ONS BLAD gang r De onderaardsche den Rijksdag I 1 Het nieuws van heden in Erkent Amerika de Sovjets M Leiderscongres der N.S.D.A.P. GEEN S.A.-MANNEN IN GOERING’S HUIS DE BAROMETER As Geen mijnstaking in België JOH. LAUWERS rAYCLOP 3 ALKMAAR CLOSETSTOELEN (reukloos) 1 de en tche ST AKIN GSON LU STEN IN AMERIKA r- ver- 4 herateld zyn Vier vraagstukken M HET DU IT SC HE CONCORDAAT Voorat el van Leon Blum k NAAR HET TUCHTHUIS l Washington voldaan President van Ecuador afgezet 2 Tweede „Zesdaagsche”, 17-23 Nov., Amsterdam ’U BIJZONDERHEDEN OP PAGINA PUBLIEKE VERMAKELIJKHEDEN Nationaliseering der oorlogsindustrie Bezichtiging der gang door het Hof Proces der zaligverkla ring van Pius X Trampersoneel staakt te Athene fz— DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN I, et 4 DONDERDAG 19 OCTOBER 1933 De strijd voor de Duit- sche eer VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Invoerrecht op buitenlandache ateenkool leidt tot hand having der loonen De rechtbank wyat Dimitrof’a zoek om het bruinboek te mogen lezen af ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40a p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Rede van Hitler over den buiten- land ac hen en binnenland ac hen toeatand r X: Hf --7 - z De diplomatieke betrekkingen zou den reeda vóór November Q ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 15 I) 20 milHoen China; in I Bogern 6 wordt België t O O i) te den den van en c en F »r massa’s m wor- Socialistisch voorstel tot Franse he oorlogsindustrie. L 0 f 2 85 Beperking garnalen-invoer In overwogen. h n tL L kt toonden een treffende gelijkenis. Ook had hij een zelfden hoed. Intusschen acht Ik een ver gissing niet heelemaal bulten gesloten. derzoek weldra een aanvang zal ku^ Het voorlooplg onderzoek omtrent Geen mijnstaking in België. Loonen gehand haafd. Stand op Donderdag 9 uur 754 Vorige stand: 75» >n •r d. ATHENE, 18 Oct. (Reuter.) Het tramperso neel hier ter stede is in staking gegaan, waar door het geheele tramverkeer stilstaat. De stakers dachten het weder In dienst ne men van 40 arbeiders, die bij een vorige sta king zjjn ontslagen. De chauffeurs van de gemeentelijke auto bussen hebben rich niet bij de stakingsbewe ging aangesloten. De Internationale en de Socialisten-marsch door de Radio-contróle-commisaie verboden. Een verkoopverbod van smeerkaas en -vet wel dra te verwachten. Prof. Kaag bepleit het loslaten van den gouden standaard. De Tweede Kamer heeft o.m. goedgekeurd de wetsontwerpen betreffende naasting van eenlge spoorwegen en inzake de organisatie der open bare organen, belast met de uitvoering der so ciale verzekering. Overstroom tngsramp menschen in gevaar. BERLIJN. 18 Oct. (W. B.) Aan het slot der middagritting ontspon rich een lange discussie over zekere tegenstrijdigheden in hetgeen in genieur Bogun bij verschillende verhooren ver klaarde over den man, dien hij kort voor den brand uit den Rijksdag had rien vluchten en in wlen hij Popof gezien meende te hebben. Dr. Telchert stelt voor den polltle-rultenant Latelt te vragen wat getuige op den avond van den brand heeft gezegd over de kleeding van den betreffenden man. Popof verklaart, dat hij er voor zijn arres tatie geheel anders heeft uit gezien dan op den dag der confrontatie met getuige. In de drie weken arrest heeft hij veel geleden van griep en maagpijn; in dien korten tijd heeft hij 56 K.G. aan' gewicht verloren. Popof wijst er verder op, dat getuige Bogun vijf elkaar tegensprekende verklaringen beeft afgelegd over zijn hoofddeksel. Op de vraag van den president of Bogun na deze woorden zijn verklaring wil veranderen of aanvullen, antwoordt deze: Neen. Popof verwijt Bogun, dat hij onwaarheid heeft gesproken over zijn persoon, tegen welke uit drukking de president rich verzet. Popof betuigt opnieuw zijn onschuld. Dtmltrof stelt de vraag tot welke partij Bogun behoort. Deze antwoordt, dat hij tot 1927 beeft behoord tot de Duitsch-natlonale bedrijfsgroep bij Siemens; echter niet tot de partij. De zitting wordt daarop verdaagd tot Vrij dag Donderdag zal geen verhoor plaats heb ben en zal ook geen onderzoek in loco worden ingesteld. 39 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD e l- m- ad 32. i: 8S na- verkoop van de regeering binnen denzeifden tijd zou moeten doorvoeren als de te Genève voorgestelde zg. proefperiode. |r X3 n .n- r«- J77 >n- rM- ‘rd He- hani in dun ver- ult- tver- idien ram, ande eln- rram a de euwe ton, wor de» per 'oor- edo- jaar, rou- 1938 met chll- igen, rast- teine irdfj, Be den örei- 0 060 van ende ev. fe ll» Ier »d. lande i de nalist ft de (ring, A in van aan- i tijd werd it de zou geen Engeiands vlootbduwprogram. Het RUksdagbrandproces. Wien zag lr7 Bogun? nationaliseering der Generaal Johnson, de leider der economische herstelbeweging in Amerika Naar verder verluidt, zouden reeds informeele besprekingen geopend zijn, waarbij in hoofd zaak overeenstemming wordt gezocht in vier kwesties, van welker oplossing de erkenning afhankelijk wordt gesteld. Deze vier kwesties zijn: 1. De Amerikaansche goederen, die door de bolsjewisten in beslag genomen zijn, en de niet ingeloste Kerenskibons. Men zoeict hier naar een modus operand!. 3. De communistische propaganda in de V. 8. De Russen zouden reeds verzekerd hebben, dat de Russische diplomaten en consuls zich hier van zullen onthouden. 3. De methode van financiering Russlsch-Amerikaanschen handel. 4. De status der Amerikanen in Rusland der Russen in Amerika. BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS. Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem MÜNCHEN, 18 Oct. (W. B.) De vraag naar het boek van Hitler _Meln Kampf” is zóó ge stegen, dat nog vóór bet einde van dit jaar IK mlllloen exemplaren van dit boek verkocht zullen zijn. vensjaren>’heeft doorgebracht. Voor het onderzoek van de geschriften van den Paus zal een afzonderlijke rechtbank wor den ingesteld. Zoodra deze laatste haar taak heeft beëin digd. zullen alle rapporten worden onderzocht in het Apostolisch Proces, waarmee het eigen lijke proces der Zaligverklaring begonnen is. QUITO, 18 Oct. (Reuter). De Senaat van Ecuador heeft met 19 tegen 4 stemmen* besloten, den In November 1932 door de radicale partij ge kozen president Martinez Mera van zijn post vervallen te verklaren, daar Mera een misda diger genoemd wordt. Montalvo zou hem als president opvolgen. ROME, 18 Oct, (Reuter.) Momenteel ver toeft te Rome de Duitscher Schulemberg, die tegenwoordig was bij de onderteekening van het Duitsche concordaat door vice-kanselier von Papen. Naar gezegd wordt, vindt Schulem- berg’s verblijf te Rome een verklaring In de noodzakelijkheid, bepaa'de gedeelten van het concordaat nauwkeuriger te omschrijven. Vllegdienst op Leningrad in voorbereiding. Installatie der Commissie tot samenstelling van een Staatkundig beginselprogram der R. K. Staatspartij. llet R-K- Werkliedenverbond vraagt Regeeringz- maatregelén in verband met de prijsstijging der levensmiddelen. Plannen voor de stichting van een Waardig monument op bet graf van Z. Em. W. M. Kar dinaal van Rossom. Invoer van Nederiandsche kolen in Zwitser land beperkt. Catharien en George Kelly, de hoofdbe- tchuldigden in het proces inzake de ont voering van den jongen Charles F. Urschell, lachend, na hun veroordeeling tot levenslange tuchthuisstraf WASHINGTON, 18 Oct. De Uni ted Press verneemt uit betrouwbare bron, dat de kwestie der erkenning wan Sovjet-Rusland door de Veree- nigde Staten een grooten stap verder is gekomen tijdens den heden gehou den kabinetsraad, waarin Roosevelt de kwestie ter sprake bracht. Hooge leden der regeering verzekerden de United Press, dat de diplomatieke betrekkingen misschien reed» vóór 1 November hersteld zouden zjjn. BRUSSEL 18 Oct. (V.DWoensdagmid dag hébben de Belgische ministers een belang- rijken kabinetsraad gehad. Eerst werd een be spreking gevoerd over het wetsontwerp, waarbij het dragen van uniformen door politieke or ganisaties wordt verboden. De tekst daarvan ^torerd goedgekeurd en zal morgenmiddag in de Kamer worden Ingediend. De ministers hebben besloten het verbod eener socialistische belonging op 12 November te Malmédy te handhaven. Vervolgens werd een overeenkomst goedge keurd met de mijndirecteuren, volgens de wel ke een recht van tien franken per ton zal wor den geheven op den Invoer van steenkolen. De ze regeling geldt tot 31 December 1933. Als gevolg hiervan zullen de werkgevers de loonsovereenkomsten niet opzeggen. De prijzen der kolen zullen niet worden verhoogd. De gemengde commissie der mijnen zal Don derdagmiddag vergaderen om kennis te nemen van deze overeenkomst, waardoor het sjaklngs- gevaar is geweken. WASHINGTON. 18 Oct. (Reuter) Het depar tement van buitenlandsche zaken beeft zich voldaan verklaard over de veroordeeling tot drie maanden gevangenisstraf van de 8.A - mannen, die in Düsseldorf den Amerikaan Velz hadden aangevallen. Paus tot nu toe niet In bet openbaar is ver eerd en vervolgens dat, In zjjn publicaties niets voorkomt, wat in strijd is met de leer van de H. Kerk. In het eerste gedeelte van dit proces zal uit spraak worden gedaan door een kerkelijke rechtbank, onder voorzitterschap van Kardinaal Pacelll, den Aartspriester en Ordinarius van de Vatlcaansche Basiliek. Deze rechtbank heeft reeds een zitting gehouden, waarbij Dr. Fr. Pieraml. de Postulator van het proces Is ge hoord. Onrniddellljk na afloop van de zomer- vacantles zullen de zittingen opnieuw een aan vang nemen. Hierbij zal ook een onderzoek worden Inge steld tc Rtese. de geboorteplaats van Pius X en in het Vatlcaan. waar hjj zijn laatste le- BERLIJN, 18 Oct. In de leldersbljeenkomst der N.8.D.A.P, die onder voorzitterschap van Rudolf Hess In de zittingszaal van den Pruisi sche n Landdag werd gehouden, heeft Rjjks- kanselier Adolf Hitler een groote rede gehou den. waarin hij zoowel den bultenlandschen als blnnenlandschen politieken toestand be sprak. die in het nauwste verband staat met de binnenlandsche werkzaamheden in de ko mende weken. De worsteling om gelijkberech tigdheid. waarbij de Duitsche natie thans in een beslissend stadium is getreden, is onafschelden- Hjk verbonden met den strijd om het econo misch Herstel, den strijd om het brood, dien het Duitsche volk reeds langer dan acht maan den doelbewust, voert. Hitler noemde zjjn voorgangers In vroegere regeeringen min of meer lijdend aan de ..Ge netische riekte”, waardoor zij pessimisten ten aanzien van Dultschland en optimisten ten aanzien van den Volkenbond werden. Hitler daarentegen is optimistisch ten aanrien van zijn volk en pessimistisch ten aanzien van Ge nève en den Volkenbond. Terwijl Dultschland elke geweldpolltlek af wijst, is het anderzijds vastbesloten zijn rech ten te beschermen. In dit verband dient de ver kiezingspropaganda der partij gezien te wor den. met achterstelling van »lle bijzaken en moet alles geconcentreerd worden op de be langrijkste kwestie. Ook den vroegeren tegenstanders op het ter rein der binnenlandsche politiek wordt in het teeken van dezen strijd der geheele natie de hand gereikt. Indien zij bewijzen, dat ook zij voor de Duitsche eer willen strijden en een even groote liefde tot den vrede toonen. Met een opwekking aan ieder om zijn plicht te doen, beëindigde Hitler zijn rede en werd de bijeenkomst door Rudolt Hess gesloten. zou dien dag, niets uitvoerend, in zijn ministe rie hebben gezeten en, om zoo te zeggen, op den brand hebben gewacht. Getuige Weber zegt, dat dit gelogen is. Getuige Adermann verklaart, dat vóór We ber niemand In de gang is geweest. Hij zou ook Weber niet hebben binnengelaten, als hij geen polltie by zich had gehad. Het onderzoek in de gang heeft 7 5 8 minuten geduurd. De deskundige Dr. Schatz verklaart, dat hij getracht heeft op zijn teenen door de gang te loopen. Ofschoon hij zeer voorzichtig liep kon men toch iets hooren. Vervolgens schildert de ingenieur uitvoerig zijn waarnemingen op den dag vóór den brand. HIJ verklaart o.a.: Toen ik In de nabijheid van portaal n kwam, hoorde ik rammelen aan de deur, juist alsof Iemand haar wilde openrukken. Ik keek naar den anderen kant en zag daar een man met een gladgeschoren gericht en. een donkere overjas, die in de deur stond. Toen hü mij echter zag. keek hij naar de deur aan den tuinkant, waar twee vrouwen naar hem toekwamen. Ik geloofde te bemerken dat dezs vrouwen hem een teeken gaven, juist alsof ze hem wenkten. Op hetzelfde oogenblik liep de man hard weg. Hjj sprong de trap af en liep weg in de rich ting van de Slegesallee. De vrouwen keken nog meernfalen om en toen de man bi) de lantaarn op den hoek was. zag hjj ook nog een keer ach ter zich. Daarna verdween hij. Ik dacht eerst, dat het een beambte van den Rijksdag was. Dan viel het mij echter op. dat er nergens licht brandde en dat ook de deur niet achter hem gesloten werd. Ik wist dat er altijd een politie agent op den hoek stond en besloot hem te ver tellen wat Ik gezien had. Ik kon echter geen polltie-agent vinden. Dr ben toen de richting van het Gebouw van den Generalen Staf inge- loopen. Ers tonden daar een man met een lee- ren jas aan en een vrouw. Zij keken naar den Rijksdag en ik hoorde de vrouw zeggen: ,JCom. man. het zal vanzelf wel komen”. Verder was er nergens iemand te rien. Toen ik thu.s kwam hoorde ik door de radio dat er brand was In den Rijksdag. Ik was er dadelijk van overtuigd dat de man dien ik in het por taal gezien had. daar iets mee te maken moest hebben. Dr ben naar de politiepost Branden burger Tor gefietst en heb daar alles verteld. President: Hoe was het met hèt sluiten van de deur? Getuige: Te Ambridge (Pennsylvania) trad de politie met geweren, gummi stokken en traangasbommen op tegen de stakende staal fabrieks arbeiders, waarbij verschillende 'personen gedood en een grooter aantal gewond werden moeten openen en dat had ik absoluut moeten hooren. Evenzeer acht ik het uitgesloten, dat iemand door de gang in- en uitliep zonder door het huls van den president te komen, want ook dat zou ik gehoord moeten hebben. Van onze loge ült loopt de leiding der ver warming naar den kelder en daarnaast be vinden zich de kokers voor de lichtkabels. Daardoor wordt allen gehoord, wat er in de gang gebeurt. Wanneer ëën persoon dit niet kan doen zonder gehoord te worden, dan kunnen verscheidene personen of zelfs tien man dit ze ker niet onopgemerkt doen. Wanneer iemand de gang gebruikt zou hebben zonder door het huls van den president te komen, dan zou hjj over een ongeveer 2 M. hoogen muur van een school hebben moeten klimmen”. President: _U hebt vroeger des nachts eenlge malen stappen gehoord"? Get.j)at was tabel ijk Iaat, des nachts tus- schen 23 en 1 uur. De laatste maal was dit on geveer tien dagen vóór den brand. De gang werd echter ook dikwijls door technische be ambten van den Rijksdag gebruikt. Het betrof steeds slechts één persoon, zooals ik duidelijk hoorde, en Ik heb noott iets verdachts daarbij bemerkt”. President: ,Jn de buitenlandsche kranten is ook medegedeeld, dat zich in het huis van den president van den Rijksdag een SB- of 8.A.- wacht van ongeveer dertig man bevonden heeft". Getuige: „Absoluut gelogen. Nooit geweest. Wanneer de Minister-President er was. kwamen hoogstens een chauffeur en een begeleider mede. Overigens heeft de president van den Rijksdag destijds in het geheel niet in het gebouw ge woond.” President: .Jn de kelderruimten, die aan de gang grenzen, zou volgens verdere beweringen materiaal voor de brandstichting opgestapeld geweest zijn.” Getuige„Ik ben er dikwijls door gegaan, doch heb er noott iets van bemerkt." Dr. Seuffert: Wie zou u kunnen controleeren. toen u des nachts stappen in de gang hoorde? Getuige: Misschien iemand van mijn chefs. Dimltrof: Heeft getuige deze waarnemingen gerapporteerd? Getuige: Jawel, ik heb het aan den huls inspecteur Scranowltz gezegd, en ook Gehelmrat Galle heeft ervan gehoord. Men heeft mij toen slechts gezegd goed op te letten. Dimltrof: Welke maatregelen zijn toen geno men? Getuige:'Alleen streng toezien. Dimltrof: Tot welke partij behoorde getuige? (hilariteit op de publieke tribune, waarop Diml trof uitroept: Deze vraag is In t geheel niet be lachelijk”). Getuige: Tot 1931 was Ik lid van de 8.PD., toen ben ik overgegaan tot een van de rechtsche partijen. Tor gier: Was het niet mogelijk In het huls van den president te komen door van het Rt gebouw door bet beambtenhuls te gaan, u het niet kon controleeren? Getuige: Dese mogelijkheid bestaat, doch als om acht uur mijn dienst begon, ging ik ook de deur van de garage controleeren. zoodat niemand het huis binnen kon. zonder dat ik het merkte. Torgler: Is hét waar, dat bijna eiken dag in den tuin van het huis van den president S.A. of SS.-lieden met een hond speelden? Ik vraag dat, omdat wij, vanuit onze fractie-kamer in den tuin konden rien. Getuige: Er is geen sprake van meerdere 8_A.-lieden. De president had één stafwacht en ook een hond. Het is dus mogelijk, dat een S.A.-man met een hond door deri tuin liep. Torgler: Het waren er meestal meer, niet één. Getuige. Overdag was Ik er niec. Ik kon dus alleen ’s nachts mijn waarnemingen doen. Het verhoor van dezen getuige is hiermede voorlooplg beëindigd. Het gerecht begeeft zich thans onder leiding van den rechter van Instructie Rlsse naar de onderaardsche gang. PARIJS, 18 Oct. (Reuter). De financleele Kamercommissie heeft bij de beraadslaging over de financleele saneeringsvoorstellen met 22 tegen 9 stemmen bij 5 onthoudingen een aan vullend voorstel aangenomen van den soclalis- tlschen leider Blum. Hierin is sprake van tlonaliseering van productie en oorlogswapens, welk monopolie De voorbereidingen voor het proces der Za ligverklaring van Plus X zjjn nu zoover gevor derd. dat het Apostolisch Proces van het on- en nemen, het kven van een cienaar Gods, die in zooveel steden is woonachtig geweest, en tot zijn dood toe een geweldige activiteit heeft ontplooid, is uit den aard der zaak zeer omvangrijk. Maar thans is dit werk bijna voltooid. Het proces, waarbij werd onderzocht of Plus X algemeen als een heilige wordt beschouwd, is reeds afgeloopen. Het onderzoek, ingesteld naar zijn leven te Treviso. Mantua, Venetië en Rome is eveneens beëindigd. Alle documenten, die hierop betrekking heb ben. zijn reeds opgezonden naar de H. Con gregatie der Riten. In de volgende stadia van het proces moet nu bewezen worden, vooreerst dat de overleden De deur viel dicht met een dubbelen slag. Ik heb niet gehoord dat zij ge sleten werd. Samen met de politie hebben we proeven genomen met de deur. Wanneer men de deur aan den buitenkant dicht trekt, hoort men geen dubbelen slag. Wanneer men - van binnen dicht duwt, hoort men den dubbelen slag wel. Toen Ik Popoff bij de confrontatie zag. schrikte ik, want ik meende hem dadelijk te herkennen. Zijn figuur en zfjn houding ver- Na de pauze, tfjdens welke de onderaardsche gang aan een nauwkeurig onderzoek werd on derworpen en waarbij bleek, dat zonder ge rucht te maken een man op kousen de gang nauwelijks kan passceren. wordt de getuige Adenpann nogmaals aan een verhoor onder worpen. De getuige verklaart, dat de Rjjksdagpreri- dent een lijfwacht van ongeveer zes man heeft gehad, wanneer de minister-president echter niet in het paleis vertoefde, was ook de lijf wacht er niet. Dr. Sack wijst op een verklaring van den soclaal-democratlschen fractie-secretaris Dr. Hertz te Londen, waarin deze beweerde, dat sinds het presidentschap van Goering, in het paleis voortdurend vele 8. A. en S.S -mannen In uniform In- en uitgingen. Of deze 8. A.- mannen persoonlijk een wacht in het paleis vormden, schijnt mij wel een vraag van betee- kenls. Getuige Adermann zeide dat deze verklaring gelogen is. Er is nooit een wacht van 8. A. of 8. 8. in het paleis van den president gekomen. Wan neer er hèeren in uniform zijn geweest, dan wa ren dat gewoon bezoekers. De vraag van Dimltrof. of het mogelijk was. dat, ondanks het toezicht, vreemde personen onbemerkt door de onderaardsche gang konden komen, beantwoordt getuige ontkennend Als volgende getuige wordt dan de portier Müller gehoord, die op den dag van den brand van 8 tot 2 uur 's middags in het paleis dienst heeft gedaan. Op de vraag of in het paleis van den presi dent voortdurend een 8. 8.-wacht van 30 man is geweest, antwoordde de getuige, dat dit is uitgesloten. 8. A.-mannen zijn nooit in het paleis van den president geweest. 8.8.-mannen alleen dan. wanneer minister-president Goering als Rüks- dag-presldent besprekingen hield. Ook de por tier Wutstrach legt een gelijkluidende verkla ring af. Hierna wordt als getuige de drogist Weber gehoord, als leider van een 8 8.-commando, voortdurend tot het gevolg van Goering be hoort. De getuige zegt, dat hij op 37 Februari dienst in het ministerie van Binnenlandsche Zaken had. Toen de minister-president tegen half tien het bericht van den brand vernam, heeft hij hem dadelijk per auto naar den Rijksdag gereden. Aan den Ingang stond ka pitein Jakobi met drie wachtmesters van de Schupo. Deze gaf den raad de gang te door zoeken. Getuige beeft uit het paleis van den president de sleutels gehaald en to met de politie in de gang gegaan. De toegang ook de deur aan den Rjjksdagkant waren ge sleten. Er was niets opvallends te rien_ (Advocaat dr. Sack wijst op een bewering in de buitenlandsche pen. Minister Goering BERLIJN. 18 Oct, (W. B.) In het proces In zake den Rjjksdagbrand .zaUheden een aantal beambten van den Rijksdag- worden gehoord. Ook zal verder worden gesproken over de on deraardsche gang. Evenals de vorige week zal Donderdag geen zitting zijn. Bij het begin van de zitting verklaard!' de voorzitter, dat verschillende getuigen uit Mos kou zullen worden gehoord over de vraag wan neer en onder welke namen zjj Popof en Tanef in Rusland hebben gezien. Ook zal de vroegere Intendant van de brand weer Ahrens, over wlen bepaalde geruchten in omloop zjjn. als getuige worden geboord. Verder wordt medegedeeld, dat de Senaat het verzoek van Dimltrof hem het Bruinboek te laten lezen heeft afgewezen Dimltrof springt op en roept: Ik verzoek door mijn verdediger te worden ingellcht over datgene, wat in het Bruinboek over de brand stichting staat geschreven. Dr. Telchert: Dat is geschied en zal ook ver- v der gebeuren. Dtmltrof: Nee, dat is niet gebeurd, ik ver- ■oek dit te doen. Voorzitter: De verdediger heeft beloofd naar beste kunnen u in te lichten over de hier ge citeerde deelen van het Bruinboek en wat daarmede in verband staat. Ik neem aan, dat hjj dit ook verder zal doen. Dr. Telchert: Jawel. Dimitro.': Ik zou echter graag bijzonderhe den en feiten weten. Dr. Telchert: Feiten staan heelemaal niet in het Bruinboek. De voorzltte- wijst dan op d: ve-k’-aringen In de buitenlandsche pers, dat het brandbare ma teriaal alleen door de onderaardsche gang raar binnen gebracht ken worden, aangezten hjj de deuren het toezicht van de portiers te streng De portier Wockock verklaart hierop, dat Rjjksdagleden en ook vreemdelingen, die met een RUksdaglld komen, niet gecontroleerd worden. De voorzitter concludeert hieruit, dat op deze wijze met verloop van tijd geweli" brandbaar materiaal naar binnen 1 den gebracht. Het O. M. verklaart vervolgens, dat geregeld door bestellers pakken voor de Rjjksdagleden werden afgegeven. Ook dit werd niet gecontro leerd. Vervolgens wordt de nachtportier van het pa leis Aldermann gehoord. Deze verklaart, dat zijn contróle-tochten door het gebouw ongeveer 20 minuten vorderen. Zijn laatste contróleklok staat bij de deur van de onderaardsche gang naar de machinekamer. Gewoonlijk wordt deze deur door het perseneel van de machinekamer gesloten, doch soms vond de portier de deur bjj zijn eerste controle open. Dan sloot hij deze altijd. Op de vraag van den voorzitter verklaart getuige, dat hjj op den dag van den brand vanaf acht uur tot het bekend worden van den brand in zjjn loge heeft gezeten. Hjj heeft toen ontniddeUük Gehelmrat Galle gewaarschuwd. Ook heeft hij de boodschap doorgegeven naar, bet ministerie van binnen landsche zaken, waar minister Goering toen was. Dit is ongeveer tusschen 9.10 en 9.15 ge weest. De president begint dan het verhoor van den getuige met betrekking tot de ónderaard- sche gang. Htf vraagt oi in den tijd tot het bekend worden van den brand iemand door het huis van den Rjjksdagpresident in de gang in- of uitgeloopen is, en of er verder ismand in de gang zelf liep. Getuige: Neen. Wjj hoorden, tengevo'ge van de constructie van de gang, alles, zelfs wan neer iemand zeer zacht liep en wanneer het licht Ingeschakeld werd. Wie van de gang gebruik wüae maken, zou de deur hebben

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 1