den Rijksdag De brand Nationaal-Socialisme in Japan ONS BLAD lil ft ft! i ft# In het uitzicht van 12 November Het nieuws van heden De ontwapenings conferentie in F lil T H i'il "J ih DRIE UITSPRAKEN SPRAK TORGLER MET V. D. LUBBE? I DE STAATSGREEP 1932 'I! DE BAROMETER JOH. LAU WERS PAVCLOr 3 ALKMAAR Kompassen en Microscopen y DONDERDAG 26 OCTOBER 1933 ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 21 CROOTE BELANGSTELLING VOOR HITLER’S REDE o o IN DE BERG-EN-DAL-BAAN •rd Erkenning van goede trouw Roosevelt moet de kamer houden Houding der boeren en soldaten Sarraut confereert met de partijleiders Bureau stelt voor de bijeenkomst der hoofd commissie te verda- gen tot 4 December Druk van Engeland en Frankrijk DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN ft w De Fransche kabinets crisis I Japan wil een nationale regeering met gematigde fascistische beginselen" „Torgler was nerveus” Verklaringen van het nat. soc. Ryksdaglid en gewezen communist Karwahne ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 c. p. regel; idem op pag één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 r VEREENIGDE katholieke pers NOORO-HOLLANDSCH DAGBLAD La val. Openbare Werken; Pietrt. ia teren den ij actnede 9 i (Nadruk verboden) Stand o» Donderdag aar VJB.; 74g Vorige stand 1t» Bij het bezoek van kindyen uit de provincie aan den Weenschen Prater, maakte de Oostenrijksche vice-kanse- Ber Fey met hen een tocht in de berg- pn-dal-baan Dinsdag in den vroegen middag stond reeds een groote menigte voor het Ber- lijnsche Sportpalast, om er des avonds te kunnen luisteren naar de rede van Rijkskanselier Adolf Hitler De roulette draait ook niet meer te Zandvoort 'en Maastricht. Rapport inzake de mogelijkheden van samen voeging van theoretische scholing en practische werkzaamheid voor jongere werkloosen. De Tweede Kamer over de zedenverwildering- Het bureau zal Donderdagavond of Vrijdag ochtend nog eens bijeenkomen om het verdere werkprogram definitief vast te stellen. In de volgende weken zal het bureau waar schijnlijk nog enkele malen bijeen komen. De Eerste Kamer keurde s.ha. de Omzetbe lasting goed. Vooiloopig verslag der Tweede Kamer over de Rjjksbegrooting van Buitenlandscbe Zaken. Maatregelen tegen den smokkelhandel rogge. De Kon. Ned. Zoutindustrie laat een fabriek In Hengelo bouwen. R. K. Melkhandelaren bespreken de zulvel-aangelegenheden. Mgr. M. Brans O. M. Cap. naar Rome vertrok ken. een de 'Verkle- aan te- Ook een volksstemming in Oostenrijk. Ontwapeningsconferentie tot 4 December ver daagd T De zaak tegen den accountant R. H. in boo ger beroep voor het Haagsche Hofde ver dediger mr. Stomps legt zijn taak neer. De organisatie van den graanstean opgedra gen aan de Stichting Nederlandsche Graan- centralc en de Stichting Nederlandsche Meel centrale. Katz bijzonder radicaal was, gaf getuige ontkennend antwoord. Katz was een der leiders, die de voogdij van Moskou van de hand wezen. Toen bleek, dat Katz andere plannen had, moest hij het veld ruimen. BU het parool: ,Los van Moskou' was als tweede gekomen: „Los van bet internationale jodendom". Op de vraag van Torgler, ot Karwahne op Onderwijs; Begrooting. Deze combinatie zou op ongeveer 300 stem men kunnen rekenen. n zijn rede op den leldersdag der nationaal- soclalisten heeft Rijkskanselier Hitler ge zegd: „Het groote werk der verzoening in ons volk, begonnen door het nationaal-socialls- me, moet thans bekroond worden. Ook onze vroegere binnen landsche politieke tegenstanders zouden wij tegemoet komen en de hand reiken, wanneer zij bewijzen op te willen komen voor de Duitsche eer en den Duitschen vredeswil.” Denzelfden dag vulde Kardinaal Bertram van Breslau deze woorden aan in een verklaring, waarin hij o. a. schreef: ..Nog een andere, zeer ernstige en drukkende zorg kwelt vele duizen den trouwe katholieken: de zorg nJ. om hen, die in den vroegeren parljj-staat die leiders volgden, die uit godsdienstig plichtsgevoel den geestelijken strijd trachtten aan te binden te gen Marxisme en bolsjewisme in vormen, wel ke zich aanpasten bij den vroegeren staat. Deze mannen, die het welzijn van volk en Staat, van godsdienst en Kerk naar hun beste vermogen en in plichtbewuste gehoorzaamheid aan de bestaande overheid hebben trachten te dienen en te bevorderen, zijn ook heden bereid den nieuwen Staat en den wil des volks op recht en trouw te dienen en in eerlijke samen werking met de bestaande regeering hun kracht en kunde beschikbaar te stellen voor het ge meenschappelijke reddingswerk.” De derde uit spraak. welke in dit verband van bijzondere beteekenls is, heeft Dr. Goebbels gedaan in zijn groote rede in het „Sportpalast". „Nadat wjj in de laatste acht maanden de btnnenlandiw.be betreffende zegels op Engeland werd vertegenwoordigd door Eden, Frankrijk door Massigll en de Vereenigde Sta ten door Norman Davis. By de langdurige besprekingen is overeen stemming bereikt op de volgende twee punten: 1 De hoofdcommissie wordt verdaagd tot 4 December: 3 Het bureau krijgt van de hoofdcommissie opdracht in den tusschentyd een nieuwen tekst voor te bereiden, welke dan aan de hoofdcommissie op 4 December ter behande ling zal worden voorgelegd. Ministerieel schrijven dlenststukken. vijanden hebben verslagen,” aldus zei hy. „moe ten wij nu ook ruim en groothartig zijn en hun die ons in deze maanden hebben leeren kennen en hoogachten, verzoenend de hand toesteken.” Met deze uitspraken voor oogen. mag men er van verzekerd zijn, dat de 12e November niet alleen een demonstratie naar buiten, maar ook een groote verzoendag voor het binnenland worden zal. Waar de wil tot waardering van de eerlijke vroegere tegenstanders, die met zuiver geweten en oprechte overtuiging de vorige regeerlngen hebben gediend en thans het nieuwe wettige gezag in Duitschland met ge lijke trouw aanvaarden, zoo nadrukkelijk wordt uitgesproken, moet een weg zjjn om tot een wezenlijke innerlijke verzoening te komen. Overwinnaars, die ook de plicht- en eergetrouwe overwonnenen blijvend willen dis- crimineeren en als tweede-rangs menschen be handelen. begaan een ernstige fout en groote onrechtvaardigheid. De natlonaal-sociallstische machthebbers in Duitschland kunnen, gezien hun buitenlandscbe politiek, niet anders dan de eersten zijn om dit volmondig te erkennen. PARIJS, 25 Oct. (Reuter.) Uit Washington wordt, genheid, dat president Roosevelt aan een lichte verkoudheid lijdt, welke hem dwingt de kamer te houden. onschadelijk worden gemaakt, volgens de ideeën van Inoyé. In het najaar van 1931 waren alle voorbereidingen reeds getroffen, maar om onbekende redenen kwam het plan nog niet tot uitvoering. In bet voorjaar van 1933 begonnen Inoyé en zijne volgelingen iedereen te vermoor den, die op de zwarte lijst stond. Junnosuke. de Minister van Financiën en de Directeur der Japansche Bank vielen weldra als slachtoffers. Iedere partijgenoot moest minstens één tegen stander uit den weg ruimen; na den val der voornaamste vijanden zou in Tokio de dictatuur der Nationaal-Soclallstische Party worden uit geroepen terwyi de staat van beleg zou worden afgekondigd. Den 13den Mei hechtten de afgevaardigden der afdeelingen hunne goedkeuring aan het vol gende program: 1. De hoofdmacht zal de direc te actie beginnen om half zeven in den morgen van 15 Mei; 3. Een afzonderlijke groep zal om 7 uur de spoorwegstations, de gasfabriek en de electrische centrale bezetten; 3. Het gros van het party-leger wordt verdeeld in 4 groepen. De eerste groep bezet de ambtswoning van den Mi nister-President, de tweede groep bezet het Ministerie van het Keizeriyk Huls; de derde groep bezet het lokaal van de politieke partij Seiyukai en de vierde groep de Mltsublshi- Bank. Vervolgens doen de eerste drie groepen een aanval op de kazerne van de stedelijke po litie; groep 4 doet een aanval op de kazerne der burgerwacht. Om half zeven werd de Minister-president Inukal vermoord. Om 7 uur kwamen de natio naal socialistische groepen in actie. Precies op den aangegeven tyd werden bommen geworpen op de stations, en begon de terreur in de ge- heele stad. Maar de aanval .werd weldra af-, geslagen; de natlonaal-sociallsten waren te klein in aantal om den stryd tegen de burger wacht te kunnen volhouden. De boeren werden naar de gevangenissen overgebracht en de militairen in een oud fort opgeborgen. Thans eerst vyftien maanden later heeft de Opperste Krygsraad hun vonnissen uitgesproken. Thans beschouwt iedereen hun daad als een uitweg van al te groote vaderlandsliefde, of als een vergissing die helaas het leven heeft gekost aan een groot aantal personen. Ongeveer de ge- heele pers dringt thans aan op een nationale Regeering, steunende op een partygroepeering met „gematigde” fascistische beginselen. I Het Japansche Nationaal-soclalisme is niet ultgdacht door een enkel man. Dr. Shumei Cha- wa, de president van de Rokushl (nationalisti sche party) heeft voora veel aanhangers onder de militairen. Na het incident van Mandsjoerye in 1931 heeft hy zyn actie verdubbeld en dui zenden aanhangers gewonnen onder de mili tairen en de boeren. Rozaburo Tachibana heeft weer andere eischen op zyn program. Hy wil een maatschappy stichten, die gebaseerd is op den landbouw, met uitsluiting van de industrie. Hy maakt voornamelyk propaganda onder de jonge boe ren. Ikkl Klta een der meest gelezen moderne schryvers, predikt de gewelddadige revolutie. Al leen door een staatsgreep zal volgens hem het Nationaal-Socialisme gelegenheid krygen om de macht in handen te nemen. Akira Inouyé. de meest strydlustlge partyiei- der, wil de nationale reconstructie grondvesten op boeddhistische beginselen. Hy is de leider van de „Ketsumédan” (de broederschap van het bloed) Er gaat een onweerstaanbare Invloed uit van dezen man, zyn ideeën werden thans aan vaard door tal van officieren van leger en vloot. Toen de verschillende groepen in een groote „concentratie” waren ondergebracht werd een gemeenschappeiyk programma opgesteld, dat grootendeels een samenvatting is van de leuzen der eerste Duitsche socialisten met al bun zucht naar centralisatie en bureaucratie De Japansche Nationaal-Socialisten doen voor hun ne Europeesche collega's niet onder in radica lisme. „Wy offeren met blydschap ons leven voor het volk”, „de nationale beweging naar het Vaderlandsche Herstel is het werk van solda ten en boeren”; „al wat zich tegen onze Va derlandsche en monarchistische beweging durft verzetten, wordt vernietigd", dat waren de leu zen, die opgang maakten. De actie zou uitgaan van de boeren en sol daten, de volgelingen van Okada en Tachiba na De Staatsgreep zou uitgevoerd worden vol gens de beginselen van Kita en allen, die het geluk der natie in den weg stonden, zouden G4knge kreeg een zoodanige zit plaats, dat by van der Lubbe vijf minuten lang kon zien zonder op te vallen. Toen‘werd hij weer naar buiten geroepen en verklaarde on middellijk, dat deze arrestant de zelfde was, dien hij met Torgler in den Rijksdag had gezien. President: „U^hebt toen niet den minsten twijfel gehad?” Karwahne: „Neen, ik was vol komen zeker van mijn zaak. Ver gissing was uitgesloten. Dat was mijn innerlijke overtuiging en is bet nog. Een proteutvergadering der georganiseerde slagers te Utrecht tegen de regeeringsmaat- regelen. De treinramp In Frankrijk. Thans 35 doodeu. Schietpartij bij universiteitsgebouw te Warschau ooals men weet, zal 13 November geheel het Duitsche volk opgeroepen worden om door Ryksdagverklezingen en volksstem ming heel de wereld ervan te overtuigen, dat Hitler wezeniyk de consequente uitvoerder is van den nieuwen volkswil en zyn krachtige buiteniandsche politiek de algemeene en volle dige goedkeuring wegdraagt van gansch de Duitsche natie. Officieel en plechtig zal het Duitsche volk met een eensgezind .Ja” moeten antwoorden op de vraag of het Duitschlands uittreden uit den Volkenbond en de ontwape ningsconferentie biliykt als een noodzakeiyken stap om te bewyzen, dat het nu elndeiyk na ruim 14 jaren van vernedering uit moet zyn met een zyn nationale eer te na komende interna tionale discriminatie. Het Ujdt niet de minste twyfel. dat onder de huidige omstandigheden en verhoudingen het Duitsche volk in overwel digende meerderheid aan Hitler’s oproep ge hoor zal geven en zich zal uitspreken overeen komstig diens wensch. De komende Ryksdag verklezingen en de volksstemming zullen dan ook in feite niets anders zyn dan een nieuwe massale demonstratie van de Duitsche eenheid in de onafzienbare reeks, welke sinds de „na tionale revolutie” is begonnen en waarschynlyk tot in lengte van dagen zal worden voortgezet. Frankrijk, dat voor de zooveelste maal weer eens de dupe is geworden van beschamend kort zichtig politiek party-egoïsme en tengevolge van het verraad der socialisten aan Daladler een democratisch zeer droevig figuur beeft ge maakt, zal met leede oogen moeten aanzien, hoe het nationale verantwoordelykheidsbeset by zjjn buren sterker leeft dan in het eigen huls, dat toch het oficleele geboortehuis is van het woord en het begrip: „chauvinisme”. Opdat de 13e November voor de Duitsche regeering zoo volledig mogelyk succes worde, hebb/ nationaal-socialistische leiders een zg singscampagne ingezet, die by gebrel genstand den weg naar het hart des volks by voorbaat vry moet vinden. Opmerkelijk ia hoe daarby aangestuurd wordt op een openlijke ver zoening van de innerlijk mogelyk nog bestaan ds tegenstellingen. In verband hiermee verdie nen een drietal uitspraken, die als zuiver afge stelde kamraderen in elkander grijpen, byaon- der vermelding. Tot de verdaging der conferentie tot 4 De cember is besloten op voorstel van de verte genwoordigers van Engeland en Frankrijk- De Zwitsersche bondsraad Motta had een verdaging der conferentie voor onbepaalden tyd een catastrophe genoemd. De hoofdcommissie zal de besluiten van he den zonder beraadslaging ratlficeeren en dan uiteengaan tot 4 December. Het bureau kwam voorts tot overeenstemming over de volgende formule: 1 Het bureau zal het oui^e plan van Mac Donald omwerken in den geest der recente En ge Ische voorstellen; 3 De intusschen tusschen de vertegenwoor digers der verschillende mogendheden gevoer de directe besprekingen zullen worden vast gelegd. PARIJS, 35 Oct. (V.D.) In parlementaire en politieke kringen verwacht men, dat het Al bert Sarraut zal gelukken een kabinet samen te stellen, dat op een meerderheid in Kamer en Senaat zal kunnen rekenen. Sarraut heeft, by het verlaten van het Elys- sée, verklaard, dat hy zich zyn definitief ant woord heeft voorbehouden, totdat hy gecon fereerd zal hebben met de leiders der verschil lende groepen van Kamer en Senaat. Vanavond zal Sarraut opnieuw naar presi dent Lebrun gaan, om dezen zyn definitief antwoord te geven. FARMS, 35 Oct. (Reuter) Albert Sarraut is belast met de vorming van een kabinet. Hierop wordt d. Lubbe voor de rechterstafel geleid. Hjj ontkent den getuige te kennen of ooit te hebben gezien. Vervolgens wordt ook Torgler voor de tafel geleid en nzmst v. d. Lubbe geplaatst, waarop Karwahne met alle beslistheid verklaart, dat er geen twijfel bestaat aan de juistheid zijner verklaringen. PARIJS, 25 Oct (VX> Albert Sarraut heeft hedenavond tegen 10 uur zyn beraadslagingen met de politieke persooniykheden beëindigd, zonder te hebben besloten tot een definitief aan vaarden van de opdracht van den president der republiek tot het vormen van een kabinet. Hy verklaarde tegen vertegenwoordigers van de pers, dat hy nog moest nadenken over de resul taten van zyn onderhandelingen, alvorens hy zyn definitief antwoord kon geven. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR T«Woon Administrafia 433, Radadi* 633 ABONNEMENTSPRIJS. Par kwartaal voor Alkmaar f X Voor buitan Alkmaar f 2.85 /Mat gaillustraard Zondagsblad 10.60 hoogar Dagblad uitgagavan door da H.V. Drukkarij Da Spaamastad - Haarlam leidende wyze had deelgenomen aan den storm aanval op het communistische partygebouw in 1925, weigerde deze te antwoorden, want zyn antwoord zou zonder twyfel Duitsche menschen overleveren aan de wraak der Derde Interna tionale. Ook weig?rt Karwahne te antwoorden op de vraag, pf hy In 1925 aan de burgeriyke bladen materiaal heeft geleverd, nadat hy uit de communistische party was gestooten. De president wyst Karwahne op een senaats besluit. Deze biyft eehter hardnekkig protes- teeren tege- een verhooi door den aange klaagde Torgler. Als een assessor opmerkt, dat hy toch alleen maar ja of neen behoeft te zeggen, verklaart Karwahne, nooit voor burgeriyke bladen te heb ben geschreven, ook had hy hun geen materi aal geleverd. Torgler verklaart dan by de eerste ontmoe ting met Karwahne in den Ryksdag op 27 Februari op de sofa te hebben gezeten. Karwahne noemt dit absoluut onjuist. Eerst by de tweede ontmoeting zat Torgler op de sofa. Vervolgens schildert het nat.-soc. Ryksdag lid Frey uit München zyn ontmoeting met Torgler. Ook hem was de verwilderde blik van Torgler opgevallen. Torgler's eersten begeleider had hy niet goed bekeken; hy kon dus niet beslist beweren, dat hel v. d. Lubbe was ge weest. De man maakte echter den indruk, niet in den Ryksdag thuis te behooren. De man, die naast Torgler op de sofa zat, had een bleek gezight en buitengewoon fonkelende oogen. By de confrontatie had hy hem als Pcpof herkend. De voorzitter wyst er op, dat getuige by zyn eerste verhoor met beslistheid v. d. Lubbe als den eersten begeleider van Torgler had her kend. Getuige geeft dit toe. doch verklaarde dat v d. Lubbe by een latere confrontatie den in druk had gemaakt van een grooter mensch dan Torgler’s begeleider. Het was mogelyk, dat Van der Lubbe by de ontmoeting met Torgler in elkaar gedoken had geloopen, maar met zekerheid kon hy niet zeg gen. dat v. d. Lubbe de begeleider van Torgler was geweest. Nu wordt Popof voor de tafel der rechters gevoerd. Getuige Frey neemt hem scheg) op en zegt dan: „Dat is de man. die naast Torgler zat." Verwisseling van persoon houdt Frey dan voor buitengesloten, hetzy dan dat Popof een dubbelganger heeft. Het gerecht besluit dan in de ruimte vóór de zaal van de begrootingscommlssie een on derzoek ter plaatse in te stellen ter reconstruc tie der ontmoetingen. Na dit onderzoek werd de zitting tot Vrijdag verdaagd.. -j—\e Japansche pers heeft opnieuw een groo- 1 te .Affaire": de Japanners lezen weer -4—yverig hunne ochtend-, midag- en avond bladen. Veertien officieren van het leger en de vloot zyn voor den Krygsraad gedaagd: drie werden ter dood veroordeeld, de elf anderen gedegradeerd. De Japansche openbare meening is sterk verdeeld. Duizenden Japanners hebben den keizer reeds verzocht de ter dood veroor deelden te willen begenadigen. Niet weinigen hebben naar aanleiding van het vonnis ..hara kiri" gepleegd, sommigen omdat naar hunne meening, drie officieren onschuldig gefusilleerd zullen worden, anderen weer omdat de elf ove rigen er met een veel te lichte straf afkwamen De Nationaal-Socialistische Party streeft naar de herstelling van de Showa, (Showa be- teekent .stralende vrede”). De restauratie om vat het herstel van den ouden Japanschen geest („Jamato namashi 1 Busshlo”) alsmede bet invoeren v*<reen exclusief staatssocialisme; Japan moet weer een agrarisch land worden als voorheen; om <«t doel te bereiken moet de te genwoordige kapitalistische economie worden vernietigd, een onverzoeniyke stryd worden aangebonden tegen het communisme en de mid denstand uit zyn slaafsche verdooving warden opgewekt. GENèVE. 25 October. (V. D.). Het bureau der Ontwapeningsconferentie is Woensdag middag voor de eerste maal sedert het uittreden van Duitschland onder voorzitterschap van Henderson in geheime zitting byeengeko- men, om te beraadslagen over den stand van zaken en de besluiten voor te bereiden voor de op Donderdag te houden zitting van de hoofdcommissie. BERLIJN 25 Oct. De zitting van heden be gint met het verhoor van getuige Karivahne, nat -soc. Ryksdaglid, die op den middag voor den Ryksdagbrand met de nat.-soclalisten Frey en Kreuel een ontmoeting had met Torgler, die zich in gezelschap van v.'d. Lubbe zou heb ben bevonden. Torgler zag er heel anders uit dan gewoon- lyk, verklaarde getuige, hy was bleek en schrok terstond, toen hy ons zag. zyn gewone kalmte was verdwenen. Later zagen de drie heeren hem nogmaals, toen hy met een ander persoon op de bank zat vcor de zaal der begrootingscommlssie. Omstreeks vier uur, half vyf hadden Kar wahne, Frey en Keuel den Ryksdag weer ver laten. Op de vraag van den president, waaraan hy v. d. Lubbe had herkend, antwoordde getuige Karwahne: „Van der Lubbe liep in tegenstel ling met nu rechtop, hoewel zyn houding slap was. Door zyn heele gelaatsuitdrukking kon ik zyn herinnering niet kwyt raken. Ik ben van geboorte Sileziër. wy hadden daar op de land goederen altyd Poolsch-Galiclsche landarbei ders. Ik dacht nog by myzelf, dat hy een zelfde type had en was zelfs van meening. dat hy een Pool was. Hy zag er opzetteiyk onverzorgd uit. zyn haar was naar achteren gekamd. Zyn heele uiteriyk liet daarby den Indruk achter: een der gewone misdadlgerstypen, zooals ik die ken. Ik had den indruk, dat hy ongeveer een half of een heel hoofd kleiner was dan Torgler.” ’s Avonds, toen het bericht van den Ryksdag brand kwam, zat get. Karwahne met zyn beide begeWders in het café „Vaterland". Aanvanke- lyk geloofde men, in verband met de politieke agitatie van de laatste dagen, dat het siechts een tendenzbericht was. Toen het bericht ech ter bevestigd werd, had get. tot Frey gezegd: De radlcaal-socialistische afgevaardigden en senatoren zyn Woensdagmiddag in een korte zitting byeengekomen en hebben Sarraut bun sympathie betuigd. Een definitief standpunt zullen zy pas innemen, wanneer Sarraut zyn minlsterlyst zal bekend maken. Donderdag zal Sarraut in een bjeenkomst der radicaal-socis- llstBche parlementsleden zyn program uiteen zetten. In den namiddag werd de volgende lijst van ministers als mogelyk genoemd: Sarraut, premier en Buiteniandsche Zaken; Daladler, Oorlog; Bart hou, Oorlogsmarine Dalimier, Koloniën; Bonnet, Financiën (Bud get?); Cbautemps, Financiën; Senator Steeg. De vraag van den procureur-generaal, of het wellicht dr. Neubauer geweest was. die by de tweede ontmoeting met Torgler op de sofa zat, beantwoordt getuige ontkennend, daar hy dr. Neubauer reeds sedert jaren kende en hem dus had moeten herkennen. By bet verlaten van den Ryksdag had Kar wahne en zyn begeleiders bet gevoel gehad, dat er iets niet in orde was. In de kamer der com munistische fractie liepen vele personen rond, die een zekere opgewondenheid vertoonden. Als dr. Sack opmerkingen maakt over de uit lating van dr. Karwahne. dat zich in de om geving van Torgler of andere communistische leiders misdadlgerstypen bewogen, verklaart Kar wahne: Wanneer de communistische party eenl- egrlel politieke maatregelen gaat organlseeren, werden steeds menschen ergens vandaan ge nomen, die internationale misdadigers te noe men zijn. Get. had het overigens niet gemunt op den persoon van Torgler. Als Torgler den getuige eenlge vragen stelt over ongeveer 7 jaar geleden gebeurde dingen, die verband houden met Karwahne’» vroeger lidmaatschap van de communistische party, verklaart Karwahne er niet aan te denken, deze vragen te beantwoorden. Ook de procureur- generaal verklaart, dat de vragen niet ter zake zijn. Desondanks verzoekt dr. Sack om een se naatsbesluit omtrent dit punt. Na de pauze, waarin het gerecht hierover had beraadslaagd, werd Torgler's vraag toegelaten. Torgler herhaalt zyn vragen. Karwahne be vestigt, dat hy in Hannover tot de omgeving van Katz behoorde. Op de andere vragen wil hy geen antwoord geven.' De voorzitter neemt de vragen over. Nu verklaart de getuige, dat als er gesproken werd van linksche en ultra-llnksche groepen, dit alleen spookbeelden waren in de hersenen der leiders. De stryd onder de communisten in 1935 ging alleen daarom, of de Duitsche arbeiden moesten blyven onder de voogdy- schap van Moskou. Of links of rechts, dat was maar een dialectische aardigheid. Het was een terugdeinzen voor de beantwoording der vraag, of de lui onder Moskou stonden of niet. Op de vraag van den voorzitter, of de groep- Katz byzonder radicaal was. gaf getuige een „Wy moeten direct aan het Ministerie van Bln- nenlandsche Zaken melden wat wy gezien heb ben, om te voorkomen, dat de daders vluch ten, want niemand anders dan zy zyn de da ders.” Getuige was toen samen met Frey naar het Ministerie van Binnenlandsche Zaken gegaan en vandaar naar het polltiepresidium ge stuurd. Hier waren reeds verscheidene arrestan ten aanwezig. Karwahne werd geconfronteerd met een man in zwarte kleeding. doch moest toen verklaren, dat hy dezen man niet in den Ryksdag gezien had. Later werd Karwahne on opvallend in de kamer geleid, waar de ar restanten verhoord werden. Van der Lubbe was daar al, zonder bovenkleeren, doch met een deken over de schouders geslagen. BK

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 1