Wijziging der Ambtenarenwet I 5 RADIOPROGRAMMA MEER EENHEID IN DE SALARIEERING NEDERLANDSCH-DUITSCH DOUANEVERDRAG TWEEDE KAMER De autonomie GENERAL MOTORS CONCERN Weigerend antwoord Zilveren jubileum De Tegen excessen De millioenen van Mijdrecht GELEIDELIJKE VERLAGING? Erfenisjager voor het Hof Vraag der vier wethouders Wagenvoerder gehoord Het gat gedicht DE REDE VAN MR. GOSELING INBRAAK IN PASTORIE NOG GOED AFGELOOPEN Cri»i»-Zuivelcentrale HET ONGELUK MET DE BLAUWE TRAM DE DIJKDOORBRAAK BIJ BERGENTHE1M Regeering is voornemens de export belangen met kracht te verdedigen -Reciprociteitsgedachte gevolgd Principieel verandert er ten aan- zien van de bewegingsvrijheid der lagere organen niets - De winkelsluitingswet'.. wordt gewijzigd Weten we wel wat we waard zyn! Er zijn er, die een hoogen dunk - -j over man het eigen ik veel ver- Maandag 23 Oct. 1933 Ned. R.K. Middenstandsbond en het verzekeringswezen Zondag 22 Oct. 1933 Invrijheidstelling geweigerd Richtlijnen Requisitoir ZATERDAG 21 OCTOBER W. In den tuin heeft menschenleven tegenover J. USSELMUIDEN ▼an WtJzi- TOOT 0.05 Music-Hall-* ult con cert; 7.20 ,JLa Traviata” WEENEN. 517 M. 8.06 M ,X>aa 1st nmmpnnntnniirriQ RO trranm Minister De Wilde dikwijls toch de („Het Volk”) naar huls begeven. over- dat recht, dat zoolang tegenover de gemeenten Ge- Een uniforme salarisregeling aan de lage re colleges op te leggen ligt volgens den Minister niet in de bedoeling. HU acht dat l| van de verslagen in de couranten, schrijft, da. zij verd. eens met mevr. v. VT. alen wandelen. Want on» onze Dinsdag as. behandelt de Kamer de ging der Crislslnvoerwet. Zelfinkeer leert on» dit PARIJS R 1725 M. 8.06 gramofoonmuzlek: 13 20 gramofoonmuzlek; 7.40 gramofoon muzlek. Hieronder doen wij volgen een rechtzetting van een passage uit mr. Goseling’s Donderdag avond te R’dam gehouden rede, welke door een misstelling In eerste Instantie niet tot zijn recht kwam: „In het bijzonder met betrekking tot de hulp aan de gezinnen en de werkverruiming is dit niet gerechtvaardigd en ook niet noodig. Ook wanneer het dekklngsplan van den Minister wordt aanvaard, sluit de begrootlng In feite niet Er blijft rond 50 millioen bezuiniging _ln per spectief”. De opbrengst van de nieuwe middelen is voor een niet onbelangrijk deel afhankelijk van de draagkracht van het gezin en van de werkgelegenheid. Maar vooral, alles wat moge lijk is moet zonder uitstel worden gedaan, om de volkskracht te behouden In het gezin en door werk.’ In den aanvang der vergadering was de be raadslaging over Dr. Vos’ voorstel tot wijziging •der Winkelsluitingswet geopend. Zij werd echter op verzoek van den verdedi ger Mr. Boon geschorst, nadat op diens infor matie Minister Verschuur verklaard had zooals hij reeds eerder in den Middenstands- raad verklaarde dat binnenkort een voorstel van de Regeering te wachten is, hetwelk naast eenlge technische wijzigingen verschillende lij delijke voor den duur der crisis tegemoet komingen op bet stuk der Zondag sluiting in houdt. Met 45 tegen 18 stemmen heeft de Kamer zich met het ontwerp vereenigd. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RAD1OQIDS _i die 950 gramofoon- De soclaal-democraat DREES betoogde, ook thans excessen konden worden afgesneden. Maar daartegenover stelde de MINISTER te- dc tram 's daardoor dan ook van meening weest, dat hij veilig kon doorrijden. Na het verhoor kon de wagenvoerder zich Omtrent de conferentie der wethouders van de vier groote steden over de verlaging van den werkloozensteun, die Donderdag in Den Haag is gehouden, vernemen wij na der, dat besloten is den minister te verzoe ken de verlaging niet in eens, doch gelei delijk binnen een tijdsverloop van eenlge maanden toe te passen. a BRUSSEL 509 M. 12 20 concert door het kleine orkest van het N.IJR. o.l.v. P. Lee mans: 1.30 gramofoonmuzlek; 520 concert door het omroepsymohonleorkest o.l.v. Ar thur Meulemans; 625 gramofoonmuzlek; 6.50 concert door het kleine orkest van het N.I.R. o.l.v. P. Leemans; 8.20 concert door het omroepsymphonieorkest, o.l.v. Arthur Meulemans; 9.20 gramofoonmuzlek. HAMBI’RG 372 M. 10.50 concert door een symphonleorkest van werklooee musi ci oJ.v. Otto Ebel von Sosen: 13.40 nonulalre muziek: 130 gramofoonmuzlek: 3.20 con cert: 820 Noraekoor: 9 40 populair concert door een orkest van werklooze Musici te Kiel o.l.v. Hans DOring. Zij is van meening, dat de groote belangen, welke verschillende landen bij den Invoer in Nederland hebben, dienstbaar moeten worden gemaakt aan de versterking van de positie van de bij den export betrokken landbouw en nij verheid. Den Haag, 20 October 1933 Er is in de Tweede Kamer het laatste Jaar toch wel een geheel andere geest gevaren. Wanneer men de rustige sfeer, waarin gisteren de werkloosheldslnterpellatie verliep en waarin ook heden de wijziging van de Ambtenarenwet 1929 behandeld werd, vergelijkt met het rumoer en de sensatie, die in voorgaande jaren derge- Hjke onderwerpen plachten te vergezellen, dan is het verheugend te kunnen vaststellen, dat er een groeiend verantwoordelijkheidsbesef in de Volksvertegenwoordiging komt en de Regee ring daar tegenwoordig aantreft een groote mate van aanvoelen van de geweldige moeilijkheden, waarvoor zfl staat. De fracties, welke leden van hare partij in het kabinet hebben, zijn uiter aard meegaand. Maar daarnaast is er ook in de soclaal-democratische fractie verandering ten goede te bespeuren. Men laat zich daar minder dan vroeger opdrijven door het commu nistisch kabaal en beziet er de zaken rustiger en minder impulsief dan nog niet zoo lang ge leden. LANGENBERG. 473 M. 1120 Populair concert concert door het Westfaalsch om roeporkest; 12 15 gramofoonmuzlek: 11.20 gramofoonmuzlek. De Regeering is stellig voornemens van deze middelen zoodanig gebruik te maken, als noo dig is om de Nederlandsche exportbelangen bij t onderhandellngen met kracht te verdedigen. Mocht het in de toekomst noodig biyiten, dat de Regeering over nog meqg bevoegdheden de beschikking krijgt, dan zal zij stellig o*K- wegen welke middelen dat zullen moeten xqq en dan zal zij niet nalaten, deze zoo spoedig mogelijk aan te vragen. Ten aanzien van de regeling, welke voor de haring werd getroffen, deelde de Regeering mede, dat voor de toekomst zal worden bevor derd, dat bij de vaststelling van het invoer recht door Duitschland rekening zal worden gehouden met het verschil in grootte der ton nen. Ter zake van de moeilijkheden, welke van Duitsche zijde in den weg worden gelegd aan de Nederlandsche exporteurs, met name door de verplichting om ter vaststelling van het ge wicht de uit de voeren partijen uit te laden, is de Regeering diligent. Ten aanzien van de in de naaste toekomst te volgen handelspolitiek heeft de Regeering haar houding reeds bepaald, welke o.a. tot uiting is gekomen bij de indiening van het ontwerp tot wijziging van de crisis-invoerwet. 7 deputeerde Staten het ingrijpend orgaan ble ven. de noodlge meerdere eenheid nooit zou worden verkregen, omdat Groningen daarover allicht anders denkt dan Zeeland en Noord- Holiand anders dan Limburg. - De vAte commissie tot overleg met de Re geering omtrent vraagstukken en maatregelen betrekking hebbende op aangelegenheden van handelspolitieker! aard, heeft verslag uitge bracht over bet wetsontwerp tot goedkeuring van het Nederlandsch-Duitsche Douaneverdrag en het verdrag tot wijziging van bet Ne- derlandsch-Dultsche douane-verdrag en cre- dietverdrag van 28 November 1925. met daarbij behoorend protocol, beiden op 27 April 1933 te Berlijn tusschen Nederland en Duitschland ge sloten. z PARIJS. Elffel 1446 M. 7.5O concert door het omroeporkest, o.l.v. E. Flament DAVENTRY. 1554 M. 12 20 orgelcon cert: 1 05 concert door het Western Studio orkest o.l.v Frank Thomas: 1.50 gramofoon muzlek: 3 20 gramofoonmuzlek: 4 20 sona- terecltal: 4.50 concert door het Scholnette Studlo-orkest o l.v. Guy Dalnea; 9.05 con cert door het B B C.-orkest oJ.v. Joseph Le wis: De Centrale Reorganisatie Commissie het Verzekeringswezen heeft in verband met haar grieven tegen het optreden van den Ned R. K. Middenstandsbond op verzekeringsge- bied, een openbare vergadering uitgeschreven. De Commissie heeft ook het Hoofdbestuur van den Ntd. R. K. Middenstandsbond tot bij woning van deze vergadering uitgenoodigd. Waar de Reorganisatie Commissie waar in de Verzekering Maatschappijen zelf niet rijn vertegenwoordigd aldus tot een Open bare actie is overgegaan en daarvoor publici teit heeft gevraagd, verzoekt de Ned. R. K Middenstandsbond ons te willen melden, dat het Hoofdbestuur van dei| Ned. R. K. Midden standsbond de uttnoodlglng der Centrale Reor ganisatie Commissie aldus heeft beantwoord: „U noodlgt ons uit tot bijwoning eener open bare vergadering onder uw leiding, waartoe ook buitenstaanders en onderdeden van onze or ganisatie zijn uitgenoodigd en waarop uw grie ven tegen ons optreden op verzekeringsgebied zullen worden uiteengezet. OJ. had U indien u bezwaren hebt tegen ons optreden op verzekeringsgebied beter ge daan uwerzijds een onderhoud met ons hoofd bestuur aan te vragen om ons die bezwaren voor te leggen en ze met ons te bespreken. Het zal u duidelijk zijn, dat bijwoning van uw openbare vergadering bezwaarlijk van ons kan worden verwacht. De Regeering heeft aan de Commissle-Schou- ten opgedragen, haar van advies te dienen over richtlijnen der toelaatbare salarisnormen. En zij zal, zooals Minister de Wilde het met een gelukkig beeld typeerde, zich ertoe beperken, schapen, die van de kudde afdwalen, eerst een kluitje in den vorm eener missive na te gooien en, als dit niet helpt, ze door middel van den herdershond naar de kudde terug te drijven. Principieel en dit was de kern van het debat, waarover de vryzinnig-democraat KOOI- man, de katholiek USSELMUIDEN, de antl- revolutionnair SMEENK, de christelijk-hlstorl- ciu RUTGERS VAN ROZENBURG en de Vrij- Deldsbonder VAN KEMPEN bet met de Regee ring eens waren principieel verandert er ten y.—i,n van de bewegingsvrijheid der lagere organen niets. Er komt alleen een ander or gaan, dat eventueel ingrijpt. En ook reeds be staande salarisregelingen worden thans in dit toezicht betrokken. irXÜMBntG. 1191 M. 750 Itallaan- sche avond: Symphonic van Mendelssohn; 8 40 Itallaansch orkestconcert: 9.20 Itall- aansch vocaal concert; met orkest; 10.20 orkestconcert. Donderdagavond te zeven uur is men erin ge slaagd, het gat in den dijk van het Overjjselsch kanaal te Bergenthelm te dichten. •Het water is zoo goed als geheel van de land- derijen verdwenen. De ontruimde woningen kunnen weer worden betrokken. Volgens ons gedane mededeeling, zou de do^‘ braak geen verband houden met de wei ken die door de Nederlandsche Helde Maatschappij voor de gemeente Ambt-Hardenberg ter plaatse worden uitgevoerd, zoodat de oorzaak van de doorbraak onbekend is. ROME. 441 M. 4.35 Vocaal en Instru mentaal concert; 7.25 gramofoonmuzlek; 8 05 orkestconcert. Op grond van de ervaringen, bij onderhan dellngen in dit jaar opgedaan, doch meer nog als gevolg van de mislukking der Economischs en Monetaire conferentie te Londen, beeft de Nederlandsche Regeering bet wensebelyk ge acht. om over meer middelen ophandelspolltlek gebied de beschikking te verkrijgen. Heden is het 25 jaar geleden, dat in Trenton, Amerika, de grondslag werd gelegd voor het nu zoo groote en machtige General Motors con cern. Reeds onmiddeliyk na den aanvang der werkzaamheden in 1908 nam de uitbreiding van het toen nieuwe concern met groote snel heid toe. De toenmalige directeur Mr. Durant, sedert 1904 geassocieerd met de Buick Mctor Cy, gebruikte deze maatschappij als kern voor een z.g. Holding Cy. Drie maanden na de oprichting van het Ge neral Motors concern werden de Olds Motcr Works en de Oakland Motor Car Cy, er in opgenemen, om in 1909 door de Cadillac Mo tor Cy. te worden gevolgd. Tot opname van deze laatste ndememing werd echter niet over gegaan dan nadat geprobeerd was tot een ac- ccord te komen met de Ford Motor Cy. welke op dat tijdstip had kunnen gekocht worden voor 8.000.000 doll. Er was echter geen enkele ban kier te vinden, die de waarde van die maat schappij zoo hoog taxeerde. Na een werkzaamheid van 2 jaar controleer de General Motors reeds 20 verschillende on dernemingen. en nu, in 1933, omvat het Ge neral Motors concern 75 verschillende maat schappijen. De* huidige, wereldomvattende werkzaamheden van dit concern begonnen eerst officieel in 1911 bij het oprichten van de Ge neral Motors Export Cyè General Motcrs Corporation is in wezen een internaticnale onderneming met motorfabrleken in Aemirak, Engeland en Duitschlad; carrosse- riefabrleken in Australië en montage-fabrieken in 12 verschillende landen. -"In 1932 vormden General Motors producten nagenoeg een derde van het totaal aantal au- tovoertuigen in gebruik over de geheele wereld. KALrXDRORG. 1153 M. 11.20 strijkor kest o.l v. Harald Andersen: 2 50 Carl Ry- dahls orkest: 9.20 moderne Deensche mu ziek; door het omroebsymphonleorkest o.l.v. Emll Reesen; 10 20 dansmuziek. De volgende getuige, aardappelhandelaar van beroep, komt met een ietwat vreemd kllnkenn verhaal; hij was eens bij mevrouw v. W. aai. de deur jeweest .om geld voor zijn aardappei- handel te leenen. HU werd toen afgesnauwo en de deur werd voor zijn neus dichtgegoola terwijl mevrouw ultrlep. -Kom maar als B hier in nuts woont.” President: „Weet u dat wel zeker?’ Getuige tal minder overtuigend;: „1 Klont, wel zoo en toen k even later B. in de buurt van de villa tegenkwam dacht ik, dat zal te bedoeld hebben!” d. Vegt? Me vrouw verklaart, dat de verhouding goed wal en dat zij nooit over een verren neef heeft ge sproken." Gel. WARSCHAU, 1411 M. 5 40 populair van yerty niet mogelijk, omdat het ambtelijk leven naar plaats en werkkring verschilt, niet noodig, omdat gelukkig de meeste lagere organen den ernst der tijden wél begrijpen, en niet wensebelijk, omdat de autonomie niet onnoodig moet worden aangetast. BERLIJN, 419 M. 3.50 populair con cert door de Willy Meschke-kapel: 5.30 strijktrio; 6.20 populair concert; 9.20 be richten en dansmuziek. Te Vlnkeveen Is Vrijdagnacht lAgebroken in <fe woning van ds. Klüsener. Gouden vom eer- pen, sieraden en eenlg huishoudgeld worden ver mist. In de studeerkamer van den predlkan heeft men de sleutels van de kerk gevonden- Daarop beeft men zich toegang tot het kerkJ®' bouw verschaft, waar de collectebussen «Un geledigd. Van de daden geen spoor. Lie be” omroeppotpourrl; muziek. HUIZEN. 1875 M. 8.00 NCRV Schrift lezing en meditatie. 8.15 Gram.muz. 1050 Morgendienst door Da. N. P. E G. T. tiche len. 11.00 Lezen van Christelijke lectuur. „Weer thuis” en .Leven” uit ..Schemerin gen" van Mlen Labberton. 11.30 Gram muz. 12.00 Pol. berichten. 12.15 Gram 12.30 Orgel door Jan Zwart uit de Luthersche kerk. Amsterdam 2.00 Ultz. voor scholen. H. Wanslnk. ..Boschbessen en boschbesaen- plukkera.” 2.35 Gram. muz. 2.45 Wenken voor de keuken, door mevr. M. Adrian Merckens. 3 15 Knippen en naaien. 3.45 Rustpoos 4.00 Bijbellezing door Ds. E. van Meer Mej. C. de Jaher. zang. C. v. Drieën hulzen. orgel. 5.00 concert door het Hartvelt Trio. Kees Hartvelt. viool. Rainier Bresser, cello Guus Seyler. plano. 6.30 Vragenuurtje. 7.00 Po litieberichten. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 730 Vragenuurtje. 8.00 Arnhemsche Orkest Vereenlglng o.l.v. Jaap Spaanderman. Mevr. Veanne v. d. Rosiêre-Van Emmerick, alt- mezzo. 1050 Gramofoonmuzlek. 11.30 Slui ting. Vrijdag is te Deventer een zware machine- ketel tijdens het transport terecht ge komen op een zolderschuit en daarna in de gracht bij het Pothoofd. Het ongeluk gebeurde doordat de stelling, waarop het gevaarte, dat 40.000 Kg. weegt-zlch bevond, begon te werken. De heer Stenvers. die op de schuit stond, sprong te water en wist zich zoodoende ‘e redden. De ketel bleef drijven, doch het zal niet gemakkelijk zijn hem weer op het droge te krijgen. Bij het verdere getuigenverhoor verklaarde mr. J. v d. Vegt. die de familie van de erf laatster kende, dat de oude mevrouw niet veel van haar familie moest hebben. Pres.: .Maar mevrouw gaf groote .cadeaux!” Getuige: „Ja, dat is wel zoo, maarze wou er niet voor bedankt worden.” Mr. v. d. Vegt verklaart nog, dat een familie lid tegen hem gezegd had: „met die nalaten schap van mevr. v. W. zullen we nog heel wat te doen krijgen, want ze kon alles wel eens nalaten aan een verren neef in Mijdrecht.... De mevrouw, die dit sou hebben gezegd, wordt nu voor het hekje geroepen. Deze ont kent echter met klem, zich op deze wijze te hebben uitgelaten. Pres.: .Hoe zit dat meneer Vrijdagochtend is de wagenvoerder van Blauwe tram, welke Donderdagochtend op den Raamweg niet zoon noodlottig gevolg op een militaire caisson inreed aan het hoofdbureau van politie verhoord. De wagenvoerder ver klaarde, lat hij de militaire colonne wel de gelijk reeus op behoorlijken afstand bad ge zien in ‘>3t licht, nJ. van zijn schijnwerpers en dat hij daarom zijn snelheid heeft gemin derd tot naar zijn Indruk de laatste wagen van den militairen stoet de trambaan was ge passeerd. Daarop is hij weder doorgereden met de ge bruikelijke snelheid, doch kort voor de tram bleek, dat een gespan uit de schemering het was dier, ochtend mistig op de baan verscheen oir alsnog over te steken. Het was toen te aat om de tram tijdig tot stilstano te brengen. Inderdaad is er een hiaat in den militairen stoet geweest, De wagenvoerder van ge- De Crisis-Zulvelcentrale maakt bekend. <U voor de week van 22 tot en met 28 October ae prjjs van het crlsisbotermerk op 90 cent pw K.G. en die van vervoervergunnlng voor oui- ten'andache boter wp 10 per K.G. is oe- paald. De reciprociteitsgedachte zal in sterke mate worden gevolgd. De Regeering is van meening, dat zij vooralsnog moet vasthouden aan meestbegunstlglng op tariefgebied, welke in de Nederlandsche verdragen is geregeld. Intusschen heeft zij besloten, zich op dit gebied niet mee» te willen binden, tenzij het buitenland bereid is, de door haar voorgestane uitzondering op de meestbegunstlglng te erkennen. Daar de onderhandellngen met Duitschland nog niet geëindigd zijn, kunnen hierover nog geen publieke mededeellngen worden gedaan. Het is waar: ook de wijziging van de Ambte narenwet kreeg de stemmen der sociaaldemo craten niet. Maar hun woordvoerder Drees, jarenlang wethouder van Den Haag, en nog kort geleden in de residentie de soliede wet- houdersnalatenschap beheerende van den Mi nister, tegenover wien hij zich heden plaatsen moest, leverde een kalm en zeer zaakkundig betoog en had den prijzenswaardlgen moed, om openlijk voor het forum van het Binnenhof te betreuren en af te keuren het spelen met de autonomie, zooals dit geschied is en nog ge schiedt door sommige afdeelingen zijner partij, dewelke afgevaardigden in gemeenteraden, die naar eer en geweten eigen beslissing nemen, eenvoudig aan den kant zetten. Het meest recente geval van dien aard te Zaandam, waar men twee soclaal-democratische wethouders uit de partij wil stooten, wijl zij met een salarisverlaging meegingen had Mi nister De Wilde in bet debat gebracht als bewijs, dat van die zijde voor de autonomie der ge meenten heel wat meer gevaar dreigt dan daar voor veroorzaakt wordt door een wetsvoorstel als waarover de Kamer heden te beshssen had. Totnogtoe werden door de Ambtenarenwet 1929 de lagere overheidsorganen provinciën, gemeenten, water- en veenschappen genoopt, een salarlsregeling voor hun personeel in te voeren. Bleven zij daarin nalatig of kweten zij zich op onjuiste wijze van die taak, dan trad het hoogere gezag voor de provinciën de Commissaris der Koningin, voor de gemeenten Gedeputeerde Staten op. In laatste instantie was /lit hooger gezag bevoegd, zelf de salaris regeling vast te stellen. Het wijzigingsontwerp nu kwam in groote trekken hierop neer, dat deze mogelijkheid van ingrijpen ook geschapen werd ten aanzien van reeds bestaqpde salarisregelingen en dat het ingrijpende gezag voortaan over de geheele Ijjn de Kroon self zou zijn. HUIZEN. 1875 M. KRO 8.30 Kin dermis uit de parochie der H. Kruisvinding Tuindorp Vreewijk. RotterdamNCRV 9.30 Gewijde gramofoonmuzlek 9 50 Kerkdienst uit <je Ned. Herv. Kerk te Sche- venlngen KRO 12.15 Kro-aextet o. 1. v. Plet Lustenhouwer 1.00 Rector C. J. J. Terwlsecha van Scheltlnga: .Leerzame Stu diedagen” 120 Kro-eextet o. 1. v. P. Luetenhouwer 2.10 Boeken en schrijvers. D Wehrens.Het volksleven In het straat lied” van R. Vankenhove en Adh. Benage 280 Kro-orkeet o. 1 v Mar. v. 1 Woud 3.00 Gramofoonmuzlek 3.15 Mej. C. Bax ..De R K. Vrouwenbond 1x1 den zomer met vacantle of aan het werk" 4.00 Kro-orkeet NCRV 5.00 Gewilde muziek Duetten door mevr. F. de Wolf, alt en TJalko Vellnga. tenor Orgel: Ferd Kloek 550 Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Klundert 7 45 Kro-voetbalultalagen van de RKF 750 Pater P. H Veldman 8 V. D...Tusschen Russen en Chlneezen” 8.15 De Kro-Boys o. 1. v. P. Lustenhouwer 9.00 Vaz Dias 9.05 Kro-orkeet o. I. v. Joh. Gerritsen 955 Gramofoonmuzlek 10.15 Vaz Dlas 10.20 Kro-orkest 10.40 Epiloog door het kleln-koor o. 1. v. Joe. H. Plekkers 11.00 Sluiting. HILVERSUM. 296 M. Postdulvenberlchten „Verspreiding van d. Vegt: „Ik sta hier als getuige 4 décharge en ik heb met de praatjes van die vrouw niets te maken!” Nadat nog een rijksveldwachter uit Mijdrecht is gehoord, wordt verd. nogmaals aan een ver hoor onderworpen. HU stond zoo vertelt n'J al sedert 1906 in financieele relatie met mevrouw v. W. Uitvoerig bespreekt de president de verschil lende door verd. opgemaakte stukken, welke volgens verd. door mevr. v. W. werden getee- kend. Behalve de reeds In de ten laste legging genoemde stukken is er nog een contract in het dossier, waarin mevr. v. W. aan verd. één millioen gulden toekent als afkoopsom voor het vruchtgebruik. Verd. ontkent echter bet stuk te hebben geschreven. Pres.: „Wie heeft het dan geschreven? Hoe kwam u <ian het stuk?” Verd.: Jk weet het niet, het werd me op ze keren dag toegezonden!” De president hervat zijn verhoor van veru weer en komt dan tot de hoof draken de gere gistreerde stukken. Hij bleef er bU. dat de handteekeningen onder de door hem geschre ven stukken gezet waren door mevr, van W Hij hield vol, dat hU veel zaken voor mevr. v. W. had gedaan. Makelaars kon hi) echter niet noemen. HILVERSUM, 296 M. 8 00 AVRO Gra mofoonmuzlek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.muz 1030 Mr. Ph. C. La Cbapelle draagt voor 11.00 Orgelconcert door Frans Hasselaar Solist Henk Borkent. tenor. )nj, 12.00 Lunchconcert door het omroepor- kest o.l.v N. Treep. 2.30 Sollstenconcert. Edith Walden, zang. Chris Veelo. plano. 330 Gram.muz. 4.00 aansluiting met het Carlton Hotel te Amsterdam. Concert d. Cornelus Codoban en zijn orkest. 4.30 Causerie door Max Tak. 530 Concert door Hans Schindler en zijn orkest. Afgewisseld door draalorgelmuzlek. 7.00 Causerie door O. de Josaelln de Jong. ..Hebben dieren verstand? 7.30 Concert door het ensemble BosmansKoene Henrlëtte Bosmans, plano en Francis -Koens viool. 8 00* Vaz Dlas. 8 05 aansluiting met het Theater Carré te Amsterdam. Uitzending van een gedeelte van de revue „O. bedoel je dat?” Opvoering door de N. V. „Nationale Revue" 9.15 Gramofoonmuzlek. 9.30 Omroeporkest o.l.v. N Treep 11 00 Vaz Dlas. 11.10 Gram, muziek. 12.00 Sluiting MINISTER DE WILDE, die zich opnieuw een helder en zakelijk spre ker toonde en die, wat hij betoogt, zeer krachtig vermag te onderstre pen, zeide, dat naar zijne meening de door de Ambtenarenwet be doelde meerdere een heid in de salarisrege lingen der lagere orga nen op den duur wel zou zijn gegroeid. Maar eenerzUds de geweldige zorgelijkheid der tijden, anderzijds de volkomen zorgeloosheid van som mige dier lagere over heidslichamen noopten thans, dit groeiproces door een wetswijziging te versnellen. Het ligt In de bedoeling der Regeering, om de haar bij dit ontwerp gegeven bevoegdheid aan te wen den tot het wegnemen van excessen. Want die rijn er. Boden b.v., die bjj verschillende over heidslichamen werkzaam zijn en precies het zelfde werk verrichten, zien vaak hun salarissen met 4 k 500 gulden uiteenloopen. Dit beteekent op salarissen, die beneden de 2000 blijven, zéér veel. De verdediger, mr. Venhuizen, zeide overtuigd te zijn van de waarheid van verd.’s woorden en daden. PI. acht het niet vreemd, dat verd de vertrouwensman van mevr. Van W. was en zij zaken met hem deed bulten den notaris om. Mevrouw Van W. was, vóór haar huwelijk, huishoudster bij v. W.; zij hield niet van om slachtige notarieele acten, zoodat het zeer aan nemelijk is, dat zij zaken vla verd. deed. Uitvoerig gaat pl. hierop de verschillende getuigenverklaringen na, uit verschillende ver klaringen meent hij te mogen aannemen, dat de verhouding tusschen de rijke erflaatster en haar familie niet goed was. Het komt pl. in het geheel niet vreemd voor, dat mevr. v. W. verdachte voor een groot be drag wilde bevoordeelen. Pl. concludeert, dat een veroordeellng van verd. niet mogelijk is, zoodat hij vrijspraak voor zijn cliënt vraagt. Pl. verzoekt het Hof verd. onmiddellijk in vrijheid te stellen. De procureur-generaal verzet zich tegen in williging van dit verzoek, dat, nadat het Hof in 'raadkamer is geweest, wordt afgewezen. Het Hof zal 3 November arrest wijzen. Over de richtlijnen, waaraan de Regeering de salarisregelingen toetsen zal. heeft van Katholieke zijde dé heer USSELMUIDEN vra gen gericht tot den Mi nister. Inderdaad kan over de uitwerking van dit ontwerp moeilijk geoordeeld worden, zoolrzg men niet weet, welke die richtlijnen zullen zijn. Doch daar omtrent moet eerst het rapport der commlssie- Schouten worden afge wacht Later kan deze materie bjj de be grootlng of door middel van een interpella tie misschien nog eens grondig met de Regeering worden doorgenomen. Wèl vreesde de heer IJsselmulden. dat het ook hier op den duur weer gaan zou als het ten opzichte van zoovele gemeentelijke bemoeiingen reeds ging: in 1 begin een vrij onschuldig toe zicht en enkel richtlijnen en later aan Tiet einde een zeer krachtige inmenging van hoo- gerwege in allerlei détails. De heer KOOIMAN, gedeputeerde van Noord- Holland. heeft nog geopperd. Gedeputeerden in te schakelen by het toetsen der salarisre gelingen. Minister de Wilde echter vérklaarde het vanzelfsprekend, dat deze colleges. die deskundig zyn in hun gebied, met ernst zuilen worden geraadpleegd. 250 Kamer muziek 3 20 Concert 5 05 Gramofoon muzlek 5.40 Populair concert 8.30 Concert door het orkest van den West- Dultacben omroep o. 1. V. Buschkötter. DAVENTRY. 1554 M. 12.50 Concert door het Radlo-mllltalr -orkest 1.50 Pianorecital 2.20 Gramofoonmuzlek 320 Concert 5.10 Orvelrecltal 6 05 Kamermuziekconcert 7.50 Vloolrecltal 925 Concert door Tom Jones en zijn orkest In bet Grandbotel 1050 Epiloog. PARIJS (ElfeD. 1446 M. 1250 Con cert door het Jean Ibos-orkest 7.50 Gramofoonmuzlek 8.40 ,L’ Itallenne A Alger", opera van Rossini. PARIJS (KMio). 1725 M. 8 05 Gra- motoonmuzlek 12 40 Idem 12 50 Gra mofoonmuzlek 3.20 Populair concert 550 Populair concert programma. ROME. 441 M. 8.20 Uitzending het theater .Argentina” te Rome. MILAAN, 331 M. 6.35 Gramofoonmu zlek. BEROMUNSTER. 460 M. 6.25 Gramo foonmuzlek 8.20 Orgelconcert. WARSCHAU. 1411 M. 1135 Concert door het Phllharmonle-orkest van War schau 1220 Populair concert 140 Vocaal concert 2 40 Populair concert 3 50 Gramofoonmuzlek 6.00 Gramo foonmuzlek 7.10 Populair concert door het omroeporkest o. 1. v. St. Nawrot 9.45 Dansmuziek. WEENEN. 517 M. 4.50 Popa-Grama- kwartet speelt 6 20 Concert door het Weensche Svmphonle-orkest o. 1. v. Nlllus 850 Operette van Kalman 10.15 Gra mofoonmuzlek. WARSCHAU. 1411 M. 6.25 Gramofoon muzlek; 7.10 concert door het omroepor kest oJ.v. H. Hofmann. Nadat nog enkele vragen aan verdachte zyn gesteld, is het woord aan den procureur-gene raal mr. A. Baron van Harinxma thoe Slooten die zyn requisitoir begint met te zeggen. da> z. 1. het wettig en overtuigend bewijs is ge leverd. Hy zal dan oók bevestiging van het vonnis eischen, doch spr. acht de strafmaat niet m overeenstemming met den ernst van het feit De zaak is zeer ingewikkeld door verd. ge maakt, doch by lezing van de verschillende stukken kan men dlkwyis een glimlach me. onderdrukken. Spr. herinnert er aan, dat verd. failliet Is geweest en mevr. v. W. weigerde hem te hel pen. Verd. sprak by dit faillissement absoluut niet over zyn groote vordering op mevrouw van W. Verd. beweerde de vertrouwensman van de oude weduwe te zyn, maar het staat wel vast dat hy slechts zéér zelden by mevrouw van W kwam. Onder de papieren van de erflaatster is geen enkel afschrift van al de papieren ge vonden, geen enkel geschrift getuigde van een relatie tusschen mevrouw van W. en ver dachte. Verd. had een groote vaardigheid in het na maken van handteekeningen. Spr. is er overtuigd, dat de handteekeningen onder de stukken valsch waren. „Ik word.” aldus spr ..daarin gesterkt door vyf van de beste Neder landsche schriftkundigen, die een naam heb ben te verliezen.” Spr. requireerde tenslotte, zooals reeds ge meld. bevestiging van het vonnis der recht bank. doch verhooging van de gevangenisstraf tot drie jaar zonder aftrek van voorarrest. Het Amsterdamsche gerechtshof, onder pre sidium van mr. J. Jolles heeft gisteren de be handeling voortgezet van de Müdrechtsche mi'lioenenzaak, -waarin de Mydrechtsche kwee- ker J. B. wegens het voortgezette misdryt van gebruik maken van valsche stukken, door de rechtbank te Utrecht was veroordeeld tot twee en een half jaar gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. Deze ingewikkelde zaak betreft een poging om de nalatenschap van een zeer rijke dame door middel van valsche stukken, machtig te worden. Verdachte houdt vol. dat hy onschuldig is Hy was de vertrouweling van de oude mevrouw en tot beloonlng had zy hem haar vermogen nagelaten. In de vorige zitting werd out. burge meester Paomoa uit Mijdrecht gehoord. De valschheld van de acten werd reeds vermoed vóór het overlyden van mevrouw Van Wie lingen. De renvooien van de acten waren hem als hulp-offlcler toegezonden. Mevr. v. W. had toen gei. om inlichtingen kwam uitdruk kelijk verklaard, dat zy dergelyke stukken nooit had geteekend en met B. niets te maken hao. Verschillende schriftkundigen werden ge hoord en verklaarden, dat de handteekeningen valsch waren. Vandaag was de belangstelling van de zyde der Mydrechtenaren weer groot, de publieke tribune was geheel gevuld. Het getuigenver hoor werd voortgezet. Nadat de notaris, die steeds de zaken van mevr. v. W bad behandeld, nog eenlge ver klaringen had afgelegd, waaruit bleek, dat zy geen geldzaken deed buiten den notaris om werd een familielid van de oude dame gehooro Verd. had nd. verklaard, dat mevr. v. W hem haar bezittingen had nagelaten, omdat zy een hekel aan haar familie had. Uit den mond van den neef van mevr. W booren we echter heel iets anders. Mevrouw van Wlerlngen logeerde dlkwy’s by de familie en get.’s vrouw, een nicht van mevr. v. W logeerye vóór haar huweiyk steeds by baar tante. De verhouding tusschen de familie en ie oude dame was zeer goed Wat haar geldzaken betreft, wis zy tegenover getuige, die met den notaris executeur was, zeer openhartig ge weest. Het woord is nu aan de getuigen 8 décharge Een oude lendbouwer weet te vertellen, dat hy B. een paar maal de villa van mevr. v. W nad zien binnengaan. Erg pertinent is hU ech ter niet in zyn verklaringen. Naar wy vernemen, is het stoffelyk schot van den militair L. E. die Donderdag by het tragisch ongeluk op den Raamweg, waar de Blauwe 'Tram op een militaire colonne is gereden, gedood werd, heden naar Hardlnx- veld overgebracht en daar Maandag aj. ter aarde worden besteld. Omtrent de belde andere personen, die Don derdag naar het Militair Hospitaal werden overgebracht, t. w. de militair Van der G., die slechts een kleine verwonding aan de knie had opgeloopen en den wagenvoerder van de blauwe tram, die wat overstuur was geraakt, kan worden medegedeeld, dat zy beiden heden ochtend het Hospitaal hebben verlaten. De minister van Defensie heeft eën betuiging van deelneming doen toekomen aan de nabe staanden van den by het ongeluk op den Raamweg Donderdagmorgen om het leven ge komen militair L. K. VARA 9 00 9.03 8. 8. Lanttn- ga: „Versoreldlng van zaden en vruch ten" 930 Orgelspel door Joh. Joi 10.00 Nieuwe Socialistische dlchtku™.. .De Poëzie In de vlammen". Voor te dra gen door Martlen Beversluis 10.20 Vara- orkest o 1. v. Hugo de Groot 11.00 Toespraak door G. J. Zwertbroek 1130 Vara-orkest o. 1. v. H. de Groot m m. v. Yvonne Fabré. zang AVRO 12.00 Or gelconcert door Pierre Palla. Boris Lensky, vlooi 1.00 Hans Schindler en zyn or kest 2.00 BoekenhaKuurtje door mr. Roel Houwlnk: ..Waren wil kinderen" door Dré Domlsse 2.30 Aansluiting met het concertgebouw te Amsterdam Concertge bouworkest o. 1. v. Ed. van Belnum. To v. d. Sluys. sopraan Maartje Otters, alt 4.00 Oramotoonmuzlek 4.45 Vaz Dlas VARA 5 00 Op het booze Eiland. Avonturen van kleinen Bart In Holland VPRO 6.00 Halve uren met boeken. Mr. H. J. Wvtem 6.30 Kerkdienst uit de Remonstrahtsche kerk te Gouda AVRO 8 00 Vaz Dlas 8.15 Aansluiting met het concertgebouw te Amsterdam. Concertgebouworkest o. 1. v. Ed. v. Belnum. Ethel Bartlett en Rae Robertson, plano 9 00 Gramofoonmu zlek 9 15 Kans Schindler en ztln orkest. Irène Ambrus. zang 11.00 Gramofoon muzlek 12 00 Sluiting. LUXEMBOURG. 1191 M. 7.50 Engel- sche avond; symphonleconcert 8.40 Or kestconcert 1020 Operettemuziek; o.l. Dollarprlnzes. BRUSSEL. 569 M. 10 20 Gramofoon muzlek 1120 Concert door het klein orkest van het N. I. R. o. 1. v. P. Leemans 12 20 Concert o. 1. v. André Felleman 1.30 Concert o. 1. v. Ludo Langlois 5.20 Populair concert door het radlo-orkest o. 1. v. Frank André. KALUNDBORG. 1153 M. 9.05 Harmo- nlemuzlek 9.45 Harmonlemuzlek 1020 Dansmuziek. BERLIJN. 419 M. 11.20 Concert 2.50 Populair concert o 1. v. Engel 8.20 Populair concert door het omroepor kest o. 1. v Von Vulteé. HAMBURG. 372 M, 1120 Populair concert door het kleine Noragorkest o. 1. v. Adolf Seeker 2.55 Populair concert door een harmonle-orkest o. 1. v. Wilhelm Stahlköpf 6.05 Populair concert door een mandollne-orkest 720 Concert van het Phllharmonle-orkest van Hamburg o. 1. v. Richard Richter. LANGENBERG. 472 M. MILAAN. 331 M 430 concert door het Balalalka-orkeat. 6.00 uur gramofoonmuzlek. 7.00 gramofoonmuzlek. 7.35 gramofoonmu zlek. 950 dansmuziek. van zich zelf hebben, zichzelf i schatten en meer waarde toekennen dan dit dient. Verwerpelifkl Maar er zifn er ook, die zich te gemakkelijk op zij laten dringen door brutalen die zich niet genoegzaam laten gelden, die hun licht onder Je korenmaat houden. Waartegen Christus zelf waarschuwde. We dienen te weten wat we waard zijn. Eendeels o zoo weinig. Wat i» een mensch tegenover den Oneindige! En wat een r-- de eeuwigheid. Anderdeels, o zoo veel!! God zelf gaf zich ten offer voor en een eeuwig geluk moet i luttele levensjaren afronden. Wat we waard zijn! een retraite, een missie 't best. De zaak werd daarop geschorst Na de pauze deelt de president mee, dat er zoojuist brief is ingekomen van een in-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 18