Crisis H Wering van vreemde arbeiders invoerwet aanvaard 1 Uitslaande brand W erkloozensteun RADIOPROGRAMMA ARTIKEL 3 VERWORPEN DE ZESDAAG SC HE DE MEENING VAN DE TWEEDE KAMER TWEEDE KAMER Onder de wolken.... Ki Twee rechtbanken vallen Minister Verschuur Van Egmond is vol goeden moed Verzet tegen art. 3 LOON iN BOUWBEDRIJVEN MR. H. J! KNOTTENBELT AI* Eerste Kamerlid geïnstalleerd De roode fractie te Zaandam Agrarische crisissteun Bezuiniging in Indië Ministerieele beschikkingen Aanval van razernij DE STRAF VERMINDERD Nieuw artikel? VELDWACHTER BEDREIGD Vreemde dienstboden CRISIS-ZUIVEL-CENTRALE Ook van toepassing op de scheepvaart? Onbegrijpelijk bericht over een te verwachten Rykskorting DE DIEFSTAL VAN 5600 TE DEURNE Douaneverdrag met Duitsch- land aangenomen Tot 7 November Commissie van onderzoek naar het gedrag der ondeugende broeders Mislukte poging tot ontvluchting van den veroordeelde Houtopslagplaati Achter Twijn straat te Utrecht geheel door vuur verwoest Massa-ontslag bij den Pandhuis dienst Verboden verkiezingstocht van O. S. P.-er* Instemming met het wetsontwerp, al betreurde men de nood zakelijkheid ervan Kind vermoord, daarna de hand aan zichzelf geslagen Ook in de toekomst moeten de con- tingenteeringen wettelijk worden bekracht Monopolie-beschikking Moderne Bondsraad heeft nog niet beslist Nadere bijzonderheden Donderdag 26 Oct. 1933 8 20 leiding van i- der gang. de is. nadat J. R. H. van Schalk en Kr sal Minister Verschuur dus nog wel eens een sappig debat te wachten staan. De drang van de Kamer, om dese beslis singen in laatste Instantie aan zich te hou den, is tenslotte voor 's Ministers practi- sche bedenkingen niet gezwicht. Men ver wierp in een zeer verdeelde stemming het betreffend artikel met 50 tegen 29 stemmen. woon zwak wij totnogtoe stonden bij economi sche onderhandelingen. VOOR NADERS BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Het toeval wilde, dat na de wijziging der Crl- sUlnvoerwet op de agenda stond de goedkeu ring van bet Nederlandsch-Dultsche douane verdrag van 25 April van dit Jaar, by welk ver drag nog eens duideiyk bleek, hoe bultenge- De Staatscourant van Dinsdagavond bevatte een beschikking van den Minister van Econo mische Zaken welke aangehaald kan worden als „Crisis Bteunbeechlkklng 1933". is thans de Tweede K^mer uiteengegaan. Op dien dag zal dan allereerst beslist moeten wor den over een verzoek van den heer Albania. om de Regeering te mogen interpelleeren over het verbod van deelneming aan iedere openbare actie tegen de Overheid en haar beleid, dat zy voor de ambtenaren uitvaardigde. M.: 6.30 Ge wilde 930 Strttk- Ander. BINDJEI, 24 Oct. (ANETA). Een Batakker heeft In Kampong TJinokassl tn een toestand van razernij een aanval gedaan op het kind en de echtgenoote van zyn broer. Hy sneed het kind den hals af en verwondde de vrouw levens- gevaariyk, waarna hy zelfmoord pleegde. Aan het einde van den middag heeft de Kamer zich nog zonder hoofdeiyke stem ming vereenigd met de bezuiniging op de rechteriyke macht en de nieuwe indeellng van de rechtsgebieden, die in Februari tot de motie-Boon en de ontbinding der Ka mer leidden. door lel- Vo men welk gebr jarei »fg« gebr «lach levei hoe i da&T W Oi te v ons zelf te i wen zou men bief nu i disc Van geve vlee; brac vern Hl na tl resu over een dat der, vleei st rij i wyki vern crijl geho de U dit f rand zulle de p hoog kraci hard rUst, den van sumt On merk wend meng Ned. en Vlees denis De reeds tussc broke zuivel krom te ve land afnar men stapt den bouw en v bover zieke: tot kraci gewe door 200 0 missa van i een I geroe woon wijl i beker Oss, De: van doen comt hoew niet toe c voert te lat forcei der i kwan gerst ultnc miacl Inzak van i vee n De oplos hierc vleea en s bracl te st« maal tuurt beha vleea de ei Verschenen Is het voorlooplg verslag der Tweede Kamer Inzake het wetsontwerp re geling van het verrichten van arbeid In loondieiwt door vreemdelingen. Hieraan wordt ontleend, dat men zich algemeen met de Indiening van dit wetsontwerp kon ver- eenlgen, al betreurde men de noodzakelijk heid ervan. ziek, pulalr onder Gramofoonmuzlek. Over dit artikel liepen de meenlngen uiteen. Het beoogde, uit de Crisisinvoerwet de bepa ling te lichten, die er Indertijd door een amen- dement-Oud werd Ingebracht en volgens welke de Tweede Kamer telkens aan Iedere contin- genteering haar goedkeuring sou hebben te geven. De Minister wilde zich voortaan be perken tot enkel mededeellng aan de Kamer van genomen contingenteerlngsbesluiten. Verscheidene leden betreurden, dat de maat regelen, tot het nemen waarvan de regeering nu de bevoegdheid vraagt, niet eerder zyn ge nomen. Zy hoopten, dat de regeering niet zal talmen, van de bevoegdheid onverwijld gebruik te maken. Eenige leden, die ook met het wets ontwerp Instemden, vroegen, of de regeering zich van de moeilijkheden der aan de grens gevestigde industrie ten volle bewust is. Maas tricht is door zyn ligging aan den linker Maas oever, voor wat de arbeidsmarkt betreft, so- claal-geograflsch op België aangewezen. An dere leden ontkenden dit met nadruk. Thans zyn er ook te Maastricht,-honderden werkloo- aen uit alle bedrijven, die hunkeren naar door vreemde arbeiders bezette posten. Stelde men totnogtoe t>y „overmatigen in voer" van een bepaald artikel een zeker, voor alle landen gelykelyk geldend, invoerpercen- tage vast, voortaan zal dit algemeene percen tage lager gesteld kunnen worden, opdat daar boven nog een invoermarge overblyft, die tegen contraprestaties in den vorm van by- uondere contingenten aan bepaalde ons In eco nomisch opzicht welgezinde landen kan worden toegewezen. Kernachtig kenschetste de sociaal democraat VAN DER WAERDEN deze byzon- dere Contingenten als een door andere landen door middel van economische tegemoetkomin gen te verdienen „bejvijs van goed gedrag" te onzen opzichte. Unaniem, zoo zeiden wy, heeft de Kamer dit „stukje actieve handelspolitiek" binnengehaald. Zoo eensgezind was men, dat by den aanvang der vergadering zelfs geen sprekers stonden in geschreven. De gelegenheid voor Algemeene Beschouwingen was voor by, voordat men er erg in had. Maar president RUYS DE BEERENBROUCK heeft aan degenen, wien zyn hamer te vlug was. later nog gelegenheid gegeven tot eenige alge meene opmerkingen doof hen niet al te streng aan de órde te houden by artikel 3. Eenige koen vestigden de aandacht op de hier te lande werkzame vreemde musici. Daar zulk een croote werkloosheid heerscht onder de Nederlandsche musici, moeten de bulten- landsche met kracht worden geweerd. Andere leden merkten op, dat de luxe-etabllssemen- ten hun aantrekkelykheid belangrijk verhoo- gen door bultenlandsche kapellen te engagee- ren. 11 30 Harald Den Haag, M October De Kamer heeft heden eenstemmig - want de notitie, dat de aanhanger» van Moskou tegen waren, kan men gevoeglijk buiten beschouwing laten weder een on derdeel toegevoegd aan het apparaat, waar mede Nederland thans, nu het laatste restantje hoop van Dr. Coljjn op terugkeer van het internationaal gesond verstand te Londen in rook vervloog, een minder lijde lijke econondsrhe politiek gaat voeren: zij aanvaardde «onder hoofdelyke stemming de wijziging van de Crisis-invoerwet, welke beoogt naast het totnogtoe bestaande «lei sel van proportioneels contingenteering de mogelijkheid van differentieele contingen teering in te voeren. BEROMIXSTEK. 460 muziek. 730 Declamatie en muziek, Radlotooneel. Eenigen tyd geleden werd een nachtelyke in braak gepleegd in het Liefdegesticht te Deurne waarby een bedrag van 5600 verdween. Nog denzelfden nacht werd de vroegere tuinman Gisternacht te ongeveer 1.53 werd de brand weer gemeld door de politie Tolsteeg, dat uit een perceel Achter Twynstraat te Utrecht rook kwam, direct gevolgd door meerdere berichten, dat het perceel Oudegracht 387 in brand stond. ROME. 441 M.: 435 Vocaal en instru mentaal concert. 7 35 Gramofoonmuzlek. 8 05 Concert door het trio, 9.35 Vocaal concert. 10.00 Dansmuziek. Het verdrag en ook de daarmee gepaard gaande wijziging van het Nederlandsch-Duit sche Douane- en Crediet verdrag van 26 Novem ber 1925 werden zonder hoöfdelijke stemming goedgekeurd. Van het uiterst beknopte debatje, dat eraan gewyd werd, dient alleen vermeld de laatdunkende wyze, waarop de sociaaldemo craat VLIEGEN zich meende te moeten uitla ten. over het vertrouwen, dat in de huidige Duitsche machthebbers te stellen is. Terecht werd hy daarvoor door dr. Kortenhorst geka pitteld. De katholieke afgevaardigde wraakte het, dat de heer Vliegen aan den vooravond van de nieuwe onderhandelingen op de tegen- party alvast een blaam wierp en dat hy de ruzies van de S.D.AP met het landsbelang ver warde. PARIJS R,. 1725 M.8 05 Gramofoonmu zlek. 13.50 Gramofoonmuzlek, 7.40 Gra mofoonmuzlek. Volgens verscheiden leden had het wetsont werp ook moeten bepalen, dat het aan vreem delingen niet geoorloofd is, zelfstandig een be drijf uit te oefenen zonder voorafgaande ver gunning. 1 De Staatscourant van Dinsdagavond bevat tevens een „Crisis Monopolleberchlkking 1933”. Blykens deze beschikking moeten de mono poliehouders wekelijks aan het hoofd van den crisisaccountantsdienst een staat zenden, be helzende de door hen als prijsverschil ontvan gen gelden en de door hen. in hoedanigheid van monopoliehouder gemaakte onkosten. Het hoofd van den crisisaccountantsdienst dient deze staat in by den Minister, vergezeld van de opmerkingen, waartoe het stuk hem aan leiding geeft. Tenzy de Minister bepaalt, dat de saldi van de overeenkomstig de ingediende staten door den monopoliehouder ontvangen en uitgegeven gelden, door dien monopoliehouder moesten worden besteed overeenkomstig de Crisls- Steünbeschikking 1933, worden zy maandelyks of zooveel eerder als door den Minister ten aan zien van een monopoliehouder wordt bepaald, gestort ten behoeve van het Landbouwcrisis fonds op de schatkistpostrekenlng no. 1 dan wel op de rekening van den staat der Nederlan den by de Nederlandsche Bank te Amsterdam WEBXEN. 517 M.: 825 Populair concert door sen militair orkest onder leiding van Thann 9 30 Populair concert door de Karl Hauptkapel. Ook minister VERSCHUUR heeft uitvoerig de voorgestelde wyziging verdedigd. Hy had tegen handhaving van den bestaanden toe stand vooral dit practlsch bezwaar, dat de re geering, als elndeiyk een bepaalde contingen teering by de Kamer in behandeling werd ge nomen, onmogeiyk zich zou kunnen uitlaten over alle motieven, die haar hadden geleid by haar beleid ten aanzien van het vaststellen der contingenten, zy zal, aldus de minister, by het treffen van maatregelen op dit gebied altyd voor een groot dilemma staan. Wil zy de ruilwaarde der byzondere contingenten zoo hoog mogeiyk opvoeren, dan dient zy het al- Naar de meening van andere leden had moe ten warden voorgeschreven, dat alle vreemde lingen, die zich in ons land willen komen ves tigen, in bet bezit van een verbiyfpos moeten zyn, terwyi aan het verleenen van die pas voorwaarden hadden moeten zyn verbonden In dit verbend wees men op een Russisch Bu reau te Rotterdam, genaamd Jf. V. Export- chleb", dat vreemdelingen naar ons land trekt met beloften van arbeidsgelegenheid en, wan neer zy weigeren, bepaalde, soms ontoelaat bare werkzaamheden te verrichten, hen ont slaat. De vergunning, zoo heeft de regeering te ken nen gegeven, zal in den regel worden verleend, als niet is gebleken, dat er geschikte Neder landsche arbeiders beschikbaar zyn. die in staat zijn, den arbeid te verrichten. Eenige le den vroegen, of deze gedragslyn ook zou worden gevolgd ten aanzien van sinds jaar en dag in loondienst werkzame vreemdelingen. En zullen de ingevolge deze wet werkloos geworden vreemdelingen naar hun land worden terugge zonden? By artikel 2 vroegen eenige leden, of bet wetsontwerp ook van toepassing zal zyn op de scheepvaart. Hl zou wering van vreemde werk krachten aan boord van Nederlandsche sche pen voor onze scheepvaart noodlottige gevol gen kunnen hebben. Zy verzochten de regee ring. de Nederlandsche zeescheepvaart uitdruk- keiyk van de werking der wet uit te sluiten. Andere leden meenden, dat ook hier beperking in de samenstelling van vreemde werkkrach ten noodlg la. BATAVIA. 24 Oct. (Aneta). In aansluiting op de berichten omtrent de bezuiniging by den Pandhuisdienst, deelt bet .Dat. Nieuwsblad" mede, dat aan 630 Inheemschen uit het lager personeel van den Pandhuisdienst en 140 Euro- peesche en Inlandsche pandhuisbeheerders per 1 Januari 1934 ontslag is aangezegd. Zaterdag JJ. is door de Haagsche politie te Rotterdam aangehouden de 27-jarige fruit handelaar C. N„ laatstelyk wonende in den Swietenstraat te ’s Oravenhage, wiens gevan genneming door het gerechtshof te s Graven- hage was bevolen, aangezien hy drie en een half jaar gevangenisstraf moet ondergaan, tot welke straf hy was veroordeeld in verband met de bedreiging van een veldwachter te Wassenaar. Hy stelde thans pogingen In bet werk om door een vlucht naar het buitenland zich aan bet ondergaan van zyn straf te onttrekken. gemeene proportloneele contingent zoo laag mogelyk vast te stellen. Maar tegen dit laat ste verzetten zich tenslotte weer de behoeften van het bedryfsleven. Het feit, dat by deze politiek menig artikel zal moeten dienen, om de exportbelangen van andere artikelen te be vorderen. stelt de regeering voor allerlei pré caire beslissingen, welke alleen in het bepaalde kader van op een gegeven oogenblik bestaan de verhoudingen op haar juiste waarde zou den te schatten zyn. De Kamer zou daarover op een later tydstlp hebben te richten. En dan *ou men trouwens vaak ook reeds gebonden tijn aan toezeggingen aan bet buitenland. Andere leden, die het wetsontwerp ook ur gent achtten, drongen aan op voorzichtigheid by de toepassing, speciaal ten aanzien van uit hun eigen land verdrevenen en van werkge vers, die vreemde arbeidskrachten in dienst nemen, wyi dit als voorwaarde werd gesteld voor het uitvoeren van werken in bet buiten land. Ook ten aanzien van vreemde dienst boden oordeelden eenige leden, dat de wet voorzichtig moet worden gehanteerd. Er schynt een groot tekort te bestaan aan intwemach vrouweiyk huispersoneel. In het R.A.I -gebouw zyn de vocrtjeridlngen voor de Tweede Amsterdamsche Zesdaagsche reeds aangevangen. Het geraamte van de baan en een deel der tribunes staat reeds overeind en het ophouwen van de baan geschiedt in een tempo, dat aan den opbouw van een circustent doet denken. Het werkje is nJ. heel wat eenvoudiger dan verleden jaar. De baan, welke verleden jaar werd aangelegd door de N V. Technisch Bureau en Aanneming» My vb. J. H. de Wilde te Gouda is toen netjes uit elkaar gehaald en opgebor gen. Het !s dus niet juist, zooa’s velen meenden, dat de baan in Gouda of elders dienst beeft ge daan. Nu werden de palen en latten weer aan elkaar geschroefd en gespykerd en binnen enkele dagen zal de piste met tribunes verrezen zyn. Vermoedelyk zal op 5 November de trai ning reeds kunnen aanvangen. Jacques van Egmond, die definitief geënga geerd is. keek met begeerige blikken naar de baan. ..Hoe dlkwyis zal ik dat ding nou rond rijden" sel hy. De vorige zesdaagsche werden 33000 rondjes afgelegd, reken dus zelf maar uit: Misschien 300 merkte een pessimist op. Maar de lange Haarlemmer is zelf zeer opti mistisch. X Zal wel niet meevallen, zei hy. zooji klein baantje met zooveel koppels, daar kom ik niet tusschen uit. De eerste dagen zal ik de kat uit den boom moeten kyken om wat te nemen, maar dan De voorverkoop is zeer druk en het staat nu reeds vast dat ook de tweede Amsterdamsche Zesdaagsche zich in een groote belangstelling zal kunnen verheugen. leruurtje: L. W. die moeilijk lee- 10.40 Gramofoon- Blykens deze beschikking mogen geen gel den van het Landbouw-Crisisfonds worden be steed tot steun dan krachtens een beschikking welke de post van de begroeting van het fonds aanwyst, waaraan die gelden zullen worden ontleend. Middellijke of onmiddeliyke steun wordt verstrekt hetzy door den Minister, hetzy door een CrisLs-Organisatie. daartoe by be schikking aangewezen. Uftkeerlng van steun door een Crisis-Organlsatlr geschiedt slechts krachtens een door het bestuur daarvan vast gesteld. by beschikking goedgekeurd reglement- Mlddeliyke steun mag slechts de strekking hebben ten goede te komen aan by beschikking erkende groepen van producenten van crisis producten. Onmiddeliyke steun mag slechts strekken ten bate van door den Minister of vanwege hem onder by beschikking te stellen regelen door een Crisis-organlsatie erkende producenten van crisisproducten. .Moven de wolken schijnt altijd de zon” zoo besloot dezer dagen nog een sadio-redenaar een klaagzang over vermeend onrecht.Moven de wolken schijnt altijd de zon," troost gaarne de optimist den pessimist. Alwel.... 't is natuurlek een be moediging bij duisternis en druilerig weer te weten dat de zon nog bestaat en wel weer zal gaan schijnen. Maar.... voor ‘t oogenblik zelf is t een schrale troost. Daarom moeten we zorgen dat altijd de zon schijnt, ook onder de wolken. Dat kan door ons karakter, door onzen omgang, door onze woorden en onze daden. We moeten zonneschijn en zonne warmte rond ons verspreiden en aan onze omgeving mededeelen. We moe ten voor anderen zijn een bemoedi ging. een opbeuring, een troost, een gedachte aan beter.' Als we dit voor anderen zijn, is ’t ook in ons licht en warm. Méér zon onder de wolken.... De Crisls-Zuivel-CentraJe maakt bekend, dat voor de periode van 29 October tot en met 4 November 1933 de prtJs vroor het taxe-gedeelte van consumptiemelk, gekocht op regeering»' contract, voor de verschillende soorten melk is vastgesteld op 6. 6K en 6% cent per liter. Het bedrag der afdracht op andere in con sumptie gebrachte melk zal nog nader word® bekend gemaakt. De vastgestelde prfl» geldt af boerderU- Gevraagd werd, of niet een artikel in het ont werp zou kunnen warden opgenomen, krach tens hetwelk de regeering bevoegd wordt, de wet in te trekken, als de huidige omstandighe den veranderd zyn, zooals dit b.v. by de huur wetten is geschied. van het gesticht te Eindhoven gearresteerd. Hy wees de plaats aan. waar in den tuin het geld verstopt was, dat daar ook werkelyk werd aangetroffen. Reeds aanstonds bleek, dat de man. de 32- jarige H. W. te Eindhoven, die evenals zyn familie, gunstig bekend staat, den diefstal niet had gepleegd om zichzelf te bevoordeelen. doch om anderen uit moeliyke omstandigheden te redden. Thans is, nadat deze aangelegenheid tot verdere opheldering werd gebracht, de tuin man uit het Huls van Bewaring te Roermond, waar hy was opgesloten, ontslagen en op vrije voeten gesteld. De Bondsraad van den Algemeenen Neder- landschen Bouwarbeidersbond is Maandag te Amsterdam bOeengekomen ter behandeling van de thans in het bouwbedrijf ontstane si tuatie. De bondsraad van den modernen bond had. zooals bekend, de nieuwe overeenkomst goed gekeurd. Het referendum, daarna onder de le den gehouden, deed evenwel een tegenoverge stelde uitspraak en verklaarde zich tegen aan vaarding van de nieuwe arbeidsvoorwaarden, die een loonsverlaging van vyf k zes pet. in houden, terwyi de patroons, in eersten aanleg vyftlen pet. verlaging wilden doorvoeren. De bondsraad besloot de thans bestaande situatie voor te leggen aan een buitengewoon congres, dat zooals het „Volk” meedeelt, op Zondag 5 November »x zoo mogelyk te Utrecht, zal byeenkomen. Onmlddeliyk rukte het aan de wacht zynde personeel met één der autospuiten en den lad- derauto uit, terwyi eveneens de betrokken spuitkring werd opgeroepen. By aankomst van de brandweer sloegen de vlammen reeds van onder tot boven uit het vyf verdiepingen hoog zynde gebouw naar buiten en stond het geheele perceel reeds in lichte laaie en kon aan redden van het perceel niet meer gedacht worden. De brandweer stelde zich dan ook tot taak den brand tot dit perceel te beperken en er voor te waken dat de belendende bebouwingen behouden bleven en uitbreiding te voorkomen. Hiertoe werden een aantal stralen op de. wa terleiding aangesloten en de autospult in be drijf gezet op het grachtwater van de Oude gracht en eveneens werd de grootste autoepult naar het terrein van den brand ontboden om by het blusschlngswerit te helpen. De stralen werden via de belendende per- ceelen, boomladders en mechanische- en auto- ladder. zoowel voor, opzy en achter het perceel naar boven gevoerd, om van de daken en aan de voorzijde direct van de ladders het vuur aan alle zijden aan te tasten, roodst de brand ge heel was ingesloten. Te half vier kon worden gezegd dat de brandweer het vuur meester was en dat voor uitbreiding geen gevaar meer be stond. Te ongeveer uur kon het personeel spultkringen met het materiaal inrukken. Tydens het schryven van dit bericht was de brandweer nog niet in de garage teruggekeerd er. was het nablusschen nog in vollen Het geheele perceel brandde uit. In het perceel, dat eigendom is van de Fa. Rtbbius Peletier, was gevestigd de fabriek van rollend materiaal van O. W. Koppen, waar uit den aard van het bedrijf nog al wat brandbaar materiaal was opgeslagen. De oorzaak van den brand is onbekend. De premie voor' de slangenwagens werd be haald door personeel van slangenwagen no. 1 en de tweede premie door no. 8. Minister VAN SCHAIK heeft alsnog besloten, de rechtbanken te Dordrecht en Zutfen te hand haven zoodat. thans alleen Tlel en Win schoten op het veld van eer vallen ter- wyi ook het kantonge recht Oud-Beyerland bestaan biyft. De Ka njer stond thans mede door verschillende ver klaringen van Minis ter van Schalk in zyn laatste nota b.v. betreffende voorne mens tot herziening van geheel de compe- tentieregeling onzer rechteriyke macht en tot uitbreiding der competentie van den kan tonrechter veel rustiger tegenover de kwes tie, zoodat de bewindsman zich bepalen kon tot een gemoedelyk en vrij beperkt slotwoord. MILAAN. 331 M.: 4 30 Gramofoonmu zlek. 620 Gramofoonmuslek. 7.00 Gra mofoonmuzlek. kersgebouw „Ons vergadering belegd, tydens dewelke in behan deling is gekomen het voorstel van bet be stuur tot royeerlng der partygenooten K. Prins, L. Kelder, belden wethouder, en A. G. Verbeek, oud-wetbouder. De aanleiding tot dit voorstel te gelegen in het feit, dat de drie genoemde raadsleden by de behandeling van de gemeentebegrooting in stryd met de wenschen der raadsfractie en van de part ij-afdee ling hebben gestemd voor: 1 betaling van een pensioenpremie voor het gemeente -personeel 2 invoering eener straat be lasting; Te Zaandam had Dinsdagavond de party- afdeellng van de S D. A. P in het bootwer- Hute* een hutehoudelyke BRt'RSEL, 509 M.: 12.30 Gramofoonmu- 130 Gramofoonmuzlek. 5.30 Po- concert door het radlo-orkest leiding van Karei 'Walpot. 6 35 „auviwuuiuMvk. 8.30 Concert het Omroepsymphonleorkeet onder dmg van Jean Kumpe. 920 Populair con cert door het radlo-orkeat onder van Karei Walpot. De Eerste Kamer kwam Dinsdagavond om half negen onder voorzitterschap van mr W. L baron de Vos van Steenwyk bijeen. De voorzitter deelt mede dat de Centrale Afdeellng heeft besloten. Donderdag >A om elf uur in de afdeelingen te doen onderzoe ken een reeks wetsontwerpen, o. m.: naasting van de spoorwegen UtrechtZwolle, Zwolle— Kampen en Den Dolder—Baam; regeling der huisindustrie; arbeid in broodbakkerjjeh; on contingenteeringsontwerpen. Nadat mr. JANSSEN (R. K.) namens (te commissie van onderzoek der geloofsbrieven van den heer mr. H. J Knottenbelt rapport had uitgebracht, werd tot diens toelating be sloten, waarna deze de verelsche beloften aflegde en zitting nam. Aan de orde zyn de volgende wetsontwer pen: 1. Niet-goedkeuring vsn de besluiten van den G O. van N.-Indlë tot intrekking en her- Mr. H. i. Knottenbelt nieuwde vaststelling vzn de afd. IX en IX B der begroeting van Ned.-Indië voor 1933; wyziging en aanvulling van voornoemde afdeelingen; goedkeuring van het besluit van den G. G. van Ned.-Indlë tot intrekking van aid. IX A van voornoemde be groeting (drie wetsontwerpen); 2. Goedkeuring van de besluiten van den G. G. van Ned.-Indlë tot: le. wyziging en aan vulling van de afd. I n. III. Ill A, IV, VI VII en VIII der begroeting van Ned.-Indlë voor 1933; 2e. vaststelling van de nieuwe afd VU D (haven van Semarang) van voornoemde be- -grooting (negen wetsontwerpen); 3. Wetteiyke voorziening naar aanleiding van het Kon. besluit van 8 Juni 1933 (Stbld. no 311) tot instelling van een departement van Algemeen Bestuur, dat den naam zal dragen van Ministerie van Sociale Zaken en tot wy- ziging van den naam van het Ministerie van Economische Zaken en Arbeid. Zonder debat en ponder h. st worden deze wetsontwerpen aangenomen. De vergadering wordt te kwart voor negen verdaagd tot heden elf uur. BERLIJN, 419 M.: 3.50 Gramofoonmu zlek, 7.25 Gevarieerd programma. HAMBURG, 872 M.I 11 40 Concert. 12 40 Populaire muziek. 130 Gramoïoonmuziek. 3 20 Concert. 7.20 ,Clau<Hne von Villa Bella*' spel van von Geuthe. 1 LANGENBERG. 47? M.: 11.20 Gramo foonmuzlek, 12.55 Pooulalr concert door het omroeporkest onder leldine van 8ev- fert. 2.00 Gramofoonmuzlek. 3.20 Concert door het kamerkoor, 7.30 Luisterspel. 11.20 Gramofoonmuzlek. DAVENTRY. 1554 M.: 12 20 Concert door het New Victoria-orkest. 4.25 Concert door het Midland Studio-orkest ond°r leiding van Frank Can teil. 10.00 Concert. 11.05 B-B ,C-d ansorkest PARIJS EIFFEL. 1440 M«* 730 Gramo foonmuzlek. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd door een polltie-agent dm vyf minuten vóór 2 een brand ontdekt in het perceel Oudegracht 387. Dit perceel behoort aan de firma Peletier, terwyi de heer Koppen het nu in huur heeft voor het bewaren van hout. De brandweer verscheen spoedig met 2 mo- totspulten en tastte het vuur met 6 stralen aan Het bleek al spoedig, dat er van het brandende perceel, niet veel meer te redden viel. De bewoners der belendende peroeelen moes ten deze verlaten, daar de brandweer deze nat hield, om uitbreiding van den brand te voor komen. De twee belendende woonhuizen waren beide één verdieping lager dan het brandende, zoo dat zy van den vonkenregen, welke op de da ken terecht kwam, veel te verduren hadden. Hoofdcommandant Vleming leidde zelf het biusschlngswerk. terwyi de commissaris van politie, de heer Brandt, ook aanwezig was. Het perceel, waarin veel hout was opgesta peld. brandde tot den grond toe af. Er hadden geen persoonlyke ongelukken plaats Het geheel was verzekerd. De recherche stelt een onder zoek in. Wél werden by die gelegenheid door ons eenige concessies ten aanzien der Duitsche ta rieven verkregen, waartegenover van onze zyde de verlaging van de rente van het door ons indertyd aan Duitschland verstrekte crediet stond, maar wanneer toen onze onderhapde:aars de beschikking hadden gehad over meer ruil objecten, zou het resultaat heel wat grooter zyn geweest. E(e wederzydsche concessies zyn in- tusschen van tydelyken aard het verdrag loopt op 31 December 1933 af zoodat de hoop mag worden gekoesterd, dat de toekomst, waar in onze positie sterker is, ons grootere voordee- len op onzen Oosteiyken nabuur zal doen ver overen. Twaalf Delftsche O. 8. P.’ers zyn door den kantonrechter te Delft wegens het deelnemen aan een verboden rijwieloptocht tydens de ver kiezingen. veroordeeld tot een geldboete van f 750 ieder. De Haagsche rechtbank verminderde de straffen voor ieder hunner tot 3 subs. 1 dag. Onder aanvoering van den anti-revolutlon- nair SCHOUTEN hebben verschillende leden de sociaal-democraat dr. VAN DER WAER DEN, de vryzlnnlg-democraat 8CHILTHUIS, de Vrijheldsbonder dr. BIEREMA. de Christe- lyk-Historicus LOVINK zich verzet tegen deze wyziging Juist nu de regeering met haar con- tingenteerlngspoliUek andere wegen ging in slaan, achtte men behoud van de goedkeuring achteraf door de Staten-Generaal noodzake- lyk- Dr. KORTENHORST stelde zich aan de zyde der regeering met bet argument, dat juist het feit, dat men thans door mid del van de byzondere contingenten met het buitenland marchan- deeren gaat, een aan leiding moest zyn, om die goedkeuring nu maar achterwege te laten. De regeering zou dan immers dit Jr L G Kortenhorst wapen veel soepeler kunnen hanteeren. En men zou toch altyd naar aanleiding van getroffen contlngentee- ringen den minister ter verantwoording kun nen roepen of hem inlichtingen vragen met andere middelen. SALÜNDBOZ6. 1153 M.: orkest onder leiding van •en. 3.05 Deenache dansmuziek. 730 Om- roepaymphonle-orkest onder leiding Prof. Nikolai Malko, 10.10 Dansmuziek. Naar aanleiding van het verslag van de zitting van den gemeenteraad van Gronin gen. voorkomende in het ochtendblad van heden van „Vooruit”, volgens welk verslag de wethouder van Financiën zou gezegd heb ben. dat hy van den minister van Finan ciën zou hebben vernomen, dat een ryks korting op de werkloozenuitkeerlng te ver wachten is van ongeveer 100.000. welke korting bedoelt te zyn een korting van ongeveer 10 pet., hebben vrij ons tot den minister van Financiën gewend, die ons echter verklaarde van, dit bericht niets te begrypen. Ook de minister van Sociale Zaken, wien wy inlichtingen verzochten, deelde ons mede, dat deze mededeellng in den Gro- nlngschen gemeenteraad hem volkomen onbegrijpeiyk was. HUIZEN. 1875 M.: 8 00 KRO-Morgencon- cert. 10.00 NCRV: Gramofoonmuzlek, 10.15 Morgendienst door Ds. H. L. G. Ouwerkerk, 10.45 Gramofoonmuzlek. 11.00 KRO: Ora- mofoonmuziek, 11.30 Godsdienstig half uurtje door Pastoor L. H. Perquin OP., 12.00 Politieberichten 12 15 KRO-orkest onder leiding van Marinus van 1 Woud, 1.00 Gramofoonmuzlek. 1.20 KRO-orkest 2 00 NCVR; Fraaie handwerken door mej. G. AtolU. 3 00 Gramofoonmuzlek, 3.30 Rustpoos. 4.00 Bitbelleztng door De. N. Buff Inga J. H. Smit Duyzentkunst. zang. H. Smit Duyzentkunst. orgel. 5.00 Handen arbeid voor de jeugd door H. J. Stein- voort. 5.30 Liederenrecital door Mevr. Ans de Rookvan Leeuwen, sopraan. A. d. vleugel Kees van Baaren. 6.30 Gramofoon muzlek. 7.00 Politieberichten. 7.15 Gra- mofoonmuziek. 7.30 Weekoverzicht door C. A Crayé. 8 00 Het mandoline ensemble: Con Graziate Amsterdam, onder leiding van Bram Kwlst. afgewls- eeld door bespeling van het studio-orgel door L. Blaauw. 9 00 Oudyuurtje: L. W. van Hasselt „Kinderen die moeilijk lee- ren”, 10.30 Vaz Dias. muziek, 11.30 Sluiting. HILVERSUM. 29« M.: 8 00 AWR: Gra mofoonmuzlek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuzlek. 10.30 Sollstenconcert, M Prick van Wely, piano. Leo Wolfsber- ger. bariton. A. d. vleuee1 Egbert Veen. 1100 Rie Beyer leest voor. 1130 Voortzet ting solistenconcert. 12.00 Omroeporkest onder leiding van Nico Treep. Afgewisseld door gramofoonmuzlek. 2.15 uur Rust poos, 2.30 Omroeporkest. 3 00 Knipcursus door mevr. Ida de Leeuwvan Rees. 3.45 Gramofoonmuzlek. 4,00 Mevr. Ant. van Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Omroeporkest onder leiding van Nico Treep. 5 00 Voor grootere kinderen door mevr. Ant. van Dlik. 5.30 Omroeporkest on der leiding van Nico Treep, 630 Sport- praatje door H Hollander. 7.00 Kamermu ziek door het Brusselsch strijkkwartet, 7.30 Engelsch voor beginners door Fred. Fry, 8.00 Vaz Dias. 8.05 Causerie over de snelste lucht-'ostverbindlng NederlandIndië. 8.20 Aansluiting met het concertgebouw te Amsterdam. bonn^rr^n scor '--”t onder leiding van Ed. v. Beinum Het concert gebouworkest. Marlx Loevensohn. cello, 9.20 Fransche chansons door Hérltza. 9.45 Radlotooneel. De kringloop van het ver langen. Hoorspel van Hans Natonek. Vert. Gustav Czopp. Regie Kommer Kleyn. 10.30 Hans Schindler en zijn orkest. 11.00 Vaz Dias. 11.10 Gramofoonmuzlek. 11.15 Hans Schindler en zijn orkest. 12.00 Slui ting. LUXEMBl RG. 1191 M.: 7.50 Duitsche avond. svnaDhonle-concert. 8.40 Orkestcon- cert, 10.50 Dansmuziek. WARSCHAU. 1411 M.: 730 Johann Stravssconcert. door het omroep-svmpho- nieorkest onder leiding van J. Ozminski. 9.30 Dansmuziek.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 16