Prikkeldraad De bekende weg M De Zesdaagsche Het verpleegsters kapje Mpnernng van twee rechtbanken vlerdeellge rechtspraak kantongerechten, Verbeelding Nota van Minister van Schaik NEDERLANDSCH-DUITSCH DOUANEVERDRAG „Straperlo” MAANDAG 23 OCTOBER Tiel en Winschoten verdwijnen P. J. Raaymakers *f* Plechtige uitvaartdienst Misleidende uniformen MONUMENT BESCHADIGD LOONSVERLAGING TE VELSEN By Van Gelder Zonen OP PAALHOOFD GEVAREN HET KEUREN VAN VARKENS Door eigen onvoorzichtigheid a li Reciprociteitsgedachte gevolgd Voorloopig geen verkoop der luchtpostzegel* Slager tot twee maanden veroordeeld BraspenningJan van Kempen als tweede Nederlandsche koppel geëngageerd R.K. MIDDENSTANDSBOND IN HET BISDOM HAARLEM DE OPSTAND IN SIAM hi VERTREK VAN „PO ST JAGER” UITGESTELD Geen „sensatiekoppel” kanton Utrecht. Ook dit strookt in het alge- JVlElcltregeleiT teöen meen met het verlangen der betrokken ge- Dell blijft te ■as Vandalistische dader opgespoord vond van de afdeelingen in in bekend zijn. „Straperlo", niet onvoordeelig c 1 tie vormt. Hoogst onbillijk V ersobering op de rechterlijke macht schijnt toch nood zakelijk te zyn Regeering is voornemens de export belangen met kracht te verdedigen In wordt zondere het In Epe. meer, omdat In alle -1 van leerllng- een lang hersteld, by Onder leiding van prins Bo- varadef is in Siam een mili taire opstand uitgebroken. Een Boeddha-tempel in de hoofdstad Bangkok, dien de opstandelingen wilden bezetten verband met het uitgestelde vertrek de verkrijgbaarstelling van de by- luchtpostzefcels op de postkanto ren welke van 23 tot 30 October sou geschie den eveneens tot nader bericht opgeschort. Het monument op den Afsluitdijk, dat na de offlcieele openstelling van den afsluitdijk voor het publiek is opensteld, heeft onder zijn be zoekers reeds personen gehad, die hun van dalisme op het kunstwerk begeerden bot te vieren, schrijft „De Telegraaf”. Een inwoner van Delft meende niet te moeten vertrekken alvorens met een scherp voorwerp zijn naam in het plafond te hebben gekrast. De politie heeft, dank zij dit visitekaartje, reeds spoedig de hand op den dader weten te leggen, die heeft bekend en ter zake vernieling zal moeten terechtstaan. Ook de ramen van het gedenk- teeken hebben zich reeds In de belangstelling mogen verheugen van bezoekers, die het uit zicht aantrekkelijker meenden te maken door tabaksvull en andere ongerechtigheden daarop te deponeeren. De politie zal streng op deze praktijken toezien, doch mochten desondanks de vernielingen zich herhalen, dan zal nood gedwongen moeten worden overgegaan tot slui ting van het interieur, hetgeen te betreuren zou zijn, daar het onvergetelljk uitzicht over Wad den en Ijsselmeer van het hoogste punt van het monument uit juist de climax vormt van de bezichtiging van het fraaie bouwwerk. Het voorliggend plan van splitsing en sa mensmelting van kantongerechten is nauwge zet en zorgvuldig overwogen. Ofschoon ook an dere indeellngen denkbaar zijn, acht de minis ter het ongeraden, in dit nu eenmaal bestaan de en hem rationeel voorkomende plan eenlger- lel wijziging van meer dan ondergeschikte be- teekenis te brengen. Behalve dat dit zou kun nen leiden tot vertraging van de behandeling der wetsvoorstellen, zou zulks weder nieuwe onrust en beweging kunnen wekken, b.v. wan neer kantongerechten, welke tot dusver zijn gespaard gebleven, alsnog voor opheffing zou den worden voorgedragen. Zij is van meening, dat de groote belangen, welke verschillende landen ftjj den invoer in Nederland hebben, dienstbaar moeten worden gemaakt aan de versterking van de positie van de bij den export betrokken landbouw en nij verheid. De eerste Beztuurderzdag een ▼oiled ig succes Naar we vernemen, heeft de directie der Ko ninklijke Papierfabrieken, voorheen van Gelder Zonen te Velsen. aan de organisaties en haar arbeiders medegedeeld, dat zij genoodzaakt is binnenkort een loonsverlaging toe te passen van 2 tot 10 Echter worde niet de kans geloopen, dat zou blijken op de toekomst verkeerdelijk te zijn voorultgeloopen, indien thans tot opheffing van vier rechtbanken werd overgegaan. De minister van Justitie heeft der Tweede Ka mer doen toekomen een nota van nadere wijzi gingen in het wetsontwerp tot nieuwe vaststel ling van het rechtsgebied en de zetels der recht banken en kantongerechten, beboerende tot de gerechtshoven te 's-Hertogenbosch, Arnhem, 'S-Gravenhage, Amsterdam en Leeuwarden. Deze wijzigingen houden in: De reciprociteitsgedachte zal in sterke mate worden gevolgd. De Regeering is van meening, dat zjj vooralsnog moet vasthouden aan de meestbegunstiging op tariefgebled, welke in de Nederlandsche verdragen is geregeld. Intusschen heeft zij besloten, zich op dit gebied niet meer te willen binden, tenzij het buitenland bereid is, de door haar voorgestane uitzondering op de meestbegunstiging te erkennen. Daar de onderhandelingen met Dultschland nog niet geëindigd zijn, kunnen hierover nog geen publieke mededeelingen worden gedaan. Ten aanzien van de regeling, welke voor de haring werd getroffen. deelde de Regeering mede, dat voor de toekomst zal worden bevor derd, dat by de vaststelling van het invoer recht door Dultschland rekening zal worden gehouden met het verschil in grootte der ton nen. Ter zake van de moeilijkheden, welke van Dultsche zijde in den weg worden gelegd aan de Nederlandsche exporteurs, met name door de verplichting om ter vaststelling van het ge wicht de uit de voeren partijen Uit te laden, is de Regeering diligent. Ten aanzien van de in de naaste toekomst te volgen handelspolitiek heeft de Regeering haar houding reeds bepaald, welke o.a. tot, uiting is gekomen bjj de indiening van het ontwerp tot wijziging van de crlsis-invoerwet. Zaterdagmorgen deed de Haarlemsche Politie rechter uitspraak tegen den Zaandamschen sla ger J. J. M„ die tijdens een bezoek van een hulp- keurmeester in zijn woning, op 2» Augustus IJ. het keurlngsstempel uit diens tasch had gehaald en daarmede een ongekeurd varken had gestem peld. Hl) werd veroordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf. De elsch was vier maanden. Het voerde koppel voor de Tweede Amster- damsche Zesdaagsche is gevormd. Het is het tweede Nederlandsche koppel, dat ons land in den strijd tegen de sterke bultenlandsche ploe gen vertegenwoordigen zal. n.l. Braspenning en Jan van Kempen. Een uitstekende combinatie, de ervaren temporijder Braspenning met den besten Hollandschen Zesdaagschen-sprinter Jan van Kempen en zonder twijfel een koppel,, dat een ernstig woordje zal meespreken in den strijd om de eerste plaats. Er is over „den Bras”, zooals de taaie Bra bander algemeen genoemd wordt, reeds heel wat gesproken in verband met deze Zesdaag sche, en voordat de enkele koppels, welke thans bekend zijn, samengesteld en geëngageerd waren, heeft menigeen zich een vraag gesteld, aan wien hU gekoppeld zou worden. Zooals men zich herinneren zal. reed Bras penning in de Jferste Amsterdamsche Zes daagsche tezamen met Wals en bezette dit kop pel de vierde plaats achter Piet van Kempen Pijnenburg, RauschHürtgen en Charlierde Neef. Doordat Pijnenburg aan Wals gekoppeld werd, kwam Braspenning echter vrij en het was zeker van belang, te weten, wie met onzen derden Nederlandschen Zesdaagschen-rljder den strijd tegen PijnenburgWals. GulmbretièreBroccar- do, RauschHürtgen zou moeten aanbinden. Want dat Braspenning wederom geëngageerd zou worden stond reeds by voorbaat vast. Men kan, „den Bras" eenvoudig in een Holiandsche Zesdaagsche niet missen. En men verdiepte zich in gissingen, wie Bras- penning's maat zou wordCTi. Er zijn er zeker, vooral in Brabant, die gaarne een combinatie PijnenburgBraspenning zouden hebben ge zien, omdat hierdoor een zuiver Brabantsch kop pel den strijd met groote Winstkansen zou heb ben aangebonden. Ook Pijnenburg, die inmiddels zeer ingenomen is met den koppelgenoot dien men hem thans toegewezen heeft, zou voorzeker tegen den ouden beproefden Braspenning gee- nerlei bezwaar hebben gehad, dat verzekerde hy ons nog een dezer dagen. Maar de directie koos de combinatie Pijnen burgWals als het sterkst mogelijke Nederland sche koppel en zoo bleef de vraag omtrent Braspenning open. Wie zou Braspennlng’s maat worden? Jan van Kempen? Jacques van Egmond? Van Oers? Valentyn of kleine Klaasje van Nek wel licht? Thans blijkt de directie Jan van Kempen ver kozen te hebben. In verband met de andere mogelijkheden hebben wij ons echter tot den heer Grolms, den technischen leider van de Zes daagsche en den man, die de koppels samen stelt. gewend met de vraag, welke motieven hem geleid hebben om den Bras, Jan van Kempen tot koppelgenoot te geven. Zaterdagmorgen had in de parochiekerk Overveen de plechtige uitvaartdienst plaats voor de zlelerust van wijlen den heer P. J. Raay makers. in leven oud-secretaris-generaal van den Rjjksverzekeringsbank. Onder de talrijke aanwezigen waren o.m. <<e HoogEerw. heer Kanunnik dr. Th. M Vlaming. Z.Exc mr. T. J. Verschuur, minister van Econo mische Zaken, de leden v. d. Raad V. toezicht op de Rllksverzekeringsbank, alsmede de secretaris van dezen Raad, mr dr. H. L. van Duyl, voor zitter van het bestuur der Ryksverzekèrings- bank. mr. J. C Heynlng. secretaris-generaal van de Rijksverzekeringsbank. mr. C. J. Koch, voor zitter van den Raad van Arbeid te Haarlem. J. J. P. van Hoogendoom en M. Ort. resp. secre taris en commissaris van den Pensioenraad, dr. E. Bak. verbonden aan de Rijksverzekerings bank, dr. A. van Ketel en Aug. Lindner, regen ten van huize „Duinrust". G. H. Veenhoven, oud afdeelingschef aan de Rijksverzekerings bank. mr. Bijvoet, notaris te Bergen Schut, directeur der Bankassociatie te Tilburg, jhr mr. C. J. A. den Tex. burgemeester v. Bloemendaal, de besturen van de R. K. Klesvereeniging en van den R. K. Volksbond te Overveen. De plechtige H. Mis van requiem werd op gedragen door den zoon van den overledene, prof. dr. Ch. Raaymakers, met assistentie van pastoor G. van Niekerk. pastoor te Overveen ais diaken en kapelaan J. Verhaar als subdiaken. Een neef van den overledene, pater J. Walen kamp S.J. droeg aan het zij-altaar een stille H Mis op voor de zlelerust van den gestor ven?. Onmlddellljk na de H. Mis vond op het R.K. Kerkhof achter de kerk de begrafenis van het stoffelijk overschot plaats, waarbij de plechtig heden eveneens werden verricht door prof. Raaymakers met dezelfde assistentie als bU de H. Mis. Zoowel in de kerk als op het kerkhof voerde het zangkoor de Gregoriaansche gezangen uit onder leiding van kapelaan F. F. van Buuren. Aan de groeve dankte dr. Walenkamp uit Lei den. neef van den overledene, voor de betoondq belangstelling. Als de N. 8. B.’ers ons aan dat van de N. 8. B. ontleend achten, dan moet ons program in hun oogen nog zoo kwaad niet zijn! Dan rijst de vraag, waarom er eigenlijk een N. 8. B. bestaat I Mevrouw J. M. SterckProof schrijft ons: T T et jongste offlcieele verbod van unl- I-1 form dragen brengt als van zelf naar voren een uniformdragen door vrouwen, dat In ons land tot heel wat misleiding en vaak ver van onschade- lljke misleiding aanleiding geeft. Ik be doel het dragen van het verpleegsters kapje door soms totaal onbevoegden. Persoonlijk ben Ik van zulk een dracht nooit meer slachtoffer, sinds ik kort voor den grooten oorlog een keukenmeisje we gens verregaande, onzindelijkheid moest ontslaan en haar een groot jaar later met een verpleegstersuniform getooid, zag rond gaan onder de Belgische patiënten en sinds als verpleegster haar leven voort zetten. Werkelijk zoo ergens, dan geldt het hier: het zijn niet allen koks, die lange messen dragen. Maar uit een kleine enquête bleek me hoe nog altijd een groot procent van verpleglng-behoevenden onkundig is van het feit, dat gediplomeerde verpleegsters voor leder te herkennen zijn aan de broche door de wet haar toegestaan, waarop in duidelijke letters de woorden: Ziekenver pleging Wet, en bij kraamdiploma een ooievaar op het zilveren kruis en relief. Indien die kennis meer ware dóórge drongen, dan zpu het bijvoorbeeld niet voorkomen, dat een „Verpleegster” zich bij advertentie aanbiedt en dan moge lijk wel een flinke hulp is in huisgezinnen en in richtingen met zwakken en ouden; maar •Is het op zieken- en zlektenbehandelen aankomt gevaarlijk onkundig blijkt. Dan zou het ook niet voorkomen, dat een aan staande moeder zich door .recomman datie” van vriendinnen of kennissen van een „zuster” verzekert, die noch kraam verpleegster noch kraamverzorgster is. zoodat van onbevoegde hulp kraamvrouw en zuigeling vaak dupe worden. Doktoren hebben van deze misstanden soms echt ontstellende dossiers. En met allen verschuldigden eerbied voor het geestelijk kleed en erkenning van de groote geestelijke waarde onzer verplegen de religieusen moest het ook niet mogelijk zijn dat nog altijd zoovele ongedlplomeer- den onder haar als wijkzuster soms zelfs offlcieele aanstellingen krijgen, tenzij dan jarenlange ondervinding op verschillende ziekenzalen het diploma compenseert. Ik Weet echter dat de geestelijke zusters voor haar inrichtingen volleerde krachten te kort komen; maar dit mag nog geen reden zijn dat bijvoorbeeld zelfs zusters uit de kloosterhuishouding na een yjdje afkijken en meehelpen op de zalen en in de wijken *ls zelfstandige wijkverpleegsters gaan optreden. Het is In Nederland wel merkwaardig Du „de Nederlander”, onder hoofdredactie van oud-mlnlster de Geer, wordt door dezen alleszins bevoegden schrijver, tegenover nazi-deskundigen die zich beklagen, dat men hier te lande niet aan conversie van staatsleeningen denkt, uiteengezet, dat er in de laatste vier jaren in ons land tal van conversieleeningen geplaatst zijn. Hieraan wordt de opmerkig vastgeknoopt, dat he laas de voorwaarde voor die leeningen niet 300 gunstig konden zijn als in Engeland, wat zijn oorzaak vond in verschillende daar aanwezige omstandigheden. De Maasbode zou nu die omstandigheden gaarne door den zoo bekwamen collega van „De Ned.” besproken willen zien. Dat is nu een vragen naar den bekenden weg, want deze omstandigheden zijn toch meer dan voldoende bekend, terwijl men in Rotterdam ook zeer goed weet, dat de oud- mlnlster van Financiën er het moeilijkst van allen over kan spreken, in verband met de onderhandelingen die hij heeft moeten voeren met de banken. In Engeland en Brazilië heeft men de conversieleeningen kunnen uitgeven tegen een rentetype dat ver beneden het normale l»g. De oorzaak daarvan was in de eerste plaats dat het land het plaatsen van de con versieleeningen zag als een nationale daad, zooals hier te lande de eerste leening in 1914 ter bestrijding van de mobilisatie-uit- gaven. De banken en daar komt ’t voor namelijk op aan verleenden hun volle medewerking, "n medewerking die hier te lande toen men er aan dacht leeningen te plaatsen tegen een zeer laag rentetype van b.v. 25 procent, zooals in Engeland, nog al wat te wenschen heeft overgelaten, als wij tenminste goed zijn ingelicht. Iedereen die er toe in staat was wenschte een obligatie te koopen. want, dat was een nationale daad. De eene zweepte den ander op, zoo dat degene die zich er aan onttrok, als een onwaardige, als een vijand van bet land beschouwd werd. Van deze bijzondere omstandigheden is tot hiertoe niets te bemerken. De banken i en de groote leidende financieele organen zwegen, in plaats van ons volk tot een der- gelijke mooie en groote nationale daad aan te sporen. Integendeel als er een procent meer te halen was, al was dan de belegging nog zoo riskant, dan werden de beleggers er door de banken toe aangezet. Dat alles weet „De Maasbode” even goed als wij en daarom verwondert het ons, dat de redactie dat zelf niet wil schrijven maar een oud-mlnlster er toe uitnoodigt; tenzij het haar duidelijk begint te worden, dat zij met haar gezaghebbende stem op finantieel gebied mede schuldig is aan de hier niet aanwezige omstandigheden. De kantonale rechtspraak, vooral in burger lijke zaken, heeft met dat al voor den minister haar aantrekkelijkheid geenszins verloren. Zijn gedachten blijven dan ook uitgaan naar ver wezenlijking. zoo mogelijk, van den in de Ka mer levenden wensch. om aan de rechtspraak van den kantonrechter uitbreiding te geven door verhooglng van de competentiegr ens, vervat in art. 38 der wet op de rechterlijke or ganisatie. Intusschen is het zeker nu niet het juiste oogenblik daartoe over te gaan. Met de verhooglng van de competentie van den kantonrechter zou gespaard moeten gaan wijziging van die der rechtbank. Daardoor zou de taak der hoven, als colleges van appél, tot bescheidener afmetingen worden terugge bracht. Nabij den Nolledijk is Vrijdag het Dultsche ss. „Passat” dat op weg was van Antwerpen naar Hamburg, op een paalhoofd gevaren. Sleepbooten uit Vllsslngen zijn ter assistentie aanwezig. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. De vaste commissie tot overleg met de Re geering omtrent vraagstukken en maatregelen betrekking hebbende op aangelegenheden van handelspolltieken aard, heeft verslag uitge bracht over het wetsontwerp tot goedkeuring van het Nederlandsch-Duitsche Douaneverdrag en het verdrag tot wijziging van het Ne derlandsch-Duitsche douane-verdrag en cre- dietverdrag van 26 November 1925, met daarbij behoorend protocol, beiden op 27 April 1933 te Berlijn tusschen Nederland en Dultschland ge sloten. de rechtbank te ZUTFEN wordt Daardoor zal het kanton Apeldoorn arrondissement Zutfen blijven behooren. verband daarmede wordt de gemeente welke was Ingedeeld bij het kanton Zwolle, weer teruggebracht naar het kanton Apel doorn. Echter blijft de gemeente Heerde by het kanton Zwolle, overeenkomstig den "wensch dezer gemeente. Nu het arrondissement ARNHEM niet meer wordt uitgebreid met het grootste deel van het arrondissement Zutfen, is er alle aanleiding het kanton Tiel. in stede van bjj het arrondis sement Utrecht, te voegen bij het arrondis sement Arnhem. Deze gewijzigde indeeling brengt echter mede, dat de gemeenten Llen- den, Kesteren en Dodewaard weer worden on dergebracht bjj het Kanton Tiel .en niet meer bij het kanton Wagenlngen, waarheen zjj zou den gaan alleen omdat Arnhem als arrondisse- rpents-hoofdplaats gemakkelfjker is te berei ken dan Utrecht (waarbij het kanton Tiel aan- De Minister van Justitie heeft het volgende schrijven gericht tot Procureurs-Generaal bij de Gerechtshoven: „Het zal UEdelGrootAchtbare dat de z.g. behendigheidsspelen „Splralo”, „Romatjo” en dergelüke over het ge. heele land hand over hand toenemen. Deels worden deze spelen georganiseerd In z.g. ge sloten sociëteiten, die in werkelijkheid door de gemakkelijk voorwaarden, waarop men als „lid” kan toetreden, voor het publiek toegankelijk zijn. Van de zijde van hef betrokken Parket be reikte mij zooeven de mededeellng, dat in het Haagsche proefproces ernstige aanwijzingen zijn verkregen in de richting van hazard spel. Ik moge UEdelGrootAchtbare in verband hiermede bij deze opdracht verleenen den on dernemers van de bovenbedoelde „behendig heidsspelen" In uw ressort, daaronder begrepen die georganiseerd In z.g. gesloten sociëteiten, zoo spoedig mogelijk te doen aanzeggen, dat, indien die spelen niet met ingang van den dag na dien van aanzegging worden gestaakt, ten minste tot in het Haagsche proces een uitspraak in hoogste instantie zal zijn verkregen, ook tegen hen en wel onmlddellljk een strafvervol ging zal worden ingesteld met inbeslagneming uiteraard van de tafels en het overige betrok ken materiaal. Tot de betrokken vervolgingen In geval van eventueel niet-staken. verleen Ik gelijktijdig opdracht”. De Regeering is stellig voornemens van deze middelen zoodanig gebruik te maken, als noo- dig is om de Nederlandsche exportbelangen bjj onderhandelingen met kracht te verdedigen. Mocht het in de toekomst noodig blijken, dat de Regeering over nog meer bevoegdheden da beschikking krijgt, dan zal zij stellig over wegen welke middelen dat zullen moeten zijn en dan zal zij niet nalaten, deze zoo spoëdig mogelijk aan te vragen. Op grond van de ervaringen, bjj onderhan delingen in dit jaar opgedaan, doch meer nog als gevolg van de mislukking der Economische en Monetaire conferentie te Londen, heeft de Nederlandsche Regeering het wenscheljjk ge acht. om over meer middelen ophandelspolitiek gebied de beschikking te verkrijgen. vankelijk werd ingedeeld). Dit strookt met den wensch der drie genoemde gemeenten. De overbrenging van het kanton Tiel naar het arrondissement Arnhem brengt anderzijds mede, dat eenige gemeenten In plaats van bij het kanton Tiel worden gebracht bjj andere kantons, te weten: Haatten en Waardenburg bij kanton ’s-Hertogenbosch en Beusichem, Buurmalsen, Beesd. Dell en Geldermalsen naar a g meenten. Beesd en Buurmalsen zouden liever bjj Tiel blijven, doch dit Is onvereenigbaar met de overbrenging van Geldermalsen en naar Utrecht. Dat de rechtbank te DORDRECHT bestaan, werd mede reeds opgemerkt. In ver band daarmede wordt tevens herstel van het tot het arrondissement Dordrecht behoorende kanton Oud-Beljerland voorgesteld, welk kan ton volgens de oorspronkelijke plannen groo- tendeels bij het kanton Rotterdam werd ge voegd. Hierdoor wordt voorkomen, dat Dor drecht een te klein arrondissement wordt. Her stel van het kantongerecht Oud-Beljerland kan te eerder geschieden, da^r het, niet tot de al lerkleinste kantons behoorende, zou blijven wor den waargenomen door een van de kanton rechters te Rotterdam. Herstel van het arrondissement Dordrecht brengt mede, dat het kanton Gorinchem weer terugkeert tot dit arrondissement. In verband daarmede is het echter wenscheljjk de gemeen ten Lexmond, Hei- en Boeicop en Everdingen (afkomstig van het op te heffen kanton Via- nen) in te deelen bij het kanton Utrecht en niet bij het kanton Gorinchem. omdat anders de afstand naar de arrondissements-hoofd- plaats grooter wordt dan noodig is. Ook dit is in overeenstemming met den wensch der drie genoemde gemeenten. Tevens wordt het kanton Zaandam weer in gedeeld bij het arrondissement HAARLEM, waartoe het ook thans behoort. Eindelijk worden nog de gemeenten Maar- heeze en Hooge- en Lage-Mierde (afkomstig van de op te heffen kantons Weert en Oir- schot) op haar verzoek in plaats van bU het kanton Eindhoven ingedeeld onderscheidenlijk bij het kanton Roermond en het kanton Til burg. Ter toelichting van deze nadere verande ringen dlene: en staat versteld, als men leest of hoort, wat voor enormiteiten propa gandisten voor de N. 8. B. durven de bt teeren. Dezer dagen moesten wjj den propagandist Vlekke tot de orde roepen, omdat hij te Alkmaar had durven beweren. dat de Bisschop van Haarlem het nationaal-socia lisme niet strijdig met het katholicisme zou hebben genoemd. Van deze bewering, waarvan men wellicht hoopt, dat er tóch wel iets van zal blijven hangen, bleek natuurlijk geen woord waar. Maar, wat nood? Op een of meer enormiteiten, ook als zij mln of meer het karakter van leugens, in ieder geval van onwaarheden, gaan krijgen, komt het bij de N. 8. B.-propaganda niet aan. Zoo heeft een ander propagandist der bewe ging te Alkmaar staan verkondigen, dat bet program van de R.K. Staatspartij ontleend was aan dat van deN. 8. B. De heeren schijnen ons eenigszins lijdende aanverbeelding. Hun beweging is nog piepjong in vergelijking met de RK. Staatspartij, welke terug kan wij zen op een staat van dienst, waarvan de N. 8. B.-propagandisten zich geen idee kunnen vor men; al die jaren, toen er in heinde en verre van een N. 8. B. niets, absoluut niets te be speuren was, heeft de Staatspartij gewerkt vol gens haar program. En nu zouden wij ons program, dat in zijn eigenlijke wezen toch steeds hetzelfde bleef, aan dat van de N. 8. B. ontleend hebben! ’t Is te zot om er nog één woord aan te ver spillen. Maar a propos: program dat als Iemand zonder onderwljsacte voor een klasse aan het werk wordt bevonden de H.H. Inspecteurs van het L.O. daarvan niet alleen rapport uitbrengen, maar bij herhaling zelfs de subsidie aan de school onttrokken dreigt te worden. Maar zeker i zal ieder het met mij eens zijn, dat er veel meer reden was omdat het aan te rich- ten kwaad zelfs buiten verhouding grooter i is dat de H.H, Inspecteurs van de Volks gezondheid by Wet gemachtigd werden geen onbevoegde wijkzusters meer toe te laten. Dit alles klemt te ziekenhuizen het oplelden V- verpleegsters tot gediplomeerden niet onvoordeelig onderdeel der exploita tie vormt. Hoogst onbUiyk dus, dat de R K. gediplomeerden na al haar kosten en werken zich dan later uitgesloten zien van de meeste wijken door ongediplomeerden uit de kringen, waar zy werden opgeleid, en waar wel plaats gemaakt wordt voor Dultsche en Oostenrijkse he religieusen, van wie geen enkele het diploma bezit volgens de Nederlandsche Wet-elschen. In dit op zicht komen wy katholieken by de neu trale wyken vergeleken bepaald achteriyk voor den dag. Wat te erger Is nu vele ge diplomeerde R.K. leekenzusters in bepaald treurige omstandigheden verkeeren en ver schillenden van haar by familieleden om steun en onderdak moeten gaan aanklop pen terwyi vele met speciale voorkeur voor wykverpleging In een pas opgerichte wijk van haar inwoning zeker gaarne met een klein aanvangsalaris zouden willen be ginnen. Zouden voor deze misstanden niet de volgende Invloedryke vrouwen ten bate van haar zusters in de bres kunnen en willen springen? v 1. De bestuursleden van het Wlt-Gele- Kruls, door alleen gediplomeerde zusters voor haar wyken aan te stellen. 2. De vrouweiyke Kamerleden door te ijveren voor het by Wet verbieden van het dragen van het verpleegsterskapje met lan gen afhangenden sluier door onbevoegden; voor het verplichtend zichtbaar dragen van het dlploma-insigne en het by Wet weren van ongediplomeerden als zelfstan dig optredende wykzusters? In het vakblad der R.K. Ziekenverple ging is op dit alles wel reeds herhaald ge wezen, maar alleen door onze groote pers worden alle betrokkenen by dit sociaal en volksbelang bereikt. Is men dus aan de oplossing van het com- petentievraagstuk toe, dan zal tevens de moge lijkheid van vermindering van het aantal ho ven onder oogen moeten worden gezien en, als 1 111 men wU’ het vraa8stuk der vervanging van de rechtbanken, hoven, Hooge Raad) door een - driedeelige. Tot welk uiteindelijk resultaat men ten slotte in het vraagstuk der competentie zou komen, kan thans nog niet worden gezegd. De tien-jarlge jongen W. van T. reed op zijn fiets op den Utrechtschen straatweg te Woerden en wilde zich door een auto laten trekken. Toen hij zich aan den auto vastgreep, kreeg hij zoo n schok, dat hij tegen een boom werd geslingerd. Met een ernstige hersenschud ding werd hij naar het R. K. Ziekenhuis ge bracht. Zijn toestand is ernstig. Wü troffen den heer Grolms in het R. A. I.- gebouw, waar men thans reeds bezig is voorbe reidingen te treffen voor de groote wieler- kermls. Reeds wordt het hout voor baan en tri bunes en alles wat daarbij behoort, dat gedu rende het afgeioopen jaar in de houthaven op geslagen is geweest, aangevoerd en is de baan reeds door de technici van de Goudsche firma De Wilde, den bouwmeester, uitgemeten. In het kantoor is bovendien reeds enkele weken het bureau van de Zesdaagsche gevestigd, waar de heer Grolms het technische en de heer Picard het commercieele deel der voorbereidingen be hartigen. Welke motieven mij geleid hebben om Jan van Kempen aan Braspenning te koppelen? herhaalde de heer Grolms onze vraag. In verband met de andere mogelijkheden, b.v. Jacques van Egmond, vulden wij aan. Ik begrijp het en Ik zal het u zeggen: Slechts één motief heeft mü daartoe geleid: na PijnenburgWals het sterkste Nederlandsche koppel te maken, dat te maken w<as. En dat was BraspenningJan van Kempen. Braspenning, de geweldige temporijder, die in zijn eentje In staat Is een geheel „veld” uit elkander te rijden, en Jan van Kempen, de beste Holiandsche sprinter in Zesdaagschen. „unbedlngt” bet sterk ste Nederlandsche koppel na PijnenburgWals. En van Egmond? merkten wij op. Ik weet nog niets van Van Egmond als Zesdaagschen-rljder. Wie weet het? Zeker, hij heeft goed gereden In eenige koppelwedstnjden. maar.... de koppel wedstrijd, zelfs een 100 K.M. koppelrace is nog geen Zesdaagsche. Zal hij het één dag uithouden, of drie, of zal hij de Zes daagsche uitrijden? Natuurlijk heb ik mij wel een oordeel over hem gevestigd, maar zeker zijn kan Ik niet. En dan is dit de eenige vraag, die voor mij wegen kan: mag ik Braspenning, een van de grootste Hollandsch Zesdaagschen-njders. eraan wagen, dat hij na één, twee dagen zonder koppelgenoot zal zitten, met de kans, dat van een der kleinere Holiandsche koppels, die nog geëngageerd zullen worden, een man afvalt, en dat ik dezen aan den Bras moet geven? Of erger nog, dat ik hem aan een buitenlander zou moe ten koppelen? Neen, dat zou wel heel roekeloos zijn geweest en onjuist tegenover het Holland- sche publiek, dat er recht op heeft, dat de sterk ste Nederlandsche koppels tegen de uitermate sterke buitenlanders geplaatst zullen worden Het gaat hier immers om een landen-wedstrijd? Zeker, vervolgde de heer Grolms, het is mij bekend, dat vele Hollanders gaame gezien zou den hebben, dat Van Egmond, hun groote kam pioen, aan Braspenning gekoppeld zou worden Ik heb hier honderden brieven liggen van wie- lersport-enthousiasten, vooral uit Haarlem, waarin zij vragen om „Jacques” aan Bras te koppelen. En ongetwijfeld, het zou een koppel geweest zijn, dat „getrokken" ha-d! En dat is voor ons natuurlijk ook van groote be teek e- nis. De heer Grolms keek den heer Picard eens aan en aarzelde even, als bad hy thans reeds spijt van zijn keuze. Maar neen, vervolgde hy na een oogenblik. ik ben toch blij, dat ik het niet gedaan heb. Het zou een „sensatlekoppel" geweest zyn, maar uit sportief oogpunt niet verantwoord. Dit koppel moet, met PijnenburgWals, de Hol- landsche kans verdedigen in deze Zesdaagsche en daarom moest het het sterkste koppel zijn dat er te maken was. En dat is het zonder twyfel! besloot de heer Grolms. Donderdag vond in het gastvrije Petrus Canisius Retraitenhuis te Bergen N -H. de eerste van de twee bestuurdersdagen plaats, welke de R. K. Middenstandsbond in het Bis dom Haarlem organiseerde ter Inleiding van het winterseizoen 1933/1934. De bijeenkomst werd bijgewoond door ruim 130 bestuurders en geestelijke adviseurs der R. K. Middenstandsvereenigingen in N -Holland. Het algemeen onderwerp van den dag. het nieuwe Beginsel- en Werkprogram van den Ned. R. K. Middenstandsbond, door een drietal inlei ders behandeld, en de dagorde bleken buiten gewoon in den smaak te vallen, zoodat deze eerste bestuursdersdag van den Haarlemschen Middenstandsbond zich als een ongedacht suc ces ontpopte. De bestuursderdag Z. Holland en Zeeland wordt Dinsdag as. ge houden in het Retraitehuis te Nooruwljker- hout.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5