J Persil, het heilig ideaal! Het manifest der R.K. Staatspartij o leed van Men daf RA DIO-PR OGRA MM A R.K.F OF K.N.V.B. OVERTUIGING DRAAGT PROPAGANDA Wat de kranten zeggen WOENSDAG 18 OCTOBER Donderdag 19 Oct. 193$ 3 Blijf meester den arbeid van t RAADSLEDEN kwamen niet Oneenigheid te Hellevoetsluis Minder boter in de margarine? Werkloozen in Indië 1 Drie verdachten aangehouden Dimitrof’s zuster te Drie koelies gedood Amsterdam Bij brand te Soengei-Tirang MAN DOODGEREDEN Door een tram gegrepen De werkloosheid R.K. UNIVERSITEIT Een gift der arbeiders VLAGINCIDENT TE LEUSDEN Fascisten krijgen vrijspraak PLAATSING BIJ DE MARINE INBREKERS AAN HET WERK Toepatting der begintelen Geldkist buitgemaakt DE MOORD TE BATAVIA Dader strafrechteljjk aansprakelyk VARKENSHANDELAREN En crisismaatregelen UIT HET BOUWBEDRIJF Invoering 1 April 1934? TUBERCULOSEBESTRIJDING Zeldzaam gebeuren TE LAGE HARINGPRIJZEN Voorzitter Salariscommissie Consumptiemelk ONJUIST BERICHT KONINKLIJKE OLIE En de goudclausule FELLE BRAND TE ECHT Brand op de hellingen van de Zandzee De afslag te Scheveningen twee dagen gesloten Een referendum over het nieuwe contract Persgesprek met Ernst Ostermann f DE TAFELPARTIJ TE BERLICUM Het gaat om de lagere elftallen van sommige vereenigingen Een wijziging van het menggebod niet uitgesloten DE HERZIENING VAN DE SALARISSEN In het eerste half jaar met ruim twee duizend toegenomen Windmolen en houtzagerij vernield Duizenden en duizenden belijden hun geloof in het alleen-rein- makend waschmiddel Op doorreis naar Stockholm Veel ophef om niets In de laatste week van September nagenoeg niet veranderd s» V xi»i i>i. i.au uuiwcue Symphonieponcert 8.40 Orkest- dat I En z(j vervolgt: zich h< 7.50 Gra- Het he zwaar door 22 Zegge ingeschreven, 1 April naar wordt de voor Oefenreis (Reeds geplaatst A Er worden in pnze maatschappij zeer ultecn- VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Volgens „De Gelderlander" zit er lijn in dit manifest, allereerst wat de algemeene be ginsel- en doelstelling der Staatspartij betreft een wel 3 50 Concert door Hannz Steinkopf 5 30 Gramofoonmuzlek 8.20 Populaire Gisternacht omstreeks een uur brandde de groot windmolen „Nooit Gedacht", tevens hout zagerij van den heer Van den Brekel te Echt totaal af. In den ‘"d van een half uur was van het geheele gebouw niets meer over. De schade wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. BRUSSEL. 509 M. 12.20 Concert door het kleine orkest van het N I. R. o. 1. v. 5.20 Populair concert door Franz André 1725 M. 12 .50 G ra- 10 Idem 10.05 Idem. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 22 tot en met 28 October de prüs voor hét taxe-gedeelte van consumptie- melk. gekocht op Regeeringscontract, voor de verschillende soorten melk is vastgesteld op 5%, 6 en 6'4 cent per liter en dat het bedrag der af dracht op andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 1 cent per liter. De vastgestelde prijs geldt af boerderij g< v< d o 1 d d o d i I i de uw Het o 1. 7.30 BATAVIA, 17 Oct. (Aneta) Het „Bat Nieuwsblad'' deelt mede, dat de uit Nederland terugkeerende voorzitter van de Salariscommis- sie, mr. dr. van Buuren. zal worden vergeld van mr, dr. Beets, ex-leider van het besokU- girtgsk.au toor. b ei U. U G Pi N* N' N< N< N< N< N< N< N( Aan de beschouwingen van eenige bladen over het manifest der R. K. Staatspartij is het vol gende ontleend: ROME, 441 M. 4.35 Vocaal en instru mentaal concert 7^35 Pianorecital 9.35 Dansmuziek. Maandagavond is ingebroken bij den café- en winkelhouder J. Janssen, aan de Schipbrug te Hedel. Onbekenden hebben na over een haag te zijn geklommen, aan de achterzijde van de woning de bakkerij bereikt, waarna zjj zich via een raampje van de bakkerij toegang tot het woonhuis verschaften. Uit een kast in de huiskamer werd een geldkistje, inhoudende on- 10- heeft De „Volkskrant” verneemt, dat het hoofdbe stuur van den Nederl. R. K. Bouwvakarbeiders- bond, in opdracht van den bondsraad, een re ferendum heeft uitgeschreven waaraan de le den Jcuiuien deelnemen die betrokken zijn bij het nieuwe landelijke contract in de bouwvak ken. Door dit referendum heeft de bondsraad zijn eindbeslissing niet uit handen gegeven; deze beslissing zal evenwel op korten termijn wor den genomen. In verband met het teveel aan haring op de markt, waardoor een sterke prijsdaling is ont staan, heeft de reedersvereenigmg voor de ha- ringvisscherij te Scheveningen besloten den af slag voorloopig voor twee dagen stil te zetten. Getracht zal worden evenals vorig jaar regeerlngscrediet te verkrijgen, dat toen goed gewerkt heeft en waardoor tijdelijk goed- koojie haring uit de markt werd genomen. PROBOLINGGO, 17 Oct. (Aneta) Maan dagmiddag is brand uitgebroken op de ballin gen van de Zandzee. De brand breidt zich uit aan de zijde van Loemadjang «n Mabmg. Het Binnenlandsch Bestuur, het Boschweam en de veldpolitie van Probolinggo sljn. met be hulp der bevolking, druk bezig met het blua- LUXEMBOURG, 1191 M. 7.50 Dultsche avpnd: Symphonieponcert 8.40 Orkest- concert 10.50 Dansmuziek. BATAVIA. 17 Oct. (Aneta) R.. de moor denaar van mevrouw Bogaard, is van Glodok naar Struiswijk overgebracht, daar zijn obser vatie thans is geëindigd. R. wordt strafrechtelijk aansprakelijk geacht De openbare behandeling van deze moord zaak zal nog voor het einde van het jaar plaats hebben. Reeds de omschrijving van het karakter der partij geeft de richting aan, die zal worden ingeslagen. Als lid eener VRIJE vereeniging van Katholieke Nederlanders, die uiting geven aan hun politieke per soonlijkheid. kan men geen voorstander zijn van Staatsalmacht en Dictatuur, welke de vrijheid verstikken en de eigen persoonlijk heid vernietigen. Dat het in den raad van Hellevoetsluis nog steeds geen pais en vree is, is Maandag weer gebleken, toen de aangekondlgde raadsvergade ring niet kon doorgaan, omdat na drie kwartier wachten de leden, die het initiatief tot deze vergadering genomen hadden, nog niet waren verschenen. Slechts drie van de zeven raads leden hadden aan den oproep gevolg gegeven. Dinsdagmiddag omstreeks half vjjf is de 45- jarige wegwerker van de R. E. T., J. Bom. wo nende te Schiedam, op den Bergweg te Rot terdam, onder een motorwagen van lijn 14 ge raakt. toen hij achter een andere tram om plotseling en snel den rijweg overstak. B. be kwam een schedelbreuk en is korten tijd later overleden. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis aan den Bergweg, overgebracht. Den bestuurder van de tram treft, voor zoover na gegaan kon worden, geen schuld. Naar aanleiding van geruchten, dat er plan nen zouden bestaan, om binnenkort minder boter in de margarine te gaan mengen'dan tot nu toe, verneemt „De Telegraaf", dat er op dit oogenblik nog geen stappen zijn gedaan, om tot een wijziging van de mengverhouding te komen. Intusschen wil dat niet zeggen, dat de bestaan de mengverhouding in de toekomst geenerlei verandering zal kunnen ondergaan. De meng verhouding is geen wet van Meden en Perzen, maar past zich aan bij de omstandigheden van ijet oogenblik. Daarom is het niet geheel uitgesloten, dat, indien die schaarschte aan natuurboter, die zich gaat manlfesteeren, doorzet, in de toekomst tot wijziging van de mengverhouding zal moeten worden overgegaan. In verband met de geruchten, dat acht Zui delijke eerste klassers van den K. N. V. B„ zouden overgaan naar den I. V. C. B„ welke geruchten Inmiddels van meerdere zjjden zün te gengesproken, deelt men ons van alleszins be voegde zijde mede, dat de deken van Tilburg, dt hoogeerw. heer J. van Oorschot, de bestu*- ren van de plaatselijke drie eerste klassers-* aan gesloten bjj den K. N. V, B„ met name Willem II/'Nt O. A. D. en Longa, uitgenoodigd heeft tot het houden van een bespreking betreffende indeeling van de lagere elftallen dezer clubs bjj den I. V. C. B. De Indeeling van hoogere elftallen bomt bij voorbaat reeds niet in aanmerking, doordat de betreffende clubs dan geheel geïsoleerd zouden worden De meervoudige kamer te Utrecht heeft gis termorgen uitspraak gedaan in de strafzaak tegen negentien verdachten, allen fascisten, af komstig uit Arnhem, wien ten laste was gelegd, dat zij een roode vlag hebben vernield. De ver dachten werden vrijgesproken, daar de recht bank het bewijs niet geleverd achtte. De officier van justitie had tegen ieder hun ner een boete van 10 subs, vijf dagen hechte nis geëischt- Onder enorme belangstelling van patiënten en oud-patienten en talrijke vrienden herdacht Dinsdag de Rotterdamsche R.K. Vereeniging tot uitzending van zwakke en tuberculose patiënten ..St. Joseph” haar 1214-jarig bestaan. De hjjlde betrof meer in het bijzonder den oprichter der Vereeniging, den heer Beekman, die met de heeren dr. Huddleston Slater en Stuiver tevens zijn koperen jubileum als be stuurslid vierde. Voor de verpleegden in het door de vereeni ging geëxploiteerde koloniehuis te Hoek vifl Holland was een verrassing bereid. Gisteren was de .zuster van Dimitrof, den ieven- digen Bulgaarschen verdachte in het Rijksdag- brandproces, te Amsterdam op doorreis naar Stockholm. Aan een V. D.-vertegenwoordiger vertelde het jonge meisje, dat een intelligenlen indruk maakte, in vrij vlot Engelsch het doel van haar reis door Europa: optreden op mee tings, om de, menschen te vertéllen, dat haar broer onscjltjdig is aan de brandstichting Zij woonde langeMêrea in Moskou, de laatste drie maanden bracht zij in Parijs door. Zij sprak in vergaderingen te Londen, Parijs en Brussel. In Nederland werd haar een verblijfpas geweigerd. Tweemaal had zij haar broer in Duitschiand gesproken, maar in het bijzijn van zijn verde diger en den tojk. Van mishandeling vertelde hij niets, maar de zeven maanden voorarrest waren héél zwaar. De eerste vijf maanden aldus Dimitrof’s zuster was hij dag en nacht zwaar geboeid. Maar gebroken is hjj niet, daar voor is hij een te eerlijk en oprecht strijder voor zijn beginselen. Lichamelijk heeft hjj het wel zwaar te verduren gehad, hij is b.v. 9 K.G. in gewicht afgenomen. Het is de politie na een nauwkeurig onder zoek gelukt drie mannen te arresteeren, die ernstig verdacht worden de vernieling op hun geweten te hebben, die zij verleden week bjj een tafelpartij te Berlicum hebben aangericht. Zij zijn naar Den Bosch overgetfracht. Op de rol van de eerste kamer der Haagsche rechtbank kwam Dinsdag voor de zaak betref- lénde de dollarobligatles der Bataafsche en Kon. Petroleum Maatschappijen. Deze zaak werd acht dagen aangehouden. Zooals men weet, hadden mrs. Telders en Westerouen van Meeteren genoemde maatschap pijen in opdracht van mr. Asser te Amsterdam gedagvaard, ten einde veroordeeling te verkrij gen tot betaling van de vervallen coupons op goudbasis. conform de voor die obligaties gelden de goudclausule, terwijl beide maatschappijen slechts bereid zijn tot betaling tegen den dollar koers van den dag. De Nedeylandsche Bond van Varkenshandels- ren heeft een adres gezonden aan den Minister van Economische Zaken, waarin erop wordt aan gedrongen. dat het aan de door de crisismaatre gelen der regeering gedupeerde varkenshande laren ter beschikking te stellen bedrag wordt verhoogd, opdat naar behoefte zal kunnen wor den beschikt over de noodige middelen, die een meer rationeele tegemoetkoming in de schade der varkenshandelaren mogelijk zal maken en dat voorts bjj de toekenningen van uitkeertngen te raade wordt egaan in de eerste en voornaam ste plaats naar bedrtffsmotieven al moge er in welwillenden zin rekening gehouden worden met de bijzondere maatschappelijke omstandig heden van de betrokkenen oa. opdat het ka rakter der tegemoetkomingen niet „afglljden” naar een gunstverstrekking, terwijl het als een rechtmatige toekenning wordt gevoeld en werd erkend. P. Leemans het radlo-orkest o. 1. 6.35 Gramofoonmuzlek 9.20 Populair corfcert door het radlo-orkest o. 1. v. Franz André. Na de gebeurtenissen op de vloot in Indië is er op aangedrongen om Indische jongelieden als lichtmatroos bjj de marine aan te nemen. De „Ind. Post" meldt thans dat het depar tement der Marine te Batavia de voorschriften heeft roftdgezonden betreffende de aanneming. Maar: het aantal plaatsen dat voor Indische jongelieden open is, bedraagt.... drie, en schrijve drie! Het „Limburgsch Dagblad” acht het een zeldzame gebeurtenis in ons politiek leven, dat de RK Staatspartij zich tot de Katho lieken van Nederland wendt met een manifest. Nu dit woord geklonken heeft, vertrouwen wü. zegt het blad, dat het de geschokte gemoe deren zal stillen en de wankelmoedige!) met ■elfvertrouwen zal bezielen. BATAVIA, 17 Oct. (Aneta.) Het Kantoer voor Arbeid deelt mede, oat sedert Januari het aantal ingeschreven werkloozen is gestegen van 12.395 tot 14.518 eind Juni. SAMARINDA, 17 Oct. (Aneta) Dezer da gen is brand uttgebroken te Soengei-Tirang tus- schen de terreinen Louise en Ba lik-Papan. De brand ontstond gedurende een reparati» van de pijpleiding. Drie koelies werden gedood en twee gewond. VermoedelUk ontstond de ontploffing het overslaan van een vonk. PARIJS (Radio). 17 mofoonmuziek 7.40 KALINDBORG, 1154 M. 1120 Strijkorkest van hotel ..d' Angleterre’” v. Herald Andersen 2.05 Jazz Het omroep-symphonie-órkest o. 1. v. prof. Nikolai Malko 10.10 Dansmuziek. Het was den heer Ostermann het liefst ge weest, indien dit jubilé in stilte voorbij ging en ook voor züp persoon elke attentie achterwege bleef. Dit zou echter te slecht hebben gerijmc met de geestdrift der Persll-geloovigen, die op dit jubilé hun hoogepriester willen «eren en zoo za 1de jubilaris Donderdagmiddag receptie houden van drie tot vijf in Hotel de 1 Europe te Amsterdam. Zeer velen zullen hier ongetwijfeld den voor- ultstrevenden zakenman de hand komen druk ken, terwijl duizenden en duizenden winke liers en huisvrouwen, heel de begeesterei Persil-gemeenschap. met extra devotie zyn merk-artikel zal loven en gebruiken. BUITENZORG. 17 Oct. (Aneta) Het vraag stuk der herziening der bezoldigingen verkeert thans in een stadium, dat voorloopig wordt in gestemd met den algemeenen opzet van de sa lariscommissie, behoudens dat verlaging van het salarispeil speciaal voor de z.g. ünport- betrekkingen noodzakelijk wordt geacht Over de uitwerking is nog nader overleg noo- dlg in verband waarmede mr. dr. Van Buuren 24 October naar Ned. Indië terugkeert waar hij 19 November hoopt te arriveeren. Verwacht wordt, dat de herziening - - - 1934 kan worden ingevoerd. Verdere korting met ingang van 1 Januari 1934 ligt niet in de bedoeling. geveer 700 gulden ontvreemd. De bewoners hebben van den inbraak niets gemerkt, daar zij in het aangrenzende café vertoefden en de dienstbode zich reeds ter ruste had begeven. De dieven hebben vanaf het raampje van de bakkerij tot voor de kast den vloer van 1 huis met peper bestrooid, teneinde het speuren met politiehonden onmogelijk te maken. De Rijks- en Gemeentepolitie heeft onmiddelUJk een uit gebreid onderzoek ingesteld. In den loop van den avond en den nacht werden verscheidene personen aangehouden, doch allen zijn zij weer vrijgelaten. Het onderzoek wordt nog voortgezet. PARUS (Elfel), 1446 M. mofoonmuziek Op de receptie ter gelegenheid van het jarig bestaan der RK. Universitelt gisterenmiddag bet Bossche Diocesane R. K Werkliedenverbond bij monde van zijn adviseur pastoor de Kroon en zijn secretaris de heer Eykemans aan de R.K. Universitelt aangeboden een som van tienduizend gulden. De 22-jarige Belg H. S. J. C„ schippersknecht op het schip Amiud” uit Hoboken, dat lig plaats heeft te Den Bosch, is Dinsdagknorgen dood in bed gevonden. De jongeman, die m het vooronder sliep, had. toen hij naar béd ging, de kachel aangestoken en het luik ge sloten. Door kolendampvergiftiging is hij om het leven gekomen. Het lijk is naar □rootziekengasthuis overgebracht. jsche vrouw, aanvankelijk persoonlijk, later ook door een keur van even hartgrondig overtuig-^ I de medewerkers.” In deze- woorden ligt eigenlijk het geheim van Ostermann's succes besloten. Met dat ge loof in eigen zaak, met een bewonderenswaar- digen moed en doorzettingsvermogen toog hij I aan den arbeid, stond zelf naast den winke lier achter de toonbank, demonstreerde eigen handig de kwaliteit van .Persil’ bij de huis vrouw thuis, hypnotiseerde, zooals hij zelt zegt, zijn publiek, dat. eenmaal gewonnen, o-ouw bleef. Dit heilig Persli-enthousiasme bracht hij over op zijn personeel een Gideons bent, uitverkoren en uitgelezen, diep overtuigd dat met hetzelfde vuur de orders haalt en op htüs- bezoek gaat om overal te brengen het eenig ware evangelie der Persll-producten. Zoo bestaat er ook een Pérsil-cultus, die bijzonder onder het vrouwelijk deel van ons volk bewust of onbewust wordt beleden en gediend. Wanneer men dit leest zal men verbaasd opzien in de meenlng. dat Persil nog altijd is een zeer verbreid waschmiddel en niet het ideaal van een cultureele of rellgieuse secte. Het feit is echter, dat wij met Persil hier zoowel het een als het ander bedoelen en het eenvoudig waschmiddel erkennen als het heilig ideaal van een groote naar reinheid strevende schare. Wü zijn tot dit inzicht gekomen na een pers gesprek. dat wij dezer dagen voerden met den heer Ernst Ostermann, directeur der Neder- landsche Persil-fabrieken, naar aanleiding van zijn zilveren jubilé op 19 October als beheerder der door hem gestichte Handelmaatschappij. Ernst Ostermann is er in geslaagd het door den Duitschen uitvinder Henkel in het begin dezer eeuw gebrachte moderne waschmiddel bij het Hollandsch publiek „er in” te brengen, de laatste jaren vanuit zijn fabrieken te Jutphaas als zuiver-Nederlandsch fabrikaat. „Toen ik als 24-jarige jongeman in 1908 heel bescheiden begon,” vertelde ons de jubilaris, „was mijn eenigst wapen mijn vertrouwen in het product, het merkartikel „Persil", dat ik in Holland onder de menschen zou brengen. Wan neer men weet, dat er voor de altoos zuinige huisvrouw in dien tijd pakjes waschpoeder 4 6 cent verkrijgbaar waren, terwijl Persil per pakje 20 cent moest kosten, dan begrijpt men. dat er een soort omwenteling moest plaats heb ben eer die huisvrouw het nieuwe artikel pro beerde en gebruikte. Die omwenteling is be werkt enkel en alleen door eigen overtuiging van de kwaliteit van mijn product, welke over tuiging ik heb overgedragen op de Holiand- loopende levens- en wereldbeschouwingen met overtuiging, liefde en geestdrift gedragen en gepropageerd. Zoo bestaat er ook een Persil-religie, een Persll-cultus, die meer in het bijzonder onder het „Daarom is het goed gezien, dat nog eens met nadruk in herinnering wordt gebracht, dat de Staatspartij geen aanhangsel is van de Kerk, maar een vrije vereeniging van katholieke Nederlanders, die uiting geven aan hun politieke persoonlijkheid. Kort en bondig wordt daarom in het ma nifest gezegd, dat juist met het oog op het staatkundige de katholieke Partij onwrik baar vasthoudt aan haar groote beginselen, inzonderheid ook, zooals die zijn neergelegd in de Pauselijke encyclieken. In enkele forsche lijnen wordt dan de toe passing van deze beginselen geteekend, in het bijzonder met het oog op de toestanden die zichThShs doën géiden. Dit deel der verklaring zal allen welden- fcenden katholieken uit t hart zijn gegrepen. Ze getuigt van zelfbewustzijn en zedeluke kracht.” Zorg er vooral voor, dat gij meester, niet de slaaf wordt van werk. Er is geen tiranieker heerscher dan de arbeid. De besten willen alle maal zooveel mogelijk afdoen, zoo veel mogelijk werk verzetten. En het is een algemeen verschijnsel: wie veel afdoet krijgt altijd nog meer te doen. Zie maar eens in ons vereenigings- leven rond. Welnu, wilt ge veel blijven doen, wilt ge de kracht behouden om een respectabele hoeveelheid arbeid te kunnen verwerken, zorg ian dat ge boven uw werk staat. Ge moet u er voor bepaalde oogenblikken aan kunnen onttrekken om rust, vooral geestelijke rust te nemen. Ge moet systhematisch alles verdeelen. Ge moet niet alles dooreen halen noch denken sneller te kunnen, arbeiden indien uw gedachte reeds bij de vol gende taak is, terwijl de taak die ge onder handen hebt, al uw denken eischt. Blijf van den arbeid meester of meesteresse. Het blad wijst dan vooral op het komen tot een corporatieve maatschappij, beveiliging van de christelijke grondslagen en zoo krachtig mogelijke maatregelen tegen zedenverwildering en het cumuleeren van inkomsten uit openbare ambten. Een bijzonder aantrekkelijke passage in het manifest acht het blad ook het krachtig op komen voor een stevige gezinspolitiek. De 83-jarige wed. J. v. R. uit Zevenbo** die ten gevolge van het omslaan van een ten wagen, waarin zij gezeten was. ernstige dingen opliep, is in hët zlekennuls an gevolgen overleden Zij was op rei» Amersfoort om in retraite te gaan. Dinsdagmorgen had 'n 35-jarig opperman, werk zaam op 'n bouwwerk in de Ridderspoorstra» te R'dam het ongeluk een ijzeren katrol van Kg. op zijn licuaam te krijgen. stig gekneusd en gewond moest het slachtoffer naar het ziekenhuis aan den Bergweg ald»ir worden overgebracht. „Natuurlijk heb Ik concurrentie, telle con currentie zelfs.” beantwoordde ons de neer Os termann, ..maar dat is heel goed, dat houdt mij en mijn menschen wakker en actief Ononder broken propaganda is in dezen strijd onmis baar: adverteeren, drukwerk, films, bioscoop en de bekende Persil-luchtreclame. waarvan wü het alleenrecht hebben, het waren evenzoovele middelen, om ons product te handhaven en te verbreiden. Verder noem ik het huisbezoek, het gratis Verstrekken van inlichtingen, het geven van waschles. Al degenen, die wij zóó tot Per sil (of de bijproducten Ata, Henco. Irai Sil enz.) bekeerd hebben, gebruiken nooit meer iets anders. En wat mijn plannen voor de toe komst betreft: binnen enkele weken kom ik bij het publiek met iets geweldigs, iets nieuws, zoo als het Nederlandsch reclamewezen nog niet heeft gekend. Maar dat is nog een verrassing. Bü alles echter blijft kennis van het product, geloof in zijn onovertrefbare eigenschappen naast natuurlüke kennis van mentaliteit en psychologie van het publiek, het voornaamste. Ik ben dan ook mijn eigen reclame-chef en sta voor mijn taak met nog evenveel liefde en geestdrift als vóór 25 jaar plus natuuilijk de winst van zooveel, vaak uit teleurstelling en tegenslag verkregen ervaring in een deel onzer vorige oplaag) HILVERSUM. 296 M. AVRO 8.00 Gramofoonmuzlek 10 00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuzlek 10.30 Piano recital door Toos Wolf 11.00 Voordracht door Mariaane van Dam 11.30 Vloolre- cital door Boris Leiisky 12.00 Omroep orkest o. 1. v. Nico Gerharz 2.30 Om roeporkest 3.00 Knipcursus door mevr. Ida de Leeuwvan Rees 3.45 Gramo- foonmuziek *4.00 Mei/. Ant. v. Dijk voor zieken en ouden van dagen 4.30 Aan sluiting met het Carlton Hotel te Amster dam. Bela Kiss en zijn orkest 5.00 Voor zrootere kinderen. Mevr. Ant. v. Dijk 5 30 Dinermuzielt door Hans Schindler en zijn orkest 6.30 Sportpraatje door H. Hollander 7.00 Hans Schindler en ziln orkest 7.30 Engelsche les voor beginners door Fred Fry 8 00 Vaz Dias 8 05 Aansluiting met 't concertgebouw te Am sterdam. Concertgebouw-klein-orkest o. 1. v. Ed. v. Belnum. Jo Vincent, sopraan. Louis Zimmerman en Ferdinand Heimann, viool. Werken van Bach 9.15 Gsamo- foonmuzlek 9.30 Avro-Radlo-Tooneel „Waarom zwllgt Margaret Hamilton?" Spel van Michaël Barrfnirer. Leiding Kommer Kleyn 10.05 Dansmuziek door Hans Schindler en zijn orkest 11.00 Vaz Dl as 11.10 Gramofoonmuzlek 12.00 Slui ting. „Gouvernementeel zijn in den gezonden zin van het woord was steeds leuze en tac tiek van onze groote leiders, warme vader landers tevens, als Schaepman en Nolens. Onze tegenwoordige hierbij dus in goed gezelschap. Maar in de zwaarste omstandigheden is de plicht tot steun aan de openbare macht ook het meest gebiedend. Nooit treft de waarheid vop het spreekwoord over de makkelijke critiek en de moeilijke kunst feller dan in deze dagen. Och! er is zoo weinig moed en nog’"öHnder inzicht voor noodig om alles, wat gebeurt, tot den grond toe Af te breken in meedoo- genlooze critiek; om zonder verantwoorde lijkheid om de geweldigste daden te roejien. Bij velen van deze geweldenaars zou. wan neer zü verantwoordelijkheid te dragen kregen, het bekende gezegde van den ..Jaco bin ministre”. en den „mlnlstre Jacobin" op de meest volslagen wijze in vervulling gaan. Maar moed is er wel voor noodig en in zicht Qin hetgeen de tijdsomstandigheden eischen niet minder, om het zware dat moet Worden gevraagd mede voor zijn verant- woordelükheid te nemen, zij het niet critfek- Ibos. Dan heeft men ook het recht, om op zijne beurt zijn program naar voren te brengen en zijn eischen te stellen. Zooals ook orjze politieke leiding het doet In het beste deel van haar „Manifest", op het punt van het economisch beleid zeer speciaal bevelen wij de belangen van onze industrie in de snei-werkdadlge aandacht van regeering en fractie van den maat- schappelükcn opbouw; steun aan den mid denstand liefst ook zoo snel mogelük handhaving van het gezag en de beveiliging van de christelijke grondslagen van ons volksleven. Wij weten, dat onze fractie waakzaam is ▼oor het groote gezin méér dan dikwijls naar buiten treedt maar ook en vooral op dit punt zal. naar XjJ vast vertrouwen, de passage, elders in het „Manifest" voor komend van toepassing zijn: „Daartoe strek kende maatregelen mogen niet worden uit gesteld noch vertraagd totdat in feite een .sluitende begroeting is verkregen". Bü de stijging van den levensmlddelen-prüs klemt dit nog te meer. Het stemt overigens tot vertrouwen, dat het partijbestuur vrijmoedig tegenover al de aanhangige kwesties stelling neemt, zoo als vrouwenarbeid is ook eenige beperking van den arbeid der vrouw in ‘t algemeen niet gewrenscht? en cumulatie. Wü mee nen. uit hetgeen omtrent dit laatste punt wordt opgemerkt de conclusie te mogen trek ken, dat ook in eigen partü iedere onge- wenschte of onnoodige cumulatie, zooveel mogelük zal worden tegengegaan. Een partüleiding, die eenerzüds ten volle haar zware verantwoordelükhéid voelt en aanvaardt, en anderzüds oog heeft voor het geen de nieuwe omstandigheden vragen en haar eischen durft te stellen, heeft het vol ste recht om aan te dringen op: sterke aan eensluiting.” „Volle waardeering verdient het,” zegt de .Maasbod e”, „dat onze politieke leiding den moed heeft om in deze zware tijden, welke zoo drukkende offers vragen, onomwonden een zoo krachtig mogelüken steun toe te zeggen aan de regeering, die haar allermoellükste taak werke- hjk niet voor haar pleizier vervult. LANGENBERG. 472 M. 1255 Operet- téthuzlek door het Symphonle-orkest o. 1. v. Pforzheim 2.10 Gramofoonmuzlek 7.30 Concert door bet orkest van den West- Diïltscben omroep o. 1. v. Buschkötter. Reisplan voor de oefenreis van H. Ms. pant- serschip „Hertog Hendrik" onder bevel van kapitein ter zee C. ter Poorten. Vertrek den Helder Donderdag 2 Nov. Aan komst Napels Donderdag 16 Nov. Vertrek Napels Dinsdag 21 Nov. Aankomst Barcelona Woens dag 6 Dec. Vertrek Barcelona Maandag 11 Dec. Aankomst Den Helder Woensdag 20 Dec. De Directeur der Werk’oosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 601.800 leden van in gevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesub sidieerde vereenigingen in de week van 25 tot en met 30 September 1933 heeft bedragen 24.1 pCt., terwüi zü in de vorige verslagweek <4 tot en met 9 September) bedroeg 24.5 pCt. Laat men den münbouw, waarin wisselende werk loosheid heerscht, buiten beschouwing, da:i blijkt de werkloosheid nagenoeg niet veranderd te zün. De volgende cüfers geven een beeld van eenige bedrüfstakken, waarbü de cüfers tus- schen haakjes het werkloosheidspercentage zün in de periode van een jaar, loopende van Sep tember 1932 tot en met Augustus 1933: Bouwvakken 30 39), steenfabrieksnüverheid 24 (49), overige fabrieksnijverheid 27 (29). hout bewerking 37 (42), kleedingindustrie 17 (16>, metaalnijverheid 34 (39). sigaren- en tabaks industrie 18 (23), textielnüverheid 22 (26) transportbedrijf en zeevaart 21 (25). Bü 1050 organen der openbare arbeidsbemid deling stonden op 30 September 1933 in totaal 309.722 werkzoekenden ingeschreven, waar onder 274576 mannen. DAVENTRT. 1564 M. 1.20 Gramofoon muzlek 4.25 Concert door het Midland Studlo-orkest o. 1. v. Frank Cantell 8.30 Emmerich Kalman-concert 11.05 Dans- orkest o.. 1. v. Henry Hall. Trouwens, uit volle overtuiging houden wij vast aan onze Grondwet, die als alle menschenwerk onvolmaakt en voor verbe tering vatbaar is. maar die wü in haar hoofdlijnen wenschen te handhaven, in de stellige meening. dat een gezonde volksin vloed in ons Staatsbestel niet kan worden gemist. En niet minder stellig houden wij vast aan het Koningschap, dat wü niet als’ een ornament, noch als een vliegwiel, maar als ons hoogste nationaal bezit beschouwen en dat ons veel te dierbaar is om het opzü te laten schuiven door den eenen of anderen politieken fortuinzoeker, die loert op de kans om zichzelf tot „opperleider” te pous- seeren en heel het staatsgezag in eigen hand te vereenigen. Wanneer derhalve de Staatspartij beslist verzet tegen eiken vorm van Dic- Tatuur, dan staan alle Katholieken als één man achter haar, om haar te steunen in ‘1 Iding'bevind't’zich den Koeden 6tryd’ aing oevindt zich J Trouwens, ook waar zü zich bereid ver klaart om met de regeering stuwend mede te werken, scharen wü ons gaarne aan haar züde. niet om gelükgeschakeld mede te juichen, maar om aanmoedigend en zoo noodig opbouwende kritiek oefenend, deel te nemen in haar vruchtbaren arbeid. HUIZEN, 1875 M. KRO 8.00 Mor- genconcert NCRV 10.00 Morgendienst door ds. P. J. de Bruin 10 45 Gramo foonmuzlek KRO 1100 Gramofoonmu zlek 11.30 Godsd. halfuurtje door pastoor L. H. Perquln 12.00 Politiebe richten 12.15 Kro-orkest o. 1. v. Mar. 't Woud NCRV 2.00 Fraaie handwerken door mej. G. AblU 3.00 Populaire gra- mofoonmuziek -- 3.30 Rustpoos 4.00 BUbellezrfig door ds D. Rlngclrnalda Jr. 5.00 Handenarbeid door H. j. Stelnvoort 5.30 Concert. Mej. E. Langevrtasa^e viool Erven Dorens. lAaho. Mej. H. Stoker. 2e viool 630 CNV-kwartiertje. A. Stapel kamp. sccr. van het Chr. Nat. Vakverbond in Nederland 6.45 Gramofoonmuzlek 7.00 Politieberichten 7.15 Ned. Chr. Pers bureau 7.30 Weekoverzicht door C. Crayé 8 .00 Onze zang- en muziek ver De Chr. Zangver. Koudekerks gemengd koor o. 1. v. P de Rook »4X) A D. See- mann: „Een trip door en een praatje over Indo-Chlria" 9 30 Studlo-orgel. bespeeld door M. Stretbmlni t10.30 Gramofoon muzlek 11.30 Sluiting. MILAAN. 331 M. 4.30 Gramofoonmu zlek 6 00 idem 7.00 idem 9 20 orkestconcert o. 1. v. A. Marcheslnl. HAMBl RG. 37’ M. 12 40 Populaire muziek 130 Gramofoonmuzlek 9 40 Populair concert o. 1. v. Hubertus Berr 10.20 Dansmuziek door het kleine orkest o. 1. v. Gerhard Maasz. In eenige niet-katholieke bladen heer Vlekke, die gesproken heeft op een ver gadering van den N. S. B. te Maastricht, een leeraar van het R. K. Lyceum te Haarlem genoemd. De rector, de zeereerw. pater drs. Th. Vlaar O.E.S.A„ verzoekt ons dit bericht, zooveel noodig, tegen te spreken. De heer Vlekke is GEEN leeraar van het katholiek Lyceum en ook nimmer geweest. schingswerk. Het Bromo-natuurmonument( is aangetast, doch voorloopig tijdig voor verdere vemlebi* bewaard. De brand woedt nog voort. BERLIJN. 419 M - het kamerorkest o. 1. en dansmuziek.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 16