Wijziging der Prikkeldraad cnsis-invoerwet D I Mgr. Dr. B. X Eras gehuldigd Waarom de N.S.B. niet? HET OVERLEG MET DE REGEERING ïER VRIJDAG 20 OCTOBER POLEN EERT DE CORDON-BENNETTAP1NNAARS I Brand in een schip De „Rietfontein” heeft vertraging Op de Kamer-agenda Opnieuw de overweg Auto door trein gegrepen PATER M. VAN CAMPEN t Een weldoener der armen MOORD TE ROTTERDAM Dader krijgt vier jaar DE AFGEBROKEN MARSCH FELLE BRAND TE ELST Urgente vraagstukken Drie kinderen met moeite gered OP DE PIER GELOOPEN VEILIGHEID VOOR ALLES Een royaal geschenk i Het huldeblijk Het slachtoffer overleden I ROND HET UNIFORMVERBOD KERKINBRAKEN IN HET GOOI Toespraak prof. Hoogveld De moeilijkheden met Duitschland De dijkdoorbraak bij Bergentheim Het referendum in de bouwvakken Nog geen reden tot ingrijpen Katholieke organisatie aanvaardt de nieuwe C. A. O. Van vrijsprekend vonnis in hooger beroep Ontevredenheid in groote volksgroepen ONDER EEN AUTOBUS BEKNELD HET MOTORONGELUK TE SOESTERBERG I I De eerste afweeroefeningen in on* land Werkzaamheden door ongelyken waterstand zeer bemoeilykt Verklaring van dr. Colijn over de houding der Regeering tegen over de Mussert-groep EEN BOMBARDEMENT UIT DE LUCHT V.A.R.A. had haar voornemen niet kenbaar gemaakt Een recorddag op de laan van de K. N. A. C. Zyn vrienden in ons land hebben hem niet vergeten De Regeering krygt een middel in handen om dumping tegen te gaan Verstomd Mgr. Eras te Automobiel- Te 's Hertogenbosch Is Donderdagmiddag, ten huize van Mgr. F. N- J. Hendrikx, vlcaris-gene- raal van het bisdom, Mgr. Dr. B. J. Eras ge huldigd door een ruimen kring van vrienden, in verband met «Mn aanstaand zilveren jubileum als procurator van het Nederlandsch episcopaat te Rome. Die aanwijzing behoort dus tot mijn taak. Welnu, ik heb tot dusverre geen aanleiding gevonden de party van den heer Mussert op de lijst der verboden vereenlgingen te plaat sen, omdat zij nog niets gedaan heeft, dat mU daartoe moest brengen. I U begrijpt echter, dat mijn oog op haar ge vestigd blijft, want de lijst der verboden ver- eenigftigen is geen vaststaande lijst. ZIJ is vat baar voor wijziging. Er zijn vele bedrijven, waarvoor contin genteering van den invoer een uiterste nood, zaak is geworden. De minister kan dan ook mededeelen. dat een aantal nieuwe contln- genteeringsmaatregelen zich In een verge vorderd stadium van voorbereiding bevindt. Of contingenteering van den invoer van steenkolen waarop werd aangedrongen noodzakelijk is, zou de minister liever in dit stadium onbesproken laten. Weldra aldus prof Hoogveld zult gij ge durende een kwart-eeuw den vertrouwenspost zal laten. de Oostelijke havenpler geloopen Assistentie werd verleend door de sleepbooten „Atlas" en ..Bona Spes II". die er na eenigen >Ud in slaag den de „Margarethe" vlot te krijgen. De „Margarethe" heeft vastgemaakt in de haven. lotrn u - in ie» ia <>d su pevteed r Haa» Bosdi. 1NMEH Bij het binnenloopen van de Nieuwe Haven te Temeuzen is Donderdagavond om zes uur het Nederlandsche sleepschip „Margarethe” op tlgheld wilde de jubilaris bij dit jubileum geen geschenk voor zichzelf aanvaarden. Hij wilde dat ook het huldeblijk zou strekken tot verwe zenlijking van zijn ééne groote doel: den bloei van het Nederlandsch college te Rome. Dat college, dat reeds Z. H. Paus Leo XIII aan spr. bij diens eerste audiëntie in het vooruitzicht had gesteld, was pas veel later, nadat vele on voorziene moeilijkheden overwonnen haaden moeten worden, door Mgr. Eras opgericht. Oor spronkelijk had het plan bestaan, den oprichter en eersten rector van het college te huldigen door een geschilderd portret van hem aan het college aan te bieden, doch de jubilaris zelf wilde, dat eerst aan hooger behoeften voldaan werd: verfraaiing van de kapel en aanvulling van de bibliotheek. Woensdagavond is door een feilen brand de groote hofstede, bewoond door den melkrijder Van de Wal. op de grens van Herveld en Val burg, totaal vernield. Drie kinderen werden met moeite gered. De geheele inboedel alsmede een auto gingen in de vlammen verloren. Het vee werd gered. Alles is verzekerd, behalve de auto. Na lid 1 van art. 2 der bestaande wet zal Worden ingevoegd een nieuw tweede lid. waar van de laatste zin luidt: „Voor den Invoer op grond van deze bijzondere contingenten, kun nen door onzen Minister voorwaarden worden gesteld, welke dienen tot bevordering van nor male marktverhoudingen binnenlands" Aan de .Avondpost” heeft dr. Colijn hier omtrent het volgende verklaard:. „Van een beslissenden invloed in den minis terraad door mij is geen sprake. De zaak -s eenvoudig deze, dat aan mjj de beslissing Is opgedragen. In het onlangs gewijzigde Amb tenarenreglement komt de bepaling voor, dat de aanwijzing der verboden vereenlgingen ge schiedt door den minister-president. landsche Helde Maatschappij te Coevorden. de heer Botterweg, opzichter der Overijselsche Kanalisatie Maatschappij te Almelo, en andere opzichters der Helde Maatschappij helpen mede bij het doen verrichten der werkzaamheden. 's Middags stroomde het water nog steeds door het gat In den dijk. Daar het peil van het water in het Almeloechekanaal ongeveer twee meter hooger is dan in de hierboven ge noemde waterleiding, worden de werkzaam heden zeer bemoeilijkt. Tot dusver ondervindt de scheepvaart op het kanaal weinig stagnatie. Onlangs is in „De Morgen” medegedeeld, dat de regeering welbewust en met opzet de nationaal-soclallstlsche partij van den heer Mussert niet op de lijst der verboden vereenl gingen heeft geplaatst, en dat de persoonlijke invloed van minister Colijn sterk tot deze be slissing heeft bijgedragen. Omtrent de dijkdoorbraak onder de gemeente Ambt-Hardenberg wordt ons nog nader ge meld: Onder leiding en toezicht van de Nederland sche Helde Maatschappij worden In de gemeen te Ambt-Hardenberg verschillende grondwerken uitgevoerd. Zoo was men ook bezig met het verbeteren van een duiker onder de Van Rlg- gelenswijk te Bergentheim. Woensdagavond omstreeks half tien, toen de gewone dagelijksche werkzaamheden reeds lang waren geëindigd, bemerkten de omwonen den. dat er water over hun landerijen stroomde. Bjj onderzoek bleek, dat op de plaats, waar een waterleiding vla de Van Rlgge'enswljk* uit stroomt in het Almeloechekanaal. de dijk op de plaats, waar de duiker wordt verbeterd, over ongeveer vijf zes meter was weggezakt. Hier door had het water vrijen toegang tot de aard appelvelden. de graslanden en de turfvelden Ongeveer 20 HA. grond zijn ondergeloopen Het syOer steeg zoo hoog, dat de ontruiming van Vier hulzen noodzakelijk was. De bewo ners zijn ondergebracht bij verder af wonende mede-lngezetenen. Intusschen was de politie gewaarschuwd en onmlddel'ijk werd begonnen met het dichten van het gat In den dijk Bovendien was door het water de brug over de Van Rlggelenswijk van haar steunpunten beroofd en weggezakt. In den nacht van Woensdag op Donderdag werden de werkzaamheden ernstig belemmerd I door den mist. De burgemeester van Ambt-Hardenburg. de heer H. H. Weitkamp, was Donderdagmorgen vroeg reeds op het terrein aanwezig. Met on geveer vijftig werkloozen werden de werkzaam heden voortgezet. De heer Krultbosch, inspec teur der Nederlandsche Heide Maatschappij te Utrecht, zou Donderdagochtend Bergentheim Per trein passeeren. In den trein werd hij op de hoogte gesteld, waarna hij zich onmiddellijk naar de plaats van de doorbraak begaf. Ook de heer J. Francke, hoofdopzichter van de Neder- De Koninklijke Nederlandsche Club meldt ons:' Het Is Donderdag in alle opzichten een re corddag geweest voor de Veiligheidslaan van de K.N.A.C. in de residentie. De routine in de voorgaande dagen door de verschillende contro leurs bij de apparaten opgedaan, heeft het mo gelijk gemaakt dezen vierden dag" niet minder dan 388 automobielen af te werken; het groot ste aantal tot nu toe bereikt. Daarvan konden 227 met een Veiligheldswlmpel worden versierd, terwijl er 161 moesten worden afgekeurd. In tegenstelling met de voorgaande dagen werd Donderdag reeds om kwart voor drie de file afgesloten, zoodat auto's, die later kwamen, niet ftieer konden worden geholpen. Men wordt dus aangeraden vóór 3 uur aanwezig te zijn, wil men de verschillende proeven nog ondergaan. Het R. K. Werkliedenverbond in Nederland heeft zich Woensdag met een adres tot den mi nisterraad gericht, teneinde de groote urgentie te bepleiten van een viertal kwesties, die volgens het verband aanleiding geven tot ontvredenheld In groote volksgroepen. In verband met het afbreken Woensdagavond van den door de V. A. R. A- uitgezonden socia- listenmarsch vernemen wij, dat de V. A. R. A- telegrafisch van de Radio Contróle Commissie bericht heeft ontvangen dat genoemde afbre king Is geschied op grond van het feit, dat niet van te ypren het voornemen om de betreffen de gramophoonplaat uit te zenden commissie is medegedeeld. Zoo stond er aanvankelijk niet op de ver- eeniglng J3e Dageraad"; die heb Ik er dezer dagen op geplaatst. Niet vanwege de vrijden kerij, maar omdat in haar orgaan zuiver re- volutlonnaire propaganda wordt gevoerd. En zoo zaï het misschien ook wel eens ge beuren, dat de een of andere vereenlglng die er op staat, van de lijst wordt geschrapt. Maar u ziet dus, dat ik geen bijzonderen in vloed op mijn ambtgenooten behoef te oefe nen, omdat de beslissing aan mij uitdrukke lijk is opgearagen.” De Rotterdamsche Rechtbank heeft Donder dagmiddag den 24-jarlgen chauffeur F. W. uit Maastricht, gedetineerd, die In den morgen van 16 Augustus jJ. in een pand aan den Schiedam- sche Singel zijn 2O-jarlge vrouw had doodge schoten. veroordeeld tot vier jaren gevange nisstraf. Het ligt aanvankelijk niet in de bedoeling speciale voorwaarden op financieel gebied te stellen bij de afgifte van vergunningen op grond van de bijzondere contingenten. bekleed hebben van pleitbezorger van het Door luchtig Episcopaat te Rome. De delicate en ver trouwelijke aard van de vele opdrachten die ge als zoodanig vervuld hebt en van de aangele genheden die voor U zijn behandeld, maakt het niet mogelijk, daarvan thans een openbaar ge tuigenis af te leggen. Dat ligt ook niet in onze bedoeling; wij zijn slechts verheugd dat wij in dit feest een ongezochte doch zeer gewensebte aanleiding hebben om U onze vriendschap te toonen. Met voorbijgaan van de zeer vele ver diensten die gij U in uw ambt verworven hebt, willen wij hier in intiemen kring eeren om één ding, omdat gij een edel mensch zijt, gelijk gij altijd geweest zijt de eenvoudige, de altijd dienstvaardige, de gulle en de hartgron dig goede vriend. Schertsend herinnerde spr. er aan. hoe in hun beider Jeugd de loslippige Romeinen, wanneer zjj den jongen priester zagen voorbijgaan, zich de opmerking lieten ontvallen „Che bel giovin!" (wat een mooie jongenl) „De gloventle is voor bij”, aldus prof. Hoogveld, „doch het adjectief is blijven gelden, ook in den ouderdom!" Spr. herinnerde voorts aan de vele diensten, door Mgr. Eras ook bulten zijn ambt om aan landge- nooten te Rome bewezen, aan de spreekwoorde lijke vrijgevigheid, waarmede hij iedereen, die bjj hem aanklopte, hielp zooveel hij kon en hij kon veel! Geheel in dienzelfden geest van onbaatzuch- De voorzitter van de Tweede Kamer zal he den voorstellen, om het wetsontwerp tot wijzi ging der crlslsinvoerwet aan de agenda voor ce openbare vergadering toe te voegen. Donderdag zijn in Winterswijk voor het eerst in ons land publieke oefeningen van den lucht beschermingsdienst gehouden. Hoewel natuur lijk algemeen bekend was, dat het hier een oefening betrof, was hier en daar toch een zekere onrust te bespeuren. bedrjjfsgewljze ontworpen of getroffen regelin gen bindend te verklaren. hier te lande bestaand kartel aansluiten. Het spreekt vanzelf, dat de minister hiertoe niet zal overgaan, zonder zich grondig op de hoogte gesteld te hebben van de kartelverhoudingen en de daarbij betrokken, meer algemeene Ne- deriandsche belangen. Donderdagmorgen is ook T tweede slachtoffer van het ernstige motorongeluk, dat Zondag avond JJ. te Soesterberg heeft plaatsgehad, mej. M. A. de Graaf uit Hoensbroek. overleden. Donderdagmorgen is de 21-jarige L. van Doore- malen in de garage van de N. V. Autobus onderneming Den Bosch—Vught—Voorburg te 's-Hertogenbosch onder de autobus bekneld ge raakt. Door onbekende oorzaak is de crick, waarop de wagen, waarvan de belde achterwielen waren afgenomen, rustten, weggeschoven. De man kreeg het volle gewicht van de bus op het lichaam. Hem werd de borstkas ingedrukt. Ge neeskundige hulp mocht niet meer baten.'De dood trad vzUwel onmiddellijk in. De minister is van meening, dat deze memorie niet de plaats is in te gaan op de politiek der regeering tegenover het door Duitschland afgekondigde transfermorato rium en den daarmede verband houdenden handel in scrips, zulks omdat ter zake nog onderhandellngen met de Dultscbe regee ring worden gevoerd en alreeds in den boe zem der vaste commissie daaromtrent uit voerige mededeelingen van vertrouwelijken aard zijn gedaan. Dezelfde overwegingen lelden er toe, de vraag, of de Clearingwet worden toegepast, onbeantwoord Nadat Dinsdagmiddag de rechtercommis saris jhr. P. 3. H. M. van der Does de Wllle- bois, de officier van justitie mr. D. Rellingh en de polltie-deskundige dr. van Ledden Hulse- bosch een bezoek hebben gebracht aan de R.K. kerk te Blaricum, teneinde persoonlijk een onderzoek in te stellen naar de kerkinbraak, heeft de gemeentepolitie - aldaar nog een Am sterdammer, zekeren G. Gr., aangehouden. Dit is de derde, die als verdacht van deze Inbraak ia aangehouden. dat bet -ivoer- ver- Deze kwesties zijn: le. het vraagstuk der groote gezinnen; 2e. het vraagstuk der wonlnghuren; 3e. het vraagstuk der gehuwde vrouw, nlet-kostwlnnares in ambtelijk en in be drijfsleven en de kwestie der cumulatie van gehonoreerde functies en inkomsten. Ten aanzien van de groote gezinnen wordt aangedrongen op het totstandbrengen van een Rjjks-kindertoeslagfonds of tenminste het bin dend voorschrijven van een klndertoeslagrege- ling in alle Overheidsdiensten en bedrijven en het stimuleeren van bedrijfsfondsen van dezelfde strekking. Voorts wordt verzocht de maatregelen welke tot vermindering van wonlnghuren kunnen lei den te bespoedigen. Betreffende den arbeid der gehuwde vrouw wordt in het request nog geschreven. Het is volkomen verklaarbaar, dat een man die ten gevolge van de huidige omstandigheden geen werk kan krijgen of wiens inkomsten zeer sterk zjjn verminderd, het ergert, dat een ge huwde vrouw, niet-kostwinnares, een soms goed betaalde plaats inneemt, of dat iemand, die reeds een behoorlijk betaalde functie of een be hoorlijk pensioen heeft, hetzelfde doet. De vaste commissie der Tweede Kamer voor overleg met de Regeering omtrent vraagstukken en maatregelen, betrekking hebbende op aange legenheden van handelspolitleken aard, in wier handen het wetsontwerp tot wijziging van de crlslsinvoerwet is gesteld, heeft haar verslag daaromtrent uitgebracht, waarin tevens het antwoord van de Regeering is opgenomen. tiaar we vernemen heeft de ambtenaar van het O. M. bij het Groningsche kantongerecht hooger beroep aangeteekend tegen het votaiis. waarbij het voeren van het roode vlaggetje met de drie pijlen niet strijdig werd geacht met het unlformverbod. In zijn antwoord op gemaakte opmerkingen wijst de minister van Economische Zaken er op, dat alleen door de voortgaande verslechte ring in de internationale verhoudingen de be staande wet niet geheel heeft voldaan en dat daarom de Regeering de aanhangige wijziging urgent acht. Het staat vast, dat de werkgele genheid ten gevolge van de contingenteering in menlgen bedrijfstak is toegenomen, terwijl vrij wel steeds een stuiting van verdere werkloos heid werd bereikt. Door de keuze van de basis jaren werd bereikt, dat de concurrentie juist van die landen, welke door hun export de Ne derlandsche industrie met groote schade be dreigden, geheel of voor een belangrijk gedeelte werd uitgeschakeld Dit geldt zoowel voor dein hoeveelheden als voor de in geldswaarde uitge drukte contingenten. Bij hun terugkeer uit Amerika werden de beide Poolsche ballonvaarders, kapitein Hynek (links) en luitenant Burzynski (midden) begiftigd met het gouden kruis van verdienste. De minister van Oorlog decoreert de beide winnaars ■Mrttverhoudingen binnenlands. vraag, W de regeering door deze bepaling <*bz een middel in handen krijgt om dumping **®en te gaan, waarbij in het bijzonder ook Naar aanleiding van gestelde vragen heeft de minister zijn denkbeelden nader uiteen ge zet met betrekking tot de voorwaarden, welke gesteld kunnen worden ter bevordering van de normale marktverhoudingen binnenlands. Bij de beoordeeling van de betreffende passage van art. 2 dient onderscheid te worden gemaakt tusschen de voorwaarden, welke verbonden kunnen worden aan het verstrekken van ver gunningen op grond van deze bijzondere con tingenten aan importeurs eenerzjjds, en de ’oerwaarden. welke gesteld kunnen worden tegenover vreemde landen bij het verleenen ’an deze bijzondere contingenten. In dit artikel is uiteraard gedacht aan de eerste categorie der ’oorwaarden. De tweede categorie speelt uiter- aard een rol bij de besprekingen, welke met bet buitenland gevoerd zullen worden, voordat ten bijzonder contingent wordt toegekend. In den regel zullen deze voorwaarden samengaan, d wx. indien aan een bepaald land c-en bijzon der contingent wordt toegekend onder de voor- Waarde, dat niet tegen dumpingprijzen zal Forden geleverd, dan zal het tevens noodzake- Uik Zijn, dat bjj de afgifte van vergunningen op grond van dit bijzondere contingent aan de Nederlandsche Importeurs een zelfde voor gaarde gesteld wordt, wat betreft hun aankoo- Pen in dat land. Het is echter ook zeer wel ®ogelijk, dat voor den import uit een bepaald •and vergunningen verleend zullen worden bo ten het proportloneele contingent, zonder voor- Faarden tegenover het buitenland te stellen, doch dat aan den Nederlandschen importeur de ’oerwaarde gesteld wordt, dat hij b v een be paald percentage van zijn behoefte bij de bin- bahlandsche industrie dekt Ook een dergelijke ”>o* Waarde dient ter bevordering van normale auto werd bestuurd door Van Loon en was gezeten de veehandelaar J. Heusden. Prof. Hoogveld besloot zjjn toespraak met den wensch. dat Hij. van wien alle goeds voortkomt, Zjjn zegen moge laten rusten op het werk van Mgr. Eras, tot vreugde van zijn overheden, fa milie en vrienden, tot welslagen van zijn levens werk en tot verheerlijking van Zijn H. Naam. Na zijn redevoering overhareilgde prof. Hoog veld aan den jubilaris de bijeengebrachte som gelds, die door dezen zal worden aangewend ten bate van het Nederlandsch College te Rome. Mgr. Eras dankte vervolgens voor het ge schenk, en drukte er zijn vreugde over uit dat deze gelukwenschen werden vertolkt door zijn alleroudste vrienden. Hij bracht dank aan God en aan de Doorluchtige Bisschoppen, die hem vergund hebben voor hun College en voor zijn landgenooten te Rome werkzaam te zijn, dank aan de vele vrienden die hem bij zijn werk ge sterkt en getroost hebben, dank ook aan dege nen, die zich om steun of raad tot hem hebben gewend en voer wie hij iet» heeft kunnen doen. Spr. hoopt dat zij hem ook in de toekomst zouden blijven steunen in zijn werk voor het College te Rome. Vervolgens was er gelegenheid, den jubilaris persoonlijk geluk te wenschen, waarvan door vele geestelijken en leeken gebruik werd ge maakt. du» c— tegen te •édacht wordt aan dumping door middel van ®P*>iuiarken of scrips, kan bevestigend beant- *oord worden. Evenzoo is het mogelijk, dat aan den invoer de voorwaarde verbonden wordt. bultenlandsche leveranciers zich bQ een Het referendum van den Ned. R.K. Bouwvak- arbeldersbond heeft tot resultaat gehad, dat een meerderheid van 1500 stemmen zich verklaard heeft voor aanvaarding der nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst. Donderdagmiddag heeft de Bondsraad te Utrecht vergaderd. In deze bijeenkomst is met algemeene stemmen besloten om In ovceen- stemmlng met den uitslag van het referendum de nieuwe CAO. te aanvaarden. Verrassend groot is het aantal geweest van hen, die tot dit huldeblijk hebben willen bij dragen. Hun namen zullen over eenigen tijd in een album-amicorum aan Mgr. Eras wotden aangeboden. Buitengewoon in verband met de tijdsom standigheden is ook de som, die op deze wijze bijeengebracht is: dat thans ruim negen duizend gulden aan den Jubileerenden prelaat aangeboden kunnen worden, getuigt van de hartelijke toegenegenheid, die vele zijner vrien den hem toedragen. s Radlocontrólecoftunlssle is eindelijk tot de ontdekking gekomen, dat de roode Internationale een revolutionnalr lied is; dlensvolgens heeft zij de uitzending van dit lied, waarmede de V. A. R- A. haar zendavooden placht te besluiten, radicaal ver boden. Bravo! Alweer een ergernis minder in de wereld, al weer een stukje nationale waardigheid terug gewonnen. alweer een symptoom van eerherstel aan den geest van orde en gezag, alweer een revolutle-duiveltje uitgebannen. Héél ordelievend en gezag-eerbiedigend Ne derland zal juichen en de Radlocontrólecom- missle mitsgaders ook de in deze actief op getreden Regeering dankbaar zijn voor dit verbod. Te lang reeds was bet gegalm van den roo- den revolutiezang door den aether een schan de voor ons volk sooals trouwens steeds een groot gedeelte van leder V. A. R A--pro- gram een schande voor ons volk was en nóg is- Wij hopen het spoedig te beleven, dat aan alle V. A. R. A.-onbehoorlijkheden op den kortst mogeljjken termijn en «onder eenige genade een einde gemaakt wordt. Het begin is er nu. Zij het ook dat het begin een beetje laat begonnen is. Maanden lang heeft de Radiocontrólecommis- sie er over moeten studeeren in correspon dentie en conferentie n b. met het V. A. R. A-- bestuur om tot de conclusie te kunnen komen, dat de Internationale een revolutkmnaire strekking heeft en dus niet langer geduld mag worden, en we vreezen een beetje, dat de diep gaande studie nog langer geduurd zou hebben als de regeering tenslotte niet méé was gaan studeeren. Afijn, 't verbod is er, en wat méér zegt: er bestaat gerechtvaardigde hoop, dat de Radiocontrólecommissle in het vervolg ontzet tend vlug zal weten te studeeren en verbazend vlot haar conclusies zal durven trekken. Immers: nauwelijks was gisterenavond de V. A. R. A -ultzending geëindigd en had het bestuur natuurlijk om het Intemationale- verbod te ontduiken den Soclalistenmarsch opgezet, of.... pang! door de ~*Radlocontröle- commissle werd de uitzending a^ebroken! In enkele seconden tyds had de radlocontro- leur uitgemaakt, dat de Soclalistenmarsch „be hoort volgens Art. 2. lid 1 van bet radiorcgle- ment. tot de mededeelingen van woord- en toon-inhoud van politieken aard, welke niet voldoen aan den terzake in den laatsten zin van het tweede lid van artikel 2 van het radio- reglement gestelden eisch (n.l., dat zij boven dien niets anders mogen inhouden dan een stellige uiteenzetting of toelichting van poli tieke beginselen). Ziedaar een staaltje van veelbelovende vlug heid! i Ouder de vele geestelijke autoriteiten die aan den jubilaris door hun aanwezigheid van hun belangstelling blijk gaven, merkten wij op den Hoogeerwaarden heer J. van Loon en M. van der Ven, secretarissen van het bisdom Den Bosch, Tarcisius Bootsma, secretaris van het bisdom Namen, P. van Grinsven, rector der Eerw. Paters Redemptoristen, A. F. M. Sweens, pre sident van het seminarie te Haren, den Hoog eerwaarden heer Stöcker, prelaat van de abdij Berne. Van de wereldlijke autoriteiten noemen wij mr. dr. F. L. G. Z. M. Vonck de Both, burge meester van Tilburg, de geboorteplaats van Mgr. Bras, Staatéraad Dr. D. A. P. N. Kooien, den heer H. M. J. Blomjous, Ud der Eerste Kamer, mgr. dr. Th. Verhoeven, directeur van het R.K. Centraal Bureau van Onderwijs en Opvoeding. Voorts waren aanwezig mevrouw F. Steen- berghe-Engeringh. presidente van de Intern. Unie van R.K. Vrouwenbonden, de kunstschil der A. van Welle, de architect Jan Stuyt en de edelsmid Jan Eloy Brom en eenige hoog leeraren aan de R.K. Universltelt en de verschillende groot-seminarles. De jubilaris werd toegesproken door den Hoogeerwaarden heer prof. J. Hoogveld, die allereerst herinnerde aan zijn vriendschap met Mgr. Eras, die dateert vanaf hun beider onver- getelljken studietijd te Rome. De minister is voornemens, om, zoodra het ontwerp tot wijziging der crlslsinvoerwet van kracht zal zijn geworden, verandering in bet systeem van toewijzing bij invoerconsenten te brengen. Teneinde den invoerhandel echter de noodlge zekerheid te geven, zal het gewenscht zijn, vast te houden aan het systeem van aan spraken op grond van den Import der impor teurs in een zekere basisperiode. Daarnaast zal dan ook de mogelijkheid worden geopend, dat met andere belangen rekening wordt gehouden De minister denkt hierbij in het bijzonder aan Jonge zaken en aan ondernemingen, welke een gezonde uitbreiding ondergaan. Er zal naar meer soepelheid op dit gebied worden gestreefd. Het strekte den minister tot voldoening, dat enkele leden der commissie zich konden veree- nlgen met de wijziging in de methode, die tot- nu toe door Nederland bij het afsluiten van in ternationale overeenkomsten werd toegepast. De Regeering is van meening. dat zij ten gevolge van de internationale ontwikkeling tot andere methoden moest overgaan. Hetgeen thans geschiedt, zal dus moeten worden be schouwd als een gevolg van de ongunstige tij- i óen. De minister verklaart, dat hij niet kan in- 1 stemmen met die leden der Commissie, die op merkten, dat het noodig is, naast de toepassing der Crlslsinvoerwet de Retorslewet toe te pas sen, wil de regeering op handelspolitiek terrein resultaten behalen. De handelsbetrekkingen met landen, waar mede het handelsverkeer niettegenstaande ern stige moeilijkheden, welke men ondervindt, van groote beteekenis is. kunnen alleen op vrucht bare wijze geregeld worden door onderhande- lingen, waarbij ruilobjecten tegen elkaar worden afgewogen. De minister sluit zich aan bij bet oordeel van die leden, die van meening zjjn. dat in de Crl- slsinvoerwet een regeling betreffende retorsie- maatregelen niet thuishoort Het ontwerp tot wijziging der Crlslsinvoerwet beperkt zich, naar de opvatting van den minister, te recht uitslui tend tot een uitwerking van het reciprociteits- beginseL Uit Port Elizabeth wordt gemeld, dat de brand die is uitgebroken aan boord van het Nederlandsche stoomschip „Rietfontein", en die naar men meende Woensdag gebluscht was. Donderdag opnieuw is ontvlamd. Men denkt echter niet, dat de brand een ernstig karakter zal aannemen en men verwacht dat het «qhip met een vertraging van hoogstens 24 uur zal kunnen vertrekken. De minister is niet van meening dat nieuwe tweede lid van art. 2 der Crlsisln’ wet hem de uitdrukkelijke bevoegdheid schaft om door Nederlandsche ondernemingen Op den onbewaakten overweg t Hoog te Nieuwkuik is gistermorgen de vrachtauto van den veehandelaar D. van Loon, uit Veen bij Heusden door den trein, die om 6.42 uur uit Den Bosch naar Lage Zwaluwe vertrezt. ge grepen en totaal vernield. De naast hem Bouman uit Wijk bij Heusden. Belden werden uit de cabine geslingerd en kwamen naast de spoorrails terecht. De bestuurder kwam met den schrik vrij. B. bekwam een arm- fractuur benevens eenige lichte verwondingen aan het hoofd Per auto is B. naar Heusden ver- vervoerd. waar hem geneeskundige nulp werd verleend. Het uitzicht is op dezen onbewaakten over weg vrij, zoodat de oorzaak van het ongetal aan onoplettendheid van den bestuurder is te wijten. De trein had door het ongeval geruimen tijd vertraging. Donderdagmiddag is in het rusthuis der pa ters Dominicanen te Neerbosch bij Nijmegen overleden pater M. v. Campen O. P„ die daar reeds eenigen- tijd werd verpleegd. Pater van Campen werd in 1878 te Nijmegen geboren, m 1900 geprofest en in 1906 priester gewijd. Na eenige Jaren als surveillant in het St. Do- mlnicuscollege te Nijmegen werkzaam geweest te zijn, werd hjj benoemd tot kape'aan te Utrecht, daarna te Alkmaar, terwijl hij de laatste jaren verbonden was als kapelaan aan de parochie van O. L. Vrouw van den Rozen krans te Schiedam. Hjj ^enmerkte zich als een edel priester, steeds opgeruimd en een weldoener voor de armen. Het laatste jaar was hU lijdende. Na eenige maanden verpleegd te zijn te Schiedam, ging hij voor voiiedige rust naar Neerbosch bij Nij megen, waar hu Donderdag is overleden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5