Waarom duurder vleesch? Prikkeldraad If h'i li I h .Daar word je wanbopigf van! HET SLAGERSSTANDPUNT BEDREIGD VALSCHE PROPAGANDA VOOR DE N.S.B. Ambtelijke plicht STEDENSCHOON MONNIKENDAM ii 'Ot drie-jarig kindje OVERREDEN WOENSDAG 25 OCTOBER Vlekke retireert voor SO percent Het besluit van den Ministerraad Oordeel van Ir. Mussert Toontje-solidair! Geen nieuwe concessies STRAPERLO TE ROTTERDAM 10 November terug Speelgelegenheden gesloten EEN RAT IN DE WIEG Geen A.J.C. optocht Kindje in het hoofd gebeten HET GEVAARLIJK BEROEP EEN SLIMME CONTROLEUR Smokkeltruc tijdig ontdekt Een landdag te Amsterdam Veertigurige werkweek Een der karakteristieke oude grachtjes, welke de raad wil dempen Gemeentelijk verbod te Someren Vertraging treinenloop Minder verbruik bij overvloed Geen jeugdbeweging meer, doch politieke propaganda Mgr. Aengenent naar Rome De zoutontginning in Overijsel HET NEDERL. ECONOMISCHE ONDERWIJS WERKVERSCHAFFING EN SMOKKELEN Kleinhandel, consument en boer met den huidigen toestand niet gebaat? Ingevoerd by Bruynzeel te Zaandam o Scheidsrechter „afgedroogd” door het publiek o TE Het lak van het presenteerblad is vol schrammen, vol krassen! Men schaamt zich er voor, gas ten daarop iets aan te bieden!” U moet beter voor Uw dingen zorgen! U moet geen scherpe poetsmiddelen gebruiken, maar alleen VIM, dat alles snel i Het a Wat de microscoop toont* 1.20 70 ct. per 0.35 VLEKKE ei.28 V. f 61.28 voor venfabrikant ter bewerking resultaat zou dan zijn: De heer Vlekke, propagandist der N. 8. B., zendt ons vblgend schrijven: LEVER’S ZEEP MIJ w*. VLAARD1NGEN Bewijzen nevenstaande af beeldingen niet hoezeer het Nederlandsche reinigings middel VIM de gewone schuurmiddelen overtreft? VIM. in de practische strooibus, is uiterst bil lijk. De gewone bus kost slechts 20 cents, de groote bus slechts 374 cents. en terwoudt, komst In ber zijn. Kosten: Keurloon Slacht- en pelloon Blikken voor 175 K.G. i 5 ct Loon op 175 K.G Vergoeding winkelier Voordeelig saldo 7.— 1 1.50 6 Wereldberoemd reini gingsmiddel VIM. 59 maal vergroot. De be- standdeelen geven een jijn en sacbt poetsmiddel Daarom braot VIM nooit. aantal toeschouwers, die het veld bestormden en den scheidsrechter een flink pak slaag ga ven. Laatstgenoemde vluchtte het kleedlokaal bin nen, waarmee aan het weinig sportieve gebeu ren een einde kwam. De wedstrijd werd afgebroken, terwijl van t gebeurde proces-verbaal zal worden opgemaakt. Gewoon scknnrmid- del, 50 maal vergroot. Grove stokken mine raal *fn de oortaak van die akelige kras ton en tckrammen. Te Oud-Gastel Is proces-verbaal opgemaakt tegen een landbouwer, die een nieuwe smokkel truc voor aardappelen had uitgedacht- De con troleur ontdekte n-L bij het plombeeren. dat onder in de zakken zich een tweede zak bevond met aardappelen van een verboden soort en maat. nlgingsdlenst en aan den overkant der straat een groentenwagen. Toen een derde voertuig wilde passeeren verklaarde de chauffeur van den auto van den Reinigingsdienst zich bereid, zijn auto even achteruit te rijden. Waarschijnlijk heeft de auto vastgehouden en is. „Wanneer deze raad wordt opgevolgd, zal een belangrijke werkverschaffing in het leven geroe pen worden en de schoonheid van uwe oude, fraaie stad niet alleen behouden, doch belangrijk verhoogd worden.** 0.48 43.75 2.— 3.75 M 8.75 31— 8.75 17.03 Naar aanleiding van het bericht „Valsche propaganda voor de N. 8. B.” in uw blad van Woensdag 18 Oct. jX moet Ik een en ander een weinig rechtzetten. Inderdaad deelde Ik op bedoelde vergade ring mede, dat Mgr. Aengenent tegen een kennis van mij verklaard heeft, dat door hem de N. 8. B. voor Katholieken niet ver boden was. Ik knoopte daar onmiddellljk mijn eigen meening aan vast dat zij ook niet verbo den zou en niet verboden kon worden, om dat haar fascistische leer niet in strijd was met de R. K. godsdienst en zedenleer. Dit laatste is niet door Mgr. gezegd, het eerste wel. Indien mijn woorden den Indruk gewekt hebben, dat het geheel door Mgr. zou ge zegd zijn, herroep ik dat, want dat Is Inder daad niet waar en ook door mij niet be doeld. Ik hoop, dat u hieruit begrijpt, dat van valsche propaganda dus geen sprake is. Van het geld, dat de regeerlng den boer voor zijn koe heeft betaald, krijgt zij vol gens deze berekening hoogstens 17.03 terug, een cijfer, dat waarschijnlijk nog ge flatteerd Is, daar b-v. voor emballage en transportkosten niets blijkt ui tge trókken. Het verschil In de plannen van den heer Ruljter en van de slagers-organisatles zit hem dus hierin, dat eerstgenoemde den blik- vorm verkiest boven distributie In verschen vorm, als door de laatste voorgesteld. De kosten van het plan Ruijter aankoop der koeien, afslachten en verwerken door de Ingevolge de opdracht van den minister heeft Maandagmiddag de politie te Rotterdam de exploitanten van z.g. „behendigheidsspelen" aan gezegd, dat zij met ingang van Dinsdag deze spelen niet meer In hun lokaliteiten mogen laten beoefenen. Men deelt ons mede, dat de afdeeling IJmul- denVelsen van de A. J. C- aan den burge meester toestemming verzocht heeft voor het houden van een fietstocht door de gemeente op Zaterdag 28 October as. Medegevoerd zou worden de vlag der afdeeling, terwijl de fietsen zouden worden voorzien van platen, waarop af beeldingen van een bliksemstraal in den vorm van een hakenkruis en het opschrift: ..De storm klok luidtJongeren vecht mede voor het demo cratisch socialisme in de rijen van de A JC.*’. De burgemeester heeft op dit verzoek afwij zend beschikt, daar naar zijn meening deze fietstocht een politieke strekking heeft, op grond van de Inhoud en uitbeelding van de mee te voeren plaat, het voeren in het openbaar van dit opzichtelijk onderscheidingsteeken, het welk uitdrukking is van een bepaald staatkun dig streven en naar de meening van den burge meester strafbaar volgens art. 453a van het W v. S. Eveneens acht de burgemeester, inge volge dit artikel, strafbaar het voeren in het openbaar van de vlag der afdeeling. omdat in het onderhavige geval de vlag niet meer gebe zigd wordt als vlag eener neutrale jeugd organisatie. doch aan te merken is als uitdruk king van een bepaald staatkundig streven. Naar aanleiding van het bericht dat de ge meenteraad van Monnikendam besloten heeft tot demping van eenige grachten, heeft de be kende bond „Heemschut” het provinciaal bestuur van Noord-Holland verzocht, aan dit Raadsbe sluit zijn goedkeuring te onthouden. Ter adstructie wordt verwezen naar een brief aan het gemeentebestuur van Monnikendam, waarin de Bond om. het volgende opmerkt: „Naar wij vernemen, heeft uwe gemeente geen uitbreidingsplan. Geheel het stadje Monniken dam binnen de oude vestinggracht is volge bouwd. Een bouwterrein is vrijwel nergens 'te vinden, behalve aan den nieuwen provincialen weg die langs het stadje in aanleg is, doch welke weg voor bebouwing ongeschikt is. Het ligt daar om voor de hand, voor uwe gemeente een uit breidingsplan te doen makïn en in afwachting daarvan geen grachten te doen dempen. „Waarschijnlijk Is een der beweegredenen voor de demplngsplannen werkverschaffing. „Dit mede overwegende, raden wij uw college: Het gemeentebestuur van Borneren heeft, in verband met den toenemenden smokkelhandel vooral In suiker en margarine, bepaald, dat ar beiders van de werkverschaffing zich ervoor hebben te hoeden in hun vrijen tijd desen smokkelhandel te beoefenen. Blijkt niettemin dat zulks ondanks de gegeven waarschuwing toch geschiedt, dan worden de betrokkenen on herroepelijk van warkverscbaftlngaarbeid ge schorst. ine zich aan den ■n deze achteruit reed, van de stoep gevallen, met het ongeluk kige gevolg, dat zij met het hoofd onder het linkervoorwlel van den auto kwam. Het hoofdje werd geheel verpletterd en het kindje op slag gedood. Het UJkje is naar het St. Elisabeth- gasthuis ojergebracht. Naar aanleiding van het besluit van den Ministerraad, dat ambte naren zich hebben te onthouden van alle openbare actie tegen de Over heid en haar beleid, hebben we den leider van de N. S. B-, Ir. A. A. Mussert, gevraagd, welke conse quenties daaraan voor hem vast zaten. Zooals men weet, is Ir. Mussert hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat in Utrecht. Ir. Mussert meende, dat dit be sluit alleen gold voor rijksambte- naren en daarom zal het geen verandering brengen in zijn leider schap van de nationaal-socialisten, noch ook invloed hebben op xyn ambtelylce functie. Op een desbetreffende vraag ant woordde Ir. Mussert ons, het niet waarschijnlijk te vinden, dat een dergelyk besluit ook voor provincie- ambtenaren genomen wordt. Ie. Een uitbreidingsplan met toebehooren voor Monnikendam te doen maken; 2e. De gracht langs de kade Bloemendaal niet te dempen, doch te doen schoon maken, de schooling te doen ver nieuwen, boomen te doen planten en de eigena ren C2 hun schoellngen te doen herstellen en langs deze schoellngen beplanting aan te brengen, ten einde de rommelige getimmerten aan het oog te ont trekken of deze getimmerten op te ruimen: 3e De gracht langs den Niesenoortsburgwul schoon te maken en de oevers te herstellen; 4e. De sloot schoon te maken en de oevers behoorlijk af te werken; 5e. Zoo mogelijk een riool te doen ma ken, opdat het afvalwater uit de huizen niet tn de grachten komt. - s Op slag gedood -GUtarmarvn speelde in de HaarlemmerUelede straat te Haarlem een driejarig kindje op het UIn*de nabijheid stond een auto van den Rel- Op bet baanvak RotterdamAmsterdam is gistermorgen vroeg eenige vertraging in den treinenloop ontstaan doordat tengevolge van den mist de aansluiting van den bootrein twee en een half uur op zich wachten het. Bovendien werd tusschen Amsterdam en Haarlem een storing geconstateerd in de bovenleiding. Voor een goed begrip der dingen moet toen nX weten, dat het overtollige vee, het- Welk den boeren zou worden afgekocht, z.g. 4 gebruiksvee Is, dus vee, dat nog enkele laren melk moet geven alvorens het wordt •fgemest en voor slachtvee bestemd. Dit gebrulksvee is derhalve méér waard dan ■Ikchtvee, waar de voordeelen van melk- leverlng al van genoten zijn. Daarom zou, hoe dit vee ook op de markt werd gebracht, daarvan altijd een prijsverhooging het ge- ’01g moeten zijn. °P de voorstellen der slagers-organiaa- De directie van Bruynzeel's Deurenfabrieken heeft Maandag .ten einde ontslag van arbeiders te voorkomen, de veertigurige werkweek inge voerd. De minimumloonen zijn thans, aldus nifldt „De Telegraaf* hieromtrent, met vijf cent per uur verhoogd, zooaat bij de nieuwe arbeidsregeling een uniform loon van 78 cent per uur uitgekeerd wordt. Doordat het kind van den heer O. te Poel dijk in de wieg vreeselijk lag te hullen, ging de moeder snel zien, wat de reden hiervan kon zijn. Toen zij bij de wieg kwam, sprong er plot seling een groote rat uit. Het ondier bleek het kind, dat twee maanden oud is, in het hoofd te hebben gebeten. Doordat de moeder spoedig naar bet kind was gaan zien, is wellicht nog erger voorko men. zout uit zouthoudend bodemwater over oppervlakten van geveer 4745 hectaren. yjt krantenlezend publiek 1s de laatste Fj maanden herhaaldelijk opgeschrikt door alarmeerende berichten overeen te veel aan vee op de malsche weiden van ons goede, vette land. Men aanvaardde van- selfsprekend de consequentie, dat, wat er te veel was aan staart-zwiepende herkau wende dieren des velds, naar het abattoir jou worden verwezen. En reeds verheugde men zich in den overvloed van sappige biefstuk en malsche carbonaadjes. die zich nu ging uitstorten op den mageren crisis- disch van den Nederlandschen consument. Van dien overvloed toch zou het eerste gevolg zijn een prijsdaling, welke Het vleesch regelmatig binnen Ieders bereik bracht, ook van den minder en mlnst- vermogende. Het behoort tot de wonderlijke machi naties van onzen ontwrichten tijd, dat het resultaat van dezen erkenden vleesch- overvloed geen verlaging is geworden, maar een belangrijke verhooglng van de prijzen, dat dus de praktijk zal zijn, niet een meer de^ maar een verminderd gebruik van vleesch. Wel heeft de felle concurrentie- strijd In den kleinhandel, vooral in de volks wijken, de verhooglng der prijzen, als on vermijdelijk gevolg van de nieuwe zware crisis-hefflng, tot op heden nog tegen gehouden, maar het is de vraag, hoelang de toch al niet rooskleurige slagersbedrjjven dit prijsniveau kunnen handhaven. De een vandaag, de ander morgen, langzamerhand zullen zij er toch toe over moeten gaan de prijzen evenredig met de heffing om hoog te brengen, waarmee dan de draag kracht van het publiek opnieuw op een harde proef zal worden gesteld. De vraag rijst, hoe toch een radicale inkrimping van den veestapel, dus het beschikbaar komen van groote kwanta vleesch, voor den con- vleeschconserven-fabrikanten worden ge- sument zoo nadeellge gevolgen kan hebben. Om een goed Inzicht te krijgen in deze merkwaaridge situatie hebben wij ons ge wend tot de Commissie van Overleg, sa mengesteld uit den Ned. Slagershond, den Ned. R.K. Hanzebond van Slagerspatroons en den Ned. Grossiersbond voor den Vleeschhandel, die ons van de voorgeschie denis de volgende lezing gaf. De georganiseerde boerenstand bleek leeds lang van meening, dat het evenwicht tusschen veeteelt en akkerbouw was ver broken. De afzetmogelijkheden van de zuivel waren door den geleidelijk inge krompen export sterk verminderd. Er kwam te veel melk, te veel boter, welke In eigen land door de margarine-productie geen afname vond. De eenige oplossing achtte men een radicale inkrimping van den vee stapel en bestemming, waar mogelijk, van den vrij komenden weidegrond voor akker bouw. Ook de regeerlng deelde dit Inzicht en verkoos daarbij het radicale ingrijpen boven den veel natuurlij ker weg van „uit zieken", dus beperking van de veeteelt tot een voor te schrijven maximum. Een krachtig voorstander en propagandist van gewelddadige inkrimping van den veestapel door het Innemen en afslachten van ruim 200.000 runderen was de regeeringscom- missaris Buckmann, belast met de uitvoering van de crisls-zuivelwet. In zijn geest werd een Crisis-Rundvee-Centrale in het leven geroepen, waarin zitting kregen vertegen woordigers der landbouworganisaties, ter wijl de heer Zwanenberg, eigenaar van de bekende geconserveerd-vleeschlndustrie te Oss, met de leiding werd belast. Deze Crisis-Rundvee-Centrale ging uit van de gedachte: het overtollige vee te doen afslachten, te verwerken tot blikken cornedbeef en voorloopig op te slaan. En hoewel een beslissing in dezen zin nog lang niet vast stond, ging men er toch reeds toe over om in Juni jX de voor een uit voering dezer plannen berioodigde blikken te laten aanmaken. Dit stond gelijk aan een forceeren van de beslissing ten gunste der vleesch-conserven-industrie. Hiertegen kwam zeer terecht het georganiseerd sla- gersbedrijf in verzet. Daar had men op uitnoodlging van den Minister van Econo- toische Zaken eveneens plannen ingediend inzake de wijze, waarop naar het inzien ’an dezen bedrijf stok het af te slachten Vee moest worden gedistribueerd. De slagersorganisaties deden den Minister oplossingen aan de hand, welke In het kort hierop neer kwamen, dat het overtollige vleesch in verschen toestand via grossier en slager In distributie zou worden ge bracht en tegen door de regeerlng vast te stellen prijzen gedistribueerd, hetzij nor maal aan het publiek, hetzij, en dan na tuurlijk goedkooper, uitsluitend aan steun- behoevenden. In elk geval zouden hierbij de vleeschprijzen verhoogd moeten worden, om <ie extra-kosten te dekken. Wij meenen naar aanleiding van het bovenstaande nog eens te moeten herhalen, dat naar ons te bevoegder plaatse vol komen duidelijk gebleken is van *s hee- ren Vlekke *s bewering omtrent een uit spraak van Z. Hoogw. Exc. Mgr. Aengenent geen woord, maar dan ook geen woord waar is. De heer Vlekke retireert in zijn verklaring voor 50 pCt.; hij zal echter ook nog voor de overige 50 pCt. moeten retlreeren. Immers, óók van de bewering, dat Mgr Aengenent aan een kennis van den heer Vlekke zou hebben verklaard, dat door Z. H. Exc. de N. 8. B. voor katholieken niet verboden was, is geen woord waar. REDACTIE De Kroon heeft thans een beslissing geno men in zake de aanvrage van 19 Juli 1929 van de N.V. Koninklijke Nederlandsche Zout- Industrle te Boekelo, om concessie onder de benaming „Twenthe-RUn" voor de ontginning van zoutlagen in de gemeenten Hengelo (Overijsel) en Lonneker over een oppervlakte van ongeveer 4745 hectaren, en de In con currentie hiermede ingediende aanvrage van 8 November 1929 van de N.V. Nederlandsche Maatschappij tot het verrichten van Mjjnbouw- kundlge Werken, gevestigd te Haarlem en kan- toorhoudende te Heerlen, om concessie onder de benaming „Tubantla” voor de ontginning van zoutlagen (steen- en kallzouten) In de gemeenten Hengelo en Lonneker over een op pervlakte van ongeveer 1900 hectaren. Na overwogen te hebben, dat de aanwezigheid en ontginbaarheld van steenzout in het ge- heele terrein, waarvoor concessie is gevraagd, door de N. V. Kon. Ned. ZouUndustrie door middel van de door haar verrichte boringen Is aangetoond, en dat een verdeellng van het terrein in twee concessievelden niet wensche- Hjk is en dat bij het doen van een keuze uit de concessieaanvragers de voorkeur dient te worden gegeven aan de N.V. Kon. Ned. Zout- industrie, die in de nabijheid reeds een zout mijn ontgint en een chemisch proefbedrijf heeft, en den meeaten waarborg biedt voor een goede ontginning van de zoutlagen, terwijl zjj bovendien vindster van de delfstof In den zin van de artikelen 16 en 46 van de wet van 21 April 1810 in bet geheele terrein is, heeft de Kroon, met afwijzing van de aanvraag van de N.V. Ned. Mij. tot het verrichten van Mijn bouwkundige Werken, aan de N.V. Kon. Ned. ZouUndustrie te Boekelo onder de benaming „Twenthe-Rijn” concessie verleend voor de ontginning van steenzout en de winning van een Gistermorgen half tien is Z. H. Exc. Mgr. 3. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, In ge zelschap van Z. D. H. Mgr. H. J. M. Tastin, president van het groot-seminarie te Warmond den hoogeerw. heer plebaan L. A. A. M. Wes- naar Rome vertrokken. De terug- Nederland zal omstreeks 10 Novem- inds eenigen tijd zijn de radicale „arbel- dersvrienden" ruimschoots In de gelegen- heid, de solidariteit te beoefenen, welke z«j altijd gepredikt hebben. Hoewel de mooiste «ere prijzen bjj bosjes klaar liggen voor de gegadig den, is de animo om ze te verwerven echter niet büster groot. Het schijnt veeleer, dat ze niets liever zouden willen dan dat Iedereen bet be staan van het solidarlteitsbegrip vergat en dat mooie woord uit zijn herinnering wegwlschte. De praktijk Hjkt wat zuurder en zwaarder dan de zoete, luchtige theorie. De ongunst der tijden dwong dezer dagen de directie der Haagsche Tram tot belangrijke bezuinigingen. Zij bad daartoe eenige plannen ontworpen en die aan de organisaties van het personeel voorgelegd. De directie stelde voor: le. een vervroegd en verlaagd pensioen. 2e. ontslag van acht-en-veertlg man vast per soneel. 3e. een verkorting van den «serktUd met een loonsverlaging van 5 pCt. Deze voorstellen hebben in de vergaderingen van het personeel een punt van uitvoerige be sprekingen uitgemaakt en daarna is bet advies vastgesteld. Er was slechts één organisatie, namelijk de katholieke, die wilde berusten In een loonsver laging. Maar overigens (de katholieke organisa tie telt maar heel weinig leden) werden de pun ten één en drie afgewezen. Als eenige maatregel bleef over het ontslag van acht-en-veertlg man personeel, waartoe de directie thans zal over gaan. De kelen op dus! Toont-je-solldalr! Jawel, als het niets kost; wanneer bet alleen gaat om een vergulde punt achter een pompeuze rede, om een kreet, otn een sierlijk gebaar. De daad wordt echter geschuwd; zoo gauw het daarop aankomt, blijkt men de zelfde mentaliteit te bezitten als de t«gen«tan - ders. die men te vuur en te zwaard bestrijdt. Men zal misschien opwerpen, dat de roode or ganisaties beter zijn dan hun leden. WU wilden dat het waar was! Het lijkt er helaas echter niet op; de socialistische pers bracht onlangs het treurig verhaal van een ar beidersvrouw uit Alkmaar, vtSer man reeds ge- rulmen tijd werkloos was. „Het gebeurt,*’ zoo schrijft zij, „dat er reeds op Woensdag geen levensmiddelen meer zijn; de kinderen gaan door gebrek aan kleeren ongeregeld naar school; de linnenkast is leeg, in één woord: er' is een nijpend gebrek aan bet allernoodlgste voedsel en deksel.” In een brief van vier vellen beeft deze moeder haar nood bij het roode dagblad uitgeklaagd. En het resultaat? De socialistlscbe vakbond, ondanks zijn mlllioenenbezlt, trekt geen bedragje uit voor den ongelukkig»™ „mak ker" en zjjn gezin. Geen cent voor den stakker. Wel een gebaar, doch geen mooi gebaar. Onverbiddelijk wees men den berooide de deur van het organisatiehuis. Geschrapt werd hij als lid wegens contrlbutieschuld. Men keft en kijft over stelsels honderd uit. Allemaal larie! De stelsels zjjn over bet alge- i meen wel goed; de menschen daarentegen deu gen niet. Men moet beginnen met zichzelf te verbeteren. Dat wordt, jammer genoeg, te lastig gevon den; gemakkeljjker is het inderdaad fouten van anderen aan te wijzen dan je solidariteit te too- nen! N.B. Hierbij verzoek ik alle couranten, die bovenbedoeld bericht plaatsten, ook deze rectificatie op te nemen. De Nationale Vereeniging voor Handelson derwijs. het Nationaal Bureau voor Onderwijs op Economischer) Grondslag, den Bond van Gemeenten. Vereenlgingen en Stichtingen, die inrichtingen voor handelsonderwijs in stand houden en de Vereeniging ,.Hou' en Trouw", hebben een landdag georganiseerd voor het Nederlandsche Economische Onderwijs. Op Zaterdag 4 November as des voormid- dags te 11 uur zal men in het Amstel-hotel. Tulppleln te Amsterdam, onder leiding van dr. H. J. Slijper, voorzitter Nationaal Bureau voor Onderwijs op Economlschen Grondslag, bijeen komen. Na het openingswoord van den voorzitter zal dr. C. L. de Liefde, directeur der H. B. 8. te Zutphen, spreken over „Het Rapport over het onderwijs in de levende talen aan de scholen voor onderwijs op economlschen grondslag-" Na een gemeenschappelijke lunch, aangebo den door de vereenlgingen. die den Landdag der erven aan den overkant uit te noodigen. „rganiseeren. zal dr. H. W. E. Moller, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal een rede houden over: „De Crisis en het Econo misch Onderwijs". raamd op 20 millloen gulden. De slagers- organisatles hebben echter voorgerekend, dat bij den door hen voorgestelden gang van zaken, waarbij dus de conservenfabri kanten er buiten blijven, en het vleesch na afslachting versch wordt gedistribueerd, de kosten 8 millloen gulden minder bedragen. Daarbij komt nog bet zeer krachtige argu ment, dat de Nederlandsche verbruiker aan versch vleesch verre de voorkeur geeft boven ingebllkt vleesch. Ten slotte zou door die 3 millloen lagere kosten de crisisheffing op het gewone rundvleesch beduidend geringer kunnen xljn. zoodat terwijl nu de vleesch prijzen gemiddeld met 10 cent per pond moeten worden verhoogd, dan kon worden volstaan met een toeslag van hoogstens 5 tot 6 cent per pond. Ondanks al deze duidelijke voordeelen van de opvatting der slagers-organisatles, heeft de Minister toch de voorkeur gegeven aan het plan-Ruijter, dat dan ook In den Con- sumentenraad een groote meerderheid kreeg. In hoeverre hierbij het voldongen feit van de reeds door de C. R. C. op eigen houtje bestelde blikken een rol heeft ge- sjieeld, Is moeilijk na te gaan. Het gevolg was in elk geval, dat de 200 pCt. crisishef fing op den accijns dezer dagen van kracht werd en de gemiddelde vleeschprijzen met 10 cent per pond moeten worden verhoogd. Het is te begrijpen, dat de slagersorgani saties dezen gang van zaken maar matig toejuichen. Op kunstmatige wijze wordt hX hier het grootbedrijf uitgeschakeld op de blnnenlandsche markt en het kleinbe drijf benauwd om langs onnatuurljjken weg het op export gebaseerde grootbedrijf aan werk te helpen. Wie betalen daarbij het gelag? Niet alleen de slager, die zich dood concurreert en toch zijn omzet ziet dalen, maar ook de consument, die zijn vleesch duurder moet betalen en dus minder kan gebruiken, de steunbehoevende, die voor hetzelfde geld ook liever versch vleesch dan uit blik eet en ten slotte ook de boer. Want met deze politiek, aldus de Commissie van Overleg, zijn wij weer beland in den bekenden vicleuzen cirkel: door de prijsverhooging vermindert de omzet en zal de slachtveemarkt gedrukt worden. Op nieuw zitten de boeren met overproductie, nu niet alleen van gebruiksvee, maar ook van slachtvee, m.a.w. wij kunnen weer van voren af aan beginnen! Of wjj daarmede op den julsten weg zjjn, valt sterk te betwijfelen. Tijdens een voetbalwedstrijd tusschen V. V. LugdunumNaaldwijk, te Leiden, maakte een van de spelers zich kwaad over het feit, dat een tegenspeler hem het leer wist te ontfut selen, waarna hjj den Naaldwljk-speler een trap tegen het scheenbeen gaf. De scheidsrechter zag dit en stuurde den speler uit het veld. Dit was echter niet naar den zin van een ties, welke definitief geformuleerd op 2 Augustus werden ingediend, vernam men niets. Op 4 September echter verscheen on verwachts een ander plan, en wel van den heer Ruijter, pas benoemd lid van de Cri sis Zuivel-Centrale. Dit plan nam het hoofd motief der slagersvoorstellen over distri butie dus aan steunbehoevenden tegen vaste Prijzen echter met deze wijziging, dat het geschieden zou In blikvorm, niet als comed-beef, maar als z.g. kort vleesch. De heer Ruijter zette hierbij de volgende berekening op: een koe van 250 K.G. wordt Ian.d.en.bOer opBekocht en aan den consec,- gegeven. Opbrengst: 1 huid, 28 K.G. i 25 ct. 1 tong 1 slag darmen 15 K.G. nier en los vet 3 KG. lever A 40 ct. (de helft af gekeurd) 50 K.G. beenderen 100 K.G 24 K.G. kop, hart en nier voor destructie 175 K.G. boulllonvleesch A 25 ct..

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5