Prikkeldraad H Bombardement uit de lucht 4 De bekende weg □ke. Werkloosheid handelspolitiek en Het verpleegsters kapje ern I GEEN PRAEADVIEZEN WINTERSWIJK ALS GE VECHTSTERREIN f,ANTI-CLERICALISMEtf VRIJDAG 20 OCTOBER HET FEEST VAN DEN DVITSCHEN HANDARBEID Verbeelding Misleidende uniformen politiek Een structuurcrisis KINDEREN VAN ONS VOLK Prae-adviu prof. Mee» Het weer op Zondag Een haard te Nijmegen? Audiëntie Aartsbisschop Prae-advies dr. Kortenhorst Eerste proefneming Hulp in den nood KATH. JONGENS-CENTRALE Luchtalarm Examen M. O. akte K Bescherming van burgers door burgers by gasaanvallen Benoeming van plaatselyke directeuren Beeld der verwoesting stippen verdwijnen even, komen Het weer blyft waarschynlyk mooi. Geringe kans op storing Bommen by avond Prof. Mees bepleit aanpassing der productiekosten; dr. Korten horst actieve handels- i .ij The public eve wijkverpleegsters gaan thans zoo goed als geen export 9 Mevrouw J. M. Sterck—Proot schrift ons: et jongste offlcleele verbod van uni form dragen brengt als van zelf naar voren een uniformdragen door vrouwen, dat In ons land tot heel wat Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Maandag en Donder dag audiëntie verleenen. In het Admiraalspaleis te Berlijn werd een voorstelling gegeven onder den titel „De handarbeid in woord en lied", zulks ter gelegenheid van het feest van den Duitschen handarbeid De rest van de wereld verlangt de vrije wer king van vraag en aanbod, de vrije prijsvorming en den vrijhandel nu eenmaal niet. Daarnaar zullen wij ons hebben te richten. dam (H. Franc. burg OFM.; te Hello: RD. J. n loten en. - la lisjes ia I - Vervolgens wordt de crisispolltlek der regee- ring besproken, met haar systeem van maat regelen om. met toelating der vrije prijsvorming, de markt voor agrarische producten te steunen. Des politiek, die extensiveering der bodemcul- tuur medebrengt, zal het aantal der werkloo- zen op het platteland zeer seker vergrooten. Daartegenover staat, dat aan de belangen der industrieele bevolking ternauwernood aandacht wordt geschonken. Dr. Kortenhorst beschrijft dan hoe ook in de buttenlandsche politiek, waarin Nederland tot het einde toe aan den vrijhandel heeft vast gehouden zich thans een wijziging voltrekt, welke om. beheerscht wordt naar bet steeds sterker wordend streven naar autarkie in Dultschland ..Wanneer de reciprodteltsgedach- te In de practjjk zal zijn doorgewerkt, en ban der meestbegunstlging definitief is gebro ken, liggen tal van mogelijkheden voor het grij pen: Rusland. Zuid-Amerika, Spanje en zooveel andere landen meer." Het zal zaak zijn, de economische structuur van ons volk te ver anderen. Ten aanzien van de rationalisatie als middel om de productiekosten te verlagen merkt de Wageningsche hoogleeraar op, dat het beter is in tijden van depre'sle het geheele personeel tegen lager loon aan het werk te houden dan slechts een deel ervan tegen hoog loon ten koste van een ander deel dat werkloos wordt. De nationale vereenlglng tegen de Werkloos heid zal in een Zaterdag as te Amsterdam te houden vergadering de vraag bespreken ..Welke le&'en moeten ter voorkoming van werkloos heid getrokken worden uit de wijzigingen welke tengevolge van de oeconomlsch-politieke maat regelen van verschillende staten, in het inter nationaal ruilverkeer van Nederland ingetre den zijn?" De prae-adviezen, voor deze vergadering uit gebracht zjjn van de hand van prof. dr. W. C Mees, hoogleeraar te Wageningen en van dr- L. O. Kortenhorst, secretaris van de Alg. R. K. Werkgeversvereenlging te 's Gravenhage en ge publiceerd in het Tijdschrift van den Neder- landschen Werkloosheldsraad Er blijft in die omstandigheden, aldus beslist dr. Kortenhorst zijn prae-advles. niets anders over dan voorlooplg in de eerste plaats te let ten op de eigen Nederlandsche markt- Dese dwangpositie is verre van aangenaam, doch het is een kwestie van zijn of nlet-zUn. Op de basis eener nationale economie kunnen later weer pogingen gedaan worden om te komen tot een vrijer handelsverkeer met sommige landen. Doch we kunnen de tegenwoordige overgangs periode niet doorkomen zonder ons te richten naar het autarkisch stelsel dat In de ons om ringende landen wordt nagestreefd qevierd - r«a ir Ha»» boeek. De prae-adviseur dringt aan op een wettelijk voorschrift, krachtens hetwelk alle geldvorderingen (dus ook de loonen) steeds zullen moe ten worden afgedaan met zooveel geldeenheden als overeenkomen met de oorspronkelijke koopkracht van het in de overeenkomst uitge drukte bedrag. Bij verandering in de waarde van het geld zullen zjj dus steeds moeten worden herleid in dier voege, dat zij een vaste koopkracht bljjven vertegenwoordi gen. De drie weer terug, recht op het station aan. Een bom valt, gevuld met mosterdgas, midden op bet Stationsplein, en maakt twee slachtoffers. Ja werkelijk, ze lagen daar, languit geveld straatkeien, bespat met de bruine (De geur van mosterd werd door verflucht overheerscht). Een huis stort in (er ontstaat althans op wreedzame wijze een steen hoop)! er ontstaan eenlge branden (gelukkig alleen maar in takkebossen) De straat en eenl ge huizen zijn door mosterdgas besmet. Een waterleiding spuit zijn water bruisend boven het plaveisel uit. Winterswijk is een beeld der verwoesting. In verband met den vredestoestand wordt dit alles belangstellend door de menigte bekeken, opgeteekend. gefotografeerd en gefiflmd. Voor al de beide lijken waren favoriet. over de vloeistof. Winterswijk blijft echter op zjjn hoede en houdt alle lichten gedoofd. Het wordt stikdonker in het plaatsje. De vfjandelljke vliegers zul len moeite Rebben zich te orlënteeren. Maar Intusschen wordt de luchtbeschermingsdienst mobiel. Maréchaussée rent door de straten. Iemand zet een gasmasker op. (Een filmope rateur rent er op af: doet u dat nog eens opnieuw. Het feit wordt gefilmd). Dan ver schijnen er een heele massa maskersnulten de brandweer schroeft slangen aan en spuit de besmette plaatsen af. Bordjes verschijnen: Mosterdgas, streng verboden toegang. Een dok ter, met personeel, allen gemaskerd. bezoekt zijn patiënten. De ambulance rijdt aan. Overal komt men in de weer. De Ingestorte hulzen worden opgeruimd. Chloorkalk verspreidt een hyglenischen.doch zeer onhebbelljken stand. De branden worden door de brandweer bespoten, doch niet gebluscht dan na het bezoek van den Minister van Defensie. Deze probeert een gasvrije loopgraaf. Dan luidt de brandklok. Dat is ditmaal eens een goed teeken: „luchtalarm geëindigd." En al spoedig volgt het sein: „luchtgevaar gewe ken." Het nut van de oefening Is daarmee niet be twist. Ongetwijfeld was het een leerzame dag voor de betrokken diensten. De oefening was niet direct Instrueerend voor de toeziende bevolking. Doch dezen doen al thans de zekerheid op, dat in geval van lucht aanvallen georganiseerd moet worden opgetre den. Dit zal er veel toe bijdragen een paniek te voorkomen Alle verschrikkelijke schilderin gen van luchtaanvallen stichten minder nut dan een goede les, hoe men er zich voor moet bergen. Na de eerste proef te Winterswijk zul len alle gemeenten tot die les moeten be sluiten. Onder de autoriteiten en genoodlgden merk ten we o. m. op: Zijne Excellentie den Minis ter van Defensie; een vertegenwoordiger van het Departement van Binnen! Zaken; den Ter- ritorialen Bevelhebber in Overijssel en Gelder land; den Territorialen Bevelhebber in Fries land; den Commissaris der Koningin in Gel derland; Divlsie-Kommandanten der Konink lijke Maréchaussee en der Rijks-Veld wacht Leden der Commissie voor Interdep. Luchtbe schermingsdienst: Officieren van het Departe ment van Defensie en van de Luchtmacht; den Commissaris van Politie van Breda: Burge meesters van verschillende Gemeenten: Hoof den en waamemend-Hoofden van Luchtbe schermingsdiensten uit de Gemeenten; het Ge meentebestuur van Winterswijk, vertegenwoor digd door den Burgemeester. Bosma. en de belde Wethouders: Bent en Van Dam. en den Gemeente-Becretaris M. Wierenga. Het Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst te Winters wijk. J. L. O. de Koster, bijgestaan door den Inspecteur van Polltie H. Feberwee. den Com mies le klasse ter Gemeente-Becretaris. G. We ver, en het waarnemend Hoofd van den dienst F. Hoogeveen. Boekhouder van Gemeente werken. De eerstgenoemde prae-adviseur begint met er op te wijzen, dat de wijzigingen, waarvan in de te behandelen vraag gesproken wordt, steeds belemmeringen zijn, die voor ons land, walks industrie voor een groot deel op export is aangewezen een toeneming der werkloosheid ten gevolge hebben Daar voor een klein land als het onze, dicht bevolkt en arm aan delf stoffen. autarkie volslagen ónmogelijk Is, moe ten wij tegen eiken prijs onzen export handha ven Ten aanzien van de mogelijkheden hiertoe behoeft men niet al te pessimistisch te zijn, want de groote daling welke onze exportcijfers in de laatste jaren te zien hebben gegeven, zijn ten deele ook het gevolg van de enorme daling der prijzen, zoodat de hoeveelheid van het ge ëxporteerde niet direct uit die cijfers valt af te lezen. Dat onze (Wiskunde.) Geslaagd de heer J. Kalmijn, te Utrecht. In beginsel is prof. Mees tegen een stelsel van Invoerrechten, daar deze geenszins de strekking hebben de belemmeringen, door het buitenland aan onzen handel in den weg ge legd, op te heffen. Tegen al of niet verkapte exportpremies van het buitenland, zooals bv. thans door Dultschland worden uitgekeerd, zou hU echter een compenseerend Invoerrecht ge steld willen zien. 1 In „de Nederlander”, onder hoofdredactie van oud-mlnlster de Geer, wordt door dezen alleszins bevoegden schrijver, tegenover nazl-deskundlgen die zich beklagen, dat men hier te lande niet aan conversie van staatsleeningen denkt, uiteengezet, dat er in de laatste vier jaren in ons land tal van converslaleeningen geplaatst zijn. Hieraan wordt de opmerkig vastgeknoopt, dat he laas de voorwaarde voor die leeningen niet zoo gunstig konden zijn als in Engeland, wat zijn oorzaak vond in verschillende daar aanwezige omstandigheden. De Maasbode zou nu die omstandigheden gaarne door den zoo bekwamen collega van j)e Ned.” besproken willen zien. Dat is nu een vragen naar den bekenden weg, want deze omstandigheden zijn toch meer dan voldoende bekend, terwijl men in Rotterdam ook zeer goed weet, dat de oud- minister van Financiën er het moeiUJkst van allen over kan spreken, in verband met de onderhandelingen die hij heeft moeten voeren met de banken. In Engeland en Brazilië heeft men de eonversieleenlngen kunnen uitgeven tegen een rentetype dat ver beneden het normale lag De oorzaak daarvan was in d.e eerste plaats dat het land het plaatsen van de con- versieleeningen zag als een nationale daad, zooals hier te lande de eerste leening in 1914 ter bestrijding van de mobilisatie-uit- gaven. De banken en daar komt *t voor namelijk op aan verleenden hun volle medewerking, ’n medewerking die hier te lande toen men er aan dacht leeningen te plaatsen tegen een zeer laag rentetype van b.v. 25 procent, zooals in Engeland, nog al wat te wenschen heeft overgelaten, als wij tenminste goed zijn ingelicht. Iedereen die er toe in staat was wenschte een obligatie te koopen. want, dat was een nationale daad. De eene zweepte den ander op, zoo dat degene die zich er aan onttrok, als een onwaardige, als een vijand van het land beschouwd werd. Van deze bijzondere omstandigheden is tot hiertoe niets te bemerken. De banken en de groote leidende financieele organen zwegen, in plaats van ons volk tot een der gelljke mooie en groote nationale daad aan te sporen. Integendeel als er een procent meer te halen was, al was dan de belegging nog zoo riskant, dan werden de beleggers er door de banken toe aangezet. Dat alles weet „De Maasbode” even goed als wij en daarom verwondert het ons, dat de redactie dat zelf niet wil schrijven maar een oud-minister er toe uitnoodlgt; - tenzij het haar duidelijk begint te worden, dat zij met haar gezaghebbende stem op finantieel gebied mede schuldig is aan de hier niet aanwezige omstandigheden. misleiding en vaak ver van onschade- Hjke misleiding aanleiding geeft. Ik be doel het dragen van het verpleegsters kapje door soms totaal onbevoegden. Persoonlijk ben ik van zulk een dracht nooit meer slachtoffer, sinds ik kort voor den grooten oorlog een keukenmeisje we gens verregaande onzindelijkheid moest ontslaan en haar een groot jaar later met een verpleegstersuniform getooid, zag rond gaan onder de Belgische patiënten en sinds ais verpleegster haar leven voort zetten. Werkelijk zoo ergens, dan geldt hethier: het zijn niet allen koks, die lange messen dragen. Maar uit een kleine enquête bleek me hoe nog altijd een groot procent van verpleging-behoevenden onkundig is van het feit, dat gediplomeerde verpleegsters voor ieder te herkennen zijn aan de broche door de wet haar toegestaan, waarop in duidelijke letters de woorden: Ziekenver pleging Wet, en bij kraamdiploma een ooievaar op het zilveren kruis en relief. Indien die kennis meer ware doorge drongen, dan zou het bijvoorbeeld niet voorkomen, dat een „verpleegster” zich bij advertentie aanbiedt en dan mogelijk wel een flinke hulp Is In huisgezinnen en In richtingen met zwakken en ouden; maar als het op zieken- en ziektenbehandelen aankomt gevaarlijk onkundig blijkt. Dan zou het ook niet voorkomen, dat een aan staande moeder zich door „recomman datie” van vriendinnen of kennissen van een „zuster” verzekert, die noch kraam verpleegster noch kraamverzorgster is, zoodat van onbevoegde hulp kraamvrouw en zuigeling vaak dupe worden. Doktoren hebben van deze misstanden soms echt ontstellende dossiers. En met allen verschuldigden eerbied voor het geestelijk kleed en erkenning van de groote geestelijke waarde onzer verplegen de religieusen moest het ook niet mogelijk zijn dat nog altijd zoovele ongedlplomeer- den onder haar als wijkzuster soms zelfs offlcleele aanstellingen krijgen, tenzij dan jarenlange ondervinding op verschillende ziekenzalen het diploma compenseert. Ik weet echter dat de geestelijke'zusters voor haar Inrichtingen volleerde krachten te kort komen; maar dit mag nog geen reden zijn dat bijvoorbeeld zelfs zusters uit de kloosterhuishouding na een tijdje afkijken en meehelpen op de zalen en in de wijken winst meer oplevert, is volgens prof. Mees te wijten aan het feit, dat de productiekosten niet gedaald z*n in evenredigheid met de prijzen op /ie wereldmarkt. Een van de twee is dus noodzakelijk: herstel der prijzen of verlaging der productiekosten. Daar de prae-adviseur tegen inflatie gekant is, acht hU den laatstgenoemden weg den juisten. Daar ook de prijzen der grondstoffen sterk ge daald zjjn. komen voor verlaging nog slechts in aanmerking de vaste loonen en de renten en aflossingen welke op geleende kapitalen betaald moeten worden. Om hiertoe, en daardoor tot een herstel der welvaart te komen, geeft prof Mees een middel aan. dat door hem reeds her haaldelijk bepleit is, n.l. dat men het idee moet loslaten, dat iedere verbintenis moet worden gekweten met het aantal guldens dat destijds werd overeengekomen, omdat dit bjj veranderingen in de waarde van het geld tot schadelijke onbillijkheden leidt. Donderdagmiddag werd ons Winterswijk ook door zoon vliegeraanval besprengen. Om half drie kreeg de uitkijkpost er het bericht: .Jucht- gevaar aanwezig." Winterswijk kon echter rustig zijn, het was paraat. Niemand minder dan de Minister van Defensie met een stal van autoriteiten waakte over het stadje. Een uur te voren had hij de organisatie van den luchtbeschermingsdienst nog gecontroleerd. Te 14.40 kwam het radio-bericht„vljande- Hjke vliegtuigen bedreigen den Gelderachen Achterhoek." OnmlddelUjk werden de hulpdiensten gewaar schuwd en brand- en polltle-patroulUes uitge zonden. de duisternis maakt het de bescherming ook moellljker. Want men kan de vliegtuigen nu alleen maar fiooren. Het is een speciale kunst met twee reuzenooren het luchtruim af te lui steren. De waakzaamheid blijkt gemotiveerd: om 20.35 geeft de luisterpost bericht: „vijan- derlljk vliegtuig nadert Winterswijk." Terstond volgt het luchtalarm. Sirenen, uitrukken van patrouilles. Bommen vallen uit den hemel (de vijand had zich toch georiënteerd: zat boven in den toren en schoot prachtig roode vuur pijlen). Op verschillende plaatsen ontstond brand (in Bengaalsche potten». Twee hulzen aan weerszijden van de straat storten in. 2 Doo- den en 4 gewonden. De electrische geleidingen worden vernield. Er herhaald zich dezelfde hulpdienst als des middags alleen wordt spookachtig gewerkt met zaklantaarns. De bevolking werkt mee in het bevorderen der Egyptische duisternis: de etala ges zijn donker, de hulsksmerlampen zijn aan het oog onttrokken door gordijnen. Voor het overige neemt de bevolking het geval niet ern stig op. „In verband met den verdestuestand” wordt de vertooning opgevat als volksvermaak. De droevige mogelijkheden, die tot dergelljke oefeningen dwingen, nemen bij nadere beschou wing het humoristische van het geval weer weg. Het onwerkelijk karakter van al die ge ïmproviseerde rampen maakt zoo n oefening tot een komisch openluchttooneel, alleen op het eerste gezicht. -> Als de N. 8. B.'era ons aan dat van de N. 8. B. ontleend achten, dan moet ons program in hun oogen nog zoo kwaad niet zijn! Dan rijst de vraag, waarom er eigenlijk een N. 8. B. bestaat I De Kerk heeft onfeilbaar gezag over geloof en zeden. Men erkent het. Goed. Ze bewaart de schatten der genade in de Sacramenten. Goed. Maar verder? Als men de taal van sommigen leest, is het of de Kerk verder nauwelijks meer zou zijn dan een poel van verwording. Haar dienaren zouden de oorzaak zijn van de corruptie van het Christendom. ZU zouden de Europeesche jeugd afslachten. Zjj zouden een verzameling zijn van mediocriteiten, blinden, dwazen. Een aanzienlijk deel der geestelijkheid zou in ont binding zijn, het leven dooden van de jeugd. Het verwijt van hcogmoed en geestelijke steri liteit hebben zij zich moeten doen welgevallen. Dit alles en nog veel meer heeft men dur- ven schrijven namens den .Adel der catholieke Jeugd”. Als dat adel is. mochten wij hopen, dat teen studeerende tot dien stand behoort. Na- 1 mens de geheele universitaire gemeenschap zjj geprotesteerd tegen dit verguizen van onze pries ters, tegen dit werpen van slijk naar onze beste mannen. Naar mannen uit het geheele Room- •ehe volk, die in de jaren. waarin het leven nog *Ues belooft, afstand hebben gedaan van het geen met kosmisch geweld dan aantrekt. Naar mannen, die wat meer is hun beloften houden, God alleen weet in welk een strijd. Jaar in Jaar uit, voor dag en dauw het Offer breken in, hoe dikwijls leege kerken. Die om wille der gehoorzaamheid het schampere *°ord, dat ons leeken opluchting geven kan '"houden moeten. Die schamel en grootendeels •mgeëerd dcor het leven gaan. Die dagelijks in Oen biechtstoel als het ware hangen over ra- vtinen van ellende en gevaar, waaruit beelden rijten, die ons het leven lang achtervolgen *ouden. Die aldoor beloften hooren, die niet “vervulling gaan, en toch telkens weer hun •®**n spreken I Mijn God! Past het ons, leeken, zulke men noen. wier gebreken duizend-voud vergroot de 00t* »ljn, maar wier deugden wij bijna allen “''••en, na te roepen Indien hun pogingen niet ^•'middellijk slagen? Denkt men zichzelf van “m-gerlUkheld, benepenheid en mediocriteit te “myooén door in rollende woorden aan de besten °»der ons daarvan verwijt te maken? Durft men vm» anderen heiligheid te vorderen, zoolang men ••u niet den eersten stap in die richting heeft j Th /f en staat versteld, als men leest of 1^/1 hoort, vU voor enormiteiten propa gandisten voor de N. 8. B. durven de- blteeren. Dezer Vlekke 1 Alkmaar Bisschop Men moet echter niet leder aanbod van bul- tenlandsch goed beneden kostprijs als dumping beschouwen. Dumping is slechts aanwezig wanneer daarenboven in het land van herkomst zelf de prijzen door protectie hoog worden ge houden om den export beneden kostprijs te kun nen financieren of wanneer de exportprijzen kunstmatig verlaagd zijn door een staatsmono polie of door depreciatie der munteenheid. In deze gevallen zijn compenseerende invoerrech ten gewenscht. Deze menigte was er „in verband met den vredestoestand.” Onder dit motto verliezen mi litaire oefeningen wel .eens hun krijgshaftig aspect, en wijken gelukkig af van wat de mi litair „de werkelijkheid” pleegt te noemen. De ze oefening week af door een overmatige be langstelling, ook van de zijde der Winterswjj- kers. De menigte nu tuurde niet vergeefs naar de lucht. Want om drie uur verschenen drie stip jes aan den hemel. Geen halve minuut had men ze gezien, of een helsch lawaai breekt los uit alle Winterswljksche sirenen (hoe komen die dingen eigenlijk aan dien liefeljjken naam?) De uitkijkpost had dus den hoofdpost gewaar schuwd en deze had de fabrieken aan het gillen gezet. „Het internationaal protectionis me is minder de oorzaak van de in ternationale moeilijkheden dan wel het gevolg van dieper liggende struc tuurveranderingen. De mislukking van alle internationale pogingen om door middel van overleg en rede- neering tot meer vrijhandel te ge raken zijn alle gefaaldomdat de internationale vrijhandel voor een groot aantal staten in de periode van wederopbouw met zelfmoord gelijk zou staan.'* sprak de burgemeester van mr. Sedert de vorige week Is plotseling en on verwacht een groote verandering in de alge, meene luchtdrukverdeellng en weersgesteld heid gekomen, waarvan de gevolgen nog niet kunnen worden overzien. De vorige week trok ken zeer diepe stormdepressles in het Westen en Noordwesten voorbij, die veel invloed ten ongunste op de weersgesteldheid bij ons uit oefenden. Daarin is een groote verandering gekomen Eenerzljds zijn deze depressies plot seling zeer veel in beteekenis en activiteit verminderd, anderzijds heeft zich over N.O.- Europa een nieuw en krachtig gebied van hoo- gen druk ontwikkeld. De grens tusschen belde weergebieden liep Donderdag over de Weste- lljk^Sdeelen van de Noordzee. Over de Britsche Eilanden lag evenwel een langgerekte secun daire depressie, uitlooper van de in beteekenis afnemende en statlonnalr geworden depressie bij Ijsland. Deze secundaire bewoog zich, ondie per wordend, in Noordoostelijke richting. Over het algemeen la de weerztoestand daar door belangrijk verbeterd en iets minder on vast geworden. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de door de secundaire depressie veroorzaakte lichte storing tegen het einde der week sterk in beteekenis zal zijn verminderd. Dit beteekent. dat dan het gebied van hoogen druk bU ons den weerstoe- stand zal blijven beheerschen en dat wij dan nog mooi, rustig herfstweer hebben met zwakken wind uit Zuid-oostelljke richting, koude nachten met lichte nachtvorst, overdag vrij warm en in de avond-, nacht- en mor genuren mist. Nieuwe storingen zijn natuurlijk niet uitge sloten. maar zijn alleen te verwachten bij da ling van den barometer en bij bet verschijnen van wolkenbanken in het Westen of Noord westen. (Nadruk verboden). De secretaris der R. K. werkgeversvereenlging begint zijn prae-advles met aan te toonen. aan de hand van de urgentle-programs zoowel van de sociaal-democratische als van de R. K. partij, dat in de laatste Jaren een kentering heeft plaats gevonden in de publieke opinie aangaande de handelspolitiek Tegenover de bultenlandsche invoerbelemmerlngen wordt thans algemeen aangedrongen op reciprociteit en actieve handelspolitiek Zelfs mag men zich geen illusies vormen omtrent den tydelljken aard dezer maatregelen. I als zelfstandige optreden.. Het is in Nederland wel merkwaardig dat als iemand zonder onderwljsacte voor een klasse aan het werk wordt bevonden de H.H. Inspecteurs van het L.O. daarvan niet alleen rapport uitbrengen, maar bij herhaling zelfs de subsidie aan de school onttrokken dreigt te worden. Maar zeker zal leder het met mij eens zijn, dat er veel meer reden was omdat het aan te rich ten kwaad zelfs bulten verhouding grooter Is dat de H.H. Inspecteurs van de Volks gezondheid bij Wet gemachtigd werden geen onbevoegde wijkzusters» meer toe te laten. Dit alles klemt te meer, omdat in alle ziekenhuizen het opleiden van leerling- verpleegsters tot gediplomeerden een lang niet onvoordeellg onderdeel der exploita tie vormt. Hoogst onbillijk dus, dat de R.K. gediplomeerden na al haar kosten en werken zich dan later uitgesloten zien van de meeste wijken door ongedlplomeerden uit de kringen, waar zij werden opgeleid, en waar wel plaats gemaakt wordt voor Duitsche en Oostenrljksche religieusen, van wie geen enkele het diploma bezit volgens de Nederlandsche Wet-elschen. In dit op zicht komen wij katholieken bij de neu trale wijken vergeleken bepaald achterlijk voor den dag. Wat te erger Is nu vele ge diplomeerde R.K. leekenzusters in bepaald treurige omstandigheden verkeeren en ver schillenden van haar bij familieleden om steun en onderdak moeten gaan aanklop pen terwijl vele met speciale voorkeur voor wijkverpleging In een pas opgerichte wijk van haar inwoning zeker gaarne met een klein aanvangsalaris zouden, willen be ginnen. Zouden voor deze misstanden niet de volgende Invloedrijke vrouwen ten bate van haar zusters in de bres kunnen en willen springen? 1. De bestuursleden van het Wlt-Gele- Kruls, door alleen gediplomeerde zusters voor haar wijken aan te stellen. 2. De vrouwelijke Kamerleden door te Ijveren voor het bij Wet verbieden van het dragen van het verpleegsterskapje met lan gen afhangenden sluier door onbevoegden; voor het verplichtend zichtbaar dragen van het dlploma-insigne en het bij Wet weren van ongedlplomeerden als zelfstan dig optredende wijkzusters? In het vakblad der R.K. Ziekenverple ging is op dit alles wel reeds herhaald ge wezen, maar alleen door onze groote pers worden alle betrokkenen bij dit sociaal en volksbelang bereikt. m^tL.Ma?Jnen Oods naam a*nroepen, terwijl re*ele,Lvan Z«n dienst met voe- ven treedt? dulzendmaal neen! Als de Christe- ItUULmocht te gTCnde «aan. zal dat niet te wijten zijn aan hen, die als onze priesters zwoegen, maar aan die anderen, die met het hoofd het geloof aan de Voorzienigheid in de leiding van de Kerk verloren schijnen te hebben. dagen moesten wij den propagandist tot de orde roepen, omdat hij te had durven beweren, dat de j van Haarlem het nationaal-socia lisme niet strijdig met het katholicisme zou hebben genoemd. Van deze bewering, waarvan men wellicht hoopt, dat er tóch wel iets van zal blijven hangen, bleek natuurlijk geen woord waar. Maar, wat nood? Op een of meer enormiteiten, ook als zij min of meer het karakter van leugens, in leder geval van onwaarheden, gaan krijgen, komt het bij de N. 8. B.-propaganda niet aan. Zoo beeft een ander propagandist der bewe ging te Alkmaar staan verkondigen, dat het program van de R.K. Staatspartij ontleend was aan dat van de.... N. 8. BI De heeren schijnen ons eenigszins lijdende aanverbeelding. Hun beweging is nog piepjong in vergelijking met de RK. Staatspartij, welke terug kan wij zen op een staat van dienst, waarvan de N. 8. B.-propagandisten zich geen idee kunnen vor men: al die jaren, toen er in heinde en verre van een N. 8. B. niets, absoluut niets te be speuren was. heeft de Staatspartij gewerkt vol gens haar program. En nu zouden wij ons program, dat in zijn eigenlijke wezen toch zteeds hetzelfde bleef, aan dat van de N. 8. B. ontleend hebben! t Ia te zot om er nog één woord aan te ver spillen. Maar k propos: program Voor een stampvolle zaal ging Donderdag te 's-Hertogenbosch de zuidelijke première van het tooneelstuk „Kinderen van ons Volk" en .X>e Schoone Voleinding" in de bewerking van Kees Splerings en Cor Hermus. Na de pauze 's-Hertogenbosch. mr. F. v. Lanschot, den auteur en de twee bewerkers toe. Namens de bewoners van de stad overhan digde hU drie kransen en gaf bovendien den auteur als herinnering de Jeroen Bosch-me- daille ten geschenke. Aan mevr. Jetty van Dijk werd een bloemstuk aangeboden. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot directeur der K.J.C. te Heem stede (OJL.Vr. Hemelv R.D. a. Oeverhaus; te Loooduinen: RB. H. Westdljk; te Ouder kerk a/d. A.: RD. J. Langemeyer; te Amsler- Aas.): RI>. fr. L. Wllden- Ettlngen; te Den Haag van de Interparochieele St. Jo- seph Gezellen-leerlingen: RJ>. fr. A. Dolle, OFM. Y n den laatsten tijd hebben verschillende I hoogleeraren der Nljmeegsche Universi- telt zich met klem verzet tegen zekere bedendaagsche strevingen, welke men sa- menvat onder het vage, negatieve en gedeel telijk beslist onjuiste woord „antl-clerica- Usme". Het is de geestesgesteldheid, die hoofdzakelijk aan het woord kwam In een brochure, door Mgr. Diepen, bisschop van ’s Hertogenbosch veroordeeld. Men weet, dat de schrijver zich niet aan de bisschoppelijke voorwaarden onderwierp. Het schijnt, dat hU zich nochtans eenigen aanhang verwierf In kringen van studeerenden, vooral te Nij megen. Prof. Gerard Brom sprak over dit „antl-clerlcallsme” In zijn Dles-rede te Am sterdam. Prof. Tltus Brandsma zei er uit stekende dingen over bij de jongste recto- raatsoverdracht. Prof. E. G. J. v. d. Hey- den, de tegenwoordige rector-magnlficus, kant er zich tegen in het „Jaarboek der Sint Radboud-Stlchtlng” en zinspeelt duide lijk op de titels der bedoelde brochures en op de schrijfwijze van den veroordeelden auteur. In zjjn artikel lezen wij: Wat is luchtbeschermingsdienst? Misschien denken velen aan luchtafweerge schut, aan zoeklichten, aan een verwoed ge vecht tusschen den aanvaller in de lucht en de verdediger op den grond. De luchtbeschermingsdienst is veel vreedza mer en menschlievender van aard. Het is een bescherming van burgers door burgers tegen de gevolgen van een bombardement. Dus brandweer, ambulance, gasbescherming. Een tijdlang reeds leest men in de kranten van dergelljke oefeningen in het buitenland. Dultschland schijnt zijn bevolking tegen het luchtgevaar te willen oefenen en geeft daarvoor reeds veel aanschouwelijke voorstellingen. De meest uitgebreide oefening op dit gebied was wel de luchtaanval op Italië, die op last van Mussolini verleden Jaar was op touw ge zet. Toen Rome daarbij werd aangevallen door een heele luchtvloot, was de bevolking zoozeer in de manoeuvre Ingeschakeld, dat er geen le vende ziel op de straten te zien was, behalve de zwarthemden die er iets te doen hadden. De rest bevond zich binnen of in de gasvrije schuilplaatsen. Het ging daar „net echt." Op het stationsplein ttiurt een nieuwsgierige menigte de lucht af. Deze menigte bestaat grootendeels uit menschen met een blocnote in den zak of een fototoestel in de hand. Filmoperateurs beginnen een levendige werk zaamheid aan den dag te leggen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 17