Prikkeldraad I J I Een klaar geluid Inbreker geknipt Werkverruiming Voor de missie 1 „Om te slagen” ii I ft De oorlogsteken MAANDAG 23 OCTOBER STRAPERLO TE ZANDVOORT PORT RET-GALERIJ Zondag nog rustig beoefend Eén nog voortvluchtig WACHTGELDREGELING Bjj de Ned. Spoorwegen Brand in een garage Benzine wakkert het vuur aan OP ZOEK NAAR ZWART! Concurrentie door DE „GRILLIGE” MAAS De huidige lage waterstand KIPPENDIEF IN ARREST DE KONINGIN-MOEDER Goede vangst der politie Examens Groote Stoomvaart Soeur M. Gertruda f EEN TWEEDE KOSTERSDAG Een kordate buurman en zyn vrouw overvielen de „heeren by hun werk De taak van iederen christen Overtreding van het unifonn- verbod vermoed Nederlandsche opdrachtgevers steunen no^ te weinig de eigen industrie Zondag heeft Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent de Delft- sche Missieweek geopend IS DE R". K. MIDDENSTAND INCONSEQUENT WERELDECONOMIE IN DE PRAKTIJK DE DRANK-AFFAIRE IN HET WESTLAND Bezwaren uit het verzekerings- bedryf Werkwillige stucadoors „bewerkt” KERST-ORATORIUM VAN PEROSI De verlaagde kolenexport van Nederland naar Zwitserland „Sperrmarken” Bevordering van het „stiekum- drinken” Kippen- en eendenhoudery Na het succes van het vorig jaar Communistische terreur by stuca- doorsstaking in de hoofdstad ij, K Niet te laat arrest i! rr» rif. 1930: den la voor in bet beginsel- en werkprogram van dr. Van verzoeken voornoemden bond op grond in de H.M. de Koningin-Moeder Is voornemens In den loop van deze week In ons land terug te kee- ren. H. M. zal eerst eenlgen tijd op het Loo ver blijf houden. waaruit verschil het van een het ge- over win- atnk f J. i j 'I opvaardyschepen zijn uitgerust met mAoren. Of het „natuurlijk” mag heeten, dat men voor den opbouw van een nieuwen Staat de persoonlijke vrijheden onderdrukt, is zeker wel aan gerechten twijfel onderhevig! Maar wij zullen hierop thans niet verder Ingaan. Wat In het bovenstaande vooral treft Is hetgeen door den spreker over het liberale Italië werd gezegd, waar men vrijmetselaar moest zijn, om te slagen, terwijl de rede nen voor het nlet-slagen „verborgen ble ven”. Een fraaie toestand! En een getuigenis, dat noch het liberale Italië, nqch de vrijmetselarij tot eere strekt. P. 8. ~'~ning uit, dat de middens tandseischen en heeft trachten te hel- De ultkeering volgens de garantieregeling Is voor deze week vastgesteld op 30 ct. per 100 stuks uit te voeren versche kippeneieren, tot een ge wicht van maximum 50 K.G. per 1000 stuks en op 40 ct. per 100 stuks uit te voeren eenden eieren. Men bericht ons uit Ravensteln: De volksmond spreekt niet ten onrechte van de ..grillige” Maas. Stonden wij December vo rig Jaar met bange harten bij een hoogen water stand, die, tengevolge eener zwakke plek In den dijk onder het kerkdorpje Neerloon, noodlottig dreigde te worden, in den voorbijen zomer en nog tot heden, hebben wy een laag-water- periode meegemaakt, als sinds menschenheuge- nls niet is voorgekomen. Dit moge blijken uit onderstaande offlcieele gegevens, verstrekt door den Rijkswaterstaat'te Ravensteln, welke gege vens tevens aantoonen de 'hoogste en laagste standen over de laatste 10 Jaren. en mede is af te lezen het aanzienlijke tusschen Béide standen. De hoogste stand in 1923 bedroeg 920 c.M boven AP.; de laagste 334 M. In 1923 hoogste 9.50 M laagste 338 M 1924: hoogste 9.87 M laagste 3.47 M.; 1925: hoogste 9.76 M, laagste 3 74 M 1926: hoogste 9.70 M., laagste 3.76 M.; 1927: hoogste 9.23 M„ laagste 438 M 1928: hoogste 9.58 M., laagste 3.17 M.; 1929: hoogste 924 M laagste 2.75 M.; hoogste 9:82 M. laagste 3.42 M; 1931: hoogste 9.76 M laagste 3 69 M 1932: hoogste 9.59 M, laagste 298 M 1933: hoogste 725 M.. laagste 2.59 M op eind September, dJ. een stand, welke nog nimmer is opgeteekend. Gedurende 56 da gen stond de Maas dit Jaar beneden de 3 M.. en gedurende 8 dagen lager dan 2.75 M. Dit komt overeen met een vaardiepte van gemiddeld 0.90 Meter. Naar we nader vernemen was hedenmor gen, noch by den burgemeester, noch by den commissaris officieel bericht ontvangen, dat de sluiting van het Casino gelast zou moeten worden. Ter gelegenheid van de wijnoogst feesten in Italië, heeft de kunstenaar Barisone een druiventros met de beeltenissen van bekende persoonlijkheden geschilderd. DEN HAAG Geslaagd voor 3e stuurman de heer G. Oosthoek. In een lezing over ,Jiet nieuwe Ita lië, waarin hij vurig den lof van Mussolini en diens fascisme zong, verdedigde, naar 1“ een verslag der „N. Rott. Crt". le zen, de sèhrljver Carel Schatten ook de on derdrukking der persoonlijke vrijheden, welke onderdrukking z. L noodlg was en nog is, om den nieuwen Staat op te bouwen. Hoe stond het vroeg hij in verband hiermee met de vrijheden in den vroege- ren tijd? En zijn antwoord luidde, volgens genoemd verslag, aldus: Ondanks de mlnisterieele aanschrijving tot de procureurs-generaal Is het 8tr*perlo-spel Zaterdag en Zondag in het Casino te Zandvoort nog rustig beoefend. y Het was er Zaterdagavond nog zeer druk en Zondag, waarschijnlijk ten gevolge van het sluiten der inrichtingen te Amsterdam, nog drukker dan anders, bijna zoo druk als in den seizoen tijd. Uit Zandvoort meldt men ons, dat Maandag dus heden de straperlo-tafels waarschijn lijk voor het laatst zullen draaien. Zondag was nog geen bericht by de Zand- voortsche politie ontvangen, maar dit wordt heden verwacht. Dan heeft men nog 34 uur tijd zoodat verwacht wordt, dat hedenavond het Casino voorgoed zal worden gasloten. Zondagochtend waren de bewoners van de eerste étage van een pand aan de Vlletlaan te Rotterdam naar de kerk en van die gelegen heid maakten twee inbrekers gebruik om in te breken. De bovenbuurman K„ die gerucht hoorde, ging er met een hamer op af en trof op de eerste étage twee mannen aan. Dit tweetal, zich ontdekt ziende, holde de. kamer uit en wilde de vlucht nemen. Zjj vonden K. evenwel op hun weg en probeerden dezen op zij te duwen, aldus lezen we in „Het Volk”. K. ging daarmee niet accoord en gaf een van de Inbrekers, zekeren C. de V., een fikschen klap met den hamer. Bijna tegelijkertijd kreeg hij echter een flinken slag met een scherpen koubeitel in het gelaat, waardoor K. werd verwond. Het gevolg was, dat een ernstige vechtpartij op de gang ontstond. De vrouw van K., die gezien had. dat haar man gewond was, mengde zich in den strijd en sprong boven op den onverlaat, die haar echt genoot mishandelde. Er werd van weerskanten menige rake slag uitgedeeld Daar bleef het niet by, want al vechtende was het drietal de trap genaderd en op een gegeven oogenbllk rolden de vrouw en de inbreker De V. belden een deel van de trap af. Ondertusschen vluchtte de an dere Inbreker, welk voorbeeld De V. tevergeefs probeerde te volgen. HU werd door op het ge schreeuw toegeschoten mannen nagezet, tot ten polltle-agent hem in de Kettingstraat greep. De inbreker, een berucht misdadiger, werd in het politiebureau Meermansstraat in arrest ge steld. Zijn helper wordt gezocht. In de woning van de afwezige familie was de deur geforceerd en alles uit kasten en laden doorzocht. De Inbrekers hadden echter geen kans gezien, iets weg te nemen. K. en zijn vrouw snapten hen op heeterdaad by hun werk. De politie te Rotterdam is er Zaterdagavond toe overgegaan een aantal jongelui aan te hou den, die gekleed In zwarte regenjassen den Cool- slngel op en neer liepen. Dit op vermoeden, dat de zwarte Jassen de vroegere zwarte hemden moesten vervangen. Ongeveer vijftig jonge menschen werden tus- De politie van Oss en omgeving kreeg laatsten tyd herhaaldelyk klachten over het ste len van kippen. Hoewel zy niet stil zat, mocht het echter toch niet gelukken eenig spoor van de daders te vinden. Zondagnacht echter is het mogen gelukken zekeren A. de W. te arrestee ren. Hoewel de man ontkende zyn er toch zoovele en zoo sterke aan wijzingen tegen hem, dat hy ter beschikking van de justitie zal worden gesteld. Zaterdagavond omstreeks zes uur ontstond te Apeldoorn brand in de garage van de autover- huurinrichtlng van den heer B. Waldner aan het Stationsplein. De aanwezige benzine wakkerde het vuur hevig aan. De geheele garage brandde uit alsmede een gedeelte van de eerste etage van het bovenge legen woonhuis. Een viertal auto's, eenige mo torfietsen, rywlelen en gereedschap gingen ver loren. Slechts twee auto's konden er tydlg uitge reden worden. De oorzaak van den brand was onbekend; hy moet In den kelder der centrale verwarming begonnen zyn. De Apeldoomsche brandweer verrichtte het blusschingswerk. De schade wordt door verzeke ring gedekt. na de tentoonstelling geopend met een rede, waarin Mgr. verklaarde de uitnoodlging vol gaarne te hebben aanvaard in volle sympathie voor het groote gebeuren in deze week; ook met het oog op de uitbreiding van het Ryk Gods op aarde en mede uit sympathie voor de stad Delft, waaraan Mgr. zich met zulke sterke banden ge bonden weet. Breedvoerig zette Mgr. uiteen, welke groote taak door God aan de menschen is toever trouwd. De kleine, onbeduidende mensch mag mede bouwen aan den schoenen tempel, Hem ter eere opgetrokken. Niet alleen aan de Bisschoppen en de Pries ters heeft God de heeriyke taak toevertrouwd, om het Evangelie over de aarde uit te dragen, maar ook aan de leeken, mannen en vrouwen, gaf Hy de biyde, verheven opdracht, om mede te werken aan de uitbreiding van Zijn Ryk op aarde. St. Petrus heeft het zeer duldeiyk gezegd, dat ook de leeken in dezen hun taak hebben. Gy zyt een heilig volk van konlnkiyk priesterschap. Dat priesterschap, dat de leek bezit, strekt zich wel niet uit tot het toedienen der H. H. Sa cramenten, maar door het Vormsel is ieder lid maat van de Kerk gestempeld tot een stryder voor de eer van Christus, en voor de uitbreiding van zyn Ryk op aarde. Maar dan heeft hy ook tot taak om mede te werken aan de verbreiding van het ware ge loof op aarde, ten eerste in de eigen omgeving en tweedens door de verbreiding van Christus’ leer in vreemde gewesten. In de eerste plaats hebben we een goed voorbeeld te geven aan de andersdenkenden, onze werken moeten uitstra len en den naam van God verheeriyken; ook door de bekeermg van andersdenkenden En behalve door als priester In onze omge ving te arbeiden, door ons voorbeeld, hebben we ook den plicht mede te werken aan de uit breiding van Gods Ryk in verre gewesten. Dit kunnen we doen door ons gebed en onze aal moezen; door stoffeiyke hulp te verleenen aan de Missionarissen, die uit liefde Gods alles ver laten. Het gebed Is echter voor de Missie het voor naamste, als krachtig middel tot uitbreiding van Gods Ryk. Vooral in deze week moge daar byzonder de aandacht op gevestigd zyn. Het spreekt vanzelf, dat de aalmoezen niet vergeten mogen worden. De Bisschop hoopt, dat in deze week veel zal worden geofferd, en In de toekomst gebeden en geofferd. In weerwil van de slechte tydsomstandighe- den durft Z. H. Exc. toch stoffeiyke hulp vra- ■yet Manifest der R.K. Staatspartij I heeft indruk gemaakt in het land. In kiesvereenigingen en pers vond het Instemming en weerklank. Ook in niet- katholieke bladen is het als een der belang rijkste politieke documenten van den jong- sten tend opgemerkt. De antl-rev. „Rotterdammer” wijdt er enkele artikelen aan. Het blad acht, dat in den loop der komende Jaren nog duidelijker zal blijken dan thans iemand kan vermoe den, hoe groot de ook maatschappelijk her vormende evangelische kracht is, die zich mede in dit Manifest openbaart. Maar kwam deze „uitnemende” politieke belijdenis te laa|, zooals door enkele ka tholieke stemmen feerd beweerd? Hirop ant woordt „De Rotterd.”: Zondagavond 22 October JJ. had te Delft de eerste uitvoering plaats door gemengd koor met orkest, van het oratorium ..II natale del Reden- tore”. De medewerkenden bestonden uit 200 dames en heeren, die zich ter opluistering van de Missle-tentoonstelling met de uitvoering van dit werk belast hadden, een solo-kwartet en het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest. De lei ding berustte by den organisator der uitvoering, kapelaan J. Karskens «De avond werd by gewoond door Z. H. Exc Mgr. van Roosmalen en vele geestelyken en missionarissen. Als solisten traden op mej. CL Beek (sopraan), mej? A. Gribllng (alt), de hee ren C. van Munster (tenor) en Th. Hosman (bariton). Wy mochten constaleeren, dat de quallteiten van het koor volkomen tot hun recht kwamen In dit hooge eischen stellende stuk. De solisten gaven naar hun volle vermo gen; by het orkest meenden wy enkele misvat tingen in de begeleiding op te merken, doch deze waren van onaanzleniyke beteekenls. De uitvoering werd met groote toewyding gediri geerd. Het dankbaar applaudlsseerende publiek betoonde zich zeer voldaan over dezen ryken avocuL n een persgesprek met een Engelschen journalist het verwyt afwyzend. dat het Dultsche volk zich met alle kracht tot den oorlog voorbereidt, wees de heer Hitler er op, dat de leiders der natlonaal-socialistlsche beweging byna zonder uitzondering frontsolda ten zyn geweest, en hy voegde daaraan toe: „Ik zou den frontsoldaat wel eens willen zien, die zich met geestdrift tot een nieuwen oorlog voorbereidt”. Dit wil In andere woorden zeggen, dat wie den oorlog van dichtby heeft gekend, met af schuw van zyn gruweiyk beeld is vervuld en dit nimmer meer hoopt te aanschouwen. Reeds eerder werden dergelyke uitingen ver nomen. En tydens deri oorlog er is meer dan eens aan herinnerd waren het niet de mannen van het front of uit de loopgraven, die fanatiek de gemoederen opzweepten en den oorlogskol- der aanwakkerden, maar de helden van de schryftafel en anderen, die nimmer een slag veld hadden gezien en het ook nooit zouden zien. Op ontstellend lichtvaardige en onverant- woordeiyke wyze is niet slechts tydens den wereld-oorlog, maar alle eeuwen door met menschenlevens gespeeld, de lof van het zwaard bezongen, volk tegen volk opgehltat, en het harnas gejaagd. Om de futlelste redenen, om de misdadigste ook. werd het oorlogsmonster losgelaten, en altyd waren het de helden bovenbedoeld, die daarby den hoogsten toon voerden, terwyi de menschen, die het bloedige werk moesten doen, even gruwden. In Hitler's woord vindt men er opnieuw de bevestiging van. En dan te denken, dat een nieuwe wereld oorlog nog veel afgrljseiyker zou zyn, dan die van de Jaren 19141918. omdat de verdelgings- middelen sindsdien alweer een veel hoogeren graad van „perfectie” hebben verkregen.... R.K. Middenstandsbond met elke dergelyke bemoeiing komt in stryd met eigen beginselen en met elk begrip van zakeiykheid en keuren mitsdien deze bemoeiing terf streng- «te af. Zy verzoeken voornoemden bond op grond hiervan elke bemoeiing op dit gebied te willen •**ken en in plaats van oneeriyke concurren- schen het publiek uitgehaald, naar het politie bureau overgebracht en daar verhoord. By deze verhoeren Is, naar we vernemen, niets i>O61ti$f komen vast te staan. Overtreding van het unlform-verbod kon niet worden ge constateerd. „In het liberale Italië moest iemand om te slagen vrijmetselaar zijn, thans fascist, dat wil zeggen medebouwer aan den op bouw van den nieuwen staat. Dat weet men en is^natuurlljk; het is openlijk bekend, terwijl vroeger de redenen voor het niet- slagen verborgen bleven”. In verband met de nieuwe wachtgeldregeling, die 1 Januari as. by de Ned. Spoorwegen in werking treedt, zyn enkele nieuwe artikelen aan het Reglement Dienstvoorwaarden toege voegd, die de wachtgeldregeling behandelen. Aan den ambtenaar of beambte, wiens dienst betrekking van de zyde der Ned. Spoorwegen is geëindigd wegens opheffing zyner betrek king of wegens verandering in de Inrichting van den dienst of van de administratie waar- by hy werkzaam is en waardoor zyn werit- zoomheden overbodig zyn geworden, wordt met ingang van den dag van ontslag voor zoover hij alsdan niet in de termen valt om pensioen te genieten, een wachtgeld toegekend. De directie kan aan een ambtenaar of be ambte, die ontslag verzoekt nadat hem het voornemen is medegedeeld om hem de dienstbetrekking op te zeggen volgens het nieuwe artikel eveneens wachtgeld toekennen. Uit het bepaalde in de nieuwe artikelen biykt, volgens het „Leidsche Dagblad." dat wachtgeld wordt toegekend voor zoover men niet in de» termen valt pensioen te genieten. Bovendien kunnen ambtenaren en beambten, die 10 en meer dienstjaren hebben. Indien op eigen verzoek geen ontslag is verleend en die den leeftijd van 55 Jaar (vroeger was dit 60 jaar) hebben bereikt aanspraak maken op di rect ingaand vervroegd ouderdomspensioen. De ze betrekkingen zyn: stationschef, onder-sta- tionschef. nachtwaker, rangeerder, wisselwach- ter, rangeermeester. voorman-rangeerder, ar- beider-emmer, conducteur, conducteur-pak- meester 1ste klasse, conducteur by de tramwe gen. 1ste hoofdconducteur, eerste hoofdgeleider, hoofdconducteur. hoofdgeleider, locaaltreln- Cpnducteur, tramconducteur, ketelwasscher, ko lendrager, loodsmachlnist, machinist, machi nist by de tramwegen, ondermachlnist, leer- 1 in g-mach in 1st, stoker, autogeenlasscher, elec- trisch lasscher, vuurwerker, wagenvoerder- cooducteur. zliLdaarvan zon dan zjjn, dat men de stroom des tljds niet meer keeren kan en dat de af schittering der partij naar links en naar rechts tot afbrokkeling en versto ring zou verergeren. Naar links, waar de Roomsche democaten met volle zeilen in ae richting van het roode baken koersen’ en naar rechte waar het fascisme de rene gaten met vliegende vaandels en slaande trom tegemoet marcheert „Wjj kunnen deze beschouwing niet dee- len. E enbad in het levende water der be ginselen kan nooit te laat zjjn, en toetsing aan 1 beginsel van de eischen des tljds is telkens weer noodlg. Voor zoover de crltiek reden van bestaan heeft, zou ze alleen kun- nen slaan op het laatste. Een „gevestigde” en goed-gesitueerde partij loopt altijd ge- Taa£_.ï. fen *eefseI van zelfvoldaanheid verstrikt te raken en niet tijdig de bakens ?eL.? ,yk veraett«n. Voor haar gees telijk welvaren is het dan een geluk, dat de wellicht versneld marcheerende ideeen en de haastig wisselende omstan digheden de noodzaak van zelfonderzoek opdringen en tot her-oriënteerlng, niet wat richting, maar wat beleid betreft, nopen.’ Maar overtollig is het Manifest zeker niet besluit „de Rotterd." en wat zijn inhoud betreft, kan het „ten principale van be gin ot eind door de geloovige Protestanten worden onderschreven.” Zelfs acht het Rot- terdamsche blad, dat „een gemeenschappe lijk Manifest” van Katholieken en Antl- rev. „woordeljjk zou kunnen luiden als het slot van de boodschap, waarmee de RK. Staatspartij zich nu tot het volk, speciaal tot hAA volk, wend.” Een opmerkelijke uiting! In verband met de door de Communisten ge leide stucadoorsstaklng te Amsterdam kwamen hedenmorgen uit verschillende deelen van het land ongeveer 150 werkwilligen in de hoofdstad aan. Uit Haarlem arriveerde in alle vroegte een groep werkwilligen per autobus, aan de grens der gemeente opgewacht door motorpolitie, die hen zonder moeiiykheden begeleidde naar de bouw werken in Zuid. Minder rustig was het in en bulten het Cen traal Station. Hier kwam om half acht een trein aan met 40 werkwilligen uit Zaanland. By den Westeiyken oprit stond 'n autobus gereed, terwyi op het eerste perron motorpolitie en een aantal agenten aanwezig waren om te voorkomen dat de staklngsleidlng contact kreeg met de werk willigen. Dit kon men niet geheel verhinderen, maar de Zaankanters hadden geen oor naar de argumenten der leiders, zy begaven zich naar hun autobus en reden weg, op het Stationsplein nagejoeld en bedreigd door de daar verzamelde stakers. Meer succes hadden de Communisten by de ongeveer 50 werkwilligen, die om half negen iflt Rotterdam arriveerden. Ondanks de bemoeiingen van Inspecteur Adema kreeg men contact met deze groep en slaagde er in de werkwilligen tot het standpunt der stakers „over te halen”. Hoe wel de aanwezige patroons alle moeite deden om de menschen aan het werk te krijgen, weigerden dezen en trokken met de stekers in optocht naar ,De Harmonie” op de Rozengracht, waar de sta- kingsleiding zetelt. Hier zouden zy retourkaartjes ontvangen. Ook aan het Weesperpoortstation waren de stakers op hun post. Er arriveerden 35 werk willigen uit Utrecht, waarvan er tenslotte slechts 9 aan het werk zyn gegaan. De overigen trokken met dé stakers naar „De Harmonie”. Op verschillende kruispunten in de stad had den de stakers eveneens posten uitgezet, om. wanneer de werkwilligen zouden passeeren, hen volgens de regelen der kunst te „bewerken”. Over de Eerw. Zuster M. Gertruda, die September te Paramaribo overleed, schyft ..Surinamer”: v/us nog geen twee volle maanden van haar reis naar Holland voor de verkiezingen teruggekeerd. Reeds daar voelde Sr. Gertruda zich niet heel best, maar heur yver voor de Missie gaf haar den moed naar Suriname terug te komen. De voortdurende hooge koortsen van de laatste dagen kon haar zwak gestel niet meer trotseeren, zoodat zy, na 8 dagen voor beeldig geleden te hebben, er onder bezweek. Het gesticht verliest In Sr. Gertruda een grooten steun. Ofschoon zy in t Pensionaat der Zusters 'Ursulinen haar opvoeding voltooid had, trad zy 21 Mei 1891 In t klooster der Eerw. Zusters Franciscanessen te Roosendaal (N -Br waar zy 17 Sept. 1893 hare H. Geloften aflegde. Talentvoi aangelegd, haalde zy achtereenvol gens de hoofdakten Fransch en Esgelsch. En daar haar deugd gelyken tred hield met haar kennis, nam men haar spoedig op bij t Alge meen Bestuur van het Moederhuis. In December 1907 vergezelde zy de Eerw. Mère Théophane by haar vlsitatlereizen naar de West en kwam 11 Mei 1908 voor goed in de Kolonie. Hier heeft zy zich geheel voor de Missie gegeven: Zy was voor allen ’n voorbeeld van religieuze deugden, *n lief de volle medezus ter; goed en vrlendeiyk Jegens leder en niet *t minst voor de armen, aan wie zy in 't middag uur zoo gaarne het eten uitdeelde. Door haar hardhoorigheid moest zy veel mis sen. maar Zelf was zy steeds spraakzaam en gezellig. Moge de goede God haar in ruime mate be- loonen voor al de offers, die itj Hem immer biy en opgewekt voor *t heil der zielen bracht. Op Donderdag 26 October wordt voor de tweede maal een landelyke kostersdag gehouden. Vorig Jaar in de maand September waren honderd vyftlen kosters uit alle oorden van ons "land te Nymegen vereenigd om daar te hooren spreken over hun hoogverheven ambt en er de noodige krachten op te doen dit ambt naar be- hooren te vervullen. Op drie plaatsen zyn sindsdien kosterkrlngen opgericht n.L te Tilburg, Delft en Sittard. Het kleine kostersblaadje groeide uit tot het groote Kostersblad, dat er gerust zyn mag. Donderdag as. tweede kostersdag. Pastoor Beukering uit Haarlem zal tot de vergaderde kosters het woord voeren. De dag begint met een plechtig gezongen H. Mis om 1114 uur. Kosters, die wenschen deel te nemen aan dezen dag kunnen zich nog opgeven aan Pater Engelen, Klooster Brakkenstein, Nijmegen. gen, en hy vertrouwt, dat deze week schitte rend zal slagen, omdat we leven in het Heilig Jaar, waarvan de bedoeling is, ons te doordrin gen van de groote weldaad, dat God zyn Zoon in de wereld heeft gezonden, om door Zyn ly- den en sterven den Hemel te openen. Bovendien leven we in de week, onmlddeliyk voorafgaand aan Christus’ Koningschap; Chris tus, de Konlng van Hemel en Aarde. De ge dachte, dat deze week voorafgaat aan dit Ko ningschap zal ons sterken om mede te werken dat Zyn Koningschap over de geheele wereld erkend moge worden, opdat ook de heldensche volkeren mogen wandelen onder Christus' Ko ningschap, onder Wlen het zoo veilig en geluk kig is. Tenslotte wyst de Bisschop erop, dat de Mis sieweek wordt gehouden in de goede stad Delft, waar het geloof altyd zoo welig en overvloedig heeft gebloeid, en waarvan hy weet, dat de godsdienstzin steeds zoo sterk tot uiting komt. By de Delftenaars met hun yver voor Gods eer moet de Missieweek slagen. Ik weet, dat hen een heilig verlangen bezielt, om het ware Ge loof onder de heldensche volken te verbreiden, en daarom ben ik zeker, dat deze Missieweek slagen zal. v Hierna verklaarde Mgr. de tentoonstelling voor geopend, in bet vertrouwen, dat zy een volledig succes zou worden. Kapelaan Karskens sprak een woord van dank tot Mgr. Aengenent en noodlgde daarna hooge gezelschap uit tot een bezichtiging het tentoongestelde. Om vier uur werd de expositie geopend voor het publiek. De exfiositle is verdeeld in vyf afdeelingen: Eerezaa, Missiestands, Doorgang, Attractiezaal en Spreekzaal. Vooral de eerezaal met de schil deringen van Lode Sengers rok algemeene en langdurige aandacht. In de Missiestands gaven de Paters Missionarissen van verschillende or den uiteenzettingen over de geëxposeerde arti kelen. De zeer belangwekkende medische mis- siestand sprak door tabellen, photo’s en afbeel dingen „voor zichzelf”. Zondag Is tevens de première gegeven van de Japansche mlssle-fllm. Uit deze film is inder daad in scherpe en steeds boeiende beelden het leven geschetst van de eerste 26 martelaren in Japan in de 16e eeuw en de wyze waarop zy, volgens historische gegevens ter dood zyn ge bracht. Reeds gedurende den eersten middag bezocht een groot aantal belangstellenden deze zéér bezienswaardlge tentoonstelling. In een Zaterdag te 's-Hertogenbosch onder Toorzitterschap van den heer Valken gehouden vergadering van de Centrale Reorganlsatle- eommissie voor het verzekeringswezen heeft de secretaris dier commissie een inleiding gehou- de» over „Inconsequenties van den midden stand", zulks naar aanleiding van het op het congres van den Ned. RK. Middenstandsbond te Breda behandelde beginsel- en werkprogram van dr. Van Beurden. De commissie had ook het hoofdbestuur van den Ned. RK. Middenstandsbond tot by wo ning van deze vergadering uitgenoodlgd. Zooals gemeld, heeft het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Middenstandsbond de ultnoodi- 8ing tot deze vergadering niet aanvaard. Na verschillende besprekingen, werd met al gemeene stemmen de volgende motie aangeno men: Directeuren van enkele verzekeringsmaat schappijen, verzekeringsinspecteurs, verzeke ringsagenten en assurantiebezorgers: in vergadering byeen in hotel oord-Bra bant" te 's-Hertogenbosch op Zaterdag 21 Oct. 1933, onder de auspiciën van de Centrale Re- organisatiecommissie voor het Verzekeringsbe drijf; gehoord de bezwaren tegen dc bemoeiingen van den RK. Middenstandsbond op het ter rein der verzekeringswerkzaamheid, neergelegd in het beginsel- en werkprogram van dr. Van Beurden; spreken na gehouden discussie als hun mee- stantles. vereenigd in de C. R C., mede te wer ken tot beteugeling van de euvelen ook op dit terrein van den middenstand, zooals de O R. v, “*ddenstandseischen ten deele tot de hare heeft gemaakt Pen verwezeniyken. _oDe^ motie zal ter kennis worden gebracht van den minister van economische en sociale “«en dr. van Beurden, den mlddenstands- raad. den RK. Middenstandsbond en zyn af deelingen en de pers. Dezer dagen vergaderde de Rykscommissle Werkverruiming onder presidium van haar voorzitter, den heer Ch. J.. I. M. Welter, te 's Gravenhage. Mededeellng werd gedaan van het overleg, dat gaande is tusschen de directie van de N.V. Provinc-Geldersche Electriciteits-Maatschap- py en de commissie, om te bereiken, dat zoo veel mogeiyk orders voor den bouw van de nieuwe centrale te Nymegen aan de Nederland- sche nyverheld ten goede zullen komen. Besproken werd de wyze, waarop door de commissie zou kunnen worden bevorderd, dat bepaald bestekhout hier te lande zou moeten worden gezaagd. Bespreking werd gevoerd over de wyze, waar op het bouwen van rivierschepen voor bulten- landsche rekening zou kunnen worden bevor derd De commissie betreurde het, dat de bemoeiin gen van haar bureau om te bevorderen, dat een polderbestuur den voor een gemaal benoodlgden motor aan een Nederlandsche fabriek ter uit voering zou opdragen, nog niet het gewenschte gevolg hadden. Goedgekeurd werd, dat opnieuw eenige ge vallen. waarin betaling met Sperrmarken de oorzaak werd van een onoverkomeiyke concur rentie voor eenige Nederlandsche ondernemin gen, onder de aandacht van den Minister van Economische Zaken worden gebracht. Een overzicht werd gegeven van een circa 100 gevallen, waarin sinds de vorige vergadering van 16 September 1933 de bemiddeling van het bureau was ingeroêpen om te verkrijgen, dat opdrachten voor de Nederlandsche Industrie zouden worden behouden. Hlerby kwam ter sprake, dat Nederlandsche opdrachtgevers somtyds veronderstellen, dat, indien Nederlandsche ondernemingen worden aangevraagd voor het doen van prijsopgave, deze beginnen een hoogeren prijs op te geven, dan zy onder normale omstandigheden zouden hebben aangeboden, omdKt de Nederlandsche fabrikanten In dezen tyd 'n hoogeren Prijs mee nen te kunnen bedingen voor het Nederlandsch fabrikaat. De Commissie heeft na onderzoek en hy er varing kunnen vaststellen, dat deze voorstelling niet met de feitelyké toedracht van zaken in overeenstemming is. Het komt inderdaad voor, dat de Nederlandsche fabrikanten na een ge dane aanbieding den eerst gevraagden prys te rugbrengen, maar dit gebeurt met omdat die prijs te hoog was, doch alleen om te trachten, hoezeer dit ook met verlies gepaard gaat, de order toch te kunnen boeken, teneinde werk te kunnen verkrygen en hierdoor hun onderne ming en de arbeiders aan den gang te houden. In aansluiting hieraan sprak de commissie er haar leedwezen over uit, dat nog steeds niet In voldoende mate by Nederlandsche opdracht gevers het besef schynt te zyn dóórgedrongen, dat zy door bestellingen en orders zooveel mo- geiyk binnenlands te plaatsen, niet alleen de Nederlandsche industrie steunen in haar strijd om bet bestaan, maar ook In het algemeen een zeer groot nationaal belang dienen. Zondag den Mlssle-Zondag Is de Delft- sche Missieweek op plechtige en offlcieele wy ze geopend. Om tien uur droeg in de 8t. Hippolytuskerk Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, de Pontificale Hoogmis op, tot intentie van de Missieweek. De Zeereerw. heer J. L. F. Dankelman, waarn. Deken, fungeerde als presbyter-assistens; Pastoor C. P. v. d. Salm, diaken; Rector Kok- ke 8. J. C„ sub-dlaken; Pastoor Goldenberg, diaken en Pastoor Hase sub-dlaken ad tro- nam. 's Namiddags om 2 uur had de offlcieele ope ning van de Missietentoonstelllng plaats in de groote zaal van Stads Doelen; o. m. waren aan wezig de professoren dr. Alph. Steger; dr. Ir. J. Mekel en Ir. M. Granpré Molière hoogleeraren aan de Technische Hoogeschool. De Weleerw. kap. J. Karskens, voorzitter van het hoofdcomité, verwelkomde in het byzon der Z. H. Exc. Mgr den Bisschop. Spr. wees er os. op, dat Deken P. J. A. van der Cammen het eere-voorzitterschap heeft aanvaard, men wist zich zeker van de hooge medewerking van den Bisschop. terwyi het stre ven van het comité gezegend werd door den H. Vader, den Paus, die als byzonder bewijs van Zyn liefde een drietal rozenkransen schonk. Voorts deelde hy mede, dat een telegram aan zyne Heiligheid was gezonden, waarin Kath. Delft zyn dank betuigt voor den geschonken zegen, en het voortdurend gebed belooft. Ook aan Deken van der Cammen. die voor zyn gezondheid In Italië vertoeft, was een tele gram verzonden, waarin hem een volledig her stel wordt toegebeden door katholiek Delft. Z. H Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent heeft hier omtrent de ontdekking van de geheime dis tilleerderijen in het Westland vernemen we nog, dat reeds gerulmen tyd vermoed werd, dat zich ergens aan den Maasdyk een In richting moest bevinden. Vroeger heeft de gemeente-poUtle al eens by iemand een inval gedaan, doch toen bleek dat de betrokkene de fabricatie reeds had beëindigd. Het opsporen van den dader was zooveel te moeiiyker, omdat hy naar thans Is ge bleken zyn bedrijf byna geheel ondemden grond uitoefende, zoodat de scherpe lucht, die tydens het gistingsproces valt waar te nemen, niet kon worden bemerkt. Thans moet nog worden nagegaan, in hoe verre de installatie van de geheime distilleer derij eigendom van den verdachte v. d. M. is. Naar de politie mededeelde, leverde v. d. M. niet aan café'e enz. te Maassluis daar de caféhouders zelf met de geheime zaakjes niets te doen wilden hebben. De pogingen van den vlschkoopman w. namens v. d. M. om by caféhouders In het Westland zyn waar te slyten, hebben eveneens weinig succes geboekt. Ongeveer de geheele afzet werd gevonden by particulieren, waarvan w. "Wel kon ver moeden dat ze zyn product konden „gebrui ken." Het gevolg hiervan was. dat het aantal „stiekeme drinkers" nogal sterk werd vergroot en het reeds alleen uit dit oogpunt als geluk mag worden beschouwd, dat aan bedrijf van den distillateur een einde is maakt. In verband met de beperking van den invoer van steenkolen uit Nederland, wordt er van offlcieele Zwitsersche zyde op gewezen, dat deze maatregel genomen moest worden om het abnormale verschil van ongeveer 25.000.000 frs. tusschen den Zwitserschen invoer uit Nederland (53 000.000 frs. In 1932) en den Zwitserschen uitvoer naar Nederland (28.000.000 frs. in 1932) te verminderen. Vroeger was de handelsbalans tusschen Nederland en Zwitserland in even wicht. Van de zyde der Zwitsersche machlne-indu- strie wordt er op gewezen, dat het onjuist is te meenen, dat de bydrage van Nederland aan het Zwitsersche tourisme het deficit van de handelsbalans kan opheften. De bijdrage van Nederland aan het tourisme In Zwitserland is sinds 1929 van ongeveer 10 millioen frs. tot ongeveer 5 millioen frs. in het Jaar 1932 ge daald. Dit bedrag wordt echter door Nederlanu zeker weer verkregen uit de voorkeur van Zwitsersche zyde voor de haven van Rotter dam en voor het gebruik van Nederlandsche koopvaardyschepen. Dit laatste vindt echter weer zyn oorzaak In het feit, dat tal van Neder landsche koo] Zwitsersche t

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 17