STADS NIEUWS REGENJASSEN J. B. Koster, Alkmaar Man oni: J ERT Om een royement Alkmaar, 26 Oct. BEURS VAN AMSTERDAM Agenda 50-35-20 De vroegbeurs Wisselkoersen VER J] DONDERDAG 26 OCTOBER GUMMI, LAK, LODEN, GABARDINE liet zwembad-vraagstuk RECLAME GABARDINE JAS voor f 16.75 Magdalenenstraat „Köster’s Volkszaak*' Langestraat STOOMVAARTLIJNEN Radio-programma N. R.V. Beura-thermometer AANRIJDING Koi FAILLISSEMENTEN WERELDSPAARDAG 31 OCT. Communiqué N? I ROOK NIET IN BOSCH OF HEI Onrechtmatigheid, betoogd Pr DE STEUN-AFFAIRE TE ASSENDELFT un t> 01 OCTOBER 1933 Wie op dien dag wordt geboren, krygt een spaarbankboekje van 10 Verkiezing voor het Hoogheem* raadschap „Noordhollands Noorderkwartier” Tegen ieder der verd. één jaar gevK geëischt Een zwak verweer van de „Alkmaasrcbe Courant” Pleidooi voor mr. van Doorne in het proces tegen het A.V Jt.O.-bestuur DONDERDAG 26 Vorige slotkoersen. Tentoonstellingen wanneer iedere zanger zijn stem volkomen beheerscht. Doet evenals de groote tooneel- kunstenaars: Wybert-tabletten, gedurende het oefenen tot be scherming def keel. Wybert vóór het op- treden om de stem helderheid te geven. den heer Saai te rechtvaardigen, is dit: Wm. H. het Vrijdag 27 October Melilla en uur naar Ham- naar naar naar van behartiging van de belangen der ingelan- van d. niet te verspillen. 5 uur van naar van Voor te Al- Heerhugo- te Heden een der menschheid O ,N. (Ongecorrigeerd.) Menes. Müller êt VO Pr da DONDKRDAO, 24 Oct. Vorige Gevraagd wordt derhalve opheffing van den onrechtmatlgen toestand, waarin eischer nu se dert drie jaar verkeert. Des middags ving het pleidooi aan van Mr. Adriaanse voor den A_VJt.O. Aangekomen 24 Zwarte Zee; Torungen. Stockholm; Danaoe. Con- Hernoeand 8 126 115 45 51 48% Continental OU Shell Onion OU Tabak DeU Batavia Oude DeU Oostkust Senembah 169 87 59 2474 1S-64) 107% 103% 17% 119% 69»/. 2% 9»/. 8 14% 3% 14% 7 84% 59.12%. - 9.70% 34.5 U* 48.05 11*4 sJE 8 126 114 46 51 48% te te 170% 12 94 4% pass. Amst. New- 21% 1% 1M 7 44»4 34.60 40.50 39.50 1.64% 13.05 7.35 20.70 168% 88 58 24 15.00 105 103 16»/. 70 39 26% 26 46 48 l*/« d 1 u V Banken Kolóbiale Bank Indische Bank Cert. Handel-MU. Industrieën ürdlever Calve Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel's Pat. Nieuwe Philips Küch. Accoustiek Ned. Ford Industr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel Kennecot O. 8. Stee) O. 8. Leather .t'.... Intern. Ntckel Stand Brands Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Redjang Lebong Petroleum Kon. OUe Gaboes Perlak Peudawa hout. Danaoe. Wm. 170% 11% 94*/, 4% Victoria-Theater: „Het masker van Pu Man- chu”. Aanvang 7.30 uur. Rubber A'dam Rubber Bandar DeU Batavia Rubber Serbadjadl SUau V. L O. O. Allied Intercontln. Rubber Scheepvaart Java Ch. Japan HoU. Amerika Hjn Dito Gem. Elgend. Kon. Ned. Stoomb. Scheep vaart-ünle Spoorwegen Union Pacific Wabash Erie Kansas City South. South. Rallw Chic. MUw MaxweU L, Gr. 21 1*4 1% 7 44% 71 2% 10 8% 14% 3»/. 14 6 d 83% 53 23% 15% 211 132% 9% 19% 13% 26% 6% 12% 16 De 1 Zesj Hein Henl Met Ken De I Bout Man Sprii Een Jong Blon Spar Kleb Groo Fern De I Bout Tinei Joop De C De s M 5^% Nederland 1832 4H Nederland 1918 Nederland 1817 4 Nederland 1933 4K N. Ind. 1926 AB 4% N Ind. 1931 SK Youngleen. 1930 101\J 102% 101% 99%, 84% 85 «2* Vorige Suiker H. V A. Jav. Cultuur N. L B. U. Vorstenlanden Actions idem 83 54 23% 15% 210% 131% Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New York (cable) Rome Praag Madrid 35.20 40.55 39-50 1.64 13.05 7.35 20.75 9% 18»/* 13 25% 15% Over: De C. O. Mlddl. v.m. 2 i 25 October Payta naar Quays- Barcelona Dèèr ligt hij goed sigaret, daar doen pijp of si gaar geen kwaad. Maarinhetbosch, op de droge heide.. ;sr_* -- Valencia. I .latanboul naar Con- I slotkoersen. Heden 10% 5 101% 102% 101% 99 84»/. 84»/. «2% 35 Oct. van Emden, t 34 Oct. van Bayonne 34 Oct. van Antwerpen 94-V2% 70% 39% 27% 26 46 49» 1% wezen een om de te ver- ,.B en W. hadden zich voorgesteld, dat zü zich zouden wenden tot den eenigen deskundige in de stad, het bestuur van oe bestaande zweminrichting, dat meer dan 30 jaar die inrichting heeft geëxploiteerd Deze menschen hebben dus verstand zoo wel van den bouw als van de exploitatie." Ja, als men niet inziet, dat hier enkel een be stuurslid de door den Raad gewenschte ervaring •- -houdt iedere Hedenmorgen half twaalf zün voor de Eerste Kamer van de Arrondissementsrechtbank te Amsterdam de pleidooien begonnen in het proces dat mr. van Doorne, advocaat te Utrecht, voert tegen het A.V-R.O.-bestuur, naar aanleiding van zijn veelbesproken royement als lid van de A.VB.O. Voor mr. van Doorne pleitte mr. R. van Woel- deren. die in de eerste plaats bezwaar maakte tegen de wijze, waarop dit royement tot stand is gekomen, verder tegen onware publicaties. Pleiter bestreed de meening. dat bet hier een vereenigingskwestie zou betreffen bulten rech terlijke competentie. De rechter is bevoegd kennis te nemen van de wijze, waarop eischer is behandeld en de rechtvaardigheid hiervan te beoordeelen. overtuiging zeggen, dat deze dag zich voor goed een plaats veroverd heeft bij alle volkeren van de geheele wereld en bij alle spaarbanken, zelfs de kleinste en meest afgelegene. In het vorig jaar werd deze dag krachtig gememoreerd door de spaarinstellingen van de volgende landen: Australië, Ned. Indlë. Zuid-Afrika. Argentinië. Chili, Amerika. Spanje, Portugal. Frankrijk, België, Luxemburg, Engeland. Noorwegen, Zwe- Denemarken, Oostenrijk, In vorige jaren is achtereenvolgens in ge stadig klimmende mate door de burgerij, zoowel uit de stad als uit de omgeving, voor de her- .Kunst zfl ons doel”. Tentoonstelling nn schilderijen, aquarellen en teekenlngeti van Za terdag 7 October tot en met Zondag 22 Oct. 1933. De tentoonstelling wordt gehouden m bet voormalig gebouw der N. H. Levensverzekering- Mij.. Hofplein 4. Lijn 1 Hilversum, lijn 2 Huizen, lijn 3 Da- ventry van 10.35 tot 24.HJn 4 Langenberg van 10.35 tot 19 40. Parijs van 19.40 tot 24.—. a zaamheden zelfs nadat de politieke partijen hun candidaten reeds hadden gepubliceerd en was zoo afkeerig van alles, wat naar politiek zweemde, dat naar overleg met de politieke partijen, die toch de oudste brieven hadden, niet werd gezocht en dtrs een verkiezing bij enkele candidaatstelling een onmogelijkheid werd. De voor het Hoogheemraadschap zeer dure verkiezing had toen tot gevolg, dat van de Ï4 eandldaten. door de Algemeene Klesver- eeniging gesteld, één bij eerste stemming en drie bij heratemming gekozen werden. Door de gecombineerde vergadering van het Uitvoerend Comité en de Commissie uit de Politieke Partijen, samenwerkend bij de as. ver kiezing van Hoofdingelanden en Hoofdingelan- den-Plaatsvervangors, is besloten tot publicatie door middel van de pers van het volgende MIJ. OCEAAN Java naar Amsterdam. Failliet verklaard: J. H. Sötemann. manufacturier. Warmenhui zen. R-c Mr. J. Krabbe. Cur. Mr. J. Belogne. P. Ruiter, electriclen. Prlncesselaan 16, Ber gen. R.-c. Mr. W. A. Ubbens. Cur. mr. H. Zu- deU. Kl. Voor de Haarlemsche rechtbank hebben he denmorgen terecht gestaan de twee gebroeders V„ die op 16 September IJ. den burgemeester van Assendelft, den heer J. J. de Boer, in het lokaal waar zij steun wilden ontvangen, opzes telijk beleedigd en mishandeld hebben, zooals de tenlastelegging luidde. Beklaagden waren In het stempelokaal geko men, hoewel zij wisten, omdat dit hun mede gedeeld was. dat zü niet meer voor steun in aanmerking kwamen. Er lag voor ongeveer ƒ609 aan bankpapier. A. V. werd in het lokaal op nieuw medegedeeld, dat hij geen steun kon krij gen. Hij zeide toen: ,Jk moet steun hebben" «n gaf daarop den burgemeester een slag in het gezicht, waardoor deze bloedend onder het oog verwond werd. P V. pakte het bankpapier weg en ging er mede van door. Daarna zijn, zooals men zich nog herinneren zal, pogingen aangewend door andere steuntrekkenden, om de broeders te be wegen het geld terug te geven, aan welk Ver zoek zij tenslotte gevolg hebben gegeven. Van den burgemeester ontvingen zij daarna, uit diens eigen zak eenigen steun. De burgemeester zou nog gezegd hebben: „Eerst moet het geld terug, dan kunnen Jullie straks terug komen”. BIJ de behandeling voor de rechtbank oor deelde de president, dat een dergelijke handel wijze van den burgemeester niet geschikt was óm het gezag hog te houden. P. V. zou nog gezegd hebben, dat hij het geld alleen wilde teruggeven, als hij er wat van kon krijgen. De president merkte daarbij op dat hij niet kon begrijpen dat de burgemeester is Ingegaan op een voorwaarde door een dief gesteld. De Officier van Justitie ging de heele geschie denis nog eens na en- merkte daarbij op, dat net tegenwoordig geen unicum is, dat burgemeesters van verschillende plaatsen belast zijn met ae steunuitkeering. Zjj hebben het daarbij vaak zeerm oellijk. omdat het him dikwijls zoo lastig gemaakt wordt. Het is hem echter onbegriji>eHj'<. dat de burgemeester voorwaarden geaccepteerd heeft, om het gestolen geld maar terug te krijgen. Hij oordeele een strenge straf voor de daders op haar plaats omdat dergeljjke natu ren z. i. niet in een geordende maatschappij thuis behooren. Hjj êlschte tegen ieder der verdachten jaar gevangenisstraf. Uitspraak 9 November. De omstandigheden zijn voor de beurs onge wijzigd en derhalve werd hedenochtend in het telefoniscn effectenverkeer de gewone terug houdendheid weder in acht genomen. Van de weder beter afkomende New-Yorksche &lot- koersen werd weinig notitie genomen, omdat men overtuigd is, dat naar gelang de dollar zich wijzigt, de stemming te New-York zich hiernaar regelt en er dus geen houvast bestaat. Ten opzichte van de FTansche begroeting wacht men af, of het nieuw te vormen kabi net-Sarr au t er in slagen zal, deze te doen slui ten. Indien niet, dan staat de frank opnieuw aan de willekeur der speculatie bloot en zul len sommigen het er wel op aansturen, te advt- seeren, dat Frankrijk den gouden loslaten. Er bestaat derhalve Nederl. Staatsleenprijshoudend Oemeenteleenprijshoudend Youngleenmg prijshoudend Philips i. goed prijshoudend Unilever prijshoudend Akti prijshoudend Koninklijke prijshoudend B V A prijshoudend Rubber luier Pabakluier dmerik. waarden beter Op den hoek LaatChoorstraat had gister middag een aanrijding plaats tusschen twee auto's, een uit Alkmaar en een uit St. Pancras. Persoonlijke ongelukken of schade aan de voer tuigen kwam niet voor. Tegen een der auto mobilisten werd proces-verbaal opgemaakt ze gens het geen voorrang verleenen aan het van rechts komend verkeer. Voor de derde maal hebben in 1933 de poli tieke partijen het initiatief genomen om door gezamenlijk optreden bij de verkiezing van Hoofdingelapden en Hoofdingelanden-Plaatsver- vangers voor het Hoogheemraadschap Noord hollands Noorderkwartier een verklezir^ bij énkele candtdaatstelllng mogelijk te maken en daardoor een voor het Hoogheemraadschap uiterst kostbare verkiezing te vermijden. Den eersten keer, dus 12 jaar geleden, slaag den zjj daarin volkomen. Hun candidaten. be kwame mannen In alle opzichten voor hun taak geschikt, werden bij enkele candldaatstelling verkozen verklaard. Zes jaar later, bü de tweede verkiezing, bleek een nieuwe vereeniging te zijn opgericht: ,,De Algemeene Kiesvereeniglng voor het Hoogheem raadschap Noordhollands Noorderkwartier", die coder de leuze „Geen politiek bij de verkiezin gen voor het Hoogheemraadschap" voortaan aan die verkiezingen zou deelnemen. Deze vereeni ging begon dat jaar echter zoo laat hare werk- AJLP.: W. J. Dirkmaat te Broek op Langendljk. Voor de V.D.B.: P. Kostelijk waard. Voor de C H.U.: J. Ringers te Alkmaar. Voor de S.DA.P.: K. Singer te Wydenes. P. H. Holzmuller te Alkmaar, penningmeester P. J. Aukes te Bakkum (N.H.), secretaris. Geachte heer Redacteur. Maandag jj. stond In uw veelgelezen blad voor de zooveelste maal een aansporing om toetre ding by de C(ommis81e) Ontwikkelingom te genieten tegen een minimum prijs van maximum kunstgenot. Die aanmoediging heeft me pijnlijk verbaasd Ook op de eerste avond trof het me, dat ik met gemak een mooie plaats kon krijgen, hen wel ik door omstandigheden zeer laat was Is Jan Musch een onbekende? Mijnheer de Redacteur, ik hoop, dat het de volgende maal bij de cultureele film zóó vol la, dat ik den heelen avond moet.... staan. Indien niet, dan zal ik zoo vrij wezt adres aan den Gemeenteraad te sturen. spreuk1: „In Alkmaar begint de Victorie”, lengen met de woorden: „te verbleeken.” Mijnheer de Redacteur, mijn dank voor uw wel willendheid. Hoogachtend. Een belangstellende. Alkmaar. 23 October 1933. vurige z slotkoersen. Heden 7.84% 59.11 970% 34.57% 48 05 Varlaogde prijzen STAD ARNHEM. 35 Oct. van Melilla naar ▼eisen. STAD AMSTERDAM. 35 Oct. van Vlaardlncan naar Dunston. Wanneer de A.C. wordt verzocht een ver tegenwoordiger naar een vergadering of con gres te zenden, stuurt ze niet haar chef-zetter of drukker, maar iemand van haar redactie- staf; ook al staat dit niet uitdrukkelijk in de ultnoodlging vermeld. Zoo is het hier ook. Men vroeg In ledei geval kon men weten, dat dit de bedoeling was een deskundige met ervaring op het gebied van zwembad-exploitatle. Het eenige adres in onze stad l-.lervoor was het bestuur ze'f der Alk- maarsche Bad- en Zweminrichting en niet de heer Baal, die misschien groote verdiensten heeft als bouwer van badinrichtingen wu weten dat niet zoo goed als onze college van de A. C. maar In leder geval niet als exploi tant van een dergelljke Inrichting. Meer woorden behoeven we aan de zaak thans ■MBS WU --- oneindig hooger dan men in China zelf ooit zal hebben gedreomd? Heeft dat zin? Heeft dat nog eenige goede beteekenls? Een volmondig: „Ja!" moet daarop het ant woord zijn. Allen die beseffen, dat alleen internationale samenwerking de welvaart der afzonderlijke na ties weer kan herstellen, zullen Instemmen met dit saamhoorigheldsgevoel der spaarbanken, ver- eenlgd in den In 1924 opgerichten Intematio- I- Zee naar Amsterdam, uur 30 Dungeness. Oct. van Zwarte Zee van West-Indie Constanza: Johan de Witt. den, Denemarken, Dultschland, Zwitserland. Italië, Oostenrijk, Tsjecho-SlowakUe. Polen, Letland. Finland. Hongarije. Ycugo-Slavlë. Roe menië. Bulgarije en Nederland; 28 landen, te gen 23 In 1931 hebben aan deze jaarlljksche herinnering aan het nut van sparen deelge nomen. De Wereldspaardag is in den loop der jaren on tegenzeggelijk een machtig middel gebleken om den spaarzin te verbreiden en aan te kweeken. Niettemin is het vanzelf sprekend, dat in het bijzonder in ons land, een dergelljke verhoogde actie in de huidige voor velen zoo bulten- woon moeilijke tijdsomstandigheden slechts op bescheiden wijze dient te geschieden. De Spaarbank te Alkmaar deelt deze meening vol komen. Gezien de omstandigheid dat sedert het begin van dit jaar het spaardersaantal weder om met drie honderd vermeerderde, meent zij echter, dat de herdenking van den Wereldspaar dag nochtans niet in stlle behoeft te geschie den. Het kantoor der Spaarbank zal op 31 October van des morgens acht uur tot des avonds acht uur onafgebroken geopend zijn. Indien daaraan behoefte blijkt, zal het publiek, evenals tn vo rige jaren. aan vier loketten gelijktijdig gehol pen worden. Niemand late zich dus weerhou den door de vrees lang te moeten wachten. Een propagandaplaat (bekroonde uitslag van een prijsvraag) herinnert aan den bijzonderen dag. Bovendien besloot het Spaarbankbestuur. ten behoeve van de te Alkmaar op den Wereldspaar dag geboren kinderen een spaarbankboekje met een eersten inleg van tien gulden beschik baar te stellen. Deze eerste inleg dient op het boekje te blijven staan, tot de Jonge wereld burger den leeftijd van een en twintig jaar heeft bereikt. Alsdan zal ook over den eersten inleg kunnen worden beschikt. Gedurende deze en in de volgende week wordt in een tweetal bioscooptheaters een klei ne film vertoond, waarin "het nut van sparen op treffende wijze wordt aangetoond. Voorts is vcoml. ten behoeve der scholen, waar het schoolsporen geschiedt door bemidde ling der Nutqpaarbank, voor alle kinderen een kleine toepasselijke verrassing beschikbaar ge steld. ▼an Amst. Amsterdam via Vlaar- de afd. Alkmaar van de Ned. Rels-Vereenl- ging hield gisteravond haar eerste bijeenkomst van dit winterseizoen. De opkomst was redelijk; de voorzitter, de heer Jb. Cloeck, opende met allen welkom te heeten en zette vervolgens het wlnterpro- gramma uiteen. Er zullen o. a. drie wandel tochten In de omgeving georganiseerd worden, enkele lezingen met lichtbeelden, 'n tooneel- avond en voorts een bezoek aan de revue tn Carré te Amsterdam. Vervolgens was het woord aan den heer Pan man, voorzitter van de N R V., die, met net oog op de N. R. V.-Generale-1934 een interes sante lezing met lichtbeelden hield over Vene tië en de Dolomieten. Over Venetië wist de spreker veel moois te ▼erteTenhU deed zijn gehoor deze stad ken nen als de stad van water en marmer, de stad van dulzend-en-een kunstschatten, zoowel op het gebied van beeldhouw- en schilderkunst als op dat van kant- en glaswerk. Al die kunst schatten krijgt de N. R. V.-er, die aan de Gene rale deelneemt, te zien bij zijn bezoek aan Ve netië, zijn dogenpeleis. zUn San Marco, zijn Canale Grande, zijn Campanile, zijn manner- pleinen en marmerpalelzen. Een groote attractie schijnt ook de nabij Ve netië gelegen badplaats Lldo te zijn; deze is echter niet het doel van de N. R. V.-generaJe- 1934. In het tweede gedeelte van zijn lezing toonde de heer Panman ons de wonderpracht der Do lomieten, de Alpen van Zuid-Tlrol, waarheen de Generale ook reist. Dit berglandschap heet een zeldzame bekoring door de mooie kleur effecten en de weldadige rust die er heerscht. De spreker verstond uitstekend de kunst de animo voor de Generale-1934 der N. R. V. op te wekken en we maken ons sterk, dat er zeker Alkmaarders aan dëze Generale zullen deel nemen. Dan was deze eerste N. R. V.-avond niet zon der succes. standaard moet loslaten. Er bestaat derhalve nog veel twijfel. Franken en Ponden werden heden niet tegen elkaar uitgespeeld en bleven vrijwel onverau- derd op respectievelijk 969X970% en 783 786. Ook de dollar bleef op peil 163166, zoodai ook de effectenhandel van geen beteekenls was. De stemming voor toonaangevende waarden was goed prijshoudend en vodr Amerikaansche goed vaster Philips bewoog zich op 211 <210%*, Koninklijke Olie op 171K <170^), H.VA. op 170 (169) en Unilever op 84 (83). Steels bedongen 27 25 13 16), Bethl Steel 19% (18%) en Ana condas 9J4 (9%). De Youngleening onderging op 42 H nagenoeg geen verandering. - geld. De spaarbanken :u --zich hcoren, in de stellige, eeuwenoude ervaring, gevestigde overtuiging, dat spaarzaamheid tot zegen der menschheid strekt. De tiende herdenking van den Wereld spaardag is aanstaande en we kunnen met slnki. Zaandam. Ned. I keren. J. stukgoed boot MIJ. KON, NED. STOOMBOOT MIJ. STELLA 34 Oct van Messin* naar Palermo. TRAJANUS. 24 Oct. van Rethymo te Izmir. VESTA. 24 Oct. van Trtést te Flume. COSTA RICA, thuisreis. 27 Oct. ca. 9 v.m te Plymouth verwacht. FAUNA. 25 Oct van Messina n. Catania STU YVES ANT. 25 Oct. van Amst. te Para maribo. TIBERIUS. 25 Oct. burg. JASON. 35 Oct. van dingen naar Mlddl Zee. BENNEKOM. 24 Oct. Van qull. ROTTERDAMZ.- AMEB1KA-LUN ALCHIBA. 25 Oct. van Rotterdam te Ham burg. ALDABI, thuisreis. 34 Oct. van Santee. ALPHACCA. thuisreis, pass. 24 Oct. Madeira. MW. NEDERLAND. JOHAN DE WITT, 35 Oct. van Amst. Batavia. CHR HUYGENS. 35 Oct. van Batavia Amsterdam. Weer zes jaar later, dug in 1933, trachtten de [Olitieke partijen, weer ter besparing van koe ten de verkiezing van Hoofdingeianden en Hoofdin gelanden-Plaats vervangers, bij enkele candtdaatstelllng te doen geschieden door nu ook de Algemeene Kiesvereeniglng in het com promis te betrekken. Afgevaardigden van het best-jur der Algem. Kiesvereeniglng kwamen dan ook met die der politieke partijen bijeen tot nadere uespreklng van dat compromis; doch op deze vergadering kwam men nog tot geen positief besluit; daar om werd besloten, de bespreking in een volgen de vergadering voort te zetten. In plaats van die, volgens afspraak, bij M wonen, stelde het Bestuur der Algem. Klesver. eenlglng schriftelijk de volgenuj else hen: a. voor de Algem. Kiesvereeniglng moeten 9 vaa de 24 zetels-beschikbaar worden gesteld; b. uit 9, door de Algem. Kiesvereeniglng op te maken, tweetallen en uit de L> tweetallen, door de politieke partijen gesteld, ral wederzijds een keuze worden gedaan. De eerste elsch werd gesteld op grond Van eéfc bewrerd verkregen 11/24 deel van het aan- lenng op de can didaten -T Algem. 'Clesvereenigfng t gebracht. Een beweerd stemmenaantal, dat niet in over eenstemming is met Let aantal (4) zetels toen door hen verkregen. De tweede elsch was daarom minder ge- wenscht, omdat leder der groepen van compromis verantwoordelijk moet blijven voor de bekwaamheid en geschiktheid der door hen gestelde candidaten; hetgeen na een wederzjjd- sche keuze uit de door de samenwerkende groepen gestelde candidaten niet meer net ge val zou zijn. Of de 9 candidaten der Alg. Kiesvereeni glng Hoofdingelanden of plaatsvervangers zou den moeten zijn en voor welke districten ze zouden moeten worden gesteld, werd met aan gegeven. Een nadere bespreking van de gestelde cischen en’ van hetgeen verzuimd was te vermelden, was niet mogelljk, omdat de daartoe (met medewerking van de Alg. Kiesvereeniglng) be legde vergadering niet door vertegenwoordigers van die vereeniging werd bUgewoond. Aan de politieke partijen bleef dus niets anders over dan zelfstandig candidaten te stel len. waardoor wederom het voor het Hoog heemraadschap zoo dure verkiezlngsapparaat In werking zou moeten gesteld. Het odium hier van komt dus geheel op rekening der Alge* meene Kiesvereeniglng. Het zal het ernstig streven der door de poli tieke partijen gestelde candidaten sjjn orr eenmaal gekozen krachtig mede te werken aan: 04, Afik. Handelskade. Constanza. H. Müller êt 23 Oct. STAD AMSTERDAM. 24 naar Dunston; keerde 25 Oct. dingen terug, met ketelschad^. STAD DORDRECHT, Lulea Oct Bru nb ut tel. VREDENBURG. STAD ZWOLLE ROZENBURG, glerg. EURYSATES. te Singapore. KON. HO1.L. LLOYD FI.ANDRIA. thuisreis. 34 Oct. n.m. Lissabon. WATERDAND. 24 Oct. van Amsterdam Hamburg. ROTT. LLOYD DEMPO. uitreis, pass. 34 Oct. des .nachts 13 25 Oct. v.m. 3 uur 20 van Hamburg thuisreis. 24 Oct. van Singa- ultrela, 35 Oct te Beiawan. uitrei*, pass 34 Oct. Kaap 34 Oct. Glbral- Releveerend de gebeurtenissen van Septem berDecember 1930. die aan het bewuste roye ment vooraf gingen, herinnerde pleiter aan de groote Houtrustmeeting van de A.V.R.O.. waarbij opnieuw nadrukkelijk was beloofd: „Geen samenwerking, onder welken vorm ook. met de VARA Steeds heeft eischer als be stuurslid met kracht op dit standpunt gestaan en men begrijpt, hoe hij onaangenaam werd verrast, toen In October 1930 de eerste teeke nen vielen waar te nemen van Vogt's vrijage met de socialisten. Zonder ruggespraak met zijn dageljjksch bestuur verleende Vogt een interview aan ..Het Volk", waarin hij zich zelfs niet ontzag critiek uit te oefenen op leden van dat dagelljksch bestuur. In de eerstvolgende bestuursvergadering werd Vogt hierover ge kapitteld. maar Vogt ging rustig door en in November bleek, dat hij aan Oudegeest de ver zorging van de Radio Volks-Universltelt voor de helft had afgestaan en bovendien onder handeld over samenwerking en gezamenlljken zenderbouw. Het bestuur wist van niets, zooals bleek in de vergadering van 5 November. Achteraf kwam uite dat de heer Glldemeester. secretaris van den A. V. R. O. er wel van wist, maar het bij de heeren „niet veilig" achtte. Vogt bleef handelen of er geen bestuur bestond, trad op als dictator. Mr. van Dcorne liet niets on beproefd om een zuiveren toestand te verkrij gen, den heer Vogt tot de orde te rcepen. maar zijn bemoeiingen werden door mede-bestuurde- ren verdraaid tot „een greep naar de macht”. Met behulp van „de Telegraaf”, met welk blad hij reeds sedert de dagen van H. D. O. en A. V. R. O. financieel was verbonden, wist Vogt zijn tegenstanders uit den weg te ruimen. In de vergadering van 13 December, waartoe mr. van Doorne niet werd geconvoceerd en men via de Telegraaf-directeur Holdert het be stuurslid Hulstjjn bü hem in dienstbetrekking I die alle beschuldigingen had kunnen ontzenu- t wen, wist weg te houden, verscheen tegen Mr. I van Dpome een acte van beschuldiging, op git nd waarvan de bestuursvergadering lot zijn eoyement besloot. Mr. van Doorne, hiervan in kennis gesteld ontkende al de tegen hem uitgebrachte beschul digingen, stelde een onpartüdig onderzoek voor, aanvankelük door een commissie, later door een eereraad. doch de A.V.R.O- durfde hier niet op ingaan. Niet één beschuldiging werd waar ge maakt. Het A.V-R.O.-bestuur ontkende zelfs het be staan van een acte van beschuldiging, maar de officieele acte waarin de meest dwaze en onware aantijgingen, kwam In handen van Mr. van Doorne en kon aan de rechtbank worden over gelegd. Ook formeel is het gebeurde in de bewuste bestuursvergadering onbehoorlük onjuist en BERENICE. 34 Oct. Genua. HERCULES, naar Bremen, pasa. 35 Oct vjn 3 uur 10 Dungeness. IRENE. 34 Oct van Tarragona naar ORESTES. 34 Oct. van .X-'- stanza. TITUS. 35 Oct. HERMES. AMOR. 33 York. De A. O. heeft vlam gevat op ons artikeltje van Dinsdagavond, waarin wij stelling namer tegen de door dat blad geuite bewering, als zou de heer Saai geweerd zijn uit de commissie inzake het zwembadvraagstuk. En de vlam-vattende collega gaat zoover, ons te beschuldigen van een „misleidende mede- deellng”. Hoewel het niet moellük sou zijn, aan te too- nen, dat, wanneer er van misleiding sprake zou zün, wü daar zeker niet van beschuldlge behoeven te worden, willen we. in het belang van de zaak, welke in dtt stadium niet gediend is door een heftig persdebat, er niet op ingaan Een enkele opmerking moet ons echter van het hart: De A. C„ die büna ons heele stuk citeert, laat zorgvuldig weg ons verwijt o. J, de hoofdzaak in deae kwestie dat zfr de zaak, weer bracht in de politieke sfeer, waarin deze. tSl.etemmen bü de vorige verkte: volgens de unanieme meening van den Raad, niet thuis hoort. j X Het eenige „argument", dat de A.C. aAn- voert, om de oorspronkelüke benoeming %an den heer Saai te rechtvaardigen, is dit: er stond toch niet met zooveel woorden in de bü- lage. dat de „vertegenwoordiger van het be stuur" juist een bestuurslid moet zijn. den; u b. bevordering van een Juiste^ w^ykif g het Hoogheemraadschap; verkrijgen van een zuinig beheer; vermindering van lasten; en een meer billijke verdeeling van den schul denlast. die sedert de oprichting van het Hoog heemraadschap op die Instelling rust. Ter bereiking van ret beoogde doel zün door de politieke partijen de volgende candidaten gesteld 1. In het Kiesdistrict Alkmaar: voor hoofd ingeland H. Klaver te Alkmaar; C. Kramer Glünls te Stompetoren en P. Slot, A Pzn. te Broek op Langendük. Voor hoofdingeland- plaatsvervanger J. J. de Boer te Assendelft; J. van Meerveld te Zunderdorp en J. H. Lan- gendijk te Beemster. De Directie der Nutsspaarbank schrijft ons: De vraag zal bü menigeen wel eens rüzen. of er ook dit jaar een algemeene ipaardag moet worden herdacht? In dezen tüd van schier everheeraehende mcadaloosbaid, achteruitgang, wantrouwen, wanhoop aan een betere toekomst. Ook nu dus een aansporing tot het beoefenen van de deugd van het sparen? ER dan neg wel een w e r e 1 dspaardag, d wz. een herinnering aan het nut van sparen door alle spaarbanken van de geheele wereld, dus een Internationale samenwerking, terwüi aan de grenzen van elk land in figuurlüken zin een Chlneesche muur wordt opgetrokken. denklng van den Wereldspaardag belangstel ling aan den dag gelegd, in 1932 zelfs door vüf honderd personen. Mogen Dinsdag as. wederom velen de Spaarbank betreden en dcor een in leg (van hoe geringe grootte ook) of door het openen van een nieuwe spaarbankrekening. blü%, geven ook in tijden van economisch pessimisme” “étrijdlg de de statuten, in ie stemmen met het nut van sparen. J- in de commissie kon brengen, redeneering op. In dit verband willen wü even ctteeren een passage uit het analytisch verslag van de ver gadering. waarin besloten werd een commissie te benoemen, de vergadering van 7 September: daarin lezen we, dat de betrokken wethouder de meening van B. en W. als volgt weergeeft: Oct.Osman. J. Sydzes A Co.; Novatle. Londen, cement. Rietlanden. Salomon's Kustvaartbedrüf; Selene. Constanza laatst Vlaardlngen. gaaolle. Steiger Bataafsche Petroleum MijRuys A Co.: Het- bunkeren. J. P. Coennaven. Steenk. Handel Mij.; Virgo. Londen, bun- J P. Coenh waven, idem: Tri to. Fowey. klei. Rietlanden. HoU. Stoom- nalen bond van spaarbanken. Deze Instellingen hebben niet een individueel, maar een gemeen- schappelük doel. t.w. door het aanwakkeren van den spaarzin het algemeen welzün te bevorde ren. Bü hun pogen dat doel te benaderen, reiken zü rond de wereld elkaar de hand. Eén dag per jaar (op den 31sten October) verhoogen deze spaarbanken te urnen hun ac tiviteit. Zü doen dit cok nu, ondanks het feit, dat in de laatste Jaren tegen het sparen van geld wel eens bezwaren worden geopperd en men in sommige landen campagnes voert voor het meer uitgeven van laten wederom van op uur Suez. BLITAR. i» te Rotterdamk. JACATRA. jx>re. KOT A TJANDL KOT A PINANG, St. Vincent. KOTA PINANG, uitreis, pass. HALCYON LIJN Oct. nn Vlaarolngen vjn. te VUar- naar pass 35 2. In het ’Kiesdistrict ’Den Helder: voor hoofdingeland G. van der Sluüs te Schager- brug; P. Tromp te Heerhugowaard en P. Zee man te Alkmaar. Voor hoofdingeland-plaats- vervanger P. Blaauboer te Kolhorn; J. de Veer te Behagen en P. J. Waiboer te Anna Pau- lowna 3. In het Kiesdistrict Hoorn: voor hoofd ingeland J. Best, Nzn„ te Berkhout; J. Laken man te Lutjebroek en Jb. Püpcr, IJkzn. te Twlsk. Voor roofdingeland-plaatsvervanger A. Commandeur te Spanbroek; J. B. van Kampen te Spierdük en Abr. Sluis te Enkhuizen. 4. In het Kiesdistrict Purmerend: voor hoofd ingeland C. P. Hartog te Midden-Beemster; Jb. Kroonenburg te St. Pancras en G. Ph. Roele- veld te Ilpendam. Voor hoofdlngeland-plaats- vervanger C. Ham te Wüdenes; O. Kakes te Zaandam en P. Fluister, Szn. te Nieuwe Nle- dorp. De Comité’s uit de Samenwerkende politieke partijen voor de verkiezing voor het Hoog heemraadschap Noord-Hollandsch Noorder kwartier. Voor de RKP Jac. Groen, Azn. te Zd. Scharwoude. voorzitter. Voor de Vt. B.: D. de Boer, Dzn. te Stompe toren. Voor de BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 24 Oct.: Menes, Java. 25 Oct Hermes, Archangel: Ask. s„ stanza; Oeman. 35 Oct.: Novatle. m.s.. Londen: Selene. Vlaardlngen; Virgo, s„ Londen; Trlto. a. Fo- Vertrokken 34 Oct.: Vega. s„ Lubeck: Huge st room. Londen; Alkmaar, a.. Chill; Rijn stroom. s„ Hull. 35 Oct.Waterland. s„ Hamburg: Agamem non. a., idem; Edmund Halm, a, Uddeholm: Vllestroom, a.. Leith. 35 Oct.: Raila. s„ Batavia. AMSTERDAM. aangekomen 34 Oct.. Java, stukgoed. Javakade. Wm. H. 1 Co 35 Oct Hermes. Zwarte Zee. stukgoed. Suri- namekade. Verg. Cargadoorskantooor. Torungen. Archangel, hout. Houthaven. Vlnke A Co.. Ask. Stockholm. stukgoed en Verg. Cargadoorskantoor: graan, Engelsche boelen, Co 25 Oct.Osman. Hernoeand. hout. Houtha- veit. J. Sydzes A Co.; Novatle. Londen, cement. Salomon's Kustvaartbedrtjf: gaaolle.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 12