I De Rijksmiddelen in September De aflaat Ruim volteekend Een klaar geluid Waardig grafmonument te Wittem I 1*1 WOENSDAG 18 OCTOBER In het Heilig Jaar Hoe is de toestand bij het begin van het laatste kwartaal? Voor kardinaal van Rossum •L TERAARDEBESTELLING VAN Dr. TH. VAN OPPENRAAY t PART IJ DWANG TE ZAANDAM BEZUINIGING IN INDIË Invoer van kolen in Zwitserland NIEUWE SCHOOL GESLOTEN! Wielrijder doodgereden DOOR BLIKSEM VERBLIND ERASMUS-HERDENKING DE CRISIS-ZUIVELWET HANZEDAG TE CASTRICUM TUBERCULOSE-BESMETTING AUTOBUS TEGEN EEN BOOM Zijn rustplaats onder ons volk DE BEZUINIGING BIJ DE SPOORWEGEN Ij’ GEHEIME RADIO-ZENDER TE ALMELO kunnen een Vader Nieuwe voorstellen te wachten Nog geen beslissing der Directie de Zwaar onweer op de Noordzee Vrijsprekend vonnis het Overtreding te Zaandam mogen be- Drie ernstig gewonden R. K. Handelshoogeschool Het openbaar onderwijs te M olenaarsgraaf Plannen van Rotterdams Gemeentebestuur Naar wij vernemen is de vier pets, tweede Ne derlandsche Staatsleening 1933, waarop Dinsdag de inschrijving was opengestel i ruim vclteekend. Op de verzekerde deelneming zal eenipe kor ting moeten worden (oegepast. De 4% tweede Nederlandsche Staatsleening uitstekend geslaagd Op den St. Catharynensingel te Utrecht Gisteren had te Zevenaar de teraardebestelling plaats van dr. Mag. Th. van Oppen- raay, pastoor te Zevenaar. De absoute werd verricht door den broeder van den overledene, pastoor van Oppenraay te B aam. De kist wordt aan de aarde toe vertrouwd besluit bracht ton. Toen Schaepma hield bij de onthi R&. ZAN ij lea aroa igea lacht raten >eut- rr te> i, die ordig 2. De ambtenaar van het O M bij het kanton gerecht te Almelo was in appèl gekomen van een vonnis van den kontonrechter waarbij de dakdekker G H. H. te Lonneker was vrijge sproken van een ten lastegelegde overtreding van het Radioreglement. Verd. zou n.m. zon der de vergunning van den Minister van Wa terstaat een zendapparaat voorhanden hebben gehad en gemonteerd De Aimelosche rechtbank heeft het vrijspre kend vonnis bevestigd. De eisch luidde zes weken hechtenis. Om te komen tot stichting van een grafmo nument voor wijlen Zijne Eminentie W M. Kar dinaal van Rossum heeft zich een uitvoereno comité gevormd, waarin zitting hebben mgr prof, dr J. Hoogveld, voorzitter, mgr. dr. B. Eras, W. J. R Dreesmann, Dr. Job. M. Dreh- manns C-ssR. en mgr. dr. Th. Verhoeven, se cretaris-penningmeester Dit comité heeft zich met den volgenden op roep gewend tot katholiek Nederland. Voorstel om drie soc.-dem. raads leden te royeer en TILBURG. Geslaagd voor het propaedeu- tisch examen aan de R. K. Handelshoogeschool. Hoogeschool voor Economische en Sociale We tenschappen, de heeren H. Moeskops te Veld hoven en J. van Pollen te Gilze. Filmboek van de firma Van Houten De R. K. Mlddenstandsfederatie Kennemer- landZaanstreek, waarbij de R. K. Midden- standsvereenigingen van Akersloot, Assendelft. Beverwijk. Castricum. Heemskerk, Kromme nie, Limmen. Wormer. Wonnerveer, Uitgeest, IJmuiden-Oost en Zaandam zijn aangesloten, belegt op Woensdag 25 October a.s. een Hanze-,, dag te Castricum. Des middags te drie uur zal in de Parochie kerk van Castricum een plechtig lof gecele breerd worden, waarna te vier uur een groote vergadering zal worden gehouden in het lokaal van den heer Bont te Bakkum. Op deze ver gadering zal het woord worden gevoerd door den Zeereerw Heer Rector J. F. A. Bots. Gees telijk Adviseur van den R. K. Middenstands bond in het Bisdom Haarlem en door den heer H. E. van den Brule, lid van het Hoofdbestuur van genoemden Bond en lid van den Gemeen teraad te Rotterdam. Des avonds zal een feestelijke bijeenkomst met een uitgebreid en actueel programma den Hanzedag besluiten. Een blyvend bewijs van dankbaar heid en hulde van Neêrlands katholieken Dinsdagmorgen keerde van uit zee terug de motórharinglogger KW 37. welk schip daags te voren naar zee was vertrokken. Dit onver wacht terugkeeren had als oorzaak, dat één der leden van de bemanning door de felle blik sem zoodanig verblind was geworden, dat dok- tershulp moest worden Ingeroepen. De verblindheid schijnt van dien aard te zijn dat wel spoedig weer verbetering zal intreden. De logger is weer naar zee vertrokken. Tot een kün voorlaatste groote rede ling van het monument, dat de Nederlandsche Katholieken hadden opgericht voor hun Bisschop-Martelaar Mgr. Hamer, sprak hij deze gedenkwaardige woorden: .-Alle ware vroomheid, alle ware grootheid is het gemeen bezit van geheel het volk. Dat is zijn teerspijs, zün wijn van vreugde en kracht op den tocht door, de historie. O mijn klein, mijn gelukkig mijn glorievol Vaderland! U geeft de almach tige God die gave der waardeering. die de groot heid uwer kinderen huldigt en viert. Daarom zijt gij ons groote Vaderland.” Op den 78sten verjaardag zijner geboorte, den derden September IJ. heeft Katholiek Nederland zijn grooten zoon Wilhelmus Marinus Kardinaal van Rossum met passende eere ten grave be steld in het huis, waaraan zijn liefde op zoo bijzondere wijze hing. Te Wittem had hij zijn vorming ontvangen, daar w'as hij gezalfd en waren hem de handen opgelegd ter evangelie prediking, daar had hij de leerstellige Godge leerdheid onderwezen en zelf jonge mannen op het priesterschap voorbereid. Daar rust nu als door een bijzondere ber-hikking van Gods Voor zienigheid zijn stoffelijk overschot en wacht er den dag der globevolle verrijzenis. Zeven-en-dertig jaar heeft hjj gewerkt bul ten het vaderland, een-en-twintig daarvan als Kardinaal, maar tijd noch afstand doofde in derde van het totaal over 1931 beperkt In de Dinsdag gehouden raadsvergadering der gemeente Molenaarsgraaf is met vier tegen twee stemmen besloten tot opheffing der open bare Lagere School per 31 December as. Deze school is nog geen jaar geleden gebouwd. BATAVIA, 18 Oct. (Aneta). Voor het einde van de maand verwacht de begrootlngscom- missle nieuwe bezuinigingsvoorstellen van de departementen waarin rekening wordt gehou den met het niveau van driehonderd millloen Het initiatief over de wijze, waarop bezui nigd zal worden, blijft aan de departementen die echter wel aan bepaalde bedragen ge bonden zijn. Naar aanleiding van de verschillende Schouwingen in verband met de met tuber culose besmette schoolkinderen in Friesland schrijft tandarts G. Stark, Amsterdam, ons het volgende Is het vraagstuk der besmetting, naast de individueele maatregelen op de lijders zelve toegepast, niet tegelijkertijd op een doeltref fende en eenvoudige wijze voor de gemeen schap op te lossen door een „Hoest- en Nies verbod” en een ..gehandhaafd" spuwverbod? Wanneer er voorschriften zouden bestaan dat hoesten en niezen alleen zou mogen ge schieden wanneer de mogelijkheid van ver spreiding van met slijm en snot bezwangerde lucht practisch uitgesloten zoude zijn dooreen tijdige afsluiting met een zakdoek; ik wil T-'w an nog een enkele opmerking over de 1 September-cijfers zelf. Verheugend is het, dat niet minder dan negen posten uit den staat een hooger cijfer vertoonen dan September 1932. Het zijn de volgende: Grondbelasting, Dividend en Tantième belasting, Invoer rechten. Statistiekrecht, Accijns op suiker, belasting op goud en zilver, Successierech ten, Domeinen en Loodsgelden. Zeer belangrijk hooger we memoreer den het reeds hierboven staan de Invoer rechten. Met de opcenten mede, brachten deze ongeveer 10 '/2 millioen gulden in het laatje. Of onze invoerrechten, als bescherming van eigen industrie en bodemopbrengst, wel voldoende zijn is een vraag, welke wij hier niet behandelen, maar een feit is, dat 8e, fiscaal gesproken, de kurk zijn gewor den, die onze staatsfinanciën boven water houdt. Van het totaal van 33.255.000 als maandopbrengst over September, vormen de invoerrechten met de opcenten daarop, bijna een derde deel! Lager dan in 1932 kwamen de volgende middelen: Inkomstenbelasting (V/i ton). Vermogensbelasting (13 mille), Zoutaccijns (42 mille). Accijns op geslacht (2 mille), op wijn (bijna 2 ton), op gedistilleerd (2 ton), op bier (43 mille), op tabak (ruim 2 ton). Zegelrechten (3 ton), Registratierechten (14 mille). Het accrès bij de eerstgenoemde 9 mid- delen was echter zóó groot, dat per saldo mij sterker uitdrukken: waarbij de omgeving Naar wordt medegedeeld zijn vanwege het gemeentebestuur van Rotterdam plannen in voorbereiding om in Juli 1936 den tserfdag van Desiderius Crasmus (1536) plechtig te her denken. Rotterdam, de geboorteplaats van de be- roemdsten onder alle humanisten uit de 16e eeuw, zal daarmede zeker een duren plicht ver vullen. Men overweegt het houden van een tentoon stelling van portretten van Crasmus, van voor werpen. die hem hebben toebeiioord. van handschriften en natuurlijk ook van zijn wer ken. -r hem de liefde voor zjjn land en volk. Het was opvallend hoe hjj bij zijn wereldwijden arbeid krachtig meeleefde in alle wel en wee van Ka tholiek Nederland. Tot de zonnigste dagen van zijn leven behooren die, waarop hij vertoefde onder ons. toen we hem mochten huldigen bü zijn eerste bezoek als Kardinaal, toen we hem mochten vieren als pauselijk legaat bij het Eucharistisch Congres te Amsterdam, toen we met hem ons „Te Deum" ten hemel konden opzenden bü zün gouden priesterfeest. Zün weergaloozen arbeid, de mondiale groot heid van zün werk behoeven we hier niet in herinnering te brengen; wie weten, dat bü het voortschrijden van den tüd de afstand zal ge wonnen worden, die noodig Is om de wereldbe- teekenis van dezen zeldzaam edelen man Gods te kunnen overzien. Hü. frater et caro nostra, onze broeder en stafhgenoot, hü rust nu onder ons, de eerste en eenige Kardinaal, die ooit in onzen vaderland- schen bodem zün rustplaats vond. Katholieken van Nederland, wü mogen de vraag niet stellen of zün graf bü u in eere zal zün, want wü herhalen Schaepman's woord: „U gaf de almachtige God die gave der waardee ring, die de grootheid uwer kinderen huldigt en viert.” Zoo zwaar kunnen de zorgen van den tüd niet drukken, dat gü niet gaarne naar vermogen zoudt büdragen. om Kardinaal van Rossum een waardig grafmonument te stichten: een monument, als tolk uwer dankbaarheid, dat God hem uit ons volk verwekte en u zün stoffelük overschot toevertrouwde een monument, als een passende hulde voor dat heldhaftig leven, dat machtig organiseerend talent, dat met onverzettelüke energie en voor zichtige beradenheid het wereldapostolaat leidde en in nieuwe banen stuwde;. een monument, als een zegel op het verbond van liefde en trouw, dat ons ook nu na zün dood met hem vereenigt; een monument, als een fakkel, die in de har ten van geestelüken en leeken den edelmoedlgen Üver voor de prediking van de blüde boodschap des hells blüft aanwakkeren; een monument, als een belüdenis ook van het eerbiedig vertrouwen, waarmee wü hopen op zün voorspraak in den zwaren strijd, die ons nog voor God en Kerk en land te strüden staat. Wü komen met het volste vertrouwen uwe medewerking inroepen voor de stichting van dat grafmonument. Gaarne worden bügedragen vóór 1 December Ingewacht bü den secretaris-penningmeester van het Uitvoerend Comité, Mgr. Dr. Th. Verhoeven, directeur van Het R. K. Centraal Bureau voor Onderwüs en Opvoeding. Bezuldenhoutscheweg 269. ’s-Gravenhage. gironummer 151490. Men gelieve dan tegelükertüd zün naamkaartje op te zenden aan hetzelfde adres. Het ligt na melijk in de bedoeling deze kaartjes met de oor- In verband met de berichten over de invoe ring van de Kunze-Knorr-rem op alle goede rentreinen en de daarmee verband houdende personeelbezuiniglng, vernemen we dat ’t ietwat voorbarig is te beweren, dat alle overcompleet geworden personeel óp wachtgeld gesteld zal worden. De Directie der N. S. heeft nog geen beslissing genomen. In elk geval wordt getracht deze arbelders- remmers zooveel mogelük te laten afvloeien naar andere diensten, zoodat. mocht het tot op wachtgeld-stelling komen, het aantal toch aanmerkelük minder zal zün, dan dat, hetwelk door de invoering der Kunze-Knorr-rem over compleet is gekomen. Voor de tweede maal heeft de bekende firma Van Houten te Weèsp. een filmwerk het licht doen zien, dat onder bepaalde voorwaarden, op bladzüde 9 van het boek vermeld, verkrüg- September 1933 haar voorgangster met 3.3 millióen overtreft. Tot bijzondere opmerkingen geven ove rigens de, September-cijfers geen aanlei ding. Alleen baart het hooge cijfer der In voerrechten wel eenige verwondering. Waaraan is die stijging ten opzichte van vorig jaar (bijna 2 millloen) en ook ten op zichte van Augustus jJ. (ruim 2 mjllloeti) wel toe te schrijven? De goederenprtfzen zijn niet zóó gestegen, dat een heffing ad valorem zooveel meer opbrengt. En voor zeer Veel artikelen bestaat toch nog zoo iets als contingenteering. Zou het dan mogelijk zijn, dat importeurs, vreezende voor een wijziging in de han delspolitiek der Nederlandsche Regeering, extra-voorraden hebben opgestapeld? Wij moeten eerlijk bekennen: een afdoend antwoord op al deze vragen kunnen ook wij niet geven. Alleen, onverwacht kwam deze stijging niet, daar het overzicht onzer han- delsbeweging er op had voorbereid. Op den St. Catharüneslngel te Utrecht voor het nieuwe Administratiegebouw der Spoor wegen heeft hedenmorgen om ongeveer half elf een doodelüke aanrüdlng plaats gehad, waarvan een ongeveer 60-jarige man het slacht offer is geworden. De man reed op een rijwiel in de richting Willemsbrug aan den rechterkant van den weg en stak plotseling naar links over, teen er juist achter -hem een Ratax aankwam. De chauffeur van de taxi was daar niet op be dacht; de wagen greep den wlelrüder; deze kwam op den radiator terecht met het hoofd door de voorruit. Hü was vrijwel onmlddellük dood. Het stoffelük overschot is naar het Pa thologisch Instituut overgebracht. De politie stelt een onderzoek naar de schuldvraag In. Denk om uw evenmensch! Naar het „Handelsblad” verneemt, heeft de Zwitsersche regeering besloten het Nederland- sche Invoercontingent aan steenkolen te ver lagen tot een derde van hetgeen Nederland in 1931 Invoerde. Hoogere hoeveelheden wel toegestaan worden bepaalde branches der Zwitsersche machine- industrie orders geeft In verhouding. Opdrach ten voor andere producten of b.v. kaas tellen niet mee. Deze voor onze münen zeer ongunstige con tingenteering treedt vrüwel terstond in wer king. Het behoeft geen betoog, dat deze maat regel ernstige ontstemming heeft gewekt. Al moge het waar wezen dat de Zwitsersche han- delsbalans ten gunste van Nederland een pas sief beeld vertoont, dit doet niets af aan het feit, dat het vreemdelingenverkeer uit Neder land zeer beduidend is en wel opweegt tegen het Zwitsersche passief. Zwitserland was een niet onbelangrüke klant van onze münen, zü het niet van de beteekenis van België, Frankrük of Duitschland. Onze export van kolen alleen bedroeg over de jaren 19261930 gemiddeld 214.000 ton. over 1931 slechts 197.000 ton, over 1932 echter 274.000 ton. Men heeft dus nog een speciaal ongunstig jaar uitgezócht. Het quantum zal dus na het der Zwitsersche regeering terugge worden tot ongeveer 50.000 a 60.000 baar is en wel door het opzenden van klein bedrag in geld of het Inzenden van bon nen uit bussen cacao. Het boek bevat eenige groote en verzorgde foto's uit bekende films, waarvan ..Meisjes in Uniform" terecht als de meest beteekénende wordt genoemd. Verder v'nden de belangstellende fllmvrlen- den een lüst van 84 sterren, waaruit een keu ze kan worden gemaakt voor een aantal toto's, die In de daarvoor gereserveerde car ton- pagina's kunnen bevestigd worden Deze foto's zün bü de artikelen der firma verkrüg- baar. De tekst van het boek Is op kunstdruk en het geheel is uitnemend verzorgd. Slechts één aanmerking hebben wü te maken, eigen- lük een klacht: we vinden alleen namen van sterren en niet één van de werkelük grooten in de filmwereld, de filmmakers. Voor het kruisbeeld: 3 maal de ge loofsbelijdenis: Ik geloof In God, den al- machtigen Vader enz., en éénmaal het schietgebed: Wij aanbidden U, Christus, en loven U, omdat Gjj door Uw kruis de we reld verlost hebt, of een ander dergeljjk schietgebed. c. Voor het beeld der Allerheiligste Maagd Maria: onder het overwegen van haar smarten 7 maal het Wees gegroet en éénmaal het gebedje: Heilige Moeder, wil de wonden van den Gekruisigde diep in mijn hart drukken, of- een ander dergelijk gebed. d. Voor het altaar van het H. Sacra ment: nogmaals dé geloofsbelijdenis: Ik geloof in God, den almachtigen Vader enz. De zieken of zwakken, die niet in staat zijn die bezoeken te doen, kunnen aan hun biechtvader verandering of vermindering vragen. e R. K. Unlversiteit is in de openlngs- j 1 maand van het nieuwe leerjaar het Katholieke Nederland voorgegaan in een christelijk en cultureel edel herdenken van het historische feit, dat negentien eeuwen^ geleden Christus voor het heil der wereld stierf. Het is te hopen, dat deze waardige viering van het Anno Sancto al gemeen in ons land worde nagevolgd. Een verdieping in het verlossingswerk van Cal- varië zou zegenrijk kunnen worden voor de vernieuwing van *t godsdienstige en sociale leven. Helaas weten zelfs vele Katholieken niet, hoe zij, indien zij niet in de gelegenheid zjjn Rome te bezoeken, den vollen aflaat kunnen verdienen, die door den H. Vader voor dit geheele jaar werd afgekondigd.- Het kan daarom nuttig zijn, hier de voor waarden te laten volgen, waarop men hetzij voor zich zelf, hetzij voor de overledenen, zooveel malen bedoelden aflaat kan verdie nen, als men aan deze voorwaarden vol doet, nJ.: Waardige Biecht en H. Communie. Twaalf maal kerkbezoek. Voor elk kerkbezoek kunnen zjj kiezen, de kerk, kapel of half-openbare kapel, die zij wen- schen. 3. Bij ieder kerkbezoek moeten gebeden worden a. Voor het altaar van het H. Sacra ment: 5 maal het Onze Vader, Wees ge groet en Glorie zij den Vader en bovendien nog éénmaal diezelfde gebeden volgens de intentie van Z. H. den Paus. Deze intentie geeft de H. Vader weer in de volgende be woordingen: voor den groei der Katholieke Kerk, voor de uitroeiing der dwalingen, voor eendracht onder de vorsten, en voor de rust en den vrede van geheel de menschelljke samenleving. b. -w-w ealpolitik” in den goeden zin van het l-< woord is het, wat in het manifest van '■de R.K. Staatspartij wordt gevraagd. Een politiek, welke zich richt op de wer kelijkheid «en het beginsel tot grondslag heeft- Onze partij blijft daarmee ip de lijn, welke het manifest herinnert terecht aan zijn illustre persoonlijkheid vooral door Schaepman werd getrokken. Of het dan in vroeger tijd soms anders was? Een beetje wel. Tegen twee zaken, twee hinderpalen op den weg naar onze politieke emancipatie heeft de „doctor” vooral moeten kampen De eerste was, dat de katholieken al thans een groot deel van hen, die toen de partij vormden te veel in het negatieve hun kracht zochten. Er kwam bijna geen onderwerp van staat kundige of sociale beteekenis aan de orde, of men was er tegen. Een gansche reeks van zulke onderwer pen en geenszins onbelangrijke zou kunnen worden opgesomd. Schier elke hervorming of herziening be schouwde men als een gevaar. Schaepman heeft daarmee veel moeite gehad, tot in zijn laatste levensjaren. Maar zijn overtuigend woord*en zijn krachtig voorgaan hebben ten slotte de oogen geopend voor de noodzakelijkheid, om de zwakheid van het negatieve te vervan gen door de kracht van het positiev'e; de kracht van een gezonde opbouwende po litiek, welke den vooruitgang niet vreesde. En zulk een politiek moest dan tevens van principieelen aard zijn, maar ook dit woord opgevat en begrepen in zijn juiste betee kenis. En hier lag de tweede hinderpaal, welken onze emancipator had uit den weg te rui men. Want al te dikwijls werd voor een begin sel en voor een eisch van ons beginsel aan gezien, wat geen beginsel was en der halve ook niet als zoodanig kon worden aangegrepen om hetgeen meestal ge schiedde een voorgestelde hervorming a f te wijzen. 4 Principieel moest ons optreden in het politieke leven zijn, maar er mocht daarbij geen verwarring tusschen vorm en wezen plaats hebben, geen vereenzelviging noch vermenging van ’t principe met hetgeen niet meer dan een uiterlijke verschijning of een verouderde en onhoudbare opvatting was- Schaepman leerde ons het noodige on derscheid maken, waardoor het fatale misverstand kon worden vermeden, dat uit een verkeerd begrip en een verkeerde toe passing der beginselen voortvloeide. En zoo is de katholieke partij in Nederland geworden, „wat Schaepman gewild heeft, dat zij zijn zou,” zooals het manifest zegt, en heeft zij langs den beproefden weg van parlementarisme en democratie groote din gen tot stand kunnen brengen. Van den wil om op dien weg voort te gaan getuigt het woord, waarmede de lei ding der Partij zich tot alle "Nederlanders en in het bijzonder tot alle katholieke Ne derlanders richt. Het zal, naar wij vertrouwen, den weer klank vinden, welken het verdient. P. S. Hedenmorgen om tien uur is vermoedelük door defectheid van het stuur de chauffeur van den ondernemer Blom met een autobus tegen een boom gereden naby Voorwük te Wük bü Duurstede. De auto werd zeer zwaar beschadigd. De chauffeur kwam met lichte verwondingen vrü Van de vier Inzittenden werden er drie ern stig gewond. Een hunner is onmlddellük ver voerd naar het ziekenhuis te Utrecht. D^ overigen zün ter plaatse verbonden door konde der stichting tot één geheel te vereenlgen dr. Pont en Van der Werf. en In het grafmonument in te sluiten. De politie heeft proces-verbaal opgemaazt. ot slot nog een paar cijfers. Het Leeningsfonds 1914 bracht in September op 3.666.000 (over negen maanden 39 millioen). Voor het Wegenfonds werd bijeenge bracht 877.000 (in negen maanden 18.324.000), terwijl voor ’t Gemeentefonds niet meer kon worden binnengehaald dan 4.990.000, wat voor de eerste maanden een totaal maakt van 52.971.000. Op het vermoeden, dat met de bepalingen van deze wet de hand zou worden gelicht, heeft de politie te Zaandam Maandag voor een onder zoek aangeklopt aan de woning van zekeren V.. aan den Zuiddük aldaar. Toen men aan de woning kwam, bleek deze gesloten, terwül ook na herhaald en luid klop pen niet w<erd opengedaan. De politie besloot toen zich met geweld toegang te verschaffen. Dit gelukte door een raam uit te lichten. De bewoners, die Juist een middagdutje deden en niets van het geklop en getimmer hadden ge hoord. keken zeer verbaasd, zich zoo plotseling tegenover dienaren van de politie te bevinden. Bü de huiszoeking, welke daarna volgde, kwam een partü van 60 kg. margarine voor den dag, die In plaats van met boter met varkens reuzel was vermengd. Voor deze smokkelarü Is tegen V. proces-ver baal opgemaakt, terwül de waren in beslag werden genomen. /r et het verschijnen van den staat der l\/l Rijksmiddelen over September zijn J-vA nu de resultaten over 3 kwartalen tan het fiscale jaar 1933 bekend geworden en is het langzamerhand mogelijk een over zicht te krijgen over wat dit jaar voor de rjjksschatkist zal brengen. Alvorens dan ook iets te zeggen over de September-opbrengsten, willen we heel in het kort nagaan, hoe de toestand bij het begin van het laatste kwartaal geworden js. Geconstateerd mag dan worden, dat alle sombere voorspellingen ten spijt, van een debiele onzer rijksfinanciën gelukkig niet gesproken behoeft te worden. Dat er, vergeleken bij 1932 en nog in meerdere mate bij de vette jaren 1925 1929, een belangrijke daling van inkomsten te zien zou zijn, geen mensch heeft er aan getwijfeld. Er is tot 1 October bijna 15 millioen min- der ontvangen dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. En zulks, niet tegenstaande de creatie van nieuwe midde len als opcenten op invoerrechten, op bier en suikeraccijns. Hoe onaangenaam dit echter ook is van méér belang is het, of er evenwicht is ge bleven tusschen raming en inkomsten. Im mers, op die raming is de heele staatshuis houding gebaseerd, en wanneer die schat ting niét gehaald kan worden, dan ligt het zoo kunstig opgetrokken gebouw van een sluitende begroeting in puin. Welnu, dankbaar mag worden vastgesteld, dat van een catastrophaal déficit ten op zichte der raming tot nu toe geen sprake is. Wanneer men zich even Indenkt, hoe moeilijk het is in deze bewogen tijden, om in Augustus te schatten, wat de diverse mid delen over het volgend jaar zullen opbren- gen, dan mag een woord van lof aan mi nister de Geer, die vorig jaar de begrooting opstelde, niet onthouden worden. Ziehier de cijfers, om zulks te bewijzen: Geraamd werd over 9/12 jaar een op brengst van 286.642.000, waarnaast staat een werkelijke ontvangst van 280.950.000 over het zelfde tijdvak. Een tekort alzoo van ruim 5.600.000. In den loop van dit jaar is er eenige vrees geweest, dat dit nadeelig verschil be langrijk grooter zou zijn. Einde Augustus toch was het reeds tot 7 millioen opgeloo- pen. Maar September overschreed de raming met V/2 millioen, zoodat per saldo het dé ficit tot 5J4 millioen geslonken is. Op een vraag, of de verbetering welke September te zien gaf blijvend zal zijn, kan natuurlijk geen mensch een positief ant woord geven. Hoogstens kan men een ver wachting uitspreken, welke echter door tientallen onverwachte, doch mogelijke ge beurtenissen in het water kan vallen. Met deze restrictie dan durven wij prognose stellen, dat het déficit ten opzich te der raming in het komende kwartaal nog wel iets zal stijgen, maar toch niet ver boven de tien millioen zal komen. Het zou ons te ver voeren, wanneer we alle gronden moesten aangeven, waarop deze verwachting gebaseerd is. Alleen dit: de beide hoofdmiddelen voor onze schatkist zijn: de Inkomsten Belas ting en de Invoerrechten. Welnu, de maandramlng voor de Inkom stenbelasting is 4.166.000. Zien we nu. dat in de slechte middenmaand September dit middel 3.257.000 opbracht, dan is het niet al te optimistisch om te veronderstellen, dat in de maanden October, November en December, wanneer al heel wat betalingen komen op het dienstjaar 19331934, geraamde bedrag gehaald wordt. Nog gunstiger staat het bij de Invoerrech ten. Deze brachten in September zonder de opcenten de kolossale som van 8.871.000 op, ruim 2J4 millioen boven de raming. Wel meenen we, dat het in het winterseizoen zóó niet zal doorgaan, doch een diepe val hierop is toch ook niet te vreezen. Waar deze bronnen naar onze meening zich dus zullen handhaven, achten we een speling van ongeveer 5 millloen wel vol doende om eventueele tegenvallers bij de kleinere middelen op te vangen. kunnen mits Nederland voor niet met een spray van menschelüke viezig heid wordt verpest, en dat op nalatigheid van deae houding tegenover zün medemenschen straffen zouden gesteld worden dan ge loof ik dat dit vraagstuk een eind verder in de goede richting ware gebracht. Wü zün de domme tüden ontgroeid om aan iemand, die eens bandeloos en onop gevoed zün soortgenooten in een niesbui in een spray van snot op zün neus- en keel- excrementen tracteert, nog een vriendelük .santé” toe te voegen. Het wordt hoog tüd dat het décorum voorschrüft om een dergelük iemand, die een gevaar voor zün omgeving Is (Immers di meeste infectieziekten als griep, mazelen, roodvonk, dlphteritis, pokken, cere- bro-spinale-meningitls, om van de dagelük- sche verkondheidsziekten en tuberculose niet eens te spreken, worden o.m. op deze wüze overgebracht) om een zoodanig gevaarlük en hinderlük iemand niet alleen het lokaal te ontzeggen, doch zelfs hem te straffen. Het is hoog tüd dat in ruimten waar men- schen samen komen, als scholen, kazernes, kerken, oicscopen, trams, treinen, restaurants, kantoren, klinieken, eens een bord komt te hangen met de waarschuwing: „Hoest en nies in uw zakdoek. Denk om uw - evenmensch. Respecteur zün gezondheid en recht op zuive re atmospheer.” Zooals bekend is hebben bü de behandeling van de Zaandamsche gemeentebegrooting vier soc.-dem. raadsleden, waaronder de wethouders Prins en Kelder, in strüd met de zeer duidelük uitgesproken wenschen van de partü, vóór de bezuinigingsvoorstellen van B. en W. gestemd. Dit heeft toen ten gevolge gehad, dat zü van de partü-afdeellng de ultnoodlglng had den ontvangen hun raadszetels ter beschikking te stellen. Aan deze ultnoodlglng heeft alleen de heer L. Visser voldaan; de andere drie zün gewoon blüven zitten. Thans heeft het bestuur van de afdeellng der S.D.A.P. een voorstel aanhangig gemaakt om de drie weigerachtige leden, de belde wet houders benevens den oud-wethouder Verbeek, van de partü te royeeren. De beslissende vergadering zal plaats hebben op Dinsdag 24 October. Ml i

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 15