in nauwelijks acht maanden van de zes millloen werkloozen meer dan 2Yt ïnll- lloen weer ondergebracht bij nuttige produc tie. De beste getuige voor deze ongehoorde prestatie is het Duitsche volk zelf. Het zal de wereld bewijzen, hoe sterk het achter een re geering staat, die geen ander doel kent dan door viytigen arbeid en zedelijke cultuur mede te helpen aan den wederopbouw van een ge lukkige wereld. BERLIJN, 14 Oct, (W.B.) Voor vertegenwoordigers der pers ver- BERLIJN, 14 ’Oct. (Reuter). Op bevel der Russische regeering moeten alle Duitsche in genieurs die in Rusland werkzaam zijn. Rus land terstond verlaten. zy zullen worden vervangen door Fransche ingenieurs. Er is in Duitschland maar één wapendrager en dat is het leger: er is omgekeerd voor de nat.-soc. organen maar één vyand en dat is het communisme. De wereld moet zich er echter in schikken, dat het Duitsche volk voor zyn blnnenlandsche organisatie om het volk voor het communistische gevaar te beschermen, die vormen kiest, die resultaat kunnen garan- deeren. V De Rykskanseüer sprak ongeveer als volgt: Mijn Duitsche Volk! Toen In November 1918 in het geloof op de verzekeringen, neer gelegd in de veertien punten van Wilson, het Duitsche volk de wapenen neerlegde, eindigde een rampzaligs worsteling waarvoor wel en kele staatslieden, maar zeker niet de volkeren verantwoordelyk konden worden gemaakt. Wan neer in deze maanden de wereld op faire wyze den overwonnen tegenstander de hand had gereikt, dan zou der menschheld veel leed en ontgoocheling bespaard gebleven zyn. Nog nooit beeft een overwonnene zoozeer zijn best ge daan mede te werken aan de genezing van de wonden zyner tegenstanden als het Duitsche Volk heeft gedaan in de lange jaren van de Vervulling der hem opgelegde dictaten heden liggen. Want de verdedigingswerken dier andere volkeren zyn immers ingesteld op de zwaarste aanvalswapenen, terwyi Duitschland geen aanvalswapenen elscht, maar slechts die verdedigingswapenen, die ook in de toekomst niet verboden, maar aan alle naties toegestaan zyn. En ook hier is Duitschland van tevoren bereid genoegen te nemen met een minimum, dat in geen verhouding staat tot de gigantische bewapening der aanvals- en verdedigingsmid delen onzer vroegere tegenstanders. De bewuste declasseering van ons volk echter, daarin be staande, dat men elk volk ter wereld een van zelfsprekend recht toekent, dat slechts ons wordt onthouden, gevoelen wy als vereeuwiging van een discriminatie, die voor ons ondraaglijk is. Ik heb reeds in myn vredesrede in Mei ver klaard, dat onder dergelyke omstandigheden wij tot ons leedwezen niet meer in staat zou den zyn. lid van den Volkenbond te zyn of aan Internationale coherenties deel te nemen. Het is voor ons als vertegenwoordigers van een eeriyk volk en van een eeriyk eigen Ik onmogeiyk. deel te nemen aan Instellingen onder voorwaarden, die slechts een oneeriyke kan dragen. Het Is mogelyk. dat er reeds mannen zyn geweest die ook onder een der- geiyken last geloofden aan Internationale over eenkomsten te kunnen deelnemen. Het is van geen belang na te gaan, of zy zelf de besten van ons volk waren, maar zeker is. dat achter hen niet het beste van ons volk stond. De we reld kan er echter slechts belang by hebben, te onderhandelen met mannen van eer en niet met de dubieuze elementen van een volk. Want de geest van een dergelyke conferentie kan slechts die zyn van oprecht begrip, of al deze pogingen zyn van tevoren tot mislukken gedoemd. Waar wy uit de verklaringen van de offlcleele vertegenwoordigers van een aan tal groote mogendheden vernomen hebben, dat door hen aan een werkelyke rechtsgelijkheid van Duitschland op het oogenbllk niet wordt gedacht, is het Duitschland thans ook niet mo gelyk zich verder In een zoo onwaardige si tuatie aan andere volkeren op te dringen. Het dreigen met geweld zou In zyn ver- wezeniyklng slechts rechtsbreuk zyn. De Duitsche regeering Is te diep vervuld van de overtuiging, dat tyzar appel aan de geheeie Duitsche natie, de wereld zal bewUaen, dat de vredelievendheid der regeering even als haar opvatting omtrent de eer, het verlangen naar den vrede en de waardeering van de eer van het geheeie volk zyn. Moge de wereld uit deze bekentenis gewaar worden, dat het Duitsche volk zich In deaen strijd om zyn geiykgerech- tlgdheid en zyn eer volkomen identiek ver klaart met zyn regeering.” BERLIJN, 14 Oct. De zitting van het Ryks- dagbrandproces begint heden een half uur te laat, aangezien de Senaat nog een aantal be sluiten moest nemen. Ook beden is Dimitrof niet aanwezig. De president dr Buenger geeft dienaangaande de volgende verklaring: Het gerecht heeft zich genoodzaakt gezien, beklaagde Dimitrof eenlgen tyd van de zitting uit te sluiten, aangezien hy niettegenstaande herhaaldeiyk verbod, doorging met beleedlgen. Van een aantal buitenlandse!» rechtsgeleerden is een schrijven ontvangen, waarin zy ver klaren, dat Dimitrof. na de behandeling, welke hem ten deel Is gevallen, slechts verachting kan hebben voor deze autoriteiten. Deze rechts geleerden wagen het dus, de ambtenaren, den rechter van Instructie en bet Ryksgerecht. dat hun toegangskaarten heeft verstrekt, op een dergelyke wyze te beleedlgen. Deze handelwijze karakteriseert zichzelf. Aan de bedoelde vier advocaten Is daarom de toegangskaart ontnomen. Het zyn twee Bul garen, een Amerikaan en een Franschman. Vervolgens deelt de verdediger van Torgler, dr. Sack, het gerecht een schrijven mee van den Brazlllaanschen journalist, die het Fran se!» telegram, als zou hy door toedoen van dr. Sack uit Duitschland zyn uitgewezen, pertinent tegenspreekt. Hy was heelemaal niet by het Ryksdagbrandproces geweest. Hierop verzoekt dr. Sack om vast te stellen, of de vandaag te ondervragen getuige Gemmp dezelfde is als de brandweerdlrecteur Gemmp, die op 27 Februari de leiding had van bet blus- schlngswerk by den Ryksdagbrand. Er was hem nX medegedeeld, dat deze Gemmp vermoord zou zyn. De getuige protesteert glimlachend tegen zyn beweerde vermoording li'-sr Pnder de uitwerking van het Vredesverdrag n de daardoor mogelyk gemaakte algemee- he onzekerheid had Duitschland het meeste lijden. Het aantal werkloozen steeg lf>t op éénderde van het aantal menschen, dat nor ma- I*ter aan het productieproces deelneemt, dat beteekent, dat In Duitschland met inbegrip van 0e gezinsleden twintig millloen van de zestig •nlllloen menschen zonder eenlge bestaansmo- Btiljkheld een wanhopige toekomst tegemoet t^gen. Een der oudste beschaafde landen van de hedendaagse!» beschaafde menschheld stond meer dan zes millloen communisten aan Mn rand van een catastrofe, die slechts door Wanneer al die offers niet hebben kunne tel den tot werkelyken vrede onder de volkeren, dan lag dat slechts aan den aard van een ver drag, dat by zyn poging om de beg'ppec overwinnaar en overwonnene te vereeuwigen, haat en vyandschap moest vereeuwigen Toen derhalve In dat verdrag aan het Duitsche volk werd opgelegd de vemietig.ng zyner bewape ning om een algemeene wereldootwapenlng mo- Belyk te maken, geloofden velen, dat daarin slechte het teeken te zien was voor het veld- winnen van een verlossend inzicht. Het Duit sche volk heeft zyn wapenen vemietlga Bou wend op den verdragstrouw van zyn vroegere tegenstanders heeft het de verdragen In let terlijk fanatieke trouw nagekomen. Te water, te land en In de lucht werd een geweldig krtjgs- materlaal vernield. Daarna kon het Duitsche volk verwachten, dat reeds om deze reien de rest van de wereld haar belofte op dezelfde wyze zou nakomen als Duitschland. vyftien jaar lang heeft het Duitsche volk gehjopt. en •ewacht dat het einde van den oorlog eindelijk ook het einde van haat en vijandschap zou «On. Maar het doel van het Vredesverdrag van Versailles scheen niet te zyn. de menschheld vrede te geven, maar veeleer, een eeuwige haat te voeden. De gevolgen konden niet uit- biUven- Wanneer maar het roode oproer als een brand over Duitschland had gewoed, dan zou men ook wel in de Westeiyke cultuur landen van Europa hebben leeren inzien, dat het niet onverschillig is of aan den Ryn en aan de Noordzee de voorposten staan van een revolutlonnair Aziatisch wereldrijk dan wel vreedzame Duitsche arbeiders, die In oprechte samenwerking met de overige volkeren van Europeesche cultuur In eeriyken arbeid hun brood wil len verdienen. BERLUN, 14 Oct. Ter motivee- rin( wan het uittreder: van Duitsch land uit den Volkenbond en bet verlaten van de Ontwapeningscon ferentie heeft Rükskanselier Adolf Hitler hedenavond een radiorede gehouden. seller Hitler, dat Duitschland uit den Volkenbond treedt en de ont wapeningsconferentie verlaat BERLIJN, 14 Oct. (V. D.) Op een vergade ring heeft vlce-kanseller Von Papen oa ver klaard: Ik spreek tot U op een oogenbllk. dat wellicht historische beteekenls voor bet Duit sche volk zal hebben. De buitenwereld heeft niet begrepen, wat er Is omgegaan In dit uit duizenden wonden bloedende volk. Op 12 No vember zal het volk stemmen over het buiten- landsch-polltleke programma der regeering: bereidheid tot den vrede en samenwerking met de andere volken, maar tegeiyk de eisch tot daadwerkeiyke gelykgerechtigheid. De liberale Staasgedachte moet worden herzien: buitengewone vergadering van .O» Vrijheids bond.” BERLIJN, 14 Oct. (V.D.) Na de pauze deel de Senaatspresldent dr. Buenger mede, dat de Senaat besloten had den Bulgaarschen be klaagde Dimitrof met ingang van Maandag as. weer tot de rechtszaal ter bywonlng van het proces toe te laten. LEIPZIG, 14 Oct. Na de pauze wordt als getuige de hoofdbrandmeester Kupe verhoord. Kupe behoorde tot de manschappen der brand spuit, die het eerst voor het Rljksdaggebouw arriveerde. Getuige Kupe: Mijn brandspuit werd om 9 uur 14 gealarmeerd. De rit naar den Rijks dag nam ongeveer vier minuten in beslag. Dat omstreeks elf uur *s avonds uit de In brand staande zittingszaal nog materiaal voor brand- stlchtlngsdoelelnden naar bulten gesleept zou kunnen rijn, is volstrekt uitgesloten. t BA - en SB.-afdeeiingen zyn niet In den Rijksdag ge weest. Dr. Back: In het Brulnboek wordt ver klaard, dat de commandant der Brandweer, Gempp, tydens een onderhoud na den brand, zou hebben verklaard, dat de brandweer veel te laat was gealarmeerd. Hy moet er zich ver der over hebben beklaagd, dat de Pruisische premier Goring nadrukkelyk zou hebben ge weigerd omniddeliyk het hoogste alarmnum mer te seinen. Getuige: Dat Is een volstrekte leugen. Een bespreking zooals deze door Gempp na de brandstichting in den Rijksdag werd gehou den, vond na lederen grooten brand plaats. Onwaar is ook de bewering, dat Gempp tydens deze bespreking zou hebben gezegd, dat men van hem zou hebben verlangd wyzigingen in het proces-verbaal aan te brengen. De gewezen brandweercommandant Gempp verklaart dan, als getuige gehoord, dat hy noen SA.-mannen heeft ontwaard toen hy op het terrein van den brand arriveerde, noch ook brandbaar materiaal In groote hoeveelheid heeft gezien. GdBige Gempp: Ongeveer een kwartier na de aankomst heb Ik rapport uitgebracht aan den premier Göring, die intusschen eveneens voor het Rljksdaggebouw was verschenen. Het eenlge wat de minister my vroeg was of ik den directeur van den Rijksdag Galle had Zaanland en F. E. N.; het conflict ten einde? De bouwheer' van het Nederlandse be Priester college te Rome; een onderhond mei Mgr. dr. Jan O. Smit. Als de rest van de wereld zich verschanst In onverwoestbare vestingen, geweldige vliegtuigen eskaders bouwt, reusachtige tanks construeert, enorme stukken geschut giet, dan kan zy niet spreken van een bedreiging, omdat Duitsche nationaal-socialisten ongewapend marcheeren In rijen van vier en daarmede zichtbaar uiting geven' aan de gezindheid der Duitsche volks gemeenschap. Wanneer echter de Fransche Mi nister-President vraagt, waarom het Duitsche volk wapens elscht, die het later toch moet af schaffen. dan heerscht hier een vergislng. Het Duitsche volk en de Duitsche regeering hebben in het geheel geen wapenen, maar geiykgerech- tigdheid gevraagd. Wanneer de wereld besluit, dat alle wapenen tot aan het laatste machine geweer zullen worden af geschaft, dan zeg Ik: wy zyn bereid, omniddeliyk tot een dergelyke conventie toe te treden. Als de wereld besluit dat bepaalde wapenen moeten worden vernie tigd: wy zyn bereid, ook van die wapenen van te voren afstand te doen. Wanneer echter de we reld zekere wapenen aan ieder volk toestaat, zijn wy niet bereid ons als minder gerechtigd volk daarvan te laten ultsluiten. Wanneer wy volgens onze overtuiging op dat standpunt staan, zyn wy voor andere volkeren behoor- lyker contractanten, dan wanneer wy tegen onze overtuiging In. bereid zouden zyn, verne derende en onteerende voorwaarden aan te nemen. De vroegere Duitsche regeering Is eens vol vertrouwen lid geworden van den Volkenbond, In de hoop, In hem een parlement te vinden voor een rechtvaardige uitwisseling van de be langen der volkeren en voor oprechte verzoe ning, vooral echter met de vroegere tegen standers. Dit onderstelde echter de erkenning van de definitieve gelykgerechtigdheid van het Duitsche volk. Onder dezelfde voorwaarde is daarna de neelnemlng aan de Ontwapenings conferentie gevolgd. gezien. Mijnerzijds vroeg Ik den premier of hy my bepaalde Instructies had te geven. Göring antwoordde my echter: ik zal u niet storen; de verantwoordelijkheid rust op u. President: Wanneer arriveerde de premier voor het Ryksdaggebouw? Getuige: Minister Göring verscheen pas lang nadat de brandweer met het blusschlngswerk was begonnen. By de bespreking van den volgenden dag had men slechte te doen met de gebruikelyke discussie, waarby het de gewoonte is eventueel ook crltiek uit te oefenen. Eenigerlel aanwij zing om niet te voortvarend op te treden, heb Ik niet ontvangen. Een dergelyke bewering kan Ik niet anders dan als volslagen onzin bestem pelen. President: Is u Iets opgevallen, dat er op zou kunnen duiden, dat door een of andere in stantie maatregelen waren getroffen of uitla tingen gedaan, die er op zouden kunnen wy- zen, dat het niet In de bedoeling lag den brand met kracht te bestrijden? Getuige: Niet In het minst. Procureur-generaal: U hebt de berichten in de pers over uw beweerde mededeelingen pas In Juni tegengesproken. In het Brulnboek wordt beweerd, dat dit dementi te danken is geweest aan pressie, die men op u sou heb ben uitgeoefend. Getuige: Niemand heeft pressie op mij uit geoefend. Procureur-generaal; Ook de premier Göring niet? Getuige: Neen. Procureur-generaal: Ook wordt in de pers „beweerd, dat u ter bywonlng van de zitting van heden uit het Huls van Bewaring naar hier soudt zyn overgebracht. Heeft men u ooit gearresteerd of heeft men tegen u eenigerlel maatregel genomen, in verband met den Ryks- dagbrand? GeurigeNeen. Advocaat dr. Telchert: Behalve de reeds ge melde mededeellng in de buitenlandse!» pers werd ook beweerd, dat by de bespreking van 28 Februari van u was verlangd, dat u wijzi gingen in het proces-verbaal zoudt aanbren gen. Is deae bewering waar of onwaar? Getuige: Ook deze vraag moet ik als vol slagen onzin bestempelen. President: Kunt u als conclusie van uw mededeelingen verklaren, dat de aan u toege schreven berichten onjuist en onwaar zijn ge weest? Getuige: Ja, sQ zyn onjuist en onwaar. President: Dese verklaring legt u af onder eede In het volle bewustzyn. dat zij van seer groot belang Is? Getuige: Ja zeker. Dr. Back: Getuige Gempp, ik heb er al ver baasd over gestaan, dat u nog In leven bent. Hebt u Iets kunnen constateeren, dat er op zou duiden, dat men het voornemen koesterde, u door sluipmoordenaars uit den weg te doen ruimen? Getuige: Neen. Daarop wordt de behandeling van het Rljks- dagproces tot Maandag ad. verdaag<L 1 HITLER MOTIVEERT IN EEN RADIO-REDB DUITSCHLANDS UITTREDEN UIT DEN VOLKENBOND. Vervolgens wordt het verhoor van den huls inspecteur van den Ryksdag, Scranowlte, voort gezet. De procureur-generaal, dr. Werner, wijst er op, dat in het eindrapport van de Loodensche onderzoeklngscommissle „wordt vastgesteld”, dat de correspondent van een groot bulten- landsch persbureau op den vooravond van den brand een aanzleniyke hoeveelheid brand materiaal, als teerpotten en licht brandbare vloeistoffen heeft gezien. Verder berichtte hy, dat de brandweermannen dit materiaal uit de groote zaal verwyoerd hebben en in de gangen hebben geplaatst, opdat ook deze nog vlam zouden vatten. Scranowitz: In de galery rond de groote zaal is onder een lessenaar een kast, waarin druk werken van een totaalgewlcht van 3 A 4 kilo gram lagen. Deze drukwerken zyn weggebracht. Indien wordt gesproken van teertonnen e.d„ dan is dit een leugen. Vervolgens wordt brandmeester Klotz ge hoord. De voorzitter verzoekt hem vooral by zyn verklaringen op de tyden te letten. Getuige bevestigt, dat om 9.26 A 9.27 uur met spuiten begonnen is De voorzitter stelt hierop vast, dat van een vertraging van het blusschlngswerk geen spra ke is. De vraag van den procureur-generaal. of het om 9.27 uur reeds zoo heet was geweest, dat niemand meer in de plenaire zaal kon komen, bevestigt getuige. De situatie was daar reeds zoodanig, dat er niets meer te redden vleL Procureur-generaal: Te Londen heeft een getuige verklaard, om 11 uur 's nachts te heb ben gezien, dat een geweldige hoeveelheid kranten en brandmateriaal in de plenaire zaal op den grond lag, alsmede een licht brandbare vloeistof, en dat de brandweer dit materiaal naar de wandelgang sleepte. Bet Rtjksdagbraadproeee. brandweer.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5