De brand in den Rijksdag I Nationaal-Socialisme in Japan ONS BLAD I I In hét uitzicht van 12 November Het nieuws van heden De ontwapenings conferentie DRIE UITSPRAKEN DE STAATSGREEP 1932 DE BAROMETER SPRAK TORGLER MET V D. LUBBE? JOH. LAUWERS ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 21 en IN DE BERG-EN-DAL-BAAN Erkenning van goede trouw De Fransche kabinets crisis Houding der boeren en soldaten De treinramp in Frankrijk Druk van Engeland Frankrijk DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Het Weer» DONDERDAG 26 OCTOBER 1933 „Torgler was nerveus** PAYGLOP 3 ALKMAAR ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c, ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag één 55 cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS GROOTE BELANGSTELLING VOOR HITLER'S REDE f 1— De treinramp in Frankrijk. Thane M dooden. Ook een volksstemming In Oostenrijk. Zon smokkelhandel den tegen naar bet Het dar> Microscopen een (Nadruk verbodexV S3 Laval. nt- r Ontwapeningsconferentie tot 4 December ver daagd? Japan wil een nationale regeering met gematigde fascistische beginselen" De Eerste Kamer keurde aha. de Omsetbe- lastlng goed. Sarraut confereert met de partijleiders Dinsdag in den vroegen middag stond reeds een groote menigte voor het Ber- Hjnsche Sportpalast, om er des avonds te kunnen luisteren naar de rede van Rijkskanselier Adolf Hitler kinderen uit de provincie aan den Weenschen Prater, maakte de Oostenrijksche vice-kanse- Her Fey met hen een tocht in de berg- en-dal-baan Hoogste stand: Laagste stand: Maatregelen rogge. De Kon. Ned. Zoutindustrie laat een fabriek In Hengelo bouwen. Vooilooplg verslag der Tweede Kamer over de Rijksbegrooting van Buitenlandscbe Zaken. het ont- aan- egen op- aan niet ■eest vol last op- op 5.12. Rapport inzake de mogelijkheden van samen voeging van theoretische scholing en practische werkzaamheid voor jongere werkloosen. lubt itlng rting n de van r de neer rüse. enzij ende dan ngen Hoen rd*- uner ▼an i de dien e en ndie NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD bwg had acht. *et- «Un l re- 4.45, 2 De organisatie van den graansteun opgedra gen «sn de Stichting Nederlandsche Graan- centrale en de Stichting Nederlandsche Meel centrale. Verklaringen van het nat, soc. Rijksdaglid en gewezen communist Karwahne Onderwijs; Begroeting. PARIJS. 25 Oct. (VJ hedenavond tegen 10 i met de politieke per zonder te hebben beslot vaarden van de opdrac republiek tot het vorm verklaarde tegen ver pers, dat hü nog moest taten van zijn onderh zijn definitief antwoon Bureau stelt voor de bijeenkomst der hoofd commissie te verda gen tot 4 December ■tand op Donderdag 1 nor mn.: 744 Vorig «stand 74« Verwacht tot matigen, tl Noord-Westelijke ken wind, zwaar ken, regenbuien z Iets kouder. Kompassen en beantwoording Moskou stonden Engeland werd vertegenwoordigd door Eden. Frankrijk door Massigli en de Vereenigde Sta ten door Norman Davis. Bij de langdurige besprekingen te avereen stemming bereikt op de volgende twee punten: 1 De hoofdcommissie wordt verdaagd tot 4 December: 2 Het bureau krijgt van de hoofdcommissie opdracht in den tusschentijd een nieuwen tekst voor te bereiden, welke dan aan de hoofdcommissie op 4 December ter behande ling zal worden voorgelegd. De radlctial-socialistische afgevaardigden en senatoren zijn Woensdagmiddag in een korte zitting bijeengekomen en hebben Sarraut hun sympathie betuigd. Een definitief standpunt zullen zij pas innemen, wanneer Sarraut zyn mlnlsterlUst zal bekend maken. Donderdag zal Sarraut in een bijeenkomst der radlcaal-socia- 'istische parlementsleden zijn program uiteen zetten. In den namiddag werd de volgende lijst van ministers als mogehjk genoemd: Sarraut, premier en Buitenlandscbe Zaken; Daladier, Oorlog; Barthou. Oorlogsmarlne Dallmier, Koloniën; Bonnet, Financiën (Bud get?); Chautempa, Financiën; Senator Steeg. PARIJS. 25 Oct. (VX>.) In parlementaire en politieke kringen verwacht men, dat bet Al bert Sarraut zal gelukken een kabinet samen te stellen, dat op een meerderheid in Kamer en Senaat zal kunnen rekenen. Sarraut heeft, bij het verlaten van het Elys- sëe, verklaard, dat hjj zich zijn definitief ant woord heeft voorbehouden, totdat hü gacon- fereerd zat hebben met de leiders der verschil lende groepen van Kamer en Senaat. Vanavond zal Sarraut opnieuw naar presi dent Lebrun gaan, om dezen zijn definitief antwoord te geven. De vraag van den procureur-generaal, of het wellicht dr Neubauer geweest was. die bij de tweede ontmoeting met Torgler op de sofa zat, beantwoordt getuige ontkennend, daar hjj dr. Neubauer reeds sedert jaren kende en hem dus had moeten herkennen. Bij het verlaten van den Rijksdag had Kar wahne en zijn begeleiders het gevoel gehad, dat er iets niet in orde was. In de kamer der com munistische fractie liepen vele personen rond, die een zekere opgewondenheid vertoonden. Als dr. Sack opmerkingen maakt over de uit lating van dr. Karwahne. dat zich In de om geving van Torgler of andere communistische leiders mlsdadlgerstypen bewogen, verklaart Kar wahne: Wanneer de communistische partij eenl- egrlel politieke maatregelen gaat organlaeeren. werden steeds menschen ergens vandaan ge nomen, die internationale misdadigers te noe men zijn. Get. had het overigens niet gemunt op den persoon van Torgler. Als Torgler den getuige eenige vragen stelt over ongeveer 7 jaar geleden gebeurde dingen, die verband houden met Kirwzhiie'i vroeger lidmaatschap van de communistische partü, verklaartdCafwahne er niet aan te denken, deze vragen te beantwoorden. Ook de procureur- generaal verklaart, dat de vragen niet ter zake zijn. Desondanks verzoekt dr. Sack om een se naatsbesluit omtrent dit punt. Na de pauze, waarin het gerecht hierover had beraadslaagd, werd Torgler's vraag toegelaten. Torgler herhaalt zün vragen. Karwahne be vestigt, dat hij in Hannover tot de omgeving Katz behoorde. Op de andere vragen wil De zaak tegen den accountant R. H. hl boo ger beroep voor het Haagsche Hof; de ver dediger mr. Stomp, legt zijn taak neer. onschadelijk worden gemaakt, volgens de ideeën van Inoyé. In het najaar van 1931 waren alle voorbereidingen reeds getroffen, maar om onbekende redenen kwam het plan nog niet tot uitvoering. In het voorjaar van 1932 begonnen Inoyé en zUne volgelingen iedereen te vermoor den. die op de zwarte lUst stond. Junnosuke. de Minister van Financiën en de Directeur der Japansche Bank vielen weldra als slachtoffers. Iedere partügenoot moest minstens één tegen stander uit den weg ruimen; na den va, der voornaamste vUanden zou in Tokio de dictatuur der Nationaal-Socialistische Partij worden uit geroepen terwUl de staat van beleg zou worden afgekondigd. Den 13den Mei hechtten de afgevaardigden der afdeellngen hunne' goedkeuring aan het vol gende program: 1. Dé hoofdmacht zal de direc te actie beginnen om half zeven In den morgen van 15 Mei; 2. Een afzonderlUke groep zal om 7 uur de spoorwegstations, de gasfabriek en de electrlsche centrale bezetten; 3. Het gros van het partU-leger wordt verdeeld in 4 groepen. De eerste groep bezet de ambtswoning van den Mi nister-President. de tweede groep bezet bet Ministerie van het KeizerlUk Huis; de derde groep bezet het lokaal van de politieke panU Seiyukai en de vierde groep de Mltsublshl- Bank. Vervolgens doen de eerste drie groepen een aanval op de kazerne van dé stedeljjke po litie; groep 4 doet een aanval op de kazerne der burgerwacht. Om half zeven werd de Minister-president Inukai vermoord. Om 7 uur kwamen de natio naal socialistisch^ groepen in actie. Precies op den aangegeven tijd werden bommen geworpen op de stations, en begon de terreur in de ge- heele stad. Maar de aanval werd weldra af geslagen; de nationaal-soclallsten waren te klein in aantal om den strUd legen de burger wacht te kunnen volhouden. De boeren werden naar de gevangenissen overgebracht en de militairen in een oud fort opgeborgen. Thans eerst vijftien maanden later heeft de Opperste KrUgsraad hun vonnissen uitgesproken. Thans beschouwt Iedereen hun daad als een uitweg van al te groote vaderlandsliefde, of als een vergissing die helaas het leven beeft gekost aan een groot aantal personen. Ongeveer de ge- heele pers dringt thans aan op een nationale Regeering. steunende op een partUKroepeering met „gematigde" fascistische beginselen. PARIJS. 5 October (V. D.) Het ernstige spoorwegongeluk bij Bonneville heeft tot nu toe aan 38 personen het leven gekost. Van de gewonden, die naar het ziekenhuis zijn over gebracht, zün 6 Woensdag in den loop van den dag overleden. GENéVE. 25 October. (V- D Het bureau der Ontwapeningsconferentie is Woensdag middag voor de eerste maal sedert het uittreden van Dultschland onder voorzitterschap van Henderson in geheime zitting bijeengeko men. om te beraadslagen over den stand van zaken en de besluiten voor te bereiden voor de op Donderdag te houden zitting van de hoofdcommissie. BERLIJN 25 Oct. De zitting van heden be gint met het verhoor van getuige Karivahne, nat.-soc. Rüksdaglid, die op den middag voor den RUksdagbrand met de nat.-socialisten Prey en Kreuel een ontmoeting had met Torgler, die zich in gezelschap van v. d. Lubbe zou heb ben bevonden. Torgler zag er heel anders uit dan gewoon lijk. verklaarde getuige. hU was bleek en schrok terstond, toen hü ons zag. ZUn gewone kalmte was verdwenen. Later zagen de drie heeren hem nogmaals, toen hü met een ander persoon op de bank zat voor de zaal der begrootingscommlssie. Omstreeks vier uur. half vijf hadden Kar wahne, Prey en Keuel den RUksdag weer ver laten. Op de vraag van den president, waaraan hij v. d. Lubbe had herkend, antwoordde getuige Karwahne: „Van der Lubbe liep in tegenstel ling met nu rechtop, hoewel zUn houding slap was. Door zün heele gelaatsuitdrukking kon ik zijn herinnering niet kwijt. Taken. Ik ben van geboorte Slleziër. Wü hadden daar op de land goederen altijd Poolsch-Qaliclsche landarbei ders. Ik dacht nog bü mijzelf, dat hü een zelfde type had en was zelfs van meening. dat hü een Pool was Hü zag er opzettelük onverzorgd uit. Zün haai was naar achteren gekamd. Zün heele uiterlük liet daarbü den indruk achter’ een der gewone mlsdadlgerstypen. zooals ik die ken. Ik had den indruk, dat hü ongeveer een half of een heel hoofd kleiner was dan Torgler." 's Avonds, toen het bericht van den Rüksdag- orand kwam, zat get. Karwahne met zün beide begeleiders in het café ..Vaterland". Aanvanke- lük geloofde men, in verband met de politieke agitatie van de laatste dagen, dat het slechts een tendenzberlcht was. Toen het bericht ech ter bevestigd werd.'had get. tot Prey gezegd: Het Japansche Natlonaal-sociallsme is niet ultgdacht door een enkel man. Dr. Shumel Cha- wa, de president van de Rokushi (nationalisti sche partü) heeft voora veel aanhangers onder de militairen. Na het incident van Mandsjoerüe in 1931 heeft hü zün actie verdubbeld en dui zenden aanhangers gewonnen onder de mili tairen en de boeren. Rozaburo Tachibana beeft weer andere eischen op zün program. Hü wil een maatschappü stichten, die gebaseerd is op den landbouw, met uitsluiting van de Industrie. Hü maakt voornamelük propaganda onder de jonge boe ren. Ikkl Kita een der meest gelezen moderne schrüvers, predikt de gewelddadige revolutie. Al leen door een staatsgreep zal volgens hem het Nationaal-Socialisme gelegenheid krügen om de macht in handen te nemen. Akira Inouyé, de meest strijdlustige partijlei der. wil de nationale reconstructie grondvesten op boeddhistische beginselen. Hü is de leider van de ..Ketsumédan" (de broederschap van het bloed) Er gaat een onweerstaanbare invloed uit van dezen man, zün ideeën werden thans aan vaard door tal van officieren van leger en vloot. Toen de verschillende groepen In een groote „concentratie" waren ondergebracht werd een gemeenschappelük programma opgesteld, dat grootendeels een samenvatting is van de leuzen der eerste Duitsche socialisten met al hun zucht naar centralisatie en bureaucratie De Japansche Nationaal-Socialisten doen voor hun ne Europeesche collega's niet onder In radica lisme. „Wü offeren met blüdschap ons leven voor het volk", „de nationale beweging naar het Vaderlandsche Herstel is het werk van solda ten en boeren”; „al wat zich tegen onze Va derlandsche en monarchistische beweging durft verzetten, wordt vernietigd”, dat waren de leu zen, die opgang maakten. De actie zou uitgaan van de boeren en sol daten. de volgelingen van Okada en Tachiba-- na De Staatsgreep zou uitgevoerd worden vol gens de beginselen van Kita en allen, die het geluk der natie in den weg stonden, zouden Hierop wordt d. Lubbe voor de rechterstafel geleid. Hü ontkent den getuige te kennen of ooit te hebben gezien. Vervolgena wordt ook Torgler voor de tafel geleid en naast d. Lubbe geplaatst, waarop Karwahne met alle beslistheid verklaart, dat er geen twijfel bestaat aan de juistheid zijner verklaringen. PARIJS, 25 Oct. (Reuter) Albert Sarraut te belast met de vorming van een kabinet. vüanden hebben verslagen," aldus zei hü. -moe ten wü nu ook ruim en groothartig zün en hun die ons in deze maanden hebben leeren kennen en hoogachten, verzoenend de hand toesteken.” Met deze uitspraken voor oogen. mag men er van verzekerd zün, dat de 12e November niet alleen een demonstratie naar buiten, maar ook een groote verzoendag voor het binnenland worden zal. Waar de wil tot waardering van de eerlüke vroegere tegenstanders, die met zuiver geweten en oprechte overtuiging de vorige regeeringen hebben gediend en thans het nieuwe wettige gezag in Dultschland met ge- Ujke trouw aanvaarden, zoo nadrukkelük wordt uitgesproken, moet een weg zün om tot een wezenlüke Innerlijke verzoening te komen Overwinnaars, die ook de plicht- en eergetrouwe overwonnenen blüvend willen dls- crimineeren en als tweede-rangs menschen be handelen. begaan een ernstige fout en groote onrechtvaardigheid. De nationaal-socialistische machthebbers in Dultschland kunnen, gezien hun buitenlandscbe politiek, niet anders dan de eersten zün om dit volmondig te erkennen over. Nu gesproken groepen. der leiders. De strüd onder de communisten in 1925 ging alleen daarom, of de Duitsche arbeiders moesten blüven onder de voogdü- schap van Moskou. Of links of rechts, dat was maar een dialectische aardigheid. Het was een terugdeinzen voor de beantwoording der vraag, of de lui onder Moskou stonden of niet. Op de vraag van den voorzitter, of de groep- Katz büzonder radicaal was, gaf getuige ontkennend antwoord. Katz was een der léiders. die de voogdü van Moskou van de hand wezen. Toen bleek, dat Katz andere plannen had, moest hü het veld ruimen. Bü het parool: „Lob van Moskou" was als tweede gekomen: Jx» van het internationale jodendom". Op de vraag van Torgler, of Karwahne op n zün rede op den leidersdag der nationaal- soclallsten heeft Rükskanselier Hitler ge zegd: ..Het groote werk der verzoening in ons volk, begonnen door het nationaal-socialis- me. moet thans bekroond worden. Ook onze vroegere blnnenlandsche politieke tegenstanders ■ouden wü tegemoet komen en de hand reiken, wanneer zü bewüzen op te willen komen voor de Duitsche eer en den Duitschen vredeswil.” Denzelfden dag vulde Kardinaal Bertram van Breslau deze woorden aan in een verklaring, waarin hü o. a. schreef: ..Nog een andere, zeer ernstige en drukkende zorg kwelt vele duizen den trouwe katholieken: de zorg nJ. om hen, die in den vroegeren partü-staat die leiders volgden, die uit godsdienstig plichtsgevoel den geestelüken strüd trachtten aan te bfiiden te gen Marxisme en Bolsjewisme in vormen, wel ke zich aanpasten bü den vroegeren staat. Deze mrfnnen, die het welzün van volk en Staat, van godsdienst en Kerk naar hun beste vermogen en in plichtbewuste gehoorzaamheid aan de bestaande overheid hebben trachten te dienen en te bevorderen, zün ook heden bereid den nieuwen Staat en den wil des volks op recht en trouw te dienen en in eerlüke samen werking met de bestaande regeering hun kracht en kunde beschikbaar te stellen voor het ge- meenschappelüke reddingswerk." De derde uit spraak. welke in dit verband van büzondere beteekenls te. heeft Dr. Goebbels gedaan in zün groote rede in het ..Sportpalast”. „Nadat wü in de laatste acht maanden de blnnenlandsche jrj ooals men weet, zal 1» November geheel f het Duitsche volk opgeroepen worden om dogr Rüksdagverklezingen en volksstem ming heel de wereld ervan te overtuigen, dat Hitler wezenlük de consequente .uitvoerder is van den nieuwen volkswil en zün krachtige buitenlandscbe politiek de algemeene en volle dige goedkeuring wegdraagt van gansch de Duitsche natie. Officieel en plechtig zal het Duitsche volk met een eensgezind .Ja” moeten antwoorden op de vraag of het Dultschlands uittreden uit den Volkenbond en de ontwape ningsconferentie blllükt als een noodzakelüken stap can te bewüzen, dat het nu eindelijk na ruim 14 Jaren van vernedering uit moet zün met een zün nationale eer te na komende interna tionale discriminatie. Het lüdt niet de minste twüfel, dat onder de huidige omstandigheden en verhoudingen het Duitsche volk in overwel digende meerderheid aan Hitler's oproep ge hoor zal geven en zich zal uitspreken overeen komstig diens wensch De komende Rüksdag verklezingen en de volksstemming zullen dan ook in feite niets anders zün dan een nieuwe massale demonstratie van de Duitsche eenheid in de onafzienbare reeks, welke sinds de „na tionale revolutie” is begonnen en waarschunlük tot in lengte van dagen zal worden voortgezet. Frankrijk, dat voor de zooveelste maal weer eens de dupe is geworden van besclmmend kort zichtig politici partü-egoïsme en tengevolge van het verraad der socialisten aan Daladier een democratisch zeer droevig figuur heelt ge maakt, zal met leede oogen moeten aanzien, hoe het nationale verantwoordelükheidsbesel bü zün buren sterker leeft dan in bet eigen huls, dat toch het oficieele geboortehuis is van het woord en het begrip; „chauvinisme”. Opdat de 12e November voor de Duitsche regeering een aoo volledig mogelük succes worde, hebben de nationaal-socialistiscbe leiders een zgn. verkie zingscampagne ingezet, die bü gebrek aan te genstand den weg naar het hart des volks bü voorbaat vrü moet vinden. Opmerkelük Is hoe daarbü aangestuurd wordt op een open Uit» ver- Boenluf van de innerluk mogelük nog bestean- ete tegenstellingen. In verband hiermee verdie nen eeo drietal uitspraken, die als zuiver afge stelde kamraderen in elkander grpen, büzon der vermelding. -j—e Japansche pers heeft opnieuw een groo- 1 te „affaire”: de Japanners lezen weer •1—' üverig hunne ochtend-, mldag- en avond bladen. Veertien officieren van het leger en de vloot zün voor den KrUgsraad gedaagd; drie werden ter dood veroordeeld, de elf anderen gedegradeerd. De Japansche openbare meening is sterk verdeeld. Duizenden Japanners hebben den keizer reeds verzocht de ter dood veroor deelden te willen begenadigen. Niet weinigen hebben naar aanleiding van het vonnis „hara kiri” gepleegd, sommigen omdat naar hunne meening, drie officieren onschuldig gefusilleerd zullen worden, anderen weer omdat de elf ove rigen er met een veel te lichte straf afkwamen De Nationaal-Socialistlsche Partü streeft naar de herstelling van de Showa, (Showa be- teekent .stralende vrede”). De restauratie om vat het herstel van den ouden Jai»nschen geest („Jamato Damashi 1 Busshio”) alsmede het invoeren van een exclusief staatssocialisme; Japan moet weer een agrarisch land worden als voorheen; om dit doel te bereiken moet de te genwoordige kapitalistische economie worden vernietigd, een onverzoenlüke strüd worden aangebonden tegen het communisme en de mid denstand uit zün slaafsche verdooving worden opgewekt. van 1 hü geen antwoord geven. De voorzitter neemt de vragen verklaart de getuige, dat als er werd van Unksche en ultra-linksche dit alleen spookbeelden waren in de hersenen leidende wüze had deelgenomen aan den storm aanval op het communistische partügebouw in 1925, weigerde deze te antwoorden, want zün antwoord zou zonder twüfel Duitsche menschen overleveren aan de wraak der Derde Interna tionale. Ook weigert Karwahne te antwoorden op de vraag, of hü in 1925 aan de burgerlüke bladen materiaal heeft geleverd, nadat bü uit de communistische partü was gestooten. De president wüst Karwahne op een senaats besluit. Deze blüft echter hardnekkig protes tveren tege- een verhooi door den aange klaagde Torgler. Als een assessor opmerkt, dat hü toch alleen maar ja of neen behoeft te zeggen, verklaart Karwahne. nooit voor burgerlüke bladen te heb ben geschreven, ook had hü hun geen materi aal geleverd. Torgler verklaart dan bü de eerste ontmoe ting met Karwahne in den RUksdag op 27 Februari op de sofa te hebben gezeten. Karwahne noemt dit absoluut onjuist. Eerst bü de tweede ontmoeting lat Torgler op (te sofa. Vervolgens schlldeH het nat.-soc. Rüksd**? lid Prey uil München zün ontmoeting met Torgler. Ook hem wu de verwilderde blik van Torgler opgevallen. Tbrgler's eersten begeleider had hü niet goed bekeken; hü kon dus niet beslist beweren, dat hel v. d. Lubbe waa ge weest. De man maakte echter den Indruk, niet in den RUksdag thuis te behooren. De man, die naast Torgler op de sofa zat. had een bleek gezicht en buitengewoon fonkelepde oogen. Bü de confrontatie had hü hem als Popof herkend. De voorzitter wüst er op, dat getuige bü zün eerste verhoor met beslistheid v. d. Lubbe als den eersten begeleider van Torgler had her kend. Getuige geeft dit toe. doch verklaarde dat v. d. Lubbe bü een latere confrontatie den in druk had gemaakt van een grooter mensch dan Torgler's begeleider. Het was mogelük, dat Van der Lubbe bü de ontmoeting met Torgler in elkaar gedoken had geloopen. maar met zekerheid kon hü niet «eg gen. dat v. d. Lubbe de begeleider van Torgler was geweest. Nu wordt Popof voor de tafel der rechters gevoerd. Getuige Frey neemt hem scherp op en zegt dan: „Dat is de man. die naast Torgler Verwisseling van persoon houdt Frey daq voor buitengesloten, hetzü dan dat Popof een dubbelganger heeft. Het gerecht besluit dan in de ruimte vóór de zaal van de begrootingscommlssie een on derzoek ter plaatse in te stellen ter reconstruc tie der ontmoetingen. Tot de verdaging der conferentie tot 4 De cember is besloten op voorstel van de verte genwoordigers van Engeland en Frankrijk. De Zwitsersche bondsraad Motta had een verdaging der cdhferentle voor onbepaalden tüd een catastrophe genoemd. De hoofdcommissie zal de besluiten van he den zonder beraadslaging ratlflceeren en dan uiteengaan tot 4 December. Het bureau kwam voorts tot overeenstemming over de volgende formule: 1 Het bureau zal het oude plan van Mac Donald omwerken in den geest der recente En- gelsche voorstellen; 2 De intusschen tusschen de vertegenwoor digers der verschillende mogendheden gevoer de directe besprekingen zullen worden vast gelegd. Het bureau zal Donderdagavond of Vrijdag ochtend nog eens bijeenkomen om het verdere werkprogram definitief vast te stellen. In de volgende weken zal het bureau waar- schünlük nog enkele malen büeen komen. Een protestvergadering der georganiseerde slagen te Utrecht tegen de regeeringsinaat- regelen. Getuige kreeg een zoodanige zit plaats, dat hjj van der Lubbe vijf minuten lang kon zien zonder op te ▼allen. Toen werd hjj weer naar buiten geroepen en verklaarde on- middellük, dat deze arrestant de zelfde was, dien hjj met Torgler in den Rijksdag had gezien. President: „U hebt toen niet den minsten twijfel gehad?” Karwahne: „Neen, ik waa vol komen zeker van mijn zatek. Ver gissing was uitgesloten. Dat wa« mijn innerlijke overtuiging en ia het nog. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar 2 85 Mat geilluitraard Zondagsblad f 0.60 hoogar Dagblad uitgegeven door de KV. Drukkerij De Spaarnested - Haarlem „Wü moeten direct aan het Ministerie van Bin- nenlandsche Zaken melden wat wü gezien heb ben. om te voorkomen, dat de daders vluch ten. want niemand anders dan zü zün de da ders." Getuige was toen samen met Frey naar het Ministerie van Blnnenlandsche Zaken gegaan en vandaar naar het politlepresldium ge stuurd. Hier waren reeds verscheidene arrestan ten aanwezig. Karwahne werd geconfronteerd met een man in zwarte kleeding. doch moest toen verklaren, dat hü dezen man niet tn den RUksdag gezien had. Later werd Karwahne on opvallend in de kamer geleld, waar de ar restanten verhoord werden. Van der Lubbe was naar al. zonder bovenkleeren, doch met een deken over de schouders geslagen. n g Krachtige lelijk afnemende tot Zuid-Westelij- Bij het bezoek van

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 11