De werkloozen bij den Paus Verlaging den werkloozensteun van leed wui eiken dag De politiek van de R.K. Staatspartij RADIOPROGRAMMA EEN GLORIEDAG IN ROME DE MOTIE KUPERS VER WORPEN HET EINDE IN ZICHT? VRIJDAG” 20 OCTOBER- De kantje» mr. Vertrouwen noodig Een geestelijke beweging Paus spreekt De Vertrouwen in de regeering Concrete maatregelen WEER NAAR DEN'HAAG de VALSCHE MUNTERIJ DE HOTELBELASTING Het wetsontwerp ingetrokken DE O.S.P.’er DE KADT Van opruiing vrygesproken TWEEDE KAMER De gulden middenweg Minister Slotemaker de Bruine Geen uitzonderingen Een schraal bescheid Optimisme omtrent de onder han delingen met Duitschland in zake het transfermora- torium Ook ten koste van sommige onder deden der steunregeling moet insolvabiliteit worden voorkomen De Radio-contróle-commissie waarschuwt De beperking van den rundveestapel BEKNELD TUSSCHEN EEN LIFT Rede van mr. Goseling voor de R.K. Kiesvereeniging te Rotterdam Zegen zoowel voor de katholieke als de niet-katholieke arbei ders, voor de geestelijke, maar vooral voor de stoffelijke be langen De uitzendingen der V.A.R.A. „Weest een voorbeeld” Treffende cijfers Dader voor de rechtbank Zaterdag 21 Oct. 1933 200 pet. toeslag op den accyns uwe maar een foonmuziek Asch via Wtlck, der i* Den Haag, 19 October 1933 By het .bestuur van de V.A.R.A. is, naar „Het Volk" meldt, gedagteekend van 17 October, nog het volgende schrijven Ingekomen: Spontaan en met heilig enthousiasme zon gen allen doctor Schaepman’s „Aan U, o Ho ning der Eeuwen”, waarna de Heilige Vader de zaal verliet. Voor de Rottexdamsche R.K. Klesvereenlging Recht en Orde” heeft de voorzitter der Staats partij, mr. Ooseling, Donderdagavond het woord gevoerd over „de problemen van dezen tijd”. De motie Kupers. die invoering van de getroffen veranderingen In de steunregeling afwees, is tenslotte verworpen met 50 tegen 38 stemmen (SX>ULP„ communisten. Snee vliet en Arts). De Minister van Financiën heeft het wets ontwerp tot aanvulling van de Zegelwet 1917 (hotelbelastlng) Ingetrokken. De Minister heeft ook thans nog eens be toogd, niet In te zien, waarom men te Amster- oam, Rotterdam. Den Haag en Utrecht anders handelen zou dan overal elders In den lande. Dat argument gold zoowel ten opzichte van het ook daar invoeren van bet stelsel der dub- bel-uitgetrokkenen. waarbij de groote gezinnen overigens niet achteruitgaan, als ten aanzien van het afschaffen van den toeslag voor wer kende kinderen. ind van het dezer dagen versche lt van de R.K. Staatspartij wilde de inkomsten der vrouw op het steunbedrag be treft, voerden tal van leden aan, dat, wanneer dit geschiedt, de prikkel voor de vrouw, om uit werken te gaan, wordt weggenomen. De Minister stelde daartegenover, dat het den menschen toch iets waard moet zijn, door eigen arbeid een gedeelte te verdienen van de som. die anders als steun om niet verkregen wordt. De Amsterdamsche Rechtbank heeft gis teren den heer de Kadt, secretaris van de O. S. P„ die terechtstond wegens opruiing, vrijgesproken. Het O. M. had 5 maanden gedacht. man. Op twee zaken heeft de Heilige Vader vooral zijn hoop gesteld: Ten aanzien van de bovengenoemde Katho lieke wenachen heeft de Minister ernstige over weging toegezegd. Verder kon hjj niet gaan, om dat hU de financieels conseouentiea eerst moest Andere punten: hulp aan groote gesin nen, maatregelen tegen arbeid van de ge huwde vrouw, maatregelen tegen cumulatie van ambten en werkverruiming zullen ook in de toekomst door de regeering onder Opnieuw zijn gisteren wethouders van de vier groote gemeenten naar Den Haag on: te onderhandelen over de Ingrijpende verlaging van den werkloozensteun. die, als de minister zijn standpunt niet wijzigt, op 1 November zal moeten ingaan. („Het Volk”). „De Radio Omroep Contróle Commissie deelt u mede, dat haar gerapporteerd is, dat op de mededeeling van een verbod der commissie door uw vereeniging bij herhaling afkeurende kritiek op genomen besluiten werd uitgezonden. De commissie Is van meenlng, dat dergelijke uit zendingen beschouwd moeten worden, als onder mijning van het gezag en derhalve niet voldoen aan het bepaalde bij art. 2 lid 3 van het radlo- reglement 1930, zooals dit laatste is gewijzigd bi) Koninklijk Besluit van 22 April 1933 Deze uitzendingen kunnen om die reden gevaar op leveren voor de openbare orde en zijn verboden. Een en ander geldt ook, indien bovenbedoelde critlek niet door yw vereeniging. maar door publiek in de zaal vanwaar de uitzending plaats vindt, wordt geleverd. De commissie geeft u mitsdien in overweging, dat voor het geval u meent aanleiding te vinden een besluit der com missie voor de microfoon te moeten bespreken, den tekst hiervan tijdig aan haar goedkeuring te onderwerpen. Voor het geval met uitzendin gen van andere critlek, dan waarvan de tekst te voren door de commissie werd goedgekeurd, wordt aangevangen, zal onmlddellljk tot afbre king der uitzending worden overgegaan.” VOOR NADERS BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RAD1OG1DS ten eerste, dat gij zooveel moge lijk deelachtig zult worden aan’ de genade van den Jubilé-aflaat; en voorbeeld zult worden voor mede-arbeiders, in woord, vooral in daad. Warschau, m2 m. t..z r concert 7 30 Populair concert door het omroeporkest o. 1. v. St. Nawrot - Pianorecital r- 9.40 Dansmuziek. BEROMt'NSTER. 460 M. 6.40 Oramo- 7.50 Concert door de Or- keetvereenlglng van Bazel o 1. v. Rudolf Moser 8.30 Idem 9.30 Dansmuziek. Maakt men zich los van den schoenen vorm, waarin de redenaar Slotemaker de Bruine zijn antwoord goot, en gaat men na, wat er in den Inhoud van dat antwoord voor den interpellant bevredigend heeten mocht, dan is inderdaad het bescheid van den minister Slotemaker niet anders dan schraal te noemen. Alleen immers de laatste vraag van den heer Kupers werd ge- eeltelljk bevestigend beantwoord; de bewindsman Is bereid, voor de landarbeiders en voor nog andere groepen arbeiders met zeer lagen loon- standaard de percentage* van art. 8 van de De onderhandellngen tusecben Nederland en Duitschland In zake het transfermorator.um, zouden thans, naar „De Telegraaf” verneemt, in een dusdanig stadium zijn getreden, dat het einde der besprekingen In het zicht is gekomen. Men hoopt, dat men In den loop van den Vrijdag tot een volledige overeenstemming zal geraken, aoodat men thans een zeker optimisme omtrent het resultaat op zijn plaats kan achten. Betreffende de middelen, waardoor men tot de verwezenlijking van deze punten moet ko men. merkt spr. op, dat het niet aangaat, en niet strookt met het besef van verantwoordelijk heid, tegenover de moeilijke zaak van de re geering goedkoope reclame te maken, door het voeren van obstructie en het uiten van loose dreigementen. Ook hier past vettrjuwen in degenen, die de verantwoordelijkheid dragen. Bosma te Balkbrug seerenden en op slag Verschillende punten zijn niet in het mani fest opgenomen, omdat men zich bewust is, dat ze om financleele redenen niet terstond te verwezenlijken zijn. De steun aan groots gezinnen kan slechts langs twee wegen gebracht worden: directe steun door kindertoeslag of kinderaftrek, en schepping van meer werkge legenheid door maatregelen van economische politiek. Betreffende den maatschappelijken opbouw wjjst spr. er op, dat deze moet geschieden met zoo min mogelijk ingrijpen van regeeringswege, en zooveel mogelijk in het volk zelf moet groeien. Ook dat is in het manifest opgenomen. De cumulatie van ambten ten slotte acht spr. wel een maatschappelijk kwaad, doch zeker niet van grooten omvang, en zeker geen reden om een algemeene actie daartegen op touw te zetten. Op een avond in Juni werd door de politie te Amsterdam een chauffeur aangehouden, ter zake van dronkenschap. Bij diens fouilleering op het politiebureau Vervolgens gaf mr. Goseling eenige gedachten over het concrete werk voor den eerstkomenden tijd. Het manifest bedoelt niet te zijn een nieuw program. Het wil slechts een paar punten van het program-1933 nader concretlseeren Dit tegenoverhet streven, waarbij van de partij wordt gevraagd, zelf te komen met ini tiatiefvoorstellen en pogingen te doen om mede te regeeren door middel van moties. Van deze twee uitingen van staatkundig beleid verwacht spr. vooral in dezen tijd geen goeds. De Heilige Vader hartelijk welkom in Stad, waar iedereen bijzonder de Op zijn andere vragen kreeg de heer Kupers een weigerend antwoord. Men weet, dat er drie maatregelen getroffen zijn. Ten eerste moet ook in de vier grootste steden het zoogenaamde stelsel van de dubbel-uitgetrokkenen worden Ingevoerd. Ten tweede zullen in diezelfde steden de extra-toeslagen voor werkende kin deren vervallen. En ten derde zullen over ge heel het land voortaan de eerste vijf gulden van de Inkomsten der gehuwde vrouw niet langer bulten beschouwing blijven bij de bere kening van het steunbedrag, maar voor twee derden In rekening worden gebracht. Op geen van deze drie punten heeft de Inter pellant den Minister tot eenige concessie kun nen krijgen. Niet omdat de Minister een koel en onvermurwbaar man is zelf verklaarde hij Immers, dat de brieven en bezoeken, die hem te dezer zake dagelijks bereiken, het hem een voudig onmogelijk maken, dit vraagstuk harte loos Komende tot eenige concrete punten begint spr. met het pachtvraagstuk. De RK. Staats partij is de eerste geweest om deze kwestie ter hand te nemen. Thans weet men dat het voor den eerstkomenden tijd op het program der re geering staat. Daarom zou hét totaal overbodig staan daar in bet manifest op aan te dringen De Paus zegende van allen de geestelijke, maar vooral de stoffe lijke belangen. Hjj zegende voorts de katholie ke, maar ook de n i e t-katholieke arbeiders, de families, de vrienden en ten slotte alle katholieken van Nederland. Xjr vier oorzaak brand ohtstaanln de kastal, boerderij de „Ossenwaard”, eigenaar H. Peters. Wegens gebrek aan water stonden de Men kan hen opzichte van den werkloozen steun twee methoden volgen. Men kan en hiertoe neigen de sodaal-democraten en wie aan hunne linkerzijde staan vaststellen, wat er noodig is, ongeacht, wat er beschikbaar Is. En men kan zien, wat er beschikbaar is, er niet op lettende, wat er noodig is. Van beide methoden schrikt de Minister terug. En hij volgt den middenweg en doet, in het belang van de werkloozen zelf, zijn goede hart en zijn nuchter verstand elkander wederzijds be ïnvloeden. Minister Slotemaker de Bruine heeft eenige treffende cijtyt gegeven. In 1932 werd aan de werkloozenkassen, aan steunverleenlng en werk verschaffing de uitgaven krachten* de Ar menwet vallen hier dus nog bulten ruim 130 millloen betaald (door het RÖk 87*4 mUli- oen en door de gemeenten millloen). En in 1933 bedraagt deze post 140 millloen (het Rijk: 81)4 millloen en de gemeenten: 58*4 mil lloen). Hoe ontzaglijk deze uitgaven toegenomen zijn, lichtte de Minister nog toe met eenige Cijfers over Amsterdam en Rotterdam. In de eerste dier gemeenten werd in het begin van Juli 1931 in één week 101.000.— aan werkloo zen uitgekeerd en in een overeenkomstige week in 1933 391.000.Rotterdam betaalde in de week van 25 Januari 1930 42.588.—, daaren tegen in de week van 38 Januari van dit Jaar 358.844.—. Trouwens, de Interpellant zelf had reeds ver klaard, dat de gemeenten letterlijk bezwijken onder de lasten van den werkloozensteun. Was er dan niet én voor die gemeenten én voor het Rijk, dat zelf in de grootste moeilijkheden zit en hen bovendien nog helpen moet, al* *y vastraken, reden op bezuiniging uit te zijn? brandweren uit Loblth en Tolkamer machte loos tegenover de vuurzee Drie schuren en het woonhuis brandden tot den grond toe af. Ern Donderdagmiddag te ongeveer twee de arbeider Bergers, werkzaam by de maar omdat de insolvabiliteit van Rijk en gemeenten voor de werkloozen eenvoudig rampspoedige gevolgen hebben zou en, kost wat kost, ook ten koste dus van sommige onderdeelen van de steunregeling, die Insol vabiliteit moet worden voorkomen. uur textiel fabriek van de firma Raaymakers aan den Ka- naalweg te Helmond tusschen een lift bekneld geraakt en gedood. In zeer welsprekende taal en met af en toe groote bewogenheid heeft de Minister van Sociale Zaken, Slotemaker de Bruine de inter pellatie beantwoord van den soclaal-democraat Kupers over de verlaging van den werkloozen steun in bepaalde gevallen. Het was den be windsman aan te zien, hoezeer het hemzelf aan het hart ging, deze maatregelen, die inderdaad een groot aantal gezinnen wederom pijnlijk treffen zullen, te moeten verdedigen. En zijn eloquent en gevoelig woord maakte diepen in druk op de Kamer en schiep er een groote stilte, al moest dan ook de interpellant zijn repliek aanvangen met de nuchtere constatee- ring, dat ’s Ministers antwoord hem niet be vredigd had. Voor de houding van de partij tegenover de regeeringspolltlek verwijst spr. naar het voor loopt verslag op de Rjjksbegrooting. dat dezer dagen zal verschijnen, en naar de toelichting die daarop in het partijblad zal worden gé-, geven. Ten slotte waarschuwde spr. tegen het coquctteeren met dictatuur en wees hij op het gevaar van zulk een toestand, waarin mede zeggenschap is uitgesloten en men niet meer over zijn eigen belangen kan beschikken. Wij, Katholieken, kunnen onze taak slechts vol voeren, wanneer wij ons hecht aaneensluiten en al onze kracht aanwenden om ons zelf te zjjn en te blijven. Principieel had de bewindsman volkomen het geljjk aan zijn zijde, toen hij op de interruptie: ..dat is theorie!” reageerde met het veront waardigde antwoord^ dat ons volk druk bezig is. volkomen naar den/kelder te gaan, indien zulk een waarheid niet meer wordt ingezien en toe gepast Maar in de practyk van den nood der werklooze gezinnen staat de zaak toch wel eenigszins adders. Daar is het voor heel het gezin een zwaar offer, als de moeder besluit,, haar huishouden tijdelijk in den steek te laten, om nog wat by te verdienen op het steun bedrag. DAVENTRY. 1554 M.” 12.20 Concert door het Western Studlo-orkest o 1. v. Frank Thomas 1.05 Gramofoonmuziek 1.35 Concert door het Commodore Grand Orkest o. 1. v. Joseph Muscant 10.45 Ambrose en zijn Embassy Club Orkest. PARIJS (Radio). 1725 M. 12 20 Gra mofoonmuziek 7.10 idem 7.40 idem 9.05 VroollJk programma. MILAAN, 331 M. 4.40 Gramofoonmu ziek 6.00 Gramofdonmuzlek 7.20 ld. 8.20 „Alda”. opera van Verdl. ROME, 441 M. 4.35 Orkestconcert 7.35 Zangvoordracht door Vera Badla Pag- gloll 8.05 Oramofoonmuzlek 8.20 .Alda”. opera van Verdl. WEENEN. 517 M. 7 55 Populair con cert door het omroeporkest o. 1. v. Joesef Holzer 9 40 Dansmuziek door Claire Hegedüs en haar orkest. Terwyi wij knielden aldus seint de correspon dent van „De Volkskrant" aan zyn blad, schreed de H. Vader ons voorby en liet ieder onzer tot den rlngkus toe, hetgeen, naar ons werd ver zekerd, in de laatste drie maanden niet meer was geschied. Allen ontvingen wy ter gedachtenis prentje waarop de beeltenis des Pausen. Nadat de H. Vader aldus leder onzer per soonlijk van zyn groote liefde had getuigd, schaarden we ons in carré om den troon, waar op Z. H. plaats nam om ons toe te spreken. Pater H. van Offeren 8. J., adjunct der Ge nerale Administratie der Sociëteit van Jezus, gaf aanstonds een korte samenvatting van ’s Pausen woord. Instede van bestaande vragen omtrent de toekomstige regeeringspolltlek te beantwoorden, wilde spreker zich liever tot taak stellen aan zyn hoorders een breedere visie te geven op het staatkypdlg gebeuren in Nederland, en het licht te werpen op de zware taak die in deze dagen voor de Katholieken Is weggelegd. Die taak Is slechts te vervullen door eendrachtige samenwerking en vertrouwen in de zelf-gekozen leiders. De katholieke werkloozen. die geheel den moeliyken tocht van ons land naar Rome per het oog gezien worden, doch men wil wachten tot de begroeting in feite sluitend is. Dit is echter volgens het inzicht ven spr. in het geheel niet noodig en zelfs ver keerd. Door leenlngen kan men anticipeeren op de door de verhoogde heffingen en groote bezuinigingen te verkrygen middelen. Daar om mag niet gewacht worden met de bedoelde maatregelen, die zoowel van groote moreele waarde zyn als mogelyk ook de draagkracht van bet bedrijfsleven ten goede zullen komen. Rtikssteunregeling van 15 Januari 1932 te ver- hoogen Tot een algemeene verhooglng dier percentages als door den Interpellant ge vraagd, kan de Minister niet overgaan. Maar voor de genoemde groepen zal het steunbedrag maximaal tot 80 8 85 pct. van dé geldende loonen mogen worden opgevoerd. Donderdagmiddag te half vier is het vier en eeh half jarig zoontje van den botermaker H. -j onder een p vrachtauto geraakt 8 e d o a d. Donderdagmiddag omstreeks kwart is te Loblth door tot nu toe onbekenc LUXEMBOURG, 1191 M. 750 Fran- •eye avond; orkestconcert 8.30 Causerie door l.enrl Peneis 8.40 Vocaal concert: o.a Carmen 9.20 Orkestconcert 10.50 Cabaret 1130 Dansmuziek door Ferry Jus*. BRUSSEL 509 M. 12.20 Concert door het klein-orkeat van bet N. I. R. o. 1. v. P. Leemans 1.30 Pqpulalr concert door het radlo-orkest o. 1. v. Karei Walpot 5.20 Concert door een symphonie-orkest o. 1. v. Arthur Meulemsns 6.35 Gramo foonmuziek. KALUNDBORG, 12" 2‘ strijkorkest van restaurant ..Wlvex" A. Bend lx 2.50 Het omroeporkest Emll Reesen 8.30 Jazz door Kjaers-orkest „The Rhythm Girls" Dansmuziek. Et zijn van die menschen, welke er o zoo’n handigheid van hebben om er „de kantjes van af te loopen" Zp doen alsof ze veel om handen hebben, ze hebben in elk geval den mond vol en doen gewichtig. Maar kijk niet te veel op hun handen en let niet wat er uit hun handen komt, dan zoudt ge teleurgesteld worden. De menschen die iets te beteeke- nen hebben, die zelf werk kunnen verzetten onderkennen al heel gauw zulk soort kantjesslijpers. Degene die .jde kantjes er van af loopen” staan in de wereld van den arbeid in een slecht daglicht. Men hoedt zich voor hen, wees daarom voorzichtig zelf niet den naam of den schijn te krij gen gaarne de kantjes er van af te loojien. Je valt dan o zoo gauw van den kant. 1154 M. 1120 Het auranf Wivnv" O 1 V o’. I. V.’ Vllfred 10.15 Aan de nen manifl spr. voorop'stellen, dat de ondergrond van ons staatkundig werk, ondanks allen materieelen nood moet biyven een geestelyk streven: de leer van het Katholicisme. Een lawine van gedachten is In den laatsten tyd ook over orjs land ge komen, die zich alle aankondigen als geeste lijke bewegingen. Men kan daaruit met vol doening concludeeren, dat het tydperk van bet koude materialisme voorby is. Maar anderzyds moet nftn die bewegingen toch beoordeelen nqar hun geestelyk gehalte. Dat kan men slechts doen door zich te richten naar de uitingen van de leiders. Biykens een zeer recente uiting in de Osservatore Romano Immers is het „cor poratieve experiment” ook in Italië nog In zyn eerste beginstadium en kan men zelfs daar nog niet van een doctrine spreken. In Nederland nu hoort men de fascistische propagandisten spreken van .aaamhoorigheids- gevoel" en ..inneriyken groei”, van het „ware socialisme” en de „ware solidariteit”. Dit alles zyn voor ons reeds lang bekende begrippen de Pausen hebben altyd aangedrongen op de solidariteit tusschen de klassen. Daarnaast pogen deze personen dan aan hun richting een religieus tintje te geven, dat echter voor Katho lieken onaanvaardbaar is. wy Katholieken in op dat punt buitengewoon bevoorrecht: wy heb ben reeds een geesteiyke beweging. In geen enkele andere geesteiyke beweging kan voor ons een grondslag liggen voor onze politiek- Bovendien: als we iet* willen tot stand brengen ten bate van Nederland, zullen wy ons hecht aaneen moeten sluiten. fiets hebben .afgelegd, zyn Woensdagavond in audiëntie ontvangen by Z. H. den Paus. Des morgens had onze landgenoot Z. H. Exc. het een Donderdagmiddag is de 31-jarige mej. J. O. Grootenduuk, wonende te Amersfoort en af komstig uit MUnchen-Gladbach. met h*er rywiel op den hoek van den Zuldsingel en de 8t. Janstraat door een zeswlellgen vrachtauto aangereden en op slag gedood. Volgens ooggetuigen zou de wielrydster de bocht te veel naar links hebben genomen en de vrachtauto met te groote snelheid hebben gereden. De Vyfde Kamer der Arr.-rechtbank heeft Donderdag, zooals gemeld, den heer J. de Kadt, secretaris van de O.8.P. en redacteur van het orgaan van die party „De Fakkel", vrugespro- ken van le hem ten laste gelegde opruiing. Het O. M. had een gevangenisstraf van vijf maanden gerequlreerd. De Kadt zou in Fe bruari van dit jaar een artikel in .De Fakkel” hebben geschreven, en daarby een teekenmg hebben doen afdrukken, waarin werd opgeruia tot gewelddadig optreden tegen het openbaar gezag. Het bedoelde artikel In ,J)e Fakkel” wa* gericht tot Arbeiders, boeren, soldaten en ma trozen” en hierin werd opgewekt tot demon stratieve staking ais protest tegen bet gebeurde op „De Zeven Provinciën". In het vonnis overwoog de rechtbank, dat noch de bedoe’de proclamatie, noch de plaat oprulen tot daadwerkeiyk verzet tegen het ge zag. Het is niet komen vast te staan, dat de opwekking tot demonstratieve staking mede is gericht tot de matrozen en soldaten. De oproep aan de soldaten tot protest tegen „de onderdrukking In Indonesië" en het ge beurde op ,JOe Zeven Provinciën" is te weinig bepaald, cm daarin opruiing tot een bepaald strafbaar feit te zien. ten tweede, dat, als gy terug zyt in uw vaderland, gij vooral een heette allen de Eeuwige welkom is. maar zeer bijzonder de zonen van Holland. Holland, dat uitmunten de land, hetwelk uitblinkt door zjjn rijke gaven aan de missie en door zijn groot geloof. Wjj aldus de Paus bewon deren het groot geloof van u, jonge arbeiders, die dat toont door uw zware en moeilijke reis naar Rome. De Heilige Vader rekent de ar beiders tot de Bijzondere vrienden van Christus en hoopt, dat zij deel achtig worden aan de vruchten van den Jubilé-aflaat. De groote edelmoedigheid en omstandigheden, waarin gjj ver keert, hebben On* buitengewoon diep getroffen. Ondank* de werkloosheid hebt gjj het recht om in Rome te\komen, omdat gjj vrienden zjjt van Chris tus; hebt gjj recht om Zjjn—Jubilé- aflaat der Verlossing te verdienen, omdat Christus den arbeid ala het begin der Verlossing nam en om dat Hjj den grootaten tjjd van Zjjn leven daarvoor gaf. Dat spreekt vooral uit Christus* naam: „Zoon van den timmer- BLRLIJN, 419 M. 3.20 Populair con cert door de Alfred Brox-kapel 7.25 Gevarieerd programma. HAMBURG. 372 M. 1.30 OramofOin- muzlek. Ernst Herbert Groh zingt 3 20 Het Norag-orkest o. 1. v. Joeé El ben- schilt? 4 50 Gevarieerd programma 7.30 Idem. LANGENBERG. 472 M. 11.20 Popu lair concert 12.55 Concert door het kleln-orkeat van Münster o. 1. v. Wer ner Göhre 10.20 Cabaret-programma 12.20 Graznofoonmuztek. Dultache ope ramuziek. De Nederlandsche gedelegeerde, dr. Hlrech- feld, is Donderdag *per vliegtuig naar Amster dam vertrokken, ten einde In Den Haag eenige zaken te regelen, die echter met de te Beriyn gevoerde besprekingen slechts ten deele verband houden. Hy zal echter zoo spoedig mogeiyk naar Beriyn terugkeeren om de slot-besprekln- gen by te wonen. De onderhandellngen werden echter ook Donderdag voortgezet, waarby In 1 by- zonder de kwestie van den „zusatzllchen" export aal warden behandeld. Het vertrouwen 1* gewettigd, dat de regeling een betaling van 100 pet. der onder het morato rium vallende Nederlandsche vorderingen zal Inhouden, waarby er echter op gewezen dient te worden, dat de zich by de practische uit voering van deae regeling voordoende moeiiyk- heden niet onderechat mogen worden. Intua- achen 1* men met de opstelling van bet pro tocol thans gereed gekomen. bleek hy in het bezit te zyn van valsche Ne- derlandsche ryksdaalders. BIT het verhoor van den man kwam aan het licht, dat deze muntstukken afkomstig waren uit Aarlanderveem^iog dien zelfden nacht Mel de de politie H^^plaatse een onderzoek in. hetwelk leidde tot in beslagneming van verschil lende voorwerpen en materiaal, bestemd voor het vervaardigen van valsch geld en tot de ar restatie van den 26-jarlgen motorhandelaar L. van der P., aldaar. Deze had zich Donderdag voor de Haag- sche rechtbank ter zake van overtreding van art. 208 en 314-W. van 8. te verantwoorden bijgestaan door mr. Damen als verdediger. Het O. M. waargenomen door Jhr. mr. van verzocht de rechtbank deze zaak met gesloten deuren te behandelen, daar ook de wyze van fabricatie ter sprake zou wor den gebracht. De president gelastte daarop sluiting deuren. Na getuigenverhoor, or. van den rijksmunt- meester, den heer van Hoitsema te Utrecht, elschte het O. M. tegen verd. vier Jaar gevan genisstraf. De rechtbank zal 3 November a s. uitspraak doen. Er is naar aanleiding van deze interpellatie nog door tal van afgevaardigden het woord ge voerd. De sprekers uit roode fracties schaarden zich natuurlijk aan de zyde van den Interpel lant. Ter rechterzyde, waar de Katholieken Kui per en Loerakker, de anti-revoiutionnair Schou ten en de Christeiyk-Historicus Bakker het woord voelden, kon men in 't algemeen den be windsman bQvallen, al werd daar met name door de Katholieken gepleit voor tegemoetko ming op het punt van den aftrek der verdien sten van de gehuwde vrouw, voor een per kind stygend steunpercentage ten behoeve van de groote gezinnen en voor nog hoogere percen tages voor de landarbeiders. Dr. Vos namens de liberalen en mr. Joekes namen* de vryzinnlg-democraten blliykten eveheens de getroffen maatregelen. De laatste, vziens fractie vroeger in werklooeheidsaangele- genheden de sociaal-democratische InterpeUan- ten geregeld secundeerde, beriep zich terecht op de grondig gewijzigde omstandigheden. Mr. Arts van de Katholieke Volksparty heeft, wat Minister SJotemaker deed, in stryd met de sociale rechtvaardigheid genoemd en een begin van een algemeene verslechtering. HUIZEN. 1875 M. KRO 8.00 Mor- genconcert 10.00 Oramofoonmuzlek 11.30 Oodsd. halfuurtje door pastoor L. H. Perquin 12.00 Politieberichten 12.15 Het Weensch Radio-octet o. 1. v. Dita Schmetterling 1.45 Rustpoos 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugdP. Fou- wels: ..Handenarbeid” 2.30 Klnderuur- tje door mevr. S. Nuwenhulsv. d. Rijst en mevr. C. Marreev. d. Ven 4.00 Kro- orkest o. 1. v. Marinus van t Woud 430 Mevr. M. O. RelberNan: „Schriftverbe tering" 5.00 Orkest 5.15 Esperanto- nieuws 5.80 Orkest 6.20 Journalistiek weekoverzicht door P. de Waart 6.40 Orkest 7.00 Polltieber. 7.15 Mevr. A. Schelfhoutv. d. Meulen: ..Corsica" 7.35 Oramofoonmuzlek 7.45 Sportpraatje v. d. RKF. J. Klünnen: ..De competities van den IVCB” 8 00 De Kro-Boys o. 1. v. P. bustenhouwer 8.30 Vaz Dias 8.35 Oramofoonmuzlek 9.00 Aansluiting met het Carltonhotel te Amsterdam. Concert, afwisselend door het Weensch Radio-orkest o. 1. v. Dlta Schmetterling. het dansorkest „The Ramblers” o. 1. v Theo Oden Mas- man en ’t Roemeensch Orkest o. 1. v. Corn. Codolban 9.45 „Wie is de moordenaar?" Melodrama in 3 bedrijven van Hollandèr. Regie Pierre Balledux. De Vereenlgde Haag- sche Spelers 9.45 De Kro-Boys o. 1. v. P. Lustenhouwer 10.30 Aansluiting met het Carltonhotel te Amsterdam 11.15 Oramofoonmuzlek 11.30 Vaz Dias 11.35 Oramofoonmuzlek. HILVERSUM. 296 M. VARA 8.00 Oramofoonmuzlek VPRO 10.00 Morgen- VARA 10.15 Uitzending voor de de continubedrijven. Vara- H. de Groot. Adolf Bouw- voor 12.00 De Noten- Daaf Wins 1.15 Oramo- 2.00 Rustpoos 2.15 Gra- whding arbeiders in orkest o 1. v. meester draagt krakers o. 1. v. foonmuziek mofoonmuziek 2.50 Henry Meijer: ,De veiligheidsweek van de KNAC en de herfst- gevaren" 3.10 Amsterdamsch Sympho- nie-orkest o. 1. v. Joh. Smit 4.00 Herbert Weissbach, komisch tenor en Cor Steyn. orgel en piano 4.30 Fllmhalfuurtje door M Sluyzer 4.50 ,Amsterd. Symphonie- orkest o. 1. v. Joh. Smit 5.25 Gramo-^ foonmuziek 5.40 Letterkundig overzicht door A. M. de Jong 6.00 Volksliederen door de Wielewaal o. 1. v. Piet Tiggers 6.30 James Simon, piano 7.00 Van en voor het platteland. W. v. d. Sluis, lid der Tweede Kamer, licht de eischen van het urgentieprogram der 8DAP voor het plat teland toe 7.30 Gramofoonmuziek 8.00 Herhaling 8O8-berichten 8 02 Vaz Dias 8.15 Bonte avond. Vara-orkest o. 1. v. H. de Groot. Henriette Sala, sopraan. Harry Wiggelaar, viool. Nap de Klijn, viool. Daaf Wins, piano. Uitzending van uit de Rem. concertzaal te Haarlem9.15 F. Dost spreekt 9.25 Orgelspel door Joh. Jong 9.45 Willem van Capellen draagt voor 10.05 Verv. bonte avond. De Flie refluiters o. 1. v. J. v. d. Horst, zang Alb. de Booy 11.00 Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. Mgr. dr. Jan Olav Smit in de Confessie, graf van den H. Petrus in den St. Pieter H Mi* voor de pelgrims opgedragen. Vol verlangen werd de avond afgewacht. Om zeven uur betrad Z. H. de Paus, vergezeld van den maestro dl satnera Monslgn. Camlllo Caccia Dominion! de 8ala Clementina, waar de pel grims stonden opgesteld. Naar aanleiding van de regeeringsmaatregelen ten aanziea van de beperking van den rundvee stapel, waardoor een toeslag op den accyns van het geslacht is gelegd van 200 heeft de Com missie van Overleg, samengesteld uit den Ned. Slagersbond, den Ned. R.K. Hanzebond van Sla- gerspatroons en den Ned. Grosslersbond voor den Vleeschhandel. aanleMtag-'gevqpden een groote algemeene vergadering te beleggen van alle le den der by genoemde Commissie aangesloten Bonden, op Woensdag 25 October as. in de „Handelsbeurs" te Utrecht. Op deze vergadering zal mededeeling worden gedaan van de gevoerde onderhandellngen met de Regeering en de Crisis-Rundvee-Centrale. terwyi bepaald zal worden de houding, die het georganiseerde slagers- en grosslersbedryf ten opzichte van de getroffen maatregelen dient aan te nemen. 8 40 Populair 8.35 I 2 I I I t 7 Tl c

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6