Oud-minister Donner beleedigd 0 Begrooting Buitenlandsche Zaken laai oan dkan daq Schippersconflict HET OORDEEL VAN DE 4 Regeling van den graansteun DE ACCOUNTANT R.H. IN HOOGER BEROEP TWEEDE KAMER DIO-PROGRAMMA Rynvaart Geen beurtregeling nu Goederenvervoer over onze Rijnhavens Meening uoon. de Bruin Voor graan en voor meel Een verdiende overwinning Geen terreur Requisitoir Verhouding tot Rusland SMOKKELHANDEL IN ROGGE SPARTA—„PERU-CHILT* „Een slecht mensch” gaat u ook maar De verschuldigde belasting wijsen* HH Ho! al 1 November as. De politieke toestand in Duitschland Volkenbond, Belgische kwestie, een hand elsverdrag met Sovjet-R usland „De houding der bevrachtingscom- missie is onbillyk” verklaart ons de voorzitter van de Alg. Schippersbond Verdeeling der werkzaamheden maakt stichting van twee centrales noodig GOÉDEREN IN DE DOODÉ HAND De Peru-Chili-combinatie wint met 30 NEDERLANDSCH B-ELFTAL— D.F.C. (Praag) 74 - Weer verschillende partyen in beslag genoPsen Bevestiging van vonnis geëischt Tydens de behandeling legde de verdediger mr. Stomps zyn taak neer m r Economische en Consulaire Directie Telegram aan Minister Belgische kwestie Vrijdag 27 Oct. 1933 der als volgt getuigen A décharge te d- Velden kun Vo o VOOR NADERS BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN A KATHOLIEKEN RAD1OGIDS de aankni particulier CDVISl. Mynders bij rijn Blot (RFC) en Verd.Neen, een slecht meneeh els H. uit het d<»sler. heeft geen vragen meer te stellen President: U moet zulke gekke dingen niet zeggen. Wij vinden u geen slecht mensch. Ja in bet dossier. Pree-: Och.... Naar aanleiding van bovenstaand feit, heb ben wi; een onderhoud gehad met den heer O. de Bruin, voorzitter van de Afdeellng Am sterdam van den Algemeenen Schippersbond. MEI «nt lief tend gaz» Ik trek inca let U «I: ter rlcl 8TI »oor Bpui een doe te bUx lam geo goe< 1OO| het naa keil rtlnl Loon Asto Utre. ertx aak dit OotM htie rn OP t A 4] De heer De Bruin deelde ons mede, dat de schippers unaniem op het standpunt staan, dat de bevrachting niet mag worden stopgezet, en dat de schepen voor bevrachting ter beschik king dienen te blijven. In dit verband heeft Dinsdagavond in café „De Pool" een drukbe- sochte vergadering plaats gehgd, waar o m. het besluit is genomen dat geen enkele schipper zich op eenigerlei wijze aan een daad van ter reur schuldig zal maken. Het ligt dan ook in de bedoeling dezen arbeid en de daaraan verbonden moeilijkheden bin nen korten tijd te verdeeien over een tweetal organisaties, mede in verband met bet feit, dat dank zy de hierboven vermelde snelheid van handelen, reeds thans aal kunnen worden be gonnen met de uitvoering van daarvoor in aan merking komende granen, rogge en gerst. In verband hiermede kunnen de door belde bo venbedoelde organisaties te verrichten werk zaamheden worden onderscheiden in: Mr. Stomps: Mijnheer de 'president mag Ik het woord voor een persoonlijk feit? President: .Jk heb het onderzoek gestoten*" Mr. Stompe: „Ik vroeg het woord voor een persoonlijk feit.” President: ,X>at kan ik in het geheel hier niet toestaan a. den steun aan de binnenlandache gra nen; b den Import van granen; c. den Import van producten van granen en zaden; d. de verwerking van granen en daaruit fce reide producten BEROMVN8TER, 480 M. 7.40 Populair concert door het omroeporkest o. 1. v. Nep- pach 8 05 Populair concert door het omroeporkest. Met dat al is een verwikkeling geschapen zoo zeide onze zegsman die de schlp- »pers niet hebbén gewild. Namens de schip pers is dan ook hedenmorgen aan den Mi nister van Economische Zaken een tele gram gezonden, waarin de schippers te ken nen geven dat zij gewillig zijn om te laden voor de gewone* tarieven, dat er schepen ge noegzaam ter beschikking zijn en dat zU bereid zijn de regeling ter hand te nemen op gewone Amsterdamsche verwaarden. De heer De Bruin heeft zich verder nog ge wend tot den secretaris van den Raad van Be roep, die echter zijn gevraagde bemoeiingen in deze aangelegenheid op reglementaire gronden heeft afgewezen. v Gistermorgen bleek, dat de commissie in haar standpunt niet de minste wijziging had ge bracht. zoodat alles stop stond, tot misnoegen naar de heer De Bruin ons verzekerde van een deel der bevrachters, dat geheel op de hand der schippers was. De mogelijkheid om bulten de commissie om schepen te bevrachten, wordt door de commissie verhinderd doordat zy een bepaling heeft afgekondlgd, waarbij °P de schtpperabeura. in het ï.g wachtlokaal, alleen mogen worden toegelaten die schippers., die bij de Amsterdamsche Bevrachtlngsoommisaie zijn ingeschreven, met het gevolg, dat ook de Rijn schippers en de schippers voor de benedenvaart naar België niet op de beurs worden toegelaten. In dit verband werd ter sprake gebracht het geen in de laatste jaren in de Centrale Rljn- vaartcommissle is geschied. Daaruit toch bleek, dat de Belgische regeering haar doel niet meer uitsluitend door onderhandelingen met de Ned. regeering trachtte te verwezenlijken. Deze leden vroegen overlegging van alle documenten, welke betrekking hebben op de pogingen, in de Rljnvaartcommlssle gedaan om« haar be voegdheid met betrekking tot Nederlands water gebied verder uit te breiden. Daarbij zouden zij tevens gaarne worden ingelicht over de hou ding, door de regeering tegenover die pogingen aangenomen. Het oordeel der regeering werd gevraagd over het feit, dat België, hoewel het Verdrag van 1839 niet is gewijzigd, zich gedraagt alsof de neutraliteit van dat land is opgeheven. Te dien opzichte is "t voor Nederland van bijzonder belang, dat België met Frankrijk een militaire overeenkomst heeft getroffen, ten gevolge waar van de Ipfjeplinie langs de Fransche oostgrens wordt doorgetrokken door België tot aan de Nederlandsche grens. ‘Immers, daaruit ontstaat het gevaar, dat een gewapend conflict tusschen genoemde landen en Duitschland op Neder- landsch territoir, zal worden uitgevochten. Andere leden zagen in den bouw van forten in de nabijheid der Nederlandsche grens eer een beveiliging dan een bedreiging van ons land en waren in elk geval van oordeel, dat België’s recht, zulke versterkingen aan te leggen, buiten elk verband staat met het ver drag van 1839. Verscheidene leden zouden gaarne zien, dat de geheele economische politiek geconcen treerd werd aan het Departement van Econo mische Zaken en drongen op dien grond aan op opheffing van de Economische en Consu laire Directie. Van verschillende andere zijden werd tegen dit denkbeeld bezwaar gemaakt. Men meende, dat het ongewenscht zou zijn, de buitenland sche handelspolitiek, die een integreerend deel vormt van de algemeene buitenlandsche poli tiek der Regeering, geheel in handen te stel len van het Departement van Economische Zaken. Sommige der hier aan het woord zijnde leden vroegen, noe op het oogenblik de samenwerking tusschen de hier besproken afdeellng van het Departement van Buitenlandsche Zaken met de gelijksoortige afdeellng van het Departe ment van Economische Zaken geregeld Is en of die samenwerking doelmatig en bevredigend is te achten. Naar ons ter oore komt zijn door de tarwe- en meelcentrale bijzondere maat regelen genomen om te voorkomen, dat de smokkelhandel In rogge, welke in Zeeuwsch Vlaanderen zoo goed als tot het verleden behoort, zich zou verplaatsen naar Noord- Brabant Controleurs der centrale hebben dezer dagen wederom verschillende par tijen gesmokkelde rogge in beslag ge nomen. Hiertegenover werd weder gesteld, dat het officieel aanknoopen van handelsrelaties toch in elk geval met zich brengt het toelaten hier te lande van een z.gji. handelsdelegatle, aan welke zekere vrijheden moeten worden ver reet **n corner op die bijna succes heeft Twee minuten later maakt Drok er met een hoog schot 5—2 van. Na tien minuten komt er als de Praagsche backs den bal van richting doen veranderen een plotseling schot van Petting» (62). Als er een goed half uur gespeeld is grijpt Veenendaal mis en komt het derde doel punt voor de gasten (83>. Kort daarop slaat Veenendaal opnieuw een blunder door niet uit te loopen, waarvan de Praagsche rechtsbinnen profiteert en er‘84 van maakt. Twee minuten voor het einde zet Mynders voor en weet Slot zijn kans mooi te benutten en te doelpunten, daarmede het einde van dezen wedstrijd bren gend op een 74 overwinning voor de onzen. Van het wetsontwerp tot heffing van een be lasting naar het vermogen van Instellingen van de doode hand luidt artikel Indien de belastbare som minder bedraagt dam 11.000 is geen belasting verschuldigd. Be draagt zy ƒ11.000 of meer doch minder 'dan f 30.000 dan is verschuldigd 3 van elke geheele som van f 1000 waarmede de belastbare som f 10.000 te boven gaat. Is de belastbare som ƒ30.000 of meer, dan is de belasting ƒ3 />n elke geheele som van ƒ1000. De verdeeling van dear werkzaamheden Is zoodanig geregeld, dat allee wat betreft de granen, dus soowel de steun als de import, wordt opgedragen aan de Stichting Nederland sche Graancentrale, terwijl alles wat betreft de producten van die granen, dus zoowel de Import als de verwerking daarvan, wordt op gedragen aan de Stichting Nederlandsche Meel centrale. Een uitzondering hierop maakt het artikel rijst, waarvan zoowel het graan als de pro ducten vallen onder de bemoeienis der Neder landsche Meelcentrale. Een gevolg van boven staand is natuurlijk, dat de thans bestaande vereenlglng Nederlandsche Meelcentrale moet worden opgeheven. De rtmtrdle op het geheel blijft opgedragen aan het Regeerlngsbureau voor de uitvoering van de l arwewet-1931. De "aard barer werk zaamheden brengt mede, dat da stichting Ne derlandsche Meelcentrale behalve regelend, ook controleerend optreedt bU de verwerking van de verschillende producten Het is om dese reden, een voordeel, dat de Directeur van 8» Stichting Nederlandsche Meelcentrale tevens de functie van Hoofdcontroleur der Tarwewst- 1933 vervult. De verdere bijzonderheden alsmede de voor belanghebbenden noodlge aanwijzingen sullen door de betrokken Organisaties nader worden vermeld. «nd. In een vlot gespealden wedstrijd beeft de Nederlandsche B-plóég gisteravond in het V.U.C.-stadion te Den Haag een alleszins ver diende 74 overwinning behaald op het Praag sche D. F. C. Het Nederlandsche B-elftal was samengesteld Doel: Veenendaal (Naaldwijk). Achter: van Diepenbeek (Ajax) en Lelieveld (VUC). Midden: Vrouwdeunt (Foljenoord), Schorel Op den spoorwegovergang op den Rijksweg naar Deventer reed Dinsdagmiddag een per sonenauto tegen een paaltje. Dit gebeurde by het uitwijken voor een uit tegen overgestelde richting aankoipepden vracht auto. De bestuurder van den lüxe auto*' raAkte daarop de macht over zijn stuur kwijt, waarna de wagen tegen een boom botste. Een der in zittenden, de heer B. Meeuwse uit Twello vloog door het portierraam en werd soo ern stig. o.a. aan het hoofd gewond, dat hy In het ziekenhuis te Deventer moest worden opgeno men. DAVENTRY, 1554 M. 13 30 Orgelrecl- tal 13.50 B B C.-danaorkeet o. I. v. Henry Hall 1.35 Concert door het Nort hern Studlo-orkeet o. 1. v. John Bridge 3 30 Concert 4 10 Gramofoonmuzlek 4.50 Concert door het Metropole-orkest o. 1. v. Emlle Colombo 9 40 Gramofoon- muzlek 11.36 Harry Roy en zijn band. PARISH (Elfel). 1446 M. 7.50 Concert 8.35 Populair concert o. 1. v. X. Flament. PARISH (Radio), 1725 M. 8.05 Gramo foonmuzlek 13 50 Gramofoonmuzlek 7.40 Gramofoonmuzlek 9.06 Radlotoo- neel. Van bevoegde zijde wordt om het volgende medegedeeld Teneinde te voorkomen dat een groote voor invoer zou plaatshebben en tevens zooveel mo ge lijk ook den geheelen oogst 1933 der te steu nen gewassen van de steunmaatregelen te doen proflteeren, moest, na de tot standkomlng van de aanvulling van de landbouwcrisiswet 1933 op 5 Augustus 1933 zeer snel worden gewerkt. Daar het om dese reden niet mogelijk was ■reeds op 14 Augustus daarvoor een blijvende regeling te maken, werd by wyae van tyde- HJken maatregel de stichting Ttjdeiyke Oraan- Oentrale opgericht. De leiding deser.organisatie werd opgedragen aan een bestuur, bestaande uit den Voorzitter der Meelcentrale en den Voorzitter en Secretaris van de Centrale Tar we Organisatie, terwyi de Directeur van de Meelcentrale in zyn kwaliteit van Directeur der Tydeiyke Graancentrale met de dagelyksche leiding was belast. De moeliykheden by het plotseling aanvaar den van een nieuwe veel omvattende taak, waaraan een groote geldelyke vevantwoorde- lykheid was verbonden, werden nog -verhoogd, doordat met het oog op later te nemen maat regelen overgegaan moest worden tot het her kenbaar maken van bepaalde partyen vaa In gevoerde monopolleproducten leend; vryheden, welke'in handen van Sowjet- vertegenwoordigers niet zonder gevaar zyn. Sommige leden meenden te weten, dat in Rotterdam en den Haag Russische centra be staan, schynbaar alleen ter behartiging van economische belangen. Gaarne zou men ver nemen, of de regeering van het bestaan en van het werkeiyke doel van deze centra op de hoogte is. r Van verschillende zyden werd onze verhou ding tot Rusland ter sprake gebracht. Verscheidene leden meenden, dat de poli tieke toestand van Rusland^thans zoodanig is geconsolideerd, dat het op den düur niet wen- schehjk en zelfs niet mogeiyk zal blijken te zyn de totstandkoming van diplomatiek ver keer met dat land af te wyzen. In het by- zonder brengen ook onze handelsbelangen een erkenning van dat land, dat ons een, vooral in de tegenwoordige omstandigheden zoozeer op prys te stellen, ruime mogeiykheld tot ex port biedt, mede. Onze scheepvaartbelangen niet minder. Men vestigde er de aandacht op, dat andere naties, zooals Groot-Brltannlë en Frankrijk, ons reeds lang op dezen weg zyn voorgegaan. Naar verluidt, wordt tenonzent ng van handelsverblndingen door reeds voorbereid. Gaarne zouden de leden, hier aan het woord, indien van dit laatste aan de regeering Iets bekend is, daar over worden Ingelicht. Een deel der hier aan het woord zynde leden meende wel, dat bU herstel der diplomatieke betrekkingen de volle aandacht der regeering op de gedragingen der Russische vertegen woordiging gevestigd zou moeten biyven. Vele leden achtten het aanknoopen van di plomatieke betrekkingen met Rusland om meer dan één reden niet gewenscht. Andere leden betoogden, dat een economisch contact met Rusland zeer goed mogeiyk is zonder dat een officieele erkenning van dat land plaats heeft. Het vérhoor van getuige J. H. leidde tot een zelfde resultaat Daarna wordt nog gehoord de heer J. W. Ro- senstok die volgens verdachte door Kröller kapot sou zyn gemaakt. Ook aan dit ondervra gen wordt spoedig een einde gemaakt. Mr. Baron Speyart van Woerden, requisitoir nemend, achtte de termen van het vonnis der rechtbank niet juist. Immers de geïncrimineer de woorden zijn geschreven naar aanleiding van door den Minister In de Kamer beantwoordde vragen. Volgens de grondwet was de Minister In rechtmatige uitoefening zyner functie Spr. komt dan tot den persoon van H., die blyken geeft zoozeer te zijn teleurgesteld nu zyn verdediger zyn taak als zoodanig neerlegt. Deze toch kon weten dat het Hof waar het hier een eenvoudige beleedlglng gold niet kon overgaan tot h<4 hooren van tal van personen over za ken, zooals Regeering politiek, falts et gesteë* van leiders van groote concerns etc- etc. Voor ongeveer zesduizend toeschouwers herft Woensdagmiddag In het Bparta-Btadion Rotterdam een wedstryd plaats gehad tussrhsn Bpnrta en het toerende Zuld-Amerikaansobs elftal Peru—Chili. Reeds in de eerste minuut wisten de Amerikanen, die buitengewoon hard van stapel liepen en daardoor de Rotterdammers Vte- rosHpelden, de leiding te nemen. Na een half uur vergrootte Schneeberger een voorset van Pacheco den voorsprong 02. Met dezen stand ging de rust in- In de tweede helft slaagden de Zuld-Amsri- kanen erin vrijwel voortdurend de leiding behouden. Desondanks bleef Sparta zeer pn party geven. Ongeveer een kwartier voor het einde voenw Fernandez met een fraai schot den stand v tot 0—3. Hiermede kwam het einde. Verscheidene leden vestigden opnieuw de aandacht op het streven, het natuuriyke goe derenvervoer over onze Rynhavens ten voor- deele van andere landen van die havens weg te trekken. Duitschland tracht door scherp be rekende spoorwegtarieven het vervoer te trek ken naar de Dultsche Noordzeehavens. De be kende surtaxes dienen om het goederenver keer naar Antwerpen te lelden; de vrye sleep dienst tusschen Dordrecht en Antwerpen even zeer. Gevraagd werd, of de Regeering niet van oordeel is, dat deze toestand niet kan worden bestendigd zonder dat eenlge maatregel van verweer wordt getroffen. Eenlge leden vonden In deze beschouwing aanleiding tot het stellen van de vraag, of het juist is, dat men van Dyitsche zyde geneigd is aan de bovenbedoelde tarievenpolitiek der spoorwegen een eind te maken. Naar werd opgemerkt, Is een saneering van de z.gji. benedensleepvaart, d.w.z. het sleep- bootbedryf van Dordrecht en Rotterdam en omstreken naar Antwerpen en Gent, welk be- drjjf wordt uitgeoefend door 200 k 250 sleep- booten, waarvan ongeveer 1/5 onder Belgische en 4 5 onder Hol’.andsche vlag, dringend nood- zakeiyk. Gevraagd werd, of de Minister bereid is met de Belgische Regeering overeenstemming te zoeken over een ten aanzien van dit bedrijf In het leven te roepen regeling. Verschenen is het v^prlooplg verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Buiten landsche Zaken- Voor het Haagsche gerechtshof heeft In hoo- ger beroep gisteren terecht gestaan de 45-jarige accountant R. H te Hlüegersberg, die wegens eenvoudige beleedlglng aangedaan aan een ambtenaar gedurende en ter zake van de rechtmatige uitoefening zyner bediening (de oud-minister van justitie mr. J. Donner) Is veroordeeld.tot 14 dagen gevangenisstraf. Verdachte werd door-mr B. W. Stomps uit Heemstede als verdediger bygestaan. Mr. Jellinghaus die als president de inleidende vragen den verdachte naar beroep vroeg, kreeg ten antwoorddat weet ik niet. Ik ben ondersteunde van bet armbe stuur. Door mr. Stomps werd aan het Hof verzocht behalve de vier gedagvaarde getuigen A dé charge nog vier anderen te doen hooren. Op de vraag van den president waarom ver dachte hooger beroep had aangeteekend, ant woordde verdachte, dat hij niet had beleedigd maar de waarheid had gesproken. Voorts zeide verd. in het algemeen belang te hebben gehandeld. Verdachte werd er op gewezen dat terzake van eenvoudige beleedlglng geen bewys van waarheid wordt toegelaten Dit Is wel by smaad het geval. H Ik heb ook onder dwang gehandeld. Reeds acht jaar loop ik werkloos rond. Mr- Stomps besprak den tejrst der dagvaar ding. constateerde dat de woorden „zyne Christelijke Excellentie Minister Donner spreekt bepaald onwaarheid In de belde Kamera der St Generaal” vallen onder smaad als genoemd In art. 261-263- W. v. 8 en niet 266. Pleiter vroeg te desen aanzien 'sHofs be- sllssing- Mr. baron Speyart van Woerden adv.-gen constateerde, dat deze en andere door ver dachte neergeschreven uitdrukkingen niet op een bepaald feit doelen. Spr. achtte het vonnis der rechtbank juist- Het Hof begaf zich hierop in raadkamer en deelde na korten tyd van beraadslaging mede, dat het Hof ten deze geen smaadschrift aan- nam. De president zeide. 'dat hiermede da reden (HBS) en Breitner (ADO). Voor: De Gier (Eindhoven), Ditmars (DHC), Drok (DFC). Het begin was veel belovend. De B-ploeg zette onmlddeliyk een termen aanval op. Ex werd vlot samengespeeld en aardig geschoten. Toen de gasten daarop In den aanval kwa men. ontstonden er eenlge gevaariyke momen ten voor liet doel van Veenendaal. Na zeven minuten nemen de Hollanders de leiding, als Slot met een pracht kopbal een corner van De Gier In een doe'punt omzet (10). Als er een kwartier gespeeld Is hebben de gastheeren wederom succes. Na goed samenspel van den linkervleugel zet Ditmars scherp voor en De Gier weet er met een fraai schot 20 van te maken. Na 20 minuten spelens weet Lelieveld een toegekende penalty goed te benutten (30> Twee minuten later maakt MUnderz als er een snelle aanval is opgezet door goed samen spel na een prachtigen voorzet er 40 van. Het is nu de beurt aan de gasten. De links binnen weet uit een free-klck het eerste tegen- punt te .scoren (41) dat even voor de rust als de rechtsbuiten het leder vry voor de voe ten krijgt, door een tweede gevolgd wordt (42). Er ontwikkelt zich nu een vry opgaand spel met onze landgenooten in den aanval. Met een 42 voorsprong voor de onzen komt de rust. Na de hervatting wordt Lelieveld vervangen door Pettlnga (Hermes DV8> en Schorel door v. d. Wildt (VUC). Het begin levert reeds dl- De heer De Bruin deelde ons mede, dat het conflict Dinsdagmiddag te 13 uur ontstaan Is. Bij de gewone bevrachting was er n.L een voor Leeuwarden bestemde vracht van 150 ton anthraciet, welke In verband met de kwaliteit In drie partyen moest worden geladen. Volgens het tarief van Amsterdam sou daarvoor worden betaald 2.85 per last. Reeds enkele malen was deze vracht op de beun aangeboden, doch het feit dat zy In drie partyen geladen moest wor den, terwyi de lading bovendien moest worden afgedekt, gaf den betrokken schipper aanleiding 3.per last te vragen. De scheepsbevrachter bleek uiteindeiyk niet ongenegen te zyn dit be drag te betalen, aangezien hy zelf reeds ge komen was tot een bedrag van 2.95. Toen de schipper op betaling van 3.bleef aan- driRgen. heeft de Bevrachtlngs-commlssle maatregelen genomen en hem gestraft met acht dagen schorsing. De schipper heeft van dezen maatregel op de beurs, waar op dat oogenblik een 400 tal schippers bijeen was. mededeeling gedaan. Algemeen wordt dese maatregel als een on rechtvaardige daad beschouwd, soodat eenpa rig besloten werd niet meer te nummeren. In verband met het verloop dat de zaak nam. heeft onze zegsman zich toen In verbinding ge steld met de Bevrachtingscommissle, teneinde de zaak te bespreken en te pogen haar in der minne te regelen. De houding van de commissie, aldus de heer De Bruin, maakte echter het bereiken van een oplossing onmogeiyk. De commissie stelde den elsch, dat dadeiyk met het nummeren moest worden begonnen, waarby sy te kennen gaf dat zy bereid was. den gestraften schipper Don derdag te ontvangen. Indien hy zyn excuus sou aanbieden, zou het misschien mogeljjk zyn, dat hy weer werd aangenomen. De Keer De Bruin antwoordde, dat hy deze houding onbillyk achtte en hy stelde de com missie verantwoordeiyk voor de eventoéel daar uit voortvloeiende verwikkelingen. Van het standpunt der commissie heeft hl) aan de schippers mededeeling gedaan; een half uur later het was toen ongeveer half rijf werd In de beurs door den omroeper namens de commissie medegedeeld, dat de beurtregeling buiten werking was gesteld. Opnieuw heeft onze zegsman zich toen tot de commissie gewend, zonder dat zyn poging een succes heeft mogen opleveren. Verdachte werd hierop in de gelegenheid ge steld zich te verdedigen. Vooraf verzocht mr. Jellinghaus hem zich kalm te houden en niet bulten de zaak te gaan. Desondanks moest verdachte er berhaaldelljk op worden- gewezen dat hy bulten de orde ging. Verdacht wond zich hoe langer hoe meer op roepende: „U kunt xny straffen en nog eens straffen, maar Ik moet myn recht hebben" en:' ,...,U hebt rekening te houden met het boog- - ste recht Als verdachte wederoxn de particuliere aan gelegenheden van de getuigen wil gaan be spreken en de president hem deswege weer tot de orde roept, pakt verdachte zyn papieren by- een en zegt er mee te zullen eindigen. Hierop sloot de president het ondersoek. KALTNIIBORG. 1153 M. 11.30 8tr|1k- orkest o. 1. v. Leonard Oyldmark 2.00 Pianospel 3,20 Orkest van restaurant „Wlvex” o 1. v. Teddy Petersen 7.30 Vera Nielsen zingt Kngelscbe liederen 9 45 Kamermuziek door een trio. BERLIJN, 419 M. 3.50 Populair con cert door de Alfred Booxkapel 9.30 Be richten en dansmuziek. HAMHVIO. 372 M 13.40 Populaire muziek 1.30 Gramofoonmuzlek 3.20 Concert 5.30 Gramofoonmuzlek 8.30 Concert door het Noragorkest van Han nover o. 1. v. Otto Ebel von Sosen 9.40 Populair concert door het kleine Norag- orkest o. 1. v. Adolf Seeker. LANGENBERG, 472 M. 1120 Populair concert door het omroeporkest van MUh- lacker o. 1. v. Gustav Gdrllch 13.55 Po pulair concert door het Westfaalsche om roeporkest o. 1. v. Werner GObre 3 05 Kamermuziek 3 20 Concert door het orkest van den West-Dultschen omroep o. 1. v. KUhn 10.06 Concert door het or kest van den West-Dultachen omroep o. L v. KUhn. WARHCHAU, 1411 M 6.40 Populair concert 7 35 Bympbonleconcert 10.10 Danamuzlék. op de vinger» te tikken," tchryft een vriéndelijke lezer. Nu, zooals hu het doet willen we eiken dag wel op de vinger» getikt worden. Hij kapit telt on» van te weinig nederigheid en menscheUjk opzicht in on» ttukje ,J)e kantjes er afloopen" maar hij voegt er zoo’n allervriendelijkste instem ming met deze rubriek aan toe, ja besluit zelf» dat hij alleen rn 'op- merking zond „om gelegenheid te hebben u van mijn weerdeering eentgszins blijk 'te peven." Wat de vingertikkerij zelf betreft over nederigheid en menschelijk op zicht.... och.... we zijn nu eenmaal journalist. Laten we z’n episteltje mogen bruiken voor een kapittel. We tikken elkaar graag allemaal op de vingers. We doen het o zoo gaarne een ander.... en dan goed gevoelig/ W(j zijn boos als ze het ons doen! Het Is soms noodig elkaar op de vinger» Je tikken. Misschien hadden wij ‘t zelf wel verdiend: we zullen ons geweten onderzoeken. Maar la ten we 't steeds doen als de vriénde lijke schrijver. Raak.... maar zóó dat men niet boos kan worden. Eenlge leden zouden gaarne worden ingellcht omtrent den Invloed van het Dultsche natlo- naal-sociallsme eenerzfjds op de grensbevolking in Limburg, anderzijds op In Duitschland wo nende Nederlanders. Men zou willen weten, hoe de economische en politieke positie van al deze Nederlanders onder het nieuwe Dultsche re giem Is. Is het waar, dat drang, zoo niet dwang op hen wordt uitgeoefehd, om zich by de nat- soc. beweging aan te sluiten? Ook werd de vraag gesteld of de regeering byzondere maatregelen heeft getroffen om de belangen van Nederland In Duitschland te be schermen. In verband hiermede werd gevraagd of de regeering reden aanwezig acht om te trachten te voorkomen, dat van der Lubbe, de beklaagde In bet proces van den Rijksdag- brand, veroordeeld wordt krachtens wetsbe palingen, welke niet bestonden op het oogen blik van het plegen van de daad. Ook omtrent de rechtspositie van Dultsche politieke vluch telingen in ons land werden inlichtingen ge vraagd. Gaarne zouden versch .«Jen ingelicht omtrent "s tot MILAAN, 331 M. 4 30 Kamermuziek 6.00 Gramofoonmuzlek 7.00 Idem. ROME. 441 M. 4 35 Vocaal en Instru mentaal concert 7^5 Gramofoonmuzlek 9.50 Dansmuziek. BRCHSEL. 509 M. 12.20 Gramofoon muzlek 130 Concert door het klein orkest van het N. I. R. o. 1. v. P. Lee mans 5 20 Populair concert door het raxMo-orkest o. 1. v. Franz André 6 35 Gramofoonmuzlek 7.10 Concert door het populair orkest van het N. I. R. o. 1. v. P. De volgende getuige is de gep. lult, kol Knage. Deze gaf eenlge inlichtingen omtrent zyn be vindingen omtrent verdachte als militair. Get. had hem leeren kennen als bekwaam, bedachtzaam en niet opvllegend- Verdachte stelde nog eenlge vragen omtrent zijn bulselyke omstandigheden, doch ook deze vragen worden gecoupeerd. Verd.: Mijnheer Knage zitten. President: Dat moet ik zeggen. (Tot den ge tuige) Dank u- Volgends getuige is de beer J. Febres, wien eveneens vragen gesteld worden waarin sprake is van vernietiging van zyn eigen en H.’s gezin. President; Dat doet toch hier niets ter zake. Verdachte windt «ich dan zoodanig op, dat de president hem tot de orde moest roepen. Pres.: Nog Iets te vragen? Spr. beeft uit een persoonlijk onderbqud met verdachte de ervaring, dat deze In een toe stand van overspanning was geraakt en hy nu maar niet reallseeren kan dat men niet vla een misdrijf tot het verkrijgen van recht kan komen. Ware dit anders geweest en zou herhaling voor de toekomst buitengesloten zyn, dan zou spr. een requisitoir genomen hebben zooals hij van plan was te doen. Thans ziet spr. zich-achter genoodzaakt be vestiging van het vonnis te requireeren. Daar de Amsterdamsche schippers naar aan leiding van de bestraffing van een hunner, gis ter weigerden eenlge vracht aan te nemen, heeft de Beviachtingscoinmlssle besloten de beurt regeling bulten werking te stellen en haar goed keuring te verleenen aan alle bevrachtingen, welke worden afgesloten. Volledige inlichtingen werden gevraagd over het stadium, waarin de minister de z.g. Belgi sche kwestie by zijn optreden heeft aangetrof fen en over het standpunt, dat hy In dit vraagstuk inneemt. HUIZEN. 1875 M. NCRV 8.00 Bchrlftlezlng en meditatie 8.18 Gramo foonmuzlek 10.30 Morgendienst door da. Th. A. Hoen 11.00 Bespeling van het studlo-orgel. S. P. Viseer 13.00 Politie berichten 13 15 Gramofoonmuzlek 13.30 Ensemble V. d. Horst 3.00 Gramo foonmuzlek 3.30 Chr. lectuur: „Bloe sems" en „Van nature boos” uit .Penseel streekjes" van L. LoorGoedhart 3.00 Zangrecltal door Nico Gerard Kruyff 3.45 Rustpoos 4.00 Gramofoonmuzlek 4.15 Concert 8.00 Tsjatkofsko-program- ma 6.30 A. J. Herwig: „Tuinwerk, dat voor den winter komt" 7.00 Politiebe richten 7.15 Ned. Chr. Persbureau 7.30 Literair halfuurtje. W ten Kate Jsn.: „Het zonnetje In het Paradijs" van Hen driks Kuyper van Oordt 8.00 Het NCRV- kleln-orkest o. 1. v. P. v. d. Hurk 10.45 Gramofoonmuzlek 1150 Sluiting. HILVERSUM. 296 M. VARA 8.00 Gramofoonmuzlek VPRO 10.00 Morgen wijding VARA 10.15 Frans Nienhuys draagt voor 10.30 Orgelspel door Cor Steyn 11.00 Gramofoonmuzlek 11.15 Frans Nienhuys draagt voor 11.30 Pia norecital door Rosine de Cocq AVRO 13 00 Xnsemble Rentmeester. Afgewisseld door gramofoonmuzlek 2 30 Causerie door P. J. Schenk: „Het aanplanten van vruchtboomen In kleine slertulnen" 3.00 Gramofoonmuzlek VARA 4.00 Or gelspel door Joh Jong 4 50 Na school tijd Een wonderlllk avontuur van oom Keesje 5.30 Vara-orkest o. 1. v. Hugo de Groot 6.00 Cor Steyn. accordeon en Joh. Jong, plano 6 10 Vara-orkest o. 1. v. H. de Groot 6.40 Het Fascisme. Dr. W. Banning: „Het Nationaal Socialisme In Duitschland tot 1933" 7 00 Vara-orkest o. 1. v. H de Groot VPRO 8.00 Cursus. Rellgle-opbouw. Spr. dr. W. Banning 8.30 Concert 9 00 „Menschen In dezen tijd". Mej dr. N. A. Brulnlng 9.30 Con cert 10.00 Vrjjz. Godsd Persbureau 10 05 Vaz Dlas 10.15 Een Nederlandsen hervormer. Jan Gerritsen-Veroteghe. Spr. prof. dr. J. Lindeboom 10.45 Gramo foonmuzlek VARA 14.00 Gramofoonmu zlek 13.00 Sluiting. LUXEMBOURG, 1191 M. 7.50 Neder landsche avond: aymphonle van Tchal- kowaky 8.35 Vocaal concert 9.20 'Vioolconcert door Jan Dörner 10.15 Heruitzending van het concert uit „du Nord”. Enkele leden waren van meenfng. dat Neder land zich uit den Volkenbond behoort terug te trekken. Deze heeft sleehts teleurstelling ge wekt. Andere leden weerspraken deze meening. Juist In een tyd als nu. waarin het alom groeiend nationalisme dreigt de volken steeds meer van elkaar te vervreemden, en den oor- logsfakkel te ontsteken, Is het noodig de teere plant van samenwerking en eenheid, te Genève bloeiend, te beschermen en tot ontwikkeling te brengen. Erkennend, dat een klein land slechts met groote voorzichtigheid kan trachten invloed teq goede uit te oefenen, gaven sommige der hier aan het woord zynde leden uiting" aan hun wensch, dat, ook door Nederlandschen invloed, een herziening van het Verdrag van Versailles zal worden bevorderd, dat door één onzer voor aanstaande staatslieden zoo terecht een monu ment vap economisch onverstand Is genoemd. Van andere zyde werd opgemerkt dat het hier geen Volkenbondsverdrag betreft en het dus niet op den weg der Ned. regeering ligt, Rich met dit vraagstuk In te laten. idene leden wor- ilnisters standpunt met betrekking tot het vraagstuk van de boycot, door particulieren tegenover eenig an der land ondernomen. Verscheidene leden verzochten volledig te worden Ingellcht omtrent den loop van zaken met betrekking tot het Dultsche transfer moratorium. vervalt om alsnog laten hooren. - Pleiter zeide af te zien van het getuigen verhoor van Minister Donner, doch stelde prijs op het hooren van ds- den Hertog uit Rotter dam en van den gep. luit.-kol. der mil. adm F. G. Knage. Verdachte verzocht ook nog eenlge getuigen te doen hooren. De president zeide dit van geenerlel belang voor deze zaak te achten. Spr. bleef op be korting aandringen. Mr. Stomps zeide toen met belde eerstge noemde getuigen en het verhoor van den heer R. J. Aalberts te kunnen volstaan. Verdachte was het hiermede niet eens en wilde ook nog den heer Fehres uit Rotterdam doen hooren. Pres Maar Ik kan toch uw heele familie en kennissenkring niet hooren om uit te maken of hier van beleedlglng sprake Is Adv.-gen U mag nooit beleedIgen. Al het door u aangevoerde staat er bulten Verdachte bekende daarna de geïncrimineer de woorden te hebben gebezigd. Alvorens tot het getuigenverhoor over te te gaan verzocht de president mr. Stomps kort te zyn en voegde daaraan toe, dat hy alle vragen die nletf aan de orde zyn zou weigeren. De eerste getuige R. J. Aalberts. zeide den heer A gedurende 1 jaar te kennen. Pres.: Dus na dit feit. Er is dus geen aanlei ding dezen getuige verder te hooren. Mr Stomps wil get- verklaren.of H. als mor- phlnlst. Pres.: Dat doet niet ter zake. Mr. Stomps Ja, maar In de stukken staat.... Pres.: U behoeft middels getuigen niet alles te weerleggen wat in het dossier staat. Mr Stomps ...Mijnheer d« president ik leg hierbij mijn verdediging neer." Hierop zeide H. op een vraag van den presi dent, dat hy nu self de vragen zou stellen. Ds. den Hertog uit Rotterdam werd een vraag gesteld welke niet toegelaten werd. WEENEN. 517 M. 6.20 Fragmenten uit „Indigo" van Johan Btraues 9.06 Piano recital 10.06 Dansmuziek. W1 1® ■es bre

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 16