Excessen weren en afsnijden Suikerleed De overname van* rundvee CONFLICT TEN EINDE? RADIO-PROGRAMMA MAANDAG 16 OCTOBER De journalist ambtenaren De Nederl. Journalistenkring Geen persoonlijke ongelukken DE NIJVER HEIDSRAAD FRAUDE TE HANNOVER R.K. WASCHINDUSTRIEELÈN Door Neder landsch consul? De daders in België gearresteerd Rede van prof. Volmer Geen verhooging DE VLIEGRAMP TE LIENDEN Bezoeken van rouwbeklag Koninklijke belangstelling DE MERAPI-UITBARST1NG Onderzoek ter plaatse Pauselijke belooning MIJNWERKER GEDOOD De politie te Nijmegen DE WIJZIGING DER AMBTENARENWET VELE HUIZEN EN SCHUREN IN VLAMMEN Maatregelen bij de Cheribonscbe rivieren Officieele opening op Maandag a.s. te 9 uur DE VEILIGHEIDSLAAN DER K.N.A.C. TEXTIELNIJVERHEID IN NED.-INDIE ONTBOSSCHING IS EEN GEVAAR MINISTER DECKERS OP INSPECTIE AUTO ONTVREEMD TE HOOGMADE 5 4 De Mij. „Zaanland” is thans bereid de exploitatie van haar net aan het P£.N. over te dragen VIJFTIG JAAR JOUR NALISTIEK Dinsdag 17 Oct. 1933 Arbitrage aanvaard Geen starre, doodenge uniformiteit Levering aan de Crisis-Rundvee- Centrale van drachtige dieren Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer Uitzending van In tien gemeenten BALANCEERPARTIJTJE MET ZIGEUNERS Overdracht van *t voorzitterschap Kippen- en eendenhouderq Wat ia een exces? Heen en weer de grens over Bezoeken aan Rotterdam en omgeving L morgen aan. worden ingedeeld in de volgen- 1 I ▼an t optraden n c r c i 1 M 11 v PADANG, 14 Oct. (Aneta.) Een groote brand verwoestte te Klnari, afdeeUng So- lok, tien adathuiae», vier kleinere huizen en 21 rijstschuren, waarin 1200 pikoi rjjst. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken ▼oor. De oorzaak Is onbekend. k t b <1 C 1 De regeering stelt rich de werkzaamheid der regeering, Is het ontwerp wet geworden, voor op den voet van het volgende: Bij het bestaan van 11 provinciën, 1076 ge meenten en eenige duizenden waterschappen, veenschappen en veenpolders is bet uiteraard onmogelijk, de rechtspositieregelen, door al deze lichamen voor hun personeel getroffen, op één maal te bezien. Zulks acht de Regeering ook niet noodig. Immers haar doel is slechts, exces sen te weren en al te snijden. Van een exces meent zij te mogen spreken ingeval een door geenerlei omstandigheid gemotiveerd oof ge- rechtvaardigt!, onredelük verschil in de rechts positie, meer In het bijzonder ten aanzien van de salarieering, van Overheidspersoneel wordt aangetroffen. f De Pransche gezant baron de Vitrolles heeft Vrijdagmiddag vergezeld van kapitein d’Alès, toegevoegd aan den Franschen Militairen at taché alhier, ten departemente een bezoek af gelegd t^n einde den Minister van Defensie deelneming te betuigen met de vliegramp te Lienden. Zaterdagochtend heeft de Egyptische gezant, Mourad Mamel Bey eveneens een bezoek van rouwbeklag aan Minister Deckers gebracht. Bfl Kon. Besluit is aan E. Aland op zijn ver zoek met ingang van 1 November 1933 eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van Com missaris van Politie te Nljme«eu. 8—10 8—11 8—10 8—11 8—11 8—11 8—10 o t 11 Tl g a 2 c Do vraag, de regeering bij haar tarrtfpen ook zal «vergaan tot het bevorderen van ver- hoogingg van door haar te laag geachte sala rieering, wordt in beginsel niet ontkennend be antwoord. alhoewel in desen tijd van dalende BEROMUNSTER. (460 M.) Concert door het omroeporkest 7.35 Vocaal con cert. v d C 1 fc Het ligt niet In de bedoeling bepaalde nonnen vast te stellen, waaraan de be sturen der lagere organen zich zouden heb ben te houden. In een daarvoor belegde vergadering van den NUverheidsraad, welke 13 October ia gehou den, heeft de aftredende voorzitter, de beer dr. F. E. Posthuma bet presidium, hetwelk hij ruim 13 jaren heeft bekleed, overgedragen aan rijn opvolger, den heer C. J. P. Zaalberg. Alvorens hiertoe werd overgegaan, heeft de scheldende voorzitter de aanwezigen, onder wie den vertegenwoordiger van den Minister van Economische Zaken, den beer A. Th. Lam ping, en den oud-cbef van de Afdeeiing Han del en Nijverheid, den beer F. K J. Heringa, toegesproken. De beer Lamping beeft daarop den dank en de waardeering van den Minister voor al het geen de heer Posthuma als voorzitter van den Nljverheidsraad heeft gedaan, overgebracht, waarna de onder-voorzitter in hartelijke be woordingen de gevoelens van de leden jegens hun aftredenden voorzitter heeft vertolkt. Na de aanvaarding van zijn ambt heeft de nieuwe voorzitter de groote verdiensten van den heer Posthuma jegens den Njjverheidsraad en de Nederlandsche industrie in bet licht gesteld. LUXEMBURG. (1191 M.) Belgische avond: concert voor piano en orkest 8.40 Orkestconcert 9 20 Kamermuziek 9.40 Orkeetconcert 10 50 Dansmuziek. PABUS (1725 M.) 80S Oramofoonmu- zlek 13.20 idem 1.35 Oramofoonmu- ziek 7 10 idem 7.40 Gramofoonmuzlek 830 Oramofoonmuzlek. MILAAN (331 M.) 430 Dansmuziek 6 00 Oramofoonmuzlek 7.00 Oramofoon- muzlek 7.50 Operetteultzendlng. ROME (441 M.) 4 35 Orkestconcert 7.35 Oramofoonmuzlek 8.06 Concert. WEENEN (517 M.) 9.35 Populair concert. WARSCHAU (1411 M.) 5.40 Populair con cert 7.30 Populair concert door het om roeporkest oj.v. St. Nawrot 8.35 Llthau- sche muziek: omroep orkest oJ.v. J. Oemln- skl 9.46 Dansmuziek. De provincie, die de gemeenten Amsterdam, Haarlem en Zaandam (bevattende te tarnen on geveer 65 pCt. van de electricitettsverbrulkers van Noord-Holland), ongemoeid laat, wenscht thans aan Zaanland haar bedrijf te ontnemen, teneinde de daaruit voortvloeiende voordeelen zelve deelachtig te worden. Zij heeft daartoe het door „Zaanland" aan gelegd en haar toebehoorend net noodig. en tracht, nu. teneinde haar doel (vernietiging van het bedrijf van „Zaanland” en overneming van haar net op voor het P. E. N. zoo gunstig mogeljjke en voor „Zaanland" zoo nadeellge mogelijke voorwaarden) te bereiken, gebruik te maken van machtsmiddelen, die zjj meent dat haar in hare hoedanigheid van publiekrechte lijk lichaam ten dienste staan, daarbij tevens een ten eenenmale onjuiste uitlegging gevende aan de bepalingen barer Rjjksconcessie. Het is bekend, dat Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, die Zaanland niet tot overdracht van haar net kunnen dwingen, zich in groote moeilijkheden zouden bevinden, indien vóór 10 Augustus ia door het P. E. N. een nieuw net naast bet bestaande moest zijn aangelegd. 20 Zaterdag 21 Is nu met de voorgestelde wijziging het oor spronkelijk stelsel van de Ambtenarenwet 1929 verlaten? De regeering meent dit te mogen ont kennen. Hooewel het nimmer in de bedoeling heeft gelegen, door de invoering van de Ambte narenwet te komen tot een starre en volslagen uniformiteit van regeling, mag niet worden voorbjj gezien, dat steeds in de wet een tendens heeft gelegen tot het bereiken van een eenheid, met inachtneming van een zoodanige differen tiatie, ais de verscheidenheid van diensten of het lokaal karakter der regeling zou vorderen. In die richting bouwt het wetsontwerp voort, door de middelen te scheppen, waarmede kan worden voorkomen, dat de rechtsposltie-rege- llng van het personeel van eenig Overheids lichaam opmerkelijke en te belangrijke verschil len vertoont met die van het Rijkspersoneel of van het personeel van soortgelijke publlekrech- telijke lichamen, welke niet door verschillen in omstandigheden worden gerechtvaardigd. Ned.-Indië kunnen eenige personen uitgezonden VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Een nieuwe luxe Cltroën-auto, welke Vrijdag te Hoogmade (ZK) bleek ontvreemd te sjjn, werd te Turnbout (België) reeds ontdekt en In beslag genomen. Hier was de auto aan een inwoner van het gehucht Mol. onder de ge meente Turnhout, voor een bedrag van 6000 francs verkocht. De .kooplieden”, een paar jonge kerels uit Tilburg, werden eveneens te Turnhout door de Belgische politie nog aatt- getroffen en gearresteerd. Zjj blijven voorloo- pig aldaar ingesloten in afwachting van hun uitlevering, waarom zal worden gevraagd. „Zaanland” zou niets liever zien dan dat de exploitatie, die goed en goedkoop plaats vindt en voor de gemeenten-aandeelhouders tengevol ge van zuinig en doelmatig beheer een niet on belangrijke winst afwerpt, ook na genoemden datum in haar handen bljjve HUIZEN, (1875 M.) 8.00 Morgenconcert K.R.O. 10.00 Gramofoonmuzlek 1130 Godsdlensteig halfuurtje door pastoor L. H. Perqquin 13 00 Politie berichten 13.15 KRO -orkest o.lv Marmus van 't Woud I. 45 Rustpoos voor bet verzorgen van den zender 3.00 VTouwenuurjte 3.00 geva rieerd sollstenprogramma H IH.O. 4.00 6.10 uur KJl.O. 5.10 vervolg concert 6.40 Bsperantocursua 7.00 Politie berich ten 7.15 Katholieke R V U. 7.35 gra- mofoonmuzlek 7.45 Verbondakwartiertje -8.00 Gramofoonmuzlek 8.05 aanal. met den Stadsschouwburg te Amsterdam II. 16 Weensch Radio Octet, oj.v. Schmet- tsrllng. DJOKJAKARTA. 14 Oct. (Aneta.) Dr. Btehn. de leider van het vulcanologisch onderzoek, stelde na een onderzoek ter plaatse vast, dat op de Zuidbelling van den Merapi over het algemeen niet zooveel nieuw materiaal is neer gekomen als aanvankelijk werd gevreesd Bo ven de Kali Gendol is weinig zand, doch zijn wel eenige steenen neergekomen. Boven de Kali Koerang is practiach niets neergekomen, hetgeen (ten groote geruststelling is voor de ondernemingen in het Oostelijk deel van Djok jakarta. Naar wij vernemen, heeft de Maatschappij „Zaanland" zich in beginsel bereid verklaard een arbitrage van den Minister van Waterstaat te aanvaarden. Zij heeft daarbij vooropgesteld, aldus deelt de directie ons mede, dat het geschil tusschen de provincie en haarzelve In de eerste en voor naamste plaats betreft de vraag, of Zaanland het recht heeft haar bedrijf na 10 Augustus 1934 krachtens de haar voor veertig jaren ver leende vergunning voort te zetten. „Zaanland”, die, moeilijkheden gevoelende, zou na rijp beraad, bereid zijn haar wenach tot voortaetUng van de exploPaUe na 18 Augustus 1934 prijs te geven, en haar net alsmede hare exploitatie aan de provincie over te dragen, waarbjj zjj tevens bereid zou zijn het aanbod van arbitrage van den Minister van Waterstaat tot vastlegging van de voorwaarden van over- gang van net en exploitatie te aanvaarden. uur 8—11 Vrijdagavond is in de ondergrondse!» werken van Staatsmijn „Emma” de 25-jarige onge huwde houwer J. B. Stuyts door vallend ge steente getroffen en zwaar gewond. Hij is en kele uren later in het 84. Joeeph-Ziekenhuis te Heerlen overleden. Verschenen is de memorie v. antwoord op het voorlooplg verslag over het wetsontwerp Wijzi ging en aanvulling van de artikelen 125 en 126 der Ambtenarenwet 1929. De regeering ziet in het geheel van regelingen ten aanzien van het Overheidspersoneel ver schillen, die niet kunnen worden verklaard en gerechtvaardigd op grond van ulteenloopende plaatseljjke toestanden. Er zijn excessen Sgaar te nemen, die geen onderdeel hebben kunnen Uitmaken van het beeld, dat den wetgever In dertijd voor oogen stond bij het leggen van den grondslag voor een In groote trekken sluitend geheel van rechtspoeltie-regeling. Naar het Wolffbureau uit Hannover bericht, is tegen 'n borgstelling van 50.000 RM. de vroe gere Nederlandsche consul en directeur van de BrunswijkHannoversche Hypotheekbank T., die eenige weken geleden als verdacht van onregelmatigheden gearresteerd werd, uit bet voorarrest ontslagen. HAMBURG (372 M.) Populaire mu ziek 1.30 Gramofoonmuzlek 3 20 Con cert 5 30 Dansmuziek 9 40 Concert door het Norahorkest oj.v. José Clben- schuta. LANGENBERG (472 M.) 12.55 Populair concert oJ.v. Gustav OOrllch 3.10 gra- mofoonmuzlek 3.30 Concert 5.06 Gramofoonmuzlek 8.40 Concert door het orkest van den Westdultachen omroep on der leiding van Ktlhn. DAVÏNTBY (1554 M.) 12 30 Orgelconcert 13.50 Concert door het Paramount Astoria, orkest o.l.v Anton 1.60 Concert door bet Midland Studlo-orkeet oj.v. Prank Can teil 4.60 Concert 7 40 Concert door het B. B. C. orkest 9.40 Luisterspel 11.00 Lew Stone en zlln Band. PARIJS Elffel (1448 M.) 8.06 Gramo foonmuzlek. conjunctuur en daarmede gepaard gaande nog steeds voortdurende daling van het algemeen loonpeil, te dezen aanzien minder spoedig van een exces zal kunnen worden gesproken. Door vele leden wordt seBna^ergangsbepaling wenschelijk geacht ten behoeve van de op het tijdstip van het In werking treden der wet in dienst van eenig lager orgaan zijnde ambtena ren is te verwachten, binnen zekere grenzen beperkt blijve. Te dezer zake moge worden op gemerkt# dat tegen een te groote en te plotse linge vermindering van levenspeil van het Overheidspersoneel moet worden gewaakt. De regeering is voornemens, ingeval daaraan be hoefte ontstaat, een regeling voor den over- gang te bevorderen. Bij de uitvoering der wet zal aandacht wor den geschonken aan den wenk van de leden, die in het bijzonder aandrongen op bet tot stand brengen van een algemeen geldende sa larisschaal voor burgemeesters, secretarissen en ontvangers. De regeering is voornemens deze zaak in nadere overweging te nemen, al mogv reeds thans worden opgemerkt dat op dit, terrein niet in de eerste plaats de groote ver-' •schillen liggen, die tot het ontwerpen van deze voordracht hebben aanleiding gegeven. Zaterdagavond had in de groote zaal van Hotel ..De Witte Brug" te ‘s-Gravenhage de feestmaaltijd plaats ter herdenking van. bet 50- jarig bestaan de den Nederlandschen Journa- Usten-Kring. De maaltijd werd bjjgewoond door Z. K H. Prins Hendrik, die vergezeld was van zijn adju dant, den luitenant ter aee le klasse J. W. Ter- mljtelen. De heer D. Hans, Kring-VoorzlUer, was ta felpresident. De Prins was gezeten tusachen hem en den Minister-President. Verder zaten aan d hoofdtafel de overige Ministem, de Com missaris der Koningin, de beer dr. Loder, baron van Geen, de burgemeester» van Amsterdam en 's-Gravenhage, enkele andere gasten en de leden van het Kringbestuur. Aan vijf zljtafels waren de overige gasten en deelnemers gezeten. BIJ den aanvang van dezen maaltijd bracht de voorzitter een dronk uit op Hare Majesteit de Koningin. Hij wenschte in dien dronk te vertolken dank en hoop. Eerbiedige dank voor de wü»e, waarop de Koningin zich in een tijd perk van 35 jaar aan Haar volk had gegeven, hoop, dat Haar leven nog menig jaar gespaard zou mogen worden. Geestdriftig stemdende aanwezien hiermede In. Het strijkje speeld bet Wilhelmus, dat werd meegezongen. In den loop van den maaltijd nam de voorzitter bet woord, om de aanwezigen te verwelkomen. De Nederlandsche Journalistenkring viert zijn vijftigjarig bestaan en op dezen dag reiken we onzen feestvierenden collega's in den geest van harte de hand, hen gelukwenschende met hun gouden jubileum. Bjj de oprichting en in de jaren, die achter ons liggen, hebben vooraan staande katholieke journalisten deel van den Kring uitgemaakt en toen later, door de prin- cipieele ontwikkeling van ons katholiek ver- eenigingsweaen, de Kring niet meer represen tant der geheele journalistiek in ons land kon blijven, bleef er toch steeds een elkaar respec- teerende en collegiale samenwerking tusschen de Ned. Kath. Joumallstenvereenlging en den Kring. Bij alle verschil van denken en handelen is er een gemeenschappelijk stre ven om het vak en de belangen der journalisten hoog te houden. De Kring beeft nu een halve eeuw mede de geschiedenis van ons Nederlandsche Dagblad weren geschreven en wij wenschen hem alle heil! 8OEMEDANG, 14 Oct. (Aneta.) De Gouver neur van West-Java leidde gisteren oriëntee- rende besprekingen met het Europeesche en Inlandsche Bestuur en houtvesters, ter bestrij ding van de gevaren van ontbossching van den bovenloop der Cheribonscbe rivieren. Bjj deze besprekingen werd de aanplant vruchtboomen op groote schaal bepleit. De instelling van een permanente commis sie. omvattend het Binnenlandse)) Bestuur, bet Boschwezen. de Landbouwvoorlichting en de Irrigatie, werd noodzakelijk geacht. Het behoeft, echter, geen betoog dat, indien door Zaanland het zware offer (zijnde de ver nietiging van haar bestaan) zou worden ge bracht. ook van Gedeputeerde Staten een tege_ moetkomlng mag worden verlangd, en wel in dien Zin, dat zjj btj de vastlegging van de voor waarden van overgang geen beroep zullen doen op de tot dusverre door hen aangewende machtsmiddelen, m a w. dat de arbitrale uit spraak, waarbjj de voorwaarden van overgang van net en exploitatie, met in acht neming van de resultaten van het bedrijf van zaanland, eventueel worden vastgesteld, gegrond zal zijn op het feit, dat ..Zaanland" gedurende de nog overige jaren der 40-jarige vergunning haar bedrijf sou kunnen voortzetten. Gedeputeerde Staten zullen zich tegen dit verlangen te goeder trouw niet kunnen verzet ten; Immers, het is hoogst bedenkeHJk om tn een strijd over privaatrechtelijke belangen (de voorwaarden van overgang) te trachten een fi- nantieel voordeel te behalen door het gebruik maken van machtsmiddelen, die men in eene pRbUekrechtelijke functie meent te bezitten. Men mag derhalve hopen, dat de Gedeputeer de Staten tegenover het offer, waartoe „Zaan land" bereid is, hun ten onrechte gebezigd machtstandpunt zullen verlaten, waardoor, in geval tol het bouwen van een eigen centrale af te zien, een minnelijke oplossing van de reeds zoolang bestaande moeilijkheden zal kun nen worden bereikt. De bemoeiing der Regeering, welke zich voor- stelt successievelijk alle regelingen te bezien, zal dan ook slechts incidenteel plaats vinden. Het advies van Ged. Staten in de wet ver plicht te stellen meent de regeering te moeten ontraden. Zulks zou het betrachten van den soms vereischten spoed kunnen belemmeren. Ook eene bepaling, welke waarborgt, dat de ge meentebesturen hun standpunt behoorlijk kun nen toelichten, komt de regeering overbodig voor. Blijft een bestuur ook na het met de regee ring gevoerd overleg weigerachtig om de door dé regeering noodig geachte wijziging of aan vulling in de regeling aan te brengen en acht de regeering ook na de voorlichting van Gede puteerde Staten en voormeld bestuur deze niet temin noodig, dan geschiedt deze wijziging of aanvulling door de Kroon. Geenszins ligt het in het voornemen der regeering om door deze haar te verieenen bevoegdheid tot Ingrijpen te geraken tot eene starre, doodende uniformiteit, tot een algemeen stelsel van bezoldiging van bet Overheidspersoneel in zijn geheelen om vang. Als een reer ernstig bezwaar moet volgens de bestrijders van het ontwerp worden beschouwd Het gouden leest van den Neder landschen Journalistenkring vestigt de aandacht op een halve eeuw Ne derlandsche journalistiek en op de beteekenis van den journalist in ons maatschappelijk leven. Wat is de journalist? Hij schrijft voor u en stelt voor u een courant samen. Hij haalt de wereld naar u toe, brengt u met belangrijke perso nen in kennis. lederen dag ontvangt u in uw courant een cursus in de brandende vragen van den dag en ziet in overzichtelijken vorm beknopt en evenredig het belangrijkste gebeu ren van ver en nabij aan u voorbij gaan. Wat hem ergert, ergert u, wat hem verblijdt, verblijdt u. Gjj ziet door zijn oogen. gij hoort dogr zijn ooren, gij denkt door zijn gedachten, gij be oordeelt naar zijn maatstaf. Ge moogt nog zoo zelfstandig we zen, toch is na een ernstig gesprek spoedig te onderkennen wat voor een dagblad ge leest. Ddarom juist dat voor den katho liek zulk een waarde heeft: lees een katholieke courant! Namens den minister vaff Economische Za ken, maakt de regeeringseoenmissaris voor de uitvoering van de garantieleenlng 1933 ten be hoeve van de kippen- en eendenhouderii be kend. dat de ultkeering volgens de garantie regeling voor de week van 18 tot en met 21 Oct. is vastgesteld op 25 ct. per 100 stuks uit te voe ren versche kippeneieren, tot een e.wicht van maximum 50 K G. per 1000 stuks en op 40 ets. per 100 stuks uit te voeren versche eenden eieren. KALUNDBORG <1153 M.) 11.30 Striikor. kest o.l.v. A. Bendlx 320 Carl. Rydahl» orkest 7.20 Fransche balletmuziek door het omroeporkest oj.v. Emlle Reesen 10.30 Sanamvr’'1* '•oor de band van Restau rant „Nlmb" O.I.V. Jens Warny. De heer A. Maas, wonende aan den Kortw dijk te Roosendaal, die dit jaar voor de &5rta maal deelnam aan de Processie naar KevelaaR kreeg dezer dagen van Z. H. den Paus een me daille toegezonden, waarop ter eenerzijde de beeltenis van Z. H. den Paus en ter andere zjjds een afbeelding van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen. De Minister van Economische Zaken maakt bekend, dat door de Crisis Rundvee Centrale gelegenheid zal worden geboden aan haar te leveren drachtig rundvee in alle soorten en kwa liteiten (uitgezonderd kunnen worden bij de afname zeer hoogdrachtige dieren) op een daar toe bijzonder aangewezen plaats op of bij de veemarkten in de onderstaande gemeenten en op de volgende tijdstippen: De regeering deelt deze meening niet Eer omgekeerd is het, zooals terecht door andere leden wordt opgemerkt, als een voordeel te beschouwen, dat het, inder de vigueur van het gewijzigd ontwerp, aan de Volksvertegenwoordiging mogelijk zal zijn, haar gewone controleerende taak ten aan- zien van de daden der regeering, met de gebruikelijke middelen, thans ook tot de rechtspositieregelingen der lagere openbare organen uit te strekken. De R K Npd. Bond van Waschindustriee- len heeft Zaterdagmiddag in het Zuld-HolL Koffiehuis te ’sGravenhage een vergadering gehouden, waarin als sprekers optraden de heeren prof. J. G. C. Volmer over het onder werp: .Men moet aanvoelen, dat eigenbelang reclame veieischt", L. Harpman uit Maastricht over „de gunstige werking der collectieve pro paganda op de indlvldueele reclame” en J. Kamerbeek, reclame-expert, over de dagblad reclame. De voorzitter, de heer Hoes, opende de ver gadering en sprak namens de aanwezigen ge- lukwenscnen uit tot den geestelijk adviseur, rector Kok, die onlangs zjjn zilveren priester jubileum vierde. Spr. gaf voorts een overzicht van de saneeringspogingen, den laatsten tijd gedaan. Prof. Volmerzette in zijn causerie uiteen, dat de ontwikkeling der ms «^schappelijke structuur medebrengt, dat men de wasch bui tenshuis geeft. Er zijn er nog velen, die dit niet gevoelen of begrijpen en daarom moet veel reclame ge maakt worden. Het mooiste meisje trouwt niet als bet door niemand gezien wordt. Wat men niet riet, schept 'geen behoefte. Reclame te een middel tot opvoeding van bet maar Iedere reclame houdt een belofte geen spr. den aanwezigen op het hart drukte. Nadat de heer Harpman een voordracht over de collectieve reclame gehouden had en het nut daarvan had uiteengezet op de door leder afaooderlijke reclame, sprak de beer J. - A B C Bovenstaande prijzen zullen vóór 1 Januari 1934 niet lager worden gesteld dan hoogstens 4 cent onder de bovengenoemde. Wanneer na slachting blijkt, dat dieren niet drachtig zijn, zullen de prijzen met 20 pCt. wor den verminderd. Van dieren in klasse O mln worden de prij zen per stuk bepaald. Betaling zal soo spoedig mogelijk plaats heb ben door de C.R.C., terwijl elke leverancier da delijk na de levering een bon voor zijn levering ontvangt. In aansluiting op het desbetreffende K. B. deelt de Minister van Economische Zaken mede, dat het bedrag der heffing op rundvee is vast gestekt op tweemaal het bedrag, dat als ao- cijns op het geslacht wordt betaald. welke daarvoor in aanmerking komen, vee af te nemen De algemeepe werkwijze bjj de overname «al In bet kort zQn als volgt: De aangeboden dieren zullen volgens de‘ ge bruikswaarde de klassen: Klasse A: Dieren met volle gebruikswaarde; Bdieren welke niet geheel vol waar- Het ligt in de bedoeling van de C.R.C. weke lijks mede te deelen op welke plaatsen vee zal worden afgenomen. Uit den aard der zaak is het niet mogelijk reeds thans op alle plaatsen. Naar worden uitgezonden ter benoeming daar te lande tot ambtenaar 3e klasse voor de textiel nijverheid. Bezoldiging f 300 tot f 600 's maands, waarop thans 17 pet. wordt gekort. Overtocht naar Indië 3e of 2e klasse (afhankelijk bedrag aanvangsbezoldiging). Ultrustingspremie f 1000; gehuwd bij vertrek f 1500. Bootsalarls f 200 of f 250 's maands, waarop eveneens korting van 17 pet. Nadere bijzonderheden bevat de Staatscou rant. Sollicitaties (ongezegeld) vóór 1 November a s te zenden aan het Commissariaat voor In dische Zaken (afdeeiing B. eerste Bureau) bij het Departement van Koloniën, onder overleg ging van afschriften van diploma's en getuig schriften. van een beschrijving van opleiding en levensloop, zoomede van een volledige opgave der voorpraktijk. de omstandigheid, dat aan de regeering groote bevoegdheden worden verleend, zonder dat de Volksvertegenwoordiging in staat zal zijn een deugdelijke controle te oefenen op de wijze, waarop daarvan gebruik wordt gemaakt. BBUS8EL (5.09 M.) 13.30 Gramofoon muzlek 13.40 Pianorecital 1.06 Gra mofoonmuzlek 1.30 concert door bet kleine orkeat van het N. I. R. onder lei ding van P. Leemans 6.30 Concert door bet omroeporkest oj.v. Arthu* Meuleman» 6.35 gramofoonmuzlek 6.50 Cello- recltal 8.20 Concert door het omroep- symphonleorkeet ol.v. Arthu» Meuelman» 10.05 cellorecital. BERLIJN (419 M.) 3.50 Dangmuzlek 5.20 Gramofoonmuzlek 8.30 omroepor kest 11.20 Concert. HILVERSUM (296 M.) 8 00 Tijdsein en Avro-gramofoonmuzlek 10.00 Morgenwij ding 10.16 Gramofoonmuzlek 1030 Orgelconcert door Plet van Egmond 11.00 Kook- en Bakpraatje door mevr. R. Lotge- rtng-Hlllebrand 1130 voorts. Orgelcon cert door bet omroeporkest o.l v. Nico Oer bars: tusschenspel van accordeonmuzlek 2.15 Rustpoos voor het verzorgen van den zender 2.30 Omroeporkest 3 00 Knip cursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees 4.00 planoreclteal door Teun Don 4.30 Radlo-klnderkoorzang oj.v Jacob Hamel 5.00 „Voor kleinere kinderen", door mevr. Antoinette van Dijk VPRO 5.00 BUbel- vertelllngen AVRO-Radlo Volks-Unlver- sltelt 7.00 Zangvoordracht door Hans Oruys 7.30 Kngelsche les voor gevorder den door Fred Fry. 8.00 Tijdsein en Pers berichten van het Persbureau Vaz Dies 8 05 Hans Schnldler en zijn orkest 8 25 "De Facetten van bet orgel" gramofoonmu- zlek 2 30 AVRO-Radlo-tooneel„Waarom zwijgt Margaret Hamllteon” 10.16 Hans Schnedleren en zlln orkest 11.00 Nieuws berichten van het Persbureau Vaz Dlas 11.15 gramofoonmuzlek; gevarieerd Dans- programma. Groningen: Dinsdag 17 Ock 1933 van 8—11 Purmerend: 17 Rotterdam17 Lochem: Woensdag 18 's-Bosch: 18 Zutfen: Donderdag 19 Hoogeveen19 Leeuwarden: Vrjjd. 20 Zwolle: Utrecht: De Belgische gendarmen hebben Vrijdag op de Büserbaan te Maastricht een groep zigeu ners met hun drie wagens de Nederlandsche grens overgezet. Direct nam de Maastrichtsche politie maat regelen. en gesteund door de marechausees heeft de politie het nomadevolkje opgevangen en toen de Belgische gendarmen de grens 'n oogenblik onbewaakt lieten, de cngewenschte gasten de grens overgezet. De Minister van Defensie heeft zich Vrijdag, vergezeld van zijn adjudant luitenant ter zee le klasse Post Uiterweer. het hoofd -an de af deeiing Materieel en den chef van het bureau Scheepsbouw per auto naar de werf Wilton te Schiedam begeven, om den op stapel staanden kruiser en de twee in afbouw lijnde onder- zeebooten te bezichtigen. Vandaar heeft de minister zich begeven naar de Rotterdamsche Droogdok Mij„ waar eveneens de twee in afbouw zijnde onderzeebooten werden bezichtigd. Ver volgens heeft de Minister een bezoek gebracht aan het Oost-Indische Huls op de Boompjes en aan het RJK. en Protestansche Militaire Te huis in Rotterdam. Des middags vertrok de Minister naar Zuid- Bejjerland, om vandaar met de veerpont te wordjen overgezet naar de Tien Gemeten, waar de zich aldaar bevindende marine-opslagplaat- sen in oogenschouw werden genomen. Van Zuid-Beijerland is de Minister per auto naar Den Haag teruggekeerd. HM. de Koningin heeft een milde gift B»- schonken aan het gezin van Jac. v. Peer— Broos te Bosschenhoofd (NB.) ter gelegeo- heid van de geboorte van het 18de kind van dit echtpaar, van welke kinderen er nog 13 in leven zijn. Is een pijnlijke verrassing bij hun ont- bijt zullen vele van onze lezers uit ons blad van Zaterdag vernomen hebben, dat de suiker, waarmee zij juist hun kop je koffie of thee meer aantrekkelijk hadden gemaakt, met ingang van morgen 40 pet. zwaarder, zal worden belast dan tot nu toe. Dat dus een van hun dageljjksche levensbe hoeften weer duurder wordt. Ondanks alle be loften van de regeering om het levenspeil dat rijn dc prijzen ^egelijk met de salaris sen te doen dalen! En zooals het met de suiker gaat, zoo gaat het met het rundvleesch ook! Daar komt 20 pet. crisisaccijns op. Zoodat onze gezinnen langzamerhand meer en meer het gevoel krijgen in een tang te zitten. Vader verdient minder en moeder moet meer uitgeven. Dat gAót toch zoo niet langer l En bovendien Als men nu maar het Idee kon hebben, dat met die hoogere prijzen andere menschen weer geholpen waren of als men maar wist, dat de nationale welvaart erop vooruit ging, wanneer men die nieuwe offers brengt! Maar jawel! Ook dAt staat lang niet vast. Zien we bijvoorbeeld wat er met de suiker is gebeurd. De beetwortelverbouwera klaagden omdat zij niets konden uitvoeren. De regeering gaf hen steun door prijsverhooging. Met het gevolg, dat de beetwortelverbouwers méér gingen pro- duceeren, omdat zij meer winst dachten te krijgen. Zij rekenden buiten den waard: dat is buiten het consumptlevermogen van Neder land. Br kwamen veel te veel suikerbieten op de markt een millloen zakken bleef over. Toen was het opnieuw klagen. En opnieuw steunen. En opnieuw uitbrelden. Dit jaar is de oogst wéér 300.000 zakken grooter dan verleden jaar. En dat blijft eenvoudig over daar gebeurt niets mee. Dat te te vee L Wij draaien dus in een kringetje rond van klagen steunen uitbreiden en dan weer opnieuw klagen steunen uitbrelden. Zoo krijgen wy nooit een redelijke beper king van de suikerproductie. Juist het tegen deel! En om deze dwaze steunmethode moet de schroef voor onze gezinnen weer wat sterker worden aangedraaid, moet de tang van da lende Inkomsten en stijgende uitgaven weer wat krachtiger worden dichtgeknepen, moet de buikriem nauwer worden aangehaald. Een pijnlijke verrassing inderdaad! Kamerbeek over de reclame door middel van de dagbladen. De dagbladpers zeide spr. wordt niet alleen door onze industrie, doch door de mees je Industrieën veel te stiefmoederlijk behan deld. Dagbladreclame te ten onrechte naar het oordeel van velen te duur. Naar verhouding der publiclteltswaarde is zij niet duur en voor de industrie abeoluut onmisbaar. Van de re- clame-betrouwbaarheidsritten wint de dagblad reclame het van elke andere reclame. De weg van de jper» leidt Immers door dluzenden gezin nen. De Amerikaansche en Engelsche wasch- Industrieën hebben collectief en individueel honderdduizenden guldens door de pers laten clrculeeren om de wasch utt huis te krijgen en het succes is meer dan bevredigend geweest. Spr. beval dit voorbeeld ter navolging dig zijn; Klasse C: dieren welke meer afwijken in ge bruikswaarde. Overigens zal zoo noodig gebruik worden ge maakt van klasse A plus: voor dieren met hooge gebruikswaarde doch gering gewicht; klasse C min: voor minderwaardige dieren. In het bijzonder wordt nog gemeld, dat onge veer 1%-Jarige, in den winter afkalvende pinken ook kunnen worden geleverd en het niet de be doeling is dieren, welke voor afmesten geschikt zijn en door uiergebreken daarvoor in aanmer king komen, over te nemen. De som van overname zal worden bepaald naar het levend gewicht in dien zin, dat wordt betaald: Voor dieren in klasse A plus: 34 ct. per KG. 30 ct per KG. 25 ct. per K G. 20 ct. per KG. De ter gelegenheid van de Veiligheidsweek der Koninklijke Nederlandsche Automobiel- Club aan de Boorlaan bij het Malieveld te 's Gravenhage Ingerichte Velligheldslaan zal Maandag a s. des morgens te 9 uur Ingebruik worden gesteld. De burgemeester van ’s Graven_ hage, Jhr. Mr. Dr. Bosch ridder van Rosenthal, heeft zich bereid verklaard de laan officieel te openen. De KJ4.A.C. wekt allen, die belang stellen In de veiligheid van het verkeer, op bij deze ope ning tegenwoordig te zijn. Zij verwacht, dat vele automobilisten door hun auto's op de verschillende proevingsinstal. laties te laten onderzoeken, ook daadwerkelijk zullen bewijzen, dat z\j alles in het werk willen stellen om een veiliger verkeer te verkrijgen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6