Staatkundig beginselprogram Geen dogma Uitvoering sociale verzekering fa Radio-controle Vliegdienst naar Rusland 1 RADIOPROGRAMMA INSTALLATIE COMMISSIE DE NOOD DER GROOTE GEZINNEN VEREENVOUDIGING DONDERDAG 19 OCTOBER Vrijdag 20 Oct. 1933 De taak der commissie Rede mr. Goseling Het R. K. Werkliedenverbond wendt zich tot de Regeeripg Maximumprijzen bepleit Dollar OM EEN HAKENKRÜISVLAG Rotterdam in de crisis Loonsverlaging te verwachten GARNALEN NAAR BELGIË HOLLANDSCHE BOOT RONP HET UN1FORMVERBOD Surséance aangevraagd TWEEDE KAMER WITTE KRUISLOTEN Uitloting geschorst Naasting spoorwegen Minister Kalff Proefproces spoedig te verwachten 1 1 HET STROOPERSDRAMA ONDER WASSENAAR Wering van zuivel- surrogaten WORDT STRAPERLO VERBODEN? Contingenteeringsmaatregelen te wachten Tusschen Pond en Rectificeer zoo iets ook in *t leven Prof. Kaag noemt de steunmaat regelen overbodig als men den gouden standaard wil verlaten Een verkoopverbod van smeerkaas en -vet spoedig te verwachten? 11' De Raad van Toezicht dej Rijks- verzekeringsbank krijgt meer uitgebreide bevoègdheden In den loop der jaren kwam men terecht bij het dorre „wasch- lyst-systeem” met een te materieel cachet De V.A.R.A. mag de Internationale en de Socialistenmarsch niet meer uitzenden Arbeiders staken te Zaandam Vrijsprekende vonnissen te Groningen en Zutfen In 1935 een verbinding tusschen Amsterdam, Rusland, Finland en Scandinavië Verdachte tot 3% jaar veroordeeld 12.00 Sluiting. 5.40 Populair geen V on- DEN HAAG, 18 October 1933. ge- tn Aan gestelde tot Na met een persoonlijk woord de leiding van het eigenlijke werk aan prof. Aalberse te heb ben overgegeven, verklaart spr. de Commissie geïnstalleerd. Nadat prqf. Aalberse het voorzitterschap der Commissie dankbaar heeft aanvaard, heeft deze aanstonds hare werkzaamheden aangevangen. Minister KALFF kon het daarmede niet eens zijn. Tien dagen geleden nog had _hij den be- en gecon- en van Zij, die met ’n soort naïeve achterdocht de po litiek en tactiek der Kath. Staatspartij volgen, hebben nog onlangs een snood verband opge- epoord tusschen de fascistische tijdsverschijn selen en de instelling dezer Commissie. De onbekendheid met den werkelijken gang van zaken verraadt zich hier wel opvallend. Im mers, reeds den 4en Februari van dit jaar heeft het Partijbestuur dit besluit genomen, waarvan de noodgedwongen vertraagde samenstel ling van deze Commissie het gevolg was. de Nederlandsche Spoorwegen alsnog een be drag van 60.000waarmede zij na de jaren lang aan haar gedane betalingen zal hebber terugontvangen de ƒ250.000.die zij in 1862 onder later zeer bezwaarlijk gebleken voor waarden omtrent tarieven en dienstregeling beschikbaar stelde als ..don gratuit" bij den aanleg van den spoorweg. Wat de opheffing van de tramlijn Zwolle— De reorganisatie van de ambtelijke lichamen, die de sociale verzekering uitvoeren, beoogt in hoofdzaak het volgende: den het Minister Slotemaker de Bruine levensmiddelen de nar en e Zaterdag, 14 October JJ. is in het dr. Schaep- manhuls te Den Haag de Commissie tot samen stelling van een staatkundig beginselprogram door den voorzitter van het Partijbestuur der R.K. Staatspartij geïnstalleerd. Om het hulshoudelijker uit te drukken: er is gedurende dat geheele tijdvak geteerd, zoo niet ingeteerd op het fundamenteele werk van Schaepman en men is in den loop der jarer. te recht gekomen bij het steeds meer in details tredende, dorre „waschlijst-systeem" met een te materieel cachet voor een Partij als de onze. Een verklaring voor dit verschijnsel zou voor deze Commissie wellicht bouwstof kunnen le veren voor haar onderzoek naar den omvang der - overheidsbemoeiing in het algemeen. Hoe dit ook zij, in 1932, bij de voorbereiding der samenstelling van het vlgeerend program- 1933 is een schuchtere poging gewaagd het z.g. waschlijststelsel ten deele t? verlaten door al thans enkele princlpieele richtlijnen, die uiter aard niet nieuw waren, maar toen en thans nog bijzondere beteekenis hebben, aan het program van actie-1933 te doen vooraf gaan. geschiedenis Staatspartij geschiedenis staatkundig de in vraag, heden toe Katholieke De Radio Omroep Controle Com- .missie heeft.«an de V.A.R.A. wer- boden) Voortaan De Internationale, uit te zenden, waarmee zij haar om- roepdagen placht te besluiten. Voor den Katholieken Kring te Eindhoven hield prof. Kaag Maandagavond een inleiding over het vraagstuk van den gouden standaard. Aanwezig waren oa. de deken van Elndho- enen, het Tweede Kamerlid Fleskens en mr. Dubois, directeur der Coöp. Boerenleenbank. Staatkundig-öereformeerden ds. ZANDT in den breede besproken werd. Niet minder dan twee uur gingen met bet uitpluizen van de détails dezer twee zaken heen. En het einde was, dat Minister KALFF na eene behandeling, waarin na 2 December yan het vorig jaar niets nieuws te ontdekken viel, zijn ontwerp erdoor kreeg met alleen den tegen stand van vijf protestantsche leden van vier derlei schakeering. De heeren Duymaer van Twist. Krijger. Zandt, Linsbeek en van Dis stelden zich tegenover niet minder dan jachtig voorstemmers. Ten aanzien van de kwestle-Kampen. op wel ker détails wij maar niet meer zullen ingaan, zal geschieden en is gehandhaafd wat tn 1 ont werp werd voorgesteld, De gemeente krijgt van VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOG1DS Laat in den middag van den 2den December van het vorige jaar schorste de Tweede Kamer de behandeling van het ontwerp tot naasting van de spoorwegen UtrechtZwolle. Zwolle Kampen en den DolderBaam. Er was door een aantal leden groot bezwaar gemaakt tegen de consequenties, waartoe de naasting van den Centraalspoorweg lelden zou ten aanzien van twee door de Nederlandsche Centraal Spoor wegen vroeger met derden gesloten overeen komsten. kracht van voor den oorlog. Dit zal aanstonds tot gevolg hebben, dat onze ‘v De Gronlngsche kantonrechter heeft Woens dag een autobestuurder vrijgesproken, die was geverbaliseerd omdat hij op zijn auto den be kenden rooden wimpel met de drie witte pijlen had meegevoerd, omdat dit op het oogenblik nog niet wordt geacht te zijn een blijk van een bepaald staatkundig streven. Te Zutfen stonden eenige mannen terecht, die op een vergadering aldaar waren geverbali seerd, omdat zij een rood hemd hadden gedra gen. Ook deze verdachten, leden van de O8F„ werden vrijgesproken, omdat het dragen van een dergelijk hemd niet is voorgeschreven door de O.S.P. en het ook niet kan worden be- schouwd als een uiting van een staatkundig streven. Voortbouwend op wat Schaepman als een historisch document heeft nagelaten, faoge Uwe Commissie er in slagen de Katholieke Staatspartij te verrijken met een nieuwe proeve van een beginselprogram naar Ka- tholiek-staatkundige opvatting. landbouwproducten hetzelfde percentage zouden opbrengen, terwijl voor de verbruikers er een prijsstijging van 3 tot 4 pet. mee gepaard ging. Spr. noemt het herstel als de gulden op zijn oud. stabiel niveau teruggebracht wordt. De gouden standaard moet meter zijn, dogma. Spr. zeide nog in zijn betoog geen propagan da te maken voor in- of deflatie, doch duide lijk het hij merken, dat hij den gulden op het peil wilde hebben, dat tusschen Engeland Amerika ligt dus ongeveer op 65 pet. de tegenwoordige Waarde. Met de der R.K. begint de van haar program. 1883 waarom nog geen Partij is tot stand ge komen, wordt deze an dere vraag gekoppeld: waarom hebben tot nu toe de Katholieken in Nederland zich niet ver- eenigd om een politiek program? waarin dr. Schaepman Deze twee zaken zijn heden opnieuw door niet minder dan negen leden onder de loupe genomen. De antl-revolutionnair VAN DIJK en de sociaal-democraten VAN BRAAMBEEK en VAN DER WAERDEN behandelden de fi- nancieele gevolgen van deze naasting voor de gemeente Kampen, terwijl behalve door de twee eerstgenoemde afgevaardigden de opheffing van de tramlijn ZwolleBlokzijl door den antl- revolutionnair DUYMAER VAN TWIST, den vrijzinnig-democraat EBELS, den Christelijk- Historicus KRIJGER, den Katholiek ENGELS, Teekenend Is het voor de traagheid van het denken der „massa”, dat na 50 toch wel leerrijke jaren dezelfde suggesties, thans van moet Ik zeggen ook kath.-natlo- nalistisch-fascistische zijde opgeld doen: Vfat wilt gij nog langer met uw kerkelijke partij? Gij hebt met uw vrome staatkunde gods dienst en politiek dooreen gehaspeld tot - schade van leder nationaal staatkundig streven. Gij kunt het doen met een concor daat en dan' kunnen uwe volgelingen met een gerust hart en met een nog geruster geweten de handen opheffen voor den kloe ken man, wiens hemd een program is! Nog kunnen en moeten wij na een halve eeuw met Schaepman verklaren: „Voor de Katholieken in Nederland is de vereéhlging om een politiek program plicht. Plicht ook met het oog op den staatkundigen toestand van het ééne vaderland, het ééne Neder land." zoo noodlg aanvullen van een partijprogram en van een kort program van actie”. Hier wordt m.a.w. terecht onderscheiden tus schen een algemeen staatkundig beginselpro gram voor alle tijden en een kort program van actie voor een bepaalde legislatieve periode. BERLIJN. 419 M. 4.20 Populair con cert door de Hermann van Stachowkapel 7 25 Gramofoonmuziek 7.50 Geva rieerd programma 9 20 Populair concert door de WiMrled Krügerkapel. HAMBURG, 372 M. 12.40 Populaire -- Leipzig 7.30 een orkest van -Hans Dorlng 9.40 Populair concert door het Norag-orkest Aan de agenda Is heden nog toegevoegd de wijziging van de Ambtenarenwet 1929, welke beoogt, aan de Kroon meerderen Invloed te ver schaffen op de salarlsregellngen van lagere overheidsorganen. Doch allereerst is thans aan de orde de. interpellatle-Kupers over de verla ging van den werkloozensteun in de vier groot ste steden. Ook de gemeente Rotterdam heeft groots moeite om de begroeting 1934 sluitend te krij gen. Hoewel deze begroeting nog niet is Inge diend, staat het toch wel vast, dat verschillen de ingrijpende bezuinigingen noodlg zullen zijn, die Woor een groot deel zullen gaan in de richting salarisverlaging voor sommige groepen «elfs met tien pCt. tegelijk. Te Zaandam hebben gistermorgen de boot werkers, die belast waren met de lossing van het buiten!, stoomschip „Helga Boge” het werk gestaakt, omdat niet voldaar. werd aan den eisch van de arbeiders de Hakenkruisvlag neer te halen. Ditzelfde is ook Maandag gebeurd. Ook toen weigerde de kapitein aanvankelijk op den eisch in te gaan, doch heeft toegegeven, toen de reederij het bericht had gezonden, dat de vlag moest worden gestreken. geven omtrent de algemeene lijnen van admi nistratief beleid en interpretatie der wet. De zelfde bevoegdheid kan worden aangegrepen, indien een bepaalde wetstoepassing door een of meer Raden van Arbeid leidt tot voor het Bankbestuur onaanvaardbare consequenties voor de veraekeringsfondsen. Bovendien is deze bevoegdheid der Bank onmisbaar, indien met tertijd verdere decentralisatie van de uitvoering der sociale verzekeringswetten wordt doorge voerd. Wanneer b. v. de Raden van Arbeid be last worden met de toekenning van tijdelijke uitkeeringen uit door het bankbestuur beheerde fondsen, kan het geven van richtlijnen daar omtrent door de bank niet worden gemist. De algemeene beschouwingen over dit ontwerp zijn al bijzonder summier geweest. De sociaal-democraat VAN DEN TEMPEL, de antl-revolutionnair SMEENK en de katho liek KUIPER verklaarden zich ermede accoord met een zeer kort woord Het Hoofdbestuur der N. H. Vereeniglng „Het Witte Kruis” deelt mede, dat de ultlotlngen der loten van de Premieleenlng van 1888 worden geschorst. Waarde en rente-opbrengst der fond sen voor de Premieleenlng zijn zoodanig ge daald, dat zij niet toereikend zijn om aan de toekomstige verplichtingen te voldoen. In het belang van alle lotenhouders mag niet war den toegelaten, dat degenen, die het eerst uit loten hun geld krijgen, en dat er dan tenslotte voor de laatst uitlotenden niets overbluft. De ultlotlngen der Premieleenlng zullen daar om moeten worden stopgezet tot de fondsen door de rente zoodanig zijn geagresreerd, dat zij toereikend zijn om aan alle toekomstige- verplichtingen te kunnen voldoen. PARIJS (Elfel). 1446 M. 7.50 Plano- recital door Marie Antoinette Pradler 8.35 Populair concert o. 1. v. E. Flament. PARIJS (Radio), 1726" M. 12 50 Gra mofoonmuziek 7.40 Idem 9 05 „Mada me Butterfly", opera van Puccini (gr.pl.). MILAAN, 331 M. 4.30* Kamermuziek 7.00 Gramofoonmuziek 7 35 idem 7.50 Symphonlsche muziek 920 Concert. ROME. 441 M. 4.35 Vocaal en instru mentaal concert 7.35 Gramofoonmuziek 8.50 Orkeatconcert o. 1. V. Andrea Mar- cbèeinl- Naar we vernemen, zijn de dagvaardingen verband met het Straperlo-proces thans gere zoodat de behandeling van deze zaak voor de Haagsche rechtbank thans spoedig te verwach ten is. Als resultaat van de onderhandellngen welke de juist uit Rusland teruggekeerde chef van de afdeellng „Buitenland" der K. L. M„ de beer D. J. de Vries, met de Russische. Zweedsche ea Finsche 'uchtvaartautoriteiten te Moskou heeft gevoerd, kan in het begin van 1935 een regel matige vliegdienst tusschen Leningrad, Reval, Helsingfors, Stockholm, Malmö en Amsterdam met doorverbindingen naar Londen en Parijs worden tegemoet gezien, waarin de L. la dle opnléuw van^ groote activiteit heeft blijk gegeven, een belangrijke rol zal spelen. De aanleiding was geen andere, dan de be sprekingen in April-Mel 1932 over de samenstel ling van het program-1933, waarbij waarlijk niet voor de eerste maal de ontwerpers stootten op de gebrekkige systematiek op dit stuk, naast of langs de reglementaire bepaling heen. Gedurende het tijdvak, dat ligt tusschen het beginselprogram van 20 October 1896 en het daarbij behoorend program van meer concrete desiderata, opgemaakt door de toenmalige Ka tholieke leden van de Tweede Kamer der 8ta- ten-Generaal, en het program 1929, hebben de ontwerpers en samenstellers van de pro grams 1922, 1925 en 1929 „verwezen en gehand haafd, voorzoover niet gewijzigd vf reeds ver wezenlijkt.” BRUSSEL, 509 M. 12.20 Concert door het kleine orkest van het N. I. R. o. 1. v. P Leemans 5 20 Concert door het Om roeporkest o. 1. v. Jean Kumps 820 ld. 9.20 idem. «- KALUNDBORG, 1154 SM. 11.20 Het strijkorkest van restaurant „Bellevue” o. 1. v. Leonard Gyldmark 2.20 Het orkest van restaurant Wlvex" o. 1. v. Tedd Petersen 7.30 Pianorecital 1020 Dansmuziek. Mr. C. Goseling In het document. zijn proeve voor een staatkundig beginselpro gram levert, beantwoordt de grondlegger der Katholieke Staatspartij deze vraag, hem in die dagen van conservatieve zijde gesuggereerd .Waarom zoudt gij een katholieke Partij gaan vormen? Noodlg of nuttig kan zij in geen enkel opzicht worden genoemd. Kerkelijke partij als ze zijn zou, kan haar optreden geen ander gevolg hebben dan het opUeden eener andere kerkelijke partij: de protestantsche tegenover de Katholieke. Bedenkt ook wel, dat gij daardoor niets winnen kunt! Uw rechts- bestaan is hier verzekerd, wordt door niets bedreigd. Verliezen kunt gij wel door uw partij vorming.’’ Toen de V.A.R.A. Woensdag avond haar uitzending ging besluiten en de omroeper mededeelde, dat dit wegens het verbod van het spelen der Internationale zoli geschieden door den Socialisten-marsch, welke vlak daarop werd ingezet, werd de uitzending verbroken door de Radio- controle-commisise, namens welke werd medegedeeld, dat ook deze niarsch niet toelaatbaar wordt geacht. Deze rubriek is geen herstelplaat» voor drukfouten. Maar een bepaalde ..rectificatie" kan ook voor dit hoekje haar heel eigen nut hebben doordat nogmaals op een diepe kerngedachte voor ons leven de aandacht wordt gevestigd. Katholiek Nederland leeft met zijn katholieke universiteit mede en zoo zullen Nederlands Katholieken met groote belangstelling de rede gevolgd hebben, welke de Aartsbisschop bij de vierina van het timjarig bestaan heeft gehouden. Zijne Hoogwaardige Ex cellentie Mgr. Jansen heeft ook de jeugd toegesproken en den studenten voorgehouden Ve beoefening van zelf tucht. Het drukfoutenduiveltje maak te ervan in ons blad zelfzucht. Daar voor is ’t ook een duiveltje. Maar het vermaan luidde: „Gij moet uw vrijheid niet misverstaan als ongebondenheid. In fiere zelf tucht toont zich de adel van den man en in fijnen schroom de waardigheid van de vrouw.” Woorden om neergeschreven te worden aan de wanden waar zich de jeugd vormt. Zelftucht. Eén letter verkeerd, en wat teeken van adel was wordt tee- ken van ontaarding. Laten we in on» leven ons voor die drukfout hoeden en haar, indien voorgekomen, ten spoedigste rectificeer en. Ten eerste wordt de Verzekeringsraad, waar- aan geen behoefte meer gevoeld wordt, ópge- heven en wordt de contröle over de Raden van Arbeid verlegd naar de Rijksverzekerlngsbank. wier Raad van Toezicht over meer uitgebreide bevoegdheden zal gaan beschikken. Op de tweede plaats wordt de samenstelling van de Raden van Arbeid vereenvoudigd. De volle Raad van Arbeid in zijn huidige samen stelling vervalt en voortaan zal het college, dat thans het bestuur van den Raad vormt en dat bestaat uit een voorzitter, een werkgevers- en een arbelderslid, daarvoor in de plaats treden. Op de derde plaats wordt er tusschen de amb telijke organen, die de sociale verzekering uit voeren, een hechter organisch verband gescha pen, doordat aan de Rijksverzekerlngsbank de bevoegdheid gegeven wordt, ter verkrijging van meerdere eenheid in de wetstoepassing aan de Raden van Arbeid bindende voorschriften te Bij dek Belgische departementen van Zee wezen en Bultenlandsche Zaken Is thans een ontwerp van wet in studie betreffende de coo- tlngenteerlng van den invoer van garnalen. De Hollandsche Stoomboot Maatschappij heeft surséance van betaling aangevraagd. Tot voor- looplge bewindvoerders zijn benoemd de heeren mr. M. van Regteren Altena en Paul den Tex. Het^ Haagsche Gerechtshof heeft gister tot drie ^n een half jaar gevangenisstraf veroor deeld met bevel tot onmiddellijke gevangen neming den 27-jarigen fruithandelaar C. N.. die door de Haagsche Rechtbank was vrijge sproken van de hem ten laste gelegde poging tot doodslag tegen den jachtopziener Klaster, die N. in de duinen onder Wassenaar op stroo- pen betrapte en door dezen met een jachtge weer werd bedreigd. Er zullen, naar ,X>e Telegraaf" hieromtrent weet mee te deelen, In den loop van 1934 vlieg- ve’den in Stockholm en Helsingfors worden aangelegd. Thans maakt men nog op de lucht lijn StockholmHelsingfors van watervliegtui gen gebruik, op de nieuwe route Leningrad Amsterdam zal met landvllegtuigen gevlogen worden, omdat men daarmee ook bij övenss- sehe trajecten de beste resultaten behaalt. Mede tengevolge van de maatregelen, door de "Overhcla genomen om het land- en tuin- bouwbedrqf te steunen, worden verschillende noodzakelijke levensmiddelen niet onbelangrijk duurder en een zeer belangrijk voedingsmiddel het brood niet goedkooper. Moge het stijgen dezer prijzen in het alge meen misschien al noodzakelijk zijn, gezien de omstandigheid, dat de loonen in sterke mate gedaald zijn en nog steeds dalen en dat ook de ondersteuning van de werkloozen vermindert In de groote steden uog weer extra door het opheffen van uitzonderingsbepalingen zijn er talrijke gezinnen, die in de allergrootste armoede leven. Met name de groote gezinnen hebben onder een en ander steeds meer te lijden. Werd voorheen de mogelijkheid van loons verlaging aangetoond door te verwijzen naar de daling der prijzen, de toestand beeft zien gaandeweg zoo ontwikke'd, dat veelmeer tot het tegenovergestelde sou moeten worden be sloten. Van enkele artikelen blijft de détailprijs gemotiveerd hoog. Dit is in sterke mate het geval met de melk die in den détailhandel tot ongeveer 100 pro cent meer kost dan de boed voor de melk ont vangt. Deze overwegingen zijn, naar de „Volkskrant va-neemt. voor het bestuur van het R. K Werkliedenverbond aan'eiding geweest zich te wenden tot den minister van Economische Za ken met het verzoek: le. middelen te willen overwegen, waar door de druk, ontstaan door de steunmaat regelen ten behoeve van het land- en tuin bouwbedrijf, voor de minstdraagkrachtigen vooral voor de groote gezinnen wordt verlicht, doordat hun de tegen lager prijs worden beschikbaar steld; 2e. te willen overwegen of t niet wen- achelijk en mogelUk is om voor bepaalde artikelen, die onredelijk hoog in prijs zijn, evenals tijdens den oorlog gebeurdg, maxi mumprijzen vast te stellen. BEROMUNSTER. 460 M. 7.20 .Die fcler Groblane", opera van WolfFerrari. LUXEMBOURG. 1191 M. 7.50 Neder landsche avond; symphonleconcert 8.35 Vocaal concert; liederen vap Schubert 920 Vioolconcert 10.15 Uitzending van het orkest o. 1. v. Paul von Béky. Spr. begon met op te merken, dat er niet steeds een gouden standaard Is geweest wel een waardemeter. Hij toonde vervolgens In 'n overzicht van de geschiedenis van den gouden, zilveren, dubbelen en hinkenden standaard aan, dat het goud niet als eenlg mogelijke waarde meter hoeft te fungeeren. Den gouden standaard handhaven is dan ook geen doel op zich. Spr. herinnert eraan, dat mr. Oud in zijn Millioenen-nota zeide, dat de gouden standaard ons doel is. En om dit doel te bereiken moest men het zoeken in een lager levenspeil. Dit is echter, volgens spr., de feiten otnkeeren. Doel kan. volgens de christelijke rechtvaar digheid alleen- zijn, een zoo hoog mogelijk op gevoerde volkswelvaart, waarvan de gouden standaard middel en maatstaf moet zijn, maar nooit doel. En wij zien thans, dat om dit doel te be reiken allerlei maatregelen genomen moeten worden tot steun aan landbouw eh‘ midden stand. Terwijl al die maatregelen u 1 e t ge nomen behoefden te worden, als men den gou den standaard wilde loslaten.. Spr.. adviseert den ingeslagen weg te verla ten en den Nederlandschen gulden, dien hij te groot oordeelt, terug te -hangen tot zijn koop- Van de ook zonder de bat aangenomen ontwerpen moet worflen ge noemd de goedkeuring van de verdragen, die ten doel hebben een Internationaal uniform chèquerecht in te voeren. muziek 3.20 Concert van Romantisch concert door werklooze musici o. 1. v. o. 1. v. José Elbenschütz. LANGENBERG. 472 M. 11.20 Populair concert 12.55 Concert 2.10 Gramo foonmuziek 7.30 Concert door het om roeporkest o. 1. v.-Ferdinand Drost. "nAVENTRY, 1554 M. 12 50 Het BB. C.-dansorkest o 1. v. Henry Hall 4.50 J^ncert door het Metropole Hotel-orkest 1. v. Emilio Colombo 8.20 Concert door bet" Radlo-Militalre Orkest o. 1. v. B Walton d’ Donnell 11.20 Harry Roy en 2Un band in het Malfayr Hotel. Blokzijl betreft, was ook thans weer het groote bezwaar, dat de vervanging door autovervoer ónmogelijk werd geacht in verband met slechten en gevaarlijken toestand van wegennet ter plaatse. Aanwezig waren de leden der commissie: prof. mr. P. J. M. Aalberse, prof. dr. J. Schmutzer, prof. J. H. Niekel, Pater dr. D. Beaufort O.FM., dr. J. van Beurden O.Praem prof. mr. W. Pompe, prof. mr. P. W. Kamp huisen, mr. C..M. J. F. Goseling en de beide secretarissen. Prof. mag. dr. J. B. Kors O.P. had zich wegens noodzakelijke aanwezigheid elders, afwezig gemeld. De voorzitter van het Partijbestuur, mr. C. Goseling, heeft, zoo lezen wU in het zoo juist verschenen nummer van ,De R K Staatspartij”, de Commissie geïnstalleerd in de navolgende bewoordingen: treffenden weg persoonlijk bereden stateerd. dat de toestand toch niet zóó buiten gewoon slecht was. En bovendien bestaat op het aansluitende wegvak Blokzijl—Kuinze, dat niet beter Is, al tien jaar lang een autobusdienst. Niettemin was de bewindsman, die een uiterst rustig en zakelijk spreker is. bereid, de ver betering van den weg te bevorderen. ^Evenzeer zegde hij toe te zullen meewerken, opdat de be staande maatschappij Zwolle—Blokzijl de con cessie voor de autobusverbinding zou krijgen. Vooral In verband met de belangen van het personeel der maatschappij was dit bepleit. HUIZEN, 1875 M. KRO 8.00 Mor- genconcert 10.00 Gramofoonmuziek 11.30 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen 12.00 Polltleber. -12.15 Weenach radio-octet o. 1. v. Dlta Schmetterllng 1.45 Rustpoos 2 00 Gramofoonmuziek 2 30 Planovoordracht door Evert Haak 3 30 Gevarieerd programma door leden van het Weensch Radio-Octet o. 1. v. Dlta Schmetterllng 4.30 Gramofoonmuziek 5.00 Kro-orkest o. 1. v. Joh. Gerritsen 7.00 Politieberichten 7.15 Van vreem de landen en volkeren. Mr. A. Hustlnx: „Afghanistan" 7.35 Gramofoonmuziek 8.00 Die Jahreszelten, oratorium van Jos. Havdn. RK Oratorlumver. Sursum Corda. m. m. v. Rotterdamsch Phllharmo- nlsch Genootschap m. m. v. solisten 10.45 Vaz Dlas 10.50 Gramofoonmuziek 11.00 Het Weensch radio-octet o. 1. v. Dlta Schmetterllng 12.00 Sluiting. Binnénkort is. naar „Het Vólk" Weet te mel den, een verbod van de Crlsis-Zuivel-Centrale tot den verkoop van smeervetten an smeerkaas te verwachten. Reeds hebben de margarlnefa- brieken bericht gekregen, dat zij geen smeer- vetten meer mogen afleveren, terwijl ook de aanmaak van smeerkaas op aanwijzing van dezelfde zijae is stopgezet. De bedoeling van deze maatregelen is den omzet te vergrooten. Smeervetten en smeerkaas zijn vervangings middelen voor boter, die goedkooper zijn dan masgarine. Smeervetten (zooals bijv. Bebo en Silsa) zijn producten, die naar het zeggen der margarlne- fabrikanten, dezelfde bestanddeelen als i garine bevatten, behalve zout, water kleursel. Ook is er thans nog een v^tsoort in den handel, waai wel een dubbele heffing op rust, maar die evenmin als de smeervetten in tegen stelling tot de margarine niet vermengd hoeft te worden met boter. Dit vet is wel gekleurd en smaakt ongeveer als margarine, wai^oo’- de détailhandel het vaak verkoopt, maar heeft een weeën nasmaak. Smeerkaas is een vo’komen zuivelproduct, een kaassoort, die door haar weekheid de boter vervangen kan. De fabrieken maken deze producten niet meer aan, maar de grossiers kunnen hun voor raad nog u’tverkoopen. Uw onderzoek zal zich dus hebben uit te strekken over een reeks van fundamenteele vraagstukken, welke het staatkundig leven be- heerschen en waarover de groote Katholieke beginselen, ontleend aan wetenschap, wijsbe geerte en openbaring licht kunnen strooien, dat onze volksgemeenschap in dezen bewogen tijd tot een baken kan worden. In Uw gezelschap wordt het overmoedig zich aan eenige opsomming dezer vraagstukken te wagen. Zij liggen trouwens voor het grijpen. Aan de hand van ons program 1933 noem ik: wezen en inrichting van den Staat verhou ding staat en individu oorsprong en bevoegd heid van het staatsgezag da taak van den Staat met betrekking tot het gezin, op het ge bied van opvoeding en onderwijs, op dat van het burgerlijk- en het strafrecht, op dat der sociale politiek en op het gebied van volks gezondheid en woningbouw de staatszaak vooral met betrekking tot de maatschappelijke orde. Ik noem voorts de verhouding Kerk en Staat de staatkunde naar Katholieke opvatting met betrekking tot gebiedsdeelen overzee de economische po..tlek de fiscale politiek en tenslotte de fundeertng en structuur van onze, in de Grondwet verankerde staatsinrich ting. Ik laat nu maar in het midden tn hoever ik mij al lang bevind op het terrein der afge leide beginselen. Reeds deze opsomming doet gaarne gelooven in en vasthouden aan den eisch - dien Schaep man steldp „van kortheid, die slgthts door de klaarheid wordt overtroffen” l HILVERSUM, 296 M. VARA 8.00 Gramofoonmuziek VPRO 10 00 Morgen wijding VARA 10 15 „De vreemdeling van Stefan Zwelg". Voordracht door Karei RUken 10.30 Is. de Leeuwe. vlooi en Joh. Jong, plano 11.00 Onze keuken door P. J. Kers Jr. 11 30 Vervolg Solls- tenconcert AVRO 12.00 Concert door Han Schindler en zijn orkest. Afgewisscld door gramofoonmuziek 2.15 Gramofoon muziek 2.30 Leo Straus draagt voor 3.00 Gramofoonmuziek VARA 4.00 Kleln-orkest o. 1. v. H. de Groot 4.50 Een wonderlijk avontuur van Oome Kees je 5.30 De Flierefluiters o. 1. v. J. v. d. Horst 6.10 Cora de LangeVan Rijn, zang en Joh. Jong, orgel. Oud-Dultsche Volksliederen-6 40 Het Fascisme. J. W. MatthUsenDe opkomst van het Fascis me In Italië” 7.00 Vara-orkest o. 1. v. H. de Groot VPRO 8.00 Religieuze op houw. Dr. W. Banning; „Het heilige" 8.30 Concert eerste deel 9.00 Menschen In dezen tijd. Mej. dr. N. A Brulnlng 9.30 Concert 2de deel 10.00 Godsd. Pers bureau 10.05 Vaz nJlas 10.15 Lezing H. van Lohulzen: „Een laar rond In Groen land" 10 45 Gramofoonmuziek VARA 11.00 De Notenkrakers o. 1. v. Daaf Wins En van de artikelsgewjjze behandeling 1b eigenlijk alleen vermeldenswaard de overne ming door MINISTER 8LOTEMAKER van een amendementvan den Tempel, trachten» het welk de voorzitters van de Raden van Arbeid zullen worden terzijde- gestaan door twee werk gevers- en twee arbei dersteden. Het ontwerp zie boven deed deze colleges slecht uit drie personen bestaan. Zonder hoofdelijke stemming werd het ont werp aanvaard. WEENEN. 517 M. 620 Het Weensche Sym- phonle-orkest o. 1. v. Karl Auderleth 9.35 Gramofoonmuziek. WARSCHAU. 1412 M. C." concert 625 diversen 7.35 Symnho- nleconcert door het Phllharmonle-orkest v. Warschau c. 1. v. W. Blerdjajew 9.10 Dansmuziek. Zulks is geschied en door den Partijraad aan vaard men mag aannemen mede onder den gunstigen invloed der inleiding op de prae- adviezen van het Partijbestuur, op de Ingedien de amendementen, waarin voor een goed begrip omtrent strekking en beteekenis van een pro- gram, Dr. Schaepman passend kon worden ge citeerd. De daarmee Ingeslagen richting beantwoordt bovendien aan de reglementaire bepaling, welke in 1926 bij de reorganisatie der Partij in het Partjjreglement met betrekking tot het doel der Partij werd opgenomen. Daar heet het in art. 2: „In verband daarmede (de toepassing van de Katholieke staatkundige beginselen in alle deelen van het Staatsbestuur) streeft de R. K. Staatspartij naar bet vaststellen en den Vrljheldsbonder VAN KEMPEN en den

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 16