ONS BLAD Tusschen Praag Vaticaan en z '1 1 1 (I tl J I* 1 Zorgen Kard. van Bertram Belangrijke dag in hetRijksdagproces A,R taxi Het nieuws van heden GRAAF HELLDORF VER- HOORD ENGELAND-A USTRALIE DE BAROMETER het conflict met DEN NUNTIUS JOH. LAUWERS temporary? L AERO DROME- VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS LAG lam LUCHTTAXI VOOR 6 CENT PER K.M. Een pers op klompen E *ogd De Om *t Katholieke leven in Duitschland >TEN o men De heiligverklarings* processen en Jeanne UN! marxistische leider» liet arrésteeren Ook Dimitroff stelt vragen Duitschland uit den Volkenbond 4 Interview met Hitler wordt vervaardigd Kardinaal Bertram Financieele debatten in Frankrijk '3 2 ■te -J Otto van Habsburg en het fascisme Spiritualiëninvoer in Amerika verboden De nieuwe bisschop van Munster De kanselier ontkent, dat in Neder land munitie voor Duitschland Landbouwstaking in Amerika f z— f 2.85 Geen nationalisatie der wapen- fabricage Mgr. von Galen legt den eed af ten overstaan van premier Goering DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Scherp artikel van de „Popolo d’ltalia” PAYCLOP 3 ALKMAAR Fototoestellen vanaf 3.50 rr VRIJDAG 20 OCTOBER 1933 Betreffende de katholieke organi saties, liefdadigheid, pers, jeugd, leekenaposto- laat enz. ongemeen snelle ontwikkeling van de luchtvaart wordt het best gedemonstreerd door dit plaatje, waarop men een bord ziet, dat een vierpersoons vliegtuig voor 6 cent p r KM. te huur aanbiedt. Deze eerste luchttaxi-onderneming is gevestigd te Kingston (Engeland) Van Bernadette en T hour et Getuige zet uiteen, waarom hy een aantal communistische ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c p. regel; idem op pag. één 55 cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 Pr Charles Ulm verbetert het record van Kingsford Smith Barones Nostitz-Wallwitz (midden), een *icht van Rijkepresident Von Hindenburg, hield te Londen een rede over den Oeneraal-Veldmaarschalk s - ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. U tusschen Japan en overeenstemming Z(jn t s M. 88 Ier M ut (United Press) de ir. fl. 760 zijn M Naar China? Stand op Vrijdag 1 uur nan.; 753 Vorige stand. 7J4 BKRLIJN, 10 Oct. (V.D.) Naar wü vernemen, heeft de Rüksregeering de officieele kennisge ving gezonden aan den secretaris-generaal van den Volkenbond, waarbij Duitschland verklaart uit den Volkenbond te treden. Japanseh schip nabij Kobe gezonken; over het lot der opvarenden verkeert men in het on zekere. Z.H. de Paus beeft de katholieke werkloozen. die per rijwiel naar Rome zijn getrokken, in audiëntie ontvangen. Spanning in Frankrijks binnenlandache politiek. Groot aantal Duitsche ingenieurs moet voor IS Nor. a-s. Rusland verlaten hebben. o De motie-Kuper» in de Tweede Kamer ver worpen. aar ge le straf de het e Lan in het zouden jeiprot Ing kt in por de be ult te op ng en .31 ■m ar ge ren en gulden Haar- ge zee mt. 246 hg jon- se nlet- 4- met I in zijn nsdag- i dezen op den' I werd, ie ach- wisten NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD n- G, 5» ji lt, id. 15. >5. 78 Ut ir. d. -er wilde aandam- >and met e haken- streken, werkers- Het «rs ve en rr. m Voortzetting Rijksdagproces te Berlijn. Bet schrijven van kardinaal Bertram, sorgen voor het Katholieke leven in Duitsch land. BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS, Par kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Mot geïllustreerd Zondagsblad f 0 60 hooger Dagblad uitgegeven door do N V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Katholieke Bouw vakorganisatie aanvaardt de nieuwe C.A.O. Vers'ag omtrent het wetsontwerp tot wijziging der Crlsis-invoerweL Huldiging van Mgr. Dr. B. J. Eras te *s Her- togenbosch. Het Weertiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin^ .fiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiH ST. PAUL (Minnesota). 19 Oct. De lana- lljk over de^ Duitsche grens te worden gebracht, bouwbond in Minnesota. Iowa, Wlscenstn. North Dakota en South-Dakota heeft gestemd voor staking, welke Zaterdagmiddag zal beginnen. Hiermee wil de bond kracht bijzetten aan zijn eisch, dat de Nlra een arbeidscode voor den landbouw zal invoeren. In het bijzonder wordt geprotesteerd tegen de lage prijzen der land bouwproducten. Hoeveel boeren aan de staking zullen deel nemen, is nog niet bekend. BERLIJN, 19 Oct. Minister-president Goe ring heeft vandaag, in de uitoefening van de hem door den Rükskanseller overgedragen be voegdheden van Rüksstadhouder, den nieuwen bisschop var. Munster. Clemens August graaf van Oa'en ontvangen, om dezen den in bet rüksconcordaat vastgestelden eed van trouw voor het Rijk en het land Pruisen af te nemen. Vervolgens bood mirrtster-presldent Ooenng eén maaltijd aan. waaraan ook de vertegen woordiger van den nuntius. Mgr. dr. Colli, dee nam. LONDEN, 19 Oct. (WB) In een Interview, dat de bijzondere correspondent van de „Daily Mail” met Rükskanseller Hitler gisteravond heeft gehad, treffen we de volgende Interessante passages aan: De correspondent: Over het algemeen neemt men aan. dat Duitschland» bewapening veel verder is voortgeschreden dan officieel wordt toegegeven. Er woidt o.a. beweerd, dat de Duitsche regeerlng in Zweden, Nederland en an dere landen munitiefabrieken heeft, waarin groote voorraden oorlogsmateriaal liggen opge- siagen om bij ontstaan van oorlogsgevaar dade- Op vragen van Dimitrof antwoordt getuige, dat bü de bespreking van de SA-leiders de meening naar voren kwam, dat de brand in den Rijksdag het begin zou zijn van een op stand van communistische of marxistische zijde. Dat deze opstand niet doorging is slechts te danken aan het feit, dat wjj de leiders van deze partijen gearresteerd hebben. Dimitrof stelt dan voor Graaf Helldorf nog maals te hooren in verband met de politieke besprekingen. (De zitting duurt voort) stap der Tsjechische regeering bij het Vaticaan dat door Mgr. Cirlaci reeds volledig over de cam pagne tegen den H. Stoel en over de daartegen Ingebrachte protesten is ingelicht. Naar aanlei ding van een en ander heeft de „Germdnia" ver nomen, dat uit het feit, dat Mgr. Cirlaci tijden^ zjjn vacantle niet door een zaakgelastigde ver vangen zal worden, blijkt, dat de betrekkingen tusschen den H. Stoel en de Tsjechische regee ring feitelijk zjjn afgebroken en de officieele be vestiging daarvan eerlang tegemoet zal kunnen worden gezien. Mgr. Panico uit München zal alleen maar als beheerder van het archief der Praagsche nuntiatuur optreden. Het spreekt van zelf dat onder deze omstandigheden de elnde- indheld’- gadering op het i discus, ardiglng een deel >t uiting Mng als en voor üven. □gevolge tdrukke- tegen Washington ontkent, dat het Amerikaansche kabinét heeft beraadslaagd over erkenning van Sovjet-Rusland. PARIJS, 19 Oct. (V.D.) De Fransche Ka mer Is Donderdagmiddag bijeengekomen om te beraadslagen over een aantal wetsvoorstellen, die reeds in eerste lezing aangenomen zijn. Nadat het Daiadier gisteren gelukt is, de so cialisten te overtuigen van de ondoelmatigheid van de Invoering van een monopolie voor wa- penfabrieage. zagen de Ministers van Financiën en van Begrooting zich heden gedwongen pres sie uit te oefenen op de leden van hun eigen partij, om het artikel over de bijzondere belas ting op de pensioenen van oorlogsdeelnemers te doen aannemen. De financieele commissie heeft Intusschen bet financieele voorstel aangevuld door een ad ditioneel artikel, inhoudende, dat het Inkomen van buitenlandsche arbeiders In Frankrijk met 10% wordt belast. ooals men zich wellicht herinneren zal. deed zich bü de officieele Priblna-feesten te Neutra een voor de Tsjechische regee- ringsautoriteiten uitermate pünlük incident voor. De leider der Katholieke Slowaaksche Volkspartij, pastoor Hllnka, die naar een zekere mate van autonomie voor de Slowaken binnen I lük af gekomen voorstellen der regeering betref fende een ..modus vlvendi” niet zullen kunnen worden behandeld. Eerst zal de Tsjechische re geering waarborgen moeten geven, dat de ver tegenwoordigers van den H. Stoel door haar be handeld en beschermd zullen woi den overeen komstig hun positie en waardigheid. Weigert zij deze dan zullen de betrekkingen tusschen Praag en het Vaticaan niet worden hersteld. De schuld van heel dit onverkwikkelüke con flict moet op de allereerste plaats gezocht wor den bü de onbehouwen Tsjechische pers der re- geeringspartüen, welke nog op klompen in plaats van in diplomatieke lakschoenen blQkt te loepen. Maar ook de Tsjechische regeering zelve, die Mgr. Cirlaci geen genoegdoening heeft willen geven, gaat allerminst vrü uit. Hoe be- iachelük en onbillük de verwüten leger den Nuntius zün. als zou deze met de autonomis tische politiek der Slowaken Instemmen, blijkt heel duldelük uit hetgeen de H. Vader eenige dagen geleden tegen een gezelschap Kroaten en Slovenen uit Joego-Slavlë heeft gezegd. Het Vaticaan en zün vertegenwoordigers mengen zich nimmer In zuiver blnnenlandsche politieke aangelegenheden. Zij hebben dat noch in België, noch in Joego-Slavlë ooit gedaan en zullen dat In Tsjecho-Slowaküe ook niet doen. Zij komen alleen op voor de rechten en de vrijheid van de Kerk, van hare bedienaren en geloovigen. Dit is een taak en een plicht, welke zü zullen blü- ven vervullen allen politieken intriges en machi naties van hun tegenstanders ten spijt. dlgheid. wrlke uit Christus' Hart afkomstig Is en door de armenzorg der Apostelen op het episcopaat Is overgegaan. Ik herinner verder aan de zorg voor de katholieke jeugd in haar godsdienstige en cui- tureele opvoeding, In haar zedelüken adel. :n haar karakterschollng v$K>r de hoogere opga ven van het leven. Haar op te voeden tot ae volle rüpheid van Christus, welke hoogheilige plicht van het episcopaat! En verder noem ik de onontbeerlüke bewe- glngsvrüneid der katholieke per». Door alle landen k' Inken de begeesterende oproepen van onzen H. Vader Paus Pius XI, waarin de ka tholieke pers wordt beschouwd als buitenmat* waardevolle en onontbeerlüke hulpkracht In de leeraarstaak der Kerk, in de verdediging van Christus’ Rijk op aarde, als school in den dienst der christelüke vorming en volksopvoeding. Nog vele andere zorgen en vraagstukken uit den jongsten tijd, met name de opgaven van het leekenaposto'aat. wachten op een openlijke uitspraak der bisschoppen, welke te gelegener tüd zal worden gepubliceerd. HUter: Deze opvatting is belachelijk. Ten eerste, waar zün dan de fabrieken in Zweden, Nederland en andere landen waar wü munitie in voorraad hebben. Onze rijenden in het bui tenland brengen de nauwkeurigste berichten over alles, wat in Duitschland. naar hun be weren, zou zün gebeurd. Het moet toch voor hen een kleinigheid zün eindelük eens te vertellen, welke fabrieken wü in Nederland verworven hebben en welke in Zweden voor zoover ik weet rtgeeren in Zweden en Nederland geen natio- naal-soclalisten. Het zou toch den vlndingrüken persbureaus niet moeilijk vallen, uit te zoeken in welke Nederiandsche of Zweedsche fabriek voor Duitschland munitie wordt vervaardigd, en in voorraad gehouden, want het moeten dan toch vrü groote magazijnen zün. LONDEN, 19 Oct. (V.D.) Charles Ulm Is heden te Derby in West-Australlë geland. De reis van Engeland naar Australië heeft hü vol bracht In zes dagen, zeventien uur en 45 mi nuten, waardoor hü het record, dat Kingsford Smith acht dagen geleden vestigde, met 11 uur verbeterd heeft. Deze laatste behoudt echter het record voor solovlucht, daar Ulm drie met gezellen aan boord had. MILAAN. 19 Oct. (V.D.) De „Popolo d’ltalia" publiceert een klaarblükelük van hoogerhand geïnspireerd hoofdartikel onder den titel: „Ver handeling over Otto”, waarin op mln of meer Irorflschen toon wordt gezegd, dat men wist, dat Otto van Habsburg aan verschillende gemeen ten in Tirol, die hem tot eereburger hadden be noemd. brieven heeft gezonden, waarin hü zich tegenstander van het fascisme had verklaard en de teruggave van de provincie Bozen (Bolzano) aan Oostenrijk had geëischt. Zaterdag jJ. heb ben de leiders der legitlmistlsche beweging in Oostenrijk, Otto Gunther en Gustav Wolft, aan de buitenlandsche pers te Weenen mededeeling van hun bedoelingen gedaan. Italië is niet voor nemens deze verklaring zwügend te aanvaar den. Al wordt het Oostenrijksche legltlmlsme. dat tot nog toe geen kans heeft gezien, een en kelen afgevaardigde in het iiarlement te krügen. niet overschat, toch zou het een verkeerde tac tiek zün er in het geheel geen rekening mede te houden. Dat overste Wolff bü deze gelegen heid heeft verklaard dat Otto tegen het fascis me is, laat Italië volkomen koud. Hü moest geen Otto. moest geen Habsburger zijp, om in staat te zün het facisne zelfs maar te begrijpen. Het fascisme is een zoodanige macht, iets zoo nieuws, dat het beperkt denkvermogen van een overblüfsel van het verleden het niet kan be vatten. Maar zelfs met de antipathie van Otto zal het fascisme zün weg gaan, ook In Oosten rijk. En als overste Wolff heeft beweerd, dat Indien Otto von Habsburg met Maria van Sa- voye zal huwen. Italië de provincie Bozen aan Oostenrijk zal teruggeven, dan kan slechts ge antwoord worden, dat men van een dergelük huwelijksplan niets weet, doch wel weet, dat deze hypothese volkomen absurd is. Zuld-Tlrol, dat geografisch en historisch een zuiver Itali- aansche provincie Is binnen de grenzen, die God Italië heeft geschonken, blüft Itallaansch en Wolff’s beweringen komen uit het rük der be- lachelüke fantasie. Het fascistische Italië blüft aan den Brenner, op welks top het motto der Romelnsche legioenen staat: „Hic monebimus optime”. NEW YORK, 19 Oct (Reuter). Het heden ochtend gemelde Invoerverbod van spiritualiën zal van kracht blüven. totdat de drankwetten definitief zün afgeschaft. Hierdoor krügen de Amerikaansche fabrikanten gelegenheid hun groote .voorraden van de hand te doen. Offici eel is dit de reden van het invoer-verbod doch in sommige kringen is men van oordeel, nat de regeering hoopt, hierdoor een gunstig handels- verdrag te kunnen afsluiten met de Europeesche staten, die extra Invoerrechten beften op Ame rikaansche waren. ROME, 19 Oct. (Reuter.) Hedenochtend een openbaar consistorie gehouden voor de heiligverklaring van de Gelukzaligen Berna dette Soubrious en Jeanne Thouret. bet Tsjecho-Slcwaaksche staatsverband streeft, was voor dit herdenkingsfeest niet als spreker uitgenoodlgd. Zün aanhangers droegen hem ech ter op de schouders de feestvergadering binnen en vóór de aldus overrompelde staatsautoritei- ten van hun verbazing en ontsteltenis waren bekomen, hield hü een geestdriftige redevoering en gaf daarna het woord aan de mlnisterieele programma-sprekers. In deze zeker niet geheel van humor ontbloote gebeurtenis vond de Tsjechische pers aanleiding den Pauselüken Nuntius te Praag. Mgr. Cirlaci, verdacht te ma ken als zou deze de autonomistische politiek der Slowaaksche Volkspartü billüken. Het hoofdor gaan van de leidende Tsjechische regeerlngs- partü „Venkow” ging in zün ergernis zelfs zoo ver te beweren, dat Mgr. Cirlaci met pastoor Hllnka de opzienbarende autenomisten-betoo- ging te Neutra zou hebben afgesproken, en voeg de daar nog eenige onaangenaamheden aan het adres van bet Vaticaan aan toe. Zooals vanzelf spreekt, eischte Mgr. Cirlaci openlijke terug name van deze valsche beschuldigingen. Eerst toen hü geen officieele genoegdoening kon krü gen voor de ongemotiveerde beleedlglngen hem aangedaan, zag hü zich genoodzaakt zün waar digheid al» vertegenwoordiger van den H. Va der en Deken van het „corps diplomatique" zelf te verdedigen. Hü deed dit door middel van een misschien niet zeer diplomatiek, maar tn leder geval aan duidelükheid en oprechtheid niets ie wenschen overlatend schrüven aan pastoor Hllnka, waarin hü zich bitter beklaagde over de behandeling, welke hü te Praag moest ver duren. Deze brief werd als nieuwe brandstof ge bruikt voor de verhitting der Tsjechische ge moederen. Men verlangde, dat het Vaticaan Mgr. Cirlaci terug zou reepen om verslag uit te brengen. Op deze wüze hoopte men den Nun tius kwüt te raken zonder de betrekkingen met het Vaticaan af te breken. Als getuigen zouden heden gehoord worden politie-president Heines en graaf Helldorf, als mede luitenant Schulz. Bü het begin van de zitting deelt de voor zitter evenwel mede, dat hü telegrafisch be richt heeft ontvangen van Heines, dat deze tot het eind van deze maand in Italië is opgehou den, zoodat hü heden niet kan verschünen. Als eerste getuige op de rol der getuigen staat Graaf Helldorf, met eenige andere getui gen. die zün verblüfplaats op den dag van den brand moeten bevestigen. Ook luitenant Schulz en zün echtgenoote zul len heden verschünen. Verder zullen nog gehoord worden Stadtrat Ahrens en de directeur van den Rijksdag, Ge- helmrat Galle. Als eerste getuige wordt dan gehoord de eigenaar van het hotel „Haus Oberschlesien" te Gleisitz, Joseph Bonn, bü wien Heines van 25 tot 28 Februari heeft gelogeerd. Getuige toont het gastenboek. Op den 27sten hield Heines 's avonds een rede in „Der neuen Welt”. Tüdens zün afwe zigheid gaf de radio het bericht, dat de Rijks dag in brand stond. Toen de aanwezigen hierover nog stonden te praten keertje Heines In het hotel terug. Getuige overhandigt thans het gerecht een Glelsltzer krant van 28 Februari, waarin een groote foto staat van Heines, sprekend op de vergadering, welke 27 Februari werd gehouden. Dr. Sack vraagt dan waar Heines den 2ftsten Februari is geweest. Er wordt namelük beweerd, dat hü toen te Berlün was voor de .Generale repetitie” van de brandstichting. Getuige verklaart, dat Heines toen bü een S A.-opmarsch op den Adolf Hltlerplatz was. zooals ook uit de kranten blükt. Vervolgens wordt graaf Helldorf gehoord. Deze getuige verklaart, dat hü op den avond van den brand tot 7 uur ’s avonds op zün bu reau heeft gewerkt. Daarna Is hü met professor von Arnlm, den toenmallgen stafchef van de 8. A.-groep Berlün-Potsdam. naar het restau rant Kllngert in de Oranienstrasse gereden Toen de heeren hier zaten te eten werd hun telefonisch de brand medegedeeld. Omstreeks tien uur kreeg getuige het be richt, dat hü niet naar het Rüksdag-gebouw behoefde te komen. Tegen elf uur is hü toen naar de Hegemann- strasse gegaan voor een bespreking met de onder-aanvoerders van de 8. A., waarin brand in den Rüksdag besproken werd. Den volgenden dag werd daarop op bevel van getuige een aantal K. P. D. en 8. P. D partü-leiders gearresteerd. Voorzitter: Ik moet u thans nog vragen of u bü den brand betrokken bent geweest. Getuige: Het spreekt vanzelf, dat dit geheel uit de lucht gegrepen is. Voorzitter: U verklaart dit onder eede? Getuige: Ja. Dr. Sack: Bent u Zondag in de onderaard- sche gang geweest met een colonne, waarin u als tweede en van der Lubbe als vüfde of zesde liep? Getuige: Neen. Dr. Sack- Kent u Van der Lubbe? Getuige: Neen. Dr. Sack; Hebt u den tegenwoordigen groeps leider Ernst geen bevel gegeven zich omstreeks negen uur In de nabüheid van den Rüksdag te bevinden, met zün motorrijders, teneinde onmlddel'ük alarm te maken? Getuige: Neen. Torgler: Hebt u het bevel tot arrestatie van de communistische en socialistische partü-lei- ders gegeven in uw ambts-functie, of als leider van de S.A.? Getuige graaf Helldorf: Ik heb dit bevel op eigen verantwoording gegeven. Als groepslei der van de SA in Berlün. was ik mijns inziens gerechtigd de vüanden van onzen staat te ar- resteeren, vooral nu wü allen van oordeel wa- i ren, dat de daders bekend waren. De advocaten van het Hei'lg Consistorie. Guasco en Sacconl, hielden een plelSooi voor de heiligverklaring, terwijl Z. H. de Paus lies antwoorden door Mgr. Baccl. In November vindt een half-openbaar con sistorie naar aanleiding van dit helllgverkla- ringsproces plaats. BERLIJN, 20 Oct. Vandaag Is het een belangrijke dag voor het proces inzake de brandstichting in den Rüksdag. De publieke tribune is geheel gevuld en ook de pers-trlbune kent geen open plaatsen meer. -j-"^ e desbetreffende nota werd door de Praag- J sche regeering reeds in September ver zonden. Vanaf dat oogenblik begon de pers der Tsjechische regeerlngspartüen lederen dag opnieuw berichten te lanceeren, als zeu de Nuntius reeds zün teruggeroepen en naar Rome zün vertrokken, aldus als feit suggereerend, wat in werkelükheld alleen maar kon gebeuren. Indien het Vaticaan dit wenschte Het Vaticaan wenschte echter blükbaar niet toe te geven aan den door deze campagne ontstanen druk. Nog al tijd resideert Mgr. Cirlaci in Praag en heeft om misverstand te voorkomen laten verklaren, dat hü nog In October zooals gewoonlük zün gebrulkelüke vacantle zal nemen. Door deze verklaring heeft hü willen voorkomen, dat men zün vacantle zou uitspelen als een definitief vertrek. De Tsjechische pers evenwel zette haar In sinuaties voort en berichtte, dat de Nuntius be- slist voöf den 28en October, den datum van het nationale feest, het land zou verlaten en op gevolgd zou worden door Mgr. Ritter uit Mün chen. Bovendien deelde zü mede, dat de Tsje chische regeering haar voorstellen betreffende den „modus vlvendi" met de Katholieke Kerk, vooral betreffende de vaststelling der grenzen van de Slowaaksche diocesen tegenover Honga rije, geformuleerd had en dezer dagen naar Rome zou zenden. Deze „Hetze” werd door de Praagsche nuntiatuur beantwoord met de cate gorische mededeeling. dat Mgr. Cirlaci alleen maar doodgewoon op vacantle zou gaan en dat •r geen sprake van wis. dat hü door Mgr. Rit ter zou worden vervangen. Wel zal als elk jaar Mgr. Panico uit München overkomen .maar niet in de kwaliteit van zaakgelastigde. Dit bezoek houdt in geen enkel opzicht verband met den Aan he* reeds ten deele door ons vermelde schrüven van den kardinaal-aartsbisschop van Breslau, ter gelegenheid van zün terugkeer uit Rome gepubliceerd in de „Germania", ontlee- nen wü nog het volgende: Na uiteengezet te hebben, dat- de houding van het Duitsche episcopaat tegenover het staatsleven steeds uitsluitend was bepaald door godsdienstige motieven onder handhaving der onveranderlüke beginselen van het Goddelük recht, wijst kardinaal Bertram er op. dat de Duitsche bisschoppen voor een menigte opga ven staan, welker gelukkige oplossing van bui tengewone beteekenis is voor het katholieke leven In Duitschland. Zoo de bescherming van de levensmogelük- heid en ongestoorde actie der Katholieke orga nisaties wier geheele arbeid door allen kan worden gadegeslagen, getuigenis afleggend van den zegen, welke van haar over het volksleven is uitgegaan. Groot is onze zorg Voor de vrüheld van lief dadigheid van het katho’ieke volk, zonder wei- ke een der edelste bloesems van het katholieke leven verdort, een van de heiligste opgaven der bisschoppen ónmogelijk zou worden ge maakt: de opgave van alomvattende llefda- telüke tot Noord-Oostelüken wind, ne- velig tot half bewolkt, weinig of geenS regen, weinig verandering in tempera- tuur. Hoogste stand: 780.1.te Hernösand. Laagste stand: 749.8 te Brest. Zon op 6.35 onder 4.54 - Licht op 5.24 ÊE 25 October E. K. In zake den Poolschen corridor zeide Hitler, dat niemand er aan denkt over deze kwestie met Polen een oorlog aan te gaan. Hü hoopt dat in de toekomst een voor beide partijen aanvaardbare oplossing gevonden zal worden De verslaggever vroeg verder, op welke wijze Duitschland expansie zal zoeken. Is het weer verkrijgen van koloniën een doelstelling der regeering? Hitler antwoordde: Wü zün er van overtuigd net zoo bekwaam te zün om een kolonie te besturen ”n te organlseeren als andere volke ren. Al deze problemen-kwesties zün echter geen problemen, die den vrede kunnen ver storen. daar zü door midden van onderhande- lingen kunnen worden opgelost. De verslaggever vroeg verder wat Hitler van het herstel der monarchie denkt. Hitler antwoordde, dat de regeering, die thans in Duitschland aan het bewind is, noen voor de monarchie, noch voor de republiek arbeidt, doch uitsluitend voor het Duitsche volk. Verder zeide Hitler, dat hü rich uitsluitend van wettige middelen zal bedienen. In zake de verdragen zei de kanselier, dat Duitschland de verplichtingen zal nakomen die het is aangegaan. Uitvoerig maakte HlUer daarna ten slotte gewag van de bekende plan nen om in den winter de werkloosheid te be strijden. f te, M

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 13