FASCIS/ME? =T I Prikkeldraad i 1 i if orienteering r DIAMANT Waarom duurder vleesch? DIAMANT i I -li' l* jf DONDERDAG 26 OCTOBER Dezen winter: 45 cent per pond Beeldspraak Staking geëindigd Adellijk huwelijk Vrouwen in actie Standpunt van den boer HOOGOVENS P. E. N. CONTRA ZAANLAND De Provincie wil geen arbitrage LOONSVERLAGING ONDERHA Acht pCt. by de L.T. M. Geen politieke actie <Sp den weg Eenheid in het Jongens- jeugdwerk 3alc- en Braadvet Mgr. Dr. G. C. v. NOORT if! S Ook vermindering van werktijd? fDELINGEN MET SCHlAND 4 ovs-s het I; zulk een berust Dr. O. VAN NOORT. bei getemperd I i i. Deken Lucassen eere-voorzitter van het R.K. Juvenaat By den wegenaanleg in de H aarlemmermeer H. K. H. Prinses Juliana bruids meisje by haar vroegere hofdame willen macht ^hartige ontkenning zou durven len. En als dat eventueel zou ge- J van de volgende week wordt, 'graaf" vermeldt, een Dultsche i missie In Den Haag verwacht, verdere besprekingen te voeren In het naar de ambtelijk tgn eind over if ■denbroek. mevrouw van jonkheer mr. W. F. staats- g. Een schilllg tot dusver betaalde, afbraakpryzen” Zy maakten een reis om bij de Centrale tariefsverlaging te vragen van onze lezers hoogst actueel artikel, waarin Hoogeerw. heer Mgr. Dr. G. C. Noort, Deken van- Amsterdam, vraagstuk van het fascisme aan bespreking onderwerpt Het fijnere, het échte bak en braadvetvoor brui ne jus bruin vleesch kostelijke winterstamppot... Op iederen reep den naam Naar wjj uit welingelichte bron vernemen. Is de staking bij den aanleg van den weg Am sterdamSassenheim in de gemeente Haar lemmermeer geëindigd, doordat partijen nader tot elkander gekomen zijn. Maandag as. zal het werk hervat worden. wy vragen de bijzondere aandacht onze lezers voor nevenstaand artikel, waarin de van het een Je de scrips en de daarmee samenhangende vraagstukken. Zooals reeds gemeld, heeft de directie der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken vast gesteld. (lat op de salarissen van alle ambte naren en beambten 4 pCt. gekort zal worden. Hierbij is bepaald dat van de salarissen der ambtenaren, die per maand betaald worden, de eerste 50 niet bekort wordt, terwijl van hen. die op weekloon arbeiden, de eerste 12 vrij blijft. Deze nieuwe regeling zal 1 December in gaan. Tevens gaan er geruchten, dat de directie het plan zou hebben, op enkele onderdeelen van het bedrijf den werktijd aanzienlijk te ver minderen. IV. Wat lokt sommigen, ook onder de ka tholieken, tot de fascistische beweging? Ik geloof, alleen ontevredenheid met be staande toestanden en de hoop, dat een fascistische regeering de langdurige crisis zal overwinnen, althans Veel sneller en afdoender verbetering zal brengen In de economische misère, waaronder wij allen gebukt gaan. Wat men hoopt en gaarne wil, gelooft men gemakkelijk; maar ernstige menseden dienen zich toch af te vragen: is die hoop gegrond? Waarom zou een fascistische regeering de crisis beter kunnen overwinnen dan ’n andere? Men zegt, zij zal hgt algemeen be lang stellen boven het groepsbelang. Best. Maar dan toch altijd het algemeen belang, zooals zij, de fascistische regeering. dat ziet. Zal zij het objectief goed zien, beter dan een andere regeering? Men zegt: de groepen of partijen van thans, mitsgaders hare leiders, dienen slechts hun partijbelang of hun eigen belang, niet het staatsbelang. Is dat zoo algemeen waar? Met name: heeft men grond en reden om te zeggen: de Ka tholieke Staatspartij en hare leiders zoe- Vergunning geweigerd aan afdeeling der N. S. B. De Limburgsche Tramwegmaatschappjj heeft het voornemen om de loonen van het perso neel van 1 Januari as. af met 8 pCt. te verla gen, mits de minister zijn toestemming ver- 'oent. I niet te insinueeren, dat een fascistisch Regiem zoo maar een vervolging a la Mexico of te wachten zou staan. Geenszins; maar of we toch niet vrij spoedig een stuk van onze vrijheid en een deel van onze moeizaam verkregen rechten zouden inboe ten, is een vraag waarop ik geenszins met Men deelt ons mede, dat de kring IJmulden van de N. 8. B. aan den burgemeester van Velsen heeft verzocht om eiken Zaterdagnamid dag na half drie op den openbaren weg (in hoofdzaak langs het strand) te risogen mar- cheeren met het weerbaarheldscorpe van on geveer vijftig man met voorop een of meer tam bours. De burgemeester heeft deze vergunning ge weigerd op grond van het navolgende: Een van de N. S. B. uitgaande oefening draagt ontegenzeglijk een propagandistisch en demonstratief karakter. Aangezien de burge meester het standpunt inneemt, dat de open bare weg en de straat in het algemeen niet de plaats is om te getuigen voor staatkundige over wegingen. welke ook, zijn z. 1. verzoeken als hier bedoeld, niet Y°®r inwilliging vatbaar. Slechts b(j hooge uitzondering, bü voor bf- paalde staatkundige partijen of richtingen zrer belangrijke gebeurtenissen of z.g. hoogtijdagen zal de burgemeester overwegen van dezen alge- meenen regel af te wijken. zoo lang het fascistisch Regiem daar niet gevestigd was, zich met kracht en klem verzet heeft tegen de pogingen dergenen, die zulk een Regiem trachtten te vestigen. Het is geenszins inconsequent, zich te weer te stellen tegen een gevaarlijk Regiem, dat men tracht te vestigen, en later datzelfde Regiem, als het eenmaal gevestigd is, te om het goede, dat n een te ’s-Hertogenbosch voor de Evange lische Maatschappij gehouden rede heeft een Leidsch Hervormd predikant dr. J. Riemens o a beweerd, dat Rome den. kostelljken nardus van het evengelle verwerpt, „wanneer die niet in de pauselijk goedgekeurde vaas wordt be waard." Het Protestantisme daarentegen voegde hij hieraan toe vraagt niet naar de vaas, maar naar den nardus. En verder verzekerde hij, dat de protestanten „niet steunen op een Instituut, dat op aarde breken kan, maar op de beloften van het Evan gelie van Christus, die eeuwig zijn en absoluut betihuwbaar." Het is niet de eerste maal, dat een dergelUke tegenstelling tusschen het protestantisme en de Katholieke Kerk wordt gemaakt, al pleegt er een zekere variatie in de beeldspraak te zijn. Die van den Leidschen predikant is voor zijn eigen betoog al aeer ongelukkig, omdat zij on willekeurig doet denken aan de bonte verschei denheid van vazen, waarin de protestantsche geloofsleer is vervat, of liever gesplitst. Wanneer Iets het protestantisme kenmerkt, dan is het Juist deze Verscheidenheid en daar naast de hevigheid, waarmee over den Inhoud, en de echtheid der eigen vaas tegenover die van andere, ook van mln of meer verwante be- lljdenissen wordt getwist. Dat was reeds bjj den aanvang der Hervor ming het geval. En het is nog zoo. De heer Riemens zal verstandig doen een ander beeld te kiezen voor zijn polemische verbande- I llngen tegen Rome. En nóg verstandiger, wanneer hij eens beden ken wil, hoeveel er van den kostelljken nardus van het evangelie zou verloren zijn gegaan in- dlen het niet door Paus en Kerk ongerept en onverminderd was bewaard. Ged. Staten van Noord-Holland hebben den Minister van Binnenlandsche Zaken medege deeld, dat zij Inzake het geschil MEN Zaan land geen arbitrage wenschen te aanvaarden op «ie voorwaarden door Zaanland gesteld. n.L uitschakeling van de machtsmiddelen der Pro vincie. Het wachten is nu op de uitspraken In de beroepen door de Zaanland en de gemeente Wormerveer bij de regeering Ingediend. „Wat men waren .^ftW°naal-Socialistische Beweging*’ II onder leiding van Ir. Mussert noodlgt door een op ruime schaal verspreid vlugschrift de Katholieken van Nederland uit zich bij haar aan te sluiten en haar te helpen tot het vestigen van eene „Staat kundige Eenheid’’, d. 1. van een fascistischen Staat. Er wordt in dat vlugschrift zeer veel goeds beloofd en wij hebben geen reden om te willen twijfelen aan de goede bedoelingen der op. staatsgezag on ziin L^ stellers. Maar het spreekt niet van zelf mag en mr»? terr«1» dat menschen, die goede dingen voorspie- - 1 van .-Merkelijke over- ook ling aanvaarden, dat denden invioea en controle kunnen uit-1 m. Een derde vraag: Is misschien voor J u J "X. ons Vadcrl*nd in de tegenwoordige omstan Dat het de bedoeling ohzer Nationaal-So- digheden een fascistisch Regiem verkies- eialistische Beweg ng is eiken wettelijk ge- lijk boven een, waar geordende volksinvloed ordenden volksinvloed uit te sluiten, wordt j gewaarborgd is? ta het vlugschrift nergens met zooveel Er is reden voor die vraag; immers wat op zich en in abstract® niet-volstrekt ver werpelijk, maar minder verkieslijk is, kan in concrete omstandigheden, lijdelijk en I plaatselijk, toch de voorkeur Verdienen. I Wjj ontkennen geenszins, dat het parle- I mentaire stelsel, ook in ons Vaderland, in een staat van verwording verkeert, dat het partijwezen misschien wel omdat het totaal ongeregeld is gelaten, bovenmatig is uit gegroeid, dat de volksvertegenwoordiging eenerzijds, door het ontbreken van parle mentaire meerderheidsvorming, den volks. I invloed niet tot voldoende gelding kan doen komen, anderzijds door velen harer leden voortdurend gedreven wordt op een ter rein, dat niet het hare maar dat der Re geering is, en zoodoende het regeeren uiter mate belemmert. Wij ontkennen ook niet, dat de Overheid, hetzij uit eigen wil, hetzij noodgedrongen, veel te slap is geweest in het beteugelen van uitwassen der vrijheid op allerlei ge bied. Derhalve wij erkennen, dat hervorming en saneering van ons staatkundig leven noodzakelijk en urgent is. Ook wij verlan gen een krachtig gezag, dat de handen méér vrij heeft dan tot heden ten onzent het geval is. Maar eene Regeering, die de bandag méér vrij heeft dan tot héden, be hoeft toch nog niet te zijn een Regeering, die de handen zoo volop vrij heeft, dat zij alles, wat haar mishaagt, kapot kan slaan, zonder dat wettelljk verzet mogelijk is. Daarom blijft de vraag: of men verstan diger doet tot saneering van ons staatsle ven aan te sturen op het gezond maken van den volksinvloed en mede daardoor, op het verstevigen van het gezag, of wel aan te sturen op een fascistisch Regiem, d.i. op een Regiem, waarbij alle geordende volksinvloed is uitgesloten. Immers in dit laatste ligt het eigen karakter van het fas cisme, onverschillig onder welken naam het zich aandient. Wie dat wil is fascist, en wie dit niet wil kan zeer vele dingen na streven die het fascisme^ óók wil, maar hij is geen fascist. En nu meen ik: lo. Dat een fascistische Staatsregeling, juist omdat zij gezonden volksinvloed uit- i sluit, allerminst past bij ons Nederlandsche volkskarakter. 2o. Dat een fascistisch Regiem in de te genwoordige omstandigheden ons vermoe delijk wel zou bevrijden van een menigte uitwassen of excessen der vrijheid, maar I dat het ons tevens grootendeels zou beroo- ven van het rechtmatig gebruik onzer vrij heden. Om slechts enkele dingen te noe men: noch in Rusland, noch in Italië, noch in Duitschland bestaat een vl)e pers, ook bezadigde, zakeüjke kritiek op régeerlngs- malttregelen is er niet geoorloofd, het pro- pageeren van meeningen, dikwijls zelfs het publiceeren van feiten, die de Regeering on gevallig zijn, ^ordt op dien grond alleen onmogelijk gemaakt. Vrije verkiezingen zijn in geen dier landen mogelijk. Welk rechtge aard Nederlander verlangt voor ons Vader land zulke toestanden? Welk rechtgeaard Nederlander wenscht, dat beteugeling van bandeloosheid, die hoognoodig is, plaats grijpe op een wijze, die tegelijk het recht matig gebruik der vrijheid in strakke ban den verstikt? 3o. Dat speeiaal voor ons Katholieke Ne derlanders een fascistische Staat niet ge- wenscht is. Wij leven in een gemengd land en vormen een minderheid. Indien Neder land een fascistische Staat werd, zou het ongeveer absolute staatsgezag wel niet zooals in Italië het geval is gelegd worden in Katholieke handen. We zouden dat niet mogen elschen! Gaarne toegegeven. Maar feit zou toch hoogstwaarschijnlijk wel zijn, dat het niet kwam in de handen van de bes ten der onzen. En leder weet, dat er óók van daag aan den dag in ons Nederland elemen ten genoeg zijn, die de positie der Katholieke Kerk in ons Vaderland en de vrijheid, die wij genieten, met leede oogen aanzien. Ik bedoel daarmee niet te insinueeren, dat ons van dadelijk Spanje Gisteren zijn een groot aantal vrouwen, on geveer 150 in getal, van Lonneker te voet naar Hengelo gegaan, waar zjj de directie van de Electrische Centrale wenschten te spreken, ten einde verlaging der tarieven te bepleiten. Het betreft hier wederom de actie van het z.g. neu trale vrouwencomité, dat den laatsten tijd nogal van zich doet hooren. Begrijpelijkerwijs trok de ongewone demon stratie nogal belangstelling. Wanordelijkheden deden zich niet voor. Voor zoover ons bekend, zijn de vrouwen er niet In geslaagd bjj de be trokken directie toegelaten te worden. in het vlugschrift nergens met zooveel woorden gezegd. Maar men leest het over al tusschen de regels door en de verwijzin gen naar het fascistische Buitenland be vestigen het. een luel beuren, nadat we zelf door het overboord werpen van allen geordenden volksinvloed zouden hebben meegeholpen, om alle wette- Hjke middelen tot verzet uit handen te ge- I ven, zouden we dan niet achteraf ons bit- I ter beklagen over zooveel onbezonnenheid? i Onze Nederlandsche Bisschoppen spoor den nog dit Jaar de Katholieken aan, ook in het staatkundige de eenheid te bewa- I ren. Niet omdat zij door middel der Ka tholieke Staatspartij willen heerschen over den Staat, niet omdat zif in eenlge sulver staatkundige quaestie zelf de beslissing in handen willen houden, maar omdat zij zich verplicht rekenen te „waken over datgene, hetwdlk niet zonder groote geestelijke schade zou kunnen verloren gaan." Daarom, zeggen zij, „verzoeken wij aller dringendst, bewaart uwe eenheidDe bittere ernst der tijden vraagt ons drin gend onze gelederen aaneengesloten te houden, om.... gezamenlijk op te trekken voor de hooge geestelijke goederen, die op het spel staan’’ (Mandement 1 Febr. 1933). Durft iemand verzekeren, dat die „hooge geestelijke goederen” niet meer of in min dere mate op het spel zouden staan, indien Nederland een fascistische staat werd! Het tegendeel lijkt mij waarschijnlijker. In elk geval zou ik het roekeloos vinden, de wet telijke wapenen tot verdediging, die we hebben, moedwillig weg te werpen. Maar Dultschland is ook een zeer ge mengde staat, de Katholieken vormen er een zwakker minderheid- dan bjj ons, en toch heeft het fascistische Dultschland met den H. Stoel een concordaat gesloten, dat aan de katholieke Kerk eén behoorlijke vrij heid waarborgt. Zou een fascistisch Ne derland, tot zoo iets ook niet bereid gijn? Misschien wél, maar niemand onzer weet het. Bovendien al waarborgt het pasge sloten concordaat aan de Dultsche katho lieken een behoorlijke vrijheid, ik zou toch niet gaarne ónze vrijheid en ónze positie I met die der Dultsche katholieken willen omruilen. Eindelijk een concordaat sluiten is een zaak van belang, maar een concor daat op den duur Joyaal uitvoeren is voor de prakrijk des levens van nog veel groo- ter belang. Hebben de Dultsche katholie ken, beroofd als zij zijn van allen georden den staatkundigen invloed, een waarborg, dat het eerlijke concordaat ook op den duur eerlijk zal worden uitgevoerd? Als men geen wettelijke verweermiddelen meer heeft; is men wel genoodzaakt zich te verlaten op de eerlijkheid van menschen, wier beginselen van de onze zeer veel ver schillen. Maar is het daarom wijs en voor zichtig zelf mee te helpen, om de wettelljke verweermiddelen, die men nog heeft, te vernietigen? En dót doen feitelijk katholie ken, die mee helpen om een fascistischen staat op te bouwen, waarin Immers alle geordende volksinvloed is uitgesloten. I. Is zulk een staatsvorm uiteraard in strijd met de katholieke beginselen, is hij in zijn wezen veroordeelenswaardig? Neen. De katholieke beginselen en de handhavers dier beginselen, het Kerkelijk Gezag, veroorfieelen geen enkelen staats vorm op zich zelf en om zich zelven. De Kerk erkent, dat ieder volk het recht heeft, met rechtvaardige middelen, te streven naar een staats- of regeeringsvorm, die het voor zich het beste acht, dus ook naar eene Regeering met absolute of bijna absolute macht. Kan zulk een staatsvorm voor een volk goed en heilzaam zijn? Ja. Het hangt er 'maar van af, door welken geest zulk een staatsvorm bezield wordt, of praktisch: in welke handen zulk een absolute macht gelegd wordt. Als de absolute macht berust bij een klei ne groep mannen, die goede staatkundige beginselen huldigen en deze met bekwaam heid en onkreukbare eerlijkheid doorvoeren, kan zulk een absolute ontzaglijk veel goeds doen. Maar indien die absolute macht bjj mannen, wier beginselen niet goed zijn, of wien het aan bekwaamheid of onkreuk bare eerlijkheid ontbreekt, kan en zal zij onberekenbaar veel kwaad doen. Wat nu de staatkundige beginselen aan gaat: overal waar het fascistisch regiem werkelijkheid is geworden, zien wij al is het dan niet per se met het fascisme ver bonden een soort Staatsvergoding: een verheffen van den Staat, die niet andërs dan middel voor ons wezen kan, tot doel-in zich, waaraan alles dienstbaar heeft te zijn. Ook ten onzent gaat de Nationaal-Socialis- tische Beweging met volle zeilen in die richtinghoogste en laagste doelwit, b.v. bij het onderwijs en de opvoeding der jeugd, bij de corporatieve ordening der burgerij, is steeds de Staat. Zelfs de christelijke Gods dienst wordt er tot middel voor het staats doel en dus toegelaten, geprezen en ge steund. Zoover en naarmate en in den vorm, waarin de machthebbers hem als doeltref fend middel voor hun Staat zien. Na de dwaling van de verheerlijking van den vrijen mensch de dwaling der verheerlijking van den vrijen Staat. Wat de daden van het tot werkelijkheid geworden fascisme betreft: in Italië heeft het zeer veel goed, hoewel niet enkel goed gedaan. Wat het in Duitschland zal doen, dient te worden af gewacht: het streeft vele goede dingen na, maar pleegde ook reeds gruwelijk onrecht. In Rusland, want ook daar heerscht onder een anderen, paam een fascistisch regiem, deed het onnoemelijk veel kwaad. Omdat een fascistisch Regiem niet ulter- aard dus los van zijn practische ver schijningsvormen slecht of verwerpelijk is. kan de Kerk tegen het bestaan van zulk *®n eenmaal gevestigd Regiem niet protes- teeren. Zij heeft dat ook nooit gedaan, »lfs niet tegen het bestaan van het Sov- jet-regiem; wél tegen bepaalde handelingen van dit Regiem, waardoor het allen gods dienst poogt uit te roeien. Om dezelfde re den kan de Kerk met een fascistischen Staat Concordaten sluiten en het goede, dat de Staat doet, dankbaar waardeeren en Prijzen. ken slechts hun eigen belang? Ik geloof, dat dit laster is. Onze tegenwoordige Re geering en ook de Katholieke Staatspartij zoeken wel degelijk en ernstig het algemeen belang. Natuurlijk zooals zij dat zien. Maar dat zal uiteraard ook bij een fascistische regeering het geval zijn. En wat waarborgt U, dat deze het objectief beter en juister zal zien? Om slechts één zaak te noemen. Het ligt in de lijn der fascistische bewe ging, het economische leven rechtstreeks fte doen regelen en leiden door den Staat en staats organen, niet door vrije bedrijfs- schappen onder sanctie van de Overheid. Is dat juist gezien?’Met de leer van „Qua- dragesimo Anno”, die voor Katholieken leidraad behoort te wezen, is het in lijn rechten strijd. Laten we nuchter zijn. Geen enkele af zonderlijke regeering, allerminst de regee ring van een klein land, is bij machte om de economische crisis op te hefjep. Ook niet als zij de volste en meest absolute macht in handen heeft, want de crisis en de oorzaken die haar bewerkten en doen voortduren, zijn internationaal. Indien alle regeeringen, althans de regee- ringen der meest beteekenisvolle landen in oprechte eensgezindheid de handen in el kander sloegen om rechtvaardigheid en liefde te doen heerschen in het economi sche leven, dan zou m.i. de rampzalige cri sis, wel niet bij tooverslag, maar toch be trekkelijk spoedig overwonnen zijn. May de regeering van een enkel land, in het bij zonder de regeering van een klein land, kan te dezen opzichte wel iets, maar slechts betrekkelijk weinig doen. Dat is diep treu rig, maar het feit is m.i. onaanvechtbaar. Duitschland is een groot land, zijn regee ring kan daardoor ook niet alles, maar toclï aanzienlijk meer doen tot herstel der al- gemeepe volkswelvaart. Het zou onbillijk zijn te vragen: heeft het fascistische re giem in Duitschland onder dit opzicht reeds groote resultaten bereikt, immers daartoe is langer tijd noodig dan enkele maanden. Maar ik mag toch wel vragen: heeft het ten dezen reeds iets gedaan dat noemens waard is, en: laat het zich reeds aanzien, dat zij onder dit opzicht ernstige resultaten zal bereiken? Enthousiasme wekken, de menigte in hoe- rastemming brengen kan psychologische beteekenis hebben, de algemeene volkswel vaart wordt er niet door vooruit gebracht. Alles bij elkander geloof ik, dat alle Ne derlanders, inzonderheid alle katholieke Nederlanders, als zij uitgenoodigd worden de Nationaal Socialistische Beweging te steunen, goed zullen doen zich de oude spreuk te herinneren: Verzint eer gij be gint. groente- en veeteelt buitengewoon zwaar getrof&n. Wij zijn van ouds een exportee- rend land en het boerenbedrijf heeft zich ten onzent ontwikkeld tot een fabriekma tige hoogte. Nu sluit het buitenland zijn grenzen, bevordert den eigen landbouw, en wij zitten met een overproductie, een te veel aan alles, waar wij geen raad meec mee weten. Zoo is er te veel vleesch, veel te veel zuivel. De binnenlandsche markt is overvoerd, de producten vinden hun weg tegen erger dan afbraakprijzen, prijzen, die den geheelen Nederiandschen boerenstand aan den rand van den afgrond brengen. Voortdurend hebben de drie centrale land bouworganisaties bij de regeering op hulp- verleening aangedrongen en wij zijn dank baar, dat de regeering nu sinds een jaar poogt ons uit den chaos op te heffen. Deze dankbaarheid beteekent intusschen niet, dat wij voldaan zouden zijn. We moeten LOONSVERLAGING BIJ DE echter niet vergeten, dat wij op een keer punt staan in de geschiedenis, dat het wel licht nog jaren kan duren alvorens het evenwicht in het landbouwbedrijf is her steld en een loonende productie weer mo gelijk zal blijken. De boerenstand is ziek, doodziek en alleen drastische maatregelen kunnen redding brengen. „Uitzieken” van den toestand is onmogelijk. De boer is al te veel bloed kwijt om dat proces te overleven. Het ligt niet in de bedoeling de koeien, die ter inkrimping van den veestapel den boeren worden afgekocht Ineens op de markt te gooien. Dan zouden wij inderdaad in den beruchten cirkelgang zijn beland. Door het systeem van „invriezen” wordt dit „voorkomen. Wenschelljk ware het, dat nu ook de invoer van buitenlandsch bevroren vleesch werd beperkt of stopgezet. Tenslotte is het te hopen, dat de inkrim ping een vrijwillig karakter kan blijven dragen. Daarnaast is echter een teelverbod' dringend noodig. Wordt dit niet uitgevaar digd, dan zijn alle maatregelen doelloos en is het slagersstandpunt uitzieken het eenig juiste. Maar dit zou dan toch ook het allerlaatste zijn. Onder voorzitterschap van den directeur der K. J. C. in het bisdom Haarlem is Woensdag te 's-Gravenhage de drukbezochte Jaarverga dering gehouden van het R.K. Juvenaat ta het bisdom. In een hartelljk afscheidswoord heeft rector Mol den afgetreden voorzitter deken Lucassen gehuldigd en bedankt voor alles, hetgeen hU gedurende acht Jaar voor het jeugdwerk heeft gedaan. Onder levendig applaus der vergadering werd het voorstel aangenomen om deken Lucassen tot eerevoorzltter te benoemen. Deze dankte voor deze van veel waardeering getuigende be noeming. die de banden tusschen hem en het Juvenaat hecht zal doen blijven. Het Jaarrapport, uitgebracht door den secre taris, rector 8. Braakman, vermeldde, dat in het afgeloopen Jaar 13 nieuwe afdeelingen tot stand kwamen. Twee afdeelingen werden uit gebrek aan leden opgeheven. Het aantal afdee lingen is thans 175 met 10912 leden. In 141 patronaten zijn 1241 medewerkers, waarvan er 200 zijn gediplomeerd. Het financieel verslag van den penning meester. den heer A. Backhuys, wees uit, dat er in het afgeloopen Jaar gewerkt was met een batig saldo van 3098. Hierna was het woord aan directeur Mol, die een Inleiding hield over de centralisatie van het jeugdwerk. Het was noodig, om eéh vaste richtlijn te krijgen en eenheid te brengen in 1 jeugdwerk. BIJ het experlmenteeren tot nu toe ontbrak iedere vaste lijn, wat ten nadeele kwam aan de vorming van de jongens. De toestand van decentralisatie der laatste Jaren was onhoudbaar en niet in het belang van de vorming van de jeugd zelf. Evenals bij de meisjes was ook bU de jongens een straffe centrale leiding noodig. Of we nu de oplossing hebben, moet worden afgewacht; het is een poging. Bpr. zette vervolgens de centralisatie volgens de bisschoppelijke voorschriften nader uiteen en riep aller medewerking in om dezen opzet, die in het belang van de mannelijke jeugd is. te doen slagen. Na gedachtenwisseling over deze inleiding en enkele besprekingen van hulshoudeljjken aard werd de vergadering onder dank geslo ten. H. Een tweede vraag is: Verdiént een fas- eistisch Regiem op zich of in abstract® be schouwd, de voorkeur boven een Regiem, waarin den burgers geordende invloed en contröle gewaarborgd is? Het staat iederen katholiek vrij daarom- trent zijn eigen meening te hebben. Maar w zullen toch m.i. maar weinig menschen t*vonden worden, die voor een Staatkundig enigszins ontwikkeld volk, zóó-*maar, zon der meer de voorkeur geven aan een fascls- t'sche regeering. Immers het ligt voor de hand, dat bij een absolute of bijna absolute Regeering het gevaar voor eenzijdigheid, willekeur en tyrannie veel grooter zal zijn dan bij een regiem, waar de staatsmacht tetemperd en gericht wordt door gezonden Nadat wij in ons eerste artikel als ant woord op de vraag „Waarom duurder vleesch?” het standpunt der slagersorganl- satles inzake de kunstmatige Inkrimping van den veestapel hebben uiteengezet, geven wij thans het woord aan den boer. De heer W. A. C. Meekel, Bultenveldert, voorzitter van den R. K. Bond van Melk veehouders, wien wij zijn meening vroegen over de jongste regeerlngsmaatregelen, welke een verhooging der vleeschprijzen tot gevolg hebben, zeide ons o.m.: Een verhooging der prijzen, als thans heeft plaats gehad, was onvermijdelijk. Wat men tot dusver voor het vleesch betaalde, waren afbraakprijzen. Er werd eenvoudig mee gespot. We hebben toch gekend, dat men voor 4 pond vleesch en 1 pond vet 1 betaalde. Heeft men dan niet begrepen dat zooiets ging ten koste van de armoe en nood van den boerenstand, dat de eene bur ger op deze wijze den ander op at? Ongetwijfeld zal door de prijsverhooging het vleeschverbrulk iets verminderen, maar deze teruggang zal van weinig beteekenis zijn. De geringe afname van hun omzet is d eeenige crisislast, welken de slagers van den toestand ondervinden, daar hun dls- trlbutie-verdiensten over het algemeen het zelfde zullen blijven. De argumenten voor de maatregelen, welke de regeering heeft getroffen, zitten dieper dan wordt voorgegeven. Door de Internationale crisis zijn landbouw. van alle recht, het huisgezin noch-- beloofd en wij hebben geen’rede^'omZ I X’nTkeïnV??^1^6 reChUn twijfelen aan de goede bedoelingen der op. staatsgezag oo zita erken‘l dat het - van zeK mag eTmoef gelen en goede bedoelingen hebben, Lok llng6 aanTaVrden66 dat^01)^ de 8tel’ den goeden weg wijzen ter bereiking hun- eigen gebied aftanWH?^ V°°r ner Idealen. afhankelijk is van den Staat, Daarom lijkt mij een eenvoudige, nuch- dan de StSh^^k^? v^’ Wat streeft de fascistische of nationaal- Bevaren’ waaroP we hier socialistische beweging (want de naam doet niets ter zake) na als eerste en voornaamste middel om ons een betere toekomst te brengen? Het vestigen van een fascistisclX vorm, of een fascistische Regee^ fascistische staatsvorm onv< welken naam die draagt is zakelijk een staatsvorm, waarbij de geheele of zoo goed De zeer reëele i wijzen, verklaren en rechtvaardigen ten volle het feit, dat het Dultsche Episcopaat, nog Hedenochtend is ten stadhuize te Den Haag het huwelijk voltrokken tusschen jonkvrouwe E. baronesse van Hardenbroek, vroeger Hof dame van Prinses Juliana en jonkheer mr. L. R. J. ridder Van Rappard. burgemeester van Zoeten. De huwelijksinzegening vond te twaalf uur plaats In de Groote Kerk. De stoet was als volgt ingedeeld: mr. A. O. A. ridder van Rappard, baronesse van Hardenbroek van Hardenbroek, baron van Hardenbroek van Harder Rappardvon MaJbeuge, Röell. mevrouw Kneppelhout-v. Rappard, jkhr. J. A. Röell. mevr. Visserv. Rappard, de heer Kneppelhout, mevrouw von Wrangel. W. L. F. C. ridder v. Rappard, mevrouw Royaards- baronesse van Hardenbroek, jkhr. v. Wrangel. mevrouw Roell-Baronesse Sloet van Marx- veld. R. M. ridder- van Rapjfard. mevrouw Roell-v. Loon. mr. v. Doorninck, mevrouw Rut gers van Rozenburg-d'Aumale baronesse van Hardenbroek. 9 Bruidsmeisjes en bruidsjonkers waren: H. K. H. Prinses Juliana, mr. G. C. D. baron van Hardenbroek, jonkvr. O. E. Röell, mr. A. G. A. ridder van Rappard Jr„ jonkvr. A. M. D. v. Rappard. mr. Wyckerheld Bisdom, jonkvr. M. C. baronesse v. Bentinck, mr. Reuchlln. De huwelijksinzegening geschiedde door ds. Molenaar. vjlksinyloed. En het ligt óók voor de hand, -t^als trouwens, gelijk gezegd, de-fascis- ische praktijk overvloedig bewijst, —'dat een absolute staatsmacht in hooge mate t gevaar meebrengt, dat de Staat zich zal gaan beschouwen en gedragen als de bron m.a.w. dat hij noch voor y-i voor de Kerk zelfstan- men tracht te vestigen, als geheele staatsmacht berust bij één per- erkennen en te prijzen soon of bij een kleine groep, zonder dat de het uitwerkt of belooft, burgers, indien zulk^een Regeering eenmaal gevestigd is, op hare gestie werkelijk geor- invloed en controle kunnen uit-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 15