Crisis-invoerwet aanvaard Wering van vreemde arbeiders Uitslaande brand F; W erkloozensteun r! RADI&PROGRAMMA ARTIKEL 3 VERWORPEN DE ZESDAAGSCHE DE MEENING VAN DE TWEEDE KAMER TWEEDE KAMER T Onder de wolken.... 4 Minister Verschuur Verzet tegen art. 3 LOON IN BOUWBEDRIJVEN MR. H. J. KNOTTENBELT Als Eerste Kamerlid geïnstalleerd De roóde fractie te Zaandam Agrarische crisisateun Bezuiniging in Indië Ministerieele beschikkingen Nieuw artikel VELDWACHTER BEDREIGD Vreemde dienstboden CR1SIS-ZUIVEL-CENTRALE Twee rechtbanken ge vallen M assa-ontsldg bij den 'Pandhuis dienst Douaneverdrag met Duitse Is land aangenomen Onbegrijpelijk bericht over een te verwachten Rijkskorting Commissie van onderzoek naar het gedrag der ondeugende broeders Hout opslag plaats Achter Twijn straat te Utrecht geheel door vuur verwoest Van Egmond is vol goeden moed DE DIEFSTAL VAN f 5600 TE DEURNE Aanval van razernij DE STRAF VERMINDERD Ook in de toekomst moeten de con- tingenteeringen wettelyk worden bekracht Tot 7 November te thans de Tweede Kamer uiteengegaan. Op dien dag zal dan allereerst beslist moeten wor den over een verzoek van den heer Albarda. om de Regeerlng te mogen interpelleeren over het verbod van deelneming aan iedere openbare actie tegen de Overheid en haar beleid, dat zij voor de ambtenaren uitvaardigde. Kind vermoord, daarna de hand aan zichzelf geslagen Instemming met het wetsontwerp, al betreurde amen de nood zakelijkheid ervan Monopolie-beschikking Ook van toepassing op de scheepvaart? Verboden verkiezingstocht van O. S. P.-er» Donderdag 26 Oct. 1933 Moderne Bondsraad heeft nog niet beslist Mislukte poging tot ontvluchting^ van den veroordeelde Nadere bijzonderheden WOENSDAG 25 OCTOBER leiding 4.30 o< der 7 50 VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN te. nadat TB PO H J. R. II- van Schalk woon zwak wij totnogtoe stonden bij economi sche onderhandelingen. Er zal Minister Verschuur dus nog wel een» een sappig debat te wachten staan. Aan het einde van den middag heeft de Kamer sich nog zonder hoofdelijke stem ming vereenigd met de bezuiniging op de rechterlijke macht en de nieuwe indeeling van de rechtsgebieden, die in Februari tot de motie-Boon en de ontbinding der Ka mer leidden. tijd geleden werd een nachtelijke in braak gepleegd in het Liefdegesticht te Deurne waarbij een bedrag van f 5600 verdween. Nog denzelfden nacht werd de vroegere tuinman 7.30 8 00 G. Ablit. Rustpoos. Buffinga. Strtlk- Ander. BINDJEI. 34 Oct. (ANETA). Een Batakk* heeft in Kampong Tjinokassl in een toestand van razernij een aanval gedaan op het kind en de echtgenoote van zjjn broer. Hl) sneed het kind den hals af en verwondde de vrouw levens gevaarlijk, waarna hü zelfmoord pleegde. De Eerste Kamer ckwam Dinsdagavond om zitterschap van mr W. fteenwljk bijeen, mede dat de Centrale en. Donderdag as. om der afdeellngen te doen onderzoe- ■ks wetsontwerpen, o. m.: naasting I HO har var on< •i door lel- rf H VOO met tus den Voll décl kaai van- geni >a> deel D trisc Hik toer teer geni M waa «tact Ui De drang van de Kamer, om deae beslis singen in laatste Instantie aan zich te hou den, is tenslotte voor 's Ministers practi- sche bedenkingen niet gezwicht. Men ver wierp in een zeer verdeelde stemming het betreffend artikel met S0 tegen 30 stemmen. WEENEN, 517 M.r 6.25 Populair concert door een militair orkest onder leiding van Thann 9 20 Populair concert door de Karl Hauptkapei. BATAVIA, 34 Oct. (Aneta). In aansluiting op de berichten omtrent de bezuiniging bij den Pandhutedlenst, deelt het „Bat. Nieuwsblad” mede, dat aan 630 Inheemschen uit het lager personeel van den Pandhutedlenst en 140 Euro- peesche en Inlandsche pandhuisbeheerders per 1 Januari 1934 ontslag is aangezegd. Den Haag, 34 October De Kamer heeft heden eenstemmig want de notitie, dat de aanhangers van Moskou tegen waren, kan men gevoeglijk buiten beschouwing laten weder een on derdeel toegevoegd aan het apparaat, waar mede Nederland thans, nu het laatste restantje hoop van Dr. Coljjn op terugkeer ’van het internationaal gevoeld verstand te Dunden in rook vervloog, een minder lijde lijke economische politiek gaat voeren: zij aanvaardde zonder hoofdeljjke stemming de wijziging van de Crisis-invoerwet, welke beoogt naast het totnogtoe bestaande stel sel van proportioneele cootingenteering de mogelijkheid van differentieeie contingen- teertng in te voeren. Vo'gens verscheiden leden had het wetsont werp ook moeten bepalen, dat het aan vreem delingen niet geoorloofd is, zelfstandig een be drijf uit te oefenen zonder voorafgaande ver gunning. 1 De Staatscourant van Dinsdagavond bevatte een beschikking van den Minister van Econo mische Zaken welke aangehaald kap worden als „Crisis Steunbeschikking 1933". Ook minister VERSCHUUR heeft uitvoerig de voorgestelde wijziging verdedigd. Hij had tegen handhaving van den bestaanden toe stand vooral dit practlsch bezwaar, dat de re- geering, als eindelijk een bepaalde contingen- teering bij de Kamer in behandeling werd ge nomen. onmogelijk zich zou kunnen uitlaten over alle motieven, die haar hadden geleld bij haar beleid ten aanzien van bet vaststellen der contingenten. Zü zal, aldus de minister, bij het treffen van maatregelen op dit gebied altijd voor een groot dilemma staan. Wil zij de ruilwaarde der bijzondere contingenten zoo hoog piogelijk opvoeren, dan dient zij het al- Het toeval wilde, dat na de wijziging der Cri- ateinvoerwet op de agenda stond de goedkeu ring van bet Nederlandsen-Dultsche douane verdrag van 35 April van dit jaar, bjj welk ver drag nog eens duidelijk bleek, hoe bultenge- Gteternacht te ongeveer 1.53 werd de brand weer gemeld door de politie Tolsteeg, dat uit een perceel Achter Twijnstraat te Utrecht rook kwam, direct gevolgd door meerdere berichten, dat het perceel Oudegracht 387 in brand stond. gemeene proportioneele contingent zoo laag mogelijk vast te stellen. Maar tegen dit laat ste verzetten zich tenslotte weer de behoeften van het bedrijfsleven. Het feit, dat bü deze politiek menig artikel zal moeten dienen, om de exportbelangen van andere artikelen te be vorderen. stelt de regeerlng voor allerlei pré caire beslissingen, welke alleen In het bepaalde kader van op een gegeven oogenbllk bestaan de verhoudingen op haar juiste waarde zou den te schatten zjjn. De Kamer zou daarover op een later tijdstip hebben te richten. En dan zou men trouwens vaak ook reeds gebonden zijn aan toezeggingen aan het buitenland. Verschenen is het vooeloopig verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp re geling van het verrichten van arbeid in loondienet door vreemdelingen. Hieraan wordt ontleend, dat men zich algemeen met de Indiening van dit wetsontwerp kon ver- eenigen, al betreurde men de noodzakelijk heid ervan. Naar de meening van andere leden had moe ten worden voorgeschreven, dat alle vreemde lingen, die zich in ons land willen komen ves tigen, In bet bezit van een verblijfpas moeten zjjn, terwijl aan het verleenen van die pas voorwaarden hadden moeten 'zijn verbonden. In dit verband wees men op een Russisch bu reau te Rotterdam, genaamd „N. V. Export- chleb", dat Vreemdelingen naar ons land trekt met beloften van arbeidsgelegenheid en, wan neer zij weigeren, bepaalde, soms ontoelaat bare werkzaamheden te verrichten, hen ont slaat. De vergunning, zoo heeft de regeerlng te ken nen gegeven, zal in den regel worden verleend, als niet te gebleken, dat er geschikte Neder landsche arbeiders beschikbaar zijn, die in staat zijn, den arbeid te verrichten. Eenige le den vroegen, of deze gedragslijn ook zou worden gevolgd ten aanzien van sinds jaar en dag in loondienst werkzame vreemdelingen. En zullen de ingevolge deze wet werkloos geworden vreemdelingen naar hun land worden teruggen zonden? ziek, pulalr onder Gramofoonmuzlek, 8 20 C het Omroepsymphonleorkest ding van Jean Kumpe, 9.20 cert door het radlo-orkest van Karei Walpot. Andere leden, die het wetsontwerp ook ur gent achtten, drongen aan op voorzichtigheid bü de toepassing, speciaal ten aanzien van uit hun eigen land verdrevenen en van werkge vers, die vreemde arbeidskrachten in dienst nemen, wijl dit als voorwaarde z werd gesteld voor het uitvoeren van werken in het buiten land. Ook ten aanzien van vreemde dienst boden oordeelden eenige leden, dat de wet voorzichtig moet worden gehanteerd. Er schijnt een groot tekort te bèstaan aan inheemach vrouwelijk huispersoneel. A- O. Verbeek, oud-wethouder. De aanleiding tot dit voorstel is gelegen in het feit, dat de drie genoemde raadsleden bij de behandeling van de gemeentebegrooting in strijd met de wenschen der raadsfractie en van de partij-afdeellng hebben gestemd voor: 1 betaling van een penaioenpremle voor het gemeente-personeel r 2 invoering eener straatbelasting; artikel 3 vroegen eenige leden, of het wetsontwerp ook van toepassing zal zijn op de scheepvaart. Hl zou wering van vreemde werk krachten aan boord van Nederlandsche ache pen voor onze scheepvaart noodlottige gevol gen kunnen hebben. ZIJ verzochten de regee- ring, de Nederlandsche zeescheepvaart uitdruk kelijk van de werking der wet uit te, sluiten. Andere leden meenden, dat ook hier beperking in de samenstelling van vreemde werkkrach ten noodig is. Wél werden bü die gelegenheid door ons eenige concessies ten aanzien der Duitsche ta rieven verkregen, waartegenover van onze zijde de verlaging van de rente van het door ons indertijd aan Duitschland verstrekte crediet stond, maar wanneer toen onze onderhandelaars de beschikking hadden gehad over meer ruil objecten, zou het resultaat heel wat grooter zijn geweest. De wederzjjdsche concessies zijn in- tusschen van tjjdelijken aard het verdrag loopt op 31 December 1933 af zoodat de hoop mag worden gekoesterd, dat de toekomst, waar in onze positie sterker is, ons grootere voordee- len op onzen Oostelijken nabuur zal doen ver overen. ROME. 441 M.: 4.35 Vocaal en Instru mentaal concert. 7.35 Gramofoonmuzlek. 8.05 Concert door bet trio. 9.35 Vocaal concert. 10.00 Dansmuziek. «Te Zaandam had Dinsdagavond de partjj- afdeeling van de S D. A P- in bet bootwer- kersgebouw „Ons Huls” een huishoudelijke vergadering belegd, tijdens dewelke in behan deling te gekomen het voorstel van het be stuur tot royeering der partijgenooten K Prins, L. Kelder, beiden wethouder, en Zaterdag j.L te door de Haagsche politie te Rotterdam aangehouden de 27-jarige fruit handelaar C. N„ laatstelijk wonende in den Swietenstraat te -s Gravenhage, wiens gevan genneming door het gerechtshof te ’s Graven hage was bevolen, aangezien hij drie en een half jaar gevangenisstraf moet ondergaan, tot welke straf hjj was veroordeeld in verband met de bedreiging van een veldwachter te Wassenaar. HU stelde thans pogingen In het werk om door een vlucht naar het buitenland zich aan het ondergaan van zjjn straf te onttrekken. In het R A.I.-gebouw zjjn de voorberidingen voor de Tweede Amsterdamsche Zesdaagsche reeds aangevangen. Het geraamte van de baan en een deel der tribunes staat reeds overeind en het ophouwen van de baan geschiedt In een tempo, dat aan den opbouw van een circustent doet denken. Het werkje te nJ. heel wat eenvoudiger dan verleden jaar. De baan, welke verleden jaar werd aangelegd door de N.V. Technisch Bureau en Aannemlngs Mjj v.h. J. H. de Wilde te Gouda is toen netjes uit elkaar gehaald en opgebor gen. Het !s dus niet juist, zooals velen meenden, dat de óaan in Gouda of elders dienst heeft ge daan. Nu werden de palen en latten weer aan elkaar geschroefd en gespijkerd en binnen enkele dagen zal de piste met tribunes verrezen zijn. Vermoedelijk zal op 5 November de trai ning reeds kunnen aanvangen. Jacques van Egmond, die definitief geënga geerd te. keek met begeerige blikken naar de baan. „Hoe dikwijls zal ik dat ding nou rond rijden” sei hij. De vorige zesdaagsche werden 33000 rondjes afgelegd, reken dus zelf maar uit: Misschien 300 merkte een pessimist op. Maar de lange Haarlemmer te zelf zeer opti mistisch. t Zal wel niet meevallen, zei hij. zoon klein baantje met zooveel koppels, daar kom ik niet tusschen uit. De eerste dagen zal ik de kat uit den boom moeten kUken om wat te nemen, maar dan De voorverkoop te zeer druk en het staat nu reeds vast dat ook de tweede Amsterdamsche Zesdaagse ie zich in een groote belangstelling zal kunnen verheugen. De Staatscourant van Dinsdagavond bevat tevens een „Crisis Monopollebeschlkklng 1933”. Blijkens deze beschikking moeten de mono poliehouders wekelUks aan het hoofd van den crisisaccountantsdienst een staat zenden, be helzende de door hen als prijsverschil ontvan gen gelden en de door hen. in hoedanigheid van monopoliehouder gemaakte onkosten. Het hoofd van den crisisaccountantsdienst dient deze staat in bU den Minister, vergezeld van de opmerkingen, waartoe het stuk hem aan leiding geeft. TenzU de Minister bepaalt, dat de saldi van de overeenkomstig de ingediende staten door den monopoliehouder ontvangen en uitgegeven gelden, door dien monopoliehouder moesten worden besteed overeenkomstig de Crlsis- Steunbeschlkking 1933, worden zü maandelUks of zooveel eerder als door den Minister ten aan zien van een monopoliehouder wordt bepaald, gestort ten behoeve van het Landbouwcrisis fonds op de schatkistpostrekenlng no. 1 dan wel op de rekening van den staat der Nederlan den bü de Nederlandsche Bank te Amsterdam De Crtels-Zulvel-Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 29 October tot en met 4 November 1933 de prijs woor het taxe-gedeelte van consumptiemelk, gekocht op regeerings- contract, voor de verschillende soorten melk te vastgesteld op 8. «K en 6S cent per liter. Het bedrag der afdracht op andere In con sumptie gebrachte melk zal nog nader worden bekend gemaakt. De vastgestelde prijs geldt af boerderij- Bljjkens deze beschikking mogen geen gel den van het Landbouw-Crisisfonds worden be steed tot steun dan krachtens een beschikking welke de poft van de begrootlng van het fonds aanwijst, waaraan die gelden zullen worden ontleend. Middellijke of onmiddellijke steun wordt verstrekt hetzjj door den Minister, hetzü door een Crisis-Organisatie. daartoe bü be schikking aangewezen. Uïtkeering van steun door een Crisis-Organisatie geschiedt slechts krachtens een door het bestuur daarvan vast gesteld. bü beschikking goedgekeurd reglement. Middellijke steun mag slechts, de strekking hebben ten goede te komen aan bü beschikking erkende groepen van producenten van crisis producten. Onmiddellüke steun mag slechts strekken ten bate van door den Minister of vanwege hem onder bü beschikking te stellen regelen door een Crlsis-organlsatie erkende producenten van crislsproduc ten REROMt'NRTER. 4«fl M.: 6.30 Gewilde muziek. 7.30 Declamatie en muziek. 9.30 Radiotooneel. Gevraagd werd, of niet een artikel in het ont werp sou kunnen worden opgenqmen, krach tens hetwelk de regeerlng bevoegd wordt, de wet in te trekken, als de huidige omstandighe den veranderd zUn, zooals dit b.v. bb de huur wetten is geschied. 1.30 GramoXoonmuziek. .Claurftne von Villa von Geuthe. 11.20 Hanüd sen. 2.05 Deensche dansmuziek. 7.30 Om- roepsymphonie-orkest onder leiding vair Prof. Nikolai Malko, 10.10 Dansmuziek. MILAAN. 331 M.: ^30 Gramofoonmu- ziek. 6J2O Gramofoonmuzlek. 7.00 Gra mofoonmuzlek. „Boven de wolken schijnt altijd de zon” zoo besloot dezer dagen nog een radio-redenaar een klaagzang over vermeend onrechtMoven de wolken schijnt altijd de zon" troost gaarne de optimist den pessimist. Alwel.... ’t is natuurlijk een be moediging b\j duisternis en druilerig weer te weten dat de zon nog bestaat en wel weer zal gaan schijnen. Maarvoor 't oogenbllk zelf is 't een schrale troost. Daarom moeten we zorgen dat altijd de zon schijnt, ook onder de wolken. Dat kan door ons karakter, door onzen omgang, door onze woorden en onze daden. We moeten zonneschijn en zonne warmte rond ons verspreiden en aan onze omgeving mededeelen. We moe ten voor anderen zijn een bemoedi ging, een opbeuring, een troost, een gedachte aan beter! Als we dit voor anderen zijn, is ‘t ook in ons licht en warm. Méér zon onder de wolken.... Verscheidene leden betreurden, dat de maat regelen, tot het nemen waarvan de regeerlng nu de bevoegdheid vraagt, niet eerder zün ge nomen. Zü hoopten, dat de regeerlng niet zal talmen, van de bevoegdheid onverwüld gebruik te maken. Eenige leden, die ook met het wets ontwerp instemden, vroegen, of de regeerlng zich van de moeiUjkheden der aan de grens gevestigde industrie ten volle bewust is. Maas tricht is door zün ligging aan den linker Maas oever, voor wat de arbeidsmarkt betreft, ao- ciaal-geografisch op België aangewezen. An dere leden ontkenden dit met nadruk. Thans zün er ook te Maastricht honderden werkloo- zen uit alle bedrijven, die hunkeren naar door vreemde arbeiders bezette posten. Eenige koen vestigden de aandacht op rfe hier te lande werkzame vreemde musici. Daar zulk een groote werkloosheid heerscht onder ,de Nederlandsche musici, moeten -de bulten- landsche met kracht worden geweerd. Andere leden merkten op, dat de luxe-etablissemfn- BRUSSEL, 509M.12.30 Gramofoonmu- 1.30 Gramofoonmuzlek, 5.20 Po- radio-orkest Walpot, 6.35 Concert 1 onder 9.20 Populair con- ouder Stelde men totnogtoe bü „overmatigen in voer” van een bepaald artikel een zeker, voor alle landen gelükelük geldend. invoerpercen- tage vast, voortaan zal dit algemeene percen tage lager gesteld kunnen worden, opdat daar boven nog een invoermarge overbluft, die tegen contraprestaties in den vorm van bü- zondere contingenten aan bepaalde ons In eco nomisch opzicht welgezinde landen kan worden toegewezen. Kernachtig kenschetste de sociaal democraat VAN DER WAERDEN deze büzon- dere contingenten als een door andere landen door middel van economische tegemoetkomin gen te verdienen „bewijs van goed gedrag” te onzen opaichte. Unaniem, zoo reiden wü. heeft de Kamer dit .Stukje actieve handelspolitiek" binnengehaald. Zoo eensgezind was men. dat bü den aanvang der vergadering zelfs geen sprekers stonden in geschreven. De gelegenheid voor Algemeene Beschouwingen was voorbü. voordat men er erg in had. Maar president RUYS DE BEERENBROUCK heeft aan degenen, wlen zün hamer te vlug was. later nog gelegenheid gegeven tot eenige alge meene opmerkingen door hen niet al te streng aan de orde te houden bü artikel 3. om redden. Thans is, nadat deze aangelegenheid tot verdere opheldering werd gebracht, de tuin man uit hét Huis van Bewaring te Roermond, waar hü was opgesloten, ontslagen en op vrüc voeten gesteld. ten hun aantrekkelükheld belangrijk verhoo- gen door buitenlandsche kapellen te engagee- ren. van het gesticht te Eindhoven gearresteerd. Hü wees de plaats aan. waar in den tuin het geld verstopt was. dat daar ook werkelük werd aangetroffen. Reeds aanstonds bleek, dat de man. de 32- jarige H. W. te Eindhoven, die evenals zün familie, gunstig bekend staat, den diefstal niet had gepleegd om zichzelf te bevoordeelen. doch anderen uit moeilüke omstandigheden te WARSCHAU. 1411 M.l 7 20 Johann 8»’T‘”sscoBeert. door bet omroep-svmpho- nleorkest onder leiding van J. Ozmlnskl. 9.30 Dansmuziek. Minister VAN SCHAIK heeft alsnog besloten, de rechtbanken te Dordrecht en Zutfen te hand haven zoodat thans alleen Tiel en Win schoten op het veld van eer vallen ter- wül ook het kantonge recht Oud-Beyer land bestaan blüft. De Ka mer stond thans mede door verschillende ver klaringen van Minis ter van Schalk in zün laatste nota b.v. betreffende voorne mens tot herziening van geheel de compe- tentleregellng onzer rechterlüke macht en tot uitbreiding der competentie van den kan tonrechter veel rustiger tegenover de kwes tie, zoodat de bewindsman zich bepalen kon tot een gemoedelük en vrü beperkt slotwoord. Over dit artikel liepen de meentngen uiteen. Het beoogde, uit de Crlsisinvoerwet de bepa ling te lichten, die er indertüd door een amen- dement-Oud werd ingébracht en volgens welke de Tweede Kamer telkens aan iedere contin- genteering haar goedkeuring zou hebben te geven. De Minister wilde zich voortaan be perken tot enkel mededeellng aan de Kamer van genomen contingenteeringsbealuiten HUIZEN. 1875 M.: 8 00 KRO-Morge neon - eert, 10.00 NCRVGramofoonmuzlek. 10.15 Morgendienst door Ds. H. L. G. Ouwerkerk, 10.45 Gramofoonmuzlek. 11.00 KRO: Gra- mofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig half uurtje door Pastoor L. H. Perquin O.P., 12.00 Politieberichten. 12.15 KRO-orkest onder leiding van Marinus van t Woud, I. 00 Gramofoonmuzlek. 1.20 KRO-orkest 2.00 NCVR: Fraaie handwerken door mej. 3.00 Gramofoonmuzlek. 3.30 4.00 Bijbellezing door Ds. N. J. H. Smit Duyzentkunst. zang. H. Smit Duyzentkunst. orgel. 5.00 Handen arbeid voor de jeugd door H. J. Stein- voort. 5.30 Liederenrecital door Mevr. Ans de Rookvan Leeuwen, sopraan. A. d. vleugel Kees van Baaren. 6.30 Gramofoon muzlek, 7 00 Politieberichten. 7.15 Gra- mofoonmuziek. 7.30 Weekoverzicht door C. A. Crayé. 8.00 Het mandoline ensemble: Con Graziate Amsterdam, onder leiding van Bram Kwist, af gewis seld door bespeling van het studio-onrel door L. Blaauw. 9 00 Ouderuurtje: L. W. J. van Hasselt ..Kinderen die moeilijk lee- ren”. 10.30 Vaz Dlas. 10.40 Gramofoon muzlek. 11.30 Sluiting. Het verdrag en ook do daarmee gepaard gaande wijziging van het Nederlandsch-Dnit- sche Douane- en Credietverdrag van 26 Novem ber 1925 werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Van het uiterst beknopte debatje, dat eraan gewüd werd, dient alleen vermeld de laatdunkende wüze, waarop de sociaal-demo- craat VLIEGEN zich meende te moeten uitla ten. over het vertrouwen, dat In de huidige Duitsche machthebbers te stellen is. Terecht werd hü daarvoor door dr. Kortenhorst geka pitteld. De katholieke afgevaardigde wraakte het, dat de heer Vliegen aan den vooravond van de nieuwe onderhandelingen op de tegen- partü alvast een blaam wierp en dat hü de ruzies van de SDAJ*. met het landsbelang ver warde. Onder aanvoering van den anti-revolution- nair SCHOUTEN hebben verschillende leden de sociaal-democraat dr. VAN DER WAER DEN, de vrüzinnlg-democraat SCHILTHUIS, de Vrijheidsbonder dr. BIEREMA, de Christe- lÜk-Historicus LOVINK zich verzet tegen deze wüziging. Juist nu de regeerlng met haar con- tingenteerlngspolitiek andere wëgen ging In slaan, achtte men behoud van de goedkeuring achteraf door de Staten-Generaal noodzake- lük. Dr. KORTENHORST stelde zich aan de züde der regeerlng met het argument, dat juist het feit, dat men thans door mid del van de büzondere contingenten met het buitenland marchan- deeren gaat, een aan leiding moest zün, om die goedkeuring nu maar achterwege te laten. De regeertng zou dan Immers dit Jr. L. G Kortenhorat wsKpen veel soepeler kunnen hanteeren. En men zou toch altijd naar aanleiding van getroffen contingentee- ringen den minister ter verantwoording kun- ne^ roepen óf hem inlichtingen vragen met andere middelen. BERLIJN. 419 M.: 3.50 Gramofoonmu- aiek. 7J5 Gevarieerd programma. HAMBIRG, 372 M.: 11 40 Concert. 12.40 Populaire muziek. 3220 Concert. 7.20 Bella*’ spel van Gramofoonmuzlek. concert door het leiding van Karei 8 20 Onmiddellük rukte het aan de wacht zünde personeel met één der autospulten en den lad- derauto uit, terwül eveneens de betrokken spuitkrlng werd opgeroepen. Bü aankomst van de brandweer sloegen de vlammen reeds van onder tot boven uit bet vüf verdiepingen hoog zünde gebouw naar buiten en stond het geheele perceel reeds In lichte laaie en kon aan reddert van het perceel niet meer gedacht worden. De brandweer stelde zich dan ook tot taak den brand tot dit perceel te beperken en er voor te waken dat de belendende bebouwingen behouden bleven en uitbreiding te voorkomen. Hiertoe werden een aantal stralen op de wa terleiding aangesloten en de autospuit in be drijf gezet op het grachtwater van de Oude gracht en eveneens werd de grootste autospuit naar het terrein van den brand ontboden om bü het blusschlngswerk te helpen. De stralen werden via de belendende per- cc-elen, boomladders en mechanische- en auto- ladder, zoowel voor, opeü en achter het perceel naar boven gevoqrd. om van de daken en aan de voorzüde direct van de ladders het vuur aan alle zijden aan te tasten, zoodat de brand ge heel was Ingesloten. Te half vier kon worden gezegd dat de brandweer het vuur meester was en dat voor uitbreiding geen gevaar meer be stond. Te ongeveer 6 uur kon het personeel spuitkringen met het materiaal inrukken. Tijdens het schrijven van dit bericht was de brandweer nog niet In Jie garage teruggekeerd en was het nablusschen nog In vollen gang. Het geheele perceel brandde uit. In het perceel, dat eigendom Is van de Fa. Ribblus Peletier, was gevestigd de fabriek van rollend materiaal van O. w. Koppen, waar uit den aard van het bedrijf nog al wat brandbaar materiaal was opgeslagen. De oorzaak van den brand is onbekend. De premie voor de slangewwagens werd be haald door personeel van slangenwagen no. 1 en de tweede premie door no. 8. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd door een poiitie-agent om vy| minuten vóór 2 een brand ontdekt in het perceel Oudegracht 387. Dit perceel behoort aan de firma Peletier, terwül de heer Koppen het nu In huur heeft voor het bewaren van hout. De brandweer verscheen spoedig met 2 mo- torspuiten en tastte het Vuur met 6 stralen aan. Het bleek al spoedig, dat er« van het brandende perceel, niet veel meer te redden viel. De bewoners der belendende perceelen moes ten deze verlaten, daar de brandweer deze nat hield, om uitbreiding van den brand te voor komen. De twee^elendende woonhuizen waren belde één verdieping lager dan het brandende, zoo dat zü van den vonkenregen, welke op de da ken terecht kwam, veel te verduren hadden. Hoofdcommandant Vlaming leidde zelf het blusschlngswerk, terwül de commissaris van politie, de heer Brandt, ook aanwezig was. Het perceel, waarin veel hout was opgesta peld. brandde tot den grond toe af. Er hadden geen persoonlüke ongelukken plaats. Het geheel was verzekerd. De recherche stelt een onder- zoek tn. Naar aanleiding van het verslag van de zitting van den gemeenteraad van Gronin gen. voorkomende in het ochtendblad van heden van „Vooruit”, volgens welk verslag de wethouder van Financiën zou gezegd heb ben. dat hü van den minister van Finan ciën zou hebben vernomen, dat een rüks- korting op de werkloozenultkeering te ver wachten is van ongeveer 100.000. welke korting bedoelt te zün een korting van ongeveer 10 pet-, hebben wü ons tot den minister van Financiën gewend, die ons echter verklaarde van dit bericht niets te begrijpen. Ook de minister van Sociale Zaken, wlen wü Inlichtingen verzochten, deelde ons mede, dat deze mededeellng In den Gro- nlngschen gemeenteraad hem volkomen onbegrüpelük was. De Bondsraad van den Algemeenen Neder- landschen Bouwarbeidersbond Is Maandag te Amsterdam büeengekomen ter behandeling van de thans in het bouwbedrijf ontstane si tuatie. De bondsraad van den modernen bond had. zooals bekend, de nieuwe overeenkomst goed gekeurd. Het referendum, daarna onder de le den gehouden, deed evenwel een tegenoverge stelde uitspraak en verklaarde zich tegen aan-, vaarding van de nieuwe arbeidsvoorwaarden, die een loonsverlaging van vüf a zes pet. in houden. terwül de patroons in eersten aanleg vüftlen pet. verlaging wildon doorvoeren. De bondsraad besloot de thans bestaande situatie voor te leggen aan een buitengewoon congres, dat zooals het „Volk” mje<feelt op Zondag 5 November is zoo mogelüx te Utrecht, zal bijeenkomen. half negen pnder vd L. baron de Vos yën De voorzitter deelt Afdeellng heeft be§l< elf uur in ken een n van de spoorwegen Utrecht—Zwolle, Zwolle Kampen en Den DoltjerBaam; regeling der huisindustrie: arbeid in broodbakkerijen; en contingenteeringaontwerpen. Nadat mr. JANSSEN (R. K.) namens da commissie van onderzoek der geloofsbrieven van den heer mr. H. J Knottenbelt rapport had uitgebracht, werd tot diens toelating be sloten, waarna deze de vereische beloften aflegde en zitting nam. Aan de orde zün de volgende wetsontwer pen: 4. Niet-goedkeuring van de besluiten van den G.G van N.-Indië tot Intrekking en her- j. Knottenbelt nieuwde vaststelling van de afd. IX en IX B der begrootlng van Ned.-Indië" voor 1933; wüziging en aanvulling van voornoemde afdeellngen^ goedkeuring van het besluit van den G. G. van Ned.-Indië tot intrekking van aM. IX A van voornoemde be groeting (drie wetsontwerpen); 2. Goedkeuring van de besluiten van den G. G. van Ned.-Indië tot: le. wüziging en aan vulling van de afd. I. II, UI. mA. IV, VL VII en VIII der begrootlng van Ned.-Indië voor 1933 2e. vaststelling van de nieuwe afd. VU O (haven van Semarang) van voornoemde be grootlng (negenr wetsontwerpen) 3. Wettelüke voorziening naar aanleiding van het Kon. besluit van 8 Juni 1933 (Stbld. ao. 311) tot instelling van een departement van Algemeen Bestuur, dat den naam zal dragen van Ministerie van Sociale Zaken en tot wij ziging van den naam van het Ministerie van Economische Zaken en Arbeid. Zonder debat en zonder h-st. worden des» wetsontwerpen aangenomen. De vergadering wordt te kwart voor negen verdaagd tot heden elf uur. Twaalf Delftsche O. S. P.’ers zün door den kantonrechter te Delft wegens het deelnemen aan een verboden rijwieloptocht tüdens de ver kiezingen. veroordeeld tot een geldboete vso 750 leder. De Haagsche rechtbank verminderde de straffen voor ieder hunner tot 3 subs. 1 dag. l.AXGEXBERG. 47S M.: 11.20 'Gramo- foonmuziek. 12.55 Pooulair concert door het omroeporkest onder leidine van Sey- fert. 2.00 Gramofoonmuzlek, 3.20 Concert door het kamerkoor. 7.30 Luisterspel. 11.20 Gramof oonm uziek DAVENTRY. 1554 M.: 12.20 Concert door het New Victoria-orkest. 4.25 Concert door het Midland Studjo-orkest onder leiding van Frank Cantell. 10.00 Concert. 11.05 B.B.C.-dansorkest. PARUS EIFFEL. 1446 M.: 7 50 Gramo foonmuzlek. P-Vrijs R.. 1725 M.: 8 05 Gramofoonmu- ziek. 12.50 Gramofoonmuzlek. 7.40 Gra mof oonm uziek. HILVERSUM. 296 M.; 8.00 AWR: Gra- mofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuzlek. 10.30 Solistenconcert, M. Prick van Welv. plano. Leo Wolfs ber ger. bariton A. d. vleuee1 Egbert Veen. 11.00 Rie Beyer leest voor, 11.30 Voortzet ting solistenconcert. 12.00 Omroeporkest onder leiding van Nico Treep. Afgewisseld door gramofoonmuzlek, 2.15 uur Rust poos, 2 30 Omroeporkest. 3.00 Knipcursus door mevr. Ida de Leeuwvan Rees. 3.45 Gramofoonmuzlek. 4.00 Mevr. Ant. van Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Omroeporkest onder leiding vair Nico Treep. 5 00 Voor grootere kinderen door mevr. Ant. van Dijk. 5.30 Omroeporkest on der leiding van Nico Treep. 6.30 Sport- praatje door H. Hollander, 7.00 Kamermu ziek door het Brusselsch strijkkwartet. 7.30 Èngelsch voor beginners door Fred. Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Causerie over: de snelste luchtnostverbinding NederlandIndië. 8.20 Aansluiting met het concertgebouw te Amsterdam. Conner"en -scor 'rt onder leiding van Ed. v. Belnum. Het concert gebouworkest. Marlx Loevensohn. cello. 9 20 Fransche chansons door Héritza. 9.45 Radiotooneel. De kringloop van het ver langen. Hoorspel van Hans Natonek. Vert. Gustav Czopp. Regie Kommer Kleyn. 10.30 Hans Schindler en zijn orkest, 11.00 Vaz Dias. 11.10 Gramofoonmuzlek. 11.15 Hans Schindler en zlln orkest, 12.00 Slui ting. LUXEMBURG. 1191 M.! 7 50 Duitsche avond, svmphonle-öoncert, 8.40 Orkestcon- cert, 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG. 1153 M orkest onder leiding van roepsymphonie-orkest onder leiding

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6