Werkloosheid handelspolitiek en Geheime distilleerderijen ontdekt RADIOPROGRA MM A LOONSVERLAGING OF BESCHERMING? INVALLEN OP VIJF PLAATSEN MAANDAG 23 OCTOBER Gelukstelegrammen Wachten. De gouden standaard De gouden standaard Niet meer in den aether VRIJZaDEM. jongeren ORGANISATIE Spoorweg-ontv angsten Tegen het extremisme Devaluatie MGR. L. SCHIOPPA Door Z. H. den Paus ontvangen VERDACHT STERFGEVAL GEVOLGEN DER AFSLUITING Uit voorarrest ontslagen EEN MISVERSTAND Replieken DOODELIJKE AANRIJDING Andere invallen c. a. Goed succes voor de politie De socialisten-marsch verboden Een vischkoopman >^oet" in jenever Verschillende gemeenten in het Westland door jenever „overstroomd” In de eerste negen maanden ruim 16 millioen minder Commissaris der Koningin in Groningen NA HET DROEVIG ONGELUK MET DE BLAUWE TRAM Twee Hollanders te Duisburg aangehouden OVERBODIGE CORNED-BEEF- BLIKKEN Bescherming van den opbouw Versch spek De slag is raak Schade voor de boeren Repliek dr. Kortenhorst Bü het oversteken van den weg Aanval van het Nationaal Jonge ren Verbond op de A.J.C. en den N. B. A. S. Militaire eer bü de overbrenging van het slachtoffer Dinsdag 24 Oct. 1933 Debat en replieken over de prae- adviezen van prof. Mees en dr. Kortenhorst 1446 M. 830 zie ons.... dit gevraagd Dr. L. G. Kortenhorat hy financiën De •).dua 'ooi ven. zal de e= 4 en e A. B. D. E. niet H. L «e- In verband met de totstandkoming van den afsluitdijk zijn voor de voormalige Zulderzee- wering .geen hooge waterstanden meer te ver wachten. Dientengevolge heeft het bestuur van Noord-Hollands Noorderkwartier aan de maga zijnmeesters en het andere personeel van den dijk wacht- en den waarschuwingsdienst eervol ontslag verleend, zoodat de bewaking der IJsel- n.eerdijken is opgeheven. volkomen In, de productiekosten die het „leeuwenaandeel” heeft langrijke ontduiking van de dag gekomenen zijn meenten van een jenever-stroom ontlast. beter, want bij Joubertstraat, plaats waarin het Het Nationaal Jongeren Verbond zal, zoo lang geen einde wordt gemaakt aan deze geldeltfke ondersteuning van dergeltjke ver- eenigingéh, geen gebruik meer maken van gelukstelegrammen. verge- soms 5] K g d ha •ti n Anderen organisaties wordt "oorbeeld te volgen. D et C€ hi di gi Ii ei ni P< d< ui va af| an •U dy lal ke vc ku ui m nt de he ha ao en ko dii zk lw de on da •te In ke die op han- htf de e-jiüf rrfce rcx ne de vei He pr< de de en tef nit wc tej bu de be vii eei wt •cl •C] ell eei de gej te Mi se hg de 80 aa ki sp H br be op to tei en va te va gu be Da de In su vo vit Ac VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RAD1OQIDS opwpsteld een de- velaartillerie, on- iperettecon- 1. v. Exnlle Dezer dagen overleed te Hoerde de vrouw van den kleermaker van D. Op geruchte dat de vróuw overleden zou zijn tengevolge van mis handeling door haar echtgenoot, werd het lijk door de justitie in beslag genomen en van D. in arrest gesteld. Zaterdag is het Hjk door het parket te Zutphen vrij gegeven en de verdachte vrijgelaten, omdat geen bewijzen aanwezig wa ren. dat de vrouw onder verdachte omstandig heden was overleden. Prof. MEES, vervolgens het woord verkrijgen de voor zfjn repliek, geeft als zijn meening te kennen, dat het stelsel van vrijhandel gehand haafd kan worden mits men deproductiekos ten verlaagt, en verwijst voor documentatie naar zfjn brochure „Autarchie". Men houde echter In het oog dat vrijhandel niet uitsluit, doch zelfs gebiedt maatregelen tegen dumping. Zoo acht spr. thans tegen den Japanschen invoer af weer noodzakelijk. Aan devaluatie acht spr. groote bezwaren ver bonden, zij schept een kunstmatige „boom”- perlode en het geheele economisch leven wordt er door ontwricht, zooals blijkt uit wat thans gvrhtedt in Amerika. In* verband met het vermoeden dat ook te Hoek van Holland iemand zich met het ver vaardigen van jenever bezig hield, werd op ge lijk tijdstip als te Maasdijk ook daar bij zeke ren V-, door politie en belasting-ambtenaren een inval gedaan. Na alles te hebben doorzocht, heeft men hier evenwel niets bijzonders kunnen vinden. De politie meende voorts ook voldoende re denen te hebben, om by L. de J. te Maasland Zaterdagmiddag ontving de V ARA, naar „Het Volk” meldt van de Radlo-Contróle-Com- mlssle het bericht, dat thans ook de wiiliiti.. marset» niet meer mag worden uitgezonden. De uitzending is dien avond besloten met: „Eens komt een klare, schoone dag”. dezen opbouw ongestoord te kunnen doen ge schieden, een beperkte tydeiyke isolatie van ons bedrijfsleven tegenover storende invloeden uit het buitenland noodzakelijk is. Daartoe moet de regeerlng maatregelen nemen, en spr. meent dat de wijziging van de crisis-invoer- wet reeds in die richting wijst. Even nadat in de reeds genoemde plaatsen de invallen waren geschied, begaven de ambte naren der belastingen zich naar 's Gravenzan- de, waar bij eenlge caféhouders en particulieren een inval werd gedaan, op vermoeden, dat zij de door v. d. M. gefabriceerde jenever in voor raad hadden. Naar we vernamen, hebben deze huiszoekin gen nog weinig resultaat gehad. Dank zij vooral de activiteit der Maassluische politie onder leiding van den Commissaris, den heer Alberti, die zelf verklakrde dat de rechercheur Kuntkes ’errlcht, is een be- 3rankwet voor den verschillende Er wordt op 1 oogenblik dhik gesproken over de corned beef-bllkken. die de vleesch- warenfabrlkanten onlangs hebben laten maken en die thans, nu het „corned beef-plan” niet doorgaat waardeloos zijn geworden. „Vee- en Vleeschhandel" doet daarom trent thans de volgende mededeeling: „Al meer dan een maawd geleden stond het vast, dat Zwanenberg’s fabrieken 35 pct. van de comedbcef zouden krijgen en reeds in Aug. draaiden de bllkfabrieken op volle kracht voor de vervaardiging der corned be/f-blikken, niet voc- rekening van de fabrikanten, neen, de heer Ruyter (secretaris van den Aartsdloce- r.cr. Boeren en Tuindersbond en lid der Cri- slsrundveecentrale) erkent het zelf in .Het Huisgezin" van 14 Oct.: de corned-beef blikken .werden vervaat digd voor rekening van de Rundveecentrale en zijn dus niet bet eigen dom van de fabrieken, maar van de Cen trale.” Het vakblad voegt daaraan toe, dat het voor alsnog niet kan gelooven, dat een bepaald vleeschwarenbedrijf, waarvan de directeur te vens directeur der Crisisrundveecentrale is. dezen gang van zaken heeft beïnvloed. Onzerzijds zijn wij van oordeel, dat de land bouworganisaties alle reden hebben, om deze en dergeltjke zaken ernstig onderzoeken, om dat h'.steungeld hunner boeren er ten nauw ste bij is betrokken. Het geld dat thans aan overbodige corned-beef blikken is verdaan, komt in mindering van den boerensteun ol. (Algemeen Handelsblad) Reuter seint ons uit Rome d.d. 21 Oct., dat Z. H. de Paus Z. Exc. den fauseiyken Inter nuntius te Den Haag, Mgr. L. Schioppa in audiëntie heeft ontvangen. Gelukkig aldus spr. heeft de regeerlng aan den gouden standaard vastgehouden, doch dan moet zij er ook de consequenties uit trek ken Prof. POLAK (interrumpeerende)en het prijsniveau omhoog jagen! Prof, MEES stemt hiermede doch vóór alles zijn bet C verlaagd moeten worden. Dat zijn stelsel In de practyk onuitvoerbaar Rechercheur Kurtkes kwam dezer dagen even, wel tot de zekerheid, dat ’n geheime distilleer derij toch nog by iemand aan den Maasdijk (gem. Naaldwijk) gezocht moest worden. Er werd overleg gepleegd met den Inspecteur der Belastingen te Vlaardlngen en ook te Delft, waaronder het Westland en omgeving ressor teert. Besloten werd Vrijdag op groote schaal huis zoekingen te verrichten. Het hoofdbestuur van het Nationaal Jonge ren Verbond heeft aan de besturen van een groot aantal vereeniglngen een brief gestuurd waarin er aan wordt herinnerd, dat de hoogere opbrengst der gelukstelegrammen, welke baten, meer dan ƒ30.000 jaarlijks, worden verdeeld ook ten goede komt aan de A. J. C. en den N. B A. 8. De A. J. C„ a’dus het schrijven, waarvan het karakter als voorportaal van de S.D.AP. hier niet nader belicht behoeft te worden, en de N. B. A. S. (Nederlandsche Bond van Abstinent Studeerenden), die zich niet ontziet, de jeugd op te netten zoowel tegen- het gezag van den staat als dat van den leeraar en onderwijzer: eenzijdige ontwapening en indivldueele sabotage bjj mobilisatie zijn begrippen, welke in dien bond, waarin de drankbestrijding geheel op het tweede plan is gekomen, burgerrecht hebben verkregen. Vcorts nog verscheidene vereenlgin- gen, die defaitistische geluiden doen hooren en waarin roode elementen een leidende rol spelen W Aan de hand van de beroepstellingen 1920 1930 wjjst spr. op de groote toename van de induztrieele bevolking tegenover de andere groepen. Wanneer we nu in de toekomst nood gedwongen er toe over moeten gaan. onze agrarische productie in te krimpen, omdat het buitenland die producten eenvoudig niet wil hebben, zal de industrie aan nog een grooter deel der bevolking arbeid en brood moeten kunnen verschaffen. Ook wjjst spr. op de ge weldige openbare lasten, die, welhaast geste gen tot één derde van het nationale inkomen, de draagkracht der bevolking ondermijnen. Na geschetst te hebben hoe hij zich de ge organiseerde samenwerking tusschen de be- drijfsgenooten in een corporatieve maatschap pij voorstelt, betoogt dr. Kortenhorst dat om Naar het „Groninger Dagblad” verneemt zijn op de aanbevelingslijst in de vacature van Jhr. mr. A W. L. Tsjarda van Starkenborck Stachouwer als Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, geplaatst: 1 mr. 8. J. R. de Monchy, burgemeester van Arnhem, 2 dr. Ir. E. J. Bosch Ridder van Ro senthal te Lochem, 3 mr. B. Ph. van Harinxma thoe Sloten te Leeuwarden en 4 Jhr. mr. A. W. Holthé tot Echten, advocaat en procureur te Assen. De Nederlandsche Varkensoentrale maakt be kend, dat met Ingang van Maancag 23 Octo ber de prijzen, welke door haar voor het ver- sche spek betaald worden, afkomstig van var kens geslacht na 21 October, als volgt zijn vastgesteld: Spek boven 28 Kg. per strook zonder wang 57 ct. per Kg. Vrijdag morgen begaven Zich vier ambtenaren der belastingen, de genoemde rechercheur, een majoor van politie uit Maassluis en de gemeen- te-veldwachter aan den Maasdijk naar de wo ning van den tuinarbeider J. v. d. M. aan den Maasdijk. Deze woning ligt plm. 200 M. in het land. Reeds dadelijk troffen zij bij de huiszoeking een aantal voorwerpen aan. die de zekerheid brachten dat de slag raak was. In den kelder der woning vond de politie een aantal flesschen met jenever. Evenwel ontkende v. d. M. zich met het dls- tllleeren van jenever bezig te houden. Ten spijt van deze verklaring zette men het onderzoek voort met het resultaat, dat op het erf een groot vat met mais en suiker, tot een hoeveelheid van plm. 180 L. werd aangetroffen. Dit alles lag reeds eenlgen tijd daar te gisten, In afwachting dus van de verdere bewerking. Het vat lag on geveer een halven meter onder den grond ge graven, doch bjj het pe ilen van den grond, was de politie hierop gestooten. Na deze vondst be kende v. d. M. jenever te hebben vervaardigd, en wees hy de plaats aan, waar onder den grond de ketel en andere benoodigdheden waren ver stopt. De geheele Installatie werd door de politie in beslag genomen, en naar Maassluis vervoerd, waarheen ook v. d. M voorloopig werd overge bracht voor verhoor. Maassluis tnelkhandelaar eveneens werd een De vergadering werd by gewoond door de hee- ren F. K. J. Heringa, G. J. Teppema, van Gee- len, Dr. Harte, Mr. van Doornlnk en Ir. Ver- wey als vertegenwoordigers van de regeerlng, alsmede door den heer H. de Bordes, voorzitter* van den Ned. Werkloosheidsraad. Terstond na de opening werden de praeadvlezen aan de or de gesteld. Als eerste spreker merkte Mr. S. MOK op. dat de vrijhandel nimmer een dogma van de socia listische leer geweest Is, dat deze veeleer oppor tunistisch daar tegenover staat. Zelfs acht algeheelen terufekeer tot den vrijhandel ónmo gelijk^ doch evenmin voelt hij voor autarkie zoo als Dr. Kortenhorst die verdedigt, daar deze slechts let op de belangen der blnnenlandsche producenten, zonder dat aan die van het con- sumeerend publiek voldpende aandacht wordt geschonken. Met den import uit het buitenland moet ook de bjpnenlandsche voortbrenging door de overheid worden geregeld, en In harmo nie gebracht worden met de behoeften van den consument. Spr. wijst hierbij op de bestaande regeling in Denemarken. De heer LINDEMAN is van meening dat het praeadvies van prof. Mees geheel op theorie- gebaseerd Is en in de practljk niet is door te voeren. Als vertegenwoordiger van het N.V.V. zou spreker ook gaarne medewerken tot verla ging der productiekosten, doch hjj kan niet toe laten dat deze door de werkgevers in den vorm van loonsverlaging geheel wordt óvergewenteld op de arbeiders. Dr. KORTENHORST wijst in zijn repliek op de aan „gelijkscha keling” grenzende eenstemmigheid thans heerscht het stuk van delspolitiek. Als kennis neemt van de laatste uitlatingen der regeerlng over ae cri- sislnvoerwet en de actieve handelspoli tiek moet hl) beken nen, dat hij niet meer in de oppositie is. Nochtans is niet hij het, die van stand punt veranderd is. De Nationale vereeniging tegen de Werkloos heid vergaderde Zaterdagmiddag, onder voor zitterschap van prof. mr. E. M. Meyers, in het Parkhotel te Amsterdam ter behandeling van twee praeadvlezen, uitgebracht door prof. dr. W. C. Mees en dr. 1.. G Kortenhorst over de vraag: „Welke lessen moeten ter voorkoming van werkloosheid getrokken worden uit de wijzigin gen welke tengevolge van de economisch-poli- tieke maatregelen van verschillende staten, in het internationaal ruilverkeer van Nederland Ingetreden zijn?” een van huur van een woning van tot week, zou het middel niets helpen. Im mers de huisheer of de leverancier zou telkens wanneer wegens daling van het prijsniveau zijn geldvordering gereduceerd dreigde te worden, eenvoudig den prijs hooger kunnen stellen en dan toch evenveel ontvangen als voorheen. Doelmatiger dan dit stelsel acht spr. vermin dering van de goudwaardp van den gulden. Dit zou de positie der producenten en exporteurs veel verbeteren zonder die der consumenten naar evenredigheid slechter te maken. Ook op de werkloosheid zou dit naar de uractljk uitwjjst een gunstigen Invloed hebben. Aan de hand van een grafische voorstelling, samen gesteld door den heer Stridirion toont spr. aan, dat het werkloosheidscijfer der goudlanden zich aanmerkelijk ongunstiger heeft ontwikkeld dan dat der landen die den gouden standaard heb ben verlaten. Bovendien is het werkloosheidspercentage van Nederland in het bijzonder nog eenlge procen ten hooger dan dat der gemiddelde goudlan den. Bovendien zouden door devaluatie nog an dere krachten in werking treden die strekken tot afname der werkloosheid, b. v. herstel van de rentabiliteit van het productie-apparaat. De heer VAN DER WAL bepleit gecontroleer de Inflatie evenals in Groot-Brlttannië en in de Skandinavische landen. Het plan van den heer Mees lijkt hem practise!» onuitvoerbaar, wan neer men bij de voldoening van een verbintenis telkens indexcijfers zou moeten raadplegen. In flatie heeft practise!» hetzelfde gevolg als ver laging der productiekosten, poet dit verschil dat dan niet alleen de arbeiders, doch alle groe pen gelijkelijk de lasten dragen. Immers, tege lijk met de goudwaarde van zjjn loon zouden de kosten van levensonderhoud voor den arbei der dalen. De heer BOUMAN beschouwt beide praeadvie- zen als twee der tallooze pogingen om binnen het raam van het kapitalistisch stelsel het werkloosheidsvraagstuk op te lossen. Als ver tegenwoordiger van het N.AB. wil spr. geen protectionisme, geen inflatie en geen loonsverla ging, hjj wil alleen socialisatie van gropd en productiemiddelen. Thans moet stelsel in de econo mische politiek gebracht worden. Echter mag dit niet worden regeling van boven af, doch zooveel moge lijk moet de ordening tot stand ko men door onderling overleg van de belanghebbende groepen zelf. De staat moet daarbij slechts subsidiair en secundair optreden. Spr. wil autarkie slechts in dien zin, dat de internationale handelsbe- trekkingen ondergeschikt moeten worden gemaakt aan de ordening van het nationale economische le- Twee verslaggevers van een Hollandse!» week blad, die zich deze week naar Dultschland had den begeven voor een reportage over den nood onder de Hollanders in het Rijnland, werden Vrijdagmiddag te Duisburg plotseling aange houden en naar 't Pollzei-presidlum geleld, waar zjj als verdacht van „Gruwelpropaganda”, tot laat In den avond werden vastgehouden. Tusschenkomst van den Hollandschen consul te Duisburg, den heer Van Lith, was noodlg om het misverstand op te helderen, doch de hee- ren smaakten dan ook de voldoening, het po litiebureau te kunnen verlaten, voorzien van een offlcleele vergunning van de politie om him werk voort te zetten. De Hoofdcommissaris van Duisburg heeft Zaterdagmorgen den Hollandschen consul zijn verontschuldiging aangeboden voor het voor gevallene. In verband met het bericht omtrent de ont dekking van een geheime distilleerderij te Maas land vernemen we, dat een groot aantal ambte naren der Belastingen en politiemannen Vrij dag in vijf verschillende gemeenten gelijktijdig in enkele perceelen een Inval heeft gedaan, waarbij geheime distilleerderijen zijn ontdekt. Deze invallen werden verricht te Maassluis, Naaldwijk, Hoek van Holland, Maasland 's Gravenzande. Het was aan de politie te Maassluis, ter oore gekomen, dat in die gemeente, maar ook in ver schillende plaatsen van het Westland in den laatsten tijd druk met jenever werd gevent, zoo wel bij caféhoude.-8 als bü particulieren. Vanzelfsprekend, ging de politie naar aanlei ding van deze geruchten een onderzoek instel len, dat in hoofdzaak werd verricht door den rechercheur van politie te Maassluis, den heer A. Kuntkes. Vaak bij nacht en onty trok hy erop uit, ten einde de(n) vervaardiger(s) van de jenever op te sporen. Reeds had hjj enkele monsters van het vocht in handen gekregen, doch de moeilijkheid is steeds den distillateur ervan op te sporen. Ook de politie te Naaldwijk was van een en ander op de hoogte gekomen, en enkele weken geleden verrichtte zij aan den Maasdijk in die gemeente In een perceel een inval. Er werd toen evenwel niets, dat eenig licht in de affaire kon geven, aangetroffer 8.40 Orkeatoonoert 9.30 Kamermu ziek: violoncel van Mozart 9.40 Orkeat- concert 10.50 Dansmuziek. BRV8SEL, 509 M. 12.30 Gramofoon- muzlek 1.30 Concert door het klein orkest van het N. I. R. o. 1. v. P. Leemans 5.30 Populair concert door het Radlo- orkeat o. 1. v. Frans André 6.50 Gra- mofoonmuzlek 7.20 idem 8.20 Con cert door het radlo-orkest o. 1. v. Karei walpot. KAtrNDRORO. 1153 M. 11.20 StrUk- orkest 1. v Arnold Nielsen 2.20 Mo gen» Hansen’s orkest 7 20 Vloolsonate 8.20 Blz-tconcert door het omroenorkest o. 1. v. Emlle Reesen 9.40 O] eert door het omroeporkest o. 1 Reesen 10.35 Dansmuziek. BERLIJN 419 M. 8.35 Strijkkwartet 9 20 Berichten en concert. HAMBVRG, 372 M. 10 50 Concert 12.40 Populaire muziek 1.30 Gramofoon- muzlek 3.20 Concert 8 50 Populair concert o. 1. v. Krug 9.40 Populair con cert door het Noragorkest o. 1. v. José KlbenschUtz. LANGENBERG. 472 M. 1120 Gramo- foonmuzlek 13.55 Concert door het omroeporkest o. 1. v. Merten 3 10 Ka mermuziek 3 20 Populair concert 4 20 Kamermuziek 10.00 Gramoloonmuziek. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Orgelcon cert 13.50 Concert door het Paramount Astörla-orkest o. 1. v. Frank Cantell 4.50 Concert 7.40 Concert door het Radio MIHtalr-orkesj 10.45 Lew Stone en zfln Band. PARIJS (Ellel), progr. Parila Radio. PARIJS (Radio), 1735 M. 8.05 Gra- mofoonmuzlek 12.20 Gramofoonmuzlek 7.10 Gramofoonmuzlek 7.40 Gramo foonmuzlek MILAAN, 331 M. 4.30 Dansmuziek 7.00 Gramofoonmuzlek 7.50 -Flor dl neve", operette in drie bedrijven. ROME. 441 M. 4.45 Orkestmuziek 7.35 Gramofoonmuzlek 8 05 Concert 9.20 Vloolsoll 9.35 Gramofoonmuzlek. WEENEN. 517 M. 6.10 Populair con cert 8.20 Concert door het Volksopera- concert 10.30 Gramofoonmuzlek. WARSCHtü, 1411 M. 7.20 Operette- fragmenten: Omroepsvmphonieorkeet o. 1. V. St. Nawrot 9.30 Dansmuziek. BEROMVNSTER. 460 M. 7.20 Sym- phonleconcert o. 1. v. Brun. Spek van 24—27J» Kg. p. strook zonder wang 55 ct. per Kg Spek van 18—23.9 Kg. p. strook zonder wang 54 ct. per Kg. Spek van 13—17^ Kg. p. strook zonder wang 47 ct. per Kg. Spek van 10—12^ Kg. p. strook «onder wang 44 ct. per Kg. Spek van 5—9,9 Kg. per strook zonder wang 41 ct. per Kg. Spek van 10—13 Kg. per strook zonder wang en zonder achterkinkel 53 ct. per Kg. Spek van 89j) Kg. per strook zonder wang en zonder achterkinkel 51 ct. per Kg. Spek van 5—7,9 Kg. per strook «onder wsng en zonder achterkinkel 49 ct. per Kg. het I in de huiszoeking aangetroffen, voor enkele onderdeden van een apparaat werden gevon den. Ook deze voorwerpen werden naar het bu reau te Maasluis’ overgebracht, zoodat daar weldra een flink partijtje bijeen was. De verschillende personen werden allen aan een verhoor onderworpen, dat nog niet geheel is beëindigd. eveneens een Inval te doen. Enkde ambtenaren en agenten doorzochten de woning en de naas te omgeving. Het leverde evenwel geen resul taat op. In Maassluis ging den melkhandelaar L. waar eveneens een vond, werd een ton zich verschillende benoodigdheden maken van Jenever bevonden, terwijl Nogmaals wijst spr. op de nood zakelijkheid van algemeene loons verlaging. Het recente onderzoek naar den invloed van den loonfactor op de productiekosten heeft uitge wezen dat deze factor gemiddeld 50 pCt. bedraagt, en de sociaal democraat Matthyssen is tot de con clusie gekomen dat dit percentage in sommige industrieën nog belang rijk hooger is. Het loslaten van den gouden standaard, nu de regeerlng pas een leenlng op goudbasis heeft gesloten, Ijjkt spr. immoreel. Als men den standaard had willen verlaten had dat moe ten geschieden ten tijde dat Engeland dit deed. Bovendien brengt de standaard het voordeel mede dat we goedkoop op de wereldmarkt kunnen koopen en wordt hij geboden door de noodzakelijkheid om de Indische door een staalsleening te saneeren. komend leed af. In droefenis ten we op een wederkeer van ccr. kind, op de komst van een \>rief uit vreemde landen van hen die ver zUn weg gegaan.... Wachten. Wij beset en eerst wat het beteekent anderen op ons te laten wachten, wanneer we zelf hebben moeten wachten on een die niet kwam. Wachten! We verbeiden in vensgezindheid en hunkering een die niet kamt.... Wachten. Ook God wacht Evenals de geheele economische opbouw, moet nu ook de verlaging der productiekosten niet van bovenaf gedicteerd worden, doch door onderlinge samenwerking der bedrijfs groepen tot stand komen, waarbij de over- ■heid dan weer een ordenende taak heeft. Spr. wijst als waarschuwend voorbeeld op het échec van de noodverordening van Briining, die door een regeeringsmaatregel alle prijzen en loonen met 10 pCt. wilde verlagen. Nadat de beide praeadviseurs nog een korte dupliek gewtssEM hadden, sloot prof. Meyers de vergadering met een korte toespraak, waar in hjj wees op het groote nut van een ver gadering als deze. Wel wordt het probleem der werkloosheid er niet door opgelost, doch men kan daardoor de meening van anderen leeren kennen. Hü herinnerde er aan dat ondanks alles wat nationaal gedaan wordt, ten slotte toch slechts een internationale regeling af doende oplossing kan brengen. Zondagmiddag één uur heeft te Groesbeek een doodelijk ongeluk plaats gehad. Een drie-jarig jongetje speelde voor zijn woning op straat. Een motorrijder uit Rotterdam, de heer v. 8., kwam aanrijden. Het kind speelde op de rechterzijde van den weg en wilde naar links oversteken. De heer v. S. remde zoo krachtig mogelijk en probeerde links het kind te ontwijken. Hij kon echter niet voorkomen dat het kind in aan raking kwam met het voorste nummerbord. De heer v. S. liet «ijr. motor liggen en droeg net kind bU hen In de buurt wonende arts naar binnen, terwijl hjj verder de politie van het ongeluk in kennis stelde. Het kindje is om vijf uur aan de verwondingen overleden. zou zijn, kan spr. niet aannemen: het komt ten slotte neer om bij sommige transacties een tabel van indexcijfers te raadplegen, evenals men thans wisselkoersen omrekent. In ‘de prac tljk zou prof. Mees zijn stelsel belichaamd wil len zien In eenlge wetsbepalingen, die herlei ding volgens indexcijfers voorschrijven. Dst dit stelsel geen Invloed zou hebben op de ontwikkeling der contante prijzen acht spr. onjuist: die zouden zich evenals nu automa tisch aan de indexcijfers aanpassen. Maar het zijn de langioopende verbintenissen die thans grooten druk op het bedrijfsleven uitoefenen. Ten slotte beklaagt prof. Mees zich, dat nim mer een politieke party zijn plan ernstig in studie heeft willen nemen. Als dat eens ge schiedde zou het weldra geen mooie theorie, doch een practische aangelegenheid worden. Zaterdagochtend heeft vanuit het Ziekenhuis aan den Zuldwal te Den Haag de overbrenging van het sloffe'Ijk overschot van den militair L E., die Donderdag JJ. by het ongeluk met de Blauwe Tram om het leven is gekomen, naar Hardinxveld plaats gehad By het Ziekenhuis had zich putatie van het 2e regiment der commando van den luitenant La Gordt Dillie. Toen de kist met het stoffeiyk omhulsel in de auto >verd gedragen, bracht het deta chement de militaire honneurs. Namens het regiment werd een krans op de kist gelegd; Zooals gemeld. zal de teraardebestelling heden te Hardinxveld plaats hebben. De Minister van Defensie zal zich by de begrafenis doen vertegenwoordigen door luitenant-ko'onel Hasselman; voorts zal een deputatie uit het regiment canwezlg zyn, bestaande uit luite nant Valck, opperwachtmeester-instructeur Katsma, en een dienstplichtige. Prof. Dr. N. J. POLAK is het met den eersten praeadviseur eens, dat de productiekosten ver laagd moeten wórde®. Een in gemeenzaam over leg neerdrukken van deze kosten over de ge heele linie acht spr. thans niet meer moge- lyk. wegens de vele crisisheffingen die verhoo- gend op het prysniveau van sommige goederen werken. Tegen het door prof. Mees verdedigde stelsel heeft hy het bezwaar, dat dit alleen is toe te passen op contracten van langen duur, als hypotheken en arbeidscontracten. Doch waar een economische verhouding bestaat uit voortdurende opeenvolging van contracten .korten duur, b. 85 Bl’IZEN. 1875 M. KRO 8.00 Mor- gerxoncert 10.00 Gramofoonmuzlek 11.30 Godsd. halfuurtje door pastoor L. H. Perquln O P. 12.00 Politieberichten 12.15 Het Weensch Radio Octet o. 1. v. Dit» Schmetterllng 1.00 Gramofoonmuzlek 1.15 Verv. concert 1 45 Rustpoos 2.00 Vrouwenuurtje 3.00 Verv. concert 4.00 KRO-orkest o. 1 v. Joh. Gerritsen 4.50 Gramofoonmuzlek 5 10 Orkest 6.30 Pater H Gsurtjen»: ..Zwarte bloemen en bloesems” 6.50 Orzeet 6.4U Espe- rantocursus door P. Hellker 7.00 Politie berichten 7.15 Gramofoonmuzlek 7.25 Kath. Radio Volksuniversiteit: Theo logie IV. Prof. lect. Jos. van Wely O.P.: ..Oude en nieuwe werfkracht” 7.45 Ver- bondskwartiertje 8.00 De Kro-Bovs o. L v. P. Lustenhouwer 8.30 Vaz bias 8 35 Aansluiting met het R K. Parochie huis te Rudel. Gevarieerd programma 9.30 Kro-koor o. 1. v. Gerard Vermeulen 9 40 ..De muzikale clown”, hoorspel door J. v. H. Kro-kleln-tooneel 10.05 Kro- koor 10.15 Kro-Bovs 10.35 Vaz Dlas 10.40 „Onder buurvrouwen", hoorspel- letje 1055 Kro-Bovs 1120 Gramo foonmuzlek 12 00 Sluiting. HII.VEKSl M 296 M. AVRO 8 00 Gramofoonmuzlek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuzlek 10 30 Ka mermuziek door het Hofstad Strijkkwartet 11.00 Kook- en bakpraatje door mevr. R. LotgeringHlUebrand 1130 Vervolg kamermuziek 12.00 Omroeporkest o. 1. v Nico Treep. Afgewisseld door gramofoon- muzlek 2.30 Omroeporkest 3.00 Knip cursus door mevr. Ida de Leeuwvan Rees 4.00 Zangvoordracbt door Annie Hermes 4.30 Radlo-Klnderzang o. 1. v. Jacob Hamel 5 00 Halfuur voor kleinere kinderen door mevr Ant. v. DUk VPRO 5.30 BUbelvertelllngen voor longe men schep „Sara”. Ds Arts. Amsterdam AVRO 6.00 Gramofoonmuzlek RVU 6.30 Cursus: De Utopia van Thomas Morus door dr. C. D. J. Brandt: ..Het leven van Thomas Morus” AVRO 7.00 Gramo foonmuzlek 7.30 Engelsche les voor ge vorderden door Fred Fry 8 00 Vaz Dlas 8.05 Concert door Hans Schindler en zlfn orkest 9.30 Radlo-tqoneel: .De kringloop van het verlengen” van Hans Natonek. Vert. Gustav Czopp. Regie Kom mer Kleyn 10.15 Gramofoonmuzlek 11.00 Vaz Dlas 11.10 Aansluiting met het House of Lords te Den Haag. Hon- gaarsche muziek door Jancsl Baloch's Hongaarsch Zigeunerorkest 11.30 Aan sluiting met het Grand-Hotel Café-Restau- rant Central te Den Haag. Concert door Tom v d. Stap en zUn tien witte raven 12.00 Sluiting. i LtrXEMBOl'RG, 1191 M. 7 50 Belgi sche avond: concert voor plano en orkest In socialisatie ziet spr. het groote gevaar, dat alles afhankeiyk wordt van den Staat. Een fout van de leiding wreekt zich duizendvoudig. Daarom was spr. in het begin het eens met de politiek der regeerlng, om x»p economisch ge bied slechts te doen, wat de hand te doen vond. Thans wordt die politiek echter eenzy- dig: steun aan den landbouwexport ten koste van de onbeschermde industrie. Behalve by genoemden L., deed de politie ook by zekeren W. te Maassluis een inval. Dit hield verband raet het feit, dat naar ver moed werd deze W. in het Westland en omge ving met door v. d. M. vervaardigde jenever liep te venten. Natuuriyk had hy hiervoor wel be paalde „adressen”, en ':ehalve kleine café's bezocht de man ook particulieren, waarvan hy vermoedde, dat ze wel een „slokje” lusten. Daar W. vischkoopman is, kon hy gemakke- lUk zijn werk uitvoeren, en de waar ook mee nemen. Naar gebleken is, hield v. d. M. zich reeds plm, een half jaar bezig met de jeneverstokery. Hy verklaarde voorts, dat om de zes weken een hoeveelheid werd gefabriceerd, van plm. 60 liter, zoodat aardig wat jenever was vervaar digd. Hiermede werd dan het Westland „over stroomd”. De geschatte ontvangsten der Ned. Spoorwe gen ovasSeptember 1933 bedragen (de tusschen haakjMJ^plaatste cyfers zyn die van het vorig jaar): Reizigers ƒ4.995300 1/5 894369.—),- ba gage 117.700.— 128.708.—)brief- en pak- ketpost ƒ260.000.— t/300.000.—goederen ƒ4.011.600.(ƒ5.092.843); levende dieren en lyken ƒ69.400.- (ƒ88.116.-); diversen ƒ142.600 - (ƒ200.100.—). Totaal generaal 9 595.600 11.704.738. minder ƒ2.108 138 02. Totale ontvangsten van 1 Januari tjn. ultimo September 1933 ƒ91.018381.— (ƒ107.026579.—). In 1933 dus minder ƒ16.097 198.—. Wachten.... Elke seconde wordt een minuut, elke minuut een uur elk uur een dag. Wachten.... In de doktersspreek- kamer kennen we het patroon van het tafelkleed van buiten. In de antichambre van den minister weten we precies de lenite en breedte Wachten.... wachten.... Een dwangbeeld overmant ons. Wachten In angst wachten we wach- een De Vrijz.-Dem. Jongeren Organisatie heeft Zaterdag en Zondag te Haarlem haar 10-ja- rig bestaan herdacht. Op de Zaterdagmiddag gehouden receptie bood mr. L. O. van Dam namens het Hoofd bestuur van den Vrljz.-Dem. Bond een ge schenk onder couvert aan. De bedoeling er van was, dat het geld besteed wordt voor het voe ren van propaganda. In den Stadsschouwburg werd des avonds het tweede lustrum gevierd met de opvoering van het tooneelstuk „Polly Perkins”. Minis ter mr. P. J. Oud hield de feestrede. Zondagmiddag hield de organisatie haar algemeene vergadering. Het nieuwe hoofdbe stuur werd als volgt samengesteld D. J. A Oeluk, Haarlem, voorzitter; B. Levlts Jr., Den Haag. Ie secretaris; K. Koopmai^ Schie dam, 2e secretaris; E. van penningmeester. Als vyfde lid zal iemand der Noordelyke afdeelingen benoemd worden. Prof. mr. A. c. Josephus Jltta sprak over: „Moeten wy aan de democratie vasthouden?” en de heer J. L- A. Pfundt over: „Fascisme, democratie en wy.” De volgende motie werd aangenomen. „De algemeene vergadering der Vrijt. Dem Jongeren Organisatie stelt met bezorgdheid vast de demoraliseerende gevolgen van de werkloosheid onder de jeugd, den toenemen den druk op economisch gebied en de verva ging van juiste begrippen van volksvrijheid en gezag; keert zich tegen revolutionnalre geweldme thoden als in strijd met de beginselen van ge zonde democratie; keurt ten sterkste af het streven van volks leiders, die onder het mom van „nationaal" trachten, de jongeren in on-Nederlandscben geest tot onverdraagzaamheid jegens anders denkende landgenooten op te voeden; stelt zich derhalve te weer tegen de tionaal-soclalistische, fascistische, cotnmt nistische en andere extreme stroomlngen; wekt de Nederlandsche Jeugd op. zich te be zinnen, ten einde onder alle omstandigheden te handhaven de onvergankelijke waarden der schoone Nederlandsche tradities van ver draagzaamheid en geestelijke vryheld. zulks In het belong van de inwendige rust, de geeste lijke ontwikkeling en het cultureel aanrien van ons land in de ry der beschaafde naties; en acht een tydige en krachtige voorzie ning in den nood der jeugdige werkloozen, mede in dien der intellectueelen. dringend gebo den. zijnde het preventieve middel bij uitne mendheid, om het opgroeiend geslacht voor moreelen en maatachappeiyken ondergang te behoeden." u d

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 18