W/ u&Aaal van den daq Koe Genève Hitler’s besluit ontving I» VICKS GEEN ACTIE DE ZITTING VAN DEN RAAD >R A I DE KLEINE ANNIE EN HET SPOOKHUIS Bronchitis Wiiiiiii» life r Een nieuw gezichtspunt I I DINSDAG 24 OCTOBER Wie veroorzaken de Het schot van meeste ongelukken? den generaal De Japansche vloot Tarwe betaalmiddel Een nieuw Fransch marine-luchtschip Champagne-verbruik L ■«OM 7 DOOR ANNA K. GREEN Gelieve niet te applau- disseeren Nieuwe wegen in Italië Zeventigjarig dominee wordt priester Douglas Fairbanks te Tanger Speciaal kenteeken voor vreemdelingen Nieuwe radio-zenders in Frankrijk De scheepvaart en de crisis Alleen dé portier» der groote hotels betreuren het heengaan van diplomaten en jour nalisten HET GEVAL LEAVENWORTH I 1 W VapoRub Een reis, die niet door ging *1“ |m//5 sch/e ris u nat onn ekeho I uodhcer de lomfussarb. '&1 HINIIHIIIIHH 5 schudde huishoudster, dat aan jong diertje, dat geen mensch kwaad TOCH.... i 'z ,t III I bracht VIERDE HOOFDSTUK Verbrande papieren (Wordt vervolgd) die dit be en Te Rochefort-sur-Mer heeft het nieuwe Fran sche marine-luchtschip. dat is gebouwd ter ver vanging van het luchtschip, dat onlangs ver nield werd, zijn eersten proeftocht gemaakt. Het nieuwe luchtschip, dat gedeeltelijk is voorzien van een vast geraamte, heeft een Inhoud van 10.000 kubieke meter. van Professor al lang voor hij fluistert met een die klaarblijkelijk op de «•at Marta „Wat dan?" vroeg F. .Vergeet u dan, dat dit alleen maar een episode is van het groote ge heim dat wjj moeten ophelderen? Wij moeten ..Er één direct in. Wrijf tegen bedtijd eenvoudig keel en borst met de verdampende zalf Vicks Va po Rub. De bekende filmacteur Douglas Fairbanks is by zijn aankomst te Tanger door de bevolking op enthousiaste wyze begroet. In een onderhoud met Reuter verklaarde Douglas, dat de geruchten over zijn aanstaande echtscheiding met Mary Pickford volkomen on juist zyn. Binnenkort zal hij aan boord van het Ita- liaansche stoomschip „Rex" naar Rome ver trekken. 1 De in aanbouw zijnde reusachtige mailboot de ..Normandie’’ zal eerst in het voorjaar van 1933 In gebruik worden genomen. Het besluit om het In dienst stellen van dit schip een jaar uit te stellen, is genomen In de hoop dat in 1935 de crisis op de Noord-Atlantl- sche route zal zyn verdwenen. Het aantal pas sagiers op deze route is thans reeds zoo gering, dat men, vreest dat het In gebruik nemen van de „Normandlë" de inkomsten van de andere Fransche scheepvaartlynen nog meer zal gaan verminderen. Van dit uitstel zal worden gebruik gemaakt om het schip een up-to-date brandvrije Instal latie te bezorgen. Indies verwaarloosd werkt deze Influenza of longontsteking in de hand. Grijp daarom Financiën Moldenhauer, den Moldenhauer kende Genève Hitler leerde kennen, en hy jongen man In sportcostuum Hitler eerder kende dan Genève. Twee dagen later zal de voorzitter der Ontwa peningsconferentie Arthur Henderson verkla ren dat de Conferentie voor een week verdaagd is. Een week is niet lang, maar na een week kan zy ook voor langer verdaagd worden. Hen derson zegt dat, een beetje aarzelend, onder doodsche stilte. En overal hangen die groote kartons met hun hoonend opschrift: „Prière de ne pas applau- dlr." Den 2en Februari 1932, toen de Ontwape- nlngs-Conferentle begon, hebben ze niet veel uitgewerkt. Waarom nam men ze toen niet weg? Op het oogenblik zijn ze zoo pyniyk over bodig. WfAAR IK HEB DFH RECHTER HF LAATS7 GEZlEIY TOEH HU VUSCHEH G/HG Hitler. Degenen waren, zullen Gedurende de velllgheldsweek die te Ham burg georganiseerd is. is gebleken dat voet gangers meer ongelukken veroorzaken dan autobestuurders. Gedurende deze velllgheldsweek werden verkeersovertreders boeten opgelegd. De voetgangers liepen de meeste boeten dan volgden de wielrijders en tenslotte automobilisten. Prof. dr. John A. Stunten van de flloeophlsche faculteit van de Katholieke Universltelt In Notre Dame Is voornemens om zich naar Italië in te schepen, om zich daar op het H. Priester schap voor te bereiden. Vroeger was dr. John bedienaar van den protesten tschen eeredlenst; In 1930 Is hy overgetreden tot de Katholieke Kerk. Toen hy na een jaar zyn vrouw door den dood zag ontnomen, vatte hy het plan op om zyn laatste jaren geheel door te brengen in den dienst des Heeren. In verband met zyn vroegere studiën zal hy nog slechts een tweejarigen cur sus behoeven door te maken, alvorens de H. Priesterwydlng te kunnen ontvangen. Daarna zal dr. Staunten weer naar de Ver. Staten te rug keeren. Kippendieven gesnapt en gedood De Heer Spiering te Tlel had veel last van ratten in zijn kippenloop. Telkens waren eieren verdwenen of kuikens doodgebeten. Meer dan een jaar lang probeerde hij allerlei middelen, echter zonder resul taat Ten slotte kocht hij bij zijn drogist een doosje Rodent, dat hij op de vo ^geschreven manier ge bruikte. ,Het resultaat is werkelijk verrassend." schrijft hij. .Een kwartier nadat het met Rodent be smeerde brood werd uitgelegd, was hel reeds ver dwenen." Toen hij ons 4 weken later schreef, had hij geen rat meer gezien. Rodent faalt nimmer, het trekt ratten en muizen onweerstaanbaar aan. Koop nog heden een enkele doos 50 et of een dubbele doos 1 S0 ct en morgen zult U van rat en muis be vrijd zijn. Imp.Fa. B. Meinder sma - Den Haag. B 45 In sommige deelen van Joegoslavië wordt tarwe* als wettig betaalmiddel zoowel door de plaatlelyke autoriteiten als door de banken aangenomen. I De bevolking Is In de gelegenheid op deze wyze belastingen en schulden te betalen. Met het ^Idus ontvangen graan betalen de autoriteiten op hun beurt hun personeel, ter- wyi ook als steun in plaats van geld graan wordt ultggkeerd. Op deze wyze kan veel meer voor de behoef- tigen worden gedaan, dan anders wegens ge brek aan geld mogeiyk zou zyn. lllltieHHHIItlItUUllHHIIHHISHHNSSWNWI had de generaal gezegd, „doodschieten! De we reld moest van het monster bevrijd worden." Op dat oogenblik werd Puck door het neefje met groot enthousiasme ontvangen. Aha! Daar zag hy het ondier. Het lag tus- schen de struiken te slapen. De krijgsman richt te zyn revolver, mikte lang en schoot' Een daverende slag deed de ruiten trillen. De buren kwamen verschrikt naar bulten. Met een zucht van opluchting retireerde de generaal naar zyn woning. Zyn gemoedsrust was hersteld. Nu kon de vrede met de Johnsons geteekend worden. Meneer Johnson bekeek ondertuaschen met een verbluft gezicht de doorschoten oude teil. ER OVER SRR.EKEIY7 SAKRERcNoK !K PEHR FR Hl F T A/XH, E H H/E T HA OEN rioozETt Buk diem MACK Ht TOE WIERP. M/S5CHIEIY heb 'k al re veec ge zee o. rtaar M'Jékam ohs tc»ch met kpval/jk hemeci OAT we licht iH O!F ZAAK. TRACHTEH re 0HT3lEKEN.Mfi.AR TOCH..... HU WfiS GEPIKEERD 1 z7.-7 g/hg Cl iet stroom op WAART S V/SSCMFH, waar UDF 1 3OOT KWD TEH VI/F5TEH vahdestaI. MAAR H/j ZE/ DAT H// OOSTLA/AApi ETf STROOMAFWAARTS G/HG TM WAT /jc.Ef. VER CHCHT BU'T iPOOK Hups. Eh ik zag mem oor O/FMc/O T//TG VOORT ROM FM J De ..Deutsche Allgemeine Zeltung” doet het voorstel dat In Duitschland vertoevende vreem delingen speciale kenteekenen zullen dragen, ten einde te voorkomen dat zy door al te fanatieke nazi’s gemolesteerd worden. Duitschland wil n.l. incidenten zooals onlangs tegen Engelsche en Amerlkaansche burgers, die niet den groet brachten aan den 8.A -standaard, voorkomen en het diplomatieke protest van Amerika heeft de noodzakelykheld aangetoond dat dergelyke onaangename bejegeningen ach terwege biyven. Zoolang zulk een systeem van het dragen van een speciaal kenteeken niet is ingevoerd, raadt het bovengenoemde blad vreemdelingen aan. om of wel ter wille van de goede orde den Hitlergroet te brengen, of alle gelegenheden te mijden, waar deze groet zou moeten worden gebracht. Een groote pakkist, die te Palermo werd In geladen in de zeilboot „Vulcanla”, welke naar New-York zou vertrekken, sloeg stuk tegen den zykant van het schip en door een ontstane spleet zag men den arm van een man. Terstond werd de kist op de kade geplaatst en geopend. Men trof daarin vyf mannen aan, die bekenden dat zy hadden willen trachten In de pakkist zonder immigratle-papieren Ame rika binnen te komen. Zy hadden voldoende eten en water by zich voor den duur van de reis, die nu natuuriyk niet doorging. Ofschoon de deskundigen het er over eens zyn, dat 1933 een der beste champagnejaren Ir. de geschiedenis belooft te worden, ziet het er niet naar uit, dat deze oogst algemeene waar- deerlng ondervindt. De kwestie Is. dat de menschen steeds minder champagne drinken. Op het oogenblik liggen niet minder dan 170 millioen flesschen cham pagne opgeslagen in de reusachtige wynkelders te Reims, wachtend op betere tyden, teneinde op de markt te kunnen worden geplaatst. Ofschoon de productie van champagne op een normaal niveau Is voortgezet, Is het verbruik sedert den wereldoorlog geleldelyk gedaald, het geen wordt toegeschreven aan het drankverbod in Amerika, de ineenstorting van de Russische markt en de hooge tarieven. Een goed afzetgebied blyft Canada. Vóór de orohlbltle werden in Canada 40.000 flesschen per jaar verbruikt en thans worden minstens 6 millioen flesschen Jaariyks Ingevoerd. Een nauwkeurige bestudeering van de Janan- sche vlooteterkte, met de tonnage die op stapel staat en nog aangebouwd zal worden, wijst er op, dat, indien het tweede aanvullingsprogram voor de vloot In zyn geheel wordt bekrachtigd, Japan een vloot zal bezatten, welke in drie jaar tyds de max.mum-sterkte heeft bereikt, zooals door het vlootverdrag Is toegestaan. Ofschoon het Japansche vlootprogram werd opgesteld voor de aankondiging van het Ame rlkaansche program, zyn er teekenen, die erop wyzen dat de Japansche admiraliteit waarschyn- lyk niet besloten zou hebben het onmlddellyk ten uitvoer te brengen, als de Amerlkaansche aankondiging achterwege was gebleven. Aan het eind van 1936 zou de Japansche ma rine de volgende eenheden bevattentwaalf kruisers met geschut boven 6.1 inch, zeventien kruisers met geschut beneden 6.1 inch, vtjf vlleg- tuig-moederschepen, twee mynenleggers van 5 000 ton, zes en zeventig torpedojagers en acht en dertig onderze^booten. ZOO, B'JOAT OUDE HU/S?OAHK •/E WEL filTHiE, DAT WERPT FEM HEEL H/EUWUCETT OP DE ZAAK. MAAR HET L/JKT KTE COET WAAR - SCHlyHLIlK DA T H/J 4 K.M. VER DE rivier op geroe'P'S /K zou VOOR EERST DAAR MET rtlE~ mAhd overs pre Ken, ahhie De schok dien deze ontdekking veroorzaakte en het in elkaar storten van al onze plannen, die gebaseerd waren op de getuigenis van deze vrouw dit alles had my verlamd. Ik was als gehypnotiseerd door den aanbllk van dat kalme, byna gelukkige gezicht. Maar weldra trok een vage glimlach, die nog om de half geopende lippen lag, myn aandacht; ik vroeg me af, of ze werkeiyk dood was en of de hulp van een dokter niet meer zou kunnen baten. Maar hoe langer Ik haar aankeek, des te zekerder was Ik er van. dat ze al een paar uur geleden gestor- Geen actie van den ambtenaar, Zegt de minister, mdg. Die indruischt tegen het beleid Van ’t wettige gezag! De overheid staat op de brug, De overheid regeert En, nu de tijden moeilijk zijn, Is kankeren verkeerd! Men vergelijkt zoo graag deji Staat, U weet wel, met een schip. Dat midden in de branding vaart En dan terzij een klip. Die vergelijking is wel juist Want op het schip van Staat Vervult de ambtenaar dan ook De taak van zee-soldaatl Maar ook zoo in het alpemeen, Kantoren en fabriek. Wie duldt er in zijn eigen huis Afbrekende crttiekT Er is een spreekwoord, waar de geest Des tijds zoo gradg mee breekt: Wiens brood men eet, hem past 't ook, Dat men diens woorden spreekt! MARTIN BERDEN (Nadruk verboden) te wéten zien te komen of dit meisje het slacht offer is van jeen misdaad." „Dat is het werk van den coroner, wy heb ben er niets meer mee te maken." „Dat weet ik wel. Maar voor wy de zaak in handen van inderen geven, kunnen wy de ka mer eens onderzoeken en alle details noteeren die ons interessant voorkomen. Gryce verwacht het zeker van ons.” „Dat heb ik al gedaan." zei ik. „de kamer te als het ware In mijn geheugen gebrand. Ik vrees zelfs dat ik dien aanblik nooit meer zal verge ten!” ,JEn het lichaam? Hebt u op de houding ge let? En op de dekens, die zoo natuuriyk om haar heen geschikt zyn? Er is geen spoor van strijd of angst, zy ligt heel rustig en de houding der handen is normaal. Kyk ook eens naar da klecren die aan den muur hangen, een katoenen jurk, een sjaal, niet die waarmee men dacht dat zy weggegaan was, maar een oude zwarte, waarschyniyk een van mevrouw Belden. Hier la een koffer met linnengoed, gemerkt met de Ini tialen van de vrouw des huizes, hoewel de maat veel kleiner is dan de hare. En dan.... Hè. wat is dat?” In een hoek stond een waschkom die half vol was met verbrande papieren. niiiiiiitiHiiiiiiiiHiiiiitiniiiiiuiiiiiiiiitiiiiitnninntiimiiiiiiiiiiiiiiiiiit: „Als dit voldoende is om het te analyseeren en wanneer biykt dat het oen vergif is dan weten wy hoe zy gestorven Is; dan is het zelf moord.” „Toch geloof Ik, dat tk my niet vergis, wan neer ik beweer dat dat meisje er niet zoo n.in aan dacht als ik om zelfmoord te plegen. Zy zag er vrooiyk uit; en toen zy het papier in- eenfrommelde, nadat zy den Inhoud had door geslikt glimlachte zy byna triomfanteiyk. Als mevrouw Belden haar dit poeder by wyze van medleyn gegeven heeft, als....” „Dat moetew wy nu Juist te weten zien te ko men," onderbrak ik hem, „en ook, of de jnhoud vergif was. Hannah kan best aan een hart ziekte gestorven zyn.” F. haalde de schouders op en wees op het dienblad met het ontbyt dat op een'stoel stond. ,Je," zei ik. als antwoord op den vragenden blik, die dat gebaar vergezelde, „mevrouw Bel den is vanochtend hier geweest; zy heeft de deur op slot gedaan maar dat bewyst niets." .En dat bleeke gezicht, dat half In het kus sen verborgen is?" „Misschien heeft zy in haar haast alleen maar het dienblad neergezet, zonder naar het bed te kyken.” „Ik wH niet op de zaak vooruit loopen, maar u moet toegeven, dat deze samenloop van om standigheden minstens eigenaardig is!” „wy moeten dan ook onzen tyd niet ver knoeien met nuttelooee veronderstellingen,” ant woordde ik. „wy hebben wel wat anders te doen.” Intusschen moet de D-trein naar Beriyn al ongeveer In Bern zyn. Het antwoord van Hen- is al onderweg Honderd er op het Secretariaat .1 voor de radio Bulten er Europa. Ik was er van overtuigd, dat ik geweld zou inoeten gebruiken en ik besloot dus om Hannah te roepen en haar te bevelen, de deur te openen. Toen ik geen antwoord kreeg, riep ik nog eens, barder en op strengen toon: ,Je bent ontdekt, Hannah Chester. Maak de deur open of we ge bruiken geweld. Spaar ons dien last en doe oogenblikkelyk open." Nog steeds geen ant woord. Ik nam een aanloop en beukte tegen de Paneelen. Ze kraakten geweldig, maar boden Weerstand. Ik wachtte even, om mU er van te overtuigen, dat er zich binnen niets bewogen had en ging toen weer door. Dit keer was de stoet zoo hevig, dat de paneelen zwichtten en ik viel voorover op den grond. Met een v pyniyk gezicht stond ik op. Alles °tn my heen was donker. Eindelijk raakten myn oogen een beetje aan de duisternis gewend en toen zag ik Iets, dat my deed verstyven van schrik. Op het bed dat tegen den muur stond, lag de lersche, met het onbeweegiyke doods- bleeke gezicht naar my toegekeerd. Ik vroeg me af of de slaap werkelijk zoo alten schijn van den dood kon aannemen; want Ik twyfelde er geen oogenblik aan, of de vrouw lag in een die pen slaap verzonken. Maar toch, zy zag zoo bleek haar oogen waren zoo glazig en haar ar men leken zoo styf, dat ik haar niet durfde aanraken. Maar dat moest er toch van komen Ik raapte al myn moed bijeen en bukte me om haar hand op te tillen; op den pols ontdekte Ik het lidteeken, waaraan men haar kon her kennen. Maar by de eerste aanraking maakte een onuitsprekeiyke afkeer zich van my mees ter Ik liet de hand los en deinsde achteruit. Myn hemel! Sliep zy wel? Ik boog my weer over haar heen en luisterde naar haar adem haling. Ik hoorde niets.... Ik tilde de dekens op en legde myn hand op Hannah’s hart.... Het stond stil.... In Italië wordt een grootech opgezet program voor het aanleggen van nieuwe en verbeteren van oude wegen uitgevoerd. Volgens gepubliceerde statistieken zyn hieraan 47.000 man voortdurend werkzaam. Als dit wegenbouw-program voltdoid Is. zullen alle steden en dorpen door een netwerk van wegen met elkaar verbonden zyn. De generaal ondertuaschen kookte van woede. Zooals In het begin van dit verhaal beschreven, verdween hjj in zijn kamer. Even later kwam hy weer tevóorachyn. In zyn hand blonk staal blauw een dienstrevolver. Vervuld van moorddadige gevoelens stapte de generaal den tuin in en stelde zich achter het muurtje verdekt op. Op dat oogen- werd Puck het neefje groot en- ont- bllk door met thousiasme vangen. te maar oplossing." ven was en het berouwde my zeer, dat Ik den vorigen dag niet stoutmoediger geweest was. Ik liep radeloos naar de aangrenzende kamer, schoof het raam open en stak myn rooden zakdoek naar bulten. F schoot oogenblikkelyk uit den winkel van den blikslager aan de over- zyde en kwam naar my toe. Boven aan de trap wachtte ik hem op. „En hebt u haar gezien?" vroeg hy, zoodra hy binnen was. „Ja,” antwoordde ik bedroefd. „Ik heb haar gezien.” Met groote stappen liep hy de trap op. „Heeft zij bekend?" .Neen, ik heb niet met haar kunnen spreken.” Toen ik zag, dat de toon van myn antwoord hem verontrustte, trok ik hem mee naar de kamer van mevrouw Belden en vioeg hem: „Wat bedoelde u er mee, toen u me vanoch tend vertelde, dat u het meisje gezien had en dat ik haar In de aangeduide kamer zou kun nen vinden?” „Precies wat Ik u zei." ,Bcnt u dan In die kamer geweest?” .Neen, Ik heb haar van buiten at gezien. Ik zag een licht schynen en ben op den rand van het dak geklommen terwyi mevrouw Be’den en u uit waren. Hannah liep in haar kamer op en neer.” F. scheen een verandering in myn gezicht te zien, want hy hield op en riep uit: ,Wat Is er gebeurd?” Ik kon my niet langer Inhouden. „Kom maar mee,” zei ik, „en kyk zelf maarl” eneraal Patrick Star liep met een woedend f - gezicht door zyn huis, schold tegen zyn huishoudster en tegen de eenige dienst bode. die hy er op nahield en Het verder op alle mogeiyke manieren biyken. dat hy buitenge woon verstoord wat zeg ik? vergramd, boos, woest wasl Zyn snorrepunten staken strijdlustig omhoog, zijn lippen waren op elkaar geperst en tusschen zyn kwaadaardig fonke lende oogen groef zich een diepe rimpel. „Canaille!” gromde de generaal. Hy stapte met zwaardreunende schreden naar zyn kamer en sloeg de deur met een daverenden slag achter zich dicht. Juffrouw Glbbs, de het hoofd. „En dat Is nu allemaal om dat onnoozele hondje!” zei ze tot Anne. „Hy zal er nog eens wat van krygen!” Inderdaad, de eenige oorzaak van de woede des generaals was een hondje, het hondje van de buren. Het was een onschuldig-uitzlende ter riër. die luisterde naar den naam Puck. Een goedig deed. Met echter ■w—w e Ontwapenlngs-Conferentle Is verdaagd I 1 en de afgevaardigden hebben hun kof- fers gepakt, de Franschen in het moder ne „Hótel des Bergues” waar ook de Nederland- sche delegatie pleegt te verbiyven, de Engel- schen in het waardige „Beau Rlvage”, de Ame rikanen In het sjleke „de la Paixde anderen in „Russie”. Een week van hard werken, raadslagen en moeiiyk besluiten in Parys Londen, in Rome en New York, een week van volslagen rust in het groote gebouw aan den „Qual Wllson’’ is voorby. En behalve de portiers der groote hótels betreurt niemand het heen gaan der diplomaten en der Journalisten. De Genèvols Is een goed burger die van zyn rust houdt en de periodieke invasie van diplo maten en journalisten is hem veel te rumoerig, al gaat het dan ook om den vrede der wereld. Als 'n bom ontplofte dien Zaterdagmiddag t groote nieuws. Om éën uur doken de eerste ge ruchten op en ofschoon In „Carlton” werd mee gedeeld dat de heele Duitsche delegatie reeds vertrokken was, kon toch niemand gelooven dat Duitschland den Volkenbond werkeiyk den rug had toegewend. Het wachten was nu op de zitting van den „Consell den Raad van den Volkenbond. Die was voor half vier vastgesteld, maar werd niet temin eerst om zes uur geopend De publie ke tribune, gewooniyk de meest verlaten hoek van het voormalige „Hótel des Nations” dat thans voor Volkenbondspalels dient, was stampvol. Er was echter niets zoo teleurstellend als de gebeurtenissen rond de blauwe, hoefyzervormi- ge tafel. Er was geen schouwspel, geen relletje, elgeniyk niet eens een pantomime. De derde plaats rechts van den voorzitter, de stoel tus schen de stoelen van Frankryk en Italië, bleef leeg. Zooals ook de derde plaats links van den voorzitter, de stoel tusschen de stoelen van En geland en Polen, waar vroeger Japan zat, sinds eenlgen tyd leeg staat. De voorzitter kykt eens naar links, kykt eens naar rechts, en het Is of hy er zich van over tuigen wil dat hy nijg niet heelemaal alleen zit. Sir John Simon beheerscht zich volkomen. Hy houdt de traditie der Engelsche diplomatie hoog Hy begint te praten. Over paedagogische films, Hy heeft succes en Italië vertelt breedvoerig dat het een bizonder instituut heeft voor het maken van paedagogische films. De vertegen woordiger van Irak houdt een vlammende rede In zyn geestdriftig, niet altyd goed te volgen Fransch. Een neger, de vertegenwoordiger van Liberia, brengt voor den zooveelsten keer den Raad van den Volkenbond tot wanhoop met bet hjdensverhaal van den financieelen nood in zyn vaderland. En Mathieu, de Fransche tolk, wryft almaar wilder door zijn fladderende haren en achynt zich af te vragen of hy het wel goed verstaat, of hy het wel goed vertaalt, of er nu heusch geen mensch iets zegt over hetgeen den Volkenbond en heel de wereld in spanning houdt. De leden van den Raad luisteren. Paul-Bon- cour speelt met zyn brlL Sir John Simon zit yverlg te schryven. Benesj ondersteunt zyn kin met zyn rechterhand. Italië blykt bereid te zijn paedagogische films uit te leenen tegen zeer voordeelige voorwaarden. Engeland zegt dat het de overkomst van den zwarten Libe riaan naar Genève van harte toejuicht. Frank rijk zegt dat het den neger-minister van Li beria In het midden van den Volkenbond har- telük begroet. Over Duitschland spreekt niemand. Hoe Is het ook weer In J’Alglon”? „On n'a pas pro- noncé même nom de notre père”. Het woord ,X Allemague” weerklinkt pas op het al lerlaatste oogenblik. De vertegenwoordiger van Spanje stelt voor een commissie van vyf te be noemen voor een onderzoek van het Irak-vraag- stuk. Hy schynt van oordeel te zyn dat het Duitschland van heden niets anders te doen heeft dan zich met de Assyriërs te bemoeien en stelt voor ook aan Duitschland In deze com missie een plaats aan te bieden. Niemand zegt een woord en wanneer de hamer van den voor zitter op de blauwe tafel valt, is het voorstel aangenomen. De Fransche minister van P.T.T., Laurent Eynac. bekend als de .xadlo-dlctator” van Frankryk, is voornemens een Internationaal radio-station te doen bouwen, dat In alle Fran sche koloniën beluisterd kan worden, tezamen met 11 nationale stations voor blnnenlandsch gebruik. De minister betoogde, dat elk land recht heeft de baas te zyn van zyn eigen bodem en van den aether daarboven. De zaak van Frankryk In zake belangrijke wereldvraagstukken moet tot den verst verwyderden post in de Fransche ko- nlën doordringen. Reeds zyn zes nieuwe radio, posten In aan bouw. n.l te Marseille, Rijsel. Lyon. Toulouse en Nice, zy zullen het volgend jaar gereed zyn. derson aan Hitler schryfmachlnes tikken De Rykskanselier spreekt deze zaal, ver van den Qual Wllson. wordt n tusschen besloten over het lot van En de neger van Liberia spreekt En Paul-Boncour luistert. Dan de radiorede van dien avond In „Carlton" nooit vergeten. Het was stil in het voorname „Carlton”. twintig minuten buiten Genève gelegen, waar de Duitschers hun tenten hadden opgeslagen sinds Hitler aan de regeering kwam. Vroeger woonden ze te midden der andere delegaties op den oever van het Lac Léman, in „Métropole” Vrywel de heele Duitsche delegatie was reeds vertrokken. Er waren echter nog eenige dames en heeren die tfotsch vertelden dat ze zelfs hun koffers niet hadden uitgepakt: ze hadden heel goed geweten dat het niet lang duren zou. In den rooden salon verspreiden groote luch ten een getemperd licht. In een hoek staat een luidspreker. Niemand schynt er te durven zit ten In de behaagiyke Louis XV-fsfuteulls en alle dames en heeren staan by den luidspreker. Zy staan, zy staan er „stramm”, onbeweeglyk, tot Hitler heeft cpgehouden te spreken. En dan buigen ze heel diep. Ze buigen voor den luid spreker. En zelfs nadat de omroeper een con cert heeft aangekondlgd. biyven ze staan, met gebogen hoofden, als wachten ze het bevel, „plaats rust". Het eerst verlaat de vroegere Minister salon. Ik bracht hem In de kamer die Ik eenige oogenbllkken geleden verlaten had en toonde hem het roerlooze lichaam op het bed. „U hebt my gewaarschuwd dat ik Hannah hier zou vinden, maar u hebt niet gezegd, dat het in dezen toestand zou zyn.” „Myn hemel," riep hy verschrikt uit. „zy is toch niet dood?” „Ja, zy Is dood.” Hy scheen het niet te begrypen. „Dat is onmogeiyk!” hernam hy. „Zy slaapt.. Zy heeft een of ander slaapmiddel Ingenomen.." „Zy slaapt den eeuwigen slaap. Kyk maar!” En weer nam ik Hannah’s hand in de myne, tilde haar op en liet haar los.... Als een blok viel zy op het bed. Dit overtuigde F. Toen hy weer tot zichzelf gekomen was, bekeek hy aan- dachtlg het lyk. Ik bemerkte een eigenaardige uitdrukking in zyn oogen. Daarna draaide hy zich plotseling om en schudde een voor een de kleedlngstukken uit "die over den grond ver spreid lagen. „Wat doet u nu?” vroeg ik. „Wat zoekt u?” „Ik zoek een stukje papier, waaruit zy dit ge nomen heeft, wat Ik gisteravond voor een ge neesmiddel hield. Ha, hier Is het!” F. raapte een stukje papier op, dat onder het bed lag. „Laat eens zien.” riep Ik uit. Hy gaf heUmy; aan den binnenkant ont dekte Ik sporen van een byna onzichtbaar wit poeder. „Dat Is heel belangrijk," zei ik en vouwde het papiertje zorgvuldig op. deze kwalificatie was de generaal het allerminst eens. In zyn oogen was het een ondier, dat alle verschynselen van dolheid vertoonde en dat zonder pardon moest worden afgemaakt, omdat het een gevaar was voor de menschheid. In het algemeen voor de menschheid en voor hem den generaal In het bizonder, want Puck scheen om de een of andere reden een grondige antipathie tegen den generaal te koes teren. Het was eens gebeurd, dat de generaal des middags op weg naar de soos door het hondje werd aangevallen. „Ja, aangevallen, meneer!" verklaarde de generaal aan meneer Johnson, den eigenaar en verzorger van Puck. Het ondier had hem zonder eenige aanleiding een winkelhaak In de broekspyp gebeten, waar na het een aanraking had met den voet ven den generaal en kermend om den hoek ver dween. maar dit laatste vertelde de generaal natuuriyk niet. ,4a,” had meneer Johnson gezegd, „het is enkel speelschheld van het dier. Dat hebben alle jonge honden. Daar kan Ik ook niets tegen doen.” De generaal was woedend geworden. Speelschheld? Geen sprake van! was op het punt van dol te worden. En wist meneer Johnson wel. dat de beet van een dollen hond gevaariyk was? Meneer Johnson had de schouders opgehaald en was doorgeloopen. De generaal echter keerde woedend naar huis terug om de broek te laten repareeren. Enkel dagen later bleek Puck by vergissing in het tuintje van den generaal aan het gras duinen te zyn geweest. Veel schade had hy er vief niet aangericht, maar het schouwrpel, dat de ontwortelde worteltjes en vernielde tuln- boonen opleverden, deed den generaal verblee- ken. Nu was het genoeg geweest! Zyn geduld was ten einde. Er moest een eind nan komen. Hy schreef op een groot vel papier al rijn grieven, gevolgd door het bevel om Puck ter dood te brengen en stuurde dat naar meneer Johnson. Tot tweemaal toe moest deze ceremonie her haald worden, want de Johnsons waren niet doordrongen van den ernst van de zaak. Toen ze het elndeiyk over hun hart verkregen om den generaal te antwoorden, deden ze het kort maar bondig: „*t Gebeurt niet!” Dat was alweer olie op het vuur. Zooiets was In de gansche loopbaan van den generaal niet voorgekomen. Een bevel was een bevel en als hy verordende, dat de hond moest worden doodgeschoten, wel dan diende dat te gebeuren. Het werd een zware, hardnekkige stryd. De Johnson's keken den generaal niet meer aan en de generaal liep de Johnsons met o;>geheven hoofd voorby. Over het tuinmuurtje vielen wel eens harde woorden. Overigens gebeurde er niets. Totdat Puck zelf het op een dag te bont maakte door te gaan spelen met het overhemd van den generaal, dat aan een waschiyn hing Puck speelde zoolang, totdat van het kleedlng- stuk nog slechts flarden en snippers >ver waren en maakte, dat hy wegkwam, toen de generaal met een vervaariyk gebrul den tuin kwam In gerend. Dit was ook de Johnsons te erg en zy be sloten aan de ruzie een eind te maken door Puck aan een neefje te geven. Zonder ophef verdween Puck uit den huize Johnson. De hond I 11 1 t L

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 9