3 Q Landgenooten m Duitschland 1 te/ WILDE ACHTERVOLGING RADIOPROGRAMMA i POLDER ONDER WATER F DINSDAG 24 OCTOBER BENOEMINGEN Syateem In het Aartabiadom In een veld ontkomen STRAPERLO TE LAREN we niet Het Caaino gesloten De leuze blijft: „Je maintiendrai" OPRUIING DOOR KAMERLID Eenige cy f era het gezag Openbaar aalariacongrea af gelaat De inzittenden ongedeerd Geen half werk NA HET STRAPERLO-VERBOD Sa Goedkoope beatryding Redelyke vraag Begrafenis van het slachtoffer Tweede uitnoodiging ve SIGARENFABRIKANTEN Gevaarlijke vretery Hervatting in Den Haag? Loten Paleis voor Volksvlijt REGENTENCONFERENTIE VERDUISTERING IN INDIË MET ONTSLAG BEDREIGD Ontrouw ontvanger EEN HOOPVOL TEEKEN? MISHANDELING TE UDEN MEER PERSONEEL NOODIG Tijdelijke korting pensioenen De nieuwe Waalbrug te Zalt-Bommel Sympathiebetoon by de officiede opening Negentien smokkelaars brengen Valkenburg in beroering Van gewezen Indische lands dienaren De Regeering moet tijdig de tanden laten zien Sluiting van het Caaino te Zandvoort Invoering van het ateuntarief be- teekende geen nadeel ONDERHANDELINGEN VERTRAAGD Kleed ingver strekking Kinderuitzend ing OOK HEFFING OP PAARDEN- EN LAMSVLEESCH GEZONDIGD TEGEN HET UNIFORMVERBOD De nieuwe voorzitter van „Sb Raphael” HET ONGELUK MET DE BLAUWE TRAM EEN VIJAND DER VRUCHT- BOOMEN DE WINTERVLINDER re be hi ve bl hs mi de scheppende, geest.—.. nu da da Nt lei da en de nc is h< vc ze ta ni MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT Veroordeeling te Deventer Tot een debat tusschen ir. Albarda De advocaat-generaal concludeert tot verwerping van het beroep Woensdag 25 Oct. 1933 beheerschen. Zonder systeem kunnen goed werken. Maar boven elk systeem heersche beidende, drijvende bl of m ee hl st ra w< ta tii 'S dl to en Muaaert Vorming van een kartel? Alles is punctueel in orde: de re gisters, het kaartsysteem, de werktijd- verdeeling. EJficiency is toegepast. De laatste snufjes der technische weten schap zijn er. Het systeem fs volmaakt. Maar...~ Al te vaak ontbreekt er de schep pende en drijvende ziel. De ziel die ordent, die denkt, die ordineert De geest die ook zonder klapper, zonder register alles weet te Gehoorzaamheid aan t Daarvoor is het thans de tijd op de V 9.20 Berichten en concert Bock dl 9 05 is te Schaick er aan be en c= getroffen landgenooten Van tuin, waarop de Dultsche delegatie naar Neder land vertrekt, is echter nog niet vastgesteld. Minder werkloozen te Rotterdam zijn veb tot <*re- J Het bestuur van de Centrale van Vereeni- gingen van Personeel in ’s Rijks dienst heeft, in verband met het besluit van de regeering, luidende „dat de ambtenaar zich zal onthou den van elke openbare actie tegen de overheid en haar beleid", aan alle instanties der Cen trale medegedeeld, dat het openbaar salaris congres van Zaterdag 28 October as. in den Dierentuin te 's Gravenhage niet zal doorgaan. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOG1DS Uit zeer goede bron vernemen wij, dat het Casino te Zandvoort na hedenavond gesloten zal worden. Deze sluiting houdt verband met den mlnisterieelen brief inzake liet verbod van het Staperlo-spel. van Ham- De advocaat-generaal by den Hoogen Raad, mr. Besler, concludeerde Maandag tot verwer ping van het beroep van J. W. door bet Hof te 's Hertogenbosch veroordeeld tot 3 Jaar gevan genisstraf wegens het plegen van mishandeling met doodeljjken afloop in een café te Uden. Arrest 30 October. In een „open brief” in „Het Volk” heeft Ir. J. W. Albarda geantwoord op de weigering van ir. Mussert om in het openbaar met een sociaal democraat te debatteeren. Ir Albarda verklaart daarin liever een kortweg „neen" als antwoord te hebben ontvangen, dan een bereidverklaring tot een driehoeksdebat. dat ook reeds door de liberale partij was afgewezen. Tengevolge van de werking der Crlsis-Rund- vee-Centrale is de groote exportslagerU te Ak- krum er toe moeten overgaan wegens vermeer dering der werkzaamheden nieuw personeel aan te nemen. Volgens de „Telegraaf” zal binnenkort ook op lamsvleesch en paardenvleesch een geringe heffing worden ingevoerd. Het gebruik van deze vleeschsoorten was. se dert de Invoering van de heffing op rundvee, belangrijk toegenomen. SOERABAJA, 33 Oct. (Aneta) Het .Boer Handelsblad” vernam, dat de directeur van de Bank Nasional Indonesia, de heer G. K., een bedrag van 10.000 verduisterde. Het bestuur van de bank gaf aan deze zaak geen gevolg nadat den heer G. K. de gelegen heid was gegeven het geld terug te storten, hetgeen is geschied. financiering. Ook gaf Z. Exc. een kort overzicht jongste maatregelen der Regeering op misch gebied. f waarbij de aandacht werd gevestigd DJOCJAKARTA, 33 Oct. (Aneta). De sultan vaardigde een circulaire uit waarin wordt mede gedeeld, dat dienaren van het Sultanaat, die lid worden van de F. I., P. N. I, P. 8. I. L en P. M. I. onverbiddelijk oneervol sullen worden ontslagen. PC po PV tei to< wt ho Ze ar le K te te A lil tc ze e« G< zei ko rr gr br Ki Vi Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Zevenaar den zeereerw. heer L. J. H. Teeuwen, tot pastoor te Vasse en Mander den zeereerw. heer H. G. Bjjlard en tot pastoor te Dijk den zeereerw. heer A. Groen. De werklooeencijfers van Rotterdam over de maand September van dit Jaar vertoonen een kleine verbetering ten opzichte van die van 1932. Eind September van het vorig Jaar be droeg het aantal Ingeschrevenen 44.730. terwijl dit eind September-van dit Jaar 43.710 werk loosen bedroeg. SERANG, 33 Oct. (Aneta) -r De hulpont- vanger te Serang pleegde fraude ten bedrage van f 10.000. De dader werd nabij Singapore gevat. De kantonrechter te Deventer heeft Maan dag den schilder A. L. veroordeeld tot een boete van twee gulden, omdat hij te Deventer had geloopen gekleed in een zwart hemd, daarmede uiting gevend aan een fascistisch, dus bepaald staatkundig streven. Verdachte zeide in hooger beroep te zullen gaan. Onder zeer groote belangstelling vond gister middag op de begraafplaats te Hardinxveld de teraardebestelling plaats van den artillerist L. A. Egas, van het 3e regiment veldartillerie, die JJ. Donderdag zoo noodlottig om het leven kwam, toen hy gegrepen werd door de z.g „Blauwe tram” in Den Haag. De minister van Defensie was vertegenwoor digd door overste Hasselman, die woorden van waardeenng en troost aan de open groeve sprak. Voorts waren aanwezig de battery-commandant, le-luitenant Valck, leger-predlkant ds. Nauta uit Leiden, ds. Haring uit Hardinxveld en de burgemeester van Hardinxveld, de heer Aken. Tot zoover de mededeelingen ons door den heer van Schaick verstrekt, mededeelingen wel ke bU ons den Indruk hebben gevestigd, dat vele van de op het congres te Duisburg geuite grieven tegen den rijkssteundienst gegrond zijn geweest op onjuiste voorlichting. Niettemin hebben we geen bevredigend ant woord kunnen krijgen op onze vraag of de steunbedragen wel voorzien in de meest nood zakelijke levensbehoeften onzer door de tijds omstandigheden getroffen landgenooten in Duitschland. Volgens ons van andere zyden verstrekte ge gevens zijn vele hunner aan de bitterste ar moede ten prooi. Een vraag in dezen zin door een onzer Ka merleden aan den Minister, is ongetwyfeld op haar plaats! De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad mr. Besier, concludeerde gisteren tot verwerping van het beroep van het lid der Twede Kamer Roeetam Effendi, die ter zake van opruiing tot gewelddadig optreden tegen het openbaar gezag in een vergadering te Tlel door het gerechtshof te Arnhem tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Arrest 30 October. van econo- BEROMt'NSTER, Frelschütz", opera Weber aan de feite! Uk 4’- -• In de afgeloopen week is het nieuws drie Meter hooge dijkje, dat voor het gat in den dijk van den Nieuw Noord-Beve- landpolder lag, stukgeslagen. Het opkomende water, nu nergens geen tegenstand onder vindend, liep met kracht in het poldertje Bohemen. Het bouwland, dat voornamelijk op het eind van den polder is gelegen, naar den kant van den oesterput, staat met hoog water blank. By laag water is de grond zóó drassig, dat men er tot over de enkels in zakt. Zondagmiddag omstreeks twee uur werd Valkenburg in beroering gebracht door een niet alledaagsche smokkelaffaire. Een smokkel auto merk Chrysler, Inhoudende ongeveer 750 K.G. Dultsche margarine kwam uit de richting Wylre aanryden. De auto werd het eerst te Epen gesignaleerd en werd door de commiezen aldaar achtervolgd. Te Mechelen werd een eg als versperring over den weg gelegd, doch de automobilist reed door. MAGELANG, 23 Oct. (Aneta) Tijdens de alhier onder voorzitterschap van den Gouver neur-Generaal gehouden regentenconferentie, werd geconstateerd, dat algemeene instemming bestaat met de politieke maatregelen der Re geering in de Jongste vier maanden. Enkele re genten wilden verder, anderen waren van oor deel dat de regeering vooral tydig „de tanden moet laten zien”. Grooten indruk maakte de beschouwing van den Gouverneur-Generaal over de Inlandsche beweging, waarbij Z. Exc. de ware Inlandsche beweging noemde, die welke door den Regent wordt geleld op economisch en maatachappeiyk terrein tot vergrootlng van de welvaart en tot ontwikkeling. De Gouverneur-Generaal gaf een uiteenzetting van den financieelen toestand van het land. HUIZEN. 1875 M. NCRV 8.00 Schriftlezing en meditatie 8.15 Gramo- foopmuzlek 10.30 Morgendienst door ds. J. L. v. d Wolf 11.00 Pianorecital door Willem L. Doortmont 12.00 Polltleber. 12.15 Gramofoonmuzlek 12 30 Mld- dagcoupert door een kwartet o. 1. v. Louise Lauenroth 2 00 Gramofoonmuzlek 3.00 Enkratela-kwartlertje. Spreekster mej. A. C M Schill 5.00 Klnderuurtje 6.00 Landbouwhalfuurtje C. de Vink: ..De overgang van welde naar stal" 6.30 On derwijsfonds voor de binnenvaart 7.00 Politieberichten 7.15 Krlstlk Fryak selsklp Fedde Schurer: „It Fryak en de Wrkldlltteratuer" 8.00 Aansluiting met het concertgebouw te Amsterdam Concert door de Christ. Oratoiiumver. te Amster dam To v. d. Sluys, sopraan. Suze Luger, alt. Louis Tulder. tenor. Willem Ravelll. bas. Het concertgebouworkest. Joh. G. Herbechleb, viool. Dlr. H Cuypers 9.15 Vaz Dlaa 10.15 Gramofoonmuzlek 11.30 Sluiting. HILVERKl'M. 296 M. Gramofoonmuzlek door P. J. Kers Jr. Men schryft ons uit Zalt-Bommel! De datum van de officieele ingebruiknenur van de nieuwe verkeersbrug over de Waai op 18 November as zal. naar wy vernemen, lel den tot een veelzydig sympathiebetoon voor dit tot stand- gebrachte werk, dat als het hoofd onderdeel der jnoderne verbinding tusschen Noord en Zuid mag worden beschouwd. Vooral het autorydend publiek zal in belangrijke mate van zyn voldoening biyk geven, pp denope- ningsdag zullen namelyk vanuit steden des lands auto-files naar de ken om een sprekend modem-verk< Het was Zondag, toen de vloed opkwam, aldus vertelt men aan ,X>e Telegraaf", een interessant en tevens droefgeestig gezicht. Velen waren weer aanwezig om de niet alledaagsche ge beurtenis gade te slaan. Met ziet het Schelde- water met kracht door het gat van den dijk stroomen. Waar het land lager is, ontstaan stroomversnellingen. Tusschen de rietplanten ruischt het als een verre regenbui. Het water draait en kolkt, er ontstaan in een lager ge deelte van het poldertje kleine watervallen. Men ziet het water ryzen, niet vlug, maar tergend langzaam. Kleine heuveltjes worden ondergespoeld. Als het een half uur gevloed heeft staat het poldertje blank. Waar eens vruchtbare grond was, zwemmen nu de meeuwen. Takkenbossen en stroo dryven door het pol dertje heen; het wrakhout ligt nu aan den Sla perdijk en dryft her en derwaarts. Met laag water komen fundamenten bloot van de boerdery van wyien den heer Jac. »de Looff. die 1882 zyn hofstede liet verbouwen, omdat hy den toestand toen al niet vertrouwde. Aan den Oostkant is de dyk nóg heel wat afgebrokkeld Ook de glooiing heeft het hard te verduren gehad. Donderdag as. zal bet be stuur van den zwaar getroffen polder Nieuw Noord-Beveland nogmaals een aanbesteding houden. Het grondwerk voor het maken van de Oostrol van den zeedyk zal dan een beurt krij gen Ook het bestuur van den aangrensenden polder Oud Noord-Beveland schryft een aan besteding uft voor het aan brengen van een bui tenberm aan den Emelissendyk van den inlaag- dyk van den Nieuw Noord-Beveland Polder af tot aan den seedyk by de haven van den ot - terput. Naar wy uit betrouwbare bron vernemen bestaan er op initiatief van" den Nymeeg- schen accountant J. M. E. Engelen, plannen tot het vormen van een kartel onder de Sigarenfabrikanten. In dezen „open brief' herhaalt de roode lei der zyn uitnoodiging van 7 Oct. JX, die van kracht biyft, totdat ir. Muaaert zich bereid verklaart haar te aanvaarden. Het beste is. om de niet te smalle vangbanden ongeveer op borsthoogte aan te leggen op een van te voren afgekrabd en glad gedeelte van den stam. In geen geval smere men echter de lym direct op de stammeh, daar hierdoor, vooral by jonge boomen, een langdurige beschadiging het gevolg kan zyn. Het spreekt vanzelf, dat. waar men het omleggen van vangbanden toepast, de jonge aanplant niet mag worden vergeten. An ders is het werk tóch nog maar half. Hetzelfde geldt voor steunstokken en stutten, die even eens van een band moeten worden voorzien. Lijmbanden zyn echter voor de bestrydlng Uiet absoluut n o o d 1 g. Met name niet, waar de winterbespuitlng met carbolineum wordt toegepast. De krachtige mo- tor-spulten van nu zyn in staat om de uitge worpen vloeistof in alle hoeken en reten te doen doordringen En tegen carbolineum zyn zelfs de eieren van den wlntervlinder niet bestand. Waar echter in dit voorjaar, terwille van de kosten, belangryk minder zal worden gespoten, hebben we gemeend nog eens de aandacht op de lymbanden te moeten vestigen. Teméér daar zy door den Plantenziektenkundlgen Dienst niet alleen het goedkoopste, maar ook het ge- makkelykste en zekerste middel tegen den wlntervlinder worden genoemd! Tenslotte nog iets over de kleedlngverstrek king. welke geschiedt via de kleedingcentrale te Nordhorn. In dit bureau is alle mogeiyke onder- en bovenkleeding en schoeisel aanwezig, welke op bons, die in ruime mate worden ver strekt, werden afgegeven. Door de Cosa (com missie van samenwerking) wordt bovendien aan lederen ondersteunde boonen, erwten en margarine uitgedeeld. Naast den steun werd voor kleedingverstrek- klng in 1932 uitgegeven 149.595 R.M. en voor medische hulp 574.793 R M Door de Cosa zyn sedert Juli 1932 uitge zonden van den Ned. Bond 286 kinderen, van den R. K. Bond 181 en 385 kinderen van on dersteunden, niet aangesloten by een dezer bonden. beteekende het nadeel en daaruit moet worden verklaard, dat op het congres te Duisburg, waar natuuriyk zy het woord voerden, die er op waren achteruit gegaan, sterk de Indruk werd gewekt, dat het invoeren van het steun- tarief voor de gesteunden achteruitgang is ge weest. Ook de totaalcyfers leeren anders. Voor den kring Essen b.v. was de wekeiyksehe uit- keering in de laatste week vóór de invoering van het tarief 3173 R.M. en In de week na de in voering 3385 RM. In het ressort Kleef waren deze cijfers resp. 339.50 en 5230 R.M. Om nog enkele andere cijfers te noemen: In 1932 is voor de ondersteuning van behoeftige Nederlanders in het buitenland in totaal uit gegeven byna 3 millioen gulden, terwyi voor 1934 ruim 3H millioen is begroot. De Nederlanders, die eerst door het Wohl- fahrtsamt gesteund werden, doch later onder den Nederlandschen steun vielen, zyn daar steeds beter mee afgeweest. Het bedrag dat een gezin voor man, vrouw en een kind ontving kwam b.v. van 7.75 R.M. op 8.50 R.M. per week: voor man, vrouw en 4 kinderen van 23 75 R.M. op 37 RJd. Op onze vraag of de heer mede heeft gewerkt zooals hem verweten wordt om den steun met 10 pet. te verla gen, merkte de heer v. Schaick op. dat hy hierop het antwoord moest schuldig biyven. Ik ben ondergeschikt ambtenaar van den Mi nister van Blnnenlandsche Zaken en heb der halve niet anders te doen, dan mijn chef mij voorschryft. waaroy de aandacht werd gevestigd op de doorloopende hulp van het Moederland by de De ryksveldwachter van Mechelen zette toen per motor een achtervolging In. Onderweg werd het rechter voorwiel van de auto totaal stuk geschoten. Desondanks reed de wagen, die een vaart had van ongeveer 65 KJ4„ door. In Wylre schoot de ryksveldwachter nogmaals. In Ete- naken verloor de smokkelauto de veiling van het stukgeschoten wiel. Zoo kwam de wagen Valkenburg binnen. In de Muntstraat kwam deze in botsing met een motorfletsryder. De man bekwam ernstige verwondingen en Is naar het ziekenhuis Calvariénberg te Maastricht overgebracht. De bestuurder van de smokkelauto bekom merde zich echter niet om het ongeluk en reed gewoon door, nog steeds acitervolgd door den ryksveldwachter .uit Mechelen. Op den Nieu wen Weg. onder de gemeente Hulsberg, even voor de marechausseekazerne, stopte de chauf feur en vluchtte hy met zyn metgezel het veld In. de auto in den steek latende. De ryksveld- wachter loste nog een drietal schoten, doch zonder resultaat. De smokkelauto is naar Huls berg gereden, waar zy In beslag werd genomen. vretery van de trekmade was aangetast. En juist dese was. in tegenstelling met de erom heen liggende en „wlntervllnder-vrye” door een afrastering voor het pluimvee ontoegankeiyk ge maakt! o Door het gemis van vleugels zyn de vrouwe- iyke wlntervllnders ook te vangen, wat zeer afdoende met lymbanden geschiedt. Deze be staan uit een strook perkament-papier. die met twee touwtjes glad om den stam wordt gebon den en waarop de rupseniym met een spatel vormig houtje dan dun wordt uitgesmeerd. Wanneer men de lymbanden na eenigen tyd eens controleert, dan biykt. dat het niet alleen vrouweiyke vlinders zyn, die worden gevan gen. Ja, soms is het zelfs zoo, dat het aantal doode mannetjes lu£ aantal dito vrouwtjes over treft. Dit komt, doordat de mannetjes om de wyfjes heen fladderen, als deze naar boven krul pen. Zy doen dit ook om de wyfjes op den band en komen daardoor In aanraking met de lym. Als opvolger van Jan Hellemens tot bondF voorzltter van „8t. Raphaél” tal, „Volkskrant" verneemt, waarschynlUk wortw benoemd L. H. Wlgman. opzichter-machlnl» Heerlen. Het ligt in het voornemen den aftredend'^» bondsvoorzitter Jan Hellemons wegens en groote verdiensten te benoemen voorzitter van ,J3t. Raphaél". By de tusschen de Nederlandsche en Duit- ache gedelegeerden gevoerde onderhandellngen in zake het transiermoratorium en de regeling der scrips Is men te Berlijn niet tot een alge heel accoord kunnen geraken, aldus bericht de „Telegraaf" De heeren dr. H. M. Hlrschfeld mr. L. A. Rles en mr. W. Cnoop Koopmans zün Zondag naar Nederland teruggekeerd ten einde de regeering van een en ander op de hoogte te stellen. Hiermede >yn de onderhan dellngen echter niet afgebroken, daar zy, naar vermoed wordt, reeds binnen enkele dagen te Den Haag weer zullen worden opgevat. De da- Een militair vliegtuig uit Soesterberg, mand door een sergeant en een mindere, heeft Maandagmiddag in de nabyheid van Nykerk op een weiland, een noodlanding uitgevoerd. Het toestel kwam daarby In een sloot terecht en werd ernstig beschadigd. De inzittenden bleven ongedeerd. 460 M. 7.TO ,J>r in drie hedryven van HAMBIIRG. 372 M. 12.40 Populaire muziek 1.30 Gramofoonmuzlek 3.20 Concert door het kleine Noragorkeet o. 1. v. Gerhard Maaaz 5.40 Oraniofoonmu- zlek 7.30 -Concert door een orkest van werklooze musici o. 1. v. Hans Dörlng. LANGENBERG, 472 M. 11.20 Populair l door het symphonle-orkest van Essen 12.55 Gramofoonmuzlek. Opera van Clemens. BAVENTRR. 1554 M. 12.20 Orgelcon cert 1.05 Concert door het Western Studio Orkest o. 1. v Frahk Thomas 3.35 Concert door het StedelUk orkest o. 1. v Godfrey 5.05 Coïteert 8.35 Concert door het Bf .C. Symphonle-orkest 11.90 Roy Fox en zjjn band. PARUS (Etfel). 1446 M. 8.35 Concert o. 1. v. Flament. PARUS (Radio). 1725 M. 8 05 Gramo- foonmuzlek 12.35 Gramofoonmuzlek 12.50 Orgelconcert 1.25 Gramofoonmu- zlek 7.10 Gramofoonmuzlek Concert. MILAAN. 331 M. 4.30 Vocaal concert 7.00 Gramofoonmuzlek 7.50 Gramo- foonmuzlek 9 20 „Glannl Schlcchl" opera van Pucclnl. ROME. 441 M. 4.35 Orkestmuziek 8.05 .La belle Helene" van Offenbach. WEENEN. Si7 M. 725 Concert door het Weensche Symphonle-orkest o. 1. v. Heger 9 20 Populaire muziek. WARSCHAU. 1411 M. 5 40 Vocaal concert 7.20 Zang en gultaarmuzlek 8 35 Joseph Wollnskl. tenor 9 45 Dans muziek. VARA 8.00 8.30 Onze keuken VPRO 10.00 Mor genwijding VARA 10 15 Uitzending voor de arbeiders In de continubedrijven. Vara-tooneel o. 1. V. W. v. Capellen. Hetty Iraagt voo- 12.00 Vara-kleln-orkest H. de Groot 1.45 Rustpoos 2.00 De Notenkrakers o. 1. v. r>,af Wins 3.00 Voor de kinderen Varatooneel o. 1. V. W. v Capellen. Joh Jong, orgel. Ary van Hierop. een praatje bij plaatjes. Oom Henk. Vragen 5 45 Vara-orkest o 1. v. H. de Groot 6.17 Amsy Molna. liedjes en Cor Stern, plano 6.30 Vara-orkest o. 1. v. H. de Groot 7.00 Kapitalisme, socialisme en socialisatie. Mr J. J. v. d Velde: „De Conjunctuurwlssellng" 7.20 Vara-orkest o. 1. v H. de Groot 8 00 Herhaling SOS-berlchten 8.05 Vaz Dlaa 8.15 Vara-orkest o 1. v. H. de Groot 8.35 Amsy Molna. zang en Cor Stgyn, plano 8.50 BBC-Symphonle-orkest o. 1. v. Adrian Boult m m v. Walter Gieseklng. plano. Ultz. vanuit Queen's hall te Londen 9 30 BeukerDenvs-ensemble 9 45 Orgelspel door Joh. Jong 10.00 Verv. concert 10 15 VrooUlk walser-program- ma door de Flierefluiters o. 1. v. J. v. d. Horst e. 10 45 Orgelspel door Joh. Jong 11.00 Gramofoonmuzlek 12 00 Sluiting. Ll'XEMBOl RG. 1191 M. 7 50 Luxem- bourgsche avond; klnderconcert 8.40 Concert 9.20 Vocaal concert 1.50 Or- kestconcert. KRI KKEL. 509 M. 12.20 Concert door het kleine orkest van het N. I. R. o. 1. v. Zondagmorgen heeft de burgemeester Laren aan de directie van het Casino dorff officieel doen weten, dat deze inrichting op aanschrijving van den minister met Ingang van 22 October gesloten moest worden. Er is Zaterdagavond nog tot 13 uur gespeeld De directie wacht nu het verloop van hét Scheveningschg proces af. Het personeel, omvattende ongeveer 35 man, is ontslagen. In aansluiting by het reeds door ons ge publiceerde. naar aanleiding van ons onder houd met den heer S. H. van Schaick. rijks- inspecteur voor de ondersteuning van behoef tige Nederlanders in het buitenland, volgen hieronder nog enkele mededeelingen over de steunregeling, welke in de vergadering te Duis burg nogal stof heeft doen opwaaien Steun o{> zich zelf aldus de heer Van Schaick beschouw ik als funest. Het stre ven moet zyn om de menschen er weer boven op te helpen, hun werk te geven. Flnancieele steun is niet de hoofdzaak, maar waar geen werk is, wordt gesteund. Aanvankeiyk is indivldueele steun verleend, doch op aandringen van verschillende onder steunden zelf, die meenden te veel aan de wil lekeur der controleurs te zyn overgeleverd, is sedert April een steuntariel Ingevoerd. Is het waar, dat de menschen door de invoering van dit tarief aan steun zyn achter uit regaan? infofrmeerden we. Over het algemeen neen aldus de heer Van Schaick het gemiddelde van de uitkee- ringen is hooger geworden. In enkele gevallen De hoeveelheid, die door een wijfje wordt ge legd, kan nog al wat varieeren, maar meestal is het toch een zeer respectabel getal Zoo werd indertyd door den Plantenziektenkundlgen Dienst een telling van 68 eieren opgegeven, maar in de buitenlandsche literatuur vindt men ook de cyfers van 200 en 300 vermeld. Wanneer men daarbij bedenkt, dat zooals in de vang- proeven te Tlel is gebleken 39 tot 238 wyfjes een enkelen boom met hun bezoek „vereeren", dan kan men begrypen, dat, waar de wlnter vllnders niet worden bestreden, in het voorjaar een ontzaglyk aantal rupsen mag worden ver wacht. Het ultkomen der eieren valt in den tijd, dat de knoppen zich beginnen te ontplooien. De rupsen, ook trekmaden genoemd, spinnen reeds spoedig de bloemen en bladeren van den boom bij elkaar. Den worden, door een gat in de kelk, meeldraden en vruchtbeginsel opgevreten, ter wijl later ook de reeds gezette jonge vruchtjes worden aangetast. De in het spinsel betrokken bladeren hebben het eveneens zwaar te verduren. Van alle be schadigingen, die door trekmaden worden aange richt, is dit ongetwyfeld de ergste. Daardoor wordt er zóón wanverhouding tusschen de ver schillende levensfuncties geschapen, dat ook de boom in het volgend Jaar nog niet in staat zal zyn om voldoende bloemknoppen te vormen. Ja, by sterke beschadiging mist hy zelfs in het déar op volgende Jaar nog de kracht! Omstreeks het midden van Juni laten de dan volgroeide rupsen zich aan een draad naar be neden takken. De verpopping heeft plaats in den grond. In het najaar komen uit de cocons dan weer de bruln-grys gekleurde vlinders naar boven, die paren en eieren leggen en de kringloop begint opnieuw Van de verschillende manieren om den klei nen wlntervlinder te bestryden, zij hier eerst en met nadruk het houden van kippen ge noemd. Het is een bekend feit, dat waar kippen vrij onder de boomen kunnen rondscharrelen, men den wlntervlinder niet of slechts spora disch vindt. Dit bleek o. a. sterk in een Llm- burgsche gemeente, waar één boomgaard door Naar wij vernemen, zal het Paleis Volksviyt N. V., per 1 November as. een wa king ultschrUven voor de groote loten van welke trekking achterstallig was sedert 1912. zy omvat 30 series van 25 obligaties derhalve in totaal 750 obligaties, terwyi daar mede een bedrag aan premies van f zal zyn gemoeid. De per 1 Mei van dit Jaar gehouden king, waarmede een premiebedrag van f was gemoeid, betrof de achterstallige Uta»"’» van 1 November 1911. Het ligt in de bedoeling, om zoolang delen van het waarborgfonds daartoe re* deze trekkingen voort te zetten. ■rschillende \brug trek- nykaraktsr aan de plechtigheid te geven. Voor dat doel zullen zich op 18 November de automobilisten vereenlgen te 's Hertogenbosch. Tilburg, Eind hoven. Utrecht, Kuilenburg, Geldermalsen en Waardenburg om zich, getooid met den wim pel van den Bond van Bedrufsautohoudera. naar Zalt-Bommel te begeven, alwaar een massale autorit over den dan pas in gebruik genomen brug zal worden georganiseerd Voorts zal op dien dag aan den minister namens de Kamers van Koophandel en F»* brleken te Tlel, Den Bosch, Tilburg, Eindhoven en Utrecht worden overgedragen een monumen tale bank o p de brug- Tot dit blyvend aan denken aan het groote verkeersevenement tus schen Noord en Zuid is het initiatief uitgegaan van de Neder-Betuwsche Kamer u van Koop-^ handel en Fabrieken te Tlel. Het valt te verwachten, dat 18 November ^een demonstratie zal geven ten aanzien niet alleen van de Waal-overbrugglng te Zalt-Bommel. maar levens van het vraagstuk van den nvie - bruggenbouw in het algemeen. Ingediend is een wetsontwerp tot tydeiyke korting der pensioenen, onderstanden en gage- menten van gewezen Indische landsdienaren, locale ambtenaren en byzondere leerkrachten. De rampspoedige daling van de landsmjdde- len tot minder dan de helft van het peil vóór de crisis owingt de regeering zich rekenschap te geven van het feit, dat de nog steeds zich in stygende lyn bewegende vaste lasten van de pensioenen de draagkracht van het budget verre te boven gaan, aldus zegt de toelichting. Na stopzetting van de uitkeeringen pensioenfondsen, welke maatregel neerkomt op een verschuiving van lasten naar de toekomst, vergen de directe pensioenver plichtingen in 1934 nog rond 54 millioen op een middelenbudget, dat na opvoering met 31 millioen door nieuwe heffingen en verzwaring van bestaande lasten slechts 289 bereikt. Met inbegrip van de stortingen in de fondsen zouden de pensioenlasten zelfs tot 72 millioen gestegen zyu of 25 pet. der ontvangsten. De regeering ziet zich dan ook verplicht de ern stige bezwaren, die tot dusver van dien reeds geruimen tUo overwogen stap hebben weezhou den. ter zyde te stellen en thans ook van de gepensionneerden een rechtstreeksch offer te vragen. Het belang, dat ook de gepensionneer den hebben by het verhoeden van de ramp eener flnancieele ineenstorting van den Staat moet hier het zwaarst wegen De thans voorgestelde tydeiyke korting biyft aanvankeiyk achter by de daling van de tn- dexcyfers der kosten van levensonderhoud se dert 1920, terwyi zy ongeveer geloken tred hvuül met de prysdaling. die zich als gevolg van de huidige crisis heeft voltrokken. Waar een zeer groot aantal van de Indische gepensionneerden en gegageerden in Nederland verbiyf houdt, dient, ter voorkoming van on- gelykheid van druk, rekening te worden ge houden met het feit, dat de draagkracht hier te lande veel geringer is dan in Indlé. Verder vordert de blliykheid. dat de lagere pensioenen en gagementen zooveel mogeiyk gespaard wor den. Op deze overwegingen berust de in art. 1 van het wetsontwerp neergelegde kortingsregeling, waarby de jiensioenen en gagementen uit ƒ2200 'sjaars in Nederland volgens een andere, op hooger niveau beginnende, schaal worden ver minderd dan in Indlé, terwyi voor de pensioe nen van ƒ2200 en hooger de korting algemeen op 17 pet. is gesteld. Voor gepensionneerden, die kinderen te hun nen laste hebben, voorziet het ontwerp in een vermindering, van de korting, welke verband houdt met het aantal schoolgaande kinderen beneden 19 Jaar. Ten deze maakte het ont werp geen onderscheid tusschen de gepension neerden in en buiten Indlë. Om administratieve redenen is het jaariyksch bedrag der korting tot volle guldens naar bo ven afgerond. De opbrengst der korting kan globaal worden geraamd op 7 millioen per jaar. Voorgesteld wordt den maatregel voorloopig voor twee jaar van kracht te doen zyn Ten einde belanghebbenden gelegenheid te geven, zich op het verminderd inkomen in te stellen, zal gedurende de eerste drie maanden (1 Jan. 19341 April 1934) de korting slechts voor 3/5 worden toegepast De regeering zet uiteen, waarom aan onder scheidene wenschen van den Volksraad niet kan worden voldaan. Ampele overweging van de vraag op welke wyze by de pensioenkorting rekening zou kunnen worden gehouden met de belangen van de groep van oud-gepenstonneer- de militairen beneden den rang van officier heeft de regeering tot het inzicht geleld, dat het niet doeniyk is om voor deze groep een practtsch uitvoerbare regeling te treffen, welke onblllykheden tegenover andere categorieën van oud-milltairen zou vermUden Daarom ziet de regeering geen andere mogelijkheid om de mi nimaal gepensionneerden te ontzien, dan door aanvaarding van het in het ontwerp neergelegd degressief stelsel met violating van een pen- sloenbedrag van 300 in Indlë en 500 in Nederland. Intusschen Is de regeering bereid om ten dese voor de oud-gedienden nog een stap ver der te gaan en wel door een verruiming van de te hunnen behoeve in 1921 in het leven geroepen byzondere steunregeling. P Leemans 130 Concert o. 1. v. André Felleman 5.20 Dansmuziek 6.35 Gra- mofoonmuzlek 6.50 Joodsche muziek 7.35 Gramofoonmuzlek 8.20 Populair concert door het Radlo-orkeet o. i. y. Krale Walpot. BERLIJN, 419 M. dansmuziek. KALUNDBORG. 1153 M. 1120 StrUk- orkeet o. 1. v. Gyldmark 2 20 Gramo foonmuzlek 2.50 Omroeporkest o. 1. v. Fritz Mahler 9.40 Omroepkamerorkeet o. 1. v. Fritz Mahler 10.20 Dansmu ziek. Vkn de insecten, die de rentabiliteit van de fruitteelt het meest bedreigen, is de wlnter vlinder wellicht de gevaariykste klant Vooral appel- en kerseboomen moeten het van de vre- tery van zUn rupsen ontgelden, maar ook kruis bessen en zwarte bessen worden erdoor aange tast. Wel zou men zoo denken, dat er tegen zoon gevaaryken vyand steeds afdoende maat regelen worden genomen Doch niets is minder waar! Er zUn nog maar al te veel bedryven. waar men ook al door de slechte tuden niet tot een winterbespuitlng met carbolineum kan komen. En toch behoeft de bestrydlng van den wlntervlinder maar heel weinig te kosten. Mits ze op de daarvoor geëigende wyze n u maar wordt toegepast! Aan het eind van October of in het begin van November, als 't eens flink koud is geweest, komen de wlntervllnders in den grond uit hun poppen De vrouweiyke vlinders, die niet kun nen vliegen, zetten dan onmiddelUJk de marsch- route naar de kronen der boomen in. Eigenlijk geiyken deze wUfjes in 't geheel niet op vlinders, want daarvoor zyn de vleugels veel te kort. Die bereiken slechts zelden een derde gedeel te van de lengte van het lichaam en zyn dan ook niet geschikt voor voortbeweging in de lucht. Langs stam en takken zoeken de vrouweiyke wlntervllnders inmiddels hun weg naar de knop pen, want dat zyn de plaatsen, in de nabyheid waarvan de eieren gewoonlyk worden afgezet.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6