I Een klaar geluid P. J. Raaymakerst Ruim volteekend De aflaat Waardig grafmonument te Wittem Valsche reclame voor de N.S.B. China je Voor kardinaal van Rossum NOORD-HOLLANDSCHE SMOKKEL-AFFAIRE r'. DONDERDAG 19 OCTOBER partij Daders voor rechtbank te Alkmaar Nog geen beslissing der Directie Geapannen toestand Invoer van kolen in In het Heilig Jaar Zwitserland DOOR BLIKSEM VERBLIND Minister Goebbels leider Zwaar onweer op de Noordzee ERASMUS-'HERDENKING NIEUWE SCHOOL GESLOTEN! LIBERALE KAMERFRACTIE Vader BEZUINIGING IN INDIE ROOD EN ORANJE Besmet verklaard PARTIJ DWANG TE ZAANDAM De oad-aecretaris-generaal van de Ryksverzekeringsbank overleden Zijn rustplaats onder ons volk Tsjecho-Slowakije en de Nazi’s Regeeringscrisis in Portugal? De Bisschop van Haarlem op unfaire wyze in den poli- tieken stryd betrokken Het openbaar onderwys te Molenaar agraaf De 4% tweede Nederlandache Staataleenipg uitatekend geslaagd DE BEZUINIGING BIJ DE SPOORWEGEN Plannen van Rotterdams Gemeentebestuur Tot een derde van het totaal over 1931 beperkt I L TERAARDEBESTELLING VAN Dr. TH. VAN OPPENRAAY, Voorstel van het parlement om de ontbinding der nat.-soc. partij te aanctionneeren „V erkiezingsstr i jd Duitschland Frauduleuze invoer van een hoe veelheid gediatilleerdpl.m. 1960 liter ter sterkte van 95 pet. Voorstel om drie aoc.-dem. raads leden te royeer en Een blyvend bewys van dankbaar heid en hulde van Neêrlands katholieken bonden «Mn. Voor het kruisbeeld: 3 maal de ge loofsbelijdenis: Ik geloof In God, den al- machtlgen Vader enz., en éénmaal het •chletgebed: Wij aanbidden U, Christus, en loven U, omdat Gij door Uw kruis de we reld verlost hebt, of een ander dergelijk schietgebed. c. Voor het beeld der Allerheiligste Maagd Maria: onder het overwegen van haar smarten 7 maal het Wees gegroet en éénmaal het gebedje: Heilige Moeder, wil da wonden van den Gekruisigde diep in mijn hart drukken, of een ander dergelijk gebed. d. Voor het altaar van het H. Sacra ment: nogmaals de geloofsbelijdenis: Ik geloof in God, den almachtigen Vader m» De zieken of zwakken, die niet in staat zijn die bezoeken te doen, kunnen aan hun biechtvader verandering of vermindering vragen. I Gele Rivier teiatert het land door een geweldige overatrooming de leverantie weer- voor De het wel aan bepaalde bedragen ge- „De NJELB. is voor Katholieken niet ver bóden. Ik verbied ze niet en Ik kan ze niet verbieden, want Jullie fascistische leer Is niet In stryd met de katholieke beginselen’*. a dag usvva Naar wy vernemen is de vier pets, tweede Ne- derlandsche Staatsleening 1933, waarop Dinsdag de inschrijving was opengestel-1 ruim volteekend. Op de verzekerde deelneming zal eenlfss kor ting moeten worden toegepast. Dinsdag had te Zevenaar de teraardbestelling plaats van dr. Mag. Th. van Oppen- raag, pastoor te Zevenaar. De absoute werd verricht door den broeder van den overledene, pastoor van Oppenraay te Baarn. De kist wordt aan de aarde toe vertrouwd De Minister van Sociale Zaken heeft de ha rens van Peru besmet verklaard wegens pest. F konde der stichting tot één geheel te vereenigen Kardinaal maar tyd noch afstand doofde in en in bet grafmonument in te sluiten. :nd« ■dea lea). b«t i ia een Dinsdagavond te Alkmaar gehouden de NB3, deelde de heer Vlekke mede, dat Z.H. Exc. Mgr. J. D. J. Aenge- nent tegen een persoonlijken vriend van Vlekke had gezegd: Zijn naam blijft onverbrekelijk verbonden aan den opbouw van het door Minister Borgesius gestichte sociale instituut der Ryksverzeke ringsbank welke te Amsterdam werd gevestigd Zooals bekend Is hebben bij de behandellrig van de Zaandamsche gemeentebegrootlng vier soc.-dem. raadsleden, waaronder de wethouders Prins en Kelder, in strijd met de zeer duidelijk uitgesproken wenschen van de partij, voor de bezuinigingsvoorstellen van B. en W. gestemd. Zeven-en-dertlg Jaar heeft hij gewerkt bul- melijk In de bedoeling deze kaartjes met de oor- ten het vaderland, een-en-twlntlg daarvan als In vergadering van Toen Schaepman zijn voorlaatste groote rede hield bij de onthulling van het monument, dat de Nederlandsche Katholieken hadden opgericht voor hun Blsschop-Martelaar Mgr. Hamer, sprak hij deze gedenkwaardige woorden: „Alle ware vroomheid, alle ware grootheid Is het gemeen bezit van geheel het volk. Dat is zijn teerspijs, zijn wijn van vreugde en kracht op den tocht door de historie. O mijn klein, mijn gelukkig mijn glorievol Vaderland! U geeft de almach tige God die gave der waardeering, die de groot heid uwer kinderen huldigt en viert. Daarom zyt gij ons groote Vaderland." Op den 78sten verjaardag zijner geboorte, den derden September 1.1. heeft Katholiek Nederland Gistermiddag om 1 uur is in Huize Duinrust te Overveen overleden de heer P. J. Raayma kers, oud-secretarls-generaal van de Ryksver zekeringsbank. een vooraanstaande ijverige en in alle kringen geziene katholieke persoonlijkheid geweest die hard gewerkt heeft en de voldoening mocht smaken zijn zoon verheven te zien in de hoog ste rangen van ons geestelijk en wetenschap pelijk leven. PRAAG. 18 Oct. (V.D.) Het parlement van Tsjecho-Slowakije Is gisteren in herstzittlng bij eengekomen. De rqgeering heeft een wetsvoor stel Ingediend, waarbij de ontbinding der n&* tionaal-sociallstische partij en der Dultsch- nationale party wordt gesanctionneerd. De wet bepaalt, dat een politieke partij kan worden ontbonden, wanneer zy de zelfstandig heid der democratische republlkeinsche staats vormen of de veiligheid van den staat bedreigt. Alle insignes, uniformen en wyzen van groeten en alle andere symbolen van een ontbonden party zyn verboden. Evenzoo worden alle vergaderingen verbo den, zoomede geldinzamelingen, de werving van nieuwe leden en het verleenen van lederen steun In het algemeen. De uitgifte van 'oladen, die met een ontbonden party In relatie staan, kan verboden worden. By leden van een ont bonden party kan het brievengeheim, het te legram- en telefoongeheim worden verboden en de autoriteiten kunnen hun een bepaald ver- blijfsgebied aanwyzen. De leden van een ont bonden party verhezen alle openbare functies- Hun mandaten kunnen niet door plaatsvervan gers worden uitgeoefend, tenzy deze lid zyn van andere partyen. By nieuwe verkiezingen mag een ontbonden party geen candidaten stellen. Parlementsleden of andere functionarissen van een verboden party zyn voor den duur van drie jaren niet verkiesbaar. Het vermogen van een ontbonden party wordt In beslag genomen en het overschot komt aan den staat. Over tredingen van deze wet worden bestraft met gevangenisstraffen tot zes maanden en geld boete tot ten hoogste 50.000 kronen. De wet zal gelden tot 1 Januari 1935. By informatie te bevoegder plaatse is ons gebleken dat van de bewering van den heer Vlekke geen woord waar is. Het desbetreffende gedistilleerd was afkomstig uit Schiedam en was geleverd door de firma Zoetmulder en werd via Amsterdam uit IJmui- den uitgevoerd naar een Belgische kustplaats en werd dan weer Nederland binnengesmokkeld. Schynbaar zou het bestemd zyn geweest voor Frankrijk. Hlerby dient te worden opgemerkt, dat geen accyns voor uitgevoerd gedistilleerd wordt betaald en er dus mét die smokkelary een aardig duitje te verdienen valt. Hem werden gouden bergen voorgesplegeld. hy kon wel 'n 3000 pop aan t zaakje verdienen. In waarheid had die verdienste f 300 bedragen. Schipper W. had zyn vaartuig beschikbaar ge steld ten behoeve van den dranksmokkel. Hem was gezegd, dat het spiritus was, of dit brand- hun borgstelling tegen betaling van rente of annuï- Om te komen tot stichting van een grafmo nument voor wyien zyne Eminentie W. M. Kar dinaal van Rossum beeft zich een uitvoerend comité gevormd, waarin zitting hebben mgr prof. dr. J. Hoogveld, voorzitter, mgr. dr. B. Eras. W. J. R. Dreesmann, Dr. Jos. M. Dreh- manns C.SS.R. en mgr. dr. Th. Verhoeven, se- cretaris-pennlngmeester. Dit comité heeft zich met den volgenden op roep gewend tot katholiek Nederland. wy komen met het volste vertrouwen uwe medewerking inroepen voor de stichting van dat grafmonument. Gaarne worden bygedragen vóór 1 December Ingewacht by den secretaris-penningmeester van het Uitvoerend Comité. Mgr. Dr. Th. Verhoeven, directeur van Het R. K. Centraal Bureau voor Onderwys en Opvoeding. Bezuidenhoutscheweg 269, 's-Gravenhage, gironummer 151490. Men gelieve dan tegeiykertyd zyn naamkaartje op te zenden aan hetzelfde adres. Het ligt na- Onder de auto's, die Woensdagmorgen op de VeiUgheldslaan van de K.N.A.C. in Den Haag zyn gekeurd, bevond zich ook de roode auto van de „Arbeiderspers". De auto bleek volkomen rywaardig en kreeg dus ook den eere-wimpel, die gekleurd was.... in oranje. In plaats van Mr. H. J. Knottenbelt, die het lidmaatschap van de Eerste Kamer heeft aan vaard. Is. naar wy vernemen, In de Woensdag gehdtHIen vergadering van de Tweede Kamer fractie van de Liberale Staatsparty „De Vry- heldsbond" tot voorzitter dier fractie benoemd Dr. 8. E. B. Bierema. zoover zy het leven er niet by hebben ingescho ten, hebben have en goed verloren. Er heerscht een vreeseiyke hongersnood, waaronder min stens 30 millloen menschen lyden. Tot nog toe was nog geen enkele vorm van hulpverschaffing mogelyk. Naar wordt medegedeeld zyn vanwege gemeente'oestuur van Rotterdam plannen in voorbereiding om in Juli 1936 den sterfdag van Deslderius Erasmus (1536) plechtig te her denken. Rotterdam, de geboorteplaats van den be- roemdsten onder alle humanisten uit de 16e eeuw, zal daarmede zeker een duren plicht ver vullen. Men overweegt het houden van een tentoon stelling van portretten van Erasmus, van voor werpen, die hem hebben toebeiioord, van handschriften en natuuriyk ook van zyn wer ken. LISSABON. 18 Oct. (V.D.) In verband met de verwachting van een plotselinge regeerings crisis In Portugal, doen te Lissabon geruchten de ronde over een revolutionnalre beweging op bet land. Sedert de Instelling van door den staat gecontroleerde economische corpo raties door Minister-president Salazar, is de toestand meer gespannen geworden. Gisteren had Salazar een langdurig onderhoud met den president der republiek Carmona over den toestand der regeerlng. Later op den dag ont ving president Carmona den opperbevelheb ber van leger en vloot en vanmiddag zal het Portugeesche kabinet in een buitengewone zit ting beslissen of Salazar al of niet zal aftre den. In de Dinsdag gehouden raadsvergadering der gemeente Molenaarsgraaf Is met vier tegen twee stemmen besloten tot opheffing der open bare Lagere School per 31 December aa. Deze school is nog geen jaar geleden gebouwd. BATAVIA, 18 Oct. (Aneta). Voor het einde van de maand verwacht de begrotingscom missie nieuwe bezuinigingsvoorstellen van de departementen waarin rekening wordt gehou den met net niveau van driehonderd millloen Het Initiatief over de wyze, waarop bezui nigd zal worden, biyft aan de departementen die achter Naar het „Hand elsblad verneemt, heeft de Zwltsersche regeerlng besloten het Nederland sche invoercontingent aan steenkolen te ver lagen tot een derde van hetgeen Nederland m 1931 Invoerde. Hoogere hoeveelheden kunnen wel toegestaan worden mits Nederland bepaalde branches der Zwltsersche machlne- industrie orders geeft in verhouding. Opdrach ten voor andere producten of b.v. kaas tellen niet mee. Deze voor onze mynen zeer ongunstige con- tlngenteerlng treedt vrijwel terstond in wer king. Het behoeft geen betoog, dat deze maat regel ernstige ontstemming heeft gewekt. Ai moge het waar wezen dat de Zwltsersche ban- delsbalans ten gunste van Nederland een pas sief beeld vertoont, dit doet niets af aan het feit, dat het vreemdelingenverkeer uit Neder land zeer beduidend is en wel opweegt tegen het Zwltsersche passief. Zwitserland was een niet onbelangrijke klant van onze mijnen, zy het niet van de beteekenis van België, Frankryk of Duitschland. Onze export van kolen alleen bedroeg over de jaren 1936—1930 gemiddeld 314.000 ton, over 1931 slechts 197.000 ton, over 1933 echter 274.000 ton. Men heeft dus nog een speciaal ongunstig jaar uitgezócht. Het quantum zal dus na het besluit der Zwltsersche regeerlng terugge bracht worden tot ongeveer 50.000 A 60.000 ton. Dinsdagmorgen keerde van uit zee terug de motorharinglogger KW 37, welk schip daags te voren naar zee was vertrokken. Dit onver wacht terugkeeren had als oorzaak, dat één der leden van de bemanning door de felle blik sem zoodanig verblind was geworden, dat dok- tershulp moest worden Ingeroepen. De verblindheid schynt van dien aard te zyn dat wel spoedig weer verbetering zal intreden, logger is weer naar zee vertrokken. Limburg heeft niet alleen leverantie van smokkelaars, ook Noord-Holland kan zoo nu en dan wel eens iets in dat opzicht presteeren. Voor de arrondissementsrechtbank te Alk maar werd Dinsdag een dergelljxe zaak behan deld. In de eerste plaats stonden terecht Pieter D.. 29 jaar. Directeur N. V- Chemlca, wonende te Den Helder en Johan W.. 28 Jaar, schipper, eveneens wonende aldaar. Aan P. was ten laste gelegd op of omtrent 23 Juli JJ. te hebben getracht met een visschers- vaartuig waarvan Jan W. schipper was. een hoe veelheid gedistilleerd. pl.m. 1960 liter ter sterk te van 95 pCt. van uit de Noordzee langs het Nieuwe Diep In de Buitenhaven van Den Helder het Konlnkryk der Nederlanden binnen te smok kelen, natuuriyk zonder dat voor dit edele vocht den gevorderden accyns te hebben betaald- Bedoeld gedistilleerd was Ustlgiyk verborgen in een ruimte onder den luchtkoker in de voor kajuit. Inspecteur Plesman der directe belastingen, had aan boord van het smokkelschip een onder zoek Ingesteld en deelde zyn bevindingen mede. Ter verduldeiyklng van het voorgaande, moet er nog bygevoegd worden, dat de smokkelwaar binnengebracht door de H. P. 134. later was overgeladen op een in de Bulten Haven liggend vaartuig, van de N.V. Chemlca en aldaar op de vorenomschreven wyze door Inspecteur Ples man was aangetroffen. Het vaartuig N. V. Che mlca voer onder valsche vlag, aangezien dit schip schynbaar werd gebezigd voor de gar- nalenkokery. De eerste verdachte Pieter D. vertelde, hoe hy door den auctor intellectualis van dit smokkel- bedrijf, getooid met den hlstorischen naam Jut lekker was gemaakt. In verband met de berichten over de invoe ring van de Kunze-Knorr-rem op alle goede rentreinen en de daarmee verband houdende personeelbezuinlging, vernemen we dat 't ietwat voorbarig is te beweren, dat alle overcompleet geworden personeel op wachtgeld gesteld zal worden. De Directie der N. 8. heeft nog geen In de hoofdstad is de overledene jaren lang1 “beslissing genomen. In elk geval wordt getracht deze arbeiders- remmers zooveel mogelyk te laten afvloeien naar andere diensten, zoodat, mocht het tot op wachtgeld-stelllng komen, het aantal toch aanmerkeiyk minder zal zijn, dan dat, hetwelk door de invoering der Kunze-Knorr-rem over compleet is gekomen. BERLIJN, 18 Oct. (W. B.) Ryksmlnistex dr. Goebbels heeft als rykspropagandaleider der N. S. D. A. P. de leiding van den as. verkiezings- strijd op zich genomen. BERLIJN, 18 Oct. (W. B.) Blijkens het Staatsblad zal het groene stembiljet voor de verkiezingen op 12 November den volgenden tekst bevatten: Keur jy. Duitsche man, en jy, Dultsche vrouw, de politiek van je ryksregeering goed en ben je bereid, om haar te verklaren tot de uitdrukking van je eigen opvatting en van je eigen wil en om je plechtig voor haar uit te spreken? Onder dezen tekst bevinden zich twee vier kantjes, respectleveiyk bedrukt met Ja en Neen. e R. K. Unlversiteit Is In de openings- 1 maand van het nieuwe leerjaar het Katholieke Nederland voorgegaan In een christelijk en cultureel edel herdenken van het historische feit, dat negentien eeuwen geleden Christus voor het heil der wereld stierf. Het is te hopen, dat deze waardige viering van het Anno Sancto al gemeen in ons land worde nagevolgd. Een verdieping in het verlossingswerk van Cal- varië zou zegenrijk kunnen worden voor de vernieuwing van *t godsdienstige en sociale leven. Helaas weten zelfs vele Katholieken niet, hoe zij, indien 2jj niet in de gelegenheid zijn Rome te bezoeken, den vollen aflaat kunnen verdienen, die door den H. Vader voor dit geheele Jaar werd afgekondigd. Het kan daarom nuttig zijn, hier de voor waarden te laten volgen, waarop men hetzij voor zich zelf, hetzij voor de overledenen, zooveel malen bedoelden aflaat kan verdie nen, als men aan deze voorwaarden vol doet, nJ.: 1. Waardige Biecht en H. Communie. 2. Twaalf maal kerkbezoek. Voor elk kerkbezoek kunnen zij kiezen, de kerk, kapel of half-openbare kapel, die zij wen schen. 3. Bij ieder kerkbezoek moeten gebeden worden: a. Voor het altaar van het H. Sacra ment: 5 maal het Onze Vader, Wees ge groet en Glorie zij den Vader en bovendien nog éénmaal diezelfde gebeden volgens de intentie van Z. H. den Paus. Deze intentie geeft de H. Vader weer in de volgende be woordingen: voor den groei der Katholieke Kerk, voor de uitroeiing der dwalingen, voor de eendracht onder de vorsten, en voor de rust en den vrede van geheel dc menschelijke samenleving. b. ealpolltik” in den goeden zin van het Ic woord is het, wat in het manifest van Aw.de R K. Staatspartij wordt gevraagd. Een politiek, welke zich richt op de wer kelijkheid en het beginsel tot grondslag heeft. Onze partij blijft daarmee in de lijn, welke het manifest herinnert terecht aan zyn lllustre persooniykheld vooral door Schaepman werd getrokken. Of het dan in vroeger tyd soms anders was? Een beetje wel. Tegen twee zaken, twee hinderpalen op den weg naar onze politieke emancipatie heeft de „doctor” vooral moeten kampen De eerste was, dat de katholieken al thans een groot deel van hen, die toen de partij vormden te veel in het negatieve hun kracht zochten. Er kwam byna geen onderwerp van staat kundige of sociale beteekenis aan de orde, of men was er tegen. Een gansche reeks van zulke onderwer pen en geenszins onbelangrijke zou kunnen worden opgesomd. Schier elke hervorming of herziening be schouwde men als een gevaar. Schaepman heeft daarmee veel moeite gehad, tot in zUn laatste levensjaren. Maar zijn overtuigend woord en zijn krachtig voorgaan hebben ten slotte de oogen geopend voor de noodzakelijkheid, om de zwakheid van het negatieve te vervan gen door de kracht van het positieve; de kracht van eerf gezonde opbouwende po litiek, welke den vooruitgang niet vreesde. En zulk een politiek moest dan tevens van principieelen aard zyn, maar ook dit woord opgevat en begrepen in zyn Juiste betee kenis. En hier lag de tweede hinderpaal, welken onze emancipator had uit den weg te rui men. Want al te dikwyis werd voor een begin sel en voor een eisch van ons beginsel aan gezien, wat geen beginsel was en der halve ook niet als zoodanig kon worden aangegrepen om hetgeen meestal ge schiedde een voorgestelde hervorming a f te w y zen. Principieel moest ons optreden in het politieke leven zyn, maar er mocht daarby geen verwarring tusschen vorm en wezen plaats hebben, geen vereenzelviging noch vermenging van t principe met hetgeen niet meer dan een uiteriyke verschynlng of een verouderde en onhoudbare opvatting was. Schaepman leerde ons het noodige on derscheid maken, waardoor het fatale misverstand kon worden vermeden, dat uit een verkeerd begrip en een verkeerde toe passing der beginselen voortvloeide. En zoo Is de katholieke party in Nederland geworden, ..wat Schaepman gewild heeft, dat zy zyn zou,” zooals het manifest zegt, en heeft zy langs den beproefden weg van parlementarisme en democratie groote din- gen tot stand kunnen brengen. Van den wil om op dien weg voort te gaan getuigt het woord, waarmede de lei ding der Party zich tot alle Nederlanders en in het byzonder tot alle katholieke Ne derlanders richt.' Het zal, naar wy vertrouwen, den klank vinden, welken het verdient. P. 8. zyn grooten zoon Wilhelmus Marinus Kardinaal voor God en Kerk en land te stryden staat, van Rossum met passende eere ten grave be steld in bet huls, waaraan zyn liefde op zoo byzondere wyze hing. Te Wittem had hij zyn vorming ontvangen, daar Was hy gezalfd en waren hem de. handen opgelegd ter evangelie prediking, daar had hy de leerstellige Godge leerdheid onderwezen en zelf jonge mannen op het priesterschap voorbereid. Daar rust nu als door een byzondere be.'“hikklng van Gods Voor zienigheid zyn stoffeiyk overschot en wacht er den dag der glorievolle verrijzenis. Dit heeft toen ten gevolge gehad, dat zy van de party-afdeeling de uitnoodiging had den ontvangen hun raadszetels ter beschikking te stellen. Aan deze uitnoodiging heeft alleen de heer L. Visser voldaan; de andere drie zyn gewoon biyven zitten. Thans heeft het bestuur van de afdeellng der 8.D.A.P. een voorstel aanhangig gemaakt om de drie weigerachtige leden, de belde wet houders benevens den oud-wethouder Verbeek, van de party te royeeren. De beslissende vergadering zal plaats hebben op Dinsdag 24 October. De heer Raaymakers werd in 1847 te Wouw geboren. Na in 1867 te Roosendaal te zyn aan gesteld als klerk der telegrafie, doorliep hy de verschillende rangen, was commies der le klas se te Amsterdam en achtereenvolgens directeur der bykantoren van de Posteryen en Telegra fie te Amsterdam aan de Rietlanden, Handels kade en het Tulppleln, werd adjunct-inspectcur der Posteryen en Telegrafie te Zwolle In 1902 ■en in 1904 secretaris-generaal der Ryksverze- keringsbank. By het korps Post- en Telegraafambtenaren was hy zeer gezien. By gelegenheid van zyn zilveren ambtsfeest In 1892 werd dan ook door de ambtenaren een byzondere belangstelling getoond. Ook in 1907 toen de heer Raaymakers 40 jaar werkzaam was In ’s lands dienst, moent hy van de ambtenaren der posteryen en tele grafie, der Ryksverzekeringsbank en van de Regeerlng een zeer byzondere belangstelling on dervinden. welke deed zien, in hoe hooge ach ting hy stond. By de oprichting van het „Rykspensloen- fons voor weduwen en weezen voor burger- lyke ambtenaren" werd hy benoemd tot com- moissaris, terwyi hy langen tyd de functie van secretaris waarnam. Voor de oprichting van dit fonds heeft de heer Raaymakers zeer veel gedaan, o. a. schreef hy in dit verband een aantal hoofdartikelen in „De Tyd”. In 1890 Introduceerde hy in ons land ..calsse générale de cautionnement”. welke in stelling den ambtenaren leverde teiten. Een belangrijke plaats nam de heer Raay makers ook in op politiek gebied. Hy was vele jaren voorzitter der R. K. Klesvereeniglng te Nleuwer-Amstel en werd als zoodanig door Z H. den Paus in 1889 onderscheiden met het kruis „Pro Ecclesia et Pontifice”. In 1893 werd hy benoemd tot ridder in de orde van den H. Gregorius den Grooten. Van Januari 1897 tot 1902 was hy voorzitter der R. K. Klesvereenl- ginA Amsterdam IX. Hy was meermalen can- didalt voor de Staten in Nleuwer-Amstel en voor de Tweede Kamer in Amsterdam. m Juli 1914 werd aan den heer Raaymakers op zyn verzoek eervol Ontslag verleend als se cretaris-generaal der Ryksverzekeringsbank, onder dankbetuiging voor de langdurige dien sten den lande bewezen. Behalvq de reeds genoemde onderscheidingen van den heer Raaymakers, vermelden we nog. dat hy oan. is commandeur in de Orde van Oranje-Nassau, Ridder in de Orde van den Ne- derlandschen Leeuw en ridder 3e klasse in de Orde van Simon Bolivar van Venezuela, enz. Tot commandeur in de Orde van Oranje-Nas sau verhief H M. de Koningin hem toen hem in 1925 op de meest eervolle wyze ontslag werd verleend als Voorzitter van den Raad van Toe zicht op de Ryksverzekeringsbank. hem de liefde voor zyn land en volk. Het was opvallend hoe hy by zyn wereldwyden arbeid krachtig meeleefde in alle wel en wee van Ka tholiek Nederland. Tot de zonnigste dagen van zyn leven behooren die, waarop hy vertoefde onder ons, toen we hem mochten huldigen by zyn eerste bezoek als Kardinaal, toen we hem mochten vieren als pauselyk legaat by het Eucharistisch Congres te Amsterdam, toen we met hem ons „Te Deum" ten hemel konden opzenden by zyn gouden priesterfeest. zyn weergaloozen arbeid, de mondiale groot heid van zyn werk behoeven we hier niet in herinnering te brengen; weten, dat by het voortschryden van den tyd de afstand zal ge wonnen worden, die noodlg is om de wereldbe- leekenis van dezen zeldzaam edelen man Gods te kunnen overzien. Hy, frater et caro nostra, onze broeder en stamgenoot, hy rust nu onder ons, de eerste en eenige Kardinaal, die ooit in onzen vaderland- schen bodem zyn rustplaats vond. Katholieken van Nederland, wy mogen de vraag niet stellen of zyn graf by u in eere zal zyn, want wy herhalen Schaepman’s woord: gaf de almachtige God die gave der waardee ring, die de grootheid uwer kinderen huldigt en viert.” Zoo zwaar kunnen de zorgen van den tyd niet drukken, dat gy niet gaarne naar vermogen zoudt bydragen, om Kardinaal van Rossum een waardig grafmonument te stichten: een monument, als tolk uwer dankbaarheid, dat God hem uit ons volk verwekte en u zyn stoffeiyk overschot toevertrouwde; een monument, als een passende hulde voor dat heldhaftig leven, dat machtig organlseerend talent, dat met onverzetteiyke energie en voor zichtige beradenheid het wereldapostolaat leidde en in nieuwe banen stuwde; een monument, als een zegel op het verbond van liefde en trouw, dat ons ook nu na zyn dood met hem vereenigt; een monument, als een fakkel, die in de har ten van geesteiyken en leeken den edelmoedigen yver voor de prediking van de biyde boodschap des hells biyft aanwakkeren; een monument, als een belydenis ook van het eerbiedig vertrouwen, waarfnee wy hopen op zyn voorspraak in den zwareh stryd, die ons nog spiritus beteekende, dat onderscheid kon de schipper niet achterhalen. Een lelt was echter, dat hy f 800 had verdiend. De bussen spiritus waren van een Belgisch schip overgeladen. De commies te water Ham had 50 bussen ge distilleerd aan bakboord van het schip opge schommeld, verzegeld en in beslag genomen. Rechercheur Sprengers had verdachten en ge tuigen gehoord. De getuige Jac. Romkes, de knecht op de H-D. 134, was er by geweest toen de lading spiritus van het Belgisch smokkelschlp „Ostende” werd overgenomen. Hem was een beloonlng toegezegd van 16 procent van de opbrengst. Het was hem onbekend dat iets strafbaars werd verricht. Ook de visscher Jan Slotemaker had dienst gedaan op de H. D. 134 en voorts de geheele smokkelgeschiedenls meegemaakt. Belde heeren wisten, dat de schipper f 800 aan deze onderneming zou verdienen. Getuige en zyn kameraad Romkes hadden ieder 50 gulden ge kregen. Door den laboratorium-asslstent-stoker te Am sterdam was de in beslag genomen alcohol des kundig onderzocht en bleek het te zyn gedis tilleerd met een capaciteit van 96 5/10. Na het verhoor van dezen deskundige verkreeg de ryksadvocaat het woord tot het houden van zyn requisitoir om aan het slot van dit betoog te vorderen schuldig verklaring en veroordeeilng van verdachten, benevens verbeurdverklaring van de smokkelwaar. De officier requireerde tegen Dr. voor 2 feiten twee maal vier maanden en tegen Jan W. zes maanden gevangenisstraf. Mr. Scholten, opponeerende voor verdachte Pieter D„ verschilde met den rijksadvocaat en de Juridische formuleering en vermeende dat zyn cliënt niet als verantwoordeiyk persoon voor de vracht van de H. D. 134 kon worden beschouwd. Het tweede gedeelte der dagvaarding achtte pleiter bewezen. Pleiter vroeg, de mogelykheld eener voorw— straf, subsidiair een geringe straf. Als laatste verdachte in deze smokkelaffaire stond terecht de 38-jarige chauffeur Jac. Joh. Soph. J. wonende te Amsterdam, thans gedeti neerd wegens een tegen hem uitgesproken ver- oordeellng ter zake het uitoefenen van een ge heime dlstilleerdery. Hem was ten laste gelegd, dat hy het strafbare feit had uitgelokt, gelegenheid had verschaft en ten tweede dat hy een party spiritus ongedekt had vervoerd per vrachtauto. Als getuige a décharge werd gehoord de heer Zoetmulder, directeur van een Naaml. Vennoot schap te Schiedam. Deze heer had het gedistilleerd verkocht op misleidende voorlichting van den verdachte, voor het buitenland. Verdachte ontkende als kooper te zyn opgetre den, dat was een zekere heer P. V. uit België. Dit werd door den heer Zoetmulder toegegeven. Het gedistilleerd zou bestemd zyn voor Frank ryk. Ook de beide verdachten in de vorige zaak werden als getuige a charge gehoord. Tenslotte werd gevorderd twee maal zes maanden gevstr. waarop Mr. Scholten na een uitvoerig pleidooi vryspraak concludeerde. MOSKOU, 18 October. (V. D.). Volgens een bericht van bet Sovjet-Telegraafagentschap wordt het stroomgebied van de Gele Rivier weer geteisterd door een reusachtige overstroomlng, die de groote overstroomlng van 1931 nog over» treft. De nood der bevolking in het getroffen gebied is schrikwekkend. Het aantal slachtoffer» kan nog niet bij benadering worden vastge steld. De ramp is bespoedigd door den langdu- rigen ononderbroken regenval, waardoor uitge strekte gebieden en groote gedeelten van ver scheidene provincies in een onafzienbare wa- I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5