I ■I Persil, het heilig ideaal! leed wui eiken da^ Het manifest der R.K. Staatspartij RADI&PROGRA MM A R.K. F. OF K.N.V.B. OVERTUIGING DRAAGT PROPAGANDA nin 4 Wat de kranten zeggen Donderdag 19 Oct. 1933 Blyf meester den arbeid van dat Oif RAADSLEDEN KWAMEN NIET Oneenigheid te Hellevoetsluis Minder boter in de margarine Werkloozen in Indië Drie verdachten aangehouden Dimitrof’s zuster te Drie koelies gedood Amsterdam MAN DOODGEREDEN By brand te Soengei-Tirang De werkloosheid R.K. UNIVERSITEIT Een gift der arbeiders VLAGINCIDENT TE LEUSDEN -4 Fascisten krijgen vrijspraak PLAATSING BIJ DE MARINE INBREKERS AAN HET WERK Toepassing der beginselen Veel ophef om niets Geldkist buitgemaakt DE MOORD TE BATAVIA Dader strafrechtelijk aansprakeljjk VARKENSHANDELAREN En crisismaatregelen UIT HET BOUWBEDRIJF Invoering 1 April 1934? TUBERCULOSEBESTRIJDING Zeldzaam gebeuren TE LAGE HARINGPRIJZEN Voorzitter Salariscommissie Consumptiemelk ONJUIST BERICHT KONINKLIJKE OLIE En de goudclausule FELLE BRAND TE ECHT Windmolen en houtzagerjj-vernield Oefenreis Persgesprek met Ernst Ostermann Brand op de hellingen van de Zandzee De afslag te Scheveningen twee dagen gesloten In het eerste half jaar met ruim twee duizend toegenomen Een referendum over het nieuwe contract DE TAFELPARTIJ TE BERLICUM T( Uil Het gaat om de lagere elftallen van sommige vereenigingen Duizenden en duizenden belijden hun geloof in het alleen-rein- makend waschmiddel DE HERZIENING VAN DE SALARISSEN -- Een wyziging van het menggebod niet uitgesloten Op doorreis naar Stockholm Door een tram gegrepen onder handen hebt, eischt. BHjjvan den arbeid meester of meesteresse. De vastgestelde prijs geldt af boerderij. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) In de laatste week van September nagenoeg niet veranderd WOENSDAG 18 OCTOBER de En zy vervolgt: 9.20 L Het nog zwaar door 22 ingeschreven. de De 83-jarige wed. J. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Volgens „De Gelderlander** zit er Hjn in dit maq^fest, allereerst wat de algemeene be ginsel- en doelstelling der Staatsparty betreft. AL G i Reeds de omschrijving van het karakter der party geeft de richting aan, die zal worden ingeslagen. Als lid eener VRIJE vereenlglng van Katholieke Nederlanders, die uiting geven aan hun politieke per soonlijkheid. kan men geen voorstander zyn van Btaatsalmacht en Dictatuur, welke de vrijheid verstikken en de eigen persoonlijk heid vernietigen. Reisplan voor de oefenreis van H. Ms. pant- serachip „Hertog Hendrik” onder bevel van kapitein ter zee C. ter Poorten. Vertrek den Helder Donderdag 2 Nov. Aan komst Napels Donderdag 16 Nov. Vertrek Napels Dinsdag 21 Nov. Aankomst Barcelona Woens dag 6 Dec. Vertrek Barcelona Maandag 11 Dec. Aankomst Den Helder Woensdag 20 Deo. Getracht zal warden evenals vorig jaar regeeringscrediet te verkrijgen, dat toen Zoo een A >r Indische Zegge 8 AMARI ND A, 17 Oct. (Aneta) Dezer da gen is brand uitgebroken te Soengei-Tirang tus- schen de terreinen Louise en Balik-Papan. De brand ontstond gedurende een reparatie van de pypleiding. Drie koelies werden gedood en twee gewond. Vermoedeiyk ontstond de ontploffing het overslaan van een vonk. 1120 Bet 7.30 nrof. BATAVIA. 17 Oct. (Aneta) Het .Bat. Nieuwsblad” deelt mede, dat de uit Nederland terugkeerende voorzitter van de Salariscommis- sle, mr. dr. van Buuren, zal worden vergezeld van mr. dr. Beets, ex-leider van het bezolr" gingskantoor. deling 300.722 onder Op de receptie ter gelegenheid van het jarig bestaan der RK. Unlversltelt gisterenmiddag het Werkliedenverbond by monde van zyn adviseur pastoor de Kroon en syn secretaris de beer Eykemans aan de R.K. Unlversltelt aangeboden een som van tienduizend gulden. BKIHSF.l., 509 M. 13.20 Concert door bet kleine orkest van het N. I. R. o. 1. v. P. Leemans 5.20 Populair concert door het radlo-orkeet o. 1. V. Frans André 635 Gramofoonmuzlek 9.20 Populair concert door het radlo-orkeet o. 1. v. Frans André. Aan de beschouwingen van eenlge bladen over hét manifest der R. K Staatsparty is het vol gende ontleend: J Op de rol van de eerste kamer der Haagsche rechtbank kwam Dinsdag voor de zaak betref fende de dollarobllgaUes der Bataafscbe en Kon. Petroleum Maatschappijen. Deze zaak werd acht dagen aangehouden. Zooals men weet, hadden mrs. Telders en Westerouen van Meeteren genoemde maatschap pijen in opdracht van mr. Asser te Amsterdam gedagvaard, ten einde veroordeeling te verkry- gen tot betaling van de vervallen coupons op goudbasls, conform de voor die obligaties gelden de goudclausule, terwijl belde maatschappijen slechts bereid zyn tot betaling tegen den dollar- koers van den dag. De meervoudige kamer te Utrecht heeft gis termorgen uitspraak gedaan in de strafzaak tegen negentien verdachten, allen fascisten, af komstig uit Arnhem, wlen ten laste was gelegd, dat zy een roode vlag hebben vernield. De ver dachten werden vrygesproken, daar de recht bank het bewijs niet geleverd achtte. De officier van justitie had tegen leder hun ner een boete van 10 subs, vyf dagen hechte nis geêischt- Dat het tn den raad van Hellevoetsluis nog steeds geen pais en vree is. is Maandag weer gebleken, toen de aangekondigde raadsvergade ring niet kon doorgaan, omdat na drie kwartier wachten de leden, die het Initiatief tot deze vergadering genomen hadden, nog niet waren verschenen. Slechts drie van de zeven raads leden hadden aan den oproep gevolg gegeven. In deze woorden ligt elgeniyk het geheim van Ostermann’s succes besloten. Met dat ge loof In eigen zaak, met een bewonderenswaar- dlgen moed en doorzettingsvermogen toog hy aan den arbeid, stond zelf naast den winke lier achter de toonbank, demonstreerde eigen handig de kwaliteit van „Persil* by de huis vrouw thuis, hypnotiseerde, zooals hy zeil zegt, zyn publiek, dat, eenmaal gewonnen, trouw bleef. Dit heilig Persil-enthouslasme bracht hy over op zyn personeel een Gideons bent, uitverkoren en uitgelezen, diep overtuigd dat met hetzelfde vuur de orders haalt en op huis bezoek gaat om overal te brengen het eenig ware evangelie der Persll-producten. 10- RK. Unlversltelt heeft Bossche Diocesane R. K. sche vrouw, aanvankeiyk persoonlijk, later ook door een keur van even hartgrondig overtuig de medewerkers.” In verband met het teveel aan haring op de markt, waardoor een sterke prysdallng is ont staan, heeft de reedersvereenlging voor de ha- ringvisschery te Scheveningen besloten den af slag voorloopig voor twee dagen stil te zetten, een wel goed gewerkt heeft en waardoor tydeiyk goed koops haring uit de markt werd genomen. BATAVIA 17 Oct. (Aneta) R„ de moor denaar van mevrouw Bogaard, is van Glodok naar Strulswljk overgebracht, daar zyn obser vatie thans is geëindigd. r R. wordt strafrechteiyk aansprakeiyk geacht. De openbare behandeling van deze moord zaak zal nog voor het einde van het jaar plaats hebben. Maandagavond is Ingebroken by den café- en winkelhouder J. Janssen, aan de Schipbrug te Hedel. Onbekenden hebben na over een haag te zyn geklommen, aan de achterzyde van de woning de bakkery bereikt, waarna zy zich vla een raampje van de bakkery toegang tot het woonhuis verschaften. Uit een kast in de huiskamer werd een geldkistje, inhoudende on- KALCNDBORO, 1154 M. 1120 strijkorkest van hotel ,.d' Angleterre" V. Herald Andersen 2.06 Jazz Het omroep-symphonle-orkest o. 1. v. Nikolai Malko 10.10 Dansmuziek. Het 4-lmburfich Dagblad” acht het een zeldzame gebeurtenis In ons politiek leven, dat de R.K. Staatsparty zich tot de Katho lieken van Nederland wendt met een manifest. Nu dit woord geklonken heeft, vertrouwen wy, zegt het blad, dat het de geschokte gemoe deren zal stillen en de wankelmoedlgen met aelfvertrouwen zal bezielen. Onder enorme belangstelling van patiënten en oud-patienten en talryke vrienden herdacht Dinsdag de Rotterdamsche RK. Vereenlglng tot uitzending van zwakke en tuberculose patiënten „St. Joseph" haar 12V4 -jarig bestaan. De hulde betrof meer in het byzonder den oprichter der Vereenlglng, den heer Beekman, die met de heeren dr. Huddleston Slater en Stuiver tevens zyn koperen jubileum als be stuurslid vierde. Voor de verpleegden in het door de vereenl glng geëxploiteerde koloniehuis te Hoek van Holland was een verrassing bereid. Na de gebeurtenissen op de vloot in Indië is er op aangedrongen om Indische jongelieden als lichtmatroos by de marine aan te nemen. De „Ind. Post” meldt thans dat het depar tement der Marine te Batavia de voorschriften heeft rondgezonden betreffende de aanneming. Maar; het aantal plaatsen dat voor jongelieden open is, bedraagt.... drie, en schryve drie! In verband met de geruchten, dat acht Zul- deiyke eerste klassers van den K. N. V. B., zouden overgaan naar den I. V. C. B., welke geruchten inmiddels van meerdere zyden zyn te gengesproken, deelt men ons van alleszins be voegde zijde mede, dat de deken van Tilburg, de hoogeerw. heer J. van Oorschot, de bestu ren van de plaatseiyke drie eerste klassers aan gesloten by den K. N. V. B., met name Willem II, N. O. A D. en Longa, ultgenoodigd heeft tot het houden van een bespreking betreffende indeeling van de lagere elftallen dezer clubs by den I. V. C. B. De indeeling van hoogere elftallen komt by voorbaat reeds niet In aanmerking, doordat de betreffende clubs dan geheel geïsoleerd zouden worden. Naar aanleiding van geruchten, dat er plan nen zouden bestaan, om binnenkort minder boter in de margarine te gaan mengen dan tot nu toe, verneemt „De Telegraaf”, dat er op dit oogenbllk nog geen stappen zyn gedaan, om tot een wyziging van de mengverhoudlng te komen. Intusachen wil dat niet zeggen, dat de bestaan de mengverhoudlng In de toekomst geenerlel verandering zal kunnen ondergaan. De meng verhoudlng is geen wet van Meden en Perzen, maar past zich aan by de omstandigheden van het oogenbllk. Daarom is het niet geheel uitgesloten, dat, Indien die schaarschte aan natuurboter, die zich gaat manlfesteeren, doorzet, In de toekomst tot wijziging van de mengverhoudlng zal moeten worden overgegaan. Het is de politie na een nauwkeurig onder zoek gelukt drie mannen te arresteeren, die ernstig verdacht worden de vernieling op hun geweten te hebben, die zy verleden week by een tafelparty te Berllcum hebben aangericht. Zy zyn naar Den Bosch overgebracht. LANGENBERG. 473 M. 1355 Operet temuziek door het Symphonle-orkest o. 1. v. Pforzheim 3.10 Gramofoonmuzlek 7.30 Concert door het orkest van den West- Dultscben omroep o. 1. v. Buachkötter. BERLIJN, 41» M. 3 50 Concert door het kamerorkest o. 1. v. Hannz Btelnkopf 5 30 Gramofoonmuzlek 8.30 Populaire en dansmuziek. Het was den heer Ostermann het üefst ge weest, Indien dit jubilé in stilte voorby ging en ook voor zyn persoon elke attentie achterwege bleef. Dit zou echter te slecht hebben gerymc met de geestdrift der Persll-geloovlgen, die op dit jubilé bun hoogeprlester willen «eren en zoo za 1de jubilaris Donderdagmiddag receptie houden van drie tot vyf in Hotel de l’Europe te Amsterdam. Zeer velen zullen hier ongetwyfeld den voor- ultstrevenden zakenman de hand komen druk ken. terwyi duizenden en duizenden winke liers en huisvrouwen, heel de begeesteren i>e Persll-gemeenschap, met extra devotie zyn merk-artlkal aal loven en gebruiken. De Nederlandsche Bond van Varkenshandela ren heeft een adres gezonden aan den Minister van Economische Zaken, waarin erop wordt aan gedrongen, dat het aan de door de crisismaatre gelen der regeerlng gedupeerde varkenshande laren ter beschikking te stellen bedrag wordt verhoogd, opdat naar behoefte zal kunnen wor den beschikt over de noodige middelen, die een meer rationeele tegemoetkoming in de schade der varkenshandelaren mogeiyk zal maken en dat voorts by de toekenningen van ultkeeringen te raade wordt gegaan in de eerste en voornaam ste plaats naar bedryfsmotleven al moge er in welwillenden zin rekening gehouden worden met de byzondere maatschappelyke omstandig heden van de betrokkenen oa. opdat het ka rakter der tegemoetkomingen niet „afgiyden” naar een gunstverstrekking. terwyi het als een rechtmatige toekenning wordt gevoeld en werd erkend. BATAVIA 17 Oct. (Aneta.) Het Kantoor voor Arbeid deelt mede, dat sedert Januari het aantal ingeschreven werkloozen is gestegen van 12395 tot 14.518 eind Juni. Dinsdagmiddag omstreeks half vyf is de 45- Jarige wegwerker van de R. E. T., J. Bom, wo nende te Schiedam, op den Bergweg te Rot terdam, onder een motorwagen van lyn 14 ge raakt, toen hy achter een andere tram om plotseling en snel den rijweg overstak. B. be kwam een schedelbreuk en is korten tyd later overleden. Het stoffeiyk overschot Is naar het ziekenhuis aan den Bergweg overgebracht. Den bestuurder van de tram treft, voor zoover na gegaan kon worden, geen schuld. Gisteren was de zuster van Dlmltrof. den leven- digen Bulgaarschen verdachte in het Ryksdag- brandproces, te Amsterdam op doorreis naar Stockholm. Aan een V. D.-vertegenwoordiger vertelde het jonge meisje, dat een intelllgenten Indruk maakte, In vry vlot Engelsch het doel van haar reis door Europa: optreden op mee tings, om de menschen te vertellen, dat haar broer onschuldig is aan de brandstichting. Zij woonde langt jaren In Moskou, de laatste drie maanden bracht zy In Parijs door, zy sprak In vergaderingen te Londen, Parys en Brussel. In Nederland werd haar een verblyfpas geweigerd. Tweemaal had zy haar broer In Dultschland gesproken, maar in het byzyn van zyn verde diger en den tolk. Van mishandeling vertelde hy niets, maar de zeven maanden voorarrest waren héél zwaar. De eerste vyf maanden aldus Dimitrof’s zuster was hy dag en nacht zwaar geboeid. Maar gebroken is hy niet, daar voor is hy een te eeriyk en oprecht stryder voor zijn beginselen. Lichamelijk heeft hy het wel zwaar te verduren gehad, hy is b.v. 9 KG. in gewicht afgenomen. De Crisls-Zulvel-Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 22 tot en met 28 October de prijs voor het taxe-gedeelte van consumptie melk, gekocht op Regeeringscontract, voor de verschillende soorten melk is vastgesteld op 5%, 8 en 614 cent per liter en dat het bedrag der af dracht op andere In consumptie gebrachte melk is vastgestpld op 1 cent per liter. PARIJ8 (Radio). 1725 M. 13 50 Ore- mofoonmuzlek 7.40 Idem 10.05 idem. MILAAN. 331 M. 4.30 Gramofoonmu- zlek 6.00 Idem 7.00 idem orkestconcert o. L V. A. Marcheelnl. De 23-jarige Belg H. 6. J. C., schippersknecht op bet schip .Armand” uit Hoboken, dat lig plaats heeft te Den Bosch, is Dinsdagmorgen dood In bed gevonden. De jongeman, die in het vooronder sliep, had, toen hy naar bed ging, de kachel aangestoken en het luik ge sloten. Door kolendampvergiftiging is hy om het leven gekomen. Het iyk is naar bet Grootziekengasthuis overgebracht. „Daarom is het goed gezien, dat nog eens met nadruk in herinnering wordt gebracht, dat de Staatsparty geen aanhangsel is van de Kerk, maar een vrye vereeniging van katholieke Nederlanders, die uiting geven aan hun politieke persoonlijkheid. Kort en bondig wordt daarom in het ma nifest gezegd, dat juist met het oog op het staatkundige de katholieke Party onwrik- - baar vasthoudt aan haar groote beginselen. Inzonderheid ook, zooals die zyn neergelegd in de Pauseiyke encyclieken. In enkele forsche lynen wordt dan de toe passing rui deze beginselen geteekend, In het byzonder met het oog op de toestanden die zich thans doen gelden. Dit deel der verklaring zal allen welden- kenden katholieken uit t hart zyn gegrepen. Ze getuigt van aelfbewustzyn en zedelyke kracht.' Dinsdagmorgen had ’n 35-jarig opperman, werk zaam op *n bouwwerk in de Rldderspoorstraat te R’dam het ongeluk een yzeren katrol van 35 Kg. op zyn llcaaam te krygen. Ern stig gekneusd en gewond moest het slachtoffer naar het ziekenhuis aan den Bergweg aldaar worden overgebracht. Trouwens, uit volle overtuiging houden wy vast aan onze Grondwet, die als alle menschenwerk onvolmaakt en voor verbe tering vatbaar is, maar die wy In haar hoofdiynen wenschen te handhaven, In de stellige meening, dat een gezonde volksin vloed In ons Staatsbestel niet kan worden gemist. En niet minder stellig houden wy vast aan het Koningschap, dat wy niet als een ornament, noch als een vliegwiel, maar als ons hoogste nationaal bezit beschouwen en dat ons veel te dierbaar is om het opzy te laten schuiven door den eenen of anderen polltleken fortuinzoeker, die loert op de kans om zichzelf tot „opperlelder” te pous- seeren en heel het staatsgezag in eigen hand te vereenlgen. Wanneer derhalve de Staatsparty zich beslist verzet tegen eiken vorm van Dic tatuur. dan staan alle Katholieken als één man achter haar, om haar te steunen In den goeden strijd. Trouwens, ook waar zy zich bereid ver klaart om met de regeerlng stuwend mede te werken, scharen wy ons gaarne aan haar zyde. niet om gelykgeschakeld mede te Juichen, maar om aanmoedigend en zoo noodig opbouwende kritiek oefenend, deel te nemen In hagr vruchtbaren arbeid. De „Volkskrant” verneemt, dat het hoofdbe stuur van den Nederl. R. K. Bouwvakarbeiders- bond, in opdracht van den bondsraad, een re ferendum heeft uitgeschreven waaraan de le den kunnen deelnemen die betrokken zyn by het nieuwe landelyke contract in de bouwvak ken. Door dit referendum heeft de bondsraad zyn eindbeslissing niet uit handen gegeven; deze beslissing zal evenwel- op korten termyn wor den genomen. PARIJS (Elfel), 1446 M. 750 Ora- mofoonmuzlek. De 83-jarige wed. J. v. R. uit Zevenhoven, die ten gevolge van het omslaan van een tent wagen. waarin zy gezeten was, ernstige verwon dingen opliep, is in het ziekenhuis asn de gevolgen overleden, zy was op reis naar Amersfoort otn in retraite te gaan. Zorg er vooral voor, meester, niet de slaaf wordt van uw werk. Er is geen tiranieker heerscher dan de arbeid. De besten willen alle maal zooveel mogeltfk afdoen, zoo veel mogeltjk werk verzetten. En het is een algemeen verschijnsel: wie veel afdoet krijgt altijd nog meer te doen. Zie maar eens tn ons vereentgings- leven rond. Welnu, wilt ge veel blijven doen, wilt ge de kracht behouden om een respectabele hoeveelheid arbeid te kunnen verwerken, zorg jan dat ge boven uw werk staat. Ge moet u er voor bepaalde oogenblikken aan kunnen onttrekken om rust, vooral geestelijke rust te nemen. Ge moet systhematisch alles verdeelen. Ge moet niet alles dooreen halen noch denken sneller te kunnen arbeiden indien uw gedachte reeds bij de vol gende taak is, terwijl de taak die ge al uw denken „Natuuriyk heb Ik concurrentie, felle con currentie zelfs,” beantwoordde ons de heer Os termann, „maar dat is heel goed, dat houdt my en mijn menschen wakker en actief. Ononder broken propaganda Is in dezen stryd onmis baar: adverteeren, drukwerk, films, bioscoop en de bekende Persll-luchtreclame, waarvan wy het alleenrecht hebben, het waren evenzoovele middelen, om ons product te handhaven en te verbreiden. Verder noem ik het huisbezoek, het gratis verstrekken van Inlichtingen, het geven van waschles. Al degenen, die wy zóó tot Per sil (of de byproducten Ata, Henco, Iml Sil enz.) bekeerd hebben, gebruiken nooit meer iets anders. En wat mijn plannen voor de toe komst betreft: binnen enkele weken kom ik by het publiek met iets geweldigs, iets nieuws, zoo als het Nederlandse!) reclamewezen nog niet beeft gekend. Maar dat is nog een verrassing. By alles echter biyft kennis van bet product, geloof In zyn onovertrefbare eigenschappen, naast natuuriyke kennis van mentaliteit en psychologie van het publiek, het voornaamste. Ik ben dan ook myn eigen reclame-chef en sta voor myn taak met nog evenveel liefde en geestdrift als vóór 25 jaar plus natuuriyk de winst van zooveel, vaak uit teleurstelling en tegenslag verkregen ervaring Hl IZEN, 1875 M. KRO 8.00 Mor- genconcert NCRV 10.00 Morgendienst door de P. J. de Bruin 10.45 Gramo foonmuzlek KRO 11.00 Gramotoonmu- zlek 11.30 Ooded. halfuurtje door pastoor L. H Perquln 13.00 Politiebe richten 13.15 Kro-orkest o. 1. v. Mar. v. •t Woud NCRV 3.00 Fraaie handwerken door mej. O. Ablll 3 00 Populaire gra mofoonmuzlek 3.30 Rustpoos 4.00 Bijbellezing door ds D. Ringel malde Jr. 5 00 Handenarbeid door H. J. Stelnvoort 5 30 Concert. Mej. E Langeveld. Ie viool. Erven Dorens, plano. Me). H. Stoker. 3e viool 6.30 CNV-kwartlertje. A. Stapel kamp. secr. van het Chr. Nat. Vakverbond In Nederland 6.45 Gramofoonmuzlek 7 00 Politieberichten 7.15 Ned Chr. Pers bureau 7.30 Weekoverzicht door C. Crayé 8.00 Onze zang- en muzlekver. De Chr. Zangver. Koudekerks gemengd koor o 1. v. P de Rook 9 00 A. D. See- mann ..Een trip door en een praatje over Indo-Chlna” 9 30 Studlo-orgel. bespeeld door M. Stretomlnl 10.30 Gramofoon- pruzlek 11.30 Sluiting. LUXEMBOURG, 1181 M. 7.80 Dultsehe avond; Symphonleconcert 8.40 Orkest- concert 10.50 Dansmuziek. Het blad wyst dan vooral op het komen tot een corporatieve maatschappy, beveiliging van de christeiyke grondslagen en zoo kraéhtig mogelijke maatregelen tegen zedenverwildering en het cumuleeren van inkomsten uit openbare ambten. Een byzonder aantrekkeiyke passage In het manifest acht het blad ook het krachtig op komen voor een stevige gezinspolitiek. Gisternacht omstreeks een uur brandde de groot windmolen .Kooit Gedacht", tevens hout zagerij van den heer Van den Brekel te Echt totaal af. In den t’’d van een half uur was van het geheele gebouw niets meer over. De schade wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand Is onbekend. geveer 700 gulden ontvreemd. De bewoners hebben van den Inbraak niets gemerkt, daar zij in het aangrenzende café vertoefden en de dienstbode zich reeds ter ruste bad begeven. De dieven hebben vanaf het raampje van de bakkerij tot voor de kast den vloer van X huis met peper bestrooid, teneinde het speuren met politiehonden ónmogelijk te maken. De Rijks- en Gemeentepolitie heeft onmiddellijk een uit gebreid onderzoek ingesteld. In den loop van den avond en den nacht werden verscheidene personen aangehouden, doch allen zijn zij weer vrijgelaten. Het onderzoek wordt voortgezet. KAMBLRa, S7? M. 12.40 Populaire muziek 1.80 Oramofoonmuaiek 9.40 Populair concert o. 1. v. Hubertun Berr 10.20 Dansmuziek door het kleine orkest o. 1. v. Oerhard Maaaz. HILVERSUM. 296 M. AVRO 8.00 Gramofoonmuzlek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuzlek 10.30 Piano recital door Toos Wolf 11.00 Voordracht door Marianne van Dam 11.30 Vloolre- cltal door Boris Lensky 12 00 Omroep orkest o. 1. v. Nico Gerharz 2.30 Om roeporkest 3 00 Knipcurstfs door mevr. Ida de Leeuwvan Rees 3.45 Gramo foonmuzlek 4 00 Mevr. Ant. v. Dijk voor zieken en ouden van dagen 4.3Ö Aan sluiting met het Carlton Hotel te Amster dam. Bela Kiss en ziln orkest 5.00 Voor grootere kinderen. Mevr. Ant. v. Dijk 5.30 Dioermuziek door Hans Schindler en zün orkest 6.30 Sportpraatje door H. Hollander 7.00 Hans Schindler en rijn orkest 7.30 Engelsche les voor beginners door Fred Fry 8 00 Vaz Dlas 8.05 Aansluiting met ’t concertgebouw te Am sterdam. Concertgebouw-klein-orkest o. 1. v. Ed. v. Beinum. Jo Vincent, sopraan. Louis Zimmerman en Ferdinand Heimann, viool. Werken van Bachs 9.15 Gramo foonmuzlek 9.30 Avro-Radlo-Tooneel „Waarom zw^gt Margaret Hamilton?” Spel van Mich^ël Barringer. Leiding Kommer Kleyn 10 05 Dansmuziek door Hans Schindler en ziln orkest 11.00 Vaz Dlas 11.10 Gramofoonmuzlek 12.00 Slui ting. Er worden In onze maatschappy zeer ulteen- loopende levens- en wereldbeschouwingen met overtuiging, liefde en geestdrift gedragen en gepropageerd. Zoo bestaat er ook een Persil-rellgle. een Persll-cultus. die meer In het byzonder onder het vrouweiyk deel yan ons volk bewust of onbewust wordt beleden en gediend. Wanneer men dit leest zal men verbaasd opzien In de meening. dat Persll nog altyd is een zeer verbreid waschmiddel en niet het Ideaal van een cultureele of religieuss secte. Het feit is echter, dat wy met Persll hier zoowel het een als het ander bedoelen en het eenvoudig waschmiddel erkennen als het heilig ideaal van een groote naar reinheid strevende schare. wy zyn tot dit Inzicht gekomen na een pers gesprek. dat wy dezer dagen voerden met den heer Ernst Ostermann. directeur der Neder landsche Persil-fabrieken, naar aanleiding van zyn zilveren jubilé op 19 October als beheerder der door hem gestichte Handelmaatschappy. Ernst Ostermann is er in geslaagd het door den Duitschen uitvinder Henkel in het begin dezer eeuw gebrachte moderne waschmiddel by het Hollandse!) publiek „er In” te brengen, de laatste jaren vanuit zyn fabrieken te Jutphaas als zulver-Nederlandsch fabrikaat. „Toen Ik als 24-jarige jongeman in 1908 heel bescheiden begon,” vertelde ons de jubilaris, „was myn eenlgst wapen myn vertrouwen in het product, het merkartikel „Persll”. dat ik In Holland onder de menschen zou brengen. Wan neer men weet, dat er voor de altoos zuinige huisvrouw In dien tyd pakjes waschpoeder A 6 cent verkrygboar waren, terwyi Persll per pakje 20 cent moest kosten, dan begrijpt men, dat er een soort omwenteling moest plaats heb ben eer die huisvrouw het nieuwe artikel pro beerde en gebruikte Die omwenteling Is .be werkt enkel en alleen door eigen overtuiging van de kwaliteit van myn product, welke over tuiging ik heb overgedragen op de Holland- DAVENTRY. 1554 M. 1.20 Gramofoon muzlek 4.35 Concert door het Midland Studlo-orkest o. 1. v. Frank Cantell 8 30 Emmerich Kalman-concert 11.06 Dans- orkeet o. 1. v. Henry Hall. In eenlge nlet-katholleke bladen wordt heer Vlekke, die gesproken heeft op een ver gadering van den N. 8. B. te Maastricht, een leeraar van het R. K. Lyceum te Haarlem genoemd. De rector, de zeereerw. pater dis. Th. Vlaar O.E£A, verzoekt ons dit bericht, voor zooveel noodig, tegen te spreken. De heer Vlekke is GEEN leeraar van het katholiek Lyceum en ook nimmer geweest. De Directeur der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 601.800 leden van in gevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesub sidieerde vereenigingen in de week van 25 tot en met 30 September 1933 heeft bedragen 24 1 pCt., terwyi zy in de vorige verslagweek (4 tot en met 9 September) bedroeg 24.5 pCt. Laat men den mijnbouw, waarin wisselende werk loosheid heerscht, bulten beschouwing, da:i biykt de werkloosheid nagenoeg niet veranderd te zyn. De volgende cyters geven een beeld van eenlge bedryfstakken, waarby de cyfers tus- schen haakjes het werkloosheidspercentage zyn in de periode van een jaar, loopende van Sep tember 1932 tot en met Augustus 1933: Bouwvakken 30 (39), steenfabrieksnyverheld 24 (49), overige fabrleksnyverheld 27 29). hout bewerking 37 (42), kleedlnglndustrie 17 (16>. metaalnyverheid 34 (39), sigaren- en tabaks industrie 18 (23), textielnyverheid 22 (26), transportbedryf en zeevaart 21 (25). By 1060 organen der openbare arbeldsbemld- stonden op 30 September 1933 In totaal werkzoekenden Ingeschreven, waar- 2^4576 mannen. PROBOLINGGO. 17 Oct. (Aneta) Maan dagmiddag Is brand uitgebroken op de hellin gen van de Zandzee. De brand breidt zich uit aan de zyde van Loemadjang en Malang. Het Binnenlandse!) Bestuur, het Boschwezen en de veldpolitie van Probollnggo zyn. met R- hulp der bevolking, druk bezig met het blus- schlngswerk. Het Bromo-natuurmonument is aangetast, doch voorloopig tydlg voor verdere vernieling bewaard. De brand woedt nog voort. BUITENZORG, 17 Oct. (Aneta) Het vraag stuk der herziening der bezoldigingen verkeert thans in een stadium, dat* voorloopig wordt In gestemd met den algemeenen opzet van de sa lariscommissie, behoudens dat verlaging van het salarispeil speciaal voor de z.g. import- betrekkingen noodzakeiyk wordt geacht Over de uitwerking is nog nader overleg noo dig In verband waarmede mr. dr. Van Buuren 24 October naar Ned. Indië terugkeert, waar hy 19 November hoopt te arriveeren. Verwacht wordt, dat de herziening 1 April 1934 kan worden Ingevoerd. Verdere-korting met Ingang van 1 Januari 1934 ligt niet in de bedoeling. „Gouvernementeel zyn in den gezonden zin van het woord was steeds leuze en tac tiek van onze groote leiders, warme vader landers tevens, als Schaepman én Notens. Onze tegenwoordige l.idlng bevindt zich hierby dus In goed gezelschap. Maar in de zwaarste omstandigheden Is de plicht tot steun aan de openbare macht ook het meest gebiedend. Nooit treft de waarheid van het spreekwoord over de makkeiyke crltiek en de HioeUyke kunst feller dan in deze dagen. Och! er is zoo weinig moed en nog minder Inzicht voor noodig om alles, wat gebeurt, tot den grond toe af te breken in meedoo- genlooze crltiek; om zonder verantwoorde- lykheid om de geweldigste daden te roejien. By velen van deze geweldenaars zou, wan neer zy verantwoordeiykheld te dragen kregen, het bekende gezegde van den „Jaco bin ministre", en den ..minlstre Jacobin” op de meest volslagen wijze in vervulling gaan. Maar moed is er wel voor noodig en In zicht in hetgeen de tydsomstandig heden elschen niet minder, om het zware dat moet wofden gevraagd mede voor zyn verant- woordeiykheld te nemen, zy het niet crltiek- kx». Dan heeft men ook het recht, om op zyne beurt zyn program naar voren te brengen en zyn elschen te stellen. Zooals ook onze politieke leiding het doet in het beste deel van haar .Manifest”, op het punt van het economisch beleid zeer speciaal bevelen wy de belangen van onze industrie in de snel-werkdadige aandacht van regeerlng en fractie van den maat- schappeiyken opbouw; steun aan den mid denstand liefst ook zoo snel mogelijk handhaving van het gezag en de beveiliging van de christeiyke grondslagen van ons volksleven. t Wy weten, dat onze fractie waakzaam Is voor het groote gezin méér dan dikwijls naar buiten treedt. maar ook en vooral op dit punt zal. naar wry vast vertrouwen, de passage, elders In het .Manifest” voor komend van toepassing zyn: „Daartoe strek kende maatregelen mogen niet worden uit gesteld noch vertraagd totdat in feite een sluitende begrootlng is verkregen". By de styglng van den levensmlddeten-prys klemt dit nog te meer. Het stemt overigens tot vertrouwen, dat het partybestuur vrijmoedig tegenover al de aanhangige kwesties stelling neemt, soo- als vrouwenarbeid Is ook eenlge beperking van den arbeid der vrouw in t algemeen niet gewenscht? en cumulatie, wy mee nen uit hetgeen omtrent dit laatste punt wordt opgemerkt de conclusie te mogen trek ken, dat ook In eigen party Iedere onge- wenschte ot onnoodlge cumulatie, zooveel mogeiyk zal worden tegengegaan. Een partyielding, die eenerzyds ten volle haar zware verantwoordelijkheid voelt en 8t aanvaardt, en anderzyds oog heeft voor het geen de nieuwe omstandigheden vragen en haar elschen durft te stellen, heeft het vol ste recht om aan te dringen op; sterke aan eensluiting.” ROME, 441 M. 4.35 Vocaal en instru mentaal concert 7.35 Pianorecital 9.35 Dansmuziek. „Volle waardeering verdient het," zegt de Maasbode”, „dat onze politieke leiding den moed heeft om in deze zware tijden, welke zoo drukkende offers vragen, onomwonden een zoo krachtig mogelijken steun toe te zeggen aan de regeerlng. die haar allermoeilijkste taak werke lijk niet voor haar plelzler vervult. k C

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6